Hlavní Testy

Co cítí žena během těhotenství, vývoj plodu za týden

Proces zrození nového života lze srovnávat pouze s magií. Žena cítí takové transformace pouze ve zvláštním období. Mění se nejen její tělo, pocity, ale i vědomí celého světa. Nastávající matka spolu s dítětem prochází obrovským stádiem od objevení se jedné buňky až po narození nového obyvatele planety..

Těhotenství po týdnech Vývoj plodu a pocity ženy umožní pochopit změny, ke kterým dochází na fyziologické a psychologické úrovni. Celé období bude trvat 40 týdnů nebo 10 lunárních měsíců, z nichž každý má 28 dní (celý cyklus).

1 týden těhotenství

Během prvního týdne pro porodnictví je obvyklé zvážit poslední den menstruace. Během tohoto období početí nemusí nutně dojít, může se to stát po 2 nebo 3 týdnech, v závislosti na době ovulace. Dozvědět se o počátku dlouho očekávaného stavu je možné pouze měřením bazální teploty. V této době domácí testy, zda darování krve pro hCG neukáže skutečný výsledek. Nejsou žádné zjevné známky, žena je stále aktivní, přípravné fáze procházejí pouze tělem.

Oplodnění

Ve vejcovodu se vyskytuje soutok vajíčka a spermatu. Jakmile dojde k oplodnění, vytvoří se jedna hlavní buňka - zygota. Je to ona, kdo je základem všech systémů a orgánů, které budou položeny a formovány po dobu 9 měsíců. První prudké chemické reakce začínají, ve dnech 5-6 je pozorována zvýšená syntéza speciálních hCG hormonů. Tím se sníží imunitní obrana těla matky, aby se zachovalo embryo.

Doporučení pro nastávající matku:

 • zbavit se špatných návyků, kouření, alkoholu;
 • začněte správně jíst, proteiny, tuky a sacharidy by měly být do těla dodávány v poměru 1: 1: 4;
 • vyhýbejte se lékařským procedurám spojeným s ozařováním, při užívání léků byste měli konzultovat lékaře;
 • možná budete potřebovat multivitaminy, včetně kyseliny listové, je vhodné, aby nastávající matka zahájila kurz ve fázi přípravy plánování.

Pocity ženy se neliší, vede známý životní styl, fyziologické změny přijdou o něco později. Ale některé, matky, s velmi rozvinutou intuicí a citlivostí, mohou určit přesný počátek početí bez testů a analýz.

2 týdny těhotná

Podle porodnických dat je to doba ovulace. Během tohoto období, po dokončení menstruace, se tělo aktivně připravuje na reprodukční funkci. Vaječníky uvolňují vaječníky, pokud jich je několik, může dojít k vícenásobnému těhotenství. Skrze břišní dutinu je směrováno do vejcovodu, celý proces je řízen hypotalamem. Vejce čeká počátek početí po celý den. Spermie má vyšší životaschopnost až 5 dní.

Čas ovulace je uprostřed cyklu, pokud se skládá z 28 dnů, potom zraje vajíčko v den 14. Pokud k početí nedošlo, po 2 týdnech se během menstruace vylučuje nefertilizovaná ženská buňka.

 • mohou se objevit hormonální změny, citlivost na pachy;
 • tažné pocity v dolním břiše;
 • zvýšené libido, rozvoj smyslnosti a sexuality.

Okamžik ovulace můžete spočítat pomocí speciálních lékárenských testů nebo změřením bazální teploty!

To jsou volitelné příznaky, častěji než ženy si nevšimnou takových jemných procesů, které vytvářejí její tělo pro mateřství.

3 týdny těhotná

Ve skutečnosti se jedná o první týden narození budoucího života. K početí dochází následujícím způsobem. Nejaktivnější a nejsilnější spermie získají 1-2 hodiny před vejcem, zbytek jsou zničeny ochrannými buňkami ženského reprodukčního systému. Vejce je mnohokrát větší než spermie a skládá se z několika membrán. Nejsilnější a nejrychlejší proniká dovnitř a začíná fúze vytvářením jedinečné sady chromozomů. Zbývající spermie umírají.

Výsledný zygota se pohybuje z vejcovodu do dutiny dělohy. V této době ji živí bílkovinné tkáně a vnitřní zásobování. Jakmile je fixována na stěnách dělohy, začíná proces přípravy mateřského těla. Implantaci embryí mohou doprovázet skvrnité rozmazané sekrety, někdy si jich žena prostě nevšimne.

Pocity ženy závisí na její citlivosti. Někteří mají nevolnost, slabost, závratě. Nejdůležitější věcí v této fázi je zajištění dostatečného příjmu bílkovin, kyseliny listové, vápníku a železa. Proto stojí za to upravit stravu a každodenní rutinu, přepracování a stres mohou nepříznivě ovlivnit průběh vývoje..

4 týdny těhotná

Během tohoto období se začnou tvořit placenta a plodová voda, které zajistí životně důležitou činnost dítěte. Kromě toho se objeví hlava, položí se také 3 základní vrstvy, po kterých se budou vyvíjet systémy a orgány. Rodičovské geny jsou zodpovědné za jejich tvorbu.

Vzhled embrya:

 • ectoderm - tvorba mozku;
 • endoderm - orgány gastrointestinálního traktu, štítné žlázy, játra;
 • mesoderm - pohybový a oběhový systém.
 • dochází k ostré změně nálady, ospalosti nebo naopak - nárůst energie;
 • zvýšená podrážděnost vůči pachům, chutím;
 • ráno nevolnost, závratě;
 • prsa již může být zvětšena, zvyšuje se citlivost bradavek.

Určit těhotenství bude dosaženo pomocí testu nebo ultrazvuku. Během tohoto období musíte zajistit dobrou výživu, šetrný režim. Je důležité postarat se o imunitu, vyhnout se účasti na veřejných akcích a kontakt s pacienty.

5 týdnů těhotenství

Nastávající matka už začíná mít podezření na nový stav, protože k menstruaci mělo dojít před týdnem. Kromě psychoemocionálních okamžiků existují i ​​další známky početí.

Fyziologické změny u ženy:

 • počet sekrecí se zvyšuje, obvykle se podobají hlenu, jako je kuřecí protein, v této době se vytvoří korek, který chrání plod před infekcí před porodem;
 • závažnost a bolest v podbřišku může signalizovat vývoj hrozby nebo být součástí přirozeného procesu, v každém případě by měl být konzultován gynekolog;
 • mdloby a závratě znamenají prudký skok v cukru, takže by se celá denní strava měla rozdělit na malé porce, čímž by se zvýšil počet jídel;
 • nestabilita je pozorována emočně, objevují se obavy, pochybnosti, obavy z přiřazené odpovědnosti.

