Hlavní Analýzy

Vývoj předčasně narozených dětí - problémy v dospělosti.

Pokud jde o předčasně narozené děti, většina z nás se mýlí a předsudky. Z nějakého důvodu jsme si jisti, že dítě narozené před termínem se nikdy nestane jako všichni ostatní. Ano, každodenní úsilí rodičů a lékařů je nutné, jinak potíže. Pokud je ale vše hotovo, získá se absolutně normální člověk. Kdo obrací jazyk, aby zavolal parchanta, například slavného hokejistu Alexandra Ragulina.

Zpráva Pauline Screamerové.

Timoshov chlapec má dětskou mozkovou obrnu. Narodil se měsíc před plánem. Krk dítěte byl zabalen do pupeční šňůry, příčinou nemoci se stala nejsilnější nitroděložní hypoxie, kterou lékaři neviděli..

Dokonce i v nemocnici byli Alexej a jeho manželka upozorněni, že je lepší opustit dítě. Už to nevyjde - je velmi obtížné léčit dětskou mozkovou obrnu. Ale rozhodli se bojovat. Nyní získávají peníze na léčbu v zahraničí. Pokud nemají dost svých a těch, které byly shromážděny na internetu, dům dokonce prodají, ale postaví Timothyho na nohy.

Existuje však jen málo takových příběhů. Na novorozeneckém oddělení jedné z nemocnic v Jekatěrinburgu je každý měsíc ponecháno pět až šest dětí bez rodičů. Po zvážení kladů a záporů jsou předčasně narozené děti zpravidla odmítnuty.

Irina Belyaeva, vedoucí oddělení předčasně narozených dětí Vědeckého centra pro zdraví dětí, Ruské akademie lékařských věd: „Někde za 14–18 měsíců je až 40–50% těchto dětí vystaveno vysokému riziku postižení..

Dítě vážící o něco méně než dva kilogramy se narodilo až v šestém měsíci. Maminka její dceru ani nezměnila, než ji opustila v nemocnici. Pravděpodobnost, že dívka vyroste zdravým člověkem, je však poměrně velká.

Angela Karpová, jednající Vedoucí oddělení novorozenců v dětské nemocnici č. 5 v Jekatěrinburgu: „Pokud dítě vyrůstá v blízkosti své matky, i když je velmi těžké, stará se mnohem lépe než dítě, které matka opustila.“.

Za starých časů, babičky léčitelů dávaly předčasné dítě do bot a daly boty do sporáku na nejteplejší místo v chatě.

Samozřejmě dnes nikdo na sporák nikoho nedává a valenok nahradil inkubátor, inkubátor. Tady pro dítě jsou vytvářeny všechny podmínky podobné lůně: ticho, horečka a tma.

Malá Mašenka žije v takovéto kuchyni více než dva týdny. Trubky přijímají energii a kyslík. Pro Marina bylo narození dcery 10 týdnů před datem splatnosti velkým překvapením. Čtyři starší děti se narodily včas.

Předčasné neznamená nemocné, říkají lékaři. Jen na krátkou dobu jsou životně důležité orgány dítěte nedostatečně rozvinuté. Někdo může jít ven a někdo zůstane zdravotně postižený po celý život.

Tarana a Sultana, které byly sotva propuštěny z nemocnice, okamžitě šly na rehabilitaci. Předčasně narozené děti to potřebují jako vzduch. Masáže, plavání, tělesná výchova - to vše, říkají lékaři, přinese výsledky za rok. Hlavní věc je udělat to od velmi mladého věku.

Dimka je pět let. A sní o tom, že se stane fotbalistou nebo pilotem. Ve všech ohledech to projde, máma si je jistá. Zdravé, kořeněné. Když se však dítě narodilo, byl blízko smrti. Nastia porodila dvojčata jeden a půl měsíce předem. Jedno dítě se narodilo mrtvé. Druhá sotva vyšla v intenzivní péči.

Pak doktor řekl Nastya, že děti, které jsou očekávány a milovány, s větší pravděpodobností přežijí. A dívka věřila. Brzy byla malá Dimka propuštěna domů. Nyní není v žádném případě horší než ostatní. A už můžete s jistotou říci, že následky předčasného těhotenství již na tohoto chlapce nebudou mít vliv.

