Hlavní Výživa

Ruce se během těhotenství znecitliví - stojí za to se obávat?

Ženy trpí těhotenstvím jinak. Někdo se cítil skvěle všech 9 měsíců. Jiní cítí nepohodlí, slabost, malátnost. Nejčastěji se nejedná o nemoci, ale o stres, který tělo prožívá. Přidá se zuřící hormonální pozadí, které ovlivňuje pohodu. Může se objevit bolest, únava, migréna, ospalost, pálení žáhy, zácpa, otok končetin a nevolnost. Tento seznam je velmi dlouhý. Mezi další nepříjemnosti se někdy během těhotenství ruce znecitliví.

Příznaky znecitlivění v rukou

Pocity žen v tomto stavu jsou rozmanité. Sjednocuje je jedna věc - to vše jsou příznaky znecitlivění:

 • brnění v prstech a rukou;
 • hořící;
 • tekoucí;
 • otok
 • bolest.

Necitlivost je doprovázena pocitem, že končetina během spánku ležela. K tomu může dojít během dne nebo když jsou ruce ve volné poloze. Nejčastěji se však otupělost objevuje v noci.

Příčiny znecitlivění rukou

Odborníci tvrdí, že stav znecitlivění horních končetin není ve většině případů způsoben vývojem patologie. V důsledku zvýšení břicha, hmotnosti a svalové zátěže může dojít k sevření nervových zakončení. Existují však faktory, které jsou předpokladem pro projev takové situace.

 1. Syndrom tunelu. Lékaři tak nazývají jednu z nemocí, na kterou jsou počítačoví vědci náchylní. V důsledku statického napětí kloubů dochází k sevření nervů a v důsledku toho se objeví bolest a nepohodlí v ruce. Pracovní paže trpí.
 2. Zvýšený otok. Toto je běžný problém. K otoku končetin lze také přidat situaci, kdy během těhotenství dojde ke znecitlivění rukou. Pokud je zjištěn otok, je třeba o tom naléhavě informovat gynekologa. Tento stav, zejména v kombinaci s únikem, může být známkou vážného ohrožení matky a dítěte. A proto vyžaduje okamžité přizpůsobení. Situaci lze napravit nezávisle odmítnutím použití soli..
 3. Osteochondróza, osteoporóza a kýla. Tyto nemoci jsou „mladší“. Stále více jim jsou vystaveny ženy v reprodukčním věku. Patologie způsobují vážné sevření nervových zakončení horních končetin, které jdou do páteře. Charakterizovaná znecitlivění prstenů prstů a malých prstů.
 4. Artróza krční páteře a přetížení svalů krku. Za těchto podmínek musíte omezit, abyste byli ve statických pozicích, když stojíte nebo sedíte. Chcete-li odstranit příčinu, nezapomeňte si zahřát masáž zad a šíje.

Necitlivost v rukou může způsobit diabetes, zranění a zánět krční páteře, špatný krevní oběh a metabolické poruchy.

Pokud těhotná žena narazila na některou z těchto chorob před přechodem na zajímavé místo, pravděpodobnost, že se takto projeví, se několikrát zvyšuje. Během období těhotenství pracuje ženské tělo na vrcholu aktivity, což může také vést k vyčerpání. Pak se mohou objevit chronická onemocnění. Pokud ruce začnou otupit v raných stádiích těhotenství, vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě, což není pro tento jev typické.

Tento stav lze vysvětlit z několika důvodů. Jsou přímo spojeny s jevy, které jsou vlastní těhotenství..

 • přibývání na váze;
 • nedostatek vápníku, hořčíku;
 • Anémie s nedostatkem železa.

Se snížením aktivní fyzické aktivity lze také pozorovat necitlivost. Častěji znecitlivěné ruce během těhotenství v pozdějších stádiích, kdy je výrazně zvýšeno zatížení svalů.

Jak odstranit nepříjemný příznak?

Pokud se těhotná žena kromě znecitlivění končetin neobtěžuje jinými příznaky a stav sám o sobě netrvá dlouho, je docela možné se s tím vyrovnat sami.

 1. Gymnastika pro těhotné ženy. Při normálním zdravotním stavu a bez komplikací se vyplatí provádět minimální fyzickou námahu. To pomůže udržet vaše svaly tónované a uvolnit napětí..
 2. Procházky pod širým nebem. Pěší turistika a bytí venku má blahodárný účinek na tělo, nasycuje buňky kyslíkem, zvyšuje krevní oběh.
 3. Správná výživa. Pokud se u končetin projevují známky znecitlivění, je nutné zkontrolovat stravu. Přidejte do nabídky produkty obsahující hořčíkové, vápenaté a železné mléčné výrobky, slunečnicová a dýňová semínka, čerstvá zelenina, ovoce a byliny. Pokud těhotenství během zimních měsíců klesne, luštěniny by měly být ze stravy vyloučeny..
 4. Dodržování pitného režimu. Musíte pít 2 litry čisté vody denně. Pomůže to vstřebávání stopových prvků a vitamínů..
 5. Použití specializovaných vitamínových komplexů pro těhotné ženy. Obzvláště důležité v zimě.

Pocit znecitlivění rukou obvykle nepředstavuje pro těhotnou ženu hrozbu. Pokud se tento stav objeví příliš často a je trvalý, měli byste se poradit se svým lékařem. Pokud to situace vyžaduje, provede vyšetření, předepíše testy a léčbu..

Proč vaše ruce během těhotenství znecitliví a co dělat

Znecitlivění částí těla je alarmující znamení pro každou ženu, zejména v období porodu dítěte. Pokud během těhotenství dojde ke znecitlivění rukou, je to často spojeno s zadržováním tekutin v těle. Příčinou však mohou být také závažná onemocnění, která ovlivňují zdravotní stav nastávající matky a dítěte. Ženy ne vždy spojují znecitlivění rukou a nohou s nemocí, a proto nechodí k lékaři. Pokud však ruce často znecitliví - je lepší být v bezpečí a ujistit se, že neexistuje patologie.

Ruce se během těhotenství znecitliví: příčiny

Znecitlivění končetin je formou smyslového rušení. Nástup symptomu je spojen s poškozením senzorických nervů. Důvodů může být mnoho - stlačení nervových vláken v důsledku otoku, porušení nervového kořene, zánět nervu, zhoršená dodávka krve.

Fyziologické důvody

V pozdním těhotenství (ve druhém a třetím trimestru) je znecitlivění pravé a levé ruky často spojeno s retencí tekutin v těle.

Pokud se ruce po spánku nebo dlouhé práci znecitliví jen zřídka, je tento stav považován za variantu normy. Existuje několik faktorů, které přispívají k znecitlivění rukou během těhotenství:

 • nepříjemné držení těla během spánku;
 • těsná ramena;
 • vysoký polštář;
 • nadměrné zatížení rukou, zejména rukou;
 • přebytek soli ve stravě.

V těchto případech není znecitlivění konstantní příznak. Nepříjemné pocity se objevují pravidelně a rychle. Nejsou žádné další patologické příznaky..

Cervikální osteochondróza

Během těhotenství se zvyšuje riziko vzniku osteochondrózy, což je spojeno se zvýšením zátěže páteře. Nejčastěji se onemocnění vyskytuje v krční páteři. Jak to ovlivňuje ženské tělo:

 • objeví se bolest v krku;
 • bolest může dát levé nebo pravé končetině;
 • ruce jsou znecitlivěné z ramene na prsty;
 • objevují se trofické kožní změny.

K rozvoji osteochondrózy přispívají různé faktory - zakřivení páteře, nadváha, hormonální poruchy.

