Hlavní Testy

Jak léčit stehy rychleji po porodu

Pokud bylo porod doprovázeno prasknutím orgánů a lékaři museli po narození šít, jak se mohou léčit rychleji? K tomuto tématu existuje několik doporučení, podle nichž je proces opravy poškozených tkání relativně rychlý, tolerantní a zpravidla bez následků..

Druhy a typy švů

Poranění může být vnitřní (slzy na těle děložního čípku a pochvy) a vnější (poškození (slzy) perineálních tkání).

Na konci přirozeného porodu musí lékař zkontrolovat poškození ženských pohlavních orgánů. Pokud jsou, jsou sešity dohromady. Jinak v poporodním období mohou vznikat příčiny mnoha komplikací, které jsou doprovázeny závažným krvácením a infekcí v genitáliích. V budoucnu to všechno může skončit výskytem řady závažných patologií v puerperě. Včetně snížení vnitřních orgánů může dojít ke ztrátě schopnosti zadržovat moč a výkaly..

Poporodní šití není tak snadné. Samotný postup je dlouhý a složitý a vyžaduje vysokou odbornost lékaře. A pokud se na děložním čípku vyskytnou zranění a vnitřní slzy, které přecházejí do vagíny a samotné dělohy, bude muset doktor skutečně disponovat skutečně mistrovskými dovednostmi. Tyto části ženského těla jsou zcela nepřístupné a poblíž jsou močový měchýř a močovod, které mohou být neúmyslně poškozeny.

K vytvoření vnitřních stehů na děložním čípku, děloze a vagině po porodu se používají speciální vstřebatelné stehy z biologického nebo polosyntetického materiálu. Vlastní vstřebatelné stehy po porodu v posledních letech se používají stále častěji, protože jsou velmi pohodlné: nemusí být odstraněny, sami po chvíli zmizí a nezanechávají žádné stopy. Nespadají, nespadají, totiž se rozpustí. Žena musí přesně vědět, v jaký den po narození absorbovatelné stehy zmizí, aby nezačala dělat věci dopředu, což v tomto případě nelze udělat (například sezení).

Je-li nutné šít pouze děložní čípek, lze to provést bez anestézie, protože po porodu je necitlivá. Ve všech ostatních případech je nutné anestetizovat, protože bez anestezie (celková anestézie nebo epidurální anestézie) postup nebude fungovat.

Svaly v případě zlomení během porodu by měly být také šity. Pro jejich šití se také používají absorpční nitě. Pro šití kůže se používá hedvábí, nylon a některé další typy nití, které neabsorbují. Jsou odstraněny po několika dnech, kdy se vytvoří jizva. Tento postup je bolestivý, takže se také provádí v celkové anestézii. Udělejte to v nemocnici, pokud žena ještě nebyla propuštěna. Pokud nebyly švy po porodu v nemocnici odstraněny, bude to provedeno na prenatální klinice.

Švy po porodu jsou velmi bolestivé, obvykle během několika dní. Nejzávažnější bolest je pociťována během prvních dvou dnů, poté stehy přestanou bolet. Vnitřní stehy po porodu se hojí rychleji, bolest není příliš silná. Vnější švy po porodu mohou způsobit velmi nepohodlí po velmi dlouhou dobu. Pokud žena nemůže plně vyhovět všem doporučením, proces hojení nebude rychlý. Švy po porodu bolí obzvláště špatně, například v sedě, proto se nedoporučuje, aby žena seděla nějakou dobu.

Švy musí být zpracovány tak, aby se rozpustily rychleji. Pokud stehy bolí po dlouhou dobu, pak musíte navštívit lékaře, nečekejte, až se rozpustí a všechno zmizí samo o sobě. Čím déle snášíte bolest, tím horší je sami.

Čípek

Šití na děložním čípku jsou potřeba kvůli velkému plodu. V tomto případě není pro šití nutná anestézie. Děložní šev je tvořen vlákny, které nemusí být odstraněny.

Tyto švy nezpůsobují nepříjemnosti, nezpůsobují komplikace, nevyžadují zvláštní péči.

Vagina

Potřeba provést vnitřní šití v pochvě je obvykle způsobena porodními poraněními, prasknutím pochvy různého stupně složitosti. V závislosti na hloubce mezer v různých případech lékaři používají různý počet stehů.

Používá se katgut, který nevyžaduje péči. Procedura se provádí v lokální anestezii (novokain nebo lidokain). Během několika dní to může bolet. Není nutná žádná zvláštní péče.

Rozkrok

Důvody pro šití perineu po porodu jsou nejčastěji přirozené - poškození tkáně během porodu. Mohou však existovat umělé důvody - řezy prováděné lékaři. Tento typ poškození je rozdělen do různých úrovní:

 • 1 stupeň - poškození kůže;
 • 2 stupně - poškození kůže a svalových vláken;
 • 3 stupně - hloubka mezery v perineu dosahuje ke stěnám konečníku.

Operace se provádějí v lokální anestezii lidokainem. V případě poškození 1. stupně se poporodní steh aplikuje pomocí katgutu, získá se kosmetický steh. Pro poškození 2-3 stupně se používají hedvábné nebo kapronové nitě.

Hlavní nevýhoda tohoto typu stehu je v tom, že po narození šije velmi dlouhou dobu. Kromě bolesti mohou nastat i další nepříjemné pocity - švy mohou svědit, svědit atd. Při jakémkoli neopatrném pohybu se může stát, že se švy na perineu rozcházejí. Proto je ženě v takových případech předepsán maximální klid, minimální pohyby, přísné dodržování hygienických pravidel, pravidelné léčení antiseptickými drogami. K ošetření švů je třeba použít speciální prostředky. Pro udržení fyzického tónu se doporučuje provádět speciální cvičení.

Doba léčení

Je důležité, aby každá žena, která se nedokázala vyhnout mezerám po porodu, věděla, jak dlouho stehy po porodu bolí, jak dlouho se stehy po porodu léčí.?

Trvání procesu regenerace a vymizení všech nepříjemných pocitů závisí na tolika faktorech.

 1. Kolik dní to bolí, kolik přestávek po porodu se uzdraví, pokud byly použity samo-vstřebatelné stehy? Za příznivých okolností dochází k uzdravení do dvou týdnů. Výsledné jizvy nezpůsobují mnoho problémů a asi po 30 dnech se přestanou vůbec připomínat.
 2. Jak dlouho se stehy léčí, když používáte jiné typy materiálů? Tyto stehy samy nevyřeší, musí být odstraněny, a to je samostatný lékařský postup, který a priori nemůže být bezbolestný. Tyto stehy jsou odstraněny nejdříve 6 dní po dodání. Takové mezery se hojí během porodu asi měsíc nebo více, v závislosti na individuálních vlastnostech těla a na správnosti léčebných postupů..
 3. V případě infekce rány jakoukoli infekcí se doba hojení může výrazně prodloužit. Hygiena proto vyžaduje maximální péči a svědomitost, zejména pokud šev krvácí po porodu. Pokud jsou švy roztrhané, obnova trvá mnohem déle.

Tipy pro péči

Minimální pohyb, maximální klid, přísná hygiena, zpracování švů, neustálé sledování.