Přednášející: Budeme hovořit s lékařem lékařských věd, vedoucím nápravného centra Pediatrického výzkumného ústavu Eleny Kichishchyanové o vlastnostech dětí, které do tohoto světa přišly zcela nepřirozeným způsobem, poněkud spěchaly nebo trochu pozdě. Dříve se s předčasně narozenými dětmi zacházelo jako s jedinečně vadnými. Dostali antibiotika. Jaká byla chyba?

Host: No, v první řadě se stavím proti slovu „chyba“, protože hned říkáme, že předčasnost není fyziologický stav. V každém případě se však rodí s orgány systému, které nejsou připraveny k fungování. A proto má obrovské riziko, že dostane infekci, kolem nás je spousta infekcí. Proto mu dávají antibiotika, o tom není nic katastrofického.

Hostitel: Jeden se narodil ve věku devíti měsíců, zcela zralý, druhý v sedmi. Zde se od okamžiku narození vyvíjejí stejně?

Host: Žádný. A rodiče o tom musí vědět. Nezralost předčasně narozených dětí se postupně mění. Největším problémem je oční problém. Protože hluboce předčasně narozené děti upadají do jasného prostředí, v množství kyslíku, který není v děloze, vyhoří cévy očí, pokud to mohu říct. A je tu odtržení sítnice a úplná slepota. Co lze léčit v počátečních fázích. A druhý je nervový systém. To znamená nezralost nervového systému, kterou může dítě překonat, ale nemusí ho překonat. A pak se vytvoří mentální retardace nebo poškození motorů.

Přednášející: Předčasně narozené děti mají zvýšené riziko některých nemocí?

Host: Pokud předčasně narozené dítě prošlo první dva nebo tři roky a prošel je pod náležitým dohledem, pak se v zásadě neliší. Mohou také studovat, mohou také sportovat a tak dále. Mají určité vlastnosti vnímání, které prochází postupně..

Hostitel: Pokud uděláte všechno správně a nedojde k žádným komplikacím, do jakého věku bude vývojové zpoždění ubíhat, všechny tyto funkce zmizí?

Host: Pokud se dítě narodilo například ve 32. týdnu, tj. Asi 7 měsíců, může být ve věku jednoho a půl roku úplně jako ostatní děti. Menší děti, které se narodily 6., 5. měsíce, tj. Jsou to vzácné, exkluzivní děti, dosahují svých vrstevníků ve věku tří let, někdy i o něco později.

Přednášející: Obrácená situace. Uplyne čtyřicet týdnů těhotenství a dítě se nechce narodit. Jaké je nebezpečí při přepravě dítěte?

Host: Placenta, která dítě vyživuje, přehřívá se a dítě přestane přijímat živiny, a tím je narušena funkce jeho mozku. To se většinou bojí. Proto, jak to bylo, řešení je následující: čekají na 44, až 43 týdnů, a poté nutně stimulují porod, aby zabránili překročení placenty. No, v zásadě je těhotenství mnohem méně pravděpodobné, že ovlivní výsledek vývoje dítěte, než je samozřejmě předčasné.

Host: Nyní je velmi módní porodit císařským řezem bez indikací. Střih, mám, žádné mučení. Co to může dopadnout pro dítě?

Host: Řeknu to. V důsledcích nic. Ale možná v prvním období, v tzv. Adaptačním období dítěte. Císařský řez je v každém případě nezbytným opatřením, velmi důležitým, nezbytným, ale nuceným opatřením. A když se rozhodneme, že nechci cítit bolest, pak je to příliš sobecké pro proces, jako je budoucí rodičovství, řekl bych.

Předčasně narozené děti - stupně a známky předčasnosti u novorozence, charakteristika těla a chování

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Měl jsi předčasné dítě? Samozřejmě se obáváte a položíte spoustu otázek, na které, bohužel, se vždy nedostane včas. Mezitím, když znáte „slabá“ místa dítěte, můžete se snadno vypořádat s mnoha situacemi - například s krmením nebo koupáním. Ano, a nezpůsobuje obavy z malého přírůstku na váze nebo nějakého zpoždění drobků ve vývoji od vrstevníků.

Nezapomeňte, že jakákoli lékařská prognóza není v žádném případě konečnou „větou“. Děti, zdánlivě s příznivými údaji, často umírají nebo zaostávají ve vývoji a děti s pochmurnými vyhlídkami přežijí a vyrostou navzdory všemu.

