Hlavní Neplodnost

Hořčík B6 během těhotenství

Droga Hořčík B6 je známa mnoha nastávajícím matkám, protože je předepisována každou vteřinu těhotnou. A vůbec ne překvapivé, protože hořčík je životně důležitým prvkem, který se účastní mnoha biochemických procesů. Je velmi pravděpodobné, že tento lék bude předepsán pro každou těhotnou ženu, ale pokud existuje riziko potratu způsobeného zvýšeným svalovým tonem dělohy, lékař vám doporučí užívat hořčík B6 bez selhání.

Užívání hořčíku B6 během těhotenství

Během těhotenství se potřeba hořčíku několikrát zvyšuje. Kromě toho může nedostatek hořčíku nepříznivě ovlivnit nejen zdraví ženy, ale také zdravou tvorbu plodu. Takže nedostatek hořčíku v těle nastávající matky může vyvolat kloubní nebo srdeční vadu u nenarozeného dítěte, předčasný porod a hrozbu potratu.

Nedostatek hořčíku také vyvolává nedostatečnou pružnost svalů, což zase zvyšuje pravděpodobnost vícenásobných prasklin v perineu během porodu.

Pokud jde o vitamin B6, který je také součástí tohoto léku, je zodpovědný za vstřebávání hořčíku z gastrointestinálního traktu do krevního řečiště, což urychluje jeho pronikání do svalů, kostí a krevních buněk. Jinými slovy, je zapotřebí vitamín B6, aby se hořčík dobře vstřebával..

Z toho vyplývá, že nedostatek hořčíku v těhotenství je přímo spojen s nedostatkem vitaminu B6, bez něhož se mohou hořečnaté soli tělem absorbovat..

Proto je hořčík B6 během těhotenství předepisován těhotným ženám, u nichž je větší pravděpodobnost:

 • svalové křeče, křeče, tažné bolesti v dolní části zad a břicha, hypertonicita dělohy;
 • závratě, podrážděnost, poruchy spánku, bolesti hlavy;
 • arytmie, hypertenze a hypotenze, bolest v srdci;
 • otok, snížení tělesné teploty.

Při diagnostice alespoň jednoho z těchto příznaků lékař zpravidla předepisuje magnézium B6, aby chránila nastávající matku před možnými komplikacemi během těhotenství. V žádném případě by však neměla být samoléčba a samostatné podávání tohoto léku. Faktem je, že nedostatek hořčíku může detekovat pouze lékař, přestože předepisuje lék svému oddělení, nejprve doporučuje, aby užila malou dávku a poté, co se žena cítí lépe, pokračovala v léčbě s postupným zvyšováním dávky na požadovanou úroveň..

Hořčík B6 během těhotenství: poučení

Princip působení hořčíku B6 je způsoben antispasmodickým a sedativním účinkem. Takže se zvýšeným tónem dělohy může žena cítit tažení bolesti v podbřišku a pocit úzkosti. Po užití magnézia B6 křeče zmizí a budete se cítit mnohem lépe a klidněji. Kromě toho mohou hořčíkové ionty nejen snížit excitabilitu nervového systému, ale také udržet celý svalový systém v klidném stavu..

Proč těhotná hořčík

Příroda převzala koordinovanou práci všech
mechanismy formování nového organismu, proto hlavním úkolem budoucí matky je zdravotní péče,
utěšit
a bezpečnost.

Ale jak zajistit, aby embryo z prvních týdnů mělo dost všech nezbytných „stavebních materiálů“ pro růst a vývoj?

Moderní vědecký výzkum identifikoval několik klíčových mikroživin, potřebu

ve kterém se zvyšuje během těhotenství. Mezi nimi 2:

 • hořčík
 • jód
 • vitamin b6
 • vápník
 • kyselina listová (vitamin B9)
 • Vitamín D

4 z 5 těhotných žen mohou mít nedostatek hořčíku. Proto je důležité zajistit, aby hořčík
v nezbytném množství vstupuje do těla
s jídlem av případě nedostatku zahajte léky 6.

Se zjištěným nedostatkem hořčíku na doporučení odborníka.

Jaké procesy v těle zahrnovaly hořčík?

Hořčík je přítomen ve všech tělesných tkáních, proto je důležitý
pro regulaci fyziologických mechanismů. Už jsme řekli, proč tělo potřebuje hořčík 4.

A hořčík hraje ve zdraví žen výjimečnou roli. Během těhotenství se tento mikronutrient podílí na tvorbě
placenta - speciální orgán, který zajišťuje komunikaci mezi matkou

a dítě 8.
Kromě toho je pro hořčík zapotřebí
budování proteinových struktur
fetální organismus

a formování
jeho nervový systém, zvyšuje odolnost budoucí matky proti stresu

a reguluje tón dělohy 6.

 • V tkáni placenty je více než 100
  proteiny závislé na hořčíku, které kontrolují
  řada kritických procesů.
 • Hořčík se účastní implantačních procesů.
  a placentace.
 • Děloha a placenta jsou orgány s nejvyšším obsahem hořčíku..

Fyziologický denní požadavek na hořčík pro dospělého je 350-500 mg
za den, nebo přibližně 5 mg
na kilogram hmotnosti. Podle expertní pozice 7 je doporučený denní příjem hořčíku během těhotenství
a kojení by mělo být vyšší než u dospělých žen. U nastávajících matek se tak potřeba jedenkrát a půl zvyšuje.

Aktuální problémy potratu na pozadí nedostatku hořčíku

Mezi mnoha faktory, které zajišťují životně důležitou činnost lidského těla, jsou mikroživiny velmi důležité. Tento termín kombinuje širokou škálu látek (vitamíny a minerály) v malých množstvích nezbytných pro normální růst a fungování buněk, tkání, orgánů a systémů, odolnost vůči infekcím, metabolismus hlavních tříd živin (bílkoviny, tuky, uhlohydráty), hormony, mediátory a další biologicky aktivní sloučeniny.

Hořčík
Ve struktuře patologie elementárního stavu u žen zaujímá nedostatek hořčíku vedoucí postavení spolu s prevalencí nedostatku jódu, vápníku, železa, zinku a selenu. Průzkum 16 tisíc německých obyvatel odhalil suboptimální úroveň příjmu hořčíku u 33,7% populace, což předchází výskytu nedostatku draslíku (29%) a vápníku (23%). Prevalence nedostatku hořčíku u ženské populace byla navíc 1,3krát vyšší. V mezinárodní klasifikaci nemocí 10. revize (ICD-10) existuje diagnóza „nedostatku hořčíku“ (E61.3).

