Hlavní Testy

Jaké vitamíny jsou potřebné pro těhotné ženy a jak je užívat?

Během těhotenství pracuje ženské tělo s dvojím zatížením, zvyšuje se nejen energetický výdaj, ale také různé živiny potřebné pro růst a vývoj plodu. Zdravá a vyvážená strava, která může kompenzovat nedostatek vitamínů a minerálů, bohužel není vždy k dispozici, zejména pokud nastávající matka chodí do práce. Tento problém může pomoci další příjem vitamínů a dalších látek nezbytných pro matku a dítě ve formě tablet..

Musím pít vitamíny během těhotenství?

Neexistuje shoda ohledně vhodnosti užívání různých multivitaminových komplexů během těhotenství. Někteří lékaři se domnívají, že vše, co potřebujete, lze získat z čerstvých produktů uspořádáním vyvážené stravy, zatímco jiní trvají na potřebě dalšího příjmu určitých látek nebo komplexních přísad.

Přesto existuje několik léků, které musí brát všechny těhotné ženy, bez ohledu na to, jak plná je jejich výživa. Jedná se o kyselinu listovou, která se doporučuje začít pít ve fázi plánování těhotenství, železa a jódu. Jejich nedostatek je pozorován téměř u všech žen, s výjimkou obyvatel pobřežních oblastí, a může způsobit závažné onemocnění štítné žlázy u matky i dítěte.

Výživa těhotné ženy se považuje za úplnou a vyváženou, pokud konzumuje:

 • čerstvé červené maso - nejméně 2krát týdně;
 • čerstvé nebo čerstvě zmrazené ryby - nejméně 2krát týdně;
 • drůbeží maso 2-3krát týdně;
 • mléčné výrobky - denně;
 • máslo nebo rostlinný olej - denně;
 • vejce - nejméně 2-3krát týdně;
 • nejméně 5 různých druhů čerstvé zeleniny a ovoce - denně.

K zajištění takové stravy během těhotenství, zejména v chladném období, není ani zdaleka možné, že kvalita výrobků nemusí splňovat nezbytné normy. Proto, pokud lékař doporučuje, abyste navíc začali brát multivitaminy, neměli byste je zanedbávat.

Je důležité pochopit, že takové rozhodnutí má vždy individuální povahu a mělo by být přijato ve spojení s lékařem pozorujícím těhotenství. Jakýkoli zhoršení blahobytu matky může naznačovat nedostatek určitých prvků, které včas napraví, že lze předejít velmi vážným zdravotním následkům. Koneckonců, bez ohledu na to, zda žena dostává dostatek vápníku nebo například železa, dítě si stále vezme vše potřebné z těla matky, což může vést k vážnému vyčerpání.

Jaké vitamíny jsou potřebné v závislosti na délce těhotenství?

S každým týdnem se plod zvětšuje, vytvářejí se různé orgány a systémy, zvyšuje se potřeba některých látek a snižuje se potřeba jiných. Tak například užívání kyseliny listové před 12. týdnem těhotenství přispívá ke správnému vývoji nervového systému a absenci odchylek v této oblasti, ale jeho užívání ve druhém a třetím trimestru již není nutné. A naopak, na začátku těhotenství není třeba brát další přípravky obsahující vápník, protože potřeba je relativně malá a zvyšuje se pouze ve druhé polovině těhotenství, když kostra dítěte začne aktivně růst a tvořit se.

- 1. trimestr

Protože v prvním trimestru těhotenství se placenta ještě plně netvoří, je lepší zdržet se alespoň 16 týdnů užívání chemických přípravků. To se nevztahuje na kyselinu listovou, železo a jódové přípravky, které musí být během této doby přijaty bez selhání. Lékaři také často předepisují vitamín E, jehož dostatečné množství pomáhá normalizovat metabolismus a snížit riziko potratu.

Potřebné množství zbývajících vitamínů a minerálů se nejlépe získá s jídlem. V 1. trimestru těhotenství žena vyžaduje tyto látky:

 1. Jód (200 mcg denně) přispívá k produkci hormonů štítné žlázy, jejichž nedostatek může vést ke zhoršení vývoje plodu. Také přispívá k tvorbě dětské štítné žlázy..
 2. Vitamin E (10 - 15 mg denně) se podílí na tvorbě placenty a místa dítěte, normalizuje metabolismus a snižuje riziko potratů..
 3. Kyselina listová (800 - 400 mcg denně) umožňuje nervové trubici plodu správně se tvořit pro další plný rozvoj nervového systému, podílí se na hematopoéze a pokládání všech orgánů.
 4. Vitamin C (70 mg denně) podporuje imunitu matky, čímž snižuje riziko různých poruch vývoje plodu, které mohou nastat v důsledku infekčních chorob..
 5. Vitamin D (10 mcg za den) pomáhá při snášení fetální kosti.
 6. Vitamín A (800 mcg denně) je přísně zakázán užívat bez lékařského předpisu, protože jeho předávkování může dítěti způsobit vážné poškození. V malých dávkách ovlivňuje pružnost pokožky a tvorbu vizuálních receptorů..

V některých případech lékaři doporučují svým pacientům vitaminy B a různé minerály, ale taková léčiva jsou předepisována výhradně individuálně na základě výsledků analýz a údajů o celkovém stavu ženy.

- 2. trimestr

V polovině těhotenství byste měli věnovat pozornost těmto vitamínům a minerálům:

 1. Jód (až 250 mcg denně) stále podporuje produkci hormonů štítné žlázy, které v této fázi přispívají ke správné tvorbě kostry a rozvoji duševní činnosti.
 2. Vápník (až 1500 mg denně) se podílí na tvorbě kostí, endokrinního systému a ledvin. Dostatečný obsah vápníku pomáhá nastávající matce vyhnout se negativním důsledkům pro její zdraví (problémy s kostmi, klouby, zuby, vlasy a nehty).
 3. Železo (30-60 mg denně) je prostředek k prevenci anémie, která ve vážné formě může vést k hypoxii plodu. Podporuje také produkci bílkovin podílejících se na tvorbě svalů a snižuje riziko děložního tónu.
 4. Vitamin D (10 mcg za den) zabraňuje rozvoji nitroděložních křivek, pomáhá vstřebávat vápník, což zase přispívá ke správné tvorbě a posílení kostí.
 5. Vitamin E (10 mg za den) zajišťuje růst a elasticitu kůže, svalů a jiných měkkých tkání, což je velmi důležité pro matku i dítě v období, kdy začne aktivně růst..

Další prvky jsou vyžadovány v malých množstvích, které lze zpravidla získat s jídlem nebo jako součást multivitamínového komplexu..

Vitamíny a minerály pro těhotné ženy v trimestrech

V různých fázích těhotenství matka a dítě potřebují jinou sadu vitamínů a minerálů.

Vitamíny a minerály pro těhotné ženy v trimestrech:

Vitamíny pro těhotné ženy - 1 trimestr

V tuto chvíli těhotné ženy potřebují tyto vitaminy a minerály: kyselina listová, vitamíny A, E, vitamín C, jód, vápník.

KYSELINA FOLICKÁ PRO PREGNANTNÍ ŽENY

Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamin B9. Tento vitamin musíte začít užívat 3 měsíce před očekávaným početí a skončit na konci 1 trimestru těhotenství.

Dávku volí lékař v závislosti na vašem stavu: od 0,4 mg do asi 8 mg denně. Vyšší dávka se předepisuje po dlouhodobém používání antikoncepčních hormonů.

