Hlavní Analýzy

21 týdnů těhotenství: co se stane s dítětem a nastávající matkou

21 týdnů těhotenství je plnohodnotným začátkem endokrinního systému dítěte. Růst a vývoj dítěte v budoucnu nastane velmi rychle. Tělo mámy bude muset na tyto změny reagovat a přizpůsobit se jim. Zjistěte, s jakými problémy bude těhotná žena čelit ve 21. týdnu, jaké změny nastanou u plodu.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

21 týdnů těhotenství: co se stane s dítětem

21 porodnický týden těhotenství znamená, že embryo je pět celých měsíců. To je již malý muž, který ví, jak se usmívat a směšně pokrčit nosem, otočit se, intenzivně trhat rukama a nohama. Už má svou imunitu, která zatím funguje v pasivním režimu..

Díky ultrazvuku ve 21 týdnech mohou rodiče zjistit, jak se jejich dítě vyvíjí, jaké jsou jeho parametry a zda odpovídají ukazatelům stanoveným lékaři:

 • Hmotnost a výška.

Myšlenka, jaké fyziologické změny dítě přineslo během 21 týdnů těhotenství, poskytne fotografii pořízenou ultrazvukem během rutinního vyšetření.

V pátém měsíci vývoje se dítě podobá velikosti velkého grapefruitu. Hmotnost plodu ve 21. týdnu těhotenství se pohybuje od 300 g do 370 g. Délka dítěte dosahuje 27 cm. Dítě je tak dospělé, že jeho matka může snadno cítit jeho pohyby.

 • Aktivita a spánek.

Vývoj dítěte je v plném proudu. Tráví významnou část svého času v pohybu, protože jeho vestibulární aparát již byl vytvořen natolik, že mu umožňuje provádět různé kotrmelce, tahy a zatáčky..

Ovoce však ještě není dostatečně silné, aby bylo v pohybu po dlouhou dobu. Dítě ve 21 týdnech spí 20 hodin denně a pouze 4 hodiny se zahřejí a učí se svět kolem sebe.

 • Trávení a močení.

Vzniká gastrointestinální trakt dítěte a aktivně pracuje. Všechny živiny, které pocházejí od matky, vstupují do žaludku dítěte. Dítě se už naučilo pít. Den spolkne až 500 ml plodové vody, která pak vyjde močí.

Ve 21. týdnu se u dítěte vytvoří chuťové pupeny. Dokonale rozpoznává chuť toho, co maminka zazpívala: slaná, kyselá, sladká. V této fázi se vytvářejí gastronomické chutě dítěte, takže těhotná žena může mít nečekanou touhu jíst čokoládovou tyčinku nebo lahodnou kotletku, nějaký druh ovoce nebo zeleniny.

Dítě dokonale slyší nejen svou matku, ale i zvuky vnějšího světa (plodová voda je skvělý rezonátor). Oči byly zakryty po staletí, stále jsou ve stádiu formování a vývoje.

 • Rh faktor.

Slezina plodu aktivně produkuje bílé krvinky a červené krvinky. V této fázi lékaři určí jeho krevní typ a faktor Rh. Tyto ukazatele budou v budoucnu velmi důležité, protože ukáží, zda existuje konflikt s rhesus a krevním typem matky.

Dítě má stále kůži, která vypadá jako jemné motýlí křídlo nebo okvětní lístek. Objeví se malá vrstva podkožního tuku, která v budoucnu přebírá odpovědnost za termoregulaci a zachování vnitřních orgánů..

Těhotenství 21 týdnů je zlom ve vývoji dítěte. Všechny jeho orgány a systémy byly testovány a začínají pracovat v plné síle. Nyní se plně zaměří na růst. S každým novým dnem bude žena cítit, jak se otřesy dítěte zesilují, jak rychle a intenzivně se jeho pohyby stávají.

21 týdnů těhotenství: pocity budoucí matky

Dítě z 21. týdne se rychle zvyšuje. Těhotenství již nelze skrývat, protože břicho ve 21 týdnech je velmi výrazné, ale dosud obrovské, jako v posledních fázích. Už se zaokrouhlil a stal se znatelným. Růst plodu ovlivňuje stav vnitřních orgánů matky, přináší nové pocity a problémy.

Zde je zvláštnost průběhu těhotenství ve 21. týdnu:

 • První rozruch.

Většina matek v této době pociťuje první otřesy dítěte. Může se odstrčit od stěn dělohy, převrátit se, odskočit. Tyto pocity jsou zvláště zesíleny, když matka rychle chodí, sedí v nepohodlné poloze pro plod (zmáčkne ji), emotivně mluví po dlouhou dobu a je v dusné místnosti. Protože dítě už slyší, může začít reagovat na rytmickou taneční hudbu.

Protože dítě rychle roste, maminka potřebuje více výživných rezerv, takže jí stále více a více. Nekontrolovaný příjem potravin může vést k přibírání na váze. Nadměrné kalorie - další centimetry v pase a bokech. Proto byste měli řídit dietu a ne přejídat se, i když byste neměli hladovět.

Již v této době se těhotné ženy mohou setkat s takovým problémem, jako je pálení žáhy. Děloha rychle roste a zmenšuje žaludek. Z tohoto důvodu žaludeční šťáva vstupuje do jícnu a způsobuje nepohodlí.

S problémem se může vyrovnat pouze porodník-gynekolog a po jídle. V žádném případě neberte drogy sami, neošetřujte sodu nebo semena. Většina léků proti pálení žáhy obsahuje vápník. Jeho překročení může nepříznivě ovlivnit zdravotní stav dítěte. Pouze dostatečné jmenování lékařů pomůže vyhnout se problémům s vývojem dítěte.

Tento problém má stejný zdroj jako ten předchozí - rychle rostoucí děloha. Zmáčkne střeva, výkaly stagnují a matky se kromě zvětšujícího se žaludku nadýmají, potírají potíže s pohybem střev a hemoroidy.

Korekce stravy pomůže vyrovnat se s porušením, které se objevilo, jakož i odbornou radu.

 • Bolest.

Zvýšení velikosti dítěte se odráží ve zdravotním stavu matky. Ženy mohou zaznamenat tažení bolesti v dolní části zad a břicha. Mohou mít na nohou oteklé a bolestivé klouby, bolesti hlavy.

Nahlaste tyto příznaky svému poskytovateli zdravotní péče. Mohou to být signály děložního tónu a hrozba předčasného porodu, mačkání vena cava, zvýšení zátěže na cévách a zvýšení krevního tlaku. Tyto příznaky zmizí, pokud se budete řídit doporučeními lékaře a nepřepracujete.

