Hlavní Výživa

Je rýma nebezpečná během těhotenství??

Během těhotenství je riziko ulovení nosu mnohem vyšší než před tímto úžasným okamžikem. Jak nebezpečný je rýma pro ženy ve „zajímavé pozici“?

Rýma během těhotenství může být povahy:

V každém případě se obáváme stejných otázek..

 1. Je rýma nebezpečná během těhotenství??
 2. Existují bezpečné a efektivní způsoby, jak se s tím vypořádat??

Jeden na jednoho s rýmou

Nemocná během těhotenství (jak je tomu tak a poté - v prvním roce mateřství, při kojení) - je to velmi obtížné. Zkušení maminky to vědí.

Za prvé, nezanechávají obavy z toho, jak malátnost ovlivní dítě. Za druhé, nemůžete brát téměř žádný lék! To je, když si uvědomíte, jak hluboce úspěchy moderních léčiv pronikly do našich životů a jak jsme všichni zvyklí jim pomáhat, když jsme nemocní.

Během těhotenství - bez léků - v doslovném smyslu slova, jste sami s bolestivými příznaky a nevíte, co dělat.

Pamatujete si, jak jste se vypořádali s rýmou v období před těhotenstvím? Ve sklenici vody rozpouštíte nějaký protichladný „prášek“, který odstraňuje nepříjemné pocity (nazální kongesce, „těžká“ hlava atd.), Vstříknete vazokonstrikční sprej do nosu (nebo kapající kapky) - a téměř okamžitě cítíte úlevu. Neteče z nosu, víčka nevylévají olovo, hlava je víceméně čistá. Bez těchto prostředků na záchranu života se však běžný nachlazení projeví příznakem, který otráví celou existenci. Ale kromě zlomeného stavu stále představuje skutečné riziko pro plod.

Je rýma nebezpečná během těhotenství??

Hlavním nebezpečím, zejména v raných stádiích, je onemocnění, jehož příznakem je rýma. Virus nebo infekce může vstoupit do dělohy prostřednictvím krevního řečiště a způsobit ukončení těhotenství..

Ano, a sám o sobě nos není neškodný. Vede to ke změně emočního stavu ženy, což může nakonec negativně ovlivnit průběh. Pokud výtok z nosu dlouho neodezní, je narušen spánek, časté bolestivé bolesti hlavy, objevuje se konstantní únava a dokonce může dojít k negativnímu postoji k těhotenství. Kromě toho rýma ztěžuje nastávající matce dýchání, resp. Dítě nemusí dostat dostatek kyslíku, což může ovlivnit tvorbu a vývoj embrya..

Není třeba se bát. Koneckonců, je známo: předem varováno, poté ozbrojeno!

Hlavní věcí je identifikovat příčinu běžného nachlazení a vědět, jak ji neutralizovat.

K doktorovi!

A co nejdříve. Pokud nádcha způsobila akutní respirační virovou infekci, chřipku nebo alergii, ošetřující lékař zváží všechna rizika a předepíše vhodný léčebný režim.

Nejdůležitější věcí je neutralizace infekce. Nasloucháme lékaři - nejednáme se sami!

A co dělat s „rýmou těhotných žen“, k čemuž někdy dochází... až po porodu?

Hormonální rýma: „rozpoznat nepřítele tváří v tvář“

Zpravidla se vyskytuje v 6 týdnech těhotenství. Může začít stejně náhle, jak to začíná, nebo se natáhnout až k porodu. Ne každá těhotná žena však trpí „rýmou těhotných žen“..

Předpokládá se, že předpoklady pro tento stav mohou být:

 • pravidelné zasychání sliznic v nepříznivém klimatu;
 • časté nachlazení a slabá imunita;
 • zakřivené nosní přepážky;
 • alergický na cokoli;
 • užívání těhotné antikoncepce před těhotenstvím.

Taková rýma nevyžaduje zvláštní ošetření. Na jedné straně, pokud to nejsou jen hormony a rýma, není příznakem nemoci, pak neexistuje žádné zvláštní nebezpečí. Na druhou stranu však všechny druhy virů a infekcí snadno spadnou do oslabené imunity těhotné ženy a zanícené sliznice. Nosní přetížení znamená nucené dýchání v ústech, což zvyšuje riziko nachlazení.

Existuje spása z běžného nachlazení během těhotenství?

Běžné léky pro léčbu nachlazení těhotných žen by měly být používány s velkou péčí a co nejméně. Kapky Vasokonstriktoru zvyšují krevní tlak, což je špatné pro těhotnou ženu i dítě. Takže je lepší obejít se bez nich.

To však není taková beznadějná situace - rýma během těhotenství. Existuje řada dalších způsobů, jak ulevit od nachlazení..

 1. Pijte více tekutiny s citronovou šťávou (pokud nejste alergičtí na citrusové plody).
 2. Pravidelně opláchněte nos nosem.
 3. Vložte zvlhčovač vzduchu i do ložnice. (To se hodí po narození dítěte - suchý vzduch je velmi škodlivý pro zdraví dítěte.)
 4. Otok nosohltanu můžete snížit tak, že během spánku vložíte pod hlavu další polštář.
 5. Nosní přetížení může být dočasně odstraněno masírováním (prsty) bodů na spodku nosních dírek, nad horní a pod dolní ret..
 6. Trávte více času na čerstvém vzduchu, ale nedovolte podchlazení.
 7. Dýchejte cvičení. Procvičujte mělké dýchání s dlouhodobým výdechem a vdechováním. S pomocí těchto cvičení po dobu pěti minut - jednou za hodinu se můžete vypořádat s rýmou mnohem rychleji a efektivněji..

Tekoucí nos jistě projde a vy si jen musíte užít těhotenství a připravit se na setkání s dítětem!

Jak zacházet s rýmou během těhotenství

Rýma během těhotenství je jedním z významných problémů. Při konstantním nazálním přetížení nebo hlenu z nosu může dojít k narušení celkového postavení těhotné ženy. Navíc nenarozené dítě trpí. Jak mohou těhotné ženy léčit rýmu??

Příčiny a projevy

Rýma (rýma) je zánětlivý proces v oblasti nosní sliznice. Projevuje se otokem a otokem sliznice, svěděním, kýcháním, sekrecí hojného průhledného a tekutého hlenu z nosu a následným zahuštěním sekrece a tvorbou krustů..

Během těhotenství se z důvodu charakteristik hormonálního metabolismu může výtok z nosu projevit závažněji a závažněji. U těhotných žen může být rýma způsobena:

 • viry (chřipka, SARS)
 • mikrobiální infekce (stafylokok, streptokok atd.)
 • expozice alergenům (pyl, vlna, jídlo atd.)

Hlavním nebezpečím rýmy během těhotenství je otok sliznic, který narušuje normální nazální dýchání. Současně, hojný výboj vede k podráždění kůže nosu a obličeje v důsledku tření se šátky. Při silném nachlazení, chuti k jídlu a spánku může být narušena žena, která je podrážděná a oslabená.

Trpí však nejen ona, ale i plod. V případě narušení nazálního dýchání se vytvoří stav hypoxie, a to i u plodu, což je pro něj velmi škodlivé. Nelze proto ignorovat rýmu během těhotenství. Dnes existuje spousta lidových, nedrogových a léčivých způsobů, jak bojovat proti těhotnému nosu.

Principy léčby nádchy u těhotných žen

Léčba nachlazení by měla být aktivní, komplexní a co nejbezpečnější. Základem léčby je:

 • očištění nosní dutiny hlenu, bakterií nebo virů, krusty
 • užívání drog k zvlhčení, změkčení a snížení podráždění nosu
 • přípravky pro zmírnění nosního dýchání
 • činidla pro kontrolu patogenů
 • léky stimulující obranyschopnost těla.

V případě alergické rýmy je také důležité chránit sliznice před vystavením alergenům a používat specifickou terapii zaměřenou na snížení aktivity a odstranění alergických reakcí.

