Hlavní Výživa

Časné a pozdní těhotenství nespavost, co dělat

Každý ví, že lidé tráví ve snu asi třetinu svého života. Spánek je nejlepší lék na stres a fyziologické potíže, protože během spánku se obnovuje fyzická a duševní síla. Zdá se, že zdravý a plný spánek je pro nastávající matky prostě nezbytný, ale ne všechny se mohou chlubit.

Podle statistik až 80% žen trpí nespavostí během těhotenství, což ovlivňuje jejich duševní a fyzické zdraví, a tedy i zdraví nenarozeného dítěte. Je charakteristické, že se poruchy spánku významně zvyšují s gestačním věkem, čím blíže je porod, tím těžší je pro ženu vrhnout se do morfského království. Jak však víte, neexistují žádné beznadějné situace a existuje mnoho způsobů, jak se s tímto porušením vypořádat.

Nespavost a její typy

Nespavost nebo asomnie je jednou z poruch spánku. Tato patologie je charakterizována buď zkrácením doby nočního spánku nebo neuspokojivou kvalitou spánku (časté probuzení, trhaný spánek). Je možná kombinace obou funkcí. Příznaky tohoto stavu jsou:

 • mělký spánek;
 • časté přerušení spánku a probuzení;
 • potíže s usínáním;
 • Probuzení v předstihu (před zazvoněním alarmu).

Po probuzení se člověk cítí unavený a ohromený a během dne se věnuje problémům se spánkem a nadcházející noci. Tím se vytvoří začarovaný kruh - čím více člověk prožívá svůj spánek a neschopnost spát, tím těžší pro něj bude každou následující noc a usínání. Má smysl mluvit o nespavosti, pouze pokud se všechny popsané příznaky vyskytnou třikrát nebo častěji v týdnu a trvají měsíc nebo více.

Potřeba spánku je individuální pro každou osobu, ale v průměru by obyčejný zdravý jedinec měl spát asi 8 - 8,5 hodin v noci. V případě těžkých stresových situací nebo po těžké fyzické práci se potřeba nočního spánku prodlužuje až na 9 - 11 hodin.

Období těhotenství je nejzodpovědnějším a nejobtížnějším obdobím v životě ženy, protože v této době se zvyšuje veškerá tělesná i fyzická zátěž (jak emoční, tak emoční). Všechny systémy a orgány těla matky začnou pracovat ve vylepšeném režimu, chůze a jakákoli změna v poloze těla jsou pro ženu také docela obtížné, protože také nese „nadměrné zatížení“ - plodovou vodu a rostoucí dítě a mozek je ve vzrušeném stavu a okamžitě reaguje. sebemenší změnou emočního stavu ženy. Je zřejmé, že potřeba snu (nejen v noci, ale i ve dne) nastávající matky se výrazně zvyšuje, což je nutné pro úplné zotavení sil.

Druhy nespavosti

V závislosti na době jeho výskytu (v určitém období spánku):

 • začátek - člověk má potíže s usínáním, nemůže dlouho spát, hází se a otáčí se, trvá to až 1 - 2 hodiny (existuje strach z nespavosti, který byl přítomen dříve, touha usnout okamžitě zmizí, jakmile si člověk lehne v posteli a sebemenší zvuk snadno přeruší) obtížné snění);
 • medián - opakované probuzení a potíže s následným usnutím (nutkání na záchod, noční můra, která se objevila, minimální hluk nebo vysoká motorická aktivita ve snu) - v tomto případě je sen mělký a vyčerpávající, zdá se, jako by celou noc nespal;
 • finální - charakterizované velmi časným probuzením a neschopností znovu usnout (během dne konstantní ospalost a slabost, snížená pracovní kapacita).

V závislosti na příčině je nespavost rozdělena na:

 • přechodná nebo situační - vyskytuje se po silných (radostných nebo smutných) emocích - tento typ nespavosti během těhotenství je charakteristický v raných stádiích, žena si uvědomila svůj stav a je buď velmi šťastná a ustaraná, nebo naštvaná (tato porucha spánku netrvá déle než týden a nevyžaduje léčbu );
 • krátkodobé, které je způsobeno řadou fyziologických změn (v našem případě souvisejících s těhotenstvím) - rostoucí děloha vyvíjí tlak na močový měchýř, což vede k častému močení, stresům, které zažívají nastávající matky, těhotenské komplikace (tento typ poruchy trvá měsíc nebo déle a vyžaduje kontaktování specialisty);
 • chronické, u zdroje, u kterého stojí za to hledat jakékoli závažné onemocnění (somatické i duševní) - trvá déle než jeden měsíc a nastávající matky měly takovou nespavost ještě před těhotenstvím (lékařská konzultace, hledání příčiny a výběr, pokud je to nutné, drogy).

Proč nemohou nastávající matky spát?

Proč existuje tak vysoké procento nespavosti u nastávajících matek? Za to jsou především hormony, protože s narozením nového života v těle dochází k silné hormonální reorganizaci, a za druhé, fyziologickým změnám spojeným s těhotenstvím a samozřejmě emoční labilitou nastávajících matek, což je opět vina za hormony. Se zvyšujícím se gestačním věkem se také zvyšuje počet příčin asomnie..

V prvním trimestru

První trimestr začíná okamžikem početí a trvá až 14 týdnů. Toto období se vyznačuje střední a konečnou nespavostí, která je spojena s hormonálními změnami. Nespavost jako první známku těhotenství považují mnohé ženy, které v minulosti těhotily, a dokonce i někteří lékaři.

Od chvíle, kdy se vajíčko připojí ke stěně dělohy, se vytvoří úzké spojení mezi ním a tělem matky, které je podporováno hormony. Progesteron, který je nezbytný pro udržení a prodloužení těhotenství, současně ovlivňuje všechny ostatní orgány a systémy těla matky. Hlavním účinkem progesteronu je relaxace myometria a snížení tónu dělohy, ovlivňuje tón krevních cév, svalů střev a močového měchýře, což vede ke zvýšenému močení, nadýmání, celkové letargii a neustálé touze spát (odpoledne). V důsledku snížení vaskulárního tónu a zvýšení jejich pronikání jsou sliznice nosu a dutin otoky, což ztěžuje dýchání a zhoršuje spánek..

Fenomén časné toxikózy také vede k narušení spánku, protože u mnoha nastávajících matek nevolnost a zvracení nezmizí ani v noci a zesílí se po probuzení.

Emoce (vzrušení a strach, obavy z vývoje těhotenství a stavu dítěte), které žena zažívá, když se dozvěděla o její situaci, jsou tak silné, že odrazují touhu spát na dlouhou dobu - rozvíjí se situační nespavost.

V pozdních termínech

Druhým trimestrem těhotných žen je nejklidnější období včetně spánku. Emoce ustoupily, hormony se více či méně stabilizovaly a žaludek není tak velký, že způsobuje fyzické potíže a nepohodlí jak v aktivním stavu, tak ve snu. Problémy se spánkem během těchto období mohou být spojeny buď s komplikací těhotenství a myšlenkami na jeho úspěšné dokončení, nebo s vnějšími dráždivými látkami (nadměrný hluk, ucpání nebo chlad v ložnici).

