Hlavní Analýzy

Žloutenka u novorozence? Co dělat a jak zacházet.

Žloutenka novorozence. Je to nebezpečné nebo ne? Jak léčit žloutenku?

Zčervenala kůže novorozence žlutě? Jaký je důvod a stojí za to se obávat? Je možné, že taková žloutenka je známkou poškození jater?

Co je tedy novorozená žloutenka?


Žloutenka novorozenců (žloutenka, iktericita - z latiny ikteros - žloutenka) je obecně uznávaný termín pro proces barvení na kůži kojenců, sliznicích a očních proteinech (sclera) žlutě.

Důvodem pro zbarvení vašeho dítěte barvou „mrkev“ je zvýšená hladina bilirubinového pigmentu, který se hromadí v krvi novorozence a nemůže se z něj rychle dostat, protože játra dítěte se s tím nezabývají. Jedná se o zcela normální stav většiny novorozenců, kteří se právě narodili, novorozená žloutenka není nebezpečná a v některých případech časem prochází sama sebou, v této chvíli je však třeba přísně sledovat hladinu bilirubinu..

Žlutá barva kůže však není vždy neškodná. Žloutenka je někdy známkou nebezpečného stavu, ohrožení zdraví a dokonce i života dítěte.

Se zvýšením hladin bilirubinu na dlouhou dobu a / nebo na vysoké počty se vyvíjí jaderná žloutenka - závažná komplikace jakékoli novorozené žloutenky.

Pigment je toxický a ovlivňuje nervovou tkáň. Negativní účinky pigmentu na dítě: mohou vést k neurologickým poruchám, zhoršené tvorbě řeči, zpoždění ve fyzickém nebo duševním vývoji, slepotě nebo hluchotě.

Ohrožené děti:

● Intrauterinní infekce

● Jedna hypoxie

● Jedno zadušení

Jiné příčiny žloutenky u dítěte mohou být následující faktory:


● Reakce na mateřské mléko matky;

● Reakce na drogy;

● Různé infekce matky a dítěte;

● zranění osob;

● S diabetem matky;

● Při narozené hepatitidě a dalších.

Žloutenka u novorozenců je rozdělena do dvou typů

(záleží na tom, jak vysoký je bilirubin):

● P atologické (jaderné, mechanické, hemolytické onemocnění)

Pediatr vám pomůže určit typ žloutenky


Fyziologická žloutenka u novorozenců

Nejběžnější typ žloutenky u kojenců. Nepředstavuje velké nebezpečí, ale vyžaduje monitorování a fototerapii lampou.

U přibližně 65% dětí se objevuje jako mírné žloutnutí kůže téměř okamžitě po narození - po dobu 2-3 dnů.

Fyziologická žloutenka není tak zdravým dětem tak hrozná, že se mohou zotavit samy. Předčasné a bolestivé novorozence pro léčbu žloutenky jsou předepsány fototerapie, která pomáhá tělu snížit hladinu bilirubinu a plně se vyvíjet.

Patologická žloutenka u novorozenců

Patologická žloutenka u kojenců se objevuje v průměru 2-3 týdny po narození. V průběhu patologické žloutenky u dítěte jsou pozorovány následující příznaky:


● zvýšení teploty;

● Dlouhodobá ospalost;

● Úplné nebo částečné odmítnutí jídla;

● Silná regurgitace;

● Ztmavnutí moči / změna barvy stolice.

Hladina bilirubinu v krvi dítěte v této chvíli výrazně překračuje přípustnou normu, proto konzultace s pediatrem i absolvování testů.

Jaderná žloutenka

Se zvýšenou hladinou bilirubinu v krvi dítěte může pronikat do mozku, což vede k destrukci nervových buněk. Jaderná žloutenka se vyskytuje u dětí POUZE v prvních dnech po narození. Po 5. a ještě více po 10. dni od narození se jaderná žloutenka prakticky nestane.

Projev jaderné žloutenky se vyskytuje u těžkých neurologických poruch. Doprovází ji:

● Nedostatek chuti k jídlu;

● sklápěcí hlava Z;

● monotónní výkřik;

● Zvýšený svalový tonus;

● O nepřítomnosti reflexů a věcí.


S touto komplikací potřebuje dítě pohotovostní lékařskou péči!


Obstrukční žloutenka

K tomuto typu dochází, když dochází k narušení odtoku žluči z těla novorozence.
Důvodem může být:

cysta žlučovodu;
prstencový pankreas;
nedostatečné rozvinutí žlučovodů.

Stav dítěte v této chvíli se může stát kritickým, což vyžaduje naléhavý chirurgický zásah - chirurgický zákrok k uvolnění žlučovodu.


Hemolytická nemoc

Vypadá to od prvních hodin života dítěte.

Vnější příznaky onemocnění jsou:

žloutnutí kůže a očních proteinů (sclera);
otok (nejzávažnější forma onemocnění);
vrozená anémie.

Příčinou hemolytického onemocnění je nekompatibilita krve matky a dítěte faktorem Rh - dochází ke konfliktu Rhesus. V tomto případě je nutná výměna krevní transfuze (náhrada 70-80% veškeré krve dítěte). Kromě toho lékař předepisuje k léčbě určité léky, které mohou normalizovat stav dítěte.


Důsledky žloutenky

Ve většině případů fyziologická žloutenka prochází zcela beze stopy, aniž by ublížila dítěti. Následky se mohou vyvinout až po patologických formách žloutenky - při nedostatečné nebo nesprávné léčbě. V takových případech mohou děti zaostávat ve vývoji, vážně poškodit nervový systém.


Děti, které utrpěly jakoukoli formu patologické žloutenky, musí být sledovány pediatrem a dětským neurologem!

Klinika ZDRAVÉ RODINY poskytuje speciální službu půjčení lampy pro fototerapii, která se používá k léčbě žloutenky u novorozenců doma. Vzhledem k potřebě zvláštní péče a péče o novorozence vám mobilní zařízení umožňuje snížit hladinu bilirubinu, aniž by došlo k narušení režimu dne dítěte. Na rozdíl od tradičního vybavení má moderní technologie mnoho výhod:

Bezpečnost pro život a zdraví dítěte: kombinace zelených a modrých paprsků zabraňuje přehřátí těla a také nepříznivě neovlivňuje oči dítěte;

Kompaktnost a mobilita: zařízení váží maximálně tři kilogramy a má ergonomický polštář z optických vláken, který vám umožňuje přepravovat zařízení doma;

Růst v používání: fotolampa má časovač a bezpečnostní termostat, proto automaticky řídí trvání procedury a intenzitu záření!

Všechna oprávnění a certifikáty;

Doprava zdarma v Jekatěrinburgu! Možné doručení v celém regionu Sverdlovsk.


