Hlavní Zdraví

V jakém období těhotenství by měl být proveden druhý ultrazvuk

Sledování vývoje dítěte - embryo během těhotenství ženy je povinný postup a měl by být pod dohledem lékaře. Kromě pravidelných návštěv na předporodních klinikách, registrace, musí každá žena během těhotenství podstoupit alespoň tři rutinní ultrazvukové vyšetření plodu, podle požadavků Ministerstva zdravotnictví Ruské federace. Pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi, pak jsou předepsány další studie podle pokynů lékaře.

Jaká je ultrazvuková metoda?

Pod známou redukcí ultrazvuku se rozumí studium orgánů a systémů, které se provádí pomocí ultrazvuku. Ultrazvukové vlny po celém světě jsou považovány za bezbolestné a neškodné pro zdraví plodu. Diagnóza se však nedělá jen tak, pouze na žádost ženy má indikace a účel. Naplánované ultrazvuk se provádí v určitých týdnech těhotenství

Kdy a proč přijít na druhý naplánovaný ultrazvuk?

Druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství se obvykle provádí ve druhém trimestru po dobu 18 až 21 týdnů. Je povoleno odložit tato období na 21–24 týdnů, ale musí to být indikace a schválení lékařem.

Chcete-li to udělat dříve, až 18 týdnů, je to možné, ale nedoporučuje se. Protože v závislosti na vývoji dítěte nemusí být stav a velikost orgánů a systémů stále jasně viditelná..

Každá ultrazvuková studie má specifický účel. Pokud je úkolem prvního ultrazvuku hlavně potvrdit přítomnost těhotenství, zhodnotit stav embrya, pak cílem studie ve druhém trimestru je pečlivě změřit anatomické rysy, odstranit anomálie a patologie a zpomalit vývoj plodu..

  Ve druhém trimestru během těhotenství můžete s jistotou rozeznat pohlaví nenarozeného dítěte.

Prostřednictvím ultrazvukového diagnostického přístroje jsou zřetelněji viditelné pohlavní orgány dítěte. Na žádost rodičů jim může lékař sdělit, kdo se brzy narodí, chlapec nebo dívka.

Pamatujte, že to není nutné, a pokud nechcete znát pohlaví dítěte, informujte o tom předem lékaře.

Zkoumá, zda dochází k retardaci růstu intrauteriny.

Lékař vyhodnocuje, zda vývoj dítěte odpovídá gestačnímu věku v poměru k počtu týdnů těhotenství. Pokud existuje podezření na vývojové zpoždění, pak jmenuje opakování fetálního ultrazvuku do tří týdnů.

Jedná se o měření velikosti embrya, délky kostí a pohyblivosti končetin, páteře, žeber, jakož i obvodu břicha, hrudníku a hlavy..

Akce žen před a po ultrazvuku

Není nutné provádět kompletní hygienické postupy, dodatečně umýt pohlavní orgány a během těhotenství přicházet s močovým měchýřem. Amniotická tekutina bude působit jako dirigent ultrazvukových vln a pomůže zvážit parametry dítěte.

Diagnostický lékař použije senzor a gel, samotná studie se provádí v náchylné poloze na gauči. Proto si předem připravte:

 • plenka, na které můžete ležet.
 • ubrousky k odstranění gelu z kůže břicha.

Hlavní věcí pro ženu je psychologické vyladění příznivého vyšetření, protože jakýkoli stres může ovlivnit tón dělohy. Pokud vás něco o výsledcích ultrazvuku trápí, můžete to udělat vždy znovu, ale nejdřív se musíte poradit se svým nadřízeným..

Přestože ultrazvuk poskytuje nejpřesnější výsledky vyšetření, pamatujte, že se také mýlí zkušení známí lékaři, takže než učiníte nepříznivé závěry, projděte diagnózu znovu.

Kvalita diagnózy závisí na výkonu diagnostického přístroje a na zkušenostech a kvalifikaci lékaře - ultrazvuku. Proto si v počátečních fázích pečlivě vyberte místo pro plánovaný ultrazvuk.

Na žádost ženy může podstoupit moderní 3D (viz barevný trojrozměrný obraz dítěte) a ještě více inovativní 4D diagnostiku, která zobrazuje pohyb dítěte v reálném čase ve filmu.

Nedoporučuje se provádět trojrozměrný a 4D ultrazvuk během těhotenství v časných stádiích, navzdory relativní bezpečnosti metody během těchto období - bude to málo informativní. Tímto způsobem je lepší vidět dítě na třetím ultrazvuku.

U profesionálních lékařů není trojrozměrná diagnostika v tuto chvíli informativní, je spíše zaměřena na bližší seznámení s dítětem rodičů.

Maminky dostanou názor na ultrazvukové vyšetření a fotografii s rozeznatelným obrazem obrysů dítěte. Pokud se provádí 3D ultrazvuk, pak se video záznam na disk.

Řádný nitroděložní vývoj dítěte vyžaduje pečlivé sledování lékařem, abyste mohli včas zasáhnout, takže nevynechávejte ani ignorujte načasování zákroku a jmenování ošetřujícím lékařem..

Proč a v jakém období těhotenství je předepsán druhý plánovaný ultrazvuk - jak ukazuje vyšetření?

Druhý ultrazvuk se provádí během těhotenství po dobu 4-5 měsíců. Během tohoto období umožňují rozměry samotného dítěte, jeho orgánů a systémů podrobnější a přesnější vyšetření a identifikují možná porušení.

Kdy je druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství

Jaké typy ultrazvuku se používají

Jak se provádí druhý ultrazvuk

Normy hlavních ukazatelů fetometrie

Fetální anatomie a prezentace

Umístění a stav placenty

Posouzení stavu pupeční šňůry, plodové vody a děložního hrdla

Komentáře a recenze

Kdy je druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství

Druhá plánovaná studie během těhotenství je předepsána pro 2. trimestr. Je lepší provádět proceduru druhého ultrazvuku během těhotenství po dobu 20 až 24 týdnů. Ultrazvukové vyšetření v této fázi pomáhá identifikovat abnormality vývoje plodu nebo zdravotní stav matky.

Cíle

Na druhém plánovaném ultrazvuku jsou cíle vyšetření:

 1. Zhodnoťte, jak těhotenství postupuje.
 2. Určete velikost plodu (tělesná hmotnost, délka končetin, velikost a stav vnitřních orgánů). Tyto lékařské ukazatele jsou porovnány s předchozími a určují rychlost vývoje plodu. V případě nesouladu mezi ukazateli a gestačním věkem mohou po 2 týdnech předepsat další studii a určit dynamiku dítěte.
 3. Posoudit stav placenty a plodové vody.
 4. Určete pohlaví plodu.