Tunelový syndrom

Ruce během těhotenství jsou často znecitlivěny kvůli syndromu tunelu. S patologií je střední nerv stlačen v karpálním tunelu, což vede k vývoji nejen znecitlivění, ale také dalších příznaků:

 • bolest v ruce;
 • pocit mravenčení;
 • snížená citlivost na povrchu dlaně;
 • slabá flexe ruky.

Vývoj syndromu tunelu může být spojen s retencí tekutin v těle, zúžením karpálního tunelu. Ve vysoce rizikové zóně jsou ženy, jejichž činnost souvisí s prováděním pohybu kartáčů - švadleny, malířky.

Nedostatek vitamínů a minerálů

U těhotných žen je příčinou znecitlivění v rukou často podvýživa. Pokud není ve stravě dostatek vitamínů a minerálů, ovlivňuje to stav celého organismu.

Nedostatek vitamínů B (zejména B12) ovlivňuje stav nervového systému. Hypovitaminóza se projevuje následujícími příznaky:

 • necitlivost končetin;
 • mravenčení, pocit plazení;
 • trofické kožní změny;
 • bledost;
 • obecná slabost.

Vysoké riziko jsou ženy, které jsou vegetariány nebo veganské. Nedostatek vitaminu B12 je také často spojován s onemocněním gastrointestinálního traktu..

Patologie ledvin

U těhotných žen může dojít ke znecitlivění jejich rukou kvůli problémům s ledvinami. Příčinou znecitlivění je zadržování tekutin v těle, a v důsledku toho - periferní edém. Edém vede k sevření nervů, které poskytují citlivou inervaci horních končetin. Nervový nerv je doprovázen následujícími příznaky:

 • pocit mravenčení;
 • hořící;
 • plazivý pocit;
 • ztráta citlivosti.

Často existují další příznaky, které ukazují na poškození ledvin - otok, intoxikace, snížený výtok moči.

Co dělat, když vaše prsty během těhotenství znecitliví

Taktika léčby znecitlivění rukou závisí na několika faktorech - závažnosti a trvání necitlivosti, závislosti na vnějších podmínkách, přítomnosti dalších příznaků. Jednoduché tipy někomu pomáhají, ale pro ostatní to nestačí, testy jsou nutné k nalezení příčiny a předepsání konkrétní léčby.

Obecná doporučení

Pokud je necitlivost v rukou během těhotenství způsobena spíše dočasnými faktory než vážným onemocněním, korekce životního stylu pomůže zbavit se tohoto příznaku. Co se doporučuje dělat:

 1. Snižte příjem soli. To platí nejen pro čistou sůl, ale také pro produkty s vysokým obsahem - solené ryby, koření, hranolky, různé okurky.
 2. V noci nepijte vodu. Během dne se však doporučuje vypít asi 1,5 litru čisté vody.
 3. Nenoste těsné oděvy, které stlačují krk a ramena..
 4. Vyberte si ortopedický polštář, který uvolní krční páteř.
 5. Do gymnastiky nebo plavání.
 6. Pokud během dne potřebujete udělat práci, která zatěžuje vaše ruce, každou hodinu si udělejte přestávku a ruce si hněte.

Průzkum

Před zahájením léčby je nutné určit, proč dochází ke znecitlivění. K tomu se používají laboratorní a instrumentální studie..

Potřeba vyšetření je stanovena lékařem na základě podmínek výskytu necitlivosti, anamnézy, dalších příznaků.

Analýza moči - obecná metoda klinického výzkumu je předepsána všem těhotným ženám.

Vysoký obsah bílkovin v moči (proteinurie) může naznačovat patologii ledvin, která se projevuje zadržováním tekutin v těle. U těhotných žen to může být příčinou znecitlivění končetin..

Stanoveno je několik ukazatelů:

vitamin B12 - s necitlivostí je často pozorován nedostatek;

renální komplex (kreatin, močovina, proteinové frakce) - změny naznačují patologii ledvin.

Tato metoda umožňuje objasnit úroveň poškození nervové tkáně - určit, v které oblasti jsou ovlivněny nervové kořeny, plexus, periferní nervy.

MRI se používá k posouzení stavu meziobratlových plotének. Pomocí MRI můžete identifikovat následující změny:

· Otok vláknitého prstence;

Vysunutí disku (prolaps) disku;

Specifické zacházení

Cílem specifické léčby je eliminace primárního onemocnění. Složitost výběru lékové terapie spočívá v tom, že předepsané léčivé látky by neměly mít vliv na ložisko dítěte.

V léčbě osteochondrózy během těhotenství patří hlavní role k nedrogovým metodám:

1. Fixace páteře v krční páteři (Shants límec). Tím se sníží zatížení páteře..

2. Fyzioterapeutická cvičení. Cvičení zaměřená na dekompresi nervových kořenů a posílení svalového korzetu.

3. Fyzioterapie. Ultrazvuková terapie se používá lokálně k úlevě od bolesti a zmírnění zánětu..

4. Ruční terapie a masáže. Umožňuje snížit svalové napětí.

Pokud nepolékařské metody nepomohou, předepište léky - protizánětlivé (ibuprofen) a vitaminy B..

V léčbě syndromu tunelů u těhotných žen se také snaží obejít bez užívání léků. Pro léčbu se používá omezení pohybů nosením ortézy..

Nedostatek vitaminu B12

Nedostatek vitaminu B12 lze vyrovnat dvěma způsoby - prostřednictvím jídla a medicíny..

Strava pro hypovitaminózu by měla zahrnovat zvýšený obsah následujících produktů:

K léčbě drog se používá parenterální forma vitaminu B12 - kyanokobalamin v ampulích.

Léčba závisí na povaze poškození ledvin. Pro symptomatickou léčbu se používají diuretika - bylinné nebo léky. Z léčivých bylin se používají:

Léky s diuretickým účinkem by se měly používat opatrně, protože mohou nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství..

Video

Nabízíme vám ke shlédnutí videa na téma článku.

Vzdělání: Státní lékařská univerzita v Rostově, obor "Všeobecné lékařství".

Našli jste v textu chybu? Vyberte ji a stiskněte Ctrl + Enter.

Každá osoba má nejen jedinečné otisky prstů, ale také jazyk.

Abychom řekli i ta nejkratší a nejjednodušší slova, používáme 72 svalů.

Vědci z Oxfordské univerzity provedli řadu studií, během nichž dospěli k závěru, že vegetariánství může být pro lidský mozek škodlivé, protože vede ke snížení jeho hmotnosti. Vědci proto doporučují, aby ryby a maso nebyly zcela vyloučeny z jejich stravy..

Pokud vaše játra přestanou fungovat, dojde k smrti za den.

Podle mnoha vědců jsou vitamínové komplexy pro člověka prakticky zbytečné.

I když srdce člověka nebije, pak může ještě dlouho žít, jak nám ukázal norský rybář Jan Revsdal. Jeho „motor“ se zastavil na 4 hodiny poté, co se rybář ztratil a usnul ve sněhu.

Lidská krev „protéká“ cévami pod obrovským tlakem a pokud je narušena její integrita, může střílet až do 10 metrů.

Existují velmi zajímavé lékařské syndromy, jako je posedlý příjem předmětů. V žaludku jednoho pacienta trpícího mánií bylo nalezeno 2 500 cizích předmětů.

Lidské kosti jsou čtyřikrát silnější než beton.

Nejvzácnějším onemocněním je Kuruova nemoc. Nemocní jsou jen zástupci kmene Fore v Nové Guineji. Pacient umírá smíchem. Předpokládá se, že příčinou onemocnění je lidský mozek..

Pokud se usmíváte pouze dvakrát denně, můžete snížit krevní tlak a snížit riziko srdečních infarktů a mozkových příhod.

