Hlavní Výživa

Antibiotika a důsledky raného těhotenství

Víte, že se musíte o těhotenství starat sami? Ale co když lékař předepíše antibiotika? Nebojte se, nebude radit špatně. Dnes budeme diskutovat o užívání antibiotik v časném těhotenství, jejichž důsledky mohou být velmi odlišné.

Co

Nejprve se podívejme, proč se ženy bojí brát tyto léky. Jejich akce je požadována, pokud je třeba se vypořádat s nějakou nemocí. Během těhotenství se imunita matky oslabuje, takže tělo nemůže odolat mnoha nemocem. A zde může lékař předepsat léky této skupiny.

Jedná se o biologické látky určené k ničení bakterií. Problém je ale v tom, že spolu s patogeny umírají i ty, které jsou užitečné pro mámu. Musíte si pamatovat jednu věc - brát léky - antibiotika v prvních týdnech nekomplikovaného těhotenství by měla být vyloučena.

Lékař předepisuje tyto léky, řídí se následujícími zásadami:

 • Nepoškozujte tělo ženy;
 • zajistit zotavení.

Pokud jste užili antibiotika před zpožděním, tj. Nevěděli jste, že jste těhotná, měli byste to určitě říci na prenatální klinice. Tuto skutečnost bude lékař při vyšetření věnovat pozornost. Ve skutečnosti však existují dva scénáře pro vývoj událostí - vše bude fungovat nebo bude odhalena patologie. Historie výskytu tohoto léku je docela neobvyklá, a proto zajímavá.

Anna Rooney o tom mluví více ve své knize Proč potřebujeme antibiotika?.

Doporučuji, abyste si přečetli, psali v přístupném jazyce, vyprávěli o výhodách drog. Dokážete si představit, co by se náš život stal bez nich.

Při jmenování

Léky této skupiny si v žádném případě nepředepisujte. Na fórech matky rádi sdílejí, co znamená, že se zbavily konkrétní nemoci. Nezapomínejte na jejich zkušenosti.

Vaše tělo je jedinečné a možná ani netušíte, co takové samoléčení ohrožuje. Až do smrti. Souhlasili jsme tedy, že složení této skupiny by měl předepisovat pouze lékař. Je veden typem nemoci a její mírou.

Mezi nejčastější onemocnění, která jsou léčena těmito léky, patří:

 • pyelonefritida;
 • angina;
 • vážná zranění;
 • infekční komplikace.

A to není celý seznam. Lékař předepisuje léky na základě přínosů pro ženu a bezpečnosti pro plod. Ale některé matky je berou i v případech, kdy z nich nemá žádný prospěch. Například s chřipkou a kašlem.

Jaké jsou nebezpečné drogy v 1 trimestru

Dr. Yevgeny Komarovsky doporučuje v naléhavých případech antibiotika během nekomplikovaného těhotenství. Když se bez nich neobejdete. Mohu brát drogy této skupiny v prvním trimestru? Tuto otázku vždy kladou maminky..

A ne vždy pochopí, co je příčinou negativní odpovědi. Faktem je, že právě v tomto období byly položeny dětské orgány, vytvářely se končetiny a nervové trubice. A vše, co může vyvolat patologii, by mělo být vyloučeno.

Po podání se nejčastěji vyskytují následující problémy:

 • nepřítomnost orgánu nebo jeho nesprávný vývoj;
 • vytváření nových děr, vzhled píštěl.

V prvním trimestru se vytvoří pouze placenta a víte, že tento orgán poskytuje ochranu plodu. Jako filtr eliminuje pronikání škodlivých látek, a proto ve 2. a 3. trimestru není příjem takového složení tak děsivý.

Mohou však existovat komplikace. Například, je to hodně nebo oligohydramnios, vrozená infekce, intrauterinní růstová retardace a další.

Jaké léky mohou otěhotnět?

Řeknu, že fondy jsou zastoupeny třemi skupinami.

Jsou známy všem:

Při předepisování dávky a doby přijetí lékař vždy bere v úvahu vedlejší účinky, které se mohou vyskytnout u matky.

Mezi nejčastější patří:

 • porucha střev;
 • vaginální kandidóza;
 • alergie.

Navíc nezáleží na tom, zda užíváte sloučeniny pozdě v těhotenství nebo když nejste v „zajímavé pozici“. Po užití antibiotik je potřeba čas na obnovu střev.

Aby se problém nezhoršoval a necítil se dobře, lékař předepisuje probiotika. Seznam takových fondů je poměrně velký, ale častěji než ostatní - linex. Další drogy mohou být použity k obnově střev po užití antibiotik..

Mimochodem, v lékárničce byste vždy měli mít alespoň jednu z nich. Mohou pomoci dítěti, pokud má problémy s bříškem. Nyní víte, co brát při užívání antibiotik.

O tom, jak důležité je ve své knize dodržovat pravidla užívání drog, říká Martin Blazer, „Život po antibiotikách. Co nás ohrožuje bakteriální rezistencí na antibiotika a narušením mikroflóry?.

Výhody léků této skupiny jsou nesporné, díky nimž si lidstvo získalo spolehlivého obránce. Málokdo ví, že v roce 1850 každé čtvrté dítě zemřelo na infekce v prvním roce po narození.

S objevem této drogy jsme se dostali v mikrobiologii Martinovi Blazerovi v publikaci na základě jeho 30 let zkušeností. Zde najdete odpověď, proč je užívání antibiotika každý druhý den pro ženu nepřijatelné a co dělat, když se objeví vedlejší účinky.

