Hlavní Zdraví

Nižší bolest břicha v časném těhotenství

První trimestr je nejdůležitější období ve všech devíti měsících těhotenství. V tuto chvíli jsou položeny všechny vnitřní orgány plodu. Srdce, ledviny, játra, plíce a mozek se vytvoří do dvanácti týdnů a jakýkoli negativní dopad v tomto bodě může nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte..

Blaho dítěte je do značné míry určeno zdravotním stavem jeho matky. Každá těhotná žena by chtěla strávit první trimestr v tichu a pohodlí, aniž by se o nic starala. Bohužel v tuto chvíli si mnoho nastávajících matek stěžovalo na různé druhy nepohodlí v podbřišku. Bolest, nepříjemné brnění a další pocity mohou vážně komplikovat průběh časného těhotenství. Co se stane a proč žaludek v tomto období bolí?

Příčiny nižší bolesti břicha v časném těhotenství

Odborníci identifikují několik podmínek, které vedou ke vzniku nepříjemných pocitů v podbřišku:

Hrozba potratu

V tomto stavu bude bolest tahat a vrací se zpět do dolní části zad a tříselné oblasti. Bolestivé pocity, silné nebo mírné, přetrvávají po dlouhou dobu a po odpočinku nebo nočním spánku nezmizí. Tento stav v časných stádiích těhotenství může vést k spontánnímu potratu. Podle statistik se 80% všech potratů vyskytuje před 12 týdny a téměř vždy jim předchází tažné bolesti v podbřišku. Tyto příznaky jsou často doprovázeny krvavým výtokem z genitálního traktu, což naznačuje nástup oddělení chorionu (místo plodu). Hrozba potratu je vážným stavem, a proto by u každé nepochopitelné bolesti v dolním břiše měla žena určitě vyhledat lékaře..

Samostatně stojí za zmínku takový jev, jako je periodické tonizování dělohy. V časných stádiích těhotenství se tento stav také cítí s mírnou bolestí v dolním břiše. Nemá cenu se bát. Děloha, jako každý svalnatý orgán, se čas od času stahuje, ale ne vždy to vede k potratu nebo předčasnému porodu..

Jak odlišit normu od patologie? Pravidelné tónování dělohy, které není spojeno s hrozbou potratu, není nikdy doprovázeno špinením. Těžká bolest v tomto stavu není pozorována. Zdraví nastávající matky zůstává normální a jen nepatrně se obává drobného popíjení slabin a dolní části zad. Zároveň bolestivé pocity netrvají příliš dlouho a rychle prochází po odpočinku nebo změně polohy těla. Tato situace nevyžaduje žádné ošetření a je považována za normální během těhotenství..

Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je stav, při kterém k uchycení vajíčka plodu dochází mimo děložní dutinu. Embryo obvykle zůstává na stěnách vejcovodů, méně často ve vaječnících nebo v břišní dutině. V tomto stavu je bolest lokalizována v dolním břiše pouze na jedné straně. Příznaky této choroby se objevují v období 6 až 7 týdnů - v této době se v ní zaplní embryo připojené k vejcovodu. Dochází k prasknutí trubice, které je doprovázeno krvácením do břišní dutiny a silnou bolestí v dolním břiše. Celkový stav se prudce zhoršuje, slabost, závratě, objevují se zimnice, stoupá tělesná teplota.

Mimoděložní těhotenství lze poznat mimoděložní těhotenství. Při vyšetřování pacienta může mít gynekolog rovněž podezření na tuto patologii. Mimoděložní těhotenství je stav, který je nebezpečný pro život a zdraví ženy. Když se objeví první příznaky nemoci, měli byste okamžitě vyhledat lékaře nebo zavolat záchranný tým doma.

Střevní nemoc

Příčinou náhlé bolesti v podbřišku může být jakékoliv onemocnění gastrointestinálního traktu. Při kolitidě (zánět tlustého střeva) je bolest obvykle lokalizována vlevo a je doprovázena nadýmáním a nadýmáním. Zácpa může vést k bolestivým pocitům - běžný problém nastávajících matek. A konečně, různé otravy jídlem, doprovázené průjmem, mohou také způsobit bolest v oblasti pod pupkem.

Obyčejné přejídání se může stát příčinou bolestivých pocitů, zejména při konzumaci kořenitých, slaných a smažených potravin. V tomto případě těhotná žena jasně spojuje svůj stav s předchozím jídlem a může dokonce zjistit, který konkrétní produkt způsobil malátnost. Takové bolesti zpravidla zmizí samy během několika hodin bez velkého ošetření..

Zánět močových cest

Cystitida, zánět močového měchýře, může způsobit bolest v podbřišku. Na pozadí těhotenství klesá imunita nastávajících matek, což přirozeně vede k exacerbaci mnoha nemocí. Existuje tedy cystitida, která, pokud se neléčí, může vést k rozvoji pyelonefritidy a dalších komplikací. Kromě bolesti břicha je cystitida charakterizována bolestivým, častým močením. Ve vzácných případech se může objevit horečka a zimnice..

Chirurgická onemocnění

Během těhotenství se často vyskytuje akutní apendicitida, cholecystitida, peptický vřed a další patologické stavy. V mnoha případech je u žen bolest v těchto stavech lokalizována v dolním břiše a je považována za zánět dělohy, přívěsky nebo patologii těhotenství. Přesná diagnóza může být provedena chirurgem po prohlídce pacienta. Pokud máte podezření na některou z těchto chorob, neodkládejte se na konzultaci s lékařem.

Co dělat, když váš žaludek bolí v časném těhotenství?

Každá nastávající matka by to měla vědět: bolest v podbřišku je příležitost k okamžité konzultaci s lékařem. Není zdaleka vždy doma, abyste mohli určit, co se stane nastávající matce. Přesná diagnóza může být provedena pouze po osobním vyšetření specialisty, stejně jako při ultrazvukovém vyšetření. Pokud neexistuje způsob, jak si okamžitě domluvit schůzku s lékařem, musíte zavolat sanitku doma nebo přejít na nejbližší feldsher místo.