Ve třetím trimestru se vrací nespavost a existuje mnohem více důvodů pro její výskyt:

Spící pozice

Se zvyšujícím se gestačním věkem se také zvětšuje velikost břicha, což ztěžuje pohodlnou polohu pro spaní. Je těžké spát na zádech a rostoucí děloha stlačuje spodní dutou venu, která narušuje krevní oběh v celém těle, je nemožné na břiše, zůstává pouze poloha na boku, což narušuje proces usínání. Kromě toho těhotná děloha komprimuje bránici a způsobuje pálení žáhy, což rovněž narušuje spánek a zvýšená hmotnost nastávající matky vyvolává dušnost a potíže se zaspáním.

Bolest v oblasti zad a beder

Velký žaludek má výrazné zatížení páteře, což vede k bolesti v bederní a sakrální části.

Plodový pohyb

V pozdějších stádiích, až do asi 32 týdnů, dítě dělá velké pohyby, snaží se obsadit konečnou polohu (podélnou, s hlavou směrem ke vchodu do malé pánve), což také nepřispívá k klidnému spánku, a později motorická aktivita dítěte (malé pohyby) může způsobit bolest a doslova probudit ženu.

Rychlé močení

Čím delší je těhotenství, tím častěji je nutkání k močení (těhotná děloha tlačí na močový měchýř). A pokud během dne časté používání toalety způsobuje jen malé nepohodlí, pak v noci vede k neustálému probuzení a potížím s následným usínáním.

Křeče v nohou

Na konci těhotenství má mnoho nastávajících matek problémy se žilami nohou (křečové žíly), otoky nohou, nedostatkem hořčíku a vápníku, což vyvolává nedobrovolné svalové křeče dolních končetin a v důsledku toho nespavost.

Falešné kontrakce

V předvečer porodu (asi 36 - 39 týdnů), mnoho žen začíná zažívat kontrakce, které také nepřispívají ke zdravému spánku.

Svědicí pokožka

Většina těhotných žen se během těhotenství potýká s nepříjemným jevem, jako je tomu u strií (obvykle na kůži břicha). Důvodem je rostoucí velikost dělohy a protažení kůže břicha, které je doprovázeno velmi výrazným svěděním. Dalším důvodem nespavosti v posledních dnech těhotenství je neustálé svědění kůže (na břiše, na vnitřních stehnech, na hrudi)..

Chronická únava

Čím blíže je období porodu, tím více se zvyšuje únava ženy. Je pro ni stále obtížnější oblékat se, ohýbat se, botovat a dělat každodenní práce. Ale chronická únava vede (jak se očekávalo) k rychlému usínání, ale spíše k jejím obtížím.

Emoční stres

Na konci těhotenství je jeho žena v naprostém „zmatku“, psychika je velmi labilní, smích se snadno nahradí slzami a neustálé myšlenky o nadcházejícím narození, strachu z finančních problémů, starosti o zdraví dítěte a nadcházející péči o něj nemohou ovlivnit pouze sen a příčiny nespavost. Složit situaci a noční můry.

Jak normalizovat spánek pro nastávající matky?

Co dělat s nespavostí během těhotenství? Hlavní věc není zoufalství, protože existuje východisko z jakékoli situace. Dodržování jednoduchých doporučení pomůže vyrovnat se s problémy se spánkem a neměli byste se je pokusit všechny dodržovat najednou, ale zkusit to postupně. Nepomohlo to, takže to zkusíme jinak (stejná opatření jsou účinná pro jednu těhotnou a naprosto zbytečnou pro druhou).

Hygiena spánku

Pokud trpí nespavostí, nejprve se snažíme dodržovat hygienu spánku:

Teplota v ložnici

Příliš studený vzduch nebo nádech a teplo v ložnici nepředurčují zdravý spánek. Optimální teplota v místnosti, kde nastávající matka tráví noční odpočinek, by měla být v rozmezí 16 - 21 stupňů. Je důležité ventilovat ložnici před spaním, protože čistý vzduch obohacený o kyslík zlepšuje krevní oběh, což nejen podporuje zdravý spánek matky (zlepšuje náladu, zmírňuje denní stres), ale má také příznivé účinky na dítě. Pokud je to možné (teplé období), mělo by okno / okno v ložnici zůstat otevřené celou noc.

Spodní prádlo

Ložní prádlo by mělo být vyrobeno z přírodních materiálů (bavlna, len), protože nejen dobře absorbuje vlhkost (mnoho lidí, včetně těhotných žen, hojně se potí v noci), ale je pro tělo pohodlné (neklouzavé, měkké). Totéž platí pro noční prádlo. Pyžama nebo noční košile by měly být vyrobeny z bavlněných tkanin (chintz, flanel), být volné a neomezovat pohyby a dýchání.

Matrace a polštáře

Matrace na posteli by měla být vhodná pro nastávající matku (možná reliéfní nebo velmi měkká a někteří potřebují určitou tuhost, pro kterou stačí položit tlustou překližku na postel pod matraci). Nastávající matka potřebuje několik polštářů. Domů - pro hlavu by neměla být vysoká, ale v případě pálení žáhy je dovoleno dát další polštář. Také potřebujeme polštáře pro břicho, pod nohama a mezi nohama, pod dolní částí zad a ostatními. Počet polštářů není omezen, hlavní věcí je, že vytvářejí udržování pohodlného držení těla pro spánek.

Dobré držení těla přispívá k dobrému spánku. Budoucí matce se nedoporučuje spát na břiše, ale v dlouhých obdobích je to úplně nemožné. Spánek na zádech rovněž není nejlepším řešením situace v pozdějších stádiích, protože těhotná děloha vytlačuje dolní dutou žílu a významně komplikuje krevní oběh v těle (v některých případech před ztrátou vědomí, například při vícenásobném těhotenství). Na boku je sen, nejlépe vlevo (poloha odpočinku). Optimální poloha na straně je v poloze embrya, když jsou kolena přitahována ke žaludku - stimulace krevního oběhu a relaxace všech svalů.

Vlhkost vzduchu

Zvýšená suchost vzduchu v ložnici také přispívá k narušení spánku (nazální kongesce, suchá sliznice, dušnost a bolest v krku). Pro dosažení optimální vlhkosti se doporučuje používat zvlhčovač nebo zavěsit mokré ručníky do ložnice. Před spaním je vhodné provést mokré čištění v ložnici. V ložnici by neměly být žádné další předměty (knihovna, koberce), protože hromadí prach, který také narušuje celodenní odpočinek. Z tohoto důvodu, a nejen z toho důvodu, odstraňte pokojové květiny z ložnice, protože rostliny emitují kyslík pouze za denního světla a naopak v noci jej absorbují.

Režim spánku

Je důležité sledovat režim spánku, to znamená vstávat a jít spát přibližně ve stejnou dobu, dokonce i o víkendech. Tím je podporována práce vašich vlastních biologických hodin. Měli byste jít spát až po pocitu ospalosti.

Ticho a tma

Ložnice by měla být tichá (vypnout televizor nebo stereo systém) a tmavá. K tomu stačí zavěsit husté závěsy na okno, které nedovoluje denní světlo.

Postel je místo na spaní

Postoj k vlastní posteli je velmi důležitý - je to místo jen pro spaní. Nikdy nepoužívejte postel ke čtení (ani před spaním), sledování televize a stravování.

Prostor pro spaní

Postel pro spaní by měla být prostorná, abyste si mohli roztáhnout nohy a paže doširoka (pokud je to žádoucí). To platí zejména pro těhotnou ženu. Pokud bude budoucí matka nepříjemná se svým manželem i na široké posteli, bude muset její manžel hledat další dočasné útočiště na spaní.

