Hlavní Bolest

25 týdnů těhotenství

Druhý trimestr těhotenství pokračuje. Dítě aktivně roste a získává sílu. Existuje aktivní formace všech jejích orgánů. Předpokládá se, že od tohoto období těhotenství je riziko předčasného porodu výrazně sníženo. Pravděpodobně se stále cítíte snadno, vypořádáte se s většinou každodenních úkolů, ale nezapomeňte, že celý zbytek budoucí matky je velmi důležitý.

Hmotnost plodu ve 25. týdnu těhotenství je od 600 do 800 gramů a výška je v průměru 30-33 cm.

Kolik měsíců uplynulo? Dítě stále roste aktivně - konec konců uplynulo šest porodních měsíců a týden! Během tohoto období není máma tak unavená, ačkoli její žaludek začíná růst každý týden jako kvasnice. Stále více času by však mělo být věnováno odpočinku, protože pro váš růst potřebuje vaše dítě nejen živiny, ale také zdravou a veselou matku.

Co se děje?

V tuto chvíli prochází určitý mezník - toto období se nakonec považuje za příznivé pro přežití dítěte, pokud se narodí v předstihu. To je velmi důležité pro matky, jejichž těhotenství prochází komplikacemi a silnými pocity. Dítě se samozřejmě neobejde bez silné lékařské podpory a speciálního vybavení, ale má šanci za několik měsíců potěšit celou rodinu tím, že se vrátí domů z oddělení pro předčasně narozené děti.

Maminka přibírá na váze se svým dítětem - hmotnost matky při 25 týdnech těhotenství by se měla zvýšit o 6-8 kg a týdenní nárůst je asi 350 g. Výška děložního pozadí v tomto období je 23-27 cm.

Plod po 25 týdnech těhotenství

Plod v 25. týdnu těhotenství začíná aktivně přibývat na váze díky tukové tkáni - postupně se zaobluje a stává se jako novorozenec. Tvoří se rysy obličeje charakteristické pro vaše dítě, uši rostou a pohybují se nahoru na správné místo. Tento týden se vytvoří vnitřní ucho, které je zodpovědné za orientaci a polohu těla dítěte v prostoru.

Až do 25. týdne těhotenství jsou játra a slezina zodpovědná za tvorbu červených krvinek u plodu. Po uplynutí této doby se plně vytvoří kostní dřeň dítěte, která tuto funkci převezme..

Plíce dítěte se aktivně vyvíjejí, ale stále ještě zdaleka nedospěly. Pokud před tímto obdobím ve fetálních plicích nebyly prakticky žádné alveoly - vaky, ve kterých dochází k výměně plynu - pak po tomto období těhotenství jejich počet rychle roste. V plicích se začíná tvořit povrchově aktivní látka - látka, která zabraňuje rozpadu alveol, a proto jsou lidské plíce neustále narovnány. Je to kvůli absenci povrchově aktivní látky v plicích dítěte narozeného ve 25 týdnech těhotenství, že téměř všechna taková děti vyžadují umělou ventilaci plic - protože bez tohoto aparátu se jejich plíce zhroutí a nemohou dýchat.

Moderní vývoj medicíny dosáhl takové úrovně, že se syntetické povrchově aktivní látky vyvíjejí ve speciálních laboratořích, které se po narození zavádějí do plic předčasně narozených dětí - zachránilo tak životy tisíců dětí.

Svalnatý systém plodu je již téměř vytvořen a nervový systém je v procesu zrání - dítě se začne aktivně pohybovat rukama a nohama, převrátit se. Jeho pohyby se více koordinují - může se chytit za nos nebo nohu, dotknout se dlaně matky připojené k jeho žaludku. Díky zvýšené aktivitě, zvyšuje se počet a síla pohybů, může dítě spočívat na hlavě nebo končetinách na hypochondrii, což způsobuje bolest v matce.

Aktivně se vyvíjí také sexuální sféra dítěte - varlata začínají klesat do šourku a vaginální formy u dívek.

Fotografie dítěte s ultrazvukem

Správná výživa

Aby vaše dítě rostlo dobře a správně, potřebuje velké množství a rozmanitost živin - protože jeho orgány a systémy se nadále formují a zrají, a pokud v tomto procesu chybí nějaký důležitý prvek, mohou nastat selhání, která následně negativně ovlivní na zdraví dítěte.

Výživa budoucí matky by měla být zdravá a různorodá - nutně čerstvé ovoce a zelenina, libové maso a ryby, obiloviny. Vzhledem k tomu, že žaludek po 25 týdnech těhotenství je již zřetelně viditelný kvůli své velikosti, může stlačit žaludek a střeva a způsobit pálení žáhy. Kromě toho komprese střeva spojená s hormonálními změnami těhotné ženy často způsobuje zácpu. Aby se tomuto nepříjemnému jevu zabránilo, měla by maminka určitě jíst švestky, vařenou řepu a další produkty, které zlepšují funkci střev.

Břicho v 25. týdnu těhotenství roste poměrně rychle - příbuzní si mohou všimnout významného rozdílu ve velikosti břicha za pouhý týden. Je to kvůli rychlému růstu plodu - protože v tuto chvíli přidává asi 150 gramů týdně.

Máminy pocity

Každý týden se váš žaludek zvětšuje a začnete se cítit nemotorně a trapně, i když jste stále docela aktivní. V tomto období se můžete stále aktivně věnovat sportu (nejlépe plavání), ale měli byste věnovat větší pozornost odpočinku a pokusit se vyhnout cvičením, která vyžadují dobrou koordinaci. Kromě toho se doporučuje chodit venku častěji..

Během tohoto období se mumie začnou obávat suchosti oční sliznice - je to způsobeno hormonálními změnami. Tento problém je vyřešen docela jednoduše - kupte speciální lék „umělou slzu“ a vštípte, jakmile cítíte, že vaše oči pálí, v očích bude pocit písku.

Poměrně často si ženy ve 25. týdnu těhotenství stěžují na výskyt křečových žil na nohou, které se často obávají hemoroidů. To je způsobeno kompresí vena cava těhotnou dělohu. Chcete-li snížit projevy křečových žil, změňte polohu těla častěji, používejte speciální kompresní prádlo a relaxujte s nohama nahoru. Pokud zjistíte, že hemoroidy - poraďte se s lékařem, bude vám předepsána léčba. Je třeba si uvědomit, že zácpa přispívá ke vzniku hemoroidů, takže zkuste jíst rozmanité, jíst více vlákniny, pít dostatek vody.

Velká děloha začíná stlačovat vnitřní orgány, a to se v první řadě projevuje pálením žáhy - po vymačkání žaludku se kyselina dostane do jícnu, což způsobuje pálení, nevolnost. Chcete-li se tomuto jevu vyhnout, zkuste jíst v malých porcích a častěji. Jídlo by mělo být snadno stravitelné..

Anémie je velmi častým problémem ve 25. týdnu těhotenství - velké množství mateřského železa se používá k vytváření krevních buněk dítěte, a proto se u budoucí matky může vyvinout anémie s nedostatkem železa. Tento stav můžete léčit vhodnou výživou a užíváním speciálních léků pro těhotné ženy. Abyste se vyhnuli anémii, měli byste do svého jídelníčku zahrnout potraviny bohaté na železo-ovesné vločky, červené maso a játra, čočku, rozinky. Kromě toho může váš gynekolog předepsat těhotným ženám speciální léky, které pomohou eliminovat anémii..

Dalším problémem, který v tuto chvíli může matky trápit, je nespavost. Je obtížné se s tím vypořádat, ale je to možné - chodit před spaním, vybrat si pohodlnou polohu pro spaní, položit nohy na polštář. Teplé mléko můžete pít před spaním.

Dobrou zprávou je, že ve 25. týdnu těhotenství se stanete ženštějším, vaše vlasy budou silné a lesklé. Díky za to potřebujete homony těhotenství. Obvykle blíž k této době, muži začnou všímat, že jejich manželka je ještě krásnější..

Míchání Malyn

Míchání v 25. týdnu těhotenství se stává aktivnějším a silnějším - koneckonců, dítě rozvíjí svou koordinaci. V tuto chvíli se maminka obvykle cítí nejméně 3-4 šoky za hodinu. Dítě má stále dostatek prostoru, aby se mohlo chovat aktivně, a používá ho s mocí a hlavním. Dítě může způsobit mámě bolest, položit nohy nebo hlavu na hypochondrium. Nejčastěji to dělá, když je nepohodlně vleže - změňte své postavení a bolest prochází.

