Hlavní Bolest

Měl by novorozenec pít vodu

Je možné, aby voda novorozence - ano, pokud je podávána s mírou. Kojenci kojení začínají dojit nejdříve 3-4 měsíce, kojení při umělém krmení jsou dávkována od prvního měsíce života.

Je pro kojení potřeba voda?

Kojení je ideálním jídlem pro novorozence. V roce 1989 přijala Světová zdravotnická organizace prohlášení nazvané „Ochrana, podpora a podpora kojení, zvláštní role mateřských služeb“. Tento dokument poskytuje pokyny a doporučení zaměstnancům mateřských nemocnic a dětských klinik.

Jaký je názor WHO, pokud jde o dávkování, zda je nutné kojit novorozence během kojení:

 1. V odstavci 6 zásad úspěšného kojení se uvádí: „Nepodávejte dítěti žádné jídlo ani pití, kromě mateřského mléka. Výjimkou jsou lékařské důkazy. “ Toto pravidlo je určeno především pro zdravotnické pracovníky, aby nedokončili krmení a krmení novorozenců v prvních dnech života v nemocnici (na pomoc při zavádění kojení u matek).
 2. Odstavec 4 v části „Zásady optimálního kojení“ předepisuje doporučení pro zachování výhradně kojení po dobu prvních 4-6 měsíců, ale neexistují žádné kategorické věty o výslovném odmítnutí příjmu vody..

Doporučení týkající se odmítnutí pití jsou zvláště důležitá pro první měsíc života dítěte (podle definice WHO je novorozenecká doba 28 dní od narození dítěte), protože:

 • žaludek dítěte je příliš malý. Pokud pije vodu, nebude schopen jíst a bude mít hlad;
 • mateřské mléko pomáhá tvořit mikroflóru gastrointestinálního traktu dítěte a voda tento proces narušuje;
 • pokud dáte vodu z láhve, existuje nebezpečí, že dítě opustí matčino prsa (sání z láhve je snazší, tento proces nevyžaduje úsilí).

Jedním z faktorů určujících, v jakém věku můžete dát novorozeně vodu, je doba zavedení doplňkových potravin (4-5 měsíců). Až do třetího měsíce jsou kojencům nabízena voda pouze za horkého počasí, aby nedošlo k dehydrataci.

Smíšené a umělé krmení

Při umělém krmení potřebuje dítě další tekutinu. V dětských směsích je mnoho bílkovin a složení nasycené vitamíny a minerály často vede k zácpě. Dávkování dětí při umělém krmení vodou pomáhá práci ve střevech, snižuje riziko zácpy, zlepšuje celkové zdraví.

Při umělém krmení pediatrové doporučují dávat dítě, při kombinovaném krmení novorozenec potřebuje vodu ve věku, kdy k němu dítě přešlo od kojení.

Kdy dát dětskou vodu

Děti jsou opilé někdy po jídle a mezi jídly (aby nedošlo ke ztrátě chuti k jídlu). Hlavním pravidlem pití je: dítěti je nabídnuto trochu vody, ale do něj netlačte tekutinu. Pokud chce dítě pít, pije, pokud nechce, nepije.

Když je byt teplý a velmi suchý vzduch, bude dítě potřebovat více tekutiny. Pokud bylo dítě také zabaleno do teplého oblečení, je to plné přehřátí. Dodržujte optimální pokojovou teplotu (doporučené hodnoty - 20-22 ° C) a vlhkost.

V létě se dítě potí a bez dalšího pití mu hrozí přehřátí. Jak zjistit, že dítě musí být dopováno:

 • píše zřídka (norma je až 20krát denně, pokud dítě píše méně než šestkrát denně, je to známka dehydratace);
 • má suché sliznice, jazyk, kůži;
 • padlý fontanel - jeden ze znaků dehydratace těla dítěte.

Pediatrové berou na vědomí období nemoci dítěte jako případ, kdy je nutné kojit novorozence při kojení. Vysoká teplota není pro dítě tak nebezpečná, pokud pije dost. Děti jsou opilé s akutní otravou, s průjmem a zvracením, aby v těle obnovily dostatečné množství tekutin. Voda se podává dětem s kolikou a škytavkou..

Jaký druh vody je povoleno pít

Lékaři nedoporučují dítěti vařit vodu. Také není vhodná minerální léčivá voda. Existují určité požadavky na to, co může být novorozenému dítěti podáno, aby nedošlo k poškození:

 • balená voda (prodávána v lékárnách, obchodech) označená jako „dětská“. Taková voda obsahuje nízký obsah minerálů;
 • filtrovaná voda. Jedná se o ekonomickou možnost, kdy rodiče jsou nezávisle odpovědní za kvalitu vody: monitorují její čerstvost a včasnou výměnu filtračních vložek.

Kolik vody dát

Objem vody, který se doporučuje podávat dětem denně, závisí na tom, zda jsou kojeny nebo kojeny. V prvních třech měsících je důležité nedávat dětem příliš mnoho vody, aby nedošlo k narušení správného trávení. Děti dostávají vodichku 4krát denně.

Odhadované objemy, kolik vody denně dát novorozenému dítěti kojením nebo umělým krmením:

 • kojící dítě nedostává více než 50-100 ml vody denně. Pokud odmítne pít, znamená to, že má dostatek tekutiny z mateřského mléka;
 • děti při umělém krmení denně dostávají až 100-200 ml vody.

Ve zvláštních případech je povoleno více než tyto dávky:

 • s zvracením;
 • s průjmem;
 • silné pocení;
 • vysoká teplota;
 • kolika;
 • na zácpu.

Nikdy nepijte své dítě násilím. Tělo každého dítěte je jedinečné a dítě určí, kolik vody denně potřebuje..

Jak zalévat dítě

Pediatrové doporučují, aby si dítě zvyklo pít trochu vody ze lžíce. Tato metoda má několik výhod:

 • děti si rychle zvyknou na „dospělé“ příbory;
 • je snazší řídit objem a rychlost spotřeby vody.

Ve vyšším věku, kdy není třeba přísně kontrolovat množství opilé vody, se dají děti pít vodu z pitné mísy nebo z hrnečku.

Stanovisko Dr. Komarovského

Na otázku, zda novorozenci potřebují vodu během kojení, Komarovsky Evgeny Olegovich odpovídá:

Kdy mohu dát novorozence vodu během kojení??

Mateřské mléko není jen jídlem pro dítě, ale také nápojem, protože v 9/10 se skládá z vody.

Tělo ženy se může přizpůsobit potřebám dítěte a určit složení mléka v závislosti na jeho potřebách. Zdá se, že další voda není nutná, nicméně existují situace, kdy dítě ještě stojí za to dabovat. Kdy mohu dát novorozence vodu během kojení, kdy to nemůžete udělat?