Základem pro použití fotolamp je doporučení pediatra. Během individuální konzultace určí lékař intenzitu, trvání a také vytvoří tabulku procedur.

Kromě toho si rodiče dítěte mohou objednat expresní test k měření hladiny bilirubinu při domácí cestě. Zdravotnický pracovník pomůže rodičům správně nainstalovat a používat lampu..


POZORNOST! AKCE: Odjezd pediatrického lékaře s měřením hladiny bilirubinu v Jekatěrinburgu za speciální cenu pouze 1900 rub..!

Žloutenka u novorozence: příčiny. Kdy prochází žloutenka u novorozenců

Mladé matky, zatímco jsou stále v nemocnici, si všimnou, že kůže novorozence se nažloutlá. Zároveň se tomuto faktoru věnuje také dětský lékař, který dítě zkoumá. Žloutenka u novorozence způsobuje starosti nově razené matky. Je však tento stav tak nebezpečný? A stojí za to předčasně vydat zvuk?

Proč dítě zbledne?

Kůže dítěte je téměř vždy obarvena po dobu 2-3 dnů. Taková žloutenka u novorozence (foto v článku) je normou. Nazývá se také fyziologický. U některých dětí tento proces probíhá zcela bez povšimnutí. Jiní mohou být hrozbou. Záleží zcela na mechanismu tvorby bilirubinu, stejně jako na schopnosti malého organismu neutralizovat ho a odstranit.

Proč má novorozenec žloutenku? Chcete-li odpovědět na otázku, zvažte mechanismus práce malého organismu.

Bilirubin je produkt získaný rozpadem krevních buněk. Jeho rozlišovací charakteristika je žlutá. Bilirubin se nachází v každém těle a podílí se na metabolických procesech..

Zatímco je dítě v lůně, mnoho červených krvinek nese hemoglobin. Po narození zmizí potřeba tolika krvinek. Proto existuje proces jejich úpadku. Výsledkem je bilirubin. Musí se dostat do jater spolu s krví as prvními výkaly a močí.

Tělo dítěte však ještě není dokonalé. Mnoho systémů se právě připravuje na správnou funkci a dosud nejsou schopny zvládnout všechny své povinnosti. Proto je bilirubin, který se dostává do jater, částečně absorbován do krve dítěte. Zašpiní sliznici a kůži.

Žloutenka u novorozence je fyziologický proces, který se vyskytuje v drobenkách v důsledku nedokonalého fungování systémů. V tomto případě není důvod k obavám..

Příznaky fyziologické žloutenky

K takovému stavu v drobenkách dochází zpravidla na 2-4 dny. Je nutné si pamatovat, kdy žloutenka u novorozenců prochází. Kůže by měla získat normální zdravou barvu po 2-3 týdnech u dětí, které se narodily včas, a po 3–4 týdnech u předčasně narozených dětí. To je jeden z nejdůležitějších ukazatelů fyziologického procesu..

Můžeme říci, že u novorozenců existuje norma žloutenky, pokud k tomuto stavu dochází u kojenců bez zásahu lékaře a nezpůsobuje žádné poruchy v těle drobků. V tomto případě by mělo dojít ke snížení odstínu již na konci prvního týdne života.

Příznaky fyziologického stavu jsou tedy následující:

 • nažloutlý odstín tváře novorozence a sliznic;
 • vzhled zbarvení v průměru do 4. dne života;
 • bílé oči žluté;
 • po prvním týdnu začne barvení postupně mizet;
 • stav dítěte je zcela normální;
 • výkaly a moč přirozené barvy.

Kromě vizuálních příznaků je žloutenka u novorozence, jehož fotografie jasně ukazuje tento stav, ovládána indikátorem bilirubinu v krvi..

Příčiny fyziologické žloutenky

Lékaři rozlišují určitou rizikovou skupinu. Žloutenka u novorozence může nastat, pokud:

 • dítě se narodilo předčasně;
 • matka dítěte trpí cukrovkou;
 • narodila se dvojčata.

Moderní odborníci provádějící výzkum v této oblasti identifikovali několik faktorů, které mohou ovlivnit tento stav v drobenkách. Příčiny žloutenky u novorozenců mohou spočívat v:

 • výživa ženy během těhotenství;
 • špatné návyky nastávající matky;
 • zhoršení zdraví těhotné ženy;
 • nepříznivé podmínky prostředí;
 • nedostatek jódu během těhotenství;
 • přičemž některé léky užívá žena.

Všechny tyto faktory mohou ovlivnit nedostatečný vývoj dítěte v matčině lůně. Kromě toho mohou vyvolat předčasné narození. A v tomto případě tělo drobky nemá čas, aby se plně formovalo, aby fungovalo dokonale.

Výsledkem je, že nahromaděný bilirubin včas nevstoupí do jater pro stažení. Dochází k dříve diskutovanému procesu barvení kůže..

Patologická žloutenka

Fyziologická žloutenka u novorozence, diskutovaná výše, je zcela logickým a zcela neškodným stavem. Někdy však lze pozorovat i druhý typ. Jde o patologickou žloutenku.

Tento stav není tak bezpečný. V tomto případě je jakékoli selhání v těle dítěte způsobeno žloutkou u novorozenců. U těchto dětí je překročena norma bilirubinu. Nezapomeňte na toxicitu tohoto pigmentu. Překročení kritického indikátoru znamená otravu těla.

Naneštěstí intoxikace kojeneckého těla může u novorozenců vyvolat docela žalostné důsledky žloutenky:

 • poškození mozku a nervového systému;
 • hluchota
 • mentální retardace.

Proto je třeba mít na paměti, že prodloužená zbarvení kůže může být velmi nebezpečné. Takové dítě podléhá okamžité diagnostice a odpovídající léčbě..

Příznaky patologie

U novorozenců se ve většině případů vyskytuje fyziologická žloutenka. Patologie jsou velmi vzácné. A přesto byste měli být velmi opatrní ohledně stavu dítěte v prvních dnech života.

Chcete-li včas rozpoznat nemoc nebo zajistit, že tato zkušenost je neopodstatněná, měli byste vědět, jaké příznaky se objevují v novorozené žloutence v případě patologie:

 • první den dochází ke zbarvení kůže;
 • dítě má žlutý tón pleti po dlouhou dobu (více než 3 týdny);
 • krevní test ukazuje vysoký obsah bilirubinu;
 • dítě je zablokováno, ospalé, letargické;
 • dítě odmítá jíst;
 • je zde depresivní sací reflex;
 • novorozence monotónně křičí;
 • je pozorována svalová hypertenze;
 • přítomnost tmavé moči;
 • stolice jsou téměř vybledlé.

