Hlavní Testy

Pořádáme krmení dítěte umělým krmením měsíce

Navzdory všem reklamním sloganům, které chválí přínosy kojenecké výživy, nejsou zdaleka složení mateřského mléka.

Z tohoto důvodu je dítě na umělém krmení krmeno dříve než drobky. To pomáhá předcházet nutričním nedostatkům, přispívá k úplnému a včasnému vývoji dítěte.

Od kolika měsíců mohu zavést doplňková jídla?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že střeva dítěte do 6 měsíců věku nejsou připravena strávit nějaké jídlo? Kromě mateřského mléka nebo speciální směsi se tělo umělce rychle přizpůsobí zpracování nových produktů.

Včasné a správné rozšíření nabídky pro děti vám umožní rychle se vypořádat s regurgitací, kolikou a zácpou, která často doprovází používání mléčných směsí. S jeho pomocí je zabráněno rozvoji anémie, křivice, normalizována je míra přírůstku hmotnosti. Pozdní zavádění doplňkových potravin je spojeno s inhibicí vývoje dítěte: později se naučí žvýkat, polykat jídlo neobvyklé konzistence.

Základní pravidla úvodu

Hlavním požadavkem na zavedení doplňkových potravin - dítě musí být naprosto zdravé. Pořadí zavedení nových jídel by mělo být dohodnuto s pediatrem. Okamžitě si pamatujte seznam alergenních potravin: kravské mléko, bílkoviny z kuřecích vajec, citrusové plody, ořechy, obiloviny obsahující lepek.

Pokud jde o zbytek, poslouchejte lékaře a připravte se na výrobu světlých bramborových brambor pomocí mixéru, dvojitého kotle, mlýnku na maso, kuchyňského robota.

Doplňková poznámka:

 1. V 1 jídle je dítěti nabídnuto 1 nové zboží.

Podává se denně se zvyšujícím se objemem. Každé neobvyklé jídlo se nabízí ve výši 1 /4 lžička, postupně zvyšující porci na objem odpovídající věku dítěte;

 1. Nová jídla a nápoje se podávají pouze z lžíce.

Zvyk získat všechno z láhve negativně ovlivní vývoj dítěte - později se naučí žvýkat a mluvit.

 1. Návnada je vždy představena v sedu.

Pro pohodlí maminky a dítěte je lepší použít speciální vysoce omyvatelnou židličku.

První nové položky v nabídce by měly být podávány ve formě bramborové šťávy nebo šťávy, protože dítě ještě nežvýká a nemá na to potřebný počet zubů..

 1. Nový produkt je představen týden po předchozím..

Rodiče by měli mít dostatek času na zhodnocení reakce dítěte a jeho těla na probíhající změny ve výživě.

 1. Nenuťte dítě jíst přes sílu.

Nekultivujte myšlenku, že čas na krmení již přišel. Každé dítě má své vlastní tempo vývoje a násilné krmení, které zpomalí, zastaví hromadný zisk;

 1. Uchovávejte deník jídla.

V něm budete oslavovat denní menu dítěte, porcování. Pokud dojde k gastrointestinálnímu rozrušení nebo alergii, provedené poznámky vám pomohou určit jejich příčinu;

 1. Před smícháním nabídněte nový produkt..

Mělo by být teplé a svěží. K vaření a krmení používejte sterilizované nádobí, přístroje a příbory;

 1. Krmení by mělo být podáváno současně.

To se nejlépe provádí během druhého prenatálního krmení, takže během dne můžete vidět reakci těla dítěte na nový produkt;

 1. Složení, skladovatelnost a další vlastnosti.

Při nákupu bramborových šťáv a šťáv v obchodě věnujte pozornost složení produktu, datu výroby, pověsti výrobce a věku dítěte, pro které byl vytvořen. Je nepřijatelné, že komponenty zahrnují sacharózu, sůl, dextrózu.

Pokud jde o pravidla zavádění doplňkových potravin, sdílí mladá matka tipy několik měsíců.

Postup zavádění doplňkových potravin během umělého krmení dítěte

Zavádění doplňkových potravin by mělo být doprovázeno přísným plánem výživy: 5–6 krmiv, z nichž každé je po odstranění směsi ze stravy jednoletého dítěte postupně nahrazeno plným jídlem.

Výživa dítěte se skládá z produktů pěstovaných nebo vyráběných v oblasti bydliště - to je určitá záruka jejich přirozenosti. Při pozorování potravinových alergií je produkt provokatéra znovu zaveden nejdříve o 1 měsíc později..

Doplňkové potraviny nelze zadat, pokud:

 • Dítě je nemocné;
 • Před méně než 3 dny bylo provedeno běžné očkování;
 • Řezají se zuby dítěte, které jsou doprovázeny horečkou, náladami, nestabilním spánkem;
 • Dítě si zvykne na některé změny v životě: matka šla do práce, rodina cestuje nebo podstupuje stěhování;
 • U dítěte je diagnostikována alergie, gastrointestinální poruchy, jsou pozorovány kožní vyrážky.

Určujeme ochotu dítěte krmit

Je nutné zavádět nové produkty, které se zaměřují nejen na věk dítěte, ale také na další známky okamžité touhy dítěte vyzkoušet něco jiného než směs.

Pokud první test, který dal strouhanku šťávu, bramborovou kaši nebo kaši ze lžíce, skončil šklebením, kašlem nebo vyplivnutím, pak jste začali jednat brzy. Zkuste to znovu za pár týdnů..

Projevy touhy dítěte diverzifikovat jeho stravu:

 1. Dítě nejí 1 litr směsi denně, vyžaduje častější krmení;
 2. Drobky již mají své první zuby, dělá si ústy žvýkací pohyby, pokud mu dáte něco, aby to zkusil;
 3. Když lžíce podává lžíci, otevře ústa a pozorně se podívá na její obsah;
 4. Zajímá ho jídlo rodičů, sáhne po talíři, snaží se vše vyzkoušet;
 5. Dítě vezme různé předměty a úmyslně je vtáhne do úst;
 6. Dítě sedí dobře, ovládá tělo, otočí hlavu;
 7. Ve strouhankách bujný reflex jazyka poněkud vybledl. Pokud mu dáte drink z lžíce, pak jeho obsah nevypouští bradu;
 8. Váha dítěte od narození se 2krát zvýšila;
 9. Dítě je připraveno k jídlu samo, pokud mu dáte takovou příležitost: vezme si jídlo rukama, vezme si ho k ústům, chutná, vlaštovky nebo plivá ven.

Pokud denně pozorujete alespoň 5 z těchto příznaků, můžete bezpečně přistoupit k zavedení doplňkových potravin..

Možnosti prvního krmení pro dítě artificer

Produkt pro první krmení se stanoví společně s pediatrem, který dítě sleduje. Může to být ovocná šťáva, zelenina nebo ovocné pyré, ovesná kaše. V každém případě by to měl být pouze jeden produkt, který prošel určitým zpracováním..

Ovoce a zelenina obsahují mnoho vitamínů nezbytných pro tělo dítěte, snadno se tráví. Kaše je výhodnější, pokud je vaše dítě pozadu v nárůstu tělesné hmotnosti. Poté, co jste se rozhodli pro ovocné pyré, buďte připraveni, aby zeleninové dítě nechtělo jíst, protože to není tak chutné.

Při prvním krmení můžete vařit:

 • Nealergenní jablečná šťáva.

Pokud se vám zdá příliš kyselý, můžete jej zředit převařenou vodou;

Z vařené tykve, dýně, tykve, zeleného hrášku, květáku nebo brokolice. Při vaření můžete přidat trochu soli, kapku slunečnicového oleje.

Pečené jablko, hruška, broskev nebo meruňka.

Rýže nebo pohanka vařená ve vodě bez cukru. První je výhodnější, pokud je dítě často mučeno poruchami stolice, druhé - pokud je pozorována zácpa. Jiné obiloviny by neměly být vybírány, protože obsahují lepek, který vyvolává alergické reakce..

Pokud to není možné, použijte vlastní polotovary z mrazničky. Pokud tomu tak není, musíte si koupit průmyslově vyráběné džusy a bramborovou kaši. Jsou připravovány ze speciálně pěstovaného, ​​ekologického ovoce a zeleniny, což potvrzují certifikáty kvality.

Vzhled hlenu ve výkalech nebo průjmech dítěte je na chvíli důvodem k vyloučení zeleniny a ovoce z jídelního lístku a jejich nahrazení obilovinami. Pokud se z první nástrahy stala alergická reakce, neodkládejte rozšíření hrůzního menu hrůzou, že jste ji poškodili svými „inovacemi“, jen na měsíc vyloučte produkt, na který ještě není připraven gastrointestinální trakt dítěte. Po odstranění vyrážky, koliky a dalších příznaků potravinové alergie ji vyměňte za jiné jídlo.

První část nového produktu by neměla být vyšší než 5 g (0,5 - 1 lžička). Každý den by se měla zvyšovat o 10 g, dokud zcela nevymění směs při určitém krmení..