Takže chcete vědět všechno o předčasně narozených dětech? Řekneme vám o fyziologii, vývoji, kojení, krmení a rehabilitaci dětí narozených mnohem dříve, než se očekávalo.

Podle definice Světové zdravotnické organizace (WHO)

Dítě se považuje za předčasné, pokud se narodilo v období 22 až 37 týdnů těhotenství s hmotností 500 až 2500 gramů a výškou 25 až 40 centimetrů..

Předčasný den dítěte

Oslava 17. listopadu, která byla založena v roce 2009 Evropskou nadací pro péči o novorozence.

Předčasnost

Jsou stanovovány v závislosti na hmotnosti a počtu úplných týdnů těhotenství (těhotenství) v době narození.

Dítě se narodí za 34–36 týdnů a 6 dní s hmotností od 2001 do 2500 gramů. Dítě je docela zralé a soběstačné. Vytvoření zvláštních podmínek se proto zpravidla nevyžaduje. Někdy je však nutná léčba a kojení - například s prodlouženou žloutenkou, traumatem při porodu a dalšími podmínkami.

Dítě se narodí za 31-33 týdnů a 6 dnů s hmotností 1501 až 2000 gramů. Kojenec se obvykle rychle přizpůsobuje novým životním podmínkám poskytováním včasné lékařské péče, jakož i vytvářením vhodných podmínek pro péči a krmení.

Velmi rané narození ve 28-30 týdnech těhotenství s hmotností dítěte 1 001 až 1 500 gramů. Mnoho z těchto dětí přežije, ale v budoucnu potřebují dlouhodobou rehabilitační léčbu a dohled lékařů různých specialit. Někdy mají děti různá onemocnění, vrozené malformace nebo genetické abnormality..

Porod do 28 týdnů těhotenství s extrémně nízkou porodní hmotností až 1000 gramů. Dítě je nezralé a zcela nepřipravené na nové podmínky. Každé páté dítě se narodilo naživu, ale pravděpodobnost přežití je extrémně nízká. Bohužel mnoho dětí umírá dříve, než dosáhnou věku jednoho měsíce: od narození do 26 týdnů - 80-90% dětí, ve 27-28 týdnech - 60-70%.

Navíc tyto děti mají obvykle řadu závažných onemocnění a / nebo vrozených malformací, což významně zhoršuje prognózu. Rodičům je vysvětlen další pravděpodobný osud drobků a potřeba prodlouženého kojení. Konečné rozhodnutí o léčbě hluboce předčasně narozeného dítěte se doporučuje přijímat společně s porodníkem-gynekologem, neonatologem a rodiči..

Známky předčasnosti

Závisí na počtu celých týdnů těhotenství (gestační věk) v době narození.

Střední nebo předčasný stupeň I-II

Dítě je většinou aktivní, pohybuje rukama a nohama, ale svalový tón je mírně snížen.

Kůže je růžová, bradavky jsou malované a jasně viditelné. Na kůži si můžete všimnout nadýchané vlasy nebo lanugo. Na obličeji obvykle trvají až 32-33 týdnů, ale od 35-37 týdnů již úplně zmizí. Pupek se nachází mírně pod středem břicha, u dětí na plný úvazek - ve středu.

Dítě vypadá tence kvůli špatně vyvinuté subkutánní tukové vrstvě.

Hlava má normální rozměry vzhledem k kmeni, pažím a nohám.

Hřebíky jsou měkké a obvykle dosahují špiček prstů..

Vnější genitálie. U dívek jsou velké stydké pysky téměř malé. U chlapců někdy neklesne jedno varle do šourku nebo obě varlata mohou být u vchodu do šourku.

Hluboký nebo III-IV stupeň předčasnosti

Díky sníženému svalovému tónu je dítě pomalé, spí téměř po celou dobu a leží s nataženými nohami a pažemi..

Kůže je tmavě červené barvy, vrásčitá a tenká, obvykle pokrytá péřovými vlasy. Čím hlubší je předčasnost, tím výraznější otok kůže. Bradavky jsou nedostatečně vyvinuté a kůže kolem nich je špatně viditelná. Pupek je umístěn nízko - ve spodní třetině břicha.

Vývoj dítěte je nepřiměřený: paže a nohy jsou ve vztahu k tělu krátké a hlava je ve srovnání s tělem velká.

