Hlavní Bolest

Neupravené mléčné přípravky

1. Čerstvé: sterilizované mléko, obohacené mléko atd..

2. Fermentované mléko: biokefir, bifidokefir, bifitat, biolakt, acidolact, Evita, Narin atd..

Schéma 7. Dietní výrobky zdravé výživy

1. Směsi pro předčasně narozené děti a kojence s nízkou porodní hmotností:

"Bellact-PRE", "PreNAN", "Nenatal", "Pre-Nutrilak", "Pre-Tutteli", "Frisopre", "Enfamil Premature", "Humana 0", "Pre-Nutrilon" atd..

2. Směsi pro děti s funkčními poruchami gastrointestinálního traktu (regurgitační syndrom, střevní kolika, zácpa): "Belact AR +"; „Koš babičky Antireflux BIO“, „Nutrilak AR“, „Nutrilon AR“, „Frisov-1, 2“, „Humana AR“, „Samper Lemolak“, „Sam-per Bifidus“, „Enfamil AR“, „Nan fermentované mléko“ -1, 2 "a další.

3. Směsi pro děti, které jsou alergické na bílkoviny kravského mléka: a) založené na izolátu sójových bílkovin (Bellact-Soya, NAS Soya, Humana SL, Nutrilon-sója, Frisosa, Enfamil- sója, Nutrilak-Soya, Similak-Izomil, Heinz, Soya Tutteli, Gallia sója, Soya Semp);

b) hydrolyzáty mléčných bílkovin: kasein (Nutramigen a Pregestemil, Alimentum); syrovátka (Alfare, Nutrilon-Pepti TSC, Hipp, Frisopep, NAS GA-1, 2, Tutteli Peptides, Humana GA-2); sója ("Gallia-sója"); smíšené (Aptamil, Pregomin). Podle stupně hydrolýzy rozlišují: a) vysoce hydrolýzu (Alfare, Pregestemil, Nutramigen, Alimentum, Nutrilon-Pepti TSC, Peptidi Tutteli, Hipp GA 1, 2; b) částečný hydrolyzáty („Frisopep-1, 2“, „NAS GA“, „Humana GA-1, 2“ atd.).

4. Směsi pro děti s anémií: Similak, Nan-Nan atd. Obohacené železem.

5. Směsi pro děti s nedostatkem laktázy: směsi neobsahující laktózu („NAS bez laktózy“, „košík babičky bez laktózy“, „bez laktózy bez laktózy“, „enfamil bez laktózy“); nízkotučné laktózy (Bellact-NL, nízk laktózový Nutrilak, nízk laktózový Nutrilon, Humana-LP, Humana-LP + SCT atd.).

6. Směsi pro děti s fenylketonurií: "Aponti-40", "Lofenalak", "Phenyldon", "Apenilak"; pro starší děti - „Bez fenylu“, „Aponty-80“.

7. Směsi, cereálie pro děti s celiakií: a) na bázi bílkovinných hydrolyzátů: Alphare, jakož i Nutramigen, Nutrilon Pepti TSC, Alimentum, Pregestimil; b) speciální obiloviny: rýže „Nestlé“, zelenina, banán „Danone“, pohanka, rýže „Heinz“, „Humana“.

8. Směsi pro děti s cystickou fibrózou: „Humana-LP + SCT“, „Nutrilon Pepti TSC“, „Pregestimil“, „Hipp HA“, „Alfare“.

Přizpůsobené mléčné směsi K uspokojivému vývoji dětí, které dostávají umělou výživu, lze dosáhnout pouze pomocí přizpůsobených směsí. Mají vyvážené složení a jsou připraveny z vysoce kvalitního mléka a nemléčných surovin (rostlinný olej, di- a polysacharidy, vitamíny, minerály).

Vysoce přizpůsobené mléčné směsi se co nejvíce přibližují složení lidského mléka a jsou přizpůsobeny trávicím charakteristikám dětí v prvních 6 měsících života.

V těchto směsích je sníženo celkové množství proteinu a některých solí. Složení proteinů bylo změněno díky obohacení demineralizovanou syrovátkou. Složení aminokyselin, vitamínů a minerálů je podobné složení lidského mléka. K některým směsím se přidává aminokyselina taurin, antioxidant P-karoten, a-laktalbumin a nukleotidy..

Tuky jsou představovány směsí rostlinných olejů (slunečnice, kukuřice, sója, kokos atd.), Které zvyšují obsah esenciálních polynenasycených mastných kyselin. Pro zlepšení absorpce tuku se do mléčné směsi přidávají přírodní emulgátory (lecitin atd.). Moderní směsi obsahují L-karnitin, polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (arachidonové, docosa-hexaenové).

Množství uhlohydrátů ve směsích bylo zvýšeno díky jejich obohacení laktózou, dextrin-maltózou (sladový extrakt, glukózový sirup, kukuřice a jiné melasy). Některé směsi obsahují oligosacharidy, laktulózu, s prebiotickými vlastnostmi.

Složení mnoha mléčných směsí zahrnuje růstové faktory, lysozym, laktoferin, selen. Existují směsi, které obsahují imunoglobuliny, probiotika - bifido a laktobacily.

Důležitým ukazatelem souladu směsi s fyziologickými charakteristikami dětí prvního roku života je osmolarita (součet rozpustných složek, které určují její osmotický tlak, by neměl překročit 290-320 mOsm / l). Nadměrná osmolarita vytváří nadměrné zatížení enterocytů sliznice tenkého střeva a nezralých ledvin dítěte.

„Následné“ směsi se používají ke krmení dětí po 5-6 měsících. Obsahují vyšší množství bílkovin a mají vysokou energetickou hodnotu, což je plně v souladu se zvýšenými potřebami dítěte v oblasti energie a živin. Směsi se vyznačují vyšším obsahem železa, vápníku a zinku. Zásoby železa získané in utero se vyčerpají o 4 až 5 měsíců a je nutné další zavedení do směsi (1,1 - 1,4 mg železa ve 100 ml).

„Směsi od 0 do 1 roku“ se používají ve výživě dětí po celý první rok života. Proteinová složka převládá jak syrovátka, tak bílkovina..

„Směsi od 1 roku do 3 let“ se používají pro děti ve věku 1-3 let. Ve stravě dětí nejen do 1 roku, ale starší se nedoporučuje používat plné kravské mléko, protože obsahuje hodně bílkovin a některé minerální soli, má nízký obsah železa, zinku, jódu, vitamínů C, D, A, E, linole- vytí mastných kyselin. V tomto ohledu jsou pro děti starší než 1 rok uvedeny směsi "Bellact-3 +", "NAS-3", "Friso-3".

Směsi kyselého mléka (KMS) Směsi se připravují z kravského mléka za použití kultur kyselých mléčných bakterií. Směsi kyselého mléka obsahují „Hovězí dobakt“, „Bifitat“, „Nan kyselé mléko“, „Biolakt přizpůsobený“, „Bifilact“, „Bifillin“, „Laktolin“ atd. Tyto směsi se doporučují dětem s nestabilními stolicemi. Při přípravě těchto produktů se v nich hromadí enzymy a kyselina mléčná, což přispívá k šetrnému srážení proteinu, lepší absorpci tuku, snížení obsahu cukru, mírně se snižuje antigenicita proteinové složky. Směsi kyselého mléka normalizují střevní mikroflóru, potlačují hnilobné procesy, obnovují peristaltiku a chuť k jídlu dítěte.