Kdy dát novorozence vodu během kojení?

Kojení dítěte do 3 měsíců věku by měl být doporučen pouze pediatrem. Starší děti mohou dostat vodu beze strachu z opuštění prsou. Pokud dítě rád pije vodu, neměli byste ho připravovat o pití. Dehydratace je velmi nebezpečná, je důležité, aby si rodiče pamatovali rychlý metabolismus novorozence a výraznou ztrátu vlhkosti.

Grudnichkov je lepší začít pít ve věku 4 měsíců a starších. Doporučuje se to mezi kojením. Objem vody spotřebované denně je pro každé dítě individuální, pediatrové však nedoporučují dávat dětem více než 100 ml tekutiny na 1 kg tělesné hmotnosti denně. To zahrnuje také mateřské mléko, takže voda odpovídá 30 až 70 ml, v závislosti na potřebách dítěte.

Můžete pít své dítě jak z láhve, tak lžičkou. Druhá možnost je výhodnější, protože v budoucnu změkčí proces zavádění doplňkových potravin, dítě si bude pamatovat, k čemu je tento příbor a k čemu slouží. Nezapomeňte, že novorozenci mají stále velmi malý objem žaludku, takže nemusíte dávat hodně vody najednou. Nejprve postačí 2-3 lžičky.

Potřeba tekutin se v některých případech výrazně zvyšuje. Například nedostatek vlhkosti je způsoben příliš suchým vnitřním vzduchem nebo přehřátím. V horkém počasí ztratí děti také hodně vlhkosti a potřebují pít.

 • vzácné močení;
 • suché sliznice, kůže, jazyk;
 • sestup z fontanelu.

Lékaři doporučují dávat vodu na nachlazení a jiná onemocnění, která jsou doprovázena zvýšením tělesné teploty. Často voda pomáhá, když malý člověk škytá.

Mohu dát novorozencům vodu? Co říkají přední odborníci?

Slavný pediatr E.O. Komarovsky tvrdí, že děti by neměly být nuceny pít vodu, pokud to nechtějí. Rodiče by však měli dítěti pravidelně pít, protože v tomto věku stále nedokáže prokázat žízeň. Máma a táta, když jsou s dítětem, by měli mít vždy čistou láhev speciální pitné vody pro děti od narození.

Komarovsky poznamenává, že pokud je nedostatek mateřského mléka, je to kontraindikace pitné vody. Ženské tělo se přizpůsobí potřebám dítěte, a pokud se na prsu stává méně často, může mléko úplně zmizet..

Evgeny Olegovich věnuje pozornost tomu, jaká voda může být novorozencům věnována. Vařené je „mrtvé“, zvířata to nepijí, nemá to nic společného s přírodním pitím. Lékař nevidí nic špatného s použitím kompotů, klobás, želé, ovocných nápojů, pokud jsou tyto produkty vhodné pro věk dítěte a nejsou kontraindikovány kvůli alergiím a jiným možným patologiím.

Pediatr Irina Vostrikova tvrdí, že novorozenci nemusí být dotováni, pokud kojící žena dostává dostatek tekutin denně a pije nejméně 2 litry čisté vody denně. Navíc, v horkém počasí mezi krmením může být dítěti podáno 10 až 15 ml vody, ale pouze pokud to neodmítne. Je vhodné nedovolit překročení denní normy ve 150-200 ml vody, jinak se může výrazně zvýšit zátěž zažívacího traktu. Někdy můžete dát vodu v noci, to platí pro případy, kdy se dítě probudilo a pláče, a rodiče si jsou jisti, že nemá hlad.

V takových případech není možné kojit novorozence během kojení?

Hlavním pravidlem, které musí mladí rodiče dodržovat, je nepodávat dětskou vodu, pokud o to nepožádá a nechce ji, jakož i při absenci příznaků dehydratace. Během prvních tří měsíců života se novorozenec nemusí dotovat vůbec. Pokud má matka pocit, že dítě má žízeň, jen mu dejte hrudník. Mléko pomůže vyrovnat ztrátu tekutin, zatímco dítě pije přesně tolik, kolik potřebuje.

Rovněž nemusíte dávat vodu navíc, pokud je dítě podvyživené. Po vypití vody může mít falešný pocit sytosti a přestane „bojovat“ o mléko v hrudi své matky.

Přebytečná voda může vést k průjmu. Pokud tekutina není dostatečně vyčištěna a filtrována, může infekce proniknout do dětského těla, což má za následek vážné nemoci, které je u dětí velmi obtížné bojovat..

 • vařený z kohoutku (při vaření ne všechny bakterie umírají, zatímco taková kapalina obsahuje chloridové sloučeniny nebezpečné pro kojence);
 • z otevřených zdrojů (pravděpodobně obsah dusičnanů, škodlivých bakterií a dalších složek nebezpečných pro děti);
 • minerální a sycené oxidem uhličitým;
 • z běžných domácích filtračních džbánů určených pro dospělé;
 • pokud výrobní láhev nemá odpovídající označení, že je určena pro děti, s uvedením věku dítěte;
 • pokud od otevření dětské vodky uplynulo více než den a bylo uloženo mimo chladničku;
 • od neznámých výrobců, získaných na podezřelých obchodních místech, s porušenou integritou balení, vypršela platnost.

Malý muž potřebuje vodu od narození. Pokud je dítě kojeno, dostává během prvních měsíců života dostatečné množství tekutiny s mateřským mlékem. Existují však situace, kdy je stále nutné mléko novorozence dojit. Než dáte dětskou vodu, měli byste se určitě poradit s pediatrem.

autor-expert: Andrei Gennadievich Smirnenko,

pediatr, kandidát lékařských věd, homeopat

Co si myslíte o tom, kdy můžete dát novorozeným, milým čtenářům vodu? Do komentářů napište své myšlenky a názory!

Musím dítě dojit?

Dospělý musí pít až dva litry tekutin denně, ale kolik potřebuje dítě k pití? Tuto otázku nejčastěji kladou mladé matky, protože musí upravit výživu dítěte, přestože je na kojení nebo umělém krmení. Hodně se mluví o mateřském mléce. Je to dost pro dítě? Měl bych dát vodu novorozencům, kteří jsou výhradně kojeni?

