Hlavní Výživa

Příznaky porodu

Jak víte, že tady je - okamžik, kdy je čas spěchat do nemocnice? Od samého začátku těhotenství si ženy začínají představovat okamžik, kdy se dítě začne rodit. Žena má často strach: „Jak vím, že v tuto chvíli musím teď jít do porodnice.“ Nejprve by vás na to měl připravit lékař. Vysvětlete, jak k tomu dojde a jaké jsou první známky toho, že rodíte. Specialisté obvykle identifikují několik hlavních příznaků, které se objevují během porodu. Nemusí to být všechno pro ženu, ale alespoň jedna z nich se jistě projeví. Byly však případy, kdy všechny tyto příznaky jednoduše křičely: „Brzy porodíte!“

Příznaky nástupu práce: když je čas jít do nemocnice

Těhotenství se blíží a mnoho žen začne poslouchat jejich těla pečlivěji, aby nezmeškaly první příznaky blížícího se porodu. Chtějí vědět, jak začíná porod, aby náhodou nechodili na porodnici, a tam se uvíznou v patologickém oddělení až do narození dítěte, nebo ještě horšího, budou okamžitě stimulováni..

Mechanismy nástupu práce

Od 37-38 týdnů těhotenství se tělo začíná připravovat na narození dítěte:

 • Hormonální přizpůsobení. Produkce hormonu progesteronu, který je zodpovědný za udržení těhotenství, je snížena. Zahájí se výroba estrogenu, který je zodpovědný za stimulaci práce.
 • Připravenost dělohy na kontrakci. Myometrium (svalová vlákna dělohy) zraje. Zvyšuje jeho citlivost na hormon oxytocin, který je zodpovědný za kontrakce dělohy a stimulaci veškeré práce. V posledním období se děloha přestane protahovat. Plodová hlava se snižuje a začíná na ni mít dráždivý účinek. Zvyšuje se koncentrace hormonů v krvi ženy odpovědné za stimulaci porodu. To vše způsobuje, že se děloha začíná stahovat..
 • Zralost placenty. Tělo je schopné určit, kdy splnilo svou funkci a brzy se stane zbytečným. Dochází k přirozenému stárnutí placenty.
 • Zralost plodu. Vysoká koncentrace metabolických produktů v plodu, snížení objemu a rychlosti tvorby plodové vody neumožňuje udržovat normální metabolické procesy.

Všechny tyto faktory jsou úzce propojeny. Jejich implementace do komplexu a zahajuje začátek práce.

Příznaky nástupu práce

Zvažte příznaky, které se začnou objevovat krátce před nástupem porodu:

Břicho klesá

Obvykle u primiparous žen začíná břicho padat 2-4 týdny před porodem, u multiparous žen těsně před začátkem porodu. V některých případech nemusí žaludek spadnout. Mírné posunutí břicha dolů je způsobeno pohybem plodu do vchodu do malé pánve, takže se připravuje na narození. Současně je pro nastávající matku snazší dýchat, jíst, pálení žáhy zmizí, protože nikdo nevymačkává bránici, plíce a žaludek.

Bolest v dolní části zad a břiše

Přibližně 3–4 týdny před narozením se mohou objevit nepravidelné bolesti v dolní části zad a břiše. Objevují se jako důsledek zvýšení citlivosti centrálního nervového systému, stejně jako přemístění v křížové kosti obratlů, což vede k narušení nervů..

Zvýšené močení

Snížený plod začíná vymačkávat močový měchýř, což způsobuje časté močení.
Zkapalnění židle. Krátce před porodem může mít většina těhotných žen volnou stolici. Tělo pod vlivem hormonů se tak čistí a připravuje na narození dítěte. Pokud jsou však volné stolice častější (více než 10krát denně), doprovázené horečkou, nevolností, zvracením, je pravděpodobnější, že se jedná o střevní infekci.

Cork hlen výtok

Sliznice se může zcela nebo zčásti uvolnit 2 týdny a 2 hodiny před narozením. Zpravidla nedochází k bolesti. Je to sraženina hlenu, připomínající syrový vaječný protein. Někdy může obsahovat pruhy krve způsobené prasknutím kapilár. Pokud je však ve sliznici velké množství krve, může to být příznak předčasného odloučení placenty. V takovém případě byste měli brzy kontaktovat nemocnici..

Snížené pohyby plodu

Pár týdnů před narozením dítěte přestane aktivně míchat. To je způsobeno tím, že dosáhl velkých rozměrů, kvůli kterým se stísnil v děložní dutině, a proto se jeho motorická aktivita snížila.

Trénink nebo False Brexton Hicks

Krátce před zahájením porodu se pracovní kontrakce stávají častějšími a bolestivějšími..

Změna chuti k jídlu

Asi 1-2 týdny před narozením dítěte dochází ke snížení chuti k jídlu. To bude patrné zejména u žen, které neustále chtěly jíst během těhotenství..

Ztráta váhy

U některých nastávajících matek může týden před porodem dojít ke snížení tělesné hmotnosti o hmotnosti 1 kg. To je vysvětleno zvýšeným uvolňováním přebytečné tekutiny z těla. Těhotná žena trpící edémem si všimne, že jsou mnohem menší nebo úplně pryč.

Všechny tyto příznaky jsou individuální. U některých těhotných žen se mohou objevit několik týdnů před narozením, v jiných - za několik dní nebo dokonce hodin.

Jak pochopit, že je čas jít do nemocnice

Zvažte příznaky začínající práce:

Vypouštění plodové vody

Porod někdy začíná roztržením močového měchýře a vypouštěním plodové vody. K odtoku vody obvykle dochází v množství 200 - 300 ml, což bude obtížné nevšimnout. V takovém případě byste neměli čekat na kontrakce, musíte zavolat sanitku nebo jít na mateřskou službu sami.

Normálně je plodová plodová voda bez zápachu, bezbarvá, někdy s bílými částicemi mazlavého plodu. Zelená, špatně vonící, s nečistotami prvotních výkalů (meconium) voda naznačuje patologii a vyžaduje naléhavou lékařskou péči. Důsledky mohou být docela závažné..

Pravidelné kontrakce

Ve většině případů práce začíná porodem - pravidelné kontrakce dělohy vedoucí k jejímu otevření. První kontrakce dělohy nemusí být zaznamenána, protože jsou bezbolestné. Po nějaké době se zesilují a způsobují tažení bolesti v dolní části zad a břiše.

Na začátku zápasu slabý a ne dlouhý (několik sekund), s intervalem asi 10-12 minut. Postupně se stávají silnými, častými (každé 2-3 minuty), dlouhými a velmi bolestivými.

Dočasné charakteristiky práce

Doba trvání fázeDélka zápasuBojová frekvenceDěložního čípku
Počáteční (7-8 h)20 sec15-30 minAž 3 cm
Aktivní (3-5 hodin)20-60 sec5 minut3-7 cm
Přechodný (30–90 min)60 sec2-3 min7-10 cm

Krvavé problémy

Někdy u některých budoucích matek dochází k malému množství krvavých výtoků, což naznačuje nástup porodu. Pokud je hodně krve, pak neváhejte, musíte naléhavě zavolat sanitku, tento stav může být známkou předčasného odloučení placenty, což je mimořádně nebezpečné pro zdraví matky a dítěte.