Příprava na denní spánek

Připravte se na zdravý a noční spánek, který by měl začít ráno. Doporučení pro řešení očekávané nespavosti:

Vyhněte se přepracování

Předpokládá se, že čím více fyzické a duševní energie bylo vynaloženo během dne, tím snazší bude večer usnout. Takové tvrzení není pravda, protože nadměrná únava vede k nespavosti, nastávající matka prostě není schopna se úplně uvolnit a odpojit se od denních problémů - zavřete oči a začnete blikat čísly / zprávami, v hlavě se řítí o možných výsledcích konkrétního problému, vstaňte nevyřešené domácí a domácí práce a věci. V případě těžké únavy a neschopnosti usnout, pomůže auto-trénink (pamatujte si na slova Scarletta Oh, Hara: „Nebudu o tom dnes přemýšlet - o tom přemýšlím zítra“), uvolňující a uklidňující hudbu před spaním (15 minut, už ne) nebo čtení Snadné knihy.

Denní spánek

Těhotným ženám se často doporučuje denní spánek, což je pochopitelné (nastávající matky potřebují více času, než se zotaví). V případě nespavosti je však lepší opustit denní spánek nebo alespoň zkrátit jeho trvání.

Noční můry

Příčinou poruch spánku jsou často snové noční můry, které vám brání usnout později. Abych se zbavil nočních můr a strachu z nich natolik, aby o nich mluvil s milovanou osobou. Zaprvé to ujistí, a za druhé, vnější názor vás přesvědčí o lehkomyslnosti takových „hororových filmů“..

Fyzická aktivita

Práce spojená s motorickou aktivitou se nejlépe provádí v první polovině dne (a je zde spousta sil pro její implementaci a nevede k nadměrnému buzení před spaním). Ale večer, před spaním, je vhodné podniknout malé procházky (stačí 30 minut) v parku, na náměstí nebo na jiných klidných místech (park nebo náměstí, dětské hřiště, nádvoří vlastního domu, kde hluk z ulice nedosáhne). Procházka vám nejen dá příležitost dýchat čerstvý vzduch, ale také způsobuje příjemnou únavu a ospalost..

Špatné návyky

Pokud nastávající matka se stále nevzdala kouření, a zejména z pití alkoholu - těhotenství - pak je čas to udělat. Alkohol a nikotin omezují krevní cévy, snižují průtok kyslíku do krevního řečiště a mají stimulační účinek, který nepřispívá ke zdravému spánku.

Večer před spaním

Neméně důležité je provádění různých činností před spaním. Jak se vypořádat s nadcházející nespavostí večer:

Vyloučte vzrušení

Neměli byste se dívat na televizi těsně před spaním, zejména zprávy, těžké psychologické filmy a hororové příběhy. Vyhněte se stresovým situacím (hádky s blízkými a vyjasnění vztahů, řešení naléhavých problémů, aktivní práce: hraní s dětmi, práce s počítačem, fyzická cvičení, včetně domácích prací: mytí, úklid bytu).

Vyloučit spotřebu stimulačních produktů

Odpoledne, zejména ve večerních hodinách, byste neměli konzumovat kávu a silný čaj, kakao a čokoládu (zejména hořké), sycené nápoje (zejména colu), protože všechny tyto produkty působí vzrušivě na mozek.

Jíst

Poslední jídlo (večeře) by mělo být nejpozději 4 hodiny před spaním. Těžké jídlo (maso, ryby) přetrvává v žaludku po dlouhou dobu, což způsobuje nepohodlí v zažívacím traktu a zabraňuje spánku. Ale jít do postele hladové také není možnost, ale stejně nebude možné usnout. Je dovoleno jíst drobivé sušenky nebo sendvič s vařenou krůtou, která je bohatá na tryptofan, což přispívá k usínání před spaním..

Příjem tekutin

Nastávající matka by měla kontrolovat příjem tekutin po celý den, zejména před spaním a během dlouhých těhotenství. Nadměrný příjem tekutin způsobí nejen otoky, ale také vás v noci (a dokonce i opakovaně) zvedne na záchod. Probuzení v noci jen zhorší nespavost. Před spaním, namísto obvyklého čaje / kávy, je vhodné vypít sklenici heřmánkového čaje, šípku nebo teplé mléko s medem (uklidňující účinek).

Úprava vody

Osobní hygiena je povinná pro každého člověka, nemluvě o těhotných ženách. Před spaním byste si měli vzít teplou sprchu nebo teplou koupel s aromatickými oleji (levandule, máta) nebo odvarem bylin (heřmánek, podběl, měsíček) - to přispívá k relaxaci a ospalosti. Užívání horké koupele pro těhotné ženy je kontraindikováno (přispívá k nebezpečí přerušení) stejným způsobem jako kontrastní sprcha (působí vzrušující)..

Masáž

Je vhodné požádat svého manžela před spaním, aby vám dal lehkou masáž nohou, krční límec, lumbální oblast), která způsobuje vazodilataci, průtok krve do nohou a hlavy, uvolnění svalů a ospalost.

Zabraňte svědění kůže

Jak již bylo zmíněno, svědění kůže je způsobeno strie, které se objevují během období těhotenství. Před spaním stačí ošetřit problémové oblasti pokožky speciálním krémem nebo krémem proti striím.

Používejte sáčky

Sasha lze vyrobit samostatně - do textilního sáčku vložte aromatické byliny a louky (máta, meduňka, levandule, heřmánek, oregano, šalvěj). Tyto polštáře lze umístit do hlavy nebo zavěsit / rozložit v ložnici.

Otázka odpověď

Moje dítě začíná být aktivní v noci, což mi brání ve spánku. Co dělat?

Kupodivu, ale aktivita dítěte se často neshoduje s činností matky, obvykle je v noci pozorován zvýšený pohyb plodu. Pokud se stále vzbudíte, sníst něco lehkého, jako je jablko, hruška, plátek sýra / mléčné čokolády nebo sušenka (moje těhotná žena mi řekla, že jí pomohly banány), vypijte trochu bylinného čaje nebo teplé mléko s medem.

Co pít s nespavostí?

Během těhotenství je zakázáno užívat léky na spaní bez lékařského předpisu. A lékař pravděpodobně takovou radikální léčbu okamžitě nepředepíše. Pokuste se odstranit všechny možné příčiny poruchy spánku. Z léčivých bylin během těhotenství je v boji proti nespavosti povoleno odvar oregano a valeriána, heřmánku a černého rybízu (listy, plody), směs brusinek s medem, čaj z trávy, řepky, fenyklu, odvarů vrbového čaje, řebříčku a lipového květu.. Z farmaceutických přípravků je povoleno užívat novopassit (vynikající sedativní a spací pilulka na bázi bylin), valeriánské a mateřské tablety (je třeba mít na paměti, že tyto léky mají kumulativní vlastnost - jednorázové použití nebude mít žádný účinek, sedativní účinek se vyvíjí až po dlouhém, nejméně 5 dní, vstupné).

Co je nebezpečné pro těhotnou nespavost?

Neustálý nedostatek spánku ovlivňuje nejen stav mysli nastávající matky, ale je již labilní, ale může také přispět k ohrožení potratů, hypoxii plodu a v důsledku toho k retardaci intrauterinního růstu. Také nespavost je často výchozím bodem pro vývoj dalších těhotenských komplikací - gestózy, předčasného placentárního narušení.

