Hlavní Zdraví

Jak dlouho je možné potrat?

Těhotenství je období života, které je pro každou ženu nesmírně důležité. V této fázi však tělo ztrácí většinu svých ochranných vlastností a stává se zranitelnější vůči nepříznivým faktorům, zejména v případě existujících zdravotních problémů. Podle zklamaných statistik končí asi 15% všech klinicky potvrzených těhotenství ztrátou dítěte a každá druhá nastávající matka je obeznámena s diagnózou „potratu“..

Co je potrat??

Potrat - nedobrovolný potrat, ke kterému dochází až po 20 týdnech, kdy hmotnost plodu nepřesahuje 500 g. Více než 80% potratů se vyskytuje v časném období až 12 týdnů. V tuto chvíli dochází k počátečnímu uložení fetálních orgánů, a proto může být jakýkoli účinek negativní. Samotná žena, která nevěděla o jejím těhotenství, často vnímá krvácení, ke kterému došlo při měsíčním začátku menstruačního cyklu. Tato situace je nebezpečná a může způsobit vážné komplikace v případě neúplného vyloučení plodu z těla..

Pokud hrozba potratu nastane po 22 týdnech, pak mluvíme o předčasném porodu a narozených dětech vážících více než 650 gramů. může být úspěšně porazen díky úspěchu moderní medicíny a zkušenostem lékařů.

Příznaky, které nelze ignorovat

Skutečnost, že těhotenství hrozí potrat, říká začátek vaginálního krvácení. Ať už je to jakákoli intenzita, trvání a sytost barev, jedná se o signál, že byste měli okamžitě vyhledat pomoc odborníka.

Neméně rušivým znakem je tažná bolest, která se objevila v dolním břiše. Bolestivé pocity v sakrální nebo inguinální oblasti naznačují přítomnost hypertonicity dělohy a pokus těla zbavit se vyvíjejícího se plodu.

Možná je příčina krvácení a výskyt nepříjemných pocitů méně závažná, ale rozhodně byste tyto příznaky neměli nechávat bez dozoru. Pokud je nastávající matka zklamána diagnózou, úkolem lékařů je udělat vše pro to, aby těhotenství zůstalo do bezpečné doby.

Hlavní důvody pro hrozbu potratu

Hrozba potratu může být vyvolána řadou důvodů a zdaleka v každém případě není možné stanovit skutečný problém. A přesto by každá žena měla vědět o faktorech, které mohou vést k potratům,

 • Jakákoli zánětlivá a infekční onemocnění, při kterých tělesná teplota stoupá nad 38 ° C, jsou vážnou hrozbou pro těhotenství. Vůdci, kteří patří mezi první v tomto seznamu, jsou zarděnky, chlamydie, hepatitida, taxoplasmóza, syfilis. I obvyklá angína v počátečním období může být fatální.
 • Pro udržení těhotenství a vývoje plodu je vyžadován progesteron - hormon produkovaný původně žlutým vajíčkem a následně placentou. Nedostatek progesteronu může vést k odmítnutí již oplodněného vajíčka. Nadbytek mužských hormonů je dalším důvodem potratu, protože produkce ženských hormonů je potlačena..
 • Těžký stres, spolu s tvrdou fyzickou prací a nezdravým životním stylem, vyčerpávají tělo nastávající matky, což znemožňuje plod nést plod po požadovanou dobu. V případě nadměrného emočního stresu rozhodne lékař, zda předepíše sedativa.
 • Různé gynekologické problémy, jako je přítomnost sutur nebo patologie vývoje dělohy, představují vážnou hrozbu pro plod. Nestandardní forma (dvou-rohová, sedlová) neumožňuje oplodněnému vajíčku získat oporu a zůstat v endometriu.
 • Nekontrolované užívání různých léků během těhotenství může způsobit potrat. I byliny, které se na první pohled zdají být bezpečné, by se měly konzumovat pouze předem, po konzultaci se zkušeným lékařem..
 • Genetické abnormality ve vývoji plodu jsou hlavním důvodem, proč hrozí potrat. Patologie je výsledkem jediné mutace, ve které se vývoj embrya zastaví, což vede k jeho následné smrti. Vývoj takových patologií je snad jediným z výše uvedených faktorů, v nichž je medicína bezmocná.

Kdo je v zóně dodatečného rizika?

Žádná svobodná žena není v bezpečí před nedobrovolným ukončením těhotenství, a přesto existuje řada faktorů, které zvyšují riziko a vyžadují více pozornosti od nastávající matky a další kontrolu od pozorujícího lékaře:

 • Pokud je budoucí matka starší 35 let, riziko potratu se výrazně zvyšuje. Po provedení řady studií lékaři tvrdí, že riziko ukončení těhotenství po 30 letech se zdvojnásobí, po 40 letech je pravděpodobnost porodu snížena na 20%. Lékaři spojují podobný problém se stárnutím vajíček, což příroda obdaruje ženu při narození a ztrácí svou vitalitu, stárnutím. Minulá onemocnění, hromadění toxických látek nepříznivě ovlivňuje schopnost vajíčka otěhotnět.
 • Přítomnost chronických a endokrinních onemocnění u ženy je nutné informovat pozorujícího lékaře před nástupem těhotenství. Často se problém s diabetem vyvíjí souběžně s růstem plodu. Žena pod neustálým dohledem specialisty zvyšuje šance na doručení dlouho očekávaného dítěte do bezpečného času.
 • Nové těhotenství krátce po nedávno přeneseném porodu je závažným faktorem, který může vést k neschopnosti těla vydržet dítě. Podle lékařů by mělo být pozor na nové těhotenství nejméně tři měsíce po narození.
 • V případě, že se žena dříve setkala s problémem spontánního potratu, bude hrozba potratu přítomna při následné koncepci. Podle odborníků, v případě dvou potratů po sobě, téměř každé nové těhotenství nemůže být zachováno až do konce, pokud nezbytné vyšetření nebylo provedeno dříve a nebyla adekvátně ošetřena.
 • Mnoho případů je známo, že medicína vede, když genetická nekompatibilita otce a matky vedla k odmítnutí plodu. V největší rizikové zóně jsou rodiče, jejichž Rh faktor krve se neshoduje. Pokud je matka negativní a otec má pozitivní Rh faktor, může nastat situace, kdy se ženské tělo, vnímající vyvíjející se plod jako cizí, snaží všemi prostředky zbavit se ho.
 • Moderní ženy dávají přednost aktivnímu životnímu stylu a práci až do pozdních hodin. Na jedné straně lze takovou aktivitu uvítat, protože fyzická mobilita pomáhá nastávající matce snadněji přenést poměrně složitý proces nadcházejícího porodu. Pokud však žena musí neustále zažívat nadměrné zatížení, zvedat závaží, pak je to vážný důvod přemýšlet o změně zaměstnání nebo předčasné mateřské dovolené.

Co dělat, pokud máte podezření na potrat?

I při sebemenším podezření byste měli okamžitě kontaktovat specialistu. Je velmi důležité udržovat střízlivost rozumu a ne panikařit. Vaše klidná a včasná lékařská pomoc ve většině případů pomáhá udržovat těhotenství.

Všimněte si špinění, což naznačuje možné oddělení chorionu - membrány embrya, s nimiž je drženo na stěnách dělohy, měli byste si lehnout a zavolat sanitku. Snaha dostat se do zdravotnického zařízení sama v tomto stavu za to nestojí.

Pokud má lékař podezření na potrat, řada analýz a vyšetření pomůže objasnit situaci a určit míru nebezpečí. Nejprve ze všeho provede odborník kontrolu srdeční činnosti vyvíjejícího se plodu. Ultrazvukové vyšetření pomůže zjistit stav placenty a embrya a také ukáže možné patologie struktury dělohy. Vyšetření gynekologa určí přítomnost tonusu.