Konzistence prvního pyré je tekutá, hustota se také postupně zvyšuje. Souběžně s doplňkovými jídly je do strouhanky zahrnuta vařená voda - do 50 ml pro dítě do 6 měsíců, do 100 ml pro děti do jednoho roku.

Měsíční rozšiřovací kanál

Někteří dětští lékaři doporučují rozšíření jídelního menu již za 3 měsíce. To může být způsobeno anémií, nedostatkem vitamínů v těle, nízkým přírůstkem na váze.

Je důležité postupně zvyšovat dávky nových produktů, nejprve krmit dítě směsí - celkové množství potravy přijaté v 1 dávce by mělo být přibližně 150 ml. Nezapomeňte střídat mezi doplňkovými potravinami a základním krmením, aby nedošlo k přetížení zažívacího traktu dítěte. Například:

Níže jsou uvedena doporučení pro přípravu nových pokrmů pro dítě a stůl pro zvýšení porcí podle věku.

Stravování ve 3 měsících

Diverzifikujte své drobky nabídkou přírodní ovocné šťávy. Je lepší, když se k tomu používá zelené jablko. Buničina se odstraní ze šťávy a kapalina se zředí na polovinu převařenou vodou. Teplý nápoj se podává dítěti v množství jen několika kapek, denně se dávka mírně zvyšuje. Postupem času je možné vstoupit do broskvových, hruškových a meruňkových džusů v nabídce.

Stravování ve 4 měsících

K šťávám z jídelního lístku přidejte ovocné a zeleninové pyré ve vlastním specifickém pořadí. Z ovoce by měly být upřednostňovány meruňky, broskve, zelená jablka a hrušky, banán (podává se pouze v surové formě).

Nejlepší zelenina pro krmení: cuketa, tykev, brokolice, květák, dýně, zelený hrášek, mrkev a brambory. První pyré by mělo být jednosložkové. Když si dítě zvykne na produkty nabízené samostatně, lze je smíchat v jednom pokrmu.

Vybraná zelenina a ovoce jsou předvařené, dušené nebo pečené. Bramborová kaše se připravuje s mixérem, můžete do ní přidat trochu směsi, takže chuť dítěte bude „povědomá“. Zeleninovou misku nařeďte na požadovanou hustotu převařenou vodou nebo vývarem zbývajícím po vaření. Je dovoleno uvést ovocné pyré do potřebné konzistence pomocí šťávy.

Místo bramborové kaše je možné zavést obiloviny bez lepku a mléka. Připravuje se na vodě, mletí obilovin by mělo být v pořádku. Vyberte Pohanka nebo rýžová kaše. Je lepší nabídnout ji na snídani a posunout zeleninu a ovoce na odpoledne.

Po 5 měsících

Novinkou v dětské výživě je rostlinný olej. Přidává se do šťouchané zeleniny, můžete kapat do ovesné kaše, pokud dítě chutná lépe. Olivový olej je kontroverzní produkt, proto prodiskutujte s pediatrem možnost jeho zařazení do dětského menu. Jídla mohou být už trochu tlustší, ale bez hrudek. Ovocná šťáva může být někdy nahrazena kompotem. Ten by také neměl být příliš koncentrovaný, je lepší ředit vodou.

Šest měsíců

Je čas přenést drobky na mléčnou kaši. Nejprve se připraví v mléce, napůl zředí vroucí vodou a poté se použije čistý produkt. Pokud jste alergičtí na bílkoviny krav, můžete použít kozí mléko. U obilovin a bramborové kaše je povoleno přidávání másla a vařeného žloutku. Pokud se slepičí vejce nesedí, nahraďte je křepelčími vejci. Žloutek lze dítěti nabídnout jako samostatné ošetření, otřít ho vidličkou a smíchat se směsí mléka.

Je přípustné diverzifikovat stravu kefírem a tvarohem. Přestože všichni respektovali Dr. Komarovského, věří, že tyto výrobky jsou nejlepší pro první krmení, ale mnoho pediatrů nesdílí jeho názor. Promluvte si se svým lékařem. Tyto produkty obsahují bakterie, které jsou prospěšné pro mikroflóru, hodně vápníku, ale vytvářejí velkou zátěž pro ledviny dítěte..

Strava za 7 měsíců

V tomto věku můžete do stravy zahrnout šťouchané maso. Chcete-li to uvařit, kupte maso bez tuku, žil a kostí. Nejvhodnější pro králičí, krůtí nebo kuřecí filé. Telecí maso je povoleno používat, pokud dítě není alergické na bílkoviny krav. Maso se vaří nebo duší, poté se naseká mixérem nebo mlýnkem na maso.

Můžete rozšířit nabídku tím, že vaříte nejen šťouchané maso, ale také pasty, suflé.

Masový vývar se vůbec nepoužívá, a to ani ve zředěné formě, ke zlepšení konzistence bramborové kaše. Chcete-li stimulovat rozvoj žvýkacích schopností, můžete nabídnout drobky, sušenky nebo sušenky, mírně namočené do kompotu, džusu nebo kefíru..

8 měsíců

Do stravy se přidávají obiloviny obsahující lepek. Začněte vařit drobky z ovsa, ječmene, kroupy, kukuřice, jáhly proso. Je lepší nezavádět krupici až do roku ve stravě - je příliš vysoký obsah kalorií a nejméně užitečný. Můžete podávat masovou polévku s drobky. Jeho zeleninová náplň by měla být dítěti známa.

9 měsíců

Dítě může vyzkoušet ryby nízkotučných odrůd, například štikozubce obecného, ​​tresky obecné, okouna. Filet by měl být dušený, vařený, dušený nebo pečený. Pečlivě si prohlédněte kosti - bramborová kaše by měla být stejná a jemná. Je plná vitamínů a minerálů, snášena snadněji než maso. Rybí pokrm by měl maso vyměňovat dvakrát týdně - častěji není nutné jej zařazovat do nabídky.

Stravování za 10-12 měsíců

Během tohoto období se porce dítěte zvětšují, jen stěží ho krmí směsí. Zeleninová kaše se stává vícesložkovou, cereálie se připravují vícesložkové. Pro chuť přidejte ovocné šťávy a šťouchané brambory do tvarohu, kefíru a jogurtu, cukr je stále zakázán. Nabídka masa a ryb je doplněna o parní kotlety. Místo kaše můžete někdy nabídnout nudle vařené v mléce. Od tvarohu k vaření kastrol s ovocem.

Zkuste nabídnout polévku kousek strouhanky. Zeleninu nemůžete brousit mixérem, ale jednoduše ji brousit nebo dokonce nakrájet na plátky. Míchejte žloutek vidličkou. Jíst může již sestávat z několika jídel najednou. Pokud je dítě zdravé a není náchylné k potravinovým alergiím, mohou být nové produkty uváděny častěji - 1krát za 3 dny. Můžete bezpečně začít dítě odstavit z láhve, protože jeho nabídka je velmi různorodá - to jí.

Pamatujte, že všechny režimy jsou rozmanité - výše uvedené je pouze přibližný plán zavedení doplňkových potravin pro umělé dítě. Měli byste se přizpůsobit pouze vašemu dítěti, které se může opravdu zamilovat do jednoho produktu a druhý na dlouhou dobu odmítnout. Poraďte se s pediatrem a pečujte o své dítě.

Přípustné množství doplňkových potravin podle věku umělého dítěte

Nádobí4 měsíce5 měsíců6 měsíců7 měsíců8-9 měsíců10-12 měsíců
Ovocná šťáva, ml5-3040-5050-606070-8090-100
Zeleninové pyré,5-3010-100150150-160170-180200
Ovocné pyré, g5-3040-5050-606070-8090-100
Kaše na vodě, ml10-10010-100----
Rostlinný olej, ml-1-33356
Mléčná kaše, ml--50-100150150-180200
Máslo, g--1-4456
Žloutek--¼.¼.½.½-1.
Kefir, ml--10-3050-100100-200300-400
Curd, g--10-304040padesáti
G. Galetny cookies,---3-5510-15
Masové pyré, g---10-30padesáti60-70
Rybí pyré, g----10-3030-60

Přibližný přírůstek hmotnosti při správném zavedení doplňkových potravin

Věk, měsíc.45678910jedenáct12
Zvýšení, g750700650600550500450400350

Vlastnosti zavedení doplňkových potravin předčasně narozeným dětem na IV

Pokud se vaše dítě narodilo předčasně, mělo by se zavedení doplňkových potravin projednat výhradně s pediatrem, který ho sleduje. Čas potřebný k rozšíření nabídky závisí na zralosti vnitřních systémů, nástupu produkce trávicích enzymů a diagnóze anémie. Hodně záleží na tělesné hmotnosti dítěte v době narození, na měsíčním přírůstku na váze.

Někteří lékaři doporučují zavádět doplňkové potraviny v období 4-6 měsíců, někdy je tento proces aktivován za 1-3 měsíce ovocnými šťávami a zeleninovými odvary.