Dítě

Dítě dosahuje velikosti 1,7 - 2 cm, velká hlava a malé tělo dávají žabkovi podobnosti. Toto je velmi důležité období, protože nastává pokládání míchy a mozku. Malé srdce bije a provádí se krevní cyklus. Pro matku v této době je důležité pokračovat v užívání kyseliny listové pro normální vývoj nervového systému, aby byl zajištěn plný spánek a odpočinek.

6 týdnů těhotenství

Tento týden lze pomocí ultrazvuku měřit KTR (coccyx-parietální velikost), jeho norma 5-6 mm naznačuje správný vývoj. Kromě toho se na obrázcích ukáže, že vezmeme v úvahu hlízy paží a nohou, pokládka prstů začíná, brzy se stanou plnými končetinami. Mezitím se tvoří ústa, brada, tváře.

Změny v budoucí matce:

 • hormonální změny začínají ovlivňovat stravovací návyky, hlad je neustále pociťován nebo naopak jídlo způsobuje nevolnost;
 • přírůstek na váze ještě nenastal, pokud existuje toxikóza, může žena dokonce zhubnout;
 • pokud se výtok mění, doprovázený specifickým zápachem a nepohodlím, je nutné, aby se okamžitě obrátil na lékaře, riziko plísňových chorob je vysoké;
 • oblast dolního břicha se může zvětšit, což je snadno detekovatelné oděvem, nedostatek svalového tonusu dělohy dává takový účinek.

Vyvarujte se kontaktu s chemikáliemi, saponáty, tabákovým kouřem. Nestojí za to navštívit lázně, pláže, solária, bazény.

7 týdnu těhotenství

Hlavním rysem je nahrazení corpus luteum placentou, která by v tomto bodě měla být plně formována a plnit své nutriční a ochranné funkce. Existuje riziko, že předchozí infekce vedly k abnormalitám.

Vývoj plodu popisem týdnů těhotenství s fotografií:

 • roste o skoky a meze, dosahuje velikosti 1,8 cm a hmotnosti 2 g;
 • obě hemisféry mozku jsou již vytvořeny, konstrukce nervového systému pokračuje;
 • tělo má přesně velikost hlavy, na ocasní kosti je také malý ocas;
 • krevní oběh je plně upraven, placenta nyní dodává kyslík, živiny, chrání před toxiny, infekcemi, patogenní mikroflórou;
 • muskuloskeletální systém se nadále formuje, prsty jsou rozlišitelné, kosterní tkáně se mění na kostní tkáň, embryo může ohýbat lokty kolen;
 • srdce již sestává ze 4 komor, destiluje krev malým tělem;
 • na obličeji se objeví nos, s nosními dírkami, také horní ret, je vytvořen zvukový systém, v ústech jsou položeny základy zubů;
 • integument již sestává ze 2 vrstev, horní je epidermis;
 • do konce sedmého týdne se mezi končetinami objeví hromada, o něco později bude možné určit, kdo to je - chlapec nebo dívka.

Nastávající matka už začíná pociťovat všechny obtíže těhotenství. Otrava, časté močení, tvorba plynu a poruchy trávení mohou spojovat toxikózu, nevolnost a ospalost. Dítě se vyvíjí velmi rychle, resp. Děloha dosáhne velikosti pomeranče, který je doprovázen těžkostí a tlakem v dolním břiše. Oblasti bradavek ztmavnou, podél dolního břicha k pupku je nakreslena čára.

8 týdnů těhotenství

Hlavní příznaky se jasně projevují, podle kterých nepozorné ženy, zapomínající na zpoždění, mohou přesně odhadnout svou situaci.

 • silueta ženy je znatelně zakulacená, v břiše, hrudi, bocích, chůze je hladká, měřená;
 • stav pokožky se změní, k lepšímu nebo k horšímu, záleží na individuálních vlastnostech nebo se objeví vyrážky a zarudnutí nebo naopak - obličej bude čistý, svěží, bez jediného místa;
 • chuťové preference jsou zcela originální, touha po jídle něco mimo sezónu vyvstává velmi často, nebo těhotná žena se stává selektivní v jídle a zastavuje jen několik produktů.

Dítě dále roste, dosahuje asi 2 cm a hmotnost je 2 až 3 g. Téměř všechny systémy jsou zavedeny, jejich další vývoj pokračuje. Ocas zmizí, objevuje se schopnost náhodně pohybovat pažemi a nohama, uvolňuje prsty. Kosti a klouby každým dnem zesilují.

Je vytvořen vizuální systém, embryo se stává méně jako mimozemšťan, oči jsou k sobě blíže. Na ultrazvuku vidíte zvukovod, obličej má jasnější konturu s stěží znatelnými výrazy obličeje. V tuto chvíli již dítě může reagovat na dotek.

9 týdnů

Toto období se vyznačuje intenzivním růstem a přechodem z embrya na plod. Hlava je stále poměrně velká a leží na hrudi, paže a nohy jsou dobře tvarované. Dítě se může pohybovat po plodové vodě, zatímco to jeho malá velikost (s hroznovým vínem) umožňuje. Genitální orgány jsou indikovány, ale ultrazvuk stále nelze určit, musíte provést krevní test.

Je důležité, aby žena stále sledovala své zdraví, s výskytem krvavého, žlutého, zeleného výboje, musíte navštívit lékaře. Bolest v dolní části zad a v břiše by také měla upozornit. Lékař může doporučit konzultaci s genetikem, v případě potřeby se provede choriová biopsie k identifikaci vývojových abnormalit.

Ve stravě by měly převládat čerstvé a vysoce kvalitní produkty. Pokud trápíte pálení žáhy, měli byste se vyhnout pikantním pikantním pokrmům. Zbavte se toxikózových odvarů šípků a zeleného čaje bez cukru.

10 týdnů

Přichází klidnější období, nastávající matka si zvykne na nový stav a dítě již vytvořilo systémy a orgány, vývoj mozku pokračuje. Jeho hmotnost se blíží 7 g., Hlava se postupně začíná zvedat z hrudníku. Nejúžasnější věcí v této době je vývoj mozku. Tento proces probíhá neuvěřitelnou rychlostí, každou minutu se vytvářejí nové řetězce neuronů. Prsty se stále prodlužují, ale membrány mezi nimi přetrvávají. Hlavní orgány - játra, ledviny, plíce, střeva, jsou správně umístěny, stále se zlepšují. Syntéza pohlavních hormonů začíná u dívek - estrogenů, u chlapců - testosteronu.