 1. V nemocnici jsou vnější jizvy obvykle ošetřovány brilantní zelenou nebo manganistanem draselným 2krát denně. Před propuštěním vypracuje lékař podrobné pokyny, jak se rozmazávat, jak zpracovat stehy po porodu doma..
 2. Každé 2 hodiny po porodu je třeba vyměnit těsnění. Pokud stehy stále krvácí, je třeba podložky vyměnit ještě častěji..
 3. V žádném případě byste neměli nosit těsné a přiléhavé spodní prádlo. Povoleno je pouze volné spodní prádlo vyrobené z přírodních materiálů (nejlepší bavlna) nebo speciální jednorázové spodní prádlo.
 4. Je nutné propláchnout genitálie každé 2 hodiny a po každé návštěvě toalety. Alespoň dvakrát denně je třeba je mýt mýdlem. Po umytí perineum velmi opatrně otřete namáčecími pohyby. Je nutné jít na toaletu s takovou frekvencí, aby se močový měchýř nenaplnil a nenarušoval normální kontrakci dělohy..
 5. Kdy si mohu sednout? V závislosti na povaze lézí a typu použitých stehů lékaři předepisují různá období, během kterých by žena neměla sedět vůbec. Nejčastěji je to 1-2 týdny. Po 7 dnech se můžete pokusit opatrně sedět na jednom hýždku, na opačné straně, než na které byly provedeny přestávky. Musíte jen sedět na tvrdém povrchu. Všechny tyto problémy by měly být promyšleny předem, před propuštěním z nemocnice. První potíže v tomto ohledu vyvstanou okamžitě: jak přivést maminku a dítě do auta, pokud nemůže sedět? Může jezdit jen lhát nebo ležet.
 6. V žádném případě by se člověk neměl bát silné bolesti, a proto se pokuste znovu jít na záchod. Hromadění odpadu v těle vytváří další zátěž pro svaly perineum, které jsou již v bolestivém stavu. Pokud bolest „táhne“, lze k usnadnění pohybu střev použít čípky glycerinu..
 7. Je nutné pečlivě sledovat stravu, aby nedošlo k zácpě. Před jídlem můžete vypít lžíci rostlinného oleje, aby se stolice normalizovala..
 8. Nezvedejte závaží vyšší než 3 kg.

Ale pokud stehy po porodu bolí příliš dlouho, musíte navštívit lékaře. Je možné, že švy slaví. K tomu dochází - i při správné péči stále dochází ke komplikacím. V nejhorším případě, se špatně se hojícími nebo zcela nehojicími stehy, bude opět vyžadován lékařský zásah.

Možné komplikace

Žena a 15 dní po porodu velmi často trpí bolestí a nepohodlím. Pokud byly stehy po porodu tak dlouho bolestivé, je to signál, že něco brání normálnímu uzdravení. Pak bez lékařského zásahu to nemůže udělat.

Proč bolí po porodu bolení? Důvody se mohou lišit. Pokud lékař během vyšetření neodhalil žádné patologie, může předepsat vyhoření. Mohou být provedeny nejdříve 14 dní po narození, takže děloha má čas na uzavření smlouvy. Pro tento postup použijte „modrou“, křemennou nebo infračervenou lampu. Proceduru lze provést doma, ale pouze po podrobném briefingu od lékaře.

Pokud byl šev otevřen po porodu, neměli byste se v žádném případě pokusit něco udělat sami. Co dělat, když byl šev otevřen po porodu? Je naléhavé zavolat sanitku. Pro jakýkoli zánět je nutná léčba.

Často se stává, že švy po porodu jsou velmi svědivé. To však nemusí nutně znamenat některé patologie. Svědění může být velmi přirozeným projevem procesu hojení. Tento stav lze mírně zmírnit jednoduchým omytím vodou při pokojové teplotě (ne horké). Totéž platí pro případy, kdy švy „tahají“. Zde je však třeba si pamatovat, zda jste porušil doporučení lékařů, zejména zda jste začal sedět nebo zvedat závaží příliš brzy.?

Pokud se objeví známky hnisání nebo krvácí-li šev, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Je možné, že švy se rozdělily a zapálily se. Pokud je šev oslavující, může lékař předepsat léčbu antibiotiky, aby vyléčil hnisání.

Kdy mohu odstranit stehy?

Hlavní otázky, které se týkají všech mladých matek: kolik stehů je absorbováno, je bolestivé odstranit stehy po porodu?

Pokud nedošlo k žádným komplikacím, nebude odstranění stehů příliš bolestivé, postup bude tolerovatelný, nebude vyžadovat žádnou předběžnou anestézii.

Před propuštěním z nemocnice vám lékař definitivně řekne, jak odstranit stehy po porodu, kdy a kde to bude nutné udělat. V normálním průběhu procesu mohou být švy odstraněny po 5-6 dnech. Pokud je žena v tuto chvíli stále v nemocnici, udělá jí to tam. Pokud už byla propuštěna, bude muset přijít znovu.

Po porodu je nutné se zdržet jakékoli formy intimity, která byla doprovázena zlomeninami tkáně. Můžete se pokusit o sex pouze tehdy, když se rány zcela zahojily, stehy byly odstraněny, nic bolí. Při prvním pohlavním styku po porodu by měl být člověk co nejpřesnější a nejpřesnější..

Stehy po porodu

Švy po porodu jsou jako boje s ranami u mužů po bitvě, ale co je porod, ne-li bitva o vlastní život a život dítěte? ___________________________________________________________________

Naneštěstí jsou slzy děložního hrdla a perineum velmi časté. Vše nemusí vždy plynout hladce, protože perineum je taková část těla, kde je léčení obtížné. Pokud během vyšetření, které je nezbytně provedeno po narození dítěte, lékař zjistí řezy ze sešívaného.

Jak vypadají švy po porodu na perineu?

Proč šití po porodu?

Protože se jedná o šitou ránu, která se objevila v důsledku prasknutí nebo incize v perineu. Za týden to pro vás bude mnohem snazší, ale za 8 týdnů, nebo dokonce za šest měsíců se plně zotavíte...

Podívejme se, co je to šití, jak jsou aplikovány a jak se s ní v budoucnu zachází.

- Interní - překrývající se na slzách děložního čípku a pochvy, obvykle nebolí a nevyžadují zvláštní péči. Jsou superponovány z absorbovatelných materiálů, není třeba je odstraňovat, není třeba je ani zpracovávat, není třeba rozmazávat ani se kopat, stačí zajistit kompletní sexuální odpočinek po dobu alespoň 2 měsíců, protože zde jsou daleko od ideálních podmínek.

- Aby se rána dobře uzdravila, potřebuje mír a asepsii. Ani jeden, ani druhý nemohou být plně zajištěni, matka se bude muset ještě dostat ke svému dítěti, musí chodit. V této oblasti není možné použít žádný obvaz a poporodní vypouštění vytváří živnou půdu pro mikroby, a proto je taková situace docela běžná, že se šitá místa liší.

- Je možné šití perineum pomocí různých technik a materiálů, nicméně, toto jsou téměř vždy odstranitelné možnosti (budou muset být odstraněny po dobu 5-7 dnů). Nejčastěji, pokud všechno půjde dobře, jsou odstraněny dokonce v nemocnici před propuštěním.