Předčasně narozeným dětem se vstříkne maso, žloutek, zelenina, játra a vícezrnné cereálie. Ten se vaří ne na vodě, ale na mléčné receptuře nebo zeleninovém vývaru. Výživa je plně kontrolovaná pediatrem a upravována podle výsledků plánovaných vyšetření a vážení..

Měsíční rozšíření nabídky dítěte

Čas krmeníUkázkové menu
4-5 měsíců6-7 měsíců8-9 měsíců10-12 měsíců
6:00 - 19:00Mléčná směs
9:00 - 11:00Kaše na vodě + ovocná šťáva + doplněk směsiMléčná kaše s máslem + žloutek + ovocná šťávaMléčná kaše s máslem + žloutek + ovocné pyréMléčná vícezrnná cereálie s máslem + plátky vařené zeleniny + žloutek
12: 00-14: 00Mléčná směsZeleninové pyré s rostlinným olejem + masové pyré + směs doplňkůZeleninová polévka + zeleninové pyré s rostlinným olejem + masové / rybí kuličkyZeleninová obloha s rostlinným olejem + dušené kotlety z masa / ryby + kastrol sýr
17: 00-19: 00Zeleninové nebo ovocné pyré + doplněk směsiOvocné pyré + tvaroh + kefír + sušenkaOvocné pyré + kefír + tvaroh + bagelJogurt s ovocným pyré + sušenkovými sušenkami
21: 00-22: 00Mléčná směs

Nezapomeňte dodržovat přípustné velikosti porce, aby dítě nepřekrmovalo potenciálně nebezpečná jídla, například tvaroh. Od 8 měsíců jsou hlavní jídla organizována 3krát denně, ale nikdo nezrušil lehké občerstvení, zejména pro rostoucí tělo. Vždy mějte v lednici a vezměte si na procházku dětské sušenky, přírodní džusy, ovoce, kefír.

Doporučení pro maminky

Téma doplňkového krmení děsí mnoho rodičů, zejména s ohledem na pravděpodobnost potravinových alergií, jejichž důsledky nejsou vždy rychle a snadno eliminovány. Rodiče kojenců nejčastěji kladou pediatrům následující otázky:

 • Co dělat, když dítě odmítne jíst nějaké nabízené jídlo?

Počkejte trochu s doplňkovými jídly, protože vaše dítě na něj ještě není připraveno. Stimulujte svůj zájem o jídlo tím, že ho vezme do náruče během jeho jídla, rodinných večeří.

 • Od kolik měsíců dítě přestane dusit?

Závisí to na rychlosti vývoje těla dítěte. V průměru děti přestanou kašlat v procesu stravování o 9 měsíců.

 • Co dělat, když se zavedením doplňkových potravin začne mít dítě problémy se stolicí?

Zácpa je delší než 3 dny nebo frekvence stolice je více než 5krát denně - to je mimo normální rozsah. Vyjměte nové výrobky z dětské stravy, abyste normalizovali jeho stav, nahraďte je něčím jiným, co je pro jeho věk přijatelné. Také si všimněte, zda jste omylem přehnali velikosti podávání..

 • Co dělat, když se objeví příznaky alergie?

Diskutujte o tomto problému předem s pediatrem a, v případě, že si koupíte dětský antihistaminikum ve vaší domácí lékárničce. Vedení potravinářského deníku vám pomůže identifikovat dráždivý produkt, jeho vyloučením z nabídky problém vyřešíte..

 • Co nemůžete krmit dítě do jednoho roku?

Alergenní potraviny (ořechy, med, citrusové plody, dovážené exotické ovoce a zelenina, červené ryby) jsou zakázány.

 • Jaké hotové cereálie a bramborová kaše jsou pro dítě nejlepší?

Při výběru věnujte pozornost souladu vybraného produktu s věkem vašich drobků. Zkontrolujte složení produktu, neporušenost obalu, datum výroby. V žebříčku obilovin pro rok 2016 obsadilo první místo rozmanité produkty společnosti Nestle. Podle zkušených matek a výsledků laboratorních testů je nejlepším pyré sortiment TM Gerber.

Dostatečný přírůstek na váze, nepřítomnost gastrointestinálního rozrušení a alergické reakce naznačují, že děláte všechno správně. Dítě je zdravé, veselé a mobilní - potěší ho jídelní lístek a dobroty připravené jeho matkou. Ale nespěchejte, abyste ošetřovali drobky pochoutkami z „dospělého“ stolu - to má pro jeho tělo vážné důsledky..

Dětská výživa: co přidat do stravy po 5 měsících

Vaše dítě neroste mílovými kroky. A teď pro něj samo mléko nestačí. Je čas zavést do dětské výživy další potraviny. Jak to udělat, kdy začít, co může a nemůže být - o tom vše si přečtěte v našem článku..

Již od 6 měsíců můžete začít dávat dítěti obiloviny, ovoce a zeleninu ve formě šťáv a bramborové kaše, masa a dalších produktů.

Vezměte prosím na vědomí, že můžete zadat 1 produkt a postupně zvyšovat množství jídla. Například po dobu 2 týdnů připravujete kaši, poté přidáte tvaroh, po rozdrceném masu a tak dále. A nezapomeňte se poradit s pediatrem.

Přibližný harmonogram doporučený pro doplňkové potraviny:

 • 5 měsíců - ovocné pyré
 • 5,5 měsíce - kaše
 • 6 měsíců - tvaroh
 • 6,5 měsíce - zeleninové pyré
 • 7 měsíců - maso
 • 7,5 měsíce - vaječný žloutek
 • 8 měsíců - šťáva

Jak přidat doplňková jídla

Ovocné pyré

 • Začněte s 50 g bramborové kaše denně. Apple je perfektní. Postupně zvyšujte hlasitost.
 • Do roku dosáhne objem asi 100 g za den.
 • Rozmačkejte se bez přísad.
 • Vhodný banán, hrušky (předpečené nebo vařené), kiwi.

Ovesná kaše

 • Tato návnada nahradí 1 kojení nebo recepturu..
 • Kaše zřeďte vodou, mateřským mlékem nebo směsí. Mělo by to být důsledně jako bramborová kaše..
 • Upozorňujeme, že do 8 měsíců se doporučuje pouze kukuřice, pohanka nebo rýže..
 • Začněte s krmením 20 ml a každý den zvyšte objem.
 • Nejlepší ráno.
 • Po 8 měsících by celková kaše měla dosáhnout 150 ml.
 • Kaše vyměňujte každé 1-2 dny.
 • Po 8 měsících můžete do stravy přidat krupici, ovesné vločky nebo směs obilovin.

Tvaroh

 • 1/2 lžičky je dost pro první krmení.
 • Do 8 měsíců by měl objem dosáhnout 50 g.
 • Pokud se dítě nelíbilo tvarohu, zkuste jej smíchat s ovocným pyré.

Zeleninové pyré

 • Začněte 1 zeleninou - cuketou.
 • Přidejte 1 zeleninu každý den v následujícím pořadí: květák, brambory, mrkev atd..
 • Nedoporučuje se cibule, paprika, okurky, houby, lilek, rajčata, sůl.
 • Vyberte si žlutou a zelenou zeleninu.
 • Můžete přidat rostlinný olej.

Maso Puree

 • Přidejte do zeleninového pyré.
 • Vyberte si hovězí, libové vepřové, kuřecí a krůtí.
 • Začněte 1 lžičkou a postupně zvyšte hlasitost.

Žloutek

 • Přidejte do zeleninového pyré.
 • Nemíchejte s tvarohem.
 • Začněte dávat po částech až 2 shodné hlavy. Pozorně sledujte alergickou reakci.
 • Pokud je vše v pořádku, do roku můžete dát 1 žloutek.

Šťáva a kompot

 • Nakoupenou šťávu zřeďte převařenou vodou 1: 1.
 • Vařit sušené ovoce kompot. Nepoužívejte rozinky a cukr.

Výživa od 5 měsíců

Zavedení doplňkových potravin je volitelné pro všechny děti ve věku pěti měsíců. Při kojení mohou děti jíst mateřské mléko až po dobu šesti měsíců. Při smíšeném nebo umělém krmení může pediatr doporučit, aby rodiče začali uvádět nové produkty od věku pěti měsíců. Režim krmení od 5 měsíců spočívá v tom, že dítěti se nejprve nabídne půl lžičky nového jídla. Při dobré reakci dítěte na nové jídlo dochází postupně v průběhu týdne ke zvýšení objemu misky na celou porci..

Vložení nových jídel může být pro dítě stresující, protože v jeho stravě se objevují potraviny, které se zásadně liší od mateřského mléka nebo upravené směsi. Mladí rodiče musí být dobře obeznámeni s otázkou, jak podávat první doplňková jídla, což zabrání problémům se zdravím dítěte.