U ženy se její ňadra ještě více zvyšují, žíly se znatelně objevují. Bříško je dostatečně kulaté, aby přemýšlelo o pohodlném oblečení. Děloha stále roste s dítětem, takže se zvyšuje tlak na pánevní orgány. Je důležité udržovat pozitivní přístup, hýčkat s dárky a nebojte se o změny tvaru těla. Stojí za to vyzvednout krásné spodní prádlo, oblečení, aby se i nadále cítilo krásné a šťastné.

11 týdnů

Dítě už váží asi 11 gramů a jeho velikost je asi 5-6 cm, podle prvního ultrazvuku můžete určit vývoj plodu, jeho soulad s normami. Srdce bije velmi často - 140 tepů za minutu. Růst krevních cév v placentě je aktivován, dítě rychle roste a vyžaduje více živin. Vytvoří se Auricles, položí se vlasové folikuly.

Pro nastávající matky s toxikózou přichází postupná úleva. Do 14. týdne by ranní nepohodlí mělo zmizet. Zvýšená močení je normální reakcí těla na hormonální změny. Musíte pít čistou vodu, stejně jako zdravé nápoje, je lepší omezit produkty obsahující kofein. Je také již možné začít (pokud neexistují žádné hrozby) vhodnost pro těhotné ženy a používat oleje ze strie, nejúčinnější jsou mandle, sezam, oliva.

12 týdnů

Po ukončení 3 měsíců zapomenete na rizika, která existovala ode dne početí embrya. To je doba, kdy je žena již zvyklá na nový stát a může si ji užívat. Zjevně dochází k znatelným proměnám. Kůže je svěžejší, pružnější, vlasy rostou lépe, jsou silnější, hedvábnější. Mnoho těhotných žen zapomíná na správnou výživu a věří, že během tohoto období si můžete dovolit všechno.

Doporučení pro stravovací návyky:

 • stojí za to zapomenout na škodlivé rychlé občerstvení, občerstvení, pouliční jídlo, pikantní, pikantní, mastná jídla mohou vést k zácpě, ovlivnit stav dítěte;
 • Nepřehýbejte se, snažte se splnit normu pro dva, nadváha komplikuje proces porodu a následnou rehabilitaci;
 • musíte zapomenout na vlastní vkus, jíst tvaroh, ryby, nízkotučné maso, ořechy, ovoce, zeleninu.

Ovoce dosahuje 5 cm a hmotnost je asi 12 až 14 g. Plíce se postupně posilují, práce gastrointestinálního traktu se zlepšuje. Dítě se snaží zvednout hlavu, může už sát prst. Objeví se citlivost na bolest, reaguje na zvuky.

13 týdnů

2. trimestr začíná, stejná doporučení pro výživu a mírnou fyzickou aktivitu zůstávají. Žena si může všimnout zcela rozmazané linie pasu a prsa, která se zvýšila o několik velikostí. Je nutné vyzvednout speciální spodní prádlo, často dochází k vypouštění z bradavek - jedná se o kolostrum. Můžete zapomenout na časté výlety na toaletu, zvedání dělohy uvolňuje nepohodlí. Pokud máte bolesti v dolním břiše a na zádech, musíte kontaktovat gynekologa. Alokace obvykle zůstávají bílé, průhledné, bez štiplavých zápachů.

Dítě váží od 15 do 20 g., Jeho růst dosahuje 6-7 cm. Citlivost dítěte se rychle vyvíjí. Může reagovat na změny teploty, světla, hudby, hluku, bolesti.

Fyziologický vývoj:

 • oči se přibližují k sobě;
 • kosti nadále ztvrdnou a svaly rostou a zlepšují se;
 • uši mají konečný tvar;
 • zdá se, že sen trvá jen pár minut;
 • fyzická aktivita zahrnuje různé pohyby, kromě flexe může překračovat končetiny, vytvářet chaotické výkyvy.

14 týdnů

Budoucí matka postupně prochází všemi obavami a pochybnostmi. Naučí se užívat harmonie života, přehodnocovat priority. Děloha stále roste a prsa rostou. Žena si již musí vybrat více bezplatného a pohodlnějšího oblečení. V tuto chvíli byste si neměli dopřát sladké, je lepší poskytnout dítěti vysoce kvalitní bílkoviny. Průměrné normy hmotnostního přírůstku 1,5 - 2 kg od početí, je důležité sledovat hodiny a ne přejídat se.

Dítě se dále rychle vyvíjí a dosahuje hmotnosti 50 gramů s růstem 10 cm. Objevují se výrazné výrazy obličeje, jakož i režimy spánku a bdělosti. Dýchací systém je vyškolen, začíná produkce inzulínu. Tepová frekvence často závisí na chování matky. Její špatné návyky a stres mohou vést ke znatelnému zvýšení srdeční frekvence plodu.

Pokud ultrazvuk ještě neprošel - je čas. Lékař může přesně změřit parametry dítěte, stanovit shodu s normami.

15 týdnů

Nastávající matka stále vede aktivní životní styl a nezapomíná sledovat své zdraví.

Nepohodlí může být spojeno s:

 • se stavem zubů je nutné jít k zubaři, léčit zubní kaz, krvácet dásně, aby se zabránilo výskytu infekce;
 • snížená imunita vede k respiračním onemocněním, je důležité omezit výlety na veřejná místa, pokud se objeví příznaky, lékař doporučí bezpečné léky;
 • slabost, touha po odpočinku, dostatek spánku - je typické pro takové hormonální změny, neměli byste se popírat, protože když se dítě narodí, spánek se stane luxusem;
 • s nárůstem žil musíte vybrat správnou obuv, možná budete potřebovat lehkou gymnastiku, abyste zmírnili únavu;
 • bolest v podbřišku není vždy spojena s odchylkami, růst dělohy se odráží v napínání svalů, vazů.

Dítě dosáhne velikosti jablka, jeho pohyby jsou stále aktivní a spánek je krátkotrvající. Oči jsou stále zavřené, ale jsou tvořeny optické nervy, dítě může rozlišovat mezi světlem a stínem. První vlasy prorazí, potní žlázy pracují.

16 týdnů

Plod se stává stále víc a víc jako dítě. Jeho tělo je pokryto lehkou chmýří, jeho kůže je stále tenká, cévy jsou patrné. Růst je 11 až 14 cm a hmotnost dosahuje 110 g. Objevuje se chemické složení krve, červených krvinek, krevních destiček, lymfocytů, dochází k syntéze hemoglobinu. Všechny rysy jsou již zřetelně vyjádřeny na obličeji, obočí a řasenka se objevují. Ovoce je potaženo speciální bílou vazelínou, která chrání tenkou pokožku až do porodu.