Počátek porodu může nastávající matku zachytit kdekoli a kdykoli. Proto je nutné se na to připravit předem. Žena, počínaje druhým trimestrem těhotenství, by měla mít u sebe vždy směnku. Takže spolehlivější. Když bude mít tento dokument s sebou, nastávající matka bude vždy schopna neprodleně kontaktovat mateřské oddělení, pokud porodila.

Jak pochopit, že porod začal: symptomy, pocity, co dělat

Porod je posledním a dlouho očekávaným akordem těhotenství. Nastávající matka s netrpělivostí, vzrušením a strachem čeká na okamžik, kdy její dítě začne cestu do tohoto světa. První dítě, druhé nebo páté, ale žena se vždy obává, jak pochopí, že porod začne brzy.

Co jsou předchůdci porodu

Harchingers jsou příznaky, které signalizují bezprostřední nástup porodu..

Tělo ženy se doslova připravuje na proces narození dítěte. Hromadí sílu, zbaví se přebytku a „řekne“ nastávající matce, že musíte být připraveni.

U primiparous žen jsou zaznamenány následující prekurzory:

Kontrakce je kontrakce svalů dělohy ve formě křeče. Jsou školení (nepravdivé) a skutečné.

Tréninkové boje jsou předzvěstí bezprostředního porodu.

Žena, která se chystá porodit poprvé, může po 20 týdnech cítit první kontrakce dělohy.

Přibližně 10 dní před narozením dochází ke snížení tělesné hmotnosti, uvolnění korku, snížení aktivity dítěte.

U vícečetných žen jsou prekurzory podobné, ale často se vyskytují jen několik hodin před narozením dítěte.

Falešné kontrakce. Co to je a kdy se objeví

Falešné kontrakce jsou tréninkové kontrakce děložního svalu. Poprvé byl tento jev diagnostikován lékařem, Brexton-Hicks..

První tréninkové záchvaty se mohou objevit po 20 týdnech. Žena cítí napětí v břiše, ztuhne a znovu se uvolní.

Rozdíly mezi falešnými a skutečnými:

 • Falešné kontrakce jsou nepravidelné. Časové intervaly mezi kontrakcemi se liší v trvání..
 • Kontrakční táhla jsou bezbolestná. Dávají ženě nepohodlí ve formě pocitu napětí v žaludku, ale nastávající matka necítí bolest.

Co je to břišní výhřez

Prolaps břicha je dalším znakem bezprostředního nástupu porodu. Na konci těhotenství se dítě také připravuje na proces porodu..

Začne se pohybovat vpřed od 38. týdne těhotenství. To neznamená, že práce začne okamžitě. To je pouze příznak předčasného zahájení procesu..

Dítě sestoupí s hlavou (nebo jinou přítomnou částí) do pánevní oblasti. V tomto případě se změní poloha břicha. Vizuálně se snižuje a žena se stává mnohem snazší.

Důvodem je skutečnost, že při změně polohy dítěte se děloha pohybuje mírně dolů. Membrána se snižuje a plíce získávají více místa pro umístění..

Po snížení břicha si ženy všimnou následujících příznaků:

 • zmizení dušnosti;
 • úlevu při dýchání;
 • jak se zbavit pálení žáhy.

Na pozadí pozitivních změn dýchání cítí žena také řadu negativních pocitů:

 • bolest při chůzi;
 • močení se stává častým;
 • bolest v perineu;
 • ve snu jsou všechny pozice nepříjemné.

Vynechání břicha je individuální proces. K tomu obvykle dochází 2–3 týdny před porodem..

Někdy zůstává žaludek ve své normální poloze až do samého začátku porodu.

Snižuje se hmotnost před narozením

Mnoho žen před porodem poznamenává, že jejich hmotnost klesá o několik kg. K tomu dochází v důsledku hormonálních změn v těle..

Pod vlivem biologicky aktivních látek je zahájen proces čištění těla od přebytečných látek. Přebytečná voda a výkaly byly odstraněny.

Žena cítí časté nutkání na záchod. Výsledkem toho všeho je ztráta hmotnosti ženy..

Židle se mění

Krátce před narozením si mnoho žen všimne změn v povaze stolice. Mnoho si stěžuje na průjem..

Poté, co současná část dítěte sestoupí do malé pánve, je tlak na konečník výrazně zvýšen. To vyvolává změnu stolice..

Nebojte se, že stolice bude měkčí. To je pozitivní vývoj..

V důsledku častých pohybů střev je ženské tělo před porodem očištěno, střeva se vyprázdní. Proto v procesu porodu nic nebrání dítěti v pohybu po porodním kanálu.

Tento jev je obvykle pozorován 2 týdny před porodem..

Ve vzácných případech může mít žena před narozením zácpu. V tomto případě stojí za to mluvit o patologickém stavu, který poškozuje pouze nastávající matku a dítě.

Abyste se zbavili zácpy, musíte upravit sílu. Obohatte stravu velkým množstvím čerstvého ovoce a zeleniny, konzumujte fermentované mléčné výrobky.

Nedostatek stolice je nebezpečný, protože to vyvolává vývoj hemoroidů.

Dítě je v klidu

Mnoho žen si uvědomuje, že před narozením se mění povaha hnutí. Ve většině případů dochází ke snížení celkového počtu pohybů.

Před porodem zaujme dítě svou konečnou polohu v dutině dělohy.

Snížení množství pohybu nastává v důsledku následujících změn:

 • velká velikost dítěte neponechává prostor pro pohyb;
 • snížení množství plodové vody;
 • pánevní kosti fixují polohu dítěte v děložní dutině.

K poklesu aktivity dochází po 38 týdnech.

Jsou chvíle, kdy dítě zůstává aktivní až do samého začátku svého narození. Nejedná se o patologii, ale spíše o variantu normy.

Tato možnost, když se dítě úplně přestane pohybovat, by měla ženu upozornit a způsobit naléhavou lékařskou péči.

Důvody nedostatečného pohybu dítěte před porodem:

Nepohodlí v podbřišku a jeho snížení

V bezprostřední blízkosti procesu porodu dítěte, celého těla ženy.

Změny se objevují nejen na chemické úrovni hormonálního systému, ale také na fyzické úrovni ve formě změn polohy kostí a vazů.

Po dobu delší než 38 týdnů je dítě spuštěno do pánevní dutiny. Tam vstoupí do části těla, která předchází. Ve většině případů je to hlava, ale jinak může dítě otočit kořist nebo nohy.

V důsledku změny polohy se snižuje výška stojanu na pozadí dělohy. Membrána dostane příležitost jít dolů. Plíce žen se narovnávají a dýchají snadněji.

Kromě pozitivních změn a viditelného úlevu při dýchání má žena v dolním břiše také nepohodlí. To je vyvoláno tlakem dítěte na kosti pánve.

Hlenová zástrčka. Jak to vypadá a jak se pohybuje

Sliznice je formace, která uzavírá děložní hrdlo. Chrání dítě před infekcí, bakteriemi, nečistotami a jinými negativními faktory prostředí..

Korek vypadá jako sliznice s krevními pruhy. Může odjet od 37 týdnů. To však není signál, že porod začne každou minutu.