Jaké typy ultrazvuku se používají

Metoda ultrazvukového vyšetření závisí na tom, jak dlouho se provádí druhé naplánované ultrazvukové vyšetření:

 1. Abdominální metoda. Skenovací senzor je umístěn na přední stěně břicha, pokud je plod špatně viditelný, použije se vaginální senzor. Pomocí této metody můžete zkoumat a hodnotit vývoj dítěte, soulad jeho parametrů s normami.
 2. Metoda screeningových studií. Použijte jej pro včasnou diagnostiku patologie ve vývoji plodu..

Jak se připravit

Při přípravě na postup se doporučuje během několika dnů opustit spotřebu plynotvorných produktů:

 • luštěniny;
 • zelí;
 • čerstvé ovoce;
 • pečení másla;
 • perlivá voda.

Jak se provádí druhý ultrazvuk

Ve svém jádru se druhý ultrazvuk neliší od prvního. Provádí se ve speciální ultrazvukové místnosti, žena leží na gauči s otevřeným žaludkem. Gel se nanáší na kůži tak, aby vzduch nevstoupil mezi senzor a testovanou oblast a aby byl zajištěn těsnější kontakt. Lékař zkoumá obraz plodu na monitoru a zachycuje získané informace na závěr pro další vyhodnocení. Na konci procedury obdrží rodiče fotografii dítěte nebo záznam na disk.

Video z kanálu Klinika estetické gynekologie hovoří o druhém ultrazvuku těhotenství.

Rozdělení výsledků

Na konci studie vydá lékař svůj názor na vývoj dítěte. Zahrnuje indikace vývoje plodu a závěry o přítomnosti nebo nepřítomnosti anomálií.

Dešifrování zahrnuje následující indikátory:

 • obvod břicha - chladivo;
 • obvod hlavy - OP;
 • fronto-týlní velikost - LVJ;
 • velikost mozečku - RM;
 • velikost srdce - MS;
 • délka stehna - DB;
 • délka ramene - DP;
 • průměr hrudníku - DHA.

Normy hlavních ukazatelů fetometrie

Průměrné hodnoty fetometrie pro druhý trimestr jsou uvedeny v tabulce:

Trvání, týdnyVelikost dvojplošníku, mmFronto-týlní velikost, mmObvod břicha, mmDélka femuru, mmDélka humeru, mm
1324-699-
1427-7813-
patnáct3139901717
šestnáct34451022121
1738padesáti1122523
osmnáct4353124třicet27
devatenáct475713433třicet
dvacetpadesáti621443533
2153651573735
2257691694036
2360721814240
2463761934542
2568792064844
2669832174947
2773872295249

Fetální anatomie a prezentace

Indikace životně důležitých orgánů dítěte, získaných během druhého ultrazvuku, určí jeho další vývoj. Za účelem stanovení přítomnosti patologií se provede screening fetální anatomie..

Mozek a páteř

Lebka musí být holistická, stehy a fontanely kostí lebky jsou otevřené růstu mozkové tkáně plodu. Hodnocení mozkových struktur a jejich souladu s gestačním věkem.

Dýchací systém

Při hodnocení dýchacího systému se podívejte na parametry:

 • stav průdušek a plicní tkáně;
 • rysy dělení průdušek;
 • echogenita plicní tkáně, její uniformita;
 • přizpůsobení velikosti plic gestačnímu věku.

Další kolo vývoje dýchacího systému by mělo proběhnout ve třetím trimestru, proto je chybné stanovit odchylky během druhého ultrazvuku.

Srdce

Zvláštností tohoto parametru je, že se vyhodnocuje pouze čtyřkomorová část srdce. Pokud dojde ke změnám, měla by být stanovena další fáze zkoušek.

Trávicí a močový systém

Postup zahrnuje posouzení:

 • břicho;
 • střeva;
 • ledviny
 • močový systém;
 • žlučník;
 • játra.

Struktura a poloha ledvin a močového systému, v přítomnosti i malých odchylek od normy, naznačuje abnormality ve vývoji.

Při hodnocení jater je důležité posoudit stav cév tohoto orgánu a systém žlučovodů.

Přítomnost anechoické moči v močovém měchýři by měla umožnit její vizualizaci. Pokud není možné určit orgány močového systému, bude nutné provést analýzu po 15–20 minutách, aby se malé množství tekutiny shromáždilo pro vizualizaci.

Umístění a stav placenty

Stav placenty také závisí na tom, kolik týdnů se druhý ultrazvuk provádí během těhotenství..

Obvyklá poloha placenty je blíže ke spodní části dělohy podél její stěny. Během těhotenství placenta migruje, nachází se nad nebo pod normou, pak se vrací do správné polohy.

Zřídka v raných stádiích těhotenství je placenta formována blíže ke spodní části dělohy, častěji dosahuje k vnitřnímu děložnímu krku. V tomto případě mluví o nízkém umístění placenty. Ultrazvuk v dynamice vám umožní získat představu o migraci placenty s vysokou mírou přesnosti.

Placenta previa - pozice, ve které tento orgán zcela nebo částečně blokuje vnitřní otevření děložního hrdla. Normálně by měl být umístěn vysoko a neměl by dosáhnout vnitřního hltanu děložního hrdla o 7 cm nebo více.

Posouzení stavu pupeční šňůry, plodové vody a děložního hrdla

Vyhodnocení pupeční šňůry spočívá v spočítání krevních cév. Normálně by měla existovat 1 žíla a 2 tepny. Ultrazvuková vyšetření ve druhém trimestru také sleduje, zda se pupeční šňůra ovine kolem krku nebo těla dítěte.

Při hodnocení stavu děložního hrdla se stanoví jeho délka a průchodnost děložního hrdla. Normálně by krk měl být nejméně 35 mm. Krátký krk do 20-30 mm hovoří o patologii.

Amniotická tekutina umožňuje plodu volně se pohybovat a má ochrannou funkci:

 • chránit před vnějšími vlivy;
 • chránit pupeční šňůru před vymačkáním mezi dítětem a stěnami dělohy;
 • podílející se na metabolismu plodu.

Je důležité, aby močový měchýř nezasahoval do otevření děložního hrdla během porodu.

Pro hodnocení plodové vody a jejich množství se vypočítá index plodové vody (IAI). Pokud je to na závěr méně než 2 cm - mluví o nízké vodě a více než 8 cm - polyhydramnios. Nedostatek vody může způsobit předčasný porod nebo potrat. Polyhydramnie indikuje intrauterinní infekci nebo konflikt rhesus.

Video o hlavních parametrech plodové vody poskytnuté kanálem Podderzhdts.

FOTOGALERIE

Náklady na průzkum

Některé kliniky mohou poskytovat ultrazvukové služby zdarma, pokud se u nich zaregistrujete. Pokud však klinika nemá vlastní ultrazvukovou místnost, musí být ultrazvuk druhého trimestru proveden v jiných institucích..