Co si lékař vybere

Peniciliny se předepisují poměrně často, jsou relevantní jak v počátečním období těhotenství, tak v pozdějších fázích. Existuje řada nemocí, s nimiž se drogy této skupiny úspěšně vypořádávají. Jedná se o poruchy močového systému a infekce dýchacích cest..

Pokud při dlouhodobém používání antibiotik existuje vysoká teplota, měli byste o tom rozhodně informovat svého lékaře. Je možné, že to bude vyžadovat radikálnější opatření v léčbě. Ale častěji předepisované léky skupiny cefalosporinů.

Jsou známy čtyři generace těchto činidel. Například první je cefazolin, ve 3. trimestru je předepsán pro infekční onemocnění.

Pokud mluvíme o makrolidech, jsou často předepisovány ženy ve „zajímavém postavení“:

Drogy jsou předepisovány k řešení následujících problémů:

 • kožní choroby;
 • zubní léze;
 • infekce močového ústrojí.

Například josamycin dobře pomáhá s chlamydiálními infekcemi, mykoplazmami a dalšími..

Co hledat

Užívání antibiotik je vždy spojeno s nepříjemnými okamžiky. Například maminka může mít pálení žáhy, svědění a další nepříjemné příznaky..

Abyste tomu zabránili, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. neužívejte lék, který jste užili dříve, nezapomeňte se poradit s lékařem, může vám předepsat jiný lék;
 2. pozorovat dávkování;
 3. používejte pouze originální léky.

Pokud po požití dojde k bolesti, okamžitě o tom informujte odborníka. Jsem si jistý, že pokud uděláte všechno dobře, všechna vaše onemocnění rychle zmizí. Těhotenství bude pokračovat bez komplikací.

A po narození dítěte možná budete potřebovat pomoc stylového multifunkčního batohu pro mámu „Mommy Bag“. Objem batohu je tak velký, že se vejde do všeho, co je potřeba k péči o dítě. Nespornou výhodou je voděodolná a odolná tkanina..

Nebojte se, že vám lékař předepsal antibiotika. Nyní víte, že tento lék má mnoho výhod. Řekněte o tom svým přítelkyním na sociálních sítích. Po přihlášení k odběru blogu můžete dostávat oznámení o nových článcích. K novým tématům!

S pozdravem Tatyana Chudutová, matka tří úžasných dětí!

Antibiotika během těhotenství 1, 2, 3 trimestru. Co lze a nelze opít, důsledky užívání, účinek v raných stádiích, jak rychle odstranit ženu z těla

Během těhotenství začíná žena přirozený proces snižování imunity. Předpoklady jsou přirozeně vytvořeny pro nošení dítěte, aby tělo budoucí matky nevnímalo plod jako hrozbu.

Zároveň na tělo útočí chronická onemocnění a nové infekce. Podle statistik musí každá druhá žena podstoupit antibiotickou léčbu během těhotenství.

Nemoci a stavy vyžadující antibiotika

Od roku 1910 začala historie výroby antibiotik. K dnešnímu dni se rozmanitost drog odhaduje na několik tisíc, kombinovaných v 16 třídách.

Těhotné ženy nejsou bezpečné před jakýmkoli onemocněním, zraněním nebo zánětem..

Existuje celá řada indikací, které vyžadují antibiotickou terapii:

 1. Přenos chřipky a SARS, trvající déle než 7 dní.
 2. Sinusitida trvající 10 až 14 dní od počátku nemoci.
 3. Frontitida a sinusitida v akutní fázi.
 4. Historie recidivujících zánětů středního ucha.
 5. Nemoci močového systému (infekční pyelonefritida, cystitida).
 6. Komplikace nemocí ve formě pneumonie, hnisavé sepse, abscesů.
 7. Těžká onemocnění (onkologie, HIV, vrozené anomálie imunity).
 8. Lymfadenitida.
 9. Autoimunitní zánět.
 10. Bolest v krku - bakteriální tonzilitida.
 11. Brucelóza, borelióza, klíšťové infekce.

Možné důvody léčby antibakteriálními látkami v přítomnosti příznaků nedostatku imunity:

 1. Přítomnost častých SARS (více než 5krát ročně).
 2. Dlouhodobá tělesná teplota 37 - 37,5 ° C po dobu delší než pět dnů.
 3. Vzhled varu.
 4. Přítomnost bakteriálního zánětu.
 5. Herpes komplikace.
 6. Nástup chronického průjmu bez zjevného důvodu.
 7. Prodloužená laryngotracheitida.
 8. Gastrointestinální problémy (gastroenterokolitida, vřed).

Potvrzení přítomnosti bakteriálních infekcí může:

 • laboratorní testy - obecné a biochemické krevní testy;
 • studie plodin pro mikroby ze zdroje infekce;
 • epidemiologické indikace.

Antibiotické nebezpečné skupiny

Podle principu účinku se antibiotika liší:

 • bakteriostatický, ovlivňující růst bakteriální populace v procesu jejich života;
 • baktericidní ničení mikrobů jejich vazbou na buněčné úrovni.