Ve věku 21 týdnů by měla žena dbát na své zdraví. V případě jakýchkoli abnormalit (výskyt bolesti, změna barvy a množství sekrecí, pozdní toxikóza) okamžitě informujte svého lékaře. Pomůže to chránit život a zdraví dítěte, chránit ho před vývojem nemocí, které komplikují průběh těhotenství.

21 týdnů těhotenství: ultrazvuk, testy, doporučení

Při plánované návštěvě prenatální kliniky prochází těhotná žena ve 21. týdnu obecnou analýzou moči a krve. Podle nich lékaři posuzují zdravotní stav budoucí matky a plodu. Nejprve budou věnovat pozornost hemoglobinu, protože ve druhém a třetím semestru se často vyvíjí anémie. To je pro dítě vážnou hrozbou..

Přítomnost bílkoviny v moči ukazuje na nesprávnou funkci ledvin nastávající matky. Vyžaduje také okamžitou lékařskou péči..

Pokud nebyly testy na genetické mutace a chromozomální abnormality provedeny ve 20. týdnu, provede se to ve 21. týdnu. Žena daruje krev:

 • nekonjugovaný estriol;
 • hladina alfa fetoproteinů;
 • chorionický gonadotropin.

21 týdnů těhotenství na ultrazvuku, které je plánováno, ukáže nejen nové dimenze plodu, ale také jeho prezentaci, vývoj orgánů, pohlaví. Kromě toho mohou lékaři posoudit stav placenty, pupeční šňůry, množství plodové vody. To vše jsou ukazatele toho, jak těhotenství pokračuje, zda existuje hrozba předčasného porodu.

Pokud těhotenství probíhá normálně, měla by nastávající matka dodržovat již známá pravidla výživy, dodržovat režim spánku a odpočinku. Lze k nim přidat konkrétní doporučení, která pomohou navázat kontakt s dítětem, ovlivnit jeho vývoj a posílit jeho vlastní zdraví:

 • Mluvte s dítětem, čtěte mu nebo vyprávějte příběhy, pohádky.

Dokonce i v lůně začíná chápat, jak se k němu cítí, ať je žádoucí, zda ho milují. Lékaři říkají, že taková komunikace mezi matkou a dítětem přispívá k jeho růstu a rozvoji. Dítě roste rychleji a získává sílu.

 • Vyvarujte se přepětí.

Zvýšená závažnost, nervová zátěž, přepracování může způsobit předčasný porod. V tuto chvíli nemá dítě prakticky žádné šance na přežití, ai když přežije, bude mít velké zdravotní problémy.

 • Procházka a relaxační cvičení.

Zaregistrujte se na jógu, jděte na vodní aerobik pro těhotné ženy, orientální tance, meditujte, jděte na procházku do parku. Jeďte co nejvíce, ale bez přepětí. Je lepší odmítnout silový trénink.

 • Přihlaste se do kurzů pro nastávající matky.

Získané informace pomohou při přípravě na porod a poporodní péči o dítě a sebe..

Dodržujte správnou výživu, ale co nejvíce omezte příjem soli. Ve druhém trimestru je otok častý. Dieta neobsahující sůl pomůže tomuto problému zabránit..

21 týdnů těhotenství je rozkvět matky a dítěte. Dítě se již cítí se silnými šoky, ukazuje charakter, klade nároky na výživu.

Maminky s normálním těhotenstvím jsou ve výborném stavu. Trávit tentokrát na vlastní rozvoj, chodit a relaxovat více. Navštivte partnerské porodní kurzy, informujte lékaře o porodu po porodu.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

21 týdnů těhotná

21 týdnů těhotenství: pocity matky, vývoj a velikost dítěte, pohyb plodu, břicho po dobu 21 týdnů. Dieta a životní styl doporučení.

21. týden těhotenství

21. týden těhotenství je začátkem druhé poloviny tohoto krásného procesu, v jehož důsledku se narodil malý muž. V této fázi těhotenství již nastávající matka dobře pociťuje pohyby nenarozeného dítěte a nedostatek motorické aktivity dítěte by ji měl varovat a nutit ji k návštěvě lékaře. Během mimořádné návštěvy bude vyšetřena žena, bude dokončena sada nezbytných instrumentálních studií a laboratorních testů. V těhotenství 21 týdnů a během následujících tří měsíců, až 30 týdnů, by žena měla navštěvovat mateřskou kliniku alespoň jednou za 14 dní.

Od gestačního věku 21 týdnů si může nastávající matka všimnout významného zvýšení chuti k jídlu a znatelného zvýšení hmotnosti. To lze vysvětlit skutečností, že nevolnost a zvracení jsou již v minulosti a rostoucí tělo dítěte bude diktovat zvýšení chuti k jídlu budoucí matky. Samotné dítě v této fázi těhotenství již začíná rozlišovat mezi pocity chuti (hořké tóny) a střeva dítěte s normálním vývojem jsou zcela průchodná. Díky tomu se meconium hromadí ve střevní dutině, což jsou deskvamované kožní buňky, polykané plodovou vodou.

21. týden těhotenství

Vývoj plodu po 21 týdnech

Po 21 týdnech těhotenství má dítě tělesnou hmotnost 350-400 gramů, ale subkutánní tuk je stále velmi špatně vyvinut. Díky tomu (a relativně velkému množství plodové vody v děloze) je dítě velmi mobilní a může se opakovaně převrátit. Proto, i když lékař během ultrazvukového vyšetření nebo vyšetření řekne, že dítě není umístěno v děložní dutině, neměli byste si dělat starosti - stále se to změní. V 95% případů, v následujících týdnech těhotenství, dítě přijme „správnou“ prezentaci hlavy, k narození dochází nejčastěji fyziologicky.

Dítě má dobře formovaný gastrointestinální trakt a močový systém. Plod klidně přizpůsobí vše, co jí matka. Denně spolkne asi dvě sklenice plodové vody, které se vylučují malým měchýřem.

Je zajímavé, že nyní můžete zjistit, jaké krevní typy mají drobky, protože jeho slezina se aktivně zabývá hematopoézou - produkcí leukocytů a červených krvinek. Vylepšuje se vestibulární aparát dítěte: dítě se zhroutí, povídá si s nohama a pažemi a už si vybral nejpohodlnější polohy pro spánek, což trvá 20 hodin denně.

Dítě již přesně ví, jak sladké nebo slané jídlo chutná, a ukazuje své chuťové preference, aby svou matku s kopy věděla, že je „yum“ a „fi“.

Pokud je nyní vaše dítě podobné velikosti jako grapefruit, pak jeho hmotnost za týden dosáhne 370–400 g.

