Hlavní Bolest

Epiziotomie

Každá žena sní o tom, že dá život jiné osobě, a proces porodu, i když to není příjemné, jí dává potěšení. Je pravda, že existují situace, kdy pro úspěšný výsledek bude nezbytná pomoc zdravotnického personálu - zejména aplikace řezů pomocí speciálních chirurgických nástrojů.

Indikace pro chirurgický zákrok a řezy během porodu

Hlavní údaje o provádění řezů při porodu:

 1. Hrozba spontánních prasknutí, ke kterým často dochází při rychlém a rychlém porodu. Vzhledem k tomu, že dítě je tak intenzivně roztrháno „do dospělosti“, rozkrok nemusí odolávat tlaku a prasknutí. Známky blížícího se spontánního prasknutí se objevují jeden po druhém jevem: výčnělek, modrost, otok a bělení kůže. V tuto chvíli je nutné provést řez - potřebu tohoto druhu taktiky vysvětluje skutečnost, že hojení hladkých okrajů je mnohem rychlejší a je snazší spojovat švy.
 2. Snížená elasticita perineálního svalu. Fenomén charakteristický pro ženy, jejichž věk přesahuje 35 let (zejména pokud rodí poprvé).
 3. Vyvinuté svaly perineum. Je charakteristická pro atletky.
 4. Pelvic prezentace. Potřeba zjednodušit hlavu.
 5. Potřeba zkrátit dobu vyhoštění plodu. V případě, že je nutné zachovat zdraví matky nebo dítěte. Další indikací pro provedení řezu je potřeba použít kleště nebo vakuový extraktor.

Jak a kdy je řez proveden nůžkami během porodu - nazývá se perineotomie nebo epiziotomie

Čemu byste měli věnovat pozornost, pokud plánujete během porodu perineální řez? Pravidla pro řez, volba metody pro řezání perineum..

Operace, která byla podle lékařské terminologie lidově nazývána „incize při porodu“, se nazývá epiziotomie nebo perineotomie. Rozdíl mezi těmito termíny je způsob disekce perineum. U perineotomie se provádí nůžkami směrem k konečníku dolů z pochvy (tato možnost se používá relativně zřídka kvůli vysoké pravděpodobnosti poškození konečníku). Epiziotomie je řez šikmo od vagíny (buď tak či onak).

Mějte na paměti, že řez se provádí bez anestézie. Stehy se aplikují až po odchodu placenty.

Šití perineální incize se samo-vstřebatelnými stehy a jak se léčí

Ve většině případů není zapotřebí žádných zvláštních opatření, protože sešívání řezů se provádí pomocí neabsorbovatelných nití. Nejdůležitější podmínkou je přísné dodržování pravidel osobní hygieny. Pokud bylo dříve doporučeno zpracovat klouby s brilantním zeleným řešením, pak jsou moderní přístupy výrazně odlišné - lékaři doporučují, aby po každé cestě na záchod „ránu“ vykoupali ránu pohybem zepředu dozadu (od pubis do konečníku). Tím se zabrání průniku patogenů do rány..

Po dobu 10 dnů po provedení řezů nebude žena schopna sedět. Krmení dítěte a odpočinku by mělo být prováděno v klidové poloze nebo v lehátku.

Jak snížit potřebu vaginální incize během těhotenství

To není vždy možné, ale je docela možné snížit pravděpodobnost potřeby. A je to velmi jednoduché, díky systematickému výkonu gymnastických cvičení. Nejlepší výsledky byly dosaženy po provedení gymnastiky Kegel..

To se provádí takto:

 1. Utáhněte svaly perineum, odpočítejte 3 sekundy a poté relaxujte. Kromě toho by bylo příjemné svaly upnout a opravit v tomto stavu až na 20 sekund.
 2. Je třeba trochu napnout svaly (jako při zvedání výtahu, 1. patro), upevnit je v této poloze po dobu 3-5 sekund, a poté pokračovat ve zvedání, sevření trochu tvrdší (2. patro).
 3. Reverzní „pohyb“ by měl být také fázován.
 4. Utáhněte a uvolněte svaly co nejrychleji během několika minut.

Věnujte pozornost skutečnosti, že ženy, které během porodu měly rozkrok, téměř nikdy nevěnovaly náležitou pozornost cvičení během těhotenství. Mimochodem, to může způsobit mnoho dalších problémů..

Sekce rozkroku: jak, proč a co potom?

Jistě všichni slyšeli, že v některých případech byl perineum přerušen při porodu, ale ne každý si dokázal představit, proč je to nutné. Pojďme na to

Jistě všichni slyšeli, že v některých případech byl perineum přerušen při porodu, ale ne každý si dokázal představit, proč je to nutné. Mnoho nastávajících matek, s jedním náznakem možné pitvy perineu během porodu, je zděšeno, i když ve skutečnosti není všechno tak děsivé.

Existují 2 způsoby, jak snížit perineum.

- V současné době je perineum v 95% případů šikmo řezáno ve směru ischiální hlízy. Tato operace se nazývá epiziotomie. Obrázek pod čísly 2 a 3 ukazuje dvě varianty epiziotomie.

- V některých případech je však proveden přímý řez ve směru anus - perineotomie. Při perineotomii nejsou svaly disekovány, proto je tento řez méně traumatický, ale existuje nebezpečí, že tento řez bude pokračovat až do konečníku a projde do něj. Kvůli této možné komplikaci je perineotomie extrémně vzácná, zejména u žen, které mají dostatečně velkou vzdálenost od vagíny po konečník (vysoké perineum).

Indikace pro řezání hlízy

Nejčastěji se perineální incize provádí, když existuje riziko prasknutí nebo když prasknutí začne. Hladké okraje řezané rány se ve srovnání s roztrženými a drcenými hranami snadněji obnovují a lépe se hojí. Po prasknutí se může perineum zdeformovat, stopy jsou viditelnější, vstup do vagíny se může ztratit. Hnisání je mnohokrát častěji také po prasknutí. Kromě toho může dojít k prasknutí ve směru konečníku a trvat pro něj. Aby se těmto komplikacím zabránilo, provede se čistý řez..

Perineální ruptura je možná, pokud je perineální tkáň špatně tahová, nestabilní, pokud je mezera genitálu úzká, a hlava plodu je dostatečně velká, pokud je porod rychlý nebo rychlý, s nesprávným zasunutím hlavy, s pánevní prezentací. V těchto případech je perineum disekováno jak v zájmu matky, tak v zájmu dítěte, protože vytváří další prostor pro hlavu plodu během porodu..