Pokud se dítě najednou začalo chovat příliš aktivně, způsobuje vám silnou bolest nebo obráceně - se stalo letargickým a těžce pociťujete jeho otřesy, kontaktujte svého lékaře, protože takové projevy mohou být příznakem nějaké patologie plodu.

Možná bolest po 25 týdnech těhotenství

Díky zvýšené aktivitě vám vaše dítě někdy může dát bolestivé pocity a odpočívat zevnitř v různých orgánech nebo v hypochondrii. Kromě toho mají matky často bolavé nohy, pánve. V tomto období se může objevit periodická bolest v dolním břiše s napětím svalů dělohy - takže se tělo připravuje na porod. Taková bolestivost rychle prochází, zejména při změně polohy. Pokud je bolest velmi silná, doprovázená krvavým nebo hojným vodnatým výtokem - okamžitě vyhledejte lékaře, může to být známkou předčasného porodu.

Těhotenství dvojčata

Těhotenství s dvojčaty samozřejmě nepostupuje obvyklým způsobem - koneckonců, na matčino tělo padá dvojitá zátěž, což znamená, že hrozba předčasného porodu je poměrně velká. Mnoho matek je uklidněno tím, že během porodu v 25. týdnu těhotenství jsou děti již docela zralé a mají za podpory lékařů šanci na přežití.

Mohu mít sex?

Sex ve 25. týdnu těhotenství je kontraindikován pouze s hrozbou předčasného porodu a špatného zdraví matky. Pokud těhotenství postupuje normálně, není důvod popírat sebe a vašemu manželovi potěšení - zkuste si vybrat pózy, které budou pro matku pohodlné a nebudou příliš ostré a intenzivní pohyby.

Kromě toho věnujte zvláštní pozornost přítomnosti sexuálních chorob u partnera - konec konců může být infekce pohlavními infekcemi v tomto okamžiku pro dítě nebezpečná. Pokud máte pochybnosti o zdraví svého partnera, použijte kondomy..

Nezbytný výzkum a analýza

V tomto trimestru těhotenství každý měsíc navštěvujete kliniku péče o matku. Toto je velmi vhodný čas na návštěvu a budete muset provést krevní test, moč, ultrazvuk.

Ultrazvuk ve 25 týdnech těhotenství umožňuje nejen zhodnotit vývoj plodu, ale také určit množství plodové vody, stav placenty. Kromě toho je nyní možné určit pohlaví vašeho dítěte.

Na recepci na prenatální klinice vás lékař prozkoumá, určí výskyt otoků, zváží a změří výšku děložního pozadí, obvod břicha.

Podle analýzy bude možné říci, zda vaše ledviny fungují normálně, pokud dojde k anémii.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Šel jsem 25 týdnů těhotenství, vývoj plodu ultrazvukem je normální, ale zdá se mi, že se nepohybuje dobře. Je s ním všechno v pořádku?

V této fázi těhotenství by se měla zvýšit fetální aktivita - během tohoto období se maminka obvykle cítí nejméně tři otřesy za hodinu. Pokud je aktivita vašeho dítěte mnohem nižší - poraďte se s lékařem, může to znamenat jakoukoli patologii.

25. týden těhotenství končí a začal jsem se bát častých závratí a únavy.

Závratě během tohoto období může žena doprovázet docela často - se změnou polohy těla, ráno po spánku, s prudkým vzestupem. Pokud vás závratě vadí příliš často, jsou intenzivní, padáte kvůli nim - mohou to být příznaky závažných vaskulárních poruch, musíte jít do nemocnice.

25. týden těhotenství - končetiny pravidelně bolí, to je normální?

Bolest Coccyx během těhotenství je poměrně častou stížností. Mohou nastat jak kvůli nesouladu pánevních kostí a ocasní kosti tlačené dozadu, tak z mnoha jiných důvodů: štípnutí nervu, staré zranění, nedostatek minerálů v těle atd. Kromě toho bolest v kostrči ve 25 týdnech těhotenství může být také známkou předčasné porodu. Pokud vás až do této chvíle bolest v kostní kosti neobtěžovala, ale nyní jsou velmi intenzivní a dlouhotrvající, jděte do nemocnice.

25 týdnů těhotenství

25 týdnů v početí nebo 27 porodníků

Gestační věk 25 týdnů je porodnický. Další třetí trimestr začne příští týden. 2/3 způsobu, jakým jste již prošli. Před setkáním dítěte zbývají asi tři měsíce. Těžké, ale nezapomenutelné.

Pocity ve dvaceti pěti týdnech

1. Neustále dusno. Maminky v této době je již velmi obtížné být v uzavřených prostorách. Ale zejména ne jen v létě v horku a během topné sezóny. Jak tento problém vyřešit? V létě, klimatizace nebo v extrémních případech vás zachrání ventilátor. Je ale nutné se na zimu připravit předem. Nainstalujte speciální baterie na baterie ústředního topení, aby mohly být v případě potřeby blokovány. Pokud se tak nestalo, musíte si zakoupit izolační materiály a zakrýt je baterií se silnou ucpávkou.

Pocity tepla a plnosti se objevují po 25 týdnech těhotenství v důsledku velmi aktivního oběhu v těle budoucí matky. Po porodu se vše vrátí do normálu..

2. Palpitace srdce. Lékaři to nazývají tachykardie. Puls u těhotných žen stoupá na 100-120 tepů za minutu nebo dokonce více. Srdce pracuje pro nošení. Jak si můžete pomoci? Mírná fyzická aktivita, více relaxace. Pokud na ulici cítíte útok tachykardie, posaďte se na lavičku a uvolněte se. Některé matky jsou kvůli strachu z tachykardie nuceny přejít na menší nebo větší vzdálenosti pouze ve vozidlech v posledním trimestru těhotenství. Je nutné to vydržet.

Tachykardii můžete odstranit pomocí léků. K tomu se používá droga "Concor" ("Bisoprolol"). Stejný lék je často předepisován pro hypertenzi. Během těhotenství je však jeho použití pouze ke snížení počtu záchvatů tachykardie stěží odůvodněné. Alespoň pokud máma nemá problémy s kardiovaskulárním systémem. Faktem je, že bisoprolol způsobuje bradykardii, ale nejen u maminky, ale také u jejího dítěte.

Je lepší používat lidové prostředky proti tachykardii. Mimochodem, jsou také předepsány lékaři. Obvykle se doporučuje střídání valeriánských a mateřských kurzů střídavě až do konce těhotenství. Vezměte 1 polévkovou lžíci ráno a večer. Pozornost! Tato sedativa mají dobrý účinek pouze při dlouhodobém a pravidelném používání. Současně mateřská voda pomáhá s tachykardií. A valerian se používá jako vynikající přírodní a bezpečný prášek na spaní..

3. Slabost. To je jeden z jasných příznaků anémie z nedostatku železa. Pokud žena preventivně neužívá přípravky železa pravidelně a téměř to nikdo neučiní, protože lékaři to nepředepisují, může se hemoglobin velmi rychle snížit. Pokud jste například již měli výsledky krevního testu po 20 týdnech, byl výsledek 115, což je mírný pokles, jste v ohrožení. Zeptejte se svého gynekologa na slabost a on vás jmenuje, abyste provedli hemoglobinový krevní test.

Mimochodem, nedostatek železa v těle je jednou z příčin tachykardie a celkově špatného zdraví.

Pro informaci: u anémie žena často cítí touhu vdechovat neobvyklé pachy a jíst nejedlá jídla. Takovým žádoucím zápachem se může stát například eukalyptový éterický olej, benzín, petrolej, aceton a plesnivá vůně. A chci ochutnat syrové maso, křídu, zubní prášek, těsto atd..

V noci existuje touha otřít si jednu nohu o druhou. V hlavě je často hluk, bolest. Znatelné zbarvení.

Nedostatek železa je nebezpečný nejen pro nastávající matku, ale také pro její dítě. To je predispoziční faktor při projevu retardace intrauterinního růstu, hypoxie. A při narození existuje velké riziko masivního krvácení z dělohy.

4. Otok. Obzvláště citlivé na ni jsou ženy, které milují jíst slané. Včetně produktů, ve kterých se pro chuť tradičně přidává mnoho soli. Například hranolky, sušenky, solená semínka atd. Ale otoky jsou také příznakem nástupu pozdní toxikózy. Druhý je nebezpečný, pokud je doprovázen zvýšením krevního tlaku a výskytem bílkovin v moči.