Hořčík funguje jako kofaktor ve více než 300 známých enzymatických reakcích. Zajišťuje hydrolýzu adenosintrifosfátu, reguluje glykolýzu, snižuje hromadění laktátu (zajišťuje vstup produktů glykolýzy do Krebsova cyklu), podílí se na oxidaci mastných kyselin a aktivaci aminokyselin atd. To vysvětluje vliv hořčíku na metabolismus uhlohydrátů a snížení rezistence na inzulín po odstranění nedostatku hořčíku.

Zvláště zajímavý je hořčík jako přirozený antagonista vápníku. Hořčík, který přispívá k fixaci draslíku v buňce a k polarizaci buněčných membrán, hraje zvláštní roli ve fungování tkání s vodivými schopnostmi a spontánní elektrickou aktivitou (myometrium, nervová tkáň a vodivý systém srdce). Hořčík stabilizuje srdeční rytmus, je nesmírně důležitý při regulaci nervosvalové aktivity srdce, není nutný pro metabolismus vápníku a vitamínu C, podílí se na přeměně uhlohydrátů v energii. Hořčík je přirozený izolátor na cestě nervového impulsu. Doplňuje relativní nedostatek dopaminu, hořčík zmírňuje příznaky nervového napětí: úzkost a podrážděnost. Hořčík pomáhá tělu přizpůsobit se chladu, slouží jako strukturální složka kostí a zubní skloviny, pomáhá vstřebávat vápník, stimuluje střevní motilitu a zvyšuje oddělení žluči. Hořčík přípravky normalizují arteriální a intrakraniální tlak, zabraňují křečovým kontrakcím svalů, zmírňují cévní křeče, syndrom chronické únavy, cholesterol v krvi.

Nedostatek hořčíku se odráží v mnoha tělesných funkcích a především na nejdůležitějších: myokardiální funkce, nervový systém a účinnost metabolismu uhlohydrátů. Nedostatek hořčíku urychluje proces stárnutí, což dramaticky zvyšuje riziko mrtvice a srdečních záchvatů.

Předpokládá se, že denní potřeba hořčíku je 350 - 400 mg u mužů a 280 - 300 mg u žen, a je vyšší u těhotných a kojících matek. Během těhotenství a kojení vzrůstá potřeba hořčíku o 20-30% - až na 340-355 mg.

Hořčík vstupuje do těla vodou a jídlem. Jeho hlavními zdroji mohou být obiloviny (pohanka, proso, perlička, ovesné vločky), celozrnná mouka, otrubový chléb, luštěniny (zejména čočka), mandle, semena, špenát, mořské řasy, meloun a některé minerální vody. Bohužel většina potravin bohatých na hořčík má hodně vápníku nebo fosforu, které inhibují vstřebávání hořčíku, a hlavní potraviny (maso, drůbež, brambory a jiná zelenina, mléko a mléčné výrobky) obsahují omezené množství hořčíku, takže moderní populace je hraniční množství hořčíku v těle.

Nedostatek hořčíku a jeho příčiny
Přestože je hořčík v přírodě široce distribuován, jeho nedostatek se vyskytuje v lidské populaci velmi často - v 16–42% a klinické příznaky nedostatku hořčíku jsou detekovány ještě častěji.

Podle domácích studií dostává 30% Rusů méně než 70% denního požadavku na železo a hořčík denně. U žen je nedostatek hořčíku vyšší než u mužů (58, resp. 42%).

Nedostatek hořčíku je do velké míry spojen s moderními technologiemi zpracování potravin (rafinace) a používáním minerálních hnojiv, která vedou k nedostatku hořčíku v půdě, a tedy v rostlinných produktech. Nedostatek hořčíku v těle může být také způsoben nadbytkem jeho přirozeného antagonisty - vápníku, alkoholismu, malabsorpčního syndromu, především v patologii tenkého střeva, endokrinních chorob (diabetes mellitus, hyperaldosteronismus, hypertyreóza), fyzickém a / nebo psychologickém nadměrném tlaku, těhotenství a laktace.

Jako přirozený antagonista vápníku se hořčík účastní procesů membránového transportu, pomáhá inhibovat kontraktilní aktivitu hladkých a pruhovaných svalů díky relaxaci jednotlivých buněk (myocytů) blokováním interakce kontraktilních proteinů závislých na vápníku. Mimo buňky jsou hořčíkové ionty schopny blokovat neurosynaptický přenos, bránit uvolňování acetylcholinu a také narušovat produkci katecholaminů nadledvinami mozkové vrstvy, čímž simulují jejich fyziologickou reakci na stres. To je důvod, proč hořčík, inhibující rozvoj excitačních procesů v centrální nervové soustavě (CNS) a snižující citlivost těla na vnější podněty, vykonává funkci přirozeného stresového faktoru..

Vzhledem k nízkým koncentracím hořčíku v biologických tekutinách nemůže jeho sérová hladina (1,7 - 2,5 meq / l) plně charakterizovat stav metabolismu tohoto mikroelementu. Kromě toho je část hořčíku v séru ve stavu vázaném na protein a na rozdíl od své volné ionizované frakce je neaktivní..

Patologické stavy
Nedostatek hořčíku může způsobit rozvoj různých forem patologie: kardiovaskulární (arteriální hypertenze, arytmie, ischemická choroba srdeční), endokrinní (diabetes mellitus), neuropsychiatrické (úzkost, deprese, závratě, migréna, poruchy paměti, křečový syndrom). Zvláštní pozornost je věnována závažnosti latentního nedostatku hořčíku, který se může projevit ve formě obecné astenie, deprese, psychoemotivní lability, závratě, autonomních neurotických poruch atd..

Nedostatek hořčíku lze rozeznat bez použití klinických studií podle následujících kritérií:

 • náhlé závratě;
 • ztráta zůstatku;
 • záškuby víček;
 • svalové křeče;
 • blikání „mouch“ před očima;
 • časté bolesti hlavy;
 • rychlá únava;
 • obtížnost soustředění;
 • emoční nestabilita;
 • pocit těžkosti v těle;
 • „Necitlivost“ končetin;
 • mravenčení v nohou;
 • ztráta vlasů;
 • křehkost nehtů;
 • kaz;
 • přecitlivělost na změny počasí;
 • palpitace, arytmie;
 • nespavost, noční můry;
 • spastická bolest žaludku.

  Podle výsledků několika studií u pacientů, kteří zemřeli na infarkt myokardu, byl obsah hořčíku v srdečním svalu o 50% nižší než normální. Snížený obsah tohoto stopového prvku byl také nalezen u pacientů s hypertenzí a urolitiázou. Podle statistik jsou onkologická onemocnění častěji detekována u obyvatel oblastí s nízkým obsahem hořčíku v půdě..

