Hlavní Výživa

Proč otupělé ruce během těhotenství?

Během těhotenství nastávající matka často naráží na nevolnost, pálení žáhy, únavu, otoky, vzhled žilní sítě a jiné nepříjemné pocity.

Jedním z takových dočasných „hostů“ v životě ženy v období porodu dítěte může být parestézie (nebo znecitlivění) střední nervové zóny, která je zodpovědná za pohyb rukou a prstů.

Pokud jsou tyto nervy libovolně stlačené nebo zúžené, máte pocit, že vaše ruce jsou znecitlivěné.

Příznaky znecitlivění rukou během těhotenství

Projevy tohoto jevu, samotné lékaři a těhotné ženy, popisují jiný soubor:

 1. Prsty a / nebo ruce úplně znecitlivěné.
 2. Charakteristické bolesti se objevují v prstech jedné ruky nebo jedné paže, které někdy mohou vypadat jako křeče.
 3. Brnění nebo pálení v rukou.
 4. Souběžně s necitlivostí lze pozorovat otoky rukou.

Zpravidla se všechny tyto nepříjemné pocity objevují jak v noci, tak i během prodlouženého denního spánku (nebo po něm). V některých případech se však mohou vyskytnout u těhotných žen a při bdění..

Proč dochází ke znecitlivění?

Nemoci a patologie

Následující nemoci a patologické stavy mohou během těhotenství způsobit znecitlivění končetin:

 1. Metabolické onemocnění.
 2. Syndrom karpálního tunelu (nazývaný také syndrom karpálního tunelu).
 3. Exacerbace osteochondrózy, osteoporózy, artrózy.
 4. Přítomnost chronických onemocnění, jejich exacerbace: cukrovka, srdeční choroby.
 5. Problémy s ledvinami.
 6. Infekční a zánětlivá onemocnění krční páteře.
 1. Oběhové poškození horních končetin.
 2. Edém (opožděné / obtížné odstranění tekutiny z těla);
 3. Tímto způsobem se mohou objevit i zranění (někdy i dlouhodobá zranění, na která žena dlouho zapomněla).

Příčiny bez nemoci

Příčiny dočasné ztráty citlivosti rukou mohou být také následující:

 • nerovnováha stopových prvků v těle (hořčík, vápník, draslík, železo);
 • prudké zvýšení tělesné hmotnosti a, samostatně nebo s ním, snížení motorické aktivity;
 • nepříjemné držení těla během spánku;
 • špatná volba polštáře.

Zvláštní riziko představují těhotné ženy při sedavé práci, zejména u počítače. Kromě nedostatku obecné činnosti, která vede k otokům, takové nastávající matky zažívají při práci s počítačovou myší neustálé zatížení stejných svalů pravé nebo levé ruky a předloktí..

Jak ukazuje praxe, jejich ruce během těhotenství otupí relativně častěji než jiné ženy.

Co dělat, když dojde ke znecitlivění rukou a prstů?

Pokud jste před těhotenstvím netrpěli žádnými z výše uvedených chorob a necitlivost se vyskytuje zřídka a je téměř bezbolestná, můžete si být jisti, že se jich během prvních týdnů po porodu zbavíte.

To však neznamená, že prevence rozvoje parestézie není nutná. Hlavními opatřeními, která jsou k dispozici na „úrovni domácnosti“, je zdravá vyvážená strava a určitá fyzická aktivita v přijatelných objemech. Níže o nich řekneme více..

Pokud jste si již dříve všimli, že vaše prsty nebo ruce jsou pravidelně znecitlivěné a znáte příčiny tohoto stavu nebo máte chronické zdravotní problémy (onemocnění páteře, srdce nebo ledvin, cukrovka), poraďte se se svým lékařem o prevenci parestézie během těhotenství.

Pokud si také všimnete častého opakování „útoků“, začaly se objevovat nejen v noci, nebo pokud je znecitlivění rukou doprovázeno několika druhy projevů, nebo pokud se to projevuje bolestivou formou, měli byste jít na kliniku a podrobit se komplexní prohlídce..

Pomůže to identifikovat a odstranit skutečnou příčinu parestezie. Rovněž stojí za to se poradit s lékařem, pokud po porodu přetrvává necitlivost rukou..

Prevence znecitlivění rukou u těhotných žen

Strava a vodní režim

Aby se předešlo znecitlivění rukou během období těhotenství, pomáhá korekce stravy:

 1. Úvod do stravy salátů s čerstvou zeleninou, kořeněné a lepší s lněným nebo olivovým olejem. Přidání octa je kontraindikováno.
 2. Do salátů můžete přidat dýňová semínka, slunečnicová semínka, zelení.
 3. Nevzdávejte luštěnin.
 4. Jíst nasáklé sušené ovoce (rozinky, data, fíky).
 5. Pijte čerstvě vymačkané šťávy: mrkev, okurka, celer, citrusové plody (za předpokladu, že na složky není alergie).
 6. Můžete (bez zneužití!) Jíst vejce vařená na měkko.
 7. Je vhodné (nejen předcházet necitlivosti, ale také obecně - pro zdraví dítěte a nastávající matky) - používat mléčné výrobky (tvaroh, mléko, kefír a jogurt atd.).

Kromě toho by během těhotenství měla žena konzumovat dostatečné množství tekutiny: asi 1,5 - 2 litry (voda, dušené ovoce, vývary a další nápoje) denně.

Pokud tato opatření nepomohou - prsty a ruce znechucují ve snu znovu a znovu - pak po konzultaci s lékařem můžete vyhledat pomoc u komplexů vitamínů a minerálů vyvinutých speciálně pro těhotné ženy..

Fyzická cvičení

Doporučení pro fyzickou aktivitu při prevenci parastézie rukou během těhotenství:

 1. V zásadě se více pohybujte, ale nezatěžujte!
 2. Těhotným ženám můžete udělat plavání nebo jógu, což pomůže udržet vaše svaly tónované a zároveň se naučit relaxovat..
 3. Nepřetěžujte svaly rukou (nenoste těžké a pokud pracujete s myší na počítači - přerušte práci, hněte prsty, ruce, zápěstí).
 4. Doma nebo ve speciálních centrech můžete provádět terapeutická cvičení.

A dalším důležitým bodem v prevenci znecitlivění rukou v noci je pohodlné držení těla na spaní a správný výběr polštářů, které mohou uvolnit napětí z krční páteře.

Ruce otupí během těhotenství

Malátnost a slabost často doprovázejí těhotenství a nemusí nutně mít patologické příčiny. Během této doby má ženské tělo takovou zátěž, že někdy je prostě nemožné cítit se skvěle. Všechny orgány a systémy pracují v rozšířeném režimu a dochází k dvojímu zatížení. Hormony jsou přidávány do oleje, jehož hladina se neustále mění, což přímo ovlivňuje všechny procesy v těle ženy a její pohodu.

Těhotné ženy si často stěžují na migrénu, bolest v různých částech těla, únavu, ospalost, zácpu, pálení žáhy, nadýmání, nevolnost, otoky... Na tomto seznamu lze pokračovat s mnoha onemocněními. A také se často stává, že během těhotenství dojde ke znecitlivění rukou. Stojí to za to se obávat?

Syndrom tunelu během těhotenství

Ženy popisují své pocity různými způsoby: ve svých rukou a prstech se brní, pálí, vydrží, otupěle, nabobtná a někdy to bolí. Ale je to necitlivost, která přichází do všech situací. Někdy se zdá, že jste během spánku položili ruku, ale pak to pochopíte: vaše ruce znecitliví dokonce i na volném místě a často odpoledne. Mimochodem, častěji a nejvýrazněji se tento symptom projevuje přesně v noci, vzhledem k načasování - pak ve druhém nebo třetím trimestru.