Nastávající matka nadále sleduje její stravu, náhlé skoky na váze povedou k nebezpečným změnám tlaku. Chůze se stává jako kachna, v nohou se objevuje únava. Pokud těhotenství není první, můžete již cítit pohyby plodu.

17 týdnů

Pracovní kapacita ženy se snižuje. Jako vždy potřebuje podporu blízkých. Závažnost, bolest v křížové kosti, přírůstek na váze, ovlivňují aktivitu matky, její rychlou únavu. Pravidelně může vhazovat teplo, pak za chladu, náhlé změny nálady - charakterizované akumulovanou únavou. Podpora nejen jejího manžela, ale také všech příbuzných je důležitá, někdo může připravit polévku, někdo může vzít dokumenty do nemocnice.

Dítě dosáhne výšky 13 cm, spí delší dobu a poté se protahuje a šklebí. Dobře reaguje na zvuky, ostré, hlasité - vyděsit, hlas mámy - se uklidní. Hypofýza a nadledvinky aktivně fungují, u dívek začíná tvorba vnitřních reprodukčních orgánů.

18 týdnů

Bříško je poměrně výrazné a matka si musí vybrat polohu spánku, levá strana je považována za nejpříznivější pro porod. Dobrá chuť k jídlu musí být omezena, během tohoto období dochází k významnému nárůstu hmotnosti. Sycené nápoje a velké porce jsou plné zácpy a nadýmání. Velká potřeba vápníku může ovlivnit stav zubů, takže přítomnost mléčných výrobků je ve stravě povinná. Citlivost prsu, ztmavnutí a expanze dvorce, zvýšení velikosti, vyvolání deprese. Nezoufejte, po porodu, po vyvážené stravě, budete moci rychle odrazit zpět.

Dítě dosáhne 18 metrů a váží 200 gramů. Je důležité mluvit s dítětem, což stimuluje rozvoj jeho centrální nervové soustavy. Máma může cítit první šoky během doby činnosti, muskuloskeletální systém se vyvíjí. Na prstech se již objevily jedinečné otisky prstů.

19 týdnů

Toxikóza a pálení žáhy konečně ustoupily, ale těhotná žena může být narušena svěděním kůže rostoucího břicha. Pro snížení citlivosti se vyplatí používat speciální krémy nebo oleje. S únavou a křečemi v nohou lze předepsat přípravky Magnesia. Relaxační cvičení mohou pomoci s bolestmi zad. Je důležité střídat způsoby činnosti a odpočinku. Pokud neexistují žádné hrozby a patologie, musíte hodně chodit, tvrdě pracovat. Samohybný odpočinek v posteli může komplikovat proces porodu kvůli slabosti svalů.

Dítě dosáhne 220-250 gr., Spí většinu dne a během bdělosti můžete cítit jeho pohyby. Pokud matka chodí, toto dítě se houpe, jen je čas, aby si lehla, aby si odpočinula - otřesy jsou okamžitě pociťovány. Mazové žlázy nadále produkují bílé ochranné mazivo.

V této době je nutné projít kontrolní analýzou moči a plánovaným druhým ultrazvukem. Na něm již můžete přesně zjistit pohlaví a získat fotografii dítěte.

20 týdnů

Období klidu pro budoucí matku si užívá svého stavu a kvetoucího vzhledu. Bříško je malé, upravené, nezasahuje do pohybu a dělání známých věcí. Podle jejích pocitů může žena pochopit, jak se dítě vyvíjí. Silné intenzivní otřesy signalizují nedostatek kyslíku, musíte jít ven na čerstvý vzduch nebo ventilovat místnost. Pokud k tomu dojde po fyzické aktivitě, musíte si lehnout k odpočinku, potom se dítě uklidní. Doporučuje se, aby žena spala na boku, aby se zabránilo vymačkání žil. Základem výživy jsou potraviny bohaté na vápník a železo - hovězí maso, pohanka, tvaroh, špenát, sušené švestky.

Dítě váží asi 280 gramů, jeho výška je 22-25 cm, dokáže nejen zívnout a zhubnout, ale také si hrát. Nohy se stávají delší a úměrnější k tělu, hlava se postupně zmenšuje. Kůže je zhutněná a skládá se ze 4 vrstev, nadále se vytváří ochranné mazivo. Na klikách a nohou se objevují hřebíky, první chloupky na hlavě.

21 týdnů

Nejzajímavější v této fázi je schopnost matky utvářet budoucí vkus dítěte. Pokud budete jíst kořeněná, kořenitá, slaná sladká jídla, budete muset poté vyvinout velké úsilí, aby dítě chutnilo brokolici, pohanka nebo mrkev.

Pro matku jsou problémy s nadýmáním, žilovým stresem a chutí k jídlu. Extra libra může vést k velkému plodu a komplikacím během porodu. Malé porce a častá jídla vás ochrání před hladem. Hřebíky a vlasy výrazně zrychlily růst, jejich stav se změnil k lepšímu.

Dítě dosahuje výšky 26 cm, hmotnost - 330-350 gr. Navenek už vypadá jako novorozenec, zbývá jen získat kilogramy a vyrůst. Amniotická tekutina umožňuje dítěti zjistit, co máma snědla na oběd. Když se plod pohybuje, na břiše se mohou objevit patrné hlízy..

22 týdnů

V tuto chvíli je již žaludek patrný, a to i pod vnějším oděvem, pokud neexistují žádné lékařské předpisy, může žena i nadále vést normální životní styl. Stav pokožky se zlepšuje, nastávající matka kvete. Je třeba věnovat pozornost otokům, při zadržování tekutin je třeba snížit množství soli. Pokud je zjištěna fyziologická anémie, jsou provedeny další testy, aby se stanovila přesná diagnostika. Již je třeba podstoupit plánovaný ultrazvuk, určit vývoj plodu i stav placenty.

Dítě váží asi 410 gramů., Výška - 28-30 cm. Velké velikosti brání motorické činnosti, většinu času je v poloze malé pěsti. Tvorba mozku se zpomaluje, začíná se zlepšovat nervový systém, neurony jsou plně formovány.

23 týdnů

Stále si můžete odpočinout. Pálení žáhy, toxikóza - v minulosti nyní není hlavní věcí přibývat na váze. Průměrně žena do této doby získá 5-7 kg. Břicho stoupá výš, nastávající matka může cítit napětí a únavu ve spodní části páteře. Dojde-li k tomuto období v letním období, je obtížné se otokům vyhnout. Je nutné mírně snížit množství tekutin a vyhnout se slaným jídlům, je užitečné složit nohy na vyvýšeniny - polštáře během odpočinku. Pokud dojde ke křečím, musíte na vzestupu opustit boty a také obohatit stravu potravinami obsahujícími vápník, vitamin E.