Proč je tento vitamin tak důležitý??

Kyselina listová se doporučuje pro všechny těhotné ženy a ženy plánující těhotenství: pomáhá při narození nového života. Podporuje rychlé dělení buněk, zajišťuje správný přenos genetické informace, podporuje plnou tvorbu placenty, eliminuje potraty a zmeškané těhotenství.

Nejdůležitější období pro užívání tohoto vitaminu je 2-4 týdny těhotenství, kdy je položena nervová trubice, z níž se mozek následně vyvine.

Při nedostatku tohoto vitaminu jsou pravděpodobné vážné malformace - nervové kýly a nedostatečný vývoj mozku. Tento vitamin se také podílí na syntéze hemoglobinu, a pokud to nestačí, rozvíjí se deficit kyseliny listové: dochází k únavě, bledosti, závratě, dušnosti. Může se objevit bolest břicha, slezina vzroste a v ústech se objeví malé vředy.

Nedostatek tohoto vitamínu má nepříznivý vliv na stav těhotné ženy, a ještě nebezpečnější je pro zdraví dítěte. Takže brát plánování vážně.

Výživa nezaručuje, že budete používat požadovanou rychlost: kyselina listová je absorbována pouze z 50% z potravin. Během plánovacího období je nutné se poradit s lékařem, aby vám předepsal vhodný lék tohoto vitamínu.

Kde je tento vitamín?

Kuřecí játra, hovězí játra, čočka, chřest, špenát, fazole, růžičková kapusta a celozrnné výrobky.

VITAMIN A PRO PREGNANT ŽENY

Předepisuje se 2-3 měsíce před těhotenstvím a v prvních 1,5-2 měsících. Pak musíte přestat přijímat a začít brát 2-3 měsíce před dodáním.

Před těhotenstvím by dávka vitaminu A neměla překročit 5 000 ME a během těhotenství asi 2 500 ME. Tento vitamin je nebezpečný při nadměrném dávkování: může způsobit abnormální vývoj plodu, srdeční choroby, zhoršenou tvorbu nervového systému.

Pro samotnou těhotnou ženu může být překročení normy projeveno ztrátou chuti k jídlu, nevolností, ospalostí, nerovnováhou.

Proč je tento vitamin tak důležitý??

Vitamin A je potřebný během plánování k rozdělení buněk a jejich diferenciaci na různé tkáně a orgány. Později je potřebný pro normální vývoj kostry, zrakového aparátu a nervového systému plodu..

Kde je tento vitamín?

Nejvyšší koncentrace vitaminu A se nachází v játrech (zejména mořských zvířatech, rybách a drůbeži) a také v rybím oleji. Z rostlinných zdrojů jsou především plody horského popela, rakytníku a šípky, sušené meruňky, špenát a celer, papriky, rajčata, broskve, meruňky, mrkev.
Vitamin A je rozpustný v tucích, tj. vstřebává se pouze v přítomnosti tuků. Proto je lepší kořenit zeleninu se zakysanou smetanou a ovoce - se šlehačkou.

VITAMIN E PRO PREGNANT ŽENY

Jmenováno několik měsíců před početí, vstup pokračuje v prvním trimestru.

Denní dávka je asi 15 mg.

Proč je tento vitamin tak důležitý??

Při plánování těhotenství normalizuje vitamin E tvorbu ženských pohlavních hormonů, vyjasňuje menstruační cyklus a přispívá tak k úspěšnému početí. V časném těhotenství, vitamin E zabraňuje potratu. Kromě toho se podílí na tvorbě placenty a také normalizuje metabolismus.

Kde je tento vitamín?

Vitamin E je v rostlinných olejích: slunečnice, kukuřice, oliva, rakytník řešetlákový. V rajčatech, hlávkovém salátu, hrášku, špenátu, petrželce, šípcích se nachází také hodně vitamínu E. Malé množství se nachází v masu, tuku, vejcích, mléce a hovězím játrech..

Vitamíny pro těhotné ženy - 2 trimestry

V tuto chvíli těhotné ženy potřebují tyto vitaminy a minerály: železo, jód, vápník.

Mateřský jód

Obvykle se předepisuje v první polovině těhotenství. Kontraindikace příjmu jódu jsou onemocnění štítné žlázy.

Dávka jódu pro matku

Nastávající matka potřebuje 250 mg jódu denně.

Proč je tento prvek tak nutný?

Jód je nezbytný pro syntézu hormonů štítné žlázy, které zajišťují normální tvorbu kostry plodu a duševní vývoj. Vědci prokázali, že v oblastech, kde je půda chudá na jód, se rodí děti se sníženým IQ.

U těhotné ženy trpí nedostatkem jódu nejvíce metabolismus - stává se pomalejším. Těhotná žena začíná rychle přibírat na váze, stává se letargickou, často si stěžuje na slabost a chlad. Kůže vyschne, nehty ztenčí a vlasy jsou křehké.

Kde je jód obsažen??

Strava by měla zahrnovat mořskou sůl. Kromě toho jezte mořské ryby, mořské řasy a další mořské plody, jakož i sušené fíky.

KALCIUM PRO DĚTSKÉ ŽENY

Během vápníku jsou předepsány kurzy vápníku první dva trimestry těhotenství.

Dávkování vápníku pro těhotné ženy

Denní dávka je 1500 mg.

Proč je tento prvek tak nutný?

Těhotné a plod potřebují vápník, aby vytvořily normální kostru, ledviny a endokrinní systém. Tělo není schopno dostat dostatek vápníku s jídlem, proto jsou předepsány speciální vitamíny.

Doplňky třetí generace jsou považovány za nejúčinnější doplňky vápníku. Patří mezi ně Calcemin, Calcemin Advance a Vitrum Osteomag. Složení těchto léčiv zahrnuje vápník, vitamín D, zinek, měď, mangan, bor, hořčík a další stopové prvky..

Kde se nachází vápník??

Většina vápníku ve fermentovaných mléčných výrobcích. Jeho vstřebávání je zpomaleno živočišnými tuky, takže si musíte vybrat nízkotučné potraviny.

Z rostlinných potravin: kedluben, list a zelí, brokolice.
Čokoláda, káva a soda brání vstřebávání vápníku. Musíte zahrnout potraviny bohaté na tento prvek (sýr, tvaroh, mléko, zelí, konzervované sardinky). Současně se však nedoporučuje užívat vápníkové přípravky během těhotenství, protože může být uložen v placentě a narušit jeho funkci

Vitamíny pro těhotné ženy - 3. trimestr

V tuto chvíli těhotné ženy potřebují tyto vitaminy a minerály: železo, vitamíny A, C, D.

PREGNANTNÍ ŽELEZO

Přípravky železa jsou předepsány všem těhotným ženám ve 2 - 3 trimestrech.

Průměrná dávka železa je 30-60 mg denně. Více železa potřebují vášniví fitness praktici nebo ti, jejichž počáteční rezervy tohoto prvku byly sníženy.

Proč je tento prvek tak nutný?

Železo je nezbytné pro prevenci anémie, pro syntézu speciálního proteinu účastnícího se svalové kontrakce. Nedostatek železa vede ke svalové slabosti a snížení tonusu dělohy. Pokud máte riziko potratu, musí vám lékař předepsat měření hladin feritinu. Normální úroveň je 15. Pokud je nižší než 12, pak je zde skrytý nedostatek železa. Potom se dávka železa zvyšuje na maximum.

Kde je železo?