  Hypomagnesémie v porodnické a gynekologické praxi
  Zvláštní význam má nedostatek hořčíku v porodnické a gynekologické praxi. Hypomagnesémie během těhotenství je způsobena zvýšenou potřebou tohoto prvku, nezbytnou k zajištění plného růstu a vývoje plodu a zvýšeným vylučováním hořčíku ledvinami..

  Důsledky nedostatku tohoto stopového prvku jsou odlišné a ovlivňují zdraví matky i dítěte. Při zvracení v časných stádiích těhotenství mohou při výskytu nedostatku hořčíku hrát významnou roli nemoci gastrointestinálního traktu (GIT). Tento problém je zvláště relevantní ve třetím trimestru těhotenství..

  Nejnižší koncentrace hořčíku v krvi těhotných žen je pozorována při pozdní gestóze, zejména při eklampsii. Důležitým faktorem, který zhoršuje hypomagneziemii, a tedy i klinický průběh patologických stavů patogeneticky úzce souvisejících s nedostatkem hořčíku v těle, je přítomnost anamnézy hypertenze.

  Potrat
  Role nedostatku hořčíku v genezi potratu je velmi významná. Za podmínek snížené koncentrace hořčíku dochází v myometrii k patologické aktivaci kontraktilních reakcí závislých na vápníku a zvyšuje se riziko potratu, zejména v trimestru II-III. Kromě toho hypomagneziémie přispívá k rozvoji zvýšené excitability centrálního nervového systému, který vyvolává centrální mechanismy spastické reakce dělohy. Při současné hypertenzi je narušena dodávka krve do placenty a fetoplacentálního komplexu, zvyšuje se hladina vazokonstrikčních faktorů v krvi (renin, angiotensin II, prostaglandin F, serotonin), což zvyšuje riziko potratu.

  Je třeba si uvědomit, že hořčík je fyziologickým regulátorem produkce aldosteronu. Nedostatek tohoto stopového prvku vede ke zvýšení sekrece aldosteronu, zadržování tekutin v těle a rozvoji otoků. S hypomagnezemií dochází k relativní hyperestrogenismu, což vede k nadprodukci angiotensinu v játrech, což zase zvyšuje hladiny aldosteronu v krvi a krevní tlak. Vznikající „začarovaný kruh“ je dalším patogenetickým mechanismem těhotenských komplikací, zejména u žen s hypertenzí. Nedostatek hořčíku u těhotných žen se projevuje hlavně zvýšením neuropsychic (podrážděnost, stres, úzkost, nespavost, astenie) a svalovou dráždivostí (bolest dolní části zad, křeče, zvýšený tonus dělohy, někdy až potrat).

  Nedostatek hořčíku u dětí
  Potřeba hořčíku u dětí od narození do puberty je 10–30 mg / kg tělesné hmotnosti denně. Později se stabilizuje nárůst svalové a kostní hmoty a potřeba tohoto stopového prvku klesá na 6 mg / kg / den. Předčasně narozené děti potřebují méně než 2krát více hořčíku (v průměru 20 mg / kg / den) během gestačního období kratšího než 32 týdnů, protože absorpční účinnost v jejich střevech je snížena. U malých dětí se může nedostatek hořčíku rozvinout v důsledku nevyvážené stravy. U novorozenců a kojenců se nedostatek hořčíku projevuje primárně generalizovanými záchvaty poloviny těla v konvulzivním ekvivalentu (klonické křeče, rytmické žvýkání atd.). Děti se vyznačují vzrušením, podrážděností, zvýšenou pohybovou aktivitou a zvýšenými reflexy šlach. Starší děti s nedostatkem hořčíku jsou náchylné k neposlušnosti, úzkosti, psychomotorické nestabilitě, zakrnění a mentálnímu rozvoji.

  Hořčík a vitamín B6
  Vysoká aktivita mikroživin je do značné míry určována jejich vzájemným vlivem na metabolismus druhé strany, jakož i synergismem a zesílením biologických účinků.

  Živým příkladem této interakce je tandem hořčíku a vitaminu B6 (pyridoxin). Pyridoxin jako koenzym se podílí na metabolismu bílkovin (transaminace, dekarboxylace, deaminace, resulfurace, tvorba kyseliny nikotinové z tryptofanu, syntéza hemoglobinu), uhlovodany a mastné kyseliny (přeměna glykogenu na glukózu-1-fosfát, kyselina linolová na kyselinu arachidonovou atd.). Pyridoxin je jedním z nejdůležitějších ve vodě rozpustných vitamínů, protože se také podílí na syntéze neurotransmiterů a mnoha enzymů, má neuro-, kardio-, hepatotropní a hematopoetické účinky. Kromě toho pyridoxin, který zajišťuje přeměnu tryptofanu na niacin (syn. - kyselina nikotinová, nikotinamid, vitamin B3), pomáhá doplňovat energetické zásoby, udržuje zdravou kůži, zažívací trakt a imunitní systém..

  Zdroje
  Přírodní zdroje vitamínu B6 podávejte maso (včetně drůbeže), ryby, fazole, zeleninu se zelenými listy, brambory, banány, obiloviny. Denní potřeba pyridoxinu u mužů ve věku 14–50 let je 1,3 mg (od 51 let - 1,7 mg), u žen ve věku 14–18 let - 1,2 mg, 19–50 let - 1,3 mg a od 51 let - 1,5 mg vitamínu B6 podporuje zvýšenou absorpci hořčíku ve střevě, zlepšuje jeho vstup do buněk a akumulaci v nich, čímž snižuje riziko nedostatku tohoto stopového prvku. Kromě toho byla popsána schopnost pyridoxinu zesílit většinu farmakologických účinků hořčíku. Hořčík, který se podílí na aktivaci pyridoxinu v játrech, zase usnadňuje jeho účast na metabolických procesech v těle.

  Vitamin B6 zlepšuje vstřebávání hořčíku v zažívacím traktu, slouží jako dirigent uvnitř buňky, zvyšuje propustnost buněčné membrány a fixuje ionty hořčíku uvnitř buňky, čímž brání jejich uvolnění z těla.

  Klinické projevy nedostatku hořčíku
  Klinické příznaky nedostatku hořčíku u žen lze rozdělit do skupin, často je však pozorována kombinace symptomů z různých skupin nebo individuální klinický portrét nedostatku hořčíku (tabulka 1).