Kapalné směsi jsou čerstvé i kyselé mléko. Kapalné směsi mají výhody: jsou připraveny k použití, je vyloučeno nesprávné dávkování prášku, je zaručena kvalita použité vody, vlastnosti přírodních produktů jsou zachovány.

Suché směsi se vyznačují zvýšenou skladovací stabilitou, snadnou manipulací, splněním hygienických a hygienických požadavků.

Jednoduché neadaptované mléčné směsi Vzhledem k nižšímu složení tyto směsi nesplňují věkové potřeby dětí a nelze je doporučit k dlouhodobému použití. Mohou být použity s výhradou povinné korekce stravy s chybějícími nutričními faktory. V posledních letech byly vyvinuty jednoduché vylepšené mléčné receptury. Patří mezi ně obohacené mléko, Biolact-1, 2, Nairi, Narine, Matsoni atd..

Výběr mléčné směsi Při výběru směsi by se měl brát v úvahu: 1) věk dítěte; 2) stupeň upravené ™ směsi; 3) jeho individuální tolerance; 4) druh krmení.

V prvních měsících života se používají pouze přizpůsobené produkty průmyslové výroby: v první polovině roku je dítěti předepsána vysoce přizpůsobená mléčná směs, ve druhé - „následné“ směsi. Během novorozeneckého období se dává přednost čerstvě vysoce přizpůsobeným mléčným směsím. Směsi kyselého mléka mohou způsobit acidózu a regurgitaci. Ve vyšším věku (od 1 měsíce) je vhodné kombinovat kyselé mléko a čerstvé upravené směsi (1: 2).

Měli byste krmit dítě stejnou směsí. Při umělém krmení není povoleno více než dvě směsi mléka. Výměna směsi se doporučuje v případě alergické reakce a těžké střevní dysfunkce, odmítnutí dítěte touto směsí, zastavení růstu tělesné hmotnosti během 1,5 až 2 týdnů.

Neupravené fermentované mléčné výrobky mohou být zavedeny do výživy zdravých dětí po 8 měsících (pokud je na obalu uvedeno, že jde o „dětskou výživu“) v množství nejvýše 200 ml / den. Doba používání je až 3 měsíce. Celé kravské mléko se nedoporučuje pro použití v dětské stravě, a to nejen do 1 roku, ale i starší. Jsou to předepsané směsi pro děti starší 1 roku.

Dítě musí vybrat směs individuálně:

• pro novorozence a děti prvních měsíců života je lepší používat směsi s obsahem bílkovin v rozmezí 1,4 - 1,5 g ve 100 ml tekutého produktu a obohacené o biologicky aktivní přísady, jako jsou syrovátkové bílkoviny, taurin, karnitin atd.;

• Pro oslabené děti, se sníženou chutí k jídlu, nízkým přírůstkem tělesné hmotnosti, jsou vhodné směsi s vyšším obsahem bílkovin (1,6 - 1,8 g na 100 ml), s anémií - s vysokým obsahem železa (0,8 - 1,2 mg). ve 100 g);

• v případě alergické reakce na vysoce přizpůsobenou mléčnou směs můžete použít jinou směs stejné generace nebo léčiva;

• pro děti se známkami křivice jsou určeny směsi obohacené o vitamin D;

• pro často nemocné, se sníženou tělesnou rezistencí - směsi obohacené o nukleotidy;

• v případě poruch trávení je vhodné používat kromě hlavních dietních směsí kyselé mléko, zejména ty, které obsahují probiotika - živé mikroorganismy nebo produkty, které je obsahují. Při požití v dostatečném množství v gastrointestinálním traktu si zachovávají svoji aktivitu a vitalitu a mají pozitivní vliv na zdraví. Probiotika zahrnují: bifidobakterie, laktobacily, enterokoky (streptokoky jsou termofilní, mezofilní), tyčinky jsou bulharské, acidofilní.

Pokud je směs zvolena správně, dítě ji požívá s potěšením, nemá žádné dyspeptické poruchy (regurgitace, zvracení, volné stolice, zácpa), projevy atopické dermatitidy, nedostatečné stavy (anémie z nedostatku železa, podvýživa, paratrofie atd.).

Pravidla pro zavádění doplňkových potravin: 1) zvolit směs mléka; 2) poskytnout doplňkové krmení po kojení; 3) je vhodnější krmit dítě po každém krmení, protože mléčné přípravky ve formě nezávislých krmiv přispívají ke snížení laktace; 4) Doporučuje se podávat doplňková jídla z lžíce nebo šálku. Alternativní krmení z prsu a bradavek narušuje techniku ​​sání a přispívá k zániku laktace; 5) při krmení z láhve by mělo být sání směsi stejně obtížné jako při kojení. K tomu by měly být v krátké husté bradavce malé otvory, aby mléčná směs vytékala v kapkách; 6) připravte směs těsně před použitím. Neporušujte doporučení pro jejich přípravu, včetně hygienických a hygienických požadavků; 7) v případě potřeby se směs zahřeje ve vodní lázni na 37 až 40 ° C. Chcete-li určit stupeň zahřívání, nalijte několik kapek na zadní stranu ruky; 8) během krmení se doporučuje udržovat láhev v úhlu 45 °, aby byl krk naplněn směsí, aby se zabránilo vzdušnosti; 9) Nekrmte dítě, pokud spí nebo křičí. Během krmení nenechávejte děti bez dozoru; 10) nakrmit dítě na jeho žádost, nikoliv násilím; 11) zbývající směs se nepoužije pro další krmení; 12) je vhodné uchovávat kojeneckou výživu ve stravě dítěte do jednoho roku a později.

Pravidla pro částečné kojení a umělé krmení: 1) řídí množství a kvalitu potravin. Denní objem jídla by neměl překročit 1100 ml; 2) doporučuje se přejít na pět jídel denně s delšími intervaly mezi jídly po zavedení prvního doplňkového krmení; 3) načasování zavedení doplňkových potravin a nápravných doplňkových látek při krmení dítěte upravenými směsmi je stejné jako při kojení a je přiřazeno ve stejném pořadí; 4) je nutné přísně dodržovat hygienické a hygienické požadavky na vaření, způsob jeho tepelného zpracování; 5) i s malým množstvím mateřského mléka by matka měla kojení udržovat co nejdéle. Pro udržení laktace se doporučuje aplikovat dítě na hrudník nejméně 3-4krát denně.

Nejčastější chyby částečně kojení a umělého krmení: 1) časté nepřiměřené nahrazování mléčné směsi. Indikací pro přenos dítěte do jiné směsi je zpoždění přírůstku hmotnosti o 1,5 až 2 týdny, alergické reakce, těžká střevní dysfunkce, dítě směs odmítá; 2) předčasné zavedení dalších potravinářských výrobků; 3) jmenování fermentovaných mléčných směsí ve velkém množství (více než 50% denní stravy), zejména v prvních týdnech života dítěte; 4) nadhodnocení nebo podhodnocení koncentrace mléčných směsí během jejich přípravy: použití mléka nebo smetany místo vody, nesrovnalost v počtu odměrných lžiček v pokynech k přípravě; 5) nadměrné tepelné zpracování mléka a směsí, které vede ke ztrátě biologických vlastností (redukce vitamínů, inaktivace enzymů a ochranných faktorů, částečná denaturace proteinů).