Někdy poté, co korek prošel, porodí asi 2 týdny.

Proces vypouštění je bezbolestný, nejčastěji se vyskytuje ráno během záchodu.

Kdy začíná hlavní pracovní činnost?

Od 37. týdne těhotenství je plod považován za dlouhodobý a životaschopný. Nejčastější otázkou pro těhotné ženy je: „Kdy může začít porod?“.

Největší pravděpodobnost, že dítě bude mít u primiparous žen, nastane včas, tj. po dobu 40 týdnů.

Vícečetné ženy by měly očekávat, že budou mít dítě od 38 týdnů.

Abychom pochopili, jak začíná porod, musíte znát známky nástupu porodu:

 • pravidelné kontrakce;
 • vypouštění plodové vody;
 • vyloučení plodu.

Původní ženy často nevědí, jak pochopit, že práce začala.

Vlastnosti skutečných bojů:

 • pravidelnost;
 • bolestivost;
 • postupné snižování intervalů mezi kontrakcemi.

Hlavní známkou toho, že boj je pravdivý, je jeho pravidelnost. Kontrakce se nezastaví po hodině.

Bolestivé pocity, které doprovázejí tento proces, jsou spojeny se skutečností, že se děložní čípek otevírá.

Co dělat, když začnou kontrakce

Pokud bylo zjištěno, že kontrakce jsou pravdivé a pravidelné, musí žena kontrolovat čas mezi kontrakcemi. Jakmile je interval 10-15 minut, musíte se pospíšit do nemocnice.

Od chvíle, kdy vstoupí na porodnici, spadne žena do rukou profesionálů. Pomůže jí provést všechny nezbytné přípravné postupy a odešle do porodnice.

Porod je vzrušující, dlouho očekávaný a jistě šťastný okamžik v životě ženy. Na rozdíl od všech obav je nelze přehlédnout. Samotné tělo signalizuje nastávající matce, že setkání s dítětem je již blízko.

Jak rozpoznat nástup porodu

Čím blíže je den narození, tím větší vzrušení a obavy nastávající matka má a tyto obavy jsou často zcela neopodstatněné.

Mnoho žen, zejména během prvního těhotenství, se nejvíc bojí chybějících počátků porodu a nemá čas se včas dostat do nemocnice. Podle porodnických gynekologů a zkušených matek je téměř nemožné opomenout nástup porodu. Ujišťování lékařů a porodování přátel však ne vždy pomáhají zmírnit úzkost, takže se podívejme na to, jaké příznaky signalizují nástup porodu a jak pochopit, že je opravdu čas jít do nemocnice.

Harbingers při porodu

Existuje několik nepřímých příznaků, které naznačují, že narození se má začít. Říká se jim „předchůdci porodu“..

Prolaps břicha

 • Co se děje?

Nejvýraznější bod břicha padá dolů, zatímco jeho obvod se nezmenší. Dýchání budoucí matky je snazší, ale naopak častější může být močení.

Dítě zavádí hlava do porodního kanálu - je připraven k narození. Už se neopírá o bránici a žebra, hlava dítěte tlačí na močový měchýř a konečník.

Je těžké říci s jistotou - od několika dnů do několika týdnů.

Ne příliš - když je hlava zavedena do porodního kanálu, tvar břicha se nemůže navenek změnit. A u mnohonásobných žen může být nejkonvexnější bod břicha nasměrován dolů od samého začátku jeho růstu..

Cork hlen výtok

 • Co se děje?

Z pochvy se vylučuje sraženina hlenu. Může být v různých barvách, od bílé až pálené nebo načervenalé, vyjde zcela nebo částečně.

Před porodem, pod vlivem hormonů, se děložní čípek začíná zkracovat a změkčit, takže je pro dítě snazší se narodit. Hlenová zátka, která dříve pevně uzavírá vstup do krku, aby do ní nevstoupily mikroby a bakterie, jednoduše vypadne.

Pravděpodobně ne moc, od několika hodin do několika dnů.

Ano, je to docela přesný údaj o tom, že tělo matky je připraveno k porodu..

Trénink nebo falešné kontrakce

 • Co se děje?

Cítíte nepravidelné kontrakce, při kterých je žaludek kamenný. Blíže k nástupu práce se stávají hmatatelnějšími než dříve, ale jejich trvání se nezvyšuje.

Svaly dělohy se připravují na porod, spodní část je napnutá, krk zjemňuje, ale dosud nebyl otevřen.

Pravděpodobně od několika hodin do několika dnů.

Pravděpodobněji než ne, ale pokud jste ve 2-3 trimestru cítili silné tréninkové kontrakce Brexton Hicks, nemusíte mít pocit, že se něco změnilo.

Plodová voda

 • Co se děje?

Z pochvy se uvolňuje tekutina, jejíž barva může být buď průhledná, nebo nazelenalá nebo růžová. Voda ne vždy vylévá současně, jak se ráda ukazuje ve filmech, před začátkem bojů může jednoduše uniknout.

Membrány fetálního močového měchýře jsou roztrhané nebo roztrhané a skrze děložní hrdlo vychází plodová voda. Kontrakce nemusí být cítit nebo být velmi slabé.

Jen pár hodin. Dávejte pozor na barvu vody - pokud je průhledná, můžete věci bezpečně zabalit a jít do nemocnice sami. Pokud je voda zelená nebo je v nich hodně krve, okamžitě zavolejte sanitku.

Ano, samozřejmě. Pokud máte 36 nebo více týdnů, potom se dítě brzy narodí. Je nežádoucí, aby dítě bylo v bezvodém období delším než 12 hodin, a pokud porod nezačne sám, lékař vám může nabídnout stimulaci. Pokud je vaše doba kratší než 36 týdnů, okamžitě zavolejte sanitku.

Jak rozlišit skutečné boje od falešných

Zvýšení frekvence a intenzity

Pokud si všimnete, že se mezera mezi kontrakcemi zkracuje, připravte se do nemocnice. Při prvním narození může od nástupu práce trvat mnoho hodin až do narození dítěte, v některých případech i více než den. Pokud je interval mezi souboji více než 7 minut a boj trvá sám za méně než 1 minutu, máte čas na klidnou sbalení věcí. Při druhém a dalším porodu je lepší spěchat, s každým dalším těhotenstvím se zvyšuje pravděpodobnost rychlého porodu.

Bolestivost

Pokud při falešných kontrakcích nebyla vůbec žádná bolest nebo byla velmi slabá, pak u skutečných kontrakcí je bolest výrazně intenzivnější. Navíc se bolest bude zvyšovat spolu s frekvencí kontrakcí.

Jiné příznaky

Bolesti zad nebo skvrny od pochvy se objevují pouze při skutečných kontrakcích. Skutečné kontrakce mohou být také doprovázeny zimnicí nebo chvěním..

Jak počítat kontrakce?

Chcete-li přijít do nemocnice ne příliš pozdě a ne příliš rovně, musíte si spočítat kontrakce. Najděte program kalkulačky kontrakcí online na internetu nebo si jej stáhněte do svého smartphonu. A druhou rukou můžete použít staromódní papír, tužku a stopky nebo hodiny. V každém případě je vaším úkolem označit začátek a konec každého boje. Pokud vás začátek práce chytil doma, požádejte někoho z domácnosti, aby zaznamenal délku práce a mezery mezi nimi a před narozením jen relaxoval..