Mateřské mléko a voda: doporučení WHO

Jakmile se dítě narodí, zástupci starší generace spěchají na záchranu s doporučeními, které v noci nabízejí, aby se jim dítě nenakrmovalo, ale aby jim daly trochu vody. Podle současných doporučení WHO by se však novorozenec měl nakrmit na vyžádání a voda by měla být do výživy kojenců zaváděna pouze od 4 do 6 měsíců. Faktem je, že mateřské mléko má jedinečné složení, které nahrazuje dítě jídlem a pitím. Kromě hlavních živin se skládá až z 88% vody. Ženské tělo je navrženo tak, že produkuje tolik mléka, kolik dítě potřebuje. To znamená, že pokud chce dítě pít, bude často požadovat prsa, proto se množství mléka produkovaného matkou zvyšuje. Stejná situace je pozorována u složení mateřského mléka - mění se s vyrůstáním dítěte i na jeho žádost. Pokud dítě často krátce cucí prsa, spotřebovává více předního mléka, je méně tuku, 88% vody. Pouze ve složení je takový nápoj pro novorozence mnohem užitečnější než běžná pitná voda se stráží. Obsahuje mnoho živin, mléčný cukr, soli, udržuje rovnováhu elektrolytů těla dítěte. Proto je zdravému dítěti úplně mateřské mléko a je nutné pít navíc, ledaže by to bylo na základě lékařského posudku.

Se zavedením prvního krmení by však měla být do dětské výživy postupně přidávána voda, protože ovocné pyré, které se dítě snaží nejprve, obsahují méně vody než mateřské mléko.

Ujistěte se, že vaše dítě má dostatek tekutin

Některé matky dávají svému dítěti více pít kvůli jejich nevědomosti, než by to bylo nutné, věřící, že dítě nedostává dostatek tekutiny. Ve skutečnosti, pokud dítě získá více než 600 g za měsíc a píše až 12krát denně, pak jsou všechny životně důležité příznaky dítěte normální, není třeba dítě doplňovat. A ještě více, pokud matka krmí novorozence na vyžádání, aniž by čekala 3 až 4 hodiny, potom dítě vysaje tolik mléka, kolik potřebuje. Stojí za to dát dětskou vodu během nemoci a se zavedením doplňkových potravin. Současně je lepší dávat vodu z hrnečku nebo speciálního nerozlití. Časem je lepší pít novorozence asi za 10 minut. před hlavním jídlem, takže se dítě opije a připraví žaludek na těžší trávení mléka.

Lékařské indikace pro pájení

Dokud dítě nevyroste a nezraje, pochybují mladou matku neustále mučí. Existují však případy, kdy se novorozenec napije, když je kojení ze zdravotních důvodů. Hlavní důvody:

 • horečka, nachlazení, horečka - další příjem tekutin během tohoto období pomůže snížit suchou pokožku, obnovit rovnováhu mezi vodou a solí v těle a zmírnit celkový stav onemocnění;
 • průjem, zvracení, odstranit tekutinu z těla, takže další pití vám to pomůže;
 • zácpa - přebytečná tekutina ředí stolici, což pomáhá vyprazdňovat;
 • žloutenka - pokud kojíte dítě trochu během kojení, nemoc jde rychleji. Částice přebytečného železa se vylučují močí z těla dítěte a symptomy nemoci zmizí;
 • silné pocení;
 • vysoká teplota, nízká vlhkost - silné teplo na ulici není důvodem dop, matka v tuto chvíli potřebuje dostatek nápoje a dítě by mělo zajistit pohodlné podmínky (stín, který odpovídá tepelným podmínkám oděvu), pokud možno, dát prsa. Aby se předešlo dehydrataci, měla by být optimální teplota v místnosti, kde se dítě nachází, udržována na 20 stupních, vlhkost ne více než 70% a při procházkách na čerstvém vzduchu si můžete trochu mléka do mléka;
 • Lékař může dát indikaci dalšího pití novorozence se střevní infekcí a žaludeční nevolností. V takovém případě, pokud je narušen gastrointestinální trakt, je třeba postupovat podle pokynů pediatra o tom, kolik, kdy dát dětskou vodu, podat léčivou koliku (zakoupenou nebo koprovou vodu);
 • několik doušek teplé tekutiny pomůže vyrovnat se s škytavka.

Je vhodné dojit dítě, pokud existují jasné známky dehydratace:

 • teplo;
 • neklid, suché rty, oči;
 • změna barvy moči na tmavší, příliš koncentrovanou a močení ne více než 7krát denně;
 • sestup z fontanelu.

V některých případech mohou být důsledky tak závažné, že je nutný lékařský zásah a hospitalizace..

Jaká voda je lepší dát novorozence

Není zcela správné předpokládat, že by děti měly používat převařenou vodu. Při varu jsou některé bakterie usmrceny a navíc tato voda obsahuje hodně chlóru, což je pro mladé zdraví příliš škodlivé. Voda pro novorozence by neměla být odebírána z otevřených zdrojů, které obsahují zbytečné dusičnany a škodlivé nečistoty, a rovněž nedávají dětem minerální vodu ani nakoupenou sodu. Voda procházející jednoduchým filtrem doma nebude fungovat.

Správný nápoj si můžete zakoupit v obchodě nebo lékárně. Jedná se o balenou vodu pro kojence, která nutně obsahuje informace o testu RAMS. Požadavky na takovou tekutinu jsou vážnější než u běžné vody pro dospělé. Látky v něm obsažené:

 • vápník - méně než 60 mg na litr;
 • draslík - až 20 mg;
 • sodík - méně než 20 mg;
 • hořčík méně než 30 mg / l.

Celkové množství minerálů by nemělo být vyšší než 300 mg na 1 litr.

Existují zvláštní požadavky na dodávku takové vody - není třeba ji vařit, ale je lepší uchovávat otevřenou láhev v lednici pouze 1 den po jejím otevření. Je lepší koupit vodu ve skleněné nádobě nebo z polykarbonátu - tuto kapacitu můžete rozlišit číslem 7 uvedeným na dně láhve..

Někteří rodiče si kupují speciální dětský filtr - poměrně pohodlné a výnosné zařízení. Filtr - džbán čistí vodu dobře, chytí v průměru 150 litrů. Po očištění je voda užitečná nejen pro pití novorozence, ale také pro přípravu dětských jídel.

Teplota by měla být až 30 stupňů pro novorozence a v prvních měsících života může být teplota snížena na 20 stupňů. Vyvarujte se příliš studené vody, která povede k bolesti v krku a také velmi horké - dítě může spálit sliznice nebo zácpu..

Kolik vody může dát novorozence

Pokud nebudete dodržovat dávkování při pití novorozenců, můžete udělat vážnou chybu - dítě si zvykne na pitnou vodu, ne na mléko. Naplní jí to žaludek nebo odmítne jíst. Proto musí mladí rodiče určitě objasnit doporučené množství tekutin pro každý věk. U kojenců je norma nejvýše 60 ml denně, dítě by mělo pít ze lžíce, dávat ne více než 20 ml najednou, ledviny dítěte budou správně fungovat a rodiče mohou snadno kontrolovat množství spotřebované vody.