Hřebíky jsou velmi měkké, nedostatečně vyvinuté a nedosahují prstů..

Vnější genitálie. U dívek je odhalena genitální trhlina, protože labia majora nepokrývá labia minoru. U chlapců varlata přetrvávají v břišní dutině nebo ve tříslovém kanálu.

Na poznámku!
Někdy u stejného dítěte jsou některé projevy předčasnosti výraznější, jiné méně, což naznačuje nejasnou hranici mezi stupni.

Vlastnosti předčasně narozených dětí

Když se dítě narodilo mnohem dříve, než se očekávalo, není připraveno na měnící se podmínky: samostatně dýchat a jíst, přizpůsobovat se odlišné teplotě vzduchu a mnohem více. Jak se rychle přizpůsobuje změnám, závisí na gestačním věku: čím hlouběji je předčasnost, tím těžší a delší trvá.

Současně trpí práce všech orgánů a systémů, což často vede ke zpoždění předčasně narozeného dítěte ve vývoji od vrstevníků nebo k výskytu nemocí v něm.

Nervový systém

V době narození se tvoří nervová vlákna, uzly a nervová zakončení, mozek a mícha. Zrání těchto struktur však není úplné, což ovlivňuje chování dítěte, schopnost sát matku prsa a polykat, reagovat na zvuky a mnohem více.

Struktura nervových buněk a vláken

Neuron, nebo nervová buňka, má tělo s procesy (vlákny) sahajícími od něj, podél kterého je nervový impulz přenášen z mozku nebo míchy do orgánů a tkání. Ve skutečnosti je vše, co děláme, řízeno nervovým systémem - jíme, spíme, chodíme, plačeme nebo se smějeme a mnohem více.

Náš výkon určité akce závisí na rychlosti a kvalitě přenosu „příkazu“ (nervového impulsu) z mozku a / nebo míchy. K tomu potřebujete speciální látku - myelin, která „obléká“ nervová vlákna z vnějšku. Předčasné dítě nemá dost. Dokud neskončí pokrytí procesů myelinem, přenos nervového impulsu zůstává narušen, takže práce všech orgánů a systémů trpí.


U dítěte narozeného včas, ne všechna nervová vlákna jsou také pokryta myelinem. Pokud však u obvazového dítěte končí „obvazování“ nervových buněk životem 3–5 měsíců života, může se tento proces u předčasně narozeného dítěte natáhnout několik let..

Mozek předčasně narozeného dítěte

Mozková kůra je slabě formovaná, má jen málo stočení a rychle se vyčerpává..

Některé struktury mozku nejsou dobře vyvinuté:

 • Mozeček, koordinující všechny pohyby. Proto dítě pohybuje rukama a nohama náhodně, často se otřásá, zpomaluje na podráždění (dotek, hlasitý zvuk), rychle se unaví a většinu času spí. Také dítě má pravidelně mírné záškuby (třes) paží, nohou a brady.
 • Medulla oblongata, ve kterém jsou centra zodpovědná za dýchání a srdeční funkce.

Mozkové cévy

Jsou uspořádány náhodně a jsou propojeny nedostatečně rozvinutou sítí kapilár (malých plavidel).

Pružnost a pevnost stěn cév je snížena, což vede k jejich rychlému zúžení a poklesu. Existuje křeč cév, která narušuje tok arteriální krve do mozku a odtok žilní krve z ní.

Jaké je nebezpečí? Mozek má špatnou výživu a kyslík, snižuje se průtok krve (může se rozvinout ischémie).

Na tomto pozadí se krvácení často vyskytuje v některých částech mozku. Například mezi lebkou a membránami mozku, komorami a / nebo v mozkové tkáni a dalších oblastech.

Komplikace se vyvíjejí jak v děloze, tak v době, kdy dítě prochází porodním kanálem matky - když je na hlavu položena kolosální zátěž, která není připravena k porodu.

A přesto příroda chránila dítě: až do 34–36 týdnů je v srdečních komorách mozku zachována speciální zárodečná tkáň. Má důležité „poslání“: schopnost rozpouštět krevní sraženiny v případě krvácení nebo krvácení, jakož i eliminovat „poruchy“ při prasknutí krevních cév.