Pokud otok není příliš výrazný a kromě toho nejsou žádné patologické příznaky, stačí zkontrolovat stravu a trochu pít. Používejte přírodní diuretika - diuretika. Patří sem například brusinky. Nalezení čerstvých bobulí je samozřejmě velmi problematické. Ale zmrazené lze zakoupit v jakémkoli velkém supermarketu. Stačí jen dát trochu do hrnku, nalijeme vařenou vodu (množství podle chuti) a jen rozdrtit bobule nebo nasekat mixér. Takto rychle vytvoříte velmi zdravý ovocný nápoj bohatý na vitamíny s mírným diuretickým a antibakteriálním účinkem..

Pokud nenajdete zmrazené brusinkové bobule, zůstává v krabicích možnost ovocných nápojů, podobných těm, ve kterých se šťávy prodávají. Ale samozřejmě budou méně efektivní. Vzhledem k tomu, že není koncentrovaný, a to i s velkým přídavkem cukru.

5. Střely v perineu a močovém měchýři. Existuje mnoho verzí tohoto. Někdo říká, že takové pocity jsou charakteristické pro odhalení děložního čípku (což znamená - hrozba předčasného porodu). Tyto pocity spíše vznikají v důsledku tlaku dítěte. Možná některé z jeho pohybů. Pokud je s ultrazvukem všechno normální, nebojte se..

6. Je bolestivé a nepříjemné ležet na zádech. Důvodem je stlačení spodní vena cava. To je škodlivé pro matku i dítě. Proto se doporučuje spát na dlouhé období těhotenství na straně. Pokud se však najednou probudíte ležící na zádech, nezáleží na tom. Zákaz není kategorický.

Symphysitida během těhotenství

Jedná se o infekční proces v ochlupení kloubu, symfýze. Obvykle je nehybný a se zánětem začíná nabobtnat a stává se labilní.

Hlavní příznaky nemoci po 25 týdnech, stejně jako po 26 týdnech těhotenství a později:

 • bolest v pubis a kyčlích;
 • "Kachní chůze";
 • s progresí onemocnění je možné mírné zvýšení teploty.

Charakteristickým příznakem symfýzy je akutní bolest, když se snaží zvednout prodlouženou nohu v náchylné poloze.

Predispozičními faktory jsou nedostatek vápníku a působení hormonu relaxin - uvolňující všechny klouby a svaly, včetně dělohy. Díky tomuto hormonu se klouby stávají mobilními a chrupavka bobtná. Obecně je tento jev normální, fyziologický, ale pokud klouby změknou a zvětšují se stydké klouby, dojde k symfýze. Mimochodem, budoucí matky s poraněním pánevních kostí jsou na něj náchylné.

Symptomitida se často stává příčinou císařského řezu. V případě přirozeného porodu jsou důsledky velmi závažné. Po porodu může přetrvávat ochlupení, ale postupně zmizí.

Prognóza porodu závisí na stupni nesrovnalostí:

 • s I stupně, až 9 mm, není tam žádná živá bolest;
 • s II stupněm (1 - 2 cm) - jsou nepříjemné pocity v symfýze a křížové kosti;
 • s III stupněm (více než 2 cm) žena není schopna převrátit se, pohybovat se kolem.

Po těhotenství se symfitida často vyvíjí v důsledku infekce této oblasti během chirurgického zákroku.

Protože je pro těhotné ženy nežádoucí rentgen, je jim diagnostikována ultrazvuk. V závislosti na nich, stejně jako na stížnostech, je předepsána léčba. To může být aplikace nachlazení a někdy užívání antibakteriálních a protizánětlivých léků. Plus, přičemž vápník přípravy a obvaz.

Abyste nezhoršili příznaky symfýzy, zkuste:

 • omezit výstupy a schody po schodech;
 • dlouho být ve vzpřímené poloze;
 • Nesedí se zkříženýma nohama;
 • sledovat přírůstek na váze, jeho rychlé zvyšování bude zhoršovat příznaky;
 • provádět speciální cvičení (viz níže).

1. Ležící na zádech, ohýbejte nohy na kolenou a snažte se je přitáhnout co nejblíže k hýždím. Pomalu se rozprostřete a znovu spusťte kolena. Opakujte 10krát.

2. Výchozí pozice je stejná. Nohy by se neměly opírat o hýždě. Zvedněte pánev. Opakujte 5krát.

3. Postavte se na všechny čtyři s důrazem na nataženou ruku. Hlava, krk, pánev a záda by měly být na stejné úrovni. Pomalu ohněte záda a ujistěte se, že jsou svaly stehen napjaté. Hlava a krk jsou dole. Opakujte 3krát.

Co se stane s plodem po dvaceti pěti týdnech a výsledky ultrazvuku

Dítě otevře oči a otočí hlavu kolem. Přesto však nevidí žádné obrázky. Dokáže rozlišit pouze světlo a tmu.

Kůže dítěte je pomačkaná, jako pokožka starého muže. Skutečností je, že její růst je nyní rychlejší než subkutánní tuk. Proto jsou předčasně narozené děti v této rané fázi vrásčité. Jinak dítě vypadá jako obyčejný novorozenec, jen velmi malý. Jeho hmotnost nyní není větší než 1 kilogram a výška 42-45 cm.

Na hlavě jsou chlupy, ale stejně jako na celém těle jsou zatím jen huňaté. U dětí na plný úvazek prakticky chybí. Vlasy jsou silnější a pigment, nikoli sněhově bílý, se objeví o něco později.

Ultrazvuk se v tuto chvíli provádí pouze za přísných indikací. A zahrnují podezření na nitroděložní symetrickou nebo asymetrickou retardaci vývoje plodu. Gynekolog provádějící těhotenství ji může podezřívat na základě pomalého zvyšování výšky děložního pozadí. Moderní ultrazvukové stroje umožňují nejen porozumět tomu, co se děje plodu v pětadvaceti gestačních týdnech, ale také velmi přesně stanovit výšku a hmotnost. Minimální chyba.

Fetometrie plodu je nyní následující:

BPR - 64-76 mm.
LZ - 80-96 mm.
Výfukové plyny - 235 - 273 mm.
Chladivo - 205 - 253 mm.
BK - 47-55 mm,
PC - 43-51 mm,
KP - 37-45 mm,
KG - 43-51 mm.

Dopplerovské vyšetření děložních a umbilikálních tepen je povinné. Pokud dojde ke zpoždění vývoje plodu, pak pravděpodobně existuje problém s krevním oběhem. Pokud je to významné, lékaři rozhodují o hospitalizaci těhotné ženy a jejím předčasném porodu císařským řezem.

Pokud jde o retardaci růstu plodu, mohou proskarizovat, pouze pokud plod ve svém vývoji zaostává o více než měsíc, jedná se o tzv. Třetí stupeň vysoké školy. Zároveň prakticky nedochází k žádnému průtoku krve, zastavuje se. Normálně krev prochází tělem dítěte za 30 sekund, poté se vrací tepnou pupeční šňůry zpět do placenty.

Ženy s poškozenou funkcí štítné žlázy, diabetes mellitus, obezita, hypertenze, preeklampsie mají riziko vzniku instituce.

25. týden, intimní vztahy během těhotenství (video):

25 týdnů, intimní vztah během těhotenství

Tipy pro nastávající matky - příprava prsou na kojení

Ve větší míře budou tyto tipy užitečné pro ženy, které dříve neporodily nebo alespoň nekojily. To znamená ti, jejichž tvar bradavek není dosud „tvarován“ sáním dítěte. Mnoho matek má ploché bradavky - pro novorozence je velmi obtížné je chytit a začít sát.

Nechte gynekologa podívat se na vaše ňadra a řekněte, zda existují problémy s bradavkami. A pokud ano, měli byste provést následující přípravná cvičení pro vytvoření bradavky.

1. Po sprše, s čistými rukama s krátkými oříznutými nehty, uchopte bradavku a jemně ji vytáhněte. Procházejte mezi prsty po dobu 20-30 sekund. Provádějte alespoň 1krát denně.