Perineální řez musí být proveden v případech, kdy je ukončení předčasného porodu nezbytné pro předčasný porod, hypoxii plodu nebo abnormální vývoj, protože porod by pro něj měl být co nejjemnější. Pokusy se také slabostí uchylují k epiziotomii.

Epiziotomie se doporučuje, když se aplikují kleště a když je obtížné odstranit ramena plodu.

V některých případech je nutné oslabit pokusy rozšířením genitální mezery v důsledku nemocí matky, jako je myopie (myopie), předchozí oční operace, zvýšený krevní tlak, vaskulární aneuryzma, respirační onemocnění atd..

Jak se to dělá?

Epiziotomie se provádí následujícím způsobem: porodní asistentka vloží index a prostřední prsty mezi hlavu plodu a rozkrok matky a ve výšce kontrakcí při řezání hlavy nůžkami s tupými špičkami vytvoří řez. Délka řezu je 2-3 cm. Žena na pozadí kontrakcí, když se perineální tkáň natáhne přes hlavu, řez se necítí. V některých porodnicích se však používá lokální anestézie: oblast, kde má být proveden řez, se stříká lidokainovým sprejem.

Po ukončení porodu se během vyšetření porodního kanálu sešije perineální tkáň ve vrstvách. Na svaly a sliznici pochvy se aplikují vstřebatelné stehy. Na pokožku lze aplikovat také vstřebatelné stehy, které není třeba odstraňovat. Pokud jsou na pokožku neabsorbovatelné stehy, jsou odstraněny po dobu 5 dnů.

Šití se provádí v lokální anestezii. Buď se injikuje novokain, nebo se řez inokuluje lidokainovým sprejem. Pokud žena nesnáší tyto léky, je anestetizována promedolem (lék se podává intravenózně). Pokud byla při porodu provedena epidurální anestézie a žena měla spinální katétr, vstříkne se do ní lék proti bolesti a není zapotřebí další úleva od bolesti..

Po sešití řezu je oblast pochvy a perineum ošetřena jodem.

Možné komplikace

Mezi komplikace epiziotomie patří hnisání švů nebo jejich divergence. Samozřejmě, že za výskyt komplikací může být odpovědný zdravotnický personál, ale hodně záleží na ženě. Je nutné dodržovat hygienická pravidla a dodržovat všechna doporučení lékařů pro péči o stehy.

Kromě toho, pokud nejsou stehy správně aplikovány, může se vytvořit hematom. Tato komplikace je obvykle detekována během prvních 2 hodin po narození, zatímco žena je stále na porodnici. V tomto případě je nutné otevřít a odstranit hematom a znovu sešívat. Tato operace je již v celkové nitrožilní anestezii..

Pokud kromě řezu dochází k významnému poškození tkáně porodního kanálu, jsou předepisována antibiotika, aby se zabránilo komplikacím. Předepisují se také po odstranění hematomu..

Poporodní období

V období po porodu po epiziotomii nebo perineotomii není možné sedět 2-3 týdny, aby se švy neotevřely. V prvních 2-3 dnech se nedoporučuje jíst chléb, takže židle je dostatečně měkká a v malém množství. Po každém výletu na záchod se musíte umýt. Těsnění nebo spodní prádlo by se mělo vyměňovat nejméně každé 3 hodiny, zatímco žena leží na oddělení, je lepší nosit spodní prádlo vůbec, aby byly švy ventilovány.

Ošetření šití se provádí porodní asistentkou 2krát denně ráno a večer. Také se provádí ultrafialové ozařování (křemenění) švů, takže švy se neinfikují a následně se nezanívají..

Po 1–2 dnech jsou stehy dostatečně bolestivé, zejména při kašlání nebo smíchu, ale nestačí k předepisování léků proti bolesti. Pokud je stále obtížné vydržet, můžete použít svíčky s ketanolem, ale ne více než 2-3krát, protože v malém množství se analgetikum z konečníku absorbuje do krve a může se dostat do mléka.

5. den se stehy odstraní (pokud byly použity neabsorbovatelné stehy). Před odstraněním stehů je nutné vyprázdnit střeva. Pokud je to obtížné, můžete požádat porodní asistentku o svíčku s glycerinem.

Po propuštění z nemocnice se musíte i nadále starat o rozkrok. Ráno a večer by měla být oblast švu namazána roztokem manganu nebo brilantní zeleně a pravidelně umývána. Nezapomeňte také, že dokud se řez nakonec nevyléčí, nemůžete sedět. To je docela nepohodlné, ale v tom jsou plusy, protože musíte stát a chodit více (protože je neustále nuda lhát!), A další libry jdou rychleji.

Jizva po řezu je malá a nenápadná. Vidí ho pouze gynekolog, ale ne vždy. Mnoho porodních asistentek obecně doporučuje, aby svému manželovi nic neřeklo, pokud je příliš dojemný a sám si toho nevšimne..

Incize rovněž neovlivní citlivost vagíny a kvalitu sexuálního života.

V období po porodu si mnoho žen všimlo, že vstup do pochvy se rozšířil, dokonce i vzduch tam může vstoupit během pohlavního styku. Nejde však o epiziotomii, ale o samotné narození.

V současné době si mnoho žen říká, že rozkrok rozložili na téměř všechny v řadě, protože porodní asistentka chce porod rychle dokončit. Ve skutečnosti tomu tak není.!

Epiziotomie se opravdu dělá často, ale pouze tehdy, když existují důkazy. V moderních podmínkách, kvůli špatné ekologii, velkému počtu infekčních chorob, hormonálních poruch u mnoha žen, to ovlivňuje elasticitu kůže a svalů, včetně perineum..

Navíc v současnosti lékaři bojují o zdraví každého dítěte, a pokud je pro ně obtížné, raději neriskují a včas mu pomáhají. Nic takového se neděje a lékaři, stejně jako její matka, mají zájem na tom, aby si udržovali zdraví svého i jejího dítěte.

Mezery a řezy během porodu - lze jim zabránit?

Je známo, že normální porod by neměl způsobovat zranění matce ani dítěti. V praxi to však zdaleka není vždy pravda. Vysoká frekvence zánětlivých procesů, zejména v pochvě, nedostatek psychologické připravenosti žen na porod - to vše vede k poranění. Mezi důsledky nedostatečného chování ženy během porodu patří různé slzy a poranění měkkých tkání porodního kanálu.