Léčba bolesti v podbřišku bude záviset na příčině, která vedla k jejich vzhledu. V případě hrozícího nebo počátečního potratu jsou předepsány léky, které vám umožňují prodloužit těhotenství na čas předepsaný přírodou. Za tímto účelem lze použít hormonální látky (progesteronové přípravky) v tabletách nebo čípcích. Antispasmodics se používá k úlevě od bolestivých pocitů (No-shpa, drotaverin, papaverin). Dobrý účinek byl pozorován při použití hořčíkových přípravků (Magne B6, Magnelis a další). Pro zlepšení celkového stavu a zvýšení imunity se doporučuje, aby nastávající matky absolvovaly kurz multivitaminů určených speciálně pro ženy v zajímavém postavení..

Mimoděložní těhotenství, jako jsou akutní chirurgické patologie (zánět slepého střeva, cholecystitida), lze vyléčit pouze jedním způsobem - na operačním stole. Čím dříve je pomoc nastávající matce poskytnuta, tím vyšší je pravděpodobnost udržení zdraví a zabránění rozvoji komplikací. U těžkých onemocnění střev, ledvin a močového měchýře, doprovázených zhoršením celkového stavu, je těhotná žena hospitalizována ve specializovaném oddělení.

Při výskytu bolesti v podbřišku by nastávající matka neměla panikařit. Nejprve se musíte uklidnit a vyrovnat dýchání, změnit polohu těla a dostat se pohodlně. Můžete stát pod teplou (ne horkou!) Sprchou, vypít infuzi valeriány nebo mateřské. Léky proti bolesti nemůžete užívat bez lékařského předpisu - některé z nich negativně ovlivňují plod a mohou způsobit vrozené vady. Pokud tato opatření nepomohou a bolest břicha se postupem času zesiluje, měli byste se poradit s gynekologem nebo chirurgem.

Nižší bolest břicha v časném těhotenství

Důvod, proč žaludek bolí v časných stádiích těhotenství, se ne vždy stává ohrožením. Bolest může být způsobena chorobami zažívacího traktu. Nezapomeňte, že nástup těhotenství je doprovázen silnou hormonální restrukturalizací, proto existuje vysoké riziko exacerbace chronických patologií nebo vývoje nových.

Fyziologická (přirozená) bolest během těhotenství

Může žaludek z fyziologických důvodů bolet na začátku těhotenství? Ano, to není vyloučeno. A ve většině případů žaludek bolí v prvních dnech těhotenství z úplně přirozených důvodů. Žena by se tím neměla bát. Fyziologická bolest nezpůsobuje mnoho nepříjemností a je pro ni téměř neviditelná.

V prvním týdnu těhotenství může dojít k bolesti v důsledku procesu zavádění vajíčka plodu do sliznice endometria. Někdy je doprovázeno mírným krvácením: žena si může na spodním prádle všimnout trochu krve. A toto neplánované krvácení může naznačovat, že je těhotná.

V prvním měsíci těhotenství je bolest v podbřišku způsobena významnou tvorbou progesteronu a dalšími změnami v těle. To vše nevyžaduje lékařské ošetření a nemělo by vyděsit ženu.

Bolest doprovázející těhotenství

Ale v raných stádiích těhotenství může bolest břicha ohrožovat její další vývoj. Během prvního trimestru těhotenství je možné diagnostikovat:

 • Zmrazené těhotenství. Tento stav je charakterizován zastavením vývoje plodu a jeho smrtí. Existuje přirozený potrat plodu, který je doprovázen bolestivými křečemi v dolním břiše.
 • Mimoděložní těhotenství. K upevnění a vývoji vajíčka plodu dochází v dutině vejcovodu. Při překročení jeho průměru dojde k mezeře, která je doprovázena silným bolestivým syndromem.
 • Hrozby pro potrat. Někdy bolí břicho v prvních týdnech těhotenství s rozvojem hrozby spontánního přerušení těhotenství. V tomto případě dochází k oddělení vajíčka, doprovázenému nejen bolestí, ale také přítomností krvavého výboje. Může to být mírné mazlení, stejně jako úplné krvácení. Síla bolestivých pocitů se také může lišit. Léčba zahájená včas může plod v určitých případech zachránit..
 • Cysty corpus luteum. Korpus luteum se používá k udržení těhotenství na začátku jeho vývoje. Jeho úkolem je produkce progesteronu, dokud není dokončena tvorba placenty. Vznik cysty je doprovázen tažnými bolestmi. Cysta nevyžaduje léčbu, ale může prasknout v důsledku významné fyzické námahy. Sexuální kontakt může způsobit narušení integrity. Příznaky jsou zcela specifické - silná bolest, silné vnitřní krvácení.

Možné nemoci s bolestmi břicha

Kromě gynekologických problémů se u ženy mohou vyvinout další nemoci, které nesouvisejí s vývojem těhotenství.

Syndrom dráždivého tračníku

Pokud má žena na začátku těhotenství bolesti žaludku a syndrom bolesti po uvolnění střeva oslabí, může být příčinou syndrom dráždivého tračníku. Další příznaky mohou zahrnovat:

 • průjem / zácpa;
 • nadýmání;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • obsah ve stolici slizních částic;
 • neustálé nutkání k defekaci.

Léčba nemoci je následovat dietu. Doporučuje se, aby těhotná žena vypila co nejvíce čisté vody, snížila a pokud možno úplně opustila kofein a zvýšila množství potravin obsahujících vlákninu..

Divertikulitida

Někdy bolí žaludek během těhotenství v časných stádiích v důsledku vývoje divertikulitidy. Toto onemocnění je doprovázeno tvorbou kulovitých tobolek na sliznici tlustého střeva, které se pak infikují a zanícují v důsledku infekce stolicí..

Příznaky divertikulitidy jsou:

 • zvýšení celkové tělesné teploty;
 • nevolnost končící zvracením;
 • křeče
 • zácpa.

Léčba nemoci by se měla zabývat specialista. Lékař může předepsat antibiotika a léky proti bolesti s ohledem na vyvíjející se těhotenství, stejně jako na dodržování klidného stavu postele a tekuté stravy. Ve výjimečných případech, pokud onemocnění ohrožuje vývoj těhotenství, lze terapii provádět v nemocnici.