Chodím do postele a na dlouhou dobu, hodinu nebo dvě, nemohu usnout. Co dělat?

Pokud k vám přichází dlouho očekávaný sen, netrpte a nenazývejte jej. Je lepší vstávat, jít do jiné místnosti a nezatěžovat věci (vyšívání, čtení knihy / časopisu, poslech tiché hudby). Čím déle budete házet a otočit se v posteli a čekat na nástup spánku, tím déle nepřichází. A pro rozptýlení určitě přijde únava a ospalost..

V noci se mi křeče nohou, a proto se vzbudím a potom nemohu dlouho spát, ani po skončení svalových křečí. Co dělat?

Pokud jde o křeče na nohou, měli byste to určitě říct předporodnímu lékaři. Křeče mohou být způsobeny nedostatkem hořčíku. V takovém případě vám lékař doporučí užívat hořčík-B6 s křečovými žilami dolních končetin - předepíše vhodné léky, například eskusan a elastickou bandáž nohou. Umístěte polštář pod nohy (kolena a paty) před spaním, snažte se být po celý den ve statické poloze (stát, sedět), provádět jednoduchá cvičení pro nohy a prsty.

Když jsem chodil na mateřskou dovolenou, začal jsem se probudit brzy ráno, ve 4 - 5 hodinách, i když večer jsem nemohl spát dlouho. Jak normalizovat spánek?

Jakmile je časné stoupání nevyhnutelné, zkuste tento čas strávit dobrým využitím. Můžete to udělat sami (lékařské masky, masáž obličeje, péče o vlasy) - nejlepší čas, kdy vás nikdo z vaší rodiny nevidí tak nevzhledným způsobem. Nebo opakujte ty věci, které byly plánovány už dávno, ale všechny ruce k nim nedosáhly (umyjte palety na květinách, ušijte potrhané knoflíky, vyčistěte troubu / mikrovlnnou troubu, dokončete opuštěnou výšivku / pletení). Můžete si vařit dlouho očekávané palačinky pro svého manžela k snídani nebo si prohlédnout hodiny se staršími dětmi. Je možné, že volný ranní čas je čas procvičování vašeho koníčka (pokud není koníček, pak byste si ho měli koupit). Kromě toho byste měli zkontrolovat svůj denní režim a stravu. Vzdejte se denního spánku, dodržujte zásady zdravé výživy, projděte se před spaním a časem se vás brzy probudí,.

Nespavost během těhotenství

Nespavost během těhotenství může být kdykoli znepokojující a způsobit nepohodlí. Žena v této pozici se musí hodně uvolnit, nesmí být nervózní a užívat si. Proto se s ním musíte vypořádat bezpečným způsobem..

Co je to patologie?

Nespavost je porucha spánku nebo absolutní absence nebo krátkodobé usínání s alarmujícími probuzeními. Tato podmínka je extrémně nebezpečná pro budoucí matku i dítě.

Statistiky ukazují, že 78% žen má problémy s usínáním během gestačního období. Nespavost ve třetím trimestru postihuje 95% žen.

Předpokládá se, že výskyt problémů se spánkem v časných stádiích je spojen s hormonálními změnami v těle.

Očekávat, že dítě je nádherné období v životě ženy, ale některé faktory mohou být problematické.

U těhotných žen se rozlišují tři typy nespavosti..

Přechodné

Tento typ je situační. Nastávající matka je citlivá na zprávy nebo události v životě. Příbuzní by měli minimalizovat úzkost a omezit tok negativních zpráv..

Žena se může nekonečně posouvat v hlavě situace a tyto myšlenky mohou narušovat spánek. To velmi negativně ovlivňuje stav a náladu matky, stejně jako vývoj plodu..

Přechodná nespavost často nevyžaduje lékařské ošetření a sama odezní.

Krátkodobý

Etiologie jeho vzhledu je ve fyziologických vlastnostech - stres, srdeční choroby, léky. Čím více se žena zaměřuje na tento problém, tím více se situace zhoršuje.

V takovém případě musíte navštívit lékaře, který vám pomůže najít zdroj a najít řešení.

Chronický

Překonání chronické asomnie je možné pouze za pomoci lékaře. Často je způsobeno fyziologickými nebo duševními poruchami nebo nemocemi..

Pokud má žena zhoršené chronické onemocnění, měla by najít bezpečné a vhodné metody léčby pouze lékařka. Když se problém zastaví, nespavost zmizí.

Příčiny

U některých žen je nespavost během těhotenství přítomna v raných stádiích, je to způsobeno restrukturalizací hormonálního pozadí, ale lze rozlišovat řadu dalších důvodů:

 • trávicí problémy, plyn, nadýmání;
 • časté močení;
 • fyziologický výtok z nosu - způsobuje nepohodlí během spánku;
 • pocity v dolní části břicha, které u ženy způsobují úzkost;
 • dlouhý denní spánek.

Nespavost během těhotenství ve druhém trimestru je způsobena úzkostí a vzrušením z vývoje dítěte. To jsou nové pocity, tělo se začíná měnit a znovu budovat, což může způsobit nějaké nepohodlí..

Nejčastěji je diagnostikována u žen v posledním trimestru.

Porušení odpočinku u těhotné ženy během tohoto období může být způsobeno následujícími stavy:

Tyto faktory situaci zhoršují. S blížícím se porodem začínají snovat noční můry spojené s porodem nebo se ztrátou dítěte. Je lepší o tom diskutovat s rodinou, uklidnit se a pustit situaci..

Příznaky

Příznaky, kterými můžete diagnostikovat nespavost, jsou mnohem více než neschopnost usnout:

 • poruchy spánku alespoň dvakrát týdně;
 • časté probuzení bez zjevných fyziologických důvodů v důsledku obtížného usínání;
 • depresivní stav, nedostatek dobré nálady, ospalost, tělo se necítí uklidněné ani po ranním probuzení.

Když je žena velmi znepokojena poruchami spánku, stav se jen zhoršuje. Je vhodné změnit svůj postoj k situaci a přemýšlet pozitivně..

Jaké je nebezpečí

Problém nedostatku spánku u těhotných žen je poměrně častým jevem, který odborníci připisují jednomu ze známek raného období. To však neznamená, že takový stav se stane normou. Vynikající poloha zavazuje pečlivě a pozorně provádět i běžné domácí práce. Snížená koncentrace - riziko zranění je velmi vysoké.

Podle statistik je předčasný porod, císařský řez a komplikace ovlivněny těhotnými ženami trpícími nespavostí. Proto, aby se snížilo riziko pro budoucí matku a dítě, je nutné odstranit příčiny úzkosti.

Kdy a které lékaře kontaktovat

Jakmile se příznaky znovu objeví, je nutné se poradit s lékařem. Nejčastěji je prvním specialistou, se kterým je těhotná žena kontaktována, lékař předepisující těhotenství. Znát průběh těhotenství a v konkrétním případě nabídne řadu doporučení. Pokud se situace nezmění, musíte kontaktovat psychologa.

Diagnostika

Nespavost u těhotných žen přímo souvisí se stresem a úzkostí. Diagnostikovat to může pouze lékař.

Přestože je porucha spánku v prvním trimestru způsobena hormonální nerovnováhou, není třeba provádět žádné testy. Tělo se přizpůsobí a problémy zmizí.

Ve složitých případech potřebujete konzultaci s psychologem, který podle symptomů určí stupeň onemocnění.