OblastNákladyFirma
Moskvaod 2400 rub.Medline Service
Čeljabinskod 2200 rub."Dobrý doktor"
Krasnodarod 1300 rub.Estelife Clinics

Video

Toto video ukazuje, jak plod vypadá na ultrazvuku během druhého trimestru. S laskavým svolením kanálu Olly Lova.

Druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství

Druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství (screening druhého trimestru) se provádí jako součást povinného perinatálního screeningu.

Perinatální (prenatální) screening je komplex diagnostických opatření zaměřených na identifikaci těhotných žen, které patří do určité rizikové skupiny pro nitroděložní vývojové poruchy. Kromě laboratorních a jiných hardwarových diagnostických metod zahrnuje komplexní studie ultrazvuk (sonografický) výzkum nebo ultrazvuk.

Ultrazvuk je nejbezpečnější a vysoce informativní metoda pro diagnostiku a sledování těhotenství kdykoli. Úkolem screeningové sonografické studie je kontrolovat nejen vývoj embrya a plodu, ale také jeho stanoviště - plodovou vodu, placentu, dělohu..

Povinný screening zahrnuje během těhotenství nejméně tři ultrazvuk - v prvním, druhém a třetím trimestru. Pokud vám první ultrazvukové vyšetření umožní identifikovat pouze hrubé abnormality ve vývoji embrya a některé další pouze podezřelé, pak druhý plánovaný ultrazvuk odhalí většinu defektů. Prostřednictvím třetí studie je konečně diagnostikován stav plodu, je stanoven termín porodu, podle studie se vyvíjí taktika vedení porodu.

Proč druhý naplánovaný ultrazvuk

V období doporučeném pro druhý screeningový ultrazvuk jsou anatomické struktury nenarozeného dítěte zcela jasně monitorovány, takže studie poskytuje následující možnosti:

 • identifikace (nebo odchylka) většiny anatomických vad orgánů a systémů;
 • stanovení pohlaví;
 • konečná diagnóza vícenásobného těhotenství;
 • stanovení pohlaví;
 • v tuto chvíli můžete vyhodnotit přívod krve plodu.

Další porodnická taktika závisí na výsledcích studie:

 • nastávající - spočívající v dalším dynamickém pozorování;
 • účel léčby - konzervativní nebo chirurgický - k opravě zjištěné patologie;
 • volba způsobu doručení (spontánní doručení nebo císařský řez);
 • potrat kvůli identifikaci závažných malformací plodu.

Obecně platí, že všechny tři ultrazvukové vyšetření jako součást screeningu jsou povinné pro všechny těhotné ženy (to neznamená, že studie jsou k tomu nuceny - je to jen tak, že lékař potřebuje své výsledky pro nejspolehlivější hodnocení plodu). Existují však rizikové skupiny, jejichž zástupci by v žádném případě neměli být odmítnuti vyšetřeni. Patří sem ženy s historií:

 • identifikace odchylek podle předchozího ultrazvuku;
 • odchylky v biochemických testech jako součást perinatálního screeningu;
 • vrozené patologie samotné těhotné ženy, jejích blízkých příbuzných, biologického otce dítěte;
 • mladší osmnáct a více než třicet pět let;
 • diabetes mellitus (závislý na inzulínu);
 • akutní infekce během současného těhotenství;
 • užívání léků během těhotenství;
 • přítomnost dětí s vrozenými anomáliemi;
 • potrat předchozího těhotenství;
 • systémová (autoimunitní) onemocnění;
 • poruchy kardiovaskulárního a dýchacího systému, funkce ledvin, trávicí systém.

Kdy udělat druhý ultrazvuk během těhotenství

Druhý plánovaný ultrazvuk se doporučuje provádět ve dvacátém dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství. Na jedné straně je v dřívějším období obtížné odhalit některé vážné malformace, například defekty ve struktuře srdce, na druhé straně musí být léze související s indikací k potratu detekovány co nejdříve..

Je třeba poznamenat, že druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství v této době je takový v rámci screeningu. Ve skutečnosti se může jednat o pátou i desátou v řadě, protože s určitými indikacemi může lékař předepsat neplánované doplňkové studie.

Pokud je tedy druhý ultrazvuk naplánován před plánovaným časem, je možné, že je takový neplánovaný a plánovaný bude proveden později - v přiděleném čase.

Co je pozorováno během ultrazvuku

Sonografický diagnostický protokol ve druhém trimestru těhotenství zahrnuje řadu studií:

 • stanovení umístění (prezentace) plodu a počtu plodů;
 • fetometrie - kvantitativní studie, shromažďování údajů o hlavních dimenzích fetálních struktur;
 • hodnocení anatomických struktur plodu - kvalitativní studie - bez měření rozměrů, zde není vyžadováno dekódování, protože jsou uvedeny následující značky: „norma“ nebo „b / o“, „bez prvků“;
 • posouzení stavu placenty, plodové vody, pupeční šňůry;
 • identifikace vrozených vad;
 • posouzení stavu dělohy;
 • hodnocení oblasti dělohy.

Dekódování fetometrických dat vám umožní:

 • uveďte délku těhotenství;
 • detekovat retardaci růstu plodu;
 • identifikovat abnormality skeletu;
 • podezření na chromozomální patologii.

Anatomická data naznačují normální vznik nebo přítomnost defektů konkrétního orgánu.

Některé odchylky ve stavu placenty, změna množství plodové vody může nepřímo naznačovat možné fetální malformace:

 • být markerem některých patologických stavů: například polyhydramnióza může být příznakem srdečních patologií a oligohydramnios - ledviny;
 • přímo vést k patologii; takže placentární cysty mohou vést k retardaci růstu plodu.

Posouzení stavu dělohy - stěny a děložního čípku - brání hrozbě potratu (změna velikosti děložního čípku) nebo prasknutí dělohy (v případě selhání jizev po císařském řezu nebo myomektomii).

Cysty nebo nádory se nacházejí v oblasti vaječníků. Protože tyto útvary jsou často charakterizovány hormonální aktivitou, jejich přítomnost vytváří riziko potratu.

Rozdělení výsledků

Pro všechny kvantitativní parametry ultrazvuku existují standardní tabulky normálních indikátorů v kterékoli fázi těhotenství. Porovnání těchto norem se získanými údaji (s přihlédnutím k odchylkám) umožňuje diagnostikovat konkrétní patologii.

Přesnost výsledků ultrazvuku během těhotenství mohou ovlivnit následující faktory:

 • specializace lékaře vizuální diagnostiky - znalosti a zkušenosti s diagnostikou nitroděložních malformací zvyšují přesnost výsledku;
 • rozlišení zařízení - čím vyšší, tím spolehlivější data;
 • přísné dodržování podmínek studie - jejich porušení je plné příliš pozdní diagnózy;
 • těhotná obezita, polyhydramnióza, vícenásobné těhotenství - může zhoršit spolehlivost studie.