Apendicitida

Akutní zánět slepého střeva je dalším důvodem, že v břiše se může v počátečních stadiích těhotenství vyskytnout specifická bolest. Toto onemocnění je velmi nebezpečné a vyžaduje okamžité chirurgické ošetření..

Mezi příznaky slepého střeva patří:

 • Náhle se rozvíjející syndrom bolesti lokalizovaný v pupeční oblasti. Později byl celý žaludek bolestivý a několik hodin po začátku útoku se mu to podařilo. Bolest je konstantní a otravná.
 • Horečka, někdy doprovázená nevolností a zvracením.
 • Oblast lokalizace bolesti závisí na umístění zaníceného dodatku. Pokud je umístěna pod játry, je bolest stanovena v pravém horním břiše. Když opustí cecum, bude nemocný na pravé straně dolní části zad. Někdy bolest přebírá celý žaludek.

Ostré zastavení bolesti naznačuje průlom v zaníceném dodatku. Když se takové příznaky objeví, těhotná žena potřebuje okamžitou hospitalizaci.

Exacerbace peptického vředu

V prvních týdnech těhotenství mě bolí žaludek, co by mohlo být příčinou? Změna hormonálního pozadí může vyvolat exacerbace ulcerativní patologie. V tomto případě bolest břicha nastane několik hodin po jídle.

Exacerbace vředu je doprovázena docela typickými příznaky: konec záchvatu bolesti je bohatý na zvracení, které přináší úlevu, hlavně bolestivost je určována ve středním horním břiše, někdy v hypochondrii, zřídka v dolním břiše..

Zesílení bolesti je zaznamenáno při fyzické námaze a poněkud odezní v poloze s nohama zvednutými do žaludku. Trvalá bolest je typická pro vředy pronikající slinivkou.

Proč žaludek bolí během těhotenství a jak zmírňuje bolest

Bolest břicha během těhotenství - norma a patologie

V ženském životě je těhotenství samozřejmě velmi zodpovědné období. Proto je velmi důležité vždy poslouchat svůj stav, abyste v případě potřeby včas vyhledali lékařskou pomoc. Poměrně často během těhotenství existují bolesti, které způsobují nepohodlí, ale ne vždy naznačují žádné patologie a hrozby.

Je třeba si uvědomit, že během těhotenství se velmi často vyskytuje bolest břicha kvůli zažívacím potížím, takže je třeba sledovat stravu. Na pozadí hormonálních změn může být proces trávení narušen. Mezi další příznaky může patřit pálení žáhy a ztráta chuti k jídlu..

Kromě toho se vyskytuje tažná bolest v souvislosti s růstem dělohy. Orgán vyvíjí tlak na okolní tkáně, které způsobují výrony a svaly. Během pohybu se takové nepohodlí může prohloubit, ale nepředstavuje hrozbu pro těhotenství. Bolest může nastat v důsledku pohybů plodu..

Bolest břicha během těhotenství v počáteční fázi je ve většině případů považována za normu. Ale někdy bolest signalizuje nebezpečí.

Nebezpečné příčiny bolesti břicha u těhotné ženy

Příčiny bolesti břicha během těhotenství se mohou velmi lišit, ale následující příznaky jsou nebezpečné:

 • Křečovité bolesti krvavým výtokem, které ukazují na placentární narušení a spontánní potrat, který začal. Patologii lze vyvolat zvýšenou fyzickou aktivitou, traumatem břicha nebo hypertenzí. V takovém případě můžete dítě zachránit pouze s neodkladnou lékařskou péčí..
 • Kreslení konstantní bolesti se sklonem k zesílení. Jsou hrozbou potratu..

Proč v časných stadiích těhotenství bolí spodní břicho

Příčiny bolesti v počáteční fázi těhotenství lze rozdělit do následujících typů:

 • Porodnictví, které přímo souvisí s těhotenstvím.
 • Neporodnické, které jsou způsobeny patologiemi jiných orgánů.

První bolest břicha během těhotenství se může objevit týden po oplodnění. Syndrom bolesti obvykle není silný a je často spojen s premenstruačním syndromem. Nejčastější příčinou mírné bolesti v podbřišku v počátečním stádiu těhotenství je hormonální restrukturalizace. Jinými slovy, bolest je spojena se zvýšením progesteronu v krvi..

Bolest žaludku může být způsobena mimoděložním těhotenstvím. K tomu dochází, když se vajíčko plodu připevní ve vejcovodech, nikoli v děloze. Proces růstu vajíček je doprovázen tažnými bolestmi. Pokud mimoděložní těhotenství není včas detekováno, následuje prasknutí vejcovodu. Patologie vyžaduje operaci.

Pokud má žena ovariální cystu, může také vyvolat bolest, i když obvykle nepředstavuje hrozbu pro těhotenství. V tomto případě to bolí na jednom místě a bolest se zesiluje po dlouhých procházkách, zvedání závaží nebo sportu.

Protože imunita ženy během těhotenství je oslabena, mohou nastat exacerbace chronických onemocnění a na pozadí různých infekcí se mohou vyvíjet zánětlivé procesy. Nejčastěji se bolesti břicha během časného těhotenství vyskytují v dolní části břicha s cystitidou. Dalším příznakem cystitidy je časté bolestivé močení. Snížení imunity může také vést k exacerbaci pyelonefritidy. S touto patologií vyzařuje bolest v bederní oblasti dolní část břicha.

Kreslení bolesti v podbřišku ve druhém a třetím trimestru těhotenství

Kreslení bolesti ve druhém a třetím trimestru jsou často považovány za normu. Jsou spojeny s protahováním muskulo-vazového aparátu, který podporuje dělohu v normálním umístění. Navíc se zvýšením dělohy se zvyšuje zatížení střev a dalších orgánů trávicího systému. To může způsobit narušení trávicího procesu, zácpu, nadýmání, nadýmání, což vyvolává bolest v podbřišku. Také bolest žaludku se může objevit na pozadí fyzického a nervového přetížení.

Nebezpečným stavem je hypertonicita dělohy, ke které může dojít v druhé polovině těhotenství. Tato podmínka je nebezpečná z důvodu rizika potratu nebo předčasného porodu. Při vyšetření není možné detekovat bolest při tahu, a proto, když se žena stěžuje na nepohodlí, je předepsán ultrazvuk.