- Zpracování kabelových míst v nemocnici provádí porodní asistentka. To lze provést jak na pozorovací židli, tak přímo v místnosti. Obvykle se ošetří brilantní zelenou 2krát denně. V prvních dvou týdnech je bolest velmi výrazná, je těžké chodit, ale je zakázáno sedět, matky se živí vleže, jíst nebo stát nebo ležet.

Po odstranění chirurgických stehů a propuštění z nemocnice žena nebude moci normálně sedět další měsíc. Zpočátku můžete sedět jen na boku na pevné látce, a dokonce i z nemocnice se budete muset vracet, v autě na zadním sedadle.

Kolik šití se hojí po porodu?

Péče po porodu

- Vlastní vstřebatelné možnosti v pochvě a v krční oblasti nepotřebují zvláštní péči.

- Vnější vlákna vyžadují pečlivou péči. Jejich uložení se nejčastěji provádí ve vrstvách za použití odnímatelného materiálu..

- Po jejich aplikaci budete muset po každé návštěvě toalety umýt čistou vodou s přídavkem manganistanu draselného a rozkrok důkladně osušit čistým ručníkem.

- Polštářky budou muset být vyměněny velmi často, protože rána potřebuje sucho. Když jste v nemocnici, porodní asistentka provede ošetření.

- Odstranění vlákna je bezbolestný postup, který do značné míry eliminuje nepříjemné pocity..

- V prvních dnech bude nutné první židli co nejvíce oddálit, zejména se slzami 3. stupně, v budoucnu se bude jmenovat pomocí svíček.

- Bude nějakou dobu nutné zdržet se obilovin a chleba, zeleniny a jiných potravin stimulujících stolici. Obvykle to nezpůsobuje velké problémy, protože očistný klystýr se provádí před porodem, což samo o sobě může zpozdit stolici.

K rozdílům v uzávěrkách nejčastěji dochází v prvních dnech nebo bezprostředně po jejich odstranění, zřídka později. Důvodem může být brzké sezení, náhlé pohyby a také komplikace jako hnisání. Nejedná se o běžnou komplikaci, ke které dochází při závažných prasklinách perineu, 2-3 stupně.

Pokud dojde k zánětu, zarudnutí, ostré bolesti v perineu, není předčasné odstranění materiálu, který omezuje prasknutí perineu, dokud není rána zcela zahojena, špatné, protože vytváří hrubou jizvu. Co zahojit ránu, ti řekne gynekolog.

Pokud časné období šlo dobře, léčení proběhlo bez komplikací, po propuštění z nemocnice budou vyžadována pouze hygienická opatření. Bepanten nebo jiná zvláčňující a léčivá mast mohou být doporučeny..

Když se stehy konečně uzdraví po porodu?

V průměru zmírňuje nepohodlí po 2 týdnech, ale sex bude nepříjemný po dobu nejméně 2 měsíců po narození dítěte. Při uzdravení se vytvoří jizva, která poněkud zužuje vstup do vagíny, takže sex je bolestivý.

Při řešení tohoto problému s největší pravděpodobností pomůže volba nejbolestivějšího držení těla, které má pro každou dvojici své vlastní, a použití mastí proti jizvám, například kontrahexu..

podivné pocity v pochvě vás mohou obtěžovat docela dlouho, až šest měsíců. V budoucnu se však zcela vyřeší.

Když potřebujete mít podezření, že se něco pokazí:

- Pokud jste již byli propuštěni domů a šitá oblast krvácí. Někdy dochází ke krvácení v důsledku divergence rány. Vy sami se nebudete moci plně prozkoumat, takže si pospěšte zpět k lékaři.

- Pokud bolí vnitřní rány. Normálně, po šití vaginálních ruptur, může být mírná bolest za 1-2 dny, ale rychle pominou. Pocit těžkosti, plnosti, bolesti v perineu může mluvit o hromadění hematomu (krve) v oblasti poškození. Obvykle se to stane během prvních tří dnů po porodu, budete stále v nemocnici, řekněte svému lékaři o tomto pocitu.

- Někdy sešije fest po propuštění z nemocnice. V tomto případě je cítit bolestivý otok v oblasti rány, kůže je zde horká, může se zvyšovat vysoká teplota.

Ve všech těchto případech byste neměli přemýšlet sami o tom, jak si ránu ušpinit, je třeba naléhavě konzultovat gynekologa.

Přečtěte si také

Po porodu vlasy vypadají silně, co dělat

Kolik po porodu můžete mít sex?

Ve skutečnosti je to spíše individuální záležitost. Záleží na tom, v jakém porodu bylo, pokud je to těžké, rána se může hojit mnohem déle, než je obvyklé. V každém případě je důležité před prvním pohlavním stykem podstoupit úplné vyšetření a získat doporučení od specialisty. Přestože existují průměrné ukazatele. Takže asi po 4-6 týdnech se žena může zpravidla vrátit ke svému obvyklému životnímu stylu se svým partnerem.

Stehy po porodu: co jsou zač, jak se s nimi zacházet, aby se zabránilo komplikacím

Každá žena očekává narození dítěte netrpělivě, ale také se strachem, protože žádný lékař nemůže zaručit úspěšné řešení. Projde porod snadným nebo těžkým? Bude všechno v pořádku s dítětem? Co když se objeví slzy a vy budete muset šít? Tyto otázky často brání i zkušeným maminkám spát v noci. Bohužel, ne každá žena se dokáže vyhnout mezerám při porodu. Ale ne všechno je tak děsivé - s náležitou péčí v průběhu času, budou táhnout dál bez stopy.

Stehy po porodu mohou být různého typu, takže lze říci, kolik takových ran se dá vyléčit pouze v každém jednotlivém případě. V tomto článku si povíme o tom, jak se starat o stehy, jak usnadnit jejich léčení a minimalizovat rizika..

Druhy švů

Během narození ženy se u ženy může vyskytnout ruptura dělohy, vagíny nebo perineum. Naštěstí mají dnešní lékaři dostatek odborných zkušeností, aby byli schopni rychle zastavit krvácení a šití poškozené tkáně.

Rozlišují se následující typy šicích materiálů, které lze použít po narození dítěte:

 1. Stehy na děložním čípku.
 2. Stehy na tkáních vagíny (vnitřní stehy po porodu).
 3. Stehy na perineu (vnější stehy).

Důležité! Vlákna pro výše uvedené typy švů se používají odlišně. V mnoha ohledech závisí výběr konkrétního materiálu na stupni poškození tkáně a na lokalizaci mezery. Současně se pro vnitřní typy slz a pro poranění dělohy obvykle používají samo-vstřebatelné stehy. Tyto švy není třeba odstraňovat, protože se po určité době samy rozpustí.

Stehy na děložním čípku

Tento druh stehu se zavádí kvůli prasknutí nebo vážnému poškození děložního hrdla během průchodu porodního kanálu dítěte. Ve většině případů vede velké ovoce (o hmotnosti více než čtyři kg) k podobnému stavu..