Vývoj plodu po 21 týdnech

Matčina pohoda po 21 týdnech těhotenství

V těle nastávající matky ve 21. týdnu těhotenství dochází také ke znatelným změnám - posunutí těžiště těla, které může vyvolat závratě a výskyt bolesti zad. V mléčných žlázách začíná vyčnívat mlezivo určené pro první výživu novorozence, proto byste měli používat speciální vložky do podprsenky, která absorbuje toto mlezivo. V ženském těle je zcela vytvořen třetí kruh krevního oběhu - placentární, navržený tak, aby plně vyhovoval potřebám dítěte, což může zvýšit zátěž na srdce budoucí matky.

Pravidelně vás může navštívit pálení žáhy. Děloha deformuje žaludek a jeho obsah vstupuje do jícnu. To hoří a pálí v ústech, obvyklé jídlo vyvolává obavy. Může pomoci teplé mléko opilé v malých doušcích a přezkoumání stravy.

Zácpa není daleko za pálením žáhy. Pokud vám pohyb střeva způsobuje nepohodlí a bolest, neměli byste se stydět a poraďte se s odborníkem, jinak jsou možné hemoroidy.

Nadváha v této době je spojena s určitou volností v jídle, kterou maminka po průchodu toxikózy cítila. Podle porodnických výpočtů znamená 21. týden těhotenství aktivní růst plodu, který přirozeně odebírá matce hodně živin. Žena chce lahodnou, sladkou, zlomyslnou. Dopřejte si své slabosti a nechte se hýčkat, ale nezapomeňte, že normální přírůstek na váze není vyšší než 500 g týdně.

Bolest dolní části zad se může objevit v důsledku posunutého těžiště a zvýšeného zatížení nohou. Mimochodem, ze stejného důvodu se objevují pavoučí žíly a otoky končetin. Bolesti hlavy jsou způsobeny hroty krevního tlaku. V řiti jsou možné bolestivé pocity způsobené zácpou a anální trhlinou..

Břicho ve 21 týdnech těhotenství

Bříško na začátku druhé poloviny funkčního období je již kulaté. Zmatení těhotenství s přirozenou nádherou, sytostí po dovolené nebo špatně zvoleným stylem halenky může být pouze slepé. Překvapivě lze pozorovat pohyby dítěte zevnitř i ostatní. Kůže na břiše se zvedne, v závislosti na tom, která část těla ji dítě podporuje..

Břicho ve 21 týdnech těhotenství

Předčasné narození po dobu 21 týdnů

Předčasný porod v tomto období nedává dítěti šanci na přežití. Dosud není dostatečně vyvinutá, aby mohla existovat i mimo lůno. Příznaky možného porodu jsou ostré křeče nad pubis, děložní kontrakce výtoku s příměsí červené nebo hnědé, nevolnost. Naléhavě, ale bez paniky, zavolejte sanitku a doufejte v to nejlepší.

Doporučení těhotné ženy po 21 týdnech

Mluvte častěji s „kouzelníky“. Nejen, že vás slyší, ale také rozlišuje hlasy podle intonace a zabarvení. Řekněte mu, co ho čeká venku, co vás obklopuje, kde je teď táta, jak jste rádi, že vás brzy uvidíme, jak vzrušující a krásný je tento svět.

Nezdvíhejte těžké předměty, neškubněte a neohýbejte se. Pohyby by měly být plynulé, i když tato pomalost vás a ostatních obtěžuje. Nyní vám ukážeme chůzi, plavání v bazénu, jógu pro těhotné ženy.

Projděte druhý naplánovaný ultrazvuk. Pravidelně navštěvujte svého lékaře, řiďte se jeho radami, užívejte vitamíny a doplňky podle pokynů. Navštivte školu pro nastávající matky na předporodních klinikách, i když vaše narození není první. Nebuďte skeptičtí k této události: můžete být uklidněni prostředím jiných matek a ujistíte se, že v této složité záležitosti není nikdo - mateřství.

Nesouhlasíte ani se sklenkou vína při večeři ani s lehkým pivovým koktejlem - nemůžete. Soda, barevné nápoje, koncentrovaná šťáva z sáčků, silná káva a čaj také spadají do kategorie zakázaných. Upravte množství soli a koření ve stravě: první ovlivňuje otok, druhý nemusí dítě potěšit.

Jezte mouku a sladké, ale mírně. Nadváha zkomplikuje proces porodu a zotavení po nich. Více bílkovin (hovězí maso, ryby, kuře, krůta, vejce, luštěniny), vlákniny a vitamíny B (obiloviny, byliny, otruby), více vápníku (nevařené tvrdé sýry, kefír, fermentované pečené mléko, tvaroh - bez nadýmání).

21 týdnů těhotná

Šestý měsíc těhotenství začíná. Nastávající matka se může připravovat na nastávající práci, například si vybrat mateřskou nemocnici nebo navštěvovat speciální kurzy. Ženy, které nevěří v pověru, mohou začít nakupovat oblečení pro novorozence. Zatímco rostoucí břicho ve skutečnosti nezasahuje do výkonu každodenních činností, budoucí žena v práci se proto může těšit z její pozice.

Co se děje v těle budoucí ženy v porodu ve 21. týdnu těhotenství

Mnoho těhotných žen ve 21. týdnu těhotenství jasně cítí pohyby dítěte. Ne všechny pohyby, které nastávající matka dokáže chytit. Například necítí, jak se její rty pohybují, otáčejí hlavu nebo trhají. Podle odborníků v současnosti plod plodí více než 200 různých pohybů denně a pouze 20 z nich je zaznamenáno budoucí matkou v práci.

Začal šestý měsíc těhotenství. Můžete navštěvovat speciální kurzy pro rodiče, začít vybírat porodnici a kupovat věci pro děti.

Pokud žena stále nepociťuje pohyby plodu, může se to stát o něco později - některé matky začnou pohyby dítěte cítit až po 24 týdnech. Pokud odborník poslouchá srdeční rytmus plodu, není důvod k obavám.

Postava budoucí ženy v práci se zaokrouhlí. Je důležité kontrolovat přírůstek hmotnosti, protože 3 měsíce před třetím trimestrem je období, kdy plod aktivně přibírá na váze. Děloha stále roste, tlačí na vnitřní orgány a střeva, což vyvolává rozvoj zácpy. Děložní tlak se stává hmatatelným a způsobuje určité nepohodlí. Močový měchýř také trpí, což vyvolává časté nutkání k močení.

Některé těhotné ženy pociťují krátkodobé křeče (Brexton-Hicksovy kontrakce). Toto je přirozený projev, který ukazuje na přípravu těla na nadcházející práci. Tyto falešné kontrakce nejsou nebezpečné pro plod a nastávající matku. Pokud jsou intenzivní nebo pokud se těhotná žena obává jiných nepříjemných pocitů, poraďte se s gynekologem.

Uvolní nepříjemné pocity během tréninkových kontrakcí pomůže teplé mléko a relaxační čaj. Můžete si také dát teplou sprchu, vodorovnou polohu a relaxovat.