Co dělat, když těhotná žena má bolesti žaludku

Velmi často vyvstává otázka, co dělat v případě bolesti břicha během těhotenství. Nejprve si uvědomte, že při silných bolestech musíte naléhavě vyhledat lékaře. Pouze včasná pomoc zachrání dítě. Ve všech ostatních případech se musíte pokusit zjistit příčinu bolesti.

V případě otravy, přejídání nebo toxikózy

Pokud během těhotenství dojde k otravě, je třeba zavolat sanitku. Před příjezdem lékaře byste měli vzít sorbent (aktivní uhlí, Smecta, Enterosgel atd.) A pokusit se vypít co nejvíce vody..

Předehřívání během těhotenství je nepřijatelné. Může nejen vyvolat nepříjemné příznaky, včetně bolesti břicha, ale může také vést ke zvýšení celkové hmotnosti plodu, což zrození zkomplikuje. Proto by se neměla vyvstávat otázka, co dělat při přejídání.

Při toxikóze se doporučuje jíst často, ale ve velmi malých porcích. Kromě toho byste měli minimalizovat fyzickou aktivitu, ale často chodíte na čerstvý vzduch. Chcete-li očistit tělo toxinů, zkuste pít co nejvíce čisté vody..

Bolest břicha s nadýmáním

Zvýšená nadýmání během těhotenství může způsobit bolest v podbřišku. Kromě toho, s nadýmáním se krevní tlak může zvyšovat, dochází k rychlému tepu a dušnosti. To jsou docela nepříjemné příznaky, které mohou výrazně zhoršit pohodu ženy..

Ke snížení nadýmání by měla být strava normalizována kvalitativně i kvantitativně. Během těhotenství by menu mělo obsahovat potraviny obsahující vlákninu. Předehřívání, jak již bylo uvedeno, by mělo být vyloučeno. Dobrým způsobem, jak normalizovat trávicí systém, je cvičení. Takový komplex by měl vytvořit lékař v souladu s individuálními charakteristikami ženy. Díky gymnastice bude možné zlepšit pohyblivost střeva a zbavit se zácpy.

Tréninkové zápasy

Tréninkové zápasy probíhají v posledním trimestru. Připravují tělo k porodu a nenesou hrozbu potratu. Normálně nejsou doprovázeny bolestí, i když se v přírodě křečí. Vzhledem k individuálním charakteristikám těla si některé ženy nemusí všimnout falešných kontrakcí. Může to být způsobeno tím, že napínání svalů břicha je v posledním měsíci těhotenství znepokojivější. Ke stabilizaci stavu během tréninků by si měly lehnout a pokusit se uvolnit svaly. Pokud napětí přetrvává, doporučuje se teplá sprcha..

Co absolutně nelze udělat těhotným

Po potvrzení těhotenství byste měli nejprve opustit špatné návyky, normalizovat životní styl a začít sledovat stravu. Kouření, užívání drog a alkoholu by mělo být zcela vyloučeno. Škodlivé návyky zpožďují vývoj plodu a vedou ke vzniku vrozených anomálií u dítěte.

Všechna zpracovaná jídla a konzervanty by měla být z nabídky vyloučena. Uzené maso by mělo být ve stravě minimalizováno a snížena spotřeba čaje a kávy. Kromě toho během těhotenství nemůžete navštívit solárium, osprchovat se a rentgenovat. Nežádoucí létají v letadle.

Prevence je klíčem ke zdraví matky a dítěte

Hlavní prevencí rozvoje mnoha patologií je správný životní styl. Během těhotenství je třeba mít na paměti odpovědnost za život a vývoj nové osoby.

To znamená, že potřebujete:

 • Minimalizujte fyzickou aktivitu a vyhněte se únavě a přepracování.
 • Sledujte možné komplikace chronických onemocnění.
 • Pravidelně navštěvujte gynekologa a proveďte všechny potřebné testy, dodržujte lékařský předpis.
 • Jezte správně.
 • Rychle léčte nachlazení.

Během těhotenství bolí břicho

Mnoho nastávajících matek během těhotenství, v raných stádiích, si uvědomuje, že často mají nižší bolesti břicha. Takové příznaky mohou být, jako je tomu u normálního vývoje těhotenství, a signalizovat, že existuje patologie a že je naléhavě nutné přijmout opatření.

Velmi mnoho lidí se zajímá o otázku - proč žaludek bolí během těhotenství a co s tím dělat? Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte pochopit důvody. Všechny důvody, proč se bolest může vyskytnout, jsou rozděleny do několika skupin - je to porodnická (ta bolest přímo souvisí s vaším stavem), nikoli porodnická (bolest spojená s exacerbací chronické nebo žádným způsobem související s těhotenstvím nebo jinými nemocemi)..

Příčiny spojené s těhotenstvím (porodnictví).

 1. Mimoděložní těhotenství. Podobná situace nastává, když se vajíčko plodu váže mimo dělohu, na vejcovody, na vaječníky, děložní hrdlo nebo na břišní orgány. Tento vážný důvod, proč často břicho bolí, takové těhotenství ohrožuje zdraví a život ženy. Břicho v raných stádiích se začíná táhnout nebo bolavé, postupně se pocit bolesti stává silnějším a cítí se pouze na jedné straně.
 2. S hrozbou potratu. Tón dělohy se zvětšuje, bolest bolavá v přírodě, pocit pocitu těžkosti, který může dát dolní části zad. Když vezmete pilulky, bolest může na chvíli zmizet, ale pak se vše znovu obnoví. V průběhu času bude bolest nabírat křeče, může se objevit krevní výboj.
 3. Nevyvíjející se těhotenství.
 4. Když všechno půjde bez komplikací, bolest může být způsobena poruchou zažívacího traktu.
 5. Protažení vazového aparátu břišní dutiny. Důvodem je skutečnost, že se děloha začíná zvětšovat a stahovat všechny vazy spolu s ní. To vede k nepohodlí v podbřišku..
 6. Chirurgická patologie.

Zaprvé, během těhotenství se tělo začíná zcela přestavovat, aby přijalo nový život a staralo se o něj. Bolest je proto zcela normální.

