Hlavní Bolest

Potřebuje dítě dát pitnou vodu

Pitná voda je důležitá pro tělo každého člověka, zejména pro děti. Téměř všechny matky se proto zajímají o to, zda by se dítěti kromě hlavní výživy mělo dostat vody. Názor pediatrů a babiček v této záležitosti se obvykle neshoduje. Starší generace trvá na tom, že své děti zalévaly již od prvních dnů života, ale lékaři doporučují počkat se zavedením do stravy. Důležitým bodem v tomto sporu je však způsob krmení. Proto zvažujeme, v jakých případech je nutné kojit děti vodou a jak to udělat správně.

Je nutné dát kojencům vodu během kojení

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nemusíte navíc kojit dítě do 6 měsíců věku. Vše je vysvětleno jednoduše - mateřské mléko pro 90% se skládá ze samotné vody, která plně uspokojuje potřebu dítěte, zbývajících 10% jsou vitamíny, stopové prvky, bílkoviny, tuky, sacharidy, nezbytné k posílení imunitního systému, rozvoji a růstu těla. Kromě toho objem žaludku dítěte není dostatečně velký, aby mohl přijímat další tekutinu, protože prostě nebude žádný prostor pro mléko.

Existují však situace, kdy tělo začne ztrácet velké množství tekutiny. V tomto případě je nutné podat pitnou vodu, aby se zabránilo rozvoji dehydratace u dítěte. Tyto zahrnují:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • přehřát;
 • zvracení, průjem;
 • teplé počasí;
 • nadměrná suchost vzduchu.

Po 6 měsících života mateřské mléko nestačí na vývoj a růst dítěte a nastal čas na zavedení doplňkových potravin. Poté je pro tělo potřeba tekutina navíc.

S umělým krmením

Dítě, které jí mléčnou směs, musí být dabováno, jinak se nedá vyhnout problémům se zácpou. Směs, i když je svým složením podobná mateřskému mléku, se stále mírně liší - obsahuje hodně bílkovin a je velmi výživná.

Smíšené krmení dítěte by mělo být také podáno..

Kdy a jak pájet

Objem žaludku dítěte je malý a ihned po jídle nebude schopen pít dostatek tekutiny. Voda se proto nabízí jednu hodinu po krmení.

Podává se dětem, které jsou krmeny mateřským mlékem pouze ze lžičky nebo ze stříkačky bez jehly, a pro starší děti z pijáku. Použití láhve s dudlíkem je nepřijatelné, protože je možné odmítnutí prsu. Koneckonců, můžete se z toho vysát bez velkého úsilí.

Kolik mohu dát za den

Objem tekutiny je individuální. V některých situacích stačí jedna lžička, ale stane se, že 10 ml bude malé. Existují však normy, které je třeba dodržovat. Zvažte, kolik vody dítě denně potřebuje:

 • až 1 měsíc - 15-20 ml;
 • 1-2 měsíce - 60-90 ml;
 • 5-6 měsíců - 90-100 ml;
 • 7-8 měsíců - 110-130 ml;
 • 9 - 12 měsíců - 130 - 150 ml.

Pokud dítě nepije požadovaný objem, nemusíte do něj nalít vodu. Samotné tělo ví, kolik tekutiny potřebuje.

Nebezpečí pitné přebytečné vody:

 • Podvýživa. Objem žaludku dítěte je velmi malý a pokud pije hodně vody najednou, bude v něm málo místa pro mléko. V důsledku toho dítě nedostane potřebné množství potravin a živin.
 • Snížená laktace. Při nasycení vodou bude dítě méně kojit, což nakonec vede ke snížení produkce mléka.
 • Narušení minerální rovnováhy. Nadměrný příjem vody v těle dítěte vede k tomu, že z něj jsou odstraňovány nejen škodlivé, ale i užitečné látky.
 • Zatížení močových cest se zvyšuje. Velké množství vody ve stravě vede k intenzivní práci ledvin a močového měchýře.

Proč dítě hodně pije

Množství spotřebované vody může být ovlivněno atmosférou a činností dítěte. V horkém počasí tělo vždy vyžaduje více. Také příliš aktivní děti budou pít hodně tekutiny, čímž se kompenzují náklady na energii.

Příznaky nedostatku vody v těle

Podmínky naznačující, že dítě nemá dostatek tekutin:

 • letargie, letargie;
 • suché oči, ústa;
 • nedostatek slz při pláči;
 • zapuštěný fontanel na hlavě;
 • snížená močení (méně než 6krát denně);
 • štiplavá tmavá moč.

Podobné známky naznačují vývoj dehydratace v těle. V tomto případě musíte dítě zalévat vodou každých 15 minut, 5-10 ml. Pokud se stav po několika hodinách nezlepší, potřebuje pomoc lékařů.

Která voda je vhodná

Malé děti by neměly pít vodu z vodovodu, protože se mohou vyskytovat bakterie, těžké kovy a další škodlivé látky. Až po průchodu filtrem s hlubokým stupněm čištění se stane bezpečným..

Pro kojence musíte koupit speciální dětskou balenou vodu. Má vyvážené složení solí, minerálů, je absolutně bezpečný, protože prochází přísným testem a je vhodný - nevyžaduje vroucí.

Pokud z nějakého důvodu není možné koupit takovou vodu, pak obyčejné z kohoutku, ale pouze vařené.

Vědci považují vařenou vodu za nevhodnou, protože v ní umírají nejen škodlivé, ale také všechny užitečné látky.

Co dělat, když dítě nechce pít vodu

Protože tato kapalina je bez chuti a bez zápachu, je pro dítě obtížné si na ni nejdříve zvyknout. Musí si na to být zvyklý postupně a nabízet v malých dávkách několikrát během dne mezi krmením. Starší děti mohou do vody přidat několik kapek šťávy nebo kompot. Jakmile si na to zvyknou, je doplněk postupně odstraňován.

Můžete experimentovat s jídly. Někteří děti dávají přednost pití pouze ze lžíce, jiné z běžné sklenice nebo pití. Někteří nemají rádi studenou vodu, zatímco jiní naopak teplou.

Můžete pít dítě například rozptylováním hračkou nebo sledováním karikatury.

Je normální, že dítě vyplivne vodu

Podobný jev může nastat z různých důvodů:

 • Mateřské mléko koaguluje v žaludku dítěte a dělí se na tvaroh, syrovátku, která obvykle vyjde, když se po jídle regurgitujete po několika hodinách. Navenek je průhledný, takže jej lze snadno zaměnit s vodou.
 • Zvýšená slinění u dítěte. Obvykle se tento jev nepovažuje za patologii a je pozorován během zubů. V tomto případě je regenerovaná tekutina slinami, které dítě nedávno spolklo.
 • Nadměrný příjem vody u dítěte současně.

Obvykle by množství, které dítě prasklo, nemělo přesáhnout 2 lžičky. Pokud se vyskytne velké množství výboje, pak je možná problém vážnější než ty uvedené. Ale pak budou pozorovány další příznaky nemoci - nadýmání, štiplavá moč, prodloužený pláč, úzkost.

Voda je důležitou součástí normálního fungování těla. Nepochybně musí být přítomna ve stravě dítěte, které jedí mléčnou směs. Podává se také během nemoci, horkého počasí, v přítomnosti suchého vzduchu v místnosti a po zavedení doplňkových potravin..

Jak pít dítě s umělým krmením?

Jak pít dítě s umělým krmením?

Když se v domě objeví dítě, okamžitě vyvstává mnoho otázek o tom, jak se o něj správně starat. A jedna z nich je spojena s množstvím vody potřebné pro umělé krmení. Dnes o tom mluvíme.

Potřebuji vůbec vodu?

