Hlavní Neplodnost

Valerian během těhotenství

Těhotenství je nejdůležitější fyziologický proces, během kterého se v těle žen mění nejen fyzický, ale i psychický stav. Moderní život je plný stresů, kterým jsou budoucí matky dvakrát vystaveny. Zde vyvstává otázka: Jaké léky proti stresu se mohou těhotné ženy uchýlit, aby si pomohly a neublížily dítěti? V tomto článku se budeme zabývat běžným a testovaným v průběhu let sedativním - valeriánským, podívejme se, zda je valerian těhotný.

Obsah článku:

Valerian: indikace a kontraindikace během těhotenství

Okamžitě je třeba poznamenat, že příjem léků těhotnou ženou by měl probíhat pouze podle pokynů lékaře. Valerian je přírodní bylinný přípravek, ale nezapomeňte, že jakýkoli lék může nepříznivě ovlivnit plod. Z celé řady léků nabízených v lékárnách stojí za to vybrat si valeriána - má mírný účinek, ale účinek užívání je poměrně stabilní a dlouhodobý..

Pokud se u Vás během těhotenství vyskytnou nějaké příznaky valeriánu:

• zvýšený tón dělohy;

• nepřiměřené obavy a obavy.

Po poslechu stížností nastávající matky stanoví lékař dobu trvání a dávkování. Nejčastěji je přijímací doba 30 dní a dávka je 2 tablety denně, ale někdy je valerián předepsán na celou dobu těhotenství. Pokud budoucí matka nemá individuální nesnášenlivost s drogou, budeme věnovat pozornost několika vedlejším účinkům, které se mohou vyskytnout při užívání valeriánu:

V jakých formách může být valeriánská těhotná?

Valerian se vyrábí ve formě alkoholové infuze, tablet potažených žlutou skořápkou a ve formě prášku (bušený kořen a kořen valeriánu). Nejobvyklejší je pro nás valerián v tabletách - je to nejčastěji předepsané během těhotenství.

Účinek je kumulativní - objeví se po 2-3 dnech, ale má stabilní charakter. Denně se po jídle neužívá více než 6 tablet se spoustou vody. Alkoholová infuze valeriánu má mnohem rychlejší účinek, ale během těhotenství by se měla zdržet alkoholických nápojů, včetně léků.

Někdy však se zvláště závažnými příznaky lékaři doporučují užít jen několik kapek tinktury. Z drcených oddenků valeriánu se obvykle provádí odvar - rychlý účinek a neobsahuje škodlivý alkohol.

Existuje mnoho receptů, lékař vám poradí nejvhodnější

Je možné pít infuzi valeriánu během těhotenství a kojení

Zelená tráva valeriána během těhotenství pomáhá vyrovnat se s organickými a psychologickými problémy. Lék můžete užívat po celou dobu, která je pro ženu obtížná, ale musíte vědět, která forma je bezpečná pro nenarozené dítě. Než začnete užívat mírné sedativum, musíte se poradit s gynekologem, který sleduje těhotenství. V některých případech se doporučují alternativní přípravky s komplexním složením - mateřská voda, máta nebo jiné přírodní složky.

Indikace pro použití valeriánu během těhotenství

Rostlinný materiál má antispasmodický, anestetický a uklidňující účinek, uvolňuje nervové napětí a kromě toho je valerián lehký trankvilizér. Výsledek do značné míry závisí na dávkování a kombinaci s léčivy používanými v terapeutickém režimu..

Nespavost

Následující faktory způsobují narušení usínání u budoucí matky: znepokojující myšlenky - zda se plod vyvíjí správně, strach z porodu, časté močení v důsledku tlaku zvětšené dělohy, křeče v lýtkových svalech. Při nespavosti v prvním trimestru je nejlepší vařit valerián jako čaj, je to možné s mátou, ale ne více než 5-7 g rostlinného materiálu na sklenici vody. V posledních měsících těhotenství - 8-9, je předepsán valerián v tabletách a dokonce i alkoholická infuze.

Vysoký tlak

Během těhotenství se zvyšuje zatížení těla. Křeče mohou vyvolat vegetativně-cévní poruchu se sklonem k hypertenzi. V jednom okamžiku však extrakt z valeriánu nepomůže snížit tlak. Aby droga fungovala, musíte ji vzít několik měsíců. Alkoholová tinktura nebo kombinace bylinného čaje s bromidem sodným nebo lilie z extraktu z údolí rychle odstraní hypertenzní krizi. Během těhotenství se však takový drogový komplex nepoužívá.

Děložní tón

Při zvýšené nervozitě se objevují křeče hladkých svalů a děloha vstupuje do tónu. Pro odstranění stresu se doporučuje užívat léky nebo valeriány v tabletách podle určitého schématu. Tinktura vody - jedna třetina sklenice denně 30 minut před jídlem a po 45 - poté dražé - 1-2 kusy denně se stejnou multiplicitou. Trvání léčby - ne více než 3 týdny.

Bolest hlavy

Rostlinné materiály zmírní bolestivé křeče, pokud jsou způsobeny mírným zvýšením tlaku nebo pocity posedlosti. Ke zmírnění stavu nemusíte brát ani valeriány orálně - můžete se omezit na vdechování par. To je výhodné během těhotenství - lék v této formě nemá žádný vliv na plod. Způsob aplikace: když se objeví bolestivé pocity, nalije na šál 6-8 kapek valeriánské tinktury a zhluboka se nadechnou.

Nervové napětí

Při neustálé emoční nestabilitě se používají pouze infuze vody nebo tablety - léčebný režim je stejný jako při normalizaci tlaku a snížení svalového tonu. Ale již od druhého trimestru je v případě bolesti hlavy nebo tachykardie možné užít 15–30 kapek tinktury lékárny zředěné lžičkou vařené vody. V počátečních stádiích se tato metoda nepoužije.

Zlepšení trávení

Těhotné ženy často trpí zácpou. Narušení střev je způsobeno psychologickými a organickými faktory. Žena se podvědomě bojí tlačit, aby nevyprovokovala děložní tonus, a kvůli změnám v hormonálním pozadí dochází ke zpomalení metabolických procesů a k narušení funkce žlučníku. Valerian má choleretický účinek, při použití se normalizuje činnost trávicích orgánů, zlepšuje vstřebávání živin.

Jakou dávkovou formu zvolit

Při výběru sedativ byste se měli poradit s lékařem. Přes obecná doporučení v pokynech je terapeutický režim upraven v závislosti na stavu pacienta. Pokud je nutná rychlá akce, rozhodují o symptomatickém předpisu alkoholové tinktury i během časného těhotenství.

Odvar

Odvar kořene valeriána se používá pro orální použití a pro uklidňující koupele. Oddenky se v lékárnách zřídka prodávají. Suroviny se nakupují od bylinkářů nebo se nakupují sami. Pokud jste se vykopali, musíte po vysušení věnovat pozornost stavu rostliny. Barva kořene by měla být hnědá, struktura je hustá, vůně je pouze charakteristická, vlastní této rostlině.

Rošt kořen, zalijeme 1 polévková lžíce. l 0,25 litru vroucí vody, vařte 1 minutu. Pokud prodloužíte dobu zahřívání, prospěšné látky ve složení budou zničeny a léčivý účinek bude minimální. Postavte se po dobu 30 minut, zabalené v ručníku. Při těhotenství přiřaďte nespavost, časnou a pozdní toxikózu, neurózu a tachykardii. K přípravě roztoku pro uklidňující koupel se používá další recept: nalijte 3-4 lžíce. l bio-suroviny 1 litr vroucí vody, vařte 40-60 sekund při nízkém žáru, trvejte hodinu, filtrujte. Toto množství vývaru stačí pro standardní písmo 140 litrů. Vany pomáhají zmírnit nervozitu během těhotenství a kojení.

Infuze a tinktura

Během kojení, těhotenství, zalévání novorozenců nadměrným vzrušením můžete užívat vodnou infuzi valeriánu. Existuje několik způsobů, jak připravit lektvary:

 1. Nalijte lžíci sušené trávy a trvat na tom, jako čaj po dobu 15-20 minut.
 2. Roštovník kořenový 1493 na strouhadle, nalijte do sklenice s vroucí vodou, zahřejte půl hodiny ve vodní lázni. Potom pokrmy zakryjte víčkem a vložte na teplé místo na další 2 hodiny.
 3. Je vhodnější postupovat podle následujícího algoritmu. Připravte prášek předem ze sušeného podzemku rostliny jeho rozemletím v mlýnku na kávu. Jakmile se objeví potřeba, polotovar se nalije vodou - 1 polévková lžíce. l 250 ml a umístí se na 2 hodiny do termosky.

Je lepší koupit alkoholovou tinkturu v lékárně, ale můžete ji také připravit doma. Nástroj pomáhá rychle normalizovat stav, který je velmi důležitý během těhotenství. Pro přípravu léku doma je lepší užívat 70% léčebného alkoholu. Pokud tomu tak není, je vhodná vodka bez aromatických látek, konzervačních látek a látek určených k aromatizaci. 50 g sušeného strouhaného kořene se nalije do 0,5 litru alkoholu, korku s korkem a umístí se na temné místo na 2 týdny, aby se zabránilo vniknutí slunečního světla. Není třeba kontejner vyjímat daleko, denně se musí třepat 2-3krát. Bez ohledu na to, jak se vyrábí tinktura rostlinného materiálu, dávka se měří v kapkách.