 • hmotnost se zvýšila na 400 - 420 gr., ale samotný plod vypadá pomačkaný, brzy nahromadí podkožní tuk a všechny vrásky zmizí;
 • hlavními procesy, kterými se dítě zabývá, jsou vstřebávání živin v tekutině a po vylučování močí v důsledku časté změny plodové vody není pro dítě nebezpečné;
 • začíná příprava dýchacích orgánů, které ještě nejsou plně formovány, ale dítě již provádí první testovací cvičení;
 • spí většinu dne, má fázi REM spánku, což znamená schopnost vidět sny.

24 týdnů

Dítě spolu se žaludkem roste, což může vést ke vzniku strie. Mohou rozrušit ženy, zejména jasně červenou nebo hnědou. Ale po porodu se správnou fyzickou aktivitou bude možné vrátit se do předchozí podoby.

Nastávající matky se cítí skvěle - první nebezpečný trimestr již uplynul, ale je stále ještě daleko od porodu. Je docela možné pracovat, relaxovat, chatovat s přáteli, chodit na piknik. Existují doporučení týkající se výživy a správného rozdělení času - aktivního režimu a spánku.

 • pokud lékař předloží pánevní prezentaci plodu, nenechte se naštvat, před narozením změní svou pozici;
 • dítě se rozrostlo na 25 cm a váží asi 500 g;
 • bere dovnitř a ven, ale kyslík stále protéká pupeční šňůrou;
 • existuje další formace mozku, zvýšení nervových spojení;
 • dítě si již může hrát s pupeční šňůrou, úšklebkem, zamračením, obočím.

S výskytem špinění krve, akutní bolesti v dolní části břicha a dolní části zad je nutné neprodleně konzultovat lékaře, může být vyžadována hospitalizace.

25 týdnů

Žaludek každé ženy bude vypadat jinak, a to i přesto, že pro každého je děloha velikostí koule. Tam je tlak na žaludek, který často vyvolává výskyt pálení žáhy. Aby nedocházelo k zažívacím potížím, zejména k zácpě, doporučuje se zahrnout do stravy zeleninu a cereálie. Pokud je hladina hemoglobinu v krvi nízká, je předepsána terapie železem. Chcete-li snížit zátěž na zádech, můžete již začít obvaz.

 • s předčasným porodem bude novorozenec životaschopný, je ve zvláštních podmínkách do splatnosti rovných 40 týdnů;
 • hmotnost se stává 700 g, výška 30-35 cm;
 • posiluje se kosterní systém, zlepšují se svaly, objeví se uchopovací reflex, dítě stiskne kliky do vaček a určí přední rameno - pravé nebo levé.

26 týdnů

Zátěž na ženské tělo se každým dnem zvyšuje. Zapomínání, rozptýlení je možné, takže je čas přemýšlet o mateřské dovolené. Chůze je čím dál obtížnější, zvláště pokud byla získána nadváha, normální výkyvy jsou od 6 do 8 kg. Při pohybu je cítit napětí v dolní části zad, chůze se blíží k kyvadlu. Pokud máte dělohu, je důležité sledovat váš stav, raději odpočívat. S výskytem kontrakcí, krvácení je nutně nutná lékařská péče.

 • plod již váží asi 1 kg a růst je 33-35 cm;
 • změny pigmentace v důsledku nahromadění podkožního tuku, pokožka se rozjasní;
 • Svaly se zesílí, pokud dítě náhodou tlačí vnitřní orgány, matka se může cítit bolestivě nepohodlně.

Naplňte svůj život mimořádně příjemnými emocemi, nezapomeňte na výživu a cvičení pro těhotné ženy.

27 týdnů

Pro mámu je stále obtížnější dělat obvyklé věci. Únava přichází rychle, musíte více odpočívat. Je to přirozený proces, který ženě umožňuje krátkou dovolenou. Je vhodné věnovat toto období vašim oblíbeným aktivitám a koníčkům, protože po narození dítěte už nebude čas. V 27. týdnu můžete začít rychle přibírat na váze, je důležité řídit tento proces podle frekvence a počtu porcí. Dýchavičnost, pálení záhy se objeví, což je spojeno se zvýšením a tlakem dělohy. Prsa se zvětšuje, během těhotenství se mění o 1-3 velikosti.

 • mozek roste a zlepšuje se, jsou položeny základy kognitivního myšlení - určuje se také paměť, pozornost, základní rysy temperamentu;
 • potřeba vápníku není snížena, konečná tvorba kostní tkáně není ještě úplná;
 • dochází k další akumulaci podkožního tuku a ke změnám pigmentace kůže;
 • placenta pomáhá vytvářet první imunitu, která novorozence ochrání po dobu prvních 6 měsíců.

28. týden

Pro většinu matek mateřská dovolená již začala. V závislosti na získaných kilogramech se mění i pocity těhotné ženy. Více než 9 způsobuje nepříjemné pohyby, vyvolává únavu, ospalost, zažívací potíže.

Vyplatí se poslouchat doporučení lékaře a zařídit dny půstu. Do této doby už dítě zaujalo správnou pozici, matka může dokonce spočítat počet šoků, obvykle by se mělo vyskytnout přibližně 10 za 2 hodiny. Bolest zad bude zmírněna bandáží a speciální gymnastikou, která bude užitečná v procesu porodu..

 • hromadění podkožního tuku pokračuje, vrásky jsou vyhlazeny, pokožka se postupně zjasňuje;
 • v mozku se tvoří meandry, pokračuje další růst a zlepšování začátků inteligence;
 • objeví se emoce, dítě se může mračit při jakémkoli nepohodlí, reagovat pohybem končetin.

Pokud dojde ke konfliktu rhesus, může být vyžadována imunoglobulinová terapie, to nepoškodí dítě, ale pouze se vyhne riziku nedostatku kyslíku plodu..

29 týdnů

Dítě už je stísněné a matce se zdá, že dítě zesílilo. Ve skutečnosti její hmotnost dosahuje 1,5 kg, růst 36-40 cm. Optické nervy vám umožní jasně vidět světlo, při změně jeho intenzity blikat. Dítě zakašle a škytá a matka to cítí. Emocionální sféra také nestojí - objevuje se schopnost plakat. Vnitřní orgány jsou již vytvořeny. Svaly dále rostou, dýchací systém se zlepšuje.