  Tabulka 1. Klinický obraz nedostatku hořčíku (A. V. Kudrin, O. A. Gromova, 2006)

  Klinické projevyPříznaky
  KardiovaskulárníBolest v srdci, arytmie, tachykardie, hypertenze, hypotenze, ischemie myokardu
  MozekBolesti hlavy, závratě, zhoršený průtok krve mozkem, paměť, strach, deprese, podrážděnost, poruchy spánku
  Svalová tetanikaParestezie, svalové křeče, narušení citlivosti kůže, svalová slabost, třes, pollakiurie
  ViscerálníRozlitá bolest, břišní křeče, nevolnost, zvracení, zácpa, následovaný průjem, pollakiurie, bronchospasmus, algomenorrhea
  VýměnaSnížení tělesné teploty - zvýšení denního teplotního rozsahu, chilliness, nízká tolerance k chladu, tendence k otokům, hyperaldosteronismus, snížení tolerance k glukóze, alkoholu, nikotinu, drogy, zahušťování žluči, kameny ve žlučníku a ledvinách, zhoršená tvorba pojivové tkáně, osteoporóza, osteopenie, osteoartróza, osteochondróza, kalcifikace tkání s nedostatkem hořčíku (aterosklerotické plaky, placenta atd.), post-stresová polyurie, akumulace toxických kovů (berylium, olovo, kadmium) I, hliník, nikl atd.)

  Profesor N.G. Kosheleva (2006) navrhuje oddělit samostatně porodnické příčiny hypomagnesémie a indikace pro magnéziovou terapii a nutriční podporu, jako například:

 • preeklampsie;
 • Ohrožených potratů;
 • placentární nedostatečnost;
 • fetální podvýživa;
 • hypovitaminóza D;
 • mladý primiparous;
 • časté (interval méně než 2 roky) a vícenásobná porod;
 • stres;
 • antifosfolipidový syndrom;
 • diuretická terapie.

  Je důležité zdůraznit specifické klinické příznaky hypomagnesémie související pouze s těhotnými ženami:

 • hrozba potratu během těhotenství;
 • vysoký výskyt gestózy;
 • předčasná práce;
 • porušení odhalení děložního čípku při porodu;
 • porušení období vyhnanství při porodu (porušení motorické kontraktilní aktivity dělohy, snížení síly kontrakcí);
 • bolest v zádech a dolní části zad, stejně jako bolest a pocit těžkosti v oblasti muskuloskeletální aponeurózy v pánevní části těhotných žen;
 • eklampsie.

  Potřeba hořčíku
  Současný fyziologický denní požadavek na hořčík pro dospělé je asi 400 mg až do maxima 800 mg / den. To může být zajištěno jídlem (vodou a jídlem); požadované množství se vypočítá na základě následujícího ukazatele: 5 mg hořčíku na 1 kg tělesné hmotnosti denně.

  Některé skupiny pacientů potřebují více hořčíku kvůli významným ztrátám:

 • děti (5 až 10 mg / kg / den);
 • těhotné a kojící ženy (10-15 mg / kg / den);
 • ženy atletky nebo zaměstnané těžkou fyzickou prací v závislosti na zátěži (10-15 mg / kg / den);
 • ženy s prokázaným nedostatkem hořčíku (10-15 mg / kg / den).

  Drogová terapie
  Léky, které se volí pro dlouhodobou prevenci a léčbu nedostatku hořčíku, jsou orální lékové formy. Navíc jsou organické hořečnaté soli mnohem lépe absorbovány, ale také tolerovány pacienty.

  Zřídka způsobují vedlejší účinky gastrointestinálního traktu a lépe kompenzují nedostatek prvku. Léčba bude účinnější, pokud se podá jak hořčík, tak i magnéziový fixátor (vitamin B)6, B1, glycin, kyselina orotová a zejména inzulín - přesně podle potřeby).

  Při výběru léku vychází profil a důkaz ze studií konkrétní drogové záležitosti. Největší počet studií založených na důkazech o použití přípravků hořčíku v nefrologii (prevence oxalurie a tvorba oxalátových kamenů) tedy patří k lékům, které kombinují laktát hořečnatý s pyridoxinem, kombinaci oxidu hořečnatého v kombinaci s pyridoxinem, citrát hořečnatý v kombinaci s pyridoxinem; v porodnictví a gynekologii - citrát hořečnatý a laktát hořečnatý v kombinaci s pyridoxinem, při léčbě časného zvracení těhotných žen - ve vysokých dávkách pyridoxin, v kardiologii - hořčík v kombinaci s kyselinou orotovou (orotát hořečnatý) a léčivo kombinující laktát hořečnatý s pyridoxinem, při léčbě nervová onemocnění, úzkost, chronický stres, neurodegenerativní onemocnění - také kombinace laktátu hořečnatého s pyridoxinem.

  Maximální terapeutický účinek korekce nedostatku hořčíku je tedy dosažen použitím potencovaných organických forem prvku uvnitř (laktát hořečnatý + pyridoxin; jednou z možností je domácí léčivo Magnelis ® B)6).

  Použití hořčíku
  Jak ukazují důkazy z medicíny založené na důkazech a výsledky fyziologických studií, hraje hořčíková terapie významnou roli v těhotenství, porodu, poporodní rehabilitaci a také při prevenci gestačního diabetu a obezity. Široce používaná léčba síranem hořečnatým je spojena s vysokým rizikem vedlejších účinků při použití vysokých dávek hořčíku, rychlým zavedením do žíly, nemluvě o nízké účinnosti v prevenci předčasného porodu. Terapie síranem hořečnatým je omezena velmi úzkým seznamem nosologií: zachovává si svoji pozici v léčbě eklampsie a záchvatů u těhotných žen. Kromě toho neexistují žádné výhody chloridu hořečnatého oproti síranu hořečnatému v snášenlivosti a toxicitě. Chronický nedostatek hořčíku, který často vede k závažným těhotenským komplikacím, by měl být v dostatečném předstihu, bez čekání na vývoj naléhavých situací, od nejranějších stadií těhotenství kompenzovaných speciálními přípravky organického hořčíku, z nichž největší důkazní základ tvoří laktát a citrát hořečnatý. Terapie moderními perorálními hořečnatými přípravky (jako je Magnelis ® B6) má zvláštní význam během těhotenství a v prenatálním období z důvodu vysokého stupně absorpce hořčíku v těchto lécích, jejich vysoké účinnosti a nízké reakogenity.

  Prevence reprodukčních ztrát
  Naléhavým problémem moderní porodnictví je prevence reprodukčních ztrát. Spontánní potrat v období od početí do 37 týdnů, spontánní potrat (spontánní potrat v období do 28 týdnů), předčasný porod i předčasný porod (spontánní potrat v období 28-37 týdnů), na pozadí dochází často ke ztrátě těhotenství hluboký nedostatek hořčíku. Předčasný porod, který se často vyvíjí na pozadí nedostatku hořčíku, je doprovázen nežádoucími důsledky pro dítě.

  Potrat je charakterizován polyetiologickou patogenezí. Různé příčiny vedoucí ke ztrátě těhotenství často vyžadují specifickou etiotropickou terapii. Současně vyžaduje řada patogenetických faktorů potratu integrovaný přístup k terapii tocolytic.

