Hlavní Zdraví

Vývoj předčasně narozených dětí

Které děti jsou předčasné?
Předčasně narozené dítě je dítě narozené mezi 28. a 37. týdnem těhotenství, jehož tělesná hmotnost je 1 000–2500 ga výška 35–46 cm. Je třeba si uvědomit, že u plně narozených dětí je často pozorována tělesná hmotnost až 2 500 g., zejména v případě dvojčat, s malformacemi nebo když matka konzumuje alkohol a tabák.

Známky předčasnosti

Předčasně narozené děti mají kratší nohy, jejich boltce jsou velmi měkké, snadno se nakloní dovnitř. Podkožní tuková vrstva u těchto dětí chybí, v mnoha částech těla je pozorován zvýšený růst vlasů děla. Přední fontanel je velký, mozková lebka převládá nad obličejem. Zvětšené čelní a parietální hlízy.

Funkční příznaky předčasnosti

Předčasně narozené děti mají nezralé orgány a systémy. To se primárně týká centrálního nervového systému. Kromě toho je u předčasně narozených dětí pozorována respirační arytmie, v některých případech může dojít k úplnému zastavení dýchání, po kterém nastane smrt. Pokud je u plnohodnotného dítěte s prvním výkřikem plíce okamžitě narovnány a zůstávají v tomto stavu, pak u předčasně narozených dětí po narovnání mohou plíce znovu padat. Velmi často dochází k regurgitaci, přeměně v zvracení, bolestem v břiše a retenci stolice: faktem je, že tyto děti nemají dostatek enzymů, které přispívají k trávení potravy. Předčasně narozené děti se rychle stávají příliš chladnými a přehřátými, protože jejich termoregulační systém je stále špatně nastaven.

Vývoj předčasně narozených dětí: funkce

Pokud je předčasně narozené dítě zdravé, vyvíjí se poměrně rychlým tempem, jako by dohánělo své vrstevníky. Hmotnostní přírůstek je také rychlý: děti s porodní hmotností 1 500 - 2 000 g zdvojnásobují svou hmotnost o tři měsíce, a když dosáhnou jednoho roku, jejich hmotnost se zvýší 4 až 6krát. Totéž se děje s růstem: v prvním roce se růst předčasně narozeného dítěte zvyšuje o 27–38 cm a během druhého roku - každý měsíc o 2–3 cm. Když je předčasně narozené dítě jeden rok, jeho výška je 70–77 cm. zvětší se o 1-4 cm o 6 měsíců, o rok - o dalších 0,5-1 cm.

Co se týče psychomotorického vývoje, je to o něco pozadu u předčasně narozených dětí s porodní hmotností do 2 000 g ve srovnání s běžnými dětmi. Pokud je předčasně narozené dítě často nemocné nebo kvůli některým okolnostem nedostává řádnou individuální péči, jeho psychomotorický vývoj ještě dále zaostává.

V prvním nebo druhém měsíci života předčasně děti hodně spí a trochu se pohybují, rychle se unaví. Po měsíci a půl se aktivita trochu zvyšuje, stejně jako napětí končetin. Prsty jsou téměř neustále pevně vtlačeny do vačky, je obtížné je narovnat a palec není zasunutý. Aby tato situace netrvala dlouho, musí se s dítětem provádět zvláštní cvičení.

Nezralost nervového systému se projevuje v chování předčasně narozeného dítěte: někdy spí na dlouhou dobu a někdy se probudí bez křiku, je vyděšená a otřásá se, když jsou ostré zvuky nebo když je zapnuté světlo, a hlasitý rozhovor s ostatními.

Je třeba si uvědomit, že předčasně narozené děti, jejichž vývoj je ve srovnání se svými vrstevníky pozadu, mají minimální odolnost vůči různým chorobám: mají predispozici ke střevním poruchám, otitis media a respiračním infekcím.

Neměli byste si myslet, že předčasně narozené dítě je hluboce nemocné nebo odsouzeno k zániku: moderní medicína se naučila zachránit život i těm dětem, jejichž tělesná hmotnost je menší než kilogram. Ihned po narození těchto dětí jsou umístěny do specializovaných oddělení dětských nemocnic a pečlivě sledují jejich stav. Děti jsou předepisovány pouze tehdy, když jejich tělesná hmotnost dosáhne 2 000–2300 ga hrozba pro jejich život a zdraví zmizí.

Vývoj a péče o předčasně narozené děti

Komunikace s předčasně narozeným dítětem je nutná, a to již od velmi malého věku. Lékaři omezují návštěvy dítěte v prvních hodinách a dnech po narození, protože potřebuje mír, ale můžete být jen poblíž a sledovat jeho pohyby skleněnou stěnou místnosti. O několik dní později, doktoři dovolí mamince vzít její dítě do náručí. Nyní je důležitý co nejužší kontakt s matkou: tak, jak to bylo, je časně přerušený prenatální vývoj „dokončen“. Musíte mluvit s dítětem, pohladit ruce, nohy a záda, zpívat mu písně... Toto je nezbytná nutnost pro dítě: čím více emocionálního kontaktu mezi ním a matkou, tím rychlejší fyzický a duševní vývoj dítěte. I když dítě na vaše činy nijak nereaguje, neznamená to, že nic necítí, je prostě příliš slabý na to, aby projevil reakci. Zatím dítě hromadí jen příjemné dojmy z hlasu a doteků své matky, ale po 3-5 týdnech uvidíte první plody svého úsilí. Jakmile si všimnete jeho zotavení - ujistěte se, že je jasné, že jeho reakce je pro vás příjemná, chválu.

Vývoj předčasně narozených dětí se stane rychleji, pokud ho budete stimulovat: můžete dát dítěti jemnou hudbu, zaznamenat hlasy svých blízkých, pověsit světlé hračky do postýlky, položit na nohy barevné ponožky.

Kritéria pro normální chování předčasně narozeného dítěte

Předčasně narozené děti, jejichž vývoj je poněkud pozadu, potřebují dohled psychologů. Specialisté obvykle používají dvě kritéria, když mluví o normě:
- co může dítě udělat;
- jak to dělá.

Předčasně narozené děti jsou obvykle citlivé na nové situace, mají potíže s koncentrací a rychle se unaví. Při zapojení s dítětem je nutné rozdělit každý úkol do několika fází a kontrolovat implementaci každé z nich. Často je nutné střídat třídy, střídat mentální požadavky s hrami venku a fyzickými cvičeními.

Pokud existují znepokojivé příznaky...