Návod k použití

Indikace a kontraindikace pro užívání léků s valeriánem nezávisí na formě. Účinek léku je však ovlivněn četností užívání a denním dávkováním. Během těhotenství a během HB musíte u svého lékaře zkontrolovat, kolikrát denně můžete tento lék užívat. Farmaceutická tinktura valeriánu a tablet ve složení obsahuje stejnou složku - kořenový extrakt, trvání léčby od tří týdnů do 2 měsíců. Stejný postup léčby při použití odvarů. Návod k použití:

 1. Valeriánské tablety. Vezměte 1-2 kusy 3x denně, omyjte je vodou. Polykat celé. Doporučuje se dodržovat interval mezi užitím léku a jídlem po dobu 30 minut, ale je možné pít i jindy..
 2. Tinktura valeriánu na alkoholu. Aby se vyloučil negativní vliv alkoholu na vyvíjející se plod během těhotenství, lék (15-20 kapek) se kombinuje s převařenou vodou a zahřívá se na plynovém hořáku několik sekund, aby se alkohol odpařil. Můžete se postarat předem, aby byl vždy po ruce spolehlivý produkt, a předem provést odpařování. Během těhotenství a kojení je přípravek užíván symptomaticky, maximální dávka je 30-40 kapek (jedna dávka nemůže nepříznivě ovlivnit stav plodu nebo dítěte).
 3. Vývar valeriána. Terapeutický režim je podobný jako ve formě tablet, tj. 3x denně. Stačí vypít lžíci najednou.

Jako přísada pro aromaterapii se používají tinktury z vody a alkoholu, a to jak doma, tak v lékárně. V tomto případě se tablety nepoužívají. I když je rozpustíte, nebudete mít charakteristickou bohatou vůni..

Příznaky předávkování

Při léčbě přírodními drogami je nutné dodržovat doporučení pro přijetí a nezvyšovat dávkování, aby nedošlo k provokaci:

 • poruchy trávení - zvýšená tvorba plynů, průjem, nevolnost a pálení žáhy;
 • autonomní poruchy - závratě a ospalost, chvění prstů horních končetin, náhlé změny krevního tlaku, záchvaty bolesti hlavy, slabost;
 • pokles odborných kvalit - zhoršená koncentrace pozornosti, schopnost zapamatovat si.

Známky předávkování se objevují mírně, zhoršení stavu může být zaměněno za přepracování nebo nástup virové infekce. Během těhotenství musí žena analyzovat svůj vlastní stav: pokud se po pití další dávky léku objeví zhoršení, měli byste ho dočasně odmítnout. Další ošetření je na uvážení lékaře.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Použití valeriánu může vyvolat zhoršení stavu, když je dávka překročena nebo je-li neoprávněně použita, v kombinaci s některými léky. Absolutní kontraindikace:

 • individuální nesnášenlivost;
 • časté deprese nebo duševní onemocnění;
 • použití se silnými trankvilizéry nebo antidepresivy, léky, které obsahují ethylalkohol, loperamid, extrakt ze třezalky tečkované.

S opatrností používejte prostředky s valeriánem během těhotenství v raných fázích. Ve fázi plánování je lepší přestat používat tinktury a přecházet na tablety nebo odvar z vody. V tuto chvíli lékaři doporučují ukončit užívání všech léků, ale ve výjimečných případech - s výskytem úzkosti nebo křečí svalů nebo krevních cév - je povolen jednorázový vstup. V posledním trimestru neexistují žádné kontraindikace pro použití extraktu valeriánu.

Pomoc s alergickou reakcí

Vedlejší účinky jsou vzácné a ve většině případů se podobají příznakům předávkování. Pokud se však objeví alergická reakce, může se objevit zvracení, bradykardie a mdloby. V tomto případě oběť potřebuje pomoc: opláchněte žaludek, vypijte vodu s aktivním uhlím rozpuštěným v něm a vyvolejte zvracení. Pokud od přijetí léku uplynuly více než dvě hodiny, používá se enterosorbent..

Během těhotenství nejsou opatření přijímána nezávisle, zrychlení peristaltiky může způsobit potrat. V tomto případě nazývají sanitkou.

Co může nahradit valeriána

Léky s mírným sedativním účinkem, které je možné užívat během těhotenství: Notta, Kindinorm, Homwigův nerv. Celkem bylo zaregistrováno 92 lehkých sedativ, které mohou nahradit valeriány. Ve večerních hodinách jsou nervy uklidněny mlékem nebo čajem s bylinkami, které jsou povoleny od prvního trimestru: máta, slabá infuze heřmánku nebo lipového květu. Místo cukru přidejte v případě, že alergie na včelařské produkty není, alergii.

Pokud žena během plánování neustále pila sedativa a v tuto chvíli se jí podařilo otěhotnět, je potřeba dalšího ošetření určeno gynekologem. Terapeutický režim musí být často upraven nebo nahrazen původním lékem analogem. Je vhodné zacházet se sedativy stejně pečlivě jako s farmaceutickými látkami..

Pomůže valeriánka během těhotenství a stojí za to ji vzít

Kromě toho praxe ukazuje, že není nutné naléhat valeriány během těhotenství

Valerian je známý jako bezpečný lidový sedativum a prášek na spaní, ale většina léků na něm založených během těhotenství je kontraindikována. Její vliv na stav budoucí matky, průběh těhotenství a vývoj plodu není dobře znám, takže nikdo nemůže s jistotou říci, jak to ovlivní a zda způsobí újmu..

Lékaři někdy předepisují valeriánské léky těhotným ženám, přičemž za toto rozhodnutí nesou odpovědnost. V tomto případě by měl být přípravek užíván přísně v souladu s doporučeními, v žádném případě nepřekračujícím dávky a bez změny léku, protože to může způsobit nežádoucí účinky.

Stále však přetrvávají otázky: jak vhodné je použití valeriánu během těhotenství? Je tento lék účinný pro závažné nemoci? V takových případech je lepší se vzdát valeriána a zvolit bezpečnější způsoby, jak snížit úzkost a stres?

Mohou těhotné ženy užívat valeriány

Valerian je součástí mnoha léků, doplňků stravy a homeopatických léků. Některé z nich jsou kontraindikovány během těhotenství, zatímco jiné jsou přijatelné. Přestože v posledních několika desetiletích bylo v Evropě provedeno více než 200 vědeckých a klinických studií, ve kterých byla studována účinnost a bezpečnost valeriánu, je jeho účinek na těhotenství a vývoj plodu stále nejasný. V tomto ohledu pokyny k použití mnoha léků naznačují, že během těhotenství je lepší přestat užívat.

Výňatek z návodu k použití léku Valerian Forte

Neexistuje žádný důkaz, že valerián je bezpečný pro budoucí matku a dítě. Současně se nevztahuje na teratogenní léky, které mohou způsobit vrozené malformace plodu. Dnes není důvod se domnívat, že užívání valeriánu během těhotenství může ovlivnit vývoj plodu, ani není důvod se domnívat, že je lék zcela bezpečný.

Podle pokynů Světové zdravotnické organizace je používání valeriánu povoleno pouze podle pokynů lékaře a pod jeho dohledem.

Valerian se vyrábí v různých dávkovacích formách. Valerian v kapkách je kontraindikován pro těhotné ženy kvůli obsahu 70% ethylalkoholu v tinktuře. V některých případech je povoleno použití výtažku z valeriánu v tabletách nebo odvarování oddenků a kořenů. Při předepisování valeriánu musí lékař zvážit, kolik ženy tento lék potřebuje a zda jeho přínos převýší možná rizika pro plod..

V Austrálii je výtažek z kozlíku klasického klasifikován jako bezpečnostní kategorie A a je schválen pro použití během těhotenství. Podle statistické analýzy Bos R. a spoluautorů provedené v roce 1998 se počet dětí narozených s vývojovými abnormalitami a případy spontánního potratu po použití valeriánu neliší od počtu žen, které neužily valeriána.

V jakých případech je valerián předepsán během těhotenství

Alkohol obsažený v tinktuře valeriánu má také uklidňující účinek, ale má také své vlastní kontraindikace

Valerian má mírný sedativní a hypnotický účinek. Používá se pro nervové napětí, nespavost a další poruchy spánku. Valerian také pomáhá snižovat křeče orgánů hladkého svalstva, takže během těhotenství může být předepsán se zvýšeným tónem dělohy. Protože jednou z jeho příčin je emoční stres, ospravedlňuje to také účel valeriána.

Někdy v prvním trimestru těhotenství je valerián předepsán pro potrat. Používá se však pouze jako další nástroj v komplexní terapii. Ve třetím trimestru mohou být indikace pro použití příznaky pozdní gestózy.

Valerian má také mírné antispasmodické, choleretické a hypotenzní vlastnosti. Proto může být v časném i pozdním těhotenství předepsán pro tachykardii, anginu pectoris, hypertenzi, zhoršenou koronární cirkulaci, cholecystitidu, funkční poruchy trávicího systému.

U komplexních onemocnění se valerián používá pouze při komplexní terapii, ale během těhotenství je tento lék zřídka předepisován. Ženy častěji než ne, požádají lékaře, aby předepsal valeriána, když je trápí úzkostí a vzrušením, že při čekání na dítě je záležitost zcela normální a nevyžaduje použití léků.

Na fórech těhotné ženy často píší, že lékaři předepisují valeriány při nízké placentaci. Z toho je často vytvořen chybný názor, že valerián zvyšuje objem placenty. Ve skutečnosti to lékaři dávají v komplexní terapii jako mírné sedativum. Realizovatelnost jeho jmenování je v tomto případě stanovena individuálně.

Účinnost produktu

Valerian má schopnost akumulovat se v těle, takže nemá rychlý, ale stabilní účinek. Zpravidla se projevuje po 2 týdnech pravidelného příjmu, kdy je v těle shromažďováno dostatečné množství účinných látek. Očekávejte, že výsledek jedné dávky valeriánu nestojí za to, v naléhavých případech je neúčinný.