Téměř všichni gynekologové ujišťují: důvody úzkosti, kdy jsou ruce během těhotenství znecitlivěny, jsou vzácné. Často slyší tuto stížnost od svých oddělení, takže se okamžitě ujistí: to se stává mnoha. Příčinou znecitlivění končetin je s největší pravděpodobností tzv. Tunelový syndrom. Toto porušení se nazývá profesionální nemoc počítačových vědců, protože se obvykle vyvíjí v důsledku statického zatížení stejných kloubů / šlach, k čemuž dnes nejčastěji dochází při práci s počítačovou myší.

Při syndromu tunelu je v karpálním tunelu ucpaný nerv, díky kterému člověk cítí bolest v ruce, znecitlivění a slabost v dlaních. Rozumí se, že trpí hlavně pracovní rameno.

Zvýšený otok

Edém během těhotenství není ani novinkou, ani vzácností, ale nelze je ani nazvat normou. Pokud si všimnete, že vaše ruce nebo nohy otokují, je třeba navštívit lékaře k nápravě stavu, protože zadržování tekutin v těle nese určité riziko pro stav dítěte a vaše zdraví.

Proč vaše ruce během těhotenství znecitliví a co dělat?

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Tento příznak může být projevem určitých nemocí, které vyžadují kvalifikovanou diagnózu a opravu. Proto, když se tyto příznaky objeví, musíte určitě pochopit důvod. Proč moje ruce během těhotenství znecitliví a co mám dělat? Tato otázka se často objevuje u žen, zejména ve třetím trimestru těhotenství. Důvodů může být mnoho, ale tento příznak je nejčastější v důsledku fyziologických změn metabolismu vitamínů a minerálů v těle těhotné ženy.

Příčiny znecitlivění v těhotenství

Když mluvíme o příčinách znecitlivění rukou během těhotenství, nelze říci o nejběžnějším faktoru - jedná se o porušení rovnováhy hlavních vitamínů, stopových prvků a metabolických procesů, které ji ovlivňují.

Těhotenství je období, ve kterém se v ženském těle vyvíjí jiný život, a v této době musíte být velmi opatrní ohledně výživy, protože během tohoto období se zvyšuje spotřeba živin, stopových prvků a vitamínů. Proces organogeneze začíná v prvním trimestru a potom pokračuje růst plodu, což vyžaduje zvýšené množství energie. Tělo matky během těhotenství proto dává všechny živiny konstrukci procesů metabolismu plodu, což způsobuje nedostatek těchto stopových prvků v matce. To se týká především stopových prvků - hořčíku, vápníku, draslíku. Tyto látky regulují rovnováhu mezi hladinou buněčných a extracelulárních elektrolytů, což zajišťuje normální metabolické procesy v samotné buňce. To se týká hlavně svalových vláken a nervových ganglií..

Draslík je stopový prvek, jehož hlavní koncentrace je koncentrována uvnitř buňky a jeho antagonista sodíku je umístěn venku. To udržuje rovnováhu elektrolytů a normální funkci svalových buněk. Pokud v těle chybí draslík, zhoršuje se funkce draslík - sodíkových kanálů a narušuje se tok iontů do buňky, včetně vápníku. Tyto změny vedou ke skutečnosti, že kontrakce svalového vlákna není řádně regulována, což může mít za následek nedobrovolné záškuby nebo znecitlivění svalů. Kvůli nedostatku draslíku trpí také periferní buňky, protože místo draslíku zabírá sodík místo uvnitř buňky, které spolu s ním odvádí vodu a dochází k hyperhydrataci. Na tomto pozadí hypoxie tkáně tyto změny zhoršuje a dochází k acidóze, která způsobuje bolest svalů a pocit bolesti. První pocity znecitlivění rukou během těhotenství tedy mohou způsobit vážnou bolest ve svalech, a to vše kvůli nedostatku jednoduchého stopového prvku draslíku. Podobné příznaky se však objevují s nedostatkem dalších stopových prvků..

Hořčík je elektrolyt, který poskytuje impuls k průchodu nervovými buňkami, a pro svalová vlákna poskytuje funkci normální kontrakce pod vlivem nervového impulzu z odpovídajícího nervu. Normálně existuje rovnováha mezi hořčíkem a vápníkem a procesy vedení nervového impulsu jsou regulovány. Vápník vstupuje do buňky prostřednictvím pomalých kanálů a dochází ke svalové kontrakci, a pak hořčík poskytuje relaxaci svalového vlákna nervovým impulsem z nervového vlákna. Pokud hořčík nestačí, proces vedení nervového impulsu nervového ganglionu ze svalových vláken neprobíhá správně, což může vést ke znecitlivění nebo nadměrnému svalové kontrakci ve formě záchvatů jednotlivých svalových skupin. Znecitlivění rukou tedy nastává nejprve s nedostatkem hořčíku a poté distální svalové křeče.

Vápník je také jedním z hlavních stopových prvků, které se účastní normální vodivosti pulsu a kontrakce svalových vláken. Je hlavním iniciátorem svalové kontrakce v okamžiku, kdy vstoupí přes vápníkové kanály do buňky. Tento proces je narušen nedostatkem vápníku a dlouho otevřené vápníkové kanály jsou nahrazeny sodíkem, což způsobuje zvýšení hladiny sodíku ve svalové buňce. Zvýšený obsah vápníku uvnitř buňky způsobuje obrovský příliv vody, což zase přispívá k intracelulární hyperhydrataci. Edém svalových vláken způsobuje stlačení nervových ganglií a nervových zakončení, což je další faktor ve vývoji parestezie a znecitlivění rukou během těhotenství..

Tyto důvody pro vývoj znecitlivění rukou během těhotenství se snadno eliminují, protože se jedná o fyziologické změny. Pokud mluvíme o dlouhodobých příznacích, pak existuje možnost, že je to způsobeno organickou patologií, kterou může mít žena před těhotenstvím.

Příčinou příznaků ve formě znecitlivění rukou během těhotenství může být neurologické onemocnění ve formě osteochondrózy nebo artrózy hrudní nebo krční páteře. V tomto případě dochází ke kompresi nervových zakončení, což způsobuje narušení normálního vedení nervového impulsu pocitem znecitlivění. Tato patologie je závažnější a vyžaduje korekci..

Další příčinou znecitlivění může být diabetes. Toto onemocnění může být u ženy, a to jak před těhotenstvím, tak může jít o gestační diabetes. Mechanismus vývoje těchto poruch spočívá v tom, že při nedostatku inzulinu glukóza neprochází celou cestou metabolismu a vytváří se velké množství intermediárního metabolitu - sorbitolu. Sorbitol je látka, která se může akumulovat v cévách, které zásobují nervová vlákna, vasa vasorum. To narušuje trofismus nervových vláken a dochází k parestézii, tj. Pocit necitlivosti v rukou. Proto je s touto patologií velmi důležité vyloučit cukrovku jako možnou příčinu parestezie.

To jsou hlavní příčiny a mechanismy vývoje znecitlivění rukou během těhotenství, což vyžaduje vyloučení organických příčin a korekci stavu.

Příznaky znecitlivění v těhotenství

Znecitlivění rukou během těhotenství často nastává po spánku, když se žena probudí. Důvodem je skutečnost, že vodivost nervového impulsu po spánku se zhoršuje, protože v tomto procesu dochází k fyziologickému narušení. Pokud jde o období, znecitlivění se častěji vyskytuje ve třetím trimestru těhotenství, kdy se výrazně zvyšuje tělesná hmotnost ženy a dochází k narušení metabolických produktů..