V případě přirozeného kojení vůbec nevznikají otázky týkající se další vody. Většina pediatrů pevně věří, že v této situaci není potřeba voda, protože je obsažena ve správném množství ve složení mateřského mléka. Při tomto způsobu krmení dítě nejprve vysává první porce mléka, které se používá k pití, a potom se používá tzv. „Zpětné“ mléko, které funguje jako jídlo. Příroda vymyslela všechno správně, navíc, i v závislosti na klimatu a sezónnosti, se složení mateřského mléka mění. Například v letním období se stává tekutějším, v zimě naopak hustší a vysoce kalorický. Ze všech výše uvedených důvodů kojící děti nepotřebují další vodu, dokud nejsou k dispozici žádné doplňkové potraviny..

V případě umělého krmení je však situace úplně jiná. Rozhodně potřebuje vodu, protože ve složení směsí je více bílkovin než v mateřském mléce, a proto je pro její plné štěpení potřeba více tekutin. Takže novorozenec při umělém krmení potřebuje další vodu průběžně, měl by být dáván mezi krmením směsi.

Umělé děti lépe dávají vodu z láhve. Získejte speciální vodní nádrž. Ale pro ty, kteří kojí se zavedením doplňkových potravin, je vhodnější dávkování ze lžíce. Jinak může dítě odmítnout kojení, protože bradavka je pro krmení výhodnější..

Ujistěte se, že teplota vody v počáteční fázi je stejná jako tělesná teplota (asi 36 stupňů). Následně můžete mírně snížit teplotu na pokojovou teplotu, což lze provést po dvou až třech měsících.

Je lepší pít dítě hodinu po dokončení krmení, protože kojenecká výživa je také naředěna vodou, proto dítě nebude chtít pít ihned po jídle.

Proč děti potřebují umělou vodu??

 • Díky dodatečnému pití dítě nejen lépe vstřebává jídlo, ale netrpí zácpou (častý problém dětí při umělém krmení). S nedostatkem tekutin v těle se stolice stává suchší a hustší, což způsobuje potíže s jejich výstupem.
 • Voda také slouží jako dobrý pomocník pro škytavku, uvolňuje křeč hrtanu a bojuje proti příčině stavu. A aby se předešlo opakování potíží, je nutné dítě zahřát, zaujmout ho ve vzpřímené poloze (pokud bylo dítě ve spěchu během krmení a vzduch vstupuje do trávicí soustavy) a uklidnit se (v případě, že škytavka vznikne v důsledku stresové situace a nadměrného buzení)..
 • Když mají děti horečku, měla by jim být také dána voda. Zmírňuje stav a stabilizuje teplotu, díky čemuž je vše zbytečné odstraněno z těla.
 • Když dítě trpí zvracením nebo průjmem, potřebuje zejména vodu, protože tělo rychle a ostře ztrácí hodně tekutin a je nutné kompenzovat ztracenou vlhkost. V těchto případech se vyplatí zalévat dítě tak často, jak chce.
 • Existuje velmi kontroverzní prohlášení o skutečnosti, že voda je údajně užitečná pro novorozenou žloutenku. Lékaři však tvrdí, že vzhledem k tomu, že se žloutenka vyskytuje v důsledku zvýšeného obsahu ve vodě nerozpustného bilirubinu v krvi, další voda nepomůže zmírnit stav a odstranit tuto látku.

Výběr vody pro další pití dítěte

Děti jsou samozřejmě naprosto zakázány dávat vodu z vodovodu, dokonce i filtrovanou vodu. Je lepší riskovat a kupovat speciální balenou vodu pro kojence, najdete ji v jakékoli lékárně nebo dokonce v běžném obchodě. Označuje věk dítěte a složení minerálů. I ve speciální dětské vodě se často vyskytují potřebné vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro rostoucí tělo. A pro láhve se používá plast, který je zcela bezpečný pro zdraví.

Ideálním řešením je artézská nebo pramenitá voda z čistého zdroje. Pokud není možné zakoupit speciální dětskou vodu, je vhodná jakákoli balená voda bez plynu. Pamatujte, že příliš mineralizovaná voda je pro kojence nepřijatelná, je lepší dát přednost neutrálním sloučeninám. Proto štítky pečlivě prostudujte.

Pro ty, kteří používají vysoce kvalitní vodní filtry, je také vhodná možnost filtrované kapaliny. V nejextrémnějším případě si můžete vzít převařenou vodu, nepoškozuje ji, ale je málo užitečná. Důvodem je, že při vaření se ničí zdravé soli i škodlivé látky. Proto je taková voda prakticky bezvýznamná, pouze uhasí žízeň. Odvar z bylin je ale místo vody docela vhodný, ale nemůžete si vzít žádnou z nich, ale pouze ty, které jsou určeny speciálně pro kojence. Pokud mají děti kolickou, koprovou nebo fenyklovou vodu, je-li dítě nadměrně nadměrné, podejte si heřmánku a mátu. Pro studené dítě je však vhodná lípa. Čaje pro děti v granulích jsou obzvláště pohodlné, snadno se používají a jsou zcela bezpečné pro novorozence.

Pro děti nemůžete sladit vodu. Ano, děti pijí tento nápoj lépe, ale cukr pouze zvyšuje žízeň. Cukr je také obtížné pro tělo absorbovat a přetížení. Pokud dítě v současné době odmítá pít, nepotřebuje to nyní. A nesnažte se přidávat cukr a pít ho násilím, je lepší počkat, až se dítě chce pít.

Kolik vody je potřeba pro dítě při umělém krmení?

Nejprve se zaměřte na přání dítěte. Nabídněte mu vodu a sám se rozhodne, zda chce pít nebo ne. Nikdy ho nenuťte pít vodu násilím.!

Když je venku horké nebo ucpané v místnosti, můžete své dítě pít častěji, i když v tomto případě to bude každých 20–30 minut normální. A v chladném počasí (doma méně než 20 stupňů) je nepravděpodobné, že by dítě vůbec nechtělo pít, s největší pravděpodobností bude mít s touto směsí dostatek tekutiny. V pohodlných pokojích s teplotou 24 stupňů Celsia musíte dát svému dítěti asi 60 až 100 mililitrů vody denně. Ale ani zde není jasný přehled. Ovlivňuje touhu dítěte a klimatické podmínky a hustotu použité směsi.

Vždy existují děti, které milují nebo nemají rádi vodu vůbec. Vezměte v úvahu skutečnost, že objem žaludku dítěte je malý, je to pouze asi 250 mililitrů. Proto čím více vody v ní bude, tím méně prostoru zůstane pro směs. Takže na nějakou dobu před krmením je lepší nepít dítě. Poslouchejte potřeby dětí a pak nevzniknou žádné problémy s pitím!

Měl by novorozenec pít vodu

Je možné, aby voda novorozence - ano, pokud je podávána s mírou. Kojenci kojení začínají dojit nejdříve 3-4 měsíce, kojení při umělém krmení jsou dávkována od prvního měsíce života.

Je pro kojení potřeba voda?

Kojení je ideálním jídlem pro novorozence. V roce 1989 přijala Světová zdravotnická organizace prohlášení nazvané „Ochrana, podpora a podpora kojení, zvláštní role mateřských služeb“. Tento dokument poskytuje pokyny a doporučení zaměstnancům mateřských nemocnic a dětských klinik.

Jaký je názor WHO, pokud jde o dávkování, zda je nutné kojit novorozence během kojení:

 1. V odstavci 6 zásad úspěšného kojení se uvádí: „Nepodávejte dítěti žádné jídlo ani pití, kromě mateřského mléka. Výjimkou jsou lékařské důkazy. “ Toto pravidlo je určeno především pro zdravotnické pracovníky, aby nedokončili krmení a krmení novorozenců v prvních dnech života v nemocnici (na pomoc při zavádění kojení u matek).
 2. Odstavec 4 v části „Zásady optimálního kojení“ předepisuje doporučení pro zachování výhradně kojení po dobu prvních 4-6 měsíců, ale neexistují žádné kategorické věty o výslovném odmítnutí příjmu vody..