Přestože je valerián často užíván během stresu nebo když nemohou usnout, je jeho účinnost v těchto případech pravděpodobnější kvůli účinku placeba. Studie ukázaly, že jediná dávka léku nezpůsobuje objektivní zlepšení emočního stavu nebo kvality spánku..

Valerian není vysoce účinný nástroj. Vzhledem k nízké biologické aktivitě složek je neúčinná při léčení závažných poruch nervového systému, pokud je nutné léčení léky. Antispasmodické a hypotenzní účinky valeriánu jsou také slabé, takže se nepoužívá ve vysoce kvalitním hlavním léku.

Nejčastěji je valerián předepsán, je-li třeba mírné sedativum nebo hypnotika. V takových případech se velmi často můžete obejít bez speciálních léků. Během těhotenství je nutné pečlivě posoudit proveditelnost použití valeriánu, protože jeho bezpečnost v tomto období není potvrzena.

Jak brát lék v různých časech

Dávku léku a délku léčby valeriánem během těhotenství by měl stanovit lékař. Mohou se lišit v závislosti na onemocnění a závažnosti příznaků, jakož i na dalších faktorech, které může vyhodnotit pouze lékař. Zároveň není rozhodujícím faktorem, jak dlouho je žena těhotná.

Všechny nuance užívání valeriánu během těhotenství musí být dohodnuty s lékařem, který vezme v úvahu všechny individuální charakteristiky pacienta

Lékaři obvykle předepisují 1-2 tablety Valerianova extraktu nebo 1 polévkovou lžíci vývaru 2-3krát denně. Protože valerián je součástí různých léčiv a množství účinných látek v nich se může významně lišit, může být také odlišné dávkování.

Valeriánský vývar si můžete uvařit doma. K tomu můžete použít samostatně připravené oddenky a kořeny (valeriánská tráva se nepoužívá pro léčebné účely), jakož i suroviny ve filtračních pytlích, které lze snadno najít v jakékoli lékárně. Chcete-li připravit vývar, nalijte 20 gramů (2,5 lžičky) suchých kořenů valeriánů s 200 ml horké vody a zahřejte ve vodní lázni po dobu čtvrt hodiny. Asi po hodině, kdy se vývar ochladí, musí být filtrován. Nejprve bude mít produkt mírně žlutý odstín a když je barva podána infuzí, ztmavne.

Také infuze mohou být připraveny z valeriánských oddenků. Za tímto účelem se lžička drcených oddenků nalije sklenicí vařené vody a nechá se 12 hodin. Vývar a infuze mohou být skladovány 2-3 dny, nejlépe v lednici.

Léčba valeriánem může probíhat od jednoho týdne do měsíce, po kterém se doporučuje přestávku. Není to nutné, protože valerián je návykový, ale protože se účinné látky léku hromadí v těle a při dlouhodobém používání může dojít k předávkování. Je důležité si uvědomit, že k předávkování může dojít při jednorázovém nebo denním překročení předepsané dávky. Současně zvýšení jedné dávky neovlivní účinnost léku. Proto v případě stresu nebo nespavosti opět pití léku nedává smysl.

Jaké látky s valeriánem lze brát během těhotenství a které nikoli

Valerian je součástí různých léků, včetně doplňků stravy a homeopatických léků. Jejich použití by mělo být dohodnuto s gynekologem, který pozoruje těhotenství, i když je přípravek považován za relativně bezpečný a během těhotenství není kontraindikován..

Známé fondy založené na valeriánu a možnosti jejich použití během těhotenství:

 • Doplněk stravy Večerní kapky. Kromě výtažku z valeriánu zahrnuje také máty a hap plody. Doplňky jsou vyráběny různými farmaceutickými společnostmi. Pokyny k použití některých léků naznačují, že jsou kontraindikovány v prvním trimestru těhotenství, jiné jsou povoleny podle pokynů lékaře. Při používání dražé je třeba vzít v úvahu, že máta obsahuje hodně estrogenu, který může stimulovat práci. Chmel během těhotenství je kontraindikován, protože může ovlivnit hormonální pozadí;
 • Doplněk stravy Valerian P. Obsahuje Valerian extrakt, vitamín C a pomocné složky. Užívání léku během těhotenství je přípustné od druhého trimestru, jak stanoví lékař.
 • Drogová společnost Valerian Forte Arterium. Tablety obsahují extrakt valeriánu a 40% ethanol. Během těhotenství se užívání léku nedoporučuje z důvodu nedostatku údajů o jeho bezpečnosti;
 • Droga Novo-Passit. Vyrábí se ve formě sirupu a tablet. Sirup obsahuje ethanol, proto se během těhotenství nepoužívá. Složení tablet zahrnuje valeriány, léčivé melisy, chmel, bezinky, mučenky, třezalku tečkovanou, hloh a guaifenesin. Droga je kontraindikována v prvním trimestru, v pozdějších stádiích je použití přípustné, pokud existují důkazy a podle pokynů lékaře. Složky přípravku Novo-Passit mohou interagovat s jinými léky, což zvyšuje nebo oslabuje jejich účinek. Není známo, jak agent ovlivňuje vývoj plodu;
 • Drogová společnost Persen Sandoz. Složení zahrnuje extrakt z valerií, máta peprná a extrakt z listů meduňky a další přísady. Během těhotenství se lék nedoporučuje z důvodu nedostatku údajů o bezpečnosti..

Někdy se přípravky Valerian doporučují těhotným ženám nahradit glycinem nebo mateřskou mladinou. Glycin je vyráběn různými farmaceutickými společnostmi. Je předepsán ke snížení mentálního postižení a psychoemocionálního stresu. Jeho použití je také možné pouze podle pokynů lékaře..

Motherwort se používá jako mírné sedativum, stejně jako pro hypertonicitu dělohy, onemocnění gastrointestinálního traktu, hypertenzi a vegetativní vaskulární dystonii. Účinek léku na těhotenství a plod nebyl studován..

O tom, zda použít mateřskou mladinu namísto valeriánu, rozhodne pouze lékař

Jiná alternativa je považována za homeopatická léčiva. Prakticky neobsahují účinné látky a jejich účinnost se rovná účinnosti placeba. Pravděpodobnost účinku na těhotenství nebo výskyt vedlejších účinků je extrémně nízká.

Během těhotenství by mělo být používání léčiv léčeno velmi opatrně. Vhodnost předepisování léku může určit pouze lékař.

Co může být nebezpečné valeriána během těhotenství

Valerian má inhibiční účinek na centrální nervový systém. Není známo, jak to ovlivňuje vývoj plodu a zda může způsobit vývojové poruchy. Vzhledem k nedostatku vědeckých údajů nemůže být považován za bezpečný. Přestože valerián není považován za teratogenní látku a některé léky na jeho základě jsou povoleny během těhotenství, je vhodné se zdržet jeho užívání v časných stádiích. V prvním trimestru jsou položeny všechny orgány a systémy plodu a jakýkoli negativní dopad zvenčí, včetně užívání některých léků, může vyvolat výskyt patologií. Není známo, zda bude mít valerián takový negativní účinek.

Je nepřijatelné provádět experimentální studie na těhotných ženách a neexistují žádné skutečné potvrzené údaje o použití valeriánu u těhotných žen..

Podle lékařů může v některých případech, zejména při dlouhodobém užívání, vyvolat opačný účinek valerián. Místo inhibičních účinků na nervový systém může mít vzrušující účinek. V důsledku toho se může objevit nervozita, nespavost, palpitace a vysoký krevní tlak. Také, namísto antispasmodického účinku, může valerián vyvolat děložní hypertonicitu, která hrozí potratem nebo předčasným porodem. Největší riziko je pozorováno při dlouhodobém užívání valeriánu při plánování těhotenství nebo v prvním trimestru.

Jiné nežádoucí účinky valeriánu také nejsou vždy žádoucí během těhotenství:

 • Ospalost, letargie, apatie, únava;
 • Nervózní nadměrné buzení, nespavost;
 • Cardiopalmus;
 • Tón dělohy;
 • Vysoký krevní tlak;
 • Bolest hlavy;
 • Závratě, ztráta vědomí;
 • Chvění rukou.

V případě předávkování se zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Proto se léčivý přípravek nedoporučuje užívat ve velkých dávkách nebo po dlouhou dobu. Mezi příznaky předávkování patří pálení žáhy, nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpa. Pokud jste alergický / á na lék, mohou se objevit vyrážky a svědění kůže. V těchto případech musíte přestat užívat valeriána a kontaktovat lékaře.

Preventivní opatření

Stejně jako jiné léky má i valerián řadu kontraindikací, v jejichž přítomnosti není možné tento lék užívat.

Valerián je tedy kontraindikován v:

 • Alergie
 • Hypotenze;
 • Ateroskleróza;
 • Srdeční infarkt a mrtvice;
 • Zánětlivá onemocnění ledvin a střev.

Valerian nelze brát s hypotenzí, protože snižuje krevní tlak. Lék může také ovlivnit koagulaci krve, která v kombinaci s dalšími faktory může vést ke srážení krve a blokování krevních cév..

Během těhotenství žádný lékař nemůže s absolutní jistotou říci, že lék je bezpečný. Pokud těhotná žena má jasné indikace pro použití valeriánu, měla by být léčba prováděna pouze pod dohledem lékaře. Ženy si často nevšimnou, že určité příznaky jsou způsobeny užíváním drogy, a nikoli fyziologickými změnami v důsledku těhotenství..

Použijte větší dávku, než je předepsáno, nebo nemůžete prodloužit průběh léčby, může to způsobit předávkování. Kromě toho jediná dávka velké dávky léčiva nebude mít výraznější účinek, ale může poškodit ženu a plod..