Příčiny mezer

Roztržky děložního čípku se nejčastěji vyskytují na konci první fáze porodu, kdy se děložní hrdlo ještě úplně neotevřelo a hlava plodu již tlačila proti vchodu do malé pánve, tlačí na močový měchýř a konečník; současně existuje touha tlačit a tím se zbavit bolesti. To by v žádném případě nemělo být provedeno, protože tlak na děložní čípek, který se dosud neotevřel, vede k jeho prasknutí. Na druhé straně, podle principu „síla působení je stejná jako síla kontrakce“, děložní čípek tlačí na hlavu plodu a vede k dalším zraněním nenarozeného dítěte. Hlava plodu by se měla pomalu snižovat a postupně rozšiřovat tkáně vagíny a perineu. Jakékoli násilí může vést k vaginálním zraněním - oděrám a prasklinám. Abyste tomu zabránili, musíte poslouchat doporučení lékaře a porodní asistentky a netlačit tvrdě, dokud hlava zcela nenaplní celou vagínu a nedosáhne výstupu z pánve..

Při porodu hlavy a ramen plodu může dojít k poranění samotného perinea - stydkých pysků. K tomu dochází při rychlém prodloužení hlavy během jejího narození.

Nezapomeňte, že zánětlivý proces ve vagíně (kolpitida, vulvovaginitida) přispívá k výrazně většímu traumatu měkkých tkání porodního kanálu. Doporučuje se proto, aby všechny ženy předávaly na vagině po dobu 36 týdnů těhotenství skvrny na flóře a v případě potřeby se podrobily odpovídající léčbě..

Je-li potřeba epiziotomie a perineotomie?

Poměrně často nastávají situace, kdy samotní porodníci přerušují perineum, aby se zvětšil objem vulvárního prstence a zkrátil se druhý (nucený) pracovní čas. Epiziotomie (laterální řez perineum) nebo perineotomie (přímý řez perineum) se provádí, když hrozí ruptura perineum - když porodní hlava přetáhne tkáň vulvárního prstence, kůže perineum zbělá a je připravena k prasknutí. Protože hladké okraje poraněné rány rostou snadněji, porodníci raději rozkrok rozstříhají, než čekají, až prasknou. Episio- a perineotomie se také provádí během fetální hypoxie plodu, aby se snížil tlak z perineu na hlavu dítěte a poněkud urychlil proces porodu. Indikací pro epiziotomii je také předčasné narození; v tomto případě je proveden řez tak, že vulvární kroužek nepoškodí hlavu předčasně narozeného dítěte. Řez je proveden během porodu v pánevní prezentaci, aby se usnadnilo odstranění hlavy.

Rozkrok se stříhá nůžkami dolů z pochvy do konečníku (perineotomie) nebo doprava šikmo (epiziotomie) do hloubky 2 - 2,5 cm v době maximálního protažení tkáně. V tomto případě se anestézie neprovádí. Za prvé, jedná se o nouzovou operaci a anestetika nebudou mít čas jednat a za druhé, když jsou perineální tkáně přetaženy rodící se hlavou plodu, bolest z epizio- nebo perineotomie není vnímána odděleně od bolesti pozadí..

Léčba slz a řezů

K identifikaci zranění musí lékař po porodu vyšetřit měkké tkáně porodního kanálu. Bez ohledu na to, zda se jedná o slzy nebo řez, musí být obnovena integrita tkání. Zda bude použita anestezie a která závisí na stupni poškození porodního kanálu. Pokud má žena pouze zlomeniny děložního čípku, není třeba úlevu od bolesti, protože se předpokládá, že v děložním čípku chybí receptory bolesti. Na slzy děložního hrdla se umístí stehy s absorbovatelnými stehy (katgut nebo vicryl). Není třeba je sundávat.

Jsou-li detekovány slzy pochvy a pysků minory, jsou šité zpravidla v lokální anestézii. Stejně jako u cervikálních trhlin se jako materiál na šití používají absorpční stehy.

Pokud byl perineum poškozen, v závislosti na hloubce rány se provádí lokální anestézie nebo intravenózní anestézie. Pokud byla při porodu použita peridurální anestezie, je ženě jednoduše podána další dávka anestetika. Celistvost perineum je obnovena ve vrstvách. Nejprve pečlivě porovnají svaly - hluboké a povrchní, poté šijí kůži. Pokud jsou stehy aplikovány pomocí katgutu, nemusíte je odstraňovat, ale pokud používáte hedvábnou nit, pak se tyto stehy odstraní 5. až 7. den po dodání.

V poporodním období se stehy na perineu a stydké pysky ošetřují peroxidem vodíku a roztokem "manganistanu draselného" nebo "zpětné vazby" 1krát denně. To se provádí porodní asistentkou na porodním oddělení. Pokud by praskliny měkkých tkání porodního kanálu byly hluboké, je možné předepsat antibakteriální léky z důvodu blízkosti konečníku a možnosti infekce.

Po porodu se všem ženám doporučuje umýt se po každé návštěvě toalety; Tento hygienický postup je obzvláště důležitý pro puerpery se stehy na vnějších genitáliích. Je třeba si uvědomit, že mycí pohyby by měly být prováděny zepředu dozadu, od pubis do konečníku, aby se snížila pravděpodobnost, že se bakterie dostanou do rány.

Pacientům se stehy na perineu se nedoporučuje sedět 10-14 dní (můžete sedět pouze na záchodě). Žena může jen stát, ležet a velmi elegantně sedět na levém zadku na tvrdém povrchu - jinak se mohou švy lišit.

Možné důsledky

V přítomnosti prasklin děložního čípku, zejména hlubokých, se souběžným zánětlivým procesem v pochvě po šití, se může vytvořit cicatrická deformita - stav, ve kterém pojivová tkáň jizev deformuje děložní čípek. V budoucnu lze tuto vadu napravit laserem a při hlubší lézi se provádí chirurgická korekce - cervikální plastika.

Roztržení vagíny a stydkých pysků se hojí téměř bez následků a bez viditelných jizev. Při prasklinách v klitorisu však může být citlivost v této zóně narušena.

Perineální hojení může jít bez komplikací - zůstává pouze kožní jizva. V přítomnosti kolpitidy, divergence šic na perineu, je možná tvorba svalové nedostatečnosti pánevního dna s následným snížením stěn vagíny a dělohy. V této situaci bude několik měsíců po narození vyžadována poměrně komplikovaná operace - vaginální plastická chirurgie. Každá žena se selháním svalů pánevního dna se proto musí sama rozhodnout, zda se bude rodit i nadále. Pokud ano, pak s plastem můžete počkat. Faktem je, že po takové operaci je porod možný pouze pomocí císařského řezu.