Je nutné dávat kojencům vodu při umělém a smíšeném krmení

Při umělém krmení konzumují děti ze směsi velké množství bílkovin. To znamená, že od prvních dnů přijetí je nutné zavést vodu do stravy. Měl by být podáván mezi krmivy, zatímco objem kapaliny by neměl ovlivňovat objem jídla. Voda by měla být podávána z láhve, šálku nebo lžíce podle potřeby.
Při smíšeném krmení - voda by měla být podávána v mnohem menším množství než umělá. Průměrná norma pro novorozence je od 100 do 200 ml za den.

Pokud se dítě narodilo zdravé, bylo okamžitě kojeno, láhev nerozpoznal, pak nepotřebuje další pití. Pro zvýšení laktace je matkou vyžadován větší, hojnější příjem tekutin. Dítě dostane všechny potřebné stopové prvky z mateřského mléka, v prvních měsících svého života příliš nerozlišuje touhu pít od hladu. A později, již po 3 měsících, samo dítě ukáže své matce, že chce pít, ale i v tomto případě by měl být nápoj nabízen pouze dítěti, nemusíte ho nalévat násilím ani ho nechat pít. Rovněž stojí za to dabovat děti s nepohodlnými fyziologickými stavy, a to ze zdravotních důvodů, jakož i děti, které kojí.

Měla by být novorozence dána voda

Existuje mnoho otázek pro mladé matky, z nichž jednou je, zda novorozenci potřebují vodu pro kojení, a pokud ano, kolik a za jakých okolností. Problém je docela relevantní.

Odpověď na otázku, zda děti potřebují vodu, je celkem jednoduchá. Jen se pokuste mentálně vrátit, dokonce před sto lety. A řekněme si, kolik matek má vždy dostatek čisté (zjevně vařené) vody, aby dala svému dítěti bez rizika jeho zdraví? Po mnoho tisíc let lidské evoluce nedostaly děti v prvních měsících života vodu, protože to znamenalo přímé nebezpečí pro jejich život. To znamená, že u člověka jako biologického druhu je neobvyklé, že malé děti pijí. Stejně jako u jiných savců však mláďata začnou dostávat vodu, když začnou jíst stejné jídlo jako jejich rodiče.

Pokud hovoříme nejen o zdravém rozumu, ale také o lékařských důvodech, pak Světová zdravotnická organizace a nejnovější pokyny Ministerstva zdravotnictví Ruské federace navrhují, aby nedojčeným dětem bez zvláštních lékařských indikací nebyly podávány další nápoje, a to až do šesti měsíců. Proč?

Prvním nebezpečím je podvýživa. Žaludek dítěte je velikost jeho pěst a je schopen přijmout a zpracovat omezené množství příchozího jídla (v prvním měsíci života je to 1/5 - 1/6 tělesné hmotnosti denně). A zvláštnost nervového systému novorozence je taková, že voda způsobuje falešný pocit sytosti. Proto je důležité, aby matka pochopila: pokud její dítě vypilo 100 ml vody, nedostalo 100 ml mléka. Navíc růst a vývoj dítěte závisí na mléce a voda mu nepřináší absolutně žádný užitek.

Druhým nebezpečím je snížení produkce mléka. Mléko se vyrábí v reakci na sání dítěte, to znamená, kolik dítě saje - tolik mléka následně dorazí. Pokud matka dala dítěti vodu, pak bude méně kojit. Obzvláště nebezpečné jsou v tomto ohledu noční pití dítěte vodou, protože během nočního krmení je stimulována produkce hormonu prolaktinu, což zvyšuje denní produkci mléka. To znamená, že dítě, které v noci živí prsa své matky, si tak během dne poskytne potřebné množství mléka. A pokud „dobrodruzi“ radí matce „podvádět dítě vodou, aby se v noci neobtěžovala“ - domnívejte se, že můžete dítě podvádět, ale nemůžete oklamat přirozený systém produkce mléka...

Třetím nebezpečím je narušení přirozené rovnováhy v zažívacím systému dítěte. Dítě se narodí se sterilním střevem a do asi šesti měsíců dochází k aktivnímu očkování jeho prospěšné mikroflóry. Mateřské mléko pomáhá utvářet a udržovat přirozenou rovnováhu bakterií v trávicím systému a vše, co dítě během mateřského mléka během této doby života dostává, tuto rovnováhu zhoršuje. A pokud se praxe pití stává konstantní, pak se u dítěte často vyskytuje nadměrné množství škodlivé mikroflóry nad prospěšným - jevem, který naši lékaři obvykle nazývají dysbiózou. Studie provedené Světovou zdravotnickou organizací konkrétně ukazují, že většina kojenců výhradně kojených během prvních 6 měsíců je zdravých a dobře rostou. A děti, které kromě mateřského mléka, které dostaly vodu nebo čaj, trpěly střevními poruchami třikrát častěji než děti, které byly plně kojeny... Potřebujete takové riziko?

Čtvrtým nebezpečím je pravděpodobnost selhání prsu. Voda se obvykle podává z láhve s bradavkou, což často vede děti k „zmatku bradavky“ - tj. Odmítnutí sát matce prsa ve prospěch láhve.

Podívejme se nyní na argumenty těch, kteří trvají na potřebě rozdrobit vodu.

„Voda pomáhá eliminovat kojeneckou žloutenku“

Žloutenka způsobuje bilirubin, což je enzym rozpustný v tucích. Není rozpustný ve vodě, ale rozpustný v tucích. To znamená, že voda se nevylučuje z těla, ale vylučuje se přesně kolostrem a následně mlékem, které na rozdíl od vody obsahují optimální proporce pro dětské tuky..

"Například mléko je stejné jídlo jako kaše." Hlad musí být spokojený s jídlem a žízní po pití. V opačném případě dítě získá další kalorií! “

Ve skutečnosti je konzistence mléka a obilovin zcela odlišná. Mléko je 85 až 90% vody. Pokud by dospělí neustále jedli stejné tekuté jídlo, pak by neměli žádné předpoklady, že by bylo nutné ho ještě více zředit... Kromě toho malé dítě do určitého věku nerozlišuje hlad a žízeň. Proto, jak již bylo zmíněno, voda v něm vytváří pocit falešné sytosti a vytlačuje mateřské mléko. Posouváme důraz: protože získání vody není biologicky odůvodněné, je správné říci, že dítě, které je výhradně kojeno, dostává „extra kalorií“, ale že dítě, které je dopováno vodou, ztrácí potřebné kalorií.