Strava. Je stanovena v závislosti na věku dítěte, jeho zdravotním stavu a individuálních charakteristikách. Doporučují krmit novorozence na žádost dítěte, a to i v noci. Přibližný počet krmení je až 5 měsíců po 3,5 hodinách 6krát denně; od 4,5 do 6 měsíců (po zavedení prvního krmení) je dítě krmeno 5krát denně po 4 hodinách. Od 1 roku a častěji od 1,5 roku jsou děti převáděny na čtyřikrát denně.

Částečné bezplatné krmení zahrnuje určité hodiny krmení s možnými odchylkami od nich až do 30 minut a krmení dítěte na vyžádání, aniž by překročilo denní množství jídla.

Výpočet množství jídla. V prvních 7 až 8 dnech života lze vypočítat denní množství mléka:

1) podle vzorce Zaitseva:

Denní množství mléka (ml) = 2% tělesné hmotnosti při narození x p,

kde p je den života dítěte;

2) jiným vzorcem:

Denní objem mléka (ml) = 70 p pro tělesnou hmotnost při narození pod 3200 g nebo 80 p pro hmotnost nad 3200 g,

kde n je den života dítěte.

Později se denní množství mléka počítá volumetrickou metodou: od 2 týdnů do 2 měsíců je to 1/5 požadované tělesné hmotnosti, od 2 do 4 měsíců - 1/6, od 4 do 6 měsíců - 1/7. Po 6 měsících není denní objem vyšší než 1 litr (jeden - 200 ml). Pro stanovení jednorázové potřeby jídla se denní množství jídla dělí počtem krmení.

Pracovní hmotnost může být stanovena podle vzorce

Mmusí = Mo + Měsíční zvýšení,

kde Mo je hmotnost při narození.

Měsíční přírůstky za první měsíc jsou 600 g, druhý - 800 g, třetí - 800 ga každý další měsíc je o 50 g menší než předchozí.

Množství jídla můžete vypočítat pomocí kalorií na základě kalorických potřeb dítěte. V prvním čtvrtletí roku by dítě mělo dostat 120 kcal / kg tělesné hmotnosti, ve druhém - 115 kcal / kg, ve třetím - 110 kcal / kg, ve čtvrtém - 105 kcal / kg (1 litr lidského mléka obsahuje 700 kcal).

Například dítě ve věku 1 měsíce má tělesnou hmotnost 4 kg, a proto potřebuje 480 kcal / den. Denní objem jídla je 480 kcal a 1000 ml: 700 kcal = 685 ml.

Algoritmus pro přípravu vzorového menu pro kojence Je nutné: 1) určit přibližné hodiny krmení; 2) zdůraznit hlavní potravinářské výrobky; 3) určit soubor produktů povolených podle věku; 4) stanovení denní a jednorázové potřeby jídla; 5) racionálně distribuovat soubor povolených produktů; 6) v případě potřeby proveďte nutriční korekci vyplněním příslušných lékařských předpisů.

Testujte otázky a úkoly

1. Definujte částečné kojení (umělé) krmení. 2. Jaké jsou důvody přenosu dítěte kojení. 3. Jaké mohou být důsledky kojení? 4. Jak zjistit množství mléka nasátého dítětem? 5. Jaká by měla být taktika v případě detekce hypogalaktie? 6. Co je doplňkové jídlo? 7. Uveďte druhy mléčných přípravků. Pojmenujte zástupce každé skupiny. Popište jejich silné a slabé stránky. 8. Jaká jsou pravidla pro zavádění doplňkových potravin? 9. Jaká jsou pravidla a chyby při částečném kojení a umělém krmení. 10. Vypočítejte denní a jednorázové potravinové potřeby pro dítě po dobu 5 dnů, 1,5 měsíce, 5 měsíců. Vytvořte menu pro kojící dítě ve věku 6, 8, 10 měsíců (částečně kojení, umělé kojení).

Co je to „upravená mléčná receptura“?

Užitečný materiál pro ty, kteří mají děti na IV.

Základem umělého krmení jsou speciální výrobky pro kojeneckou výživu - moderní náhražky lidského mléka - upravená kojenecká výživa. Náhradní směsi připravené ve většině případů na základě kravského mléka by měly být co možná nejblíže (tj. Přizpůsobeny) lidskému mléku a odpovídat charakteristikám metabolismu dítěte. Přizpůsobení složení mléčných směsí se provádí podle bílkovin, tuků, uhlohydrátů, vitamínů a minerálních složek - hlavních složek mléka.

Mezi nejvíce přizpůsobené mléčné směsi patří sterilizované (čerstvé a kyselé mléko) tekuté směsi „ASU-1“ a suché směsi: „NAS“ (Švýcarsko), „Nutrilon“ (Holandsko), „Pre-HIPP“, „HIPP 1“ (Rakousko) ), Enfamil 1 (USA), Humana 1 (Německo), Samper Baby-1 (Švédsko) atd..

Kaseinové směsi jsou poněkud méně přizpůsobené. Jsou vyráběny na základě kaseinu, bez přídavku syrovátky. Pro všechny ostatní parametry jsou takové směsi co nejblíže složení lidského mléka. Mezi ně patří: „Similak“ (USA), „Nestogen“ (Švýcarsko) atd..

Mezi částečně upravené mléčné výrobky patří: „Baby“, „Baby“ (Rusko), „Anta-mil“ (Německo) atd. Takové směsi se doporučují dětem od 3 měsíců nebo na krátkou dobu.

V posledních letech se hojně používají mléčné výrobky určené k výživě dětí starších šesti měsíců. Obsah bílkovin a energetická hodnota v těchto směsích je vyšší, protože potřeby dítěte ve druhé polovině života rostly. Jsou to: „ASU 2“ (Rusko), „Nutrilon 2“ (Holandsko), „Frisomel“ (Holandsko), „Gallia 2“ (Francie), „NAS s bifidobakteriemi od 6 do 12 měsíců“ (Holandsko) atd. Často názvy obsahují číslo „2“ - označení druhé poloviny života, například Humana HA 2 - hypoalergenní směs od 6 měsíců.

Umělé krmení, jeho charakteristika. Načasování zavedení návnady

Umělé krmení je druh krmení dítěte v první polovině roku, kdy vůbec nedostává mateřské mléko nebo je to 1/5 nebo méně denního množství jídla.

Podle posledních údajů je v naší zemi asi 50% dětí převedeno na umělé krmení po dobu až 3 měsíců, více než 70% - až 6 měsíců. Ve Spojených státech byl tento počet v porodnicích již snížen na 21%. Skutečný důvod vysoké frekvence umělého krmení nebyl stanoven. Hlavní etiologické faktory a indikace jsou:

- dekompenzovaná patologie u matky (kardiovaskulární, renální, jaterní a jiné systémy);

- duševní onemocnění matky (epilepsie, schizofrenie, poporodní psychóza atd.);

- sociální podmínky - předčasný odchod matky do práce, třídy na vzdělávacích institucích;

- osobní neochota matky kojit, aby se zachoval tvar mléčných žláz.

Při umělém krmení dostává dítě namísto mateřského mléka speciálně připravené směsi, které jsou rozděleny do dvou skupin:

Každá z těchto skupin je rozdělena na 2 části: sladké a kyselé mléčné směsi.

Upravené mléčné receptury

Upravené směsi se nejčastěji připravují z kravského mléka. V některých zemích se pro tento účel používá klisna, kozí a velbloudské mléko..