Antibakteriální látky jsou klasifikovány podle rizikových skupin:

 1. Skupina A jsou bezpečná léčiva, jejichž účinek je potvrzen odpovídajícími testy provedenými na pokusných zvířatech a těhotných ženách. Výsledkem je, že ve všech trimestrech těhotenství neexistují žádná rizika škodlivých účinků na plod.
 2. Skupina B jsou léčiva, jejichž aktivita je potvrzena testováním na pokusných zvířatech. V průběhu vědeckých experimentů nebyly u zvířat zjištěny žádné nepříznivé účinky na plod. U těhotných žen nebyly provedeny žádné platné testy. Skupina je uznána jako bezpečná pro použití..
 3. Skupina C - antibiotika studovaná v reprodukci zvířat. Byly získány důkazy o nepříznivých účincích na plod. Nebyly provedeny žádné platné lidské testy. Poměr pravděpodobného pozitivního účinku spojeného s užíváním drog u žen však před- stavuje předepsanou léčbu, navzdory možným rizikům.
 4. Skupina D - jsou léky, které mají přímý důkaz poškození lidského plodu, získané praktickými prostředky nebo na základě výsledků testů. Zohledňuje, že pravděpodobné výhody odůvodňují užívání drog, a to i přes jejich nepříznivé účinky.
 5. Skupina X - léčiva testovaná na pokusných zvířatech nebo na lidech. Léky prokázaly abnormality nebo defekty ve vývoji plodu. Existují důkazy o negativním vlivu na lidský plod. Riziko škodlivých účinků při používání antibiotik převyšuje jejich potenciální výhody..

Antibiotika podle skupin jejich nebezpečí a vlivu na vývoj těhotenství lze shrnout v tabulce.

Jméno třídyNázvy podtřídNebezpečná skupinaDopad na těhotenství
PenicilinyPřírodní přípravky syntetizované bílkovinami:
 • benzylpenicilin;
 • ampicilin.
NAŠkodlivý v prvním trimestru těhotenství, může způsobit spontánní potrat. Ve druhém a třetím trimestru jsou aplikovány bez následků.
Syntetický se širokou škálou aktivit:
 • karbenicilin;
 • amoxicilin;
 • amoxicilin / clavunát;
 • oxacillin.
NAPrůnik placentární bariérou ve velkém množství.
Nová vylepšená generace:
 • metsillam;
 • azlocilin.
NAŽádná fakta o vrozených vadách.
Cefalosporiny1. generace:
 • cefazolin;
 • cefalexin;
 • cefradin.
NAPřiřazeno na základě poměru rizik přínosů a škod.
Generace II:
 • cefsulodin;
 • cefaclor;
 • cefuroxim.
NANeexistují žádná fakta o nepříznivých účincích na plod. Ve velkých množstvích projděte placentární bariérou.
Generace III:
 • cefotaxim;
 • ceftazidim;
 • ceftriaxon.
NAVrozené vady chybí.
IV generace:
 • cefodysime;
 • cefepime.
NAPřiřazeno na základě poměru rizik přínosů a škod.
Makrolidy
 • Azithromycin;
 • Josamycin.
NAPředepsáno pro léčbu chlamydiových infekcí u těhotných žen.
 • Klarithromycin;
 • Midecamycin;
 • Roxithromycin.
DNegativní účinek na plod u zvířat byl prokázán. Látky kontraindikované během těhotenství.
ErythromycinNAPředepisuje se na základě poměru újmy a prospěchu.
SpiramycinNAPoužívá se k léčbě toxoplazmózy.
Aminoglykosidy
 • Gentamicin;
 • Amikacin;
 • Tobramycin;
 • Kanamycin.
DMají vysoké riziko otoxicity. Určeno, pokud je překročen příznivý účinek ve vztahu k škodlivému účinku.
Tetracykliny
 • Tetracyklin;
 • Doxycyklin.
DKontraindikováno kvůli prokázaným anomáliím ve vývoji kostry, kostí, zubů.
Fluorochinolony / chinolony
 • Ofloxacin;
 • Norfloxacin;
 • Ciprofloxacin;
 • Levofloxacin.
DNesou vysoké riziko vad kloubů. Těhotenství je kontraindikováno.
Linkosamidy
 • Lincomycin;
 • Clindamycin.
DMůže se hromadit v játrech dítěte. Látky zakázané během těhotenství.
Karbapenemy
 • Imipenem;
 • Meropenem
 • Ertapenem.
DExistují fakta negativních účinků na plod zvířat.
PolymyxinyPseudomonas aeruginosa je léčen Polymyxinem M a Polymyximem BNAŽádný důkaz nepříznivých účinků na plod.
Látky proti tuberkulóze
 • Rifampicin;
 • Isoniazid;
 • Rifabutin;
 • PASK.
SJe pravděpodobné, že budou mít negativní dopad na plod. Jmenován s opatrností.
Antimykotika
 • Nystatin;
 • Flukonazol;
 • Natamycin;
 • Amfoterecin B.
SNeexistují žádné skutečnosti prokazující bezpečnost jmenování. Používá se opatrně.
SulfonamidyCo-trimazolC, DJmenování v prvním trimestru těhotenství nese pravděpodobnost vývojových vad, zbývající termíny - zpomalení vývoje.
Nitrofurany
 • Nitrofurantoin;
 • Nifuroxazid;
 • Furazidin.
SExistují informace o hemolytické anémii u dětí. Jmenován s opatrností.
Nitroimidazoly
 • Metronidazol;
 • Tinidazol;
 • Ornidazol;
 • Secnidazol.
PŘED NAŠÍM LETOPOČTEMProstředky pro použití v prvním trimestru jsou kontraindikovány po zbývající období - jsou předepisovány s opatrností.
OxazolidinonyLinezolidSŽádná fakta o testování.
GlykopeptidyVancomycinSU novorozenců existují fakta o poruchách sluchu. Je zakázáno předepisovat lék v prvním trimestru za zbývajících podmínek - s opatrností.

Důsledky používání antibiotik

Vědci zjistili, že antibakteriální látky nepoškozují pouze genetický aparát dítěte. Užívání časně toxických drog může způsobit potrat.