Lze se vyhnout slzám a řezům? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože porod je nepředvídatelný proces. Jak již bylo uvedeno, hodně záleží na samotné ženě - na její klidu a připravenosti dodržovat všechny pokyny lékaře.

Telefonické jmenování odborníků telefonním centrem: +7 (495) 636-29-46 (metro Schukinskaya a 1905 Goda Ulitsa). Můžete si také domluvit schůzku s lékařem na našem webu, zavoláme vám zpět!

Řezy při porodu a péče o stehy za nimi

Dlouhé období očekávání dítěte končí porodem. Někdy je tento rozhodující okamžik zastíněn jevy, jako jsou „škrty“ a „mezery“. Jakákoli nastávající matka by měla mít informace o perineálním řezu při porodu, aby slova doktora „vy jste provedli řez“ ji nešokovala.

Co je to řez?

Disekce perineum je mini operace prováděná během porodu. Existují 2 typy pitev: šikmá (epiziotomie) a směrem k konečníku (perineotomie). Lékaři se častěji uchylují k první metodě, protože epiziotomie pravděpodobně způsobí komplikace. U perineotomie se riziko zvyšuje díky blízkosti konečníku. Délka této pitvy je malá, pouze 2-3 cm.

Indikace pro perineální řez

Udělejte tuto mini chirurgii nebo ne, lékaři se již rozhodují v procesu porodu. Pro provedení mechanického řezu existuje několik přímých linií, které vyžadují okamžitý chirurgický zákrok:

 1. Hrozba mezery. Faktem je, že spontánně se vyskytující slzy se léčí mnohem obtížněji. Je vysoká pravděpodobnost infekce rány a deformace jejích okrajů. Toga jako hladké okraje řezu se snadno sešívají a hojí relativně rychle s náležitou péčí a dodržováním doporučení lékaře;
 2. Špatná elasticita perineu. Když nebyly svaly a tkáně připraveny k expanzi a hlava dítěte nemohla projít bez vážného poškození. Tomuto problému často čelí ženy, které rodí poprvé po 30 letech;
 3. Rychlé nebo rychlé dodání. V tomto případě dítě opouští velmi rychle a rozkrok nevydrží takový tlak;
 4. Silně vyvinuté svaly perineum. Tento problém je typický pro sportovkyně;
 5. Potřeba použití kleští;
 6. Potíže při odstraňování ramen dítěte;
 7. Přítomnost jizev po prasknutí u předchozích narození přispívá k riziku prasknutí a řezů během porodu.

Také pro pitvu během porodu je jisté, že ještě před začátkem porodu mluví o takové potřebě:

 • předčasný porod, kdy perineum ještě není připraveno k expanzi;
 • abnormální prezentace plodu (pánevní);
 • abnormality plodu;
 • intrauterinní hypoxie;
 • některé nemoci matky, které jí neumožňují zažít pokusy (oční chirurgie, vysoký krevní tlak, vysoký krátkozrakost, respirační onemocnění, aneurysma na cévách a další).

Jak udělat řez

Ve velmi vzácných případech se tento postup provádí s anestézií. Zpravidla to však není potřeba, protože pro řez se vybere nejvyšší okamžik skrumáže, když jsou tkáně nataženy přes hlavu dítěte. Proto žena necítí bolest z řezu. Perineální tkáň také nemá krevní zásobení, a proto bolest v této oblasti prakticky chybí. Ztráta krve během tohoto postupu je malá. Dělá řeznou porodní asistentku. Představuje nůžky mezi hlavou plodu a perineem a provede řez 2-3 cm.

Proces obnovy integrity perineum probíhá po ukončení porodu a v lokální anestézii. Při použití epidurální anestezie se další analgezie podává prostřednictvím katétru.

Po oříznutí perineu se provede sešití perineum po vrstvách. Obvykle se vstřebatelné stehy aplikují na svaly a sliznice, ale ne na kůži. Není však vyloučeno uložení takových švů na vnější část perineum. Po uzavření řezu se ošetří jódem.

Péče o švy

Poté, co jste provedli řez a přišili jej, pečujte o švy, které leží hlavně na vašich bedrech. Několik dní, když jste v nemocnici, sestra zpracuje šev 2krát denně. Navíc v nemocnici je šev křemenný, aby se zabránilo infekcím. Pokud byly na kůži naneseny neabsorbovatelné stehy, budou z vás odstraněny před propuštěním z nemocnice. Jsou-li všechny švy vstřebatelné, je třeba počkat na úplné uzdravení a dodržovat doporučení lékaře.

Doporučení pro péči o švy v nemocnici a doma jsou následující:

 • Nejprve vám lékař řekne, že při šití po incizi byste neměli sedět nejméně 10 dní. Potom bude možné začít pouze s jedním zadkem a pomalu. Rovněž bude možné sedět pouze na tvrdém povrchu. Pokud je to nutné, v jednotlivých případech vám lékaři mohou dovolit sedět pomocí gumového kroužku;
 • je také nutné dodržovat dietu a sledovat vyprazdňování. Mělo by být snadné jít na záchod, protože švy lze oddělit, pokud tlačíte příliš tvrdě; po každém výletu na záchod se musíte umýt ve směru zepředu dozadu (to eliminuje možnost infekce rány)
 • Nedoporučuje se utírat rozkrok. Pokud existuje příležitost, je lepší počkat, až úplně zaschne, a teprve potom na prádlo. Pokud se vám nedaří bez otření, švy by měly být namočeny a nemyté ručníkem;
 • Hygienické vložky by se neměly používat, když jste v nemocnici. Je jasné, že bez nich se bez nich neobejdete doma. Nezapomeňte však, že je musíte měnit každé 2 hodiny, bez ohledu na to, jak jsou plné;
 • již doma ráno a večer by měly být švy namazány roztokem manganistanu draselného.

Při šití perineu po narození byste v žádném případě neměli používat napínací spodní prádlo. Možnost šortkování nebo obvazu přetažením přerušuje krevní oběh a narušuje hojení ran. Jako v těhotenství je nejlepší nosit bavlněné spodní prádlo, které umožňuje pokožce dýchat.