Nejvýznamnějším pozitivním rozdílem upravených směsí je to, že jsou ve složení bílkovin, FAT, uhlohydrátů, vitamínů, minerálů blízké mateřskému mléku. Kromě toho jsou přizpůsobeny trávicím a metabolickým charakteristikám malých dětí..

Hlavní složky přizpůsobených směsí

Protein. Po speciálním technologickém zpracování mléka v hotových dětských produktech se složení bílkovin blíží číslům blízkým mateřskému mléku. Podobná aproximace složení proteinových frakcí je velmi důležitá: množství albuminu a globulinu je zvýšeno a množství kaseinu je sníženo, poměr mezi nimi je 3: 2. Aminokyselinové složení směsí se blíží aminokyselinovému složení lidského mléka, je však třeba zdůraznit, že bohužel při existující podobnosti kvantitativních ukazatelů ve směsích není žádný z bílkovin kravského mléka kvalitativně totožný s žádným z bílkovin mateřského mléka.

Tuky. V upravených mléčných směsích je vybráno správné složení mastných kyselin. K jejich nápravě se v naší zemi používá rostlinný olej - kukuřice nebo slunečnice. V důsledku homogenizace se v mléce vytvoří jemně dispergovaná, snadno stravitelná emulze tuku..

Sacharidy. Jak víte, v kravském mléce jsou uhlohydráty zastoupeny hlavně bifidogenní a-laktózou. Pro přiblížení svého složení lidskému mléku ve směsích "Baby", "Vitalact" existují laktóza, sacharóza, dextrin-maltóza, které se vyznačují bifidogenitou.

Složení minerálních látek v upravených směsích je odlišné (množství některých dosud nebylo přiblíženo k lidskému mléku). Různé přizpůsobené směsi dětské výživy se mírně liší ve složení. Pro výpočet krmení je vždy nutné použít digitální ukazatele hlavních přísad a dalších částí uvedených na obalu směsi.

Upravené fermentované mléčné směsi - Vitalakt, Nutrilon, Bona, fermentované NAN a kyselé mléko atd. - mají suchou i kapalnou formu. Rozdíl mezi jejich přípravou ve výrobě je bakteriální fermentace nebo přidání kyselin. Složení složek (poměr mezi albumin-globuliny a kaseinem, množství tuku, uhlohydrátů, vitamínů atd.) Se přiblíží lidskému mléku.

Směsi kyselého mléka mají ve srovnání se sladkými směsmi následující výhody a rozdíly:

- protein v nich je ve zkráceném stavu;

- tyto směsi stimulují funkci slinných žláz;

- pomalu se evakuuje ze žaludku, což pomáhá zvyšovat sekreční funkci gastrointestinálního traktu;

- přispívat k absorpci potravy ve střevech;

- malá biocenóza v tlustém střevě má ​​antibiotickou aktivitu (například ve mléčné směsi fermentované NAN je množství lidské Bifidobacterium lactis Bdl2 2x107 / 1 g prášku);

- přispívají k sekreci pankreatu (trypsin) a střevních enzymů (enterokináza);

- normalizovat metabolismus;

- příznivě ovlivňují nespecifickou imunitu;

- přispívají k fyzickému rozvoji dítěte.

Směsi kyselého mléka se používají pro umělé krmení dětí ve věku 1 roku jako hlavní forma výživy a tvoří plný nebo částečný objem jednoho krmení. Jak je vidět z výhod, získávají zvláštní význam při krmení předčasně narozených dětí, střevních poruch, podvýživy, dysbiózy, alergické diatézy, křivice a dalších nemocí, u nichž dochází k inhibici funkcí gastrointestinálního traktu a metabolických poruch..

Pozornost! Při použití směsí fermentovaného mléka je třeba mít na paměti, že jejich osmolarita může být vyšší než osmolarita sladkých směsí. Když jsou krmeny, je do těla zavedeno velké množství kyselých radikálů a je zaznamenáno zvýšené vylučování solí. Vysoký objemový příjem může způsobit patologické metabolické poruchy.

Neupravené mléčné přípravky jsou kojenecké potravinářské výrobky 1 rok staré, připravené z čerstvého nebo sušeného mléka zvířat bez zvláštního zpracování.

Neupravená kojenecká kojenecká výživa je obvyklé mléko zvířat. V naší zemi se nejčastěji používá kravské mléko..

Jelikož celé kravské mléko se výrazně liší od složení mateřského mléka, musí být před použitím naředěno. Lepší ne s vodou, ale s obilovinovým vývarem. Vývar připravený vařením 5% (1 čajová lžička rýže nebo pohanky na 100 ml vody) se filtruje a mléko se zředí výslednou tekutinou

Jsou to sladké a kyselé mléko.

Všechny neupravené směsi se v závislosti na stupni ředění dělí na 2 skupiny - směs 2 (nebo směs B) a směs 3 (nebo směs B).

V prvních 2 týdnech života dítě dostává směs 2 (směs B), ve které je poměr kravského mléka k vývaru 1: 1 (například: 50 ml mléka a 50 ml vývaru). V závislosti na složení vývaru se takové směsi nazývají B-rýže, B-pohanka.

Od 2 týdnů do 3 měsíců se používá směs 3 (směs B = rýže B, Pohanka), kde poměr kravského mléka k vývaru je 2: 1 (příklad: 100 ml mléka a 50 ml vývaru).

Pozornost! Přijetí dítěte do 3 měsíců nezředěného mléka způsobuje hyperosmolaritu a hypernatremii. Tyto poruchy mohou vést k záchvatům, poškození centrálního nervového systému, letargii (stav patologického spánku se oslabením fyziologických procesů, snížení metabolismu, nedostatečná odezva na zvukové, hmatové a bolestivé podněty). Nebezpečí se zvyšuje zejména s výraznou ztrátou vnější tekutiny (vysoká okolní teplota, hypertermie, onemocnění gastrointestinálního traktu).

Po 3 měsících se použije celé kravské mléko..

Chovné mléko vede k významnému poklesu uhlohydrátů, jejichž množství v kravském mléce je již menší než v mateřském mléce - 4,7 a 7,0 g / 100 ml. Proto musí být všechny tyto směsi obohaceny o 5% cukru

Podle složení hlavních složek se neupravené směsi kyselého mléka výrazně liší od kravského mléka. V některých z nich je více vitamínů C a skupiny B, enzymy, volné aminokyseliny, antibiotické látky, mikroelementy („Biolact“), měď, železo, vit. E a lysozym.

Dítě obdrží připravenou čerstvou umělou směs z láhve s dudlíkem. Lahvičku je nutné udržovat během krmení při naklápění tak, aby vzduch nevnikl do ústní dutiny (významné polykání vzduchu vede k regurgitaci - nezapomeňte na aerofágii a zvracení)..

2. Pro postupný příjem potravy by otvor v bradavce měl být takový, aby mléčná směs neteče z láhve, ale vychází z kapiček (za tímto účelem se bradavky s odpovídajícími otvory prodávají podle měsíce života dítěte).

3. Směs by měla být sterilní a zahřátá na 37 až 38 ° C.

4. V případě potřeby lze připravenou směs skladovat při pokojové teplotě po dobu nejvýše 2 hodin a v chladničce po dobu až 24 hodin.

Denní množství jídla s umělým krmením odpovídá věkovému objemu s přirozeným krmením.