Normální výkon

Níže jsou uvedeny normy výsledků ultrazvuku ve 20-21-22-23-24 týdnech těhotenství.

Základní data

Ovoce je živé. Prezentace - hlava.

Pánevní a boční prezentace jsou odchylky, které je třeba napravit. Pokud existuje několik plodů, data každého z nich se vloží do samostatného protokolu.

Fetometrie

Velikost biparietální hlavy (BDP) hlavy, mm:

 • dvacátý týden - 48 ± 5;
 • dvacet první - 51 ± 5;
 • dvacet sekund - 54 ± 6;
 • dvacet třetí - 58 ± 6;
 • dvacátý čtvrtý - 61 ± 6.

Frontookcipitální velikost (LZR) hlavy, mm:

Obvod hlavy, mm:

 • 170 ± 16;
 • 183 ± 17;
 • 195 ± 17;
 • 207 ± 17;
 • 219 ± 18.

Obvod břicha, mm:

 • 144 ± 20;
 • 157 ± 20;
 • 169 ± 21;
 • 181 ± 21;
 • 193 ± 21.

Délka stehna, mm:

 • 33 ± 4;
 • 36 ± 4;
 • 39 ± 4;
 • 41 ± 4;
 • 44 ± 4.

Délka kostí nohy, mm:

 • 30 ± 4;
 • 33 ± 4;
 • 35 ± 4;
 • 38 ± 4;
 • 40 ± 4.

Délka humeru, mm:

 • 26 ± 3;
 • 28 ± 3;
 • 30 ± 4;
 • 33 ± 4;
 • 35 ± 4.

Dekódování parametrů fetometrie může záviset na etnicitě matky, země a dokonce i oblasti jejího bydliště: normy se mohou mírně lišit.

Anatomie

Tato část ultrazvukového protokolu popisuje výsledky studie mozku, struktur obličeje, zažívacího traktu, plic, srdce, páteře, ledvin, močového měchýře:

 • mozek:
  • šířka první a druhé komory - ≤ 11 mm;
  • týlní nádrž - přední přední velikost <11 mm;
  • mozeček, mm:
   • 20 ± 2;
   • 21 ± 2;
   • 23 ± 3;
   • 24 ± 3;
   • 26 ± 3;
 • všechno ostatní je „v normálních mezích“;
 • pupeční šňůra je připevněna ke středu placenty.

Placenta, pupeční šňůra, plodová voda

Umístění placenty na zadní stěně nebo ve spodní části dělohy je v rámci normálních limitů a lokalizace na přední stěně představuje riziko oddělení. Placenta nad vnitřním hltanem o více než 6 až 7 cm je normou. A lokalizace okraje placenty přímo v oblasti vnitřního hltanu (placenta previa) je patologií těhotenství, která vede ke krvácení.

Tloušťka placenty, mm:

Struktura placenty je „homogenní“.

Stupeň zralosti placenty je 0.

Index plodové vody, mm:

Polyhydramnios - s hodnotami nad normou, oligohydramnios - níže.

Cervix a stěny dělohy - "bez rysů." Délka děložního hrdla by měla být alespoň 30 mm.

Oblast příloh je „bez funkcí“.

Pupeční šňůra má 3 cévy.

Malformace

Screeningový ultrazvuk druhého trimestru těhotenství nejčastěji odhaluje následující defekty:

 • zhoršený vývoj pohybového aparátu plodu:
  • nedostatek končetin (amelia)
  • nedostatečný rozvoj končetin (fokomelia);
  • zvýšení (polydaktylie) nebo snížení (syndakticky) počtu prstů;
  • defekty tubulárních kostí a chrupavek (achondroplasie);
 • malformace centrálního nervového systému:
  • nedostatečný vývoj mozku a kostí lebky (mikrocefaly);
  • zvýšení velikosti komor mozku (hydrocefalus) v důsledku akumulace mozkomíšního moku;
  • vývojové defekty nervové trubice:
   • absence mozkových hemisfér a kraniálních kostí (anencefálie);
   • výčnělek membrán mozku (cefalocelela) nebo kýla mozku (encefalocele) v důsledku nedostatečného rozvoje kostí lebky;
   • kýla míchy spojená s nedostatečným rozvojem kostní tkáně páteře (spina bifida);
 • defekty obličeje a krku:
  • „Rozštěp rtu“ (rozštěp rtu) a „rozštěp patra“ (rozštěp patra);
  • cystická hygroma krku, která vede ke stlačení dýchacích cest a jícnu až do úplné obstrukce (obstrukce);
 • defekty ve stěnách břišní dutiny a poškození orgánů gastrointestinálního traktu:
  • pupeční kýla (omphalocele);
  • rozštěpení břišní stěny (gastroschisis) vypouklou smyčkou střeva;
  • nedostatek lumen tenkého střeva (atresie);
  • velké cysty pankreatu a jater;
 • jedna srdeční komora;
 • kýla bránice - otok peritoneálních orgánů v hrudní dutině v důsledku bránice;
 • nepřítomnost (ageneze) ledvin
 • "Siamská dvojčata" (fúze ovoce).

Některé neřesti mohou být kombinovány s ostatními. Tato kombinace obvykle označuje chromozomální patologii..

Ultrazvuk bohužel neumožňuje sledovat všechny vývojové abnormality v raných stádiích. Například polycystické onemocnění ledvin a většina srdečních vad se může objevit pouze v posledním trimestru nebo po porodu.

Jak se připravit na studii

Ultrazvuk ve druhém trimestru nevyžaduje žádnou přípravu. Protože děloha je velká, ani prázdný močový měchýř, ani plyny ve střevu neztěžují vizualizaci dělohy s plodem..

Patologie, u kterých se doporučuje potrat

Ukončení těhotenství se doporučuje v případě nevyléčitelných patologií vedoucích ke smrti nebo invaliditě novorozence:

 • závažné defekty neurální trubice;
 • cystická hygroma krku;
 • gastroschisis;
 • renální ageneze;
 • amelia a focomelia;
 • doprovodné srdeční vady;
 • vrozená bránice kýla;
 • achondroplasie.

V těhotenství u plodu se smrtelnými malformacemi je kdykoli indikováno přerušení. S jinými patologiemi - do doby životaschopnosti plodu.

Přerušení se provádí pouze se souhlasem těhotné.

Ultrazvuk ve druhém trimestru těhotenství je cennou diagnostickou metodou, která vám umožní efektivně identifikovat anatomické léze fetálních orgánů a systémů a patologické stavy těhotenství, které způsobují potrat. Identifikace takových patologií v dostatečně včasném termínu jim umožňuje jejich úspěšnou nápravu a v případě závažných nevyléčitelných malformací plodu je možné, aby se žena rozhodla.