Břicho bývá často během těhotenství způsobeno změnou stravy. Když se režim změní, velké množství konzumace slaných, kyselých, sladkých nebo jiných neobvyklých potravinářských výrobků - to vše může vést k nadýmání. Střevní motilita je narušena, gastritida se zhoršuje - to vše jsou příčiny bolesti břicha.

Změna stravy může ovlivnit zdraví.

Důvody neposkytnutí.

 1. Cystitida. Imunitní systém se během těhotenství snižuje. Tlak dělohy na močový měchýř v důsledku podchlazení zvyšuje použití nevhodného spodního prádla. To vše může vyvolat výskyt cystitidy, tj. Zánětu močového měchýře. Bolest v dolní části břicha má zároveň pocit střihu a šití, často dochází k močení. K tomu dochází v časném těhotenství..
 2. Může se také vyvinout apendicitida..
 3. Střevní obstrukce.
 4. Cholecystitida.

Všechny tyto nemoci mohou být doprovázeny nejen bolestí v podbřišku, ale také celkovým zhoršením. Teplota se může zvýšit, někteří začnou zvracet.

Může snížit břicho

Pro takové příznaky a akutní bolest vyhledejte lékařskou pomoc.

Životní styl ženy

Těhotenství není nemoc - je to normální fyziologický stav ženy. V každém případě však nese silný fyzický a emoční stres.

Co by měla těhotná žena udělat, aby se zabránilo bolesti v břiše a dalším nepříjemným následkům:

 • je nutné přísně dodržovat doporučení lékaře;
 • musíte provést všechny potřebné testy včas;
 • vyhnout se stresovým situacím;
 • podstoupit ultrazvuk, sledovat vývoj dítěte;
 • ovládejte svoji váhu, když přibýváte na váze příliš pomalu nebo naopak, příliš rychle - musíte se poradit s gynekologem;
 • musíte vytvořit příjemnou atmosféru, trávit více času v přírodě, nemyslet na špatné.

Nastávající matka je přísně zakázána:

 • přehřátí (nemůžete se opalovat, jít do parní místnosti atd.);
 • super Boží;
 • zůstaňte v dusno místnosti po dlouhou dobu.

U žen během těhotenství, zejména v raných fázích, je důležitý zdravý spánek, který by měl trvat nejméně devět hodin. Aby se předešlo zažívacím potížím a aby nedošlo ke zranění žaludku nebo žaludku, je nutné normalizovat jídlo.

Dostatek spánku

 1. Strava by měla být diverzifikována. Zahrňte do svého jídelníčku potraviny, které obsahují vitamíny a minerály. Bílkoviny, tuky, uhlohydráty, zelenina, ovoce - to vše by mělo představovat alespoň 50% stravy.
 2. Odborníci často doporučují přechod na čtyři jídla denně (v prvním trimestru). Zkuste konzumovat více potravin, jako jsou ryby, maso, mléčné výrobky (přírodní), cereálie, luštěniny atd..
 3. Aby se ženám v tomto období usnadnilo, potřebuje tělo mnohem více vápníku, jódu, vitamínů, železa, zinku.

Zakázané produkty:

 • ostré koření, koření: jejich příjem vede k otoku končetin, vnitřních orgánů;
 • jakékoli konzervy, konzervy: obsahují hodně octa, konzervační látky - mohou inhibovat syntézu proteinů;
 • sycené nápoje, omáčky: obsahují mnoho barviv, konzervačních látek, zahušťovadel a příchutí;
 • Fast Food;
 • káva, černý čaj, čokoláda.

V tabulce jsou uvedeny běžné příčiny bolesti..

Proč to bolíPopisJak často
GastritidaŽeny často jedí hodně slané, sladké, mastné. To přispívá k zhoršení chronických onemocnění. Pálení žáhy, žaludeční potíže..Od 15 - 25%
CystitidaV případě nedodržení osobní hygieny a nepozorného přístupu ke zdraví člověka se cystitida zhoršuje.Od 20 - 30%
Patologie vývoje (mimoděložní těhotenství)Když plod nevstoupí do dělohy, začne se vyvíjet jinde. Protože není dostatek prostoru, roste plod, začíná nepříjemná bolest v podbřišku. Při prasknutí tkání se bolest zesiluje, v takových okamžicích může žena ztratit vědomí.Od 20 - 30%
VymknutíBěhem těhotenství v počátečních stádiích se tělo mění, bolest v dolním těle je zaznamenána.patnáct%
NadýmáníTakže existuje změna v preferencích chuti, něco nemusí být vhodné. Někdo začne jíst všechno. Břicho se zvětší, objeví se nepohodlí.10%

Odvolání na tradiční medicínu

Když je žena těhotná a bolesti břicha nesouvisí s patologií vývoje dítěte, nedochází k ostrým bolestem ani těžkému krvácení a v důsledku podvýživy dochází k nadýmání, můžete bolest zmírnit bylinnými infuzemi.

 1. Vezměte jednu lžíci semen koriandru, sekejte.
 2. Nalijte sklenici horké vody.
 3. Vařte několik minut.
 4. Po namáhání a pití pokaždé před jídlem.

Další recept, který pomůže vyhnout se tahání pocitů v podbřišku v časných stádiích těhotenství. Základní ingredience:

Máte-li gastritidu a nízkou kyselost nebo zácpu, pak několikrát denně musíte takovou infuzi vzít.

 1. Dvě polévkové lžíce drcených listů hodinek nalévají horkou vodu.
 2. Trvejte na tom alespoň hodinu.
 3. Po filtraci můžete pít.

Preventivní opatření

V závislosti na tom, proč dolní část břicha bolí v časných stádiích těhotenství, je také nutné stanovit preventivní opatření. Pokud je to mírně nepříjemný pocit způsobený neomezeným příjmem potravy, nebo si všimnete, že po určitém produktu žaludek nevyjadřuje potěšení, měli byste přestat brát takové jídlo. Měli byste diskutovat o své stravě s odborníkem..

Pokud víte, že trpíte chronickým onemocněním, které se během těhotenství zhoršuje, měli byste se předem poradit se svým lékařem a určit preventivní opatření, která přijmete..

Je třeba objasnit, zda jste vystaveni mimoděložnímu těhotenství nebo jiným nepříjemným následkům. Pokud dříve došlo k potratu, měla by být plánována druhá s lékařem. Je také nutné vést zdravý životní styl..