"Voda by měla být podávána, pokud je venku horká a místnost má suchý vzduch"

V létě se tlumení projevuje teplem a v zimě suchým vzduchem ve vytápěné místnosti. Mnoho studií však bylo provedeno po celém světě v suchých a horkých zemích (například v Indii při teplotě 35-40 ° C a vlhkosti od 10 do 35%; v Pákistánu při teplotě 27,4-40,7 ° C a vlhkosti od 24 do 77%; v tropy při teplotách od 4 do 41 ° C a vlhkosti od 9 do 60%), což jasně ukázalo, že děti, které dostaly pouze prsa, byly dehydratací méně než děti, které byly krmeny pouze mateřským mlékem. Faktem je, že mateřské mléko obsahuje optimální koncentraci všech solí a minerálů nezbytných pro dítě - mimochodem, pokud dospělý trpí dehydratací, doporučuje se mu obnovit rovnováhu vlhkosti nejen čistou vodou, ale roztokem speciálně vybraných solí... Takže, pokud Máma si myslí, že je pro dítě horké - neměl by být přidáván vodou, ale je jednodušší oblékat a ventilovat místnost! Dítě, které má žízeň, jednoduše požádá matku o prsa častěji. Při extrémním teplu můžete tělo dítěte otřít studenou vodou a vzduch z místnosti způsobí, že parní zvlhčovač nebo jednoduchý rozprašovač bude méně suchý, ale v tomto případě je voda žádoucí venku a ne uvnitř těla dítěte...

"Pokud je dítě nemocné, nemůžete se obejít bez vody - obnoví rovnováhu vlhkosti, pomůže odstranit viry močí a v něm se mohou rozpustit léky."

Ve výše uvedeném neexistuje jediná funkce, s níž by mateřské mléko nedokázalo lépe poradit než voda. Stejný lék, který se dítě bude snažit co nejlépe plivat, když se zředí vodou, bude brát mnohem příznivěji s vyjádřeným mateřským mlékem, což také pomůže lepší absorpci.

"Moje dítě se někdy uklidní až poté, co dostane láhev vody."

Klíčovým slovem je zde láhev. Z mnoha různých důvodů chce dítě někdy sát něco, ale nikoli hrudník své matky. Dva z nejjednodušších a nejnebezpečnějších způsobů, jak uklidnit dítě, které právě nemá matčinu prsa, je sát jí čistě umytý prst nebo jen spát, protože děti, které jsou unavené denními dojmy, se takto chovají před usnutím.

"Každý má žízeň a děti nejsou výjimkou!"

Existuje mnoho potravin, které mohou dospělí bezpečně jíst, ale které způsobují velké problémy dětem, protože jejich trávicí systém není dostatečně zralý. Pokus o krmení dítěte se zaměřením na potřeby dospělého žaludku by měl závažné následky. Většina dětí sama odmítá pít vodu, kterou jim nabízí, a začnou uhasit žízeň až po 9–12 měsících.

Jak pít dítě s umělým krmením?

Jak pít dítě s umělým krmením?

Když se v domě objeví dítě, okamžitě vyvstává mnoho otázek o tom, jak se o něj správně starat. A jedna z nich je spojena s množstvím vody potřebné pro umělé krmení. Dnes o tom mluvíme.

Potřebuji vůbec vodu?

V případě přirozeného kojení vůbec nevznikají otázky týkající se další vody. Většina pediatrů pevně věří, že v této situaci není potřeba voda, protože je obsažena ve správném množství ve složení mateřského mléka. Při tomto způsobu krmení dítě nejprve vysává první porce mléka, které se používá k pití, a potom se používá tzv. „Zpětné“ mléko, které funguje jako jídlo. Příroda vymyslela všechno správně, navíc, i v závislosti na klimatu a sezónnosti, se složení mateřského mléka mění. Například v letním období se stává tekutějším, v zimě naopak hustší a vysoce kalorický. Ze všech výše uvedených důvodů kojící děti nepotřebují další vodu, dokud nejsou k dispozici žádné doplňkové potraviny..

V případě umělého krmení je však situace úplně jiná. Rozhodně potřebuje vodu, protože ve složení směsí je více bílkovin než v mateřském mléce, a proto je pro její plné štěpení potřeba více tekutin. Takže novorozenec při umělém krmení potřebuje další vodu průběžně, měl by být dáván mezi krmením směsi.

Umělé děti lépe dávají vodu z láhve. Získejte speciální vodní nádrž. Ale pro ty, kteří kojí se zavedením doplňkových potravin, je vhodnější dávkování ze lžíce. Jinak může dítě odmítnout kojení, protože bradavka je pro krmení výhodnější..

Ujistěte se, že teplota vody v počáteční fázi je stejná jako tělesná teplota (asi 36 stupňů). Následně můžete mírně snížit teplotu na pokojovou teplotu, což lze provést po dvou až třech měsících.

Je lepší pít dítě hodinu po dokončení krmení, protože kojenecká výživa je také naředěna vodou, proto dítě nebude chtít pít ihned po jídle.

Proč děti potřebují umělou vodu??

 • Díky dodatečnému pití dítě nejen lépe vstřebává jídlo, ale netrpí zácpou (častý problém dětí při umělém krmení). S nedostatkem tekutin v těle se stolice stává suchší a hustší, což způsobuje potíže s jejich výstupem.
 • Voda také slouží jako dobrý pomocník pro škytavku, uvolňuje křeč hrtanu a bojuje proti příčině stavu. A aby se předešlo opakování potíží, je nutné dítě zahřát, zaujmout ho ve svislé poloze (pokud bylo dítě ve spěchu během krmení a vzduch vstupuje do trávicí soustavy) a uklidnit se (v případě, že škytavka vzniká v důsledku stresové situace a nadměrného buzení)..
 • Když mají děti horečku, měla by jim být také dána voda. Zmírňuje stav a stabilizuje teplotu, díky čemuž je vše zbytečné odstraněno z těla.
 • Když dítě trpí zvracením nebo průjmem, potřebuje zejména vodu, protože tělo rychle a ostře ztrácí hodně tekutin a je nutné kompenzovat ztracenou vlhkost. V těchto případech se vyplatí zalévat dítě tak často, jak chce.
 • Existuje velmi kontroverzní prohlášení o skutečnosti, že voda je údajně užitečná pro novorozenou žloutenku. Lékaři však tvrdí, že vzhledem k tomu, že se žloutenka vyskytuje v důsledku zvýšeného obsahu ve vodě nerozpustného bilirubinu v krvi, další voda nepomůže zmírnit stav a odstranit tuto látku.