Co se stane dítěti ve 21 týdnech těhotenství

Oči plodu se postupně otevírají, uslyší okolní zvuky a hlas své matky. Dítě zůstává hubené, ale od této doby začíná přibývat na váze. Jeho tělo je pokryto prvotní chmýří a tukem..

Pozice plodu se neustále mění, aktivně se pohybuje. Amniotická tekutina je dost a je v nich cítit prostorná. K přibírání na váze a rozvoji svalu dítě stále hromadí tuk. Proto těhotná žena pociťuje neustálý pocit hladu.

Trávicí orgány se neustále zlepšují. Část jídla je absorbována a druhá část vstupuje do konečníku. Syntetická kyselina chlorovodíková a enzymy, které přispívají k fungování střeva..

Kostní a svalové struktury jsou posíleny. Slezina a endokrinní žlázy nadále fungují. Bílé krvinky se produkují v boji proti infekcím. Kostní dřeň se stále zlepšuje.

Na jazyku plodu se chuťové pupeny téměř utvořily. Začne rozeznávat chuť plodové vody. Hmotnost plodu ve 21. týdnu těhotenství je 350 až 270 gramů a velikost je 25 až 26 cm.

Pocity ženy ve 21. týdnu těhotenství

Nastávající matka i nadále pociťuje bolest v bocích, dolní části zad a břiše. Jsou vyvolávány tlakem zvětšené dělohy na tělo a nejsou nebezpečné pro budoucí matku a plod. Nohy těhotné ženy mohou také nabobtnat. Je to kvůli nadměrnému hromadění tekutin..

Může se objevit pálení žáhy, které se vytváří v důsledku tlaku rostoucí dělohy na žaludek. Obsah kyseliny je vhozen do jícnu, což vyvolává nepříjemné pocity. V boji proti pálení žáhy musíte opustit slaná, nakládaná, uzená a smažená jídla, sycené nápoje. Po jídle se také nedoporučuje ohýbat pás a naklánět se dopředu.

Na pozadí růstu břicha může budoucí žena v porodu mít po stranách strie a svědění kůže. Chcete-li zmírnit stav pokožky a zabránit vzniku strie, můžete použít výživné vody nebo zvlhčovače..

Kolostrum může být vylučováno z prsu ve 21. týdnu těhotenství. To je známkou přípravy mléčných žláz kojení. Absence sekrétů neovlivňuje objem mléka po porodu a nadcházející laktaci.

Vaginální výtok se stává tekutějším a hojnějším, což je vysvětleno změnami vaginální mikroflóry a účinkem progesteronu na sliznice pochvy. Většina leucorrhoea má jednotnou konzistenci, mléčnou, světlou nebo bělavě šedou barvu. Případné abnormality, sraženiny, vločky, hnis, hlen nebo nečistoty v krvi konzultujte s gynekologem..

Lékařské vyšetření v 21. týdnu těhotenství

V tuto chvíli nejsou prováděny žádné speciální studie. Před plánovanou návštěvou lékaře musíte moč analyzovat. Na recepci porodník-gynekolog určí indikátory krevního tlaku, změří objem břicha, hmotnost a výšku děložního dna těhotné ženy.

Pro ty, kteří nepodstoupili druhý plánovaný ultrazvuk, může být přiřazen tento týden. Pomocí ultrazvukové diagnostiky, růstových a vývojových parametrů plodu se hodnotí soulad velikostí vnitřních orgánů se stanovenými standardy. Studuje se také stav plodové vody, placenty a srdce..

Možné těhotenské problémy po 21 týdnech těhotenství

Křeče, otoky a projevy křečových žil mohou během tohoto období narušit těhotenství budoucí ženy v porodu. V boji proti těmto podmínkám pomůže aktivní způsob života, vyvážená strava a kontrola hmotnosti..

Předčasné ukončení těhotenství od 21 týdnů se nazývá předčasný porod a ne potrat. Dítě narozené v tomto období je považováno za životaschopné a může přežít pomocí speciálního zdravotnického vybavení. Příznaky předčasného porodu mohou být prudká bolest břicha a krvavý výtok z pochvy.

Vzhled červené krve u bílých ve 21. týdnu těhotenství je charakteristický pro placentární narušení nebo prezentaci. Tento stav vyžaduje lékařskou péči. Při mírném krvácení se prodlužuje těhotenství pomocí drog. Pokud je ztráta krve život ohrožující těhotnou ženu, je jedinou možností porod.

Vzhled vodního, světelného nebo tekutého vaginálního výboje ve 21 týdnech těhotenství je známkou předčasného výtoku nebo úniku plodové vody. Nemusí jich být mnoho. Amniotická tekutina může v malých porcích unikat. Protože nedostatek těsnosti fetální membrány během dne vyvolává nitroděložní infekci plodu, musíte se poradit s lékařem. Kromě toho může předčasný výtok plodové vody způsobit předčasnou porodu.

Zákazy a doporučení nastávajícím matkám ve 21 týdnech těhotenství

Všechny těhotné ženy, které prošly polovinou těhotenství, se musí naučit, jak se správně naklánět a dřepět, aby si nevytlačily žaludek. Nedoporučuje se jít na dlouhé procházky sám. V případě závratě nebo přepracování by měla být žena poblíž ženy, která v případě potřeby pojistí a pomůže.

Funkce napájení

Na pozadí intenzivního růstu plodu nastávající matka výrazně zvyšuje její chuť k jídlu. Nyní by její denní strava měla být 2800-3000 kcal. V nabídce by mělo být více ovoce, mléčných výrobků, zeleniny, ryb a masa. Množství tuku může zůstat nezměněno. Překročení nastavené energetické úrovně výživy se nedoporučuje. Pokud se žena nedokáže vypořádat s rostoucí chutí k jídlu, musíte se snažit jíst častěji v malých porcích. Je lepší vyloučit z stravy příliš slaná a kořenitá jídla. Vyvolávají pálení žáhy, zvyšují chuť k jídlu a zadržují tekutinu v tkáních..

Pro budoucí ženy je lepší zvolit přírodní produkty, které rostou v jedné přírodní zóně. Neobvyklé a exotické - nedoporučuje se. Stále nestojí za to konzumovat bylinné čaje. Například ibišek nebo ibišek může zvýšit tón dělohy a vyvolat její snížení.

Příjem vitamínu

Pokud těhotná žena není schopna zajistit příjem nezbytných látek správnou výživou, lze to provést pomocí speciálních multivitaminových komplexů. Před jejich použitím byste se měli poradit s gynekologem. Aby se zabránilo křivici u dítěte a křečovým žilám u matky, může být indikován vitamin D a vápník. Kyselina listová a železo jsou předepsány k léčbě anémie..