Nosní čištění

Základem léčby nachlazení je očištění nosní dutiny, protože všechna další léčebná opatření (kapky, spreje, byliny) budou účinné pouze při odstraňování hlenu. Tento postup navíc pomáhá urychlit zotavení, snížit riziko komplikací, zmírnit otoky a zabránit mikrobiální infekci. Užitečné bude pravidelné vyfukování nosu, každá nosní dírka zvlášť, uzavření druhého (přitlačení na nosní přepážku). To je nutné, aby během foukání do ušních kanálů nevnikl žádný hlen - to je plné zánětu středního ucha. Pamatujte, že během těhotenství by měl být foukání nosu bez stresu, aby nedošlo ke zvýšení nitrobřišního tlaku.

Nosní dutinu můžete vyčistit promytím fyziologickým roztokem. Tyto zahrnují:

 • aqualor spreje (jsou s heřmánkem, silným paprskem, fyziologickou sprchou),
 • spreje a kapky akvamarisu (mořská voda)
 • solné roztoky (solný roztok, marimer atd.)
 • fyziologické roztoky v lahvičkách
 • komplexy pro mytí nosu (delfín)

Tyto léky jsou během těhotenství naprosto bezpečné, nemají žádné kontraindikace a nejsou alergické. Podle potřeby se používají bez omezení frekvence. Roztoky se solí, mořskou vodou mechanicky čistí dutinu hlenu a virů, mikroby, zvlhčují sliznice a zmírňují otoky. Léky se vštípí do nosu nebo použijí k mytí proud podle pokynů.

Přípustné je opláchnutí nosu odvarem bylin - heřmánku nebo šalvěje. Mají čistící, protizánětlivý účinek a zvlhčují sliznice..

Snížení přetížení nosu

Při těžké nosní kongesci a otoku se jako zvláštní potřeba používají vazokonstrikční kapky. Při kontaktu se sliznicemi zmírňují otoky a normalizují dýchání nosem. Léky se používají pouze na nosní sliznici zbavenou hlenu a krust. Během těhotenství se používají velmi opatrně, působí lokálně, ale jsou částečně absorbovány do krve.

Až 14 týdnů těhotenství, pokud je to možné, by se mělo jejich použití zlikvidovat. Po těchto podmínkách se nepoužívají déle než 3-4 dny v řadě, protože při delším používání jsou návykové. Používají se pouze dětské lékové formy se sníženými dávkami.

Používá se xylometazolin nebo jeho analogy. Přednostně s dlouhým účinkem - otrivin, nasol, xymelin, ve formě kapek nebo spreje. Doporučuje se používat pouze s velmi špatným nachlazením, v noci nebo před jídlem.

Změkčení sliznice, stimulace imunity v nose

Aby se zabránilo vysychání sliznic a zmírnění pocitu sucha a podráždění, ke snížení otoku a přetížení se používají olejové kapky. Patří sem pinosol. Kvůli obsahu máty peprné, borovice, řepky a jedle, kapky zmírňují otoky, změkčují a stimulují místní imunitní obranu. Tyto kapky jsou zakázány pro těhotné ženy s alergiemi na složky a alergickou povahou nachlazení.

Aby se stimulovala lokální imunita, ležela v nosních pasážích oxolinová mast, kapky fluferferonu, derinát. Působí na sliznice a stimulují tvorbu vlastních ochranných faktorů. Aplikujte v kterékoli fázi těhotenství, přísně podle pokynů, doba trvání recepce není omezena.

Nemedikační a tradiční medicína

S rýmou během těhotenství mohou pomoci místní tepelné ošetření. Těhotné ženy jsou zakázané banky, hořčičné omítky, nemohou stoupat na nohy. Jsou povoleny místní tepelné procedury - teplé vlněné ponožky na noc, zahřívání nosních dutin horkým vařeným vejcem, pytel písku nebo soli. Pomáhá zahřátí nosu „modrou“ lampou..

Vdechování páry, česneku nebo cibule může pomoci. Pro ně nakrájejte česnek a cibuli na konvici, nalijte vroucí vodu, nechte je mírně vychladnout a každou nosní dírku několik minut vdechujte. Heřmánek, šalvěj, čajový strom nebo éterické oleje z mentolu jsou pro takové inhalace užitečné. Provádějí se 10 minut 4krát denně..

Užitečná masáž nosu s éterickými oleji. Je třeba masírovat ukazováčkem body blízko křídel nosu, nosního můstku a chrámů. Tyto oleje můžete nahradit Dr. IOM.

Často se místo kapek nebo sprejů s nachlazením doporučují džusy různých rostlin. Během těhotenství musíte být s nimi opatrní. Mnohé z nich obsahují ovocné kyseliny, které mohou vést k vážnému podráždění sliznic a dokonce k popáleninám. Je dobré zředit takové šťávy dvakrát až třikrát solným roztokem nebo převařenou vodou. Nanesené jablko, mrkvová šťáva, aloe, Kalanchoe (u posledně jmenovaného musíte být obzvláště opatrní). Obvykle se doporučuje do každé nosní cesty vpravit 3-4 kapky až 3-4 krát denně.

Silný nápoj se studenou

Jedním z účinných ošetření nachlazení je vypít hodně tekutin. Pomáhá proti přetížení, vyrovnává ztráty tekutin, posiluje tělo a proplachuje toxiny. Je užitečné pít bylinné čaje, ovocné nápoje, mléko s medem, bylinky. Obzvláště užitečné jsou nápoje s vitamínem C - čaj s citronem, kompot s rybízem, šípkový vývar. Při silném nachlazení, infuze jitrocelu nebo divoké jahody, vrby vrby je užitečné podběh. Před použitím bylinných prostředků byste se měli poradit s lékařem.

Léčba alergické rýmy u těhotných žen

U alergií je hlavním problémem běžného nachlazení kontakt alergenů se sliznicí, jeho podráždění a zánět, otok a nazální kongesce. Při léčbě alergické rýmy, mytí nosu solným roztokem je užitečná mořská voda. Pro zmírnění otoku sliznice jsou indikována antihistaminika a antialergika. Dokáže je předepsat pouze lékař po konzultaci..

Často s takovým nosem se vibrocil používá ve spreji nebo gelu - má dvojitý účinek, zmírňuje otoky a kongesce, zánět. Používá se v kterékoli fázi těhotenství, dokud nevymizí akutní příznaky, po dobu 3-4 dnů.

Pro ochranu sliznice před kontaktem s alergeny u těhotných žen se používá nasaval, vytváří film, který nedovoluje alergenům dotýkat se sliznice. K eliminaci těžké alergické rýmy pod dohledem lékaře z druhého trimestru lze použít lokální kortikosteroidy - tafen, flixonázu.

Algoritmus pro léčbu rýmy u těhotných žen doma

Hlavní věc, kterou potřebujete pro rýmu těhotných žen, je navštívit lékaře a léčbu pod jeho kontrolou. Samoléčení je nebezpečné s komplikacemi. Při domácí léčbě:

 • zvlhčování, větrání, pokojová teplota 20-22 stupňů
 • spí na polštáři se zvednutou hlavou až 30 stupňů

S rýmou těhotných žen po působení hormonů:

 • výplach nosu solnými roztoky, spreje, odstranění hlenu
 • inhalace minerální vodou, solný roztok

U alergické rýmy:

 • výplach nosu solnými roztoky, spreje, odstranění hlenu
 • inhalace minerální vodou, solný roztok
 • nosní sprej
 • se silným otokem, přetížení - vibrace
 • od druhého trimestru hormonální lokální spreje přísně předepsané lékařem

Při silném nacpání nosu:

 • výplach nosu solnými roztoky, spreje, odstranění hlenu
 • inhalace minerální vodou, solný roztok
 • mazání sliznic v nose rakytníkem, olivovým olejem
 • aplikace pinosolu
 • aplikace balzamu s hvězdičkou na křídlech nosu nebo masáž s éterickými oleji, Dr. Mom
 • použití vazokonstriktorů ne více než 4 dny, ne více než dvakrát denně (od druhého trimestru těhotenství).