Za zmínku také stojí, že na základě valeriánu se vyrábějí různé léky, včetně komplexních. Mohou obsahovat nerovnoměrné množství účinných látek a dalších složek. Kontraindikace se mohou také lišit, proto je lepší si před použitím pečlivě přečíst pokyny, abyste se vyhnuli negativním důsledkům.

Takové doplňky stravy jsou během těhotenství rozhodně kontraindikovány: není známo, jak bezpečné jsou, ale je dobře známo, že jsou k ničemu

Obecně je třeba si uvědomit, že možná úzkost, problémy se spánkem a různé úzkosti během těhotenství jsou normální. Snaha se jich okamžitě zbavit pomocí valeriána nestojí za to. Valerián s vysokou pravděpodobností nepomůže, protože se nevztahuje na silné léky. Zároveň si člověk nemůže být zcela jistý svou bezpečností pro plod. Proto je někdo a těhotná žena z používání tohoto nástroje určitě lepší zdržet se.

Je možné pít valeriána během těhotenství

Valeriánské tablety se vyrábějí z kořene rostliny

Léčivé vlastnosti rostliny

Extrakt z valeriánu se používá v lékařské praxi po mnoho tisíciletí. Tato rostlina je známá svým uklidňujícím a antispasmodickým účinkem. Příznivě ovlivňuje stav nervového a trávicího systému. Pomocí přípravků z rostliny je možné odstranit stres, zvýšenou únavu, bolest a křeče a normalizovat emoční stav. Také stimuluje trávicí proces a urychluje zotavení z infekčních patologií..

Valerian během těhotenství: indikace

Během těhotenství dochází k ostré změně hormonálního pozadí. To může být doprovázeno řadou nepříjemných příznaků. K jejich odstranění odborníci často předepisují sedativa, zejména extrakt z valeriánu, protože se nevztahuje na silné toxické drogy.

Mezi hlavní indikace patří:

 • problémy se spánkem (nespavost, porušení režimu);
 • zvýšená srdeční frekvence (tachykardie);
 • těžké stresové situace;
 • zvýšený tón dělohy, jak na zádech, tak na přední stěně varhan;
 • odchylky v práci gastrointestinálního traktu;
 • bolest hlavy;
 • nízký nebo vysoký krevní tlak;
 • nadexcitace;
 • kardiovaskulární onemocnění.

Tento léčivý přípravek nemá teratogenní účinek, a proto není schopen vést k patologickým vývojům plodu. V raných stádiích (v prvním trimestru) však odborníci nedoporučují jeho použití, jako u jiných léků. To je způsobeno nedostatkem placenty a tvorbou hlavních orgánů dítěte během tohoto období. Drogy mohou mít nepříznivý vliv na tělo, takže jej neriskujte.

Ve výjimečných případech mohou lékaři předepsat lék v prvním trimestru - se závažnou hrozbou potratu nebo bolestivého stavu (toxikóza). Eliminuje děložní tón a zabraňuje zvracení. Ve druhém trimestru se utváří nervový systém dítěte, těhotné dívky jsou v tomto období zakázány valeriány a další sedativa. Pouze při záchvatech paniky lze předepsat v malých dávkách.

Valerian během těhotenství v pozdějších stádiích (třetí trimestr) je povolen k použití, nepředstavuje ohrožení plodu.

Jak ukazuje praxe, v tomto období dívky nejčastěji trpí poruchami spánku, křečemi žaludku a migrénami. Ve vzácných případech se může objevit pozdní toxikóza (preeklampsie) doprovázená rychlým srdečním rytmem, nevolností, nízkým krevním tlakem a úzkostí. Při řešení tohoto stavu pomáhá extrakt z Valeriánu. Aktivací sekreční funkce gastrointestinální sliznice je možné se zbavit zácpy.

Jak brát: dávkování

Při pečlivém dodržení návodu k použití lék neovlivňuje zdraví nenarozeného dítěte a stav matky. Lék je k dispozici v různých lékových formách, nejbezpečnější jsou tablety. Tinktura alkoholu je rychlejší, ale kvůli přítomnosti alkoholu během těhotenství je přísně zakázána. Vývar není tak účinný ve srovnání s prášky a tinkturou, ale je schválen pro použití, protože neobsahuje alkohol. Například v nouzových případech, pokud se tep výrazně zvýší, můžete použít několik kapek tinktury (předehřev).

Dávkování valeriánu nastavuje ošetřující lékař individuálně, bez jeho svolení nemůžete užívat žádné léky. Vezměte v úvahu příznaky, trimestr a fyzický stav pacienta. Ošetření tabletami se provádí v delším časovém období, jediná aplikace nepřinese výsledek. Průměrná délka léčby je 14-20 dní, ale neměla by trvat déle než jeden měsíc. Podle pokynů můžete během těhotenství užít jednu kapsli 2-3krát denně po dobu několika minut před jídlem nebo po jídle.

Dávkování valeriánu během těhotenství určuje lékař

Kontraindikace a možné nežádoucí účinky

Navzdory skutečnosti, že léčivo nepříznivě neovlivňuje plod, lékaři během tohoto období nevylučují možnost individuální nebo nespecifické reakce těla. Je zakázáno užívat léky na onemocnění vnitřních orgánů (játra, ledviny), depresivní stavy, zánět tenkého a tlustého střeva, pravděpodobnost mrtvice.

Mnoho přírodních přípravků vyvolává vývoj alergických reakcí, valeriánské tablety nebo infúze podzemku není výjimkou. Maximální dávka za den je šest tobolek. Pokud je překročena, pravděpodobnost nežádoucích účinků.

Tyto zahrnují:

 • zvýšená podrážděnost;
 • letargie a slabost;
 • zácpa;
 • nadýmání;
 • vyrážka na těle;
 • cardiopalmus;
 • nevolnost a zvracení;
 • vysoký krevní tlak.

V časných stadiích těhotenství byste měli být při dávkování zvlášť opatrní, protože začíná tvorba hlavních orgánů a systémů dítěte.

V případě potřeby můžete během těhotenství použít extrakt (s mimořádnou opatrností). Je rostlinného původu, a proto nemá výrazný negativní vliv na ženské tělo ve srovnání se syntetickými drogami. Rostlina působí jemně, normalizuje tlak, uklidňuje nervový systém. Hlavním stavem je pečlivé dodržování dávky předepsané lékařem. Pokud existují kontraindikace pro použití, můžete nahradit jiný přírodní prostředek. Například mateřská voda po konzultaci s odborníkem. Důležité! Je možné pít drogy, dokonce i ty přírodní, rozhoduje lékař. Je nebezpečné experimentovat s léky během těhotenství.

Valerian během těhotenství: návod k použití a správné podání léku

Valerian je často předepsán ženám, které mají dítě. Obecně se uznává, že jeho používání během tohoto období je bezpečné. Valerian má uklidňující, hypnotický účinek..

Během tohoto období však není povoleno používat všechny léky. Mnoho lékařů však předepisuje tyto léky v malých dávkách..

Správné léky

V mnoha lécích, které jsou k dispozici ve formě tablet, práškové a alkoholové tinktury, je přítomen valerián, lze použít i odvar z jeho kořenů.

Tablety obsahují extrakt z valeriánu a další složky. Je třeba vzít jednu pilulku třikrát denně třicet minut před jídlem.

Lékař může před spaním předepsat léky. Nelze je žvýkat, tablety se omyjí malým množstvím vody. Během těhotenství není povoleno více než šest tablet denně. Průběh léčby je od dvou týdnů do jednoho měsíce.

Valerian má kumulativní účinek, takže po první dávce léčiva není pozorováno žádné zlepšení. Účinek se projevuje třetí den po užití léku.

Během těhotenství je užívání alkoholové tinktury valeriánu kontraindikováno. Ale je to nejúčinnější forma léku, účinek se vyvíjí téměř okamžitě, protože se droga rychle dostane do krevního oběhu.

Lékaři mohou předepsat tinkturu v období porodu dítěte pouze v naléhavých případech. Může se jednat například o náhlou tachykardii nebo prodlouženou nespavost. Patnáct kapek tinktury, která se udržuje nad otevřeným ohněm, se nalije do lžíce. Je nutné, aby se alkohol odpařil.

Množství alkoholu, které vstupuje do těla ženy s tinkturou, je však tak malé, že nemůže vést k negativním důsledkům, pokud se použije jednou. Ethanol prakticky nedosahuje dítěte placentou.

Valeriánské kořeny se doporučuje umístit poblíž postele těhotné ženy. Vydávají příjemnou vůni, která uklidňuje nervový systém, pomáhá relaxovat, normalizuje spánek. Nebo nalijte tinkturu do nádoby, která je umístěna blízko postele. Žena bude vdechovat léčivé aroma rostliny a relaxovat..

Vývar je připraven z oddenků rostliny. Je také třeba ji brát pouze v extrémních případech, protože účinek se projevuje rychle.

 1. Oddenek je rozdrcen. Vezměte tři polévkové lžíce surovin.
 2. Nalijte vroucí vodu jednou sklenicí..
 3. Trvejte na tom jednu hodinu.
 4. Vezměte jednu polévkovou lžíci dvakrát denně. Přijato až šest lžiček odvarů denně.
 1. Oddenek je rozdrcen. Vezměte jednu polévkovou lžíci surovin.
 2. Nalijte vroucí vodu jednou sklenicí..
 3. Trvejte na dvanácti hodinách, filtrujte.
 4. Výrobek je skladován pouze tři dny na chladném místě.

Kdy je přípravek předepsán těhotným ženám?

Extrakt z valeriánu působí jako přírodní sedativum. Lék pomáhá eliminovat nervové napětí, pocity úzkosti, zlepšuje náladu.

