Hlavní Bolest

Časné a pozdní těhotenství nespavost, co dělat

Každý ví, že lidé tráví ve snu asi třetinu svého života. Spánek je nejlepší lék na stres a fyziologické potíže, protože během spánku se obnovuje fyzická a duševní síla. Zdá se, že zdravý a plný spánek je pro nastávající matky prostě nezbytný, ale ne všechny se mohou chlubit.

Podle statistik až 80% žen trpí nespavostí během těhotenství, což ovlivňuje jejich duševní a fyzické zdraví, a tedy i zdraví nenarozeného dítěte. Je charakteristické, že se poruchy spánku významně zvyšují s gestačním věkem, čím blíže je porod, tím těžší je pro ženu vrhnout se do morfského království. Jak však víte, neexistují žádné beznadějné situace a existuje mnoho způsobů, jak se s tímto porušením vypořádat.

Nespavost a její typy

Nespavost nebo asomnie je jednou z poruch spánku. Tato patologie je charakterizována buď zkrácením doby nočního spánku nebo neuspokojivou kvalitou spánku (časté probuzení, trhaný spánek). Je možná kombinace obou funkcí. Příznaky tohoto stavu jsou:

 • mělký spánek;
 • časté přerušení spánku a probuzení;
 • potíže s usínáním;
 • Probuzení v předstihu (před zazvoněním alarmu).

Po probuzení se člověk cítí unavený a ohromený a během dne se věnuje problémům se spánkem a nadcházející noci. Tím se vytvoří začarovaný kruh - čím více člověk prožívá svůj spánek a neschopnost spát, tím těžší pro něj bude každou následující noc a usínání. Má smysl mluvit o nespavosti, pouze pokud se všechny popsané příznaky vyskytnou třikrát nebo častěji v týdnu a trvají měsíc nebo více.

Potřeba spánku je individuální pro každou osobu, ale v průměru by obyčejný zdravý jedinec měl spát asi 8 - 8,5 hodin v noci. V případě těžkých stresových situací nebo po těžké fyzické práci se potřeba nočního spánku prodlužuje až na 9 - 11 hodin.

Období těhotenství je nejzodpovědnějším a nejobtížnějším obdobím v životě ženy, protože v této době se zvyšuje veškerá tělesná i fyzická zátěž (jak emoční, tak emoční). Všechny systémy a orgány těla matky začnou pracovat ve vylepšeném režimu, chůze a jakákoli změna v poloze těla jsou pro ženu také docela obtížné, protože také nese „nadměrné zatížení“ - plodovou vodu a rostoucí dítě a mozek je ve vzrušeném stavu a okamžitě reaguje. sebemenší změnou emočního stavu ženy. Je zřejmé, že potřeba snu (nejen v noci, ale i ve dne) nastávající matky se výrazně zvyšuje, což je nutné pro úplné zotavení sil.

Druhy nespavosti

V závislosti na době jeho výskytu (v určitém období spánku):

 • začátek - člověk má potíže s usínáním, nemůže dlouho spát, hází se a otáčí se, trvá to až 1 - 2 hodiny (existuje strach z nespavosti, který byl přítomen dříve, touha usnout okamžitě zmizí, jakmile si člověk lehne v posteli a sebemenší zvuk snadno přeruší) obtížné snění);
 • medián - opakované probuzení a potíže s následným usnutím (nutkání na záchod, noční můra, která se objevila, minimální hluk nebo vysoká motorická aktivita ve snu) - v tomto případě je sen mělký a vyčerpávající, zdá se, jako by celou noc nespal;
 • finální - charakterizované velmi časným probuzením a neschopností znovu usnout (během dne konstantní ospalost a slabost, snížená pracovní kapacita).

V závislosti na příčině je nespavost rozdělena na:

 • přechodná nebo situační - vyskytuje se po silných (radostných nebo smutných) emocích - tento typ nespavosti během těhotenství je charakteristický v raných stádiích, žena si uvědomila svůj stav a je buď velmi šťastná a ustaraná, nebo naštvaná (tato porucha spánku netrvá déle než týden a nevyžaduje léčbu );
 • krátkodobé, které je způsobeno řadou fyziologických změn (v našem případě souvisejících s těhotenstvím) - rostoucí děloha vyvíjí tlak na močový měchýř, což vede k častému močení, stresům, které zažívají nastávající matky, těhotenské komplikace (tento typ poruchy trvá měsíc nebo déle a vyžaduje kontaktování specialisty);
 • chronické, u zdroje, u kterého stojí za to hledat jakékoli závažné onemocnění (somatické i duševní) - trvá déle než jeden měsíc a nastávající matky měly takovou nespavost ještě před těhotenstvím (lékařská konzultace, hledání příčiny a výběr, pokud je to nutné, drogy).

Proč nemohou nastávající matky spát?

Proč existuje tak vysoké procento nespavosti u nastávajících matek? Za to jsou především hormony, protože s narozením nového života v těle dochází k silné hormonální reorganizaci, a za druhé, fyziologickým změnám spojeným s těhotenstvím a samozřejmě emoční labilitou nastávajících matek, což je opět vina za hormony. Se zvyšujícím se gestačním věkem se také zvyšuje počet příčin asomnie..

V prvním trimestru

První trimestr začíná okamžikem početí a trvá až 14 týdnů. Toto období se vyznačuje střední a konečnou nespavostí, která je spojena s hormonálními změnami. Nespavost jako první známku těhotenství považují mnohé ženy, které v minulosti těhotily, a dokonce i někteří lékaři.

Od chvíle, kdy se vajíčko připojí ke stěně dělohy, se vytvoří úzké spojení mezi ním a tělem matky, které je podporováno hormony. Progesteron, který je nezbytný pro udržení a prodloužení těhotenství, současně ovlivňuje všechny ostatní orgány a systémy těla matky. Hlavním účinkem progesteronu je relaxace myometria a snížení tónu dělohy, ovlivňuje tón krevních cév, svalů střev a močového měchýře, což vede ke zvýšenému močení, nadýmání, celkové letargii a neustálé touze spát (odpoledne). V důsledku snížení vaskulárního tónu a zvýšení jejich pronikání jsou sliznice nosu a dutin otoky, což ztěžuje dýchání a zhoršuje spánek..

Fenomén časné toxikózy také vede k narušení spánku, protože u mnoha nastávajících matek nevolnost a zvracení nezmizí ani v noci a zesílí se po probuzení.

Emoce (vzrušení a strach, obavy z vývoje těhotenství a stavu dítěte), které žena zažívá, když se dozvěděla o její situaci, jsou tak silné, že odrazují touhu spát na dlouhou dobu - rozvíjí se situační nespavost.