Kdy jít do nemocnice?

Pokud cítíte jeden z těchto příznaků nebo několik najednou, zvažte, že musíte být v nemocnici do 1-2 hodin:

 • Plodová voda
 • Snížit mezeru mezi kontrakcemi na 5 minut
 • Trvání boje až 45-60 sekund
 • Intenzivní bolest v dolní části zad, pociťovaná určitou frekvencí (to je také boj)
 • Zvýšení bolesti kontrakcí do té míry, že již nemůžete klidně udržovat konverzaci

Podle statistik se většina dětí v přirozeném porodu narodí ráno nebo ráno. Z toho můžeme usoudit, že nástup porodu často nastává v noci nebo brzy ráno. V této denní době věnujte zvláštní pozornost svým pocitům. Pokud však máte podezření, že porod začal kdykoli, v kteroukoli denní či noční dobu je lepší jít do nemocnice a znovu navštívit lékaře.

Zdá se, že porodím, nebo jak pochopit, že porod začal

Myslím, že rodím! nebo Jak pochopit, že porod začal

Při práci se často setkávám s tím, že se manželé bojí, že budou chybět na začátku porodu a nemají čas na nemocnici. Obvykle se oba manželé obávají a těžko se manžel bojí méně... A obvykle tyto zkušenosti vypadají takto:

- jak pochopit, že bolest je jen boj?

- najednou porod začne bez povšimnutí a já ztratím čas?

- a jak chápu, že tekla právě plodová voda?

- kolik dětí může být bez vody v lůně?

- a pokud uvízneme v provozu, kolik času musím v autě porodit?

- lepší vybrat nemocnici blíže k domovu?

- může být lepší jít do nemocnice předem?

Váš ošetřující lékař a ultrazvukový lékař vám samozřejmě již více než jednou řekli o očekávaném datu narození (DA). A vy sami jste pravděpodobně počítali tento významný den, vyzbrojení „magickými“ kruhy a kalendáři? ;)

Pojďme to zkontrolovat. Chcete-li získat odhadované datum narození, použijte následující vzorec:

Od posledního data menstruace (první den menstruace) odečtěte 3 měsíce a přidejte 7 dní.

Například jste měl PM 11. ledna. Méně než 3 měsíce je 11. října. A navíc 7 dní je 18. října. Toto je DA.

Při výpočtu přibližného data narození je třeba si uvědomit, že vaše dítě se pravděpodobně narodí na tomto světě, až bude připraveno. Samozřejmě se vás bude snažit potěšit, pokud mu řeknete, v jaký den to bude narozeninový dort a svíčky. Ale budete mu odpustit. Proto považujme za naprosto normální, pokud se vaše dítě narodí dva týdny před „vaším obdobím“, nebo o dva týdny později. Porod od 37 do 41 týdnů těhotenství je považován za porod. A pouze 5% dětí spadá do DA.

Řeknu vám o tomto jednom příběhu mého klienta:

Ty a já jsme se trochu usmáli, ale teď se můžeme pohnout dál. :) Všichni jsme obvykle trochu starosti před porodem. A jak přesto chápeme, že tento okamžik je blízko?

Během posledních dvou až tří týdnů těhotenství má žena často nové, dosud neznámé pocity a předchůdce porodu. Pojďme to pochopit!

* Asi jeden až dva týdny před narozením začíná hlava dítěte klesat do pánve a připravovat se na porod. Tak, jak to bylo, je připevněna a upevněna na pánevní kosti, na „místo začátku událostí“. Když k tomu dojde, můžete pociťovat úlevu při dýchání, protože se bránice snižuje, tlak na hrudník a horní břicho se snižuje. Ženy někdy říkají: „Něco, co jsem letěl přímo za poslední dny?!“, Někdy se objeví taková lehkost. To je obvykle vidět zvenčí a vaše rodina nebo lékař mohou říci, že „bříško se snížilo“.

* Dva až tři týdny před narozením se může objevit nastávající matka, která zmizí a táhne bolesti v podbřišku a bolest v bederní oblasti. V přírodě jsou podobné bolesti během menstruace. Pokud taková bolest není silná a zmizí, tj. je nepravidelná, nebuďte vystrašení. Připravujete se na porod a svaly dělohy se také připravují na porod. Snižuje se a uvolňuje, jako by si před nadcházející důležitou prací otestovala její sílu. Takové pocity se nazývají tréninkové / přípravné / falešné kontrakce nebo Brexton-Higgsovy kontrakce..

* Krátce před narozením můžete sledovat průchod sliznice. „Žije“ v děložním čípku, jako by ucpávala „dům“ dítěte. Sliznice může zanechat formu tlustých a lepkavých sekretů podobných gelu. Pokud zjistíte, že je ucpaná sliznice, zavolejte lékaře (pokud máte smlouvu nebo smlouvu), protože práce může začít příští den (nebo velmi příštích několik dní).

S nástupem práce začneme pociťovat křeče, bolest v dolním břiše (bolest dolní části se může také spojit). Taková bolest bude pravidelná! Ve většině případů, s nástupem porodu, trvá scrum asi 30-50 sekund a zbytek trvá asi 15-10 minut. Po několika hodinách (obvykle kolem 7) se kontrakce stávají častějšími a zbytek mezi nimi je snížen na 5-3 minuty.

Je důležité mít možnost správně počítat kontrakce, jako díky tomuto výpočtu můžeme přesně určit, zda jsme při porodu, nebo ne (a ve které fázi porodu jsme). V každém případě, když jsme doma (v mateřských nemocnicích, lze na bříško nasadit speciální senzor, který počítá kontrakce, ale obvykle se to provádí s nastavením epidurální anestézie). Existují speciální programy pro telefony, které takový výpočet usnadňují (na obrazovce by měly být alespoň tři sloupce: doba, kdy pracujete, doba práce, doba odpočinku). Je však lepší mít na papíře poznámku, abyste vy (nebo váš lékař, pokud o to požádáte) viděli dynamiku toho, co se děje. V přípravě na třídy porodu se určitě naučíte dělat to správně.

Pokud jsou vaše zkušenosti silné a chcete se připravit na blížící se narození dítěte, je rozumné využít radu psychologa. Ve třídách pro přípravu na porod budete určitě odpovídat na následující otázky:

- Jak se narodí?

- Mám nějaké rodiče porodu?

- Jak počítat kontrakce?

- Jaký je rozdíl mezi přípravnou prací a prací?

- Jak pochopit, že jsem v práci?

- Jak pochopit, v jaké fázi porodu jsem?

- Jak se chovám správně v jedné nebo druhé fázi porodu??

INTERNETOVÉ KURZY BIRTHDAY PRIPARATION můžete použít zde RELAXATION RELAXATION TECHNIQUES

Nebo absolvujte kurzy dechu a injekce

Znalosti a postupy získané při přípravě na porod vám pomohou zmírnit nadměrnou úzkost, chovat se při porodu přiměřeně a užít si ten nejšťastnější okamžik - setkání s vlastním dítětem!