O autorovi: Olga Borovikova

Snížení bolesti břicha v časném těhotenství: příčiny a první pomoc

Počáteční fáze těhotenství se vyznačují četnými změnami v těle ženy. Různé nepříjemné pocity, které jsou lokalizovány nejen v dolní části zad, ale na pravé a levé dolní části břicha, často dělají budoucí matku výstrahou.

Některé pocity mohou naznačovat fyziologické procesy, které žena zažívá. Pokud ale bolesti táhnou, jsou ostré, silné, křeče nebo neustále bolavé, jsou pro ženu alarmujícím signálem k návštěvě u lékaře. Opravdu, kromě hormonálních změn a exacerbace jakýchkoli chronických onemocnění, může bolest v dolním břiše v časném těhotenství naznačovat závažnou patologii, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. V každém případě by žena měla kontaktovat odborníky a podrobně popsat její stav.

Charakter

Předčasné těhotenství je obvykle charakterizováno gynekologickou a negynekologickou bolestí. V prvním případě může být bolest tažná i bolestivá a ostrá, silná a křečovitá. To může naznačovat normální procesy v těle těhotné ženy a patologii související s jejím průběhem. Non-gynekologické pocity jsou výsledkem patologie, která se může vyvinout v jiných orgánech břišní dutiny. Bolest lze lokalizovat v horním nebo dolním břiše, vpravo nebo vlevo.

Žena by se neměla bát, pokud je povaha onemocnění následující:

 1. Kresba, intenzivní bolest, která se vyskytuje vlevo nebo vpravo. Někdy je lze pozorovat po celém břiše. To znamená, že vazy, na kterých je děloha natažena
 2. Ostré bolesti, které jsou spasmodické povahy, jsou však občasné a neintenzivní. Hovoří o hormonálních změnách
 3. Slabá intenzita s malým vypouštěním krevních kapek naznačuje připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy. V tomto případě může být bolest lokalizována vpravo nebo vlevo, což ukazuje, kde byla fixována.

Vážná gynekologická patologie má zvláštní syndrom:

 1. Silná bolest může proniknout celou břišní dutinou
 2. Silné tažné paroxysmální pocity podobné kontrakcím se mohou vyskytovat často nebo zřídka
 3. Silnou ostrou bolest může doprovázet ztráta vědomí, výskyt mírného krvácení, když dojde k prasknutí nebo roztržení vejcovodu..

Mimoděložní těhotenství není vždy doprovázeno ostrou, ostrou bolestí v okamžiku prasknutí trubice. Kreslení ženy v dolní části břicha a dolní části zad, které má křečovitou povahu, může zažít měsíc od chvíle početí.

Pokud jsou pocity non-gynekologické povahy, mohou se tahat za pravé nebo levé břicho, v dolní části zad, což naznačuje projev zánětlivých procesů jiné povahy, které jsou doprovázeny chronickými nemocemi.

Vážná úzkost a okamžitá lékařská péče by měla způsobit ostrou, paroxysmální bolest, doprovázenou celkově špatným zdravím. Non-gynekologické bolesti nejsou nikdy doprovázeny špinením. S nimi může dojít ke zvýšení tělesné teploty, ostré bolesti hlavy, nevolnosti, závratě, poklesu nebo zvýšení krevního tlaku.

Možné důvody

Bolest v dolní části břicha během těhotenství je běžná, ale jejich příčiny se mohou lišit. Někteří z nich by neměli ženu obtěžovat, jiní představují vážnou hrozbu pro matku a plod.

Fyziologické bolesti při tažení mohou být na pravém nebo levém břiše nebo se mohou objevit ve spodní části zad. Označují, že:

 • Do endometria se zavádí hnojené vajíčko s mikroskopickým poškozením sliznice nebo krevních cév, což může dokonce způsobit krvácení z několika kapek. K tomu dochází během prvního týdne těhotenství a žena jim nevěnuje pozornost, protože pocity jsou podobné premenstruačnímu syndromu
 • Dochází k hormonální restrukturalizaci, zvyšuje se množství progesteronu v krvi
 • Ligamenty, na kterých je děloha natažena
 • Těžiště těla se mění.

Fyziologická bolest, označující závažnou patologii, je nejčastěji způsobena:

 • Při mrtvém těhotenství, kdy plod z různých důvodů zemře, tělo ženy odmítne a děloha se začne stahovat. Akutní, postupně rostoucí bolest bude doprovázet krvácení
 • Mimoděložní těhotenství, když je oplodněné vajíčko upevněno v jedné z trubek. To způsobuje bolest kvůli skutečnosti, že dýmka praská s rostoucím plodem. Problém je doprovázen těžkým krvácením, ostrou bolestí, která je lokalizována na určitém místě vpravo nebo vlevo, nevolností nebo zvracením, ztrátou vědomí
 • Při odpojení vajíčka nebo placenty existuje riziko potratu. Příznaky se mohou lišit a bolest v horním břiše je horší. Krvácení může být mírné nebo hojné, není vždy doprovázeno vzrušení, ale spíše tažením
 • Cysta corpus luteum, která se vyvíjí místo praskajícího folikulu. Korpusové luteum jako dočasný orgán je určeno k produkci progesteronu v časném těhotenství, dokud není vytvořena placenta. Někdy se vyvíjí patologicky, hromadí se tekutina sama o sobě a zvětšuje se velikost. Tento stav se vyznačuje tažením bolesti v dolním břiše, které je lokalizováno na konkrétním místě..