To jsou hlavní znaky charakterizující přítomnost patologie. Rodiče si mohou všimnout většiny výše uvedených příznaků sami, a to i bez pomoci lékaře.

Pokud takový okamžik chybí a léčba není zahájena včas, může se u dítěte rozvinout nové příznaky, závažnější:

 • bradykardie;
 • křeče
 • pronikavý výkřik;
 • vysoká inhibice - stupor;
 • kóma.

Příčiny patologie

Ještě jednou byste měli ujistit mladé rodiče. Patologická žloutenka u novorozenců je diagnostikována jen zřídka. Podle statistik se tato forma vyskytuje u 50–70 dětí z 1000.

Hlavním indikátorem patologie je období jejího výskytu. Sliznice a kůže získávají intenzivní žlutý odstín téměř v prvních hodinách po narození. Krevní test takových drobků ukazuje na vysokou koncentraci bilirubinu v krvi.

Mezi hlavní příčiny patologické žloutenky patří:

 1. Hemolytické onemocnění vyvolané nekompatibilitou Rh faktorů krve matky a dítěte.
 2. Intrauterinní infekce v játrech dítěte.
 3. Přítomnost dědičných patologií v drobcích.
 4. Abnormální vývoj žlučovodu u dítěte.
 5. Nezralost u dítěte s jaterními buňkami.
 6. Patologie pankreatu.
 7. Hypotyreóza - snížená funkce štítné žlázy.
 8. Zavedení drogy "Oxytocin" během porodu.
 9. Předčasný porod žen s diagnózou diabetes mellitus.
 10. Vstup do dítěte s antibiotiky, jako je Cefazolin, Ampicilin.

Taková patologie je náchylnější k dětem, jejichž matky měly obtížné těhotenství. Tyto ženy často prohlásily časnou, pozdní toxikózu a hrozbu potratu. Výrazně zhoršuje stav převáděného potratu, potratu. Mohou se také stát zdrojem vývoje tak nepříjemného stavu, jako je patologická žloutenka u novorozenců.

Norma bilirubinu

Tento koncept je poměrně relativní. Ceny Bilirubinu se u novorozenců i dospělých liší. Liší se u dětí, které se objevují včas a předčasně.

Pro vizuální hodnocení hladiny bilirubinu se používá Cramerova stupnice. Znamená to, že kůže novorozence je zbarvena nerovnoměrně. V závislosti na biochemickém ukazateli v krvi existuje určitý vzorec žloutnutí určitých oblastí.

Zpočátku jsou obarveny obličej novorozence a krk. Poté tělo zožloutne. Pak přichází řada horních končetin. Za nimi se stanou žluté ruce. Pak následujte dolní končetiny, nohy.

Pokud se podíváte na krevní test dítěte, které má nažloutlé ruce a nohy, můžete vidět, že hladina bilirubinu výrazně přesahuje kritický ukazatel. Takové měřítko umožňuje vizuálně sledovat dynamiku průběhu tohoto stavu. Podle Kramera, jakmile žloutenka u novorozenců přejde, krevní obraz se úplně vrátí k normálu..

Hladiny Bilirubinu jsou stanoveny biochemickou analýzou. Pokud přesáhne 60 μmol / l, znatelně se projeví žlutost.

Následující standardy bilirubinu pro novorozence jsou:

 • první den (24 hodin pro dítě) - indikátor by neměl překročit 119 μmol / l;
 • ve druhé (48 hodin) - ne více než 153 μmol / l;
 • třetí den (72 hodin) - nepřesahuje 187 μmol / l;
 • o 4-5 dní - 205 umol / l.

Při fyziologické žloutence hladina bilirubinu nikdy nepřesahuje 205 mikromol / l.

Diagnóza žloutenky

Nepropadejte panice, pokud kůra strouhanek získává charakteristický stín. O takovém jevu, jako je žloutenka u novorozence, Komarovsky říká: „Pozornost by měla být věnována doprovodným symptomům.“ Nejdůležitějším znakem je, jak již bylo uvedeno, doba zbarvení kůže. Pokud dojde ke žloutnutí několik hodin po narození drobků, je to příležitost k vyšetření dítěte.

Přestože je žloutenka zachována u novorozence, Komarovsky doporučuje tuto dynamiku zvážit. Pokud dítě během bdělého období vesel aktivně kojí, dobře spí, nebojte se.

V případě podezření na patologii je lepší podstoupit diagnózu. Za tímto účelem by měly být provedeny následující studie:

 • krevní testy, testy moči (obecně);
 • fekální vyšetření;
 • test na bilirubin v krvi, moči;
 • analýza protilátek proti různým infekcím a virové hepatitidě;
 • krevní biochemie (stanovení jater, bílkovin, enzymů cholesterolu).

V případě potřeby lze drobky přiřadit:

 • Ultrazvuk jater, žlučových cest;
 • skenování jater;
 • Ultrazvuk sleziny;
 • tomografie;
 • duodenální ozvučení;
 • MRI.

Léčba žloutenky

Fyziologická forma nevyžaduje speciální zásahy. Tato podmínka později přechází u kojence samostatně. Některé metody však umožňují překonat jev jako je žloutenka u novorozence mnohem rychleji a snadněji. Léčba zcela závisí na její závažnosti.

Lékaři obvykle doporučují následující metody:

 1. Prvním a hlavním lékem na žloutenku je máminovo kolostrum. Působí na dítě jako projímadlo. Colostrum vám umožňuje trochu urychlit a usnadnit proces odchodu mekonia. A spolu s původními výkaly je také známo, že bilirubin je vylučován z těla dítěte.
 2. Skvělou léčbou může být opalování. Za teplého počasí se doporučuje chodit s dítětem a odhalit nohy a paže. V chladném období je vhodné přesunout dětskou postýlku blíže k oknu. Sluneční paprsky procházející sklem budou mít příznivé účinky na dítě.
 3. Často používal speciální lampu pro novorozence ze žloutenky. Taková terapie je dítěti předepsána velmi pečlivě, vzhledem k jeho celému období. Pod vlivem světelného záření začíná přeměna bilirubinu. Po 12 hodinách se ve většině případů vylučuje z těla dítěte močí a stolicí.
 4. Je-li u novorozence pozorována výraznější žloutenka, je třeba intenzivnější léčbu. Předepište glukózu, aktivní uhlí. Glukóza přispívá k významnému zlepšení funkce jater. Aktivní uhlí působí ve střevu na bilirubin, váže ho a vylučuje z těla výkaly.
 5. Při extrémně těžké žloutence se pro dítě doporučuje transfuze darované krve. Tento postup je velmi nebezpečný. A bohužel to není vždy možné. V případě závažných patologických stavů je uchráněno dítě během intoxikace bilirubinem.