Doporučení týkající se odmítnutí pití jsou zvláště důležitá pro první měsíc života dítěte (podle definice WHO je novorozenecká doba 28 dní od narození dítěte), protože:

 • žaludek dítěte je příliš malý. Pokud pije vodu, nebude schopen jíst a bude mít hlad;
 • mateřské mléko pomáhá tvořit mikroflóru gastrointestinálního traktu dítěte a voda tento proces narušuje;
 • pokud dáte vodu z láhve, existuje nebezpečí, že dítě opustí matčino prsa (sání z láhve je snazší, tento proces nevyžaduje úsilí).

Jedním z faktorů určujících, v jakém věku můžete dát novorozeně vodu, je doba zavedení doplňkových potravin (4-5 měsíců). Až do třetího měsíce jsou kojencům nabízena voda pouze za horkého počasí, aby nedošlo k dehydrataci.

Smíšené a umělé krmení

Při umělém krmení potřebuje dítě další tekutinu. V dětských směsích je mnoho bílkovin a složení nasycené vitamíny a minerály často vede k zácpě. Dávkování dětí při umělém krmení vodou pomáhá práci ve střevech, snižuje riziko zácpy, zlepšuje celkové zdraví.

Při umělém krmení pediatrové doporučují dávat dítě, při kombinovaném krmení novorozenec potřebuje vodu ve věku, kdy k němu dítě přešlo od kojení.

Kdy dát dětskou vodu

Děti jsou opilé někdy po jídle a mezi jídly (aby nedošlo ke ztrátě chuti k jídlu). Hlavním pravidlem pití je: dítěti je nabídnuto trochu vody, ale do něj netlačte tekutinu. Pokud chce dítě pít, pije, pokud nechce, nepije.

Když je byt teplý a velmi suchý vzduch, bude dítě potřebovat více tekutiny. Pokud bylo dítě také zabaleno do teplého oblečení, je to plné přehřátí. Dodržujte optimální pokojovou teplotu (doporučené hodnoty - 20-22 ° C) a vlhkost.

V létě se dítě potí a bez dalšího pití mu hrozí přehřátí. Jak zjistit, že dítě musí být dopováno:

 • píše zřídka (norma je až 20krát denně, pokud dítě píše méně než šestkrát denně, je to známka dehydratace);
 • má suché sliznice, jazyk, kůži;
 • padlý fontanel - jeden ze znaků dehydratace těla dítěte.

Pediatrové berou na vědomí období nemoci dítěte jako případ, kdy je nutné kojit novorozence při kojení. Vysoká teplota není pro dítě tak nebezpečná, pokud pije dost. Děti jsou opilé s akutní otravou, s průjmem a zvracením, aby v těle obnovily dostatečné množství tekutin. Voda se podává dětem s kolikou a škytavkou..

Jaký druh vody je povoleno pít

Lékaři nedoporučují dítěti vařit vodu. Také není vhodná minerální léčivá voda. Existují určité požadavky na to, co může být novorozenému dítěti podáno, aby nedošlo k poškození:

 • balená voda (prodávána v lékárnách, obchodech) označená jako „dětská“. Taková voda obsahuje nízký obsah minerálů;
 • filtrovaná voda. Jedná se o ekonomickou možnost, kdy rodiče jsou nezávisle odpovědní za kvalitu vody: monitorují její čerstvost a včasnou výměnu filtračních vložek.

Kolik vody dát

Objem vody, který se doporučuje podávat dětem denně, závisí na tom, zda jsou kojeny nebo kojeny. V prvních třech měsících je důležité nedávat dětem příliš mnoho vody, aby nedošlo k narušení správného trávení. Děti dostávají vodichku 4krát denně.

Odhadované objemy, kolik vody denně dát novorozenému dítěti kojením nebo umělým krmením:

 • kojící dítě nedostává více než 50-100 ml vody denně. Pokud odmítne pít, znamená to, že má dostatek tekutiny z mateřského mléka;
 • děti při umělém krmení denně dostávají až 100-200 ml vody.

Ve zvláštních případech je povoleno více než tyto dávky:

 • s zvracením;
 • s průjmem;
 • silné pocení;
 • vysoká teplota;
 • kolika;
 • na zácpu.

Nikdy nepijte své dítě násilím. Tělo každého dítěte je jedinečné a dítě určí, kolik vody denně potřebuje..

Jak zalévat dítě

Pediatrové doporučují, aby si dítě zvyklo pít trochu vody ze lžíce. Tato metoda má několik výhod:

 • děti si rychle zvyknou na „dospělé“ příbory;
 • je snazší řídit objem a rychlost spotřeby vody.

Ve vyšším věku, kdy není třeba přísně kontrolovat množství opilé vody, se dají děti pít vodu z pitné mísy nebo z hrnečku.

Stanovisko Dr. Komarovského

Na otázku, zda novorozenci potřebují vodu během kojení, Komarovsky Evgeny Olegovich odpovídá:

Měla by být dána kojence voda?

Velmi často se mladí rodiče zajímají o to, zda by se děti kromě základní výživy měly dopovat i děti. Jednoduše řekněte, že pokud je dítě na umělém krmení, je nutné jej pájet. Ale to je téma pro další diskusi. Budeme mluvit o tom, zda se mají kojit děti, které dostávají mateřské mléko..

Obvykle, kromě mateřského mléka, je třeba dítěti dostat vodu, babičky to řeknou mladým matkám. Podle nich voda v láhvi uklidní a rozptýlí dítě, když pláče, nebo ho trochu nasycuje, pokud dítě v některých jídlech mělo trochu mléka. Navíc, pokud dospělý potřebuje tekutinu - koneckonců, během dne něco vypijeme: čaj, káva, kompoty - pak to musí dítě také získat, protože chce také pít. A i když starší generace má často s výchovou dětí bohaté zkušenosti, přesto se jedná o názor nespecialistů a co říkají pediatrové o pití?

Mateřské mléko je jedinečný produkt, během prvních měsíců života je dětským jídlem a pitím. Obsahuje až 90% vody a pokrývá všechny potřeby tekutin z dítěte.

Podíváme-li se na „Deset zásad úspěšného kojení“ (program vyvinutý Světovou zdravotnickou organizací ve spolupráci s Mezinárodním dětským fondem UNICEF), vidíme odstavec 6. „Nepodávejte dětem žádné jídlo ani pití, kromě mateřského mléka, s výjimkou případů lékařských svědectví. “ Jedním z pravidel pro úspěšné kojení (Světová zdravotnická organizace) je: „Žádné dávkování a podávání jiných zahraničních tekutin a přípravků do 6 měsíců“.

A co říkají domácí pediatrové o pití? V „Národním programu pro optimalizaci krmení dětí v prvním roce života v Ruské federaci“, přijatém předními pediatry a odborníky na výživu dětí, se píše: „Praxe domácích pediatrů ukazuje, že novorozenci a starší děti, které jsou kojeny, někdy potřebují tekutinu. Tento stav může být spojen s nízkou vlhkostí v bytě, vysokou okolní teplotou, velkým množstvím mastných potravin konzumovaných matkou v předvečer atd. V těchto situacích můžete nabídnout dítěti vodu z lžíce, a pokud začal pít s potěšením, pak to potřeboval. Kromě toho je dávkování nezbytné pro nemocné děti, zejména u onemocnění doprovázených vysokou horečkou, průjmem, zvracením, hyperbilirubinémií. V ostatních případech nemusí být děti, které jsou výhradně kojeny, podojeny. “ Jak vidíte, naši lékaři stále povolují mléčné výrobky pro kojence, i když je dítě zdravé. Je jen nutné dát dětskou vodu, pokud existují důvody (velmi horké počasí, velmi nízká vlhkost, nějaké chyby ve výživě matky), to znamená v situacích, kdy může být dítě žíznivé. Ale i tehdy je lepší nejprve odstranit příčinu žízně: při vysoké teplotě vzduchu svlékněte dítě co nejvíce, při nízké vlhkosti zkuste místnost navlhčit a teprve potom dítěti napít.