Spánek, bdělost a chování

Čím méně týdnů těhotenství v době narození, tím méně aktivní dítě:

 • Až 28 týdnů dítě spí většinu času. Když však změníte polohu těla nebo dotyku, probudí se, začne pohybovat nohama a pažemi, jemně otevře oči, grimasy nebo výkřiky. Aktivita netrvá dlouho - jen pár minut. Potom unavené dítě opět rychle usne.
 • 32–34 týdnů: dítě je schopné se probudit nezávisle, pohybovat pažemi a nohama po nějakou dobu, plakat nebo grimasa. Právě v této době se rozvíjí schopnost nervového systému rozlišovat a střídat období spánku a bdění..
 • 35-37 týdnů: dítě se nezávisle probudí a je vzhůru déle, křik je hlasitější a výraznější.

Předčasné dítě: Reflexy

Vzhled, odlišnost a délka trvání závisí na gestačním věku, ve kterém se dítě narodilo.

Sání a polykání reflex

Reflex při polykání se objevuje nejprve v 11-12 týdnech vývoje plodu, ale u hluboce předčasně narozeného dítěte je špatně vyvolán a rychle mizí.

Sací reflex se objevuje přibližně za 29 týdnů, je však nejasný a slabý. Z tohoto důvodu je hluboce předčasně narozené dítě krmeno trubicí.

Dítě s mírným stupněm předčasnosti se rodí s reflexem sání a polykání se sníženou silou.

Během krmení se může zdát, že dítě saje aktivně, ale ve skutečnosti saje trochu mléka. Navíc z důvodu nezralosti nervového systému je proces sání a polykání špatně koordinovaný, což ztěžuje krmení a nasycení. Proto je dítě se střední mírou předčasnosti, pokud je to nutné, krmeno stříkačkou, lžičkou nebo rohem.

Polykající reflex přetrvává po celý život a přísavka obvykle do roku zmizí.

V reakci na dotyk koutku úst se dítě snaží najít jídlo: otočí hlavu ke straně doteku a otevře ústa, zatímco uvolní spodní houbu.

U hluboce předčasně narozeného dítěte není způsoben reflex hledání, u mírně předčasně narozeného dítěte je nevyjádřen.

Jak stárnou, dítě už hledá jídlo skrz jeho oči. Proto potřeba vyhledávacího reflexu zmizí a zmizí asi ve věku čtyř měsíců.

Při vkládání prstu do dlaně ho uchopí pevné dítě. U předčasně narozených dětí je taková reakce slabá a objevuje se pouze ve 32 týdnech, ale ve 36–37 týdnech je tento reflex výrazný. Po čtyřech měsících věku uchopovací reflex postupně zmizí.

Jiné reflexy mají lékařský význam. Během vyšetření je lékař vyhodnocuje - například Babinského reflex, ochranný Moro a další.

Termoregulace předčasně narozených dětí

Čím kratší období těhotenství, tím výraznější je nedokonalost procesů konzervace a přenosu tepla. Co to znamená? Předčasné dítě se rychle přehřeje a ochlazuje - v závislosti na okolní teplotě.

Rychlá podchlazení je způsobeno:

 • Špatně vyvinutá podkožní tuk a tenká kůže.
 • Nezralost centra termoregulace v mozku, což vede k narušení tvorby tepla.
 • Velký povrch těla s ohledem na hmotnost, což přispívá k přenosu tepla.
 • Nedostatečný hnědý tuk, který produkuje teplo.

Rychlé přehřátí je spojeno s nezralostí centra termoregulace v mozku a potních žlázách. Pokud se tedy zvýší okolní teplota, dítě se rychle přehřeje a rychle dehydratuje.

Takové rysy termoregulace vedou ke skutečnosti, že u infekčních nemocí se tělesná teplota nedonošených dětí nemusí zvyšovat.

Riziko přehřátí u předčasně narozeného dítěte zůstává až do věku asi šesti měsíců. Vzhledem k tomu, že mechanismy přenosu tepla začínají plně fungovat do osmi let života, a to iu dětí na plný úvazek.