Důsledky žloutenky

Ve většině případů je tento jev normální fyziologický proces adaptace kojeneckého organismu na nezávislou existenci. Proto po 2-3 týdnech žloutenka přirozeně prochází. Nevyvolává žádné komplikace ani důsledky. Dítě je veselé, veselé a přirozeně se vyvíjí.

Ale někdy obrázek není tak dokonalý. Komplikace se mohou vyskytnout v následujících případech:

 • matka a dítě mají nekompatibilní krevní skupiny a Rh faktory;
 • dítěti je diagnostikována genetická patologie;
 • dokonce i v matčině lůně mělo dítě lézi jater s virem;
 • dítě má odtok žluči.

Takové faktory mohou vést k výše uvedené patologické žloutence. Může to trvat déle než měsíc. Kůže dítěte je namalovaná nazelenalým nádechem. Barva výkalů v drobcích se stává světlou a moči naopak získává bohatý tmavý stín. V tomto případě se velikost jater a sleziny může zvětšit.

Stav dítěte je mnohem horší. V takovém případě byste se měli okamžitě uchýlit k lékařské péči, protože ignorování takové patologie může vyvolat velmi závažné následky:

 • toxická otrava mozku, nervový systém;
 • albuminémie;
 • hluchota;
 • mentální retardace;
 • zvýšené záchvaty.

Závěr

Žloutenka u novorozenců je poměrně častým jevem. A často to jde tak rychle, jak se objevuje. Nejdůležitější věcí je být velmi pozorný k vašemu dítěti. Síla a trpělivost, abyste se mohli náležitě vypořádat se všemi starostmi o novorozence.

Kdy má žloutenka projít u novorozených

Fyziologická žloutenka je považována za normální stav novorozence, když se přizpůsobuje novým podmínkám, které ji obklopují. Zbarvení oční skléry a žluté kůže je způsobeno hromaděním takového barvicího pigmentu v krvi jako bilirubinu. Ledviny a játra novorozence nemohou z těla dítěte odstranit veškerý přebytek bilirubinu. Z tohoto důvodu je tento stav novorozence považován za normální a nevyžaduje léčbu.

Ale to platí pouze pro fyziologickou žloutenku. Pokud byla patologie způsobena chorobami žlučníku, žlučovodů nebo jater, je nutný naléhavý lékařský zásah. Například s atrézií žlučových cest žlučových cest potřebuje dítě operaci na Kasai, která se provádí až do věku tří měsíců. Aby novorozenci mohli v případě potřeby včasně pomoci, měli by vědět, kdy fyziologická žloutenka přechází u novorozenců..

Jakým mechanismem se žloutenka objevuje

S vývojem prenatální krve se v krvi dítěte hromadí různé typy proteinů: cytochrom, myoglobin, hemoglobin. Jejich struktura se liší od krevních bílkovin dospělého. Když dítě prochází porodním kanálem a také několik hodin po narození, hemoglobin se rozpadá a je nahrazen jinými proteiny, které mají jiné funkce a vlastnosti.

Při rozpadu hemoglobinu se uvolňuje bilirubin - hlavní složka žluči, která působí jako barvící pigment. Játra jsou orgánem, který zpracovává a je odpovědný za odstranění bilirubinu z těla. U novorozenců není játra dosud schopna produkovat správné množství enzymů, které ničí bilirubin. Z tohoto důvodu se hromadí v těle dítěte a může způsobit charakteristické příznaky: nažloutnutí kůže a oční skléry..

Žloutenka u novorozenců - kdy má jít

Mnoho rodičů, jejichž děti trpí žloutenkou, se ptají: kdy se žloutenka u novorozenců dostane.

Typicky se žloutnutí kůže u mnoha dětí objevuje třetí den po narození. Pak končí proteinová substituce krve a uvolňování bilirubinu. Na porodním oddělení je zdravotní sestra povinna měřit hladinu bilirubinu denně pomocí speciálního fotografického zařízení a aplikovat ji na přední část dítěte. Mírný přebytek se považuje za přijatelný, ale novorozenec je pod zvláštním dohledem.

Intenzita žloutenky závisí na hladině bilirubinu a mění se s rostoucí koncentrací nepřímého bilirubinu ze stínu světlého citronu na intenzivně šafrán. Pokud dojde k patologickému zvýšení přímé hladiny bilirubinu, pak může být kůže olivově žlutá nebo nazelenalá.

Bez jakýchkoli zařízení mohou být známky žloutenky vidět 3 nebo 4 dny po narození. Kůže novorozence se stane zářivě žlutým odstínem, skléra se změní na žlutou, je možné žloutnutí nehtové destičky.

S patologickou žloutenkou může být kůže novorozence nepřirozenou citronovou barvou. U dítěte lze pozorovat následující příznaky:

 1. Neklidný častý pláč.
 2. Nesoulad velikosti břicha s hmotností a fyziologickými normami, s nimiž se dítě narodilo.
 3. Trvalá ospalost s krátkým spánkem (dítě se často probouzí a pláče, aniž by otevřelo oči).
 4. Slabost vrozených reflexů a inhibice reakcí.
 5. Výrazně převyšuje hubnutí.
 6. Nechutenství.

Pokud má dítě žloutenku z fyziologických důvodů, mělo by uplynout asi 5-7 dní po narození. Během tohoto období bude dítěti poskytována speciální terapie pomocí fotolamp. Pokud je dítě zdravé, bude propuštěn z porodnice na 5 dní. Pokud do této doby zbývá nažloutnutí kůže, mohou být dítě a matka v nemocnici po dobu 7 až 10 dní. Aby se vyloučilo fyziologické zažloutnutí tohoto období, mělo by stačit.

V mateřských nemocnicích, kde je malý počet míst, může být matce předepsáno jedno a dítě by mělo být ponecháno další 3 - 5 dní na následnou péči. Žena má přirozeně právo vyzvednout novorozence a odmítnout léčbu, ale pouze za podmínky, že podstoupí nezbytné postupy na místní klinice. Lékaři to však nedoporučují. S patologiemi žlučníku a jater je důležitá včasná diagnóza. Z tohoto důvodu je nejlepší nechat dítě pod neustálým dohledem odborníků. kdo v případě nouze může poskytnout potřebnou pomoc včas.

Jsou předepsány děti se žloutenkou

Situace je zcela běžná, když je novorozenec propuštěn z porodnice se známkami žloutenky. Není čeho se obávat. V některých případech může žloutnutí kůže přetrvávat 21 dní. Hlavní roli hraje dodržování speciální stravy kojící matkou. Z vaší stravy je nutné odstranit ty produkty, které obsahují velké množství barevných pigmentů. Je také důležité dodržovat všechna lékařská doporučení..