Rýma během těhotenství: 1, 2, 3 trimestry, jak zacházet s rýmou (snot), jaké je riziko rýmy během těhotenství

S rýmou alespoň jednou za život se všichni setkali. Tento jev je poněkud nepříjemný, ale snadno tolerovatelný. Ale co když se u těhotné ženy objeví rýma? Předpokládá se, že po celou dobu těhotenství bude nastávající matka určitě čelit rýmě. Ale během těhotenství nemůžete vzít rýmu „nezajímá“, protože hrozí komplikacemi nejen pro ženu, ale také pro její nenarozené dítě. Kromě toho nemůžete nekontrolovatelně používat různé léky na nachlazení, protože mnoho obvyklých léků je během těhotenství kontraindikováno a dokonce nebezpečné..

Rýma: její podstata a typy

Rýma nebo rýma je stav nosní sliznice, když se zanítí a hojnost hlenu se vylučuje z nosní dutiny. V důsledku tohoto procesu se nosní sliznice výrazně zvyšuje (bobtná), což ztěžuje dýchání.

Rozlišujte mezi akutní a chronickou rýmou. Chronický výtok z nosu se zase dělí na několik typů:

 • atrofický, když se nosní sliznice ztenčí;
 • hypertrofický, se zahuštěním sliznice, což vede ke zúžení nosních cest;
 • alergický, tělo reaguje na různé podněty s nedostatečnou reakcí, to je alergický.

Existují také jiné typy rýmy:

 • léky - při dlouhodobém a nekontrolovaném použití vazokonstriktorů pro nos;
 • traumatická - kvůli nějakému traumatu (spálení, šok atd.);
 • vasomotor - vyskytuje se po stresu nebo v důsledku hormonálních změn nebo po konzumaci kořenitých potravin nebo vnějších dráždivých látek (kouř).

Příčiny

U nastávajících matek se rýma objeví v důsledku následujících faktorů:

Hormon

Během těhotenství se hladina estrogenu významně zvyšuje, díky čemuž se zvyšuje produkce hlenu, a mukózní membrány bobtnají, což přirozeně ovlivňuje nosní sliznici. Rýma se nazývá vazomotorická rýma..

Alergický

Alergie na různé vnější dráždivé látky, jako je například pyl rostlin nebo zvířecí zvíře, vyvolává v průběhu těhotenství alergickou rinitidu. Alergie může chybět před těhotenstvím a objeví se s jejím nástupem, což je podporováno snížením imunity u těhotných.

Infekční

Různé infekce, ať už viry nebo bakterie, jsou mnohem snadněji ovlivněny nastávající matky než obyčejní lidé. To je usnadněno oslabením ochranných sil během těhotenství.

Výskyt rýmy u těhotných žen mohou navíc vyvolat následující okolnosti:

 • zakřivení septa nosu;
 • náchylnost k častým nachlazením;
 • užívání antikoncepčních tablet před těhotenstvím;
 • řadu chorob endokrinní geneze;
 • narušená ekologie;
 • příliš suché klima;
 • emocionálně labilní ženy s častými výkyvy nálad;
 • polypy v nosní dutině;
 • nosní mandle;
 • chronická sinusitida;
 • kořenitá jídla;
 • stres a intenzivní emoční úzkost;
 • různé nádory.

Časté příčiny rýmy u lidí

U „obyčejných“ lidí je příčina nachlazení stejně početná a různorodá jako u těhotných žen. Patří sem všechny stejné faktory:

 • bakteriální a virové infekce (různé akutní respirační virové infekce);
 • podchlazení;
 • alergická reakce na různé dráždivé látky;
 • nervová a endokrinní patologie;
 • nosní chirurgie, trauma;
 • fascinace vazokonstriktory;
 • atrofie nosní sliznice (chemická výroba a další škodlivé pracovní podmínky);
 • přemístění nosního přepážky;
 • „Zvláštní“ klimatické podmínky (například zvýšená suchost);
 • adenoidy a polypy;
 • snížení tělesné obrany.

Ve svém vývoji prochází nemoc třemi stádii. Nejprve nedochází k úniku reflexu z nosu a po vyšetření je sliznice bledá a suchá. Na druhé - katarální, rinorea se objevuje - hojná sekrece vodotěsně průhledného hlenu a nosní sliznice je jasně červená. Ve třetí - závěrečné fázi se objeví hustý a hustý výboj, tzv. „Snot“, který se změní na žlutý nebo zelený.

Skvrnitost nebo dokonce krvácení je charakteristická pro atrofickou rinitidu. Co je spojeno s drenáží a poškozením nosní sliznice.

Symptomatologie

Projevy nemoci i její příčiny jsou velmi rozmanité. Hlavní příznaky rýmy jsou (není nutné, aby se vše objevilo najednou, s následným připevněním zbytku je možná kombinace dvou nebo tří příznaků):

 • poznamenává se, že nos je zablokován, hlas je hluchý, jako byste mluvili bavlněnou vlnou;
 • neustálé čichání spojené s nazální kongescí a dýchacími potížemi je zvláště zintenzivněno během fyzické aktivity a ve vodorovné poloze (obvykle charakteristické pro pozdní těhotenství);
 • je obtížné dýchat, což pouze zhoršuje náladu;
 • rinorrhea (sliznice nebo tlustý výtok z nosu);
 • náhlá horečka
 • pocit neustálé bolesti hlavy (kvůli obtížím s dýcháním);
 • pokles čichu, to znamená ztráta vůně;
 • neustálé a časté kýchání (podráždění a otoky nosní sliznice);
 • snížená chuť k jídlu kvůli zhoršenému dýchání;
 • pocit cizího těla v nose, nos neustále svědí;
 • narušený spánek.

Bakteriální rýma je obvykle spojena s nachlazením a začíná charakteristickými příznaky akutních infekcí dýchacích cest. Najednou, kromě běžného nachlazení, stoupá teplota, hrdlo se stahuje a kašel a bolesti hlavy a bolesti svalů jsou také možné. Rýma je charakteristická bohatým odtokem z nosu vodnatých sekretů, které jsou průhledné a mají sliznou konzistenci. V důsledku otoku sliznice dochází ke spojení dušnosti, která narušuje spánek. V závěrečné fázi se „snot“ stává viskózní a nažloutlé zelené.

U alergické rýmy je charakteristická nedostatečná teplota na pozadí najednou objevených příznaků:

 • nazální svědění;
 • neustálé kýchání;
 • bohaté výtoky z nosu;
 • respirační selhání;
 • zvýšená nosní kongesce během spánku.

Pokud těhotná žena měla před početí alergii, snadno spojí výskyt příznaků nemoci s kontaktem s alergeny. Alergeny mohou být pyl květin, domácích zvířat (vlna, klíšťata a hmyz), domácí prach, některá jídla a léky. Navíc se u alergické rýmy mění vzhled nastávající matky. Charakteristické jsou otoky obličeje, zarudlé oči, neustále otevřená ústa (dýchání ústy), nedobrovolné slzení..

Vasomotorická rýma, která je velmi častá u žen, které očekávají dítě a která je spojena s hormonálními změnami, může začít v jakémkoli stádiu těhotenství, včetně prvního trimestru, a může pokračovat až do narození. Příznaky onemocnění mohou být mírné nebo významné. Výtoky jsou vzácné nebo hojné, tekuté a průhledné, stálé nazální kongesce a respirační selhání přispívá k nespavosti a zhoršuje náladu..

Jaká je rizika rýmy během těhotenství?

Rýma ohrožuje nejen stav těhotné ženy, ale také zdraví jejího nenarozeného dítěte. Neustálá nosní kongesce způsobuje, že žena dýchá ústy, která vypouští sliznici orofaryngu, a na pozadí snížené imunity způsobuje, že je sliznice náchylná k infekcím, které mohou vést k faryngitidě nebo angíně. Rýma z infekční geneze může způsobit sinusitidu, sinusitidu nebo otitis media.

Kromě toho je rýma způsobená bakteriemi nebo viry velmi nebezpečná pro nenarozené dítě. V časných stádiích těhotenství může způsobit jeho „vyblednutí“ a v pozdějších stádiích vést k malformacím plodu. Ve třetím trimestru je infekční rýma plná nitroděložní infekce plodu.