V pozdních termínech

Druhým trimestrem těhotných žen je nejklidnější období včetně spánku. Emoce ustoupily, hormony se více či méně stabilizovaly a žaludek není tak velký, že způsobuje fyzické potíže a nepohodlí jak v aktivním stavu, tak ve snu. Problémy se spánkem během těchto období mohou být spojeny buď s komplikací těhotenství a myšlenkami na jeho úspěšné dokončení, nebo s vnějšími dráždivými látkami (nadměrný hluk, ucpání nebo chlad v ložnici).

Ve třetím trimestru se vrací nespavost a existuje mnohem více důvodů pro její výskyt:

Spící pozice

Se zvyšujícím se gestačním věkem se také zvětšuje velikost břicha, což ztěžuje pohodlnou polohu pro spaní. Je těžké spát na zádech a rostoucí děloha stlačuje spodní dutou venu, která narušuje krevní oběh v celém těle, je nemožné na břiše, zůstává pouze poloha na boku, což narušuje proces usínání. Kromě toho těhotná děloha komprimuje bránici a způsobuje pálení žáhy, což rovněž narušuje spánek a zvýšená hmotnost nastávající matky vyvolává dušnost a potíže se zaspáním.

Bolest v oblasti zad a beder

Velký žaludek má výrazné zatížení páteře, což vede k bolesti v bederní a sakrální části.

Plodový pohyb

V pozdějších stádiích, až do asi 32 týdnů, dítě dělá velké pohyby, snaží se obsadit konečnou polohu (podélnou, s hlavou směrem ke vchodu do malé pánve), což také nepřispívá k klidnému spánku, a později motorická aktivita dítěte (malé pohyby) může způsobit bolest a doslova probudit ženu.

Rychlé močení

Čím delší je těhotenství, tím častěji je nutkání k močení (těhotná děloha tlačí na močový měchýř). A pokud během dne časté používání toalety způsobuje jen malé nepohodlí, pak v noci vede k neustálému probuzení a potížím s následným usínáním.

Křeče v nohou

Na konci těhotenství má mnoho nastávajících matek problémy se žilami nohou (křečové žíly), otoky nohou, nedostatkem hořčíku a vápníku, což vyvolává nedobrovolné svalové křeče dolních končetin a v důsledku toho nespavost.

Falešné kontrakce

V předvečer porodu (asi 36 - 39 týdnů), mnoho žen začíná zažívat kontrakce, které také nepřispívají ke zdravému spánku.

Svědicí pokožka

Většina těhotných žen se během těhotenství potýká s nepříjemným jevem, jako je tomu u strií (obvykle na kůži břicha). Důvodem je rostoucí velikost dělohy a protažení kůže břicha, které je doprovázeno velmi výrazným svěděním. Dalším důvodem nespavosti v posledních dnech těhotenství je neustálé svědění kůže (na břiše, na vnitřních stehnech, na hrudi)..

Chronická únava

Čím blíže je období porodu, tím více se zvyšuje únava ženy. Je pro ni stále obtížnější oblékat se, ohýbat se, botovat a dělat každodenní práce. Ale chronická únava vede (jak se očekávalo) k rychlému usínání, ale spíše k jejím obtížím.

Emoční stres

Na konci těhotenství je jeho žena v naprostém „zmatku“, psychika je velmi labilní, smích se snadno nahradí slzami a neustálé myšlenky o nadcházejícím narození, strachu z finančních problémů, starosti o zdraví dítěte a nadcházející péči o něj nemohou ovlivnit pouze sen a příčiny nespavost. Složit situaci a noční můry.

Jak normalizovat spánek pro nastávající matky?

Co dělat s nespavostí během těhotenství? Hlavní věc není zoufalství, protože existuje východisko z jakékoli situace. Dodržování jednoduchých doporučení pomůže vyrovnat se s problémy se spánkem a neměli byste se je pokusit všechny dodržovat najednou, ale zkusit to postupně. Nepomohlo to, takže to zkusíme jinak (stejná opatření jsou účinná pro jednu těhotnou a naprosto zbytečnou pro druhou).

Hygiena spánku

Pokud trpí nespavostí, nejprve se snažíme dodržovat hygienu spánku:

Teplota v ložnici

Příliš studený vzduch nebo nádech a teplo v ložnici nepředurčují zdravý spánek. Optimální teplota v místnosti, kde nastávající matka tráví noční odpočinek, by měla být v rozmezí 16 - 21 stupňů. Je důležité ventilovat ložnici před spaním, protože čistý vzduch obohacený o kyslík zlepšuje krevní oběh, což nejen podporuje zdravý spánek matky (zlepšuje náladu, zmírňuje denní stres), ale má také příznivé účinky na dítě. Pokud je to možné (teplé období), mělo by okno / okno v ložnici zůstat otevřené celou noc.

Spodní prádlo

Ložní prádlo by mělo být vyrobeno z přírodních materiálů (bavlna, len), protože nejen dobře absorbuje vlhkost (mnoho lidí, včetně těhotných žen, hojně se potí v noci), ale je pro tělo pohodlné (neklouzavé, měkké). Totéž platí pro noční prádlo. Pyžama nebo noční košile by měly být vyrobeny z bavlněných tkanin (chintz, flanel), být volné a neomezovat pohyby a dýchání.

Matrace a polštáře

Matrace na posteli by měla být vhodná pro nastávající matku (možná reliéfní nebo velmi měkká a někteří potřebují určitou tuhost, pro kterou stačí položit tlustou překližku na postel pod matraci). Nastávající matka potřebuje několik polštářů. Domů - pro hlavu by neměla být vysoká, ale v případě pálení žáhy je dovoleno dát další polštář. Také potřebujeme polštáře pro břicho, pod nohama a mezi nohama, pod dolní částí zad a ostatními. Počet polštářů není omezen, hlavní věcí je, že vytvářejí udržování pohodlného držení těla pro spánek.

Dobré držení těla přispívá k dobrému spánku. Budoucí matce se nedoporučuje spát na břiše, ale v dlouhých obdobích je to úplně nemožné. Spánek na zádech rovněž není nejlepším řešením situace v pozdějších stádiích, protože těhotná děloha vytlačuje dolní dutou žílu a významně komplikuje krevní oběh v těle (v některých případech před ztrátou vědomí, například při vícenásobném těhotenství). Na boku je sen, nejlépe vlevo (poloha odpočinku). Optimální poloha na straně je v poloze embrya, když jsou kolena přitahována ke žaludku - stimulace krevního oběhu a relaxace všech svalů.