  Klinická studie
  Provedli jsme komplexní prospektivní kontrolované klinické a laboratorní vyšetření 216 těhotných žen s hrozbou potratu, frolic v těhotenství od 5 do 13 týdnů. Tito pacienti tvořili hlavní skupinu. Jejich ošetření zahrnovalo laktát hořečnatý 470 mg + pyridoxin hydrochlorid 5 mg. Srovnávací skupina sestávala ze 150 žen s klinickými projevy hrozby potratu ve stejném gestačním věku, které nedostávaly hořčíkové přípravky. Všechny ženy z hlavní a srovnávací skupiny měly více než jednu anamnézu ztráty těhotenství. Kontrolní skupina zahrnovala 50 žen s nekomplikovaným průběhem skutečného těhotenství a nepřítomností přitěžujících somatických a porodnických dějin faktorů..

  Průměrný věk pacientů s nekomplikovaným těhotenstvím (kontrolní skupina) byl 24,17 ± 1,53 let s individuálními fluktuacemi 18-32 let, průměrný věk menarche byl 13,1 ± 1,4 roku. Současně bylo 34 (68%) nulových a 16 (32%) pacientů bylo nulové. Toto těhotenství u žen z této skupiny probíhalo bez komplikací a nakonec skončilo včasným porodem a narozením živých dětí na plný úvazek v gestačním období 38–41 týdnů. Novorozenci byli charakterizováni průměrnou tělesnou hmotností 3560,9 ± 342,6 g, délkou 50,9 ± 2,0 cm, stav na Apgarově stupnici byl odhadnut na 8-9 bodů.

  Obecně byli pacienti hlavní skupiny a srovnávací skupiny srovnatelné s věkem. Většina žen (77,2 a 77,9%) byla ve věkovém rozmezí 20 až 29 let. Podíl těhotných žen se somatickou patologií u žen, které užívaly a neužívaly lék laktát hořečnatý, laktát 470 mg + pyridoxin hydrochlorid 5 mg, neměl významné rozdíly ve frekvenci a dosáhl 35,2, respektive 33,3%..

  Rozdíly ve výskytu gynekologických onemocnění nebyly významné (35,2% v hlavní skupině, 36,7% v kontrole).

  Počet těhotných žen v hlavní skupině neměl statistické rozdíly s těmi ve srovnávací skupině (38,9 a 34,7%), ale významně se lišil od počtu zdravých žen (68,0%).

  Možnosti výsledků těhotenství v prvním trimestru jsou uvedeny v tabulce. 2.

  Tabulka 2. Výsledky těhotenství u žen s rizikem ukončení v prvním trimestru při užívání přípravků na bázi hořčíku

  Hořčík v těhotenství: Magne B6, výživa, denní příjem.

  Hořčík je jedním z nejdůležitějších a nezbytných stopových prvků pro lidské tělo. A v období porodu dítěte se jeho potřeba několikrát zvyšuje. Je důležitý jak pro normální fungování těla matky a bezpečné uložení, tak pro normální růst a vývoj dítěte.

  Tento stopový prvek se podílí na mnoha metabolických procesech, přispívá k normálnímu fungování svalového, kosterního, nervového a imunitního systému. Proto může být jeho nedostatek pro těhotnou ženu vážný..

  Jaká je role hořčíku?

  Hořčík se podílí na mnoha metabolických procesech v těle. Pomáhá normalizovat proces přenosu nervových impulsů ve svalové tkáni, uvolňuje svaly, snižuje jejich nadměrný tón, zklidňuje nervový systém.

  Ženám je ve fázi přípravy na početí často předepsán další příjem hořčíku. Bylo prokázáno, že hořčík podporuje a reguluje proces přenosu rodičovského genetického materiálu na dítě. Ion Mg 2+ se podílí na syntéze strukturálních složek DNA.

  Tento mikroelement se také aktivně podílí na syntéze proteinů, které jsou přímo stavebním materiálem pro vnitřní orgány a systémy dítěte.

  Hořčík se také účastní plného fungování placenty v průběhu těhotenství a reguluje metabolismus mezi matkou a dítětem.

  Co je nebezpečné pro těhotnou nedostatek hořčíku?

  Nedostatek hořčíku (hypomagneziémie) může u dítěte vyvolat malformace fetálního vývoje muskuloskeletálního systému nebo srdce. Nedostatek hořčíku může vést k předčasnému porodu nebo hrozícímu potratu.

  V pozdějších fázích a při porodu je hořčík pro těhotnou ženu stejně důležitý jako během těhotenství. Nedostatek tohoto stopového prvku vede ke snížení elasticity svalových vláken a k porušení jejich kontraktility, což může přispět k narušení práce (slabost, diskoordinace práce). V důsledku toho se zvyšuje riziko zranění a prasknutí porodního kanálu matky.

  Potřeba hořčíku během těhotenství se zvyšuje asi o 30%. Koneckonců, nyní to potřebují dva organismy - matka a dítě.

  Doplnění deficitu jakýchkoli látek potřebných pro dítě během těhotenství pochází ze zásob těla matky. Je tedy jasné, že budoucí matka může někdy mít zjevné známky nedostatku stopových prvků.

  Pokud dostatek hořčíku nevstoupí do těla s jídlem, tělo ho vezme z kostí, zubů a žláz s vnitřní sekrecí. Snaží se tak kompenzovat počáteční pokles hladiny hořčíku v krevní plazmě.

  To je důvod, proč je pro nastávající matku tak důležité zabránit stavům s nedostatkem hořčíku v jakékoli fázi - od plánování těhotenství do porodu.

  Jak zjistit nedostatek hořčíku v těle?

  Příznaky pozorované u těhotných žen s nedostatkem hořčíku:

  Svalové křeče

  Nastávající nedostatek hořčíku je často nastávající matka narušena tažnou bolestí v dolní části zad, dolních končetinách. Ztuhlost svalů a nepohodlí na krku.

  Také nedostatek hořčíku se projevuje napětím (kontrakcí) svalů dělohy. Ženy popisují tento stav jako „žaludek je kamenitý“, „žaludek je nedobrovolně napjatý“. V tomto případě je pozorována křečovitá kreslená bolest v dolním břiše. Takový zvýšený tón dělohy může vést k ukončení těhotenství.

  Dalším projevem zhoršené svalové kontrakce při nedostatku hořčíku jsou křeče lýtkových svalů. K ostré, přetrvávající, velmi bolestivé kontrakci lýtkových svalů dochází hlavně v noci. Podmínka je poměrně nepříjemná, bolestivá.