Obnova období

Období zotavení po porodu s poraněním nebo roztržením obvykle trvá asi 2 měsíce. Vše záleží na počtu stehu, místě aplikace a povaze procesu hojení. Pokud se nevyskytnou komplikace, je během této doby šev utažen a vlákna se rozpustí. S výhradou všech doporučení vašeho lékaře.

Obnovení sexuálního života po přestávkách se vyplatí mluvit samostatně. Obecně je intimní život povolen až po 2 měsících po porodu. Až do této doby není vaginální sliznice připravena a mohou nastat bolestivé pocity. Při šití na začátek intimního života se vyplatí čekat na jejich úplné uzdravení. Pokud porod byl bez komplikací a neexistují žádné stehy na děloze a pochvě, můžete to zkusit za měsíc (s obvyklým zahojením řezu). Pokud existují švy, pak intimní život začíná až po dohodě s lékařem.

Stehy po porodu mohou ovlivnit sex. Faktem je, že švy snižují elasticitu tkání, nervová vlákna jsou narušena. Vaginální schopnost natáhnout se obnoví a bolest v průběhu času zmizí.

Musíte se jen připravit na to, jaké nepohodlí bude. V ideálním případě je samozřejmě lepší zdržet se hlasování, dokud tyto nepříjemnosti nepominou. Je také vhodné se poradit s lékařem o vaší konkrétní situaci..

Jak porodit bez řezů a mezer

Je nemožné zcela vyloučit pravděpodobnost řezu během porodu. Perineální tkáň však můžete připravit na porod, abyste se co nejvíce chránili před roztržením.

K tomu vám pomohou následující tipy:

 • během těhotenství se věnujte gymnastice, která vás naučí, jak ovládat svaly vagíny a pánevního dna. Existuje gymnastika, která je zaměřena na protažení svalů přímo zapojených do porodu. Obecně by vám tato cvičení měla být ukázána na kurzech pro těhotné ženy, které se obvykle provádějí na prenatálních klinikách.
 • pokud není možné navštěvovat třídy ve škole, pomohou vám následující pózy: sedět v turečtině, dřep, sedět na kolenou na podlaze, zkuste sedět v kořisti mezi rozvedenými nohami;
 • dělat sudová cvičení;
 • pro zvýšení pružnosti perineálních tkání mohou být lubrikovány speciálním olejem. Elasticita snižuje nedostatek vitamínů A a E, takže se musíte starat o jejich správné množství v těle;
 • držení informací o správném chování při porodu (dýchání, nasměrování úsilí při pokusech) a přesné dodržování pokynů lékaře minimalizuje trauma do porodního kanálu.

Dodávka bez zranění je do velké míry vaše správné chování a připravenost na tento proces. Nebuďte líní připravit se na vzhled dítěte, nejen tím, že mu koupíte věno, ale také trénováním svalů..

Epiziotomie Lze se vyhnout řezu?

Epiziotomie (perineální řez) je jedním z nejčastějších chirurgických zákroků během porodu: v Rusku se na ni 70% případů uchýlí. Je to opravdu nutné? Stojí to za to se bát a dá se tomu vyhnout? Na tyto otázky odpovídá naše stálá expertka - Julia DREMOVÁ, lékařka - porodník-gynekolog lékařského centra AVICENNA.

Proč epiziotomie?

Takže, porod začal! Aby se dítě mohlo pohybovat podél porodního kanálu, je tkáň děložního čípku a perineum (oblast od spodního bodu sblížení se pyskem velkého pyskového pysku k zadnímu otvoru) velmi napnutá - pro uvolnění dítěte bude muset vytvořit kanál o průměru nejméně 10 centimetrů. V této fázi hodně záleží na pružnosti tkání: pokud jsou dobře roztažitelné, pak lze zabránit prasklinám a zejména řezům..

Existuje názor, že epiziotomie je způsob, jak usnadnit práci porodní asistentky a urychlit narození dítěte, „aby nedošlo k oddálení lékaře“. To však není hlavním účelem epiziotomie. Tento postup je navržen tak, aby zabránil vážnému prasknutí perineum, které je spojeno s vážnými následky - až po prolaps vnitřních orgánů a poškození konečníku..

Důležitý je také další bod: elegantní řez provedený lékařem během epiziotomie, po šití, se uzdravuje tzv. „Primárním napětím“ a mění se v elegantní a tenkou jizvu. S perineální rupturou je situace komplikovanější: je to rána s roztrženými hranami, která se léčí „sekundárním napětím“ - nerovnoměrné okraje ruptury jsou vyplněny speciální granulační pojivovou tkání, a teprve poté se objeví jizva - relativně velká plocha a nerovnoměrně.

Komentář odborníka

- Včasnou epiziotomií je prevence závažných perineálních ruptur, které mohou následně vést k selhání svalů pánevního dna, prolapsu a prolapsu vnitřních pohlavních orgánů ženy. Perineální ruptura třetího stupně může být doprovázena traumatem na přední rektální stěně, tvorbou píštěl... Bohužel se mladá matka stane zdravotně postiženou.

Indikace pro epiziotomii

Potřeba snížit perineum lze určit pouze během porodu - taková operace není plánována předem. Existují však situace, kdy lze epiziotomii předem předvídat. Tato operace se často používá v případech, kdy porod začal předčasně. V tomto případě existuje vysoké riziko krvácení do nezralého mozku nedonošeného dítěte v důsledku silného tlaku svalů pánevního dna a, aby se dítě zachránilo, lékaři se uchylují k perineálnímu řezu.

Další běžnou indikací pro epiziotomii je velký plod s velkou hlavou. V tomto případě může být zatížení i na přirozeně roztažitelných tkaninách nadměrné..

Dalším častým případem, kdy se používá perineální disekce, je rychlé dodání. Pokud se hlava dítěte pohybuje příliš rychle podél porodního kanálu, zvyšuje se také hrozba vážné mezery: tkáně prostě nemají čas se dostatečně natáhnout. Existují i ​​jiné indikace..

Komentář odborníka

- Jediným způsobem, jak si pomoci a vyhnout se epiziotomii, je pečlivě poslouchat lékaře ve druhé fázi porodu, jinými slovy tvrdě tlačit. Ale nejčastěji se epiziotomie provádí z důvodů, které jsou mimo vaši kontrolu, ze zdravotních důvodů. Indikace pro epiziotomii při porodu určuje lékař. Nejčastěji se jedná o hrozivé ruptury rozkroku spojené s velkou velikostí hlavy plodu, špatně napnutými perineálními tkáněmi. Špatná roztažitelnost tkání může být zase způsobena individuálními charakteristikami (tzv. Rigidním perineem) a změnami v perineu po předchozích porodech. Indikací pro epiziotomii je také narození plodu pánevní prezentace a chirurgické přínosy při porodu: vakuová extrakce plodu, aplikace porodních kleští, další výhody související s nesprávnou polohou plodu. V případě předčasného porodu do 35 týdnů se doporučuje provést epiziotomii pro pečlivější extrakci předčasně narozeného dítěte.