Léčebné metody

Po důkladném vyšetření a stanovení úrovně nebezpečí stanoví lékař konzervační terapii. V případě, že je riziko potratu zvlášť velké, je nastávající matka ponechána k ošetření v nemocnici, dokud není její stav stabilizován a není vyloučeno nebezpečí potratu. Pokud tento stav nezpůsobuje vážné obavy, může žena podstoupit léčbu doma, pokud jsou dodržovány pokyny lékaře a zůstává zcela klidná, pro kterou bude přirozeně předepisována sedativa..

Léčba zaměřená na udržení těhotenství zahrnuje následující kroky:

1. Hormonální terapie

Pokud byla hrozba potratu způsobena hormonálními poruchami, bude těhotné ženě během tohoto období předepsána léčba hlavním hormonem - progesteronem. Přijímání drog (obvykle „Utrozhestan“ nebo „Dufaston“) se předepisuje podle zvláštního schématu a uplatňuje se až do dosažení 16 týdnů. Do této doby začíná zrající placenta sama vytvářet potřebné hormony..

Potřeba získat hormony uměle zmizí, ale je velmi důležité vědět, že prudké zastavení progesteronu může způsobit spontánní potrat. Odběr léku by měl být prováděn ve stádiích snížením dávky, která se do těla dostává každý týden.

2. Snižte tón

Jmenování antispasmodik může snížit tón dělohy a snížit bolest. Nejběžnější léky, které lze použít až do úplného vymizení bolesti: papaverin (čípky) a drotaverin (tablety).

3. Podpora vitamínů

Nastávající matce budou předepsány vitamíny, které nejen posílí tělo jako celek, ale také pomohou minimalizovat riziko potratu. Použití kyseliny listové během prvního trimestru jako samostatného léčiva nebo jako součást komplexu vitamínů zabrání rozvoji defektů nervové trubice v embryu..

Vyhýbání se hrozbě potratu: preventivní opatření

Vzhledem k množství skutečností, které ovlivňují průběh těhotenství, je nemožné najít magický vzorec, ve kterém by se riziko potratu snížilo na nulu. Některá preventivní opatření však pomohou snížit riziko komplikací na minimum:

 • Komplexní vyšetření, které je žádoucí jak pro nastávající matku, tak pro otce, umožní zjistit možnou genetickou nekompatibilitu a zahájit opatření k udržení těhotenství v rané fázi, pokud se problém potvrdí..
 • Včasná návštěva gynekologa a provedení nezbytných testů pomůže včas odhalit a zabránit rozvoji vaginální infekce..
 • V případě existujících dědičných chorob přenášených mateřskou linkou o tom informujte svého dohlížejícího lékaře.
 • Každá těhotná žena by měla sledovat použité potravinové výrobky s dvojí pozorností. Před použitím by měly být všechny složky, které tvoří menu nastávající matky, podrobeny nezbytnému zpracování, aby nedošlo k infekcím způsobeným potravinami, které by mohly vést k úmrtí plodu.
 • Odmítnout alkohol, cigarety a drogy by mělo být několik měsíců před plánováním těhotenství.
 • Nepřeceňujte svou sílu. Neodmítávejte nabízenou pomoc s domácími úkoly. Pokud je práce spojena s velkým fyzickým a emocionálním stresem, využijte nemocenskou dovolenou k udržovací terapii..
 • Nalaďte se na pozitivní těhotenství, i když jste dříve ve svém životě hrozili potratem a své předchozí těhotenství jste nemohli zachránit. Rozhovor s psychologem a konzultace s lékařem vám pomohou přežít hořkost od ztráty po nové těhotenství.

Období čekání na dítě je okamžikem, kdy zanedbání rady odborníka může být fatální chybou. Nedomedikujte se, v případě podezření byste se měli poradit s lékařem.

12 důležitých faktů o potratu

Potraty se ve většině případů vyskytují v prvním trimestru

Spontánní potrat se považuje za těhotenskou ztrátu, která nastala před 20. týdnem těhotenství, po kterém se bude nazývat intrauterinní smrt plodu. Ve většině případů dochází k potratům mezi 6. a 12. týdnem těhotenství. Potrat končí v jednom ze čtyř klinicky potvrzených těhotenství. Toto je nejčastější „komplikace“ prvního trimestru..

Spotting není vždy známkou potratu.

Většina potratů je doprovázena křečemi a krvácením. Vzhled špinění však není vždy známkou ztráty těhotenství. Podle odborníků je špinění doprovázeno 15-25 procenty těhotenství.

Poměrně často se objevují špinění po sexu během těhotenství. Po pohlavním styku mohou trvat 72 hodin a zároveň nezpůsobují ženám žádné nepohodlí.

Jakýkoli načervenalý výboj (a zejména hojný a jasný), který způsobuje ženskou úzkost, by však měl být co nejdříve projednán s lékařem..

Pokud máte potrat, neznamená to, že nový pokus o otěhotnění je odsouzen k neúspěchu.

Přestože jsou potraty běžné, vyskytují se u jedné ženy několikrát za sebou. "Potraty se dějí docela často." Dvě nekonzistentní spontánní potraty pro jeden pár se považují za variantu normy. Pouze asi pět procent žen však zažívá dvě po sobě jdoucí potraty a pouze jedno procento tři potraty za sebou, “říká Sally Tazuki, porodník-gynekolog, reprodukční endokrinolog.

Pokud žena zažila dva po sobě jdoucí potraty, je pravděpodobnost, že třetí pokus také povede ke ztrátě těhotenství, 23 procent. Se třemi potraty v řadě je riziko 32 procent, se čtyřmi - až 37 procenty. Pokud nedojde k potratům v důsledku diagnostikovaných reprodukčních problémů, jejich historie nemá vliv na reprodukční potenciál..

Ve většině případů je potrat náhodnou situací.

Podle Tazuki dochází v 75 procentech k potratům v důsledku aneuploidie, což je porušení počtu chromozomů ve fetálním genomu. A opět, zpravidla pro to neexistují žádné zvláštní důvody. Dokonce iu 50-75 procent žen, které měly několik potratů (tzv. Opakovaný potrat), je často nemožné diagnostikovat jediný problém, který vede k spontánnímu potratu..
Kromě aneuploidie (nebo jiných chromozomálních abnormalit), další běžné příčiny ztráty těhotenství zahrnují anatomické abnormality (jako jsou fibroidy dělohy a septum uterus), hormonální abnormality (jako je dysfunkce štítné žlázy a diabetes) a autoimunitní onemocnění známé jako antifosfolipidový syndrom.

Mládež pomáhá předcházet potratům

Čím mladší nastávající matka, tím je pravděpodobnější, že otěhotní, aniž by ji ztratila. Pokud máte méně než 30 let, pravděpodobnost spontánního potratu je deset procent a blíže k 40 letům je toto riziko již 33 procent. Ano, potrat je nehoda, ale po 30 letech k těmto nehodám dochází častěji. Pokud máte více než 30 let a už jste měli potraty, existuje velká šance, že budete muset projít IVF.

Věk muže také ovlivňuje schopnost vydržet těhotenství

Věk ženy je pouze jednou stranou příběhu. Existují studie, které naznačují, že úspěch těhotenství závisí na věku budoucího otce. Mayo Clinic nám říká, že pokud je muž starší 40 let, zvyšuje se pravděpodobnost spontánního potratu.

Zdraví záleží

Ženy s chronickým onemocněním, jako je diabetes, poruchy štítné žlázy a obezita, jsou ohroženy. Náhlé změny hmotnosti mají také nepříznivý vliv na šance na těhotenství, ačkoli obezita je nebezpečnější, protože je obvykle spojena se současnými problémy, včetně diabetu..

Lékaři také důrazně doporučují vzdát se kouření a pití alkoholu ve fázi plánování. Přes skutečnost, že existují přesně potvrzené důkazy o tom, že nikotin a alkohol ovlivňují schopnost ženského těla udržet si budoucí těhotenství, gynekologická komunita věří, že těmto látkám je třeba se vyhnout, aby se snížila rizika.