Většina z toho je telecí, z toho se absorbuje 22% železa. Pak přichází krůta, králík, vepřové a hovězí maso. Asi 11% železa je absorbováno z ryb a asi 3% z vajec. Železo se vstřebává mnohem méně z rostlinných potravin než ze živočišných produktů..

Taniny nalezené v kávě a čaji blokují vstřebávání železa. proto čaj odmítněte s jídlem a ihned po něm. Je lepší pít jídlo se sklenicí pomerančové nebo ananasové šťávy: mají vitamín C pro maximální vstřebávání železa.

Nejlepší doplňky železa obsahují Ferrum Lek a Maltofer. Při jejich užití se snižuje riziko předávkování železem a minimalizují se vedlejší účinky.

VITAMIN C PRO PREGNANT ŽENY

Vitamin C by měl být užíván v 1. a 3. trimestru těhotenství. Pokud žena kouří, určitě počněte. V takovém případě může lékař předepsat 80-90 mg 2-3 měsíce před plánovaným těhotenstvím.

Denní dávka vitaminu C pro těhotnou ženu je 90-100 mg.

Proč je tento vitamin tak důležitý??

Vitamin C je nezbytný pro normální tvorbu všech membrán vajíčka plodu a pro normální vývoj placenty. U těhotných žen podporuje vitamin C imunitní systém. Při nedostatku vitaminu C je nastávající matka náchylná k virovým a bakteriálním infekcím, které mohou plodu velmi vážně poškodit.

Kde je tento vitamín?

V bramborách, bylinách, paprikách, černých rybízech, jahodách, citrusových plodech, kiwi, mrkvi, zelí je hodně vitamínu C. Vitamin C se při interakci se vzduchem velmi rychle rozkládá.

VITAMIN D PRO PREGNANT ŽENY

Předepisuje se téměř všem nastávajícím matkám ve 3. trimestru těhotenství jako prevence krivice u nenarozeného dítěte.

Denní dávka je 400 ME.

Proč je tento vitamin tak důležitý??

Vitamin D se podílí na velmi důležité funkci - tvorbě kostry budoucích drobků. Kromě toho je tento vitamin nezbytný pro normální vývoj kardiovaskulárního systému plodu..

Kde je tento vitamín?

V rostlinných potravinách prakticky neexistuje vitamin D. Nejvíce v některých rybích produktech: rybí olej, tresčí játra, sledě, makrely, losos, sardinky v oleji. Další je vaječný žloutek. Na třetím místě je máslo, na čtvrtém místě - mléko.

Nejlepší vitamíny pro těhotné ženy: hodnocení (TOP-10)

Chcete-li zjistit, které vitamíny pro těhotné ženy v 1 a dalších trimestrech jsou nejnutnější, nejlepší, můžete se spolehnout na recenze, ale musíte je vzít až po konzultaci s lékařem. V článku budeme zvažovat populární užitečné možnosti..

Jaký je rozdíl

Standardní komplex obsahuje normu, kterou jeden dospělý potřebuje, a prvky pro potřeby dítěte se přidávají k přípravám pro ženy v pozici. Nejčastěji mají dívky nedostatek vápníku, takže je součástí všech léčiv. Také se zvýšily dávky E a B9.

Komu a proč se doporučuje pít finanční prostředky

Speciální složení léčiv je určeno pro silnou údržbu těla hodnotnými látkami. Tato opatření jsou důležitá pro slabost, nedostatek základních prvků a řadu chronických onemocnění. Kurz se počítá individuálně s přihlédnutím k obecnému stavu a výsledkům zkoušky..

Jak těhotenství ovlivňuje potřebu vitamínů

Tvorba plodu vyžaduje velké množství stavebních materiálů, které se odebírají z těla matky. Potřeba celé řady dalších komponent proto prudce stoupá. Je obtížné je získat s jídlem, zejména pokud se úroveň nedostatku již blíží ke kritickému bodu. Přidává se nový algoritmus práce těla, ve kterém se spotřeba vápníku, hořčíku, některých makroprvků a mikroprvků téměř zdvojnásobí.

Nepříznivý stav je určen krevním testem a vyžaduje korekci pod přísným dohledem lékaře. Vyvíjí doporučení a dává jmenování, které vitamíny pro těhotné ženy pijí v konkrétní situaci..

Proč může být příjem prostředků kontraindikován

K tomu dochází ve dvou případech:

 1. Ostrá alergie na složky léku.
 2. Nadbytek určité látky v těle.

Čekání na dítě odstartuje mechanismus pro změnu chemických procesů, což vede k nerovnováze, takže zde existuje nedostatek nebo nadbytek některých prvků.

Špičkové komponenty pro nastávající matky

Každý trimestr se vyznačuje svými vlastními změnami, které vyžadují vlastní sadu komponentů, které zaručují blaho ženy a výhody pro rostoucí dítě. Dávky se liší, ale hlavní seznam zůstává standardní.

Kyselina listová

Usnadňuje proces oplodnění vajíčka, ovlivňuje tvorbu placenty, snižuje riziko potratu. Příliš vysoký obsah vede k opačnému výsledku.

Skupina B

Jedná se o celý komplex, kde je každá složka důležitá a zvyšuje činnost ostatních. Prvky stimulují metabolické procesy, pomáhají vstřebávat živiny potřebné pro tvorbu všech systémů těla dítěte.

E (tokoferol)

Silný antioxidant, který podporuje sílu, umožňuje přijímat chybějící energii, má relaxační účinek na hladké svaly a zároveň zabraňuje hrozbě ztráty dítěte.

D3 (cholekalciferol)

Syntetizuje se pouze pod vlivem ultrafialového záření a částečně se vyskytuje v potravě. Nedostatek je běžný a v tomto případě musí být prvek předepsán v lékové formě.

A (retinol, beta-karoten)

Její činnost spočívá v regulaci metabolismu a tvorby kardiovaskulárního systému dítěte. Nedostatek vede k fetální anémii, podvýživě a vývoji. Složka je součástí základních komplexů a doplňuje denní sazbu. Při současném podávání několika léků je nutné upravit dávkování.

Nejpotřebnější mikroživiny pro těhotné ženy

Mnoho žen zažívá v prvním trimestru prudký pokles hemoglobinu, křeče, závratě. Příznaky naznačují nedostatek mikro a makro prvků, které tělo potřebuje během tohoto obtížného období.

Je nezbytná pro normální syntézu hormonů produkovaných štítnou žlázou. Nedostatek přispívá k nedostatečnému rozvoji, nízké porodní hmotnosti, komplikacím při porodu.

Akce spočívá v předcházení potratu, zachování imunity, tvorbě embryí a stimulaci syntézy nukleových kyselin. Nedostatek oslabuje práci, zvyšuje riziko malformací plodu.

Žehlička

Je nutné udržovat hladiny hemoglobinu. Přebytek vede k bolestem hlavy, narušení trávicího systému. Zahrnuto do většiny vitamínových komplexů doporučovaných pro nastávající matky.

Vápník

Součástí struktury zubů je kostní tkáň, která se podílí na tvorbě nervového systému dítěte. Během těhotenství se rychle vymývá z těla a vyžaduje neustálé obnovování. Zahrnuto do seznamu základních látek..

Lutein

Obsahuje zeleninu a ovoce v červené a oranžové. Podílí se na tvorbě mozku, sítnice. Je to nutné pro ženy na pozici (zejména po 30 letech). Přirozená koncentrace je nízká, proto jsou zapotřebí další zdroje.

Rutosid

Je vhodný pro mámu a dítě, má protizánětlivé a antioxidační účinky. Posiluje stěny krevních cév, snižuje intenzitu otoků a potlačuje alergii.