Ruce se během snu během těhotenství znecitliví, což je ve většině případů spojeno s nedostatkem stopových prvků - draslíku, vápníku a hořčíku. Během operace tyto příznaky často vymizí. Charakteristickým rysem takové necitlivosti je jejich jednotná povaha, to znamená, že nedochází k žádné silné bolesti nebo zesílení symptomů s různými pohyby.

Aktuální vlastnosti znecitlivění mají také některé ze svých diagnostických funkcí. Závažnost příznaků se může lišit - může se projevit otupělostí, pálením, brněním, otokem. Toto jsou individuální subjektivní charakteristiky této patologie. Pokud jde o témata, pak se nejčastěji prsty nebo prsty na ruce znecitliví. To se projevuje právě těmito subjektivními příznaky a tato lokalizace často znamená porušení metabolismu stopových prvků. Pokud dojde ke znecitlivění rukou během těhotenství nebo jedné ruky, je nutné ženu pečlivě vyšetřit na neurologickou patologii. Pokud prostředníček ruky znecitliví, vyžaduje to také pozornost, protože se může jednat o projev tzv. Tunelového syndromu. Pokud se příznaky znecitlivění týkají pouze prostředního prstu na ruce a tyto příznaky jsou stejného typu, nesnižují se a jsou někdy velmi výrazné, můžeme hovořit o vážném stlačení nervu. Střední nerv, který inervuje dlaňovou část prvních tří prstů, prochází kanálem, který může být z nějakého důvodu zúžen nebo stlačen. V tomto případě je inervace prostředního prstu narušena, protože inervace je prováděna prostředním středním nervem a ulnární polovinou. O tom je syndrom tunelu. Proto, když se tyto příznaky objeví, je nutné vyloučit tuto organickou patologii.

Necitlivost rukou během těhotenství může být často kombinována s dalšími příznaky. Někdy se může bolest vyskytnout současně s necitlivostí, pak je nutné těmto symptomům věnovat pozornost, protože to může být projev osteochondrózy. Může se také objevit otok a necitlivost. V tomto případě mluvíme o zhoršené funkci ledvin nebo o možnosti hypertenze. Pokud je znecitlivění rukou doprovázeno jejich otokem a je pozorován generalizovaný otok, pak by měl být analyzován, možná je to jen přebytek tekutiny v těle a stačí ji odstranit. Pokud dojde k souběžné bolesti hlavy, je nutné vyloučit pozdní gestózu - preeklampsii, takže musíte kontrolovat krevní tlak.

Příznaky mohou být často komplikovány křečemi dolních končetin, častěji v noci během spánku. Důvodem je narušení nejen nervového vedení, ale také porušení svalové kontrakce a naznačuje nedostatek stopových prvků..

První známky parestézie rukou během těhotenství se zpravidla projevují ve třetím trimestru, což je způsobeno nedostatkem živin, a proto při správné úpravě výživy není nutné žádné závažné ošetření. Takové příznaky zmizí bez velkého zásahu, pokud neexistuje organická patologie..

Komplikace a důsledky

Necitlivost rukou během těhotenství má často benigní funkční průběh, takže tato patologie nezpůsobuje žádné komplikace. Pokud se nedostatek mikroprvků zvyšuje, může to způsobit poruchu srdce. Pokud je příčinou vývoje znecitlivění rukou během těhotenství organická neurologická patologie, je nutné provést ošetření, aby se zabránilo komplikacím, jako je zhoršená citlivost a motorická funkce. Osteochondróza může způsobit komplikace ve formě poruch inervace vnitřních orgánů a somatických onemocnění.

Diagnóza znecitlivění rukou během těhotenství

Je nezbytné diagnostikovat tento symptom, aby se vyloučila organická patologie, která by mohla způsobit takovou necitlivost. Kromě toho je nutné pečlivě vyřizovat jakoukoli stížnost těhotné ženy, protože se jedná o zdraví a život dvou lidí současně..

Diagnóza musí začínat důkladnou historií. Je nutné zjistit, o jaký druh těhotenství jde, jaký porod, jak šla předchozí těhotenství a zda byla doprovázena gestózou. Je nutné zjistit dynamiku tělesné hmotnosti těhotné ženy a podrobně vysvětlit stížnosti. Když se symptomy poprvé objevily, jak došlo k jejich vývoji, jsou pouze paže nebo nohy znecitlivěny, jsou tam nějaké křeče. To vše hraje důležitou roli v potřebě dalších výzkumných metod a dalších analýz. Anamnestická data umožňují vyloučit nebo potvrdit přítomnost diabetu mellitu a osteochondrózy, což může být také příčinou takové necitlivosti. Proto rozhovor s pacientem umožňuje stanovit předchozí diagnózu a někdy není nutné další vyšetření.

Analýzy jsou důležitým ukazatelem pro diagnostiku změn hladiny základních elektrolytů a pro sledování hlavních ukazatelů stavu těhotné ženy. Provádíme obecné analýzy a speciální - obecný krevní test, obecnou analýzu moči, stolici, biochemický krevní test s diagnostikou základních elektrolytů. Zpravidla v případě normálního těhotenství neexistují žádné specifické změny, které by naznačovaly patologii. Při stanovení elektrolytů může dojít ke snížení množství vápníku, hořčíku a draslíku, ale mohou být také normální, protože jejich hladina klesá pouze v buňce a v krvi zůstává normální. Speciální vyšetřovací metody umožňují diferenciální diagnostiku. Provádí se test hladiny cukru v krvi a glukózy.

Instrumentální diagnostika znecitlivění rukou během těhotenství znamená vyloučení neurologické patologie a sledování stavu plodu. K tomu je nutné ultrazvukové vyšetření k určení stavu plodu a v pozdním těhotenství - kardiotocografie, která vám umožní určit stav srdečního rytmu plodu a děložního tónu.

Speciální instrumentální diagnostické metody jsou ultrazvukové vyšetření vaginálních prostor šlach rukou, aby se vyloučil syndrom tunelu. U ultrazvukových dat můžete určit otoky kanálu, ve kterém nervy procházejí, což může způsobit znecitlivění. V případě podezření na osteochondrózu by bylo vhodné provést rentgen, aby se diagnóza vyloučila, ale během těhotenství je tato metoda pro plod škodlivá, a proto jsou před touto diagnostickou metodou chráněny. Vylučuje se pouze vyšetření neurologem lékařem, aby se vyloučila osteochondróza, zejména pokud je otupělost doprovázena bolestí.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika necitlivosti rukou během těhotenství by měla být prováděna především s diabetickou neuropatií a také s neurologickými příznaky.

Odstranění cukrovky umožňuje analýzu hladiny glukózy v krvi a test s glukózovou zátěží. Neurologické problémy ve formě osteochondrózy a syndromu tunelu lze během vyšetření rozlišit. V tomto případě bude pozorována bolest a narušení jiných typů citlivosti a necitlivost bude nejen lokální, ale budou existovat i jiné somatické bolesti..

Pokud dojde ke znecitlivění a otoku rukou, je nutné změřit krevní tlak za účelem diferenciální diagnostiky s pozdní gestózou.

Na koho se obrátit?

Znecitlivění rukou během těhotenství

Léčba této patologie přirozeně závisí na příčině. Protože hlavně u více než 80% těhotných žen dochází ke znecitlivění rukou z důvodu nedostatku stopových prvků, měl by být přístup k léčbě šetrný. Je nutné přivést do popředí korekci životního stylu a výživy se zvýšením těchto elektrolytů a teprve poté přejít na substituční terapii a vitaminové přípravky.

Co dělat, když vaše ruce během těhotenství znecitliví? Tento problém je pro ženy velmi znepokojující, protože může způsobit narušení každodenní činnosti z důvodu necitlivosti a svalových křečí. Nejprve je nutné změnit povahu výživy a zvýšit exogenní příjem těchto stopových prvků s jídlem.