Pro případ, že lékaři doporučí, aby se vyhnuli vášni pro kávu a kofeinové nápoje. Moderní výzkum naznačuje, že bezpečná dávka je 200 miligramů kofeinu denně (což odpovídá dvěma porcím přírodní kávy). Měli byste také vyloučit sýry z nepasterizovaného mléka a lahůdek z oddělení vaření ze stravy, protože tyto produkty mohou obsahovat listeria, bakterie, které mohou způsobit smrt plodu ve druhém a třetím trimestru..

Toxiny jsou nebezpečné pro těhotenství

Toxiny, se kterými těhotná žena interaguje, mohou také ovlivnit průběh těhotenství. Například kontakt s rozpouštědly, pesticidy, olovem nebo bisfenolem A může způsobit abnormality plodu a možné potraty.

Ale jsou tu dobré zprávy.

Sex, sport a stres - tři „cs“ - nejsou během těhotenství nebezpečné činnosti. Můžete se zapojit do sexu v režimu, který vyhovuje jak budoucím rodičům, a to jak na fyzické, tak na emoční úrovni. Ano, je lepší vyhnout se stresům, jednoduše proto, že bez nich je život a zejména těhotenství obecně snazší. A sport může pokračovat, pokud již takový zvyk máte. Ale začít táhnout činku, sotva věděl o těhotenství, by nemělo být. Zatížení musí zůstat známé.

Léčba neplodnosti neovlivňuje riziko potratu

Ženy, které jsou léčeny pro neplodnost, jsou vystaveny stejnému riziku potratu jako přirozeně počaté ženy. Skutečnost, že bezprostředně po IVF některé nedokáží vydržet těhotenství, není vysvětlena samotným postupem, ale nejčastěji věkem pacienta..

Po potratu není nutný lékařský zásah

Podle Dr. Tazuki existují tři typy spontánního potratu: plné, neúplné a zmeškané těhotenství. V prvním případě, během těžkého krvácení, všechny produkty početí opouštějí ženské genitální orgány ženy (toto či onak vyžaduje potvrzení ultrazvukem), ve druhém případě některé fetální tkáně zůstávají v ženském těle, přestože došlo ke krvácení a křečím. bolesti. Ve třetím případě se těhotenství jednoduše přestane vyvíjet a zmrazený plod zůstává v lůně. Zpravidla jsou zbývající produkty početnosti kyretáží zcela odstraněny. Období zotavení po zákroku pro každého jde jinak, ale pokud je vše v pořádku a máte pocit, že je normální, můžete se znovu pokusit otěhotnět po další menstruaci. Obvykle začínají šest týdnů po zákroku..

Bát se ztráty těhotenství je normální

Mnozí se domnívají, že potrat není nic, obyčejná věc, protože dosud neexistovalo žádné „skutečné“ dítě. Nemusíte poslouchat ty, kteří mají takový názor. Ztracené těhotenství - kdykoli - je bolestivé a děsivé. Můžete truchlit nad ztrátou, starostí a smutkem. Nenechávejte pocity v sobě, mluvte s partnerem a blízkými, nestyďte se bolestí. Výzva k podpoře, zejména od té doby, co v RuNet existuje služba, která pomáhá párům vyrovnat se se ztrátou těhotenství.

Podrobné vysvětlení potratu a zmeškaného těhotenství (předčasné těhotenství): příčiny, příznaky a příznaky, léčba

Příčiny potratu a zmeškaného těhotenství

Ne vždy potrat a zmrazené těhotenství je vinou matky nebo otce dítěte. Navíc jen velmi zřídka je potrat a zmrazené těhotenství známkou toho, že pár nebude schopen v budoucnu otěhotnět zdravé dítě..

Jak víte, proces vývoje plodu je velmi složitý a závisí na mnoha faktorech, takže ho lze často přerušit a přerušit z různých důvodů.

Stejně jako ve všech složitých přírodních procesech se mohou ve vývojovém procesu dítěte objevit chyby, avšak jak obtížné psychologické zážitky by během potratu nebo zmrazeného těhotenství měly být léčeny klidně, přičemž by měla být zachována důvěra v úspěch budoucích těhotenství..

Nejčastějšími příčinami potratu v prvním trimestru těhotenství jsou různé chyby ve vývoji plodu. Například, pokud plod v průběhu početí obdržel nesprávnou sadu chromozomů nebo genů, nebo pokud některé geny plodu selhaly, velmi brzy to vede k jeho smrti.

Ve druhém trimestru těhotenství, kdy jsou nejsložitější procesy tvorby plodu již pozadu, mohou být hlavní příčinou potratu různé nemoci a poruchy v těle těhotné ženy. Zejména potrat ve druhém trimestru může být způsoben děložními fibroidy, nesprávným připojením placenty, gestačním diabetem, arteriální hypertenzí, onemocněním štítné žlázy, lupus erythematosus, jakož i různými infekcemi genitálií (například mykoplazmózou, chlamydií, cytomegalovirem, bakteriální vaginózou, herpes atd.).).

Potraty mohou být také způsobeny poraněním břicha a vážnými psychickými šoky..

V některých případech může těhotná žena pít alkohol nebo drogy, kouřit a konzumovat velké množství kávy..

Přesná příčina potratu zůstává velmi často neznámá..

Co je to zmrazené těhotenství?

O „zmrazeném těhotenství“ říkají v případě zastavení vývoje plodu a určení jeho životaschopnosti pomocí ultrazvuku. Zmrazené těhotenství může předcházet potratu, protože každý mrtvý plod je dříve nebo později odstraněn z děložní dutiny..
Diagnóza zmeškaného těhotenství se obvykle provádí pomocí ultrazvukového vyšetření na základě následujících ukazatelů:

 1. Prázdné vajíčko plodu, ve kterém není embryo
 2. Absence srdeční frekvence v embryu po dobu delší než 5-6 týdnů

Těhotná žena si může po určitou dobu nevšimnout zastavení vývoje těhotenství a teprve po určité době po smrti plodu se o tom dozvědí s výskytem příznaků potratu..

Jak dochází k potratu??

Potrat (smrt plodu a vyloučení z děložní dutiny) nenastane najednou, ale obvykle trvá několik hodin nebo dokonce dní. Vývoj potratu prochází následujícími fázemi: hrozba potratu, nevratný (nevyhnutelný) potrat, neúplný potrat, kompletní potrat.

 1. Hrozba potratu je charakterizována počátkem odloučení placenty (místo dítěte) a výskytem prvních známek potratu (bolest břicha a skvrnité skvrny od vagíny). V této fázi zůstává děloha uzavřená, vývoj potratu lze zastavit a těhotenství lze udržet.
 2. Nevratný (nevyhnutelný) potrat - charakterizovaný téměř úplným oddělením placenty a smrtí plodu. Nevratný potrat již nelze zastavit.
 3. Neúplný potrat je charakterizován konečným oddělením placenty, smrtí plodu a počátkem vypuzení děložní dutiny..
 4. Úplný potrat je charakterizován konečným výstupem plodu a jeho membrán z děložní dutiny a pohlavního ústrojí.

Příznaky a známky potratu

Hlavní příznaky a známky potratu jsou:

 1. Více či méně bohatá krvavá (tmavě hnědá, šarlatová, jasně červená) vaginální výtok nebo výtok krevních sraženin z vagíny.
 2. Kreslení nebo ostré bolesti v dolním břiše, nad pubis, vpravo nebo vlevo v oblasti třísel. Bolest může být způsobena pyskům, dolní části zad, perineu, konečníku.

Výše uvedené příznaky by měly být považovány za příznaky potratu u všech těhotných žen, dokud vyšetření nezjistí jejich přesnou příčinu..

Jak vypadá potrat??

Vzhled tkání, které se uvolňují během potratu, závisí na gestačním věku, ve kterém došlo k potratu. Brzy potraty vypadají jako normální krvavý výboj během menstruace. Později může potrat vypadat jako krevní sraženina nebo močový měchýř s viditelnými krevními cévami.