V každém případě rinitida, bez ohledu na její původ, přispívá k respiračnímu selhání u žen, což je plné rozvoje fetoplacentální nedostatečnosti a fetální hypoxie. V budoucnu mohou tyto těhotenské komplikace vést ke spontánnímu potratu nebo předčasnému porodu nebo k narození malého (hypotrofického) dítěte.

Léčba rýmy během těhotenství

Nespoléhejte se na „lidovou moudrost“, která tvrdí, že s léčbou rýma zmizí za týden a při absenci léčby za pouhých 7 dní. Rýma během těhotenství je nejen možná, ale také musí být léčena, protože ženě nezpůsobuje žádné potíže, nakolik je pro nenarozené dítě nebezpečné. Ale v žádném případě byste neměli sami medikovat, velmi mnoho známých léků na rýmu je kontraindikováno u těhotných žen. Řešení problému by proto mělo začít návštěvou lékaře, určí formu běžného nachlazení a doporučí účinnou terapii..

Chladné kapky

Když se objevila rýma, mnoho spěchalo k „kouzelnické hůlce“, tj. Speciálním drogám - kapkám do nosu. Před zahájením léčby rýmy během těhotenství se musíte poradit s lékařem, jaké kapky mohou být a jak je aplikovat. Kategoricky zakázané léky s vazokonstrikčním účinkem, zejména v prvních 12 týdnech těhotenství. Nejběžnější jsou:

 • naftyin;
 • nafazolin;
 • galazolin;
 • oxymetazolin a další.

Vazokonstrikční kapky mají nepochybně dobrý účinek a doslova za pár minut eliminují „povodeň“ z nosu. Těhotné ženy však nelze použít z několika důvodů:

 • vasokonstrikční účinek se rozšiřuje na placentární cévy, což znamená, že křeč krevních cév v placentě inhibuje dodávání kyslíku do plodu, což způsobí jeho hypoxii;
 • tyto kapky si rychle zvyknou, proto se stávají neúčinnými po krátké době, což vyžaduje zvýšení dávky léku, což znamená, že zhoršuje hypoxii plodu;
 • kapky mohou zvýšit krevní tlak, zejména u těhotných žen, jejichž tlak je labilní a náchylný ke zvyšování (obvykle ve 2 až 3 trimestrech);
 • vasokonstrikční kapky způsobené vazospasmem v nose vyschnou sliznici nosu i nosohltanu, díky čemuž je náchylný k infekcím.

Při výrazně výrazné rýmě může lékař předepsat léky s vazokonstrikčním účinkem, ale pouze na krátkou dobu (ne více než 3 dny), v noci (pokud je to nutné, až 2 až 3krát denně). Jedná se o dětské kapky Nazol Baby nebo Nazol Kids, které zahrnují fenylefrin, který je během těhotenství méně nebezpečný než výše uvedené léky.

Je povoleno kapat Pinosol, skládající se z borových olejů, máty peprné a eukalyptu, do nosu. Tento lék usnadňuje dýchání, má protizánětlivé a antimikrobiální účinky, urychluje hojení nosní sliznice a během těhotenství je zcela bezpečný.

Opláchněte nos

Postup pro mytí nosních cest má velmi dobrý účinek. Během tohoto postupu se z nosu vylučují hlen, prach a další cizí částice, jakož i mikrobiální látky. K mytí můžete použít fyziologický roztok nebo léky, které obsahují mořskou sůl (Humer a Dolphin, Aquamaris a Aqualor, Salin a Marimer). Nedoporučuje se připravovat solné roztoky pro mytí doma, protože je velmi obtížné vyhovět dávkování. Je však možné opláchnout nos infuzí heřmánkové lékárny (vařit 1 polévkovou lžíci v litru vroucí vody a trvat na hodině, namáhat a ochladit na pokojovou teplotu).

Tepelné procedury

Z tepelných procedur se osvědčilo zahřátí nosu. Na křídla nosu na obou stranách se nanášejí 2 vařená vejce zabalená do látky, sáčky s vyhřívanými oblázky, písek nebo sůl. Tato metoda zvyšuje krevní oběh v nosní sliznici, což zlepšuje průtok krve a ředí hlen. Výsledkem je, že nosní průchody jsou vyčištěny a dýchání je usnadněno. Je však zakázáno zahřívat si nos v případě horečky.

Můžete si také zahřát nohy, ale „suchým“ způsobem. To znamená, že v případě nachlazení by těhotná žena měla chodit ve vlněných ponožkách.

Inhalace

Parní inhalace, které by měly být prováděny také na pozadí normální teploty, nejsou o nic méně účinné. Do vroucí vody se přidá 10 až 15 kapek eukalyptového oleje, máty peprné, šalvěje nebo čajovníku. Zakrývejte si hlavu ručníkem, musíte dýchat páru po dobu 5 až 7 minut. Můžete použít léčivé byliny (heřmánek, ledum, máta nebo šalvěj) nebo nadechnout vařené brambory nebo bramborové loupání.

Je však vhodné provést postup pomocí rozprašovače (složení roztoku bude předepsáno lékařem).

Režim pití a výživa

Je velmi důležité dodržovat režim pití u popsané nemoci. Nadměrný výtok z nosu je úbytek tekutin, který je během těhotenství velmi nebezpečný. Objem spotřebované tekutiny by měl být alespoň dva litry denně. Upřednostňují se bylinné čaje a infuze (heřmánek, šípkový čaj), ovocné nápoje (brusinky, rybíz), neperlivá voda a mléko.

Je nutné revidovat výživu. Je nutné vyloučit kořeněná jídla a koření, možné potravinové alergeny (med, citrusové plody, ořechy).

Lidové léky

Lidová léčiva, která jsou bezpečná během těhotenství a jsou velmi účinná, se v boji proti nachlazení široce používají:

Cibule a česnek

Můžete jednoduše nasekat cibulovou hlavu a několik stroužků česneku a vdechovat páry obsahující těkavé látky, které mají protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Tuto zeleninu můžete použít k vdechování páry (máčení cibule a česnek ve vroucí vodě) nebo k vytlačení šťávy, zředění převařenou vodou v poměru 1: 1 a do každé nosní dírky vpravit několik kapek třikrát denně..

Mrkev a řepa

Jemně nastrouhanou mrkev nebo řepu vytlačte prosekanou nebo přelijte sítko a výslednou šťávu zřeďte převařenou vodou v poměru 1: 1. Připravte si kapky do nosu až 4 - 5krát denně (až 6 - 8 kapek).

Soda-tanin klesne

K přípravě těchto kapek přidejte 1 čajovou lžičku černého čaje do sklenice vroucí vody a výslednou infuzi odpařte při nízké teplotě po dobu čtvrt hodiny. Napněte vývar a přidejte lžičku sody. Výsledný produkt se kape do nosu několik kapek třikrát denně.

Křenový kořen

Nastrouhejte křenový křen a jablko v poměru 1: 2 na jemném struhadle, přidejte lžičku cukru a promíchejte. Výsledná směs vitamínů by se měla užívat 1 lžičku dvakrát denně. Směs má decongestant účinek, což znamená, že zlepšuje dýchání. Navíc tato směs stimuluje imunitní systém..

Vlastní masáž

Pomáhá vyrovnat se s nosní kongescí a samomasáží reflexních zón. Měli byste současně masírovat (lehký kruhový tlak) nos a oblast pod nosem. Rovněž je povoleno klepání nosní kosti ze dvou stran, masáž maxilárních dutin (infraorbitální oblast) a oblasti nad obočím.

Vitaminová infuze

Pro stimulaci imunitního systému připravte vitamínovou infuzi. Smíchejte 2 polévkové lžíce jitrocele a třezalky tečkované, nalijte sklenici vroucí vody a trvat na 2 hodiny. Napětí a pití v několika fázích. Infuze se připravuje několikrát, celkový průběh je 5 - 7 dní.