 • Pokud nastávající matka ještě nezměnila svůj šatník, je čas to udělat, nebuďte naštvaná kvůli volným stylům mikiny, za pár měsíců bude možné se vrátit do formy;
 • mění se stav kůže, je suchší, objevuje se pigmentace;
 • abyste se naučili, jak ovládat své tělo během porodu, je vhodné zvládnout Kegelova cvičení, pokud jsou hodiny jógy užitečné, ne-li kontraindikace;
 • podráždění a únava se zvyšuje, žaludek se zvětšuje, zátěž při chůzi se zvyšuje, spánek je pouze na jeho straně.

30 týdnů

Růst břicha se táhne a kůže se stává tenčí. V bocích se objevují také strie. Zácpa a otok lze korigovat správnou výživou. Pokud má vaše matka závratě a slabost, vyplatí se prodloužit dobu odpočinku. Během tohoto období je důležité se naučit relaxačním technikám, které pomohou vyrovnat se s nespavostí a akumulovanou únavou..

 • navazuje se proces interakce s matkou, uklidňuje se, když hladí břicho, prudce reaguje v nepříjemném prostředí - dusná místnost, tabákový kouř;
 • malé chloupky postupně mizí - lanugo, zakrývající tělo dítěte, ale v některých případech se s ním může objevit novorozenec;
 • mozek neustále roste, počet stočení a rýh roste.

31 týdnů

V tuto chvíli se všechny předchozí nepříjemné pocity zesilují. Děloha vytlačila všechny vnitřní orgány, proto se častěji vyskytuje dušnost, dýchání je obtížné. Křeče, otoky a bolesti zad zasahují nejen během dne, ale také v noci, což způsobuje nespavost. Pozitivní přístup, relaxační masáž, kurzy jógy vám pomohou vyrovnat se. Je nutné snížit množství tekutiny, močení se vyskytuje velmi často a žena může dokonce omezit své procházky. Takové oběti nejsou potřeba, je nutné dodržovat správnou stravu a nepít hodinu před odjezdem.

 • růst dosáhl 35-43cm, hmotnost - až 1,6 kg;
 • řízení trenérů hlavních 5 smyslů;
 • neuronální spojení rostou rychlostí febrilu;
 • doba bdělosti se prodlužuje, dítě je zaneprázdněno svými vlastními záležitostmi - dýchání, dívání, blikání, sání prstu, zaťaté pěsti, tlačení.

32 týdnů

Tělo se již postupně připravuje na proces porodu. Někteří dokonce cítí tréninkové souboje. Břicho je již velké, může táhnout, stojí za to nosit obvaz. Pohyby a chody ženy byly nepříjemné, při provádění obvyklých úkolů byla pomalejší. Nepopírejte touhu spát nebo kupovat novou věc a budete muset zapomenout na sladkosti a kořeněné pokrmy. Už si musí vybrat pohodlnou polohu déle, třes se stává intenzivnějším.

 • výška do 46 cm, hmotnost 1,6 - 1,8 kg;
 • plod je stále v pánevní prezentaci, ale může již otočit hlavu dolů;
 • vývoj mozku se zlepšuje, když mluvíte s dítětem, čte knihy, posloucháte hudbu;
 • svalový systém se dále posiluje, pohyby jsou lépe koordinovány.

Je na čase podstoupit 3 plánované ultrazvuk, můžete zjistit nejen velikost a formaci plodu, ale také jej jasně vidět na obrazovce. Důležitá bude také informace o stavu plodové vody, dělohy, placentární zralosti..

33 týdnů

V průměru žena během těhotenství získala 10–12 kg. Hormonální pozadí se zvyšuje, což může vyvolat krvácení dásní. Nadměrná podrážděnost způsobená strachem z nadcházejícího porodu. Je důležité udržovat pozitivní přístup, naplňovat život radostnými emocemi, komunikovat s milými lidmi. Stojí za to si uvědomit proveditelnou fyzickou aktivitu, je to nezbytné pro svalový tonus, jinak bude při porodu obtížné ovládat vaše tělo..

 • výška - 40-46 cm, hmotnost -2100-2300;
 • dítě by již mělo mít při porodu správné postavení, pokud ne, bude to vyžadovat další pozornost porodníka;
 • je zlepšen sací reflex nezbytný pro kojení;
 • muskuloskeletální systém se dále vyvíjí, takže je během období těhotenství nutný tvaroh;
 • plod již vypadá jako novorozenec, na pažích a nohou se objevují tváře a záhyby.

34 týdnů

Hormonální změny umožňují matce být v dobré náladě. Byla unavená z nepohodlných pocitů a nečekala, až se dítě objeví. Hmotnost se výrazně zvyšuje na 12-15 kg, hrudník dále roste. Linka od pupku k dolní části břicha, stejně jako dvorka bradavek, ztmavne. Chov instinktu na vrcholu, nastávající matka zaneprázdněná domácími pracemi.

 • výška 41-47 cm, hmotnost 2100-2400;
 • kůže plodu je lehká a hladká, je pokryta ochranným lubrikantem, který usnadňuje průchod porodním kanálem;
 • když se narodí v této době, může dítě dýchat samo a nevyžaduje intenzivní rehabilitační terapii.

35 týdnů

Nejdůležitější okamžik začíná, příprava na porod. Pro nastávající matku je užitečné absolvovat speciální kurzy po konzultaci. Vyberte si partnera pro porod, nemusí to být manžel, milovaná osoba může podporovat a uklidnit se - přítelkyně, matka. Taška pro porodnici by měla být sbírána již tak, aby se žena nezlobila maličkostmi. Břicho dosahuje maximální velikosti, rychle se unavuje a objevuje se otok. Je důležité, aby se v této době přejídat, jinak bude dítě velké a proces porodu bude komplikovanější.

Vývoj dítěte:

 • pokračuje v tréninku dýchacího systému, sání, polykání reflexu;
 • množství plodové vody klesá, což způsobuje nepohodlí pro dítě, tělo hlásí, že je čas změnit životní podmínky;
 • endokrinní, nervové a imunitní systémy se nadále zlepšují;
 • dítě postupně klesá, maminka to cítí při snadnějším dýchání a nižším tlaku na záda.

36-40 týdnů

Vše je připraveno na dlouho očekávaný vznik nového života. 2 týdny před porodem sestupuje břicho a promění se v kámen - to je signál, že děloha přijde do tónu. V každém okamžiku mohou začít boje, a to jak tréninkové, tak skutečné. Žena již získala 9 až 16 kg, těsně před narozením dochází k mírnému poklesu. Nezapomeňte se jednou týdně zúčastnit konzultace, lékař monitoruje stav plodu, srdeční tep.