Nepropadejte panice při prvních známkách letargie, apatie, projevu nálad. Často předčasné děti takto reagují i ​​na měnící se počasí. Existují však příznaky, které by měly vyvolávat obavy:

- Častá nedostatečná odezva, je-li dítě starší než dva měsíce a má normální zrak;
- bolestivá reakce (pláč, křik, křeče) na dotek dospělého nebo zvuky u dítěte staršího než jeden a půl až dva měsíce.

Tyto příznaky mohou naznačovat zvláštní duševní stav - autismus v raném dětství. Stojí za zmínku, že hluboce předčasně narozené děti jsou ohroženy autismem. Pokud jsou příznaky, které pozorujete, zcela jasné - okamžitě se poraďte se svým lékařem (psycholog nebo psychiatr).

Promluvte si s lékaři, trvat na získání úplných informací o stavu vašeho dítěte. Pokud nerozumíte podmínkám - trvejte na jejich vysvětlení. Neváhejte se ptát. Ošetřující lékař je povinen vás průběžně informovat o vývoji dítěte a předpovědích jeho dalšího vývoje, odpovídat na všechny vaše otázky.

Jaký je vývoj předčasně narozených dětí za měsíc?

Předčasně považovány za děti s těhotenstvím do 28-37 týdnů a s hmotností od 1 do 2,5 kg. V tomto případě jsou často krátkodobé děti často lehké (do 2,5 kg) - v přítomnosti vrozených malformací nebo pokud matka během těhotenství zneužívala alkohol, tabák, drogy.

Předčasnost je určována charakteristickými rysy:

 • nedostatek podkožního tuku (plus porušení termoregulace);
 • nezralost dýchacího systému;
 • měkké uši;
 • velká velikost písma;
 • přítomnost krytu zbraně;
 • velké parietální a čelní hlízy.

Dnes však s náležitým ošetřením a péčí mají tato děti každou šanci vyrůstat jako plné, zdravé a silné děti - příroda je odměnila fenomenální schopností kompenzovat dohánění svých „včasných“ vrstevníků do roku. Jak dochází k vývoji předčasně narozených dětí po měsících? Jak se liší od běžných dětí?

Vše záleží na gestačním věku

Schopnost dětí kompenzovat přímo závisí na stupni, v jakém se narodily. V závislosti na tom se rozlišují 4 stupně předčasnosti.

 1. 34–37 týdnů. Dítě se rodí s hmotností 2–2,5 kg. Jedná se o nejjednodušší stupeň, ve kterém se děti narodí docela životaschopné, prakticky nepotřebují vytvářet zvláštní podmínky pro kojení. Výjimkou jsou zvláštní případy (prodloužená žloutenka, poranění atd.).
 2. 32–34 týdnů (hmotnost - od 1,5 do 2 kg). Takové děti vyžadují zvláštní podmínky péče a krmení, ve kterých se mohou rychle přizpůsobit nezávislému životu. Od 34. týdne se dítě může sát, což je důležité pro plné krmení.
 3. 28-30 týdnů. Dítě váží 1 až 1,5 kg. Míra přežití těchto dětí je vysoká, ale budou potřebovat dlouhé období zotavení, léčbu mnoha specialisty, protože se často rodí s různými chorobami, malformacemi. Tito novorozenci jsou považováni za hluboce předčasné. Potřebují umělou ventilaci, výživu trubicí a žílou, obohacenou o speciální aminokyseliny, enzymy, hormony, glukózu - látky, které pomáhají dítěti rychleji růst a rozvíjet se. Tyto děti jsou umístěny do speciálních inkubátorů, kde je udržována nezbytná teplota a vlhkost (dítě je ještě nedokáže samostatně regulovat).
 4. Až 28 týdnů. Dítě je považováno za velmi předčasné. Procento takového porodu nepřesahuje 5%. Ale tvrdohlavý boj se vede za život takového dítěte, protože všechny jeho orgány a systémy zatím nemohou fungovat samostatně, vyžadují umělou podporu. Navíc se tyto děti obvykle rodí s mnoha vadami nebo vážnými nemocemi. Bohužel velké procento těchto novorozenců zemře před věkem jednoho měsíce. Pozůstalí mají různé pohledy. Čím kratší období těhotenství a hmotnost dítěte, tím větší je pravděpodobnost, že dítě bude mít mnoho komplikací, až do invalidity.

Charakteristické rysy předčasně narozených dětí

S předčasným narozením není dítě připraveno na život v nových podmínkách (teplota, vlhkost, potřeba dýchat, sát, trávit jídlo). Čím vyšší je stupeň předčasnosti, tím výraznější jsou tyto problémy, čím déle se jim drobeček přizpůsobí. Všechny orgány a systémy takového dítěte trpí v extrémních podmínkách, když se dohoní s biologickým věkem.

 • Nervový systém reguluje schopnost reflexů (vyhledávání, sání, polykání), reakcí na zvuky, zlepšení vidění atd. U těchto dětí je maturace přenosu impulsů do mozku zpožděna. Na rozdíl od jiných dětských systémů nervózní zraje mnohem pomaleji. Může jí to trvat několik let, než dítě emocionálně, verbálně dohoní vrstevníky a vytvoří koordinaci pohybů.
 • Mozkové struktury (kůra, krevní cévy, mozeček, medulla oblongata) jsou špatně vyvinuté, což vede k rychlé únavě, chaotickým pohybům, opožděným reakcím na podráždění, třesům končetin a brady, špatné výživě mozku (riziko ischémie).
 • Čím výraznější předčasnost, tím více termoregulace dítěte trpí - může se rychle ochladit nebo přehřát. Důvodem je špatně vyvinutá vrstva podkožního tuku, nezralost centra termoregulace v mozku, potní žlázy.
 • Trávicí systém je poškozen. Tón gastrointestinálního traktu, nedostatečně aktivní enzymy pro trávení potravin, schopnost trávit mateřské mléko (častá kolika, nadýmání, regurgitace), vstřebávání bílkovin, tuků, vitamínů je snížena.
 • Nezralost dýchacího centra, úzká průdušnice a průdušky, vysoce umístěná bránice vede k tomu, že dítě často a povrchně dýchá, což ztěžuje plné zásobování těla kyslíkem.
 • Funkce štítné žlázy je snížena, což vede ke zpomalení metabolismu. To může vést k prodloužené žloutence, otoku, špatnému přírůstku hmotnosti..
 • Pankreatická nezralost může způsobit snížení hladiny cukru v krvi, což v tomto věku zpomaluje zrání celého nervového systému a může vést k epilepsii nebo mentální retardaci..