Jak zjistit, jestli to byl potrat?

V případech, kdy máte podezření na potrat, navštivte lékaře co nejdříve na ultrazvukové vyšetření, které vám pomůže určit, zda potrat nakonec nastal nebo ne. Domácí těhotenský test může zůstat pozitivní několik dní po potratu.

Jak zjistit zmrazené těhotenství

Jedinou spolehlivou metodou pro stanovení zmeškaného těhotenství je ultrazvuk dělohy (viz ultrazvuk během těhotenství). Domácí těhotenské testy mohou zůstat ve zmrazeném těhotenství pozitivní, protože i při absenci živého embrya jeho skořápka nadále produkuje hCG. (viz HCG analýza).

Kdy navštívit lékaře?

Každá těhotná žena by měla okamžitě vyhledat lékaře, pokud:
 1. Krvácení nebo bolest břicha
 2. Horečka, prudké zhoršení celkového stavu, slabost, nevolnost, zvracení, mdloby

Další možné příčiny bolesti břicha během těhotenství jsou popsány v článku Bolest břicha u žen..

Léčba potratu a zmeškaného těhotenství

Vzhledem k tomu, že ve většině případů dochází k potratu v důsledku neživotaschopnosti plodu, není hlavním cílem léčby pokus o zastavení potratu, ale zajištění úplného vyčištění dutiny dělohy, zastavení krvácení a ochrana ženy před infekcí..

Pokud během potratu všechny části plodu a jeho membrány vyjdou z děložní dutiny (to se kontroluje ultrazvukem), žena nepotřebuje žádné zvláštní ošetření a může být propuštěna domů ihned po gynekologickém vyšetření.

V případě nevratného nebo neúplného potratu a zmrazeného těhotenství je hlavní léčebnou metodou gynekologické čištění (kyretáž, kyretáž). Čištění zajišťuje úplné odstranění zbytků plodů a krevních sraženin z děložní dutiny, pomáhá zastavit krvácení a zabraňuje rozvoji infekce..

Podrobný popis toho, jak se provádí kyretáž a jak se připravit na tento postup, je uveden v článku Jak probíhá Gynekologické čištění?.

Aby se zajistilo, že po očištění nebudou v děloze žádné fetální tkáně, může váš lékař předepsat několik sekvenčních testů pro stanovení vaší hladiny hCG v krvi..

Pokud existuje riziko potratu, ale životaschopného plodu, mohou lékaři předepsat léčbu, která blokuje děložní kontrakce a zastaví rozvoj potratu..

Hrozba potratu - jak se vyhnout nebo neutralizovat

Bohužel dnes až 20% všech těhotenství končí potraty. A diagnóza „ohroženého potratu stupně I nebo II“ čelí ještě více žen. Je o to důležitější vědět, co to je. Jak rozpoznat patologii a jak se chovat, pokud máte podezření na potrat, co dělat, abyste tomu zabránili.

Tento článek je věnován tomuto tématu. Bude užitečné si ji přečíst jak pro ty, kteří již nosí dítě pod srdci, a pro ty, kteří se právě chystají stát budoucí matkou. Ve druhém případě jsou informace v článku ještě důležitější, protože je mnohem snazší zabránit výskytu potratu před těhotenstvím..

Příznaky ohroženého potratu

Příznaky a symptomy ohroženého potratu by měly být známy každé ženě.

Krvácející

Povinným znakem blížícího se potratu je vaginální krvácení..

Navíc to může být velmi odlišné: rozmazání nebo hojnost, trvající poměrně dlouhou dobu nebo téměř okamžitě zastavení, i nasycení barev se může lišit.

Stává se také, že krvácení dočasně přestane a po chvíli se znovu obnoví. V tomto případě je žena jednoduše povinna použít přestávku, aby šla k lékaři a zahájila léčbu.

Samozřejmě, daleko od všech případů, vaginální krvácení hovoří přesně o hrozbě potratu, a mohou existovat méně závažné důvody, jako je implantace plodu nebo menší hormonální poruchy, které způsobují krvácení, které se podobá menstruačním obdobím a je vhodné pro toto období. Neměli byste však doufat, že krvácení není ve vašem případě nebezpečné.

Kreslení bolesti v podbřišku

Druhým příznakem hrozby potratu může být bolest nebo pocit tažení v podbřišku. Je však lepší se nesoustředit na bolest, protože ne vždy doprovází potrat.

Vědět, jak určit hrozbu potratu a jaké známky musíte věnovat pozornost, je velmi důležité, protože v mnoha případech lze těhotenství zachránit včasnou lékařskou péčí. A čím dříve začne léčba, pravděpodobněji budu mít úspěšné a včasné doručení.

Příčiny ohroženého potratu

Důvody hrozby potratu mohou být velmi rozmanité a někdy závisí na stavu těla matky, někdy na stavu plodu a v některých případech se stávají příčinou vnější okolnosti. V každém konkrétním případě není vždy možné zjistit příčinu. Stále však potřebujete vědět, co může způsobit potrat..

Genetické změny

Bohužel genetické změny plodu v důsledku jednorázových mutací pod vlivem vnějšího prostředí nebo v důsledku dědičných poruch nejčastěji vedou k hrozbě potratu. Obecně platí, že v tomto případě mluvíme o přirozeném výběru a odmítnutí neživotaschopných jedinců před narozením. V důsledku toho je téměř nemožné a není nutné zabránit potratu, který začal v důsledku genetických poruch..

V době, kdy začne potrat, plod často umírá. Pro tuto ženu, která je již zvyklá na to, že se brzy stane matkou, je to samozřejmě snazší. Ale musíte si uvědomit, že v takové situaci si nemohla pomoci sama. Zbývá jen zjistit příčinu genetických změn a pokusit se v budoucnu snížit riziko takových změn.

Hormonální poruchy

Dalším důvodem vedoucím k hrozbě potratu je řada hormonálních poruch. Nejčastější hormonální nerovnováha u těhotné ženy je nedostatek hormonálního progesteronu, který je prostě nezbytný k udržení těhotenství.

Progesteron je produkován nejprve corpus luteum, poté placentou. Za úspěšnou implantaci vajíčka je zodpovědný on. V důsledku toho nedostatek hormonu vede k odmítnutí oplodněného vajíčka.

Nadbytek mužských pohlavních hormonů může také způsobit potrat, protože inhibují produkci ženských hormonů: progesteronu a estragonu. Androgeny - mužské pohlavní hormony - u žen často způsobují trvalé potraty.

Genetická nekompatibilita rodičů

Matka a otec dítěte prostě nemusí být kompatibilní v genetickém smyslu. Pokud jsou jejich geny navzájem příliš podobné, potom tělo matky plod odmítne. Totéž se může stát, pokud má matka Rh faktor krve negativní, a otec je pozitivní. V tomto případě bude tělo matky vnímat své dítě jako cizí tělo a pokusit se ho odtrhnout.

Zvýšená koagulace krve

Další dědičnou příčinou potratů může být zvýšená srážlivost krve. V tomto případě obvykle hrozí potrat v pozdějších stádiích.

Vlastnosti struktury dělohy

Strukturální rysy dělohy mohou také vyvolat potrat. V důsledku různých vývojových defektů může děloha nabýt nestandardního tvaru, který brání fixaci fetálního vajíčka a jeho retenci v endometriu. Děloha může mít tvar sedla, může být bicorn. A ve skutečnosti, a v jiném případě, těhotenství bude mít řadu funkcí, včetně rizika potratu.

Faktory jako hormonální nerovnováha, Rh faktor krve a zvýšená koagulace krve, strukturální rysy dělohy jsou víceméně konstantní, ženy zpravidla o nich vědí předem a snaží se s nimi co nejlépe zacházet. Stav matky během konkrétního těhotenství však může způsobit hrozbu potratu.