Lékař může předepsat valeriána, pokud se u žen vyskytnou tyto problémy:

 • podrážděnost;
 • poruchy spánku;
 • hysterie;
 • poruchy srdečního rytmu;
 • úzkost;
 • riziko potratu;
 • časná toxikóza;
 • nervozita, vystavení stresu;
 • poruchy srdečního rytmu;
 • děložní tón;
 • hypertenze
 • střevní křeče;
 • pálení žáhy;
 • preeklampsie.

Těhotné ženy jsou předepsány valeriány, aby normalizovaly svůj emoční stav, protože se začínají velmi obávat o zdraví a vývoj dítěte, což negativně ovlivňuje průběh těhotenství..

Žena „v pozici“ se nedokáže vyrovnat se stresem sama o sobě. Lékař tedy předepisuje lék.

Valerian má různé účinky na tělo, ale ty nejvýraznější jsou sedativní a antispasmodické

Valerián je často součástí komplexního léčebného režimu u onemocnění zažívacího traktu srdce a krevních cév. Rostlina má uklidňující a choleretický účinek, pomáhá odstraňovat cholecystitidu, tachykardii, arytmie, rozšiřuje krevní cévy, zlepšuje transport kyslíku do orgánů a tkání.

Tento léčivý přípravek je předepsán k léčbě anginy pectoris, cholecystitidy, hypertenze a při poruchách oběhu. V každém případě lékař rozhodne, který lék předepsat.

Jaké prostředky mohu vzít

Léky předepsané během těhotenství:

 1. Doplňte „Večerní kapky“. Složení aditiva zahrnuje valeriány, máty a chmel. Lék není předepsán v prvním trimestru těhotenství.
 2. BAA "Valerian". Obsahuje valerian, vitamin C. Látka je předepisována od 2 trimestrů těhotenství.
 3. Tablety "Valerian Forte." Obsahují valeriánský extrakt.
 4. Tablety „Novo-Passit“. Složení léku obsahuje valeriány, meduňky, třezalku tečkovanou, hlohu, chmel a bezinky. Přijato od 2 trimestrů těhotenství.
 5. Perské tablety obsahují valeriány, máty a meduňky.

Kontraindikace

Lékaři nepředepisují léky, u nichž je valerián přítomen v raných stadiích těhotenství. Mohou však předepsat lék v případě nouze, aby rychle eliminovali negativní účinky..

Valerian je zakázáno brát s vysokou citlivostí na rostlinu. Pokud se objeví vyrážka, svědění, slabost v těle, závratě, ospalost, léky by měly být zastaveny.

Dlouhodobé užívání léčiv na bázi rostlin může způsobit potrat, protože ve velkém množství valerián stimuluje kontrakce dělohy.

Použití valeriánu v různých stádiích těhotenství

V raných stádiích mohou jakékoli léky vyvolat vývoj komplikací. Proto není valerián v této fázi vývoje plodu předepsán.

Někteří lékaři však předepisují lék v kombinaci s jinými léky k léčbě časné toxikózy s hrozbou potratu.

Ačkoli je výtažek z Valeriánu vyráběn výhradně z přírodních ingrediencí, nemůžete ho nekontrolovaně vzít

Ve druhém trimestru je Valerian povolen. Je předepsáno, pokud má žena obavy, záchvaty hněvu, úzkost a poruchy spánku. V posledním trimestru je léčivý přípravek předepsán k eliminaci příznaků gestózy: vysoký krevní tlak, tachykardie, úzkost a bolesti hlavy.

Dávkování

Tablety by se měly vypít v množství jednoho kusu dvakrát denně půl hodiny před jídlem. Tabletu nežvýkejte, nepijte trochu vody.

Pokud to nemá žádný účinek, může lékař dávku zvýšit..

Vývar se užívá jednu nebo dvě polévkové lžíce dvakrát denně. Do lázně se přidají tři polévkové lžíce Valerian extraktu, které musí být odebrány po dobu patnácti minut.

Účinnost produktu

Valerian má kumulativní účinek. Účinek se neobjeví okamžitě, ale je stabilní. Po několika dnech užívání léku bude žena cítit úlevu. V naléhavých případech, kdy je zapotřebí okamžitého účinku, je předepsána alkoholová tinktura valeriánu. Chová se rychle.

Valeriánské kořeny obsahují více než dvě stě aktivních složek. Všechny přispívají k syntéze kyseliny aminobutyrové v lidském těle, která se podílí na regulaci parasympatického nervového systému. Tento systém řídí distribuci energie v těle a činnost kardiovaskulárního systému.

Těžké poruchy nervového systému neléčí léky valeriánem. Také nejsou předepisovány jako hlavní lék proti hypertenzi a křečím. Je nepřijatelné používat valeriána u nemocí vyvolaných depresí centrálního nervového systému. To zahrnuje apatie, deprese, duševní poruchy..

Ne všechny formy léků mohou používat ženy, které mají dítě. Tinktura alkoholu obvykle není předepsána, lékař může předepsat pouze pilulky, odvar nebo infuzi.

Tento lék se nejčastěji užívá v pozdním těhotenství. Je zakázáno překračovat dávkování léků, protože se mohou objevit nebezpečné komplikace.

Valerian je účinný sedativní lék, který při minimálních dávkách nepříznivě neovlivňuje průběh těhotenství..

Nejčastěji lékař předepisuje lék ve formě tablet, protože je nejbezpečnější pro těhotné ženy.

Valerian je jedním z nejbezpečnějších způsobů, jak eliminovat nervové napětí, které je u žen často pozorováno během porodu dítěte..

Valerian během těhotenství: indikace, přijatelné dávkování, pravidla pro přijetí

Během těhotenství mnoho žen zažívá stres, jsou narušeny myšlenkami na nadcházející porod. Hormony navíc začínají „zuřit“. Nálada budoucí matky se dramaticky mění. To negativně ovlivňuje jak ženu, tak stav plodu. Syntetické sedativa jsou kontraindikována, takže se lékaři uchylují k homeopatickým lékům.

Pár slov o drogě

Valerian je homeopatický lék. Nemá žádné syntetické složky. Proto je tento nástroj tak populární. Pro výrobu léku používají odborníci kořeny a listy léčivého valeriánu. Obsahují obrovské množství zdravých éterických olejů..

Mezi hlavní složky valeriánu patří následující:

 • Pryskyřice;
 • Minerály
 • Kyseliny;
 • Éterické oleje;
 • Taniny.

Navzdory skutečnosti, že všechny složky léčiva jsou přírodní a mají přirozený původ, je třeba brát valeriány. Během těhotenství může být droga vypita pouze po konzultaci s lékařem.

Indikace pro použití

Valerian je často používán jako sedativum, sedativum. Lékaři však tvrdí, že její působení je mnohem širší. Lék je předepsán pro následující patologie:

 1. Nervozita, stres, prudká změna nálady. Lék má sedativní účinek, ale dávkování by mělo být přísně dodržováno. Jinak bude účinek opačný;
 2. Snižuje srdeční frekvenci (pokud je zvýšená), normalizuje cévní tonus;
 3. Zvyšuje množství produkované žluče a její eliminaci;
 4. Zvyšuje chuť k jídlu;
 5. Normalizuje tlak.

Lékaři často předepisují valeriána jako antiemetika. Droga může pomoci s těžkou toxikózou a pozdní gestózou..

Dávkové formy

Valerian je dostupný v následujících lékových formách:

 1. V pilulkách. V lékárnách najdete „Valeriánský extrakt“. Tabletová forma je požadována. K dispozici ve 20, 30 a 60 kusech. Barva tablet je od jasně žluté do tmavě oranžové;
 2. Mletý kořen rostliny. Jedná se o přírodní rostlinný materiál, budete si muset vařit odvar nebo tinkturu sami. Má téměř okamžitý účinek;
 3. V kapkách. Příjem během těhotenství se nedoporučuje. Kompozice obsahuje alkohol, který může pronikat krevním oběhem k plodu..

Během těhotenství jsou nejvýhodnější valeriánské tablety. Je vhodné je vzít. Každá tableta je ve speciálním blasteru, který můžete mít vždy u sebe..

Užívání valeriány během těhotenství

Po podrobném prostudování pokynů můžeme vyvodit následující závěry:

 • Valerian během těhotenství 1 trimestr. Lék může být užíván pouze podle pokynů lékaře. Indikace - těžká toxikóza, zvýšený tonus dělohy, nevyvážená psychika pacienta, nespavost. Pokud příznak není výrazný, lékaři nepředepisují užívání valeriánu nebo jiných sedativ. Během tohoto období plod položí všechny vnitřní orgány, takže užívání léků je docela nebezpečné;
 • 2 trimestru. Bererian můžete užívat v přijatelných dávkách (ne více než 6 tablet denně). Kurz je zpravidla 1,5-2 týdny;
 • 3 trimestru. V závěrečných fázích těhotenství ženy velmi často zažívají gestózu. Objevují se otoky, pozdní toxikóza, zhoršuje se celkový stav. Kromě léků, které potlačují tuto patologii, lékaři předepisují bezpodmínečně valeriána.

Přestože je valerian bylinný přípravek, nemůžete jej vzít bez lékařského předpisu. Nesprávné dávkování může způsobit zvracení, zažívací potíže, zhoršené pocity úzkosti a nespavost..