Příznaky nástupu porodu:

 • zvýšená chuť k jídlu;
 • v dolním břiše je nepohodlí, po kterém se změní bolest;
 • kontrakce začínají křečemi s frekvencí 5krát za hodinu;
 • tělo se začíná očistit - je možné zvracení, průjem;
 • výstup sliznice a průchod plodové vody je přímým signálem nástupu porodu, je nutná okamžitá hospitalizace.

Dítě dosáhne velikosti 50-54 cm, váží asi 3-3,5 kg. V matčině lůně je velmi přeplněný, všechny orgány jsou formovány a připraveny zajistit život po narození. Dítě je citlivé na světlo, dokáže rozlišit barvy, velmi brzy potká svou matku. Připravuje se také ženské tělo - klouby se stávají měkčí a pružnější. Pokud je to nutné, bude nutné podstoupit ultrazvuk, aby se určil stav placenty, umístění plodu. Dítě se po porodu nepřestává rozvíjet, proces pokračuje teprve nyní, cítí teplo rukou jeho matky.

První známky těhotenství

Jaké jsou první známky těhotenství?

Nechráněný pohlavní styk vede k těhotenství ve 40% případů, ale určit, zda k početí došlo během prvních několika týdnů, je docela obtížné. Dokonce ani těhotenský test nebude vždy schopen situaci vyjasnit, protože ji musíte provést počínaje zpožděním. Jediným způsobem, jak zjistit, zda jste těhotná a máte 100% šanci, je navštívit lékaře, ale bohužel není vždy možné domluvit si schůzku s lékařem ve stejný den.

První příznaky těhotenství se mohou cítit téměř okamžitě po nástupu početí, a aby nedošlo k mučení neznámým, jen poslouchejte své tělo. Je pravda, že ve většině žen se tyto příznaky objevují až na konci prvního měsíce těhotenství a nemusí se vůbec cítit. Spolehlivě zjistěte, zda jste těhotná, je to možné pouze po implantaci embrya a začátku rozsáhlé restrukturalizace ženského těla. Hormonální pozadí ženy se významně mění: aby těhotenství prošlo bez komplikací, musí se celé tělo připravit na intenzivní práci do devíti měsíců.

Existuje gestační dominanta nebo dominanta těhotenství. Jednoduše řečeno, jedná se o program stanovený v nervovém systému, aby se zachovaly životně důležité funkce embrya a potom plodu. Gestační dominanta se vytváří bezprostředně po implantaci embrya do děložní sliznice díky neustálým nervovým impulzům. Tento jev slouží jako začátek změn v životě budoucí matky, realizovaných v několika známkách, které se často vyskytují v raných stadiích těhotenství.

Předvolby vkusu se mění.

Žena může být znechucena jídlem, které milovala dříve. Další možnost je možná: náhlá touha po výrobcích, které nemily chuť nebo vůni. Ztráta chuti k jídlu, zejména na pozadí neustálé nevolnosti a malátnosti, jakož i neustálý hlad - to jsou časté příznaky těhotenství v raných stádiích. Touha vyzkoušet něco nepoživatelného nebo neobvyklé kombinace je typičtější pro 4-12 týdnů těhotenství, ale existují případy, kdy si žena již v tomto 2-4 týdnu všimne tohoto příznaku. Je možné, že touha vyzkoušet křídu nebo jíst sendvič s klobásou, hustě rozprostřenou pomerančovým džemem, je pokusem těla ohlásit nedostatek stopových prvků v těle. Nebojte se dopředu: přenášení dítěte vyžaduje velké množství zdrojů, takže se tělo snaží připravit včas a sbírat rezervy „pro dva“.

Přecitlivělost na pach a změnu pachu.

Když se změní hormonální pozadí ženy, objeví se nové vnímání pachů. Dokonce i vaše oblíbené parfémy vás mohou dráždit a vůně barvy, laku na nehty nebo benzínu může způsobit pozitivní reakci. Mnoho žen připouští, že změna čichu je prvním příznakem časného těhotenství, které objevily.

Hroty nálady.

Probudil jste se v dobré náladě a za minutu vás naprosto všechno obtěžuje? Nejedná se o duševní poruchu. Před stabilizací hormonálního pozadí, neustále se měnícími emocemi může žena během těhotenství doprovázet náhlý přechod z negativního na pozitivní. Vysvětlete příbuzným, že jste nyní citlivější na všechno, co se děje kolem. Když se hormonální pozadí vrátí do normálu, budete se cítit lépe. To se obvykle děje ve druhém trimestru těhotenství. Pokud vás emocionální problémy příliš znepokojují, zeptejte se svého lékaře, aby předepsal lehce sedativní lék, který není kontraindikován pro těhotné ženy..

Neustálá únava a poruchy.

Postupný pokles pohody.

Tento příznak se objevuje téměř u všech nastávajících matek. Příčinou špatného zdraví jsou hormonální změny v těle a zejména prudký nárůst hladin progesteronu. Nemyslete si, že by vás během těhotenství mučilo: když se tělo přizpůsobí, vaše zdraví se vrátí do normálu a budete moci dělat každodenní činnosti v normálním režimu.

Zvýšené libido.

Neobvyklá vzrušení, neustálá touha po intimitě je také způsobena hormonálními změnami a nepřímo indikují těhotenství, někdy dokonce předtím, než se žena rozhodne provést test nebo navštívit lékaře. Na konci prvního trimestru těhotenství se hormonální pozadí obvykle stabilizuje spolu se sexuální touhou.

Těžkost a tažení bolesti v podbřišku.

Tyto příznaky raného těhotenství jsou pozorovány téměř u každé těhotné ženy a jsou spojeny se zvýšeným krevním oběhem v pánevní oblasti během připojení embrya ke stěně dělohy. Závažnost je podobná premenstruaci a obvykle nezpůsobuje vážné nepříjemnosti. Závažná bolest může být příznakem mimoděložního těhotenství, potratu a jiných patologií, proto je důležité co nejdříve vyhledat lékaře. Akutní bolest spojená se špinením je příznakem vyžadujícím lékařskou pomoc..

Těžkost a tažení bolesti v podbřišku.

Tyto příznaky raného těhotenství jsou pozorovány téměř u každé těhotné ženy a jsou spojeny se zvýšeným krevním oběhem v pánevní oblasti během připojení embrya ke stěně dělohy. Závažnost je podobná premenstruaci a obvykle nezpůsobuje vážné nepříjemnosti. Závažná bolest může být příznakem mimoděložního těhotenství, potratu a jiných patologií, proto je důležité co nejdříve vyhledat lékaře. Akutní bolest spojená se špinením je příznakem vyžadujícím lékařskou pomoc..