Přehled nezbytných a užitečných farmaceutických vitaminů pro těhotné ženy: jak si vybrat

Užívání drog, napodobující obecný názor, je zdraví nebezpečné. Proto se nejprve stanoví nedostatek látek, stanoví se přítomnost nebo nepřítomnost alergických reakcí na složky, zkoumají a porovnávají se léky různých výrobců. Poté se musíte poradit s lékařem, kde můžete nabídnout své možnosti k posouzení a společně vybrat nejlepší.

Rozlišujte mezi drogami a doplňky stravy. V prvním případě byly během výroby provedeny plnohodnotné klinické pokusy a pro farmaceutický produkt bylo vydáno zvláštní osvědčení, ve druhém byla splněna komoditní shoda, jako u potravin. Proto existuje možnost, že potravinový doplněk neobsahuje správné množství důležitých složek nebo je v něm porušeno dávkování.

Která společnost si vybrat

Lékárny nabízejí širokou škálu léků. Někdy najdete několik analogů, které se liší pouze v zemi původu.

Marbiopharm

Od roku 1942 se rostlina specializuje na výrobu léčiv, vitamínů a výživových doplňků, které se v Rusku i v zahraničí etablovaly ve vysoké kvalitě. Dnes je to moderní high-tech podnik. Produkuje inovativní řadu „Renaissance“ - vícesložkové vitamínové a minerální přípravky s přírodními bylinnými ingrediencemi pro řešení složitých zdravotních problémů, včetně komplexu vitamínů a minerálů „Matka a dítě“, který je vhodný pro ženy ve fázi plánování těhotenství, po celou dobu a během kojení. krmení.

"Léčivý dar Altajů"

Výrobky značky nejsou určeny během těhotenství, ale pomohou napomoci nedostatku cenných látek po období krmení dítěte. Bioaktivní komplexy normalizují metabolické procesy, posilují imunitu, zlepšují stav vlasů, nehtů, kůže.

Bayerská zdravotní péče

Německá farmaceutická společnost se specializuje na volně prodejné léky. Provádí výzkum zaměřený na zlepšení kvality a účinnosti fondů. Na trhu je již dlouhou dobu, v průběhu několika desetiletí se u většiny kupujících osvědčila. Reprezentativní kanceláře pracují v mnoha zemích, včetně Ruska.

Merck KGaA

Nejstarší společnost na světě, založená v XVII v Darmstadtu. Sortiment je neustále aktualizován, jeden z pěti vůdců ve výrobě doplňků stravy. Vyvíjejí se nové léky a vakcíny.

Unipharm

Od roku 1922 dodává vitamínové a minerální komplexy a biologické doplňky. Nachází se v USA a zaujímá vysokou kvalitu a popularitu..

Hodnocení nejúčinnějších nejlepších vitamínů pro těhotné ženy

Kritéria pro sestavení seznamu jsou založena na názorech spotřebitelů, objektivních faktorech, laboratorních studiích, které potvrzují nebo vyvracejí informace uvedené výrobcem. Pro kupující zůstávají nejdůležitější:

 • struktura;
 • účinnost;
 • poměr kvality a ceny;
 • dostupnost při prodeji;
 • omezení a vedlejší účinky.

Podle těchto parametrů jsou tři vůdci: „Elevit Pronatal“, „Alphabet - Mom's Health“, „Vitrum Prenatal Forte“.

Nejlepší pro 1 trimestr


Až 12 týdnů probíhá aktivní tvorba základů nového organismu, jsou položeny oběhový, nervový, kardiovaskulární, endokrinní systém, střeva a hlavní části mozku. Nedostatek určitých látek v tomto období vyvolává vývoj patologií. Jsou vyžadovány ve zvýšených dávkách, protože jsou stejně nutné pro matku i dítě.

Dobré časné vitamínové komplexy pro těhotné ženy: Femibion ​​Natalcare I, Elevit Pronatal, Tokoferopaks.

Nejlepší pro 2 a 3 trimestry


Rychlý vývoj kostní tkáně, přírůstek hmotnosti, tvorba svalového systému, malé cévy, komplikace mozkových laloků charakterizuje vývoj plodu, počínaje od 13 týdnů. Nedostatek složek vážně ovlivňuje zdraví žen, což se projevuje ve vývoji anémie, nedostatku vitamínů, metabolických poruch. Při akutním nedostatku, pozdní toxikóze, těžkém otoku, nesprávné funkci jater a ledvin dochází ke zrychlenému přírůstku hmotnosti.

Jako doporučení, které vitaminy pro těhotné ženy je lepší užívat ve 2. trimestru, byl vyvinut seznam, který obsahuje abecedu, Centrum Materna, Solgar Prenatal, Lonopan, Ladis Formula.

Nejlepších 10

Seznam zahrnuje domácí i zahraniční drogy, které prokázaly svou účinnost, o čemž svědčí četné pozitivní recenze.

"Matka a dítě"


Vitamínový a minerální komplex „Matka a dítě“ byl vyroben společností Marbiopharm na základě vývoje předních ruských vědců. Jediné léčivo obsahující 1 mg kyseliny listové a nedostatek vitaminu A. Neléčivo obsahuje 11 vitamínů a 10 minerálů, včetně jódu, vápníku, železa, chrómu, selenu a molybdenu.

kladyMinusy
✔ Plně uspokojuje potřebu vitamínů v těle ve stadiích plánování těhotenství, během celého období i během kojení. Vitamin A chybí, aby se eliminovalo riziko hypervitaminózy.✔ Denní normou léku je polovina pilulky, takže pilulka musí být ručně rozbita po speciálním švu.
✔ Nákladově efektivní použití: jedno balení léku stačí po dobu 3 až 6 měsíců nebo déle (v závislosti na doporučení lékaře).

Elevit Pronatal


Komplexní kompozice je vhodná pro jakékoli období od okamžiku početí po narození. Produkoval v Rusku Bayer JSC. Domácí farmaceutický produkt je vysoce kvalitní a je vyráběn s ohledem na potřeby těla ženy v naší zemi.

Výhodynevýhody
✔ V závislosti na trimestru nemůžete změnit komplex.✔ Vysoká cena.
✔ Povolený kurz a nepřetržité používání.

Materna


Lék je mezi 10 nejlepšími vitamíny pro těhotné ženy ve 2. trimestru: recenze potvrzují účinnost a bezpečnost pro plod.

kladyMinusy
✔ jod je zahrnut.✔ nákladné.
Required Nevyžadují se žádné další prostředky.

Prenatální forte Vitrum


Vyrobeno v USA. Obsahuje úplný seznam požadovaných položek. Používá se jako preventivní opatření v případě ohrožení nedostatečného rozvoje placenty, výskytu toxikózy ve všech trimestrech, zvyšuje imunitu.

Výhodynevýhody
✔ Dobře tolerovaný, rychle vstřebatelný.Are Často se vyskytují nežádoucí účinky.
✔ Účinně kompenzuje nedostatek látek.✔ Existují omezení aplikace.

"Abeceda - zdraví mámy"


Domácí léčivo od VneshTorgFarm s vynikajícími vlastnostmi a vysokou účinností. Kompozici dominují přírodní složky ve snadno stravitelné formě. Na prodej je neustále, můžete si koupit bez lékařského předpisu.

kladyMinusy
✔ Pohodlné přijímat.✔ Individuální alergie na určité složky.
✔ Obsahuje vše, co potřebujete v optimálních dávkách.