Non-gynekologické bolesti jiné povahy, od mírných po akutní, mohou být nezávislým problémem nebo vznikají na pozadí vyvíjejícího se těhotenství. Jsou způsobeny problémy břišních orgánů:

 • Cystitida, která je doprovázena častým močením a ostrým nepohodlím v podbřišku. Tento problém je způsoben infekcí a vyžaduje léčbu pod lékařským dohledem.
 • Pyelonefritida, zánětlivé onemocnění ledvin a močového systému, kdy bakteriální infekce může být poražena pod dohledem lékaře s drogami
 • Apendicitida. Jeho projev je doprovázen kromě ostré bolesti na pravé straně i dalších symptomů. Tento problém vyžaduje neodkladnou operaci
 • Cholecystitida, když je bolest lokalizována na pravé straně. Je to způsobeno problémem s fungováním zažívacích orgánů a žlučovodů, používáním mastných potravin a vysokým obsahem cholesterolu.
 • Nadměrné nadýmání nebo střevní obstrukce, které často provázejí časné těhotenství. Bolest lze lokalizovat na různých místech břicha, vpravo, vlevo, dole, shora, mají tažnou povahu. Křečové bolesti ve střevech často vyvolávají velké obavy. K vyřešení problému pomáhá konzultace s lékařem, změna stravy a dieta.

První pomoc

Mnoho žen se ptá, kdy navštívit lékaře nebo zavolat sanitku..

Brzy těhotenství někdy končí smrtí plodu z různých důvodů. Žena by měla mít na pozoru své zdraví a jakékoli bolestivé projevy..

Důvodem k obavám mohou být výrazné pocity, které mají:

 • Rostoucí charakter
 • Obsedantní stav
 • Přísná lokalizace
 • Slabý nebo těžký výtok krve.

Konzultace s lékařem a následné vyšetření hardwaru s dodáním testů pomohou objasnit klinický obraz.

Léčebné metody

Fyziologické změny nevyžadují léčbu, ale konzultace s lékařem a sledování stavu ženy. Identifikovaná chronická, zánětlivá, infekční onemocnění vyžadují léčbu léky pod přísným dohledem lékaře.

Diagnostikovaný závažný problém gynekologické nebo negynekologické povahy, který ohrožuje zdraví budoucí matky a dítěte, by měl být vyřešen pouze v nemocniční jednotce. Často vyžaduje chirurgický zákrok a následnou rehabilitaci.

Vytáhne spodní část břicha během časného těhotenství bez propuštění

Během porodu dítěte čelí mnoho žen různým problémům. Někteří pacienti si stěžují, že mají během těhotenství v raných stádiích nižší břišní tah, ale nedochází k žádnému propuštění. Jaký je důvod tohoto stavu, jaké je jeho nebezpečí pro plod a zda stojí za to kontaktovat zdravotnické zařízení.

Proč kreslí bolesti v raných fázích

Praxe ukazuje, že různé známky mohou naznačovat počátek početí. To se týká takových jevů, jako je otok prsu, nevolnost, zvracení, závratě, bolesti hlavy, zvýšená citlivost na pachy a dokonce i bolest v dolním břiše. Často se stává, že v raných fázích dolního břicha se táhne jako před menstruací. Mnoho matek však naznačuje, že brzy začne menstruace a tomuto příznaku nevěnují pozornost..

U mnoha žen prochází nepohodlí v podbřišku téměř nepostřehnutelně, takže nepropadá panice a nevede známý životní styl. Stává se také, že bolesti jsou velmi intenzivní a je prostě nemožné si toho nevšimnout. Pokud dívka již provedla těhotenský test, takový nepříjemný příznak ji nutí přemýšlet, zda je všechno v pořádku s dítětem.

Důvody fyziologického typu

Lékaři rozlišují mezi fyziologickými a patologickými příčinami výskytu pocitů tažení v dolním břiše během těhotenství. V tomto případě se nepohodlí může objevit nejen v děloze, ale také v bederní oblasti, aby se hýždím dalo. K bolestem může dojít pravidelně. Pokud je takový příznak pozorován nepřetržitě, měli byste se určitě poradit s lékařem. Jaké jsou fyziologické příčiny nepohodlí v prvních týdnech těhotenství:

 • V prvním týdnu po početí bolestivé a bolestivé pocity šití často naznačují jev, jako je zavedení vajíčka plodu do stěny dělohy. Tento proces je často doprovázen drobnými špinavými hnědými. Mnoho matek si jich ani nevšimne, zatímco jiní se mylně domnívají, že začali menstruaci, ale není to úplně pravda.
 • Dalším fyziologickým důvodem, proč se žena může cítit nepohodlí, jsou změny v samotném genitálním orgánu. Od počátků se orgán začíná rozšiřovat a posouvat ve vztahu k jiným orgánům. V tomto případě vazy a tkáně samotné dělohy změknou, což může být doprovázeno tažnými pocity. Kromě toho se v genitálním orgánu významně zvyšuje průtok krve. Je nezbytná pro výživu a zachování nového života.

Fyziologické stavy však nemohou způsobit silnou bolest.

Pokud budoucí matka pociťuje silné, dlouhodobé nepohodlí, a to i bez výboje, doporučuje se neprodleně kontaktovat prenatální kliniku. To pomůže zabránit nebezpečné události, jako je potrat..

Patologické příčiny bolesti v raných stádiích

Často se stává, že v časných stadiích těhotenství dochází k bolesti na pravé nebo levé straně, je dána spodní části zad a šíří se do celé oblasti břicha. Pokud je zároveň nepohodlí docela soudržné a během několika minut nezmizí, měla by být budoucí matka opatrná. Obzvláště nebezpečné jsou podmínky, za nichž bolest neustále roste. I když se bolest zastavila, ale pak se nepohodlí vrátilo, měli byste okamžitě jít do nemocnice. Každá minuta zpoždění může mít nepříznivý vliv na zdraví matky a na život dítěte.

Odpojení vajíčka od děložní stěny

Jedná se o poměrně častý jev, který se vyskytuje v různých stádiích těhotenství. V tomto případě se fetální vajíčko, ve kterém je embryo lokalizováno, odchýlí od stěny genitálního orgánu. Díky včasnému přístupu do nemocnice je možné zachránit život dítěte.

Současně však může nastat podmínka, během níž bude po celou dobu trvání hrozby potratu a předčasného porodu přetrvávat. Žena může potřebovat hospitalizaci a stálý lékařský dohled..

Nemoci genitourinárního systému

Sexuálně přenosné infekce a další infekční patologie jsou dalším důvodem, který může v časných stádiích vyvolat bolest v dolním břiše. Pro vyloučení této podmínky se doporučuje naplánovat těhotenství včasnou registraci budoucí matky. Pokud je infekce detekována včas, existuje větší šance na její úspěšnou léčbu a prevenci nebezpečných následků pro ženy a děti.