První výživové produkty

Pediatr by měl doporučit první produkty pro pětiměsíční dítě mladým rodičům, přičemž by měl brát v úvahu fyzický vývoj a hmotnost dítěte a zralost jeho zažívacího systému. Specialista také pomůže rodičům vymalovat nový jídelní plán..

Nabídka pětiměsíčního dítěte, kromě mléčné výživy a mateřského mléka, může zahrnovat zředěné ovocné šťávy, ovocné a zeleninové pyré, cereálie a rostlinný olej.

Režim krmení pětiměsíčního dítěte

Pro testování je dítěti dána část, jejíž objem je v první polovině dne půl lžičky, což vám umožní sledovat reakci dítěte na nové jídlo. S pozitivním výsledkem se část misky denně zvyšuje o 100%. Za týden lze objem nových jídel zvýšit na doporučenou věkovou normu..

Proto se dítěti do 5 měsíců denně doporučuje následující velikosti porcí:

 • Ovocná šťáva 40 - 50 ml.
 • Ovocné pyré 40 - 50 gr.
 • Zeleninové pyré nebo kaše 80 - 100 g.

Je důležité si uvědomit, že hlavním produktem výživy dítěte by mělo být mateřské mléko nebo upravená směs.

Šťávy by měly být zadávány opatrně, doporučuje se začít zelenou jablečnou šťávou. Nemůžete dát dítěti čerstvě vymačkanou šťávu, měla by být smíchána s vodou ve stejném poměru. Představení tohoto produktu začíná několika kapkami. Při absenci alergických reakcí a poruch trávení u dítěte se množství šťávy denně zdvojnásobuje.

Pokud bylo rozhodnuto zahájit doplňkové potraviny s ovocnými pyré, pak je nejlepší zelené jablko - nejlépe se vstřebává tělem dítěte a riziko alergií je minimální. Первого lžička bude stačit poprvé. Dávka by se měla postupně zvyšovat tak, aby byla až do konce 5. měsíce na objem 50 ml za den.

Cuketa, květák a brokolice jsou nejlepší pro objevování zeleniny ve věku 5 měsíců..

Pokud se k prvnímu krmení použije dětská výživa zakoupená v obchodě, měli by rodiče pečlivě prostudovat její složení. Kromě zeleniny a vody se v potravinách často vyskytuje rýžová mouka a kukuřičný olej. Tyto přísady jsou pro kojence nežádoucí..

Recepty rostlinných pyré pro kojeneckou výživu jsou velmi jednoduché. Zeleninu důkladně opláchněte, oloupejte a znovu opláchněte. Připravený produkt se musí nakrájet na malé kousky a připravit v malém množství vody nebo napařit. Hotová zelenina by měla být umístěna do mísiče a uvedena do homogenního stavu.

Rostlinné pyré lze připravit předem a zmrazit pomocí ledových forem nebo silikonových pekáčů.

Užitečné tipy pro maminky: PRVNÍ PODÁVÁNÍ

Děti mají různé vkusové preference. Pokud se tomu dítěti nebo té zelenině nelíbilo a on to odmítl jíst třikrát za sebou, rodiče by měli dítěti nabídnout další jídlo.

Pro první seznámení dítěte s obilovinami je nejlepší použít ovesnou kaši nebo ovesnou kaši bez mléka, protože neobsahují lepek, který narušuje plynulý chod žaludku. Nejvhodnější je použití obilovin pro kojeneckou výživu zakoupených v obchodě, které se před použitím ředí vodou..

Pohanka a rýžová kaše pro krmení pětiměsíčního dítěte lze připravit samostatně. Aby to bylo možné, musí být promytá zrna nalita do mlýnku na kávu a mleta do stavu mouky. Poté musí být velká lžíce získané mouky opláchnuta ve 100 ml vody a ochlazena.

Existuje další možnost výroby obilovin pro dítě: připravená pohanka nebo rýže se šleží mixérem do svěží hmoty, zředí se mateřským mlékem, směsí nebo vodou a nabídne se dítěti.

Jakmile část rostlinného pyré nebo obilovin dosáhne věkové normy, měl by se k ní přidat rostlinný olej v množství 1-3 ml.

Návnada od 5 měsíců v prvním týdnu.

DenŠťouchaná zelenina a obilovinyOvocné džusyOvocné pyré
11/2 čajové lžičky (5 g);Několik kapek1/4 čajové lžičky
21 čajová lžička (10 g);1/4 čajové lžičky½ lžičky
320 g½ lžičky10 ml
420-30 g10 ml20 ml
540-60 g20 ml30 ml
670 až 75 g30 ml40 ml
775 - 100 g40-50 ml50 ml

Co nelze do 5 měsíců zavést do dětské výživy

Trávicí soustava pětiměsíčního dítěte není dobře vyvinutá, proto existuje několik omezení, která platí pro pokrmy pro první krmení.

Podle zákazu pro dítě ve věku pěti měsíců:

 • jídla se solí, cukrem, kořením;
 • citrusové a exotické ovoce;
 • světlá zelenina;
 • cukrovinky a čokoláda, polotovary, výrobky, které neobsahují přírodní složky;
 • oves, krupice, pšeničná kaše obsahující lepek;
 • smažená jídla.

Až donedávna pediatrové doporučovali dětem sýr a kefír pro první krmení. Mléko bezpochyby obsahuje značné množství vápníku nezbytného pro růst těla dítěte. Rusští pediatrové však dnes nedoporučují nedávat dětským výrobkům obsahujícím mléko, dokud nedosáhne šesti měsíců. Důvodem je, že mléčný protein může vyvolat alergie a může přispět k onemocnění ledvin..

Přibližná strava pětiměsíčního dítěte po doplňkovém krmení:

JístNádobí
SnídaněMateřské mléko nebo směs 200 ml
ObědKaše na vodě 100 g, šťávy nebo ovocné pyré 30 - 50 ml (g.)
VečeřeRostlinné pyré 100 g., Rostlinný olej 1-3 g., Mateřské mléko nebo směs 100 ml
Večeře a pozdní večeřeMateřské mléko nebo směs 200 ml

Režim krmení pomáhá správně zavádět nová jídla do dětské výživy. Pokud je to nutné, můžete jej na základě doporučení odborníka změnit.

Jak správně představit první návnadu

Obecná informace

Otázka, jak je první krmení dítěti zavedeno v určitém období, je pro každou matku velmi důležitá. Informace o tom, jak dochází k zavedení prvního krmení dítěte, se velmi liší. Kromě toho se informace na internetu zásadně liší od toho, o čem mluví starší lidé..

Ale bez ohledu na to, kolik doporučení obdrží mladá matka, je důležité, aby první krmení dítěte bylo zavedeno co nejpřesněji. Proto se musíte seznámit s doporučeními, která vám umožní získat odpovědi na nejdůležitější otázky. Například v jakém věku můžete dát dítěti vodu, kolik měsíců můžete dát tvaroh a podobně.

Každá matka se musí s těmito informacemi podrobně seznámit, aby mohla poskytnout dítěti krmení, které bude správně zavedeno. To zase zaručí, že kojené dítě i umělé dítě budou mít správný trávicí systém.

První návnady pro kojení, obecná pravidla

Mladé matky mají vždy spoustu otázek o tom, jak správně podávat doplňkové krmení, zda je třeba dávat vodu atd. Nejprve je důležité vzít v úvahu, že s plným kojením je to, že pokud matka dodržuje plán krmení, dítě aktivně roste, krmí se před šesti měsíci dítě nepotřebuje.

Někdy matky, věřící, že dítě nedostává dostatečné množství mateřského mléka, začnou krmit směsí. Většina pediatrů, včetně Komarovského, se však domnívá, že není nutné krmit dobře vyvinuté děti. Kdy se má směs dodat dodatečně a zda by se to mělo udělat, je lepší se zeptat pediatra.

Jak praktikovat zavádění nového produktu, každá matka pomůže pochopit tabulku nebo schéma zavádění doplňkových potravin během kojení. Tato tabulka jasně popisuje, kdy zavádět doplňková jídla pro kojení po dobu měsíců a která jídla by měla být podávána v konkrétním čase.

Začátek procesu zavádění doplňkových potravin však vyvolává mnoho otázek o tom, jak a kdy začít dítěti dávat konkrétní produkt. Například je květák nebo kukuřičná kaše „správným“ produktem, který se může začít krmit, je možné dát švestky šestiměsíčnímu dítěti, kdy dát novorozence vodu, atd..

V ideálním případě by každá matka měla studovat nejen literaturu, ale také pravidelně konzultovat s pediatrem. Je to on, kdo bude jasně odpovídat na otázky o tom, zda je možné mít dýně na hepatitidu B, zda je možné brokolici atd., A také upraví režim krmení, který chcete praktikovat..

Kdy kojencům představit doplňková jídla?

Existuje spousta doporučení, kdy začít s krmením dítěte. A podle zkušeností babiček by měl být začátek krmení proveden co nejdříve.