Základní principy takové stravy jsou následující:

 • Je lepší brát jídlo vařené, teplé, ne horké a ne studené, protože v horkém jídle jsou rychle zničeny všechny vitamíny a minerály.
 • Obsah kalorií v potravě by měl být dostatečný, ale bez komplexních nasycených tuků, které narušují vstřebávání živin a narušují normální procesy trávení..
 • Kyselé, solené, uzené potraviny by měly být zcela vyloučeny, protože zadržují vodu a mohou způsobovat otoky tkání, což zvyšuje poruchy vedení nervů a symptomy znecitlivění.
 • Je nutné konzumovat bílkoviny denně ve formě vařeného masa, ryb, které pomáhá všem buňkám, včetně nervových buněk, fungovat lépe, protože protein je stavební materiál.
 • Mléčné výrobky by měly být ve stravě zvýšeny, protože obsahují hodně vápníku, což je v tomto případě nezbytné. Tvaroh by se měl konzumovat ve větší míře..
 • Musíte pít v dostatečném množství, je lepší brát vařené ovocné nápoje, alkalickou vodu, teplý čaj. Pokud dojde k otoku, musíte snížit režim pití o polovinu.
 • Počet plodů by měl být zvýšen s preferencí těch sezónních a charakteristických pro danou oblast.

Je nutné konzumovat potraviny bohaté na stopové prvky selektivním způsobem. Mezi potraviny bohaté na draslík patří:

 • brambory se skořápkou, pečené v troubě nebo vařené ve skořápce;
 • sušené ovoce - sušené meruňky, rozinky, fíky, sušené švestky;
 • ořechy - mandle nebo piniové oříšky;
 • řepa, dýně, zelený hrášek, zelenina (kopr, špenát);
 • bobule - angrešt, meruňky, červený rybíz;
 • granátové jablko a šťáva z granátového jablka.

Pokud jde o potraviny bohaté na hořčík, měly by zde být upřednostněny následující produkty:

 • mléčné výrobky - tvaroh, mléko, zakysaná smetana;
 • červené maso - hovězí, jehněčí, vepřové;
 • luštěniny - fazole, hrách, sója;
 • obiloviny - proso, pohanka, ovesné vločky s otrubami;
 • ovoce - meruňka, sušené meruňky, broskev, banány, jahody;
 • ořechy a sezamová semínka.

Každodenní používání potravin bohatých na draslík a hořčík je nezbytné nejen pro léčbu necitlivosti v rukou, ale také pro normální fungování srdce a dalších orgánů. Takové změny ve stravě často postačují k obnovení nedostatku stopových prvků, ale někdy pro rychlejší účinek je nutné jmenování léků. Léky, které se během těhotenství používají k léčbě necitlivosti v rukou, jsou přípravky obsahující hořčík, draslík a vápník nebo komplexní multivitaminové komplexy.

 • Magnefar - Jedná se o lék, který obsahuje hořčík a pyridoxin, který pomáhá normalizovat chování nervového impulsu podél vláken a snižuje epizody otupělosti a svalových křečí. Kromě toho se hořčík podílí na metabolismu buněčných prvků a podporuje syntézu energie potřebné pro buňku. Pyridoxin se podílí na metabolismu bílkovin a uhlíku a zlepšuje vstřebávání hořčíku v buňkách. Kombinovaný účinek těchto dvou látek zlepšuje nervosvalové vedení a snižuje záchvaty jednotlivých svalů.

Lék je dostupný ve farmakologické formě tablet 500 miligramů a je užíván v dávce jedné tablety třikrát denně. Průběh léčby je obvykle sedm dní, pak můžete užít preventivní dávku. Vedlejší účinky jsou možné ve formě alergických projevů a změn v gastrointestinálním traktu. Možné projevy kardiovaskulárního systému ve formě srdečních arytmií, snížený tlak. Kontraindikace při užívání léku jsou patologií svalového systému, arteriální hypotenze a zvýšenou hladinou hořčíku v krvi. Opatření v případě užívání této drogy - neužívejte ji v kombinaci s jinými multivitaminovými komplexy.

 • Magnerot - Toto léčivo obsahuje orotát hořečnatý, který je aktivním metabolitem tohoto stopového prvku. Hořčík přispívá k normalizaci nervového impulsu podél vláken, protože soutěží s ionty vápníku, což pomáhá zlepšit vodivost nervového impulsu z nervového vlákna do svalového vlákna. Lék je dostupný ve farmakologické formě tablet 500 miligramů a je užíván v dávce jedné tablety třikrát denně, je lepší užít hodinu po jídle, což zlepšuje metabolismus léku. Průběh léčby zpravidla není kratší než měsíc. Vedlejší účinky jsou možné ve formě alergických projevů i dyspeptických symptomů. Kontraindikace při užívání léku jsou zvýšená hladina hořčíku v krvi, malabsorpční syndrom a vrozený deficit laktázy. Lék je schválen pro použití během těhotenství. Opatření v případě užívání této drogy - musíte brát drogu opatrně v případě nadcházejícího řízení automobilu.
 • Elevit Pronatal Jedná se o komplexní vitaminový přípravek, který se doporučuje těhotným ženám jako preventivní a terapeutický lék na vitamíny. S ohledem na bohaté složení lék doplňuje nejen vitamíny, ale také stopové prvky. Složení léčiva zahrnuje vitaminy - A, B1, NA2, NA6, NA12, C, D, E a stopové prvky - hořčík, vápník, měď, mangan, zinek, fosfor, biotin, nikotinamid a kyselina listová. Kvůli komplexnímu působení vápníku a hořčíku prochází necitlivost a křeče velmi rychle a obnovují se normální hladiny elektrolytů v tkáních. Lék je dostupný ve farmakologické formě tablet a je užíván v dávce jedné tablety jednou denně, je lepší užít patnáct minut po jídle, což zlepšuje metabolismus léku. Vedlejší účinky jsou možné ve formě alergických projevů, jakož i dyspeptických symptomů ve formě zácpy. Kontraindikace při užívání léku jsou zvýšená hladina všech hormonů, hypervitaminóza, zhoršená funkce ledvin a jater. Opatření v případě užívání této drogy - neužívejte ji v kombinaci s jinými multivitaminovými komplexy.
 • Supradin - Jedná se o komplexní vitaminový přípravek, který se doporučuje těhotným ženám jako preventivní a léčebný vitamínový lék. S ohledem na bohaté složení lék doplňuje nejen vitamíny, ale také stopové prvky, což umožňuje jeho použití jako vitamínového přípravku pro léčbu necitlivosti a záchvatů. Složení léčiva zahrnuje vitaminy - A, B1, NA2, NA5, NA6, NA9, NA12, C, D, E, H a také stopové prvky - hořčík, vápník, měď, mangan, zinek, železo, molybden. Kvůli komplexnímu působení vápníku a hořčíku prochází necitlivost a křeče velmi rychle a obnovují se normální hladiny elektrolytů v tkáních. Lék je dostupný ve farmakologické formě dražé a šumivých tablet. Užívá se v dávce jedné tablety jednou denně a rozpustí se v malém množství vody. Nežádoucí účinky při pozorování dávky nejsou detekovány, je možné změnit barvu moči v důsledku složení léčiva. Kontraindikace při užívání léku jsou zvýšené hladiny jakýchkoli hormonů, závažné poškození funkce ledvin a jater. Opatření - nekombinujte s jinými vitamíny.

Fyzioterapeutická léčba této patologie pravděpodobně a příznivě ovlivňuje stav nervových vláken. Použijte magnetoterapii, elektroforézu s ionty, extrakt z krystalů.

Chirurgická léčba necitlivosti prstů během těhotenství se nepoužívá, protože pro takový zásah neexistuje žádná zvláštní indikace.