Dítě může mít předepsanou fyzioterapii, která může být provedena na místní klinice, ale většina pediatrů tento přístup neschvaluje. To je spojeno s vysokým rizikem infekce dítěte.

Pokud si matka všimla, že dítě neprochází žlutostí, ale připravuje se na propuštění, nebojte se. Před propuštěním dítěte z porodnice musí podstoupit následující testy:

 1. Jaterní testy - krevní test, který pomůže vyhodnotit fungování jaterních enzymů a vytvoří klinický obraz jaterního stavu..
 2. Ultrazvukové vyšetření žlučovodu, žlučníku a jater.
 3. Biochemické vyšetření moči a krve.

Specialista, který dítě pozoruje, musí určitě vyhodnotit dynamiku změn hladiny bilirubinu v krvi a vyvodit závěry o povaze žloutenky. Pokud dítě nevykazuje známky patologického průběhu žloutenky, je propuštěno ze zdravotnického zařízení a matka v případě potřeby vydá doporučení pro léčbu, péči a režim.

Co dělat, když se žloutenka objeví po propuštění z porodnice

Pokud zjistíte žloutenku u dítěte po propuštění z porodnice, jedná se o varovný signál. Důvody mohou být:

 1. Virové infekce (hepatitida a další).
 2. Poškozený metabolický proces v těle.
 3. Chyby v kojící matce ve stravě.
 4. Endokrinní poruchy v těle dítěte.
 5. Hormonální problémy u kojící matky.

V některých případech může být pozdní projev žloutenky spojen s Rh konfliktem plodu a matky nebo neshodou v krevní skupině (to je vzácné). Bez ohledu na to, co způsobilo příznaky takových příznaků, by mělo být dítě rozhodně ukázáno specialistovi a darovat krev pro analýzu. V případě potřeby vám lékař předepíše ultrazvuk a další diagnostická opatření, která vám umožní určit přesnou příčinu patologie.

Co dělat, když žloutenka neprojde druhým měsícem života

Pokud již druhý měsíc uplynul od narození dítěte a kůže stále zůstává nažloutlým nádechem, je v tomto případě nutné vyšetření. Existují takové případy, ale velmi zřídka, kdy fyziologická žloutenka může přetrvávat až 3 měsíce, ale patologická povaha musí být vyloučena.

Žloutenka u dětí starších než 1 měsíc ve většině případů ukazuje na výskyt závažných onemocnění, která je třeba vyšetřit a hospitalizovat. Existuje šance, že dítě bude potřebovat operaci. Zde je seznam těchto nemocí:

 1. Stagnace žlučových kyselin a žluči.
 2. Nemoc žlučníku.
 3. Poškození žlučovodů nebo jater, které jsou mechanické povahy.
 4. Cirhóza jater.
 5. Žlučová síň (překážka žlučových cest).

Všechna tato onemocnění jsou ve většině případů fatální v kojeneckém věku. Z tohoto důvodu by člověk neměl ignorovat příznaky patologické žloutenky. Pokud příznaky žloutenky u dítěte neprošly v prvním měsíci života, je nutné navštívit lékaře.

Jak zjistit, zda žloutenka prochází

Prvním příznakem toho, že se dítě zotavuje, je pomalé vymizení nažloutlého odstínu z kůže a očí. První sliznice očí obvykle zblednou a po kůži břicha a končetin. Na obličeji mohou být po dlouhou dobu přítomny známky žloutnutí. Ale ne úplně a zmizí 3 dny po pozitivní dynamice.

Zlepšuje se také celkové zdraví dítěte. Stává se aktivnějším, zvyšuje se bdělá období a spánek se zklidňuje a prodlužuje. Změny v chování dítěte jsou patrné. U dítěte se útok náhlého pláče projevuje stále méně a dítě samo o sobě zklidňuje. Pokud pozorně sledujete dítě, můžete vidět, že se snaží upoutat svůj pohled na předměty, a také začal reagovat na hlasy jeho matky a dalších příbuzných..

Společně všechny tyto projevy ukazují, že krevní obraz se postupně normalizuje, hladiny bilirubinu klesají a práce žlučníku a jater odpovídá fyziologickým standardům.

Je nutná léčba

Ve většině případů žloutenka sama prochází asi 7 až 10 dní (ve vzácných případech to může trvat až 4 týdny). Lékařská korekce obvykle není předepsána, ale pokud je index bilirubinu mnohem vyšší, než je obvyklé, pak je předepsáno zasedání fototerapie. Dítě je umístěno pod speciální UV lampu, zakrývající oblast očí ochrannými brýlemi. Délka léčby a délka zákroku u každého dítěte se stanoví individuálně.

Dítě je doma opalovat. V létě jsou možné celý den, ale nejlepší je zvolit období, kdy je slunce méně aktivní: ráno do 12 hodin nebo večer po 16. Ale v zimě je nejlepší opalovat se od 13 do 16 hodin. Je to tak, že ultrafialové paprsky slunce dobře pronikají atmosférickou vrstvou a jsou aktivnější. Postup se provádí následujícím způsobem:

 1. Dítě se zcela svléká (plenky jsou také odstraněny).
 2. Položte tlustou plenu na tvrdý povrch, kde sluneční paprsky dobře padají.
 3. Nasaďte dítě na tuto plenu a nechte ji tam asi 10 minut, pravidelně se obracejte ze zad na žaludek a zpět.

Během tohoto postupu by mělo být dítě něčím lákáno (hrát si s ním, zpívat píseň nebo vyprávět pohádku). Stále nechápe význam toho, co jste řekl, ale po vyslechnutí rodného hlasu se uklidní. Pokud stále pláče, vezměte ho do náručí a jděte k oknu. Ujistěte se, že na místě, kde je dítě, nejsou žádné průvanky. Nezapomeňte, že pokud má dítě zvýšený teplotní režim těla, pak je opalování pro něj kontraindikováno..

Pokud byla žloutenka způsobena infekcemi virové povahy, může odborník předepsat běh antivirových léků a enzymů, které obnoví jaterní buňky, a také přispět ke zlepšení fungování těla. U krevních onemocnění lze použít léky obsahující železo a protinádorová léčiva (cytostatika). Potřeba použití a jejich výběr bude záviset na tom, které onemocnění způsobilo hromadění bilirubinu.

Závěrem lze říci, že žloutenka je fyziologický stav dítěte, který ve většině případů nevyžaduje lékařské ošetření. Při normálním průběhu tohoto stavu by měl projít 10. den života dítěte, ale existují i ​​protahované formy. V takovém případě by mělo trvat 4 týdny. Pokud po uplynutí této doby zbarvení pokožky přetrvává, nezapomeňte kontaktovat odborníka. To může být příznakem závažných patologií žlučových cest a jater, které vyžadují urgentní chirurgický zákrok..