2. Denně, 2krát denně, uchopte bradavky u základny ve svislé a vodorovné rovině, střídavě a jemně stlačte.

Také o něco později, po 3 týdnech, můžete použít vynikající vynález - tvarovače bradavek. Jedná se o silikonové formy, které jsou umístěny na bradavky pod podprsenku (bez pěnové gumy). Nosí první dny 30-60 minut denně, a poté si přinesou 8 hodin. Mimochodem, podle žen nosit tvarovače bradavek nepřináší žádné nepohodlí. Podle výrobců budou nejplošší bradavky za 3 měsíce sát pro novorozence. A po porodu mohou být tyto polštářky použity jako sběratelé mléka. To je velmi výhodné, protože v prvních měsících laktace, kdy dítě kojí, mléko běží také od ostatních.

Pokud kojíte, pamatujte na následující rady poradců GV..

1. Dejte dítěti prsa ihned po narození.
2. Pokud nemůžete dítě položit na hruď, požádejte o pomoc sestru. Nedávejte směs ihned.
3. I když dítě nemůže vzít prsa nebo jedno z prsou, nadále ji vyjadřujte a ke krmení používejte speciální silikonové podložky. Když dítě začne sát, můžete je zkusit odstranit. Vsuvka bude prodloužena a měl by být schopen ji chytit. Nebo před každým krmením náplastí ji nakrájejte trochu nahoru, nakonec se dítě dostane k bradavce.

Některé ženy tvrdí, že je nevhodné krmit do polštářků. Tyto stížnosti se však často týkají nesprávné volby jejich velikosti: S nebo L.

Vývoj těhotenství, 25. týden těhotenství.

25. týden těhotenství je týden, kdy nastávající matka začíná cítit psychologickou stabilitu. Protože hrozba potratu v takové době je výrazně snížena. A ani předčasný porod není tak děsivý, protože dítě narozené ve dvacátém pátém týdnu těhotenství má skutečnou šanci na přežití. Všechny orgány drobků důležité pro život jsou již vytvořeny, ale nejsou dostatečně vyvinuté..

Co se budoucí matka cítí a cítí ve 25. týdnu těhotenství?

• Maminka začíná rychle přibírat. Nyní dalších 15 týdnů před narozením se k hmotnosti přidá průměrně 350 g..

• Začnou se objevovat mírná onemocnění, ale únava ještě nepřichází tak rychle. Nastávající matka se může bez obtíží ohnout a svázat tkaničky sama.

• Břicho je ještě zaoblenější a znatelně se zvětšuje jeho velikost. Nyní, na jmenování doktorem, bude změřena zaoblenost břicha.

• Příliš velké množství soli může způsobit otoky..

• Pokud najednou začnete mít na tváři věkové skvrny, je to docela normální, ale je vhodné to prodiskutovat s lékařem.

• Vývoj těhotenství v tomto období je klidný a nemělo by se jednat o nepohodlí.

• Díky těhotenským hormonům vaše vlasy začnou vypadat úžasně, budou lesklejší a silnější.

• Batole hýbejte dnem i nocí. Životní rytmy matky a dítěte se nemusí shodovat.

• Riziko předčasného porodu je nízké.

Co je nového s dítětem po 25 týdnech těhotenství?

• V této době dítě obvykle obvykle skloní hlavu dolů - jedná se o předběžnou přípravu na porod. Ale pokud se to nestalo během normálního vývoje těhotenství, neměli byste se bát, drobky mají ještě 15 týdnů dopředu, aby obsadily správnou pozici v matčině žaludku.

• Délka těla dítěte je asi 30 cm, hmotnost - 700 g. V budoucnu bude dítě aktivně přibírat na váze. Délka těla se významně nezmění.

• Dítě může začít škytat. Budoucí matka ve dvacátém pátém týdnu těhotenství může začít cítit škytavky drobků. Je to docela normální. Škytavka se objevuje v důsledku podráždění dětské bránice, když polyká plodovou vodu.

• Plíce dítěte se již formují při březosti 25 týdnů. A dítě začíná tvořit látku zvanou povrchově aktivní látka, která se vyrábí, aby pomohla jeho plicím narovnat se a začít dýchat po narození.

Vývoj těhotenství ve 25. týdnu je se svou stabilitou plný nových pocitů. Máma cítí dítě stále více. Kromě toho se blíží dlouho očekávaná mateřská dovolená. Stále však existuje řada varování a předpisů pro stabilní vývoj těhotenství později.

Tipy pro budoucí matku po 25 týdnech těhotenství:

1) Oznamte svému lékaři jakékoli změny a podezření. Vždy je lepší hrát bezpečně.

2) Pokud v noci dítě nechce žádným způsobem spát, a tím narušuje spánek své matky, zkuste zklidnit drobky něčím: zapněte klidnou hudbu, můžete dokonce zpívat, vše bude fungovat pro drobky.

3) Nezatěžujte se velkými starostmi a skutky. Toto je ženská funkce, která se snaží udělat vše včas. Nezapomeňte však, že nemůžete dělat veškerou práci, a pro nastávající matku a dítě v dvacátém pátém týdnu těhotenství je lepší odpočívat více.

4) Zajistěte si podmínky pro klidný a dobrý spánek, pozitivní emoce. Chraňte se před negativními myšlenkami a negativními událostmi. Pamatujte, že dítě cítí váš emoční stav. Úsměv častěji a radujte se.

5) Nestavte žádné dlouhodobé plány nebo projekty, pokud nesouvisí s dítětem, protože riskujete jejich nesplnění. Koneckonců, po narození, budete trávit spoustu času na dítěti.

6) Neodmítávejte pomoc blízkým a vděčně ji přijímejte. To vám pomůže najít více času na odpočinek..

7) Strava by měla být plná, zlomková, vyvážená. Jídla by měla být pravidelná a v malých porcích. Pokud budete jíst velké porce, pak existuje možnost provokovat pálení žáhy.

8) Zkuste hodně pít, protože musíte pít dva. Ale eliminujte sodovky a džusy.

9) Omezte úplně nebo minimalizujte příjem soli. Nadměrný příjem soli může vést k otoku nohou a paží..

10) Zajímejte se o výsledky vašich analýz. Zeptejte se a zkuste pochopit různé termíny a procesy, které se vás přímo týkají..

11) Sledujte svou váhu. Doporučuje se, aby od 25. týdne těhotenství do doby narození váha nepřesáhla 5 kg.

11) S vývojem těhotenství se nedoporučuje barvit vlasy. Za prvé, díky těhotenským hormonům se barva může ukázat jako nepředvídatelná. A za druhé, je to škodlivé pro dítě, protože během těhotenství dítě jí, co vstupuje do vašeho těla. A barvení vlasů se skládá z mnoha chemických složek.

Také v 25. týdnu těhotenství může lékař předepsat ultrazvuk, aby se znovu podíval na vývoj plodu. Nepanikárujte dopředu. Možná je to lépe zohlednit pohlaví dítěte.

25 týdnů těhotenství: co se děje, vývoj plodu, testy

25. týden těhotenství přivede nastávající matku na konec sedmého měsíce její smlouvy. Dítě se aktivně vyvíjí a cítí se trhnutím a mícháním. Zdravotní stav těhotné ženy je v této době obvykle celkem dobrý, potěší výrazně zaoblenou bříško.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

25 týdnů těhotenství: pocity a změny v těle ženy

25 porodnický týden těhotenství je doba, kdy již všechny ostré hormonální změny prošly, což znamená, že se blaho budoucí matky výrazně zlepšilo.

Nové pocity jsou spojeny hlavně s rostoucím bříškem. V tuto chvíli se zvyšuje každý týden asi o 1 cm. Děloha roste a v důsledku toho se zvyšuje tlak na vnitřní orgány, což může způsobit nepříjemné příznaky.

Radost a štěstí z cítění pohybů dítěte v břiše usnadňují snášet těhotenství. 25 týdnů může být spojeno s onemocněními, jako jsou:

 • mohou se vyskytnout trávicí problémy, zejména pálení žáhy. Jíst v malých porcích pomůže vyhnout se nepohodlí;
 • častá zácpa, která může vést k rozvoji hemoroidů. Je důležité sledovat stravu, existuje mnoho ovoce a zeleniny a dalších potravin bohatých na vlákninu;
 • časté močení. V žádném případě byste neměli těhotnou ženu dlouhodobě tolerovat, protože to je cesta k rozvoji cystitidy;
 • otok v nohou a křečové žíly spojené s kongescí ve velkých cévách a rostoucí zátěží na nohou. Když se objeví tento příznak, je indikováno použití kompresního prádla, mírné cvičení..