  Je třeba pochopit, že křeče dolních končetin mohou naznačovat nejen nedostatek hořčíku, ale také nedostatek vápníku v těle těhotné ženy..

  Změny nervového systému

  Během těhotenství se psycho-emoční stav jakékoli ženy mění. Existují pocity ohledně zdraví dítěte a jejich vlastního zdraví. A s nedostatkem hořčíku, závažností nervozity, bezpříčinnou podrážděností, poruchami spánku, emoční labilitou, slzami, sníženým výkonem se výrazně zvyšuje.

  Změny v kardiovaskulárním systému

  Nedostatek hořčíku se projevuje zvýšením krevního tlaku. Současně se k vysokému tlaku připojují závratě a bolesti hlavy. Na pozadí zvýšeného tlaku je narušen žilní výtok z dolních končetin, který se projevuje otokem nohou.

  Při výrazném nedostatku iontů hořčíku může být narušeno srdeční vedení s rozvojem arytmie a výskyt bolesti v srdci..

  Snížení hladin hořčíku v séru pod 0,7 mmol / l naznačuje nedostatek tohoto stopového prvku. V tomto stavu je výměna elektrolytů (sodík, draslík, hořčík) narušena při kontrakci srdečního svalu (myokard).

  S nedostatkem hořčíku v těle je také narušena relaxace svalové stěny cév. V důsledku neustálého mírného křečí cév je průtok krve do konečných částí těla menší než obvykle. Proto se lidé s nedostatkem hořčíku stanou citlivějšími na chlad a chlad i v létě.

  Trávicí změny

  Nedostatek hořčíku vyvolává porušení kontraktility střeva, tj. Jeho peristaltiku. Proto je zácpa a nadýmání častým společníkem takového nedostatku..

  Funkce výživy s nedostatkem hořčíku

  Hořčík se vstřebává z produktů ve střevě, hlavně v tenké, ale částečně ve své tlusté části. Bohužel však hořčík z potravin přes trávicí trakt je absorbován pouze 35%.

  Co dělat, aby absorboval hořčík více než 35%? Vitamin B zlepšuje jeho vstřebávání6 a některé organické kyseliny (mléčná, citronová, asparagová).

  Záleží také na tom, v jaké formě hořčík vstupuje do těla. Takže její organické sloučeniny, například citrát hořečnatý (sloučenina hořčíku s kyselinou citronovou), laktát hořečnatý (sloučenina hořčíku s kyselinou mléčnou), jsou dobře absorbovány střevy. A anorganické soli se prakticky neabsorbují, například síran hořečnatý.

  Pro prevenci nedostatku hořčíku u těhotných žen je nutné do stravy zahrnout potraviny bohaté na hořčík. Patří sem: petržel, kopr, ořechy, luštěniny, ryby a mořské plody, oves a pohanka, vodní melouny, žloutek, sója, otruby, banány, fenykl, celozrnný chléb.

  Ve všech zelených rostlinných potravinách se nachází velké množství hořčíku. Chlorofyl dává rostlinám zelenou barvu. Jedná se o speciální látku, komplexní protein, díky kterému rostliny provádějí velmi důležitý proces fotosyntézy..

  Chemická struktura chlorofylu je podobná jako u lidského hemoglobinu. Pouze hemoglobin obsahuje ionty železa a chlorofyl obsahuje ionty hořčíku. Proto jezte více zeleniny a zeleného ovoce. To jsou nejdůležitější zdroje hořčíku pro lidské tělo..

  Nejbohatší na obsah hořčíku však stále nejsou zelené potraviny. Níže je tabulka předních potravinářských výrobků s obsahem hořčíku na 100 g produktu. Podívejte se, které z těchto potravin je nejvhodnější pro doplnění hořčíku v těle..

  Název produktuObsah hořčíku v mg / 100 g jedlé části produktu
  Dýňová semínka534
  Pšeničné otruby448
  Kakao 20%442
  Sezam (smažená semínka)356
  Kešu ořechy (syrové)292
  Mandle (pečené)286
  piniové oříšky251
  Sója (sušené fazole)240
  Neošetřené pšeničné klíčky239
  Pohanka (syrová)231
  Vodní meloun224
  Kukuřičné vločky214
  Cereálie130
  Slunečnicová semínka (smažená)129
  Hrách loupaný128
  Šípky (suché)120
  Vlašský ořech100

  Nyní se podívejme, jaké faktory narušují vstřebávání hořčíku nebo přispívají k vyčerpání jeho zásob v těle..

  • kofeinové nápoje;
  • monotónní výživa s přebytkem snadno stravitelných uhlohydrátů a sladkostí;
  • sladká soda;
  • alkohol, kouření;
  • chronická bolest nebo stres;
  • endokrinní choroby: hypotyreóza, diabetes mellitus;
  • nemoci doprovázené zvýšeným pocením;
  • užívání určitých léků (diuretika, antikonvulziva, vápenaté soli).

  Denní požadavek na hořčík během těhotenství a kojení

  Údaje o denním požadavku na hořčík u těhotných a kojících žen z různých zdrojů se liší. Odborníci na výživu a vědci dosud nedosáhli shody.

  Následuje srovnávací tabulka rostoucí potřeby hořčíku s ohledem na věk ženy. To jsou čísla, která vlastní největší počet odborníků..

  Když je předepsán hořčík těhotné ženě?

  Nedostatek hořčíku lze zjistit pomocí biochemického krevního testu..

  Hořčík v krvi:

  • s mírným nedostatkem hořčíku: 12 - 17 mg / l (0,5 - 0,7 mmol / l);
  • s těžkým nedostatkem hořčíku: pod 12 mg / l (0,5 mmol / l).

  Preparáty hořčíku jsou indikovány, pokud byl nedostatek hořčíku stanoven pomocí klinické analýzy, a také když se objevily výše popsané příznaky nedostatku hořčíku (podrážděnost, slza, špatný spánek, únava, svalové křeče atd.)..

  Další příjem hořčíkových přípravků je přímo indikován pro hypertonicitu dělohy. Tento stav se často vyvíjí v prvním trimestru těhotenství a zvyšuje riziko potratu v raných stádiích. Odhaduje se, že léčba je předepisována na celé období těhotenství..

  Léčivé přípravky s obsahem hořčíku může předepisovat lékař ve fázi plánování těhotenství a v různých dobách během těhotenství.

  Výběr preparátu hořčíku, stanovení jeho dávky, lékové formy a trvání léčebného postupu provádí vždy pouze lékař samostatně..

  Lékař nejčastěji předepisuje hořčík těhotné ženě ve formě drogy Magne B6. Níže je uveden popis této drogy.