Trávicí systém předčasně narozených dětí

Práce je přerušena, protože:

 • Nezralý nervový systém nepřenáší dobře „příkazy“ do žaludku a střev. Svalový tonus a motorická aktivita gastrointestinálního traktu jsou sníženy, takže průchod potravy skrz něj zpomaluje.
 • Nezralost gastrointestinálních buněk vede ke snížení produkce a aktivity trávicích enzymů v žaludku, slinivce a ve střevech.
 • Rovnováha mikroflóry ve střevě je naštvaná: existuje nesprávný poměr mezi prospěšnými a patogenními mikroorganismy. Důvodem je skutečnost, že po narození dítěte jsou střeva kolonizována mikroorganismy z prostředí. U dítěte narozeného včas jsou neutralizovány kyselostí žaludeční šťávy. Zatímco u předčasně narozeného dítěte je tento proces přerušen, což vede k častému nadýmání a střevní kolice.
 • Snížená aktivita laktázy - enzymu, který pomáhá trávit laktózu (cukr z mateřského mléka).
 • Existuje tendence k častému plivání. Příčiny: malý objem žaludku a slabost kruhového svalu vstupu do žaludku (svěrač).

Nezralost a vlastnosti trávicího systému vedou k narušení trávení a vstřebávání vitamínů, tuků, uhlohydrátů a bílkovin. Mezitím nezralý organismus potřebuje více energie a živin - pro růst a správný vývoj.

Příroda však postupovala moudře: v žaludku se vyrábí syřidlo, které blokuje mateřské mléko a chrání dítě před patogeny. Proto je kojení pro předčasně narozené dítě nejvýhodnější.

Sluchové funkce

Od 28 týdnů předčasné dítě reaguje trhnutím, mrknutím, pohyby paží a nohou na náhlý hlasitý zvuk. Teprve od 33 do 35 týdnů se dítě začne otáčet hlavou směrem ke zvukovému stimulu.

Vize u předčasně narozeného dítěte

Vizuální systém zraje od 22 do 34 týdnů. Proto dítě leží většinou se zavřenýma očima. Od 30 týdnů vidíte, že dítě drží oči na jasných objektech, a od asi 32 týdnů na krátkou dobu otočí hlavu ke světelnému zdroji.

Plavidla v sítnici (fotocitlivá oblast) začnou klíčit od 16 týdnů. Pouze za 34 týdnů se vytvoří úplná cévní síť v nosní části sítnice, 39-40 - ze strany chrámu.

Plavidla sítnice jsou velmi „něžná“ a pod vlivem nepříznivých faktorů se rychle poškozují, což často vede k rozvoji retinopatie předčasně narozených dětí. Nemoc může způsobit ostré zhoršení zraku nebo úplnou slepotu. Je prokázáno, že agresivní resuscitace dítěte v porodním sále, dlouhodobé a nesprávné používání kyslíku výrazně zvyšuje riziko onemocnění.

Dýchací systém předčasně narozených dětí

V době narození není připraven na úplné nezávislé dýchání, kvůli:

 • Nezralost nervového systému a respiračního centra, které špatně koordinuje inhalaci a výdech.
 • Úzké dýchací cesty: průdušnice a průdušky.
 • Vysoko stojící bránice - sval, který odděluje hrudník a břicho.
 • Ohybnost a měkkost kostí na hrudi: žebra a hrudní kost.

Proto dítě často dýchá a nezdechuje se plně, což nezajišťuje dostatečnou výměnu kyslíku a oxidu uhličitého v plicích. Četnost respiračních pohybů za minutu závisí na době, po kterou se dítě narodilo: čím hlouběji je předčasnost - tím častěji dítě dýchá.

Kromě toho může dítě pravidelně a na krátkou dobu zadržet nebo zastavit dýchání (apnoe). Během apnoe se kůže často změní na modrou kolem rtů a nosu (nasolabiální trojúhelník), prstů nebo celého povrchu kůže..

Během vývoje plodu se plíce nepodílejí na dýchání a jsou ve „spacím“ stavu.

Pro správné dýchání mimo lůno je zapotřebí povrchově aktivní látka, která se začíná tvořit od 23. týdne těhotenství a lemuje vnitřek plicních váčků (alveol). Dostatečné množství povrchově aktivní látky se hromadí v plicních váčcích pouze ve 35 až 36 týdnech těhotenství.

"Posláním" této látky je poskytnout otevření alveol při prvním dechu a připravit plíce na nezávislé dýchání. S jeho nedostatkem nejsou narovnány všechny plicní váčky a pak se účastní sekcí dýchání - tvoří se atelektáza (pokles). V důsledku toho se často vyvíjí syndrom respirační tísně nebo respirační selhání..