Výběr vody pro další pití dítěte

Děti jsou samozřejmě naprosto zakázány dávat vodu z vodovodu, dokonce i filtrovanou vodu. Je lepší riskovat a kupovat speciální balenou vodu pro kojence, najdete ji v jakékoli lékárně nebo dokonce v běžném obchodě. Označuje věk dítěte a složení minerálů. I ve speciální dětské vodě se často vyskytují potřebné vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro rostoucí tělo. A pro láhve se používá plast, který je zcela bezpečný pro zdraví.

Ideálním řešením je artézská nebo pramenitá voda z čistého zdroje. Pokud není možné zakoupit speciální dětskou vodu, je vhodná jakákoli balená voda bez plynu. Pamatujte, že příliš mineralizovaná voda je pro kojence nepřijatelná, je lepší dát přednost neutrálním sloučeninám. Proto štítky pečlivě prostudujte.

Pro ty, kteří používají vysoce kvalitní vodní filtry, je také vhodná možnost filtrované kapaliny. V nejextrémnějším případě si můžete vzít převařenou vodu, nepoškozuje ji, ale je málo užitečná. Důvodem je, že při vaření se ničí zdravé soli i škodlivé látky. Proto je taková voda prakticky bezvýznamná, pouze uhasí žízeň. Odvar z bylin je ale místo vody docela vhodný, ale nemůžete si vzít žádnou z nich, ale pouze ty, které jsou určeny speciálně pro kojence. Pokud mají děti kolickou, koprovou nebo fenyklovou vodu, je-li dítě nadměrně nadměrné, podejte si heřmánku a mátu. Pro studené dítě je však vhodná lípa. Čaje pro děti v granulích jsou obzvláště pohodlné, snadno se používají a jsou zcela bezpečné pro novorozence.

Pro děti nemůžete sladit vodu. Ano, děti pijí tento nápoj lépe, ale cukr pouze zvyšuje žízeň. Cukr je také obtížné pro tělo absorbovat a přetížení. Pokud dítě v současné době odmítá pít, nepotřebuje to nyní. A nesnažte se přidávat cukr a pít ho násilím, je lepší počkat, až se dítě chce pít.

Kolik vody je potřeba pro dítě při umělém krmení?

Nejprve se zaměřte na přání dítěte. Nabídněte mu vodu a sám se rozhodne, zda chce pít nebo ne. Nikdy ho nenuťte pít vodu násilím.!

Když je venku horké nebo ucpané v místnosti, můžete své dítě pít častěji, i když v tomto případě to bude každých 20–30 minut normální. A v chladném počasí (doma méně než 20 stupňů) je nepravděpodobné, že by dítě vůbec nechtělo pít, s největší pravděpodobností bude mít s touto směsí dostatek tekutiny. V pohodlných pokojích s teplotou 24 stupňů Celsia musíte dát svému dítěti asi 60 až 100 mililitrů vody denně. Ale ani zde není jasný přehled. Ovlivňuje touhu dítěte a klimatické podmínky a hustotu použité směsi.

Vždy existují děti, které milují nebo nemají rádi vodu vůbec. Vezměte v úvahu skutečnost, že objem žaludku dítěte je malý, je to pouze asi 250 mililitrů. Proto čím více vody v ní bude, tím méně prostoru zůstane pro směs. Takže na nějakou dobu před krmením je lepší nepít dítě. Poslouchejte potřeby dětí a pak nevzniknou žádné problémy s pitím!

Jak zalévat děti, je možné dát dítěti vodu?

Voda pro člověka je životně důležitou přírodní látkou. Sám muž se skládá z 85%, potřebuje ho jako živné médium pro nitroděložní vývoj a poté od narození ho dostává do mateřského mléka.

Protože mateřské mléko obsahuje 9 dílů vody a zbývající složky - bílkoviny, uhlohydráty, tuky, vitamíny, minerální složky tvoří pouze jednu část. Z toho někteří docházejí k závěru, že dávání vody dítěti není nutné.

Názory na toto téma jsou odlišné, ale rodiče by si měli poslechnout, co říkají odborníci. A do dvou měsíců po narození dítěte doporučujeme doplnit nápoj navíc. To je nejlepší možnost kompenzovat ztrátu vlhkosti během horkého období..

Jak to udělat, když může být dítěti dána čistá voda a kolik důležitých otázek závisí na jeho blahu, stavu jeho kůže, normálním trávení, pohybech střeva.

Potřebuje dítě vodu?

Při čistém kojení novorozenec nepotřebuje vodu až do věku dvou měsíců. Vlhkost nezbytná pro fungování těla je v mléce dostatečná.

Pokud jde o budoucí období, pak se maminka musí řídit určitými faktory a pravidly:

 1. Od tří měsíců, pokud je dítě žízeň, můžete začít dávat vodu.
 2. Potřeba dalšího pití můžete určit pomocí sucha v ústech, na rtech.
 3. Signálem toho, že dítě potřebuje trochu vody, je znatelné pocení.
 4. Pití by se mělo provádět ze lžíce, aby se dítě nepřizpůsobilo dítěti předem.

Vodichka musí být nabídnuta a sledovat reakci dítěte. Pokud odvrátí hlavu, postup by měl být zastaven, není nutné pít dítě násilím.

Kojící matky by měly vědět, že novorozené dítě může uhasit žízeň tím, že obdrží první dávku mléka. Počáteční pramínky jsou bez tuku, dítě se s nimi úplně opije a pak začne sát plnotučné mléko a sníží.

Když dítě může dostat vodu

Za optimální začátek třetího měsíce se považuje optimální věk, kdy se do stravy dítěte zavádí voda. Proč pití vody nemá místo ve stravě prvních týdnů, se vysvětluje jednoduše. Opilá tekutina se odehrává v žaludku, dítě vysává méně mléka.

Výsledkem mohou být nepříjemné důsledky pro matky:

 • bude nutné vyjádřit přebytečné mléko;
 • produktivita prsu klesne.

Není třeba se bát, že ublížíte dítěti tím, že mu dá trochu vody. Pokud ji nepotřebuje, vyplivne to. Řešením žízní v prvních několika měsících je časté připojení k hrudi. Je to tato technika, která přispívá k tvorbě počáteční nízkotučné porce mléka.

Dr. Komarovsky o tom, zda pít novorozenou vodu:

Kolik vody dát novorozence?

Díky vzhledu prvorozených v rodině mají mladí rodiče spoustu otázek: jak se vykoupat, krmit, oblékat se a podvádět. Starší generace, zastoupená prarodiči, dobrovolně sdílí své zkušenosti a znalosti, aniž by vzala v úvahu, že v průběhu několika desetiletí se mohly změnit přístupy k vývoji novorozenců a jejich výživě. Kámen úrazu může být dokonce nejnebezpečnější otázkou: zda dát novorozenému dítěti další pití a kolik vody by měl pít denně.