6. Pokud dodržujete pravidelnost, pak denní množství krmení před zavedením doplňkových potravin je o jedno méně než u přírodního krmení. 6krát denně od prvního měsíce života. V novorozeneckém období, zejména předčasně oslabených dětí, můžete krmit 7-8krát denně.

Nejoptimálnější je volný režim. Po zavedení doplňkových potravin je režim krmení pro všechny typy krmení stejný - 5x denně.

7. Pravidla pro podávání doplňků výživy jsou podobná přirozenému krmení..

8. Krmení je zavedeno o 4 týdny dříve než při přirozeném krmení, tj. Doplňuji jídlo - 3,5–4 měsíce atd. Zbytek pravidel pro dávkování návnad II-III je stejný.

9. Dítě, které je na umělém krmení, by mělo dostat více bílkovin než s přírodním (pečlivě zvažte tabulku 27). Kromě toho kvantitativní potřeba proteinu v takovém dítěti také závisí na typu získaných umělých směsí, protože rychlost absorpce proteinů z neupravených směsí je nižší než u přizpůsobených. Proto je při užívání nepřizpůsobených směsí potřeba proteinů ještě vyšší (například: 2 měsíce staré dítě dostává Detolact - požadavek na bílkoviny 3 g / kg tělesné hmotnosti; 2 měsíce staré dítě dostává směs B - 4 g / kg tělesné hmotnosti.).

10. Požadované množství tuku a uhlohydrátů je stejné pro všechny typy krmení.

11. Energetický požadavek na kiloklorie nezávisí na druhu krmení.

12. Je-li nutné přenést dítě z přirozeného krmení na umělé, je třeba při každém krmení nejprve podat umělou směs a poté kojit. Objem směsi se postupně zvyšuje až do úplného nahrazení..

Datum přidání: 2015-04-19; Zobrazení: 2268. Porušení autorských práv

Hodnocení nejlepších směsí pro novorozence

V prvních týdnech po narození je důležité zvolit kvalitní směs s bohatým složením. Hlavní věc je, že produkt je vhodný pro novorozence. Při výběru stojí za to důvěřovat známým důvěryhodným značkám. Nutriční hodnocení pro kojence jsou neustále k dispozici. A jejich matky, které prošly umělým krmením, jim pomáhají připravit je, společně s pediatry, kteří přesně vědí, co dítě potřebuje.

Jaký je nejlepší mix pro novorozence?

Výběr prvního jídla závisí na mnoha faktorech. Výživa je rozdělena podle různých charakteristik. Pediatrové doporučují, aby se nerozhodovali sami, ale aby se poradili s odborníkem. Zohlední charakteristiky těla dítěte, pokud existují. Podrobně popisuje, jak sledovat reakci na jídlo. Pokud se maminka rozhodla vyřešit tento problém sama, musíte zjistit, jak je jídlo klasifikováno, a odkazovat na hodnocení osvědčených a osvědčených produktů..

Jak sdílet jídlo pro novorozence:

 1. Tekuté a suché. Neexistují žádná zvláštní doporučení pro výběr, ale suché výrobky jsou skladovány déle a jsou na trhu dostupnější..
 2. Složení jídla je rozděleno na přizpůsobené, méně přizpůsobené, částečně přizpůsobené. Závisí to na přítomnosti kaseinu, syrovátky ve složení produktu..
 3. Významný rozdíl ve směsích podle věku. Nelze podat směs novorozenému dítěti určenému pro děti starší jednoho roku. Mají příliš mnoho nepřizpůsobených bílkovin.
 4. Podle účelu se výrobky dělí na kyselé mléko, hypoalergenní a neobsahující laktózu. Volba závisí na vlastnostech těla dítěte. Proto je třeba se poradit s lékařem dříve, než začnete užívat laktózu nebo hypoalergenní jídlo. Kyselé mléko je určeno pro regurgitaci, koliku, dysbiózu. Hypoalergenní doplněk pomůže dítěti v případě závažné alergické reakce. Produkt neobsahující laktózu je indikován pro nesnášenlivost kravského mléka.

Klinika Ústavu výživy RAMS představila hodnocení cenově dostupných domácích výrobců, mezi nimiž si můžete vybrat jídlo podle složení, účelu:

 1. „Baby“ je po mnoho let lídrem v hodnocení. Rozhodujícím faktorem pro maminky je kombinace ceny a dodržování všech norem. Seznam složek zahrnuje taurin, jód, Omega 3, 6 kyselin, syrovátku. Složky dělají směs co nejblíže mateřskému mléku co do složení a chuti. Při nákupu je třeba vzít v úvahu, že mezi komponenty patří palmový olej a sójový lecitin.
 2. Nutrilon svou pozici oslabuje pouze díky relativně vysokým cenovým možnostem. Složení Nutrilonu je jedinečné. Přípravek je předepsán dětem s problémy se zažívacím traktem. Nevýhodou je stejně jako v předchozí verzi palmový olej.
 3. Nan zůstává na vrcholu hodnocení díky možnosti zvolit si specializovaný doplněk pro kojence s alergiemi nebo intolerancí na kravské mléko. Cena produktu je vysoká. Recenze pediatrů jsou však navzdory palmovému oleji pouze pozitivní.
 4. Nestogen se také vyrábí ve Švýcarsku. Cena je cenově dostupnější. Toto jídlo je určeno pro zdravé děti různých věkových skupin. Složení je chudší v jodu. Přítomnost sójového lecitinu v něm je nevýhodou.

Důležité! Musíte se soustředit nikoli na hodnocení výrobce, ale na přítomnost vhodné návnady v produktové řadě.

Jak pochopit, že směs přišla

I nejoblíbenější, nejdražší a doporučená směs vede k poruchám u dítěte, které nejsou pro tělo vhodné. Včasná opatření pomohou předcházet zdravotním problémům. Ke změnám dochází v chování a stavu dítěte. Existují jediné známky negativní reakce těla nebo celého komplexu.

Možné projevy naznačující, že vybraný produkt nemusí být vhodný:

 • kožní reakce;
 • porucha trávicího traktu;
 • tělesná hmotnost nevhodná pro věk;
 • změněné chování.

Chcete-li sledovat změny, musíte do stravy zavést postupně nový produkt. To platí pro případy, kdy první dny krmení byly přirozené. Během týdne by se objem měl pomalu zvyšovat. Některé z uvedených příznaků naznačují ostré zavedení výživy a tělo není připraveno na nový produkt.

Tělo signalizuje nevhodnou výživu mnoha způsoby. Nejčastěji se projevuje na kůži. Vnější změny jsou snáze pozorovatelné. Častým projevem neúspěšné volby produktu je diatéza nebo zarudnutí tváří. Vyrážka se může šířit po celém těle nebo na jednom místě.

Je doplněna svěděním, případně peelingem a výskytem vředů. Pokud matka kombinuje kojení a umělé krmení, je třeba zkontrolovat stravu, než začnete hrát na výživu novorozence.

Kolika, regurgitace a zácpa jsou kromě nevhodné směsi známkami dalších problémů. Nejprve musíte odstranit nesprávnou techniku ​​krmení. Zácpa nebo uvolněná stolice se ve většině případů brzy projeví sama o sobě, což je známkou závislosti na těle. Časté plivání je alarmující známkou závažných nesrovnalostí. Pokud jde o směs, oblíbeným řešením je změna konzistence.