Žloutenka u novorozenců: léčba je vždy nezbytná?

Obsah

Mnoho rodičů se obává, pokud se několik dní po narození jejich kůže, skléra a sliznice zbarví dožloutle. Tento stav není nebezpečný, nazývá se žloutenka u novorozenců, příčiny změn barvy kůže jsou ve většině případů fyziologické. Nejsou spojeny s poškozením jaterní tkáně dítěte, infekcemi nebo vážnými nemocemi. Zřídka se může vyskytnout patologická žloutenka, u níž jsou stanoveny další příznaky a dítě potřebuje vyšetření a následné ošetření.

Kojenecká žloutenka: role bilirubinu

Žloutenka je zvláštní stav, při kterém tělo produkuje více bilirubinu, než játra mohou neutralizovat. Bilirubin je vedlejší produkt ničení červených krvinek. Játra to zpracují a vytvoří žluč, hustou jantarově žlutou látku, která pomáhá trávení. Nadbytek bilirubinu, který nelze v játrech úplně neutralizovat, vstupuje do krevního řečiště a do buněk v těle. Tato sloučenina má žlutou barvu a hromadí se v kůži, na sliznicích a v oblasti očních proteinů, což jim dává specifickou barvu - od citronu po pomeranč. U kojenců je možný vývoj fyziologické žloutenky (hyperbilirubinémie novorozence) i patologické. Pak bude žlutá barva kůže jedním z příznaků závažných patologií.

Žloutenka u novorozenců: příčiny problému

Pokud je žloutenka detekována u novorozenců, mohou být její příčiny:

 • fyziologický, spojený s nezralostí jaterních enzymů a adaptací těla na existenci extrauterinů,
 • patologické, když jsou změny barvy kůže jedním ze symptomů onemocnění.

Fyziologická žloutenka se vyvíjí po dvou až čtyřech dnech od narození a zmizí po 14–20 dnech. To je spojeno se zničením části hemoglobinu dítěte po narození v důsledku přechodu na plicní dýchání. Toto je fetální hemoglobin, který přenášel kyslík během období života plodu. Po narození je nahrazena „dospělou“ formou hemoglobinu..

Při procesu změny fetálního hemoglobinu na normální se vytváří nadbytek bilirubinu. Vzhledem k nezralosti enzymů nemá játra dítěte čas na zpracování veškerého bilirubinu najednou, část se hromadí v krvi a dochází k fyziologické žloutence. Každý druhý novorozenec trpí, léčba v této situaci není nutná.

Žloutenka předčasně narozených dětí je podobná fyziologické, ale vyskytuje se u předčasně narozených dětí. Játra u dětí narozených před datem splatnosti je méně vyvinutá než v dlouhodobém horizontu. Proto jejich tělo zpracovává nadbytek bilirubinu horší. Asi 80% předčasně narozených dětí trpí žloutenkou.

Samostatně se vyplatí zastavit u žloutenky při kojení. K tomu dochází, když dítě v prvních dnech života nedostává dostatečné množství mateřského mléka. Důvodem je skutečnost, že matka zatím nemůže produkovat optimální množství mateřského mléka, nebo dítě není správně aplikováno, saje pomalu a rychle usne, ne úplně nasycené.

Kojící žloutenka není spojena s mateřským mlékem samotným, ale s jeho dočasným nedostatkem, který ovlivňuje funkci jater. Žloutenka během kojení se vyskytuje v průměru u 5-10% novorozenců a zmizí, když dítě začne dostávat dostatečné mateřské mléko.

Patologická žloutenka

Pokud má dítě určité zdravotní problémy, může mít patologickou žloutenku. S nimi je barva kůže intenzivnější, doprovázená různými příznaky z vnitřních orgánů a nervového systému. Kromě toho bilirubin prudce stoupá, jehož norma v krvi může být pětkrát nebo vícekrát překročena. V této situaci dítě potřebuje lékařský dohled a léčbu.

Hemolytická žloutenka, známá také jako nekompatibilita s Rh faktorem (Rh-konflikt) a krevní skupinou (ABO), nastává, když se krevní skupina (nebo příslušnost k rhesus) matky a plodu neshodují. V takových případech tělo matky vytváří protilátky, které ničí červené krvinky plodu. Masivní ničení červených krvinek zvyšuje bilirubin v těle dítěte, takže se dítě narodí se žloutenkou nebo se vyvíjí v prvních hodinách života. Tato žloutenka u novorozenců je vážná, ale vzácná.

Patologická žloutenka u novorozence se vyskytuje brzy a déle, barva kůže je neobvykle jasná, protože to může být důsledkem poškození jater. Existuje mnoho příčin žloutenky, ale hepatitida je nejčastější. Hepatitida je způsobena viry hepatitidy B - A, B, C, D nebo E. Kromě toho může být výsledkem nitroděložní infekce..

Atresie biliárního traktu, vzácná malformace biliárního systému, může také způsobit žloutenku. Žlučovody, které odstraňují žluč z jater do střev, mohou být zcela blokovány. To vede ke stagnaci žluči, protažení intrahepatálních žlučovodů a poškození jaterní tkáně, což nakonec vede ke žloutence.

Hodně jsi četl a vážíme si toho!

Nechte svůj e-mail, abyste vždy dostávali důležité informace a služby pro udržení vašeho zdraví

Žloutenka u novorozenců: příčiny, léčba, důsledky

Žloutenka u novorozenců není jen často - ale je to téměř vždy. Každá matka si snadno všimne prvních příznaků. Dítě se neobvykle ztmavne nebo jako by se naplnilo nažloutnutím, bílé oči zblednou. Je to nemoc nebo rys malého dítěte? To bude jasné později, po několika dnech pozorování. Nejčastěji není důvod se obávat, tento stav je způsoben některými fyziologickými vlastnostmi těla novorozence.

Proč se objevuje žloutenka?

Zde je bilirubin primárně „na vině“. Co je to a odkud pochází? Je to docela jednoduché. Dítě, které se dosud nenarodilo, má speciální krev se zvláštním (fetálním) hemoglobinem. Přenáší kyslík skrz krevní cévy dítěte. Když se dítě narodí, začne lehce dýchat. A pak se složení krve změní: objeví se v něm „živý“ hemoglobin a zárodek - je zničen. Zde se vytváří bilirubin. Dítě to nepotřebuje a malý organismus se ho zbavuje.