Sex ve 21 týdnech těhotenství

Na pozadí zvýšené náchylnosti erogenních zón u těhotných žen může dojít ke zvýšení sexuální touhy. Díky tomu žena dostává orgasmus mnohem rychleji a během intimity zažívá nové pocity. V tomto případě byste měli vzít v úvahu velikost zvětšeného břicha a zvolit nejbezpečnější a nejpohodlnější držení těla.

V případě lékařských omezení (hrozba přerušení, placenta previa, únik plodové vody) je sexuální život omezený.

Fyzická aktivita

Mírná fyzická aktivita bude užitečná v každém gestačním věku. Existují speciálně navržené programy pro těhotné ženy, tanec, fitness, pilates a další druhy sportovních aktivit, přizpůsobené potřebám těla budoucích žen v práci. Můžete také jen chodit ve vzduchu. Jakákoli aktivita pomůže vyhnout se přibírání na váze a udržení těla ve formě..

Existují také kurzy pro přípravu na porod. Naučí těhotné ženy speciální dechová cvičení a další cvičení, která usnadní porod.

Lékařské procedury, léky

Příjem jakýchkoli léků a provádění různých lékařských manipulací by měl být prováděn pouze po konzultaci s porodníkem-gynekologem. Placenta v této době již byla vytvořena, takže lékař má možnost zvolit si relativně bezpečné postupy a léky.

Přijatelné léky zahrnují lokálně působící léky, které prakticky nepronikají oběhovým systémem. V případě potřeby se předepisují léky k normalizaci reologických vlastností krve a krevního oběhu. Podle indikací se používají antispasmodika, nesteroidní protizánětlivá léčiva a antihistaminika.

Jmenování antimikrobiálních látek je uvedeno v případech, kdy jejich přínos výrazně převyšuje možná rizika. Antibakteriální léčiva skupiny tetracyklinů jsou kontraindikována kdykoli..

21 týdnů těhotná

21 týdnů těhotenství - to je druhá polovina celého období těhotenství. Nyní existuje mnoho důležitých změn, díky nimž bude dítě po narození schopno plně žít. V našem článku můžete zjistit, co se děje s dítětem a matkou v této fázi, jaké testy jsou nutné ve druhém trimestru, a také vidět drobky na ultrazvuku..

Vývoj dítěte

Obzvláště důležité období je 21 týdnů těhotenství, protože právě teď začíná endokrinní systém dítěte fungovat. Dítě začíná pracovat na hypofýze, štítné žláze a pankreatu, epifýze a nadledvinách. Díky tomu je růst dítěte rychlý. Vnitřní orgány se aktivně zlepšují, funguje pasivní obrana těla (imunitní buňky stále přicházejí od matky přes placentu).

Co jiného se stane dítěti:

 • Dítě pije asi litr plodové vody, po které se vylučuje močovým systémem.
 • Trávicí systém funguje. Dítě asimilovat vše, co žena jí.
 • Slezina se aktivně podílí na krvetvorbě. Bílé krvinky a červené krvinky se již vyrábějí v malém těle. Ve 21. týdnu těhotenství je již možné stanovit krevní skupinu dítěte a jeho Rh faktor.
 • Díky vyvinutým chuťovým pohárkům začne dítě rozlišovat vkus. Už ví, kdy jeho matka jí kyselé, slané, sladké. Někteří odborníci se domnívají, že v této fázi již dítě vytvořilo chuťové preference, například lásku k sladkostí nebo kořenění.
 • Vestibulární aparát je u malého muže ve 21. týdnu těhotenství docela dobře vyvinut. Během bdělosti se malý houpe, otočí, hraje si s nohama, pokouší se chytit pupeční šňůru, vezme si prsty do úst. Většinou dítě spí.
 • Pod tenkou pokožkou se začíná objevovat vrstva tuku. Díky tomu získává dermis světlejší odstín. Subkutánní žlázy fungují aktivně. Nyní produkují lubrikant, který dítě potřebuje chránit před škodlivými faktory prostředí..

Do 21. týdne těhotenství je hmotnost dítěte přibližně 300-350 gramů a výška je asi 28 centimetrů.

Oči drobků jsou po staletí stále zavřené, ale pod nimi se aktivně rozvíjejí. Od této chvíle začne ten malý slyšet.

Míchání dítěte ve 21 týdnech těhotenství

Mnoho matek již dokázalo cítit první pohyby svého dítěte, ale mnohé je teprve poznávají. V lůně je stále dostatek místa pro plod, takže se volně pohybuje, hází, ohýbá a ohýbá paže a nohy.

Většina dětí již má určité bdělé a spánkové vzorce. Často se stává, že batole nedává mamince klid v noci a během dne zdravě spí. Nedělejte si s tím starosti. Později je režim normalizován. Pokud k tomu dojde, odborníci doporučují večer mluvit s dítětem, zapnout měkkou hudbu nebo zpívat ukolébavku. To pomůže obnovit správný režim..

Jak často by se dítě mělo pohybovat ve 21. týdnu těhotenství? Stimulační test se provádí od 28 týdnů. Všechny mumie mají individuální počet šoků za den, ale pokud nejsou v tuto chvíli přítomny, měli byste o tom rozhodně informovat svého lékaře..

Co se stalo vašemu dítěti ve 20. týdnu, přečtěte zde.

Co máma cítí

Jak již bylo zmíněno, většina matek je již ve 21. týdnu těhotenství známa s pohybem. Svalová a kosterní soustava dítěte se každým dnem zesiluje, takže se otřesy cítí jasněji. Arašídy slyší váš hlas a okolní zvuky. Pokuste se vyhnout příliš hlučném místům, častěji mluvit se svým dítětem, vyprávět mu příběhy, zapínat klidnou hudbu.

Co se obává těhotné ženy v této době:

 • Bolest v dolní části břicha a v dolní části zad. Dolní břicho se táhne kvůli zvětšení velikosti dělohy, protože svalová vlákna orgánu se každý den natahují, což způsobuje nepohodlí. Bolest dolní části zad může nastat v důsledku posunu těžiště v důsledku zvětšení břicha..
 • Objeví se dušnost. Respirační selhání se projevuje při chůzi nebo jiné fyzické aktivitě. Všechny vnitřní orgány, včetně plic, jsou stlačeny rostoucí děloží, která způsobuje dušnost.
 • Dívky mají často bolesti na pravé nebo levé straně. Je to způsobeno poruchami trávení, plynatostí a dalšími změnami. Pokud se bolest často vyskytuje, je důležité podstoupit vyšetření, aby se vyloučily možné patologie z vnitřních orgánů.
 • Mnoho dívek se obává otoku. Vyvíjejí se v důsledku zvýšení tekutin v těle, zvýšení zátěže na dolních končetinách a vlivem některých dalších faktorů.
 • I když toxikóza, zvracení a nevolnost ustupují, některé poruchy příjmu potravy jsou stále pozorovány. Objevuje se pálení žáhy, nadýmání, průjem. Abychom se s těmito nepříjemnými příznaky těhotné ženy vyrovnali po 21 týdnech, doporučuje se zkontrolovat její stravu, saturovat jídelní lístek zeleninou, ovocem, výrobky z kyselého mléka.
 • Ženy často trpí poruchami spánku. Důvodem je skutečnost, že děti jsou v noci často aktivní. Mnoho matek navíc prožívá docela silné emoce a obavy z nadcházejícího porodu.