Virová rýma

Při léčbě virové rýmy se používají všechny výše popsané způsoby. Kromě toho by měla být použita antivirová léčiva:

 • oxolinová mast (lubrikujte 2 - 3krát denně nosní pasáže);
 • Masti Viferon (aplikujte na nosní sliznici třikrát denně);
 • tablety Derinat (sestává z výtažků z léčivých bylin, má protizánětlivé a dekongesivní účinky), užívejte 2 tablety třikrát denně.

Léčba alergické rýmy

V případě alergické rýmy je třeba nejprve odstranit alergeny (jídlo, kvetoucí rostliny v domě, domácí zvířata), pokud je to možné. Za druhé se používají výše popsané metody (mytí nosu, inhalace éterickými oleji). Při významné rhinorrhea může lékař předepsat léky s vazokonstrikčním účinkem. Užívání antihistaminik v období těhotenství je kontraindikováno, ale je povoleno používat antialergické tablety třetí generace, například Telfast. Nebo jsou předepsány neagresivní léky, jako je například Nazalval spray (obsahuje extrakt máty máty) nebo Cromoglycate sodný ve formě spreje (kontraindikován v 1 trimestru).

Další ošetření

 • větrání místnosti;
 • mokré úklid;
 • vnitřní použití aroma lamp s éterickými oleji;
 • zabránit přehřátí těla (zhoršuje průběh rýmy);
 • správné dýchání (mělké a dlouhé dechy a výdechy, dýchejte hladce a rovnoměrně);
 • během spánku položte další polštář (polospánek), který zmírňuje ucpání nosu:
 • Vyhněte se dráždivým látkám nosohltanu (cigaretový kouř a výfukové plyny);
 • naneste na křídla nosu balzám „hvězdička“ nebo „lékařská maminka“ (pomůže zmírnit otoky a ucpání nosu).

Otázka odpověď

Odpověď: Ne. Takové tepelné postupy jsou přísně zakázány, protože mohou způsobit hrozbu přerušení nebo předčasného porodu.

Odpověď: V prvních 2 až 3 dnech nemoci se výplachy provádějí 5-6krát denně, jejich počet lze snížit na 3-4krát. Nosní průchody můžete opláchnout stříkačkou, malou konvicí nebo speciálními zařízeními, která jsou připojena k oplachovacím přípravkům.

Odpověď: Ne, rozhodně ne. Aloe šťáva zvyšuje tón dělohy, která vyvolá potrat.

Odpověď: Alergické testy jsou intradermální podávání alergenů. Poté se vyhodnotí lokální reakce a vytvoří se alergen, na který je subjekt citlivý. Během těhotenství nelze provést alergické testy, alergická rinitida je diagnostikována krevním testem (stanovení specifických imunoglobulinů G na určité dráždivé látky).

Odpověď: Doktor má pravdu, „rýma těhotných žen“ zmizí po narození dítěte, ale to samozřejmě vyžaduje čas. Rinitida zpravidla zmizí 7. až 10. den poporodní periody.

Odpověď: Nejprve vyloučte návštěvy přeplněných míst, zejména během epidemií chřipky a nachlazení. Za druhé, měli byste se oblékat podle počasí, neochladit a nechat si nohy namočit. Pokud je to možné, vyloučte kontakt s alergeny a dráždivými látkami. Měli byste také dodržovat vyváženou stravu bohatou na vitamíny. I. Samozřejmě se vydejte na čerstvý vzduch, vyhýbejte se plynným místům.

Jak a jak zacházet s rýmou během těhotenství. Názor lékaře

Každá žena čekající na své nenarozené dítě, velmi nervózní a bolestivá, vnímá jakékoli onemocnění, i když mluvíme o nachlazení a nachlazení. Poslední příznak přináší spoustu nepříjemností a nelze jej vždy eliminovat klasickými metodami kvůli rizikům pro zdraví těhotné ženy a jejího plodu. Jak vyléčit rýmu během těhotenství? Níže se o tom dozvíte.!

Banální nevolnost nebo alarmující příznak?

Léčba nosem obvykle znamená běžný příznak nachlazení nebo změněných stavů těla způsobený řadou fyziologických nebo patologických příčin. Lékařské jméno pro nachlazení je rýma. Nejčastěji se projevuje zánětem nosních sliznic s obtížným dýcháním tímto orgánem a také hlenem různých stupňů intenzity..

Příčiny rýmy během těhotenství

Nejčastější příčiny běžného nachlazení:

 1. Bakteriální nebo virová infekce - může způsobit jak nezávislý příznak, tak doprovázet řadu závažných onemocnění, od záškrtu a chřipky až po sinusitidu..
 2. Špatná ekologie a nepříznivé prostředí. Dlouhodobá expozice řadě nepříznivých faktorů způsobuje chronickou rýmu.
 3. Poruchy oběhu.
 4. Polypy a adenoidy v nose.
 5. Výsledek neléčených nemocí.
 6. Systémové alergické projevy.
 7. Porušení reflexních a nervových reakcí na podněty.
 8. Hormonální fyziologické změny způsobené těhotenstvím.

Příznaky

Příznaky rýmy jsou obvykle typické, ale mohou se lišit v konkrétních projevech v závislosti na příčině symptomu..

 1. Akutní formy rýmy jsou mnohočetné aktivní záněty se silným otokem, zejména v oblasti nosní conchy. Obvykle jsou postiženy obě poloviny nosu, často se diagnostikuje zvýšení teploty, zimnice a další projevy sekundární intoxikace..
 2. Chronický nádch. Průměrná nosní kongesce, ztráta obvyklé ostrosti pachu, konstantní suchost, tvorba křupů v nose, v některých případech - mukopurulentní, skličující výtok a bolesti hlavy. Obecný stav - podmíněně normální.
 3. Vasomotorické formy rýmy. Časově omezené záchvaty nosní kongesce s kýcháním a hojným výtokem z nosu a očí (slzení), periodicky mizí bez zjevného důvodu.
 4. Alergické formy rýmy. Nejčastěji sezónní rýma s nosní kongescí, slizniční hyperplázie, svědění a jasný, vzácný výtok.

Léčba rýmy během těhotenství

Léčba nachlazení by měla být jasně dohodnuta s lékařem, aby nedošlo k poškození zdraví nenarozeného dítěte! Výběr správné léčby závisí na příčině symptomu. Níže jsou uvedeny hlavní skupiny léků a metod používaných v případě rýmy.

Léky pro léčbu nachlazení

 1. Antibiotika. Převážná většina případů je pro těhotné ženy zakázána. Pokud má rýma bakteriologický charakter a nelze ji odstranit jednoduchými metodami, lékař předepíše sníženou dávku léků pod přísnou kontrolou. Výhodná jsou topická makrolidová antibiotika (např. Isofra). Lokální antiseptika a anestetika se také používají jako doplňková terapie..
 2. Vasokonstrikční kapky. Zakázáno v 1. a 3. trimestru těhotenství, s velkou opatrností jsou předepsány ve 2. trimestru. Preferovány jsou nepřímé vazokonstrikční látky (Sinupret), s mírnými účinky a v případě potřeby ke zmírnění stavu pacienta.
 3. Antihistaminika. Nežádoucí během těhotenství, jsou předepisovány pouze v některých případech s plnou kontrolou lékaře. Preferované antihistaminika nejnovějších generací (loratadin).
 4. Kortikosteroidy. Nejčastěji - lék první volby v akutních formách běžného nachlazení u těhotných žen. Preferovány jsou lokální hormonální kapky, v některých případech jsou předepsány systémové glukokortikosteroidy (hydrokortizon).

Pomocná terapie

 1. Imunomodulátory. Navzdory aktivnímu použití tohoto typu léku při léčbě nachlazení u běžných lidí jsou často kontraindikovány pro těhotné ženy.
 2. Homeopatické léky. Používá se Euriformibum, Compositum, Evamenol.
 3. Solné roztoky. Kapky na nos Salin, Aquamaris.
 4. Užívání multivitaminových komplexů pro těhotné ženy - Pregninit nebo analogy.