Pro dítě je to velmi obtížná záležitost. Jen tak bilirubin nemůže být odstraněn. Nejprve vstupuje do jater a mísí se tam se speciálními enzymy, poté se rozpustí v moči a poté se snadno vylučuje. Pokud játra selže a v krvi je hodně bilirubinu, začne žloutenka.

Příčiny patogenní žloutenky jsou zcela odlišné. Nejčastěji jsou způsobeny porušením odtoku žluči z těla v důsledku následujících podmínek:

 • nekompatibilita krevních skupin;
 • konflikt rhesus;
 • virové poškození jater;
 • genetické metabolické poruchy;
 • dědičné choroby;
 • hormonální poruchy;
 • mechanické poškození žlučových cest nebo jater.

VIDEO:

Norma bilirubinu

V krvi novorozence by měl být bilirubin v rozmezí 8,5 až 20,5 μmol / l (mikromol na litr). Měrná jednotka je poměrně složitá, ale nemůžete do ní jít. Pokud je to opravdu zajímavé, probíhá krevní test na molekulární úrovni. Pokud analýza ukáže, že obsah bilirubinu je mírně vyšší než obvykle, lékař chápe: tělo dítěte nemá čas se s touto zátěží vyrovnat. Skutečná žloutenka nastane, když hladiny bilirubinu překročí 35 umol / l.

A přesto je jiná...

Proč je žloutenka již jasná. A proč obecně existují potíže se závěrem bilirubinu? Mohlo by to být známkou patologie? Bohužel ano. Lékaři rozlišují dvě skupiny žloutenky - fyziologické a patologické. Zvažte všechny typy žloutenky od nejvzácnějších po nejběžnější.

Patologické typy žloutenky

Jsou vzácné, ale vyžadují povinný lékařský dohled a léčbu. U patologické žloutenky existují vždy další příznaky. Některé si může všimnout matka nebo někdo z rodiny, jiné budou uznány pouze lékařem.

Hemolytická nemoc

U všech dětí, které onemocní žloutenkou novorozenců, méně než 1% připadá na ty, kteří trpí hemolytickým onemocněním. Důvody:

 • Rhesusův konflikt matky a dítěte (nejčastěji);
 • neshoda v krevních skupinách (velmi vzácné);
 • nekompatibilita s antigeny (téměř nikdy se nevyskytuje).

Taková žloutenka je však rychle rozpoznána. Kůže a skléra dítěte zžloutnou během několika dnů, ale téměř okamžitě po narození. Dítě vypadá letargicky a ospale. Lékař zkoumá dítě a pocítí zvýšení sleziny a jater. Všechny tyto příznaky ukazují, že novorozenec naléhavě potřebuje pomoc, a pak lékaři zahájí okamžitou léčbu. Nejzávažnějším případem je jaderná žloutenka, ve které bilirubin otráví mozek dítěte.

Obstrukční žloutenka

Vzácná, ale stále patologická. Existuje několik důvodů pro obstrukční žloutenku:

 • problémy se žlučníkem;
 • porušení průchodnosti žlučových cest;
 • problémy s játry.

Nejčastěji je obstrukční žloutenka způsobena genetickými poruchami nebo porodními poraněními dítěte. Projevy tohoto onemocnění jsou patrné, když je dítě ve věku dvou až tří týdnů. Kůže zároveň nevypadá pouze žlutě, ale se nazelenalým nádechem. Dětská židle se neobvykle světlá, téměř bez barvy. Lékař bude cítit, že se játra zhutňují a slezina se zvětšuje. Pokud existuje podezření na obstrukční žloutenku, jsou předepsána různá další vyšetření - například ultrazvuk. Léčba bude záviset na typu patologie..

Existují také hraniční podmínky, kdy se dlouhodobá žloutenka po porodu dostane do patologie:

 1. Konjugační žloutenka je spojena se špatnou funkcí jater. Enzymy jater špatně vážou bilirubin a nemohou se vypořádat s jeho odebíráním z krve.
 2. Jaderná žloutenka se objevuje s prudkým zvýšením hladiny bilirubinu během postpartum žloutenky. V tomto případě bilirubin proniká do nervového systému a působí na něj toxicky..
 3. Jaterní žloutenka se objevuje, když jsou jaterní buňky poškozeny viry nebo bakteriemi.

Fyziologická žloutenka

Nyní všichni lékaři uznali, že se nejedná o nemoc, ale o jednu z možností pro normální stav novorozeného dítěte. V této situaci však musí být dítě pečlivě sledováno, aby se nevynechaly možné patologie.

Žloutenka z mateřského mléka

Další vzácný případ. Vyskytuje se, když matka má v mléce hodně estrogenu (jedná se o ženský pohlavní hormon). Pak játra dítěte nejprve začnou stahovat estrogen, a teprve poté bilirubin. V tomto případě zůstává dítě ikterické po dobu až tří měsíců. Současně se dítě dobře vyvíjí - má dobrou chuť k jídlu, spánek a přibývání na váze a výšku. Tato podmínka není nebezpečná a sama odezní..

Pokud se u dítěte vyvine žloutenka z mateřského mléka, matky se často ptají: Není lepší odstavit dítě z prsu? Může existovat pouze jedna odpověď: nic lepšího! Ano, bez mateřského mléka dítě přestane „žloutnout“. Ale kolik ze všeho užitečného a důležitého v tomto případě dostane? Kojení tedy musí pokračovat.

Novorozenecká žloutenka

A konečně nejběžnější forma. Toto je žloutenka, která se objevuje u většiny dětí. Nevztahuje se na nemoci a nevyžaduje léčbu. Tato žloutenka novorozence prochází sama o sobě a nevede ke komplikacím. Pravda, existuje jiný pohled: pokud se objeví žloutenka, pak je játra dítěte stále přetížená. Ale dítěti lze pomoci.

Příznaky

Hlavním a indikativním příznakem jakéhokoli typu žloutenky je zbarvení kůže a sliznic, oční proteiny. Zbarvují jasně žlutou, téměř citronovou barvu..

Pokud uplyne více než dva týdny a pokožka dítěte nezískala normální barvu, je vhodné navštívit lékaře. Před léčbou žloutenky bude předepsána analýza hladiny bilirubinu v krvi. Hladina bilirubinu závisí na mnoha faktorech a není možné jednoznačně interpretovat výsledky testu. Lékař vyvodí závěry o zdravotním stavu dítěte podle obecného obrazu zdravotního stavu.

Příznaky patologických typů žloutenky se projevují změnou barvy kůže. Rozdíly spočívají v době jejich vzhledu a v některých vlastnostech projevu:

 • ihned po narození se objeví změna barvy kůže;
 • po třech až čtyřech dnech se zbarví žlutá barva, všechny příznaky zesílí;
 • žlutost čísla trvá déle než jeden měsíc;
 • nástup příznaků žloutenky je zvlněný: objeví se, poté zmizí;
 • Kromě žluté může barva kůže získat zelený odstín.