Kromě toho mají předčasně narozené děti slabý imunitní systém, který může způsobit vývoj infekčních onemocnění a alergické reakce. Nedostatečná absorpce vitamínů a minerálů je spojena s nesprávným vývojem kyčelních kloubů. Rychlá destrukce fetálního hemoglobinu může způsobit anémii a nedostatek vitaminu K a krevních destiček může způsobit krvácení..

Měsíc od měsíce

Tyto a další poruchy fungování orgánů a systémů vyžadují zvláštní pozornost u dětí, které se objevují předčasně. S relativně malou předčasností (gestační věk více než 35 týdnů) však mají děti každou šanci vyrovnat vývoj přibližně o jeden rok se svými vrstevníky.

Vývoj těchto dětí po měsíce bude probíhat podle následujícího schématu.

 • 1 měsíc. Sací aktivita dítěte je stále slabá, navíc všechny orgány a systémy podléhají adaptivnímu stresu. Proto dítě přibírá na váze, tráví většinu času ve snu. Pokud je takové dítě již doma, je jeho hlavním zájmem rodiče chránit ho před viry, bakteriemi, průvanem a extrémními teplotami..
 • 2 měsíce. Během tohoto období začne dítě aktivně přibývat na váze a zesílit (což lze považovat za hlavní známku správného vývoje), již se může začít šířit na bříško.
 • 3 měsíce. Dítě má první mimické reakce. Snaží se soustředit na tvář své matky, zvednout hlavu. Zatím není žádný úsměv, ale dítě citlivě reaguje na taktilní kontakt. Objeví se uchopovací reflex, postupně se rozvíjející vizuální a sluchová koncentrace. Nyní je důležité častěji měnit polohu dítěte tak, aby hlava nebyla neustále otočena jedním směrem, aby mu bylo poskytnuto dostatek jídla a odpočinku. Hmotnost do této doby by se měla zdvojnásobit.
 • 4 měsíce. Dítě začne vydávat první zvuky, zvedat a držet hlavu, chytit hračku. Nyní je možné zvýšit svalový tonus, který je dobře odstraněn gymnastikou a masáží.
 • 5 měsíců. Dítě se začne usmívat, zajímat se o svět kolem sebe. Hračku už může držet v peru. Jeho vidění se mírně zlepšuje, v řeči se objevuje více zvuků. Dítě se již snaží otočit hlavu ve směru zvuku a určit, odkud pochází.
 • 6 měsíců. Dítě se snaží převrátit ze zad na bříško. Má „revitalizační komplex“ na vzhledu svých rodných lidí, které již uznává. Dítě chodí aktivněji. Jeho váha se už do této chvíle ztrojnásobila. S podpaží podpaží opírá nohy o povrch a mírně se krčí.
 • 7 měsíců. Dítě je již docela aktivní, může se převrátit na své bříško a pokoušet se plazit „břicho“. Hračka už s jistotou drží. Nyní může mít první zuby.
 • 8 měsíců. Dítě se dostane na všechny čtyři, snaží se houpat, snaží se posadit na vlastní pěst, snaží se komunikovat s dospělými. Chápe, jestli je požádán, aby něco ukázal. Má rád písničky, říkanky, pohádky, poslouchá slova a intonace.
 • 9 měsíců. Nyní dítě sedí téměř sebevědomě a snaží se plazit „za skutečné“. Potřebuje více komunikace. Rozvíjí se řeč dítěte - objevují se první opakující se slabiky.
 • 10 měsíců. Dítě může samostatně stát a pohybovat se kolem podpory, ale zatím se plazí víc. Rychle reaguje na různé zvuky, rád sleduje světlé hračky pohybující se před jeho očima. Odpovídá na vaše jméno.
 • 11 měsíců. Dítě se naučilo sedět a vstávat, dokonce i stát bez opory (některé děti mohou bez podpory podniknout několik kroků), ale také ráda plazí více. Zájem o pyramidy a kostky, hračky, které se pohybují. Stále více se přiklání ke komunikaci s příbuznými.
 • 12 měsíců. Mnoho předčasně narozených dětí v tomto věku začalo chodit samo od sebe - natolik, že se dokázaly vyrovnat za nevyřízené položky za rok. Je třeba mít na paměti, že předčasně narozené děti v mentálním vývoji stále zaostávají za vrstevníky o 1–2 roky. Toto je považováno za indikátor normy..

Nespěchejte, abyste zvážili odchylku, pokud vaše dítě nezvládlo žádnou z těchto dovedností do určitého měsíce. Vývoj každého dítěte je individuální, záleží na stupni předčasnosti, přítomnosti komplikací a zdravotních problémů, na celkovém stavu arašídů. Čím vyšší je stupeň předčasnosti, slabosti, tím později se objeví dovednosti. Pokud máte obavy, poraďte se s pediatrem..

Zvláštní péče a dohled

Nejdůležitějším pravidlem pro matky předčasně narozených dětí je kojení. Pokud kojení není možné kvůli slabosti dítěte, krmí se zkumavkou s mateřským mlékem. Ale vzhledem k tomu, že tyto děti jsou zranitelnější a slabší, potřebují také více úctyhodné péče. Následující tipy pomohou maminkám uspořádat tento proces správně..

 • Chraňte dům před průvanem a uspořádejte správný teplotní režim - asi 25 stupňů tepla. Pod kryty by měla být nejméně 30 stupňů, teplota dítěte - nejméně 36,5 stupňů. Pokud dítě nedrží tělesnou teplotu dobře, topná podložka by měla být v postýlce v bezpečné vzdálenosti od ní. Dejte si pozor na vlhkost. Suchost i nadměrná vlhkost drobků jsou škodlivé.
 • Vysílání je povinné. V takovém případě vždy dítě vyjměte z místnosti.
 • Při 1 a 2 stupních předčasnosti jsou kojenci do 2 měsíců krmeni 7krát denně, až 5 měsíců - 6krát, poté až rok - 5krát denně.
 • První koupel lze provést týden po propuštění (pokud porodní hmotnost nebyla menší než 1,8 kg). Teplota vody by pro takové drobky měla být alespoň 38 stupňů. V prvních 3 měsících se koupání provádí pouze ve vroucí vodě.
 • V prvním měsíci je lepší nechodit, ale pouze vzduchovat místnost. Od druhého měsíce se procházky, počínaje 5 minutami, provádějí, pouze pokud je teplota na ulici alespoň 25 stupňů. Postupně je potřeba čas na 2-3 hodiny denně. Za mínusového počasí nechodte s drobky.
 • Gymnastika a masáž pomáhají předčasně narozeným dětem posílit svaly a imunitu, snížit svalový tonus, aktivovat emoce. V prvním měsíci proveďte jemnou masáž formou tahů. Od druhé můžete přidat gymnastiku. O 3-4 měsíce můžete začít motivovat své dítě, aby se otočilo do strany. Na 5 měsíců ho naučte vědomě sáhnout po světlé hračce a chytit ji. Za půl roku povzbuzujte k procházení, i když prozatím a v plastuskách. Pokud dítě drží záda dobře ve věku 8 měsíců, můžete ho stimulovat, aby seděl a stál. Ve věku 9 měsíců bude dítě moci vylézt na podporu a vstát.