Více o těhotenství a porodu se můžete dozvědět v mých knihách: „Jak snadné je porodit, nebo Průvodce mateřstvím“, „Narodil jsem se! Dobrý den, matko! "," Obavy z nastávajících matek, nebo Jak se vypořádat s obtížemi těhotenství ".

Jak rozpoznat nástup porodu?

Čekání na narození dítěte je vzrušující proces. Do 9 měsíců se na něj připravuje budoucí matka a budoucí otec, příbuzní a přátelé. Ale jak zjistit, kdy porod začne? Jak se dostat do potíží a obrátit se na lékařské zařízení včas, aby nedošlo k porodu na silnici, bez pomoci?

Kolik týdnů trvá normální těhotenství??

Porodník obvykle na prenatální klinice pečlivě vypočítá gestační věk. To se provádí za účelem co nejpřesnějšího určení dne, kdy se očekává doručení. Jaký týden by tedy měla těhotná žena vyřešit??

Je známo, že k porodu může dojít 42, 40 a 40 týdnů těhotenství. Děti se objevují ve všech těchto případech na plný úvazek. To je zcela normální, když se dítě narodí o dva týdny dříve nebo později, než je průměrný statistický termín 40 týdnů. A ani porod na 37 týdnů není považován za předčasný. Je zřejmé, že po 40 týdnech se narodí pouze 4-5% kojenců. Pokud jde o zbytek, tyto termíny jsou posunuty jedním nebo druhým směrem..

Přestože lidé mají takové přesvědčení, že porod chlapců nastává o něco dříve než porod dívek. Mnozí se také domnívají, že u vícečetných dětí se rodí o něco dříve než u prvorozených.

Vědecká statistika však tato tvrzení nepotvrzuje. A pokud o tom mluvíte s matkami s mnoha dětmi, je nepravděpodobné, že by souhlasily s tím, že každé další dítě strávilo ve svém ňadru méně času než předchozí..

Důležité! Kalendářní období práce je indikativním ukazatelem, daleko od hlavního. A pokud lékař trvá na hospitalizaci těhotné ženy v období 37 týdnů, neměli byste odmítnout. Takže podle pozorování specialisty může práce začít dříve.

Zejména je nutné brát hospitalizaci vážně o něco dříve, než je tomu u žen, které se v současné době nacházejí na místech, kde je obtížné transportovat těhotnou ženu, která začala rodit. A taková místa stále existují. Například ve vzdálených vesnicích často neexistují žádné dopravní cesty, zejména v zimě a do bahna..

Neměli byste cestovat po 37 týdnech těhotenství. Koneckonců, jak již bylo uvedeno, 40 týdnů je přibližné období. A neexistují žádné jasné zákony, kdy by měla být těhotná žena povolena.

Harbingers při porodu

Jak tedy zjistíte, jak brzy bude čas, aby žena porodila? Známky a příznaky, které naznačují nastávající matce o přístupu k důležitému okamžiku, pomohou udělat chybu.

Předchůdci porodu jsou výskyt takových příznaků u těhotných žen.

 • Ženy mění držení těla a chůze.
 • Žaludek má podobu hrušky, padá dolů.
 • Vypouštění genitálu se stává hojnějším.
 • Těhotná váha dramaticky klesá.
 • Existuje průjem nebo naopak zácpa.
 • Může nastat těžká nevolnost a dokonce i zvracení..
 • Žena močí velmi často a nutkání k močení se nezastaví ani po samotném procesu.
 • Až do této chvíle se poměrně aktivní dítě náhle uklidní a přestane se pohybovat, nebo se jeho pohyby stanou vzácnými a méně aktivními.
 • Na prádle se nachází kousek docela hustého hlenu, nazývaného korek..
 • Těhotná žena stále více pociťuje nepříjemné pocity v zádech a dolním břiše a kreslí bolest.
 • Cervix se mění.
 • Kontrakce, nejprve falešné, pak skutečné prenatální.

K těmto fyziologickým příznakům se často přidávají psychologické faktory..

Žena je častěji podrážděná, může se zvýšit slza, může se objevit nevysvětlitelná nálada.

Většina těhotných žen před porodem porodí zvýšenou aktivitu při zlepšování svých domovů. Psychologové nazývají takovou horlivost u žen „touhou po hnízdění“, ve srovnání s instinktem zvířete připravujícího se na vzhled potomstva.

Jak přesné jsou předchůdci porodu?

A tady s absolutní jistotou nelze říci nic. U každé ženy probíhá těhotenství podle přísně individuálního plánu. Statistiky poskytují pouze průměrné údaje.

Například za kolik dní od narození břicho sestoupí a v důsledku toho změna chodu, úleva od dýchacího procesu, tlak v žaludku? Lékaři volají průměrný údaj: asi 20 dní před porodem.

Nejčastěji se však jedná o příznaky a symptomy u primiparous. Protože plod mnohokrát často vstupuje s hlavou do malé pánve poněkud později. Někdy se to stane hned v den, kdy je žena zbavena břemene.

Důležité! Nebojte se, pokud je pracovní doba vhodná a břišní výhřez není pozorován. Je možné, že se jedná o fyziologický rys těla.

Důkazem průjmu a častého močení?

Můžeme tedy dojít k závěru, že ne všichni předchůdci porodu by měli být vnímáni jako okamžitý nástup porodu..

Jedná se o vzhled nevolnosti a zvracení, průjem a zvýšené močení. Všechny tyto příznaky se mohou objevit před nástupem porodu. Ale nejsou vždy vyžadovány.

Kromě toho zvracení a průjem mohou znamenat otravu elementy nebo reakci na jakékoli střevní relaxační jídla. U některých nemocí dochází často k močení..

Tyto příznaky jsou velmi často přítomny těsně před narozením a během nich dokonce neprocházejí.

Důležité! Pokud těhotná žena má průjem, neblokujte ji léky a odvarem. Naléhavě je třeba kontaktovat kliniku. Koneckonců, může to být příznak počátku porodu nebo symptom vážného onemocnění (otrava, infekce), které poškodí nenarozené dítě.

Pokud se plod přestane pohybovat...

Jak je uvedeno výše, dítě v posledních týdnech před narozením je méně aktivní. To je pochopitelné: pokud se jeho hlava již pohnula k malé pánvi, je pro něj nevhodné pohybovat se v předchozím režimu. A přímo v den narození se také stává, že se plod úplně přestane pohybovat. Babičky o tom říkají: „Dítě získává sílu!“

Případy úmrtí plodu jsou však známy i den před narozením. Tento předchůdce je proto také velmi kontroverzní.

Důležité! Pokud si těhotná žena všimne, že se plod dlouhodobě nepohybuje, musíte porazit všechny zvony! V tomto případě je nutná konzultace s porodníkem. Pouze on vám přesně řekne, co se stalo: dítě je v nebezpečí nebo těhotná žena se stane matkou ve velmi blízké budoucnosti.

Spíše! Těhotná "tekla"!

To se často nazývá proces, při kterém se bublina rozpadne s plodovou vodou. Je také předzvěstí začínající práce. Každá žena musí pochopit kritický význam tohoto procesu..

Mnozí se zajímají o to, kolik uvolňování plodové vody začíná před porodem? A také zde není přesné datum. Nej fyziologičtější, pokud bublina s plodovou vodou praskne několik minut před narozením.