Při aplikaci tohoto typu stehu chirurg neprovádí anestézii, protože krátce po narození cervix ztratí na určitou dobu citlivost. To je obrovská výhoda, protože den po operaci může žena krmit své dítě a nebojí se, že dítě bude trpět dříve zavedenými analgetiky pro mámu.

Jako hlavní materiály pro tento postup se používají samo-vstřebatelné stehy, vicryl a katgut. Lékař se zabývá výběrem specifického materiálu pro nitě v každém jednotlivém případě.

Kromě toho se rozlišují následující výhody sešívání děložního čípku:

 1. Nízké riziko vzniku nebezpečných komplikací.
 2. Vnitřní švy nezpůsobují ženě nepohodlí ani bolest.
 3. Vlákna na děložním čípku nejsou cítit (netlačte, netahejte atd.).
 4. Vzhledem k vnitřní lokalizaci není pooperační péče o takovou ránu nutná.

Stehy na vagíně

Ruptura po narození dítěte v děloze není častým, ale velmi nebezpečným jevem, který hrozí silným vnitřním krvácením. V tomto případě žena potřebuje urgentní šití na vagíně. K podobnému postupu by se navíc mělo přistupovat v případě poranění při porodu, doprovázeného prasknutím orgánu.

Jako analgetika pro anestezii lze použít léky Lidokain, Novokain a jejich deriváty..

Po této operaci šev nevyžaduje zvláštní péči. Jeho nevýhodou je silná bolest, která může být u pacienta pozorována další 1-2 týdny po zákroku.

Rozkrokové stehy

Stehy na perineu jsou nejčastější v praxi porodníků. Používají se v následujících případech:

 1. Ženy nad třicet pět let.
 2. Velmi dlouhá narození, která přispívají k perineálnímu edému. Obvykle se to děje s nedostatečnou aktivitou ženy při porodu a narušením pracovní činnosti těla.
 3. Výrazná pracovní aktivita (rychlá práce trvající méně než čtyři hodiny).
 4. Úzká pánev ženy při porodu, která bude malá s velkou velikostí plodu.
 5. Nervózní chování ženy a její odmítnutí vyhovět lékařským doporučením, která mohou pomoci v rychlejším procesu porodu.

Je třeba poznamenat, že potřeba šití na perineu může vést k umělé disekci gynekologem vagíny a k jejímu fyziologickému poškození (prasknutí).

Tento typ švu může být zase tří typů:

 1. První typ (pitvá se pouze malá část kůže).
 2. Druhý typ (nejen roztrhaná kůže, ale také svalová tkáň).
 3. Třetí typ je mezera, ve které je tkáň poškozena až ke stěnám konečníku.

Jako anestezie se u tohoto typu stehu obvykle používá lokální anestézie lidokainem..

Stehy na perineu jsou považovány za externí. Používají se pro ně materiály Catgut a také neabsorbovatelná vlákna, která mohou být hedvábí a kapron.

Nevýhody těchto švů jsou:

 1. Vysoké riziko komplikací.
 2. Těžká bolestivost.
 3. Potřeba pečlivé péče.
 4. Možné kosmetické vady po hojení ran.

Až po sešití perineu může být pro ženy bolestivé sedět a chodit. Stehy také často bolí po cvičení a pohybech střev..

Důležité! I v nemocničních podmínkách by měla být mladá matka upozorněna, že tento druh šití může vést k hnisání, zánětům a dalším komplikacím, a proto až do úplného zahojení ran musí žena podstoupit šicí léčbu každý den sama nebo v nemocnici.

Švy po císařském řezu

Císařský řez lze naplánovat a spontánně, když lékaři pochopí, že žena nedokáže porodit dítě bez ohrožení života..

Při tomto chirurgickém zákroku se v dolním břiše provede řez v dutině o délce 10 až 12 cm, což je dostačující vzdálenost k odstranění dítěte a přišití dělohy s minimálním traumatem..

Dnes se pro šití dělohy používají nitě pro vlastní resorpci. Může to být Vicryl, Caproan nebo Dexon. Také dnes, na některých klinikách, může být štítek disekován speciálním přístrojem, který později šije orgán pomocí moderních lékařských rovnátka. To minimalizuje krevní ztráty..

Léčí šev po císařském řezu po dlouhou dobu. Úplné utažení rány v průměru trvá dva až tři týdny. Během tohoto období je přísně zakázáno pokusit se o fyzickou aktivitu.

Někdy se k urychlení hojení ran používá speciální obvaz, ale lze jej použít pouze na doporučení lékaře.

Důležité! V případě, že hlava plodu je výrazně větší než porodní kanál ženy, může chirurg nezávisle naříznout kůži na straně vagíny, aby se dítě mohlo narodit bez zranění lebky. Podobná manipulace s epiziotomií se nazývá. Léčba šití poté, co vyžaduje maximální sterilitu, protože v tomto případě je žena velmi náchylná ke komplikacím.

Doba hojení po porodu

Kolik zahojí stehy určují následující klíčové faktory:

 1. Celková hloubka prasknutí a zanedbání poškození tkáně (obvykle se hojení hlubokých ran déle).
 2. Konkrétní umístění švu. V tomto případě se vnější typy prasknutí nebo úmyslné poranění lékaře léčí déle než vnitřní.
 3. Stav imunitního systému u žen.
 4. Pečlivé dodržování doporučení lékaře pro péči a sterilní léčbu stehu.
 5. Druh nití používaných pro šití tkanin.
 6. Přítomnost nebo nepřítomnost akutního zánětlivého procesu po operaci. Nepřítomnost nebo přítomnost pooperační infekce také hraje důležitou roli v čase a úspěchu hojení sutury..
 7. Typ přestávky. Na druhé straně, během narození ženy, může žena zažít lineární nebo roztrhané mezery. Poslední stehy se vyléčí déle a obtížněji.

Kromě toho přítomnost závažných chronických onemocnění u ženy hraje významnou roli v procesu a době hojení těchto ran. Pokud například mladá matka trpí cukrovkou, její stehy budou vytaženy déle. Totéž je pozorováno při těžké ztrátě krve nebo hnisání rány..

Doporučení léčby

Aby se poporodní švy léčily co nejdříve a nevedly ke komplikacím, měla by se žena řídit těmito doporučeními lékaře:

 1. Od prvního dne po šití nejméně dvakrát denně je nutné sterilní ošetření rány. K tomu je dovoleno použít koncentrovaný roztok manganu nebo „zelený diamant“. Tím se významně sníží pravděpodobnost infekce a zánětu..
 2. Každé dvě hodiny (i v noci) musíte vyměnit těsnění. Tím bude žena chráněna před hromaděním patogenů v oblasti rány. Takové činnosti by měly být prováděny, dokud není tkáň úplně zahojena a nejsou odstraněny stehy..
 3. Ukázalo se, že žena nosí spodní prádlo z přírodních tkanin (bavlna). Současně by měla být dostatečně volná a nikam netlačit. Jako vynikající alternativa je dovoleno používat speciální jednorázové kalhotky. Pokud jde o štíhlé spodní prádlo, které ženy často chtějí po porodu nosit, odborníci vám doporučují, abyste s ním nespěchali, protože takové šortky pomohou narušit krevní oběh, což zpomalí proces utahování švů..
 4. Po každé návštěvě toalety je důležité provést osobní hygienu intimní zóny. Toto pravidlo by nemělo být zanedbáno, protože patogeny často vstupují do rány často po močení nebo vyprázdnění, což následně vede k hnisání..
 5. Při prvním močení musí žena močit, aby močový měchýř nevyvolával další (často bolestivé) kontrakce dělohy. Zvláště důležité je dodržovat toto pravidlo v případě prasknutí dělohy nebo jejího vážného poškození..
 6. Pokud manželka vidí nebo cítí, že se šev otevřel, měla by se co nejdříve poradit s lékařem, protože jinak může rána krvácet a zanícená. To zase ohrožuje komplikace a potřebu antibiotik. Po terapii těmito léky nebude žena schopna kojit.
 7. Záchod po porodu se švy v prvních dnech by měl být navštíven velmi opatrně. To znamená maximální snížení počtu pokusů během pohybu střev, protože tyto akce nejen způsobí bolest, ale také zvýší riziko prasknutí švu..
 8. Měl by se umýt jednoduchým dětským mýdlem. Používání aromatických nebo ještě horších mýdel nebo gelů s barvivy je přísně zakázáno.
 9. Po umytí utřete rozkrok čistým ručníkem. Obecně se k tomuto účelu doporučuje používat obyčejné čisté papírové ručníky (na jedno použití)..
 10. Vnější jizvy se musí umýt velmi pečlivě, protože často vytvářejí kůru a krevní sraženiny.

Další doporučení, která pomohou zmírnit stav ženy po šití, jsou:

 1. Je přísně zakázáno zvedat závaží o hmotnosti vyšší než tři kilogramy. Pokud jde o krmení dítěte a další postupy, měly by být všechny prováděny v sedě, ve které bude zatížení brady a přední části břišní dutiny minimální..
 2. Je třeba se vyhnout zácpě, která může zvýšit nitrobřišní tlak. Za tímto účelem by základem nabídky měly být lehká jídla ze zeleniny a obilovin. Rovněž jsou povoleny fermentované mléčné výrobky, byliny, zelený čaj a polévky..
 3. Každý den by žena měla mít střevní pohyb. Tomuto procesu se záměrně nelze vyhnout, protože to vytvoří další zatížení tkáně perineum a břicha, čímž se výrazně zvýší bolest. K dalšímu změkčení stolice mohou ženy používat speciální rektální čípky. Jsou bezpečné pro mámu a dítě.
 4. Do dvou týdnů musí být ženám po tomto typu manipulace přísně zakázáno praktikovat intimní komunikaci, protože sex může vést nejen k prasknutí švu, ale může také vyvolat krvácení. Kromě toho nechráněný intimní vztah zvýší pravděpodobnost infekce rány a jejího následného zánětu.
 5. Během prvních dvou týdnů po propuštění by měla žena navštívit rutinního lékaře alespoň jednou za pět dní. Jedná se o povinné opatření, které sníží riziko komplikací (specialista může rychle posoudit stav pacienta a identifikovat zánětlivé procesy).
 6. Dokud nebude tělo úplně obnoveno, měla by žena přijmout nezbytná antikoncepční opatření, aby se vyhnula druhému těhotenství.
 7. S rozvojem komplikací se léčba nejlépe provádí na klinice. Jak ukazuje lékařská praxe, domácí terapie obvykle nepřináší očekávané výsledky..
 8. Je zakázáno sedět s stehy na perineu po dobu dvou týdnů. Proces dřepu by měl být postupný. Je vhodné, aby byl pod dohledem lékaře. Rovněž stojí za to se vyhnout ostrým sklonům atd..
 9. Když se žena a její dítě vracejí domů v autě, měla by být napůl sedět nebo ležet úplně. Tím se ochrání před bolestmi a roztrhávacími švy..

Možné komplikace

Rozlišují se následující nejčastější typy komplikací v stehu, které se mohou vyskytnout u ženy v období po porodu:

 1. Bolestivost.
 2. Švy.
 3. Krvácející.
 4. Svědění.
 5. Hnisání.

Bolestivost se může vyvinout od prvního dne po vnějším stehu na perineu nebo vnitřním stehu na děloze. Vzhledem k tomu, že při kojení je žena kontraindikována s užíváním jakýchkoli analgetik, lékař jí může doporučit zahřát se. V druhém případě by mělo být zřejmé, že tyto postupy mohou být provedeny nejdříve dva týdny po narození. Průměrná doba zahřívání je pět minut..

Pro silnou bolest můžete také použít mast Kontraktubeks, avšak před použitím byste se měli poradit se svým lékařem.

Se bolestivostí je třeba si uvědomit, že takový příznak je často předzvěstí vývoje nebezpečných komplikací. Z tohoto důvodu je třeba pochopit přesnou etiologii bolesti..

Švy

Rozdíly v švu lze zjistit doma nebo na lékařském vyšetření. V prvním případě musí žena naléhavě zavolat sanitku. Obvykle je taková komplikace pozorována u aktivní fyzické aktivity ženy a vzpírání.

V tomto stavu pacient často potřebuje přešití, což nejen prodlouží celkový proces zotavení, ale také přispěje k novým bolestivým pocitům.

Měli byste si uvědomit, že divergence vnitřních švů je obzvláště nebezpečná, protože kromě bolesti nemusí žena v podobném stavu pozorovat charakteristické znaky, zatímco její děloha bude postupně krvácet. Z tohoto důvodu je vhodné, aby pacient do deseti dnů po aplikaci vnitřních stehů provedl pravidelné ultrazvukové vyšetření.

Svědivé pocity

Svědění v kloubech je velmi častým příznakem pozorovaným u žen. Ve většině případů tento příznak nenaznačuje patologii, ale naopak - označuje úspěšné hojení ran.

Pro zmírnění svědění byste se měli často umýt teplou vodou a mýdlem. Tření svědivých švů je přísně zakázáno. Totéž platí pro aplikaci studených obkladů na ránu..

Hnisání rány

Můžete pochopit, že rána oslavila následující charakteristické znaky:

 1. Horečka.
 2. Slabost a horečka.
 3. Bledost.
 4. Vzhled hnisavého výboje ze švu. V tomto případě může být barva výboje hnědá, žlutá nebo zelená. V každém případě se jedná o neobvyklé příznaky. Jakmile se objeví, je nutné lékařskou prohlídku.
 5. Zčervenání jizvy.
 6. Bolest.

Léčba hnisání je symptomatická. Zajišťuje jmenování mastí pro léčbu ran (Levomekol, Vishnevsky mast), jakož i antibiotik.

Jako dezinfekce by rána měla být otřena antiseptickými roztoky (peroxid, chlorhexidin).

Krvácející

Krvácení je jednou z nejnebezpečnějších možných komplikací po šití. Stává se to ve většině případů, když žena poruší důležité pravidlo - nesedí dva týdny, jinak se tkáně natáhnou a poškozené jizvy krvácí.

V tomto stavu je přísně zakázáno praktikovat samoléčení. Správným rozhodnutím bude zavolat lékaře, který bude pravděpodobně vyžadovat urgentní hospitalizaci.