Postupy a jiné metody

 1. Zvlhčování v místnostech, kde je těhotná žena neustále.
 2. Opláchněte nos slanou vodou nebo speciálně připravenými roztoky sadou - Dolphin, AquaLor. V druhém případě musíte přísně dodržovat návod k použití, jinak můžete vyvolat vývoj otitis media.
 3. Oteplovací procedury a suché obklady na dutinách - při absenci přímých kontraindikací, jako je teplota, bakteriální nebo virová infekce nebo nahromadění hnisu ve formě sinusitidy.
 4. Vdechnutí nebulizéru pomocí solných roztoků, klasické inhalace s éterickými oleji, bylinkami nebo esencí cibule a česneku (při absenci alergie na složky směsi a vysoké teploty).
 5. Bohatý nápoj - minerální voda, vývary divoké růže, kompoty, ovocné nápoje a zelený čaj.
 6. Akupresura na křídlech nosu, nozdrách a na nosu pomocí speciálních mastí - například Dr. IOM.
 7. Správný horizontální postoj během spánku s vysokým polštářem, který zvedá hlavu nejméně o 30 stupňů vzhledem k povrchu postele.
 8. Fyzioterapeutická opatření v léčebně kliniky nebo nemocnice.

Prevence rýmy u těhotné ženy

Preventivní opatření proti rýmě jsou v tomto případě standardní a zahrnují následující akce:

 1. Činnosti zvyšující imunitu - od pravidelných procházek na čerstvém vzduchu až po mírnou fyzickou aktivitu povolenou lékařem.
 2. Prevence podchlazení těla nebo závažné změny jeho teploty.
 3. Omezení sociálního kruhu během epidemií.
 4. Použití jednoduchých ochranných látek při ohniskách virových nebo bakteriálních infekcí - oxolinová mast a obvazy.
 5. Pokud se objeví příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře.
 6. Užívání multivitaminových komplexů, konzumace dostatečného množství ovoce bohatého na vitamíny, antioxidanty a další prospěšné látky.

Lidové ošetření

Jakákoli lidová léčba, zejména během těhotenství, musí být vždy koordinována s lékařem, aby nedošlo k poškození zdraví dítěte a budoucí matky. Z nejpopulárnějších, nejúčinnějších a relativně bezpečných metod si všimneme:

 1. Soda-tanin klesne. Uvařte lžičku černého čaje ve sklenici vroucí vody a potom vařte výsledný vývar po dobu patnácti minut na otevřeném ohni. Napněte tekutinu, přidejte do ní jednu čajovou lžičku bez sklíčka jedlé sody, důkladně promíchejte a čtyřikrát denně vlijte do nosu dvě pipety pro každý z nosních cest po dobu jednoho týdne.
 2. Lokální teplo. Tvrdě vařte dvě vejce, vložte je do plátěného sáčku a naneste 10 minut na křídla nosu.
 3. Kalanchoe. Vezměte dostatek listů Kalanchoe, důkladně je nasekejte, vymačkejte šťávu a výslednou tekutinu filtrovanou gázou kapejte 4krát denně do každé nosní dírky, 2-3 kapky.
 4. Cibulové inhalace. Na hrubé struhadlo rozemelte jednu velkou čerstvou cibuli, výslednou konzistenci důkladně promíchejte a nadýchněte ji několik minut nejméně dvakrát denně.

Užitečné video

Jak a jak zacházet s ARVI u těhotných žen - Dr. Komarovsky

Funkce léčby nachlazení u těhotných žen

Otázka odpověď

Ahoj. Dostal jsem hormonální rýmu. Je to nebezpečné?

Během těhotenství prochází ženské tělo zásadní hormonální restrukturalizací - poměr změn estrogenu a progesteronu, což zase často vede k otoku sliznic všech typů, včetně nosních. Tento typ rýmy je vazomotorický a nesouvisí s infekcemi a podchlazením, obvykle začíná ve druhém trimestru těhotenství a zcela zmizí před porodem. Jeho specifická léčba není nutná, je však žádoucí zmírnit stav těhotné ženy, zejména kvůli zvlhčování vzduchu a pravidelnému čištění nosních cest, včetně kapek na bázi fyziologického roztoku..

Řekněte, prosím, kapky z nachlazení, které lze použít během těhotenství

U rýmy se těhotným ženám přísně nedoporučuje používat vazokonstrikční kapky - nejlepší volbou by byl přípravek na bázi rostlinného éteru (Pinosol) a klasické ionizované slané roztoky (Salin). Pokud je příznak způsoben vážným onemocněním, může vám lékař předepsat lokální antibiotika, antiseptika nebo nesystémové kortikosteroidy (Isofra a další).

Existují nějaké rysy léčby nachlazení v 1., 2. a 3. trimestru těhotenství?

Nejsou žádné zvláštní rozdíly v léčbě běžného nachlazení v různých stádiích těhotenství. Jediné, co je třeba zvážit, je rizikový faktor při používání léků pro plod jako celek. V prvním trimestru je žádoucí zcela opustit farmakologii, zejména když plod právě začíná růst a není chráněn. V některých případech může lékař po zvážení potenciálních rizik a možných přínosů pro tělo předepsat specifickou terapii a provést ji pod plnou kontrolou..

Jak rýma ovlivňuje plod??

Rýma je nejčastěji průvodním příznakem nemoci, a nikoli samostatným onemocněním. Pokud je způsobena bakteriemi nebo viry, pak ve střednědobém horizontu může mít nepříznivý vliv na zdraví nenarozeného dítěte, takže pokud se objeví rýma, musíte problém nahlásit svému lékaři, abyste vyloučili možná potenciální rizika..

Co dělat v případě, že během těhotenství v raných stádiích je rýma. Jak s ním zacházím?

Nejprve je třeba nepropadat panice a okamžitě se poradit se svým lékařem, zejména pokud je příznak doprovázen jinými negativními projevy. V některých případech není nutná specifická léčba nachlazení, ale pokud je problém způsoben bakteriální nebo virovou infekcí, nelze komplexní terapii upustit..

Co lze dělat doma, když se příznak již projevil? Zkuste dodržovat denní režim, spát na vysokém polštáři, abyste snížili otoky a vyhnuli se hromadění hlenu v dutinách. Vložte si do nosu solné roztoky, vdechněte je, zkuste navlhčit vzduch v místnosti, kde se nejčastěji vyskytujete, nezapomeňte na snadné procházky na čerstvém vzduchu a přísně dodržujte doporučení a léčbu, kterou vám předepsal lékař.

Proč se na začátku těhotenství objevila rýma

Nosní přetížení v prvních měsících těhotenství je běžným problémem kvůli restrukturalizaci ženského těla.

Kromě fyziologických změn pozorovaných u nastávajících matek považují lékaři za příčiny běžného nachlazení v raných stadiích těhotenství několik dalších faktorů:

 • infekce - infekce SARS je doprovázena kýcháním, bolestmi v krku, horečkou, celkovou slabostí;
 • suchá nosní sliznice - vyvolaná nedostatečnou vlhkostí v domě, pravidelným vystavením prachu a výfukových plynů;
 • exacerbace existujících chronických onemocnění - pokud před těhotenstvím žena trpěla neustálými relapsy sinusitidy, zánětu středního ucha, bronchitidy, pak se často objevují v raných stádiích těhotenství.

Pro trvalé uvolnění nastávající matky nosní kongesce je důležité odstranit příčiny nepříjemných symptomů. Alergické reakce a infekční patologie jsou léčeny omezením kontaktu s dráždivými a nemocnými lidmi. Lékařská léčba je v případě potřeby vybírána výhradně lékařem, aby nedošlo k poškození vyvíjejícího se plodu.

Je rýma nebezpečná v raných fázích

Hlavním nebezpečím přetrvávající rýmy během těhotenství lékaři zvažují riziko fetální hypoxie. Neustálé nucené dýchání ústy vede ke snížení množství kyslíku dodávaného do vnitřních orgánů a tkání, včetně formující placenty. Mnoho žen upřednostňuje nosit rýmu bez použití vazokonstriktorů. Lékaři se však domnívají, že je někdy lepší usnadnit dýchání nosními kapkami, než vystavit dítě riziku přetrvávající hypoxie..