V prvním trimestru jsou pravděpodobné následující embryotoxické vývojové vady:

  poruchy sluchového nervu;

Užívání antibiotik během těhotenství může způsobit nedostatečný vývoj sluchového nervu.

 • vady vnitřních orgánů - játra, gastrointestinální trakt, kardiovaskulární a močový systém;
 • nedostatečný vývoj kostí, zubů, hřebene;
 • poškození centrálního nervového systému.
 • Nejnepříznivější období pro užívání antibiotik je první trimestr těhotenství, během snášky a formování budoucího organismu. V raných obdobích jsou podle indikací předepisovány pouze nej šetrnější a netoxické léky.

  Od 10 do 40 týdnů těhotenství se výskyt vývojových abnormalit stává vzácným jevem, ale v postnatálním období jsou možné poruchy orgánů:

  • opožděný rozvoj psychomotorické činnosti;
  • hemolytická anémie;
  • žloutenka;
  • útlum kostní dřeně;
  • poškození ledvin
  • ztráta chuti k jídlu;
  • zvracení.

  Jaká antibiotika mohou brát těhotné ženy?

  Antibiotika během těhotenství jsou předepisována na základě závažnosti následků onemocnění, poměru poškození plodu a výhod pro ženu. Absolutně všechna antibakteriální činidla procházejí placentární bariérou. Rozdíl je pouze v míře asimilace a úrovni koncentrace látky.

  Nejbezpečnější skupiny antibiotik A a B:

  1. Peniciliny. Celá řada patří do rizikové skupiny B, vybrané v případě potřeby během těhotenství. Prostředky ve velkém množství pronikají placentou.

  Mezi vedlejší účinky patří:

  • závažné alergické reakce;
  • poruchy gastrointestinálního systému;
  • kandidóza;
  • možné neurotoxické reakce (křeče, kóma).

  2. Cefalopriny. Celá řada patří do nebezpečné skupiny B, je v průběhu těhotenství prioritou volby drog.

  Mezi vedlejší účinky plynoucí z čerpání prostředků patří:

  • alergické reakce (méně výrazné než peniciliny);
  • zhoršená funkce ledvin;
  • hematologické poruchy.

  3. Makrolidy. Skupina nebezpečnosti B zahrnuje azithromycin (léčit chlamydie u těhotných žen), josamycin a spiramycin (používané k léčbě toxoplasmózy), erytromycin (předepsáno, jak je uvedeno).

  Vedlejší účinky se mohou objevit ve formě:

  • poruchy gastrointestinálního systému;
  • zřídka ototoxické a hepatoxické reakce;
  • občas mírné alergické příznaky.

  Mezi léky z jiných skupin mohou být použity během těhotenství:

  • antifungální antibiotikum Amfotericin B;
  • spectinomycin - lékaři to doporučují těhotným ženám, pokud jsou alergičtí na beta-laktamy při léčbě kapavky;
  • ze skupiny nitroimidazolů jsou těhotným ženám předepsány metronidazol, tinidazol, ornidazol ve druhém a třetím trimestru těhotenství.

  Peniciliny

  Antibiotika povolená k použití během těhotenství zahrnují velkou skupinu penicilinů produkovaných plísněmi.

  Aktivní skupina je relativní k většině gram-pozitivních a některých gram-negativních mikrobů:

  • spirochetam;
  • enterokok;
  • gonokoky;
  • meningokok
  • streptokok;
  • stafylokok.

  Peniciliny patří mezi beta-laktamové léky, které se řadí na první místo mezi antimikrobiální látky při léčbě většiny infekcí. Skupina má baktericidní účinek na mikroby..

  Vlastnosti řady penicilinů jsou:

  • minimální toxicita;
  • široká škála účinků a dávek;
  • přítomnost zkřížených alergií ve středu své třídy, částečně u tříd cefalosporinů a karbapenemů.

  Působení skupiny je spojeno se schopností blokovat syntézu buněčné struktury patogenních organismů. Lék rychle proniká do všech tkání a tělních tekutin a dosahuje požadovaných koncentrací.

  Vedlejší účinky skupiny jsou:

  • alergie
  • bolest hlavy;
  • poruchy gastrointestinálního systému;
  • změna elektrolytické rovnováhy;
  • snížení hladiny hemoglobinu;
  • kandidóza.

  Indikace pro použití řady penicilinů jsou:

  • leptospiróza;
  • endokarditida;
  • angína;
  • zánět hltanu;
  • zápal plic
  • zánět mozku;
  • sepse;
  • spála;
  • plynová gangréna;
  • Borrelióza
  • syfilis;
  • revmatismus.

  Skupinové léky se nepoužívají k léčbě závažných infekcí, pouze mírné až středně složité:

  1. Benzylpenicilin - hlavní přírodní antibiotikum ze skupiny penicilinů. Tento léčivý přípravek je k dispozici ve formě prášku pro injekce s různými dávkami. Látka je silný alergen. Nejúčinnější nástroj v boji proti grampozitivním bakteriím. Při užívání v prvním trimestru (zejména před gestačním obdobím 6 týdnů) se zvyšuje pravděpodobnost děložního tónu, zvyšuje se počet spontánních potratů. Negativní účinky na formaci dítěte nebyly identifikovány. Používá se opatrně v prvním trimestru těhotenství.

  Můžete si koupit 1 láhev léku za 8 rublů.

  2. Oxacillin je k dispozici v tobolkách, tabletách, ve formě prášku pro injekce. Používá se jako anti-stafylokokové činidlo, látka, která nevytváří vysoké koncentrace v krvi.

  Indikace pro použití jsou infekce:

  • kosti
  • klouby
  • kůže;
  • zápal plic
  • meningitida;
  • sepse;
  • endokarditida.