Práce, kterou člověk nemá rád, je mnohem škodlivější pro jeho psychiku než obecně nedostatek práce.

Ve Velké Británii existuje zákon, podle kterého může chirurg odmítnout provedení operace na pacientovi, pokud kouří nebo má nadváhu. Člověk by se měl vzdát špatných návyků, a pak možná nebude potřebovat chirurgický zákrok.

Nejvyšší tělesná teplota byla zaznamenána u Willieho Jonesa (USA), který byl přijat do nemocnice s teplotou 46,5 ° C.

Během života průměrný člověk produkuje nejméně dva velké zásoby slin.

Úkol spočívající v přesném stanovení otcovství je stejně starý jako nalezení smyslu života. Muži se vždy zajímali o to, zda vychovávají své děti.

Proč části těla během těhotenství znecitliví?

Během těhotenství si mnoho nastávajících matek stěžuje na necitlivost. To je jeden z příznaků, který by neměl být ignorován. Aby se předešlo vážným komplikacím, je důležité, aby ženy dokázaly pochopit, proč tento problém vzniká, jak se s ním vypořádat a jaká preventivní opatření mohou pomoci předcházet patologii..

Příčiny znecitlivění částí těla u nastávajících matek

Stává se, že těhotná žena se probudí z bolesti v paži nebo noze a poté cítí svou necitlivost. V počátečním stádiu bolesti však nemusí být bolest vůbec, ale pokud nebudou přijata žádná opatření, objeví se a budou se stále více zvyšovat..

Nejprve jsou otupené pouze prsty, pak nepříjemný pocit může pokrýt celou končetinu až k základně. Ne každá žena v dané pozici musí čelit zhoršování tohoto nepříjemného symptomu..

Příčinou znecitlivění může být děloha, která komprimuje orgány a nervové zakončení ženy. Aby se příznaky nezhoršily, je třeba vyhledat pomoc kvalifikovaného odborníka.

Části těla se mohou znecitlivit z jednoho důvodu, jedná se o sevřený nerv, ale může existovat mnoho faktorů nesprávného fungování nervových tkání:

 • Stojatá tekutina. To je nejčastější příčinou znecitlivění těhotných žen. Vlákna, která bobtnají, tlačí na tepny a nervová centra, z tohoto důvodu krev cirkuluje horší a odtud dochází ke znecitlivění. Od prvních týdnů těhotenství by měla být přijata preventivní opatření, aby se předešlo problémům spojeným se stagnací tekutin (pravidelné provádění fyzických cvičení pro těhotné ženy a postavení v poloze koleno, přehodnocení potřeby progesteronu atd.).
 • Avitaminóza. Tento problém se často vyskytuje u žen v pozici, ale lékaři se domnívají, že odstranění tohoto onemocnění nestabilizuje stav. Nedostatek některých užitečných prvků může vést ke křečím, bolestem, znecitlivění paží a nohou. V tomto případě lze přiřadit Magne B6 nebo něco podobného..
 • Nevhodná poloha během snů. Pevné, velké polštáře nebo nepříjemné postavení ve snu mohou způsobit porušení krční páteře. Ke znecitlivění dochází v důsledku zúžení krevních cév, v důsledku čehož je plazmatická tekutina nedostatečně zásobována končetinami nebo nevnikne vůbec. Chcete-li tento důvod vyloučit, stačí změnit postoj a nebo koupit speciální polštář pro těhotné ženy.
 • Syndromem je tunel. Ženy, které pracují u počítače nebo tráví hodně času na nohou, mohou pravidelně pálit, brnit a znecitlivět části těla. V případě počítače zatížení po celou dobu na pravé straně a neustále ovlivňuje klouby. Během práce je střední nerv stlačený na zápěstí, což způsobuje znecitlivění, zejména index a prostředníčky. Proto je důležité v práci pravidelně přerušovat práci.
 • Osteochondróza krku nebo páteře. Osteochondrosa se vyskytuje u každého šestého obyvatele Země po 30 letech. Během těhotenství je zakázáno provádět rentgen, takže podezření můžete rozptýlit pouze kontaktováním neurologa. Pokud dojde k porušení krční oblasti, nejvíce se na prstech na nohou nebo na nohou projeví necitlivost, navíc se na krku objeví bolest. V tomto případě je vhodné plavat, provádět masáž krční zóny a provádět fyzikální terapii.
 • Neurologická nebo srdeční chronická onemocnění. Během období těhotenství tělo trochu oslabuje, v důsledku toho se všechna chronická onemocnění zhoršují. Znecitlivění končetin a břicha může rušit. To je způsobeno velkým zatížením nebo stresem..

Kromě výše uvedeného existuje mnoho dalších faktorů, které způsobují necitlivost, jako je diabetes mellitus, metabolické poruchy, novotvary (například meziobratlová kýla), dlouhotrvající poranění páteře a končetin.

V prezentovaném videu se můžete dozvědět více o příčinách znecitlivění. Program řídí slavní lékaři a odborníci:

Co dělat, když končetiny během těhotenství znecitliví

Nejprve musíte provést co nejvíce pohybů. Můžete se přihlásit na jógu nebo fitness pro těhotné ženy. Na výše uvedených místech nejsou žádné fyzické aktivity, ale je zajištěn neustálý pohyb. Pokud vám tato podmínka neumožňuje navštívit takové instituce, můžete na procházku chodit tak často, jak je to možné, a také pravidelně cvičit tělesná cvičení pro těhotné ženy (na internetu je spousta cvičebních videí).

Můžete se pokusit zabránit otupění končetin podle následujících tipů:

 • vypijte tekutinu v dostatečném množství, nejméně 1-1,5 litru čisté vody denně, zatímco ostatní nápoje se nepočítají;
 • úplné odmítnutí během těhotenství z paty a těsného oblečení;
 • je-li práce spojena se zátěží na paži, je třeba každou hodinu přestávku a uvolnit ruce a nohy;
 • Pokud se v noci objeví necitlivost, můžete požádat svého manžela, aby problémovou oblast masíroval;
 • během spánku by na polštáři měla být pouze hlava a ramena na posteli, což sníží zatížení krční páteře;
 • V ideálním případě byste měli ke spánku použít ortopedické polštáře a umístit polštáře nebo malé polštáře mezi kolena nebo pod velkou bříško.

Protože hlavními příčinami jsou osteochondróza, artróza a podobně, je nutné v orgánech neustále rozptylovat krev. Pohyb je sám o sobě prevencí těchto chorob. Pozitivní vliv na celkové zdraví bude mít i gymnastika a masáže..

Strava

Při odstraňování problému hraje dieta malou roli. Pokud je například levá ruka znecitlivěná, je vhodné na chvíli odstranit produkty obsahující škrob. Je také nutné vyloučit čerstvý bílý chléb a jíst brambory v malém množství. Sůl je minimalizována a je lepší ji úplně opustit.

Seznam potravin, které by se měly konzumovat s necitlivostí horních a dolních končetin:

 • vaječná omeleta;
 • zeleninový salát ochucený olivovým olejem;
 • namočené sušení;
 • vlastní ovocná a zeleninová šťáva.

Ke všemu výše uvedenému stojí za to dodat, že bude užitečné nejen z necitlivosti, ale také pro tělo, aby obecně vypilo běh vitamínů pro těhotné ženy..

Gymnastika končetin

Účinným způsobem, jak odstranit znecitlivění v rukou, je gymnastika, je nutné ji provést ráno a dokonce i ležet v posteli:

 1. V poloze na zádech pomalu zvedněte ruce, pak střídavě stiskněte a uvolněte prsty 4krát.
 2. Poté zvedneme nohy a uděláme „jízdní kolo“.
 3. Při sezení natahujeme ruce vpřed, vmáčkáváme se do pěsti a kroucíme pěsti různými směry.
 4. Nakonec složte ruce do zámku a pak se uvolněte.