Jak otěhotnět Valerian: podrobné pokyny

Lékaři nejčastěji předepisují valeriány v tabletách. Návod k použití je následující:

 • Přípustné dávkování - 6 tablet denně;
 • Kurz je 2-4 týdny. Po celou tu dobu by měla být žena pod dohledem lékaře;
 • Pokud se nedosáhlo požadovaného účinku nebo se příznaky znovu opakují, může lékař po přestávce (1–2 měsíce) znovu jmenovat pít valeriána;
 • Lék se užívá před jídlem (30-40 minut), omyje se velkým množstvím vařené studené vody. Šťávy a soda jsou kontraindikovány, narušují vstřebávání účinných látek.
 • 15 kapek valeriánu by mělo být rozpuštěno v půl sklenici studené čisté vody. Nestojí za to pít tinkturu v jednom doušku, pít nebo zabavit. Počet kapek lze snížit, je nemožné zvýšit;
 • Valerián v kapkách je nouzové opatření k eliminaci ženské neurózy. Nepoužívejte lék denně.

Můžete také nezávisle připravit odvar valeriána. K tomu potřebujete 20 g suchých kořenů a listů. V průměru to jsou asi 3 polévkové lžíce. Směs se nalije do 250 ml vroucí vody a nechá se vařit. Po zapálení. Je lepší provést odvar ve vodní lázni tak, aby tekutina nevázala. Musíte ji vařit 10-15 minut.

Po naplnění výparníku a jeho ochlazení je nutné přidat studenou vařenou vodu tak, aby celkové množství činilo nejméně 200 ml. Výsledná tinktura je 2 lžíce 3x denně. Je lepší to udělat hodinu před jídlem, vypít hodně vody. Kurz by neměl překročit 25-30 dní.

Mnoho těhotných žen užívá valeriány, aby si trochu uklidnily nervy, odstranily jejich tón a zbavily se těžké toxikózy. Článek popisuje dostupné lékové formy léčiva. Nejoblíbenější tablety. Lék můžete užívat až po konzultaci s lékařem.

Valerian během těhotenství

Dnešní farmakologický trh nabízí mnoho různých sedativ v různých formách. Ale my ve staré módě dáváme přednost tomu nejjednoduššímu a podle našeho názoru bezpečnému. Každá žena v lékárničce bude mít určitě valeriána - nikdy nevíte co. Uvolňují bolesti žaludku a uklidňují nervy. Když se taková potřeba objevila, tradičně byl každému dán valerián. Ale co těhotné ženy? Koneckonců, toto je zvláštní situace, kdy byste měli být opatrní i s valeriánem.

Je možné brát valeriány během těhotenství?

Valerian nepatří k silným toxickým drogám a mezi sedativa je v zásadě považován za jeden z nejbezpečnějších, a to i během těhotenství..

Proto gynekologové a další odborníci často doporučují nastávajícím matkám tablety nebo čaje z valeriánu.

Ale to samozřejmě neznamená vůbec, že ​​můžete nekontrolovaně jíst valeriány v balení: stejně jako v každém jiném případě by se na tento lék mělo zacházet, pouze pokud je to nutné.

Předpokládá se, že v případě potřeby lze valeriána užívat i ve velkém množství. V každém případě je lepší uchýlit se k její pomoci, než nechat rizikový faktor bez dozoru. Pro plod je stav, který vyžaduje sedativum než samotný valerián, mnohem nebezpečnější.

Je však třeba mít na paměti, že alkoholové tinktury během těhotenství jsou absolutně zakázány..

Samozřejmě, pokud jste v kritické situaci, když potřebujete naléhavě uklidnit nervový systém a pod paží není nic a není možné koupit pod paží, pak malá dávka kapek nepovede k fatálním následkům. Obecně by však mělo být upuštěno od jakýchkoli prostředků a nápojů obsahujících alkohol po celou dobu porodu dítěte.

Jak a proč?

Obecně se může u těhotné ženy objevit sedativum často. Lékaři předepisují valeriána na tachykardii, gastrointestinální problémy, nespavost, zvýšený tonus dělohy.

Co můžeme říci o bezpříčinných obavách, nepokojích a nervových poruchách, které se vyskytují na pozadí hormonálních změn.

Není proto překvapivé, že čas od času je třeba pít valeriána.

Toto nebude vždy jmenování lékaře. Nastávající matky se k tomuto nástroji často uchylují samostatně. Je důležité to přehánět. Pokud lékař předepsal valeriána, musí to mít důvod a určitě by vám měl předepsat dávkování. Ale když se těhotná žena rozhodne pít několik tablet samostatně, je důležité to přehánět: stačí 2 tablety.

Nezapomeňte, že každé tělo reaguje individuálně na léky a těhotnou ženu - a ještě více. Kromě alergií může nastat například reverzní reakce na léčivo: excitace nervového systému a dokonce i zvýšení intrakraniálního tlaku.

Doporučujeme vám však, abyste se nejprve uchýlili k neléčbám: projděte se v parku, osprchujte se, lehněte si, relaxujte, udělejte něco příjemného pro sebe a možná ani nebudete muset vzít neškodného valeriána.

Valerian během těhotenství v raných a pozdních fázích: je to možné, pokyny

Během těhotenství, na pozadí hormonálních změn v těle, se emoční stav ženy neustále mění. Někdy za hodinu dojde k prudkým změnám nálad.

Toto není nejlepší způsob, jak ovlivnit pohodu těhotné ženy a stav nenarozeného dítěte. Otázka povolených sedativ je proto velmi důležitá..

K překvapení mnoha nastávajících matek pokyny k danému léku naznačují, že je kontraindikován v prvním trimestru, a příjem je možný později se souhlasem lékaře. Proč je tento lék nebezpečný? A v jakých situacích je jeho přijetí odůvodněné?

Obecná charakteristika valeriánu

Extrakt z Valeriánu je bylinný lék patřící do skupiny přírodních trankvilizérů a antispasmodik.

Droga působí na nervový systém a uvolňuje stres, snižuje závažnost zážitků, vyrovnává emoční reakce.

Kromě toho mohou účinné látky odstranit křeče hladkých svalů vnitřních orgánů, zmírnit bolest a obnovit jejich normální fungování.

Výsledek užívání Valeriana se objevuje postupně, ale zároveň je poměrně stabilní. Droga působí několika dalšími směry:

 • zvyšuje tvorbu žluči a její vylučování do dvanáctníku;
 • zvyšuje sekreci v gastrointestinálním traktu, stimuluje trávení;
 • zvyšuje lumen koronárních cév, dodává arteriální krev do tkání srdce a zajišťuje žilní výtok;
 • zvyšuje pozitivní výsledek hlavní léčby šarlatové horečky, pneumonie, astmatu, onemocnění štítné žlázy.

Léčivé vlastnosti Valeriana jsou známé již od starověku. Extrakty z této rostliny byly použity ve starověkém Řecku, Evropě a Rusku..

Mechanismus účinku

Extrakt z valeriánu je extrakt z oddenků této rostliny. Obsahuje mnoho účinných látek z různých chemických skupin: éterické oleje, organické kyseliny, valepotriáty a alkaloidy. Všechny tyto složky přispívají k mírnému snížení rytmu srdce, ke zvýšení sekreční aktivity sliznice trávicího systému a ke zlepšení koronární cirkulace.

Mechanismus účinku Valeriana je založen na schopnosti účinných látek inhibovat aktivitu centrálního nervového systému.

Zejména se inhibiční procesy vyvíjejí v medulla oblongata a midbrain a zvyšuje se funkční mobilita kortikálních procesů. Účinek na srdeční sval se vyskytuje nepřímo, prostřednictvím změny ve fungování nervového systému, stejně jako přímým účinkem léku na šířku koronárních cév.

Metody recepce

Způsob užívání valeriánu závisí na formě léku. Dnes v lékárnách najdete:

 1. Tablety. Nejoblíbenější drogou je Valeriánský extrakt. K dispozici ve 20, 30 a 60 ks. Valeriánské tablety v těhotenství se předepisují nejčastěji..
 2. Alkoholická tinktura. K dispozici v lahvích různých objemů: od 15 do 50 ml. Jakékoli drogy obsahující alkohol jsou kontraindikovány během porodu dítěte, včetně této formy valeriánu. V extrémních případech jediná kapka.
 3. Mleté rostlinné suroviny. Z prášku je nutné připravit vodní nálev a odvar.

Indikace pro přijetí

Valerian během těhotenství je indikován na emoční poruchy: zvýšená podrážděnost, slza, sklon k hysterickým reakcím, pocit strachu a úzkosti. Také užívání léku pomůže s pálením žáhy způsobeným nervovým nadměrným namáháním, poruchami spánku po duševním nadměrném buzení, tachykardií a zvýšením tonusu dělohy z emocionálních důvodů.

Lékaři často předepisují valeriána v kombinaci s jinými léky, aby odstranili příznaky toxikózy a gestózy.

V rámci komplexní terapie se valeriánské tablety používají k léčbě onemocnění kardiovaskulárního systému a gastrointestinálního traktu. Mezi indikace patří cholecystitida, gastritida, tachykardie, angina pectoris a některé další patologie..

Mohou těhotné ženy pít valeriány??

Otázka, zda lze valeriány použít během těhotenství, často vyvstává u nastávajících matek. Podávání tohoto léku se nedoporučuje..

Během této doby by měla být jakákoli léčba předepsána a kontrolována lékařem.

Specialista bude schopen správně posoudit zdravotní stav, zejména průběh těhotenství, a na základě toho rozhodnout o potřebě jmenování výtažku z Valeriánu nebo jeho analogů.

V žádném případě nemůže být valeriánský hlavní lék. Tento lék se používá v kombinované terapii..

Valerian v raných fázích

V prvním trimestru dochází k nejzávažnějším změnám v těle ženy: dramaticky se mění hormonální pozadí, výkyvy nálady, nadměrná úzkost a podrážděnost.

Na druhé straně během tohoto období jsou položeny všechny orgány a systémy nenarozeného dítěte. Proto je zakázáno používat mnoho léků, včetně sedativ..