  Aplikace Magne B6 v těhotenství

  Účinné látky léčiva Magne B6 jsou dihydrát laktátu hořečnatého a pyridoxinhydrochlorid (aktivní forma vitaminu B)6) Pyridoxin zlepšuje vstřebávání hořčíku, přispívá k jeho vstupu do buněk těla.

  K dispozici jsou dvě verze léku: Magne B6 a Magne B6 silná stránka. Během těhotenství můžete mít kteroukoli z těchto forem. Rozdíly mezi nimi spočívají v koncentraci účinných látek.

  V Magna B6 množství účinné látky se zdvojnásobí. Rovněž díky obsahu různých pomocných látek je dosaženo vysoké biologické dostupnosti (schopnost asimilovat se v těle). Magisterský titul Magne B6 forte je asi 90%, zatímco biologická dostupnost Magne B6 se blíží 50%.

  Existují různé formy uvolňování léčiva: bílé potahované tablety, ampule s roztokem pro orální podání a ampule pro injekce (roztok pro intramuskulární nebo intravenózní podání). Roztok je k dispozici v tónovaných skleněných ampulkách. V balení po 10 ampulkách. Samotné řešení má hnědou barvu a vůni karamelu.

  Přiřazeno Magne B6 6-8 tablet denně. Zpravidla se doporučuje užívat 2 tablety třikrát denně s jídlem. Lék v ampulích pro orální podání se užívá v množství 2-4 ampule / den. Tato forma vyžaduje předběžné zředění léčiva ve 200 ml vody..

  Kontraindikace a vedlejší účinky Magne B6

  Magne V6 kontraindikováno v:

  1. Přecitlivělost na lék a jeho složky.
  2. Selhání ledvin.
  3. Nesnášenlivost fruktózy, malabsorpce glukózy a galaktózy.
  4. Phenylketonuria, když je narušen metabolismus určitých aminokyselin.
  5. Děti do 1 roku.
  6. Kojení.

  Droga Magne B6, obecně dobře tolerováno. V pokynech pro léčivo se však objevují následující možné vedlejší účinky:

  • bolení břicha;
  • poruchy stolice ve formě průjmu;
  • alergické reakce ve formě kopřivky, Quinckeho edém.

  Pokud se tyto příznaky objeví během užívání léku, okamžitě vyhledejte lékaře.

  Je dlouhodobé podávání doplňků hořčíku bezpečné?

  Dlouhý průběh terapeutických dávek předepsaných lékařem nemůže vést k předávkování lékem s normální funkcí ledvin. K absorpci hořčíku a jeho vstupu do krve dochází postupně. Lék se vylučuje ledvinami. Zdravé ledviny se proto mohou vypořádat s metabolickými produkty léčiva a jeho přebytkem.

  Hořčík přípravky přecházejí do mateřského mléka. Proto se kojícím matkám nedoporučuje užívat tento lék..

  Při předepisování přípravků hořčíku vám sdělte svému lékaři, že užíváte další multivitaminové komplexy nebo jiné léky (vápník, železo). Lékař by měl vypočítat požadovanou dávku hořčíku s ohledem na obsah tohoto stopového prvku ve vašem komplexu.

  To je také důležité, protože hořčík a vápník jsou v těle antagonisty (konkurenty) v těle a narušují vzájemnou stravitelnost. Jejich příjem musí být rozdělen podle času. Je také nemožné brát současně hořčík a železo, protože to snižuje stravitelnost každé z nich..

  Navzdory skutečnosti, že přípravky na bázi hořčíku jsou považovány za bezpečné, není možné je předepsat sami. Pouze lékař může vypočítat dávku léku a průběh léčby, který potřebujete.

  Hořčík. Význam pro ženy během těhotenství a vývoje plodu

  Po dobu devíti měsíců bude vaše tělo pracovat s pomstou a poskytne veškerou potřebnou mrknutí. A během tohoto období potřebujete hodně užitečnosti.

  Nakonec se to stalo: dva proužky informovaly, že do vašeho života brzy vstoupí malý muž. Nyní jste zodpovědní nejen za sebe, ale také za nový rodící se život ve vás. Proto vaše tělo po dobu devíti měsíců bude pracovat s pomstou a poskytne veškerou potřebnou mrknutí. A není divu, že v tomto období potřebujete více než kdykoli předtím užitečné věci. Jedním z nich je hořčík. Mluvíme o něm.

  Některé statistiky...

  Asi 80% těhotných žen má nedostatek hořčíku. Zatímco v těhotenství chybí jen u 40% lidí.

  Příčiny nedostatku hořčíku

  Totéž platí pro všechny, ale v průběhu těhotenství jsou zvláště důležité:

  * Nemoci gastrointestinálního traktu, protože vstřebávání hořčíku ve střevě je narušeno.

  * Systematické používání projímadel, takže hořčík jednoduše prochází střevy.

  * Kouření a zneužívání alkoholu.

  * Endokrinní choroby: diabetes mellitus, hypotyreóza, hypoparatyreóza (zhoršená absorpce hořčíku).

  * Nevyvážená strava: použití rafinovaného oleje, sycených nápojů, snadno stravitelných uhlohydrátů (cukr, sladkosti).

  Důležité! Během těhotenství a kojení se zvyšuje potřeba hořčíku v těle, což činí 350-400 mg denně, zatímco mimo těhotenství - 280-300 mg denně.

  Jak zjistit nedostatek hořčíku v těle?

  Je obtížné to provést pomocí analýz. Protože v krvi je pouze 1% hořčíku a zbývajících 99% je uvnitř buněk.

  Proto je lepší se zaměřit na příznaky nedostatku hořčíku:

  • Na straně nervového systému - deprese, podrážděnost, nespavost, bolesti hlavy a závratě, poruchy chůze, celková slabost, poškození paměti, je obtížné zahájit pracovní den po nočním spánku.
  • Ze strany kardiovaskulárního systému - tendence ke zvýšení krevního tlaku, bolest v srdci, zvýšená srdeční frekvence a poruchy srdečního rytmu, vazospasmus, tendence ke zvýšené srážení krve.
  • Z gastrointestinálního traktu (GIT) - potíže s polykáním, spastická bolest břicha, sklon k zácpě.
  • Křečové zášklby a slabost svalů (nejčastěji tele), jejich třes (třes).

  Všechny tyto příznaky jsou nespecifické, proto se vyskytují při jiných nemocech a stavech. Kromě toho někdy lékaři považují tyto příznaky za projevy samotného těhotenství a nepředepisují včasnou léčbu.

  Důležité! Po podání hořečnatých přípravků se příznaky jeho nedostatku během několika dnů zmírní. Co vám umožní objasnit správnou diagnózu.

  Hořčík a těhotenství

  Byly provedeny studie, podle nichž během těhotenství probíhají v těle různé procesy, z nichž většina zahrnuje hořčík..