Důležité! Čím dříve žena odhalí komplikaci a poradí se s lékařem, tím vyšší je pravděpodobnost rychlé úlevy od problému. V pokročilých případech mladé matky často vyžadují naléhavou hospitalizaci a dlouhodobou léčbu silnými drogami.

Odstranění stehu

Mnoho žen přemýšlí, jestli odstraní vnitřní švy. Ve skutečnosti je možné odstranit pouze vnější švy, které jsou umístěny na perineu. V takovém případě zpravidla před propuštěním pozorující lékař sdělí ženě, kdy by měla na kliniku přijít k následnému vyšetření a odstranění stehů.

Obvykle (při absenci komplikací) jsou stehy po porodu odstraněny šestý den po aplikaci. V případě, že by žena v práci kvůli špatnému zdraví zůstala v nemocnici, pak by tam podstoupila podobný postup.

Důležité! S rozvojem řady komplikací ženy mohou být poporodní švy předem odstraněny a znovu aplikovány po léčbě. Není čeho se obávat. Hlavní věc je konzultovat s lékařem včas při pozorování vysoké teploty, bolesti a dalších příznaků možné infekce.

Samotný proces sešívání je docela nepříjemný. Lékaři to často charakterizují jako normální mravenčení z komárního kousnutí, avšak pokud má žena nízký práh bolesti, může být odstranění nití docela bolestivé.

K úplnému utažení rány dochází již 4–5 dní po odstranění stehů. V této době je také vhodné ošetřit ránu antiseptickými roztoky..

Jak dlouho se sutura uzdraví po porodu a na čem závisí? Jak a jak s nimi zacházet?

Ne všechna narození plynou hladce. Někdy se to neobejde bez přestávek a často se pro narození dítěte vyžaduje chirurgický zákrok. Je zřejmé, že narušení integrity tkání - spontánních nebo chirurgických - vyžaduje šití. Švy po porodu vyvolávají mnoho otázek o péči, možných problémech a jejich řešení. V tomto materiálu řekneme o tom, jak se poporodní sutury léčí, co ovlivňuje tento proces a jak se o ně starat.

Kdy a jak uložit?

Potřeba šicího materiálu vzniká, když je narušena integrita tkáně. Při přirozeném porodu se může při narození dítěte vyskytnout nesoulad ve velikosti hlavy a genitálního traktu - v perineu pak bude vyžadován umělý řez. Chyby v období přepracování mohou vést k prasklinám děložního čípku, vagíny. Rozkrokové slzy se mohou objevit spontánně. Aby jim předešli, doktoři mohou vyříznout perineum. Tento postup se nazývá epiziotomie..

Poté, co se dítě narodí a placenta (placenta), musí lékaři provést audit - vyšetřit děložní čípek na možné ruptury, vyhodnotit stav vagíny a vnějších pohlavních orgánů. Pokud existují vnitřní slzy, přišijte krční děložní šití, zašijte poškozené stěny pochvy. Použití fixačních stehů po epiziotomii se nazývá episiorografie. Stehy se vždy používají anestézií - lokální nebo obecné (pokud mluvíme o rozsáhlých prasklinách vnitřního místa).

Vnitřní stehy se používají se samo-vstřebatelnými stehy několika technikami akceptovanými v chirurgii, které zajišťují spolehlivý a přesný kontakt okrajů rány. Takový chirurgický materiál nevyžaduje péči, není odstraněn na konci hojení. To se časem vyřeší, na vnitřních tkáních zůstává jen malá jizva.

Vnější trhliny na perineu a stydkých pyskách se obvykle sešívají nodulární technikou za použití silných neabsorbovatelných stehů, které musí být po chvíli, kdy jsou okraje rány roztaveny, odstraněny. Potřebují náležitou a důkladnou péči..

Při provádění řezu na císařském řezu má žena také dva typy stehů - vnitřní, fixující disekční hrany na stěně dělohy a vnější - na kůži břišní stěny. Jako v případě fyziologických porodů, vnitřní jizvy nepotřebují péči, uzdravují se a rozhodují se, ale vnější jizvy vyžadují pozornost a péči.

Lékaři se v poslední době pokoušejí udělat chirurgické zákroky po chirurgickém porodu a chirurgické zákroky po ruptuře nebo epiziotomii - speciální technika šití urychluje proces hojení a jizvy, které v každém případě zůstávají méně patrné.

Proč to bolí?

Bez ohledu na způsob dodání jsou v rozporu s integritou tkání poškozeny nervové zakončení a hlubší vrstvy tkání. S touto skutečností je spojena jakákoli bolest v stehu po porodu, stejně jako celá řada dalších pocitů..

Za prvé, švy bolí, zejména při pohybu. Ženy po chirurgickém výkonu zažívají silnější bolest, protože oblast chirurgického zákroku je širší - řez s císařským řezem na břiše je asi 10 centimetrů. Pokud se vyskytne epiziotomie, v perineální oblasti řez nepřesahuje 3 centimetry. V případě spontánního prasknutí se může jeho délka a tvar lišit.

Švy, které se aplikují v prvních několika dnech, se při pohybu natáhnou a způsobí nepohodlí. Po týdnu však prakticky přestávají bolet, protože když se obnoví integrita poškozených tkání, dojde k primární obnově nervových zakončení. Objevují se však další pocity - zdá se, že žena svědění, tahání, štípnutí, svědění.

Intenzita bolesti v mnoha ohledech závisí na tom, jak vysoká je vnímavost ženy na bolest obecně. Někteří již po dvou týdnech nemají bolesti v stehu, zatímco jiné nepříjemné pocity přetrvávají šest měsíců po narození dítěte.

Je to bolestivé odstranit stehy - otázka, která vzrušuje každou ženu v práci, která je má. Vnější stehy po přirozeném porodu se odstraňují v závislosti na rychlosti hojení, obvykle po 8-10 dnech. Stehy po císařském řezu se odstraní 7. až 8. den po operaci. Neexistuje žádná akutní bolest, v oblasti, ze které je odstraněn steh chirurgické nitě, dochází pouze k mírnému „brnění“. Obvykle do 2-3 dnů po odstranění drobné nepohodlí zmizí.

Samostatně je třeba říci o obnovení citlivosti. Mírná necitlivost v oblasti poporodního šití je pozorována jak po přirozeném porodu, tak po řezu císařským řezem. Tato necitlivost je spojena s porušením integrity nervových zakončení. Obvykle během šesti měsíců až roku znecitlivění zmizí.

Po přirozeném porodu

Potřeba šití často vyvstává, protože samotné narození je nepředvídatelný proces. Švy po fyziologickém porodu přirozenými cestami mají své vlastní vlastnosti a vyžadují zvláštní ošetření.

Jaké jsou?

Ve skutečnosti žena nemůže cítit vnitřní švy (na děložním čípku, na stěně vagíny). Stehy na sliznici neobtěžují nově razenou matku, kterou nelze říci o vnějších očkách. Pokud byl perineum disekován, může být šev buď vertikální, nebo s odchylkou doprava nebo doleva. První disekční metoda se nazývá střední laterální a druhá - parineotomie.