Při dlouhodobé necitlivosti a bolesti vám pomůže sprcha, při které se voda dramaticky změní ze studené na mírně horkou. Když se osprchujete, musíte udělat prstová cvičení.

Pokud se znecitlivění vyskytuje poměrně často, musíte kontaktovat neurologa nebo alespoň terapeuta. Lékař zjistí příčinu a v případě potřeby předepíše léčbu ve formě: speciálních mastí, vitamínů, sedativ, protizánětlivých léků.

Prevence

Jakémukoli onemocnění je snazší zabránit než vyléčit. Proto si po několika tipech nemusíte být vědomi tak nepříjemného příznaku, jako je znecitlivění končetin:

 • vyloučit kořenitá, slaná jídla pro těhotenství;
 • úplně odstranit nikotin a alkohol;
 • nahradit rafinované produkty čerstvou zeleninou a ovocem;
 • systematicky provádět fyzické cvičení pro těhotné ženy 2-3krát týdně.

Těhotenství je velmi důležitou podmínkou pro každou ženu. Během tohoto období musíte být velmi opatrní ohledně svého zdraví, abyste mohli porodit zdravé a silné dítě. Když si všimnete necitlivosti, první věcí, kterou musíte udělat, je konzultovat se svým gynekologem, a nikoli se samoléčbou, což riskuje, že situace ještě zhorší..

Ruce se během těhotenství znecitliví: příčiny, doprovodné příznaky, léčba

Mnoho dívek zažívá během těhotenství znecitlivění ve svých rukou, ale všechny je projevují svým způsobem. V některých se příznak rozšiřuje pouze na jednu ruku, v jiných na dvě.

Během těhotenství se někdy ruce znecitliví pouze v noci. Nést plod vyžaduje značnou odpovědnost od nastávající matky. Tělo zažívá stres a vážný stres v důsledku hormonální transformace, která ovlivňuje činnost všech orgánů a systémů.

Toto období je doprovázeno řadou nepříjemných projevů, jejichž seznam zahrnuje necitlivost rukou a nohou.

Příčiny

Během období těhotenství může z různých důvodů dojít ke znecitlivění končetin. Všechno může záviset na individuálních vlastnostech těla. Všechny orgány fungují se zvýšenou zátěží, takže se vyvíjejí chronické poruchy nebo různé neurologické příznaky.

Jaké jsou důvody znecitlivění rukou během těhotenství? Je to nebezpečí pro vývoj dětí? Co udělat pro odstranění necitlivosti? Všechny budoucí matky se mohou takových otázek obávat..

Ve většině případů necitlivost končetin během těhotenství nepředstavuje ohrožení těla nastávající matky a vyvíjejícího se plodu, ale jsou známy výjimky. Proto je nutné určit příčiny znecitlivění a v případě potřeby poruchu odstranit.

Nejprve musí dívka navštívit gynekologa. Specialista s podezřením na poruchu se obrátí na lékaře s užším zaměřením, aby určil přesnou diagnózu a způsob léčby. Pokud okolnosti nevyžadují zásah, odborník dá několik doporučení týkajících se životního stylu, aby se snížila pravděpodobnost obnovení nepříjemných symptomů.

Hlavní příčinou takového znecitlivění je stlačené nervové vlákno nebo stlačení stlačení. Existuje mnoho důvodů, které brání průchodu nervových impulzů vlákny..

Uvádíme hlavní:

 • Otok. Nejpravděpodobnější příčina, která není nebezpečná pro těhotnou ženu a dítě. Tlak na ledviny během těhotenství se zhoršuje. Kapalina není odstraněna z tkání a vyvíjí tlak na oběhový systém a nervová vlákna. Výsledkem je, že krev v končetinách přestane cirkulovat, začne znecitlivění. Otok a necitlivost se projevují zvýšenou produkcí progesteronu.
 • Metabolické problémy. Špatný poměr stopových prvků v těle. Často, nohy během těhotenství začnou znecitlivět v důsledku nedostatku vitamínů. Citlivost se zhoršuje, křeče, bolesti začínají. Je nutné používat potravinářské výrobky obohacené o chybějící stopové prvky a vitamíny. To přispívá k efektivnímu řešení problému..
 • Tunnelův syndrom - komplex symptomů, projevující se na pozadí komprese středních nervů mezi šlachy, kostní tkání a zápěstí na paži. Současně začnou otěhotnět prsty a ruce během těhotenství.
 • V těle dívek během těhotenství se hromadí velké množství tekutiny, což vede k výskytu otoku. Je zbytečné snižovat množství vody spotřebované v prvních měsících těhotenství. Nelze dosáhnout žádných výsledků, organická spotřeba soli ve stravě pomáhá snižovat otoky a necitlivost se pomalu zastavuje.

V průběhu času je množství tekutiny v těle důležitým faktorem v normálním průběhu těhotenství. V raných fázích se situace dramaticky mění. Vědci dokázali, že v této době nedochází k výskytu otoků v důsledku nadměrné spotřeby vody, ale z množství slaného jídla ve stravě..

 • Těhotným pacientům s těmito příznaky se doporučuje jít na dietu bez soli, je třeba omezit příjem čerstvého jídla po celou dobu těhotenství. V takových opatřeních není nic složitého. Musíte se zvyknout na novou chuť jídla. Taková strava stimuluje celkový stav těhotné ženy, zbavuje dívku pocitu nepohodlí v končetinách po celou dobu těhotenství.

Tunelový syndrom

Budeme rozumět rysům tohoto druhu znecitlivění:

 • Příčinou bolesti v levé nebo pravé končetině je průmyslová činnost nebo práce s počítačem.
 • Lékaři rozlišují mezi stavem, jako je například syndrom tunelu. Diagnózu často určují programátoři, zaměstnanci, kteří do počítače zadávají velké množství textu, nebo dívky, které neustále prožívají určité svalové skupiny, ruce, šlachy..
 • V určitém okamžiku lidé, kteří neustále načtou několik falang, zcela nebo částečně ztrácejí citlivost. Tento stav je rychle eliminován ve spojení s dalšími nepříjemnými příznaky, ale úzkost a strach u lidí přetrvávají.
 • U těhotných žen syndrom tunelu často vyvolává stav, ve kterém se vyskytuje necitlivost, citlivost se zhoršuje.

Co dělat, když má osoba během těhotenství znecitlivěné ruce? Terapeutická cvičení pomáhají vyrovnat se s nepříjemnými příznaky. Cvičení pomáhá stimulovat krevní oběh, tonizovat svaly, obnovit ztracenou reflexní aktivitu.

 • Nemělo by se omezovat pouze na gymnastiku. Bude muset přerozdělit zátěž na falangu. Jinak je úsilí nedostatečné.

Osteochondrosis

Tato patologie může být také příčinou znecitlivění u těhotných žen. Tato porucha se stále častěji vyskytuje u mladých pacientů. Během těhotenství imunitní systém oslabuje a začíná se projevovat mnoho nemocí. To platí zejména pro chronické procesy..

Osteochondróza a další poruchy páteře způsobují během těhotenství znecitlivění rukou. K tomu dochází v důsledku sevření nervové tkáně od míchy po horní končetiny..

Prstencový prst nebo malý prst může nejčastěji znecitlivět. Necitlivost se vyskytuje s artrózou nebo v důsledku přetěžování svalové tkáně v této oblasti. Musíte se pohybovat častěji, sedět a provádět masáž krku.