Mimochodem, o emocionálním stavu by mělo být řečeno zvlášť..

Mnoho matek ztratí sebevědomí, stáhne se, panikaří, obává se, pokud se mohou o své dítě náležitě starat.

Ve dvacátém prvním týdnu těhotenství plod spadá mírně do pánevní oblasti a chuť k jídlu se výrazně zvyšuje. Během této doby nesmíte zapomenout sledovat svůj jídelníček, protože můžete získat spoustu dalších liber.

Vybít

Ve 21 týdnech těhotenství, stejně jako v dřívějších termínech, by výtok měl normálně mít průhlednou slizovou konzistenci. Zápach při absenci různých nemocí chybí. Pokud se na prádle objeví žluté, béžové, hnědé, nazelenalé skvrny, je to důvod k okamžitému vyšetření.

Zvláště nebezpečné jsou hnědé, hnědé nebo načervenalé výboje, provázené bolestí, horečkou, bolestmi hlavy a dalšími varovnými signály. Tento odstín tajemství často označuje počínající krvácení, které často působí jako příznak potratu nebo zmeškaného těhotenství.

Bříško po 21 týdnech

Velikost břicha v této době závisí na mnoha faktorech. To zahrnuje rychlost přírůstku hmotnosti těhotné ženy, složení těla, umístění plodu v děloze a některé další individuální charakteristiky.

Níže vidíte fotografii břicha ve dvacátém prvním týdnu porodu dítěte.

Fotografie ukazuje, že u všech matek má břicho jiný tvar a objem po dobu 21 týdnů těhotenství.

Hruď

V tomto okamžiku se mléčné žlázy aktivně připravují na nadcházející laktaci. Hrudník se znatelně zvětšuje, takže je nesmírně důležité pečovat o měkké přírodní spodní prádlo. Někteří lékaři se domnívají, že již v této fázi by matka měla začít připravovat bradavky na kojení. To pomůže vyhnout se tak nepříjemným následkům, jako jsou praskliny, protože děvče dávají dívce silnou bolest při aplikaci dítěte na hrudník..

Máma může připravit bradavky jednoduchými kroky:

 • Proveďte všeobecnou masáž žláz froté ručníkem. Chcete-li to provést, tahu hrudníku ve směru hodinových ručiček 10-15 krát.
 • Příprava bradavky se provádí lehkými tahovými pohyby. Můžete je také masírovat hrubým ručníkem.
 • Na konci sezení vypláchněte žlázy studenou vodou, naneste olej (šarlat, meruňka, rakytník).

Při masáži nezapomeňte, že vystavení bradavek může zvýšit tonus dělohy.

Buďte velmi opatrní. Máte-li jakékoli nepohodlí, zastavte postup..

Z tohoto článku se můžete dozvědět o výživě dívky v prvním měsíci kojení..

21 týdnů těhotenství je kolik měsíců?

Dvacátý první porodnický týden těhotenství je pátým měsícem v řadě. Porodnické období se počítá od prvního dne poslední menstruace. Embryonální období se od ní liší o 1–2 týdny, což závisí na počtu DC (dny cyklu) u dívky. Tato doba se počítá ode dne početí dítěte. Dvacátý první porodnický týden je 19-20 plodů nebo přesně pět měsíců.

Průzkumy v této době

Plánovaným způsobem po dobu 20–22 týdnů se provádí ultrazvukové vyšetření plodu a provede se obecný test krve a moči. Pokud se u matky a dítěte vyskytují různé odchylky, bude možná nutné provést další studie:

 • pokud je podezření na anémii, může být nutný krevní test;
 • pokud se na nohou vyvinou křečové žíly, provede se koagulogram;
 • v přítomnosti patologického výboje se na patogenní mikroflóru odebere výtěr z pochvy:
 • v případě podezření na krvácení a cévní poruchy je naplánována analýza D Dimera.

O tom, které studie konkrétní pacient potřebuje, rozhoduje vedoucí lékař na základě předchozích testů..

Máma se musí účastnit všech plánovaných zkoušek a provést nezbytné testy. To je nezbytné pro její bezpečnost a vyloučení patologií u dítěte ve 21. týdnu těhotenství.

Chcete se dozvědět o takových důležitých ukazatelích, jako je hCG během těhotenství? Pak si přečtěte náš článek.

Co se dívá na ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření dítěte vám umožní vyhodnotit důležitá kritéria, která naznačují normální vývoj plodu po 21 týdnech těhotenství. Co vyhodnotí lékař během ultrazvukového vyšetření:

 • velikost a umístění plodu;
 • kolik váží dítě;
 • místo připojení placenty;
 • Srdeční frekvence dítěte;
 • aktivita dítěte;
 • stav placenty a plodové vody;
 • délka děložního čípku a další.

Ve 21 týdnech těhotenství je srdeční frekvence dítěte 130 - 140 tepů za minutu. Během tohoto období lékař sleduje tento ukazatel. Jsou povoleny menší fyziologické odchylky v důsledku psychického stavu matky nebo polohy těhotné ženy.

Ultrazvuková standardní tabulka:

Menší výkyvy nahoru nebo dolů jsou povoleny..

Fotografie plodu ultrazvukem

Jak arašíd vypadá v tuto chvíli, můžete vidět na fotografii:

Tady je těhotenství dvojčata:

Chlapci a dívky vypadají stejně v lůně, pohlaví pohlaví můžete rozlišit podle pohlaví. Ve dvacátém prvním týdnu to pro zkušeného odborníka příliš neznamená.

Jak se děti vyvíjejí až rok po narození, čtěte zde.

Rizika pro matku a dítě

Dvacet jedna týdny těhotenství je již začátkem šestého měsíce. Nyní máma a dítě čelí různým nebezpečím. Pojďme se podívat na problémy, kterým může dívka čelit..

Nízká placentace

Placenta je důležitým článkem mezi ženou a plodem. Díky tomuto orgánu dítě dostává kyslík a další živiny. S úspěšným vývojem těhotenství je „dětské místo“ připevněno k zadní stěně pohlavních orgánů, o 6 až 7 cm výše od hltanu dělohy. Pokud je placenta nižší, mluvíme o nízké placentaci u žen.