Infekční choroby

Obzvláště řada infekčních chorob, jako je zarděnka, syfilis, chlamydie, pyelonefritida, pneumonie atd., Se může stát hrozbou pro stávající těhotenství. Ano, ani obyčejné bolest v krku nemusí zůstat bez povšimnutí. Jakákoli infekce způsobující prudký nárůst teploty je nebezpečná pro těhotenství.

Gynekologická onemocnění

Různá gynekologická onemocnění, jako jsou děložní myomy, endometritida, různé záněty atd., Jakož i přítomnost stehů v děloze - to vše může také způsobit riziko potratu. Totéž platí pro předchozí potraty a potraty s kyretáží, protože kyretáž poškozuje endometrium.

Kromě toho je ostrý potrat z jakéhokoli důvodu vážným stresem pro tělo a způsobuje stejně tak ostrou změnu hormonálního pozadí, což může způsobit dysfunkci vaječníků nebo zánětlivé procesy genitálií a dělohy. Proto stojí za to se vyhnout potratům, zejména v prvním těhotenství..

Endokrinní choroby

Různá endokrinní onemocnění, zejména onemocnění a poruchy štítné žlázy nebo zejména diabetes, které se vyvinou během těhotenství, mohou také vést k potratu. Přečtěte si více o těhotných cukrovkách →

Brát drogy

Není divu, že říkají, že v raných stádiích by se měly jakékoli léky brát opatrně. Pilulky, léky, tobolky mohou také vyvolat potrat. Dokonce i léčivé byliny lze vzít daleko od všeho. Petržel, třezalka tečkovaná, kopřiva, řebříček a jiné byliny jsou v prvních měsících těhotenství kontraindikovány. Předtím, než začnete užívat jakékoli léky a dokonce i bylinné přípravky, které jsou tradičně považovány za bezpečné, byste se měli určitě poradit s gynekologem.

Patologie placenty nebo děložního čípku

V pozdějších stádiích může být příčinou hrozby potratu patologie vývoje placenty nebo děložního čípku. Pokud je děložní čípek příliš slabý, může se předčasně otevřít bez držení plodu.

Stres

Emocionální stav ženy má obrovský vliv na ženské tělo, a tedy na těhotenství. Různá napětí, zlost, nespokojenost zdaleka nemají nejpříznivější účinek na těhotenství a v některých případech jsou docela schopny vyvolat potrat. V moderním světě je samozřejmě obtížné zvládnout stres.

Dnešní rytmus života je velmi vysoký, těhotné ženy jsou nuceny pracovat až do posledních dat. Práce je zřídka klidná a kolegové ne vždy berou v úvahu stav ženy.

Životní styl

Kouření může způsobit potrat

Životní styl budoucí matky zdaleka není posledním faktorem, který vede k hrozbě potratu. Kouření, alkohol, drogy, používání kávy a škodlivých produktů - proti těhotenství jsou všechny těhotné ženy před těhotenstvím oprávněně varovány.

Fyzický dopad

Zbývá zmínit, že pád, bití do břicha, skákání a fyzická námaha mohou také způsobit hrozbu potratu..

Stáří

Jak věk může ovlivnit riziko potratu, není jisté. Je však známo, že u žen nad 35 let dochází k potratům dvakrát častěji. To je pravděpodobně způsobeno stárnutím vajíček..

Na rozdíl od mužů, jejichž tělo, počínaje věkem puberty, neustále produkuje sexuální buňky - spermie - žena se již rodí s konečnou sadou vajíček, která postupně zrají a připravují se na početí. Čím je vejce starší, tím méně je životaschopné. Shromažďují škodlivé látky, toxiny, jsou ovlivňovány infekcemi, nemocemi atd..

Data možného potratu

Co je potrat? Toto slovo označuje spontánní potrat. Avšak pouze pokud k tomu dojde až 22 týdnů. Faktem je, že díky moderní medicíně je docela možné pokusit se nechat dítě narozené předčasně, ale s hmotností 675 gramů nebo více. Přibližně stejné a děti se rodí po 22 týdnech. Proto se v této době spontánní potrat nazývá předčasným porodem.

Pokud dojde k potratu před 12 týdny, pak mluví o potratu brzy, pokud od 12 do 22 týdnů, pak pozdě. Mimochodem, podle statistik se většina potratů vyskytuje tak brzy, že žena dosud neví o jejím těhotenství a může pravidelně krvácet..

Na jedné straně je to dobré, protože žena nemá čas si zvyknout na myšlenku na své mateřství. Na druhou stranu, pokud plod nevychází úplně a žena prostě nemá podezření na těhotenství, a tudíž potrat, mohou nastat závažné komplikace.

Co dělat, pokud máte příznaky potratu?

Co dělat v případě potratu? Nejprve, pokud zjistíte, že máte příznaky ohroženého potratu, musíte zabránit panice. Jak si pamatujete, zbytečné zážitky jsou pro dítě škodlivé. Nezapomeňte zavolat sanitku a je nejlepší počkat na lékaře, když ležel v posteli. Čím méně se žena bude pohybovat a namáhat, tím je pravděpodobnější udržení těhotenství.

Průzkumy

Poté, co se žena s podezřením z potratu dostane k lékaři, okamžitě zahájí vyšetření. Nejprve bude vyšetřena gynekologem. Při gynekologickém vyšetření můžete určit tón dělohy a stav děložního čípku. Poté je předepsáno ultrazvukové vyšetření, které ukáže stav plodu a placenty, jakož i strukturální vlastnosti dělohy, pokud nebyly identifikovány před početí.

Neméně důležitý je krevní test. Je nutné určit množství progesteronových a mužských pohlavních hormonů, jakož i hormonů štítné žlázy. Nezapomeňte testovat na všechny druhy infekčních chorob a samozřejmě na přítomnost protilátek proti chorionickému gonadotropinu..

Cílem všech těchto akcí je identifikovat příčinu hrozby potratu a zvolit léčbu..

Léčba potratu

Drogy v případě hrozícího potratu se berou přísně podle pokynů

Zacházení s hrozbou potratu přímo závisí na tom, co přesně způsobilo takovou podmínku a jak závažné je postavení těhotné ženy. V některých případech je žena ponechána na ošetření v nemocnici, ale pokud situace není příliš závažná, lze ji léčit doma..

Jak již bylo zmíněno, v případě genetických poruch je těhotenství zřídka zvládnuto. Lékaři to samozřejmě zkusí.

Co dělat v případě hrozícího potratu? Sám - nic. Léky v případě hrozícího potratu by měl předepisovat lékař. Samoléčení může mít velmi závažné a nepříjemné následky..

Je velmi důležité, aby žena zůstala v klidu při hrozbě potratu, ale bude velmi, velmi obtížné to udělat. Proto se sedativa, obvykle přírodní, stávají častým předpisem v případě hrozby potratu. Téměř vždy předepisoval různá antispasmodika, která umožňují odstranit tón dělohy, stejně jako vitamíny, pro celkové posílení těla.

Pokud se příčinou stanou hormonální poruchy, bude ženě s největší pravděpodobností předepsán Dufostan nebo Utrozhestan v případě potratu. Tato léčiva obsahují syntetický analog hormonu progesteronu. Díky normalizaci hladin progesteronu lze těhotenství udržet.

Taková jmenování zpravidla čekají na ženu v raných fázích.

V pozdějších fázích, s hrozbou potratu, prsten je často umístěn na děložním čípku. Tím se zabrání předčasnému zveřejnění. Operace je poměrně jednoduchá a nemá prakticky žádné kontraindikace ani negativní důsledky..

Užitečné video o tom, jak udržet těhotenství v případě potratu

Prevence hrozby potratu

Vzhledem k velkému počtu možných důvodů se předcházení hrozbě potratu jeví jako obtížný úkol. To však neznamená, že se nedá nic dělat. Především je velmi důležité se na těhotenství připravit předem.

Je nutné podrobit se komplexní prohlídce nejen nastávající matce, ale také otci. Budou provedeny testy rodičovské genetické kompatibility. Pokud výsledek pro rodiče není povzbudivý, začnou okamžitě přijímat opatření k zachování těhotenství, totéž se stane, pokud se ukáže, že Rh faktor krve matky je negativní a otec je pozitivní.