Další faktory

Existuje mnoho patologií a poruch, při kterých může být jedním z doprovodných příznaků znecitlivění končetin. Symptomy se vyskytují u diabetiků s metabolickými potížemi, špatným zásobováním krví, poraněním nebo infekcemi v krku. Přitěžujícím faktorem je zvýšení tělesné hmotnosti a snížení motorické aktivity během těhotenství.

Pravděpodobně někdo postrádá vitamíny a minerály, minerály. Musíte pochopit, že výše uvedené jsou pouze možné patologie, které způsobují necitlivost. Pravděpodobnost jejich vývoje se zvyšuje, pokud se nemoc pacienta začne rozvíjet ještě před těhotenstvím. Takový příznak často nemá při přenášení dětí škodlivý účinek.

Pokud vaše ruce pravidelně znecitliví a po celou dobu způsobují nepohodlí, musíte se o tom poradit s terapeutem nebo vysoce specializovaným lékařem. Někdy jsou předepisovány lokální léky proti bolesti nebo protizánětlivé léky, v případě potřeby jsou prováděny další diagnostické postupy.

Diagnostika

Diagnóza tohoto příznaku je nezbytná k vyloučení organického onemocnění, které může vyvolat takovou necitlivost. Je třeba věnovat pozornost stížnostem těhotných žen, protože se bude jednat o zdraví a normální život různých lidí současně. Diagnóza by měla začít s anamnézou. Je nutné určit, jaký druh těhotenství je v řadě, jak probíhal předchozí proces přenášení plodu, zda jej doprovázela gestóza.

Je nutné určit dynamiku nárůstu tělesné hmotnosti dívky a vyjasnit její stížnosti, čas prvního projevu příznaků, jejich možný vývoj. To vše má velký význam v tom, že je třeba dodržovat jiné metody vyšetřování a analýzy. Anamnestická data umožňují vyloučit nebo potvrdit přítomnost diabetu, osteochondrózy. Obvyklý dialog s pacientem umožňuje stanovit diagnózu. Následné vyšetření často není nutné..

Instrumentální diagnostika znecitlivění zahrnuje identifikaci možných neurologických poruch, sledování stavu plodu. Za tímto účelem je nutně prováděno ultrazvukové vyšetření, je stanoven stav dítěte. V posledních týdnech se provádí kardiotocografie k analýze srdeční frekvence plodu v děloze..

Pomocí speciálních nástrojů se vagina vyšetřuje u těhotných žen, provádí se ultrazvuková diagnostika. U těchto zařízení jsou také kontrolovány šlachy rukou, je vyloučen možný syndrom tunelu. Pro data získaná v důsledku ultrazvuku je v místech průchodu nervových vláken detekována otoky, možné sevření, vyvolání necitlivosti.

Pokud existuje podezření na osteochondrózu, provede se radiografie, aby se vyloučila tato diagnóza. Vystavení záření může poškodit vyvíjející se plod, proto se lékaři takové metody ověřování zdržují. Vylučuje se pouze vyšetření neurologem, aby se vyloučila osteochondróza, zejména pokud je otupělost doprovázena bolestivými příznaky.

Co dělat, když dojde ke znecitlivění

Pokud osoba před těhotenstvím netrpěla různými patologiemi a necitlivost se objevuje často a asymptomaticky, musíte si být jisti, že se dívka v prvních několika dnech po narození zbavila.

To neznamená, že preventivní opatření pro parestezii nejsou nutná. Hlavními opatřeními, která je třeba v domácím prostředí dodržovat, jsou vyvážená strava a fyzická aktivita v optimálních objemech. Pokud si dívka dříve všimne necitlivosti prstů a rukou a zná příčiny tohoto stavu nebo má chronické poruchy, je třeba se poradit s odborníkem ohledně preventivních postupů, které jsou povoleny během těhotenství.

Pokud se záchvaty objevují častěji, a to nejen v noci, budete muset v nemocnici podstoupit komplexní diagnostiku. To vám umožní určit skutečnou příčinu parestezie. Je-li necitlivost přetrvává i po porodu, je nutné se poradit s odborníkem.

Preventivní opatření

Aby se předešlo znecitlivění rukou v procesu porodu plodu, změna stravy umožňuje:

 • Strava by měla zahrnovat saláty se zeleninou, které jsou kořeny rostlinným olejem, přidání octa je nežádoucí.
 • V salátech můžete použít dýňová semínka, slunečnice, zelení.
 • Je těžké vzdát se luštěnin.
 • Musíte jíst nasáklé sušené ovoce.
 • Čerstvě vymačkané šťávy lze vypít, pokud není alergie.
 • Míchaná vejce.
 • Mléčné produkty.

Během těhotenství musí dívky konzumovat hodně tekutin, asi 1,5 až 2 litry denně. pokud taková opatření nepřinesou požadovaný výsledek, začnou prsty a ruce neustále znecitlivět. Specialisté pomáhají při výběru komplexu vitamínů a minerálů.

Cvičení

Tipy pro fyzickou aktivitu jako preventivní opatření proti parestezii u těhotných žen:

 • Musíte se pohybovat více, ale pokuste se nezatěžovat.
 • Je lepší dělat plavání nebo jógu, udržovat svalovou tkáň v dobré kondici a správně relaxovat.
 • Ruce nepotřebují nadměrné zatěžování, nesou těžké břemena, častěji přerušují odpočinek, ohýbají prsty.
 • Terapeutická gymnastika je vhodná pro speciální centra.

Přečtěte si také informace o tom, proč se nohy během těhotenství otupí a dochází k nespavosti.

Proč během těhotenství ruce a prsty znecitliví, co dělat a hlavní příčiny znecitlivění

Během těhotenství nastávající matka podstoupí různé změny v jejím těle. Důvodem je skutečnost, že se vytváří příznivý základ pro vývoj a nasazení dítěte na úkor vlastních zdrojů ženy. Stres a hormony ovlivňují výkonnost systémů, orgány nastávající matky a někdy jsou pozorovány nepříjemné jevy, například během těhotenství dojde ke znecitlivění rukou.

Znecitlivění rukou během těhotenství

Během těhotenství je necitlivost končetin, zejména rukou, běžná, ale může se projevit různými způsoby:

 • Lehce mramorující falangy.
 • Husí kůže.
 • Nedostatek citlivosti nebo její pokles.
 • Opuchlost.
 • Pocit bolesti, pálení v oblasti kloubů.

Intenzita a typ pocitů v rukou během těhotenství je tvořena individuální citlivostí ženy. Častěji je necitlivost pozorována v noci kvůli poruchám oběhu během dlouhodobého pobytu ve stejné poloze. V tomto případě se ráno objeví bolest s postupným zvyšováním příznaků. Během těhotenství jsou do procesu zapojeny pouze prsty, méně často horní část paže. S nízkým prahem bolesti může nepohodlí narušit ženský spánek.

Necitlivost v noci je pro mnoho těhotných běžná kvůli hormonálním změnám v těle. Pokud se však nepohodlí začíná objevovat během dne nebo trvá dlouho, pak by to mělo sloužit jako důvod k návštěvě lékaře. Někdy těhotenství pouze zhoršuje stávající patologie a nedostatek správné léčby je nebezpečný pro matku a dítě.

Průběh léčby nemá jasný algoritmus, ale závisí na konkrétním případě a hlavní příčině symptomu. S nepohodlí v rukou během těhotenství, stojí za to změnit stravu, je třeba často chodit, cvičit gymnastiku a správně jíst.

Proč otupělé ruce během těhotenství

Mnoho žen má během těhotenství znecitlivěné ruce z různých důvodů, ale mechanismus vývoje procesu je totožný. Orgány během těhotenství fungují se zvýšenou zátěží, což způsobuje zhoršení chronických patologií nebo selhání systémů. Pro zjištění problémů během těhotenství se provádí komplexní vyšetření. Důvody obvykle spočívají v:

 • Opuchlost.
 • Tunelový syndrom.
 • Osteochondrosis.
 • Obezita.
 • Chronizace patologií.
 • Nedostatek vitamínů, minerálů.