Vlhkost vzduchu

Zvýšená suchost vzduchu v ložnici také přispívá k narušení spánku (nazální kongesce, suchá sliznice, dušnost a bolest v krku). Pro dosažení optimální vlhkosti se doporučuje používat zvlhčovač nebo zavěsit mokré ručníky do ložnice. Před spaním je vhodné provést mokré čištění v ložnici. V ložnici by neměly být žádné další předměty (knihovna, koberce), protože hromadí prach, který také narušuje celodenní odpočinek. Z tohoto důvodu, a nejen z toho důvodu, odstraňte pokojové květiny z ložnice, protože rostliny emitují kyslík pouze za denního světla a naopak v noci jej absorbují.

Režim spánku

Je důležité sledovat režim spánku, to znamená vstávat a jít spát přibližně ve stejnou dobu, dokonce i o víkendech. Tím je podporována práce vašich vlastních biologických hodin. Měli byste jít spát až po pocitu ospalosti.

Ticho a tma

Ložnice by měla být tichá (vypnout televizor nebo stereo systém) a tmavá. K tomu stačí zavěsit husté závěsy na okno, které nedovoluje denní světlo.

Postel je místo na spaní

Postoj k vlastní posteli je velmi důležitý - je to místo jen pro spaní. Nikdy nepoužívejte postel ke čtení (ani před spaním), sledování televize a stravování.

Prostor pro spaní

Postel pro spaní by měla být prostorná, abyste si mohli roztáhnout nohy a paže doširoka (pokud je to žádoucí). To platí zejména pro těhotnou ženu. Pokud bude budoucí matka nepříjemná se svým manželem i na široké posteli, bude muset její manžel hledat další dočasné útočiště na spaní.

Příprava na denní spánek

Připravte se na zdravý a noční spánek, který by měl začít ráno. Doporučení pro řešení očekávané nespavosti:

Vyhněte se přepracování

Předpokládá se, že čím více fyzické a duševní energie bylo vynaloženo během dne, tím snazší bude večer usnout. Takové tvrzení není pravda, protože nadměrná únava vede k nespavosti, nastávající matka prostě není schopna se úplně uvolnit a odpojit se od denních problémů - zavřete oči a začnete blikat čísly / zprávami, v hlavě se řítí o možných výsledcích konkrétního problému, vstaňte nevyřešené domácí a domácí práce a věci. V případě těžké únavy a neschopnosti usnout, pomůže auto-trénink (pamatujte si na slova Scarletta Oh, Hara: „Nebudu o tom dnes přemýšlet - o tom přemýšlím zítra“), uvolňující a uklidňující hudbu před spaním (15 minut, už ne) nebo čtení Snadné knihy.

Denní spánek

Těhotným ženám se často doporučuje denní spánek, což je pochopitelné (nastávající matky potřebují více času, než se zotaví). V případě nespavosti je však lepší opustit denní spánek nebo alespoň zkrátit jeho trvání.

Noční můry

Příčinou poruch spánku jsou často snové noční můry, které vám brání usnout později. Abych se zbavil nočních můr a strachu z nich natolik, aby o nich mluvil s milovanou osobou. Zaprvé to ujistí, a za druhé, vnější názor vás přesvědčí o lehkomyslnosti takových „hororových filmů“..

Fyzická aktivita

Práce spojená s motorickou aktivitou se nejlépe provádí v první polovině dne (a je zde spousta sil pro její implementaci a nevede k nadměrnému buzení před spaním). Ale večer, před spaním, je vhodné podniknout malé procházky (stačí 30 minut) v parku, na náměstí nebo na jiných klidných místech (park nebo náměstí, dětské hřiště, nádvoří vlastního domu, kde hluk z ulice nedosáhne). Procházka vám nejen dá příležitost dýchat čerstvý vzduch, ale také způsobuje příjemnou únavu a ospalost..

Špatné návyky

Pokud nastávající matka se stále nevzdala kouření, a zejména z pití alkoholu - těhotenství - pak je čas to udělat. Alkohol a nikotin omezují krevní cévy, snižují průtok kyslíku do krevního řečiště a mají stimulační účinek, který nepřispívá ke zdravému spánku.

Večer před spaním

Neméně důležité je provádění různých činností před spaním. Jak se vypořádat s nadcházející nespavostí večer:

Vyloučte vzrušení

Neměli byste se dívat na televizi těsně před spaním, zejména zprávy, těžké psychologické filmy a hororové příběhy. Vyhněte se stresovým situacím (hádky s blízkými a vyjasnění vztahů, řešení naléhavých problémů, aktivní práce: hraní s dětmi, práce s počítačem, fyzická cvičení, včetně domácích prací: mytí, úklid bytu).

Vyloučit spotřebu stimulačních produktů

Odpoledne, zejména ve večerních hodinách, byste neměli konzumovat kávu a silný čaj, kakao a čokoládu (zejména hořké), sycené nápoje (zejména colu), protože všechny tyto produkty působí vzrušivě na mozek.

Jíst

Poslední jídlo (večeře) by mělo být nejpozději 4 hodiny před spaním. Těžké jídlo (maso, ryby) přetrvává v žaludku po dlouhou dobu, což způsobuje nepohodlí v zažívacím traktu a zabraňuje spánku. Ale jít do postele hladové také není možnost, ale stejně nebude možné usnout. Je dovoleno jíst drobivé sušenky nebo sendvič s vařenou krůtou, která je bohatá na tryptofan, což přispívá k usínání před spaním..

Příjem tekutin

Nastávající matka by měla kontrolovat příjem tekutin po celý den, zejména před spaním a během dlouhých těhotenství. Nadměrný příjem tekutin způsobí nejen otoky, ale také vás v noci (a dokonce i opakovaně) zvedne na záchod. Probuzení v noci jen zhorší nespavost. Před spaním, namísto obvyklého čaje / kávy, je vhodné vypít sklenici heřmánkového čaje, šípku nebo teplé mléko s medem (uklidňující účinek).

Úprava vody

Osobní hygiena je povinná pro každého člověka, nemluvě o těhotných ženách. Před spaním byste si měli vzít teplou sprchu nebo teplou koupel s aromatickými oleji (levandule, máta) nebo odvarem bylin (heřmánek, podběl, měsíček) - to přispívá k relaxaci a ospalosti. Užívání horké koupele pro těhotné ženy je kontraindikováno (přispívá k nebezpečí přerušení) stejným způsobem jako kontrastní sprcha (působí vzrušující)..

Masáž

Je vhodné požádat svého manžela před spaním, aby vám dal lehkou masáž nohou, krční límec, lumbální oblast), která způsobuje vazodilataci, průtok krve do nohou a hlavy, uvolnění svalů a ospalost.

Zabraňte svědění kůže

Jak již bylo zmíněno, svědění kůže je způsobeno strie, které se objevují během období těhotenství. Před spaním stačí ošetřit problémové oblasti pokožky speciálním krémem nebo krémem proti striím.