Kromě toho je nutné léčit všechny dostupné infekční nemoci. Teprve potom bude možné dítě klidně otěhotnět. Během těhotenství by se však mělo zamezit kontaktu s infikovanými lidmi. Obecně je lepší navštívit méně navštěvovaná místa..

Je také důležité přestat kouřit a pít alkohol nebo drogy předem. V době početí je vhodné, aby oba rodiče nepřijali nic z výše uvedeného po dobu několika měsíců.

Během těhotenství je také velmi důležité jíst správně a znovu se necítit nervózní. Pokud z určitých důvodů není možné se stresu úplně vyhnout, je nutné se svým lékařem prodiskutovat možnost užívání sedativ, jako je valerián nebo mateřská mladina. Kromě toho se musíte vyhnout zbytečné fyzické námaze, padání a bití žaludku.

Je důležité, aby ženy, jejichž první těhotenství je starší 30-35 let, se pečlivě sledovaly a pravidelně vyšetřovaly gynekologem na prenatální klinice..

Pokud se vám nepodařilo vyhnout se potratu

Bohužel v některých případech stále není možné vyhnout se potratu. To se stává velkou tragédií pro ženu a její rodinu. Přirozenou reakcí rodiny je v tomto případě, že počne nové dítě co nejdříve. Lékaři však důrazně doporučujeme, abyste počkali alespoň šest měsíců, než se pokusíte o počátek..

Během tohoto období je navíc velmi důležité správně zvolit antikoncepci. Podle statistik je těhotenství bezprostředně po předchozím potratu mnohem pravděpodobnější, že skončí potratem.

Je velmi důležité důkladně prozkoumat fetální tkáň a vyšetřit samotnou ženu a zjistit, jaký byl důvod potratu. Zvláště pokud potrat nebyl první. Avšak i v tomto případě nezoufejte, moderní medicína vám umožňuje porodit dítě i v nejtěžších situacích.

Druhým důvodem, proč je nutné provést důkladné vyšetření ženy po potratu, je to, že je nezbytné zajistit, aby potrat neměl žádné fatální následky. Pokud není léčba zahájena včas, může to mít za následek nejen potrat v budoucnosti, ale také neplodnost.

Moderní ekologická situace, rytmus života a nepříjemná móda pro špatné návyky se stávají příčinou hrozby potratu v různých fázích těhotenství. Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby moderní ženy byly co nejvíce pozorné ke svému zdraví a ještě více k těhotenství..

Nezapomeňte s vámi vybraným mluvit o tom, že jeho zdraví není posledním faktorem, který má vliv na zdraví dítěte. Možná v tomto případě nemusíte čelit hrozbě potratu.

Pokud se této diagnóze nevyhnete, zkuste si dělat starosti a nezapomeňte, že včasný lékařský zásah vám téměř vždy umožní udržet a vydržet těhotenství, a proto porodit zdravé dítě..

Hlavní věc je věřit svému lékaři nebo vyhledat další radu od kvalifikovanějšího specialisty, nemedikovat se a věřit, že vše bude v pořádku.

Jak dochází k potratu v raných fázích??

Ženy mají tendenci si myslet, že nejnebezpečnější období těhotenství je třetí trimestr. Nejdůležitější procesy se však vyskytují přesně v raných stádiích, kdy žena sama někdy ještě neví, co dítě čeká. V prvních 12 týdnech těhotenství je pravděpodobnost potratu nejvyšší.

Jak je diagnostikována hrozba potratu??

Podle statistik končí každé čtvrté těhotenství potrat v raných stádiích. To se týká všech případů fúze zárodečných buněk samců a samic, ve kterých oplodněné vajíčko nenapadlo děložní endometrium. Někdy se to stane ještě před nástupem zpoždění a je asymptomatické.

Pokud těhotenství skončí o něco později - před 12. týdnem těhotenství se mohou objevit známky naznačující možné potraty, které nelze ignorovat.

Po kontaktování lékaře musíte potvrdit nebo popřít možnou hrozbu potratu. Chcete-li to provést, musíte provést gynekologické vyšetření, abyste zjistili stav děložního hrdla a samotného orgánu, ultrazvuk a krevní test na hormony. Infekční choroby a protilátky jsou důležité..

Včasná diagnóza zpravidla pomáhá udržovat těhotenství v raných stádiích, pokud není spojena s gynekologickými chorobami. Jinak je šance na zachování plodu výrazně snížena.

První příznaky potratu v raných stádiích

Nejprve opouští oplodněné vajíčko bez povšimnutí žena a menstruace nastává včas. Pokud je plod již 5-6 týdnů starý a někdy i dříve, objeví se známky, které pomáhají rychleji reagovat na možnou hrozbu ztráty dítěte.

Ve fázi hrozby potratu může být žena narušena tažnou bolestí v dolním břiše. Je známo, že tento příznak se často projevuje v prvních měsících těhotenství a nejčastěji to není alarmující, ale je nutné zkontrolovat.

Nejdůležitější a nejvýznamnější známkou potratu je krvácení. Objevuje se již ve chvíli, kdy začíná oddělení vajíčka plodu. Žena si může na spodním prádle nebo na hygienické podložce všimnout jen několika kapek hnědé barvy, objeví se hojné propuštění jasně červené barvy nebo stopy po krvácení, poté zmizí a znovu se objeví. I když se najde sotva znatelná krvavá stopa, je naléhavě nutné navštívit gynekologa: čím dříve pacient vydá poplach, tím vyšší je šance na udržení těhotenství.

Když potrat již začal, žena cítí náhlou bolest v dolním břiše a dolní části zad. Je doprovázeno silným krvácením. Výstup vajíčka plodu - potrat - znamená, že plod již zemřel a jeho uchování je nemožné.

Co dělat, když se objeví příznaky potratu?

Pokud žena našla na spodním prádle stopy krve nebo pocítila ostrou bolest, měli byste okamžitě jít k lékaři. Je lepší ušetřit peníze a jít na placenou kliniku, pokud není možné se domluvit s lékařem na aktuální den.

Lékař provede průzkum, vyšetří, předepíše řadu diagnostických postupů. Nejprve bude nutné zjistit příčinu hrozby potratu a teprve poté lékař předepíše kompetentní terapii.

Kromě lékařského ošetření specialista jednoznačně doporučuje minimalizovat fyzickou námahu, sledovat klid v posteli, neznepokojovat se a vyladit navždy. V mnoha případech to stačí k záchraně dítěte..

Co je potrat a proč se to může stát

Statistiky ukazují, že 15–20% předčasných těhotenství končí potraty. O tom, zda je možné zabránit opakovaným potratům, řekne porodník-gynekolog, Ph.D. Alexandra Borisová.

Podle statistik potrat končí u 15 až 20% těhotenství. Co je tento jev, proč se to děje a jak je možné zabránit opakování předčasného ukončení těhotenství, porodník-gynekolog, Ph.D. Alexander Borisov v přednášce na téma „Gazeta.Ru“.

Co znamená potrat?

Nejprve definujme lékařské pojmy. V lékařské praxi znamená pojem „potrat“ svévolné ukončení těhotenství v jeho raných stádiích (ve 20–22 týdnech). Proč přesně toto období? Existuje nepsaný zákon. Lékaři se zabývají záchranou plodu, jehož hmotnost je od 500 gramů nebo více. U plodu narozeného s menší váhou jsou šance na spásu rovny nule. Teprve ve 20–22 týdnech těhotenství má plod přípustný práh hmotnosti.

Riziko potratu je příliš vysoké: 15–20% těhotenství končí v předčasném porodu v krátkodobém horizontu.

Pro gynekologa je situace docela známá, což se v jeho praxi vyskytuje poměrně často. V životě obyčejného člověka se takový jev může vyskytnout jednou nebo nemusí vůbec existovat..