Nadváha zřídka způsobuje vzrušení. Pokud jde o umělou výživu, je to přirozené, protože kojenec neusiluje o získání potravy a vždy existuje umělý produkt v požadované dávce.

Nedostatek hmoty však naznačuje, že tělo neabsorbuje produkt. Často je to nedostatek enzymů. V tomto případě pediatr nebo odborník na výživu předepíše terapeutický doplněk.

Dítě může „říci“ o nesprávné stravě. To je slza, odmítnutí krmit, letargie, plivání jídla. Možnosti různých výrobců se liší vkusem. Pokud se mu dítě nelíbí, musíte věnovat pozornost dalším možnostem, na které bude dobře reagovat.

Hodnocení nejlevnějších směsí

Ne všichni rodiče si zajistili příležitost přejít na drahé švýcarské výrobce. Domácí výrobce nabízí matkám kvalitní výrobky, které splňují všechny nezbytné normy. Nízká cena proto není známkou špatného produktu..

Ve většině případů se drahé možnosti liší v ceně pouze proto, že je inzerován výrobcem nebo je výživa terapeutická. Pokud dítě nevykazuje žádné odchylky a tělo vyžaduje jednoduchý produkt určený pro každého, můžete věnovat pozornost dostupným možnostem.

Důležité! Tělo novorozence negativně reaguje na přechody z jedné výživy na druhou. Proto je třeba zvolit, s ohledem na mnoho faktorů, aby nedošlo k poškození dítěte.

Výrobek se považuje za levný, pokud jeho cena nepřesahuje 300 rublů za 1 balení (v průměru 400 g). Z nichž výrobci volí směsi pro novorozence, což je lepší cena:

 1. "Nutrilak" - balení o hmotnosti 350 g, průměrná cena 167 r.
 2. „Dítě“ pro novorozence stojí 220 r s hmotností 350 g.
 3. Za "Bellact" budete muset zaplatit 220 r, hmotnost 400 g;
 4. "Semper Baby" stojí 240 r, hmotnost - 325 g;
 5. Cena "Similak" kolísá kolem 250 r, hmotnost - 350 g.
 6. 400 g „Frisolaku“ stojí 250 r.
 7. Balení "Nestogen" v 350 g stojí 264 ks.

Hodnocení dětské výživy podle složení

První věc, na kterou se pediatrové zaměřují, je složení směsi pro novorozence. Zohledňuje se poměr proteinových složek, uhlohydrátů, přítomnosti vitamínů a škodlivých složek.

Co je součástí výživy pro kojence:

 1. Protein. Jídlo, které je co nejblíže mateřskému mléku, obsahuje 1,2 g bílkovin. Výrobci zvyšují množství na 1,4 g.
 2. Poměr syrovátkových bílkovin a kaseinu. Označuje přizpůsobivost výživy. Chcete-li si vybrat doplněk, který bude mít stejnou kvalitu jako přirozená výživa, musíte hledat ukazatele 80: 20-60: 40.
 3. Tuarin je zodpovědný za vývoj zraku, centrální a periferní NS, pomáhá vstřebávat tuk.
 4. Jako součást jsou povinné rostlinné oleje. Výběr výrobců připadá na palmový, řepkový, sójový, slunečnicový a kokosový produkt. Všechny jsou povoleny ve stravě dítěte. Olej z palmových a řepkových olejů je však často považován za škodlivý..
 5. Mastné kyseliny jsou zodpovědné za vývoj mozku, které jsou nezbytné pro normální fungování buněk.
 6. Laktóza napomáhá trávení všech složek, vstřebávání látek.
 7. Prebiotika zvyšují počet mikroorganismů nezbytných pro střevo.
 8. Probiotika jsou dobrá pro obranu, trávení.
 9. Nukleotidy, vitamíny a cholín jsou potřebné pro centrální nervový systém, ochranný systém a celkový vývoj..

Jaká směs bez palmového oleje je lepší zvolit pro novorozence:

 1. Similac, Nanny;
 2. Nestrogen, Mamex, NAS;
 3. Nutrilon je kyselé mléko, Nutrilak je kyselé mléko.

Nejlepší náhrada mateřského mléka s Omega 3, Omega 6:

U produktů Similak, Nutrilak, Hipp, NAS, Semper není nutný poměr.

Množství uhlohydrátů ve složení jídla ovlivňuje pocit plnosti, období mezi krmením dítěte. Tuto roli hraje laktóza a škrob..

Nejlepší kojenecká výživa pro novorozence s uhlohydráty:

Prebiotická varianta je užitečná při zácpě u novorozenců. Z kterých výrobců si můžete vybrat:

 1. Chůva s prebiotiky.
 2. Humana s prebiotiky.
 3. Similak Premium.
 4. „Nebývalý prebio“.
 5. Nutrilak Premium.
 6. Agusha Gold.
 7. Hipp Combiotic.
 8. "Babiččina koš".
 9. Frisolak Gold.
 10. Similak ".

Jaký vitaminový mix zvolit pro novorozence:

Nukleotidy pomáhají tvořit gastrointestinální sliznici, obranný systém těla. Existuje mnoho z nich ve složení Nutrilon a Frisolak, Nestogen, Nutrilak a Semper.

Nejlepší proteinová směs

Proteiny jsou stavebním materiálem pro všechny dětské varhanní systémy. Výrobci potravin nechávají své poměry produktů blízko mateřského mléka. Nebo zvyšte hodnotu, protože protein kravského produktu je pro tělo obtížnější vnímat.

Přibližná mléčná výživa pro kojence od narození:

Nejlépe přizpůsobená kojenecká výživa

Upravené produkty jsou určeny ke krmení od narození. Ve složení jsou nejvíce podobné mateřskému mléku. Čím vyšší je věková kategorie, tím méně je produkt přizpůsoben. V doplňcích, které se zavádějí do stravy novorozenců, bohaté složení vitamínů, optimální poměr všech složek. V prvních měsících života je to jediná výživa dítěte, vše, co od nich potřebuje.

Vysoce upravené směsi jsou určeny pro kojence od 0 měsíců do 4 po narození. Vykazují maximální podobnost s mateřským mlékem. Navrženo pro zdravé, předčasně narozené děti. Pokud jste však alergičtí na laktózu, musíte si vybrat jiný druh jídla.

Kterou přizpůsobenou směs zvolit:

Ve věku 5 až 6 měsíců je jim podávána méně přizpůsobená strava. Vyznačuje se nepřítomností syrovátkové bílkoviny. Místo toho obsahuje kasein.

Nejlepší směs pro novorozence ve věku 5-6 měsíců:

Částečně upravené výrobky se kupují po 12 měsících. Pravděpodobně najdou palmový olej. Tyto možnosti pomáhají vyrovnat se s gastrointestinálními problémy, regurgitací..

Na otázku, jaká směs je lepší krmit novorozence s problémem gastrointestinálního traktu dnes, pediatrové bezpochyby odpoví. Výrobky přizpůsobené kyselému mléku pomáhají novorozencům vyrovnat se se špatným trávením, metabolismem.

V jádru tvarohové bílkoviny. Indikace výživy: alergické reakce, dysbióza, křivice, poruchy gastrointestinálního traktu, předčasná péče atd..

Která směs je nejlepší pro novorozence:

 1. "Fermentované mléko NAS 1".
 2. "Kysané mléko Nutrilac".
 3. "Kysané mléko Nutrilon".
 4. Agusha 1, 2.
 5. "Biolact přizpůsoben".