Alternativní léčba znecitlivění rukou během těhotenství

Použití alternativních metod léčby necitlivosti rukou během těhotenství je velmi rozšířené, což je spojeno s minimálním poškozením a dostupností těchto metod. Tyto metody mohou být použity ve spojení s medikačními vitamíny. Používané léky jsou zaměřeny hlavně na opravu nedostatku stopových prvků a na zlepšení vedení nervů. K tomu se používají lidová léčiva, bylinné léčby a homeopatické léky..

Hlavní lidové léky, které používají:

 1. Med jako přirozený zdroj živin a mikroelementů, které zvyšují lokální imunitu a stimulují regeneraci nervových zakončení se zlepšeným vedením nervových impulsů, se široce používá k opravě porušení složení buněčných mikroelementů. Chcete-li vytvořit lék z medu, musíte připravit řešení tří polévkových lžic medu, pěti kapek lněného oleje a tří polévkových lžic vařené vody a vzít si lžičku dvakrát denně, kurz je 10 dní. Tento nástroj pomáhá normalizovat zvýšenou vzrušivost svalových struktur a má také vlastnosti uklidňující nervový systém..
 2. Propolisová tinktura snižuje nedobrovolné kontrakce svalových vláken a pomáhá obnovit nervové vedení. Aby se připravila tinktura, vařte 10 gramů propolisu ve vroucí vodě po dobu asi 20 minut, tento roztok by měl být podán infuzí po dobu nejméně jedné hodiny, po které je aplikován orálně v polévkové lžíci 2krát denně. Alkoholická tinktura je účinnější, ale během těhotenství byste ji neměli používat.
 3. Mléko je přirozený zdroj vápníku, proto se široce používá k doplnění jeho nedostatku. Mléko může být přijato horké, přičemž se přidá několik kapek citronové šťávy, což zvyšuje vstřebávání vápníku ve střevě..
 4. Vaječné skořápky jsou považovány za největší zdroj vápníku. Za účelem získání léku je třeba si umýt skořápku syrového vejce, pak jemně jemný prášek v třecí misce, přidat tam pět kapek citronové šťávy, a poté, když reakce prochází, vezměte si ji alespoň jednou denně.

Hlavní byliny, které se používají k léčbě této patologie, jsou následující:

 1. Chcete-li normalizovat nervové vzrušení, je nutné vzít infuzi trávy sladké a hloh, pro chuť můžete také přidat med.
 2. Chmelové šišky, valeriány, lípy, koriandry, mateří a oregáno musí být nality litrem horké vody a po infúzi vypít 2 čajové lžičky ráno a večer. Takové řešení uklidňuje nervový systém a zlepšuje nervosvalové vedení v gangliích.
 3. Větvičky malin, rybízu a hloh se vaří po dobu deseti minut v horké vodě, trvají na tom, a pak vypijí půl sklenice takové odvar ráno a večer, průběh léčby je asi tři týdny.
 4. Čaj z kalina lze brát několikrát během dne namísto tekutých nápojů, můžete přidat lžíci medu. Takový čaj zlepšuje nervové vedení a snižuje příznaky znecitlivění..

Homeopatické léky jsou založeny na obnovení hladiny stopových prvků a na tonickém účinku na nervové vedení. Dlouhodobý majetek:

 1. Calcohel - komplexní homeopatický lék, který je hlavním zdrojem vápníku. Lék je k dispozici ve formě homeopatických tablet pro resorpci a používá se jedna tableta třikrát denně před jídlem nebo hodinu po něm. Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.
 2. Avenalam - Toto je vitaminový homeopatický lék, který se běžně používá k léčbě této patologie. Je k dispozici ve formě aerosolu a stříká se na ruce, když jsou otupělé nebo na svaly nohou se křečemi. Nepřetržité používání během těhotenství snižuje riziko vzniku těchto parestézií..
 3. Ecoberin - Vitaminový homeopatický lék, který se doporučuje užívat během těhotenství. Vitamíny a minerály léčiva obnovují rovnováhu a snižují závažnost příznaků znecitlivění rukou během těhotenství.
 4. Reprise - homeopatický vitaminový přípravek, který nejen obnovuje deficit stopových prvků, ale také zlepšuje imunitu.

Předpověď

Prognóza této patologie pro zotavení je příznivá. Preventivní opatření pro vývoj této patologie jsou nespecifická a mají zabránit vývoji nedostatku nezbytných vitamínů a minerálů. To je správná výživa těhotné ženy, její rovnováha, dostatečné množství zeleniny a ovoce, vitamíny. Doporučuje se zahájit profylaktický příjem vitamínů před těhotenstvím a brát komplexy vitamínů během těhotenství. Aby se předešlo komplikacím patologie s výskytem dalších příznaků - bolesti hlavy, otoky rukou, zhoršená citlivost - je třeba vyšetřit. Správná léčba těhotenství se splněním všech předpisů, dodáním nezbytných testů a užíváním drog vám umožní zabránit tomuto problému a jakýmkoli komplikacím spojeným s těhotenstvím.

Necitlivost rukou během těhotenství je častou stížností žen, zejména ve třetím trimestru. Člověk by se však neměl bát, protože nejpravděpodobnější příčinou tohoto stavu je nedostatek hořčíku, vápníku a draslíku, takže doplnění tohoto nedostatku tento problém vyřeší. Léčba může být provedena jednoduchou korekcí stravy, nebo pokud to nestačí, pak vezměte multivitaminové komplexy.

Proč během těhotenství ruce a prsty znecitliví, co dělat a hlavní příčiny znecitlivění

Během těhotenství nastávající matka podstoupí různé změny v jejím těle. Důvodem je skutečnost, že se vytváří příznivý základ pro vývoj a nasazení dítěte na úkor vlastních zdrojů ženy. Stres a hormony ovlivňují výkonnost systémů, orgány nastávající matky a někdy jsou pozorovány nepříjemné jevy, například během těhotenství dojde ke znecitlivění rukou.

Znecitlivění rukou během těhotenství

Během těhotenství je necitlivost končetin, zejména rukou, běžná, ale může se projevit různými způsoby:

 • Lehce mramorující falangy.
 • Husí kůže.
 • Nedostatek citlivosti nebo její pokles.
 • Opuchlost.
 • Pocit bolesti, pálení v oblasti kloubů.

Intenzita a typ pocitů v rukou během těhotenství je tvořena individuální citlivostí ženy. Častěji je necitlivost pozorována v noci kvůli poruchám oběhu během dlouhodobého pobytu ve stejné poloze. V tomto případě se ráno objeví bolest s postupným zvyšováním příznaků. Během těhotenství jsou do procesu zapojeny pouze prsty, méně často horní část paže. S nízkým prahem bolesti může nepohodlí narušit ženský spánek.

Necitlivost v noci je pro mnoho těhotných běžná kvůli hormonálním změnám v těle. Pokud se však nepohodlí začíná objevovat během dne nebo trvá dlouho, pak by to mělo sloužit jako důvod k návštěvě lékaře. Někdy těhotenství pouze zhoršuje stávající patologie a nedostatek správné léčby je nebezpečný pro matku a dítě.

Průběh léčby nemá jasný algoritmus, ale závisí na konkrétním případě a hlavní příčině symptomu. S nepohodlí v rukou během těhotenství, stojí za to změnit stravu, je třeba často chodit, cvičit gymnastiku a správně jíst.

Proč otupělé ruce během těhotenství

Mnoho žen má během těhotenství znecitlivěné ruce z různých důvodů, ale mechanismus vývoje procesu je totožný. Orgány během těhotenství fungují se zvýšenou zátěží, což způsobuje zhoršení chronických patologií nebo selhání systémů. Pro zjištění problémů během těhotenství se provádí komplexní vyšetření. Důvody obvykle spočívají v:

 • Opuchlost.
 • Tunelový syndrom.
 • Osteochondrosis.
 • Obezita.
 • Chronizace patologií.
 • Nedostatek vitamínů, minerálů.