Lékařské statistiky, které poskytují informace v jazyce čísel a činí z nich přesnou vědu, ukazují, že 80% potratů z těchto procent se vyskytuje během prvních dvanácti týdnů těhotenství. Jinými slovy, čím delší je toto období, tím nižší je riziko, že žena ztratí dítě. Pokud tedy v rámci své praxe potkám ženu s diagnózou „hrozícího potratu“ po ultrazvuku, kde je viditelný plod a jeho srdeční rytmus, mohu s jistotou říci, že hrozba potratu je pouze 5% místo 15%. Pokud je tato situace pozorována po dobu delší než 12 týdnů těhotenství, pak je pravděpodobnost ještě nižší - 2-3%.

Scénář potratu. Důvody neovlivňují konečný výsledek.

Zpočátku plod mrzne (umírá). Další fází je oddělení od stěn dělohy. Během tohoto období se objeví krvavé propouštění, které je známkou „hrozícího potratu“. Dalším krokem je odstranění exfoliovaného obsahu z děložní dutiny. Podobné příznaky jsou charakteristické pro mimoděložní a intrauterinní těhotenství s normálním průběhem. V případě, že nedochází k odchylkám ve vývoji plodu ultrazvukem, je živé, obvykle se vyvíjející, nelze přesně určit přesnou příčinu výboje. V tomto případě lékaři dělají diagnózu „hrozící potrat“. Zpravidla žena, navzdory impozantnímu výroku lékařů, zpravidla nese dítě. Každá nastávající matka, přirozeně, chce zjistit důvod tohoto jevu. Opravdu, když ji pozná, dokáže odstranit vlivový faktor. Lékaři bohužel nevědí, s čím jsou tyto příznaky spojeny..

Druhy potratů: náhodné a známé

Dnes jsou všechny potraty rozděleny do dvou hlavních typů - náhodných nebo sporadických a obvyklých. Celkově jsou určujícími faktory pro všechny z nich stejné důvody, ale s odlišným podílem každého z nich v prvním a druhém případě. Důvody jsou také rozděleny do dvou poměrně velkých skupin. Interní - způsobují fetální problémy. Vnější - kvůli problémům, které jsou v těle matky. Na základě toho náhodné potraty vyvolávají vnitřní příčiny, obvyklé - vnější.

Podle statistik je více než padesát procent sporadických potratů, ke kterým došlo před 12. týdnem těhotenství, způsobeno genetickými abnormalitami plodu.

Navíc, čím kratší období, tím vyšší procento pravděpodobnosti výskytu genetických abnormalit u plodu. Toto jsou obecné ukazatele. Získal v průběhu mnoha studií prováděných hlavně na Západě. Důvod je jednoduchý. Bez ohledu na to, co člověk považuje za sebe, všechny přírodní zákony jednají jak na něj, tak na všechny živé organismy.

Hlavní biologický zákon zatím nikdo nezrušil. V biologickém smyslu nejvhodnější přežije.

Podle přírodních zákonů není nikdo schopen produkovat vysoce kvalitní buňky (v našem případě sexuální buňky) na 100%. Pokud je v jednom mililitru spermatu průměrně až 20 000 000 spermií, pak je obvykle 90% plnohodnotným reprodukčním materiálem, 10% jsou patologické buňky. Tento spermogram je normální. Samičí vejce také nejsou vždy vysoce kvalitní a s věkem se tato pravděpodobnost výrazně zvyšuje. Navíc absolutně nic nezávisí na samotné ženě. Pokud jsou spermie pravidelně aktualizovány, je hodnota vaječných buněk konstantní. Všechny jsou položeny v době, kdy budoucí žena byla ve dvacátém týdnu vývoje plodu.

Je důležité, aby nová vejce nebyla pokládána a nikdy se znovu nevyvíjeli. Během života dívek, dívek a žen jsou pouze ztraceny.

Pokud má tedy žena 35 let, je její vejce, které bylo uvolněno tento měsíc, ještě více. Po celou tu dobu byla tiše ve vaječníku a čekala na ni. Jak množství, tak kvalita vajec v různých věkových stádiích ženy se budou lišit. Například dvacetiletá dívka a čtyřicetiletá žena. V prvním případě bude kvalita vyšší díky skutečnosti, že negativní faktory ovlivňují vejce výrazně méně času než ve druhém.

Frekvence spontánního potratu spojená s genetickými abnormalitami plodu přímo závisí na věku vajíčka, a tedy i na ženě. Toto bylo prokázáno po příchodu IVF (oplodnění in vitro). Lékaři provedli studii, na které se podíleli pacienti po věku 40 let. 50% pacientů mělo vlastní oplodněná vejce. Druhá polovina - dárce, od žen ve věku do 25 let. Ve druhém případě byla frekvence potratů stejná jako u 25letých žen, a to 3-4krát nižší než v prvním případě. Proto byl učiněn závěr, že frekvence potratů závisí na biologickém věku ženy. Tento faktor nelze změnit. Je třeba to vzít v úvahu při odkládání těhotenství na pozdější datum.

Když se normální spermie sloučí s vadným vejcem nebo v opačném pořadí, získáme embryo nekvalitní. V určité fázi je odmítnuta a v důsledku toho potrat.

Je zajímavé, že tělo každé ženy má mechanismus (který neznáme), který identifikuje chudé těhotenství a zbaví se ho. Mechanismus však funguje správně, což je dobré. Jinak by se nenarodili příliš zdraví lidé nebo lidé s více anomáliemi. To by vedlo k nevyhnutelné degeneraci světové populace. Navzdory naší nevědomosti je z biologického hlediska žena, která podstoupila potrat, zcela zdravá. Bez ohledu na to, jak strašně to může znít, existuje vážnější a komplikovanější situace. Je mnohem horší, když žena v období překračujícím 20týdenní práh je ultrazvukem detekován abnormální vývoj plodu. To znamená, že se dítě narodí buď postižené nebo nevhodné pro život. Ale uvnitř ženy stále žije. Z nějakého důvodu biologický mechanismus matky nefungoval, nedokázal rozpoznat embryo nízké kvality.

Přes všechny emoční zážitky a psychologické negativní aspekty způsobené potratem je v této situaci obrovské plus, který je samozřejmě pro pacienta neviditelný.

Univerzální rys ženského těla jí umožňuje zachránit ji před narozením horšího nemocného dítěte. Stále udržuje zdravé, životaschopné potomky.

Jaký druh těhotenství má smysl udržovat, pokud je většina potratů spojena s genetickými chorobami plodu? Téměř každý praktikující gynekolog čelil skutečnosti, že po četném úsilí, které přineslo ženě obrovské množství léků, se po 20 týdnech těhotenství ukázalo, že plod byl vadný, s různými závažnými porušeními. Výsledky západních studií ukázaly, že dosud neexistuje jediné léčivo s výjimkou progesteronu (ženského hormonu), které by mělo vliv na výsledek těhotenství..

Zdravá žena s normálně fungujícím mechanismem odmítnutí embryí nízké kvality přežije těhotenství, které je schopné žít a které je odsouzeno ke smrti, zemře.

V Rusku existuje poněkud odlišná praxe, která není vyvolávána vědeckými úspěchy, ale faktorem, že v naší zemi byla medicína po mnoho let izolována od světových úspěchů.

Druhou častou příčinou potratů je infekce. Například těžká chřipka je běžnou příčinou sporadického potratu. Samotná nemoc samozřejmě není zabijákem plodu. Důsledek nemoci jej zničí - změnu k horšímu v celkovém stavu organismu budoucí matky, prostředí, v němž plod žije. V tomto případě embryo nemá žádné genetické poruchy a je dostatečné kvality. Ale v důsledku skutečnosti, že žena má vysokou teplotu (až 40 stupňů), zvracení a v důsledku toho dehydrataci, intoxikaci, je narušeno i vnitřní prostředí. Plod nemůže vždy přežít v takových nepříznivých podmínkách a zemře..