Používejte sáčky

Sasha lze vyrobit samostatně - do textilního sáčku vložte aromatické byliny a louky (máta, meduňka, levandule, heřmánek, oregano, šalvěj). Tyto polštáře lze umístit do hlavy nebo zavěsit / rozložit v ložnici.

Otázka odpověď

Moje dítě začíná být aktivní v noci, což mi brání ve spánku. Co dělat?

Kupodivu, ale aktivita dítěte se často neshoduje s činností matky, obvykle je v noci pozorován zvýšený pohyb plodu. Pokud se stále vzbudíte, sníst něco lehkého, jako je jablko, hruška, plátek sýra / mléčné čokolády nebo sušenka (moje těhotná žena mi řekla, že jí pomohly banány), vypijte trochu bylinného čaje nebo teplé mléko s medem.

Co pít s nespavostí?

Během těhotenství je zakázáno užívat léky na spaní bez lékařského předpisu. A lékař pravděpodobně takovou radikální léčbu okamžitě nepředepíše. Pokuste se odstranit všechny možné příčiny poruchy spánku. Z léčivých bylin během těhotenství je v boji proti nespavosti povoleno odvar oregano a valeriána, heřmánku a černého rybízu (listy, plody), směs brusinek s medem, čaj z trávy, řepky, fenyklu, odvarů vrbového čaje, řebříčku a lipového květu.. Z farmaceutických přípravků je povoleno užívat novopassit (vynikající sedativní a spací pilulka na bázi bylin), valeriánské a mateřské tablety (je třeba mít na paměti, že tyto léky mají kumulativní vlastnost - jednorázové použití nebude mít žádný účinek, sedativní účinek se vyvíjí až po dlouhém, nejméně 5 dní, vstupné).

Co je nebezpečné pro těhotnou nespavost?

Neustálý nedostatek spánku ovlivňuje nejen stav mysli nastávající matky, ale je již labilní, ale může také přispět k ohrožení potratů, hypoxii plodu a v důsledku toho k retardaci intrauterinního růstu. Také nespavost je často výchozím bodem pro vývoj dalších těhotenských komplikací - gestózy, předčasného placentárního narušení.

Chodím do postele a na dlouhou dobu, hodinu nebo dvě, nemohu usnout. Co dělat?

Pokud k vám přichází dlouho očekávaný sen, netrpte a nenazývejte jej. Je lepší vstávat, jít do jiné místnosti a nezatěžovat věci (vyšívání, čtení knihy / časopisu, poslech tiché hudby). Čím déle budete házet a otočit se v posteli a čekat na nástup spánku, tím déle nepřichází. A pro rozptýlení určitě přijde únava a ospalost..

V noci se mi křeče nohou, a proto se vzbudím a potom nemohu dlouho spát, ani po skončení svalových křečí. Co dělat?

Pokud jde o křeče na nohou, měli byste to určitě říct předporodnímu lékaři. Křeče mohou být způsobeny nedostatkem hořčíku. V takovém případě vám lékař doporučí užívat hořčík-B6 s křečovými žilami dolních končetin - předepíše vhodné léky, například eskusan a elastickou bandáž nohou. Umístěte polštář pod nohy (kolena a paty) před spaním, snažte se být po celý den ve statické poloze (stát, sedět), provádět jednoduchá cvičení pro nohy a prsty.

Když jsem chodil na mateřskou dovolenou, začal jsem se probudit brzy ráno, ve 4 - 5 hodinách, i když večer jsem nemohl spát dlouho. Jak normalizovat spánek?

Jakmile je časné stoupání nevyhnutelné, zkuste tento čas strávit dobrým využitím. Můžete to udělat sami (lékařské masky, masáž obličeje, péče o vlasy) - nejlepší čas, kdy vás nikdo z vaší rodiny nevidí tak nevzhledným způsobem. Nebo opakujte ty věci, které byly plánovány už dávno, ale všechny ruce k nim nedosáhly (umyjte palety na květinách, ušijte potrhané knoflíky, vyčistěte troubu / mikrovlnnou troubu, dokončete opuštěnou výšivku / pletení). Můžete si vařit dlouho očekávané palačinky pro svého manžela k snídani nebo si prohlédnout hodiny se staršími dětmi. Je možné, že volný ranní čas je čas procvičování vašeho koníčka (pokud není koníček, pak byste si ho měli koupit). Kromě toho byste měli zkontrolovat svůj denní režim a stravu. Vzdejte se denního spánku, dodržujte zásady zdravé výživy, projděte se před spaním a časem se vás brzy probudí,.

Problémy se spánkem v těhotenství


Když jsme se dozvěděli, že budeme mít dítě, rozhodl jsem se, že by to byla škoda, kdybych měl nějaké problémy - konec konců, sám doktor musí splnit jeho doporučení. Pracoval jsem, chodil, dělal gymnastiku, ale jedna byla „ale“: objevila se zvýšená ospalost.

Bylo jasné, že s vývojem těhotenství dochází v těle k hormonálním změnám a hladiny progesteronu se zvyšují. Tento hormon je produkován v corpus luteum vaječníku. Připravuje dělohu pro implantaci embrya, stimuluje vývoj mléčných žláz, podporuje dominantní rys těhotenství v centrální nervové soustavě a potlačuje imunitu. Progesteron také přispívá k zadržování solí a tekutin v těle a potlačuje psychiku, což se projevuje depresí, podrážděností a ospalostí..

Pravda, tento stav obvykle není tak dlouhý: od 10 týdnů těhotenství začíná aktivní hormonálně produkující funkce placenty.

"V souladu se vzrůstajícím gestačním věkem a růstem plodu se vedle progesteronu zvyšují také hladiny estrogenu, které mají stimulační účinek na psychiku, a ospalost prochází. Ale nemohl jsem čekat!

Poté, co jsem, jako by spící krása, v práci usnul, jsem musel jednat. Moje oblíbená silná káva musela být odmítnuta. Byl nahrazen zeleným čajem, který má nádherný tonizující účinek, a kontrastní sprchou, která končí v chladné vodě. Pravidelná ranní cvičení, procházky a také tablety Manchurian Aralia (Eleutherococcus) 1 tab. 2krát denně - to vše vrátilo moji vitalitu.

Těhotenství se vyvíjelo dobře, dítě se začalo hýbat a já jsem začal snít úžasné, krásné sny.

Z univerzitních přednášek jsem si vzpomněl, že ve snu se obnovují procesy akumulace energetických rezerv, regenerace, metabolismus plastů a vyčerpání zdrojů během dne. Během spánku se mění teplota, puls, tlak a povaha nervové aktivity a samotný spánek má několik fází, které se cyklicky mění s frekvencí 90 - 120 minut.