Jakou vodu může dítě pít? Pediatrové doporučují používat balenou vodu určenou pro kojence (je označena „od 0+“). Tato voda je vhodná pro děti ve složení, je také vhodné, aby nepotřebovala vařit. Dětské bylinné čaje z průmyslové výroby dávají dětem životy ve věku 4-6 měsíců a pouze podle indikací.

Jak dokončit dítě? Nejlepší volba je z lžičky. I takové minimální množství tekutiny může pro dítě stačit, pokud stále cítí potřebu. Z láhve může dítě pít mnohem více vody, než potřebuje.

Než dáte dítěti vodu, rozhodněte se, zda to v tu chvíli opravdu potřebuje? Nedávejte vodu „jen tak“ nebo rozptylovat dítě - voda k tomu není vhodná.

Proč nemůžete dát svému dítěti vodu do 6 měsíců, i když je horká??

Online Q & A
Červenec 2014.

Otázka: Proč nemůžete dát dítěti vodu do 6 měsíců, i když je horká?

Odpověď: Pití dětí vodou je vystaví riziku průjmu a podvýživy. Voda může být kontaminována a způsobit infekční onemocnění u kojenců. Může také způsobit, že pije méně mateřského mléka nebo příliš brzy přestává kojit, což způsobuje podvýživu. Pokud místo mateřského mléka dáte dětem vodu, může to také vést k tomu, že později bude mít matka méně mléka.

Mateřské mléko je více než 80% vody, zejména mléko, které přichází na začátku každého krmení. Kdykoli si matka myslí, že její dítě má žízeň, může ho kojit. To umožní dítěti uspokojit žízeň, poskytne další ochranu dítěte před infekcemi a zajistí správný růst dítěte. Děti do 6 měsíců nepotřebují vodu, a to ani v horkém podnebí. To je jeden z důvodů, proč WHO doporučuje, aby děti byly kojeny výhradně během prvních 6 měsíců života..

Dítě je výhradně kojeno, pokud dostává pouze mateřské mléko, bez jakéhokoli dalšího jídla nebo tekutiny, dokonce ani vody, s výjimkou roztoku pro orální rehydrataci, kapek, vitamínů ve formě sirupu, minerálů nebo léků. Při kojení dítě přijímá od matky veškeré množství vody, které potřebuje, a zároveň zajišťuje bezpečnost vody a chrání dítě před průjmem..

Kolik vody dát novorozence?

Díky vzhledu prvorozených v rodině mají mladí rodiče spoustu otázek: jak se vykoupat, krmit, oblékat se a podvádět. Starší generace, zastoupená prarodiči, dobrovolně sdílí své zkušenosti a znalosti, aniž by vzala v úvahu, že v průběhu několika desetiletí se mohly změnit přístupy k vývoji novorozenců a jejich výživě. Kámen úrazu může být dokonce nejnebezpečnější otázkou: zda dát novorozenému dítěti další pití a kolik vody by měl pít denně.

Dříve byla ve stravě nutně přítomna voda pro novorozence. Nyní, podle doporučení zkušených pediatrů, kojené dítě nemůže být dojeno, pokud není přehřáté, není nemocné a nepociťuje žádné nepohodlí. Ale každá máma by měla cítit své dítě a reagovat včas na problémy. V jakých případech musí být dítě opilé a kolik vody by měl pít, měli by to vědět všichni rodiče.

Kojící voda pro novorozence

Zdravé dítě do 6 měsíců nevyžaduje další pití - potřebuje dostatek vody obsažené v mateřském mléce. Maminky vědí, že proces krmení lze obvykle rozdělit do dvou fází: první, ve které dítě saje tzv. „Přední“ mléko, a druhou, když se vylučuje „zadní“ mléko.

V první fázi dítě uspokojí žízeň a díky „zpětnému“ mléku, které má vyšší procento obsahu tuku, soutěží. Proto je důležité krmit dítě po dobu nejméně 10 minut, aby měl čas vysát „zpětné“ mléko, díky kterému bude přibírat na váze.

Pokud prvních šest měsíců života dítěte klesne na podzim, v zimě, na jaře, je zdravý a jeho rodiče si v bytě udržují optimální teplotní podmínky, potom se dítě může dobře obejít bez další vody. Pokud však v místnosti, kde dítě žije, je horké (teplota více než 20 stupňů), suché (vlhkost pod 50-70%), je oblečený a vřele se přehřívá, pak dítě potřebuje další pití.

Také musíte dát svému dítěti drink, pokud:

 • má zácpu;
 • onemocněl, tělesná teplota se zvýšila;
 • zřídka píše, což může naznačovat nedostatek vody ve stravě.

Voda pro cínu-řemeslníka

Ať už říkají výrobci dětské výživy, směsi se liší od mateřského mléka a nejsou absorbovány tělem dítěte. U uměle krmených dětí, které jsou krmeny nasycenými směsmi, je větší pravděpodobnost zácpy a jsou možné alergické reakce..

Pediatrové doporučují začít dítě uměle mnohem dříve, než dítě pít mámino mléko. Můžete mu dát drink po období novorozence - od 4 do 5 týdnů.

Jak a jakou vodu by mělo být dítěti dáno

Když se rozhodli dát dítěti drink, rodiče se obvykle setkávají s takovými problematickými otázkami: jak často pít, kolikrát, kolik času, jakou vodu, ohřát nebo ne.

Pediatrům se doporučuje pít dítě mezi jídly, asi hodinu po jídle. Pokud je dítě úzkostné, pláče, můžete mu nabídnout trochu vody kdykoli, ale ne před krmením. Dítě má malý žaludek, pokud pije vodu, pak může odmítnout mléko, takže je lepší dát mu trochu vody po jídle. Pediatrové a kojící poradci doporučují dávat dětskou vodu z lžíce. Rodiče tak mohou kontrolovat množství nápoje najednou.

Umělec, který jí láhve, už z nich může pít. Samozřejmě, že na procházky je pro všechny matky výhodnější používat lahve vody. Jeho teplota by neměla být nižší než 20-25 stupňů a při ponořování drobků je vhodné nejprve ohřát vodu na 30 stupňů..

Mnoho matek chce vědět přesnou odpověď na otázku „Kolik vody mám dát novorozenci?“ Stejně jako potřebuje uhasit žízeň. Pediatrové obvykle doporučují zaměřit se na tato čísla: asi 30 ml denně na 1 kg hmotnosti dítěte. Musíte dítě monitorovat a regulovat jeho pitný režim: pokud dojde k zácpě, dítě je horké, potí, ne močí, můžete mu nabídnout více vody. Obvykle je dáno dítěti několik lžiček najednou, dívat se, jak pije, dychtivě, s radostí nebo neochotně.

Dalším kamenem úrazu pro rodiče prvorozených je otázka, jakou vodu mu dát: vařenou, jarní nebo speciální lahvovou láhev pro kojence. Nejjednodušší a nejbezpečnější možností pro psychiku maminek a tatínek je vařená voda. Děti starší než 3–6 měsíců mohou dostat kojeneckou vodu na pití z lékárny nebo obchodu. Výrobci tvrdí, že prošli zvláštním čištěním a jsou navrženi speciálně pro tělo dětí. Jak ukazuje praxe, rodiče druhého, třetího dítěte, jak vyrůstá, dají mu pít vodu, kterou sami pijí - jaro, čištěný filtry nebo minerální stůl neutrální chuti.