Akutní respirační nebo bakteriální infekce také negativně ovlivňuje zdraví dítěte. Až do 6 týdnů, dokud se nevytvoří plnohodnotná placentární bariéra, je pro patogenní mikroby snazší proniknout do plodu, což způsobuje malformace v jejím vývoji. Proto je u závažných ARVI, chřipky, sinusitidy a bronchitidy důležité zahájit léčbu včas.

Jak a jak zacházet s rýmou v raných fázích

V léčbě rýmy u těhotných žen existuje několik oblastí, včetně léků a alternativních metod. Za účelem rychlého vyléčení rýmy je důležité včas stanovit její příčinu a odstranit ji, dokud se příznaky nestanou chronickými..

Doporučené terapie:

 • prostředky pro čištění nosních cest hlenu - v raných stádiích situace je lepší používat lékárny isotonické sloučeniny, chlorid sodný nebo obyčejný domácí solný roztok;
 • léky, které rychle usnadňují dýchání - hlavně vazokonstrikční kapky a spreje. Je nežádoucí používat je až do druhého trimestru během těhotenství, protože zužují kapiláry v nosní dutině a dodávají dělohu. Při silném přetížení však můžete lék používat na bázi xylometazolinu nebo naftazolinu jednou denně;
 • zvlhčení sliznice - nezbytné pro změkčení tkání nosních cest, zabránění vzniku bolestivých krust. Jsou to oleje šípkové, rakytníku, eukalyptu, čajovníku. Před použitím by měl být proveden test citlivosti a olejové přípravky by měly být zlikvidovány, pokud se na ně objeví alergická reakce;
 • masáž akupunkturních bodů (v oblasti nasolabiálního trojúhelníku, nosního můstku, chrámů, na nohou) - k tomu použijte balzam Zvezdochka nebo masku Doctor Mom. Je nepřijatelné používat prostředky k mazání nosní sliznice a vnitřního příjmu;
 • inhalace - můžete provádět parní procedury nebo inhalovat léčivé přípravky pomocí rozprašovače. Kontraindikace při inhalaci páry se považuje za zvýšenou tělesnou teplotu;
 • léky zvyšující lokální imunitu - Derinat, Grippferon, Oxolinová mast;
 • alternativní léčebné metody - zahrnují vštípení různých kompozic (šťáva ze zeleniny, léčivé rostliny) do nosu, zahřívání dutin vařeným vejcem, pytle rýže nebo písku. Kontraindikace pro oteplování - horečka a podezření na bakteriální povahu infekce.


Pozor!
Při výběru metody ošetření je důležité se řídit bezpečnostními pravidly. Vedlejší účinky léků a recepty tradiční medicíny mohou negativně ovlivnit stav plodu a zdraví budoucí matky samotné. Terapie chronického nádchy by měla být prováděna pod dohledem odborníka.

Hormonální rýma

Tzv. Rinitida těhotných žen je nazální kongesce, ke které dochází v raných stádiích těhotenství. Taková rýma je vyvolána zvyšujícím se množstvím estrogenu produkovaného formující se placentou. Pod vlivem hormonů se mění fungování nervového a kardiovaskulárního systému. Kapiláry se rozšiřují, stávají se propustnějšími, což vede k hromadění přebytečné tekutiny v mezibuněčném prostoru ak rozvoji otoku nosní sliznice..

Léčba hormonální rýmy není plně rozvinutá. Obvykle příznaky restrukturalizace těla zmizí samy o sobě do konce druhého trimestru, ale mohou přetrvávat až do samého narození. Pro odstranění přetížení můžete použít tradiční léky nebo vazokonstrikční léky v dávce pro děti, nejlépe před spaním - Nazol, Vicks, Nazivin, Otrivin.

Chronický nádch

Trvalá rýma, která nedovoluje nastávající matce řádně dýchat a spát, může být výsledkem exacerbace existujícího chronického onemocnění. Růst v dutině nosohltanu polypů a adenoidů, zakřivení nosního septa, recidiva sinusitidy - všechny tyto faktory způsobují příznaky přetrvávajícího dlouhodobého přetížení.

Exacerbace bakteriální sinusitidy je léčena antibiotiky chráněné penicilinové třídy - Amoxicilin, Augmentin, Amoxiclav. Neovlivňují nepříznivě plod a rychle ničí patogenní flóru v nosohltanu. Potřeba léků určuje lékař.

Bez antibiotik je nemožné, pokud těhotná žena nemůže dýchat, mukopurulentní obsah se vylučuje z nosu a teplota se prudce zvyšuje. Aby se snížil systémový účinek léků na tělo, lékaři předepisují lokální léky - aerosoly Bioparox, Isofra, Polydex. Používají se na pozadí pravidelného mytí nosu Marimerem, Humerem, delfínem nebo normálním fyziologickým roztokem..

Teplota a rýma

Zvýšení teploty teploměru nad 37-38 ° C naznačuje virovou infekci organismu. Dalšími příznaky akutních respiračních virových infekcí jsou kromě běžného nachlazení suchý kašel, bolest v krku, bolesti hlavy, pocení, slabost a únava..

Aby se urychlila evakuace viru z těla, je nutné mýt nos denně pomocí následujících prostředků:

 • domácí solný roztok (1 lžička soli na 500 ml vody);
 • Furacilin - kompozice se připravuje vařením léčiva ve vodě v množství 1 tableta na 100 ml kapaliny;
 • odvarky heřmánku, šalvěje, eukalyptových listů;
 • opláchnutí lékárenským systémem Dolphin.


Pozorování
Souběžně s péčí o nosní dutinu je důležité zbavit těhotnou ženu hromadění toxinů dodržováním režimu pití. Den musíte vypít nejméně 2 litry vývaru šípků, ovocných nápojů a ovocných nápojů z bobulí, čisté vody, čaje s mlékem, medem, malinami.

Rýma a bolest v krku

Je-li zaznamenán bolest v krku spolu s nazální kongescí, je důležité provést antiseptické ošetření celé nazofaryngeální dutiny..

Způsoby, jak léčit rýmu a bolest v mandlích:

 • kloktání s odvarem heřmánku, máty, měsíčku a jiných protizánětlivých bylin;
 • mytí mandlí roztokem furacilinu zředěného vodou směsí soli a jedlé sody;
 • ošetření hrtanu Miramistinem, chlorofyliptem, chlorhexidinem;
 • výplach nosu isotonickými roztoky, odvar bylin;
 • masážní chrámy, body na nosní části nosu a mezi obočím pomocí hvězdičky, jedle, masti Dr. Mom.


Názor odborníka
Borovikova Olga
Při prudkém zvýšení teploty, nemožnosti plně polykat jídlo a vodu v důsledku těžkého bolestí v krku, je důležité konzultovat lékaře. Tyto příznaky mohou naznačovat připojení bakteriální infekce, která vyžaduje použití antibiotik dostupných k léčbě těhotných žen..

Nosní přetížení

Při konstantním nazálním přetížení, kromě mytí fyziologickým roztokem, poskytuje inhalace (pára a rozprašovač) dobrý účinek. Hlavní látkou používanou při těchto postupech je sůl a přípravky na jejím základě (fyziologický roztok, Humer, Salin, Aqualor). Do teplé vody se přidávají odplyňování páry, odvar z léčivých protizánětlivých bylin, éterické oleje - rakytník, čajový strom, máta peprná, broskev, eukalyptus, jedle.

Přípravky pro použití v rozprašovači pro zmírnění přetížení:

 • imunostimulační sloučeniny - Derinat, Interferon;
 • antiseptika - Miramistin, Chlorhexidin, Furacilin;
 • bylinné tinktury lékárnické výroby - Rotokan, Calendula, Propolis;
 • mucolytika (s hustým a viskózním nosním hlenem, který musí být naředěn) - Lazolvan, Ambrobene v kapkách.

Těžké přetížení způsobené závislostí na vazokonstriktorech je léčeno hormonálními drogami. Toto je Nasobek, Flixonáza, Bekonáza.

Pijte více tekutin

Rýma a kašel

Konstantní nosní kongesce vede k nucenému dýchání ústy. To vyvolává vysušení sliznice krku a v důsledku toho i vzhled dráždivého kašle. Dýchání v ústech otevírá další cesty pro pronikání patogenních mikrobů do těla, a proto může být kašel produktivní. Jako známka bronchitidy se uvolňuje velké množství viskózního sputa.