Otok

Pokud dojde ke znecitlivění rukou a ztráta citlivosti během těhotenství, je hlavní příčinou otok. Nadměrná akumulace tekutin v těle může nastat se značným příjmem soli. Proto je nutné od prvního trimestru omezit nejen spotřebu vody, ale denní množství soli. Nejprve je obtížné se přizpůsobit čerstvému ​​jídlu, ale postupně se stává zvykem a během těhotenství se můžete v pozdějších fázích vyhnout otokům..

Hromadění tekutin v hloubkách tkání vytváří zvýšené napětí nervových vláken a tlak na cévy, zatímco krevní oběh se zhoršuje a objevuje se otok. V těhotenství patologie ledvin a produkce progesteronu zhoršují tento stav. Léčba necitlivosti v rukou spočívá v použití bylinných čajů ke stimulaci funkce ledvin..

Dlouhé procházky s otokem nohou jsou škodlivé, takže pokud je to možné, stojí za to omezit turistické trasy.

Po náročném dni si můžete lehnout na pohovku nebo postel a zvednout nohy o jednu úroveň nad hlavu. Pomůže to zlepšit odtok tekutiny a sníží se otok..

Tunelový syndrom

Prsty a dolní končetiny se někdy během těhotenství znecitliví kvůli syndromu tunelu. Tento stav je charakterizován kompresí šlach a kostí středního nervu, což narušuje nervové vedení. Nejvíce zasaženi jsou pianisté, účetní, počítačoví vědci a ti, kteří hodně pracují s rukama.

Hlavní příznaky symptomu během těhotenství jsou pálení, mravenčení, otok, bolestivost při dotyku prstů. Často trpí falangy jedné „pracovní“ ruky, na které je nerv přitisknutý. Nemoc způsobuje necitlivost pouze na krátkou dobu, poté se stav normalizuje. Pokud se však často projevují nepříjemné pocity v těhotenství, je třeba během práce udělat další přestávky a provést gymnastiku rukou a ramene. Jinak je léčba prováděna chirurgicky.

U syndromu tunelu je důležité normalizovat krevní oběh a tkáňový tonus, což obnovuje reflexní aktivitu. Musíte se naučit, jak rovnoměrně rozložit zatížení mezi obě končetiny..

Osteochondrosis

Pokud během těhotenství během dne a během spánku dojde ke znecitlivění rukou, dojde ke zranění krku a ramen, pak je nejpravděpodobněji na vině osteochondróza krční oblasti. V takovém případě byste neměli čekat na normalizaci stavu, musíte kontaktovat lékaře a podstoupit doporučená vyšetření. Obvykle je předepsán ultrazvuk krku a darování krve..

U této choroby se končetiny často znecitliví v důsledku sevření nervových zakončení přemístěnými disky. Pacient je schopen zažít silnou bolest a dočasně ztratit citlivost v končetinách..

Po obdržení přesného obrazu o stavu bude lékař schopen říci, co dělat, když během těhotenství dojde ke znecitlivění rukou a pomůže ženě zvolit správnou terapii. Obvykle jsou v prvních fázích omezeny na masáž límce, lokálních mastí (Chondroxid, Ketonal, Voltaren).

Užívání léků může být předepsáno jako poslední možnost individuálně, s přihlédnutím k stupni a charakteristice patologie.

Nadváha

Když jsou ruce znecitlivěné a je pozorována závažnost ženy během těhotenství, znamená to nadměrný přírůstek na váze. Nastávající matky vždy musí tento nárůst kontrolovat, protože obezita vede nejen ke znecitlivění, ale také komplikuje práci celého těla, což vede ke vzniku srdečních a cévních chorob.

Pokud je důvodem, že se vaše prsty během těhotenství otupí, nadváha, měli byste věnovat pozornost dietě nalačno. Minimalizujte svou spotřebu smažených a slaných potravin, přidejte do své stravy čerstvou zeleninu a ovoce (kopr, petržel, paprika, jablka, hrušky, avokádo, kiwi, špenát a fazole).

Chronická patologie těla

Ve stadiu těhotenství zažívá ženské tělo po dlouhou dobu velký stres ve stejných orgánech, což způsobuje zhoršení chronických procesů. Během plánování těhotenství by měl být lékař informován o stávajících zdravotních potížích. Okamžité ošetření, aby se zabránilo komplikacím..

Ruce se během těhotenství znecitliví již v trimestru II a III. Do rizikové skupiny patří pacienti se srdečními, cévními onemocněními, endokrinními patologiemi, ženy s problémy s krční a hrudní páteří, například osteochondróza. Tato onemocnění vyžadují neustálé sledování a léčbu. Pouze jejich kompenzací můžete očekávat, že se budete cítit lépe.

Nedostatek železa

Když se během těhotenství otupí prsty na nohou a rukou, ucítíte bolest v končetinách, co dělat a jak léčit tento stav, řekněte lékaři. Pokud je tento jev způsoben nedostatkem vitamínů a minerálů, budou předepsány vhodné léky.

S nedostatkem železa, doprovázeným příznaky znecitlivění, je Sorbifer vhodný. Má přirozenou strukturu a nepoškodí plod. Vedlejším účinkem je často nevolnost a závratě..

Porušení hladiny vitamínů a minerálních látek během těhotenství může být obnoveno přípravkem Supradin a Elevit Prenatal. Pokud se po probuzení na pozadí nedostatku hořčíku objeví necitlivost, jsou předepsány Magnefar nebo Magnnerot. Tato léčiva obnovují správný průchod impulsů vlákny, čímž se eliminuje problém. Pokud se znecitlivění objeví pouze v noci a hladina hemoglobinu je normální a testy neodhalí patologie, problém spočívá v nepohodlném držení těla nebo polštáři..

Pro zlepšení účinku léků s nedostatkem vitamínových složek je nutné dodržovat vhodnou stravu k doplnění chybějících látek z produktů.

Prevence znecitlivění rukou u těhotných žen

Aby se předešlo výskytu problému, je nutné dodržovat opatření preventivní kontroly necitlivosti během těhotenství. To zahrnuje:

 1. Odmítnutí slaných kořenitých jídel. Škrob je škodlivý, jídlo na něm založené.
 2. Pití pouze čisté pitné vody.
 3. Revize stravy, režim. Základem by měly být pouze zdravé ingredience bohaté na vitamíny, jako je zelenina, ovoce, cereálie..
 4. Nosíte vzpěru pro udržení svalů zad.
 5. Odmítnutí nosit těžké věci. Nenoste tašku na rameni a přenáší váhu pouze na jednu stranu. Je-li to nutné, zvedněte břemeno rovnoměrně na obě ruce.
 6. Odmítnutí úzkých věcí, které stlačují krevní cévy a nervové zakončení.
 7. Pokud máte práci, kde jsou ruce a ruce, měli byste si často dělat přestávky a cvičení.
 8. Výběr ortopedického lůžka.
 9. Je třeba se vyhnout regulaci teploty, podchlazení..
 10. Normalizační režim. Musíte chodit na čerstvý vzduch častěji, před spaním by se měl večer přesunout do 9–10 hodin a ráno se zvednout na 8-9.
 11. Mateřská gymnastika.

Nejoptimálnějším preventivním opatřením je podrobit se úplnému vyšetření v době plánování těhotenství a předem napravit zjištěné problémy.