Nicméně všechny otázky, které trápí mladou matku ohledně toho, kolik měsíců můžete krmit své dítě a co stojí za to ho začít krmit, musíte se nejprve zeptat dětského lékaře..

Ve skutečnosti se v posledních letech výrazně změnil přístup k tomu, jak začít s krmením dítěte, kde začít lépe. A pokud moderní babičky z velké části skutečně zastávají názor, že například kaše pro děti ve třech měsících nebo tvaroh pro děti ve věku 4 měsíců, je to normální, pak lékaři věří jinak.

Všechny vědecké studie prováděné moderními vědci a lékaři potvrzují, že odpověď na otázku, v jakém věku může být dítě krmeno, je následující: pokud se praktikuje pouze kojení, pak by dítě nemělo být krmeno nejdříve 6 měsíců. Podobná doporučení se týkají toho, kolik měsíců můžete krmit dítě, které roste na umělém krmení: těmto dětem je podávána doplňková strava o měsíc dříve, ale je také přijatelné začít se seznamovat s „dospělou“ potravou od 6 měsíců.

Je velmi důležité zvážit všechny nuance: co, kdy, kolik dát dítěti. Pokud se věk dítěte blíží šesti měsícům, měli byste se zeptat lékaře na všechny relevantní otázky: kdy dát žloutek, zavést brambory. Stejně důležité je vědět, kdy zavést maso do dětské výživy a jaké maso začít. V zájmu řádného vedení procesu zavádění doplňkových potravin a seznámení se s jeho vlastnostmi se rodiče rovněž vyzývají ke studiu speciální moderní literatury..

Proč by se návnada neměla podávat dříve?

Rodiče, kteří chtějí vzít v úvahu všechna důležitá pravidla doplňkového krmení, by měli pochopit, že pro kojence mladší než 6 měsíců není jiné jídlo než mateřské mléko nebo umělá výživa nejen zdravé, ale také škodlivé.

Zavádění kojenecké výživy se neprovádí dříve, protože dítě nemá potřebné enzymy pro trávení nových druhů potravin až do šesti měsíců. Proto, pokud jsou pravidla porušena a dítě přijímá určitá jídla dříve (i když jsou to dýňová nebo jiná „lehká“ jídla), nebude se vstřebávat a nepřinese tělu výhody. A pokud jídlo nebude tráveno, pak je nevyhnutelné vážné zatížení těla, a dokonce i malé množství jakéhokoli jídla způsobí zatížení. To je důvod, proč postup zavádění doplňkových potravin podle Komarovského, jakož i na doporučení jiných odborníků, stanoví určitou sekvenci zavádění zeleniny a dalších produktů..

Kdy a jak správně začít, záleží na tom, co dítě jí. První krmení během umělého krmení je zavedeno o něco dříve, protože enzymové systémy u těchto dětí dozrávají o něco dříve. Existuje speciální tabulka pro zavádění doplňkových potravin během umělého krmení, což může značně usnadnit zavádění nových potravin. Existují však určitá obecná doporučení nejen o tom, kdy začít, ale také o tom, jak je správně zadat: schéma podávání stanoví, že každé nové jídlo se začíná dítěti podávat v množství 5 g denně. Postupně se množství jídla zpravidla zvyšuje každý den, na týden a výsledkem je zvýšení na 100 nebo 150 g.

Přesto se stále doporučuje, abyste se poradili se svým lékařem v jakém věku přesně zavést nové jídlo a kdy zavést tento nebo tento produkt s umělým krmením.

Doporučuje se zavádět doplňková jídla se smíšeným krmením i umělým krmením - přibližně od pěti měsíců. Správné zavedení smíšeného krmení zajišťuje, že dítěti se zpočátku podává jeden z druhů zeleniny a každý den po dobu 1-2 týdnů zvyšuje počet gramů krmiva.

Pro kojené, kojené nebo smíšené krmení je k dispozici speciální krmný stůl. Má mít speciální režim pro zavádění doplňkových potravin, jsou zde informace o tom, kde začít, atd. Podobné programy, jak je doplnění zavedeno, navrhují Dr. Komarovsky a další specialisté..

Krmný stůl pro děti na kojení a umělém krmení

Věk (měsíce)produkty
6Brokolice, květák, mrkev, cuketa, dýně.
7Kaše: kukuřice, rýže, pohanka. Kaše musí být bez mléka.
8Maso: králík, krůta, kuře, telecí maso, jehněčí. Brambor, žloutek.
9Výrobky z kyselého mléka: tvaroh, kefír.
10Ovoce: švestky, hruška, jablko.

Moderní tabulka zavádění doplňkových potravin WHO (podle věku dítěte)

Dětský věk678910jedenáct12
Ovocné pyréZpracoval: Marina Stepanyuk - lékárník, lékařský novinář Specialita: Lékárník více

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Komentáře

Ano, a právě začal brokolicí a cuketou. Heinzovi se to líbilo nejvíc, i když vyzkoušeli jiné. Nejpodobnější k přirozenému složení a chuti)))

Než přinesete informace masám, musíte zkontrolovat jejich relevanci a zjištění nedávných studií v oboru pediatrie. Jaký žloutek. Dříve byl také dáván rybí olej. Žloutek byl jediným zdrojem vitamínu D. Aby se zabránilo rozvoji křivice, byl zaveden žloutek, a to i přes riziko alergické reakce. V současné době je k dispozici vitamín D a téměř každá máma má smartphone s aplikací Weather, kde můžete sledovat UV index.

Až 4 měsíce jsme nepřemýšleli o doplňkových potravinách, uměli jsme) Používali jsme izraelské mateřské směsi a později nám bylo doporučeno přemýšlet o doplňkových potravinách, máme kaši a bramborovou kaši. Takže na konci šesti měsíců jsme se seznámili s jablečným pyré a rýží a kukuřičnou kaší)) Řekli nám také o kompotu, dali nám velmi dobrý recept, takže občas mletí kaši na kompotu - dítě nemůžete odtrhnout. Do 10 měsíců jsme již vyzkoušeli 6 různých druhů obilovin, ze všeho nejvíc milujeme ovesné vločky s ovocem a směsí obilovin)) Doporučuji všem, aby jedli tuto společnost, tam jsem si jistý kvalitou! Pokud v létě můžete vařit bramborovou kaši sami, pak v zimě jsou všechny plody solidní GMO a věříme matčině věci) Zkontrolováno! Doporučujeme!

Tabulky a schémata zavádění doplňkových potravin pro dítě, pravidla pro uvádění produktů na prvních 6 týdnů

Zveřejnil Mama-Nika dne 25.01.2018

Tento článek je generalizovanou analýzou dvou přístupů ke krmení a krmení kojenců do jednoho roku: Ruský výzkumný ústav výživy RAMS a Světová zdravotnická organizace (WHO). Analýza také zohlednila názory některých uznávaných pediatrů naší země (E. Komarovsky, Y. Yakovlev atd.)

DŮLEŽITÉ! PASS VAŠE ZDARMA AUTORIZOVANÁ MINISTERSTVO MINUTE „KRMIVÁ WELL“

Krmné stoly jsou pouze pomocným nástrojem, neznají základní principy krmení, je nepravděpodobné, že by vám pomohly, protože stoly jsou univerzální a vaše dítě je jedinečné.

Tento kurz je zcela ZDARMA!
Kurz se koná u naší veřejnosti na sociální síti VKontakte, záznam na tomto odkazu https://vk.com/app5898182_-148997793#u=957511&s=756620

Tento článek je konečný v mini-kurzu „Lure with the Mind“, žádám vás, abyste si jej pozorně přečetli ve správném čase, kdy již získáte důležitou paměť znalostí v chronologickém pořadí kurzu.

Dva hlavní principy krmení doplňkových potravin

Hlavní věc, kterou byste měli mít na paměti, než začnete „natahovat rukávy“:

 1. ☝️ Krmení se zavádí pro přípravu na společný stůl (to znamená, že se dítě musí naučit jíst sám)
 2. Nutrition Nutriční výživa je nezbytná pro vytvoření správného stravovacího chování.

To je nejdůležitější ze všech důvodů, proč začít zavádět doplňkové potraviny. Samozřejmě existují výjimky, pokud jde o zdraví, ale hovoříme o standardní situaci.

Protože první fáze zavádění doplňkových potravin je příprava, nemělo by být v tomto období (podle WHO do 1 roku) kojení odstraněno nebo nahrazeno doplňkovými potravinami. ☝️

A druhý závěr ☝️ je vždy nutné dát do popředí chování jídla. Žádné karikatury, pobíhající se s lžičkou pro dítě, natož násilí a vydírání. Ano, v první fázi napěchujete lžíci, není to těžké. Bude mnohem obtížnější přeškolit 1,5leté dítě, aby se najedlo samo, nebo, co je horší, vytvořit potravinový zájem od nuly, pokud dítě nezačne správně jíst nebo odmítá jídlo (jedná se o extrémní případ).