Jaká je operace? To bolí?

Při rozhodování, zda je zapotřebí intervence, může lékař sledovat stav perineálních tkání, když hlava plodu již dostatečně pokročila podél porodního kanálu a dítě je připraveno k narození. Pokud hrozí rozsáhlé prasknutí, změní se perineální tkáň. Nejprve se vymačkají žíly, což způsobí stagnaci žilní krve a pokožka získá namodralý nádech, poté se objeví otoky a lesk tkání a při dalším stlačení dojde k narušení průtoku arteriální krve, kůže se náhle změní na bledou. Výsledkem je, že normální metabolické procesy jsou v tkáních narušeny, stávají se křehkými a hrozí prudké zvýšení trhlin. Pokud si doktor všimne takových neuspokojivých příznaků, pak je jen jedna cesta ven - naléhavá epiziotomie. Útěchou je zpravidla to, že tato operace nepřináší další bolest: během pokusů se bolest z řezu jednoduše nepocítí. Ale šicí řezy a mezery po porodu jsou nepříjemné - nejčastěji se při této proceduře používá lokální anestézie - v některých případech - obecně.

Komentář odborníka

- Epiziotomii provádí porodník-gynekolog se sterilními ostrými nůžkami po odpovídajícím ošetření perineu. Protože je postup prováděn ve výšce pokusu s maximálním napětím tkání hlavou plodu, jsou nervové zakončení stlačeny tak, že bolest ze samotného řezu není cítit.

Jak probíhá zotavení z epiziotomie??

Uzdravení stehu obvykle trvá asi 4-5 týdnů. Během prvních několika dnů po narození jsou stehy (obvykle samy vstřebatelné) ošetřeny antiseptikem. Chcete-li obnovit využití co nejrychleji, lékaři doporučují postupovat podle několika obecných pravidel:

 • po každé návštěvě toalety důkladně omýt rozkrok;
 • vyměňovat hygienické podložky co nejčastěji;
 • zařídit „vzduchové lázně“;
 • chodit více pro zlepšení krevního oběhu;
 • vyhněte se zácpě a při problémech se stolicí si projděte projímadlo;
 • při dlouhodobé bolesti okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc!

Bolest ze stehů pro mladou matku samozřejmě není nejpříjemnější, protože zotavení po porodu není cukr. Nejnepohodlnějším (a často neočekávaným) důsledkem epiziotomie je však to, že po této operaci si nemůžete sednout alespoň týden (a někteří lékaři mají zakázáno sedět celý měsíc!) Během této doby se doporučuje krmit dítě lhát nebo stát. Zkušené matky radí: získejte speciální anatomický gumový kroužek v lékárně - snižuje napětí tkání a umožňuje sedět. Někteří úspěšně sedí na malých dětských gumových kroužcích, hlavní věcí je vybrat správnou velikost. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem, zda můžete sedět v takovém kruhu.!

Komentář odborníka

- Šití perineum se zpravidla provádí pomocí moderního vstřebatelného šicího materiálu. Šití se zahojí během 5-7 dnů. Úplné zotavení perineu nastane po jednom měsíci. Pro lepší regeneraci svalů pánevního dna se nedoporučuje sedět po porodu 7 až 10 dní. Nejsou prováděna žádná další terapeutická opatření, pouze běžné hygienické postupy.

Zasahuje jizva do epiziotomie intimního života?

Pokud je žena připravena a chce to, zpravidla se může vrátit do intimního života asi měsíc po porodu. Sex po epiziotomii je však zvláštní konverzací. K uzdravení jizvy může dojít za měsíc nebo dva, nebo to může trvat šest nebo osm měsíců, než začne intimita znovu přinášet potěšení. Je důležité zde sledovat vaše pocity - pocit intenzivního pálení, napětí v oblasti švu, pravděpodobně naznačuje, že jizva ještě nebyla úplně zahojena. Stojí za to se o to postarat a o tomto nepohodlí informujte lékaře.

Komentář odborníka

- Při anatomicky správném srovnání tkání při šití perineu a dobrém hojení se jizvy, které narušují intimní život, způsobují nepohodlí, netvoří.

Jsou možné další porody bez řezu?

Je to docela rozumná otázka: je možné se bez řezu u následujících porodů, pokud po prvním je šití z epiziotomie? Mnozí si jsou jisti, že „sešívaný“ rozkrok konečně ztratí pružnost a je předkonfigurován pro druhý postup. To není úplně pravda. Samozřejmě v místě švů je riziko nových slz vyšší, ale zážitek bude na vaší straně. Už víte, jak tvrdě tlačit, tělo si „pamatuje“ první narození, děložní čípek a perineální tkáň (nepočítající oblast sešívání) při druhém narození jsou často měkčí a pružnější. A to znamená, že příležitost porodit bez mezer a škrtů je!

Komentář odborníka

- Při příštím narození není dřívější epiziotomie známkou pro opakování zákroku. Lze jej vyrobit podle výše uvedených indikací..

Perineum olejové masáže: incizní profylaxe?

Za účelem přípravy perineální tkáně k porodu a zabránění epiziotomii, mnoho zkušených matek a některých porodnických gynekologů doporučuje začít od 37. týdne masírovat perineum přírodním rostlinným olejem, na který nejste alergičtí. Pokud chcete, můžete zavolat svému manželovi o pomoc.

Technika perineální masáže:

 • Důkladně si umyjte ruce, nehty by měly být zkráceny.
 • Dobře naolejujte index a prostřední prsty a rozkrok.
 • Vložte prsty do vagíny 2-3 cm a začněte lehce tlačit polštářky na zadní stěně (ten, který je blíže střevu). Držte to trochu - uvolněte. Pocit, že se vaše svaly napnou a uvolní. Pokračujte v masáži po dobu 3 minut.
 • Nyní masírujte kůži perineum a popadněte ji palcem a ukazováčkem (jeden prst uvnitř, druhý venku).