 • nemoci srdce a krevních cév v matce;
 • zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů;
 • myoma, nedostatečný vývoj dělohy;
 • endometriální patologie v důsledku infekce;
 • převedené potraty a potraty;
 • více těhotenství a tak.

Jaké je nebezpečí tohoto stavu pro matku a dítě? Faktem je, že ve spodní části dělohy je menší počet krevních cév. V tomto ohledu plod dostává méně kyslíku. Kromě toho existuje v důsledku zvětšení velikosti dítěte riziko krvácení a abrazi placenty.

Aby se předešlo nebezpečným komplikacím, doporučuje se ženě ve 21 týdnech těhotenství s nízkou placentací dodržovat následující tipy:

 • omezit fyzickou aktivitu;
 • pokuste se minimalizovat stres;
 • více se uvolněte, chodte na čerstvý vzduch;
 • vzdát se intimity;
 • pravidelně navštěvujte lékaře, proveďte potřebné testy.

Neexistuje žádná zvláštní léčba nízké placentace během těhotenství. U žen s touto patologií lékaři předepisují sedativa a omezují fyzickou aktivitu. Druh dodávky závisí na umístění placenty. Pokud je 5-6 cm nad hrtanem dělohy, zpravidla nevznikají komplikace. Když je „místo dítěte“ příliš blízko východu z dělohy, často se provádí císařský řez.

Pelvicní prezentace plodu

Pro normální porod by mělo být dítě v děloze umístěno hlavou dolů. Někdy se stane, že dítě je ve špatné poloze, například se snaží kořist. V tomto případě mluvíme o pánevní prezentaci plodu. Proč se to stane?

Důvody související s mateřskými faktory:

 • Vrozené nebo získané patologie struktury dělohy, v důsledku čehož není dostatek místa, aby se drobenka mohla převrátit.
 • Fibroidy.
 • Nezhoubné nebo zhoubné nádory.
 • Přítomnost jizev v děloze v důsledku potratu, císařský řez.
 • Vrozená slabost svalových vláken dělohy a pobřišnice.

Mezi ovocné faktory prezentace patří:

 • Vrozené patologie u dítěte.
 • Hypotropie nebo špatný vývoj určitých orgánů, systémů u dítěte.
 • Onemocnění svalů, kostí a centrálního nervového systému plodu.
 • Vícečetné těhotenství.

Kromě toho existují důvody pro placenta previa. Patří mezi ně nedostatek vody nebo polyhydramnios, předčasné stárnutí „dětského místa“, krátká pupeční šňůra nebo zapletení a některé další faktory.

Pokud v 21. týdnu těhotenství výše uvedené faktory chybí, pak v době narození dítě zpravidla nezávisle zaujímá správnou polohu.

Neexistuje žádná léčba pro pánevní prezentaci plodu. Ve většině případů je matce přidělena speciální gymnastika. Cvičení pomáhá dítěti otočit se v 70% případů správným směrem. Jak provádět fyzikální terapii, lze vidět v tomto videu.

Recenze mnoha dívek naznačují, že v 21. týdnu těhotenství poskytuje gymnastika vynikající výsledky. Pokud je pánevní prezentace plodu diagnostikována po 34–37 týdnech, zde gymnastika nedává požadovaný výsledek. Takové mumie v nemocnici jsou vyzývány, aby obrátily dítě na hlavu. Proceduru provádí specialista, po kterém je aplikován speciální obvaz, který zabraňuje opětnému převracení drobků ve špatné poloze.

Další informace o kojení nyní. Užitečné informace zde..

Krátký děložní čípek

Další patologií, která nese hrozbu potratu, je krátký děložní čípek. Normálně by žena měla mít délku nejméně 2-2,5 cm. Pokud je krk kratší, výrazně se zvyšuje riziko potratu..

Důvody zkrácení spočívají v dědičnosti, vrozených abnormalitách, jakož i zranění orgánů při potratech a jiných lékařských manipulacích. Častá fyzická aktivita často vede ke zkrácení krku, často je tato patologie pozorována u sportovců.

Nebezpečí této odchylky spočívá v tom, že díky rychlému růstu dítěte krk nevstane a předčasně se otevře. Kromě toho je narušen samotný obecný proces. Tito pacienti často pociťují rychlý porod, vážné mezery a jiné negativní důsledky..

Krátký děložní čípek často vede k rozvoji hypertonicity. Současně má těhotná žena bolesti zad, žaludek je ztuhlý a je pozorováno napětí. Pokud žena ztratila vodu po 21 týdnech těhotenství, je to důvod k okamžité návštěvě gynekologa.

Co dělat? Pacienti s touto diagnózou by měli být pod přísným lékařským dohledem. Je důležité dodržovat denní režim, jíst správně, vzdát se fyzické aktivity, více relaxovat. Povinná má obvaz. Při správném dodržování a provádění všech doporučení specialisty je ve většině případů možné vydržet a porodit zdravé dítě.

Pozdní toxikóza

Toxikóza během těhotenství může nastat v pozdějších stádiích. Tento stav je často diagnostikován u matek trpících různými onemocněními ledvin, jater, srdce a dalších orgánů. Uvidíme, proč se to stane..

Pozdní toxikóza nebo gestóza je způsobena narušením rovnováhy voda-sůl v těle. V důsledku toho se zvyšuje propustnost stěn cév, což vede k odstranění tekutiny do nejbližší tkáně. Odtud se objeví edém. Kromě toho se žena cítí nemocná, má bolesti hlavy, dochází k problémům s ledvinami, zvyšuje krevní tlak a snižuje přírůstek hmotnosti.

Léčba pozdní toxikózy by měla být prováděna výhradně pod dohledem zkušeného lékaře. Odborník vybere vhodnou terapii. Často je nutné najít těhotnou ženu v nemocnici. V mocí samotné maminky provádět následující akce:

 • pravidelně navštěvovat předporodní kliniky;
 • dodržovat správnou výživu;
 • více se uvolnit;
 • denní procházka na čerstvém vzduchu;
 • odmítnout špatné návyky;
 • pokuste se eliminovat stres.

Pro jakékoli zhoršení je nutná odborná konzultace.

Nepoužívejte samoléčivé přípravky, pro matku a dítě je to velmi nebezpečné.