Jednou za 3 měsíce budete muset podstoupit vyšetření neurologem a ortopedem. Až do roku na kontrolu vývoje orgánů a systémů dítěte bude muset konzultovat kardiolog, endokrinolog, otolaryngolog, oftalmolog, fyzioterapeut.

Předčasně narozené děti samozřejmě vyžadují mnohem více úsilí a pozornosti rodičů a lékařů. Všechna tato úsilí jsou však oprávněná, protože jejich cílem je pomoci plnému „unáhlenému“ dítěti: silné, inteligentní, zdravé a šťastné..

„Počáteční“ děti: skupiny předčasně narozených dětí a jejich vývoj po měsících až roce

Přibližně 10% dětí se narodí před 37týdenním těhotenstvím. Tyto děti se nazývají předčasné.

Vyznačují se špatným zdravím, zpožděním ve fyzickém a duševním vývoji. Takové děti potřebují zvláštní péči a pozornost. Je užitečné vědět, jaké jsou předčasné děti, měsíční vývoj různých skupin těchto dětí.

To pomůže včasné podezření na abnormality a konzultaci s pediatrem..

Skupiny předčasně narozených dětí

Existuje mnoho důvodů, proč se děti rodí dříve, než je stanovený termín. Předčasné porodnictví může být vyvoláno stresující situací, špatnou výživou, špatnými návyky. Věk má určitý účinek: nejčastěji se takové děti objevují u žen mladších 18 let a starších 39 let.

Podle toho, v kterém týdnu těhotenství došlo k porodu, se rozlišují čtyři skupiny dětí:

 • první je pozdě předčasné. Jsou to děti, které se narodily mezi 34 a 36 týdny těhotenství. Hmotnost se pohybuje mezi 2000-2500 gramy. Pozdě předčasně narozené děti obvykle nemají komplikace. Jsou schopni dýchat a sát sami. Takové děti potřebují pravidelné vyšetření a dohled pediatrem;
 • druhý je mírně předčasný. Do této skupiny patří děti narozené 32-34 týdnů těhotenství. Batole mají tělesnou hmotnost 1 500 až 2 000 gramů. Potřebují tepelnou podporu. Proto jsou umístěny ve speciální vyhřívané posteli;
 • třetí je hluboce předčasný. Narodil se mezi 28-32 týdny. Takové děti mají tělesnou hmotnost 1 000 až 1 500 gramů. Nejsou připraveni na nezávislou existenci. Jsou ošetřováni ve speciálních inkubátorech. Po narození potřebují takové děti mechanickou ventilaci, parenterální nebo enterální krmení. K výživným směsím se přidává glukóza, enzymy, aminokyseliny, hormony pro růst a vývoj. Hluboko předčasně narozené děti mají vysoké šance na přežití a stávají se plnohodnotnými lidmi;
 • čtvrtý je velmi předčasný. Jedná se o děti narozené před 28 týdny. Váží méně než 1000 gramů. Tyto děti tvoří 5% všech předčasně narozených dětí. Pro život novorozence to vyžaduje dlouhý a tvrdý boj: všechny důležité funkce jeho těla nejsou dosud vytvořeny a vyžadují umělou podporu. Extrémně předčasně narozené děti umíraly. Dnes lze díky novorozeneckým úspěchům propustit i dítě o hmotnosti 500 gramů.

Novorozenec v inkubátoru

Charakteristiky dětí v závislosti na skupině nedonošených dětí jsou uvedeny níže v tabulce.

IndexSkupina
prvnídruhýtřetíčtvrtý
Těhotenství vyjádřené v týdnech34-3632-3428-32méně než 28
Tělesná hmotnost v kilogramech2-2,51,5-21-1,5méně než 1
Přírůstek hmotnosti ročně4568-9

Vzhled

U novorozenců je mnoho orgánů a systémů nedostatečně rozvinutých. To se odráží ve vzhledu. Charakteristické příznaky předčasnosti se projevují s různou mírou závažnosti.

Charakteristické rysy dětí, které se objevily před 37. týdnem těhotenství:

 • krátká postava, podváha;
 • nepřiměřenost. Taková batolata mají obvykle velkou hlavu (tvoří třetinu délky těla). Obličejová část lebky je menší než mozek. Žaludek je zploštělý a velký. Pupek je umístěn níže než u dětí na plný úvazek. Paže, nohy a krk jsou poměrně krátké;
 • oči vyboulené. Tento příznak se objevuje několik týdnů po narození;
 • není podkožní vrstva tuku. Na těle jsou jasně vidět krevní cévy;
 • poddajnost, měkkost kostí hlavy. Kraniální švy se mohou lišit. Fontanel je otevřený;
 • hřebíky jsou krátké a slabé;
 • čelo, boky, záda, tváře, ramena jsou pokryty měkkou dolů;
 • ušnice jsou měkké. Uši se mohou ohýbat dovnitř, držet pohromadě;
 • genitálie jsou nedostatečně rozvinuté. U chlapců nejsou varlata snížena do šourku. Dívky mají velké stydké pysky.

Vlastnosti fyzického vývoje

Předčasně narozené děti zaostávají ve fyzickém vývoji od svých vrstevníků, kteří se narodili včas - o 1-3 měsíce. Ale postupem času je dohánějí.

Vlastnosti fyzického vývoje:

 • pomalé tempo přibývání na váze. Ve věku jednoho roku se děti zotavily o 6-7,35 kg;
 • pomalý růst. V průběhu roku se délka těla zvyšuje o 26,7-37 cm.

Fyzický vývoj předčasně narozených dětí je určován řadou faktorů:

 • rysy průběhu těhotenství;
 • přítomnost vrozených patologií;
 • genetická predispozice;
 • stupeň předčasnosti;
 • rodičovská péče.