Není zcela známo, zda taková masáž může mít vážný vliv na pružnost tkání, protože jejich roztažitelnost je stanovena na genetické úrovni. Perineální olejová masáž vás však naučí, jak uvolnit svaly pánevního dna v reakci na tlak plodu během porodu. Navíc ti, kdo tuto masáž provedli, říkají, že je to velmi pěkné - proč to nezkusit?

Komentář odborníka

- Lze provést olejovou masáž perineu, v průběhu celého těhotenství nejsou kontraindikace. Jiná věc je, že pružnost tkání je v nás přirozená již při narození, pro některé je to dobré, pro jiné to není a tyto masáže pravděpodobně nepomohou při špatně natažených perineálních tkáních. Není třeba se obávat mezer při porodu, dobrá porodní asistentka jim pomůže zabránit. Pokud je riziko prasknutí perineu velké, správně provedené a sešité řezy nebudou mít v budoucnu žádné negativní důsledky..

Tatyana 5874 napsal:
Anna25
+1000

Levex napsal:
Anna25 napsal:
To je divné. Ve skutečnosti se podle statistik přestávky léčí lépe a rychleji než řezy. Roztržené rány všech tkání, včetně perineum, se hojí rychleji a plně. Každý chirurg to ví. Ten řez po prvním narození jsem se strašně uzdravil. ne takhle. Hrozný! Tři měsíce byly bolestivé po celé perineum a konečník. Mezera v druhém narození nebyla vůbec nemocná! Rozhodně není nemocný! Přestože tančí. Moje přítelkyně porodila čtyři děti. Při prvním narození to přerušili. Bylo to velmi bolestivé a dlouho uzdravené. Druhý, třetí a čtvrtý byl doma. Roztrhané, ne moc. Při druhém narození byli šití. Snadno se vyléčí. Ve třetí a čtvrté slzě se ani nešili, všechno samo se snadno a rychle uzdravilo.

To je to, co píše internet: Narození může být pro dítě úzké, a pokud lékař neprovede řez, pak to bude dítě samotné. Pak to bude již mezera s roztrženými hranami nepravidelného tvaru a bude docela obtížné ji přišít, nemluvě o tom, že se bude hojit po dlouhou a bolestnou dobu. Ale řez provedený skalpelem, hladký a čistý, umožní jen několik stehů, aby okraje spojily. Takový šev se rychle uzdraví a nezpůsobí mnoho problémů, pokud se o něj správně postará a zachází s ním.

Nemyslím si, že doktoři jsou hloupější než my, a jeden nesmí sedět dva týdny a druhý měsíc. Nejen proto, že dávají taková doporučení. Myslím, že těmto problémům rozumějí lépe.

Znáte výraz „Moje tělo je moje věc!“? Jsem připraven převzít odpovědnost za své tělo. Nebo najděte specialistu, který mi neublíží.
Všude je lidský faktor. A podle jakých kritérií stanoví lékař, že porodní kanál je příliš úzký? Možná se jen rychlost odhalení neshoduje s rychlostí, o které mu bylo v ústavu řečeno? "Primiparous žena musí porodit do 12 hodin" - to je jejich standard. Je však zcela možné, že porodí v 18 nebo dokonce 20 nebo dokonce pomaleji? Pokud nezasahuje. Porodí zdravé dítě, a to i bez přestávek. Jeho porodní kanál se však otevře a natáhne pomalu a přesně. Žádný způsob, jak splnit normu 12 hodin. A pokud si vezmete přesně 12 hodin jako standard, ukáže se, že ženské tělo nemá právo otevírat se rychlostí, jakou je tato žena organická. A lékař dospěl k závěru, že žena má úzké porodní kanály a řezá ji.

Nebo existuje taková možnost: během těhotenství je ženě řečeno, že má tonus, který ji nutí vzít například gynepral. Po gynepralu se tkáně stávají mnohem méně elastickými. A často to končí buď císařským řezem, nebo přinejlepším těžkými přestávkami, řezy. Ale užívání ginepralu ve většině případů není vůbec nutné. Protože pojem „tón“ v mnoha zemích vůbec neexistuje! Naši lékaři však nejsou aktuální a nacpávají ženám zbytečné léky, které jim potom brání v porodu normálně.

Proto dříve, než slepě důvěřující lékaři, musíte dobře studovat všechny problémy spojené s těhotenstvím a porodem sami. A najděte odborníka, který bude připraven sdílet a podporovat touhu ženy po přirozeném těhotenství a porodu bez rušení.

Anna25 napsal:
To je divné. Ve skutečnosti se podle statistik přestávky léčí lépe a rychleji než řezy. Roztržené rány všech tkání, včetně perineum, se hojí rychleji a plně. Každý chirurg to ví. Ten řez po prvním narození jsem se strašně uzdravil. ne takhle. Hrozný! Tři měsíce byly bolestivé po celé perineum a konečník. Mezera v druhém narození nebyla vůbec nemocná! Rozhodně není nemocný! Přestože tančí. Moje přítelkyně porodila čtyři děti. Při prvním narození to přerušili. Bylo to velmi bolestivé a dlouho uzdravené. Druhý, třetí a čtvrtý byl doma. Roztrhané, ne moc. Při druhém narození byli šití. Snadno se vyléčí. Ve třetí a čtvrté slzě se ani nešili, všechno samo se snadno a rychle uzdravilo.

To je to, co píše internet: Narození může být pro dítě úzké, a pokud lékař neprovede řez, pak to bude dítě samotné. Pak to bude již mezera s roztrženými hranami nepravidelného tvaru a bude docela obtížné ji přišít, nemluvě o tom, že se bude hojit po dlouhou a bolestnou dobu. Ale řez provedený skalpelem, hladký a čistý, umožní jen několik stehů, aby okraje spojily. Takový šev se rychle uzdraví a nezpůsobí mnoho problémů, pokud se o něj správně postará a zachází s ním.

Nemyslím si, že doktoři jsou hloupější než my, a jeden nesmí sedět dva týdny a druhý měsíc. Nejen proto, že dávají taková doporučení. Myslím, že těmto problémům rozumějí lépe.

Epiziotomie při porodu: co to je, proč se provádí, jak se tomu vyhnout

Porod ženy je fyziologický proces, který je stanoven přírodou. Tento proces však často neprobíhá tak snadno, jak se očekávalo. V některých případech je nutná operace epiziotomie. Tento chirurgický zásah se často používá v procesu porodu. Co je to epiziotomie při porodu? Jaké jsou náznaky jeho implementace? Jaká je doba zotavení?