Řeknu slova dr. Komarovského: „Jí hladové dítě a unavené dítě spí.“ To odráží podstatu dobře formovaného stravovacího chování: Chci jíst - jím. To je samozřejmě charakteristické pro starší dítě, když jsou dokončeny všechny fáze doplňkového krmení. A správná taktika na samém začátku je klíčem k úspěšnému zavedení tohoto pravidla v budoucnosti.

Odstraňujeme tedy všechny odpadky z našich hlav (včetně těch, které ukládají pediatři pracující podle sovětských výcvikových příruček) a přejdeme k taktice prvního krmení.

Data zahájení krmení dítěte

Kód zavést doplňkové potraviny? Částečně jsem o tom již napsal v obecném článku. Zde se budu řídit výše uvedenou metodologií WHO. Je psán černobíle.

„Začátek zavádění doplňkových potravin by měl být považován za věk 6 měsíců, ne za začátek, ale za konec 6 měsíců nebo 26 týdnů.“

Ne začátek 6 měsíců, konkrétně dítě, které dosáhlo věku celých 6 měsíců. Proto, pokud vám váš pediatr znovu poskytne doplňková jídla od 4 měsíců bez závažných zdravotních důvodů, můžete se usmát a výtisk této příručky ponechat v kapse. Nekritická podváha zde neplatí. Toto je velmi složité téma, o kterém musíme mluvit samostatně. Alespoň 125 gramů týdně by děti měly získávat na GV, a ne 700-800-800... měsíčně, jako v jejich tabulkách, ze sovětských časů. To znamená, že pokud by se dětskému lékaři zdálo, že toho není dost, a kaše by to napravila, s největší pravděpodobností by neprošla profesionálním rozvojem po dlouhou dobu (pokud by současně doporučovala Aquadetrim, jako je vitamin D, můžete okamžitě hledat jiného pediatra. Jaký vitamín D je potřebný), zde https://www.mama-nika.ru/vitamin-d3-kakoj-prinimat/).

Drahá mami, výdech. Máte celý měsíc od 6 do 7, abyste mohli začít zavádět doplňková jídla. Není nutné to dělat v týdnu 21-22 (str. 220 doporučení WHO, kapitola 8).

Po 8 měsících je lepší nezdržovat, protože se to bude týkat rozvoje určitých žvýkacích schopností, rozvoje vnímání chuti a nejen neschopnosti mléka uspokojit všechny potřeby prudce rostoucího organismu v mikro a makrobuněk.

Vývoj nervového systému obecně umožňuje dětem osvojit si následující 7 měsíců:

 • kousání a žvýkání
 • čištění rtů
 • boční pohyby jazyka
 • stěhování jídla do zubů

To vše hovoří o schopnosti dítěte stárnout 7 měsíců. Ochutnejte jídlo v plácích, nejen bramborovou kaší. Musíte začít s mikrodávkami, více o tom v obecném článku. Z nějakého důvodu se poradci návnady, alespoň že jsem se setkal, nesoustředili na to po dobu několika týdnů. Myslím, že je to velmi marné, protože taková vůle umožní mamince klidně určit míru připravenosti dítěte vstoupit do doplňkových potravin. A to je také velmi důležité pro formování správného stravovacího chování..

☝️ Příliš předčasné krmení může negativně ovlivnit tvorbu správného nutričního zájmu. Neschopnost dítěte může zase vést k nervozitě matky, protože dítě odmítne živit se, nebo selhává gastrointestinální trakt, pak přesvědčování, tanec s tamburíny atd. Pouze to vše nevyřeší problém. To je důsledek.

☝️ Je důležité určit, jak je vaše dítě připraveno na doplňkové krmení. Není připraveno - přesuňte start na 6,5 ​​- 6,7 měsíců. To není kritické..

Servírovací velikost první výživy

Váš dětský lékař vám s největší pravděpodobností řekne, že je třeba zvýšit velikost porce na 200 gramů. ☝️ V přípravné fázi je to zcela volitelné! Pamatujete, že není nahrazeno jediné kojení (směs). Tento výrok také vychází z pediatrických stolů, kde by dítě při 6 měsících denně mělo konzumovat 1 litr jídla. Rozdělíme ho na 5 recepcí - dostaneme 200 mililitrů, ale mluvíme o mateřském mléku (směsi) ☝️ Kojíte dítě na vyžádání (pokud jde o směs, pak v gramech, ale také bez změny plánu až do doplňkového krmení). Proto toto doporučení nemá váhu, dokud nezačnete nahrazovat jedno krmení doplňkovými potravinami, a rozhodně to není první fáze. Pokud jste se však samozřejmě nerozhodli s dítětem brzy. Mluvím o těch matkách, které plánují krmit alespoň jeden rok (ani 2 roky, jak doporučují konzultanti WHO, ačkoli příručka pro výcvik není tak přísná a podle vzájemné touhy matky a dítěte).

Mýtus - Počínaje Mashed Potem

Všichni stejní dětští lékaři aktivně vnášejí tento mýtus (ne všichni jsme se setkali), děsí matky s pesticidy v zakoupených cuketách. Recommendations Doporučení WHO jasně uvádí:

"V ideálním případě by děti měly jíst, co jí celá rodina."

Mluvíme o zdravém jídle bez soli, cukru a koření, které je charakteristické pro území bydliště, nikoli o hranolky a hamburgery. Pokud tedy maminka připraví společný stůl, všechna koření se zavedou po odložení části dítěte. Poté se porce dítěte přivede na požadovanou konzistenci.

"Pečovatelé by si měli vybrat správná jídla a vařit je tak, aby maximalizovali jejich nutriční hodnotu."

Například, jedná-li se o zeleninu, pak je výhodnější než vaření pára. Pokud tedy máte čas a touhu, a ještě více, pokud máte přístup k samozásobitelskému zemědělství, máte v ruce mixér a dvojitý kotel. Hlavní věcí je přečíst si základní doporučení pro vaření, pokud vaříte sami. A pokud se rozhodnete zastavit u plechovky, proveďte analýzu produktových řad ve svých prodejnách, vyberte nejvyšší kvalitu bez škrobu, mouky a dalších překvapivě nepotřebných složek a nakupujte podle schématu krmení. Stejná doporučení WHO však uvádějí, že pokud si vyberete průmyslové plechovky, budete stále muset dát jídlo z obecné tabulky, „aby si dítě zvyklo na širší škálu chuťových pocitů a struktur.“ Jídlo by mělo být opět zavedeno do plátků od 7 měsíců a v jednozložkovém zeleninovém pyré bude jídlo ve formě pyré bez plátků. Z tohoto důvodu bude třeba na mikrodózy ještě připravit alespoň zeleninu.

Základní pravidla první fáze doplňkových potravin pro prvních šest týdnů

 • Doplňkové krmení nového produktu se zavádí ráno, obvykle k snídani. Postupně! Velikost porce se zvyšuje z 1/2 lžičky na 150-200 g. maximálně na 7 dní. Někteří moderní pediatrové doporučují prodloužit toto období v první fázi na 10-14 dní. Neexistují žádné přísné požadavky, proto pozorujte pohodu dítěte po vstupu do nového jídla, jeho náladu a chuť k jídlu obecně.
 • ☝️ Pokud potřebujete na adaptaci na nový produkt více než 7 dní, protáhněte navrhovaný režim krmení na delší dobu úpravou množství zavedeného produktu..
 • EmPamatujte si! ☝️ Ve vstupní fázi je maximum to, jak chce dítě jíst (dokonce alespoň 2-3 polévkové lžíce), ale ne více než 150 - 200 gr.

A zde je třeba poznamenat, že dítě by mělo spotřebovat 200 gramů ovesné kaše nebo zeleniny za 9–12 měsíců. podle metodických doporučení RAMS (konkrétně „Vědecké centrum pro zdraví dětí RAMS“ GU „Výzkumný ústav výživy RAMS, 2010)

 • Po 6 měsících Velikost porce - 150 g.
 • Po 7 měsících - 170 g.