Nejchutnější dětská směs

Je nemožné přesně říci, která kojenecká výživa je nejchutnější. Předvolby pro kojence jsou odlišné, stejně jako u dospělých. Mnoho matek se snaží vybrat doplněk, který chutná spíše jako mateřské mléko. To však neznamená, že dítě dá přednost. Abyste pochopili, zda máte rádi jídlo, musíte sledovat reakci dítěte.

Nejméně chutné jsou speciální doplňky, které jsou předepsány alergikům, dětem se zácpou, kolikou, nízkou hmotností.

Pokud není možné se poradit s lékařem, musíte věnovat pozornost hodnocení směsí. Je důležité zvážit vlastnosti těla dítěte a vybrat si produkt podle kvality a ceny, složení.

Než si koupíte jídlo, musíte se seznámit s klasifikací a rozhodnout, z čeho by měla sestávat. Pokud jde o hodnocení, musíte kompilátor vzít v úvahu. Je důležité zvážit názory odborníků.

Umělé krmení: základní pravidla a tajemství

Bohužel ne všechny ženy dokáží kojit. Poté se k záchraně dostane umělé krmení (IV). Maminky, které se s tím setkávají poprvé, mají mnoho otázek. Jak vybrat směs? Kolik výživy dát dítěti? Jak začít s doplňkovými potravinami? Odpověď na tyto a další otázky najdete v článku..

Foto: A. Barkan: Jak nakrmit děti v prvním roce života. - M.: Olma Media Group, 2015

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Umělé krmení novorozence: co to je

Umělé krmení je druh výživy, ve které dítě nedostává mateřské mléko, ale speciální směs. Téměř vždy je tato výměna kompletní. Případy, kdy je dítě krmeno kojením i recepturou, se říká smíšené krmení..

Proč je dítě převáděno do kojenecké výživy? Důvody jsou velmi odlišné. Ve své praxi jsem často narazil na případy, kdy mateřské mléko zmizelo ze stresu nebo kvůli závažné nemoci. Stává se také, když je žena nucena odmítnout přirozené krmení - kvůli léčbě, odmítnutí dítěte kojení, odchod do práce. Matky někdy dítě dobrovolně převedou do směsi, protože nechtějí kojit.

Nejlepším jídlem pro dítě je samozřejmě mateřské mléko. Všichni pediatrové to říkají. Například Margarita Makarová v článku „Zdraví dětí, které byly na přirozených a umělých formách výživy“, říká, že imunita u dětí, které dostaly mateřské mléko, je mnohem vyšší než imunita „řemeslníků“. Pokud však z nějakého důvodu nemůžete kojit, nevyslovujte se. Přestože moderní směsi pro novorozence nemohou úplně nahradit mléko, obsahují dostatečné množství mikroprvků pro normální vývoj dítěte.

Pro umělé krmení se používají různé typy směsí. V zásadě se jedná o suché typy produktů, které je třeba ředit vodou. Tekuté protějšky se také prodávají, ale jsou méně běžné..

Foto: L. Ivanova, být maminkou je snadné. - M: Olma Media Group, 2013

Rozlišují se také různé druhy umělé výživy pro děti v závislosti na tom, do jaké míry jsou přizpůsobeny složení mateřského mléka. To:

Jedná se o druh směsi, jejíž složení téměř úplně opakuje složení mléka. Obsahují všechny stopové prvky a vitamíny, jakož i syrovátkové proteiny. Tento druh výživy je nejlépe absorbován tělem dítěte..

 • Částečně upraveno.

Jak název napovídá, tento druh výživy neopakuje úplně složení mateřského mléka.

 • Neupraveno.

Na trhu potravin pro novorozence existuje jen velmi málo neupravených směsí. Jedná se o výrobky, které lze konzumovat až po roce..

Pokud se podíváte na balení směsí, uvidíte, že je na nich registrován věk dítěte. Až do šesti měsíců dítě dostává jedno jídlo po šesti měsících - další po roce - třetí. Důvodem je skutečnost, že v procesu růstu potřebuje dítě uspokojivější a bohatší výživu mikroživin.

V prodeji jsou také kyselé mléko a čerstvé, bez laktózy, kasein a další typy směsí.

Jak vybrat směs

Výběr směsi není snadný. Pokud je mateřské mléko a priori vhodné pro dítě, pak s umělou výživou je všechno komplikovanější. Vědecké zkušenosti mých kolegů naznačují, že je jen málo případů, kdy byla směs pro novorozence vyzvednuta poprvé. Proto je dítě často nuceno vyzkoušet dvě, tři nebo dokonce čtyři směsi, než si pediatr vybere tu správnou. Musíte být na to připraveni.

Která směs je nejlepší pro novorozence? Moderní trh nabízí obrovské množství různých druhů potravin. Mělo by být zřejmé, že kojenci by měli dostávat pouze upravené směsi. Výběr jídla je však svěřen pediatrovi. Při výběru jídla lékař bere v úvahu věk dítěte a jeho vlastnosti. Moji kolegové M. Dubrovskaya, Y. Mukhina, P. Shumilov o tom píšou v článku „Zásady výběru směsí pro umělé krmení dětí“..

Pokud je vše jasné s věkem dítěte, pak položka na funkcích může způsobit zmatek. Je třeba objasnit, že ne všechny děti vnímají běžné směsi kyselého mléka stejně dobře. Proto jsou někdy kombinovány s čerstvými. Je vhodné dávat takové směsi dětem, které ještě nemají měsíc. K dispozici je také jídlo, které je přizpůsobeno dětem se zvláštními potřebami. Například:

 • pokud dítě nemá enzym, který štěpí laktózu, je mu předepsáno jídlo neobsahující laktózu, například „Similak neobsahující laktózu“;
 • s alergiemi na kravské mléko - sojová směs;
 • pokud dítě často plivá - speciální umělá výživa se zahušťovadly;
 • u nestabilní stolice, dysbiózy by měly být upřednostňovány směsi s probiotiky;
 • s projevy jakékoli alergie - hypoalergenních přípravků;
 • Pokud dítě nezískává na váze dobře, vyberte si stravu s vysokým obsahem bílkovin.

Při výběru směsí pro kojence se také podívejte na datum exspirace. Nepoužívejte směs, pokud je obal poškozený (i když je drcený), protože to znamená, že nejsou dodrženy skladovací podmínky.

Fotografie: Khramtsova E.G. Umělé a smíšené krmení - Petrohrad: Litera, 2010

Internet není zdrojem informací, které by měly být použity při hledání nejlepších směsí pro novorozence. Recenze maminek se mohou v některých aspektech shodovat a tipy budou užitečné. Pamatujte však: co vyhovuje jednomu dítěti nepotřebuje další. Proto se přesto řídte názorem lékařů.

Reaguje dítě na směs dobře? Je plný, spokojený, bez problémů se stolicí, regurgitací a alergiemi? Potom neměňte směs. Měli byste však být ostražití, pokud je dítě neklidné, často pláče a přibývá na váze. Zvoní také poplach pro případné problémy se stolicí nebo pokud dítě po jídle neustále spí. Tyto body naznačují, že umělá výživa nejpravděpodobněji nezapadá do dítěte.

Která směs je lepší, dítě ti to řekne. Možná, že pediatr zvolená výživa pro něj bude ta pravá a není problém..