Podle pokynů je valerián v časném těhotenství kontraindikován. Ale v indikacích pro použití se objevuje toxikóza a zvýšený tonus dělohy - stavy, které se často vyskytují v prvním trimestru. Proto lékaři v praxi předepisují tento lék s hrozbou potratu, nevolností, emoční nestabilitou.

Pozdní valerián

Druhým trimestrem těhotenství je nejklidnější období: tělo se již přizpůsobilo novému stavu, zdraví je normální a stále je to daleko od porodu. Emoční pozadí v této době je nejstabilnější.

V některých případech však dochází ke zvýšenému tónu dělohy podél zadní nebo přední stěny. Tato podmínka je nejčastějším důvodem jmenování Valeriánského extraktu.

Ve třetím trimestru dosáhne dítě v lůně své maximální velikosti. Blaho se zhoršuje. Existují otoky, bolesti dolní části zad, časté poruchy práce orgánů vymačkaných dělohy. Přečtěte si více o otoku během těhotenství →

Kromě toho má mnoho žen znepokojivé myšlenky na nadcházející porod, možné komplikace, potíže nadcházejícího mateřství. Pozdní valerián se často používá ke stabilizaci emočního pozadí a také k eliminaci příznaků gestózy (pozdní toxikóza těhotných žen). Přečtěte si více o gestóze →

Návod k použití a dávkování

Valerian během těhotenství je předepsán podle návodu k použití. Nejvhodnější formou léku pro nastávající matky jsou tablety. Dávkování určuje lékař individuálně, ale maximální přípustná dávka je 6 tablet denně (2 ks 3krát). Musíte je vzít po jídle s vodou.

Další formou léků povolených těhotným ženám je drcený kořen Valeriánu. Navzdory skutečnosti, že to trvá nějakou dobu, než se připraví odvar nebo infúze, je účinek rychlejší než brát prášky.

Nejjednodušší recept: 2 lžíce. l oddenky nalévají 200 ml horké vody a zahřívají se ve vodní lázni asi 15 minut. Před použitím nechte vychladnout po dobu půl hodiny, přelijte a přiveďte na předchozí objem. Valerian v těhotenství ve formě odvar je zvláště předepsán pro emocionální vzrušení, dávkování určuje lékař. Nejčastěji doporučují užívat 1 polévková lžíce. l třikrát denně.

Je možné předávkování?

Kolik valeriánu mohou pít těhotné ženy? Aby se předešlo předávkování, je povoleno brát nejvýše 6 tablet denně nebo ne více než třetinu sklenice odvarku. Trvání kurzu s takovými objemy by však mělo být zkráceno.

K předávkování dochází, když je překročeno přípustné množství léku, stejně jako při dlouhodobém užívání. V těchto případech se objevují bolesti hlavy, změny trávicího procesu, výskyt nevolnosti, nervozita. Přestože je droga vyrobena z přírodních surovin, může být při nadměrném užívání poškozena vaše vlastní zdraví a stav dítěte.

Co může nahradit valeriána?

Kontraindikace pro použití Valeriana je individuální nesnášenlivost součástí. Pokud je detekována, musí být léčivo vyměněno. Z bylinných přípravků můžete pít odvar z mateří a pivoněk, heřmánkový čaj.

K používání sedativních farmakologických léků by se mělo přistupovat velmi opatrně. Můžete je užívat pouze podle pokynů lékaře a v pozdějším těhotenství. Během tohoto období je většina těchto prostředků zakázána..

Valeriánský extrakt je předepsán během těhotenství. Lék je indikován pro emoční nestabilitu (podrážděnost, slznost, úzkost atd.), Jakož i pro zvýšený tonus dělohy, toxikózu, gestózu a některé další podmínky. Můžete pít valeriána podle lékařského předpisu a podle doporučené dávky.

Valerian během těhotenství - návod k použití

Během těhotenství se nálada nastávající matky zpravidla neustále mění, a to je zcela normální jev, kvůli kterému se nemusíte příliš obávat. Hlavním důvodem je to, že restrukturalizace těla jako celku začíná, je spojena především s hormonálním pozadím.

Stále častěji je tedy třeba si uvědomit, jak se může nálada těhotné ženy změnit za jednu hodinu. Nezkušené matky však nevědí, že taková situace negativně ovlivňuje nejen blaho ženy, ale i stav budoucího dítěte..

To přirozeně snižuje skutečnost, že ženy ve „zajímavé“ pozici se chtějí dozvědět o určitých sedativech, které mohou pomoci. Pokud jde o slavného valeriána, je během těhotenství předepsána téměř pravidelně.

Pozor: Pokud pečlivě prostudujete pokyny, bude známo, že se lék nedoporučuje pro včasné těhotenství, protože proces formování dětských orgánů se teprve začíná. Pokud jde o pozdější termíny, opravný prostředek může předepsat pouze ošetřující lékař.

Valerian - indikace pro použití

Valerian během těhotenství je známý tím, že se jedná o skutečně účinný a užitečný lék, který se obvykle označuje jako skupina přírodních antispasmodik. Hlavní výhodou této drogy je to, že je schopna příznivě ovlivnit nervový systém a tím zmírnit stres.

Návod k použití valeriánu

Přestože mnoho žen v pozici tvrdí, že je to skutečně bezpečný prostředek, přesto by to měl předepisovat výhradně zkušený odborník, jinak existuje riziko, že se setká s některými problémy.

Navíc je třeba poznamenat, že valerián v takovém „zajímavém“ období je indikován pro různé emoční poruchy:

 • například to může zahrnovat zvýšenou podrážděnost;
 • může to být také tendence k hysterickým reakcím. Například, pokud je to první těhotenství, pak se budoucí matka neustále bojí o své dítě, obává se, že se mu něco stane;
 • Kromě výše uvedeného je droga ideální pro ženy, které se chtějí zbavit takových nemocí, jako je pálení žáhy, které bylo způsobeno nervovou zátěží.

Je možné pít valeriánské ženy na svém místě?

Užívání tohoto nebo tohoto léku během těhotenství je zpravidla přísně zakázáno a někdy není ani valeriánský. Proto určitě musíte pochopit, že léčba by měla být vždy předepisována, ale také pod kontrolou zkušeného gynekologa.

Pouze správně vyhodnotí celkový zdravotní stav nastávající matky, studuje rysy průběhu těhotenství a poté může učinit rozumné rozhodnutí o užívání tohoto léku.

Pozor: V každém případě je třeba si uvědomit, že valerián nelze použít jako hlavní terapeutický prostředek. Nakonec se tento nástroj používá pouze při komplexní terapii.

Je možné předávkování?

Přirozeně, pouze odborník si bude moci vybrat dávku nezbytnou pro pacienta, malovat léčebný režim. Ve všech ostatních případech existuje riziko zbytečných problémů. Předávkování je možné pouze se zvýšením přípustného množství léku, nebo pokud je užíváno po dlouhou dobu.

Kromě toho je nesnášenlivost jeho složek hlavní kontraindikací pro použití léčiva. V případě, že se zjistí, že lék není z tohoto důvodu vhodný, nahradí jej odborník analogem.

Je důležité pochopit, že k používání jakýchkoli sedativ by mělo být vždy přistupováno s velkou opatrností, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Valerian během těhotenství: jak užívat v raných stádiích a ve 2-3 trimestrech?

Během těhotenství se ženě doporučuje odmítnout užívat jakékoli léky, s výjimkou těch, které předepisuje lékař. Jakýkoli patogenní účinek může ovlivnit zdraví nenarozeného dítěte.

Přestože je Valerian ve veřejné mysli považován za snadný lék, měl by být během těhotenství užíván opatrně. To je uvedeno v pokynech výrobce.

Lék může poškodit i zdravou ženu, protože v období porodu se stává velmi zranitelnou. To je důvod, proč byste neměli brát prášky pro prevenci nebo sedaci..

Jak funguje valerian?

Přípravky založené na výtažku z valeriánu jsou rostlinné přírodní přípravky, které mají sedativní a antispasmodický účinek. Působí hlavně na centrální nervový systém, eliminují podráždění, klid, normalizují spánek.

Valeriánský forte uvolňuje křeče hladkých svalů vnitřních orgánů, díky kterým se obnovuje jejich normální práce, bolest se snižuje. To je důležité pro těhotné ženy, které trpí zvýšeným tonem dělohy nebo jsou často nervózní.

Léčivý účinek rostliny byl známý ve starověku, tradiční léčitelé jej úspěšně použili při léčbě onemocnění. Pro výrobu léčiv se používají valeriánské oddenky. Obsahují více než 200 účinných látek. Přes skutečnost, že rostlina byla používána velmi dlouhou dobu, její účinek na lidské tělo není úplně pochopen..

Indikace pro použití

Hlavní indikace užívání přípravku Valerian forte jsou:

 • emoční nestabilita (podrážděnost, nervozita, slza);
 • nespavost, časté probuzení a další poruchy spánku;
 • intenzivní bolesti hlavy, migrény;
 • pálení žáhy způsobené nervovým stavem;
 • zvýšený tón dělohy u těhotných žen;
 • toxikóza, gestóza;
 • úzkost;
 • zvýšení srdeční frekvence v důsledku nervového nadměrného buzení;
 • jako součást komplexní terapie gastrointestinálních poruch (gastritida, cholecystitida).

Může valeriánský během těhotenství?

Těhotenství je často doprovázeno úzkostí ohledně nadcházejícího porodu a zdraví nenarozeného dítěte. Změněné hormonální pozadí navíc způsobuje, že žena je náchylná ke stresu a úzkosti. Nestabilní psycho-emoční stav negativně ovlivňuje průběh těhotenství, takže by měl být okamžitě zastaven. K tomu lékaři používají léky založené na valeriánu.