Doporučení pro matku ve 21 týdnech

Pro usnadnění těhotenství a vytvoření zdravého dítěte by maminka měla poslouchat tato doporučení:

 • Když se objeví pálení žáhy, měli byste znovu zvážit svou stravu. Odmítněte kořeněné, kyselé, slané, mastné. Samozřejmě byste se neměli omezovat na všechno, výživa by měla být zdravá a vyvážená..
 • Teplá lázeň pomůže odstranit falešné kontrakce. Můžete přidat uklidňující byliny, například heřmánku, valeriánu, tymiánu.
 • Suchá pokožka pomůže odstranit přírodní oleje - meruňkový, lněný, rakytník.
 • Pokud je těhotná žena obtěžována pupínky na těle a obličeji, doporučuje se denně umýt jemným mýdlem, otřít dermis odvarem heřmánku, jarní a kopřivy.
 • Pokud se objeví křečové žíly, poraďte se se svým lékařem. Lékař doporučí speciální cvičení a kompresní prádlo.
 • Odstranění zácpy pomůže jídlu, kde je velké množství vlákniny..
 • Pohlaví po 21 týdnech se nejlépe prodiskutuje s lékařem. Pokud neexistují kontraindikace, intimita je povolena..

Ve druhém trimestru je lepší opustit dlouhé cesty a lety. Výlet by měl být pouze v případě nouze.

V takových případech je nutné se poradit s lékařem

21. týden těhotenství je již šestým měsícem. V této fázi by maminka měla věnovat pozornost svému tělu. Pokud se objeví nějaké varovné signály, je důležité se poradit s gynekologem..

V takových situacích byste měli okamžitě jít do nemocnice:

 • Závažné bolesti se objevily v zádech, v dolní části zad, v dolní části břicha.
 • Bolestivé pocity doprovázené krvavým vaginálním výtokem.
 • Zvýšená tělesná teplota.
 • Krevní tlak stoupá nebo klesá.
 • Vody odešly.
 • Těžká bolest hlavy, zvracení, nevolnost.
 • Krvácení začalo.

Všechny tyto příznaky jsou velmi alarmující, protože mohou naznačovat narušení placenty, mrznutí plodu, potrat a další patologie. Neriskujte své zdraví a život svého dítěte.

Shrnout

Dvacátý první týden těhotenství je důležitým bodem obratu. Právě v těle dítěte dochází k závažným fyziologickým změnám. Žena by měla zacházet se sebou a se svým dítětem s plnou odpovědností. Zdravý životní styl, provádění všech lékařských doporučení, správná výživa a dobrý spánek jsou klíčem ke zdravému a šťastnému těhotenství. Postarej se o sebe a buď šťastný!

Video

V tomto videu se můžete podrobně dozvědět o vývoji dítěte po 21 týdnech.

21 týdnů těhotná

Druhý trimestr pokračuje - malé „oddechnutí“ pro budoucí matku.

Příští týden vám lékař nabídne plánovanou ultrazvukovou diagnostiku plodu a můžete se podívat na své budoucí dítě a případně získat jeho první fotografii.

Změna polohy těla, teplé koupele, procházky pomáhají vyrovnat se s falešnými kontrakcemi.

Během těhotenství používejte oleje a pleťové vody, které nejsou kontraindikovány. Nečistěte pokožku..

Častěji omývejte pokožku jemným mýdlem. Nepoužívejte make-up produkty, které obsahují oleje a složky dráždící pokožku. Neužívejte žádné léky na akné bez konzultace se svým lékařem..

Během těhotenství, chůze, jóga, plavání jsou prospěšné..

Co se stane při těhotenství 21 týdnů?

Příznaky, které nedaly odpočinek v prvním trimestru, již dávno prošly, zatímco děloha není dostatečně velká, aby způsobila hmatatelné nepohodlí. Budoucí dítě roste, jeho motorická aktivita roste.

Kolik je 21 týdnů?

Porodnické období v délce dvaceti týdnů je 19 týdnů vývoje plodu.

Dvacet jedna týdnů vývoje plodu je 23 týdnů porodního těhotenství.

Jste těhotná 4 měsíce a 3 týdny. Nyní je většina gestačního věku pryč.!

Co se stane s dítětem?

Ve 21. týdnu těhotenství lze velikost dítěte porovnat s velikostí čekanky salátové nebo spíše velké mrkve. Délka jeho těla (nyní se měří od temene hlavy po paty) je 26–27 cm, váží asi 360 gramů. Dříve jemné pohyby plodu jsou pro mámu stále znatelnější, nyní se jedná o plnohodnotné otřesy.

Plod je v břiše stále poměrně prostorný, takže může provádět různé pohyby, otočit se, otočit se. Může se vám zdát, že dítě je jen 24 hodin denně zaneprázdněno tím, co se točí, tlačí rukama a nohama. Ale ve skutečnosti někdy spí - stejně jako novorozenec.

Dítě neustále spolkne určité množství plodové vody, která ho obklopuje. Takže jeho tělo dostává další množství tekutiny, naučí se polykat a trávit jídlo. Chuť plodové vody se liší v závislosti na tom, co dnes matka snědla, a dítě to cítí, protože má aktivní chuťové pohárky. Je dokázáno, že v budoucnu děti dávají přednost potravě, kterou matka používala během těhotenství.

Vazby mezi nervovým systémem a svaly jsou posíleny, tkáň chrupavky ve skeletu je stále více nahrazována kostmi, což dává dítěti stále více příležitostí pro pohybovou aktivitu.

Ve 21 týdnech těhotenství má plod dobře vyvinutý reprodukční systém. Ve vzhledu genitálií můžete chlapce odlišit od dívky. Ve vaječnicích dívek je dodávka vajíčka položena na celý život. Nyní jich je šest milionů, nakonec dva miliony zůstanou. Vagína se začíná tvořit. Varlata u chlapců jsou v žaludku, postupně padají. Od narození by měli být v šourku..

Co se stane nastávající matce?

Do 21. týdne těhotenství obvykle žena získá 5,9 až 6,3 kilogramů. Stabilní přírůstek hmotnosti 450–900 gramů týdně pokračuje. Některé příznaky se obávají, ale jsou zřídka závažné, závažné. I když je to jen předehra ke třetímu trimestru.

Prsní žlázy nadále rostou. Z nich kolostrum - výživná tekutina již může být vylučována, což v prvních dnech života nahradí dítě „skutečným“ mateřským mlékem.

Můžete zaznamenat tažení pocitů v dolní části břicha a dolní části zad. Obvykle jsou bezbolestné, trvají asi minutu, pak odejdou, lze je opakovat po 4-5 hodinách. Jsou to falešné kontrakce nebo Braxton-Hicksovy kontrakce. Jejich důvody nejsou zcela pochopeny, ale neměli byste se jich bát, je to normální jev. Pokud falešné kontrakce nezmizí příliš dlouho, často se objevují a jsou doprovázeny bolestivostí, musíte se poradit s lékařem.

Kůže na rostoucí bříšce je napnutá, ztenčující se, takže se zvyšuje její citlivost a dochází ke svědění. Některé ženy mají strie. Abnormální příznak - vyrážka, pokud se objeví, musíte navštívit lékaře.

Články O Neplodnosti