Aby mohli novorozenci napít nebo ne dát, musí se rozhodnout rodiče a posoudit pohodu dítěte a stav jeho prostředí. Mladé mumie a tatínky si musí pamatovat několik „zlatých“ pravidel:

 1. Pokud je teplota vzduchu kolem 20-22 stupňů, musíte pít dítě. Čím je teplejší a sušší, tím rychleji dítě ztrácí tekutinu a musí být doplněno další vodou.
 2. Nezapomeňte dát vodu na střevní koliku a další problémy s bříškem. Dříve byla „koprová“ voda považována za všelék na zácpu, gazici, nyní téměř každý chápe, že musíte dát svému dítěti pít vodu - pomůže střevním šťávám při trávení potravy.
 3. Nejprve je třeba vodu ohřát na 30 stupňů, kojencům starším než 3 měsíce je již voda při pokojové teplotě.

Dítě se rozhodne, zda pít, nebo ne, hlavní věcí pro rodiče je poskytnout mu pohodlné podmínky (teplota, vlhkost), správně se obléknout, bez svinutí a nepřehřátí, a nabídnout trochu vody mezi krmivy. V horkých dnech během procházek, pokud se dítě intenzivně potí, by maminka měla mít vždy po ruce láhev vody, aby ji vypila a zabránila přehřátí. Při pozorném pozorování svého dítěte se maminka naučí rozeznat všechny příznaky v krátkém čase a bude jasně vědět, kdy má dítě žízeň a potřebuje další vodu..

Voda pro novorozence při kojení: Mám-li mléko?

Jistě každá matka, která kojí, slyšela, že dětem musí být dávkována voda. Voda je zdaleka životně důležitým zdrojem, který udržuje vodní rovnováhu. Je však nutné dát novorozence vodu k pití během kojení a kdy mohu dát dítěti drink? V tomto článku to pochopíme.

Voda a kojení

Mateřské mléko je jedinečný produkt. Má všechny potřebné látky, které dítě potřebuje. V závislosti na věku a potřebách drobků se také může měnit složení kapaliny. Proto pro mateřské mléko matky není nic lepšího.

Jak víte, mateřské mléko se skládá z 90% vody. Taková tekutina slouží jak pro novorozence, tak pro pití, a proto je schopna plně uspokojit všechny potřeby dítěte. Hlavní věc je dát prsa na vyžádání, a ne do hodiny. Zda dítě dostane dostatek tekutin, lze snadno pochopit plností plen a také kolikrát dítě píše. Alespoň 12-15 močení naznačuje, že dítě dostává dostatek mléka.

Mateřské mléko poskytuje dítěti všechny potřebné látky a prvky pro růst, vývoj a zdraví dítěte

Je velmi snadné pochopit, zda je dítě žízeň. Pokud strávil jen pár minut na hrudi, pak dítě nemá hlad, ale jen uhasilo žízeň. Předpokládá se, že během krmení dítě nejprve dostane přední mléko, tekutější. Je to jen nápoj pro drobky. Po 15 až 20 minutách sání začne protékat zadní mléko, silnější a vyživující. To je zase jídlo pro dítě.

Při zavedeném kojení a při dostatečném množství mléka nemusí dítě před zavedením prvního krmení podávat vodu navíc, jinak existuje riziko určitých problémů spojených se zdravím drobků. Existují však případy, zejména ze zdravotních důvodů, kdy je třeba novorozence dojit. Níže se zabýváme podrobněji.

Doporučení WHO a možná rizika

Světová zdravotnická organizace doporučuje exkluzivní kojení, pokud matka nemá žádné problémy s kojením. Dítě v prvních měsících života by nemělo dostávat žádné další tekutiny kromě mateřského mléka.

Ze zdrojů WHO:

Pokud není uvedeno jinak, nedávejte novorozencům jiné jídlo nebo pití než mateřské mléko.

Nedostatek dopingu a zavádění jiných zahraničních tekutin a produktů do 6 měsíců.

Různé studie a experimenty ukázaly, že mateřské mléko lépe než jiné tekutiny pomáhá dítěti přenášet teplo, nemoci, suché klimatické podmínky a další nepříznivé situace. Pokud dáváte novorozencům vodu v prvních měsících života, může to poškodit zdraví:

 1. Dítě nemusí jíst. Dítě má velmi malý žaludek a po naplnění vodou mozek vydá příkaz, že nasycení nastalo. Dítě tedy již nedostává mateřské mléko v dostatečném množství. Výsledkem takového utonutí je ztráta hmotnosti, zhoršení zdraví.
 2. Snížení mateřského mléka. Vzhledem k tomu, že dítě pije vodu, je jeho potřeba mateřského mléka snížena. Menší nasává, snižuje se stimulace mléčných žláz, a tím se snižuje objem produkovaného mléka. Může se dokonce stát, že dítě úplně opustí prsa. Zvláště pokud dostane vodu z láhve.
 3. Rovnováha voda-sůl je narušena. Voda vyluhuje toxiny z těla, ale spolu s nimi mohou být vylučovány i mikroelementy užitečné pro dítě, vápník, hořčík. Maminko mléko odstraňuje z těla výhradně toxické látky.
 4. Zatížení ledvin. Pokud do novorozence přidáte vodu, začnou jeho ledviny intenzivněji pracovat, což je složitý proces pro neformovaný organismus.
 5. Střevní mikroflóra může být narušena. Při narození má dítě sterilní střevo a několik měsíců je osazeno prospěšnými bakteriemi. Hlavním dodavatelem je mateřské mléko. Střevní mikroflóra ovlivňuje zdraví drobků. Voda nebo jiná kapalina může do střev přinést nebezpečné bakterie, které mohou způsobovat různá onemocnění.
 6. V boji proti fyziologické žloutence může voda proces jen zpomalit. Zhetushka se objevuje kvůli zvýšenému bilirubinu v krvi. Taková látka se dokáže rozpustit v mateřském mléce a ne ve vodě. Také díky kojení je stolice novorozence upravena a bilirubin je vylučován.
 7. Infekce. Prostřednictvím vody může do těla drobků proniknout nebezpečná infekce, zejména pokud používáte zakoupenou balenou vodu. Neexistuje žádná záruka, že voda má stoprocentní kvalitu a že prochází nezbytným stupněm čištění. Stojí to za riziko, pokud je dítě úplně kojeno. Na druhé straně může mateřské mléko pomoci dítěti s otravou.

Je důležité pochopit, že v prvních dvou měsících života dítěte může pitná voda nepříznivě ovlivnit jeho zdraví. Pokud se matce zdá, že je dítě horké, můžete si obléci lehké oblečení, vyjmout plenku, větrat místnost, ujistit se, že je vzduch dostatečně vlhký. Nakonec můžete tělo otřít studenou vodou. A častěji se aplikuje na hrudník.

Měla by být voda dána novorozencům

Jak vidíme, s kojením novorozenec nepotřebuje vodu. Můžete začít dojit dítě od 6 měsíců zavedením doplňkových potravin. Před tímto obdobím jí už jen tekutý produkt - mléko. Může se však stát, že dítě odmítá vodu a omývá pevnější jídlo mateřským mlékem. Mnoho dětí začne pít vodu blíže k roku nebo dokonce i po něm. Není čeho se obávat.