Návod k použití uvádí, že v prvním trimestru jsou kontraindikovány. Během tohoto období se formovaly hlavní orgány a systémy dítěte. Jakýkoli účinek může nepříznivě ovlivnit vývoj plodu. Ve výjimečných případech, kdy přínos přesáhne možné poškození, však lékař může doporučit užívání Valeryanky i v prvních měsících.

Valerian během těhotenství je předepsán podle následujících indikací:

 • tachykardie;
 • riziko potratu;
 • úzkost, neklid;
 • špatný spánek;
 • pálení žáhy;
 • časná a pozdní toxikóza;
 • zvýšený tón dělohy.

Rozhodnutí předepsat jakýkoli lék během těhotenství by měl učinit pouze lékař. Ani taková neškodná léčiva by se neměla používat samostatně, protože mají kontraindikace a vedlejší účinky. Před předepsáním valeriánu těhotné ženě gynekolog vyhodnotí gestační věk, zdravotní stav a související nemoci.

Tablet Valerianka lze nahradit sledováním oblíbeného filmu, procházkou na čerstvém vzduchu, příjemnou konverzací s přáteli. Příbuzní a přátelé musí ženu chránit před obavami, fyzickou prací a domácími pracemi. Klidný průběh těhotenství, kdy se nastávající matka nebojí, nevyžaduje preventivní medikaci takového plánu.

Je nutné vyloučit nezdravá jídla (smažená, tučná, uzená, kyselá jídla), diverzifikovat nabídku zdravých potravin (ovoce, zelenina, mléčné výrobky, vejce, nízkotučné maso a ryby).

Předpokládá se, že bude jíst několikrát denně v malých porcích - příznaky toxikózy se bez léků významně sníží.

Návod k použití a dávkování

Přípravky na bázi valeriálního extraktu jsou k dispozici ve formě tablet, kapek a suchých surovin pro vaření. Těhotným ženám je obvykle předepsána tabletová forma, protože kapky obsahují ethylalkohol. Valerian by měl být používán v kombinaci s jinými silnějšími drogami..

Tinkturu oddenků valeriánu lze někdy předepsat těhotné ženě, navzdory kontraindikaci.

Pokud stav vyžaduje nouzová opatření a tablety nepomáhají, můžete vypít 15 kapek alkoholické infuze jednou (se silným vzrušením, tachykardií, břišními křečemi). To pomůže zmírnit bolest a rychle uklidnit nastávající matku..

Neměli byste drogy zneužívat, je lepší poradit se s lékařem, který vybere bezpečné a účinné léky.

Můžete si také vzít odvar kořene valeriána, připravit si čaje s touto bylinkou. V prodeji jsou bylinné sedativa, které zahrnují tuto bylinu. Před použitím se ujistěte, že zbývající složky čaje jsou označeny během těhotenství.

Valerian by se neměl používat více než třikrát denně na 1 tabletu. Maximální denní dávka je 6 tablet. Lékař může předepsat velkou dávku, pokud to považuje za nutné. V takovém případě byste se měli soustředit na jeho doporučení a ne na pokyny výrobce.

Lék se konzumuje půl hodiny před jídlem, omývá se malým množstvím tekutiny. Můžete pít Valerian večer - to pomůže normalizovat narušený spánek. Průběh přijetí trvá až měsíc, v závislosti na stavu pacienta. Výrazný účinek se objeví až dva týdny po zahájení léčby.

Odvar oddenků valeriánu by se měl konzumovat následovně. Nalijte 3 lžíce. l suchý materiál se sklenicí vroucí vody. Po úplném ochlazení (po 1 - 1,5 hodině) se musí filtrovat a vypít 1 polévková lžíce. l 2-3 krát denně před nebo po jídle. Účinnost odvarování je vyšší než účinnost tablet, takže jeho účinek bude patrný během několika hodin. Bezpečný denní objem vývaru - 1/3 šálku.

Jak dlouho se má přípravek užívat a v jakých dávkách - to určuje pouze lékař. Pokud není žádoucí účinek, měl by se o tom informovat ošetřující lékař. Jakákoli onemocnění spojená s užíváním Valerianky by měla být také příležitostí ke konzultaci s odborníkem.

V raných fázích

Hlavní indikací pro předepisování Valeriana v časném těhotenství je hrozba potratu kvůli zvýšenému tonusu dělohy. Žena je zobrazena odpočinek v posteli. Dále předepsaná antispasmodická léčiva (například No-Shpu), která uvolní svaly a zmírní hypertonicitu..

Podráždění a úzkost spojené s ženami na začátku těhotenství jsou rostlinnými přípravky úspěšně odstraněny. Toxikóza, vyjádřená nevolností, zvracením, únavou, také zastavuje Valerian.

2 trimestru

Omezení pro přijetí ve druhém trimestru jsou mnohem menší, můžete pít Valerian beze strachu. Dítě v lůně se již vytvořilo, zlepšuje své orgány. Před škodlivými účinky je spolehlivě chráněna placentou. Žena se cítí uvolněnější, méně nervózní, její hormonální pozadí se stabilizovalo.

Zvláště účinné přípravky na bázi rostlinných materiálů se zvýšeným tonem dělohy.

Toto porušení může vést k potratu nebo předčasnému porodu, takže výhody užívání Valerianky nejsou pochyb. Lékaři často předepisují lék ve 2. trimestru, pokud k tomu existují důkazy.

Samostatná aplikace by měla být vyloučena, protože se vytváří nervový systém dítěte.

3 trimestru

Třetí trimestr se vyznačuje intenzivní přípravou matky a plodu na budoucí narození. Žena je často mučena pálením žáhy, plynatostí, mohou se objevit známky gestózy (otoky, vysoký krevní tlak). Mnoho poznámek poruchy spánku, těhotná žena nemůže zaujmout pohodlné držení těla, je nervózní a strach.

Valerian pomůže vyrovnat se s vzrušením, nervozitou, pálením žáhy. Uklidní ženu a normalizuje spánek, nižší krevní tlak díky vazodilataci. Kromě toho tráva zlepšuje trávení a mnoho těhotných žen během tohoto období zažívá zácpu..

Co je nebezpečné předávkování?

Přestože je Valerian rostlinným přípravkem mírného účinku, lze jej použít pouze v dávkách doporučených lékařem. Překročení dávky vede k:

 • bolesti hlavy;
 • poruchy gastrointestinálního traktu (bolesti břicha, nevolnost, zvracení, zácpa);
 • podrážděnost, podrážděnost;
 • alergie (viz také: co mohu pít proti alergiím během těhotenství?);
 • nadměrná ospalost, letargie;
 • třesoucí se končetiny;
 • rozšířené zornice;
 • tachykardie;
 • hypertenzní krize;
 • zhoršený sluch a zrak.

Když se objeví tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud stav způsobuje obavy, musíte zavolat sanitku. Je velmi nebezpečné léčit předávkování na vlastní pěst - to může vést k potratu nebo závažným těhotenským komplikacím..

Pokud je to nutné, lékaři provedou výplach žaludku a provedou terapii aktivním uhlím. Bude předepsána symptomatická léčba pro zachování těhotenství.

Alergická reakce na léčivo by neměla být bez povšimnutí lékařem. Příjem Valerianky by měl být okamžitě zastaven, protože alergie je nebezpečná nejen pro nastávající matku, ale i pro plod. Následně může dítě negativně reagovat na výtažek z kozlíku, až do závažných alergických projevů (anafylaktický šok, Quinckeho edém)..

Existují nějaké kontraindikace?

Kontraindikace pro užívání Valerian v těhotenství:

 • alergická reakce, individuální nesnášenlivost;
 • nemoc jater
 • enterokolitida;
 • vysoký krevní tlak;
 • duševní poruchy;
 • apatie, letargie, deprese;
 • stav před zdvihem.

Valerian by měl být opilý s opatrností pro ty, kteří trpí hypotenzí, nízkým krevním tlakem. Droga je schopna ji ještě více snížit.

Dlouhodobé užívání léku na začátku těhotenství může vyvolat potrat, takže byste jej neměli brát sami. Stejně jako všechny léky má Valerian řadu vedlejších účinků:

 • alergie (vyrážka a zarudnutí na kůži);
 • závrať;
 • slabost, letargie, ospalost;
 • inhibovaná reakce;
 • blikání černých teček před očima;
 • zácpa, průjem.

Analogy drogy

Co je lepší pro těhotnou ženu v konkrétní situaci - měla by se rozhodnout specialista. Je založena na gestačním věku a stavu ženy v tuto chvíli..

V závislosti na indikacích může lékař nahradit Valerianku jinými léky. Jako sedativum se často používají přípravky na bázi mateřské sladiny. Jedná se o léčivou bylinu, která má spektrum účinku podobné valeriánu. Léky na tomto základě se také používají dlouhou dobu, mají kumulativní účinek..

Kromě antispasmodického účinku má mateřská mladina antikonvulzivní a diuretický účinek. Má také šetrný účinek na zažívací trakt, eliminuje plynatost, nevolnost a pálení žáhy.

Přípravky založené na mateřské sladině jsou k dispozici ve formě tablet, tinktur nebo čaje na vaření (více v článku: použití mateřské sladkosti v tabletě v časném těhotenství).

Na základě tohoto rostlinného materiálu se vyrábí mnoho farmaceutických přípravků sedativního účinku (Persen, Novopassit). Glycin působí na nervový systém podobným způsobem. Tyto léky by se měly pít pouze se souhlasem lékaře, protože neexistují spolehlivé informace o jejich účincích na plod. V žádném případě byste neměli překročit doporučené dávkování, prodloužte dobu přijetí.

Články O Neplodnosti