Recenze pacientů

Všechno se mnou šlo dobře, necítil jsem těhotenství, běžel jsem k narození. Uplynul první i druhý ultrazvuk, všechno bylo v pořádku, třetí ne. A najednou, jako šroub z modré, se dcera narodila s extra prsty na rukou! A pokud něco vážnějšího? Přestože správně, další matky řekly, musíte si vybrat kliniku s novým zařízením a dobrým lékařem! Nemyslím si, stejně jako předtím, to samé všude.

tento ultrazvuk ve 20. týdnu - jen pohádka! v takovém období nedělají vaginálně - a nemám ráda žádná gynekologická zrcadla. pití kbelíku s vodou a praní později při hledání toalety také není nutné! a co je nejdůležitější - potkal jsem své syny, konečně konečně řekli, že budeme mít chlapce (manželův sen!) a viděl jsem ho na obrazovce.

Měl jsem druhý plánovaný ultrazvuk (měl jsem to třetí, byla mi diagnostikována těhotenství také pomocí ultrazvuku) před dvěma lety doslova zachránil obě dvojčata! Jeden začal mrznout a druhý naopak byl velký, ale také nemocný. Okamžitě jsem provedl malou operaci, strávil téměř celou druhou polovinu těhotenství v nemocnici, ale teď mám dva zdravé syny!

Kdy udělat druhý ultrazvuk během těhotenství

Ultrazvukové vyšetření je postup, který se během těhotenství provádí plánovaným způsobem třikrát. V každé fázi vývoje dítěte dostává lékař cenné informace o svém zdraví, přítomnosti nebo nepřítomnosti odchylek. Druhý ultrazvuk během těhotenství se provádí po dobu 20-24 týdnů. V tuto chvíli může lékař již určit pohlaví dítěte, změřit obvod břicha, velikost kostí a hlavu - na základě získaných údajů lze posoudit, zda se plod vyvíjí správně.

Ultrazvuk pomáhá zkoumat plod

Hodnota plánovaného ultrazvuku pro lékaře i pro samotnou ženu je neocenitelná - pokud se v drobcích nebo příznakech problémů s placentou objeví patologie, budou odborníci schopni včas přijmout terapeutická opatření. Proto je nepřijatelné přeskočit tuto studii, nepovažovat ji za povinnou nebo neprospělou kvůli strachu z poškození ultrazvuku pro dítě. Vědci již dlouho potvrzují, že tento postup je bezpečný a nemá nepříznivý vliv na zdraví dítěte. Konzultace žen zajišťují pravidelné vyšetření nastávající matky.

Jak dlouho se provádí druhý naplánovaný ultrazvuk

Pokud během studie v prvním trimestru nedošlo k viditelným abnormalitám ve vývoji plodu, provede se druhý ultrazvuk ve 21-22 týdnech. Dřívější postup je nutný, když během plánovaného vyšetření hormonů v 16-18 týdnech (PAPP-A, AFP, estriol) byly zjištěny změny v normálním pozadí. Druhý ultrazvuk se pak nejlépe provede za 19–20 týdnů.

Na samém začátku druhého trimestru je vyšetření předepsáno pro ženy po IVF a pro pacienty starší 35 let kvůli zvýšenému riziku nitroděložních malformací. To je důležité, protože před termínem, kdy začíná 22. porodnický týden, může dojít k vážným náznakům, že těhotná žena může být stále vyslána, aby přerušila ložisko. Pokud má lékař během druhého plánovaného ultrazvuku pochybnosti o výsledcích, mělo by se po 7 až 10 dnech provést druhé vyšetření. To vám umožní sledovat vývoj plodu v dynamice, potvrdit nebo vyvrátit obavy.

Studium umístění a struktury placenty

Výcvik


Pozor!
Jak by se těhotná žena měla připravit na druhý ultrazvuk? Zvláštní opatření, jako je omezení příjmu potravy nebo pití velkého množství vody, nejsou nutná. Studie se provádí transabdominálně, to znamená, že v žaludku postačí amniotická tekutina, aby odborník provedl vše potřebné. Střevo je nižší než před těhotenstvím, protože přítomnost nebo nepřítomnost plynů v něm neovlivňuje ultrazvuk..

Jak udělat druhý ultrazvuk


Názor odborníka
Borovikova Olga
Během studie se žena opírá o záda na gauči, lékař nanáší na kůži speciální gel a vede senzor žaludkem. Ultrazvukové vyšetření se tedy provádí ve všech trimestrech a od 20 do 22 týdnů jde tento proces důkladněji. Procedura je bezbolestná a nezpůsobuje nepohodlí. Trvání druhého vyšetření je delší než první, protože lékař musí pečlivě prozkoumat všechny fetální systémy. Ultrazvuk zahrnuje nejen posouzení stavu dětských orgánů, ale také jeho motorickou aktivitu, zkoumání děložního čípku a stěn dělohy, strukturu placenty a pupeční šňůry.

Co ukáže druhý ultrazvuk

Během druhé plánované studie lékař pečlivě zkoumá orgány a systémy nenarozeného dítěte.

Důležité jsou následující parametry, které věnují pozornost ultrazvuku:

 • velikost plodu - studuje se tělesná hmotnost, vnitřní orgány (srdce, horní ret, končetiny, močový, trávicí a reprodukční systém, mozek, páteř);
 • pohlaví dítěte - na prvním ultrazvuku je často nemožné to určit, a na druhé straně může lékař docela přesně říct, zda budoucí matka chlapce nebo dívky nese;
 • objem plodové vody - jejich množství může být normální, překročené nebo podceněné;
 • umístění placenty - zkušený odborník určí nejen polohu orgánu a velikost, ale také přítomnost dalších formací nebo cyst;
 • intrauterinní malformace - první ultrazvuk je nemusí ukázat, a na třetí je obtížné zvážit problémy kvůli zhutnění placentárních tkání;
 • srdeční frekvence je normální ukazatel po dobu 20-22 týdnů, lékaři považují 110-180 tepů za minutu;
 • stav pupeční šňůry - obaluje kolem krku dítěte, obsahuje, jak by mělo být, jednu žílu a dvě tepny;
 • postavení dítěte v děloze - tento indikátor nemá příliš velký význam, protože v době narození se dítě často otočí hlavou dolů.


Pozorování
Druhý ultrazvuk vám také umožňuje posoudit stav dělohy a děložního čípku. Stěny orgánu by neměly být v dobrém stavu, jejich tloušťka ve 20-22 týdnech je 30 mm, krční hltan je obvykle uzavřen. Chyba při stanovení přesného data narození nepřesahuje 7 dní.