Rychlé močení.

Nervové konce umístěné v měchýři reagují i ​​na sebemenší účinek. Děloha, která během těhotenství roste, tlačí na močový měchýř, což způsobuje neustálé přání navštívit toaletu. Tento příznak se často vyskytuje po 5-6 týdnech těhotenství po zpoždění menstruace, ale může se vyskytnout i na začátku prvního trimestru v důsledku individuálních charakteristik. Existují důkazy, že progesteron snižuje tón močového měchýře, což ovlivňuje jeho fyziologii.

Závratě, mdloby.

Krátkodobá ztráta vědomí je obvykle spojena s poklesem tlaku. I když žena nikdy předtím neztratila vědomí, měla by být obzvláště opatrná. Pokud máte závratě, ujistěte se, že je k dispozici čerstvý vzduch: požádejte blízké, aby otevřeli okno a větrali místnost. Abyste se vyhnuli pomíjení, zkuste si vybrat volné oblečení vyrobené z přírodních materiálů, které odpovídají počasí. Pokud vaše práce souvisí s fyzickou prací, měli byste zvážit snížení zátěže během dne..

Citlivost prsou.

I mírný dotyk mléčných žláz může způsobit bolest, u některých žen je zaznamenáno kolostrum z bradavek. Později se zvětší prsa, zvětšují se bradavky. To je jeden ze znaků, které se těhotenství projevuje v raných fázích. Při pohybu nebo sportu můžete zaznamenat bolest v hrudi. Zkuste nosit volné spodní prádlo, které neomezuje pohyby. Je nutné dočasně zastavit aktivní fyzickou aktivitu, nahradit ji jógou a protáhnout se. Upřednostňujte oblečení vyrobené z měkkých materiálů, které vám nezpůsobí nepohodlí.

Pálení žáhy.

Vzhled pálení žáhy v raných stádiích je také způsoben změnou hormonálního pozadí. Tento příznak se může objevit na samém začátku těhotenství a nezmizí až do narození. Pocit nepohodlí nebo pálení za hrudní kost je vyvolán házením kyselého obsahu žaludku a obvykle nenaznačuje závažnou patologii. Pití čokolády, silného čaje a kávy a citrusových plodů způsobuje častější pálení žáhy. Možná byste měli opustit tyto produkty alespoň během prvního trimestru těhotenství. Nosit pevné a nepohodlné oblečení také vyvolává pálení žáhy. Je vhodné pečlivě sledovat vaši stravu a zabránit velkým časovým intervalům mezi jídly.

Zvýšení bazální teploty.

Ukazatel, měřený rektálně, se liší v závislosti na hormonálním pozadí ženy. Bazální teplota může nepřímo určovat ovulaci i těhotenství. V počátečních stádiích stoupá rektální teplota a těhotenství je indikováno skutečností, že po několika dnech, jako u běžných cyklických změn, nedochází ke snížení indikátoru. Pokud se nepokoušíte najít štěstí mateřství, pak pravděpodobně znáte pravidla pro měření bazální teploty: hodnota, která se získá okamžitě po nočním spánku, aniž by vstala z postele, je pravdivá. Výsledek měření může mít vliv na stres, takže byste se měli před spaním uklidnit nebo si vzít lék schválený lékařem..

Toxikóza.

K těhotné toxikóze obvykle dochází 4 nebo 5 týdnů po početí, ale nevolnost a zvracení mohou nastávající matku vadit v prvním měsíci. K nevolnosti se obvykle přidává slabost, nechutenství a bolesti hlavy. Tyto příznaky během těhotenství způsobují matce mnoho problémů, zejména pokud se opakuje zvracení a narušuje každodenní činnost. Antiemetika, která nejsou kontraindikována pro těhotné ženy, jsou dnes k dispozici v jakékoli lékárně, měli byste se však před použitím poradit se svým lékařem..

Vzhled akné.

Tento příznak je také spojen s hormonálními změnami v těle. Akné se může objevit iu žen, které tím nikdy netrpěly. Akné během těhotenství obvykle zmizí, když se hormonální pozadí ustálí, a už ne vadí ženě. Tento jev můžete často přeskočit a brát jej jako součást premenstruačního syndromu, zejména pokud jste již dříve byli léčeni na akné. Aktuální a zejména systémové retinoidy mohou nepříznivě ovlivnit vývoj plodu, takže byste měli tyto drogy přestat používat v případě zpoždění..

Zvýšený břišní objem.

Porod dítěte vyžaduje nejen vnitřní zdroje matky, ale také spolehlivou ochranu. K udržení optimální teploty vnitřních orgánů je nutná vrstva podkožního tuku břicha. Hmotnostní přírůstek v této oblasti je rysem ženského těla, které je dostupné od starověku, což umožňuje v případě hladu využívat rezervy jako energetický substrát pro podporu života budoucí matky a dítěte. Jíst „pro dva“ v tomto případě není možnost: stojí za to rozlišovat mezi emocionálním a fyzickým hladem. Nadměrný přírůstek na váze je škodlivý pro dítě a komplikuje těhotenství a je také rizikovým faktorem pro těhotenský diabetes.

Nicméně hlavním příznakem, jehož výskyt může znamenat těhotenství, je zpoždění nástupu menstruace o více než tři dny. Porodnictví to spojuje s pravděpodobnými příznaky a výše uvedené příznaky jsou pouze domněnky. Od prvních dnů zpoždění je přítomnost těhotenství s vysokou přesností potvrzena pomocí speciálních testů, které reagují na zvýšení obsahu hCG (lidského chorionického gonadotropinu) v moči. Jedná se o různé testovací proužky, které lze pohodlně používat doma. Existuje několik pravidel, která snižují pravděpodobnost falešně pozitivních a falešně negativních výsledků:

 • Stojí za to použít ranní moč, protože obsah hCG v ní je vyšší.
 • Před zkouškou se nedoporučuje zvyšovat množství spotřebované tekutiny. Moč zředěná vodou má nižší koncentraci hormonu a není pro test informativní..
 • Je důležité zkontrolovat datum exspirace testu. Testy po splatnosti mohou ukazovat nesprávné výsledky..

Nejracionálnějším řešením s pozitivním výsledkem testu je konzultace s lékařem za účelem stanovení kvantitativní hodnoty hCG a podstoupení transvaginálního gynekologického ultrazvuku. Tento postup vám umožňuje přesněji určit dobu těhotenství a zajistit, aby se embryo vyvíjelo uvnitř dělohy, čímž se vyloučí mimoděložní těhotenství..

Články O Neplodnosti