  Hořčík je nepostradatelným neproteinovým prvkem, který se podílí na více než 500 proteinových reakcích:

  • Syntéza buněčné DNA (molekuly v buňce, která ukládá a přenáší informace z generace na generaci) a neurotransmiterů (hormony v mozku, které přenášejí informace z jednoho neuronu na druhý).
  • Váže hormony k receptorům (molekula na povrchu buňky, která přenáší signál uvnitř) a další.

  Důležité! Je známo asi 500 proteinů, jejichž syntéza je ovlivněna hořčíkem a 100 z nich je v placentě. U těhotných žen vede nedostatek hořčíku ke zvýšení tonusu dělohy, hrozbě potratů a rozvoji gestózy..

  Kdo potřebuje povinné další ošetření hořčíkem během těhotenství?

  Hořčík je předepsán těhotným ženám, u kterých:

  • Předchozí těhotenství skončila předčasným porodem nebo potratem.
  • Gestóza (komplikace normálního těhotenství, charakterizované poruchou některých orgánů a systémů) během předchozích těhotenství i současná.
  • Hrozba ukončení skutečného těhotenství.
  • Přítomnost anatomických abnormalit dělohy.
  • Vícečetné současné těhotenství.
  • Stav po chirurgické korekci cervikální nedostatečnosti.
  • Přítomnost klinických příznaků nedostatku hořčíku.
  • Ženy s běžnými onemocněními: diabetes, spastická zácpa, střevní malabsorpční syndrom (malabsorpce), ledviny, srdeční a gastrointestinální choroby.

  V těchto případech tělo potřebuje další zdroje hořčíku, počínaje prvními třemi měsíci těhotenství.

  Co se stane, když se během těhotenství přidá hořčík do těla??

  Při užívání hořčíku:

  • Tón dělohy se snižuje díky relaxaci jejích buněk.
  • Funkce se zlepšuje a útlum střev.
  • Cévy placenty se v důsledku toho rozšiřují, zlepšuje se krevní oběh, takže plod přijímá v dostatečném množství živiny a kyslík.
  • Tendence trombocytů přilnout se proto snižuje, takže je sníženo riziko tvorby protilátek, které napadají buněčné membrány a ničí je (antifosfolipidový syndrom). V důsledku toho se snižuje pravděpodobnost potratů v časném těhotenství, narození hluboce předčasně narozených dětí, vývoj gestózy.
  • Zlepšuje se práce nervového systému a cévního tónu u těhotné ženy.
  • Odolnost tkání plodu vůči nedostatku kyslíku se zvyšuje jak během těhotenství, tak v době narození.
  • Riziko cerebrálního krvácení u dítěte je sníženo.
  • Buňky těla dítěte jsou při předčasném porodu energeticky podporovány.

  Funkce hořčíku v placentě

  Placenta je systém podpory života plodu. Od prvních týdnů těhotenství až do konce se vytváří strukturální a funkční jednota: systém matka-placenta-plod.

  Placenta vyživuje plod, dodává mu kyslík, chrání před účinky různých škodlivých faktorů (léky, infekce a další) a také odstraňuje jeho metabolické produkty a produkuje hormony. Průběh samotného těhotenství a vývoj plodu tedy závisí na tom, jak bude placenta vykonávat své funkce.

  Hořčík v placentě zlepšuje:

  • Metabolismus, jakož i buněčná reprodukce a jejich fyziologicky programovaná smrt
  • Práce svalů, krevních cév a imunitních buněk (specifická a nespecifická imunita)
  • Rozšiřuje krevní cévy a snižuje jejich křeče, díky nimž plod přijímá dostatečné množství kyslíku a živin
  • Transport minerálních látek závislých na hořčíku do buněk placenty: vápník, fosfor, draslík
  • Přenos různých látek uvnitř buňky i na její vnější stěnu
  • Tvorba cév a růst, stejně jako oprava tkáně
  • Přenos informací z jedné buňky do druhé

  Při nedostatku hořčíku se syntéza bílkovin v placentách zpomaluje, takže strukturální podpora tkáně (zejména kolagenových vláken) je zničena rychleji, než je syntetizována..

  Účinnost hořčíku během těhotenství

  V důsledku četných studií bylo prokázáno, že při použití hořčíku je sníženo:

  • Riziko předčasného porodu a retardace intrauterinního růstu.
  • Vývoj preeklampsie a eklampsie je závažná forma preeklampsie, která se tvoří v pozdních stádiích těhotenství (později než 22 týdnů) a vyskytuje se se ztrátou vědomí, křečemi..
  • Četnost použití umělé plicní ventilace u novorozenců, jakož i jejich pobyt v intenzivní péči nebo v intenzivní péči.
  • Vývoj aspirační pneumonie u novorozenců (vznikl jako výsledek požití plodové vody během porodu).

  Léky obsahující hořčík

  Obsah hořčíku v multivitaminech nejčastěji předepisovaný těhotným ženám:

  • Vitrum Prenatal Forte - 25 mg
  • Pregnavit a Lady-C pro těhotné ženy - bez hořčíku

  Jak vidíte, při užívání těchto léků není nedostatek hořčíku kompenzován. Proto se doporučuje používat léky obsahující hořčík samostatně..

  Nejvýhodnější jsou přípravky obsahující hořčík ve spojení s vitaminem B6. Tato kombinace je způsobena tím, že vitamín B6 je vodičem hořčíku v buňce a pomáhá jej udržet v něm..

  Přípravky obsahující hořčík a vitamin B6:

  • Hořčík B6 je k dispozici jako roztok pro perorální podání a tablety. Obsahuje organickou hořečnatou sůl: jedna tableta 100 mg, jedna ampulka 200 mg.
  • Magnelis B6. K dispozici v potahovaných tabletách. Obsah laktátu hořečnatého v jedné tabletě 470 mg.
  • Hořčík plus. K dispozici v šumivých tabletách. Obsahuje 200 mg laktátu hořečnatého, 100 mg uhličitanu hořečnatého, vitaminu B6 a B12.

  Léky jsou obvykle dobře snášeny, ale někdy dochází k vedlejším účinkům - průjem.

  Léky obsahující pouze hořčík:

  • Magnerot. Jedna tableta obsahuje 500 mg hořčíku..

  Hořčík je samozřejmě důležitým minerálem, který přispívá k normálnímu průběhu těhotenství a rozvoji plodu. Nezapomeňte však, že když berete i velmi dobrý lék, musíte tomuto opatření vyhovět. Protože nadměrné množství může vést k neméně smutným důsledkům než k nevýhodě. Proto užívejte hořčík podle doporučení lékaře.!

  Autor: Koretskaya Valentina Petrovna, pediatr,

 • Články O Neplodnosti