A samotný proces narození bude jednodušší. Nakonec, pokud plod prochází porodním kanálem zcela suchým, třecí síla bude vysoká. A jako výsledek - vícenásobná zranění, praskliny a dokonce i slzy.

Močový měchýř s plodovou vodou je však často tak silný, že udržuje integritu i v době, kdy je děložní hrdlo považováno za docela zralé, to znamená, že tělo je téměř připraveno k porodu. Lékaři propíchnou takové ženy v práci umělým háčkem na háčkování. Po této bezbolestné operaci se kontrakce zesílí a proces porodu začíná téměř za několik minut.

Důležité! I když se voda neodklonila, může začít práce. Tento příznak je sekundární, neznamená to nedostatek práce.

Proud vody u těhotných žen dokonce (zejména!) Při absenci dalších příznaků nástupu porodu je silnou příčinou vzrušení. Pokud tedy existuje podezření, nemůžete nic dělat.

 • Je naléhavé jít do nemocnice, pokud se s tímto předzvěstí kombinují další známky nástupu práce.
 • Pokud se voda odklonila, měla by zavolat sanitku, ale je příliš brzy čekat, až bude dítě včas. Tato situace je plná předčasného porodu.
 • Nemusíte čekat na výskyt dalších příznaků nástupu práce, pokud si všimnete hojného toku plodové vody. Plod postrádající prostředí nezbytné pro jeho životně důležitou činnost může zemřít.
 • Pokud je dlouho před očekávaným datem narození znatelné nadměrné množství vypouštěného z porodního kanálu, podobně jako plodová voda, je třeba se poradit s porodníkem. Pouze lékař může určit, jak je plod nebezpečný..

Co dělat, když je korek volný

Jedním z únosců porodu je korkový výjezd z děložního čípku. Obvykle má konzistenci želé sraženiny - želé podobné hrudky. Někteří porovnávají korek s medúzy.

Její úlohou v životě těhotné ženy je zasunutí děložního čípku, jehož prostřednictvím se může dovnitř dostat infekce, voda, mýdlo, sperma, vaginální výtok... No, všechno, co se nějak dostane do vagíny. Ale s přístupem porodu tělo přestává potřebovat.

Může se to zdát divné, ale stále existují lidé na světě (mimochodem obou pohlaví), kteří věří, že vše, co se děje ve vagíně během těhotenství, se může dostat do plodu uvnitř dělohy. Někteří z nich proto během těhotenství přestanou mít sex, protože se obávají, že spermie porodí dítě. I když můžete ublížit, samozřejmě, pokud blízkost projde s osobou infikovanou pohlavním onemocněním.

Další extrémní stupeň nevědomosti, když se těhotná žena rozplakala, když zaslechla varování lékaře: „Sex může způsobit předčasné povolení těhotenství! Musíte se toho vzdát! “ Tato sladká dáma věřila, že krmí budoucí dítě spermatem svého manžela, a nyní, když odmítl sex, způsobí, že dítě hladoví.

Ve skutečnosti je dítě krmeno pupeční šňůrou. A dokonce i v tomto případě jídlo vůbec nevstoupí do žaludku dítěte ve formě, v jaké jej dostáváme. Krev obohacená u plodu obohacená o všechny potřebné látky a kyslík.

Z vnějšího prostředí je plod bezpečně uzavřen. Cervix je pevně stlačený. A dokonce i v tomto malém prostoru, který se může vytvořit v díře, je sliznice. Tato formace se objeví pouze během těhotenství. Nehledejte korek, dokud chybí.

Během těhotenství má žena vysokou hladinu progesteronu, která je zodpovědná za bezpečnost plodu a jeho vývoj. S přibývajícím termínem narození se však jeho množství snižuje. Ale produkuje se další hormon - estrogen. Zvyšuje tonus dělohy a způsobuje jeho kontrakce. Cervix se začíná otevírat. A korek už v něm nemůže být držen. Takže jde ven.

Každá žena má však jinou citlivost na hormonální estrogen. Posuzování doby mezi únikem korku a narozením dítěte na tomto základě tedy nestojí za to. To znamená, že tento předzvěst není nejdůležitější, podle kterého lze posoudit dobu nástupu práce.

Například, ve většině žen, korek vyjde během prenatálních kontrakcí. V některých částech - již během falešných bojů. Existují pozorování, když korek vyjde bez povšimnutí ženy. Na konci těhotenství zkapalní natolik, že se postupně odmítá ve formě hlenu, velmi podobného vaginálnímu výtoku.

Korek může být bělavý, nažloutlý, šedý, hnědý. Někdy se v něm vyskytují krevní pruhy. Proto ženy, jejichž korek vyjde ještě před nástupem prenatálních kontrakcí ve zředěné formě, mohou často pozorovat špinění na podložce.

Zjistěte, co způsobovalo výskyt krevních skvrn na prádle, nemůžete to udělat sami. Proto by se v těchto případech měl rozhodně objevit porodník, který vede těhotenství.

Důležité! Nepanikárte, pokud nastávající matka našla malé krvavé skvrny na těsnění blíže k datu dodání. Možná to byla jen sliznice. Je však také nemožné zacházet s takovým příznakem s nedbalostí. Existuje pouze jedna cesta ven: poraďte se s lékařem.

Prenatální kontrakce

Těžké bolesti v břiše, dolní části zad, v genitáliích lze s jistotou nazvat nejdůležitějším znakem blížícího se porodu. Společně s nimi děloha vstupuje do tónu. To znamená, že břišní svaly se napnou, je to těžké. Tento proces se nazývá kontrakce. Vyskytuje se v intervalech: bolest nejprve pokrývá tělo a poté se uvolňuje.

Měli by se však rozlišovat falešné a přímo prenatální kontrakce. Falešné se také nazývají školení. Jsou méně silné a nepravidelné. K falešným kontrakcím obvykle dochází několik týdnů před porodem.

Vícečetné ženy mohou snadno poznat, zda stojí za to se starat a spěchat do nemocnice, pokud mají opakující se silné bolesti a děloha se zesílila. Ale prvorozenci se často bojí, když je cítí. Když se obrátili na pohotovost v mateřské nemocnici, podstoupili vyšetření u lékaře a obdrželi verdikt: „Porod je hned za rohem, dnes se ale nestanete šťastnou matkou. Tyto boje jsou nepravdivé, takže stojí za to zůstat doma a získat sílu! “

Abyste se nedopustili chyby a přesněji určili začátek kontrakcí, které znamenají počátek porodu, musíte mezi nimi provést měření času. Falešné kontrakce se obvykle neliší v pravidelnosti. A jejich frekvence, stejně jako síla, se mohou měnit od zvyšování k poklesu. Skutečné prenatální kontrakce se však pokaždé zesilují. A přestávky mezi nimi se postupně snižují.

Prenatální kontrakce jsou prvními známkami narození, které si žena může všimnout, aniž by se obrátila na porodníka. Jedná se o velmi zajatce, kteří se nemohou nijak klamat (pokud se nejedná o falešné boje, které časem oslabují a zcela se zastavují). Je to okamžik výskytu prvních skutečných kontrakcí je považován za začátek porodu. A výstup plodu z genitálního traktu je pouze závěrečnou fází tohoto procesu.