Otok

Pokud dojde ke znecitlivění rukou a ztráta citlivosti během těhotenství, je hlavní příčinou otok. Nadměrná akumulace tekutin v těle může nastat se značným příjmem soli. Proto je nutné od prvního trimestru omezit nejen spotřebu vody, ale denní množství soli. Nejprve je obtížné se přizpůsobit čerstvému ​​jídlu, ale postupně se stává zvykem a během těhotenství se můžete v pozdějších fázích vyhnout otokům..

Hromadění tekutin v hloubkách tkání vytváří zvýšené napětí nervových vláken a tlak na cévy, zatímco krevní oběh se zhoršuje a objevuje se otok. V těhotenství patologie ledvin a produkce progesteronu zhoršují tento stav. Léčba necitlivosti v rukou spočívá v použití bylinných čajů ke stimulaci funkce ledvin..

Dlouhé procházky s otokem nohou jsou škodlivé, takže pokud je to možné, stojí za to omezit turistické trasy.

Po náročném dni si můžete lehnout na pohovku nebo postel a zvednout nohy o jednu úroveň nad hlavu. Pomůže to zlepšit odtok tekutiny a sníží se otok..

Tunelový syndrom

Prsty a dolní končetiny se někdy během těhotenství znecitliví kvůli syndromu tunelu. Tento stav je charakterizován kompresí šlach a kostí středního nervu, což narušuje nervové vedení. Nejvíce zasaženi jsou pianisté, účetní, počítačoví vědci a ti, kteří hodně pracují s rukama.

Hlavní příznaky symptomu během těhotenství jsou pálení, mravenčení, otok, bolestivost při dotyku prstů. Často trpí falangy jedné „pracovní“ ruky, na které je nerv přitisknutý. Nemoc způsobuje necitlivost pouze na krátkou dobu, poté se stav normalizuje. Pokud se však často projevují nepříjemné pocity v těhotenství, je třeba během práce udělat další přestávky a provést gymnastiku rukou a ramene. Jinak je léčba prováděna chirurgicky.

U syndromu tunelu je důležité normalizovat krevní oběh a tkáňový tonus, což obnovuje reflexní aktivitu. Musíte se naučit, jak rovnoměrně rozložit zatížení mezi obě končetiny..

Osteochondrosis

Pokud během těhotenství během dne a během spánku dojde ke znecitlivění rukou, dojde ke zranění krku a ramen, pak je nejpravděpodobněji na vině osteochondróza krční oblasti. V takovém případě byste neměli čekat na normalizaci stavu, musíte kontaktovat lékaře a podstoupit doporučená vyšetření. Obvykle je předepsán ultrazvuk krku a darování krve..

U této choroby se končetiny často znecitliví v důsledku sevření nervových zakončení přemístěnými disky. Pacient je schopen zažít silnou bolest a dočasně ztratit citlivost v končetinách..

Po obdržení přesného obrazu o stavu bude lékař schopen říci, co dělat, když během těhotenství dojde ke znecitlivění rukou a pomůže ženě zvolit správnou terapii. Obvykle jsou v prvních fázích omezeny na masáž límce, lokálních mastí (Chondroxid, Ketonal, Voltaren).

Užívání léků může být předepsáno jako poslední možnost individuálně, s přihlédnutím k stupni a charakteristice patologie.

Nadváha

Když jsou ruce znecitlivěné a je pozorována závažnost ženy během těhotenství, znamená to nadměrný přírůstek na váze. Nastávající matky vždy musí tento nárůst kontrolovat, protože obezita vede nejen ke znecitlivění, ale také komplikuje práci celého těla, což vede ke vzniku srdečních a cévních chorob.

Pokud je důvodem, že se vaše prsty během těhotenství otupí, nadváha, měli byste věnovat pozornost dietě nalačno. Minimalizujte svou spotřebu smažených a slaných potravin, přidejte do své stravy čerstvou zeleninu a ovoce (kopr, petržel, paprika, jablka, hrušky, avokádo, kiwi, špenát a fazole).

Chronická patologie těla

Ve stadiu těhotenství zažívá ženské tělo po dlouhou dobu velký stres ve stejných orgánech, což způsobuje zhoršení chronických procesů. Během plánování těhotenství by měl být lékař informován o stávajících zdravotních potížích. Okamžité ošetření, aby se zabránilo komplikacím..

Ruce se během těhotenství znecitliví již v trimestru II a III. Do rizikové skupiny patří pacienti se srdečními, cévními onemocněními, endokrinními patologiemi, ženy s problémy s krční a hrudní páteří, například osteochondróza. Tato onemocnění vyžadují neustálé sledování a léčbu. Pouze jejich kompenzací můžete očekávat, že se budete cítit lépe.

Nedostatek železa

Když se během těhotenství otupí prsty na nohou a rukou, ucítíte bolest v končetinách, co dělat a jak léčit tento stav, řekněte lékaři. Pokud je tento jev způsoben nedostatkem vitamínů a minerálů, budou předepsány vhodné léky.

S nedostatkem železa, doprovázeným příznaky znecitlivění, je Sorbifer vhodný. Má přirozenou strukturu a nepoškodí plod. Vedlejším účinkem je často nevolnost a závratě..

Porušení hladiny vitamínů a minerálních látek během těhotenství může být obnoveno přípravkem Supradin a Elevit Prenatal. Pokud se po probuzení na pozadí nedostatku hořčíku objeví necitlivost, jsou předepsány Magnefar nebo Magnnerot. Tato léčiva obnovují správný průchod impulsů vlákny, čímž se eliminuje problém. Pokud se znecitlivění objeví pouze v noci a hladina hemoglobinu je normální a testy neodhalí patologie, problém spočívá v nepohodlném držení těla nebo polštáři..

Pro zlepšení účinku léků s nedostatkem vitamínových složek je nutné dodržovat vhodnou stravu k doplnění chybějících látek z produktů.

Prevence znecitlivění rukou u těhotných žen

Aby se předešlo výskytu problému, je nutné dodržovat opatření preventivní kontroly necitlivosti během těhotenství. To zahrnuje:

 1. Odmítnutí slaných kořenitých jídel. Škrob je škodlivý, jídlo na něm založené.
 2. Pití pouze čisté pitné vody.
 3. Revize stravy, režim. Základem by měly být pouze zdravé ingredience bohaté na vitamíny, jako je zelenina, ovoce, cereálie..
 4. Nosíte vzpěru pro udržení svalů zad.
 5. Odmítnutí nosit těžké věci. Nenoste tašku na rameni a přenáší váhu pouze na jednu stranu. Je-li to nutné, zvedněte břemeno rovnoměrně na obě ruce.
 6. Odmítnutí úzkých věcí, které stlačují krevní cévy a nervové zakončení.
 7. Pokud máte práci, kde jsou ruce a ruce, měli byste si často dělat přestávky a cvičení.
 8. Výběr ortopedického lůžka.
 9. Je třeba se vyhnout regulaci teploty, podchlazení..
 10. Normalizační režim. Musíte chodit na čerstvý vzduch častěji, před spaním by se měl večer přesunout do 9–10 hodin a ráno se zvednout na 8-9.
 11. Mateřská gymnastika.

Nejoptimálnějším preventivním opatřením je podrobit se úplnému vyšetření v době plánování těhotenství a předem napravit zjištěné problémy.