Za takových podmínek se příjem kyslíku do těla dítěte snižuje a zpravidla se připojuje infekce, která vede k rozvoji pneumonie (pneumonie).

Kardiovaskulární systém předčasně narozených dětí

V děloze má plod zvláštní krevní oběh. Faktem je, že plíce se nepodílejí na dýchání a kyslík vstupuje do krve z cév placenty. Arteriální krev, jednou v krevních cévách dítěte, se mísí s žilní krví a je distribuována v celém těle.

Takový proces je možný díky otvorům nebo posunům mezi srdečními komorami a velkými cévami.

U novorozence jsou pomocné otvory po prvním dechu uzavřeny. Tím se vytvoří krevní oběh novorozence, který poskytuje přístup k orgánům a tkáním arteriální krve.

Vzhledem k neúplnému zrání tkání u předčasně narozeného dítěte dochází k takové restrukturalizaci mnohem později. Tento proces je navíc zpožděn kvůli zvýšení zátěže na srdce a cévy: resuscitace (revitalizace) v doručovací místnosti, umělá ventilace plic, intravenózní infúze roztoků.

Předčasně narozené dítě má často vrozené srdeční vady, které výrazně zhoršují jeho stav.

Dítě narozené dříve, než se očekávalo, citlivě reaguje na vnější podněty (dotek, hlasitý zvuk) se zvýšením srdeční frekvence a zvýšením krevního tlaku.

Endokrinní systém předčasně narozeného dítěte

Kortizol, hormon nezbytný pro přizpůsobení dítěte životu mimo děloze a poskytnutí adekvátní reakce na stres (porod), je nedostatečně produkován kůrou nadledvin. Při nadledvinové nedostatečnosti se stav dítěte rychle zhoršuje: krevní tlak prudce klesá a množství moči klesá, tělesná teplota klesá.

Funkce štítné žlázy (přechodná hypotyreóza) je dočasně snížena, což vede ke zpomalení metabolismu u dítěte. Tento stav se projevuje tendencí k otoku, prodloužené žloutence, nízkým přírůstkem na váze a různými dýchacími problémy.

Pohlavní žlázy neprodukují dostatek hormonů, takže sexuální krize není výrazná:

 • U dívek se mléčné žlázy mírně zvětšují a stydké pysky se zvětší a krvavý výtok z genitálií není vyjádřen nebo chybí.
 • U chlapců může šourek a penis mírně nabobtnat.

Nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie)

Často se vyskytuje v prvních 3-5 dnech života, kvůli několika faktorům:

 • Nedostatečné zásoby glykogenu - forma ukládání glukózy v buňkách.
 • Snížená produkce enzymů pankreatu, která snižuje odbourávání a absorpci glukózy ze střev a žaludku.
 • Zvýšená syntéza pankreatu inzulínu - hormonu, který podporuje pronikání glukózy do buněk.
Míra glukózy u novorozenců je od 2,8 do 4,4 mmol / l.

Jaké je nebezpečí hypoglykémie? Zrání nervové tkáně je narušeno, v budoucnu výskyt epileptických záchvatů (křeče) a mentální retardace.

Imunitní systém předčasný

Vlastní imunita dítěte v lůně je snížena: je nutná podmínka, aby imunitní systém matky neodtrhl plod.

Matky po narození chrání dítě před patogeny - bílkovinami imunitního systému, přenášenými na dítě placentou z 34 týdnů. To znamená, čím hlubší je předčasnost - čím menší drobenka je chráněna před infekcí a náchylná k jejímu šíření po celém těle (rozvoj sepse).

Pozitivní je v této práci imunitní systém: u některých dětí je riziko vzniku alergických reakcí po narození mírně sníženo.

Naopak, jak stárnou, stává se dítě náchylnější k alergenům. Mohou se rozvinout alergické reakce a / nebo onemocnění: atopická dermatitida, kopřivka, diatéza a další stavy.

Kostní systém

Bez ohledu na to, jak dlouho se dítě narodí, se vytvoří všechny kosti. Proces akumulace vitamínu D a minerálů (vápník, fosfor a hořčík) v nich však nebyl dokončen. Normálně dochází k mineralizaci kostí dítěte v posledních měsících vývoje plodu, proto jsou u předčasně narozených dětí měkké.