Vaše maximum je tedy měsíc, od kterého zavedete doplňková jídla, a ne 200 gramů

 • Nové jídlo se zavádí až po úplné asimilaci starého. Pokud byl produkt zamítnut, odstraníme ho úplně a zavedeme nový podle schématu. K odmítnutému produktu se vracíme nejdříve 14 dní. Pro testování může být vyžadováno několik přístupů. To je naprosto normální. Dítě roste, existuje více enzymů, změna chutí (Dr. Komarovsky). Je také možné úplné odmítnutí jídla, například brokolice. To je v pořádku, existuje mnoho dalších chutí. Odstraňte brokolici těsně před přechodem ke sdílené tabulce. Pak budete metodou zájmu a zvědavosti, abyste upoutali pozornost již dospělého dítěte, nadšeně jedli stejnou brokolici z talíře a plácli ji. Bude to mnohem později. A teď to není zásadní.
 • Asimilované jídlo se postupně přesouvá na oběd, pak na večeři.
 • Doby jídla v programu se berou podmíněně! Můžete přesunout celkový čas o 1-2 hodiny do režimu spánku a probuzení. Doporučujeme udržovat jídelní režim ve Vámi vybraném čase. Pokud je snídaně v 10:00, pak vždy v 10:00 +/- 10 min. Od samého začátku vám režim pomůže vybudovat pochopení doby jídla. A v budoucnu bude dítě snazší ovládat chuť k jídlu. To znamená, že chuť k jídlu přijde kolem oběda, večeře, a ne „když chci“.
 • ☝️ Pamatujte! "Lapování" během dne je špatný zvyk a cesta k pojmu "malý chlapec".
 • Nenechávejte objemy v první fázi doplňkového krmení! Doslova z výcvikového manuálu WHO:
 • "Cílem v počáteční fázi je naučit dítě jíst z lžíce... Naučte se dovednosti jíst jídlo a užívat si nového vkusu"
 • „Po několika týdnech by dítě mělo vzít malé (spíše než 200 gramů!) Množství produktů vybraných z široké škály sortimentů, 1–2krát denně.“ To znamená, že není třeba konvulzivně přivádět objem nových potravin na plnou porci 150 - 200 gram!! Za předpokladu, že budete i nadále nakrmit na požádání a mateřské mléko zůstává prioritou po dobu až jednoho roku (tj. Dokončení všech fází doplňkového krmení a přechodu na běžný společný stůl). Pokud krmíte směs, v tomto bodě také krmíte normálně. Nenahrazujte žádná krmiva krmivy.
 • Tradičně krmení začíná obilovinami nebo zeleninou. Doslova z doporučení WHO:
 • „Pozitivní příklady zahrnují obiloviny, kromě pšenice, jako je domácí vařená a šťouchaná rýže, měkká hustá kaše vyrobená z tradičních obilných produktů a pyré z ovoce a zeleniny.“ ☝️ Upozorňujeme, že WHO nezakazuje vstup ovoce okamžitě, jak doporučují moderní konzultanti. pro doplňkové potraviny. Stačí otevřít jakýkoli chat, kde tady a tam bliká „ovoce po masu“. Tento názor existuje s ohledem na skutečnost, že si dítě může zvyknout na sladká jablka a odmítnout jíst brokolici. Není to bez zdravého rozumu. Proto, aby se minimalizovalo možné riziko odmítnutí zeleniny, budu se v systému řídit jejich doporučením. Ovoce navíc není hlavním jídlem, ale slouží pro různé chutě a jako léčbu. Pokud chcete zavést ovoce dříve, například středně sladká sezónní jablka. Velikost porce je nižší v gramech také o měsíce od RAMS. Nezapomeňte však, že jablka a hrušky by měly být pečeny poprvé, protože v surové formě nesou poměrně velké zatížení zažívacího traktu. Zavádíme také sezónní ovoce, žádná manga, banány nebo mučenky atd. A správně vaříme.
 • 6 měsíců - 60 g / 7 měsíců. - 70 gr. ☝️ Všechny produkty se přidávají bez přídavku soli, cukru a koření. Všimněte si, že v doporučeních WHO pro první krmení jsou obiloviny i zelenina dobré.
 • V ruské pediatrické praxi existuje taková zkušenost: ☝️ Dítě je „lehké“ - začíná obilovinami; problémy se stolicí - se zeleninou.
 • Na jedné straně toto tvrzení není bezvýznamné, protože kalorický obsah obilovin je skutečně vyšší než mateřské mléko a zelenina. Již jsme však zjistili, že v první fázi zavádění doplňkových potravin neexistuje schválená velikost porcí ☝️
 • Pokud dítě jí 150 gramů ovesné kaše, pak ano. A pokud bude konzumovat 30–50 gramů po dobu 3–5 týdnů a déle, tato doporučení postrádají logický význam..
 • Nicméně, stejně jako pojem „lehký“ je nyní tak rozmazaný. Dokonale normální vyvíjející se dítě malé maminky a otce se nikdy nedostane do norem dětských stolů, které byly psány v sovětských dobách pro děti na směsích, a jsou zcela zastaralé
 • Moderní pediatrové z velkých měst už o to třít kukuřici. Ale i tam, a co můžeme říci o outbackech, tyto děsivé 600-800-800 gramy sady stojí před mýma očima.
 • Mimochodem, naše dítě je také první 4 měsíce. Skóroval jsem asi 550 - 600 gramů za měsíc podél dolního okraje a ve 4 a 5 jsem splnil dvojí normu a pouze v mateřském mléce. Náš pediatr, i když pracuje na soukromé klinice a v dobrém stavu v recenzích, trval na doplňkových potravinách také od 4 měsíců. Odmítl jsem. A naopak, přesunula doplňková jídla o 6,5 měsíce, když dítě začalo aktivně projevovat zájem o jídlo.

Proto přemýšlejte sami - rozhodněte se sami. Je to jen vaše odpovědnost. Za rok nebo dva se vaše návštěvy u pediatra stanou mnohem méně časté, a z větší části se nebude starat o to, co tam jíte, má linku u dveří a 17 minut na schůzku.

Můžete diskutovat dlouhou dobu na téma, proč většina pediatrů stále pracuje takhle, sám Dr. Komarovsky velmi dávno odpověděl na tuto otázku ve své knize „Zdraví dítěte a zdravý rozum svých příbuzných“, kapitola „Vztahy s okresním pediatrem“ http: // www.komarovskiy.net/knigi/vzaimootnosheniya-s-uchastkovym-pediatrom.html Je velmi vytrvalé a jasně ukazuje, jehož dítě je.

Proto již zaostáváme za pediatry, ne každý má štěstí, že si najde svého dobrého, i dobře placeného lékaře, takže se budeme vzdělávat a jít k pediatrovi o zdravotních otázkách, užších a se specifickými otázkami, které jsme předem napsali na kus papíru. A s jídlem si nějak poradíme sami.

 • A poslední. Pokud vaše dítě jí chuť k jídlu, naučí se nový vkus dobře, je připraveno k jídlu více, projdete první etapou za 6 až 8 týdnů A může se stát, že dítě nechce jíst jednu věc, pak druhou. Poté může být přípravná fáze zavedení doplňkových potravin zpožděna, což není rozhodující. Hlavní věcí je udržovat klid a sebekontrolu, hledat s dítětem chutě, které bude chtít, aby vytvořil základ jídla pro druhou etapu, se kterou budete experimentovat s další. Druhá fáze začíná vstupem masa a ovoce (uvedl jsem, proč výše). A po jeho dokončení již dostanete směsi: maso - zelenina, kaše - ovoce. Budeme to zvažovat v jiném článku..

Když není možné začít doplňovat dítě

 • dítě se necítí dobře, zuby se stříhají
 • očkování bude
 • existuje pro dítě stresující situace, o které víte (výlet, velké množství lidí doma nebo na návštěvě, na klinice atd.)

V těchto případech je lepší udržovat pro dítě nejznámější podmínky a minimalizovat stres. Protože si pamatujeme, že hlavní potravou ve fázi doplňkového krmení je mateřské mléko, což je důležitější pro udržení zájmu o.

Schéma a tabulka první fáze krmení dítěte po dobu 6 týdnů - na základě doporučení WHO a RAMS

Schéma pro dvě možnosti zahájení krmení: zelenina a obiloviny

Schéma krmení doplňkových potravin ze zeleniny (nejprve představíme zeleninu)

• Nejprve se zavádí nejvíce hypoalergenní zelenina: cuketa - květák - brokolice • obiloviny bez lepku: pohanka, rýže, kukuřice • gramy jsou podmíněně úměrné dnem vstupu a maximální velikosti porce (první den je vždy 0,5 lžičky)

První týden

Představujeme vám nejvíce hypoalergenní zeleninu - cukety

Druhý týden

Protože kaše se tradičně podává k snídani, zelenina se hladce převádí na oběd. V první fázi zadávání zeleniny zjistěte, jak je pro vás výhodnější. Nebo dejte na snídani dva druhy zeleniny. Nebo okamžitě rozdělit na snídani - oběd. Oddělil bych se, abych lépe kontroloval reakci gastrointestinálního traktu a alergie

Třetí týden

Podobně jako druhý týden, namísto květáku - brokolice na snídani, cuketa nebo květák na oběd (alternativní, pokud byly oba asimilovány, pokud ne, asimilovaný produkt)

Čtvrtý týden

Představujeme kaši v sekvenci pohanky - rýže - kukuřičné krupice k snídani. Na oběd jíme jakoukoli zeleninu z těch, které jste již zadali, v množství vašeho maxima (cuketa, zelí nebo jejich směsi). Po zvládnutí obilovin do nich přidejte rostlinný olej a do konce tohoto období je dítěti nabízeno doplňkové jídlo 2krát denně v jeho maximálním objemu (150 gramů na porci).