V závislosti na tom, jaký materiál byl vybrán pro sešívání řezu nebo ruptury, závisí, jak a jak moc se takový šev uzdraví, v mnoha ohledech závisí. Samotná disekční metoda nemá na léčivé problémy žádný významný vliv. Technika šití je však velmi důležitá - metoda Shute (hedvábné nitě ve všech vrstvách ve formě čísla „8“) často vede ke komplikacím než vrstvení, delší, ale důkladnější šití poškozených tkání různými druhy šicích materiálů s konečným kosmetickým „dotykem“.. Tyto švy vypadají esteticky příjemněji a rychleji se hojí..

Kolik léčí?

Stehy po fyziologickém porodu se hojí rychleji, pokud jsou správně a pečlivě zpracovány. Při absenci komplikací se okraje rány roztaví za 5-7 dní. Za další den - dva mohou být odstraněny.

Je zřejmé, že touha nově razené matky rychle se zbavit nití na tak pikantním místě, které vážně komplikuje její život. Aby se podpořila rychlejší obnova poškozených tkání, měla by žena věnovat zvláštní pozornost problematice intimní hygieny. Od genitálií po porodu se odlišuje lochie. Poporodní propouštění je obzvláště hojné během prvních 3 až 5 dnů po narození dítěte. Krevní prostředí lochie je optimální pro reprodukci bakterií a oblast sešívání v perineu bude s lochií neustále v kontaktu. Kromě toho je rána obtížnější vyschnout, protože žena nemá možnost ji nechat otevřenou pro kontakt se vzduchem - musíte nosit těsnění.

Budou se hojit rychleji, pokud puerperan často změní obložení a použije výhradně sterilní polštářky v prvních několika dnech po narození. Po návštěvě toalety se musíte umýt, osušit švy čistým ručníkem nebo suchým ručníkem a okamžitě vyměnit těsnění.

Sedání se nedoporučuje, pokud byla provedena střední epiziotomie (řez je nasměrován kolmo k řiti), při střední laterální disekci (nejběžnější možnost) nesmí žena sedět, ale lehce sedět na stehně, což je opakem linie řezu. Péče o dítě bude muset dočasně stát a ležet. Dodržování tohoto doporučení po dobu minimálně 2–3 týdnů pomůže zabránit roztržení a poškození. Můžete sedět v normální poloze nejdříve 3-4 týdny.

Stav krve ženy v puerperě ovlivňuje rychlost hojení. Pokud není problém s hemostázou, rány se obvykle hojí rychleji a jsou méně často komplikované. Pro zvýšení hustoty krve je důležité přidat do pohanky kaši, vařit červené maso a vyhnout se smaženým a slaným, pekařským a moukovým výrobkům.

Utáhnout rozkrok (tlačení na záchod, chůze rychlým tempem) je nemožné, dokud se švy zcela nezhojí a nebudou odstraněny. Nedodržení těchto doporučení bude nevyhnutelně vést ke komplikacím..

Možné komplikace a důsledky

Bohužel, bez nepříjemných následků a komplikací, sešívací weby ne vždy léčí. Ruptura i chirurgická disekce jsou formy traumatického účinku, a proto existuje pravděpodobnost komplikací.

Abychom pochopili, že léčení přichází s abnormalitami a odchylkami, může žena, pokud je doba hojení narušena směrem nahoru. Vytváření hustého kuželu v oblasti stehu je velmi nepříjemným znakem, který může naznačovat, že okraje rány při šití byly nedopatřením, nesprávně ve spěchu ukotveny. Pokud došlo k vrstvenému šití, pak těsnění na švu může být známkou zánětu určitých vnitřních vrstev, tvorby hematomů na sliznici..

Pokud se rána po porodu léčí po dlouhou dobu, pak s vysokou pravděpodobností existuje jedna nebo druhá komplikace. Žena by měla věnovat zvláštní pozornost příznakům, jako je hnisání stehu, propuštění z něj. Infikovaná rána slaví, a proto musí žena určitě podstoupit léčbu, aby se s infekcí vypořádala. Pokud výtok z genitálií získá extrémně nepříjemný zápach spolu se špatným hojením stehů v perineu, měli byste se také poradit s lékařem.

Pokud stydké pysky vypadají asymetricky, není vyloučena překryvná chyba, která se nyní projevuje nadměrným napětím na jedné straně. Pokud šev najednou začne bolet více, nemůžete jej nechat bez dozoru.

Může se vyskytnout otok, otok a mírné zarudnutí, ale pouze v prvních dnech po narození. Pokud tyto jevy přetrvávají i po týdnu nebo dvou, nelze to považovat za normu. Povinná návštěva gynekologa je také vyžadována horečkou, bolestivostí a obtížemi při močení, jakož i rozdílností nití.

Tento nesoulad může naznačovat obnovení krvavého nebo serózního výboje ze stehu. Pokud jsou takové smáčecí oblasti detekovány po odstranění chirurgických stehů, jsou nejčastěji ponechány samotné, rány mají tendenci se hojit později metodou sekundárního napětí. Pokud je šev zcela otevřený, jsou stehy rozlomeny na větší ploše, mohou se znovu spojit.

Stehy v perineu jsou v těsné blízkosti řiti a močové trubice, a proto je pravděpodobnost zánětu způsobená infekcí střevními bakteriemi vždy vyšší. Pokud bolest přetrvává dlouho, švy krvácí, jizva se chvěje a zanícená - to vše jsou bezpodmínečné důvody pro návštěvu u lékaře. Sám doma, takové problémy se nevyléčí.

Nejčastěji se ženy s stehy po porodu zajímají o otázku, jak mít sex, jaké problémy s tím mohou souviset. Mnoho lidí si všimne, že pohlavní styk a po 2 měsících po narození přinášejí určité bolestivé pocity. Tento jev v medicíně se nazývá „dyspareunie“. S tímto důsledkem se budeme muset dočasně vyrovnat, protože ani intimní maziva, ani jiné metody nepřinesou výraznou úlevu. Švy postupně zjemňují a stávají se pružnějšími a nepříjemné bolestivé pocity procházejí. Dyspareunie obvykle nezanechává stopy, až šest měsíců po narození.

Péče a manipulace

Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, proč jsou kladeny zvláštní požadavky na léčbu stehů po fyziologickém porodu, a proč to do značné míry ovlivňuje míru zotavení. V nemocnici jsou stehy v perineu ošetřovány zdravotnickým personálem. Jednou denně se ženám doporučuje ležet s otevřeným rozkrokem pod baktericidní lampou. K většině problémů nedochází v nemocnici, ale doma, když se péče stává osobní prací ženy po porodu.

Doma se můžete umýt slabým roztokem manganistanu draselného. Pomůže vyschnout ránu. Tento postup by neměl být prováděn více než 1krát denně, nadměrné používání manganistanu draselného může vyvolat nadměrnou suchost vnějších pohlavních orgánů..

Otírání rozkroku je zakázáno. Můžete jej lehce poklepat měkkým hadříkem nebo plenkou. Švy jsou každý den ošetřovány brilantní zelenou, protože toto antiseptikum působí proti nejnebezpečnějším bakteriálním patogenům - stafylokokům..