Chcete-li se zbavit posedlého kašle v raných stádiích situace, můžete užívat drogy:

Pro zlepšení účinku, pro zúžení nejen hlenu v průduškách, ale také v nose, jsou účinné inhalace na rozprašovači. Jsou prováděny solným roztokem, minerální vodou Borjomi, kapkami Ambrobene, roztokem Rotokan nebo tinkturou měsíčku.

Těžký výtok z nosu

Přetrvávající přetížení může znamenat závažnou alergickou reakci. Pokud žena před těhotenstvím netrpěla přecitlivělostí na potraviny, pachy, rostliny a zvířata, na začátku těhotenství se zvyšuje citlivost na senzibilizaci. Pokud je dráždidlo známo nastávající matce, stačí omezit kontakt s ním.

Léky pro léčbu těžké alergické rýmy:

Použijte průběh hormonálních sprejů, jehož průměrná doba trvání je 7 dní. Dávkování a četnost použití určuje ošetřující lékař.

Poraďte se s lékařem

Studené přípravky

Pro rychlé usnadnění dýchání a snížení úrovně zánětu v nose, bez ohledu na to, jaký faktor to vyvolává, se používají aerosolové přípravky. Nosní sprej je výhodnější než kapky, umožňuje ovlivnit všechny rohy nosních cest a je přesně dávkován.

Existuje několik tříd léků proti nachlazení:

 • obsahující antialergickou složku - Vibrocil, Flixonase, Nazaval. Rychle odstraňte otok sliznice, zabraňte proniknutí hluboko do tkáně vnějších podnětů;
 • rostlinný původ - Edas-131, Euphorbium Compositum, Pinosol, Delufen. Přispívají nejen k snadnějšímu dýchání, ale také ke zvýšení místní imunity, boji proti patogenním mikrobům;
 • hormonální - používá se k odstranění závislosti na vazokonstriktorech, léčbě alergické a chronické rýmy;
 • vasokonstriktory - Tizin, Vicks, For Noses. V časných stadiích těhotenství se používají s opatrností, krátký průběh 4-6 dnů, jednou denně.

Při výběru mezi léky chemického a bylinného složení je vhodné zahájit léčbu nachlazení homeopatickými a lidovými léčivy. A pouze pokud to nemá žádný účinek, jděte pod dohledem lékaře na léky na léky.

Hlavní věc je, že začnete léčbu včas

Lidové léky

Po zahájení léčby rýmy v čase, bez čekání na připojení bakteriální infekce, je možné úspěšně překonat přetížení.

Seznam účinných lidových prostředků vhodných pro těhotné ženy:

 • léčivý čaj - před lžičkou smíchejte lipové květy a sušené maliny na lžičce, nalijte vroucí vodu, naléhejte a pijte s přídavkem medu;
 • cibule-česnek vdechnutí - nastrouhejte malé množství kořenové zeleniny, dejte na dno sklenice, která pak zasuňte do mísy s vroucí vodou. Pomocí kartonové nálevky zakryjte sklo, dýchejte úzkou dírou v léčivých výparech po dobu 5-8 minut;
 • bavlněné turundy zvlhčené tekutým medem - vkládají se do nosních dírek po dobu 10-15 minut, aby se dosáhlo antiseptického účinku (metoda je kontraindikována na alergie na včelařské produkty);
 • instilace šťávy z aloe nebo Kalanchoe (zředěná na polovinu vodou) do nosu - rostliny mají dráždivý účinek. Po zavedení roztoku do nosních dírek začíná aktivní kýchání, které vám umožní vyčistit sliznici virů a alergenů;
 • inhalace s tekutým roztokem hvězdičky - malé množství léku je umístěno v teplé vodě. Je třeba přikrýt ručníkem a vdechnout páru etherů po dobu 5-10 minut.

Dobrého efektu se vštípí do nosu čerstvé šťávy ze zeleniny a ovoce, například jablek, řepy, mrkve. Aby nedošlo ke spálení zanícené nosní sliznice, musí být tekutina zředěna vařenou vodou dvakrát nebo třikrát.

Důsledky nachlazení

Pokud nebudete věnovat pozornost neustálému ucpání nosu, mohou být důsledky pro těhotnou ženu smutné.

Kromě skutečnosti, že neschopnost dýchat nosem vede k fetální hypoxii, nastávající matka sama riskuje následující komplikace:

 • poruchy spánku;
 • podrážděnost, pocit neustálé únavy;
 • bolesti hlavy;
 • vstup bakteriálního zánětu paranazálních dutin;
 • vývoj zánětu středního ucha - v důsledku neléčené infekce nosohltanu;
 • častá onemocnění bronchopulmonálního systému;
 • snížená imunita;
 • smrtící choroba meningitida - vyvíjí se v důsledku bakteriální sinusitidy a přechodu zánětu z čelního sinusu na meninges.

Těhotná žena je zodpovědná nejen za své zdraví, ale také za úplný vývoj dítěte. Je důležité včas diagnostikovat nádchu, určit její rozmanitost a vybrat vhodné metody léčby a prevence, aby nedošlo k nebezpečným komplikacím..

Rýma jako znamení těhotenství


Odborné hodnocení
Borovikova Olga
Mezi ženami existuje rozšířená teorie, že neočekávaně rýmou může být těhotenství určeno ještě před zpožděním. Opravdu to může být, ale ne každá nastávající matka. Se zvláštní citlivostí nervového, imunitního a kardiovaskulárního systému malé fluktuace v hormonálním pozadí často způsobují rýmu v prvních týdnech po početí. A ačkoli se těhotná rýma obvykle vyvíjí později, ve 14-20 týdnech, často se vyskytuje jako určitý druh oplodnění.

Kromě hormonálních změn v těle v raných stádiích těhotenství je výskyt nosní kongesce vyvolán prudkým poklesem imunity. Těhotná žena se v prvních několika týdnech stává bezbrannou proti napadení viry a bakteriemi. Často si stěžuje na nosní hlen, kýchání, kašel a malátnost.

Recenze

Ekaterina, 27 let:

Oba časy jsem hádal o svém těhotenství z náhlé rýmy. Nosní sliznice se stala ostře edematózní, objevil se hustý průhledný výtok z nosu a sůl se několikrát denně promývala. Kapky Pinosolu, inhalace inhalátoru Zvezdochka a Vibrocil spray (v létě šetří před alergickým kýcháním) také pomohly z rýmy.

Nejsem zastáncem chemických drog, poškozují více než dobré, zejména v těhotenství. Zachránila ji kopáním šťávy z aloe do nosu a namazáním nosní dírky polotekutým medem. Umožňuje okamžitě vyděsit, zbavit se zánětu a zvýšit místní imunitu.
V raných stadiích těhotenství ohrožuje konstantní výtok z nosu nejen nastávající matku, ale i úplný vývoj plodu. Včasné zahájení terapie a návštěva u lékaře (u těžké rýmy) rychle zbaví paranazální dutiny z tlustého hlenu, usnadní dýchání a vyhnou se komplikacím.

Khaitova R.M., Iljina N.I. (2009). "Alergologie a imunologie: Národní průvodce." „M.: GEOTAR-Media“.

Yolkina T.A. (2000). "Klinické a epidemiologické charakteristiky alergií horních cest dýchacích u žáků města Novosibirsk." "Abstraktní. dis.... doktor. Miláček. vědy ".

Ilyina N.I. (2014). "Alergologie." Federální klinické pokyny. “ Tisková média Pharmarus.

Chuchalin A.G. (2004). "Racionální farmakoterapie respiračních onemocnění." "Průvodce pro odborníky".

Zakharzhevskaya T.V., Sidorenko I.V., Treskunov V.K. (2009). "Účinnost a bezpečnost nosního spreje Na-Zaval při prevenci a léčbě přetrvávající alergické rýmy." Ruský alergický deník č. 5.

O autorovi: Olga Borovikova

Články O Neplodnosti