Léčba

Jak se vypořádat s nespavostí během těhotenství? Nejprve stojí za to poslouchat názor ošetřujícího lékaře a řídit se jeho doporučeními. A také řada preventivních metod může problém vyřešit bez drog..

Je třeba si uvědomit, že nikdo nemůže být přijat bez souhlasu lékaře. Protože i ta nejnebezpečnější tableta na spaní, která se doporučuje těhotným ženám, může nepříznivě ovlivnit zdraví matky a dítěte.

Preventivní metody

K zdravému spánku přispívá řada faktorů:

 • klid chodí před spaním;
 • je možné minimalizovat křeče telat pomocí hořčíku a vápníku, které mohou být konzumovány jako součást potravinářských výrobků a přijímají komplex vitamínů;
 • vytvářet nové návyky, rituály jít do postele;
 • delegovat domácí práce;
 • voda musí být opilá a čaj, káva, nápoje, džusy by měly být minimalizovány;
 • upravit výživu - jídlo by mělo být snadno stravitelné a zdravé;
 • zbavit se špatných návyků;
 • zrušení denního spánku;
 • zkušenosti, noční můry, úzkosti musí být sdíleny s blízkými a s porozuměním lidem;
 • můžete mít sex, pokud neexistují kontraindikace;
 • pouze pozitivní myšlenky.

Nespavost vyčerpá unavenou těhotnou ženu. Koncentrace pozornosti je na svém vrcholu a najednou může tělo selhat. To je nebezpečné jak pro nastávající matku, tak pro dlouho očekávané dítě. Proto musíte každý den najít čas na odpočinek, své oblíbené jídlo a starat se o sebe.

Pouze klidné těhotenství pomůže vyhnout se problémům se spánkem..

Nespavost během těhotenství ovlivňuje plod

Jak bojovat?

Problém je v tom, že nespavost během těhotenství není léčena tradičními metodami. Kromě toho nemůžete používat prášky na spaní a sedativa. Zbývá používat osvědčenou „babičku“, která při pravidelném používání dává velmi dobré výsledky:

Čerstvý vzduch. Těhotná žena cítí nedostatek kyslíku v místnosti mnohem akutněji. Proto je velmi důležité větrání místnosti před spaním. A je lepší to udělat několikrát denně, aby se vzduch neustále obohacoval kyslíkem.
Dechová cvičení. Správně vybraná dechová cvičení ztěžují dýchání, což znamená, že pomáhají zbavit se dušnosti, která narušuje kvalitní spánek. Můžete kombinovat dechová cvičení s lehkým protahováním, ale mělo by to být zvláštní komplex pro těhotné ženy.
Úprava vody. Ve třetím trimestru je lepší odmítnout teplou koupel. Teplá sprcha s přírodním mýdlem nebo gelem obohacená o éterické oleje levandule, cypřiše a heřmánku bude mít relaxační účinek a pomůže vám rychleji usnout..
Lehká masáž dolní části zad, krční páteře a měkké kruhové údery břicha uklidní nepříjemné pocity, zmírní stres a zklidnění, zejména pokud to váš blízký udělá..
Prevence strie. Měla by být zahájena již od 2 - 3 měsíců těhotenství, protože při dobré pružnosti pokožky je počet strií minimální. Rovněž je nutné přísně kontrolovat hmotnost, aby se kůže na břiše příliš rychle protahovala.
Správná výživa

Je obzvláště důležité, aby se těhotné ženy před spaním nepožívaly. Nebudete však moci usnout ani na lačný žaludek, protože denní kalorický příjem potravy v pozdějších fázích se výrazně zvyšuje a spotřebovávají se rychleji i v klidu

Protože večeře z lehkých bílkovin pár hodin před spaním je vynikající prevencí nespavosti.

Sklenice mléka. Můžete pít přímo v posteli. Jedná se o starou ověřenou metodu, která urychluje usínání díky obsahu zvláštní látky v tryptofanu v mléce, která má uklidňující účinek. Při absenci alergií je užitečné přidat do horkého mléka lžičku medu a / nebo trochu skořice.
Omezení tekutin. To je nutné kvůli rostoucímu zatížení ledvin a klesajícímu objemu močového měchýře. Ujistěte se, že během dne jsou opilé maximálně 2 litry. A hodinu a půl před spaním je lepší vůbec nepít.
Odmítnutí stimulancií: všechny nápoje a výrobky obsahující kofein, tanin a další stimulanty. Obzvláště odpoledne. Některé těhotné ženy se neobejdou bez šálku kávy nebo čokolády. Pokud opravdu chcete, můžete, ale jen ráno.

Žádný lék! V normálním psychologickém stavu a neexistenci pravidelného přepracování jsou výše uvedená opatření obvykle dostačující k tomu, aby se výrazně prodloužilo trvání a kvalita nočního spánku..

Pokud ale stále těžko usnete a během dne se cítíte ohromeni, jděte k lékaři. Vybere pro vás jednotlivě prostředky k boji proti nespavosti a pomůže udržovat zdraví a nervy jeho a těch kolem něj..

Nespavost a psychosomatika

Věděli jste, že psychosomatika, směr v psychologii, který studuje účinky našeho emočního stavu na zdraví, byla uznána oficiální medicínou na Západě? To znamená, že všechny naše myšlenky a obavy se mohou skutečně stát podnětem pro rozvoj nemocí a patologií.

Nespavost v psychosomatice je považována za zájem člověka, jeho nedůvěru v život. Týká se to těhotné ženy: má strach z nadcházejícího porodu, starosti o to, jak se dítě cítí, zda se narodí zdravé. Kvůli znepokojujícím myšlenkám se rozvíjí nespavost..

Psychosomatologové radí ženě, aby se naladila na pozitivní a důvěru v sebe, aby se inspirovala, že všechno bude v pořádku, že porod bezpečně projde. Každý z nás přichází do tohoto světa, aby dal nový život, je to přirozený proces, který se může stát velmi snadno, pokud se příliš nezavíjíte. Je užitečné číst hlášky nahlas, komunikovat se zkušenými matkami, které porodily bezpečně.

Můžete provádět následující praxi: každý večer namažte svůj žaludek speciálním olejem ze strie, což vám pomůže vyrovnat se s svědění kůže. V tuto chvíli můžete s láskou komunikovat s dítětem v lůně. Vědecké studie prokázaly: Komunikace s ním pomáhá zlepšit průběh těhotenství a matka se uklidňuje.

Pokud nemůžete zaspat žádným způsobem, nevzdávejte se, můžete vstát a udělat něco monotónního. Jen nesedíte na telefonu, nervový systém bude nervóznější. Pletení, barvení speciální psychologické zbarvení, čtení bude v pořádku. Po nějaké době budete určitě cítit, že usnete.

Pokud vás však nespavost už nějakou dobu trápí, jste neustále v depresivní náladě, cítíte se unavení, žádným způsobem pomoc, je nutná lékařská konzultace!

Existují tři typy nespavosti:

 • Situační (přechodné) - spojené s poruchami spánku po silných emocionálních událostech nebo nadměrném namáhání. Trvá 1-3 dny, je možné opakovat několikrát za měsíc, spánek se obnovuje nezávisle
 • Krátkodobé - vyskytuje se s onemocněním, stresující události, mohou být způsobeny silnými látkami (alkohol, užívání drog). Trvání od několika nocí do 2-3 týdnů. V takových případech pomáhá homeopatie, psychoterapeutická sezení, udržování zdravého životního stylu.
 • Chronická - dochází každý měsíc na několik nocí, může trvat až několik týdnů. Vyskytuje se při závažných somatických onemocněních, neuróze a intoxikaci léky užívanými bez lékařského předpisu. Léčba se provádí komplexní kombinací léků, psychoterapie, reflexologie, povinné změny životních podmínek..