Umělé krmení: pravidla a technologie

Nyní zjistíme, jak správně krmit směs. Nejprve musíte pochopit, zda dítě ihned dostává umělou výživu nebo zda přechází z kojení na jiný typ krmení..

Děti, které se nedávno narodily, jsou vzhledem ke své hmotnosti krmeny z láhve nebo stříkačky. Která směs je nejlepší pro novorozence, řekne neonatolog. Stojí za to postupovat podle pokynů na obalu nebo použít zvláštní vzorec, který bude lékař informovat. Rychlost krmení novorozence se počítá na základě hmotnosti a věku dítěte.

Pokud dítě dostalo mateřské mléko, vyplatí se postupné vstřikování směsi. Nejprve podejte méně než zamýšlené množství výživy a nezapomeňte se podívat na reakci drobků. Kojení postupně vyměňujte postupně. Pokuste se přizpůsobit dítěti, aby bylo pohodlnější. Je také možné nejprve podat prsa a poté směs nakrmit. Po chvíli vyměňte jedno krmení, po třech dnech - jiné atd..

Pokud mléko náhle zmizí, bude to obtížnější. Dítě může být vrtošivé, odmítnout láhev. Zde musíte být trpěliví, možná vyzkoušet různé typy bradavek.

Nejprve dejte dítěti polovinu nebo třetinu požadované dávky. Doplňte zbytek vodou. Pokud dítě reaguje dobře, postupně zvyšujte porce.

Nezapomeňte také zvážit tato pravidla:

 1. Připravte směs před každým krmením. Neskladujte hotová jídla déle než hodinu ani v chladničce.
 2. Ujistěte se, že důkladně omyjte a sterilizujte všechna jídla, lžíci, se kterou směs shromažďujete, umyjte si ruce.
 3. Přečtěte si pokyny, abyste pochopili, kolik by mělo dítě jíst při jednom krmivu..
 4. Zřeďte směs v souladu s pokyny na obalu. Používejte pouze převařenou vodu.!
 5. Jídlo důkladně promíchejte tak, aby nebyly žádné hrudky.
 6. Hotová jídla by měla být teplá, asi 37–40 ° С. Pokud není k dispozici teploměr, kapejte směs na vnitřní stranu zápěstí. Ruka by měla být hezká a vřelá.
 7. Otvor v bradavce na láhvi by neměl být velký. Nechte jídlo kapat a ne tekoucí.
 8. Držte láhev tak, aby bradavka byla zcela plná jídla.
 9. Nezapomeňte pít drobky s vodou nebo speciálním dětským čajem.
 10. Nekrmte ospalé nebo spící dítě.
 11. Nenuťte dítě, aby snědlo směs, pokud ji již nechce. Pokud však dítě zůstává hladové, může mu být navíc dáno asi 30-50 ml jídla.
 12. Po krmení držte dítě po dobu 15 minut ve sloupci. To je nutné proto, aby se uvolnil přebytečný vzduch, který během krmení stále vstupuje do žaludku.

Jak často krmit novorozence? Směs je těžší trávit než mateřské mléko. Pokud tedy můžete kojit na vyžádání, mělo by dítě dostat každou hodinu umělou výživu. K výživě novorozenců dochází zpravidla po dvou až třech hodinách. Kolik směsi by mělo dítě jíst 1 měsíc na krmivo? Obvykle je to asi 80-100 ml. Pak se zvyšuje množství jídla.

Foto: Bashkirova N. Baby od narození do tří let. Vše, co rodiče potřebují vědět. - Petrohrad, 2010

Až šest měsíců věku dítě jedí v průměru šestkrát denně. Se zavedením doplňkových potravin se počet dávek směsi sníží na pětkrát.

Už jsem řekl, že umělá výživa pro dítě často není vhodná. Jak v tomto případě přenést dítě do jiné směsi? Přechod by měl být postupný. V každém věku musí dítě začít s 10 ml denně. Nejprve dejte nový produkt a pak - obvyklé jídlo. Druhý den vstříkněte již 20 ml směsi, třetí - 30. Ve čtvrtý den můžete zadat 40 ml a rozdělit je na dvě krmiva..

Pokud dítě reaguje na změnu stravy dobře, pokračujte v zvyšování dávky, dokud není úplně nahrazena. Prostudujte si informace dobře - pak vás otázka, jak zavést novou směs, nepřesvědčí.

Krmení dítěte směsí není tak obtížné, jak se zdá. Za pár dní jste plně přizpůsobeni procesu..

Krmení dítěte na IV

Co dělat s doplňkovými potravinami, pokud dítě dostává umělé krmení? Pediatrie nedoporučuje spěchat. Stejně jako u kojení by doplňkové potraviny neměly být zahájeny před šesti měsíci. Výjimkou jsou děti, které mají předepsané doplňkové zdravotní požadavky.

Často jsem četl a slyšel od matek, které mnozí doporučují začít umělou návnadu od 4 měsíců. Předpokládá se, že kojená děti snáze vnímají různé druhy potravin. Také mnoho matek se obává, že směs nemá potřebné živiny. (To však není pravda. Už jsem řekl, že složení umělé výživy je velmi bohaté). Je proto přípustné začít s časným krmením.

Toto jsou zastaralé informace. Praxe a vědecké zkušenosti ukazují, že trávicí systém dítěte je připraven na asimilaci dalších potravin šest měsíců po narození. Proto se nespěchejte. Vaše dítě bude mít čas vyzkoušet různé potraviny!

Foto: Zaprudnov A.M., Grigoriev K.I. Pediatrie s dětskými infekcemi. - M.: GEOTAR-Media, 2017.

Pokud se tedy dítěti daří dobře, začněte ho na IVs krmit šťouchanou zeleninou. Můžete je vařit sami, nebo si koupit ve sklenicích. Začněte se živit, když má vaše dítě zájem o jídlo pro dospělé..

Pro první ochutnávku je nejlepší si vybrat bramborovou kaši z cukety nebo brokolice. Poté můžete do stravy přidat květák, brambory a mrkev. Začněte krmit své dítě jednou lžičkou před obědem. Poté směs připravte obvyklým způsobem. Pokud všechno šlo dobře, postupně zvyšujte množství bramborové kaše.

V případě, že dítě přibírá na váze, začněte s doplňkovými potravinami s obilovinami. Při prvním krmení byste si měli vybrat pohanka bez mléka. Postupujte stejně jako v případě zeleniny - začněte lžičkou. Nedávejte kaši z láhve - naučte své dítě jíst z lžíce.

Postupujte podle několika pravidel:

 • Začněte se živit, pouze když je dítě zdravé, veselé, v dobré náladě.
 • Nakrmit své dítě do speciální židle. Pokud dítě nesedí, nastavte polohu sklopení, ale nelže.
 • Začněte jedním produktem. Zadejte následující až poté, co si dítě zvykne (nejdříve za týden).
 • Přiřazení návnady najednou.
 • Nenuťte dítě jíst bramborovou kaši, pokud to absolutně nechce. Počkejte dva až tři týdny a zkuste to znovu..
 • Nejprve zadejte zeleninu, poté ovoce, cereálie, mléčné výrobky, maso a ryby.

Dnes je umělé krmení velmi častým jevem. Je důležité prostudovat všechny potřebné informace a vybrat správnou kombinaci. Potom dítě vyroste zdravě a bez odchylek.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k popsaným metodám bez předchozí konzultace s lékařem.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Články O Neplodnosti