Na kůži rychle se rozvíjející bříško se mohou objevit strie. Je čas vyzvednout speciální přípravky pro péči o pleť, aby se snížila jejich závažnost v rané fázi..

Kromě toho je důležité, aby těhotná žena pečlivě sledovala míru přírůstku na váze. Dobrá chuť k jídlu a absence toxikózy často vedou k řadě dalších liber, což velmi komplikuje těhotenství. Proto je 25. týden čas věnovat pozornost stravě. S nedostatkem železa v této době dochází u žen k často anémii. Pokud se občas objeví závratě, tachykardie, je tinnitus, ospalost a slabost, je nutné se poradit s lékařem.

Stejně jako dříve by nastávající matka měla sledovat tělesnou teplotu, povahu výboje, bolest a nepohodlí a všechny změny oznámit gynekologovi. Důvodem je riziko předčasného porodu, které je v této době méně nebezpečné, ale samozřejmě nežádoucí.

25. týden těhotenství: vývoj plodu

Plod po 25 týdnech je již téměř plně formován. S výškou přibližně 35 cm, jeho hmotnost dosahuje 700 g. Navenek už s embryem nemá nic společného: díky rysům malé tváře při ultrazvukovém skenování je dokonce možné vidět podobnosti s rodiči.

Části těla dítěte jsou postupně zaobleny kvůli vzhledu tukové vrstvy. Kosterní systém se stává silnějším a dokonalejším, ale některé chrupavky ještě neměly čas ztvrdnout, například v uších.

Ve vnitřních orgánech plodu se vyskytují následující změny:

 • plně formované srdce aktivně pracuje;
 • vývoj plic je dokončen a v nich se začíná vytvářet povrchově aktivní látka nezbytná pro správné fungování dýchacího systému po narození dítěte;
 • mozek se rychle mění, vytvářejí se nové neurony a spojení. Dítě je již schopné myslet a analyzovat informace ze smyslů;
 • hematopoéza se vyskytuje v kostní dřeni. Játra a slezina jsou z této funkce vyňaty;
 • u dívek pokračuje formace pohlavních orgánů. U chlapců byl tento proces již dokončen.

Kromě toho je život dítěte v tomto období již velmi aktivní:

 • tlačí, hroutí a převalí se, stiskne a uvolní pěsti. Brzy bude muset zaujmout prenatální pozici s hlavou dolů, ale pokud to prostor v děloze dovolí, dítě studuje životní prostředí;
 • dítě již rozlišuje chuť, receptorový aparát se vyvinul natolik, aby mu poskytl pochopení jídla, které maminka jí;
 • dítě cítí náladu a všechny emoční změny, ke kterým dochází u ženy. Proto je tak důležité nezlobit se, ne nervózně a nezažívat jiné negativní emoce..

S dítětem na konci sedmého měsíce těhotenství můžete a měli byste komunikovat. Je důležité si uvědomit, že všechno, co žena nyní dělá, dělá se svým dítětem.

25 týdnů těhotenství: doporučení, testy, ultrazvuk

Ve třetím trimestru nastávající matky zpravidla chodí na mateřskou dovolenou. Dospělý žaludek vám již neumožňuje vést známý životní styl. Vzhledem ke změnám, ke kterým v této době dochází, dostávají ženy následující doporučení:

 • přečtěte si literaturu o porodu a prvních měsících života dítěte. Můžete také navštívit speciální kurzy pro nastávající matky. To pomůže připravit se na vše, co leží před námi, a necítit úzkost ze stavu napětí;
 • často mění polohu těla. Dlouhodobý pobyt v jedné poloze, vsedě nebo vleže, vede k rozvoji otoků a zhoršuje stav. Fyzická aktivita by měla být mírná, neměli byste ji úplně opustit. Je však nemožné zvednout těžký a dát tělu silné zatížení;
 • přejít na speciální oblečení a pohodlné boty. Je důležité, aby se žena cítila pohodlně;
 • dávejte pozor na kůži na břiše. Aby se strie neobjevila, jsou vybírány speciální kosmetické výrobky;
 • začít připravovat prsa na krmení dítěte. Kůže na bradavkách by měla být mírně zdrsněná, proto jsou zde cvičení. Jinak se mohou objevit praskliny a laktace;
 • pečlivě sledujte výživu. Malé porce a častá jídla jsou v současné době nejlepším řešením. Strava by měla být kompletní. Těhotná žena by měla mít vždy lehké, nevyživující občerstvení.

Plánované návštěvy gynekologa ve třetím trimestru jsou stále častější. Musíte alespoň jednou týdně navštívit lékaře, aby provedl takové procedury, jako jsou:

 • měření hmotnosti a krevního tlaku;
 • měření výšky dna dělohy a objemu břicha;
 • poslouchá tlukot srdce dítěte a určuje jeho umístění.

Z laboratorních testů se odebírají obecné klinické testy moči a krve, provede se nátěr pro studium vaginální mikroflóry. Jiné testy (trojitý hormonální test a ultrazvuk) jsou indikovány pouze tehdy, pokud se u plodu vyskytují onemocnění nebo podezření na patologické stavy..

Normálně se ultrazvuk provádí před 25. týdnem těhotenství. Fotografie během procedury ukazují všechny podrobnosti o tom, jak dítě vypadá. Můžete rozeznat rysy obličeje a přesně určit pohlaví.

Obecně platí, že 25. týden těhotenství málokdy vyvolává obavy a úzkost. Zdraví pomáhá nastávající matce vychutnat si její zajímavé postavení a strávit dny s radostí v očekávání zázraku - narození dítěte.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Těhotenský kalendář. 25. porodnický týden

V kalendáři je 25. porodnický týden těhotenství, 23. od početí, 21. od zpoždění menstruace. Konec 2 trimestrů těhotenství se blíží.

 • Na tyto změny čeká žena a její budoucí dítě v těchto 7 dnech?
 • Je nutné provádět testy a provádět ultrazvuk?
 • Recepce u gynekologa: na co potřebujete vědět, na co se připravit?

Funkce výživy a chování tento týden, možné problémy a potíže s termínem v článku.

Plod. Vývoj 25. týdne

Vývoj plodu ve 25. týdnu těhotenství

23. týden vývoje plodu (25 porodníků) je období aktivního růstu a zlepšování vnitřních orgánů a systémů nenarozeného dítěte. Dosahuje výšky asi 35 cm a hmotnosti 660 g. Některé drobky mohou být o něco menší, zatímco jiné mohou být větší, to je normální.

Plod vstoupil do přímé linie svého nitroděložního vývoje a nyní je jeho hlavním cílem získat hmotu a růst. Batolata malých rodičů jsou ve většině případů v této fázi vývoje méně než vrstevníci, u nichž máma a táta mají ukazatele růstu a váhy nadprůměrné. Tento rozdíl je cítit silnější u novorozenců. Norma je hmotnost narozeného dítěte v rozmezí od 2,7 kg do 5 kg. Přípustná výška - od 45 do 60 cm.

Vnitřní orgány a systémy plodu tento týden postupně vstupují do konečné fáze vývoje plodu. Jsou již dobře tvarované a aktivně zkoumají své funkce. Jediný systém, který musí pokračovat, je plicní.

V lůně dostává plod kyslík z mateřského těla krví. K tomu jsou v srdci speciální díry (oválné okno a ductus arteriosus). Tento základní dýchací systém přestane fungovat v době narození. Dříve uzavřená glottis v době narození se otevře a první část kyslíku vstoupí do plic. Přinutí je narovnat se, změnit průtok krve. Pod tímto vlivem se oválné okno a ductus arteriosus začnou zmenšovat a během prvních několika dnů života se úplně uzavírají..

Ale stále je daleko od narození a v plicích stále není dost alveol (nejmenších bublin, které vyměňují plyn) a alveolárních průchodů. Objeví se a vyzrávají až do 32 týdnů těhotenství, poté projdou fází přípravy na práci. Od narození jich bude asi 24 milionů. Nakonec se plicní systém vytvoří až do 8 let života dítěte, kdy alveoly budou mít asi 300 milionů v každé plicích..

Důležitým stupněm při přípravě dýchacího systému je tvorba povrchově aktivní látky. Látka, která u obyčejné osoby pokrývá každý alveolus, zabraňující přilnutí stěn váčků na výdech. Pokud se dítě narodí předčasně, ve 25. týdnu už nebude moci dýchat a lékaři budou nuceni udržovat konstantní tlak v plicích a provádět terapii zavedením chybějícího surfaktantu do těla dítěte.