Poruchy spánku pozorované v prvním trimestru porodu dítěte

V některých případech je nespavost úplně prvním příznakem těhotenství, o kterém ještě žena sama nevědí. Jeho výskyt je vysvětlen změnou hormonálního pozadí, která způsobuje krátkodobou poruchu fungování nervového systému. Když žena zjistí, že brzy pozná štěstí mateřství, může mít potíže se spaním kvůli zkušenostem. Taková nespavost na pozadí emočního stresu je často pozorována u žen, které ještě nejsou připraveny stát se matkou, a zprávy o těhotenství jsou nežádoucí, stejně jako u žen poctivého sexu, které mají poměrně napjatý vztah se svým manželem nebo mají vážné zdravotní problémy..

Ve 2-3 měsících očekávání dítěte může být nespavost vyvolána toxikózou. Samozřejmě, nevolnost a zvracení doprovázejí každé těhotenství. U některých budoucích matek se toxikóza projevuje až ráno, zatímco ostatní mučí nepřetržitě. V tomto případě ženy v pozici tvrdí, že i ve spánku se cítí nepříjemně nauzea. Udržování normálního spánku je samozřejmě velmi obtížné. Spolu s tím, když se necítíte dobře, jsou zvláště vnímány další nepříjemné faktory, například hluk automobilu, hlasité hlasy sousedů, chlad nebo teplo atd..

Každý měsíc se děloha začíná zvětšovat, což vede k tlaku na močový měchýř, což následně vede k častým návštěvám toalety. Někdy je to proto, že budoucí matka se probudí v noci 2-4krát. Bohužel to také způsobuje poruchy spánku, takže ráno se žena cítí ohromená a unavená.

Lidové léky pro normalizaci spánku

Existuje mnoho osvědčených a bezpečných metod alternativní medicíny k eliminaci a prevenci nespavosti, ale během těhotenství byste je neměli používat bezmyšlenkovitě. Nezapomeňte se poradit se svým gynekologem.

Jak se vypořádat s nespavostí lidových prostředků:

 1. Před spaním vypijte malou doušku sklenice teplého mléka s 5-10 ml medu, takový nápoj nejen podporuje zdravý spánek, ale také dobře posiluje imunitní systém, obsahuje mnoho užitečných látek.
 2. Smíchejte 1 lžičku. nasekané valeriány a oregano, nalijte sbírku 150 ml vody, směs nechte 5 minut mírně zahřát na mírném ohni, nechejte hodinu v uzavřené nádobě, napněte. Pijte vývar večer v malých porcích.
 3. Rozdrťte čerstvé brusinky, smíchejte se stejným množstvím medu. Jezte 1 polévková lžíce. l míchejte každý den před večeří.

Pokud spánek nepřijde, vyzkoušejte několik jednoduchých cviků - alternativní mělké a přerušované dýchání, zadržte dech po dobu 15–20 sekund, trochu zvedněte nohy, simulujte chůzi.

Monotónní cvičení pomáhají vyrovnat se s nespavostí - čtení složité knihy, pletení, zdobení mandaly malými detaily.

Jak normalizovat spánek

Navzdory fyziologické povaze procesů probíhajících v těle budoucí matky v rané fázi, je nerozumné ignorovat nespavost. Je nutné přijmout opatření k normalizaci spánku, která přímo ovlivňuje stav matky, a tedy i dítěte.

Při vypořádání se s nespavostí v raných stádiích (s výjimkou její chronické formy) pomůže přezkum denního režimu, výživy a správné organizace kotviště. Co lze udělat pro vyřešení problémů se spánkem:

Zajistěte nejlepší kombinaci tepla a vlhkosti v ložnici. Teplota v místnosti by měla být udržována na úrovni pohodlné pro spánek - 16-22 ° C, často větrejte místnost, pokud možno nechte okno otevřené nepřetržitě. Příliv čerstvého zvlhčeného vzduchu pomáhá usnout. Pokud je ložnice velmi suchá, doporučujeme použít zvlhčovač nebo zavěsit několik mokrých osušek.

 • Těhotenství - je čas vybavit pohodlnou postel pro spaní. Pokud je to možné, položte širokou postel, vyberte si pohodlnou matraci a kvalitní ložní prádlo. Spodní prádlo a noční prádlo by měly být vyrobeny z přírodních materiálů (bavlna, len), pohodlné a příjemné pro tělo.
 • Velice důležitý je pohodlný postoj ke spánku, který si budete muset vybrat správně, s přihlédnutím ke svým vlastním vlastnostem, tj. Experimentálně. Polštáře, které lze umístit pod záda, nohy, žaludek, do čela postele vám pomohou se pohodlně uklidnit..

Další technikou, která pomáhá relaxovat, je teplá koupel nebo sprcha, kombinovaná s lehkou masážou problémových oblastí (chodidla, dolní část zad, krční límec).

Když se o sebe staráte, vaše pohodlí během těhotenství pomáhá nastávající matce vyhnout se depresivnímu stavu, snížit fyzický stres na těle, což znamená, že může normálně a plně žít dobu porodu dítěte.

Co dělat, abyste vyloučili nespavost během těhotenství?

Někteří považují tento problém za poněkud komplikovaný, protože prášky na spaní, stejně jako mnoho jiných léků během těhotenství, jsou zakázány. Lékaři nedoporučují jejich použití, zejména v prvním trimestru, protože během této doby jsou hlavní tkáně a orgány ukládány do embrya.

V žádném případě si nepředepisujte prášky na spaní, a to ani v případě, že jste byli informováni svými blízkými přáteli nebo lékárníkem. Tento lék může předepsat pouze lékař, a to pouze ve zvláštních případech.

Následující opatření pomohou zlepšit spánek při porodu dítěte:

uspořádat jasný režim - je lepší jít spát a probudit se současně;
vzdát se denního spánku;
nejíst před spaním;
vzdejte se silného čaje a kávy, nahraďte je bylinnými čaje, které mají uklidňující účinek;
každý večer chodte na čerstvý vzduch, nezapomeňte na fyzická cvičení určená speciálně pro těhotné ženy;
pokud vás mučí pálení žáhy, zvedněte v noci čelní panel;
Je důležité vytvořit pohodlné podmínky pro spánek: ticho, vlhkost, tlumené světlo, pohodlnou postel atd. Můžete si také koupit speciální polštář pro těhotné ženy, který umožňuje pohodlné držení těla a snižuje bolestivé pocity, které se vyskytují ve svalech a zádech;
extrakt z valeriánu pomůže uklidnit nervy

Tento lék lze pít v kterémkoli trimestru, beze strachu o své zdraví a zdraví dítěte;

Je důležité zmírnit napětí a stres, ke kterému dochází při porodu dítěte. S tím může pomoci speciální masáž, aromaterapie, jóga, relaxační hudba atd.

Pokud nic z výše uvedeného nepomůže, můžete kontaktovat specialistu, který vám pomůže zjistit, co narušuje váš klidný spánek. Přejeme vám dobré sny a bezpečné těhotenství..