  Náklady na léky na jednu láhev jsou od 8 rublů.

  3. Amoxicilin je nejběžnějším členem penicilinové skupiny. Látka se uvolňuje ve formě tablet pro orální podání, tablet pro rozpuštění, tobolek, granulí pro přípravu suspenze. Účelem použití je přítomnost infekčních chorob mírné až střední složitosti, prevence sepse.

  Prostřednictvím placenty vstupuje léčivo ve velkém množství, neexistují žádné údaje o registraci vrozených anomálií při používání léku. Můžete si koupit lék v lékárnách, v závislosti na formě uvolnění, cena se pohybuje od 44 do 160 rublů.

  Cefalosporiny

  Cefalosporiny jsou klasifikovány jako beta-laktamy a jsou vhodné pro 4 generace s baktericidními účinky.

  Funkce čísla jsou:

  • dobrý výkon;
  • minimální toxicita;
  • vysoká frekvence klinického použití;
  • od 1. do 3. generace se spektrum aktivity rozšiřuje a stupeň antimikrobiálního účinku se zvyšuje s ohledem na gram-negativní mikroflóru ve srovnání s gram-pozitivním.

  Antibiotikum 1. až 3. generace nemá významný vliv na enterokoky, je vyráběno ve formě injekčních látek a látek pro orální podání. GenerationV generace léčiv se vyrábí pouze ve formě injekčních roztoků.

  1. generace působí na bakterie:

  • streptokoky;
  • stafylokoky;
  • mírně na enterobakteriích a anaerobech.

  Zástupci řady jsou cefazolin, cefalexin.

  Druhá generace zahrnuje cefuroxim, cefaclor. Aktivní léky týkající se:

  • streptokoky;
  • stafylokoky;
  • gonokoky;
  • enterobaktérie.

  Třetí generaci představují cefotaxim a ceftriaxon. Aktivní drogy ve vztahu k:

  • pneumokoky;
  • streptokok;
  • korynebakterie;
  • meningokok
  • gonokoky;
  • enterobaktérie.

  IV generace je cefepime, který má velké spektrum účinku.

  Cefalopriny jsou distribuovány ve všech orgánech. Nejvíce se hromadí:

  • v plicní tkáni;
  • v ledvinách;
  • v kůži;
  • v kostní tkáni;
  • v játrech;
  • ve svalech.

  Mezi vedlejší účinky patří:

  • alergie
  • hematologické poruchy;
  • křeče
  • poruchy v játrech a gastrointestinálním systému;
  • kandidóza.

  Cefalexin se předepisuje:

  • s tonzilitidou;
  • s faryngitidou;
  • pro infekce kůže a dýchacích cest.

  Cena jedné láhve v lékárnách začíná na 64 rublů, za balení tablet můžete dát od 210 rublů.

  Cefuroxim se používá k léčbě:

  • zápal plic;
  • kožní infekce;
  • zhoršená funkce ledvin;
  • sinusitida;
  • bronchitida;
  • cystitida.

  Ceftriaxon se používá k léčbě:

  • kapavka;
  • infekce dolních cest dýchacích;
  • kůže;
  • kostní tkáň;
  • klouby
  • pánevní orgány;
  • salmonelóza;
  • sepse;
  • zánět mozku.

  Na jednu láhev medicíny můžete dát z 22 rublů. 50 lahví bude stát 800 - 840 rublů.

  Cefepime je předepsán pro onemocnění:

  • závažné nozokomiální infekce;
  • abscesy;
  • zápal plic;
  • sepse;
  • komplexní onemocnění ledvin;
  • kůže;
  • kosti
  • klouby.

  Cena léku začíná od 103 rublů. na láhev.

  Makrolidy

  Antibiotika během těhotenství jsou předepisována na základě stupně toxicity. Makrolidy jsou skupinou antibakteriálních činidel s nejmenší toxicitou. Princip působení skupiny je bakteriostatický při nízkých koncentracích, při vysoce baktericidních. Mezi vlastnosti této řady patří imunomodulační a protizánětlivé účinky.

  Rozsah makrolidové aktivity zahrnuje:

  • mykoplazmy,
  • anaeroby;
  • chlamydie
  • streptokoky,
  • moraxella;
  • legionella;
  • spirochety;
  • listeria;
  • compilobacter;
  • ureaplasma;
  • pneumokoky.

  Vedlejší účinky při používání makrolidů jsou vzácné, ale může to být:

  • poruchy gastrointestinálního systému;
  • problémy s játry
  • bolesti hlavy;
  • sluchové postižení;
  • alergie.

  Indikace pro použití:

  • syfilis;
  • respirační infekce;
  • záškrt;
  • kožní choroby;
  • chlamydie
  • infekce ústní sliznice;
  • komplikovaná vyrážka na akné;
  • gastroenterocolitis;
  • žaludeční vřed;
  • toxoplazmóza;
  • kryptosporidióza.
  1. Erythromycin je k dispozici ve formě tablet, prášku pro přípravu suspenze, čípků, injekčních látek. Lék často způsobuje poruchy gastrointestinálního systému, v malých množstvích překonává placentu. Cena léku závisí na formě uvolňování, pohybuje se v rozmezí 13-116 rublů.
  2. Josamycin se vyrábí v tabletách a v suspenzi pro perorální podání. Ve srovnání s erythromycinem je snazší trávení, méně závislé na drogách. Používá se hlavně při léčbě chlamydiových infekcí u těhotných žen. Nemá negativní dopad na plod. Cena léku v lékárnách je v cenovém rozpětí 593 - 733 rublů.
  3. Spiramycin je dostupný ve formě tablet, prášku pro suspenzi a injekční látky. Ve srovnání s erythromycinem má větší aktivitu proti určitým streptokokům, je shromažďován ve velkých množstvích ve tkáních a snáze se tráví. Antibiotikum není závislé na jiných léčivech. Hlavní oblastí použití u těhotných žen je léčba toxoplazmózy, kryptosporidiózy. Cena léku začíná od 253 rublů.