Míra přežití dětí narozených v 25. porodním týdnu je 50/50, přičemž existuje vysoká pravděpodobnost mnoha zdravotních komplikací, protože je třeba zlepšit nejen dýchací cesty, ale i další systémy..

Fetální nervový systém je tento týden v plném provozu, ale proces tréninku a formování nervových spojení není ještě dokončen. Hmotnost mozku je již více než 100 g, při narození vzroste na 200-300 g. Ke zvýšení objemu mozku před narozením dojde hlavně v důsledku myelinizace neuronů (jejich pokrytí myelinem).

Když se neurony chrání před poškozením myelinovým pláštěm, začnou si mezi sebou budovat vazby: synapse. V prenatálním období jsou vytvářeny synapse, které jsou zodpovědné za práci nervového systému v bezvědomí. Vědomé pohyby se objeví po narození, když neurony začnou zpracovávat nové informace, které formují znalosti a dovednosti nezbytné pro dítě.

Hormonální somatropin (růstový hormon) se začal produkovat i v hypofýze. Ve 25. týdnu se jeho množství zvyšuje a při přeměně v játrech na pracovní látku způsobuje zrychlený růst svalů a kostí. Počet svalů se zdvojnásobil, nyní má dítě větší sílu říct matce, co má rád a co ne.

Kostní tkáň o 25 týdnů ve většině kostí nahradila chrupavku. Výjimkou jsou některé kosti. Například chrupavka zůstává v ušním kloubu, podle vývoje, u kterého lékaři při předčasném narození hodnotí stupeň plnohodnotného dítěte. Tento týden má plod již asi 270 semen. Po narození některé z nich rostou společně (kosti hlavy, pánve a páteře) a do 18–25 let jejich života zůstane jen asi 206 z nich

Proces výskytu podkožního tuku a tvorby kůže je v plném proudu. Tento týden dítě konečně začne bobtnat. Záhyby se objevují na pažích a nohou, v oblasti hýždí. Kůže v celém těle začíná zesvětlovat a protahovat se. Vývoj epidermis a dermis dělá to pružnější.

Ve 25. týdnu červená kostní dřeň umístěná v kostech dokončí svůj vývoj a postupně zcela odstraní roli krvetvorby v játrech a slezině. Tato těla začínají plnit základní povinnosti a učí se správně fungovat..

Samostatně je třeba poznamenat vývoj fetálních receptorů. Do tohoto týdne již budoucí dítě dobře reaguje na světlo (otočí se k lampě zaměřené na jeho žaludek), zvuk (strach z tvrdých zvuků, jemný klepání v reakci na řeč jeho matky), dotyk (vrozené reflexy jsou dobře vypracované a dítě může chytit pupeční šňůru, odstrčit nohou, cítit stěnu dělohy, sát prst).

Vývoj smyslů u dítěte je stále více patrný matce. Pokud je žena naštvaná, bude určitě cítit, že ji drobeček podporuje a neustále jí poklepává nohou na stranu. Nastávající něco sladkého může nastávající matka cítit „vděčnost“ ve formě kopu pod žebra.

Maminka. Změny stavu těla ve 25. týdnu

Stav matky v 25. týdnu těhotenství

Většina žen v 25. týdnu těhotenství se cítí uspokojivě, jsou ve šťastném očekávání zázraku. Jemné nebo trvalé pohyby plodu denně připomínají těhotné ženě přítomnost nového života v jejím žaludku. Někdy do 25. týdne žena zaznamená zlepšení jejího vzhledu (stav kůže, vlasů, nehtů), ale některé mohou být naštvány, pokud je situace opačná.

Proč některé ženy kvetou, zatímco jiné se musí vyrovnat s mastnou kůží a vlasy?

Odpověď na tuto otázku spočívá v hormonálních změnách, které se vyskytují v těle těhotné ženy. Vzhled nastávající matky do značné míry závisí na rovnováze hormonů. Na hormonální rovnováhu působí mnoho faktorů: od vnějšího prostředí a výživy po věk a zdravotní stav těhotné ženy. U jedné ženy mohou dvě různá těhotenství jít úplně jinak, protože počáteční podmínky se vždy liší.

V případě nepříjemných kosmetických funkcí (těhotenská maska, mastnota vlasů a kůže, křehkost nehtů a vlasů) je nejlepší volbou konzultovat gynekologa. Někdy existuje dost jednoduchých způsobů, jak se vypořádat s „ošklivými“ projevy (speciální masky, krémy), ale v některých případech kosmetické problémy skrývají zdravotní problémy nebo nedostatek živin. Je dobré, když odborník najde důvod a nabídne správné zacházení.

Kosmetické otázky ve 25. týdnu mohou do značné míry zničit náladu těhotné ženy, ale nejsou jedinou možnou příčinou poruchy. Mnoho nastávajících matek si na schůzku s gynekologem stěžuje na nepohodlí a příznaky:

 • otok a přírůstek hmotnosti bez zjevného důvodu. Edém je nejčastější patologický proces během těhotenství. Mohou být nepostřehnutelné a prakticky nevnímatelné, ale když se situace zhorší, může to způsobit spoustu potíží a nepohodlí. Příčinou otoků je hromadění přebytečné tekutiny v těle. Ledviny si neplní svůj úkol, nemají čas odstranit veškerou zbytečnou tekutinu z těla a v důsledku toho se hromadí v obličeji, pažích a nohou.

Výskyt otoků ve 25. týdnu těhotenství je signálem k návštěvě gynekologa. Poměrně často je tento příznak předzvěstí pozdní toxikózy. Díky včasné korekci výživy a případně i léčby je možné zabránit pozdějším patologickým procesům v pozdním těhotenství nebo je omezit.

 • skoky v krevním tlaku. Zvýšení množství krve během těhotenství často vede k pravidelným skokům v krevním tlaku. 25. týden je možné jak snížení, tak zvýšení hlavních ukazatelů. Výsledkem je, že žena cítí slabost, závratě, bolesti hlavy, ospalost a v některých případech nevolnost. Zvláštní pozornost je třeba věnovat zvýšení nebo snížení krevního tlaku o více než 30 bodů z ukazatelů výkonu. Normálně (při absenci hypotenze a hypertenze) by žena měla mít tlak v rozmezí 110/70 - 130/90.

Vzhled tohoto příznaku je příležitostí ke konzultaci s gynekologem. Snížení krevního tlaku musí být zastaveno, aby se snížila pravděpodobnost vzniku pozdní toxikózy, aby se zabránilo komplikacím způsobeným tímto procesem..

 • anémie: závratě, palpitace, bledost, poruchy spánku (s denní ospalostí, noční nespavostí), mdloby, dušnost, závratě, tinnitus. V některých případech je anémie detekována gynekologem, který vyhodnocuje výsledky ženských testů. Anémie během těhotenství je považována za ukazatel hemoglobinu v krvi pod 110 g / l. Pokud je tato komplikace zjištěna, musí být přijata urgentní opatření ke zvýšení množství hemoglobinu. Pokud se neléčí, mohou se vyvinout komplikace: předčasný porod, placentární abrupce, gestóza atd..

Je-li zjištěna anémie, je nejprve nezbytné upravit stravu a zajistit, aby se do mateřského těla dostalo přiměřeně železo, vitamíny skupiny B a vitamín C..

 • dyspepsie: pálení žáhy, těžkost v žaludku, nadýmání, zácpa. Zvětšená děloha (nyní je téměř jako fotbalový míč) vyvíjí tlak na všechny orgány v okolí. Gastrointestinální trakt je obzvláště obtížný. Je nepravděpodobné, že bude možné zcela zabránit výskytu symptomů dyspepsie, ale je reálné vytvořit podmínky pro snížení intenzity:
  • jídlo 5-6 krát denně v malých porcích;
  • ve stravě je spousta zeleniny a ovoce;
  • dodržování pitného režimu (alespoň 1 litr čisté vody denně);
  • přítomnost potravin, které pomáhají zmírnit pohyby střev (sušené meruňky, švestky);
  • nedostatek škodlivých potravin ve stravě.

Zvláštní pozornost žen vyžaduje otázku pohybu střev. Dojde-li k zácpě, měli byste se poradit s gynekologem a zabránit tomu, aby stolice oddálila více než 2 dny. Nadměrný tlak nahromaděné stolice může nepříznivě ovlivnit svaly pánevního dna a vést k nástupu porodu nebo jiným komplikacím..