Příčiny nespavosti u těhotné ženy

Některé ženy poprvé zažívají poruchy spánku na začátku těhotenství. Gynekologové to připisují změnám v těle a často je nespavost připisována časným příznakům těhotenství. Ve druhém období těhotenství se nespavost zřídka obává ženy. Počínaje 7. měsícem těhotenství žena úplně přestane spát. Proč se to stane?

Musíte pochopit, že nespavost není nemoc, ale stav ženy, který může být vyvolán různými fyziologickými a mentálními faktory..

V časném těhotenství je nespavost spojena se změnami hormonálních hladin. V této době se žena v těle objeví velké množství progesteronu a dalších hormonů. Snaží se připravit ženu na porod dítěte a na budoucí porody, takže tělo je v neustálém napětí, nemůže se úplně uvolnit.

Když dítě roste v děloze, nespavost se zhoršuje stavem ženy:

Pro těhotnou ženu je obtížné spát ve stejné poloze a během spánku měnit polohu.
Břicho ztěžuje výběr pohodlné polohy pro sebe, zdá se, že žena ublíží dítěti.
Těžká bolest zad a bederní bolesti v noci.
Plod se neustále pohybuje a udržuje vás vzhůru.
Často chcete jít na záchod (děloha se výrazně zvětšuje a vyvíjí tlak na močový měchýř).
Pálení žáhy je trápení (těhotné ženy mají často problémy se žaludkem, střevy, žlučníkem a játry).
Křeče na nohou (stojí za pozornost, s největší pravděpodobností nedostatek hořčíku).
Týká se nočního svědění břicha, protože kůže je natažená.
Existuje těžká dušnost (pro ženu je obtížné dýchat, protože děloha vyvíjí tlak na plíce).
Těhotná žena trpí chronickou únavou, při které se nemůže uvolnit.
Stres, nervózní napětí (těhotná žena se často obává porodu, starosti o dítě).
Rušivé noční můry.

Jak vyřešit problém nespavosti

Následující jednoduchá doporučení pomohou ženě, která očekává, že dítě vrátí zdravý a zdravý spánek..

 1. Ti, kteří mají problémy s nočním odpočinkem, je lepší opustit denní spánek úplně. V poledne stačí jen lehnout si na 1-1,5 hodiny a odpojit se od všech myšlenek.
 2. Chcete-li dobře spát v noci, musíte dát tělu možnost unavit se během dne, ale ne moc. Jakákoli fyzická aktivita (procházky, komplexy jednoduchých cviků) je vhodná, hlavní věc je, že padá na první část dne. Organismus, který je vzrušený před spaním, se uklidní po dlouhou dobu a nebude pracovat rychle..
 3. Večer by se neměly projevovat žádné emoce. Zkuste vyřešit problémy s lisováním během dne nebo je zítra odložte. V žádném případě před nočním odpočinkem neprovádějte vyjasnění vztahů s blízkými, protože adrenalin je nepřítelem klidného spánku.
 4. Neměli byste se před spaním zabývat intenzivní duševní činností. Vyloučit čtení vážné literatury, řešení složitých problémů. Raději si užijte tichou a klidnou hudbu..
 5. Příčinou nespavosti nebo úzkostného spánku může být často v noci přejídání. Poslední jídlo by mělo být připraveno tři hodiny před odpočinkem. Pokud se vám nedaří vyrovnat se s hladem, můžete si dát sousto k jídlu, které je snadno stravitelné (jíst ovoce, vypít sklenici kefíru nebo mléka).
 6. Příčinou špatného spánku je často časté používání toalety v noci. Abyste tomu zabránili, doporučuje se pít méně po 16-17 hodinách.
 7. Procházka na čerstvém vzduchu je skvělý způsob, jak si odpočinout. Kromě toho má vynikající uklidňující účinek na tělo teplou sprchu, měla by se užívat 20 minut před spaním.
 8. Možná důvod porušení spočívá ve vlastnostech postele. Proto byste měli pečlivě zvážit, zda splňuje nezbytné požadavky, zda je měkký nebo tvrdý polštář zbytečný, zda je přikrývka dostatečně teplá..
 9. Aromaterapie je vynikající způsob, jak zlepšit noční spánek. Stačí si dát na hlavu malý látkový sáček se šitým chmelem, balzamem citronu, tymiánem, jehličí, geraniovou trávou atd..
 10. Před spaním můžete provádět dechová cvičení. Díky ní existuje možnost zbavit se dušnosti, která narušuje spánek..

Pro klidný, plnohodnotný noční odpočinek těhotné ženy je obzvláště důležitá výzdoba ložnice. V místnosti by neměly být žádné spotřebiče. Musí být zajištěno, že teplota vzduchu je pohodlná, ne příliš nízká a vysoká. Před spaním se doporučuje místnost ventilovat. Jít do postele je lepší v pyžamu vyrobeném z přírodní tkaniny. To platí pro ložní prádlo. Aby si těhotné ženy našli pohodlnou polohu, potřebují alespoň tři polštáře.

Mnozí mají ve zvyku spát na břiše. Během těhotenství bude nutné tuto metodu opustit. Nastávající matka by měla spočívat na zádech, ale nejlepší volba je na její straně.

Řešení problému

Můžete se zbavit nespavosti různými způsoby bez použití léků. Nejprve se musíte postarat o pohodlný spánek. Za tímto účelem provětrejte místnost a ujistěte se, že teplota v ní není vyšší než 20 ° C. Příliš suchý vzduch může dráždit sliznice, v případě potřeby je navlhčit.

Samotné místo na spaní by mělo být široké a pohodlné a matrace by měla být pružná a bez děr. Můžete si koupit speciální polštář pro těhotné ženy. Je umístěn pod žaludek, mezi nohy.

Pokud máte pocit nedostatku vzduchu, doporučuje se zvednout hlavu postele o několik centimetrů. Za tímto účelem položte blok pod nohy.

Rituál

Je důležité nastavit tělo k odpočinku. Chcete-li to provést, měli byste opakovat stejnou sadu akcí každý večer

Večeře na směnu tak, aby to nebylo nejpozději dvě až tři hodiny před spaním. Nemůžete ale ležet na lačný žaludek: pomůže vám sklenice teplého mléka. Za nejlepší čas na usnutí se považuje 22:00.

Před spaním si můžete osprchovat pomocí aromatických olejů nebo gelu s relaxačním účinkem. Ti, kteří jsou pohodlné, nemohou dlouho ležet v teplé vodě.

Někdy je rychlejší usnout a uklidnit tok myšlenek čtením nudné literatury. Ale je lepší to udělat, když ležel v posteli v pohodlné póze.

Relaxace

Nejen teplá koupel pomáhá relaxovat a zapomenout na všechno. Relevantní je gymnastika. Ale mělo by se to provést nejpozději do 20:00.

Relaxační účinek má masáž. Není nutné provádět to po celém těle - pouze krční límec nebo nohy. Uklidňující hudba, zvuky přírody vám pomohou naladit spánek.

Při absenci kontraindikací nespavosti sex pomáhá. To je další fyzický a emoční stres..

Funkce stavu

Stálá únava, apatie a slabost jsou jen některé z jejích důsledků. Žena může trpět rozptýlenou pozorností, sníženou schopností pracovat, duševní i fyzickou.

Během těhotenství zažívá ženské tělo obrovskou zátěž, a proto je pro něj nesmírně důležité, aby si dobře odpočinul.