Dříve byla ve stravě nutně přítomna voda pro novorozence. Nyní, podle doporučení zkušených pediatrů, kojené dítě nemůže být dojeno, pokud není přehřáté, není nemocné a nepociťuje žádné nepohodlí. Ale každá máma by měla cítit své dítě a reagovat včas na problémy. V jakých případech musí být dítě opilé a kolik vody by měl pít, měli by to vědět všichni rodiče.

Kojící voda pro novorozence

Zdravé dítě do 6 měsíců nevyžaduje další pití - potřebuje dostatek vody obsažené v mateřském mléce. Maminky vědí, že proces krmení lze obvykle rozdělit do dvou fází: první, ve které dítě saje tzv. „Přední“ mléko, a druhou, když se vylučuje „zadní“ mléko.

V první fázi dítě uspokojí žízeň a díky „zpětnému“ mléku, které má vyšší procento obsahu tuku, soutěží. Proto je důležité krmit dítě po dobu nejméně 10 minut, aby měl čas vysát „zpětné“ mléko, díky kterému bude přibírat na váze.

Pokud prvních šest měsíců života dítěte klesne na podzim, v zimě, na jaře, je zdravý a jeho rodiče si v bytě udržují optimální teplotní podmínky, potom se dítě může dobře obejít bez další vody. Pokud však v místnosti, kde dítě žije, je horké (teplota více než 20 stupňů), suché (vlhkost pod 50-70%), je oblečený a vřele se přehřívá, pak dítě potřebuje další pití.

Také musíte dát svému dítěti drink, pokud:

 • má zácpu;
 • onemocněl, tělesná teplota se zvýšila;
 • zřídka píše, což může naznačovat nedostatek vody ve stravě.

Voda pro cínu-řemeslníka

Ať už říkají výrobci dětské výživy, směsi se liší od mateřského mléka a nejsou absorbovány tělem dítěte. U uměle krmených dětí, které jsou krmeny nasycenými směsmi, je větší pravděpodobnost zácpy a jsou možné alergické reakce..

Pediatrové doporučují začít dítě uměle mnohem dříve, než dítě pít mámino mléko. Můžete mu dát drink po období novorozence - od 4 do 5 týdnů.

Jak a jakou vodu by mělo být dítěti dáno

Když se rozhodli dát dítěti drink, rodiče se obvykle setkávají s takovými problematickými otázkami: jak často pít, kolikrát, kolik času, jakou vodu, ohřát nebo ne.

Pediatrům se doporučuje pít dítě mezi jídly, asi hodinu po jídle. Pokud je dítě úzkostné, pláče, můžete mu nabídnout trochu vody kdykoli, ale ne před krmením. Dítě má malý žaludek, pokud pije vodu, pak může odmítnout mléko, takže je lepší dát mu trochu vody po jídle. Pediatrové a kojící poradci doporučují dávat dětskou vodu z lžíce. Rodiče tak mohou kontrolovat množství nápoje najednou.

Umělec, který jí láhve, už z nich může pít. Samozřejmě, že na procházky je pro všechny matky výhodnější používat lahve vody. Jeho teplota by neměla být nižší než 20-25 stupňů a při ponořování drobků je vhodné nejprve ohřát vodu na 30 stupňů..

Mnoho matek chce vědět přesnou odpověď na otázku „Kolik vody mám dát novorozenci?“ Stejně jako potřebuje uhasit žízeň. Pediatrové obvykle doporučují zaměřit se na tato čísla: asi 30 ml denně na 1 kg hmotnosti dítěte. Musíte dítě monitorovat a regulovat jeho pitný režim: pokud dojde k zácpě, dítě je horké, potí, ne močí, můžete mu nabídnout více vody. Obvykle je dáno dítěti několik lžiček najednou, dívat se, jak pije, dychtivě, s radostí nebo neochotně.

Dalším kamenem úrazu pro rodiče prvorozených je otázka, jakou vodu mu dát: vařenou, jarní nebo speciální lahvovou láhev pro kojence. Nejjednodušší a nejbezpečnější možností pro psychiku maminek a tatínek je vařená voda. Děti starší než 3–6 měsíců mohou dostat kojeneckou vodu na pití z lékárny nebo obchodu. Výrobci tvrdí, že prošli zvláštním čištěním a jsou navrženi speciálně pro tělo dětí. Jak ukazuje praxe, rodiče druhého, třetího dítěte, jak vyrůstá, dají mu pít vodu, kterou sami pijí - jaro, čištěný filtry nebo minerální stůl neutrální chuti.

Aby mohli novorozenci napít nebo ne dát, musí se rozhodnout rodiče a posoudit pohodu dítěte a stav jeho prostředí. Mladé mumie a tatínky si musí pamatovat několik „zlatých“ pravidel:

 1. Pokud je teplota vzduchu kolem 20-22 stupňů, musíte pít dítě. Čím je teplejší a sušší, tím rychleji dítě ztrácí tekutinu a musí být doplněno další vodou.
 2. Nezapomeňte dát vodu na střevní koliku a další problémy s bříškem. Dříve byla „koprová“ voda považována za všelék na zácpu, gazici, nyní téměř každý chápe, že musíte dát svému dítěti pít vodu - pomůže střevním šťávám při trávení potravy.
 3. Nejprve je třeba vodu ohřát na 30 stupňů, kojencům starším než 3 měsíce je již voda při pokojové teplotě.

Dítě se rozhodne, zda pít, nebo ne, hlavní věcí pro rodiče je poskytnout mu pohodlné podmínky (teplota, vlhkost), správně se obléknout, bez svinutí a nepřehřátí, a nabídnout trochu vody mezi krmivy. V horkých dnech během procházek, pokud se dítě intenzivně potí, by maminka měla mít vždy po ruce láhev vody, aby ji vypila a zabránila přehřátí. Při pozorném pozorování svého dítěte se maminka naučí rozeznat všechny příznaky v krátkém čase a bude jasně vědět, kdy má dítě žízeň a potřebuje další vodu..

Voda pro novorozence: od kdy dávat, příznaky dehydratace a přebytečná tekutina

Voda je nezbytná pro všechny živé věci. Mnoho pediatrů však radí mladým rodičům, aby novorozencům nedali vodu, dokud nedosáhnou určitého věku. Toto doporučení se týká zvláštností krmení dítěte, jeho individuálních potřeb, takže rodiče dítěte by měli vědět, zda potřebují dát novorozencům vodu během kojení..