  Funkce užívání antibiotik v časném těhotenství

  Antibiotika během těhotenství mohou změnit normální procesy nejen u plodu, ale také v těle nastávající matky.

  Mezi rysy užívání antibakteriálních látek v časném těhotenství patří:

  • zranitelnost imunitního systému během těhotenství;
  • inhibice zdravé střevní mikroflóry;
  • poruchy gastrointestinálního systému;
  • vysoká rizika kandidózy;
  • anomálie ve vývoji a formování dítěte.

  Výběr antibiotika a trvání léčby by měl být proveden lékařem, vycházeje z klinického obrazu choroby, gestačního věku, doprovodných nemocí, s přihlédnutím k laboratorním a klinickým studiím.

  Přijatelné léky v extrémních případech

  V nebezpečných skupinách antibiotik existuje celá řada léků, které jsou v extrémních případech přijatelné. Skupina C potvrdila fakta negativního účinku na plod, ale někdy je vhodné jmenovat tyto léky v poměru přínosů pro ženy, poškození dětí.

  Je možné, že jsou užívány následující léky:

  1. Karbapenemy (imipenem, meropenem). Existují potvrzené informace o teratogenních účincích na zvířata. Jmenování se provádí podle indikací.
  2. Makrolidy (klarithromycin, midecamycin, roxithromycin). Léky mají na zvířatech embryotoxický účinek. Předepisování těhotným ženám je možné, pokud riziko výhody převýší poškození.
  3. Aminoglykosidy (gentamicin). Gentamicin je předepisován těhotným ženám ze zdravotních důvodů.
  4. Fluorochinolony / chinolony (celá skupina). Nezbytné použití není vyloučeno.
  5. Sulfanilamidy (celá skupina). Údaje o škodlivosti skupiny jsou protichůdné. Zakázané léky k přijetí ve třetím trimestru těhotenství v souvislosti s vedlejšími účinky u novorozenců:
  • anémie;
  • žloutenka;
  • nedostatek chuti k jídlu;
  • poškození ledvin
  • poruchy centrálního nervového systému (ko-trimazol).
  1. Anti-TB léky (celá skupina). Mají negativní vliv na psychomotoriku novorozence. Použití ve třetím trimestru těhotenství může vést k postnatálnímu krvácení.
  2. Antimykotika (ketokonazol, natamycin, nystatin, flukonazol). Prostředky nemají prokázaný bezpečný příjem.

  Léky kontraindikované během těhotenství

  Těhotenská antibiotika, která jsou zakázána pro použití, byla testována na zvířatech a existují důkazy o vysoké pravděpodobnosti škodlivých účinků na plod. Poškození způsobené látkami při těhotenství přesahuje pravděpodobný přínos.

  Tyto léky zahrnují nebezpečnou skupinu D a X:

  1. Aminoglykosidy (amikacin, kanamycin, neomycin, tobramycin). Léky překonávají placentu ve velkých množstvích, odhalují vysokou pravděpodobnost negativních účinků na plod.
  2. Tetracykliny (doxycyklin, tetracyklin). Látka má schopnost shromažďovat se v kostní tkáni, zubních pupenech dítěte, deformovat jejich mineralizaci.
  3. Sulfanilamidy (ko-trimazol). Co-trimazol před porodem ve třetím trimestru je zakázán.
  4. Nitroxolin, dioxidin jsou zakázány kvůli odhaleným embryotoxickým a mutagenním účinkům na zvířata.
  5. Chloramphenicol. Látka prochází placentou ve velkých množstvích. Existuje vysoká pravděpodobnost výskytu „šedého syndromu“ - degradace kostní dřeně. Nejnebezpečnější lék pro použití v pozdějších fázích.
  6. Nitrofurany (nifuroxazid, furazidin). Drogy byly zakázány kvůli nepotvrzeným výzkumným údajům.

  Antibiotika a početí

  Poměrně častým problémem je užívání toxických léků, pokud žena ještě neví, o jejím těhotenství netuší. V prvních 14 dnech od početí se vejce k matce neváže.

  Užívání drog, které mohou poškodit budoucí plod, poskytuje v tak krátké době jednu ze dvou možností:

  • další vývoj a formování plodu;
  • smrt plodu, tj. spontánní potrat.

  Kontrola životaschopnosti vajíčka plodu pomůže:

  1. Krevní test na hCG (lidský chorionický gonadotropin) je hormon, který se uvolňuje po oplodnění vajíčka. Normálně, když v prvních dvou týdnech zdvojnásobí svou hodnotu každé 2 dny. Analýza by měla být prováděna několikrát, každé dva dny. Stejné výsledky nebo nižší, než je obvyklé, znamenají selhání oplodnění.
  2. Vaginální ultrazvuk může být proveden po 4 týdnech těhotenství.

  Plánování těhotenství po antibiotikách

  Minimálním termínem pro plánování těhotenství po průběhu užívání antibiotik je jeden menstruační cyklus. Lékaři nazývají optimální období období 3 měsíců, které umožňuje tělu úplně se zbavit intoxikace škodlivými látkami, vyrovnat imunitní obranu a zbavit se účinků terapie.