"Řídit"


Doporučeno ve 3. trimestru. K dispozici ve formě tobolek s pastovitým obsahem. Výrobce uvedl úplnou absenci vedlejších účinků. Kombinovaný multivitaminový přípravek obsahuje denní normu prvků. Vhodné pro použití s ​​kojením.

Výhodynevýhody
✔ Rychle stravitelné.✔ Náklady.
✔ Úspěšně proběhlo několik testovacích kroků.

Perinatal s více kartami


Složení obsahuje aminokyseliny, antioxidanty. Dánský farmaceutický produkt se doporučuje po 20 týdnech a během kojení. Zabraňuje oslabení vlasů a ztenčení zubní skloviny.

kladyMinusy
✔ Obsahuje vitamín D.✔ Existují případy alergií.
✔ Přiměřené náklady.

Complivit mami


Při tvorbě byly zohledněny zvláštnosti klimatu a stravy v naší zemi, upraveny dávky jednotlivých složek s ohledem na měnící se roční období a fyziologické vlastnosti obyvatel Ruska.

Výhodynevýhody
✔ Dobrá kompatibilita.✔ Existují kontraindikace.
✔ Domácí produkce.

Pregnakea


Výrobek je vyráběn ve Velké Británii. Obsahuje prvky nezbytné pro nastávající matku ve 2. a 3. trimestru.

kladyMinusy
✔ Přidán beta karoten, jód.Calcium Neexistuje žádný vápník ve složení, bude se muset brát navíc.
✔ Ekonomicky balení trvá 3 měsíce.

Doppelherz


Německý lék má preventivní účinek, neumožňuje nedostatek živlů. S toxikózou je dobře tolerován. Nepovažuje se za lék.

Výhodynevýhody
✔ Pokrylo velké množství látek.✔ Nenalezeno.
Detected Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.

Další prospěšné vitamínové komplexy

Účinek některých léčiv může mít kontraindikace nebo nemusí mít požadovaný výsledek, protože každý organismus je individuální. Předtím, než si vezmete nějaké prostředky, musíte se poradit s lékařem, který vám může předepsat produkty, které nejsou zahrnuty v top 10, ale v konkrétním případě nejvhodnější.

Complimite Trimesterum


Týká se potravinářských přídatných látek. V každém trimestru byly vyvinuty 3 komplexy podle potřeb. Pohodlné je, že nemusíte měnit lék, pokud to funguje dobře a nezpůsobuje vedlejší účinky. Ruský produkt je přizpůsoben podmínkám naší země, obsahuje asi 75% denního příjmu vitamínů. Toto opatření bylo přijato, aby se zabránilo hypervitaminóze..

kladyMinusy
✔ Intenzivní podpora vitamínů.„Ne vždy v prodeji.
✔ Hodnota za peníze.When Při úpravě stravy je nutné získat chybějící část složek.

Solgar


Jemně zmírňuje příznaky toxikózy, zlepšuje imunitu, schopnost regenerace a odolnost proti infekčním chorobám. Patří do potravinových doplňků.

Výhodynevýhody
✔ Bohatý oddíl.✔ Někdy se vyskytnou vedlejší účinky.
✔ Nezpůsobuje ospalost, vyrovnává náladu.

Lonopan


Ruský komplex společnosti Argo je vícesložkový, obsahuje všechny důležité mikro a makro prvky, je snadno stravitelný a nevyžaduje přísné dodržování časů příjmu. Tablety mají vhodnou velikost pro spolknutí. Vyvinuty dva typy s další složkou: železo nebo vápník.

kladyMinusy
✔ Chutná chuť.✔ Norma denně - 6 ks..
✔ Recepce je rozdělena do dvou částí: ráno a večer, každá má své vlastní složení.✔ Vysoké náklady.

Jaké vitamíny jsou lepší během těhotenství

Pouze lékař může přesně určit nejvhodnější komplex na základě vyšetření a s ohledem na časové období. Hlavním kritériem je pohoda. Při užívání drog je důležité okamžitě reagovat na změny stavu těla a okamžitě vyhledat radu. Požadavky na výběr vitamínového komplexu:

 • přítomnost nezbytných složek;
 • upravené dávkování;
 • žádné vedlejší účinky.

Je lepší zvolit velké, časem prověřené výrobce, kteří mají příslušné certifikáty pro každý lék. Je důležité se zajímat o domácí protějšky. Často nemají vůbec žádnou kvalitu, ale jsou levnější a téměř vždy jsou v lékárnách.

Je možné obejít se bez finančních prostředků

Samozřejmě lze všechny potřebné látky získat správnou výživou. Výjimkou je akutní nedostatek určitého prvku nebo velká pracovní zátěž budoucí matky, která neumožňuje vhodnou stravu. V létě je to s velkým množstvím zeleniny, zeleniny a ovoce docela možné..

Pokud přesto existuje potřeba dalšího zdroje, je lepší ve 3. trimestru přemýšlet o tom, které vitamíny pro těhotné ženy jsou vhodné pro kojení. Pomůže to udržet zdraví matky a poskytnout dítěti optimální složení mléka. A v katalogu „Zboží“ hledejte další výrobky užitečné pro mámu a dítě.

Jaké vitamíny jsou potřebné pro těhotné ženy a jak je užívat

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Otázka potřeby používat vitamíny během těhotenství je velmi důležitá a zároveň až dosud svět nenalezl jasnou odpověď. Důvodem je skutečnost, že těhotenství je fyziologický stav, který postupuje podle některých obecných, specifických pravidel, ale s nezbytnými rysy, které jsou vlastní každé nastávající matce a jsou určovány individuálními vlastnostmi ženy i otce nenarozeného dítěte. Kromě individuálních biologických, psychologických a fyzických charakteristik těhotné ženy a otce dítěte ovlivňuje průběh a výsledek těhotenství mnoho faktorů, z nichž nejvýznamnější je jídlo a pití. Konec konců, to je výživa, která zajišťuje příjem všech potřebných vitamínů, minerálů, stopových prvků a energetických látek do ženského těla. A proto odpověď na otázku potřeby užívání vitamínů v těhotenství do značné míry závisí na typu výživy ženy, která dítě nosí..

Téměř ve všech případech je výživa určována dvěma hlavními faktory:
1. Stravovací zvyklosti a tradice dané dané rodině, etnické nebo sociální skupině.
2. Rodinné příležitosti poskytnout těhotné ženě různé produkty.

To znamená, že pokud existují určité tradice a stravovací návyky přijaté v rodině nebo skupině, těhotná žena bude jíst podle něj a nebude věnovat pozornost doporučením a radám lékařů. Obvykle jsou takové tradiční potravinové možnosti podřadné, ale velmi houževnaté, protože mýty a legendy o jejich výhodách jsou předávány z generace na generaci, aktivně podporovány a nafouknuty. Těhotná žena, která dodržuje tradiční stravovací návyky, nejí mnoho produktů, které jsou pro ni užitečné a nezbytné, protože nejsou v přijímané nabídce. Pokud jsou v rodině takové tradice silné, bude podporován přijímaný druh jídla, i když je schopen umožnit nákup produktů nezbytných pro těhotnou ženu, protože tato strava je považována za „správnou“ a „prokázanou v průběhu staletí“..

V jiných případech mohou rodiny dodržovat pravidla a rady lékařů ohledně výživy těhotné ženy, ale nakonec bude její výživa určována materiálními příležitostmi, které umožní nebo neumožní nákup žádných produktů..