Existuje zvláštní tabulka pro vývoj předčasně narozených dětí až rok po měsíci. Porovnáním skutečných parametrů dítěte s údaji v něm můžete pochopit, zda má dítě nějaké významné porušení.

Vývojová tabulka pro měsíce až rok

Abyste pochopili, zda se předčasně narozené dítě vyvíjí správně, je třeba pravidelně vyšetřovat pediatra. Při jmenování lékař určí hmotnost, výšku, soulad údajů s normou.

Dětští lékaři obvykle používají speciální stůl. Znát optimální hodnoty hmotnosti a výšky, rodiče mohou nezávisle posoudit stav jejich dítěte.

Vývoj předčasně narozeného dítěte po měsících až roce je uveden v tabulce:

Věk v měsíci.Předčasná skupina
prvnídruhýtřetíčtvrtý
Přírůstek hmotnosti, gZvýšení výšky, cmPřírůstek hmotnosti, gZvýšení výšky, cmPřírůstek hmotnosti, gZvýšení výšky, cmPřírůstek hmotnosti, gZvýšení výšky, cm
13003,71903,71903.81803.9
28003,7700-8003.86503.94003,5
3700-8003.6700-8003,7600-7004.1600-7002.6
4700-8003.3600-9003.8600-7003.86003.4
57002.28003.47503.66503,5
67002,07002.28002.77503.8
77001,66002,39503,15003.6
87001,57001.76001,25002.6
97001,54501,26502.25002,5
104001,54000,85001.74504.4
jedenáct4001,05000,93000,65002.1
123501,24001,53501,24501.8
Celkový+7150 - 7350 g+26,8 cm+6740 - 6940 g+26,7 cm+6940-7140 g+32,2 cm+6080-6180 g+37,0 cm

Charakteristika chování a pravidla péče

Předčasně narozené děti obvykle dohánějí své vrstevníky, kteří se objevili včas, ve fyzickém vývoji za rok. Psycho-emoční stav těchto dětí je však na poměrně nízké úrovni. Proto předčasně narozené děti potřebují dohled psychologů.

Odborníci používají ke stanovení stupně vývoje dvě kritéria:

 1. Co může dítě udělat?
 2. Jak to dělá?

Předčasně narozené děti jsou slabé a citlivé na nové situace. Rychle se unaví, soustředí se tvrdě. Proto potřebují zvláštní přístup. Měli byste začít komunikovat s takovými dětmi od velmi mladého věku. První hodiny, dny po narození, dítě potřebuje mír.

Matky mohou být poblíž a dívat se přes skleněnou stěnu místnosti. Až dítě zesílí, lékaři mu ho umožní vyzvednout. Tělesný kontakt s matkou je pro dítě velmi důležitý. Krmení předčasně narozeného dítěte je nejlepší mateřským mlékem. Toto jídlo je vhodné pro složení dítěte, poskytuje veškeré potřeby těla dítěte.

Mléko žen, které porodily předčasně, má více bílkovin, oligosacharidů, ochranných faktorů a méně laktózy, která je u předčasně narozených dětí špatně trávena. Poprvé, když dítě dosud nevyvinlo sací reflex, vstříkne se živinami intravenózně nebo trubicí. Pak začnou dávat mléko z láhve.

Aby dítě rostlo a dobře se rozvíjelo, musíte se s ním vypořádat. Duševní stres by se měl střídat s fyzickým. Potom dítě nepřepíše. Každý úkol je rozdělen do několika fází.

Optimální vnitřní klima je velmi důležité pro kojící děti, které se objevují předčasně. Byt by měl udržovat teplotu +25 stupňů. Mateřská školka by měla být pravidelně větrána, vyčištěna. Užitečné zvlhčovače. Důležitou součástí péče o dítě je denní ranní toaleta..

Dítě je umyto obličejem, ušima, vyčistí nos. Po každém pohybu střeva se dítě omývá teplou tekoucí vodou. Oděvy, spodní prádlo a ložní prádlo se prají pomocí speciálního prášku a poté žehlují. Je nutné vyměnit dítě velmi rychle, aby se příliš nezchladilo. Začněte se koupat pouze se svolením lékaře.

Při provádění vodních postupů je třeba vzít v úvahu následující pravidla:

 • používat převařenou vodu;
 • teplota tekutiny by neměla být nižší než +37 stupňů;
 • koupání v dětské koupeli;
 • je nemožné zmírnit předčasně narozené děti;
 • do vody ke koupání je dovoleno přidávat odrůdy bylin z heřmánku, měsíčku, valeriánu;
 • vzduch v koupelně by měl být zahřátý na +25 stupňů;
 • mýdlem můžete své dítě vykoupat nejvýše jednou týdně;
 • musíte dítě jemně otřít měkkým ručníkem;
 • po koupeli by měla být pokožka ošetřena olejem.

Chůze s dítětem je povolena od dvou týdnů věku. Čas strávený na ulici se postupně zvyšuje z 10 minut na 2 hodiny. Předčasně narozené děti mají slabou imunitu. Pro procházky je proto lepší zvolit místa, kde je málo lidí.

U kojenců narozených předčasně je charakteristická svalová slabost. Proto těží ze speciální masáže, gymnastiky. Je vhodné, aby tyto postupy prováděl odborník.

Související videa

O problémech s vývojem předčasně narozených dětí ve videu:

Předčasné děti tak zaostávají za dětmi, které se narodily včas, ve fyzickém a psychoemocionálním vývoji. Potřebují pečlivou péči, péči a pozornost. Pokud s takovým dítětem zacházíte správně, do roku začne dohonovat dlouhodobé vrstevníky.

Fyzický a duševní vývoj předčasně narozených dětí.

Už jsme mluvili o předčasně narozených dětech, ale stále máme spoustu otázek, na které chceme odpovědět. Nejprve to je, jak předčasné dítě roste a vyvíjí se, jaké jsou rozdíly mezi jeho fyzickým a psychickým vývojem, bude to zaostávat za vrstevníky? Budeme o tom mluvit podrobněji..