Plavání v prvním měsíci po porodu se doporučuje ve sprše a mytí v bidetu. V koupelně bude možné se vyhřívat později, když se všechny stehy uzdraví a pravděpodobnost infekce rány mikroby z vody zmizí.

Doma, aby se vyloučily slzy, stehy, trhliny, nesrovnalosti, je důležité vyhnout se zácpě, pro kterou by žena měla jíst správně, a pokud je to nutné, používat povolené projímadla. Pro estetičtější tvorbu jizev asi 4 týdny po narození, když jsou stehy již odstraněny, můžete začít používat „Contractubex“. Důležitá podmínka - neměly by existovat žádné komplikace.

Po císařském řezu

Vnitřní šev po císařském řezu, jak již bylo zmíněno, nevyžaduje péči. Ale žena by si měla pamatovat pravděpodobnost narušení jeho integrity, pokud nebudou dodrženy požadavky lékaře. Ale vnější bude vyžadovat péči i pozorování.

Šití na břiše může být vodorovné nebo svislé. V prvním případě je řez proveden v dolním břiše, téměř nad linií ochlupení. Tato metoda se nazývá sekce Pfannenstiel a takto se provádí až 90% všech operací cisařského řezu. Vertikální steh vyčnívající z pupku dolů nebo dokonce pokrývající oblast pupku se nazývá desátník. Používá se pouze ze zdravotních důvodů, kdy chirurg potřebuje rychlejší a rozsáhlejší přístup do břišní dutiny, aby zachránil život dítěte. V zásadě taková disekce probíhá v nouzovém císařském řezu, ale to zdaleka není vždy.

Šev podle Pfannenstila vypadá přesněji, hojí se rychleji, méně komplikovaně, nezkazí vzhled břicha. Vertikální vypadá drsně a vzhledem k nepříjemnostem umístění, napětí a svalového napětí se často stává komplikovanější a bolí déle, potřeba anestetizovat trvá déle.

Vnitřní stehy na děloze se obvykle zahojí během 8 týdnů, úplná tvorba plnohodnotné a bohaté jizvy je dokončena do konce druhého roku po chirurgickém porodu. Externí léčení rychlostí úměrnou technice šití, vybraným materiálům, přesnosti chirurga, jakož i přítomnosti nebo nepřítomnosti komplikací. V tomto případě hraje důležitou roli také řádná péče..

Vertikální tělesná šva se uzdraví asi za dva měsíce, někdy i déle. Horizontální v dolní části břicha - až 20 dní. Při řezu podél Pfannenstielu jsou vlákna odstraněna již 7. až 8. den, a poté pokračuje tvorba vnější jizvy po dobu dalších dvou týdnů.

Možné problémy

Komplikace mohou být časné a pozdní, lze je nalézt i v nemocnici a mohou se projevit až po propuštění.

Mezi první patří infekční procesy. Šev se zapálí, zčervená, je z něj možný krvavý nebo hnisavý výboj. Současně se tělesná teplota téměř vždy zvyšuje, jizva se stává tvrdou a velmi bolestivou, bobtná.

Zvýšené krvácení z jizvy může nastat v důsledku chirurgického poškození krevních cév v důsledku tvorby hematomů v oblasti zjizvení..

Divergence švu v raném stádiu je vzácná. V zásadě může být stanovena v důsledku dlouhého a bolestivého hojení infikované rány. V některých případech se u ženy vyvíjí imunitní reakce na šicí materiál, který se projevuje odmítnutím nitě.

Pozdní problémy s chirurgickým zákrokem po chirurgickém výkonu zahrnují tvorbu vnitřní jizvy v těle nesolventní, ligaturální píštěle, tvorbu kýly v stehu.

Péče a manipulace

Pro usnadnění procesu hojení pomůže správné zpracování vnějších kloubů. Vnitřní se vstřebávání obvykle zmizí do týdne po porodu a pozorování již nevyžaduje.

V porodnici je obvyklé zpracovávat vnější šev jednou denně zelenou barvou. Po propuštění musíte dodržovat stejný režim doma. Za tímto účelem by se zelená měla nanášet lehkými pohyby bavlněným tamponem kolem švu. Před odstraněním stehu musíte pokračovat v každodenním střídání chirurgického obvazu na břiše a nechat šicí stroj po dobu 30 minut denně otevřený. Pomůže to rychleji vyschnout ránu..

Stehy se hojí rychleji, pokud je rána ošetřena peroxidem vodíku před použitím brilantní zelené. Stačí jen trochu kapat na švy, na chvíli „syčí“ a to je zcela normální, a teprve potom se rozmazává zelenou barvou.

Po odstranění stehů, pokud neexistují žádné komplikace, může žena také použít gel Kontraktubeks, aby podpořila rovnoměrnější tvorbu jizev (jak samy ženy říkají „uzdravte jizvu“). Vnější jizva z toho samozřejmě nevyřeší, ale existuje šance, že bude méně znatelná.

Péče o švy také zahrnuje doporučení, aby se koupat po dobu 2-3 měsíců, omezené na koupání ve sprše. Před odstraněním švů je lepší je navlhčit..

Po dobu šesti měsíců by se žena měla vyvarovat nošení modelů spodního prádla, které stlačí oblast jizvy elastickým pásem. Šev se nesmí otírat, poškrábat ani prát hrubou žínkou.

Užitečné tipy

A při stehu po přirozeném porodu a při stehu po císařském řezu by si nově razená matka měla pamatovat, že skutečnost, že jsou přítomny stehy, vyžaduje její přísné dodržování všech lékařských doporučení, jejichž seznam obdrží po propuštění v dětském domově.

Je důležité správně a správně sestavit režim vaší fyzické aktivity, abyste zabránili zvedání závaží a náhlým pohybům. Klidné procházky na čerstvém vzduchu však budou tou správnou cestou - pomohou tělu rychleji se zotavit, procesy regenerace tkání začnou také rychleji.

Přípravky, které by měly být uchovávány ve skříňce pro domácí léky a které mohou být užitečné při řešení některých problémů s poporodními stehy, jsou poměrně jednoduché a dostupné. Že je lepší se předem bát. Potřebujete tedy lékárničku, kde by takové drogy byly:

„Levomekol“ je antibakteriální a protizánětlivá mast, kterou lze v případě zánětu kloubů v perineu aplikovat na hygienickou vložku.

 • "Bepanten" - nástroj, který by se neměl používat na stehy po císařském řezu, ale po fyziologickém porodu může velmi dobře odstranit nepříjemné pocity napětí po odstranění chirurgických stehů.
 • Miramistin je univerzální antiseptikum.
 • Zelenka a peroxid vodíku, sterilní chirurgické obvazy a baktericidní náplast.

Jakékoli léky, kromě zelenky a peroxidu, by se měly používat se souhlasem lékaře. „Miramistin“ lze použít beze strachu k prevenci mnoha zánětlivých procesů místního významu, protože nevyvolává v těle žádné reakce.

Lidové léky a recepty v hojení šicích materiálů po porodu se obvykle nepoužívají - je to nebezpečné a často neúčinné.

Informace o tom, jak zpracovat šití po císařském řezu, naleznete v následujícím videu..

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Články O Neplodnosti