Odpověď na otázku týkající se užívání vitamínů během těhotenství je tedy ve skutečnosti způsobena výživovými vlastnostmi a současným fyzickým stavem každé konkrétní těhotné ženy. Pokud žena před těhotenstvím nejedla příliš vysokou kvalitu, doporučuje se užívat vitamíny po celou dobu těhotenství. Pokud kvalitně a plně snědla před a během těhotenství, nemusí brát další vitamíny. K tomuto obecnému závěru dospěli odborníci Světové zdravotnické organizace k otázce používání syntetických vitaminů v těhotenství. Podívejme se podrobněji na všechny aspekty užívání vitamínů během těhotenství v zemích bývalého SSSR.

Vitamíny pro těhotné ženy - výsledky studií provedených pod záštitou WHO

V posledním desetiletí byly provedeny tři hlavní studie týkající se účinků komplexního příjmu multivitaminu u žen během těhotenství. Úplně první taková studie byla provedena v letech 2005 - 2006 v evropských zemích a dobrovolně se jí zúčastnilo 73 000 těhotných žen z různých sociálních prostředí as různou úrovní příjmu..

Poté byla v roce 2007 znovu provedena studie o vlivu multivitaminů (vitaminových komplexů) na průběh a výsledky těhotenství. Tato studie však zahrnovala ženy z různých regionů světa, jak to provedla Světová zdravotnická organizace.

A konečně poslední studie o účincích užívání multivitaminů byla provedena v roce 2009, a to i pod záštitou Světové zdravotnické organizace, výhradně v zemích s omezenými zdroji, kde výživa těhotných žen ve většině případů není úplná a vysoce kvalitní.

Všechny tři studie umožnily odborníkům vyvodit následující závěry:
1. Bez ohledu na typ ženské stravy musí každý během těhotenství užívat doplňky železa a kyselinu listovou, což snižuje riziko malformací centrálního nervového systému. Právě tento vitamin (kyselina listová) a stopový prvek (železo) prokázaly pozitivní vliv na průběh a výsledek těhotenství.
2. Pokud žena jíst normálně a plně, pak užívání jakýchkoli multivitaminů s výjimkou kyseliny listové a železa nemá vliv na průběh a výsledky těhotenství, aniž by se snížilo riziko vrozených malformací, předčasného porodu atd..
3. Pokud žena nejí úplně, pak užívání multivitaminů kromě kyseliny listové a železa také snižuje riziko porodu malého dítěte a vzniku těžké anémie u těhotné ženy..

Při normální výživě tedy těhotná žena potřebuje užívat pouze kyselinu listovou a železo, které skutečně brání vrozeným vadám plodu a anémii u matky. Příjem dalších vitamínů významně neovlivňuje průběh a výsledky těhotenství ani zdraví matek. WHO proto doporučuje, aby ženy, které jedí normální a plné, bez problémů, užívaly pouze kyselinu listovou a železo. A všechny ostatní vitamíny lze užívat na žádost samotné ženy nebo na doporučení gynekologa, který ji sleduje.

Pro ženy, které během těhotenství konzumují podvýživu, WHO doporučuje užívat kyselinu listovou a železo a případně i multivitaminy. Kromě toho musí být multivitaminy užívány v průběhu celého těhotenství..

Potřebují těhotné ženy vitamíny??

Jak vyplývá ze zpráv a doporučení Světové zdravotnické organizace, na základě výsledků studií jsou vitaminy potřebné i nepotřebné těhotnými ženami v závislosti na typu výživy..

Jediným vitaminem a minerálem, které jsou skutečně nezbytné pro všechny těhotné ženy bez výjimky, je kyselina listová (vitamin B)s) a železa. Kyselinu listovou by měly užívat všechny těhotné ženy alespoň do 12. týdne těhotenství při 400 mcg denně. A vitamín Bs Můžete začít brát před těhotenstvím, ve fázi plánování. Všechny další vitamíny nejsou nutné pro těhotnou ženu, která jí úplně. Pokud žena nejí dobře, pak kromě kyseliny listové potřebuje i další vitamíny, které je třeba brát v průběhu těhotenství.

Pro zodpovězení otázky, zda těhotné ženy potřebují vitamíny, se doporučuje zapamatovat si řadu faktorů. Zaprvé, bez ohledu na výživu těhotné ženy, plod vezme vše, co potřebuje pro svůj vývoj, doslova „sání“ ze všech tkání a orgánů těla. Navíc plod vezme potřebné vitamíny, minerály a živiny pouze z tkání těhotné ženy, a nikoli z příchozí potravy, jak to stanovila příroda.

To znamená, že během těhotenství plod přijímá látky, které potřebuje nepřímo - z tkání těla matky, kde zase pocházejí z potravy. To znamená, že dítě v každém případě vezme všechno, co potřebuje, i když to způsobí doslovné vyčerpání těla matky. Zdraví těhotné ženy se proto při nedostatečném příjmu vitamínů, minerálů a živin významně zhoršuje, což se projevuje zubním kazem, vypadávání vlasů, listím nehtů a vývojem chronických patologií (například křečové žíly, hemoroidy, hypertenze, diabetes mellitus atd.).

Proto, aby se v tkáních těla matky nevytvářel nedostatek vitamínů, mikroelementů a živin, které se získávají v plodech matky, musí být neustále podávány zvnějšku ve formě plného, ​​zdravého a vyváženého jídla. Přesně stejný cíl - doplňování vitamínů, minerálů a živin, je také podáván užitím různých multivitaminů, minerálních solí, doplňků stravy, suché výživy a dalších drog během těhotenství. Je tedy zřejmé, že potřeba vitamínů během těhotenství je způsobena stravou ženy a jeho schopností poskytnout svému tělu všechny potřebné látky..

To znamená, že dobrá výživa plně zajistí doplňování potřebných látek v tkáních těla matky bez dalšího příjmu vitamínů a těhotenství opustí jako dříve, zdravé a krásné. Pokud je však výživa ženy horší, musí doplnit zásoby nezbytných látek v tkáních, musí brát vitamíny, minerály, doplňky stravy a speciální suché potraviny..

Zdravou a zdravou výživou WHO znamená:
1. Žena jí minimálně dvakrát týdně čerstvé nebo čerstvě zmrazené červené maso (hovězí, telecí, jehněčí atd.);
2. Žena jí nejméně dvakrát týdně čerstvé nebo čerstvě zmrazené ryby;
3. Žena jí každé mléčné výrobky denně;
4. Žena má vejce alespoň dvakrát týdně;
5. Žena jí drůbeží maso nejméně dvakrát až třikrát týdně;
6. Žena jí každý den nejméně pět druhů ovoce a zeleniny;
7. Žena denně konzumuje máslo a rostlinný olej;
8. Množství uhlohydrátových potravin (housky, pečivo, chléb, těstoviny, brambory atd.) Nepřesahuje polovinu celkové denní stravy ženy.

To znamená, že pokud strava těhotné ženy přibližně odpovídá výše uvedeným příznakům, považuje se její výživa za úplnou. Pokud je taková strava udržována po celou dobu těhotenství, pak taková žena potřebuje pouze další příjem kyseliny listové a přípravků železa a nepotřebuje multivitaminy..