Předpokládá se, že žena při porodu by se měla setkat jednou za úsvitu. To znamená, že od začátku bojů až do narození dítěte by nemělo uplynout více než den. Ačkoli nejlepší možností je považován za porod, který trvá 12 hodin.

Prenatální kontrakce jsou rozděleny do tří fází:

 • latentní počáteční (latentní);
 • aktivní (odhalující děložní čípek);
 • přechodný (fáze zpomalení).

K latentnímu stadiu dochází během 7 nebo 8 hodin. Během tohoto období bojují sami od 30 do 45 sekund a mezi nimi může být mezera asi pět minut. V této době je děložní hrdlo aktivně odhaleno - připravuje se na průchod plodu skrz něj. Obvykle se zveřejnění neuskuteční více než 3 centimetry.

Aktivní fáze trvá 3-5 hodin. Otevření děložního čípku pro toto období je asi 7 centimetrů. Kontrakce jsou poměrně silné a trvají asi minutu. Jejich frekvence je od 2 do 4 minut.

Fáze zpomalení (přechodná) obvykle nastává po dobu půl hodiny až hodiny a půl. Kontrakce v tomto intervalu jsou zvláště silné a trvají až jednu a půl minuty. Mezi nimi neběží déle než minuta. Tato fáze je dokončena, protože děložní hrdlo by se mělo otevírat na 7-10 centimetrů.

Tyto parametry jsou obvykle přesnější pro prvorozenství. U žen porodících druhé nebo více dětí se fáze vejdou do kratší doby.

Proto je pro ženy při bojích tak důležité nepropadat panice, ale pokusit se uklidnit a vypočítat jejich frekvenci a dobu trvání pomocí stopek. Pokud je mezi nimi více než 20 minut, musíte se dát dohromady, zavolat sanitku a ohlásit svůj stav svým příbuzným, pokud existují. Můžete si dokonce dát sprchu, dát si sousto.

Když ale mezi boji uplyne 5-6 minut, nemůžete ztratit čas. Na stravovací a hygienické postupy není čas!

Začátek porodu

K bojům tedy dochází pravidelně, čas mezi nimi se neustále zkracuje. Někdy se celé tělo napíná, jak se to děje během pohybu střev, když vytrváte dlouhou dobu a stolička je na cestě. Takové pocity se nazývají pokusy. Žena s nimi může porodit. Je téměř nemožné porodit normálně bez pokusů.

Neměli byste však spěchat.

Důležité! Pokud se děloha dostatečně neotevřela, nezraje, jak říkají lékaři, pokusy způsobí jen hodně škody. Plod bude vytlačen skrz otvor příliš malý. Z tohoto důvodu můžete na sliznici krku trhnout slzy. Takové rány se hojí dlouho, protože není dodáván žádný kyslík.

Kvůli přítomnosti výboje v pochvě mohou existovat závažnější důsledky, například vznik cervikální eroze. Léčení je později není také nejpříjemnější věc..

Ano, a dítě, které se pohybuje po poměrně úzkém průchodu děložního čípku, který ještě nebyl úplně otevřen, může trpět. Nastávající matka by proto měla brát vážně doporučení porodníka. Pokud lékař řekne, že je příliš brzy na tlačení, musíte při pokusu uvolnit svaly.

Ale poté, co doktor „dá krok vpřed“ a řekne magickou frázi: „No, mami, a teď se trápíš!“, Měli byste se opravdu napnout naplno, ze spodní části srdce!

Nebojte se, nebojte se, že místo dítěte dostanete stoličku. Obvykle všechny ženy pečlivě vyprázdňují svá střeva před porodem, takže se to zřídka stává. A pocity samy o sobě, když se snaží a zvládají potřebu „tvrdé“, jsou velmi podobné.

Některé primiparous ženy si myslí, že je dost tlačit jednou, a dítě uvidí světlo. Ve skutečnosti tento proces trvá 10 až 20 minut. Protlačit celou tu dobu se stejným úsilím je nemožné. Během porodu proto porodník jako zkušený dirigent vede tento proces.

Když oslabuje kontrakce, uklidňuje ženu při porodu a radí jí, aby dýchala. Zatímco plod je stále spojen s pupeční šňůrou, kyslík vstupuje do dítěte přes krev. Pokud v tuto chvíli hluboce nedýcháte, můžete dítěti ublížit. Ale v této době také vynakládá veškeré úsilí, stejně jako matka potřebuje sílu a kyslík.

Ale s nástupem porodu a přírodních pokusů lékař žádá ženu v porodu, aby se také snažila napomoci tělu a dítěti.

Jde samozřejmě o vtip, ale některé matky již považují své dítě za samostatnou osobu. A během porodu se jim snaží dávat pokyny stejně jako doktor ve vztahu k ženě v práci.

"Výložníku! Nakreslete si tváře - nebudete lézt! “ - vtipné a velmi roztomilé. Protože ve skutečnosti proces porodu není jednostranný. Účastní se na ní nejen žena, ale i ten malý zázrak, na který se těšila 9 měsíců.

Začátek porodu: znamení u primiparous a těch, kteří nejsou poprvé

Není vždy snadné pro těhotnou ženu jednoduše určit začátek porodu, ale existují určité známky, které naznačují bezprostřední vzhled dítěte.


V posledních týdnech těhotenství jsou ženy netrpělivé a stále více se ptají: „Kdy se dítě narodí?“ Přesné datum narození může být docela obtížné, protože občas začíná porod 38, 40 a dokonce 42 týdnů. Pokud žena pečlivě sleduje změny v jejím těle, pak si samozřejmě všimne příznaků nástupu porodu.

Emocionální stav v předvečer narození dítěte u žen se může lišit: někteří se cítí přecitlivělí, jsou na pokraji kolapsu, zatímco jiní naopak tvrdí, že před porodem zažili pocit klidu a klidu..

Většina těhotných žen v předvečer porodu probudí tzv. „Hnízdní instinkt“. Žena se začíná připravovat na vzhled nového obyvatele v domě: umývá, čistí, čistí. Ale co je nejdůležitější, nepřehánějte to, jinak vás porod může překvapit. Také v posledních týdnech těhotenství nepřepracovávejte, starejte se o síly, které budete potřebovat během porodu.

Co se děje s tělem nebo příznaky nástupu porodu

Těhotenství po 38 týdnech je považováno za plnohodnotné - ženské tělo se začíná připravovat na nadcházející narození. V krvi těhotné ženy klesá hladina hormonů způsobujících těhotenství a hladina hormonů stimulujících porodu..

Porod začíná, když je koncentrace některých hormonů maximální. Hormonální změny přirozeně ovlivňují fyzický a psychický stav těhotné ženy. Existuje mnoho známek nástupu porodu, ale ne nutně je žena všechny pozoruje. Přítomnost alespoň několika příznaků v agregátu může naznačovat nástup porodu.

Krátce před dnem narození se hlava dítěte pevněji vejde do pánevního prstence, v této souvislosti se břicho těhotné ženy snižuje. Mnoho těhotných žen si uvědomuje, že je snadnější dýchat a být v sedu, dochází k pálení žáhy a porodníci zaznamenávají prolaps dolní části dělohy. Prolaps hlavy může nastat pár týdnů před narozením nebo těsně před ním.