Jak se fyzicky vyvíjí.
Pokud se dítě spěchá na to, aby se narodilo v předstihu, je přirozené, že se bude lišit od svých vrstevníků při narození i po něm, jeho růst a vývoj bude prováděn podle jiného plánu. To však neznamená, že budou nemocní nebo hypotrofní (s nízkým růstem a hmotností). Obvykle existuje vzor, ​​že předčasné dítě roste rychleji než jejich vrstevníci narození včas, to znamená, že se snaží rychle dohonit to, co se jim nepodařilo sedět v bříšku. Toto pravidlo však funguje pouze s mírnou předčasností 32 nebo více týdnů. S hlubokým stupněm předčasnosti, když je dítě na hardwaru a kojí, jeho vývoj pokračuje jiným tempem. Pak bude přírůstek hmotnosti a výšky v prvních týdnech malý, protože předčasně narozené děti zpočátku hodně zhubnou, nemohou okamžitě absorbovat jídlo - musí nejprve obnovit to, co ztratily, a pak začít získávat.

Dalším problémem s přibýváním na váze a růstem jsou potíže s výživou - pokud děti s malými předčasnými dětmi mohou obvykle sát svá prsa nebo se najíst z láhve, pak hluboce předčasně narozené děti jedí trubicí nebo dokonce parenterálně (tj. Živí se živinami přes pupeční cévy přímo do krev). Jak sající a polykající reflexy dozrávají u dětí, začnou kojit nebo z bradavek, pak se zvyšuje hmotnost. První měsíc je nejobtížnější při krmení a kojení dítěte, tento měsíc jsou nastaveny všechny enzymatické systémy a dozrává trávicí proces pro prenatální způsob krmení, pokud dítě začne asimilovat jídlo - obvykle věci rychle plynou hladce a začne přidávat a růst, zaokrouhlovat a ukládat podkožně Tlustý.

Tato pravidelnost je zaznamenána - děti do druhého nebo třetího měsíce zdvojnásobují svou hmotnost od narození, trojnásobek o šest měsíců a do věku jednoho roku zvyšují svoji hmotnost ze čtyř na osmkrát a čím menší se rodí, tím větší bude nárůst. To však neznamená, že by kilogramové dítě do roku mělo dohonit někoho, kdo se narodil včas s hmotností 3,5 kg. Předčasně narozené děti budou samozřejmě méně a je pro ně velmi dobré vážit 7-8 kg za rok. Pokud jich bude více - vynikající, pokud o něco méně - pokusíme se jíst více kaloricky.

V průměru je dynamika nárůstu předčasně narozených dětí následující:
V prvním měsíci to je 150-300 gramů,
Druhá je 400 - 800 gramů,
Třetí - 500 - 700 gramů,
Začtvrté - 500 - 800 gramů,
Pátý - 500 - 700 gramů,
Šesté - 500–600 gramů, a pak přidávají podle zákonů dětí narozených včas, do roku s přídavnou hmotností v plusu od 5500 do 7500 g k původní tělesné hmotnosti.

V žádném případě nesrovnávejte své předčasně narozené dítě se sousedním celodenním obdobím, jeho vzorce růstu a hmotnosti se budou lišit, měli byste se zaměřit na dynamiku vývoje dítěte. v průměru - čím vyšší je stupeň předčasnosti, tím později ho dohoní s vrstevníky ve výšce a hmotnosti - tento termín stanoví lékaři na hranici od 3 do 7 let, v každém případě se budou rovnat naprosto všemu. Ale ve věku 12–17 let se děti podle výsledků výzkumu nijak neliší, ať už se narodily s hmotností 1 000 nebo 4 000 g.

Vzory růstu.
Výška dítěte a tělesná hmotnost jsou vzájemně závislé procesy a výška dítěte je určena jeho věkem a tělesnou hmotností. Dynamika růstu bude záviset na tom, jak dítě začne přibírat na váze. V prvních měsících, až do asi šesti měsíců, bude dítě rychle růst, jeho růst zůstane 3-6 cm za měsíc, do roku bude toto číslo od 25 do 38 cm a do roku budou mít děti obvykle růst kolem 70-80 cm. Ve druhém roce života rostou pomaleji, asi 1-2 cm za měsíc.

Obvody těla rostou neméně intenzivně, a je velmi důležité sledovat zejména růst hlavy, aby se nevynechal vývoj patologií, které jsou více charakteristické pro předčasně narozené děti. Hlava dítěte by měla být v prvních šesti měsících větší než hrudník, velikost se v průměru zvětšuje o 1-2 cm, dorůstá až 12 cm za šest měsíců, druhá polovina roku není tak intenzivní v růstu. Prsa by také měla růst 1-2 cm za měsíc a do půl roku by měla mít hrudník a hlava stejnou velikost.

Kromě toho se u předčasně narozených dětí mění čas na zoubkování - asi o mnoho měsíců se odloží. jak moc dítě nesedělo v matčině bříšku, to znamená, že vzhled zubů musí být vypočítán podle gestačního věku.
To je - pokud se dítě narodilo po 35 týdnech - jeho zuby lze očekávat po 7-8 měsících,
Během porodu od 30 do 34 týdnů lze očekávat zuby blíže k 9 měsícům, s hlubokou předčasností a méně než 30 týdnů mají zuby právo objevit se po 10-12 měsících.
Kromě toho je doba zubů ovlivněna přítomností křivice, chudokrevnosti a nedostatku vápníku, které jsou mnohem častější u předčasně narozených dětí a je třeba je vzít v úvahu. Proto se nemusíte bát a nebuďte vystrašení - zuby určitě budou, ale později.

Kromě toho vývoj vždy probíhá podle jeho vlastních zákonů a malé odchylky neznamenají patologii vůbec. Fyzický vývoj předčasně narozených dětí však vyžaduje větší pozornost pediatrů.

A co dovednosti??
Rodiče předčasně narozených dětí často slyší hororové příběhy o hluboké mentální retardaci a podřadnosti dětí. Pouze tyto příběhy nejsou pravdivé nebo pravda je velmi částečná. Samozřejmě. kojení předčasně narozených dětí je složitá věc a nervový systém kojenců je zranitelnější, ale to neznamená, že předčasně narozené děti jsou rovnocenné s postižením. Nemocné dítě se může narodit na plný i předčasný pobyt. Předčasnost sama o sobě je pouze rysem dítěte, není to diagnóza ani věta.

Jaký je rozdíl mezi vývojem?.
Samozřejmě budou existovat rozdíly v neuropsychickém vývoji - dítě je ve spěchu a nenasedlo prenatální stádia. Nejprve je tedy musí dohonit. Ve srovnání s běžnými dětmi se o něco později učí věkové dovednosti, ale procházejí stejnými kroky - nejprve držte hlavu, potom se plazte a otočte, sedněte, postavte se na nohy a chodte. Určitě to však začnou - obvykle se dovednost mění podle počtu týdnů, kolik dětí je předčasných.