Pokud strava nesplňuje výše uvedená kritéria formulovaná WHO, považuje se výživa těhotné ženy za nižší. To znamená, že během těhotenství by taková žena měla brát nejen doplňky železa a kyselinu listovou, ale také multivitaminy. V takových situacích multivitaminy brání narození dětí s nízkou tělesnou hmotností a pomáhají udržovat zdraví nastávající matky, zabraňují vypadávání vlasů, zhoršování stavu zubů, nehtů atd. S podvýživou nejsou vitamíny tolik potřebné pro plod, který si vezme všechno, co potřebuje z tkání a orgánů matky, ale pro samotnou těhotnou ženu, aby těhotenství nechala v normálním a nevyčerpaném stavu se uvolněnými vlasy, drobivými zuby a nehty, matná, ochablá, ochablá kůže atd. Je také nutné brát vitamíny pro všechny těhotné ženy, které mají špatné návyky, jako je pití alkoholu, drog, kouření atd..

WHO proto doporučuje brát vitamíny během těhotenství zdrženlivě a individualitě. Při normální stravě tedy vitaminy nepřinesou ženě a dítěti výhody, ale naopak mohou poškodit, vyvolat příliš vysoký přírůstek hmotnosti plodu, což bude mít za následek obtížnou práci..

Kromě toho WHO zdůrazňuje, že bez ohledu na stravu musí všechny těhotné ženy užívat kyselinu listovou a železo. Doporučuje se začít užívat kyselinu listovou i ve fázi plánování těhotenství a až do 12. týdne těhotenství nepřetržitě při 400 mcg denně.

Potřeba multivitaminů je tedy kromě kyseliny listové určena individuálními charakteristikami výživy a stavu ženy. To znamená, že v každém případě je nutné učinit individuální informované rozhodnutí o jmenování multivitaminů těhotnou ženou.

Mohou těhotné ženy pít vitamíny??

Ano, těhotné ženy mohou pít vitamíny a v některých případech dokonce potřebují. Abyste nepoškozovali své zdraví, růst a vývoj plodu, musíte si vybrat pouze certifikované a standardizované vitamíny nebo doplňky stravy. Kromě toho by těhotné ženy měly pečlivě prostudovat složení a dávkování každého vitamínu v multivitaminovém přípravku. Obsah vitamínů rozpustných ve vodě (C, skupina B, PP, F a H) je málo důležitý, protože jejich předávkování není možné díky schopnosti rychle odstranit nadměrný požitek. A obsah vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E a K) by neměl překročit stanovený optimální příjem, protože jejich nadměrný příjem může způsobit předávkování.

Bezpečné množství vitaminů rozpustných v tucích v multivitaminových přípravcích je tedy následující:

 • Vitamín A - 3000 IU;
 • Vitamin E - 200 IU;
 • Vitamin D - 400 - 2000 IU;
 • Vitamin K - 65 mg.

To znamená, že při výběru multivitaminového komplexu je nutné v návodu přesně přečíst, kolik vitamínů A, D, E a K je v něm obsaženo. Pokud jsou dávky těchto vitamínů nižší nebo rovny uvedeným dávkám, může takové lék užívat těhotná žena bez obav. Pokud jsou dávky vitamínů rozpustných v tucích vyšší než uvedené, nelze multivitaminový komplex užívat samostatně. Komplexy obsahující velké dávky vitamínů rozpustných v tucích může lékař předepsat pouze na základě indikací ženy pro jejich použití.

Norma vitamínů pro těhotné ženy

Jaký vitamín je potřebný pro těhotné ženy??

Vitamíny pro těhotné ženy 1 trimestr

Během celého prvního trimestru těhotenství (až do 12. týdne těhotenství včetně) se musí užívat kyselina listová (vitamin B).9 nebo vs) 400 mcg denně, bez ohledu na stravu. Lékaři navíc doporučují začít užívat kyselinu listovou ve stadiu plánování těhotenství, protože malá nabídka tohoto vitamínu bude užitečná pouze pro nastávající matku i plod. Proto je nutné brát kyselinu listovou od okamžiku, kdy se žena rozhodla otěhotnět. Pokud těhotenství nastane neplánované, musí být kyselina listová přijata, jakmile se žena dozví o své „situaci“..

Kyselina listová je nezbytná pro normální fúzi kanálu míchy u plodu, jakož i pro následnou normální formaci jeho mentálních funkcí. To znamená, že tento vitamin je nezbytný k zajištění normální struktury mozku plodu a následné tvorby normální inteligence.

Druhým vitaminem v prvním trimestru těhotenství je B6 (pyridoxin). Tento vitamin zmírňuje projevy toxikózy, snižuje nervozitu a zabraňuje křečím telat. Pro normální růst a vývoj plodu, vitamín B6 zvláště nutné, počínaje 8. týdnem těhotenství, protože v tomto období dochází k tvorbě a snášení centrálního nervového systému. A pyridoxin je nezbytný pro správnou tvorbu a vývoj centrálního nervového systému plodu. Pro zajištění optimálního příjmu pyridoxinu v těle ženy se doporučuje užívat komplexní přípravek Magne-B během prvního trimestru těhotenství.6, který kromě vitamínu také obsahuje stopový prvek hořčík.

Třetím vitamínem velmi důležitým pro normální průběh prvního trimestru těhotenství je retinol (vitamin A). Faktem je, že vitamin A je nezbytný pro normální růst plodu. A na konci prvního trimestru začíná plod růst velmi rychle a zvětšuje se jeho velikost, a aby se tak stalo normálně, v souladu se všemi tělesnými proporcemi, potřebuje vitamín A. Proto se na konci prvního a začátku druhého trimestru doporučuje těhotné ženě zajistit dostatečný příjem vitaminu A. Měla by však být Pamatujte, že přebytek vitaminu A může být pro plod škodlivý, a proto jej lze užívat pouze v bezpečných dávkách (2000 - 4500 IU denně).

Vitamíny pro těhotné ženy 2 trimestru

Vitamíny pro těhotné ženy 3 trimestru

Vitamíny pro těhotné ženy - typické složení

Různé komplexní přípravky pro těhotné ženy zahrnují vitamíny A, B1, NA2, NA3, NA5, NA6, NA12, C, D, E, K, H a kyselina listová v různých dávkách a kombinacích. Vitaminy pro těhotné ženy nejčastěji obsahují vitaminy skupin B, C, E, D a A. Vitaminy K a H jsou méně často zahrnuty do komplexních multivitaminových přípravků určených pro těhotné ženy..

Některé komplexní přípravky pro těhotné ženy obsahují nejen vitamíny, ale také stopové prvky. Nejčastěji přípravky obsahují zinek, železo, vápník, selen, hořčík a jód.

Zdarma mateřské vitamíny

V současné době dostávají těhotné ženy v Rusku skutečně zdarma vitamíny. Bezplatné poskytování vitamínů těhotným ženám se provádí na základě následujících zákonů a předpisů:

 • Vyhláška vlády Ruské federace ze dne 29. prosince 2007;
 • Vyhláška ze dne 6. října 2008, č. 748, „O léčivých zásobách těhotných žen“;
 • Nařízení Ministerstva zdravotnictví a sociálního rozvoje Ruské federace č. 50 ze dne 19. ledna 2007;
 • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví a sociálního rozvoje Ruské federace č. 72 ze dne 1. února 2011.

Uvedené objednávky stanoví, že těhotné ženy mohou dostávat vitamíny, přípravky železa a vápníku obsažené ve zvláštním seznamu zdarma, a to ve výši nepřesahující 20 - 33% nákladů na rodný list. Toto množství nepokryje plně potřebu těhotné ženy v vitamínových přípravcích, proto gynekologové prenatálních klinik ne vždy předepisují příslušná recepty, ale pouze v případě potřeby.