Počínaje třemi měsíci, v případě, že dítě má nadměrné pocení, vysokou teplotu vzduchu, dítě má sucho v ústech, a také, pokud odmítne prsa, můžete nabídnout trochu vody v lžíci v lžíci - stačí pár doušek. Pokud dítě pije s radostí, pak potřeboval vodu. V opačném případě nemusíte dítě pít.

Pokud dítě nemá v těle dostatek tekutin, objeví se příznaky:

 • Letargie, nálada
 • Fontanel klesá
 • Suchá ústa
 • Močení klesá

Nespěchejte však, aby vaše dítě dostalo vodu. Nejprve se pokuste vytvořit příznivou atmosféru v místnosti, kde se dítě nachází, a častěji dávejte prsa, aby včas uhasil svou žízeň..

Existuje řada indikací, kdy může být pro dítě nezbytná voda.

Když můžete dokončit děti

 • Horečka. Voda se podává dětem ve věku do 6 měsíců, pokud má horečku nebo začíná průjem, zvrací. Ale i v těchto případech se časté použití dokonale vyrovná s touto nemocí, což vyrovnává ztrátu tekutin v těle dítěte. Pokud to najednou nepomůže a dehydratace začíná v drobky, pak určitě musíte dát vodu. Můžete pochopit, že dítě potřebuje další tekutinu podle množství a kvality močení: méně než 6krát, zatímco barva ztmavne a objem moči také klesá.

Pokud mateřské mléko nepomáhá vyrovnat se s dehydratací, je nutné dítě zalévat vodou

 • Poruchy trávicího systému. U kojenců prvních měsíců života se trávicí orgány dosud nevytvořily, proto se objevují koliky, průjmy nebo zácpa. Aby se snížila tvorba plynů, kojenci dostávají koprovou vodu, fenyklový vývar. Během průjmu je narušena rovnováha mezi vodou a solí, protože tělo ztrácí hodně tekutin. A při zácpě u dětí voda pomáhá rozkládat fekální hrudky a normalizuje střevní motilitu.
 • Škytavka. Tento jev často doprovází děti během prvních 6 měsíců. Škytavka může nastat v důsledku skutečnosti, že dítě se přejídá, dostává stres, zvyšuje tělesnou teplotu, dochází k tvorbě plynu. Pár doušek vody může pomoci s škytavkami, zmírnit nervózní agitaci, snížit intenzitu koliky ve střevě.

Režim pití pro dítě

Kolik vody by mělo být novorozenci dáno? Během období nemoci stanoví potřebné množství vody pro dítě ošetřující lékař. Nejprve to záleží na stavu dítěte a na tom, jak dehydratované tělo je. Je nutné dodržet jmenování pediatrem.

S dalšími fyziologickými faktory, je-li vzduch velmi horký a suchý, může sama matka zjistit, kolik vody má dát svému dítěti. Ve věku 4 až 6 měsíců by však jeden objem neměl být větší než 20 ml a denní objem by neměl přesáhnout 100 ml. Pokud dítě nechce pít vodu, není třeba silou. Zkuste po chvíli nabídnout znovu..

Extra tekutinu je třeba podávat pouze tehdy, když dítě není schopno uspokojit své potřeby mateřským mlékem.

Voda by měla být podávána po částech 2-4krát denně mezi jídly. Pokud dítě krmíte před krmením, trávení se zpomalí. A voda bezprostředně po krmení podporuje tvorbu plynu a nadýmání.

Pokud dítě trpí zácpou, můžete ráno po spaní na lačný žaludek dát trochu vody. Pomáhá posilovat motorickou funkci střevního traktu. Nemusíte však dokončovat drobky na noc, abyste se vyhnuli zbytečnému zatížení genitourinárního systému.

Jaká voda pít novorozence

Pokud se rodiče rozhodnou, že dítě potřebuje kojení, nebo podle pokynů lékaře, je důležité dát dítěti zdravou vodu. Surová voda z vodovodu není přirozeně vhodná pro kojence ani po vaření. Takový proces způsobuje, že je kapalina „mrtvá“, nemá z ní žádný prospěch. Protože i po jeho vaření v něm zůstávají mikročástice chloru a těžkých kovů.

Vaření obecně není nejlepší volbou pro dítě. Doktor E. Komarovsky je jednoznačně proti převařené vodě, protože pod vlivem vysoké teploty, škodlivé bakterie umírají, nicméně, během varu, soli nutné pro tělo precipitovat.

Stříbro by nemělo být ve vodě pro děti, takže běžný způsob čištění kapaliny stříbrnou lžičkou rozhodně není vhodný.

Dítě může dostat čistou pramenitou (artéskou) vodu, aniž by ji vařilo. Zároveň se však dusičnany z půdy mohou dostat do takové vody. Musíte to mít na paměti. Pouze laboratorní analýza může ukázat, zda obsahuje škodlivé látky a kolik.

V současné době lékárny prodávají speciální balenou dětskou vodu. Výrobci uvádějí složení kapaliny na etiketě, která obsahuje potřebné soli a minerály pro různé věkové skupiny.

Pokud rodiče nedůvěřují balené vodě, pak by skvělou možností bylo koupit dětský vodní filtr. Obvykle se jedná o filtry označené 0+ a 4+. Vyměnitelné kazety jsou přizpůsobeny pro každý ze dvou věkových skupin. V prvním případě se voda nejen očistí od nečistot, ale díky speciální antibakteriální membráně se také ničí škodlivé mikroby. Díky speciálnímu dětskému filtru s vysokým stupněm čištění dostane dítě čistou a zdravou vodu a rodiče mohou výrazně ušetřit rozpočet.

Optimální teplota vody pro děti v prvních měsících života je 26-30 stupňů. Pro starší děti - 20-22 stupňů.

Musím dát dětem pít vodu?

Voda! Nemáte chuť, žádnou barvu, žádný zápach, nemůžete popsat, užíváte si bez pochopení toho, co jste? Nejste jen nezbytní pro život, jste život. Bliss se šíří s vámi po celé bytosti, což nelze vysvětlit pouze našimi pěti smysly. Vrátíte nám sílu a vlastnosti, které jsme již ukončili. S vaší milostí se vyčerpané prameny srdce znovu otevřou.

Na prahu léta chci toto téma vyzdvihnout, protože, bohužel, stále můžete získat špatná doporučení pro dabování dětí vodou.

Dítě, které je výhradně kojeno, by nemělo dostávat pitnou vodu.

KDO nedoporučuje dávat dětem, které dostávají pouze mateřské mléko, vodu po dobu až 6 měsíců. V mléce je dostatek vody, přibližně 87-90%.

Mnoho matek může uvažovat o tom, že dávkování vody, zejména v žáru, nepoškodí dítě, naopak zhasne jeho žízeň. A starší generace také potvrdí: „Samozřejmě, dali jsme vám trochu vody a nic, všechno rostlo!“

Ve skutečnosti může mít voda ve stravě kojenců nepříznivé účinky.