Nevyvíjející se těhotenství

Podle lékařských statistik je brzké blednutí plodu poměrně častým jevem, který může způsobovat nepohodlí a tahání pocitů v podbřišku. V tomto případě plod v určitém čase zastaví jeho vývoj.

Příčiny nevyvinutého těhotenství jsou velmi rozmanité. Mohou to být chromozomální patologie, přenesené virové a bakteriální infekce, špatné návyky rodičů a mnoho dalšího.

Cysta ovariálního corpus luteum

V průběhu těhotenství se v ženském těle může vytvořit cysta corpus luteum. Tento dočasný orgán se tvoří místo prasklého folikulu. Je dočasně zodpovědný za syntézu hormonu progesteronu, dokud se nevytvoří placenta. Někdy, s netypickým vývojem tohoto dočasného orgánu, může žena zažít nepříjemné tahové pocity. Tato podmínka zpravidla nepředstavuje ohrožení života plodu. Jakmile se vytvoří placenta, musí se tyto nepohodlí zastavit..

Pokud je například levá strana mírně zatažena a píchnuta, může to znamenat, že cysta je umístěna v levém vaječníku a naopak..

Mimoděložní těhotenství

Poměrně častým a nebezpečným jevem je tzv. Mimoděložní těhotenství. V tomto případě není fetální vajíčko fixováno v děloze, ale v jiné oblasti, například ve vejcovodu. K tomu může dojít z různých důvodů. Patologické upevnění oplodněného vajíčka je často vyvoláno adhezivními procesy. Charakteristickým rysem takové patologie je intenzifikace bolesti každý den, jak roste embryo.

Pokud není tento nebezpečný stav včas diagnostikován, může dojít k prasknutí vejcovodu, což často dokonce způsobí, že pacient zemře. Přečtěte si více o tomto stavu zde..

Cystitida

Pokud má těhotná žena nižší bolesti a bolesti břicha, křeče a časté močení, může to znamenat stav, jako je zánět močového měchýře. Toto onemocnění se vyskytuje u dívek na pozadí poškození močového systému různými patogenními mikroorganismy v důsledku strukturálních rysů ženského genitourinárního systému. Při porodu dítěte je oslabena imunita nastávající matky, proto je cystitida během tohoto období poměrně častým jevem. Je nutné léčit tuto patologii pod přísným lékařským dohledem, který pomůže nepoškodit mámu a dítě.

Kreslení bolesti v podbřišku: je to normální?

Zjistili jsme tedy, že tažné pocity v děloze před zpožděním nebo v časných stádiích porodu dítěte mohou nést jak patologické, to znamená nebezpečné, tak fyziologické, tj. Přirozené příčiny. Recenze matek naznačují, že při porodu dítěte zažily v jednom nebo druhém stupni nepohodlí v podbřišku, což je zcela přirozený jev. Pokud váš žaludek trochu bolí a tento nepohodlí zmizí samo o sobě během několika minut, neměli byste si dělat starosti.

Při intenzivní bolesti a zvýšeném nepohodlí okamžitě vyhledejte lékaře.

Kdy by měla být vyžadována návštěva nemocnice?

Je velmi důležité, aby se dívka s dítětem naučila odlišit patologické bolesti od fyziologických. S mírným nebo mírným nepohodlí, které zmizí během několika minut, nebojte se. Pokud bolest neustále roste a dlouho neodezní, je nutné kontaktovat zdravotnické zařízení. Co dělat s budoucí matkou? V takové situaci byste měli zavolat sanitku nebo jít na kliniku sami.

Měli byste okamžitě jít do nemocnice s následujícími příznaky:

 • Nepohodlí neustále roste, bolestivé pocity rostou v přírodě a neodcházejí ani při vodorovné poloze těla.
 • Pocity v dolním břiše se křečí.
 • Nepříjemnost je doprovázena dyspeptickými poruchami - nevolností, zvracením, nedostatkem chuti k jídlu.
 • Z genitálního traktu se objevuje krvavé vypouštění jakékoli intenzity.
 • Bolest vlevo nebo vpravo, zvětšená palpací.

Odborníci doporučují, aby mladé matky vyhledaly radu gynekologa i v situaci, kdy je nepříjemný pocit slabý, ale pravidelně se objevuje..

Období těhotenství je doba, kdy je žena lepší být v bezpečí. Patologie u matky a plodu zjištěné v raných stádiích jsou lépe léčitelné.

Příčiny malování bolesti v pozdějším období

Šití a tahové pocity v děloze se mohou objevit nejen v raných fázích. Ve druhém a třetím trimestru jsou někdy pozorovány nepříjemné pocity. Jaký je důvod? Faktem je, že jak roste plod, děloha je velmi napnutá. To způsobuje nepohodlí. Mohou se šířit do celé oblasti břicha, dávat do dolní části zad a nohy. Tento jev je považován za zcela přirozený a neměl by vyvolávat obavy. Pokud je bolest silná, křeče, měli byste být opatrní. Takový příznak může naznačovat nástup předčasné porodu..

Ve třetím trimestru může matka pociťovat tzv. Falešné kontrakce. Jedná se o nepravidelné kontrakce pohlavních orgánů, které ukazují na přípravu dělohy na nadcházející porod. Pokud jsou kontrakce nepravidelné a rychle prochází, žena se nemusí bát.

Více o tréninkových bojích se můžete dozvědět v jednom z našich článků. Všechny potřebné informace jsou zde..

Shrnout

Období těhotenství připravuje pro nastávající matky mnoho obtíží a nepříjemných překvapení. V této důležité a odpovědné fázi života by dívka měla zacházet se svým zdravím s plnou odpovědností a poslouchat její tělo. Pokud se vyskytnou nepříjemné příznaky, návštěvu u lékaře neodložte. Včasné vyhledání lékařské pomoci často pomáhá zabránit mnoha komplikacím pro matku a dítě.

Všechny informace v tomto článku jsou poskytovány pro informační účely a nelze je považovat za výzvu k samoléčení. Postarej se o sebe a buď šťastný.

Video

Přečtením tohoto videa získáte více vizuálních informací o tématu, které vás zajímá..

Články O Neplodnosti