Strava a vodní režim

Znecitlivění rukou v noci ve snu během těhotenství, pokud jsou obě končetiny znecitlivěné nebo jen jedna může být spojena s podvýživou a nedostatkem živin. K zaplnění deficitu potřebujete:

 • jíst bílkoviny ve formě ryb, fazolí, sýrů, špenátu. Tento stavební materiál zlepšuje funkčnost buněk;
 • jíst mléčné výrobky, například tvaroh, kefír. Obsah vápníku pomáhá posílit kosti. To by mělo být omezeno pouze v posledních týdnech těhotenství;
 • při přidávání rostlinných olejů do jídel je lepší je nezahřívat, nýbrž je uvádět do vařeného jídla, například sezónního salátu;
 • existují potraviny s vysokým obsahem draslíku a hořčíku. Co pomáhá zlepšit průchod impulsů, taková výživa příznivě ovlivňuje nervový a srdeční systém.

Draslík se nachází v mandlích, sušeném ovoci, pečených bramborách v jejich kůží, řepě, dýně, špenátu, rybízu, granátových jablek. Hořčík se nachází v luštěninách, mléčných výrobcích, meruňkách, banánech, jahodách, broskvích, sušených merunkách, hovězím, vepřovém, otrubách, sezamu, pohanky, ovesné kaši. Železo se nachází v pohanky, řepě, čočce, brokolici, ořechech, sušeném ovoci, slávky, ústřice, játra, vejce, luštěniny, ryby, granátové jablko, hrozny, třešně, mořské řasy.

Musíte vypít nejméně 2 litry denně. Právě toto množství tekutiny je potřebné pro správnou absorpci živin. Preferovány by měly být přírodní šťávy, čištěná voda, čerstvá.

Fyzická cvičení

Když ruce v noci znecitliví a to nesouvisí s těhotenstvím, měli byste změnit polohu těla, koupit si dobrou matraci a opustit polštář. Chcete-li trénovat svaly a odstranit nepohodlí, musíte denně provádět několik cvičení:

 • Stojící, od sebe šířka ramen, paže ohnuté v loktech, ruce na ramenou. Kruhové pohyby se provádějí ohnutými pažemi tam a zpět 10krát v každém směru.
 • Sedící nebo stojící, natažené ruce. Kartáče pevně vtlačte do pěst se zpožděním 5 sekund a uvolněte.
 • Sedící. Kartáče se musí posouvat po směru a proti směru hodinových ručiček.
 • Sedí nebo stojí, ruce před hrudníkem s dlaněmi dovnitř. Stiskněte a rozevřete otevřené dlaně až na 10 sekund.
 • Stojící, paže ohnuté na loktech, umístěné před hrudníkem, dlaněmi dolů. Je nutné provést výkyv se zasunutým zády a vrátit se do IP druhý výkyv s otevřenými pažemi.

Všechna cvičení jsou prováděna 10-15krát. Po manipulaci s cílem uvolnit napětí se kartáče trochu otřásly. Ke stimulaci krevního oběhu během těhotenství můžete provést lehkou masáž končetin. Pro silnou bolest v oblasti ramene se doporučuje profesionální límcová masáž..

Těhotná jóga a plavání jsou velmi užitečné, pokud neexistují žádné individuální kontraindikace. Třídy v této oblasti pomohou udržet svaly v dobrém stavu. Je důležité dávkovat zátěž správně a vyhnout se přepětí, jinak lze dosáhnout opačného účinku.

Závěr

Pokud jsou prsty a prsty během těhotenství někdy otupělé, nemusíte se bát, stav se na konci hormonálních změn v těle normalizuje. Když se však potíže začnou obtěžovat nastávající matky denně nebo narušují jejich spánek, musíte se poradit s lékařem a podstoupit odpovídající vyšetření. Takový stav s dlouhodobým zanedbáváním je nebezpečný pro matku a dítě.

Píšu články v různých oblastech, které do určité míry ovlivňují takovou chorobu, jako je otok..

Ruce se během těhotenství znecitliví: příčiny, doprovodné příznaky, léčba

Mnoho dívek zažívá během těhotenství znecitlivění ve svých rukou, ale všechny je projevují svým způsobem. V některých se příznak rozšiřuje pouze na jednu ruku, v jiných na dvě.

Během těhotenství se někdy ruce znecitliví pouze v noci. Nést plod vyžaduje značnou odpovědnost od nastávající matky. Tělo zažívá stres a vážný stres v důsledku hormonální transformace, která ovlivňuje činnost všech orgánů a systémů.

Toto období je doprovázeno řadou nepříjemných projevů, jejichž seznam zahrnuje necitlivost rukou a nohou.

Příčiny

Během období těhotenství může z různých důvodů dojít ke znecitlivění končetin. Všechno může záviset na individuálních vlastnostech těla. Všechny orgány fungují se zvýšenou zátěží, takže se vyvíjejí chronické poruchy nebo různé neurologické příznaky.

Jaké jsou důvody znecitlivění rukou během těhotenství? Je to nebezpečí pro vývoj dětí? Co udělat pro odstranění necitlivosti? Všechny budoucí matky se mohou takových otázek obávat..

Ve většině případů necitlivost končetin během těhotenství nepředstavuje ohrožení těla nastávající matky a vyvíjejícího se plodu, ale jsou známy výjimky. Proto je nutné určit příčiny znecitlivění a v případě potřeby poruchu odstranit.

Nejprve musí dívka navštívit gynekologa. Specialista s podezřením na poruchu se obrátí na lékaře s užším zaměřením, aby určil přesnou diagnózu a způsob léčby. Pokud okolnosti nevyžadují zásah, odborník dá několik doporučení týkajících se životního stylu, aby se snížila pravděpodobnost obnovení nepříjemných symptomů.

Hlavní příčinou takového znecitlivění je stlačené nervové vlákno nebo stlačení stlačení. Existuje mnoho důvodů, které brání průchodu nervových impulzů vlákny..

Uvádíme hlavní:

 • Otok. Nejpravděpodobnější příčina, která není nebezpečná pro těhotnou ženu a dítě. Tlak na ledviny během těhotenství se zhoršuje. Kapalina není odstraněna z tkání a vyvíjí tlak na oběhový systém a nervová vlákna. Výsledkem je, že krev v končetinách přestane cirkulovat, začne znecitlivění. Otok a necitlivost se projevují zvýšenou produkcí progesteronu.
 • Metabolické problémy. Špatný poměr stopových prvků v těle. Často, nohy během těhotenství začnou znecitlivět v důsledku nedostatku vitamínů. Citlivost se zhoršuje, křeče, bolesti začínají. Je nutné používat potravinářské výrobky obohacené o chybějící stopové prvky a vitamíny. To přispívá k efektivnímu řešení problému..
 • Tunnelův syndrom - komplex symptomů, projevující se na pozadí komprese středních nervů mezi šlachy, kostní tkání a zápěstí na paži. Současně začnou otěhotnět prsty a ruce během těhotenství.
 • V těle dívek během těhotenství se hromadí velké množství tekutiny, což vede k výskytu otoku. Je zbytečné snižovat množství vody spotřebované v prvních měsících těhotenství. Nelze dosáhnout žádných výsledků, organická spotřeba soli ve stravě pomáhá snižovat otoky a necitlivost se pomalu zastavuje.

V průběhu času je množství tekutiny v těle důležitým faktorem v normálním průběhu těhotenství. V raných fázích se situace dramaticky mění. Vědci dokázali, že v této době nedochází k výskytu otoků v důsledku nadměrné spotřeby vody, ale z množství slaného jídla ve stravě..

 • Těhotným pacientům s těmito příznaky se doporučuje jít na dietu bez soli, je třeba omezit příjem čerstvého jídla po celou dobu těhotenství. V takových opatřeních není nic složitého. Musíte se zvyknout na novou chuť jídla. Taková strava stimuluje celkový stav těhotné ženy, zbavuje dívku pocitu nepohodlí v končetinách po celou dobu těhotenství.