Jaké je nebezpečí pití

 1. Podvýživa. Žaludek dítěte je velmi malý. Pokud se dítě živí na vyžádání, dostává tolik mléka, kolik mu dokáže vyhovět jeho žaludek. Po obdržení 30 ml. vody, žaludek je naplněn těmito 30 ml. V důsledku toho dítě nedrží 30 ml mléka. A tak čas od času, den co den, dítě nedostane dostatek mléka, je špatné přibírat na váze a výšce.
 2. Snížená laktace u mámy. Mléko se vyrábí na principu „poptávka vytváří nabídku“. Kolik strouhanek si objedná mléko pro sebe tím, že saje jejich prsa, tolik mléka to vyprodukuje. Matematika je jednoduchá: není nasávána 30 ml z hrudníku. mléko, zítra železo sníží produkci mléka o 30 ml. Noční tlumení vodou se může stát opravdu nebezpečným v noci se produkuje hormon prolaktin, který je zodpovědný za každodenní produkci mléka, v reakci na sání prsu. Není dost sání, nestimuluje ňadra v noci - během dne bude méně mléka.
 3. Porušení střevní mikroflóry. Dítě se rodí se sterilním zažívacím traktem. Mateřské kolostrum a mléko obsahuje mnoho prospěšných bakterií, které obývají střeva dítěte. A jejich voda jednoduše „odplavuje“, čímž vytváří nerovnováhu mezi patogenními a prospěšnými mikroorganismy. Kojenci, kteří kojí a nedostávají žádnou vodu, čaj ani ovocné nápoje, jsou méně náchylní na střevní infekce. A děti, které jsou kojeny a dostávají pravidelnou vodu, se často setkávají s jevem, jako je dysbióza.
 4. Poranění oděrem, prasklinami, laktostázou. Když je dítěti podána voda, je nejčastěji podávána z láhve. A protože mechanismus sání prsu a lahví je odlišný, dítě se zmátlo a prsa nesaje správně, poškozuje bradavku a praskliny. Neefektivní sání způsobené zmatením bradavek také vede k neúčinnému vyprázdnění prsu - stagnaci mléčných forem.
 5. Odmítnutí prsou. Důvod je ve stejné láhvi - dítě je dezorientované a zmatené - pokaždé, když se musí přizpůsobit a sát různými způsoby. Výsledkem je, že si vybere snadný způsob - láhev, a nechce si sát hrudník.
 6. Porucha funkce ledvin. U kojenců ledviny dosud plně nevykonávají funkci vylučování tekutin. A pokud na ně bude ležet další tekutina, zvýší se tím zátěž ledvin, a je obzvláště nebezpečné, že to může vést k zadržování tekutin v těle dítěte.
 7. Infekční choroby. Voda je zdrojem mnoha nemocí. Samozřejmě ti, kteří dávají vodu kojencům a dětem při umělém krmení, používají speciální dětskou balenou vodu. Jste ale 100% připraveni ručit za čistotu a vyvážené složení soli?

Přesto je potřeba voda. Ano?

Stále máte důvody, aby děti v prvních měsících života skončily vodou?

Ano, existuje mnoho mýtů, které to údajně ospravedlňují. Rozbijte je.

1. Je nutné dát do tepla vodu, aby nedošlo k dehydrataci

- NE! V mléce je MUCH voda. Jen dejte svému dítěti více prsou. Mateřské mléko a priori nedává dehydrataci. Speciální pitná voda se objevila před více než 1 stoletím. A jak středověké a jeskynní ženy vyřešily žízeň svých dětí v žáru? Stále nežili v blízkosti artéských studní a nejčistších horských pramenů... Dali dětem nápoje z nádrží plných různých mikroorganismů? Ne! Prostě dali prsa! Dokonce i v těch nejteplejších zemích, pouze mateřské mléko, aby uhasilo žízeň a zabránilo dehydrataci.

V moderních podmínkách, spolu s častější aplikací na hrudník v žáru, se doporučuje dítě otřít vlhkým hadříkem, nepoužívejte jednorázové plenky, častěji se koupat, používat speciální osvěžující stříkací pistole s vodou.

Apartmány v topné sezóně av zimě jsou velmi horké. Zde je kromě výše uvedeného rozumné používat zvlhčovače vzduchu, častěji ventilovat místnosti a udržovat teplotu v místnosti 18-20 stupňů, nepřehřívat dítě dodatečným oblečením.

2. Novorozenci s výraznou žloutenkou by se měla dostat voda.

- NE. Žlutá barva kůže dítěte způsobuje zvýšený obsah bilirubinu v krvi, který je důsledkem rozkladu přebytečných červených krvinek v krvi dítěte po porodu. Bilirubin je látka rozpustná v tucích, proto se nevylučuje vodou. Ale s mlezivem a potom mlékem tělo dítěte dokonale odejde.

3. Při zvracení a průjmu zajistěte, aby dítě zalévalo vodou

- NENÍ NUTNÉ. Při častém zvracení a průjmech (ne více než 5-8krát denně), při nízké teplotě a hladké pokožce - dejte dítěti více prsou. Mateřské mléko obsahuje složky, které pomáhají zmírňovat intoxikaci a zmírňují zánět v gastrointestinálním traktu.

Pokud jsou zvracení a průjem časté a hojné, tělesná teplota je vysoká a kůže je suchá - dítě může trpět dehydratací. Zde musíte určitě dopa. Ne však s čistou vodou, ale se speciálními solnými roztoky pro zamýšlený účel a pod dohledem pediatra.

Je-li dítěti předepisováno léky, je také možné a nutné je pít s vylučovaným mateřským mlékem.

Kdy a jak podávat vodu?

Je vhodné zavést dítě, které dostává výhradně mateřské mléko do pitné vody se začátkem krmení, tj. po 6 měsících. Nabídněte dítěti trochu vody ze lžíce. Poprvé - 0,5 lžičky, postupně se zvyšuje, druhý měsíc krmení, až 8-10 lžiček denně. Můžete použít dětský nápoj.

Po 7,5–8 měsících nabídněte dítěti vodu z hrnku se širokým hrdlem. Ne všechny děti mohou jemně pít, aniž by se samy smočily. Proto do hrnku nelijte velké množství vody. Pokud dítě pije všechno (nebo to rozlije) a požádá o další, nalijte to znovu.

Pokud pean odmítne pít vodu, netrvejte na tom. Přesto s mlékem ho stále dostává. Ale dejte pozor na dítě hrnek vody. Pijte vodu v jeho přítomnosti často as radostí.

 • Dítě starší než 1 rok potřebuje přibližně 40–50 ml. pitná voda na 1 kg hmotnosti.
 • Nad 3 roky - 1000-1700 ml. denně.
 • Starší než 7 let - 1700-2500 ml. za den, v závislosti na stupni fyzické aktivity, zdravotním stavu a počasí.

Teplé a slunečné léto, milé matky! Nezapomeňte na sebe - musíte vypít nejméně 2,5 litru čisté pitné vody denně.

Řekněte nám v komentářích, jak se vám daří s vodou. Máš rád? Piješ Nevyhazují děti? A starší děti jsou „vodní mlýnky“?

Jak odstavit dítě od kojení? Proč dítě po krmení plivne? Přečtěte si náš další článek.

Komentář (2)

Chcete-li komentovat, musíte

Autor

Veškeré informace na webu slouží pouze pro informaci.

Chcete-li provést diagnózu a předepsat léčbu, musíte se osobně poradit s lékařem.

OGRN 1155476136804 TIN / KPP 5406597997/540601001

Zásady ochrany osobních údajů

Správa webu viline.tv (LLC "VILINETV" OGRN 1155476136804 TIN / KPP 5406597997/540601001) respektuje a dodržuje právní předpisy Ruské federace. Při vyplňování, přenosu a uchovávání vašich důvěrných informací také respektujeme vaše právo a zachováváme důvěrnost..

Žádáme vaše osobní údaje o zpětnou vazbu s cílem poskytnout informace nebo služby, reagovat na vaše požadavky na službu podpory webu, pořádat soutěže a další propagace, provádět průzkumy za účelem zlepšení kvality služeb.

Osobní údaje jsou informace týkající se předmětu osobních údajů, tj. Potenciálního kupce. Jedná se zejména o příjmení a jméno, datum narození, kontaktní informace (telefon, e-mailovou adresu) a další údaje uvedené spolkovým zákonem ze dne 27. července 2006 č. 152-ФЗ „O osobních údajích“ (dále jen „zákon“), do kategorie osobní data.