Musím dítě dojit

Mateřské mléko obsahuje vše, co dítě potřebuje. Asi 90% z toho je tekuté, a proto, když je dítě krmeno mateřským mlékem, není mu třeba mu navíc nic dávat. To je způsobeno tím, že tělo dítěte dosud nerozlišuje mezi tekutinou a vodou, dostává vše, co potřebuje, s mlékem.

Pokud dítě potřebuje více tekutin, pak jen častěji vyžaduje prsa, zatímco konzumuje přední mléko, které není tak silné a nasycené. Ženské tělo cítí potřeby dítěte a přizpůsobuje se mu.

Dokud dítě nedosáhne věku 5-6 měsíců (s kojením), nepotřebuje vodu. Kromě toho může být přebytek tekutiny v těle dítěte stejně nebezpečný jako jeho nedostatek. Výjimkou je umělé krmení dítěte směsí. V tomto případě potřebuje vodu.

Proč nemůžete pít vodu s dítětem do 6 měsíců

Novorozenci začínají pít vodu ve věku 6 měsíců. Vše záleží na kvalitě a množství mateřského mléka u matky. Pediatr by měl rozhodnout, v jakém věku by mělo dítě pít vodu. Rodiče by si měli uvědomit, že žaludek dítěte je malý, o velikosti dětské pěsti, jeho naplnění vodou může mít negativní důsledky:

 • riziko rozvoje dysbakteriózy u dítěte se zvyšuje 3krát;
 • množství živin potřebných pro tělo se snižuje (veškerý volný prostor v žaludku je dáván vodě);
 • je obtížné odstranit bilirubin, který u novorozenců vyvolává fyziologickou žloutenku:
 • dochází k přetížení ledvin, z těla se vylučují soli.

Pokud žena dá dítěti vodu místo mateřského mléka, může být jeho výroba významně snížena. Neexistuje žádná záruka, že voda vstupující do těla je čistá a bezpečná. I ve vroucí vodě zůstávají látky škodlivé pro novorozence.

Jaká voda může být dána dítěti v gv

Pediatrové a rodiče by měli být velmi přísní ohledně kvality vody používané kojícími dětmi. Je zakázáno dávat dětem:

 • Vařící voda. Při varu se ničí pouze malé množství bakterií. Sloučeniny chloru přítomné v takové vodě jsou škodlivé pro kojence.
 • Voda z otevřených zdrojů (dobře, dobře). Voda obsahuje dusičnany a škodlivé bakterie pro organismus s nezralým imunitním systémem..
 • Minerální nebo šumivá voda. Taková voda vyvolává koliku a je škodlivá pro žaludek..
 • Filtrovaná voda prošla standardním filtrem. Kapalina vyčištěná tímto způsobem je bezpečná pro dospělé, ale není vhodná pro děti..

Batole mohou vydávat výhradně balenou vodu. Lze ji zakoupit v lékárně nebo supermarketu. Na lahvích s vodou určených pro malé děti obsahuje odpovídající označení. Balená voda obsahuje:

 • až 200 - 300 mg / l minerálů;
 • až do 60 mg / l vápníku;
 • až 5-20 mg / l draslíku;
 • až do 20 mg / l sodíku;
 • až do 10-35 mg / l hořčíku.

Balená voda se skladuje po otevření láhve ne déle než 1 den na chladném místě, nejlépe v lednici ve skleněné nádobě. Taková voda se nedoporučuje vařit.

Nakoupená voda je drahá. Za účelem úspory peněz si můžete zakoupit vodní filtr pro děti. Voda, která je vyčištěna, se používá k pití a přípravě směsí. Při nákupu věnujte pozornost kvalitě plastu. Je vhodné, aby takový filtr byl schválen pediatrem..

Jak provádět dávkování vodou

Voda se často kojí při kojení. Pokud dítě cítí potřebu tekutiny, pak ji neodmítne. Doping se provádí pomocí speciální kojenecké láhve s dudlíkem nebo běžnou lžičkou. Ve druhém případě dítě nejenže dostane tolik vody, kolik potřebuje, ale také se naučí používat lžíci, která následně usnadní krmení.

Při dávkování hraje velkou roli teplota vody. Musí být zahřátý na 26-30 stupňů Celsia. K tomu stačí lahvičku položit do nádoby s teplou vodou. Jak dítě vyroste, teplota vody se sníží a sníží na 20 stupňů Celsia.

Kolik vody potřebuje kojící dítě?

Množství vody spotřebované konkrétním dítětem během kojení je individuální. Pokud je dítě krmeno výhradně mateřským mlékem, pak denně nepotřebuje více než 1–2 hodiny. To je přibližně 30-70 ml. Při umělém krmení se zvyšuje množství vody. Jinak se kojenci začnou hroutit, zácpa je možná. Norm - 100 ml tekutiny denně. Většina potřebného dítěte se dostane s mlékem, takže při kojení postačuje stanovený počet lžic vody. Pokud však dítě odmítne pít tekutinu v tak malém množství, není třeba ho nutit.

Kojení dětská intoxikace

Přebytečná tekutina v těle dítěte může vést k intoxikaci těla vodou. Důvod je:

 • pít více vody, než je nutné kojící matce (7-8 sklenic denně stačí ke zvýšení mateřského mléka);
 • nucené pájení vody k dítěti;
 • časté používání klystýrů;
 • dítě polykání vody při koupání.

Ledviny dítěte, i když jsou plně tvarované, dosud nedokážou vylučovat veškeré množství vody, kterou používají. To vede k narušení rovnováhy voda-sůl a otravě.

Hlavní příznaky intoxikace vodou u dítěte

Pokud má dítě intoxikaci vodou, lze tomu rozumět podle následujících příznaků:

 • zvracení
 • výtok z oblasti kolem očí;
 • podrážděnost, slznost;
 • ospalost
 • uvolnění velkého množství potu;
 • záškuby končetin a svalů obličeje.

Při značné intoxikaci těla po dlouhou dobu existuje riziko rozvoje mentální retardace a dokonce mozkové paralýzy. Příznaky intoxikace se mohou objevit bez ohledu na to, jaká voda byla dítěti dána.

Názor pediatrů

Pediatrové doporučují dávat dítě vodou během umělého a kojení v horkém počasí. Děti musí dostávat tekutinu pravidelně. Známkami dehydratace dítěte je ochablá fontanel, suchá pokožka kolem očí. Děti začínají jednat a žádají více prsou.

V žáru se doporučuje nejen dokončit dítě, ale také jej otřít vodou. Tělo potřebuje vodu na celý život, ale jeho nadměrné používání, zejména u kojenců, může mít negativní důsledky. Vždy existuje nebezpečí, že pravidelné pití vody dítětem ho donutí opustit mléko. Při kojení není vždy nutná voda. Pokud dítě nepije vodu, není třeba ji nutit.

Články O Neplodnosti