Co je to epiziotomie a její typy

Epiziotomie je zvláštní typ lokálního chirurgického zákroku, který zahrnuje řez v perineu a zadní stěně vagíny..

Dnes je to jeden z nejčastějších typů operací. Gynekologové rozlišují 4 typy epiziotomie:

 • střední boční pohled;
 • střední pohled;
 • boční pohled;
 • Pohled ve tvaru "J".

K rozdělení na tyto druhy dochází podle umístění a tvaru sekce. Mid-laterální epiziotomie zahrnuje pitvu od středu stydké pysky šikmo doleva nebo doprava.

Střední epiziotomie zahrnuje řezání celého perineum doprostřed análního otvoru.

Boční - řez je v úhlu 45 ° od středu perineum.

Epiziotomie ve tvaru písmene "J" je charakterizována řezem, který začíná od středu perineum a připomíná latinské písmeno J.

Epiotiotomii lze také rozdělit na:

Tato klasifikace je založena na počtu a umístění švů. Nejčastěji se používá jednostranná epiziotomie..

Oboustranná varianta se používá, když je třeba nosit kleště na hlavu dítěte.

V jakých případech je to nutné

Postup epiziotomie má následující indikace:

 • pokud je dítě během průchodu porodním kanálem ve stavu hypoxie;
 • pokud dítě jde podél porodního kanálu s hýžděmi vpřed;
 • velikost dítěte je velmi velká a pro něj je obtížné projít porodním kanálem;
 • zkrácení pracovní doby;
 • ztuhlé svaly perineum;
 • předčasný porod;
 • žena se nemůže tlačit;
 • porušení srdečního rytmu dítěte;
 • pokud se ramena dítěte nemohou dostat z dutiny porodního kanálu;
 • pokud existuje riziko perineálních slz.

V současné době se tento postup používá poměrně často. Mnozí tvrdí, že se to provádí téměř každé ženě jako preventivní opatření..

S kontrolou, správným chováním ženy při porodu a přípravnou přípravou je možné se vyhnout řezání perineum.

Řez během porodu lze provést pouze tehdy, existují-li vážné důvody, které by mohly ohrozit život dítěte..

Technika provádění

Perineální tkáň je pitvána pomocí chirurgických nůžek.

Postupuje se takto:

 • v okamžiku, kdy nedojde k pokusu, lékař představí čelist s tupým koncem mezi plotem a vaginální stěnou v místě navrhovaného řezu;
 • perineální tkáň je pitvána v době pokusu, když dojde k jejich maximálnímu napětí;
 • délka řezu by měla být větší než 3 cm;
 • po narození je řez sešit a ošetřen antiseptikem.

Tento postup je velmi jednoduchý chirurgický zákrok a nevyžaduje úlevu od bolesti. Svaly jsou tak pevné, že žena necítí bolest.

Sešívání po porodu se vyskytuje pod obecným kontaktem.

Pooperační a šicí péče

Podobně jako u jiných chirurgických zákroků, i epiziotomie vyžaduje nějakou dobu zotavení. Tato doba obvykle trvá asi 2 týdny..

Během tohoto období je přísně zakázáno sedět ženě. To může způsobit nesoulad švů..

Po 2 týdnech se můžete posadit. Tento proces by měl být čistý a pomalý..

Nejprve si můžete sednout na hýždě..

Doporučuje se krmit dítě v prvním měsíci po narození epiziotomií v poloze na zádech.

Po celou dobu zotavení je nutné řádně zacházet se stehy.

Manipulace a péče zahrnují:

 • ošetření koncentrovaným roztokem manganistanu draselného (manganistan draselný);
 • použití ubrousků s levomekolem k urychlení procesu hojení;
 • Provádějte cvičení Kegel denně
 • dodržovat pravidla osobní hygieny a pravidelně se umývat;
 • pít hodně vody;
 • nedostatek sexuálního života po dobu 8 týdnů.

S výhradou všech pravidel a doporučení lékaře nebude doba zotavení trvat dlouho.

Nejdůležitější otázkou, která se obává žen, je „Kdy mohu sedět po epiziotomii?“.

Žena bude moci plně sedět na obou hýždích nejdříve 3 týdny po šití.

Možné komplikace

Po epiziotomii se mohou vyskytnout komplikace:

 • otok místa řezu;
 • nesrovnalosti stehů;
 • začátek zánětlivého procesu v oblasti řezu;
 • výskyt hematomu;
 • porušení pohybu střev;
 • přerušení análního svěrače a konečníku;
 • bolestivý pohlavní styk.

Takové negativní možnosti vznikají nesprávnou péčí o stehy a porušením lékařem předepsaných doporučení.

Vyhněte se epiotiotomii

To není vždy možné udělat bez pitev perineální tkáně. Při správné přípravě na porod je riziko epiziotomie minimalizováno..

 • řádná příprava na porod a školní docházku nastávajících matek;
 • trénink vaginálních svalů pomocí cvičení Kegel;
 • od 36 týdnů těhotenství se doporučuje perineum masírovat nejméně 2krát týdně.

Tyto jednoduché metody prevence prokázaly účinnost. Jejich provedením se můžete chránit před chirurgickým řezem perineu během porodu..

Důležitou roli v procesu porodu hraje správné dýchání. Pomáhá účinněji propagovat plod prostřednictvím porodního kanálu..

Dýchací techniku ​​lze naučit ve škole budoucích rodičů.

Porod po epiziotomii

Je možné další porod po epiziotomii a budou přirozené? Tato otázka je vždy akutní při plánování druhého těhotenství po předchozí části perineální tkáně..

V případě znovuzrození dítěte po epiziotomii se pitva obvykle neprovádí. Důvodem je skutečnost, že tkáň jizvy, která se vytvořila v místě stehu, je méně elastická a horší pojistky..

Epiziotomie není indikací k resekci perineum nebo císařským řezem. Proto se nebojte po opětovném těhotenství po řezání perineum.

Narození druhého dítěte je zpravidla snazší..

Porod je pro ženu dlouho očekávaný a vzrušující proces. Ne vždy se však postupuje tak, jak bylo zamýšleno. Poměrně často ženy, které jsou v práci, mají v procesu narození dítěte epiziotomii.

Tento chirurgický zákrok má mnoho důvodů. Pokud se však budete řídit jednoduchými pravidly prevence a doporučeními lékaře, můžete zabránit poranění perineum při porodu..

Články O Neplodnosti