Kromě zabarvení kůže se přidávají další příznaky:

 • stolice jsou zbarveny;
 • moč má tmavou barvu;
 • spontánně se objevují modřiny;
 • dochází ke zvýšení jater a sleziny;
 • všeobecná pohoda dítěte se zhoršuje.

U jaderné žloutenky se pozoruje zánik sacího reflexu, silná ospalost a výskyt záchvatů.

Léčba žloutenky

Pokud mluvíme o patologii, pak jakoukoli terapii předepisuje lékař. Dítě a matka nejčastěji chodí do nemocnice, kde provádějí všechny potřebné postupy. Například, pokud matka a dítě mají jiný Rh faktor nebo jiné známky krevní inkompatibility, pak jsou transfuze nejčastěji předepisovány. V jednom postupu může dítě nahradit až 70% z celkového množství krve. V obtížných případech se transfuze opakují několikrát..

Tato opatření pomáhají zbavit se patologického bilirubinu, ale mohou dítě oslabit. Proto se často předepisuje další terapie: antibiotika, fyzioterapie atd.

Obstrukční žloutenka často vyžaduje chirurgický zákrok. Informované rozhodnutí obvykle přijímá celá komise lékařů, kteří dítě pečlivě vyšetřují a stanoví všechna nezbytná opatření. Takové ošetření a rehabilitace se provádí také v nemocnici.

Pokud je žloutenka fyziologická, pak nejspíše není o léčbě, ale o pomoci dítěti. Dítě se s jeho stavem vyrovná rychleji, pokud:

 • připojte novorozence k prsu co nejdříve (to stimuluje metabolické procesy);
 • plné kojení;
 • strava kojící matky, aby dítě nemělo trávicí potíže;
 • sluneční koupele;
 • chodí na čerstvém vzduchu.

Bohužel poslední bod nelze splnit, pokud je venku zima. Ale na jaře, v létě nebo v teplém podzimu je nutné vzít dítě na čerstvý vzduch. V létě můžete za klidného slunečného počasí otevřít dětské paže a nohy na několik minut. To je zvláště užitečné ve světlých stínech - například pod stromem, aby se rozptýlené světlo dostalo na dítě. Hlavní věc je, že dítě nezamrzne.

Taková péče o novorozence pomůže odstranit bilirubin z těla dítěte. Díky tomu bude mít dítě nejen žloutenku. Další dítě bude zdravější a bude se cítit lépe.

Hlavní metodou léčby a prevence novorozenecké žloutenky je mateřské mléko. Proto je novorozenec aplikován na hrudník od prvních minut. Kolostrum (první porce mateřského mléka) má výrazný projímavý účinek. Pomáhá odstraňovat spolu s výkaly a barvivy (bilirubin). Krmení dětí na vyžádání je nejlepším lékem na žloutenku.

Někdy, kromě mateřského mléka, je předepsáno záření speciální lampou pro léčbu žloutenky - fototerapie. Během procedury jsou dětské oči zakryty obvazem nebo brýlemi a umístěny pod lampu. Kurz je 96 hodin.

Žloutenka lampa

Při provádění fototerapie mohou být pozorovány vedlejší účinky. Dítě se může zdát ospalé, kůže se začíná odlupovat a je zde porucha stolice.

Sluneční lázně mají stejný účinek. Tělo dítěte ve světle začíná aktivně produkovat vitamín D. Urychluje proces odstraňování bilirubinu z krve.

Při těžké žloutence může lékař předepsat glukózu a aktivní uhlí v tabletách. Glukóza zlepšuje aktivní činnost jater. Aktivní uhlí pohlcuje škodlivé látky jako houba, včetně bilirubinu. Dále je uhlí společně s bilirubinem přirozeně vylučováno do stolice..

Lékař vyvíjí metodiku pro léčbu patologických typů žloutenky v závislosti na diagnóze. Zohledňují se všechny faktory a okolnosti narození dítěte. Průběh porodu a těhotenství, nemoci matek, výsledky testů a ultrazvuk. Někdy je nutná konzultace s úzkými odborníky; chirurg nebo endokrinolog.

Při léčbě žloutenky se používají různé typy terapie:

 • Antivirová.
 • Antibakteriální.
 • Choleretické.
 • Detoxikace.
 • Imunní.

Používají se jednotlivě i v kombinaci pod přísným lékařským dohledem. Závisí to na příčinách žloutenky..

Důsledky a problémy

V patologických podmínkách není možné předvídat, jak rychle se dítě zotaví. Především to vše závisí na příčinách nemoci a její závažnosti. Proto je zvláště důležité pozorovat dítě v prvních dnech života. Co hledat?

 1. Žloutenka se objevila několik hodin po narození dítěte (krevní konflikty jsou možné).
 2. Dítě je špatně vyvinuté, je ospalé a letargické (významný přebytek bilirubinu v krvi, včetně hemolytického onemocnění).
 3. Žloutenka je doprovázena křečemi, neustálým pláčem (může to být jaderná žloutenka). S touto diagnózou se u dítěte může rozvinout sluchové postižení, motorické patologie, v nejtěžším případě může dítě zemřít.
 4. Novorozenec má porodní poranění.

Jakmile žloutenka začíná u novorozence, je nutné pečlivé pozorování, aby se zabránilo rozvoji patologií. Pokud je léčba provedena včas, dítě se zotaví velmi brzy a bude zdravě růst.

Fyziologická žloutenka nezpůsobuje žádné komplikace. Může to trvat dva až tři týdny. Většina dětí se zbaví žloutenky, když jim je jeden měsíc. Pokud je důvodem mateřské mléko, může se stav prodloužit o další jeden až dva měsíce. Poté jsou kůže a oči dítěte zcela zbaveny žlutého nádechu. Po celou tu dobu se dítě plně rozvíjí. Hlavní věc pro něj je péče o jeho matku, příbuzné a lékaře. A potom dítě vyroste zdravě a šťastně.

Fyziologická žloutenka u zdravých dětí nepoškozuje tělo, neovlivňuje další vývoj dítěte. Patologická žloutenka zvyšuje s věkem riziko cirhózy nebo rakoviny jater. U 90% dětí, které měly v dětství hepatitidu, přetrvávají účinky žloutenky na celý život. To se projevuje oslabenou imunitou a špatnou funkcí jater..

Odložená jaderná žloutenka v budoucnosti může vést k hluchotě, úplné nebo částečné ochrnutí, mentální retardaci. Toxický účinek vysokého bilirubinu na nervový systém má nejzávažnější důsledky.

Články O Neplodnosti