  Hlavní úkoly při přípravě na těhotenství:

  • obnovení imunity;
  • získání normální mikroflóry v těle.

  Při řešení problémů pomůže každodenní používání mléčných výrobků (tvaroh, jogurt, fermentované pečené mléko, kefír). Je užitečné zahrnout do stravy potraviny bohaté na pektin, kyselinu citronovou a kyselinu askorbovou (kakao, petržel, ořechy, ovoce).

  Jak rychle odstranit antibiotika z ženského těla

  Použití antibiotik vede k intoxikaci těla. Během těhotenství je žena a nenarozené dítě poškozeno.

  Následující pravidla pomohou rychle vyčistit tělo:

  1. Užívat si zvyk pít nejméně 2 litry. tekutiny denně (nejlépe čistá voda).
  2. Každé ráno vypijte sklenici vody při pokojové teplotě na lačný žaludek..
  3. Jíst fermentované mléčné výrobky každou noc (kefír, fermentované pečené mléko, jogurt, tvaroh).
  4. Pravidelně připravujte a pijte čerstvě vymačkané šťávy.
  5. Probiotika (Hilak, Lactobacterin, Bifikol) pomohou rychle obnovit mikroflóru v těle.
  6. Zahrňte do stravy potraviny bohaté na vlákninu - jedná se o zeleninu, ovoce, sušené meruňky, zelení, ovesné vločky, pšeničné otruby.

  Výběr antibiotika nezbytného k léčbě nemoci během těhotenství by měl provádět lékař. Pouze odborník bude schopen posoudit klinický stav, rizika, možné důsledky a učinit v této situaci nejlepší rozhodnutí.

  Design článku: Vladimír Veliký

  Video: Co potřebujete vědět o užívání antibiotik pro těhotné ženy

  Užívání léků a antibiotik během těhotenství a kojení:

  Antibiotika v prvním trimestru těhotenství

  Antibiotika inhibují růst bakterií - příčinu infekčních chorob. Lékaři se obvykle snaží vyhnout se jejich jmenování během těhotenství, zejména v prvním trimestru, ale bohužel se také stává, že se bez nich neobejdete. V jakých případech je jejich přijetí odůvodněné? Mohou negativně ovlivnit dítě? Jaké jsou důsledky léčby antibiotiky? Pokusíme se odpovědět na všechny tyto otázky, rozptýlit obavy a předsudky..

  V jakých případech se neobejde bez antibiotické terapie

  Během těhotenství imunitní obrana těla oslabuje. Jedná se o přirozený mechanismus, který pomáhá chránit plod, protože se jedná o cizí prvek imunitního systému. Proto žena v období těhotenství není imunní vůči nemocem a ještě více - je vystavena riziku akutních respiračních virových infekcí a jiných infekčních chorob. Bez antibiotik s takovými patologiemi, jako jsou:

  • pneumonie, tuberkulóza;
  • hnisavá angína, akutní bronchitida;
  • zánětlivá infekce v ledvinách, genitourinární systém, střeva;
  • chlamydie
  • otrava krve;
  • brucelóza;
  • popáleniny a rozsáhlé rány hnisem.

  Bez řádného ošetření je ohroženo zdraví a život ženy. Proto je použití antibiotické terapie oprávněné. Je také nezbytný v rehabilitačním období po chirurgických zákrokech během těhotenství a v císařském řezu. Drogy jsou vybírány s ohledem na úroveň rizika pro ženu a dítě, gestační věk, faktor laktace atd..

  Proč jsou antibiotika nebezpečná během těhotenství v 1. trimestru?

  Od 1 do 12 týdnů jsou všechny orgány dítěte pokládány a formovány: srdce, mozek, plíce, játra, štítná žláza a pankreas, základy paží a nohou, genitálie, zažívací, dýchací a oběhový systém.

  To je důvod, proč se lékař vždy bude snažit odložit antibiotickou léčbu pro 2 nebo 3 trimestry a nahradit ji symptomatickou terapií nebo topickými léky. Užívání antibiotik v prvním trimestru je odůvodněné, pokud přínosy z nich převyšují možná rizika. Koneckonců, placenta ještě nebyla vytvořena, což znamená, že embryo není chráněno před negativními účinky drog.

  Nekontrolované použití antibiotik má toxický účinek a může způsobit:

  • intrauterinní zpomalení růstu;
  • vrozené infekce a abnormality ve struktuře orgánů;
  • poškození sluchu a zraku;
  • potrat;
  • fetoplacentální nedostatečnost.

  Proto pouze lékař může vybrat antibiotikum po důkladné diagnostice a analýze citlivosti na konkrétní antibakteriální látku. Kromě toho si můžete mezi širokou paletou drog vybrat ty, které jsou schváleny pro použití během těhotenství.

  Jaká antibiotika mohou těhotným ženám v prvním trimestru

  Všechna léčiva se podrobují zvláštním bezpečnostním studiím, podle výsledků kterých lze rozdělit do 5 skupin:

  1. Skupina A - absolutně bezpečná, jak dokládají kontrolované studie zahrnující těhotné ženy.
  2. B - neovlivňují plod podle výsledků testování na zvířatech, experimenty s účastí lidí nebyly provedeny.
  3. Studie C - na zvířatech odhalily možnost nepříznivých účinků na plod, nebyly provedeny žádné studie na lidech, avšak potenciální přínos léku může odůvodnit riziko jeho použití.
  4. D - existují důkazy o negativních dopadech na lidský plod získaných na základě výzkumu nebo v praxi.
  5. X - během klinických studií byly zjištěny abnormality ve vývoji plodu, riziko použití během těhotenství přesahuje potenciální přínos.