Kromě těchto příznaků může zkazit náladu:

 • časté močení;
 • zvýšená pigmentace kůže;
 • strie.

Tyto nepříjemné těhotné společnice jsou přítomny ve většině těhotných žen, ale existují způsoby, jak se s nimi vypořádat:

 • počet výletů na toaletu lze snížit trénováním svalů pánevního dna pomocí Kegelových cvičení. Gynekolog může podrobně říct, jak je správně provést. Před močením se také můžete naklonit dopředu a zvýšit tlak na močový měchýř, který zbaví více tekutiny;
 • Aby se zabránilo zvýšené pigmentaci pokožky, doporučuje se zabránit přímému slunečnímu záření. V létě je ideální klobouk se širokou krempou, skrývající jemnou pokožku obličeje před spalujícím sluncem;
 • od 25. týdne těhotenství musí žena věnovat zvláštní pozornost kůži břicha, aby se předešlo výskytu strie (strie). Od tohoto týdne se břicho zvětšuje velmi rychle a dosahuje až 1 cm v týdnu. Je vynikající, pokud těhotná žena konzultuje gynekologa o vhodném krému pro strie. Pokud není žádný způsob, jak si koupit krém, můžete olivový olej vtřít do večerní pokožky břicha..

Míchání

V 25. týdnu těhotenství žena pociťuje nárůst fetálních šoků. Mohou mít jinou povahu. Nastávající matka brzy začne rozlišovat podle pohybu dítěte, ať už má jídlo rád nebo ne, jak se nachází v děloze. Může existovat mnoho možností pro pocity: od jemného jemného až po trvalého a bolestivého. Těhotná žena by měla vyladit skutečnost, že s každým dalším týdnem se zvyšuje úderná síla drobků a možná budete muset zažít více než jeden „jasný“ sólový výkon nohou v žaludku, sedacího nervu a plicích..

Návštěva porodníka-gynekologa

Vyšetření porodníka-gynekologa ve 25. týdnu těhotenství

Ve 25. týdnu těhotenství je možné jmenovat další návštěvu gynekologa. V předvečer schůzky musíte složit moč a krevní test (je-li to nutné). Pokyny byly vydány při předchozím jmenování. Pokud plánujete provést krevní test na hladinu cukru, musíte si uvědomit, že to musíte udělat na lačný žaludek. Hladu a možné závratě se lze vyhnout, pokud si vezmete nějaké jídlo, které byste měli jíst ihned po analýze.

Na recepci lékař vyhodnotí výsledky testů a provede průzkum těhotné ženy. Během rozhovoru je ideální informovat lékaře o všech vzrušujících změnách, které se objevily po posledním jmenování. Všechny otázky by měly být položeny, i když se zdají být nevhodné nebo naivní. Frankness s gynekologem mu umožňuje přesněji posoudit zdravotní stav ženy, posoudit příznivý průběh těhotenství, předpovídat možné komplikace.

Po průzkumu provede lékař řadu měření nezbytných k posouzení stavu plodu a jeho matky:

 • S pomocí podlahových vah bude změřena hmotnost ženy. Vypočítají se kilogramy získané od okamžiku registrace;
 • za použití tonometru se odeberou indikátory krevního tlaku;
 • v poloze na zádech (na gauči) pomocí měkkého měřiče se změří: objem břicha, výška postavení dělohy;
 • v poloze na zádech gynekolog pohmatává polohu plodu a pomocí stetoskopu poslouchá jeho tlukot srdce.

Na konci recepce budou vydány pokyny pro analýzu moči a krve. V případě pochybností o příznivém průběhu těhotenství je možné předepsat další studie, které vydávají pokyny pro ultrazvuk.

V 25. týdnu těhotenství se neprovádí plánované ultrazvukové vyšetření. Ultrazvuk může být předepsán, pokud existují otázky týkající se vývoje plodu, podezření na patologii těhotenství.

V případě potřeby může žena na 25. týden podstoupit ultrazvuk z vlastního podnětu za placenou cenu.

Děloha a žaludek

Do 25. týdne těhotenství dosáhne děloha výšky 25 až 27 cm od ochlupení. K reprezentaci jeho velikosti často používají analogii fotbalového míče. Spolu s děloží se také zvětší břicho ženy. Počínaje tento týden bude zaokrouhleno o 1 cm každých 7 dní..

Bolest v břiše a dalších částech těla

Změny v ženském těle mohou způsobit bolest v různých částech těla. V některých případech se jedná o normální výskyt, v jiných jde o závažný symptom vyžadující naléhavou lékařskou péči. Žena by měla dobře rozumět důvodům výskytu určitých pocitů, aby v případě potřeby učinila správné rozhodnutí.

Bolest břicha a nepohodlí

Bolest v břiše ve 25. týdnu těhotenství může být způsobena různými důvody. Někdy se dítě může opřít o sedací nerv, což způsobuje matce nepříjemnou lumbago. Ke snížení tlaku na nervy stačí změnit polohu těla (je lepší si lehnout). Bolest rychle zmizí.

Jsou-li bolestivé pocity pozorovány na celém povrchu břicha nebo v tříslech, mají křečovitý nebo bolavý charakter, který po 15 minutách odpočinku neprochází, je naléhavě nutné vyhledat lékařskou pomoc..

Normální je bezbolestné nepohodlí v břiše, napětí celého jeho povrchu, které se objevuje po cvičení. Takto se objevují tréninkové zápasy. Ale pokud nepominou po odpočinku, vyskytují se několikrát denně, musíte vyhledat lékařskou pomoc.

Bolesti hlavy

Bolest hlavy ve 25. týdnu je ve většině případů způsobena špičkami krevního tlaku. Tento příznak vyžaduje konzultaci s gynekologem. S léky byste neměli snižovat nebo zvyšovat krevní tlak, ledaže by to předepsal pozorující lékař. Sladký čaj a kvalitní relaxace mohou před konzultací pomoci zmírnit bolesti hlavy..

Bolest v nohou

Příčiny bolesti nohou mohou být různé: otok, křečové žíly, nedostatek živin, špatná obuv, fyzická únava atd. Lékař by jim měl rozumět. Pokud máte bolesti nohou, musíte kontaktovat gynekologa, provést krevní a močové testy.

Bolesti zad

Jedním z nejčastějších typů bolesti ve 25. týdnu je bolest páteře v dolní části zad. Tyto nepříjemné pocity se objevují v důsledku zvýšení hmotnosti a objemu břicha. Posun těžiště vede k přerozdělování zátěže a svaly páteře podléhají přetížení. Prenatální obvaz a pohodlné, vhodné velikosti, nízko běžecké boty snižují bolest..

Pokud jsou bolesti zad lokalizovány na pravé nebo levé straně dolní části zad, mají střeleckou povahu, je nutné poradit se s gynekologem. Před setkáním s lékařem se ujistěte, že máte rozbor moči..

Vybít

Změny barvy, konzistence nebo vůně výboje ve 25. týdnu by neměly být. Normálně by těhotná žena měla vypadat jako lehký mléčný výboj s jemnou kyselou vůní. V případě jakýchkoli změn výboje: barvy, textury, vůně, objemu je třeba se poradit s gynekologem.

Krvácení a menstruace

Krvácení ve 25. týdnu těhotenství je signálem okamžité hospitalizace. Nemělo by docházet k žádnému krvavému výboji, mazanění nebo krvácení. Pokud žena tyto příznaky našla, musí naléhavě vyhledat lékařskou pomoc, aby zjistila příčinu patologie.

Výživa

Výživa mámy ve 25. týdnu těhotenství

Na 25. týdnu by těhotná žena měla i nadále dodržovat zásady zdravé výživy, vyhýbat se škodlivým a těžko stravitelným jídlům.

V tuto chvíli by měla být zvláštní pozornost věnována výrobkům obsahujícím:

 • železo: červené maso, droby, žloutky, jablka, dýňová semínka;
 • vápník: tvaroh, sýr, mandle, brokolice, banány;
 • draslík: banány, brambory, sušené meruňky, švestky, dýně;
 • hořčík: kuřecí vejce, neleštěná rýže, pohanka;
 • Vitaminy B: banány, červené maso, mandle, vlašské ořechy;
 • Vitamin C: brokolice, šípky, černý rybíz, jahoda, mango, květák;
 • vitamín D: kuřecí vejce, hovězí játra, mořské ryby
 • vitamin E: ryby, brokolice, chřest, ovoce.