„Při zaznamenávání biologických proudů mozku spícího člověka byly detekovány střídavé fáze pomalého, pravověrného a rychlého nebo paradoxního spánku. Tyto cykly se opakují 4-6krát přes noc.

Fáze pomalého spánku se zase skládá ze čtyř fází. První stupeň odpovídá zdřímnutí. Svaly se uvolňují, ale mysl stále funguje. Biorytmy mozku jsou nepravidelné a rychlé. Druhou fází je samotný začátek spánku. Třetí a čtvrtý jsou hluboké nebo delta spánku. Během toho se rytmy mozku postupně zpomalují, reakce očí na vnější podněty se zastaví, tělo se ponoří do stavu hlubokého odpočinku. Smysly nereagují na životní prostředí..

Poté se všechny změny projeví v opačném pořadí, ale ne do úplného probuzení, ale do fáze REM. Oční žáci se rychle pohybují, zvyšují se tělesná teplota a krevní tlak, dýchání se stává častějším a méně pravidelným, rychleji se uvolňuje žaludeční šťáva a adrenalin. Pokud je v tuto chvíli zaznamenán encefalogram, elektrické impulsy mozku budou podobné biorytmům odrážejícím denní život. Ale to je zvláštní stav těla, jako by směřoval dovnitř. Proto se fáze REM nazývá paradoxním spánkem. V této fázi se vytvářejí sny. Trvá to asi 10 minut, opět se uvolňuje hluboký spánek..

"Když spíme, začnou se v těle vytvářet různé hormony.".

Některé z nich jsou skladovány na bdělé hodiny, jiné se tráví během spánku. Zásoba biologicky aktivních látek rodiny aminů se zvyšuje, hromadí se v různých buňkách a buněčných skupinách mozkové tkáně. To je důvod, proč s nemocí potřebujete dostatek spánku, aby se tělo mohlo soustředit na procesy obnovy.

Jak čas plynul. Snadno jsem nesl svůj poklad, který mě pravidelně citlivě tlačil pod játra, ale začal špatně spát.

Celkem doktoři rozlišují tři hlavní typy nespavosti.
Prvním je tzv. Začínající nespavost, kdy člověk nemůže spát dlouho, vzpomíná na události dne, zažívá myšlenky na to, co má dělat nebo říkat, nebo se obávat budoucnosti.
Druhým typem je neschopnost udržet stav spánku. Takový člověk se probouzí mnohokrát během noci a v různých intervalech. Tento stav vede k rozdělení spánku a nedovoluje vám hluboký odpočinek.
A třetí typ, ve kterém se člověk probudí brzy ráno a není schopen znovu usnout, je nespavost závěrečné fáze.

„Během těhotenství jsou častější problémy s usínáním nebo se nespavostí.

Nedokázal jsem pohodlně zařídit dospělé břicho. Zájem o bolest v zádech a dolních zádech, křeče v lýtkových svalech a časté noční nutkání k močení (když zvětšená děloha začala vyvíjet tlak na močový měchýř). Je dobré, že jsem neměl pálení žáhy, dušnost a svědění v břiše kvůli napínání kůže, které se obává těhotných žen. Tyto problémy jsou však eliminovány: strava, zvláštní polštář pod horní částí těla, mazání pokožky břicha kosmetickým olejem nebo krémem.

Po třech nocích bez spánku se mi do hlavy vytrvale objevily myšlenky na studie, které byly provedeny s cílem objasnit každodenní potřeby lidského těla ve snu. Lidé, kteří nesměli spát, jedli více než obvykle, a přestože nejprve přibírali na váze, pak začali zhubnout. Po 2-3 dnech nespavosti začali subjekty snižovat tělesnou teplotu přibližně o 0,5 stupně za den, koncentrace byla ztracena, změněny vizuální a řečové schopnosti a ve 4. dni se objevily halucinace a třes rukou.

Experimentálně bylo zjištěno, že denní potřeba lidského těla na sen je –10 hodin (to je počet opic spících).

"Je důležité si uvědomit, že různí lidé potřebují různé množství spánku, v závislosti na fyzické kondici a typu osobnosti. V našich podmínkách člověk spí v průměru 7,5 hodiny. Navíc, nedostatek spánku je 2,5 hodiny.

Kompenzace za „ospalý dluh“ může spát pouze dva nebo tři plné (10 hodin). Nedostatek spánku týdně po 7-8 hodinách může způsobit pocity úzkosti, deprese, svědění nebo pálení v očích, rozmazané vidění, zimnici, únavu, zvýšenou chuť k jídlu, neochotu komunikovat, podrážděnost. V důsledku neustálého nedostatku spánku je imunita snížena, protože protilátky, které bojují s infekcí, se během spánku produkují ve velkém množství. Neuropsycholog Stanley Koren věří, že chronický nedostatek spánku může vést k předčasné smrti.

Všechny tyto informace nebyly životním potvrzením. Jedinou útěchou bylo, že jsem nebyl sám ve svém problému. V průběhu těhotenství se postupně aktivují subkortikální struktury mozku, inhibuje se kůra a dominuje narození. Ženy se zklidňují, ale mnoho z nich nenechá nervové napětí usnout kvůli strachu z porodu, chronické únavě.
Psychologické příčiny nespavosti jsou eliminovány každodenní činností, fyzickou aktivitou (gymnastika pro těhotné ženy, plavání, chůze), odmítnutím denního spánku.

"Někdy mají těhotné ženy noční můry, které odrážejí skrytý strach a úzkost ohledně průběhu těhotenství. Pomáhá to také pochopit úzkost a pochopení toho, co se s vámi děje, jak se dítě vyvíjí. Kurzy pro nastávající matky mohou pomoci.

Můžete diskutovat o „špatném“ snu s blízkým. Mluvit o problému usnadňuje řešení. Také zmírnit stres pomůže třídám s psychologem. Pokud jde o interpretaci snů, pak, jak píše L. Shepperd v knize „Podívejte se do svých snů“: „Sny o narození k nám přicházejí v kritických okamžicích, kdy začínáme nové kolo života nebo objevujeme nové aspekty v sobě“.

Ošetřující lékař doporučil před spaním pod jazykem 2 tablety glycinu pod jazykem. Prášky na spaní byly odmítnuty kvůli vedlejším účinkům, možnosti hromadění v těle a zhoršené funkci jater a ledvin. Chemické prášky na spaní, sedativa a trankvilizéry do té či oné míry narušují strukturu spánku a zbavují ji přirozené hloubky. Tím se snižuje regenerační účinek spánku. Tyto negativní účinky jsou do značné míry zbaveny rostlin, z nichž během těhotenství lze použít mateřskou mladinu, valeriánu.