Tunelový syndrom

Budeme rozumět rysům tohoto druhu znecitlivění:

 • Příčinou bolesti v levé nebo pravé končetině je průmyslová činnost nebo práce s počítačem.
 • Lékaři rozlišují mezi stavem, jako je například syndrom tunelu. Diagnózu často určují programátoři, zaměstnanci, kteří do počítače zadávají velké množství textu, nebo dívky, které neustále prožívají určité svalové skupiny, ruce, šlachy..
 • V určitém okamžiku lidé, kteří neustále načtou několik falang, zcela nebo částečně ztrácejí citlivost. Tento stav je rychle eliminován ve spojení s dalšími nepříjemnými příznaky, ale úzkost a strach u lidí přetrvávají.
 • U těhotných žen syndrom tunelu často vyvolává stav, ve kterém se vyskytuje necitlivost, citlivost se zhoršuje.

Co dělat, když má osoba během těhotenství znecitlivěné ruce? Terapeutická cvičení pomáhají vyrovnat se s nepříjemnými příznaky. Cvičení pomáhá stimulovat krevní oběh, tonizovat svaly, obnovit ztracenou reflexní aktivitu.

 • Nemělo by se omezovat pouze na gymnastiku. Bude muset přerozdělit zátěž na falangu. Jinak je úsilí nedostatečné.

Osteochondrosis

Tato patologie může být také příčinou znecitlivění u těhotných žen. Tato porucha se stále častěji vyskytuje u mladých pacientů. Během těhotenství imunitní systém oslabuje a začíná se projevovat mnoho nemocí. To platí zejména pro chronické procesy..

Osteochondróza a další poruchy páteře způsobují během těhotenství znecitlivění rukou. K tomu dochází v důsledku sevření nervové tkáně od míchy po horní končetiny..

Prstencový prst nebo malý prst může nejčastěji znecitlivět. Necitlivost se vyskytuje s artrózou nebo v důsledku přetěžování svalové tkáně v této oblasti. Musíte se pohybovat častěji, sedět a provádět masáž krku.

Další faktory

Existuje mnoho patologií a poruch, při kterých může být jedním z doprovodných příznaků znecitlivění končetin. Symptomy se vyskytují u diabetiků s metabolickými potížemi, špatným zásobováním krví, poraněním nebo infekcemi v krku. Přitěžujícím faktorem je zvýšení tělesné hmotnosti a snížení motorické aktivity během těhotenství.

Pravděpodobně někdo postrádá vitamíny a minerály, minerály. Musíte pochopit, že výše uvedené jsou pouze možné patologie, které způsobují necitlivost. Pravděpodobnost jejich vývoje se zvyšuje, pokud se nemoc pacienta začne rozvíjet ještě před těhotenstvím. Takový příznak často nemá při přenášení dětí škodlivý účinek.

Pokud vaše ruce pravidelně znecitliví a po celou dobu způsobují nepohodlí, musíte se o tom poradit s terapeutem nebo vysoce specializovaným lékařem. Někdy jsou předepisovány lokální léky proti bolesti nebo protizánětlivé léky, v případě potřeby jsou prováděny další diagnostické postupy.

Diagnostika

Diagnóza tohoto příznaku je nezbytná k vyloučení organického onemocnění, které může vyvolat takovou necitlivost. Je třeba věnovat pozornost stížnostem těhotných žen, protože se bude jednat o zdraví a normální život různých lidí současně. Diagnóza by měla začít s anamnézou. Je nutné určit, jaký druh těhotenství je v řadě, jak probíhal předchozí proces přenášení plodu, zda jej doprovázela gestóza.

Je nutné určit dynamiku nárůstu tělesné hmotnosti dívky a vyjasnit její stížnosti, čas prvního projevu příznaků, jejich možný vývoj. To vše má velký význam v tom, že je třeba dodržovat jiné metody vyšetřování a analýzy. Anamnestická data umožňují vyloučit nebo potvrdit přítomnost diabetu, osteochondrózy. Obvyklý dialog s pacientem umožňuje stanovit diagnózu. Následné vyšetření často není nutné..

Instrumentální diagnostika znecitlivění zahrnuje identifikaci možných neurologických poruch, sledování stavu plodu. Za tímto účelem je nutně prováděno ultrazvukové vyšetření, je stanoven stav dítěte. V posledních týdnech se provádí kardiotocografie k analýze srdeční frekvence plodu v děloze..

Pomocí speciálních nástrojů se vagina vyšetřuje u těhotných žen, provádí se ultrazvuková diagnostika. U těchto zařízení jsou také kontrolovány šlachy rukou, je vyloučen možný syndrom tunelu. Pro data získaná v důsledku ultrazvuku je v místech průchodu nervových vláken detekována otoky, možné sevření, vyvolání necitlivosti.

Pokud existuje podezření na osteochondrózu, provede se radiografie, aby se vyloučila tato diagnóza. Vystavení záření může poškodit vyvíjející se plod, proto se lékaři takové metody ověřování zdržují. Vylučuje se pouze vyšetření neurologem, aby se vyloučila osteochondróza, zejména pokud je otupělost doprovázena bolestivými příznaky.

Co dělat, když dojde ke znecitlivění

Pokud osoba před těhotenstvím netrpěla různými patologiemi a necitlivost se objevuje často a asymptomaticky, musíte si být jisti, že se dívka v prvních několika dnech po narození zbavila.

To neznamená, že preventivní opatření pro parestezii nejsou nutná. Hlavními opatřeními, která je třeba v domácím prostředí dodržovat, jsou vyvážená strava a fyzická aktivita v optimálních objemech. Pokud si dívka dříve všimne necitlivosti prstů a rukou a zná příčiny tohoto stavu nebo má chronické poruchy, je třeba se poradit s odborníkem ohledně preventivních postupů, které jsou povoleny během těhotenství.

Pokud se záchvaty objevují častěji, a to nejen v noci, budete muset v nemocnici podstoupit komplexní diagnostiku. To vám umožní určit skutečnou příčinu parestezie. Je-li necitlivost přetrvává i po porodu, je nutné se poradit s odborníkem.

Preventivní opatření

Aby se předešlo znecitlivění rukou v procesu porodu plodu, změna stravy umožňuje:

 • Strava by měla zahrnovat saláty se zeleninou, které jsou kořeny rostlinným olejem, přidání octa je nežádoucí.
 • V salátech můžete použít dýňová semínka, slunečnice, zelení.
 • Je těžké vzdát se luštěnin.
 • Musíte jíst nasáklé sušené ovoce.
 • Čerstvě vymačkané šťávy lze vypít, pokud není alergie.
 • Míchaná vejce.
 • Mléčné produkty.

Během těhotenství musí dívky konzumovat hodně tekutin, asi 1,5 až 2 litry denně. pokud taková opatření nepřinesou požadovaný výsledek, začnou prsty a ruce neustále znecitlivět. Specialisté pomáhají při výběru komplexu vitamínů a minerálů.

Cvičení

Tipy pro fyzickou aktivitu jako preventivní opatření proti parestezii u těhotných žen:

 • Musíte se pohybovat více, ale pokuste se nezatěžovat.
 • Je lepší dělat plavání nebo jógu, udržovat svalovou tkáň v dobré kondici a správně relaxovat.
 • Ruce nepotřebují nadměrné zatěžování, nesou těžké břemena, častěji přerušují odpočinek, ohýbají prsty.
 • Terapeutická gymnastika je vhodná pro speciální centra.

Přečtěte si také informace o tom, proč se nohy během těhotenství otupí a dochází k nespavosti.

Články O Neplodnosti