Dešifrování

Popis ultrazvukových dat je vydán do rukou nastávající matky ihned po zákroku. Jde s nimi k pozorujícímu porodníkovi-gynekologovi, který výsledky dešifruje a zodpoví všechny otázky ženy. Pokud existují náznaky nebo pochybné údaje, doporučuje se opakovat studii po 1-2 týdnech.

Normální ukazatele

Následující výsledky druhého ultrazvuku svědčí o tom, že zdravotní stav dítěte je dobrý a že vývoj pokračuje správně:

 • hmotnost ovoce 300-350 g;
 • délka těla 18-25 cm;
 • průměr hlavy 166-200 mm;
 • obvod břicha 137-180 mm;
 • mezera mezi čelem a hřbetem hlavy je 60-72 mm;
 • délka kosti - femorální 32-40 mm, předloktí 24-32 mm, spodní noha 29-37 mm.

Pokud byly ve výsledcích studie zjištěny malé odchylky od normy, budoucí matka by neměla panikařit. Každý případ těhotenství je individuální a děti se vyvíjejí různými způsoby. Přítomnost změn je ovlivněna výživou ženy, minulými nemocemi, stresem, hormony a dalšími ukazateli. Pravděpodobně, po 1-2 týdnech, plod dohoní normální indikátory a není důvod k obavám.

Odchylky

Špatný vývoj plodu je symetrický a asymetrický. V druhém případě odpovídá průměr hlavy dítěte a délka stehenní kosti požadovaným parametrům a obvod břicha nedosahuje normy. Pokud je zaznamenána symetrická vývojová porucha, je plod úměrný, ale všechny ukazatele jsou podceňovány.

Na druhém ultrazvuku lze také detekovat následující odchylky:

 • dolichocephaly a brachycephaly;
 • další formace uvnitř a vně lebky;
 • abnormální průřez hlavy;
 • nesprávný vývoj mozečku;
 • spina bifida;
 • anomálie v umístění oběžných drah;
 • změněné mozkové komory;
 • rozštěp rtu;
 • rozštěp patra;
 • hromadění tekutiny v pohrudnici;
 • spina bifida;
 • srdeční vady.

Pokud jsou zjištěny abnormality ve vývoji plodu, lékař o tom informuje pacienta za účelem společného rozhodování o další taktice akce.

Může být druhý ultrazvuk špatný

Stává se, že výsledkem 2 ultrazvuku je dívka a 3 ultrazvuk je chlapec, jak se ukázalo, že se odborník během studie mýlil? Nejprve je zkreslení dat vysvětleno zastaralým zařízením, proto je důležité podstoupit výzkum na moderních klinikách. Za druhé, nikdo nezrušil lidský faktor, když nezkušený lékař právě začíná praktikovat řízení těhotných žen a nemohl správně zvážit pohlaví.

Lékaři pokrčí rameny - to nevidí, budoucí matka nebo dívka nosí chlapce, dítě překřížilo nohy. V této situaci bude žena muset počkat na další naplánovaný ultrazvuk. Někdy jsou chlapcovy genitálie skryté mezi dolními končetinami a nejsou vidět, a v důsledku toho je napsána dívka.

Stává se také, že dívka má část pupeční šňůry visící mezi nohama a uzist ji bere za mužský orgán, což také vede k nesprávné interpretaci výsledku. Aby se předešlo takovým nedorozuměním, je důležité kontaktovat kompetentního specialistu, který dokáže nejen správně určit pohlaví, ale také zvážit vrozené vady a to, zda vývoj dítěte splňuje normy.

Je možné udělat 2 ultrazvuk v jeden den během těhotenství

Dospělí může provádět několik ultrazvuků denně, pokud existuje naléhavá lékařská indikace. Je prokázáno, že tento postup nepoškodí tělo a nemá nepříznivý účinek na systém. Pokud jde o těhotné ženy, nedoporučuje se provádět 1-2 ultrazvukové studie za sebou, a to navzdory bezpečnosti vyšetření. Opakovaný ultrazvuk ve stejný den mohou lékaři připustit, pokud první provedl nezkušený odborník, který viděl závažné fetální patologie, a poté zpochybnil správnost výsledku..

Recenze

Čekal jsem na druhý ultrazvuk, kdy bude možné určit pohlaví. Bohužel se však dítě otočilo stranou, což odborníkovi nedalo dobrý pohled na genitálie. Je dobré, že zbývající ukazatele jsou normální, vše odpovídá období 20 týdnů, nevyskytují se žádné vývojové abnormality.

Měl jsem druhý ultrazvuk po 18 týdnech, protože výsledky hormonálních testů byly mimo normální rozmezí. Na konci léčby, ve 21 týdnech, kdy byl opět poslán na výzkum, lékař řekl, že došlo k pozitivním změnám v dynamice, plod roste správně, není třeba se obávat. A já jsem měl strach, proč je nutné provádět ultrazvuk s tak krátkým intervalem, že se to ukázalo marně.

Závěr


Odborné hodnocení
Borovikova Olga
Druhý plánovaný ultrazvuk je důležitou událostí v životě nastávající matky. Umožňuje nejen zjistit pohlaví dítěte, ale také zhodnotit jeho vývoj, získat údaje o přítomnosti nebo nepřítomnosti vrozených malformací. Pokud odborník trvá na provedení zkoušky dříve než ve 21–22 týdnech, měla by být dodržována jeho doporučení. Opakovaný ultrazvuk, pokud existují pochybnosti o pravdivosti výsledků, je předepsán po 7–14 dnech, nebo podle požadavků konkrétního případu těhotenství.

Reuters C.L. (2019). "Ultrazvuková diagnostika v porodnictví a gynekologii." Vydavatel: „GEOTAR-Media“. ISBN: 978-5-9704-4800-7.

Olty Jane (2019). Ultrazvuk: Ilustrovaný průvodce. "Lékařská literatura." ISBN: 978-5-89677-203-3.

Khachkuruzov S.G. (2018). "Ultrazvuk v gynekologii." Příznaky Diagnostické potíže a chyby. “ ELBI-SPb.

O autorovi: Olga Borovikova

Druhý ultrazvuk během těhotenství

Druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství: jak vypadají

Druhý ultrazvuk během těhotenství se obvykle provádí po dobu 20–22 týdnů, méně často se jmenuje až 24 týdnů. To se týká rutinního vyšetření v rámci druhého screeningu. Často se však stává, že druhé ultrazvukové vyšetření se provádí dříve, pokud například existuje podezření na ischemicko-cervikální nedostatečnost nebo „blednutí“ těhotenství. Později může být vyšetření provedeno obvykle kvůli vině ženy..