 • Dobrý čaj, skládající se z pomeranče, levandule, meduňky, lékořice nebo slaných jídel, tymiánu a máty. Je nežádoucí používat chmel ve vývaru, protože je jedovatý.
 • Z rostlinných potravin se používá zahradní salát, chřest a meloun ke snížení nervové podrážděnosti a ke zlepšení spánku..
 • Rajčatová šťáva s medem, ředkvičková šťáva s medem 1 lžíce 3krát denně.
 • Řepnou šťávu s medem ½ šálku 3-4 krát denně.
 • Infuze řapíkaté byliny: 20 gramů drcených surovin na 1 šálek vroucí vody, nechte působit 30 minut, napněte se a vezměte ½ šálku 3x denně.
 • Ovoce černého rybízu a dýňová šťáva s medem 1/3 šálku v noci se také používají v lidovém léčitelství jako sedativum..

Před spaním je vhodné se přejídat. Zároveň existují dva názory na kvalitativní složení večerního jídla. Někteří vědci se domnívají, že bílkovinová jídla (maso, sýr, mléko, vejce, krůta) přispívají ke spánku, protože obsahují L-tryptofan. Tato látka zkracuje dobu usínání, takže lehká svačina bohatá na bílkoviny pomůže usnout i přes nedostatek času na její trávení. Jiní doporučují uhlohydrátová jídla přes noc, která se rychle tráví, aniž by způsobovala těžkou střevní motilitu a rozrušení nervového systému..

"Snažil jsem se nejíst v noci, ale pít před spaním sklenici teplého mléka nebo heřmánkového (máta) čaje s 1 čajovou lžičkou medu.

Vzduchování ložnice, pohodlné pyžamo, třicetiminutová procházka před spaním, tři polštáře: na boku, pod krkem a mezi nohama (bohužel jsem neměl speciální klínovitý polštář pro těhotné ženy) situaci zmírnil. Abych zmírnil bolest zad a křeče v lýtkových svalech, můj manžel mi dal masáž zad, nohou a kotníků. Pomohlo také spočívat na podlaze na koberci s válečkem pod dolní částí zad a sadou cvičení na střídání napětí a uvolnění svalů.

Pro zlepšení spánku jsem použil aromaterapii. Avicenna doporučila: „Heřmánek je prášek na spaní. Jestli ji svěžíš svěží, tak se euthanizuje. “ Můžete si vyrobit spací polštář tím, že jej naplníte pohankovou slupkou nebo tymiánem, ušlechtilými vavřínovými nebo lískovými (lískovými) listy, nesmrtelnými květy, jehličí, chmelové hlávky, pelargónie, růží. Měl jsem mátou a oreganem s trávou. Teplá koupel s přídavkem éterických olejů: levandule, máta, heřmánek, pomeranč nebo odvar z květů měsíčku, řetězec bylin, máta, oregano a relaxační dýchací cvičení také pomohly obnovit spánek.

Teď jsem šťastná matka a problémy s nespavostí se zdají tak daleko. V noci, když jsem svému synovi ulevil a oči se zavřely, se můj manžel něžně dotkl mé ruky a šeptal: „Mami, koťátko...“ A já zase napůl spím zpěvu ukolébavé písně: „Kitty, kočka, pojď, spát své dítě.“ Pak si uvědomím, že moje dítě stále neví, jak mluvit, otevírám oči a setkávám se s vinným pohledem jejího manžela. "Vaše ukolébavka tak dobře pomáhá s nespavostí," zašeptá mi..

Doktorka porodnice-gynekologka Elena Šamová,
Škola „Moderní rodiče“

Proč těhotné ženy trpí nespavostí

Zdravý plný spánek po dobu nejméně 7 - 8 hodin denně je velmi důležitý pro každou osobu, zejména pro těhotné ženy. Během tohoto období potřebují hodně síly a energie, aby mohli porodit dítě. Během těhotenství jsou často problémy se spánkem: nastávající matky nemohou usnout, probudit se uprostřed noci nebo spát nedostatečné hodiny, aby obnovily všechny funkce těla. Nespavost způsobuje zhoršení stavu matky i plodu. Abyste mohli zavést biorytmy, musíte najít příčiny nespavosti a komplexně ovlivnit její vývoj.

Nespavost během těhotenství je velmi častým jevem. V časných stádiích se u 8 z 10 žen vyskytly poruchy spánku. Lékaři dokonce považují poruchy spánku za jeden ze známek těhotenství spolu s ukončením menstruace. Ve třetím trimestru má téměř 100% žen nějaký typ spánku..

V závislosti na porušení se rozlišují následující typy poruch spánku během těhotenství:

 • presomnická porucha - projevuje se ve formě potíží se zaspáním (nejčastěji kvůli zvýšené úzkosti);
 • interkomunická porucha - s tím jsou poruchy v procesu spánku, vyjádřené formou periodických probuzení uprostřed noci, po kterých je obtížné znovu usnout;
 • postkomunická porucha - je důsledkem brzkého probuzení ve fázi pomalého spánku, což vede k únavě, únavě, ztrátě síly během dne.

Nastávající matky v různých trimestrech těhotenství trpí všemi 3 typy nespavosti. Pokud se v časných stádiích v důsledku stresu a zvýšené nervozity nejčastěji projevuje před subnicní porucha, pak na konci těhotenství obvykle dochází k inter-subnickým a post subkomunickým poruchám (v důsledku hormonálních změn, restrukturalizace všech funkcí těla).

Na základě trvání poruchy se rozlišují následující typy nespavosti:

 1. Přechodná nespavost je porucha, která trvá od 1 dne do 1 týdne. Obvykle je spojena se stresem a zvýšenou úzkostí nastávající matky. V tomto případě není nutná pomoc lékaře. K odstranění problému postačí zlepšit hygienu spánku, normalizovat denní režim a výživu a odstranit fyzické a emoční přetížení.
 2. Krátkodobá nespavost trvá 1 týden až měsíc. Je to docela vážný stav, který může negativně ovlivnit zdraví budoucí matky a dítěte. S tímto problémem je lepší konzultovat gynekologa, aby pomohl zjistit příčinu a předepsal odpovídající léčbu..
 3. Chronická nespavost je porucha spánku, která trvá déle než měsíc. Mimořádně negativně ovlivňuje kvalitu života těhotné ženy, její psychoemocionální stav, pracovní kapacitu a připravenost k narození dítěte. V tomto případě je nutná návštěva u lékaře (nejlepší specializovaný somnolog).

Příčiny poruch spánku

Nespavost u těhotných žen je spojena s kombinací různých faktorů. Psychologické a somatické příčiny vzniku poruch lze rozlišit..