  Mezi antibiotika neexistují žádná, která by patřila do skupiny A. Proto může během těhotenství předepisovat léky skupiny B nebo C. Specializují se na peniciliny, cefalosporiny a makrolidy..

  Seznam antibiotik povolených v 1. trimestru

  PenicilinyCefalosporinyMakrolidy
  PřípravyAzlocillin, Amoxicillin, Ampicillin, OxacillinCefuroxim, cefazolin, cefotaxim, cefaclor, cefepimeErythromycin, Azithromycin, Josamycin
  Kategorie zabezpečeníBBB
  Proti tomu, co je efektivníStafylokoky, enterokoky, streptokoky, listérie, klostridie a výsledná meningitida, salmonelóza, kožní infekce, zánět mandlí, průdušky.Meningitida, močové a respirační infekce, sepse, kožní léze.Kožní patologie, pneumonie, chlamydie, kapavka, mykoplazmóza, infekce Helicobacter pylori proti žaludečním vředům, toxoplazmóza.
  Jak ovlivňují plod?Pronikejte placentou, ale nepoškozujte orgány a systémy plodu.Je schopen projít placentou v nízkých koncentracích, není to nebezpečné pro nenarozené dítě.Žádné údaje o zvýšení počtu vrozených malformací.
  Vedlejší účinky u těhotnýchAnémie, alergie, bolesti hlavy, poruchy stolice.Zvracení, průjem nebo zácpa, cholestáza, anémie, leukopenie.Alergická reakce, poruchy trávení, dysfunkce jater, nevolnost a zvracení.

  Peniciliny jsou vysoce účinné proti stafylokokům a používají se při přípravě na profylaktické operace. 3. a 4. generace cefalosporinů dobře zvládají gonokoky, pneumo- a meningokoky, odborníci úspěšně používají k léčbě žen během těhotenství a v rehabilitačním období po císařském řezu, protože neovlivňují laktaci.

  Josamycin je nezbytný pro léčbu chlamydií, kapavek a syfilis u těhotných žen. Erytromycin je jediný, který nepřechází do mateřského mléka, proto je při kojení absolutně bezpečný..

  Výběr nástroje závisí na výsledcích analýzy citlivosti na antibiotika. Pouze v naléhavých případech je možné brát drogy se širokým spektrem účinku.

  Co je přísně zakázáno

  Do léčby nemocí do 12 týdnů těhotenství by neměly být kategoricky zařazeny následující skupiny antibiotik:

  • Karbapenemy, protože existují potvrzené důkazy o jejich teratogenních účincích na zvířata.
  • Klarithromycin související s makrolidy je během těhotenství zakázán, protože je pro embryo toxický.
  • Tetracykliny - hromadí se v kostní tkáni dítěte, mají škodlivý účinek na játra, narušují mineralizaci zubů.
  • Aminoglykosidy - ve vysokých koncentracích pronikají placentou a mají toxický účinek.
  • Fluorochinolony - narušují vývoj chrupavky.

  Tato antibiotika v prvním trimestru těhotenství mohou způsobit spontánní potraty, blednutí plodu a genetické mutace. Jejich pozdější přijetí nezpůsobí smrt dítěte, ale vyvolá vážné porušení zdraví novorozence..

  Mnoho léků není schváleno pro použití u těhotných žen, protože nebyly provedeny žádné kontrolované studie týkající se jejich bezpečnosti. Jsou to nitrofurany, chinolony, glykopeptidy.

  Vzal jsem antibiotika, když jsem nevěděl, že jsem těhotná: co dělat

  S největší pravděpodobností se to stalo před 3-4 týdny těhotenství. Je obtížné předvídat účinek antibiotik během těchto období. Na jedné straně placenta dosud nebyla vytvořena a embryo je bezbranné proti vlivu negativních faktorů. Současně se ale vyvíjí i mimo krevní oběh běžný s matkou, takže se k tomu antibiotikum prostě nemůže „dostat“.

  V žádném případě to není důvod k ukončení požadovaného těhotenství. Doporučujeme však stále informovat lékaře o léčbě, provést další ultrazvukové vyšetření a provést hCG test za účelem zjištění možného porušení dynamiky vývoje embrya..

  Plánování těhotenství po užívání antibiotik

  Pokud žena nebo její partner podstoupil antibiotickou terapii, početí by mělo být odloženo o 3 měsíce. Během této doby zbytky léčiv zcela opustí tělo, posílí imunita a těhotenství bude pokračovat bez komplikací.

  Na co ještě zapomenout

  • Antibiotika nepůsobí na viry, takže při obvyklém nekomplikovaném ARVI není jejich příjem opodstatněný ani při vysoké teplotě.
  • Sledujte dávkování. Snížením, aby se snížilo riziko, si ublížíte: patogeny „si zvyknou“ na antibiotikum a ztrácí na něj citlivost.
  • Zeptejte se svého lékaře na nutnost současného podávání s probiotiky a látkami, které normalizují trávení, protože poruchy stolice během těhotenství s antibakteriální terapií nejsou neobvyklé.
  • I když jste během těhotenství museli podstoupit antibiotickou terapii, nezoufejte. Stres jen zhorší vaše celkové zdraví. Moderní léky mají krátký seznam vedlejších účinků a mají minimální účinek na nenarozené dítě..

  Znovu připomínáme, že nezávislý výběr a podávání antibiotik během těhotenství je nepřijatelný! Aby nedošlo k poškození sebe a vašeho nenarozeného dítěte, poraďte se s gynekologem, který je těhotný, o výběru léčivých přípravků.

  Články O Neplodnosti