Strava a vodní režim

Znecitlivění rukou v noci ve snu během těhotenství, pokud jsou obě končetiny znecitlivěné nebo jen jedna může být spojena s podvýživou a nedostatkem živin. K zaplnění deficitu potřebujete:

 • jíst bílkoviny ve formě ryb, fazolí, sýrů, špenátu. Tento stavební materiál zlepšuje funkčnost buněk;
 • jíst mléčné výrobky, například tvaroh, kefír. Obsah vápníku pomáhá posílit kosti. To by mělo být omezeno pouze v posledních týdnech těhotenství;
 • při přidávání rostlinných olejů do jídel je lepší je nezahřívat, nýbrž je uvádět do vařeného jídla, například sezónního salátu;
 • existují potraviny s vysokým obsahem draslíku a hořčíku. Co pomáhá zlepšit průchod impulsů, taková výživa příznivě ovlivňuje nervový a srdeční systém.

Draslík se nachází v mandlích, sušeném ovoci, pečených bramborách v jejich kůží, řepě, dýně, špenátu, rybízu, granátových jablek. Hořčík se nachází v luštěninách, mléčných výrobcích, meruňkách, banánech, jahodách, broskvích, sušených merunkách, hovězím, vepřovém, otrubách, sezamu, pohanky, ovesné kaši. Železo se nachází v pohanky, řepě, čočce, brokolici, ořechech, sušeném ovoci, slávky, ústřice, játra, vejce, luštěniny, ryby, granátové jablko, hrozny, třešně, mořské řasy.

Musíte vypít nejméně 2 litry denně. Právě toto množství tekutiny je potřebné pro správnou absorpci živin. Preferovány by měly být přírodní šťávy, čištěná voda, čerstvá.

Fyzická cvičení

Když ruce v noci znecitliví a to nesouvisí s těhotenstvím, měli byste změnit polohu těla, koupit si dobrou matraci a opustit polštář. Chcete-li trénovat svaly a odstranit nepohodlí, musíte denně provádět několik cvičení:

 • Stojící, od sebe šířka ramen, paže ohnuté v loktech, ruce na ramenou. Kruhové pohyby se provádějí ohnutými pažemi tam a zpět 10krát v každém směru.
 • Sedící nebo stojící, natažené ruce. Kartáče pevně vtlačte do pěst se zpožděním 5 sekund a uvolněte.
 • Sedící. Kartáče se musí posouvat po směru a proti směru hodinových ručiček.
 • Sedí nebo stojí, ruce před hrudníkem s dlaněmi dovnitř. Stiskněte a rozevřete otevřené dlaně až na 10 sekund.
 • Stojící, paže ohnuté na loktech, umístěné před hrudníkem, dlaněmi dolů. Je nutné provést výkyv se zasunutým zády a vrátit se do IP druhý výkyv s otevřenými pažemi.

Všechna cvičení jsou prováděna 10-15krát. Po manipulaci s cílem uvolnit napětí se kartáče trochu otřásly. Ke stimulaci krevního oběhu během těhotenství můžete provést lehkou masáž končetin. Pro silnou bolest v oblasti ramene se doporučuje profesionální límcová masáž..

Těhotná jóga a plavání jsou velmi užitečné, pokud neexistují žádné individuální kontraindikace. Třídy v této oblasti pomohou udržet svaly v dobrém stavu. Je důležité dávkovat zátěž správně a vyhnout se přepětí, jinak lze dosáhnout opačného účinku.

Závěr

Pokud jsou prsty a prsty během těhotenství někdy otupělé, nemusíte se bát, stav se na konci hormonálních změn v těle normalizuje. Když se však potíže začnou obtěžovat nastávající matky denně nebo narušují jejich spánek, musíte se poradit s lékařem a podstoupit odpovídající vyšetření. Takový stav s dlouhodobým zanedbáváním je nebezpečný pro matku a dítě.

Píšu články v různých oblastech, které do určité míry ovlivňují takovou chorobu, jako je otok..

Necitlivost v těhotenství

Jsou-li přístupy nevolnosti, tažení bolesti v dolním břiše, bederní napětí známými jevy, začne spontánní necitlivost rukou během těhotenství vyvolávat obavy.

Pokud se příznaky znovu a znovu objevují a způsobují nesnesitelné nepohodlí, pak stojí za to informovat ošetřujícího lékaře o diagnóze a léčbě..

Co je to syndrom tunelu?

Syndrom je osud lidí zapojených do monotónní manuální práce s neustálým natahováním, ohýbáním ruky. Například u počítače a myši, kdy se ruce často ztrácejí, jako by se nalil olovo.

Podobný problém postihuje ženy během těhotenství a tráví více než 8 hodin denně u klávesnice.

Největší zatížení syndromu tunelu ovlivňuje pracovní rameno, jmenovitě prostřední a ukazováček. V zápěstí je pocit brnění, bolest a slabost během ohnutí ruky, palce a ukazováčku, snížená citlivost v dlani ruky.

Příznaky

Nepříjemné pocity se mohou projevovat různými způsoby:

 • jednotlivé prsty nebo štětec se znecitliví jako celek;
 • zlomí jednu ruku nebo prsty jako křeč;
 • v pracovním kartáčku je pocit pálení, brnění, otoků.

Necitlivost u těhotných žen je častěji pozorována v noci, i když se může vyskytnout pravidelně během dne, například po dlouhodobém spánku.

 • snížená citlivost;
 • pocit plíživých husích hrbolků na povrchu kůže;
 • brnění v prstech.

Stává se, že necitlivost a bolesti se projeví rozptýleným charakterem a šíří se od phalang k ramennímu kloubu. Alarmy s útoky, vylekat a neumožňuje usnout.

Odkaz! Častěji jsou příznaky spontánní, v noci a ve dne. Mírné brnění na koncích prstů se vyvine v nesnesitelnou pálivou bolest v dlaních a vyšší na zápěstí.

To je důvod k lékařskému vyšetření, jinak se mohou objevit komplikace. Gynekologové nedoporučují přetrvávající netoleratelnou necitlivost a bolest. Vyplatí se zjistit jejich vzhled.

Příčiny

Necitlivost rukou je důsledkem zúžení kanálu s průchodem středního nervu v něm. Silná komprese vazů a kostí.

 • předchozí zranění;
 • otoky zápěstí;
 • hypotyreóza;
 • vaskulární komplikace;
 • diabetes;
 • chronické onemocnění pohybového aparátu;
 • amyloidóza způsobená depozity modifikovaného proteinu v tkáních;
 • akromegalie v patologii hypofýzy, způsobující zvýšení kostní paže;
 • hormonální změny u žen po početí;
 • nadváha.

Zvýšený otok

Mnoho žen bobtná v druhé polovině těhotenství, kdy se v měkkých tkáních hromadí tekutina, což způsobuje vizuální zvýšení končetin.

 • bolesti;
 • husí kůže;
 • snížená citlivost;
 • pocit mravenčení.

Pokud izolované opuchnutí není zvlášť nebezpečné, doprovázené vysokým krevním tlakem a proteinurií, může vyvolat rozvoj gestózy - těhotenské komplikace, které způsobí smrt plodu nebo nastávající matky.

Osteochondrosis

Dnes nejsou dystrofické změny v chrupavce jen starými lidmi.

I u mladších žen se projevuje, když se výživa tkání zhoršuje, jejich elasticita klesá a chrupavka ztrácí svoji původní formu.

 • pasivní životní styl;
 • poranění páteře;
 • hormonální změny;
 • podvýživa.

Příznaky přiskřípaných nervových vláken:

 • bolesti v rukou, prstech;
 • periodické křeče;
 • snížení citlivosti.

Pro posílení vazů a svalů je ukázána masáž, cvičení, bylinná medicína.

Přibývání na váze

Ženy jsou během těhotenství méně aktivní a přibývají na váze. Rychlé zvýšení - přitěžující faktor, projevující se ve formě paroxysmální necitlivosti, snížená citlivost prstů.