Získávání a distribuce bezplatných vitaminů těhotným ženám provádějí územní lékařské asociace (TMT). A protože každá TMT dostává odlišné financování, v závislosti na počtu lidí, kteří jsou k ní připojeni, může být situace s vydáváním bezplatných vitamínů těhotným ženám jiná. Na některých ženských klinikách, které dostávají dostatečné finanční prostředky, jsou vitaminy poskytovány zdarma všem těhotným ženám v množství, které potřebují. A v jiných konzultacích se z důvodu nedostatku nezbytných finančních zdrojů poskytují vitamíny zdarma pouze jednotlivým těhotným ženám, například nezaměstnaným, velkým rodinám atd..

Postup získání bezplatných vitamínů je jednoduchý - gynekolog vypíše zvláštní předpis, který lze použít po dobu 10 dnů ve státní lékárně v oblasti, kde se nachází konzultace žen. Například pokud se ženská konzultace nachází v sovětské čtvrti města, pak musí být v městské lékárně ve stejné čtvrti předložen předpis na bezplatné vitamíny..

V současné době lze těhotným ženám zdarma podávat následující vitaminy a další léky:

 • Kyselina listová, tablety;
 • Tobolky alfa-tokoferolacetátu;
 • Vitamin E a Vitamin E Zentiva;
 • Vitrum Vitamin E;
 • Vitamín Zitrum E;
 • Doppelherz Vitamin E;
 • Tokoferocapy;
 • Tokoferol acetát 5%, 10% a 30% roztok;
 • Maltoferový roztok a tablety pro orální podávání;
 • Fenyulsův komplex;
 • Ferretabový komplex;
 • Jodid draselný;
 • Rovnováha jódu;
 • Jodomarin;
 • Mikroodid;
 • Multivitaminová dražé;
 • Hexavit tablety;
 • Tablety Revit a Revit-UVI;
 • Undevit a Undevit-UVI tablety;
 • Genevit Dragee;
 • Dražé Beviplex;
 • Bio-Max tablety;
 • Tablety Vitaspectrum;
 • Vitatress tablety;
 • Vitrum tablety;
 • Vitrum Prenatal, Vitrum Prenatal Forte a Vitrum Superstress tablety;
 • Tablety Zitrum Centuri;
 • Glutamevit tablety;
 • Complivit, Complivit máma, Complivit Asset pilulky;
 • Megadine a Megadine Pronatal tablety;
 • Multimax tablety;
 • Perinatální tablety s více kartami, Intenzivní karty s více kartami, Klasické tablety s více kartami a Multi-Tabs;
 • Selmevit tablety;
 • Supradinové tablety;
 • Theravit, Theravit Antistress, Theravit Pregna tablety;
 • Tablety Tri-Vi Plus;
 • Ferrovit a Ferrovit tablety tablet;
 • Elevit prenatální tablety.

Komplexy vitamínů pro těhotné ženy - stručný popis

Vitamíny Elevit pro těhotné ženy

Vitaminy Vitrum

Vitaminy Femibion ​​a Femibion ​​2

Femibion ​​1, často označovaný jednoduše jako Femibion, je určen k použití během prvních 12 týdnů těhotenství. Lék Femibion ​​2 je určen k použití od 12. do 40. týdne těhotenství.

Femibion ​​1 obsahuje 10 vitamínů, včetně denní dávky kyseliny listové a jodu. To znamená, že v souvislosti s používáním přípravku Femibion ​​1 nemusí žena brát další přípravky na bázi kyseliny listové a jódové. Femibion ​​2 obsahuje stejných 10 vitamínů a jodu jako Femibion ​​1, ale v různých dávkách odpovídajících potřebám těhotné ženy ve 13 až 40 týdnech těhotenství. To znamená, že při použití přípravku Femibion ​​1 nebo 2 bude muset žena vzít další přípravky s obsahem železa a vápníku.

Abeceda - vitamíny pro těhotné ženy

Vitnakea Vitaminy

Vitamíny Materna

Lék obsahuje 10 vitamínů (všechny skupiny B, stejně jako E, A a C) a jód, nezbytné pro těhotnou ženu. Mateřská látka obsahuje kyselinu listovou a jód v požadované denní dávce, není tedy nutné je užívat. Ale přípravky železa při použití Materny těhotná žena bude muset brát samostatně.

Minisan Multivitamin Máma

Komplex 11 vitamínů a 6 minerálů obsahuje správnou dávku kyseliny listové, železa a jodu. Další příjem dalších léků není nutný. Příjemný bonus, dobrý obsah hořčíku a příznivá cena.

Nejlepší vitamíny pro těhotné ženy

V lékařských vědách a praxi se pojem „nejlepší“ v zásadě nepoužije, protože v každé konkrétní situaci, dokonce pro stejnou osobu, se mohou různé léky určité farmakologické skupiny stát nejlepším a nejúčinnějším. Obvykle je nejlepší lék v konkrétní situaci považován za optimální. Proto je v medicíně koncept ne nejlepšího, ale optimálního léku. Kromě toho v každém případě, dokonce u stejné osoby, může být optimální lék odlišný a v této konkrétní situaci bude nejlepší. Totéž platí pro těhotné vitamíny..

To znamená, že není možné izolovat 1, 2 nebo 3 z nejlepších vitamínových komplexů pro všechny těhotné ženy, protože pro každou ženu budou optimální různé léky. A právě v tomto konkrétním případě bude pro tuto těhotnou ženu nejlepší vitaminový přípravek. Navíc, v prvním těhotenství může být jeden vitamínový lék pro ženu nejlepší, ve druhém - jiný, ve třetím - opět první nebo dokonce třetí.

Vitamíny pro těhotné ženy - recenze

V současné době je obecný tón recenzí různých vitamínů pro těhotné ženy pozitivní. To znamená, že ženy si uvědomují pozitivní účinek vitamínů na jejich stav, na základě čehož docházejí k závěru, že tyto léky jsou nepochybně užitečné. Recenze o každém konkrétním vitamínovém léčivu se však liší.

Největší počet pozitivních recenzí je tedy k dispozici pro přípravky Pregnakea, Elevit, Vitrum a Materna. Každá žena však bude muset vybrat lék individuálně na základě vlastního blaha a tolerance konkrétního vitamínového komplexu. Ženy si uvědomují, že Vitrum, Elevit a Materna mohou způsobit nevolnost a špatné zdraví, které po jejich zrušení úplně zmizí.

Abeceda a Femibion ​​mají několik dalších negativních recenzí, což souvisí s vlastnostmi aplikace a farmakologickými charakteristikami léčiv. Femibion ​​tedy není lék, nýbrž biologicky aktivní doplněk (BAA), kterému mnoho žen nedůvěřuje, protože věří, že před podáním do lékáren je podroben nedostatečné kontrole. Jakmile se ženy dozvědí, že Femibion ​​je doplňkem stravy, okamžitě se začnou cítit negativně o vitaminu, i když ho užily dříve a byly s výsledkem docela spokojeny. Jak vidíte, v případě Femibionu nejsou negativní recenze způsobeny nikoli vlastnostmi samotné drogy, ale její příslušností k určité skupině.

Ženy nemají rádi abecedu, protože často způsobují nevolnost, stejně jako skutečnost, že v jednom balení jsou tablety s různými vitamíny a minerály, které nelze smíchat a musí se opít. Podle žen je toto uspořádání léku matoucí..

Jaké vitamíny jsou potřebné během těhotenství a jak je získat - video

Autor: Nasedkina A.K. Specialista biomedicínského výzkumu.

Články O Neplodnosti