V případě opakovaného potratu nebude možné přenést vinu na chřipku. Pravděpodobnost, že žena trpí závažnou formou infekčního onemocnění najednou, je příliš nízká. To je rozdíl mezi náhodnými a obvyklými potraty.

První ukončení těhotenství je považováno za „selhání“. Druhým případem je vzor. U žen s obvyklým potratem dochází k ukončení těhotenství přibližně ve stejnou dobu. Lékaři proto naznačují přítomnost příčiny existující v těle ženy. Mimo těhotenství tento faktor neovlivňuje kvalitu jejího života. Ale když nastane těhotenství, je to hlavní důvod, který neumožňuje vydržet těhotenství. V matčině těle se nevytvářejí podmínky nezbytné pro život a vývoj plodu, což vede k jeho smrti a při každém dalším těhotenství. Úkolem lékařů je provést potřebné studie (poněkud nákladné) k určení skutečné příčiny problému.

V současné době existuje ve světové komunitě názor, který definuje takový koncept jako primární negratulaci. Podobná diagnóza se provádí za přítomnosti dvou potratů v řadě. Pokud se žena zeptá po prvním potratu, jaká je pravděpodobnost opakování problému, rovná se stejným 15–20%. V případě dvou potratů v řadě se pravděpodobnost zvyšuje na 30–35%. Po třetím potratu je pravděpodobnost již 40%.

Podle statistik jsou u 2% párů diagnostikovány primární potraty.

U sporadických potratů se takzvaná „vina“ přenáší na plod a jeho poruchy. V případě obvyklého, tělo ženy sama. Příčinou může být také genetika. V prvním případě představují problémy genetické povahy 70 až 80% (až 6 týdnů - 90%) potratů. Ve druhém - 2-3%. Pokud jde o infekce, můžeme říci, že opakované ukončení těhotenství z tohoto důvodu nastává pouze v jednom procentu případů ze sta.

Porušení hormonálního pozadí ženy je považováno za pravděpodobnější provokující faktor nikoli náhodného, ​​nýbrž obvyklého potratu.

Dalším faktorem je patologie struktury dělohy. Patří sem - bicorn děloha, přítomnost septum uvnitř dělohy, adheze v děložní dutině (synechia). Tato porušení mohou vyvolat opakované potraty.

Přibližně čtyřicet procent žen s běžným potratem vykazuje při vyšetření imunitní poruchu, která způsobuje odmítnutí plodu. Rozlišujte mezi aloimunitními a autoimunitními poruchami. Při aloimunních poruchách funguje imunitní systém ženy proti jejím vlastním proteinům a genům. Jedním z nejčastějších onemocnění v této oblasti je antifosfolipidový syndrom. Fosfolipidy fungují jako „lepidlo“, které spojuje buňky dohromady. Žena s tímto syndromem vyvíjí protilátky proti fosfolipidům, které jsou ve velkém množství v placentě. V důsledku destrukce protilátek se v jejích malých cévách tvoří krevní sraženiny, které blokují krevní cévy a narušují krevní oběh. Výsledkem je, že plod nemůže dostat dostatečné množství živin, které potřebuje pro další plný růst a vývoj. To samozřejmě nemůže trvat dlouho. To vede k nevyhnutelné smrti zdravého embrya nebo již plodu. Ženy s tímto syndromem obvykle otěhotní. To je možné pouze v 10%. Při správné léčbě se pozitivní výsledek pro ženu zvyšuje na 90%. Léčba je založena na ředidlech krve, které zabraňují srážení krve. Výsledkem je, že placenta funguje normálně a těhotenství pokračuje podle očekávání.

Alloimunní příčiny jsou agresivní faktory, které působí proti cizím proteinům. V tomto případě se jedná o otcovský materiál (součást embrya / plodu). Podle všech pravidel musí imunitní systém z těla vylučovat cizí nebo patologické buňky. Ale v případě porodu dítěte je mechanismus působení poněkud odlišný. Jaký je důvod k udržení těhotenství, kdy plod sestává z 50% otcových genů cizích pro tělo ženy (a v případě IVF je to 100%, protože žena nese plod, který sestává ze zcela cizího materiálu), není známa. Vědci naznačují, že pokud dokážeme vysvětlit princip imunitního systému v případě těhotenství, bude snazší vyvinout lék na rakovinu. Imunitní systém také neodmítá patologické rakovinné buňky, což vede k jeho aktivnímu vývoji v těle. V případě těhotenství se u ženy rozvine stav nazývaný „imunologická tolerance“, kdy cizinec není nejen uznán, ale také nenapadnut, a proto není odmítnut. Při obvyklém potratu tato podmínka chybí, což je důvodem opakovaného potratu.

Zajímavý fakt. Přibližně čtyřicet procent při zkoumání dvou manželů nedokážeme pochopit, jaký je důvod opakovaných potratů v tomto konkrétním páru.

V praktické medicíně existují pojmy jako „nevysvětlitelná neplodnost“ a „nevysvětlitelná obvyklá potrat“. Je možné, že po pěti nebo více letech v medicíně dojde k vysvětlení těchto jevů, ale v současné době bohužel není možné tento jev z vědeckého hlediska vysvětlit. Pro pacienta i lékaře je to velmi obtížný okamžik..

Dva přístupy - v Rusku a v zahraničí

Pokud hovoříme o přístupech lékaře z Ruska a ze západních zemí, jejich jednání s hrozbou potratu (potratu) bude zásadně odlišné. Nejedná se o vědecké údaje nebo znalosti, ale spíše o kulturní rozdíly, které jsou vytvářeny dlouhodobou izolací národní lékařské fakulty od zbytku světa. V zahraničí je žena, která pravděpodobně podstoupí potrat, poslána domů s doporučeními pro klid v posteli, všeobecné klinické vyšetření, normální každodenní rutinu a sexuální odpočinek. Pokud je těhotenství (plod) životaschopné a musí pokračovat, bude pokračovat. Pokud ne, pak je to nejlepší. Má se za to, že je dobré, když samotné tělo „odmítlo“ embryo nízké kvality.

V naší zemi je mírně odlišný přístup k medicíně pacientů z psychologického hlediska a medicína se výrazně liší.

V Rusku zahrnuje hrozba zhroucení okamžitou hospitalizaci v lůžkové jednotce. Pacientovi jsou předepisována hemostatika, léky bez shpu, které uvolňují dělohu. V tomto případě pracuje psychologický faktor pro osobu. Pacient věří, že pokud mu lékař předepsal léčbu, nechce mu pomoci. Vysvětlit lidem, že existují biologické zákony, které nelze ovlivnit, ať už používáme cokoli, stále selhají. Podle protokolu platného v Rusku nemám právo nenabízet ženskou hospitalizaci. Praxe a vědecká fakta potvrzená mnohaletými zkušenostmi a lékařským výzkumem prováděným po celém světě však ukazují, že takový účinek absolutně neovlivňuje pravděpodobnost potratu. Riziko se nezmenšuje. Podle studií provedených na Západě neexistuje účinná léčba sporadického potratu. V případě obvyklých potratů existuje léčba, ale pouze v případě, že byla stanovena základní příčina. Eliminací toho dosáhneme požadovaného výsledku. Léčba je předepsána buď před těhotenstvím, nebo v jeho raných fázích.

Obvykle je po prvním potratu vyšetřena žena. Toto je standardní protokol schválený seznam standardních testů, který se provádí před každým těhotenstvím. V některých případech se testy přidají, pokud k tomu existují důkazy.

Hlavní věc je pochopit, že bez ohledu na to, co děláme, bez ohledu na to, jak těžké se pokusíme změnit nemožné, nebude možné snížit pravděpodobnost opakovaného předčasného ukončení těhotenství.

A i když ženu kompletně prozkoumáme, provedeme všechny testy a ty, které absolutně nepotřebujeme (a často k tomu skutečně dochází), provedeme komplexní léčbu, nic se nezmění. Budeme se zabývat stejným rizikem 15 - 20%, jaké jsme původně měli.

Články O Neplodnosti