Denní strava těhotné ženy se přednostně skládá z:

 • mléčné výrobky;
 • maso nebo ryby;
 • zelenina a ovoce (syrové a vařené);
 • celozrný chléb;
 • sušené ovoce a ořechy;
 • ovesná kaše (pohanka, rýže, ovesné vločky atd.).

Je příjemné držet se některých stravovacích návyků:

 • jíst 5-6 krát denně v malých porcích;
 • raději lehké jednoduché jídlo;
 • přestaň jíst, dokud se necítíš plný;
 • vyhýbejte se smažené, slané, kořeněné, uzené;
 • vařit vařením, napařováním nebo v troubě;
 • používat minimum soli a koření;
 • zkuste pít 20 minut před jídlem a hodinu před spaním;
 • minimalizujte množství muffinu a sladkosti.

Tyto jednoduché tipy vám umožní udržet zdraví nastávající matky a naplnit její tělo dostatkem živin.

Vitamíny

Příjem multivitaminových komplexů pro těhotné ženy je poměrně častý jev, zejména v zimě a na jaře. Nastávající matky by se neměly samy předepisovat vitamíny a minerály. Pokud se zdá, že ženě nejsou všechny potřebné prvky v dostatečném množství dodávány s jídlem, je lepší poradit se s gynekologem a mluvit o známkách jejich strachu. Překročení množství získaných vitamínů a minerálů, zejména chemického původu, může být nejen prospěšné, ale může také poškodit ženu a její dítě..

25. týden se přírůstek hmotnosti od 6 do 8,5 kg od okamžiku registrace považuje za normální. V některých případech je možná odchylka od těchto indikátorů ve větší či menší míře bez patologických jevů. Pokud je těhotná žena skóre lepší nebo horší, než je stanoveno, měla by gynekologka rozhodnout na základě testů, historie a celkového zdravotního stavu těhotné ženy..

Během následujících 7 dnů se doporučuje odebrat ne více než 500 g.

Je to možné a nemožné

V 25. týdnu těhotenství může gynekolog zavést některé zákazy a doporučení založená na analýze celkového zdravotního stavu těhotné ženy. Docela často se od lékařů požaduje, aby dodržovali určitou dietu nebo pitný režim, omezovali fyzickou aktivitu nebo naopak, zapojili se do plavání nebo chůze. V některých případech může existovat mnoho zákazů a těhotná žena nemusí plně rozumět jejich významu..

Doporučujeme, abyste v případě dotazů ohledně doporučení gynekologa zeptali, proč se tento nebo tento rámec zavádí, proč je důležité se řídit doporučeními. Poté, co lékař dostal vysvětlení, žena lépe chápe jejich význam, uvědomí si význam obdržených pokynů..

Při absenci zákazů a doporučení gynekologa vám doporučujeme dodržovat obecně přijímané tipy pro těhotné ženy:

 • zákaz alkoholu, nikotinu, drog;
 • omezení kontaktu s těžkými chemickými sloučeninami;
 • dodržujte denní režim: jít do postele současně, jíst v pravidelných intervalech, při fyzické práci, odpočívat každých 40 minut (je lepší si lehnout);
 • pečlivě sledujte hygienu. V létě se osprchujte nejméně dvakrát denně, nejlépe 3-4;
 • omezit kontakty s nemocnými, vyhnout se přeplněným místům v období epidemie;
 • každodenní procházka po ulici: lépe v parku nebo v blízkosti nádrže;
 • Nezapomeňte na rozumnou fyzickou aktivitu;
 • nezvedejte těžké věci, nepracujte se zvednutými pažemi;
 • Nepoužívejte samoléčiva léky nebo lidovými prostředky bez předchozí konzultace s gynekologem;
 • ovládat svou náladu, udržovat veselou, radostnou náladu.

Intimní život ve 25. týdnu není zakázán, ledaže existuje přímý náznak gynekologa a těhotná žena se cítí dobře, chce kontakt. Při pohlavním styku se doporučuje zvolit polohu, ve které nebude na žaludek žádný přímý tlak, a žena nebude muset být dlouhodobě v napjaté poloze..

Problémy 25. týdne těhotenství

Problémy 25. týdne těhotenství

Ve 25. týdnu má většina žen relativně klidné období těhotenství. Neuspokojte se a nezapomeňte ovládat svoji pohodu. V tuto chvíli se mohou objevit některé problémy, které by si budoucí matka měla pamatovat.

Gestóza

Nejčastěji se gestóza (pozdní toxikóza) objevuje v posledních týdnech těhotenství. Tento patologický potenciálně smrtící stav je extrémně nežádoucí pro každou těhotnou ženu. Pozdní toxikóza se neobjevuje jen z ničeho, je to výsledek procesů, které se vyskytují v těle ženy po celou dobu těhotenství. Nebezpečí gestózy v jejích důsledcích, které mohou být velmi četné: selhání vnitřních orgánů nebo poruchy práce, předčasný porod, smrt.

Na 25. týdnu těhotenství může mít žena příznaky naznačující pravděpodobnost rozvoje gestózy. Říká se jim, že jsou nositeli pozdní toxikózy. Čím dříve gynekolog identifikuje ohroženou těhotnou ženu a organizuje hledání příčin počínající gestózy, tím vyšší je pravděpodobnost, že se tento nepříznivý stav vyhne nebo sníží..

Včasnou identifikaci ohrožených žen usnadňují nejen testy provedené při každém jmenování, ale také upřímné příběhy těhotné ženy o nepříjemných pocitech, které se objevily. Doporučuje se neprodleně informovat gynekologa, pokud si to nastávající matka všimne:

 • vzhled otoku obličeje, paží, nohou nebo nadměrného přírůstku hmotnosti bez zjevného důvodu;
 • skoky v krevním tlaku, doprovázené bolestí hlavy, těžkostí v zadní části hlavy;
 • rychlý pokles zraku;
 • problémy s močením: bolest nebo bolest;
 • střílí bolesti na bocích bederní páteře.

Přítomnost těchto příznaků ne vždy říká, že v posledních týdnech těhotenství budou určitě problémy. Umožňují včasná opatření k identifikaci možných příčin patologií, k úpravám stravy, předepisování léčby, aby se zabránilo nepříjemným následkům.

Předčasné narození

Nástup porodu ve 25. týdnu je poměrně vzácný případ, obvykle způsobený vnějšími faktory nebo existující patologií těhotenství. Míra přežití dětí narozených s extrémně nízkou hmotností (méně než 1 kg) 50/50, ale i za příznivých podmínek, se nemůže vyvarovat zdravotních problémů a dlouhého zotavovacího procesu. Nastávající matka by se měla snažit prodloužit dobu těhotenství, nejlépe do úplného zrání (38–40 týdnů).

Při identifikaci počátku procesu předčasného porodu je důležité vyhledat lékařskou pomoc. V některých případech to může být zastaveno nebo zpomaleno, ale pokud to není možné, mělo by se dítě narodit v nemocnici, kde jsou všechny podmínky pro jeho kojení.

Je naléhavě nutné vyhledat lékařskou pomoc, pokud si žena všimla vzhledu:

 • bolest v břiše: silná, jako menstruační bolest;
 • křečovitá bolest;
 • silná nebo středně silná bolest v slabinách, s pocitem stlačení v bocích, pánvi;
 • průjem nebo křeče ve střevech;
 • zvýšená bolest zad, výskyt tupé bolesti, postupně se zvyšující;
 • hodně červeného nebo hnědého výboje než obvykle.

Čím dříve žena vstoupí do porodnice s předčasným porodem, tím je pravděpodobnější, že proces zastaví nebo odloží.

Ve 25. týdnu těhotenství si žena stále více uvědomuje své postavení a nadále si vytváří úzké vztahy se svým dítětem. Nyní se rozhovor stává obousměrným a postupně nastávající matka začíná chápat, které otřesy a pohyby znamenají schválení ze strouhanek a které projevují protest.
Tato komunikace zvyšuje sílu a usnadňuje procházení nepříjemnými pocity a obtížemi těhotenství..

Většina matek v této době tvrdí, že i přes nemoci, které se objevují, to stojí za to. Koneckonců, co by mohlo být důležitější než poskytnout vašemu malému synovi nebo dceři vše, co potřebujete? A máma je připravena vydržet cokoli (i bolestivé rozhořčení malého velitele), hlavní věc je, že dítě by se mělo narodit zdravé a včas.

Články O Neplodnosti