Pátý týden

Vzhledem k tomu, že v doporučeních obilovin RAMS jsou vždy nabízeny ráno, připravujeme ráno 2 druhy obilovin. Zelenina je ponechána na oběd v množství vaší „plné porce“ (150 - 170 gramů)

Šestý týden

Analogicky se k snídani zavádí kukuřičná kaše. A na snídani se střídá rýže a pohanka. Snižuje se také objem při zvyšování kukuřičné kaše. Oběd beze změny - zelenina v množství vaší „plné porce“ (150 - 170 gramů na 1 porci)

Nejasný? Také jsem se rozhodl, že všechno je nějak komplikované, a proto jsem vše spojil do jednoho stolu

Tabulka vstupu krmiva za prvních 6 týdnů

Zde je obrázek s níže uvedenou tabulkou, pokud na něj kliknete, pak si můžete stáhnout soubor PDF s podávací tabulkou po dobu prvních 6 týdnů. Obsahuje gramatiku a stále jasněji Stáhnout PDF soubor - Schéma a tabulka krmení dítěte během prvních 6 týdnů - na základě doporučení WHO

Po absolvování těchto 6 týdnů - lze první fázi doplňkového krmení považovat za dokončenou. Zbývající zeleninu můžete nahradit v první fázi, například pokud něco z prvních tří nejde, nebo ve druhé fázi postupně zavádět maso a ovoce. Bude to ještě lepší, protože jsou alergennější.

Jak jsem psal dříve, do hotové kaše a bramborové kaše můžete přidat trochu mateřského mléka (nebo směsi) podle chuti. ☝️ Nevařte! Nezapomeňte přidat rostlinný olej. Na konci první fáze bude objem rostlinného oleje asi 3 gramy. Podrobnější informace o fázích zavádění produktů a množství v tabulce níže. Bude to také užitečné pro nás 2-4 etapy.

Další přichází druhá fáze zavedení doplňkových potravin. O jeho vlastnostech budu hovořit v samostatném článku také na základě doporučení WHO a RAMS.

Řeknu vám to v záznamu webináře „Lure with the mind“

 • základní principy doplňkových potravin
 • rysy vzniku gastrointestinálního traktu malých dětí
 • kde začíná doplňkové krmení a proč opravdu potřebujeme doplňkové krmné stoly
 • což je lepší: plechovky nebo dvojitý kotel
 • voda a olej: proč a kolik
 • jaké mohou být problémy a jak je řešit
 • obavy matky: co když nebude jíst!?
 • Alergická výživa

Nejprve jsou zavedeny obiloviny neobsahující lepek a obiloviny neobsahující mléko, což je důležité, aby se minimalizovalo riziko vzniku alergie na gluten a kravské mléčné bílkoviny. O lepku a „s čím se jedí“ je podrobný článek. Bezlepkové - to je pohanka, rýže, kukuřice (jako obiloviny). V první fázi těchto chutí je dítě dost.

Chcete-li získat schéma pro zavádění doplňkových potravin z ovesné kaše, stačí změnit všechny obiloviny se zeleninou na místech v „schématu příjmu doplňkových potravin ze zeleniny“ (výše v tomto materiálu). To znamená, že nejdříve jsme místo cukety vložili pohanku, pak namísto brokolice rýži namísto květáku - kukuřičnou kaši. Pak jsou tu zeleninová tykev - květák - brokolice. Gramatika zůstává nezměněna.

Důležité nuance při zavádění doplňkových potravin

 • ☝️ Nezapomeňte sledovat stav dítěte a jeho reakci na zavedení nových produktů. Potravinový deník vám s tím může hodně pomoci. Takže můžete pochopit, co a kdy jste dali, pokud vidíte alergie nebo problémy se stolicí nebo změnu celkového stavu. Když již byla většina produktů představena, můžete se odhlásit.
 • ☝️Po zavedení doplňkových potravin začněte nabízet vodu, pokud je dítě kojeno bez mléka. V této fázi neexistuje žádná povinná norma. Kolik pít, kolik pít. Je lepší nabídnout surovou vyčištěnou vodu nebo kojeneckou vodu, ne vařenou. Jak říká Dr. Komarovsky: „vařená voda v přírodě neexistuje“.

Co dávat vpřed nebo návnada?

Na straně 229 kapitoly 8 doporučení WHO je jasně uvedeno:

"Jídlo by mělo být nabízeno po kojení, aby se zabránilo nahrazení mateřského mléka doplňkovými potravinami."

Zároveň konzultanti naopak říkají „pít kojení mateřským mlékem“. Opět nekonzistentnost.

Je logické, že by pro dítě bylo výhodnější pít ho, i když to nebylo tak chutné. Pediatr Yakov Yakovlev píše o stejné věci a věří, že ne každý bude chtít po mléce nějaké doplňkové jídlo, a v této věci je třeba přistupovat individuálně. Po 6 měsících riziko poklesu laktace není velké.

Kojení zůstává pro dítě až do roku hlavním zdrojem výživy. Pokud jste se ovšem z nějakého důvodu nerozhodli jej dokončit dříve. Pak nejdete na doplňková jídla, ale na směs a dáte ji podle plánu a v objemech již podle věku.

Krmení bude možné nahradit po dokončení všech fází zavádění produktů, konkrétně po roce. Dítě jde ke společnému stolu a mateřské mléko zůstává příjemným bonusem, pokud přináší matce a dítěti vzájemné potěšení. Obecně WHO doporučuje nechat kojení až 2 roky. Ruská věda není tak kategorická.

AinHlavní a nejdůležitější pravidlo krmení doplňkových potravin!

 • Výživa se nepodává násilím! Pokud vidíte, dítě kategoricky nejí to, co je nabízeno, plivá, hysterie (nejen to tlačí ven svým jazykem, ani se o to nepokouší), bez ohledu na to, jak babičky, pediatr, manžel a dokonce soused, který má dítě 6 měsíců, trvají na tom. již jedli pečené jablko, ☝️ nechte tento podnik alespoň týden - nebo dokonce dva. Žádné násilí, nádivka, horší držení u stolu. To je známkou toho, že ještě nenastal čas pro vaše dítě..
 • Vytvořte první zájem o jídlo! Při jídle sedněte na kolena, ukažte jídlo, lžíce, talíře. Nechť se to dotkne všeho. Stačí odstranit vše nebezpečné, ostré, horké nebo cenné a drahé z přístupové zóny. Děti se učí tak rychle, že si ani nevšimnete, jak si dítě vezme lžíci. I když si nepamatujete nic výše uvedeného, ​​tato položka je nejdůležitější. Pochopení, že všechno má svůj vlastní čas, vám zachrání nervy. A pro dítě je klidná a milá matka důležitější než břicho plněné podle zastaralých pravidel..

Závěr

Po přečtení svazku literatury, dosažení samotné podstaty tohoto zdánlivě nejobvyklejšího tématu, mi v hlavě zůstala pouze jedna otázka. Proč naši vědci myslí z Akademie věd a zástupci pediatrie z větší části (zde dávám čistě osobní zkušenosti, s nimiž jsem se potkal a četl), tak aktivně trvají na včasném zavedení doplňkových potravin. Pokud již Dr. Komarovsky veřejně řekl celé zemi, že „to je památka na minulost a pocta tradici“.

Pokud je nyní pro matku příležitost k jídlu správně, k užívání vysoce kvalitních vitamínů a minerálů, kojenecká výživa je upravena, proč to spěchá? Proč poškodit nepřipravený gastrointestinální trakt, který se stane možnou příčinou poruchy nejen břicha dítěte, ale také nervů matky.

Jedinou odpovědí, která mi přišla na mysl, bylo, zda to bylo lobování zájmů výrobců potravin pro děti na vládní úrovni. Nebo možná je to způsob, jak přizpůsobit dítě spíše mateřské škole, kde musíte jíst vše v talíři a není čas experimentovat s chutěmi? Bude jíst dříve, dříve maminka půjde do práce a bude pracovat pro dobro státu, bude platit daně do státní pokladny. Nejprve si koupte sklenice výrobců potravin, pak vydělejte nové. A dítě ve školce, stát mu poskytuje místo ve společnosti, s trochou štěstí. Pokud ne, maminka a táta budou mít motivaci vydělávat peníze v soukromé mateřské škole. To samozřejmě není vůbec řečeno, ale moje analytické myšlenky zašly tak daleko..

V tomto ohledu můžete mít také zajímavé úvahy. Sdílet, pojďme diskutovat zde. A zaostáváme za našimi dětmi. Vy a já máme čas připravit palačinky a kotlety za rok nebo dva různé. Buďme gramotní, přečteme si pokyny a manuály různých respektovaných organizací, shromáždíme názory různých uznávaných pediatrů a ne slepě uvěříme tomu, kdo nám daný stát na našem webu dal. Jak říká známý lékař, náš lék je bezplatný, respektive přístup k péči a léčbě ve stejném množství.

Milujte děti - kojení!

Tento materiál vychází z doporučení WHO „Krmení a výživa pro kojence a malé děti“ a „Národního programu pro optimalizaci výživy kojenců v prvním roce života“ RAMS.

Články O Neplodnosti