Před porodem těhotná žena stále více prochází falešnými kontrakcemi, které mohou být poměrně intenzivní a prodloužené. Tělo tedy trénuje, jak to bylo, se připravuje na nadcházející práci. Retence tekutin v těle těhotné ženy v posledních dnech před porodem je snížena, a proto žena může ztratit malou váhu, otok zmizí.

Také příprava těla na porod může být doprovázena volnými stolicemi. U primiparous a multiparous žen je často známkou nástupu porodu nevolnost, průjem a dokonce zvracení. Potřeba močit je často častější, takže tělo čistí a připravuje se na porod. Tyto příznaky často předcházejí vzniku kontrakcí a mohou přetrvávat i při otevření děložního čípku..

Některé ženy cítí bolest v dolní části zad, jiné cítí tlak dítěte v dolní části břicha. Také budoucí matky si mohou všimnout, že jejich dítě se stalo méně aktivním, a ve skutečnosti je pro dospělé dítě stále obtížnější pohybovat se v malém prostoru. Tento příznak se objevuje několik dní před porodem..

U nulliparous narození, zpravidla začít s ne příliš intenzivní kontrakce, které mohou zesílit během dne a ještě více. V takovém případě byste měli být trpěliví a čekat, až se záchvaty stanou trvalými..

Mnoho žen věří, že být v uvolněném domácím prostředí usnadňuje pracovní proces a přispívá k tomu, že porod rychle a snadno prochází. Primitivní ženy si mohou dovolit zůstat doma co nejdéle v případě, že ještě neopustily vodu. Při druhém a dalším porodu byste neměli odkládat výlet na porodnici, protože porod může být náhlý.

Při prvních kontrakcích se ženám doporučuje dát si malé občerstvení, aby tělo mělo sílu pro nadcházející energeticky náročný proces porodu dítěte..

Kontrakce opakované v intervalech 10 - 15 minut a trvající alespoň minutu jsou nejpřesnější známkou nástupu porodu. Když žena zažije takové kontrakce, musí jít do nemocnice. Přečtěte si více o prenatálních kontrakcích →

Ženy, které rodí poprvé, mohou považovat falešné kontrakce za známku nástupu porodu. Jsou docela bolestivé, ale po chvíli přestanou. Falešné kontrakce se mohou obnovit po několika dnech. Tento trénink je velmi důležitý pro ženské tělo, díky falešným kontrakcím se děložní hrdlo připravuje na otevření ve správný čas..

Hlavní známky začínající práce

V průběhu těhotenství je cervikální kanál pevně uzavřen a naplněn speciálním hlenem, který chrání dítě před různými infekcemi. Výstup ze sliznice je známkou toho, že je děložní hrdlo zralé a připravené k porodu. Korek může odejít pár týdnů před porodem, nebo může opouštět hned na začátku porodu.

Je téměř nemožné nevšimnout si odchodu korku, může to být v případě, že hlen vychází s plodovou vodou nebo během porodu.

Druhým hlavním znakem nástupu porodu jsou kontrakce. Pro primogenní ženy je obtížné rozlišit falešné kontrakce od skutečných. Je však třeba poznamenat, že skutečné boje nepřecházejí, ale naopak, stávají se častějšími, jejich intenzita roste a přináší ženě čím dál větší úzkost. Kontrakce se často podobají periodickým záchvatům bolesti. Během porodu často žena zažívá bolest v dolní části zad, konečníku, telat a boků.

Hlavním znakem nástupu práce je vývoj práce. Zesilují intenzitu a prodlužují se a interval mezi kontrakcemi se začíná snižovat.

Často je známkou nástupu porodu chlad, který doprovází ženu během porodu. Nebojte se - jedná se o zcela normální reakci těla.

Výtok plodové vody je dalším znakem nástupu porodu. Ideálně by mělo dojít k odtoku krátce před zahájením pokusů, jinými slovy, ve chvíli, kdy je děložní hrdlo již dostatečně otevřené. Ale někdy voda vytéká mnohem dříve, mohou odjet ještě před nástupem práce. Stojí za zmínku, že existují chvíle, kdy kontrakce nepřijdou poté, co se voda vypustila. Poté je předepsána stimulace práce v nemocnici léky.

Pokud jste ztratili vodu, měli byste okamžitě jít na porodnici, protože dítě nemůže být dlouho bez vody, čím delší je toto období, tím větší je pravděpodobnost komplikací.

Existují situace, kdy lékař nezávisle otevře močový měchýř, aby se urychlil proces porodu. Značná pozornost je věnována barvě odpadní vody, kapalina by měla být lehká nebo mírně nažloutlá. Zelená plodová voda naznačuje, že dítě nemá v děloze kyslík.

Je třeba poznamenat, že příznaky nástupu práce u multiparousů a žen, které rodí poprvé, se časově shodují. Jediným rozdílem je, že druhé narození zpravidla probíhá rychleji. Když se tedy začnou objevovat první známky nástupu porodu, měla by žena, která porodila dříve, okamžitě jít na porodnici.

Mnoho žen se obává, že jim bude chybět začátek porodu, nebo nebudou schopni včas pochopit, že nastal čas pro porod. Všechny tyto obavy jsou neopodstatněné. I když jste nevěnovali pozornost časným příznakům nástupu porodu, pak průchod sliznice, výtok plodové vody a kontrakce nemohou být jednoduše zaznamenány!

Co dělat, když máte známky práce?

Gynekologové vám doporučují, abyste si předem připravili věci, které těhotná žena bude potřebovat v porodnici: polštářky, noční košile, prací potřeby, kartáč na vlasy, plenky pro novorozence a další. Seznam nezbytných věcí lze objasnit na porodnici. Připravili jsme pro vás také informace o tom, co musíte vzít do nemocnice →

Nezapomeňte mít všechny potřebné dokumenty připravené, abyste je v poslední chvíli nehledali. Rovněž stojí za to předem zvážit, jak se dostanete do nemocnice, domluvit se s příbuznými, pokud vás někdo plánuje doprovázet. Pokuste se předvídat vše, aby vás nástup práce nepřekvapil. Hlavní věc na začátku porodu není panikařit a snažit se uvolnit, zmírnit kontrakce. Nesnažte se řídit, pokud máte známky nástupu práce, je lepší zavolat taxi nebo sanitku.

Pokud se očekávané období porodu přiblížilo a stále neexistují žádné známky nástupu porodu, měli byste se poradit s lékařem, aby podstoupil nezbytná vyšetření a ujistil se, že je vše v pořádku s dítětem. Pokud se objeví příznaky těhotenství, lékař rozhodne, jak k porodu dojde. Přečtěte si více o tom, jak dlouho je těhotenství považováno za odložené →

Je třeba si uvědomit, že porod je jedinečný proces, který může začít před plánem nebo velmi neočekávaně. Proto by každá žena, počínaje 38. týdnem těhotenství, měla být pozorná ke všem změnám, které se vyskytují v jejím těle, aby nevynechala okamžik nástupu porodu..

Snadné dodání a zdraví pro vás a vaše dítě!

Články O Neplodnosti