Přesto je načasování druhého ultrazvuku během těhotenství regulováno. A to je způsobeno skutečností, že přesně 20 týdnů je období, po které lze poprvé zjistit nebezpečné patologie a malformace plodu. Pro ženu je to ultrazvuk, takže je hezké, že můžete fotografovat, na kterých bude dítě vidět téměř úplně. A přesto druhé ultrazvukové vyšetření během těhotenství pomáhá určit pohlaví dítěte.

Lékař tedy musí ve svém závěru uvést následující ukazatele.

1. Fetometrie plodu. Velikost hlavy, dolní končetiny, ramene a předloktí. Velikosti menší, než je určitá norma, mohou znamenat retardaci intrauterinního růstu nebo nesprávné těhotenství. Z těchto údajů můžete přibližně určit hmotnost plodu.

2. Anatomie plodu. Srdce, páteř, žaludek, ledviny, střeva, močový měchýř a žlučník jsou viditelné. Je tedy možné identifikovat markery chromozomálních abnormalit, které jsou důvodem provádění invazivní diagnózy, nejčastěji - amniocentéza (genetická analýza). Když je druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství, to, na co se dívají, je předepsáno v každém protokolu screeningové studie.

3. Amniotická tekutina, pupeční šňůra a placenta. Index plodové vody je nutně stanoven, na základě kterého je možné posoudit, zda se vyskytují polyhydramnie nebo oligohydramnie, pokud ano, mírné nebo závažné. Index závisí na tom, jak dlouho se druhý ultrazvuk provádí během těhotenství, jeho normy se mění z týdne na týden. Lékař také zkoumá strukturu placenty, její tloušťku. A na základě měření a dalších znaků určuje stupeň vyspělosti placenty. Pokud je pro dané období těhotenství výrazně vyšší než je obvyklé, mluví o jeho předčasném zrání. A to ve vážných případech může vést k nedostatku kyslíku plodu kyslíkem a potížím při získávání živin.
Kromě toho se určuje, jak vysoká je placenta umístěna od vnitřního hltanu dělohy, ať už jde o částečnou nebo úplnou prezentaci. Části lékaře věnuje pozornost částečné placentě previa. S takovou patologií je však vysoká pravděpodobnost příznivého výsledku, protože „místo dítěte“ migruje se zvýšením doby těhotenství a zvyšuje se v děloze. Kompletní prezentace představuje velké riziko narušení placenty, což znamená těžké krvácení a smrt dítěte. Taková těhotná žena je pečlivě sledována a dodávána císařským řezem. S plnou prezentací se placenta nikdy nepřevádí na bezpečnou úroveň..
Pupeční šňůra je vyšetřena na přítomnost cév v ní. Normálně existují 3. Ale některé ženy mají 2. Může to být znak chromozomální patologie nebo individuální znak, který je neškodný.

Kromě toho lékař měří délku děložního čípku. Pokud je menší než 3 cm - hrozí předčasné narození. Žena může být doporučena prošití děložního čípku nebo nosit pesarový prsten. To jí nedovolí další zkracování a otevření. Je třeba mít na paměti, že je možné přesně měřit délku děložního hrdla pouze při provádění ultrazvuku pomocí transvaginálního senzoru. Zatímco ve druhém a třetím trimestru se ultrazvuk častěji provádí břišně - pohání senzor podél břišní stěny těhotné ženy. Transvaginálně se obvykle díváme na ženy, které v minulosti trpely předčasným porodem kvůli cervikální nedostatečnosti.

Lékaři v závěru často také píšou o lokálním tónu myometria. Tento indikátor by vás neměl obtěžovat. Toto není rizikový faktor pro předčasnou porodu, ale reakce myometria (svalové vrstvy dělohy) na senzor podél břišní stěny.

Jak dlouho trvá ultrazvuk druhého trimestru během těhotenství: cíle, normy a nebezpečné odchylky

Podle harmonogramu se ultrazvuk ve druhém trimestru provádí po dobu 5 měsíců těhotenství. Během vyšetření se vyhodnocují všechny fyzické parametry plodu, struktura vnitřních orgánů a mozku. Odchylky hodnot od normy po dobu 1–2 týdnů mohou nastat, pokud není termín pro početí stanoven správně nebo v případě patologií. Dešifrování protokolu se provádí s přihlédnutím k výsledkům „trojitého testu“.

Indikace a omezení

Ultrazvuk plodu ve druhém trimestru odkazuje na povinné typy výzkumu, je plánováno. Podle harmonogramu se druhý ultrazvuk během těhotenství provádí po dobu 18 až 21 týdnů těhotenství ± 14 dní. Neplánované vyšetření kdykoli po 4-6 měsících těhotenství. Účelem sonografie je eliminace vrozených malformací, potvrzení životaschopnosti dítěte a objasnění počtu dětí v děloze..

Trimestr II trvá od 13 do 27 týdnů včetně. Jeden porodnický měsíc je 28 dní. Gestační období se počítá od začátku poslední menstruace.

Přímé indikace ultrazvuku ve druhém (a 1, 3) trimestru těhotenství zahrnují sledování vývoje plodu. Neplánovaný ultrazvuk se provádí pro komplikace těhotenství, po infekčním onemocnění u matky, léčení drogy.

V období 4-6 měsíců těhotenství se hodnotí anatomická struktura plodu:

 • tělo;
 • mozek;
 • srdce
 • ledviny
 • plíce;
 • Gastrointestinální trakt;
 • trávicí orgány;
 • kostra (párové a lebeční kosti);
 • páteř;
 • kosti obličeje, zejména nasolabiální trojúhelník;
 • žebra;
 • hlava;
 • trup;
 • končetiny.

Na druhém ultrazvuku diagnostikuje polohu dítěte v děloze, tělesnou velikost (hmotnost, výšku, objem hlavy, hrudníku, břicha), srdeční frekvenci a rytmus.

Na ultrazvuku po vyšetření plodu diagnostikuje ve 2. trimestru:

 • plnost placenty;
 • místo připojení placenty;
 • stav pupeční šňůry (zabalí se kolem krku);
 • Objem plodové vody (plodové vody);
 • stupeň uzavření děložního krku a stěny (myometrium).

Ve druhém trimestru neexistují kontraindikace pro ultrazvuk. Zkušební období může být odloženo až do konce 6 měsíců těhotenství s poškozením kůže břicha.

Podrobněji o druhém trimestru gynekolog řekne ve dvoudílném grafu:

Jak často lze sonografii provádět u těhotných žen?

Druhý ultrazvuk během těhotenství je pro plod neškodný, provádí se krátce a s minimální silou ultrazvukových vln. Abdominální ultrazvuk neovlivňuje děložní tonus, nezpůsobuje chromozomální abnormality ani jiné vývojové abnormality.

Během druhého screeningu je často zaznamenána zvýšená pohybová aktivita dítěte, takže si rodiče myslí, že ultrazvukové vlny jsou pro sluch dítěte bolestivé. Medicína založená na důkazech není potvrzena..