Psychologické důvody vyvstávají kvůli zkušenostem spojeným s novým stavem nastávající matky, potížím při porodu dítěte a budoucím bolestivým porodem. Rozlišují se následující psychologické motivy výskytu nespavosti:

 • mentální nestabilita, přecitlivělost, nadměrná nervová dráždivost způsobená hormonálními změnami v těle;
 • stres, emoční stres způsobený globálními změnami v životě těhotné ženy;
 • obavy, zvýšená úzkost spojená s novým stavem a zdravím dítěte, proces porodu;
 • psychické přetížení (problémy v práci a doma, stěhování, změna časového pásma, když jste na dovolené nebo na služební cestě);
 • těhotné noční můry.

Fyziologické změny v těle také způsobují nespavost během těhotenství..

Somatické příčiny zahrnují:

 • bolest v dolní části zad a křížové kosti;
 • bolest páteře způsobená tlakem rostoucího plodu na míchy;
 • křeče a svalové křeče v nohách spojené s nedostatkem hořčíku a vápníku v těle, jakož i se zvýšeným tlakem na cévy v končetinách;
 • časté močení v důsledku tlaku zvětšující se dělohy na močový měchýř;
 • příznaky toxikózy - zejména v prvních měsících, u žen se vyskytuje nevolnost, často se objevuje zvracení, kroucení žaludku, pálení žáhy;
 • třes, pohyby dítěte v žaludku;
 • návaly horka způsobené změnami hormonálního pozadí;
 • dušnost, dušnost způsobená snížením objemu plic a kompresí bránice;
 • svědivá kůže spojená se zvýšeným napínáním kůže na břiše;
 • neschopnost spát ve své oblíbené poloze v důsledku dospělého břicha (nemůžete spát na břiše a na zádech);
 • preeklampsie těhotných žen (toxikóza ve druhé polovině těhotenství);
 • falešné kontrakce v posledním trimestru;
 • nedodržování spánkových schémat - různé doby vstávání a usínání, zneužívání kofeinových nápojů, stejně jako těžké jídlo v noci, sledování televize nebo posezení u počítače před spaním;
 • nepříjemné spací prostředí - příliš vysoká nebo nízká teplota v ložnici, nadměrná vlhkost, nadměrný hluk, nepříjemné lůžko.

Vlastnosti poruch spánku v různých časech

V různých fázích těhotenství jsou problémy se spánkem spojeny s různými příčinami..

První trimestr

Nespavost v časném těhotenství je běžná pro mnoho žen a nepovažuje se za patologii. Hlavním důvodem poruch spánku v tomto období je psychická nestabilita, která se projevuje jako podrážděnost, nálada a nervozita. Nervové napětí nedovoluje nastávající matce usnout a často způsobuje noční můry, které jsou příčinou častého probuzení uprostřed noci.

Hormonální změny také ovlivňují délku a kvalitu spánku. Na začátku těhotenství žena významně zvyšuje hladinu hormonu progesteronu, který je zodpovědný za správný vývoj plodu. Zvýšení jeho úrovně vede ke zvýšené ospalosti a únavě nastávající matky. V tomto ohledu se obvyklé biorytmy ztratí: žena může během dne usnout a v noci trpí neschopností spát.

V prvním trimestru ovlivňují spánek také fyziologické příčiny:

 • existuje vysoká pravděpodobnost toxikózy, která může ženu trápit i v noci, což jí brání ve spaní;
 • v důsledku tlaku rostoucí dělohy na močový měchýř se potřeba močení stává častější a těhotné ženy musí několikrát za noc vstávat na záchod.

Druhý trimestr

Ve druhém trimestru se tělo přizpůsobí změněnému hormonálnímu pozadí a zvykne si na změny uvnitř. Emoční pocity ustupují, těhotné ženy si zvykají na nový stav. Projevy toxikózy tímto časem uplynou. Z fyzického a psychologického hlediska je to nejlepší čas pro těhotenství, aby se plně spal.

Třetí trimestr

Nespavost ve třetím trimestru trápí všechny nastávající matky. Velikost břicha neumožňuje zaujmout pohodlnou polohu pro relaxaci.

Těhotné ženy v pozdních stádiích mohou spát pouze na své straně: poloha na břiše je fyzicky nemožná a je škodlivá pro plod a spánek na zádech vede k vymačkání velkých cév (zejména vena cava, která je odpovědná za přísun krve do spodního těla), což může vést k negativnímu důsledky pro matku a dítě. Přílišný tlak na tuto žílu způsobuje otoky, bolesti zad a křečové žíly u těhotných žen. U dítěte se může rozvinout nedostatek kyslíku a živin..

V posledních měsících těhotenství postihuje rostoucí plod mnoho vnitřních orgánů: děloha tlačí na bránici, která způsobuje dušnost, a na močový měchýř, což vede k častému močení. Zvýšená hladina hormonů ovlivňuje pojivovou tkáň a kosti - expanze malé pánve vede k bolesti v dolní části zad a kyčelním kloubu. Kvůli nedostatku životně důležitých minerálů (hořčík a vápník) se v pozdějších stádiích objevují křeče a křeče na dolních končetinách.

Příčinou častého nočního probuzení je někdy chrápání. Asi třetina těhotných žen má otoky dutin, což způsobuje tento nepříjemný příznak. Oteklé nosní průchody způsobují, že se ženy několikrát probudí ze zvuku vlastního chrápání.

Ve třetím trimestru existuje psychologický důvod pro nespavost během těhotenství: před porodem zbývá jen několik týdnů. Nastávající matky se obávají procesu porodu a toho, zda se dítě narodí zdravě.

Efekty

Přesto, že téměř každá těhotná žena čelí poruchám spánku, nelze během těhotenství brát lehce nespavost. Problémy se spánkem vedou ke komplikovanějšímu průběhu těhotenství a zhoršení stavu matky a dítěte. Hlavní negativní důsledky nedostatku spánku:

 • únava;
 • podrážděnost;
 • snížená mentální a fyzická výkonnost;
 • apatie;
 • výskyt neurózy a deprese;
 • snížené rozpětí pozornosti;
 • zvýšený tón dělohy, který může vyvolat potrat nebo porod v raných fázích.

K překonání nespavosti je proto nutné použít všechny nrogové metody. Pokud je léčba doma neúčinná, měli byste jít do nemocnice na diagnostiku a léčbu. Lékař vám řekne, jak se vypořádat s nespavostí během těhotenství..

Abychom porazili nespavost, je nutné určit faktory přispívající k jejímu vývoji a co nejvíce je odstranit. V případě chronické nespavosti můžete použít metodu polysomnografie k identifikaci příčin, ve kterých odborníci studují údaje o mozkové činnosti během usínání, poslouchají práci srdce, analyzují pohyby očí, dýchání a polohu těla během spánku. Data takové diagnózy nejpřesněji ukážou, zda v těle existují patologické změny..