Možné nedostatečné rozvinutí nebo dysplazie kyčelních kloubů - nesprávné umístění hlavy kyčle vzhledem k acetabulu.

Hematopoetický systém

Anémie předčasně narozených dětí se často vyvíjí v důsledku:

 • Rychlá destrukce po narození fetálního nebo fetálního hemoglobinu (kombinace proteinu se železem - pro přenos kyslíku) umístěná v červených krvinek (červené krvinky).
 • Nezralá kostní dřeň, která nemá čas vytvářet nové červené krvinky.

Existuje vysoké riziko krvácení od prvních minut života, protože:
 • Hladina vitaminu K, která se podílí na tvorbě proteinů a určitých krevních faktorů (např. Protrombinu), zodpovědných za normální koagulaci krve, je snížena..
 • Schopnost destiček (krevních buněk) ulpívat a tvořit krevní sraženiny je snížena.

Předčasná žloutenka

V děloze se vytváří fetální hemoglobin, který přenáší více kyslíku do orgánů a tkání, což je nezbytné za podmínek smíšené cirkulace.

Po narození se fetální hemoglobin rychle ničí a vytváří bilirubin - toxický pigment, který se šíří krví v celém těle, přičemž zbarví kůži a sliznice žlutě. Bilirubin se váže na speciální bílkoviny, které jsou produkovány v játrech, a poté jsou z těla odstraněny.

U novorozence hladina bilirubinu zřídka dosahuje vysokých hodnot a vylučuje se během několika dnů nebo dvou týdnů..

U předčasně narozeného dítěte je tento proces zpožděn kvůli nezralosti jater, nedostatečné produkci žlučových kyselin, úzkým žlučovodům v játrech a žlučníku.

Zvýšení hladiny bilirubinu je nebezpečné, protože jako toxická látka vede k respiračnímu selhání v buňkách a tvorbě bílkovin. Především bilirubin miluje tukové buňky a nervové tkáně..
Více o žloutence

Fyziologický úbytek na váze

Po narození všechna děti „zhubnou“ z několika důvodů:

 • Během porodu se zvyšuje metabolismus v těle a spotřeba energie tkání.
 • Porod - stres pro dítě, vedoucí ke ztrátě tekutin potem a dýcháním.
 • Původní stolička odchází - meconium.

U krátkodobého dítěte ztratí 5-8% původní hmotnosti, předčasně - 5-15%.

Pro dítě není nic, co by kompenzovalo ztráty zvenčí, protože do těla vstupuje nedostatečné kolostrum a energie. Dítě začíná konzumovat vlastní „zásoby“ hnědého tuku nahromaděné během vývoje plodu.

K obnově tělesné hmotnosti dochází v různých časech. U dětí s úplným termínem - o 7 až 10 dní života. S mírným stupněm předčasnosti - obvykle po druhém týdnu života, s hlubokou hloubkou - třetího nebo čtvrtého týdne. Tento proces je ovlivňován řadou faktorů: stavy kojení a krmení, přítomnost nebo nepřítomnost nemocí a některé další body.

močový systém

Výměna solí a vody u předčasně narozených dětí je nestabilní, proto jsou stejně náchylné k tvorbě otoků a dehydrataci. Kromě toho je nezralá tkáň ledvin, ve které dochází k tvorbě moči, což dále přispívá k zadržování vody v těle.

Proto se u předčasně narozených dětí často vyvine časný edém - dokonce během vývoje plodu, v prvních hodinách nebo dnech života. Jsou měkké, rozprostřené po celém těle a zmizí v prvním nebo druhém týdnu života..

Pozdní edém se vyskytuje ve druhém nebo třetím týdnu života, což naznačuje nutriční problémy, snížení množství bílkovin v těle nebo přítomnost onemocnění u dítěte. Edém je na dotek těsný, nachází se ve spodní třetině břicha, chodidel, nohou a pubis.

Vzhledem k charakteristice orgánů a tkání potřebuje předčasné dítě pomoci přizpůsobit se novým životním podmínkám a přežití.

Retinopatie předčasně narozených dětí: popis onemocnění, důsledky, kterými mohou být děti, rizikové faktory, prevence - video

Předčasně narozené děti s nízkou porodní hmotností - video

Autor: Koretskaya V.P. Praktický pediatr, neonatolog

Články O Neplodnosti