Příznaky negativně ovlivňují stav, zbavují normální spánek.

Pokud váha rychle roste, doporučuje se vykládací dieta zefektivnit zvýšení, vyrovnat znecitlivění končetin.

Exacerbace chronických onemocnění

Ve 2-3 trimestru těhotenství se v těle zhoršují stará existující chronická onemocnění (diabetes mellitus, srdeční patologie a endokrinní systém).

Ruce jsou znecitlivěné, citlivost v prstech se snižuje během období progrese základního onemocnění.

Je důležité informovat gynekologa o existujících chronických patologiích ve stadiu plánování těhotenství nebo léčit necitlivost, vyhýbat se komplikacím.

Anémie s nedostatkem železa

Ke znecitlivění končetin dochází při nízkém hemoglobinu v krevní plazmě. Jedná se o patologický stav vyžadující doručení kontrolního krevního testu, jmenování léků obsahujících železo s aplikací kurzu.

Jiné důvody

Ruce jsou necitlivé z různých důvodů. Podmínka není vždy pozorována ráno, například pokud spíte po dlouhou dobu v nepříjemné poloze, položíte ruce pod polštář.

Prsty jdou znecitlivené ráno kvůli nízkotlakovému spasmu krevních cév, zhoršené srdeční funkci, patologii krční páteře.

 • infekční a zánětlivá onemocnění krční páteře;
 • poruchy oběhu;
 • zablokování krevních cév;
 • tachykardie;
 • zánět středního nervu;
 • rychlý nárůst tělesné hmotnosti;
 • nedostatek minerálů (vápník, železo, hořčík) a vitamínů v těle;
 • diabetes;
 • nízká fyzická aktivita;
 • sevřený nerv v páteři, zápěstí;
 • osteoporóza, osteochondróza v akutním stadiu;
 • artróza krční páteře.

Odkaz! Necitlivost horních končetin je často způsobena statickou zátěží během jógy, emočním stresem, nepříjemným držením těla ve snu. Pokud se mírné brnění v dlaních a trochu vyšší na zápěstí změní v nesnesitelnou pálivou bolest, hlavní onemocnění pravděpodobně pokročí a vyžaduje komplexní vyšetření a léčbu.

Diagnostika

S tunelovým syndromem se tekutina hromadí v tkáních a střední nerv, který ovládá pocit dotyku v dlaních a pohyby prstů, je křečově stlačen.

Během vyšetření lékař zkoumá anamnézu, závažnost příznaků. Provádí vizuální kontrolu, aby bylo možné posoudit sílu svalů, stupeň citlivosti prstů.

 • Rentgen pro vyvrácení (potvrzení) jiných podobných patologií (fraktura, artritida);
 • elektromyografie se zavedením tenkých elektrod do studovaných svalů k detekci syndromu tunelu, stupeň elektroaktivity svalů během kontrakce nebo v klidu.

Dále se provádí zkouška komprese středního nervu a stupně zpomalení rychlosti prováděných impulsů zavedením elektrického náboje do nervu.

Léčba

Vyvíjí léčebný program poté, co byl identifikován primární zdroj výskytu znecitlivění, bolesti a záchvatů:

 1. U syndromu tunelu jsou předepsána gymnastika.
 2. S otokem - diuretické čaje, dieta neobsahující soli.
 3. V případě anémie (nerovnováha minerálů a vitamínů) - léky (Sorbifer, Durules, Ferrum), strava se zahrnutím potravin bohatých na železo, živočišných bílkovin ve stravě.
 4. S osteochondrosou - protizánětlivé léky, masáž límcové zóny.

Kardiolog vyvíjí léčbu kardiovaskulárních chorob.

V případě porušení během diagnostiky může být těhotná žena přesměrována gynekologem na jiné úzkoprofilové specialisty..

Prevence

U syndromu tunelu je důležité normalizovat krevní oběh.

Pokud jsou ženy v těhotenství a během těhotenství nuceny vykonávat manuální práci po dlouhou dobu, tráví dlouhé hodiny u počítače, doporučuje se:

 • zakoupit ergonomickou klávesnici pro udržení správné anatomické polohy rukou během práce;
 • brát vitamín B6;
 • otřete postižené oblasti, aby vydávaly teplo, zvyšovaly krevní oběh, například Menovazine;
 • při práci na počítači položit speciální podložku s opěrkou rukou;
 • spát na pohodlném polštáři bez sevření rukou;
 • provádět cvičení pro různé svalové skupiny, ohýbat kartáč;
 • znovu zvážit výživu, takže u osteoporózy patří arašídy, data, zelí, špenát, vlašské ořechy ve stravě as nedostatkem hořčíku - sušené švestky, kopr, bazalka, fazole, banány.

Fyzická aktivita

Chcete-li zabránit parestezii během těhotenství, znamená:

 • pohybujte se více, aniž byste příliš namáhali;
 • plavat, jóga;
 • nosit obvaz, který udržuje břišní svaly v dobré kondici;
 • Při provádění monotónní práce nenatěžujte ruce, častěji zahřívejte prsty a zápěstí;
 • provádět terapeutická cvičení se svolením specialisty.

Lékařská gymnastika

Lékaři v odpovědi na otázku: pokud vaše ruce během těhotenství znecitliví, co ženy doporučují, aby lhaly a chodily více. Hlavní věc není dlouho sedět na jednom místě, na jedné póze.

Je lepší trénovat častěji uvolňováním svalů. K pomoci - simulátory, masážní rohože.

U syndromu tunelu to stojí 2-3krát denně:

 • otočte hlavu a ruce v zápěstí, loketní kloub;
 • pozvedni ruce a stiskneš za hrad;
 • uvolněte pěstí, až 10krát, provádějte cvičení v uvolněné atmosféře, mezi procedurami to trvá 20 minut.
 • spát na speciálním polštáři;
 • vyhnout se podchlazení;
 • brát vitamíny do komplexů;
 • sledovat hmotnost, protože zvýšení by nemělo být vyšší než 500 g za týden;
 • odmítnout nosit nepohodlné oblečení;
 • zvolit optimální polohu pro spánek;
 • vypijte až 1,5 litru čisté vody denně.

Doporučení výživy

Stává se, že stačí upravit stravu, abyste se zbavili bolesti, necitlivosti. Těhotné ženy by měly dodržovat dietu neobsahující soli, úplně opustit produkty s chloridem sodným.

Zakázaná jídla - krabí tyčinky, rajčata, sledě, tuňák, okurky, rychlé občerstvení, sóda, ořechy, sušenky.

Povoleno - zelenina, dýně, luštěniny, sušené ovoce, data, fíky, rozinky, mléčné výrobky, libové maso a ryby.

Doporučuje se častěji pít čerstvě vymačkané šťávy (mrkev, citrus), snížit příjem sladkostí, sušených ryb a vývarů mastných mas, které způsobují otok a žízeň.

Poznámka! Tělo můžete vždy přežít tím, že do stravy přidáte například kořen, estragon, kopr, petržel, koriandr, papriku. Místo majonézy oblékejte saláty s olivovým olejem a jogurtem. Vezměte si šípkovou infuzi, abyste zmírnili zánět a otoky a neopírejte se o slané produkty.

Necitlivost rukou u těhotných žen samozřejmě není nebezpečná, pokud je spontánní a svobodná. Podmínka se rychle zlepší, stačí regulovat správnou výživu, více procházek na čerstvém vzduchu.

V jakékoli fázi těhotenství je důležité sledovat vaši pohodu..

Pokud máte přetrvávající nepříjemné příznaky, poraďte se s lékařem a zjistěte: proč vaše ruce během těhotenství znecitliví, aby se zabránilo jakýmkoli ohrožujícím překážkám při normálním porodu dítěte.

Články O Neplodnosti