Ale právě s takovým odpočinkem má téměř každá těhotná žena problémy. V raných stádiích se v ženském těle vyskytuje celá hormonální bouře, která vyvolává podobný stav. Jaké jsou příčiny nedostatku hlubokého spánku ve třetím trimestru, proč budoucí matka nemůže usnout, co dělat, jak situaci napravit.

Hlavní důvody

Hlavní příčiny nespavosti během těhotenství v pozdějších stádiích jsou spojeny především s fyzickým a duševním stavem nastávající matky. Navíc jsou fyziologie a psychologie tak úzce propojeny, že negativní změny v jedné bezprostředně ovlivňují druhou.

Pokud by byla těhotná žena nervózní, začne se cítit horší. Její blaho se rychle přenáší na dítě, začíná se bát, tělo matky na to reaguje a budoucí stav matky se točí dolů z kopce.

Ve třetím trimestru těhotenství se ne zcela uvolněte a rychle usněte:

 1. Rostoucí břicho. Spí nepříjemně nejen na břiše, ale i na zádech. Každý den je stále obtížnější najít pozici, ve které může celé tělo relaxovat.
 2. Aktivita plodu, která se často začíná projevovat zvláště rychle večer. Čím blíže k porodu, tím hmatatelnější vnitřní otřesy se stávají.
 3. Bolest v nohou a zádech. Nohy a dolní část zad mají další zatížení, protože hmotnost plodu a samotné ženy se každým dnem zvyšuje. Poloha břicha posouvá těžiště a zatížení nohou a páteře není správně rozloženo.
 4. Bolest v dolní části břicha a pánve. Pozoruje se v posledních týdnech těhotenství, kdy břicho klesne a tělo se připravuje na porod, rozšiřuje pánevní kosti a mění hormonální pozadí.
 5. Časté močení. Děloha, několikrát zvětšená, přitlačí na močový měchýř a významně zmenší její objem. Žena samozřejmě nemůže celou noc spát, musí vstát a jít na záchod.
 6. Pálení žáhy. Horní část dělohy tlačí na žaludek a také snižuje jeho objem. Proto je žena i při mírném přejídání nebo silných otřesech plodu trápena pálením žáhy. A s vodorovnou polohou těla je reflux žaludku do jícnu snazší.
 7. Syndrom neklidných nohou. Velmi častý problém ve druhé polovině těhotenství. V důsledku nadměrného oblouku chodidel a lýtkových svalů během dne do večera se cítí silný pocit pálení, svědění, křeče a křeče.
 8. Protahování kůže břicha. V období od 6 do 9 měsíců roste plod zvláště rychle a potřebuje další životní prostor. Břicho začíná rychle růst a na kůži se často objevují strie. Tento proces je doprovázen pálením, svěděním a dalšími extrémně nepříjemnými pocity..
 9. Dušnost. Děloha, obrovská ve srovnání s původní velikostí, tlačí nejen na vnitřní orgány - narušuje normální roztahování bránice, což znamená, že ztěžuje dýchání. Nedostatek kyslíku a dušnost jsou častými příčinami nespavosti během těhotenství..
 10. Chronická únava. Tělo těhotné ženy neustále pracuje s výrazně zvýšeným zatížením. A pokud mu během dne nedáte krátký odpočinek, pak ve večerních hodinách rychlé přepracování zabrání rychlému usínání.

Tyto zcela objektivní příčiny nespavosti jsou navíc ovlivněny psychologickým stavem ženy. Pokud se bojí blížícího se narození, strachu o zdraví svého dítěte, sen bude stejně neklidný.

Příčiny nespavosti během těhotenství

Než zvolíte metody, jak se zbavit nemoci, měli byste pochopit důvody, které ji mohou způsobit. V různých fázích těhotenství se liší.

 1. V prvních měsících dochází k hormonálním změnám v těle. Výrazně zvýšené hladiny progesteronu v krvi. A tato složka je zodpovědná za bezpečnost těhotenství. Výrobky jeho zpracování však neobvykle ovlivňují stav mámy. Mohou být současně vynikajícími antidepresivy a stát se hlavní příčinou nespavosti..
 2. Psychologické aspekty souvisejí s obavami dám o jejich nové postavení a změny v rodině. Ohromující myšlenky na nadcházející narození, očekávané dítě neumožňuje klidně spát. Depresivní stavy a poruchy spánku lze často pozorovat u žen, které měly finanční potíže nebo těhotenství, které neplánovaly..
 3. Nespavost prvního trimestru se může objevit v důsledku somatických poruch. Vzhled toxikózy, časté probuzení v noci kvůli potřebě navštívit toaletu, narušuje dobrý odpočinek.

Po chvíli, kdy si tělo zvykne na nový stav, se stav budoucí matky vrátí do normálu.

V pozdějším těhotenství se nespavost znovu připomíná. Teprve teď jsou důvody fyziologického nepohodlí. Někdy žena nedokáže usnout, jednoduše proto, že si nemůže vybrat pózu, která je pro ni výhodná. Bolest v dolní části zad, pálení žáhy, přitěžující ve vodorovné poloze, dušnost narušuje správný odpočinek.

Tváří v tvář podobným problémům, nezoufejte. Existuje mnoho účinných a bezpečných způsobů, jak se vypořádat s nespavostí..

Boj proti nespavosti v různých časech

Vzhledem k tomu, že příčiny asomnie jsou různé pro různá období, jsou způsoby jejich řešení také odlišné. Během prvního trimestru pomůže řádně organizovaný denní režim a výživa normalizovat spánek:

 • Měli byste jít spát v určitou dobu, nejpozději do 23 hodin večer. Tento zvyk vám pomůže usnout rychleji..
 • Poslední jídlo je nutné nejpozději tři hodiny před spaním. Během této doby bude mít jídlo v žaludku čas na úplné zpracování.
 • Můžete pít čaj s heřmánkem nebo mátou. Infuze těchto bylin mají uklidňující účinek..
 • Čaj a káva mohou přispívat k nespavosti, proto se doporučuje nahradit je sklenicí teplého mléka, které má mírně sedativní účinek..
 • Nemůžete si vzít kontrastní sprchu nebo horkou relaxační koupel. V tomto případě je lepší nalít teplou vodu.
 • Hodinová procházka na čerstvém vzduchu vám pomůže relaxovat a usnout rychleji..
 • Před spaním je nutné místnost dobře větrat..

Během třetího trimestru je nespavost tří typů:

 1. Počínaje Asomnií. Žena nemůže spát velmi dlouho.
 2. Neschopnost udržet sen. I poté, co těhotná žena usnula, dochází k neustálému probuzení. Spánek je mělký.
 3. Nespavost závěrečné fáze. Probuzení se děje velmi brzy a už nemůžete usnout.

Co dělat s nespavostí u těhotných žen ve třetím trimestru:

 • Je lepší usnout na levé straně. V této poloze se zlepšuje prokrvení plodu a budoucí matka má lepší střeva a ledviny.
 • Umístěte polštář pod břicho.
 • Aby se předešlo křečím v noci, doporučuje se večer večer lehká masáž zad a nohou.
 • Spánek bude silnější a klidnější, pokud spíte na ortopedické matraci. Je snazší zvolit správnou pozici..
 • Těhotné ženy často zažívají svědění v břiše. V tomto případě pomůže zvlhčovač. Lékaři také nedoporučují dramaticky přibírat na váze..
 • Snižte noční nepohodlí při nošení obvazů.
Články O Neplodnosti