Během těhotenství je plánovaná sonografie prováděna jednou v každém trimestru a v případě pochybných údajů je provedeno následné ultrazvukové vyšetření za týden. V případě komplikací a nemocí se zkoumá dalších 1–8krát za měsíc..

Ve druhém trimestru po IVF nebo s vícenásobným těhotenstvím se sonografie provádí měsíčně. Pokud se vyskytnou komplikace, provádí se ultrazvuk častěji.

Viz také příběh IVF:

Příprava na postup

Ultrazvuk se provádí ve 2. trimestru těhotenství abdominální metodou (vyšetření plodu s vaginálním přístupem se provádí podle indikací). Vyšetření po 17 týdnech těhotenství nevyžaduje dietu ani vyplnění močového měchýře, jako u první sonografie. Vzduch v gastrointestinálním traktu nebo nepřítomnost moči již neinterferují s hodnocením fetální echogenicity.

Matkám se doporučuje dodržovat dietu, pokud bylo načasování ultrazvukového skenu posunuto na začátek druhého trimestru (do 16 týdnů těhotenství). Z nabídky jsou odstraněny potraviny a nápoje, které zvyšují tvorbu plynu ve střevech.

Ve druhém trimestru je postup nežádoucí provádět prvních 40 minut po jídle. Před vyšetřením se doporučuje jít na záchod. To eliminuje nepohodlí..

Pro diagnostiku na prenatální klinice se s sebou berou pokrývky bot, plenka na gauči a ručník k vymazání gelu. Na placených klinikách jsou tyto materiály zahrnuty do nákladů na druhý ultrazvuk.

Druhý ultrazvuk

Technika transabdominálního vyšetření ve druhém trimestru je identická s prvním ultrazvukem těhotenství. Žena leží na gauči zády a odhaluje její žaludek od žeber k pubis. Diagnostický pracovník pravidelně maže oblast pokožky gelem, na kterém je senzor aplikován. Skener je hladký, ne chladný, s mírným tlakem na tělo. Proto těhotná žena nebude pociťovat bolest ani nepohodlí.

Při vícenásobném těhotenství diagnostikuje orgány, postavu a další parametry každého dítěte zvlášť. Délka zákroku se zvyšuje úměrně počtu dětí v děloze.

Ultrazvuk úrovně 2 se provádí během těhotenství na odborném vybavení: taková studie je poučné. V tomto druhém trimestru je sonografie připravena pro tento typ screeningu, stejně jako pro normální fetální screening, postup se také neliší..

Podívejte se, jak vypadá druhá obrazovka:

Dešifrování protokolu

Ultrazvukový protokol interpretuje přední porodník-gynekolog. Nezávislý lékař interpretuje dokument pro druhé lékařské stanovisko..

Hraniční normy fetometrie ve druhém trimestru (18–21 týdnů):

IndexHodnoty druhého ultrazvuku v mm
MinimálníMaximum
BDP (šířka lebky mezi dočasnými kostmi)3256
LZR (vzdálenost od čela k zadní části hlavy)4373
Cerebellum (interhemispheric size)patnáct23
Obvod hlavy)131200
Trubkové kostiStehenní2332
Holeňdvacet29
Humeraldvacet37
Předloktí1732
Břicho (obvod)124157
Srdeční frekvence za minutu150165
Velikost ledvinové pánve3.55

V polovině těhotenství je 160–370 g plodu považováno za normu. Ve druhém trimestru se dítě pravidelně pohybuje nohama, pažemi, sevře pěsti, póza je častěji uvolněná. Kosti lebek, patra, horní ret, páteř, vnitřní orgány odpovídají anatomickým normám. Standardně má mozek symetrické hemisféry, střeva se nerozšiřují.

Další parametry druhého ultrazvuku:

 • objem plodové vody - 80 - 233 mm;
 • placenta - žádné nádory, nulový stupeň zralosti, tloušťka do 29 mm;
 • děložní čípek - minimální délka 35 mm.

V protokolech jsou slova „neporušená“, „neporušená“. Znamená nepřítomnost poškození, ne zapojení do patologického procesu.

Možné patologie

Při interpretaci protokolu lékař porovnává skutečné ukazatele druhého ultrazvuku s lékařskými standardy pro týdny těhotenství.

Dešifrování pro možné patologie ve druhém trimestru:

 • vývojové zpoždění, Angelmanův syndrom - velikost plodu je úměrně nebo asymetricky za normou;
 • vrozená malformace - orgán a / nebo kost mají strukturální defekt;
 • Downův syndrom - velká vzdálenost mezi očima, plochý šíje, zkrácená délka nosu;
 • rozštěp patra - na obloze je rozštěp;
 • rozštěp rtu - horní ret je rozdvojený;
 • Carnelia de Langeův syndrom - vady orgánů, nedostatečně vyvinuté paže / nohy, zkrácená lebka;
 • míšní kýla - v oblasti páteře je výčnělek tmavé barvy;
 • Shereshevsky-Turnerův syndrom - krátký krk, nedostatečně vyvinutá dolní čelist;
 • hydrocephalus - velká hlava v oblasti mozku, deformovaná lebka;
 • Patauův nebo Edwardsův syndrom - nedostatečný vývoj mozku, poruchy srdce, ledviny, pohlavní orgány, patra;
 • Smith-Lemley-Opitzův syndrom - spojení prstů, nedostatečný vývoj čelistí, deformace hlavy, uši nízké.

Ve druhém trimestru zředění menší než 2 cm znamená stárnutí placenty a zahuštění více než 8 cm znamená infekční zánětlivý proces. Předčasné dodání je možné se zkráceným krčkem dělohy menším než 3 cm, otevření vnitřního hltanu.

Náklady na výzkum

Druhá sonografie se provádí bezplatně na prenatální klinice v místě bydliště. V soukromých zdravotnických zařízeních je cena ultrazvuku 1 составляет9 tisíc rublů. Ultrazvuk těhotenství s rekonstrukcí plodu ve 3D nebo 4D formátu bude stát 1–20 tisíc rublů. Ve druhém trimestru je pohlaví dítěte určeno nejméně pro 500 rublů.

V jednom období se pomocí ultrazvuku provede žilní krevní test na koncentraci α-fetoproteinu, volného estriolu a hCG. Biochemický screening ve druhém trimestru stojí v průměru 1800 rublů.

Vyšetření plodu ve druhém trimestru je bezpečné pro matku i dítě. U těhotenských komplikací lze ultrazvuk provádět opakovaně. Interpretace protokolu se provádí ve spojení s hodnocením výsledků biochemického krevního testu.

Sdílejte zkušenosti druhého průzkumu, komentujte článek a sdílejte informace o sociálních sítích. Může být vaše těhotenství a porod bezpečné.

Články O Neplodnosti