Jak se zbavit

Aby bylo možné účinně zvládnout nespavost, není nutné okamžitě se uchýlit k tabletám. Jakmile jsou identifikovány příčiny poruchy spánku, můžete proti poruchám spánku bojovat sami: existuje mnoho příjemných a užitečných způsobů, jak s nimi vypořádat.

Nejprve je třeba uvést emoční stav do pořádku:

 1. Člověk nesmí dovolit morální a fyzické napětí. Stres během těhotenství přispívá k nespavosti.
 2. Během tohoto období je podpora blízkých povinná. Nemusíte hromadit negativní emoce v sobě, je lepší sdílet své úzkosti s ostatními. To pomáhá snižovat nervozitu, což znamená zdravý spánek..
 3. Nastávající matka by se měla obklopit pozitivními emocemi: pozitivní přístup vytvoří klasická hudba, procházky v přírodě, čtení dobré literatury, návštěva muzeí, divadel a kina, sledování dobrých rodinných filmů, které nevyžadují příliš koníček (pletení, výšivky, péče o pokojové rostliny)..

K odstranění somatických faktorů výskytu nespavosti pomohou následující akce:

 1. Před spaním musíte přestat pít kofeinové nápoje (zejména v noci) a pít teplé mléko nebo bylinkový čaj s heřmánkem nebo mátou..

K bylinným infuzím jiných rostlin během těhotenství by mělo být zacházeno opatrně a koordinovat jejich použití s ​​lékařem. Byliny nemusí být bezpečné pro těhotenství..

 1. Večeře je lepší ne příliš pozdě - nejméně 2-3 hodiny před spaním. Je zaručeno, že usínání na plný žaludek povede k nočním můrám a probuzení uprostřed noci.
 2. V noci nepijte hodně tekutin, abyste netrpěli častými výlety na záchod.
 3. Pro pohodlnější pobyt si můžete koupit ortopedickou matraci nebo speciální polštář pro těhotné ženy. Pomohou zaujmout nejpohodlnější polohu, zejména v posledních měsících těhotenství, kdy žaludek zasahuje..
 4. Polštáře jsou také často umístěny pod zády a mezi nohama - to pomáhá s bolestí v dolní části zad a nohou.
 5. Od bolesti v zádech a také křeče a křeče v lýtkových svalech ušetří masáž před spaním.
 6. Během těhotenství je lepší opustit horkou koupel: doporučujeme se omezit na teplou sprchu.
 7. Při svědění kůže v břiše lze použít zvlhčovače. Aby se zabránilo svědění, je nutné regulovat rychlost přírůstku hmotnosti.
 8. Pokud máte pálení žáhy nebo potíže s dýcháním, můžete spát na vysokém polštáři..

Cvičení na problémy se spánkem

Fyzická aktivita je velmi užitečná při léčbě poruch spánku. Samozřejmě se musíte nejprve poradit se svým lékařem, pokud existují kontraindikace pro sportování. Cvičení pro těhotné ženy by mělo být přísně dávkované a proveditelné. Nejlepší je začít rychlou procházkou na čerstvém vzduchu. Pomáhá při problémech se spánkem při plavání. Nejenže trénuje tělo, ale také působí uvolněně a uvolňuje stres.

Ve sportovních klubech existuje mnoho fitness tříd speciálně pro těhotné ženy: jóga, strečink, dechová cvičení, pilates. V těchto třídách je odstraněno svalové napětí, vnitřní orgány matky a dítěte jsou nasyceny kyslíkem, produkují se hormony štěstí (serotoniny a endorfiny), ženské tělo je připraveno na nadcházející narození. Pravidelné cvičení zmírňuje nepříjemné symptomy toxikózy, pomáhá při bolestech a křečích a dokonce chrání plod před možnou hypoxií (nebezpečný nedostatek kyslíku).

Hygiena spánku

Správný režim dne a pohodlné lůžko mají velký význam pro zdravý spánek.

 1. Musíte si lehnout a vstávat současně, aby si tělo zvyklo na určitou dobu, kdy půjdou do postele.
 2. Před spaním byste se neměli dívat na televizi, pracovat u počítače a sedět na telefonu nebo tabletu. Záření z pomůcek poškozuje produkci melatoninu - hormonu, který reguluje cirkadiánní rytmy. Hodinu před spaním je lepší číst nebo se projít na čerstvý vzduch..
 3. Musíte spát v chladné, větrané místnosti, kde světlo a hluk z ulice neproniknou. Ticho je důležitou podmínkou pro rychlé usínání..
 4. Jako noční prádlo je lepší si vybrat pyžamo a košile z přírodních materiálů, které nedráždí pokožku..
 5. Délka denního odpočinku by neměla přesáhnout 1–2 hodiny, jinak mohou nastat problémy s usínáním v noci.
 6. S přenositelností éterických olejů ve večerních hodinách můžete do ložnice vložit aroma lampu s relaxační vůní (růže, ylang-ylang, bergamot, levandulový olej).

Léčba drogy

Léčba problémů se spánkem s léčivy je nežádoucí z důvodu možného poškození vývoje plodu a je povolena pouze v extrémních případech na doporučení ošetřujícího lékaře, když zbytek léků nepomáhá. Lékaři nedoporučují užívat prášky na spaní. Výjimku lze učinit pro valeriány (nikoli v alkoholu, ale v tabletách), mateřskou mladinu, bylinné přípravky (Persena, Novo-Passita). Na doporučení lékaře lze homeopatii použít k léčbě nespavosti..

Doporučuje se užívat hořčík jako sedativum (Magne B6, Magnelis, Magnnerot) - tento minerál má pozitivní účinek na nervový systém, zlepšuje náladu, uvolňuje svalové křeče a reguluje spánek..

Je možné bojovat proti nespavosti lidovými prostředky. Před spaním se doporučuje pít infuze ze směsi valeriánu a oregana (lžička na sklenici vody), jíst šťouchaný med a šťouchané brusinky, pít teplou vodu se lžičkou medu, aby se posílil nervový systém a relaxoval. Před zahájením léčby alternativními metodami je však nutné se poradit s lékařem.

Nespavost během těhotenství je nepříjemný stav, který zastíní přípravu na narození dítěte. Ne všechny nastávající matky vědí, co s tímto problémem dělat. Je nutné léčit nespavost, protože má nepříznivý dopad na zdraví žen a dětí. Řešení poruchy spánku není tak obtížné, jak by se mohlo zdát. Metody léčby závisí na příčinách nespavosti a jsou zaměřeny na odstranění psychologických a fyziologických problémů..

Články O Neplodnosti