Pokud jste zveřejnili své kontaktní informace na webu, automaticky jste souhlasili s následujícími akcemi (operacemi) s osobními údaji: shromažďování a shromažďování, ukládání, vyjasňování (aktualizace, úprava), použití, zničení, depersonalizace, převod na žádost soudu, včetně h. vůči třetím osobám, na která se vztahují opatření zajišťující ochranu osobních údajů před neoprávněným přístupem.

Uvedený souhlas je platný po dobu neurčitou od okamžiku předložení údajů a můžete jej odvolat zasláním prohlášení do správy webu s uvedením údajů uvedených v Čl. 14 zákona „o osobních údajích“.

Zrušení souhlasu se zpracováním osobních údajů lze provést zasláním příslušné objednávky jednoduchou písemnou formou na e-mailovou adresu (e-mail) [email protected]

V případě odvolání souhlasu se zpracováním našich osobních údajů se zavazujeme odstranit vaše osobní údaje nejpozději do 3 pracovních dnů.

o projektu

Projekt Viline pomáhá rodičům v rodičovství a zdravém rozvoji dětí od prvních dnů jejich života.

Užitečné video kurzy, audio klipy, zajímavé články - zde máma a táta najdou vše, co je potřeba pro vývoj, zotavení a psychologické a intelektuální vzdělávání dítěte. Stránka zveřejňuje materiály pro rodiče s dětmi do 7 let a pro nastávající matky.

Na webových stránkách jsme shromáždili odborníky, kteří se s vámi rádi podělí o tajemství výchovy dětí ve věku, kdy je položen základ pro osobní rozvoj..

Každé dítě je talentované. Hlavní věc je vytvořit podmínky od prvních dnů života dítěte pro úplné odhalení jeho přirozeného potenciálu.

Pomůžeme vám vyřešit jakékoli, i ty nejtěžší problémy, a vychovávat vaše dítě silným, zdravým a talentovaným. Snadno se připojí k jakémukoli týmu, bez psychického stresu půjde do školky, školy a sportovní sekce.

Shromáždili jsme přední odborníky v oblasti vývoje dětí, zachování a posílení imunity, vývoje a implementace rehabilitačních metod. Budou se s vámi podělit o své zkušenosti a znalosti, zodpoví otázky a budou schopni řešit jakékoli, i ty nejtěžší problémy. Pomůžeme vám rozvíjet vaše dítě silné, zdravé a talentované. Snadno se připojí k jakémukoli týmu, bez psychického stresu půjde do školky, školy, sportovní sekce.

Autoři kurzů vývoje dítěte:

Přináší váš materiál chráněný autorskými právy vašim rodičům? Je publikum portálu ViLine.tv jasně vašimi potenciálními zákazníky? Pak umístěte své kurzy na náš projekt!

My sami budeme propagovat vaše kurzy z 30% z prodeje.

Partnerství s ViLine.tv je:

 • Propagace vašich kurzů prostřednictvím e-mailové distribuce předplatitelům ViLine. Naše dopisy čtou desítky tisíc mladých matek!
 • Reklama na internetu, vstupní stránky s vysokou konverzí pro kurzy autorských práv a speciální stránky o vás;
 • Tvorba propagačních materiálů pro propagaci kurzu a autora v našem vlastním videostudiu;
 • Zvyšování autorské slávy - řekneme obrovskému publiku, proč se váš kurz vyplatí koupit.
 • Kurz prodáváme za vaše ceny a dostáváme provizi. Získáte aktivní růst tržeb a základní zisk.
 • Prodáte nám svůj kurz za výhodnou cenu. Poté vaše materiály prodáme sami a získáme 100% zisk.

Napište na [email protected], pošlete své kurzy. Podmínky ubytování jsou diskutovány individuálně s každým autorem..

Autoři článků:

Máte materiály hodné pozornosti širokého publika? Chcete psát užitečné články pro maminky a tatínky? Pošlete materiály. Umístíme je pod vaše autorství na projekt, do tematických zpravodajů a sociálních sítí.

Umístění článků na ViLine.tv je:

 • ✓ Příležitost sdílet zkušenosti a znalosti s velkým publikem;
 • ✓ Propagace vašeho webu;
 • ✓ Dobrá odměna.
 • - materiál musí být jedinečný;
 • - nezveřejňujte články SEO;
 • - Můžeme odmítnout zveřejnit materiál podle uvážení vedení projektu.

Zahájení spolupráce

 • ✓ Napište dopis na adresu [email protected] s příklady prací a / nebo odkazem na web.

Zdravé, harmonicky vyvinuté dítě je nejlepší odměnou pro ideální rodiče.

Platba a dodání

Na našem webu si můžete zakoupit produkt, který vás zajímá, jedním z platebních způsobů:

Zabezpečení plateb a důvěrnost

Při výběru tohoto způsobu platby pro objednávku na webové stránce ViLine.tv budete automaticky přesměrováni na platební formulář zpracovatelského centra PayU, kde zadáte údaje o své bankovní kartě..
Všechna data zadaná na platebním formuláři zpracovatelského centra PayU jsou plně chráněna v souladu s požadavky bezpečnostního standardu PCI DSS. Dostáváme pouze informace o vaší platbě..
E-mail bude zaslán na e-mailovou adresu, kterou jste zadali při provádění platby.
Ihned po provedení platby budete přesměrováni zpět na náš web. Informace o vaší platbě se k nám mohou dostat od 5 sekund do několika minut. Pokud podle vašeho názoru došlo ke zpoždění při zpracování objednávky, musíte kontaktovat kancelář společnosti telefonicky na čísle 8 800 500-65-37

Osobní údaje kupujícího.

Při vyplňování Žádosti na Stránce Klient poskytuje následující informace: Příjmení, Jméno, e-mailovou adresu, telefon, dodací adresu.
Prodávající používá tyto informace ke splnění svých závazků vůči zákazníkovi. Prodávající se zavazuje nezveřejňovat informace přijaté od klienta. Za porušení se nepovažuje, že Prodávající poskytuje informace agentům a třetím osobám jednajícím na základě dohody s Prodávajícím o plnění závazků vůči Klientovi.

Zveřejnění informací v souladu s přiměřenými a použitelnými požadavky zákona se nepovažuje za porušení povinností. Prodávající neodpovídá za informace poskytnuté Klientem na Stránce ve veřejné podobě.

Po zaplacení zadejte svůj „Můj účet“ a vyberte „Moje kurzy“
Zde najdete všechny produkty, které jste si zakoupili na naší webové stránce ViLine.tv
Pokud jste neobdrželi produkt do hodiny po zaplacení, napište prosím na support [email protected]

Zásady vrácení peněz

Zákazník má právo odmítnout poskytnutí placených služeb a požadovat vrácení peněz v následujících případech:

1. Za placené elektronické zboží (nahrávání webináře, semináře, školení, školení, šablon a podpůrných materiálů dostupných ke stažení). Žádost o vrácení peněz by měla být odeslána z e-mailové adresy, ze které byla objednávka odeslána, do podpůrné služby dodavatele do 7 (sedmi) dnů od data platby. Po uplynutí stanovené doby nejsou pohledávky akceptovány a peníze se nevracejí. Při předkládání žádosti o vrácení peněz je nutné předložit kopii dokladu totožnosti (cestovní pas).

2. Za seminář nebo konzultaci, které zaplatil a zúčastnil se jím. Žádost o vrácení peněz by měla být zaslána z e-mailové adresy, ze které Zákazník zaregistroval na seminář, do podpůrné služby Dodavatele do 14:00 moskevského času v den následující po dni, kdy byla služba poskytnuta. Po uplynutí stanovené doby nejsou pohledávky akceptovány a peníze se nevracejí. Při předkládání žádosti o vrácení peněz je nutné předložit kopii dokladu totožnosti (cestovní pas).

Články O Neplodnosti