Vaše dítě se později soustředí na sluchové a vizuální podněty, později to začne držet hlavu, procházka začne později, úsměv bude také opožděn. Ale určitě se objeví, stejně jako všechny ostatní dovednosti.
Pokud se dítě narodilo déle než 32 týdnů - dovednosti budou zpožděny o měsíc a půl, pokud se narodí ještě dříve - zpoždění může dosáhnout až tří měsíců. ale děti s krátkou dobou předčasnosti dohoní své vrstevníky do konce roku, hluboce předčasně narozené dítě je mírně pozadu a dohoní se svými vrstevníky ve věku dvou až tří let, ti, kteří se narodili s hmotností 500–1 000 g. Pokud se dítě narodilo nemocné, má vývojové vady nebo Neexistuje řádná péče o dítě (například v dětském domě), neuropsychický vývoj bude více zpomalen. Proto - jak se bude vaše předčasné dítě vyvíjet - záleží na vás - vaše aktivity s ním jsou pobídkou pro rozvoj.

Ovládat neuropsychický vývoj dítěte s nedonošením. U těchto dětí používají speciální tabulky pro vývoj CPD. Obvykle označuje hranice vzhledu určité dovednosti ve srovnání s věkem u osob na plný úvazek a také nastiňuje hranice vzniku nových dovedností - to znamená, když se rodiče musí začít obávat.

Jak zjistit, zda je vývoj normální?
Při hodnocení vývoje dítěte lékař porovnává své dovednosti ve skutečnosti s těmi, které by měl být schopen podle svých věkových kritérií. Navíc zvažují dovednost, kterou dítě dělá sebevědomě, například drží hlavu dobře a chodí. Pak je určeno individuální tempo vývoje - ať už je vývoj pomalý, normální, zrychlený nebo nekoordinovaný. Problém je zvažován, pokud je dítě 1-2 měsíce nebo více za plánem, s více než 2-3 dovednostmi.

Přirozeně nikdy nemůžeme srovnávat děti, které jsou předčasné, s dětmi, které se narodí podle podmínek - budou se velmi lišit ve vývoji. Určitě by však měly být známy obecné zákony vývoje matek a otců kojenců. To pomůže rodičům zjistit, že se něco pokazí, a vyhledat pomoc od lékařů..

Období vývoje na kartě obvykle označují pasový termín a termín upravený podle předčasného těhotenství, tj. Gestačního věku a kolik týdnů. Postupně se dovednosti začnou přibližovat těm, které mají kojené děti na plný úvazek, a pozměňovací návrhy přestanou být relevantní. V období 12–15 měsíců přešli na referenční úroveň běžných dětí s plným pobytem.

Pokud vám dítě dává podezření nebo se obáváte o jeho vývoj - neváhejte a nezkoušejte vyhledat radu na internetu nebo od svých přátel, zeptejte se lékaře lépe - včasná identifikace problémů ve zdraví a vývoji vám umožní rychle a správně napravit všechny odchylky. Pak bude vaše dítě silné a zdravé, i když je předčasné.

Jak předčasné děti rostou: měsíční vývoj

Vzhledem k různým okolnostem se rodí předčasně narození. Vývoj takových drobků se vyskytuje odlišně ve srovnání s dětmi na plný úvazek. Při řádném dodržování všech podmínek ve věku dvanácti měsíců, tyto drobky ve vývoji odpovídají dětem narozeným včas.

Vnější vlastnosti předčasně narozených dětí

Jak předčasně rostou děti?

Před zahájením studie o vlastnostech kojenců narozených před datem splatnosti je třeba prozkoumat jejich charakteristické rysy..

U dětí této skupiny vyniká:

 • projevy letargie a slabosti;
 • malý růst;
 • malé hodnoty hmotnosti;
 • nedostatek kůže na fontanelách;
 • výrazná zarudnutí těla;
 • tenká vrstva boltců;
 • přemístění velkého fontanelu;
 • přítomnost „lanugs“ - svazků měkkých vlasů;
 • nedostatek tvorby vnějších pohlavních orgánů;
 • neúměrně velká hlava;
 • obrovské břicho s nízkým pupkem;
 • transparentní tenké nehtové desky;
 • krátké paže, nohy a krk.

Popsané znaky naznačují neúplný vývoj dítěte a potřebu vytvořit pohodlné podmínky pro jeho další formování. Nejčastěji hmotnost předčasně narozeného dítěte nepřesahuje dva kilogramy.

V takové situaci by rodiče měli soustředit veškeré úsilí na včasný vývoj dítěte.

Vývojové funkce

Jak se vyvíjejí předčasně narozené děti? Předpokládané děti, které se narodily ve čtyřiadvaceti týdnech těhotenství. Při formování dětí této skupiny má své vlastní nuance, které se projevují v následujícím:

 1. Zvláštní druh fungování nervového systému. Fungování nervového systému se liší od nervového systému obyčejných novorozenců. Proto děti narozené před datem splatnosti vyžadují pozornost, zejména ze strany matky. V domě byste měli vytvářet maximální pohodlí a obklopovat dítě s péčí a náklonností.
 2. Pozdní zvládnutí behaviorálních dovedností. Děti narozené dříve, než se očekávalo, by se měly naučit behaviorální dovednosti později než jejich vrstevníci. Například, když se dítě objeví ve třiceti dvou týdnech těhotenství, trvá jeho zpoždění od vrstevníků nejméně tři měsíce.
 3. Použití couvezes. Pokud hmotnost drobků, které přišly na svět, nepřesáhne jeden a půl kilogramu, pak je pro jeho další vývoj zapotřebí použití polev. Komarovsky věří, že pouze podmínky couveusů umožňují dítěti růst na zdravou váhu, protože jsou co nejblíže nitroděložnímu. Nárůst tělesné hmotnosti až na dva kilogramy se stává důvodem pohybu drobků v postýlce se zvláštním ohřevem.

Použití termoregulačních podmínek u předčasně narozených dětí je velmi významné, protože to přímo ovlivňuje další vývoj dítěte.

Předčasnost by měla být udržována v místnosti, kde tepelný režim neklesne pod dvacet stupňů Celsia a indikátor vlhkosti je pod padesát procent.

Vlastnosti vývoje předčasně narozených dětí jsou podrobně studovány na mnoha příkladech..

Maminky takových drobků by se měly seznámit se speciální literaturou a sledovat vývoj svého dítěte.

Odchylka nebo velké zpoždění ve vývoji předčasně narozeného dítěte je signálem okamžité návštěvy u pediatra. Tím se zabrání výskytu nežádoucích následků a někdy se zachrání život dítěte.

Jak se vyvíjet za měsíc

Předčasně narozené děti se po narození vyvíjejí poněkud jinak než jejich vrstevníci. Jejich tělo se nejprve snaží získat potřebnou váhu a „doplnit“ orgány. Vývoj předčasně narozeného dítěte po měsících až roce je jasně vidět v následující tabulce.

Věkové drobky

od narozeníOd narozeníváží méně než 1 kgváží 1,5 kgváží 2 kgváží 2,5 kgHmotnostní přírůstek v gramechMěsíční180190190300Dvouměsíční400650750800Tři měsíce650650750750Čtyři měsíce600650850750Pět měsíců650750800700Šest měsíců

(šest měsíců starý)750800700700Sedm měsíců500950600700Osm měsíců500600700700Devět měsíců500600700700Deset měsíců450500400400Jedenáct měsíců500300500400Jeden rok starý450350450300

Měsíční vývoj tabulky je znázorněn formou měsíčního nárůstu tělesné hmotnosti. Data jsou průměrována a mohou se v jednotlivých případech lišit..

V závislosti na hmotnosti novorozence se při předčasném narození rozlišují následující kategorie nedonošených dětí:

 1. Tělesná hmotnost se pohybuje od dva tisíce gramů do dvou a půl tisíc gramů. Do první kategorie patří děti narozené ve stadiu od třicátého šestého do třicátého sedmého týdne těhotenství. Ve věku dvanácti měsíců se hmotnost těchto dětí zvyšuje nejméně čtyřikrát.
 2. Hmotnost od jednoho a půl tisíce do dvou tisíc gramů. Tato kategorie drobků zahrnuje novorozence narozené od třiceti dvou do třiceti pěti týdnů těhotenství. Za rok se váha popsaných drobků zvyšuje nejméně pětkrát.
 3. Hmotnost dětí z tisíc gramů na jeden a půl tisíc gramů. „Deeply Premature Babies“ jsou děti v této kategorii. Rodí se až do třiceti týdnů těhotenství. O dvanáct měsíců se jejich tělesná hmotnost zvýší nejméně šestkrát ve srovnání s původním.
 4. Děti vážící méně než tisíc gramů. Extrémní tělesná hmotnost jsou kojenci narození na světě po dobu šesti měsíců. Se správnou péčí do roku jsou osmkrát větší.

Každé předčasně narozené dítě je výsledkem neobvyklého chování těhotné ženy nebo jejích patologií. Proto si nestěžujte na ostatní, ale přitáhněte se k sobě a začněte řádnou péči o novorozence, pokud to nevyšlo, když byl v lůně..

Charakteristika chování a péče

Jak se vyvíjí předčasně narozené děti po měsících? Vývoj kojenců v rané fázi porodu se liší od vývoje drobků v řádném období vzhledu. Zvažte, jak se vývoj vyvíjí za měsíc u předčasně narozených dětí:

 1. Měsíční drobky. V prvním měsíci života děti prakticky nevykazují aktivitu. Snížený svalový tonus může být způsoben špatným vývojem svalů a pomalým nárůstem hmotnosti. Krmení se provádí sondou, často s použitím umělé plicní ventilace.
 2. Dva měsíce. Dvouměsíční miminka významně přibývají na váze a výšce, ale jejich tělo ještě není v pohybu aktivní. Kojení v této fázi je nejlepším způsobem, jak dokončit krmení. Předčasně narozené děti podle Komarovského v tomto věku začínají zvedat hlavu.
 3. Tři měsíce. Tělesná hmotnost a růst dítěte se dále zvyšují. Hrášek začíná reagovat na okolní svět zvuky.
 4. Čtyři měsíce. Čtyři měsíce staré drobky volně drží hlavu a upírají pohled na jednotlivé objekty. Zároveň mnoho z nich „chodí“ a jsou velmi aktivní. Takovým dětem se každý den doporučuje, aby se odebíraly na čerstvý vzduch, koupaly se a masírovaly. Mateřské mléko zůstává důležitým základem pro stravu a komunikaci s mámou. Začne se objevovat svalový tón, který narušuje drobky, aby spaly zdravě.
 5. Pět měsíců. Děti se začnou usmívat, držet chrastítka a otočit hlavy. Hmotnost předčasně narozeného dítěte po měsících, jak je vidět z tabulky, se zvýšila o více než pět set gramů.
 6. Šest měsíců. Tělesná hmotnost stále roste. Drobky začínají rozlišovat rodiče od ostatních lidí a děti od dospělých. Mnoho dětí raného období vývoje v tomto věku dohání své vrstevníky.
 7. Sedm měsíců Do hry se aktivně zapojuje sedmiměsíční děti. Nyní je podzemnice olejná zdarma a bez vnější pomoci, která je schopna se otáčet z bříško dozadu a zpět. Pohyby se zrychlují a nastavují..
 8. Osm měsíců. V osmi měsících se děti mohou nejen obrátit, ale také ukázat své první pokusy procházet. Měsíční vývoj předčasně narozených dětí uvedený v tabulce výše ukazuje, jak se jejich tělesná hmotnost zvýšila.
 9. Devět měsíců Kdy začínají chodit předčasně narozené děti? Ve věku devíti měsíců se drobky začínají postupně střídat na každé z nohou a ukazují první pokusy chodit. Zároveň musí držet okolní objekty..
 10. Deset měsíců. Po deseti měsících se drobky aktivně plazí a začínají zvedat hlavy, když vyslovují své jméno.
 11. Jedenáct měsíců. O jedenáct měsíců se děti snaží udělat první kroky. Kromě toho aktivně vyslovují různé zvuky a slabiky..
 12. Jeden rok staré děti. Za rok začnou děti chodit. Samozřejmě, že ne každý to dokáže, ale mnoho příkladů je popsáno v medicíně..

Výše uvedená tabulka vývoje měsíců předčasně narozených dětí ukazuje, že do roku nemá nárůst tělesné hmotnosti velké ukazatele. Nyní je hlavní důraz kladen na vývoj drobků, protože její hlavní orgány již byly vytvořeny. Předčasně narozené děti nejsou trestem nebo nemocí, ale poskytují pouze větší péči a náklonnost.
Užitečné video: známky předčasnosti, vývoj po měsíci

Články O Neplodnosti