Hlavní Testy

Devět otázek (a odpovědí) o pohybech plodu během těhotenství

Fetální pohyby jsou nejvíce dotýkající se a nejvíce emocionální okamžikem celého těhotenství. To platí zejména pro první pohyby. Každá matka s úžasem čeká hodinu, kdy se dítě poprvé cítí. Zpravidla se to stává v době, kdy je časná toxikóza pozadu, žena si zvykla na své nové postavení a očekává, že se s dítětem seznámí. Tajemství a vážnost tohoto okamžiku také spočívá v tom, že nikdo jiný na světě nemá takovou čest, s výjimkou matky: cítit své dítě poprvé.

Je neuvěřitelné, že se plod začíná pohybovat od 8. do 9. týdne. Je však stále příliš malý, když se „plavání“ zřídka dotkne stěn dělohy a matka tyto pohyby necítí. Názor, že některé výrobky jsou schopné „probudit“ dítě, je s největší pravděpodobností špatný - aktivita dítěte nezávisí na jídle, které matka konzumuje. Předpokládá se, že zřetelné pohyby dítěte lze poprvé slyšet v průměru ve 20. týdnu - vytáhne kliky za nohy a dotýká se stěn dělohy. Všechno je však velmi individuální a načasování se může výrazně lišit. Štíhlé ženy obvykle cítí první pohyby před těmi buclatými. Závisí to také na tom, jaký druh těhotenství máte: většina mnohotvárných žen cítí první pohyby drobků již po 18 týdnech a dokonce i dříve. Obecně ženy pociťují pohyb plodu během opakovaných těhotenství asi o 2–4 týdny dříve než během prvního těhotenství. Děje se to hlavně proto, že žena je s tímto pocitem již obeznámena a svaly dělohy jsou na to již připraveny. A primiparous nemůže cítit dítě a po 24 týdnech. Pokud vás lékař ujistí, že těhotenství probíhá normálně, vy a dítě jste v perfektním stavu, neměli byste si dělat starosti s nedostatkem pohybu. Velmi brzy se stanou pravidelnými a zřetelnými a určitě je poznáte. Mezitím můžete vyzkoušet tuto metodu. Pijte sklenici mléka večer, lehněte si na záda a trochu si lehněte. Předpokládá se, že taková póza je pro dítě velmi nepříjemná, a je možné, že vás o tom s jeho třesem informuje..

Obvykle do 24. týdne mohou vaši milovaní zažít radost z míchání. Šoky se staly dostatečně silné, aby je cítili ostatní lidé. Ale bude si dítě chtít popovídat s „cizími lidmi“? Kdyby byl zvyklý na jejich hlas a časté dotyky rukou.

Při prodloužení doby pohybu by drobky měly zvyšovat intenzitu a sílu. Ve 20. týdnu plod uskuteční v průměru 200 pohybů denně a mezi 28 a 32 týdny jejich počet dosáhne svého maximálního výkonu: 600 pohybů. Před porodem již dítě dostatečně vyrostlo, v bříšku je již velmi málo místa, takže počet pohybů se postupně snižuje, i když jejich síla zůstává stejná nebo dokonce roste.

Studie ukazují, že na konci období aktivita dítěte stoupá z 8 hodin večer na 8 hodin ráno - během dne, kdy dítě spí, utěšené pohybem jeho matky.

Slyším tě zlato!

První trimestr skončil, embryo se stalo plodem, nastávající matka už prošla nepohodlím toxikózy, obavy z předčasného ukončení těhotenství, setkalo se s jejím dítětem při prvním ultrazvuku. Hlavní otázkou, kterou nyní žena zabírá, je: jak dlouho se dítě začne pohybovat?

Hlavní otázka

Kdy se dítě začne pohybovat v žaludku? To je hlavní otázka druhého trimestru a podle gynekologů se zajímají nejen o těhotné ženy, ale také o ženy, které čekají na přidání do rodiny podruhé a dokonce potřetí. Podle lékařů se otázka „Který měsíc se dítě pohybuje?“ je nejoblíbenější mezi pacienty čekajícími na dítě a sebevědomě odpovídají, že k tomu dochází v pátém měsíci, i když se embryo snaží mnohem rychleji pohybovat v děloze.

Ve skutečnosti mohou být první pohyby zaznamenány již v prvním trimestru, během prvního screeningu, kdy se vytvářejí nervové zakončení a svaly, které jsou zodpovědné za motorickou aktivitu. Další věc je, že činnost nervového systému v této době nelze nazvat koordinovanou a tyto pohyby jsou spíš křeče. Velikost embrya v této době nepřesahuje 4 cm a jeho hmotnost je asi 5 gramů, a proto se volně cítí v děloze naplněné plodovou vodou. Budoucí matka tedy necítí žádné pohyby.

V 11-15 porodnických týdnech je mozek plodu a jeho mozek již prakticky formováno, takže jeho motorická aktivita se stává řádnou - budoucí dítě pohne končetinami, může už sát prst. Ale je stále příliš malý na to, aby těhotná žena cítila tyto pohyby..

Životní hnutí

Kolik týdnů těhotenství se dítě začne pohybovat, aby to žena cítila? Porodnické periody prvních pohybů se pohybují od 16 do 24 týdnů. Během tohoto období dochází k intenzivnímu vývoji budoucího dítěte.

Korespondence gestačního věku a hmotnosti plodu:

Těhotenství, týdnyHmotnost gram
šestnáct100
17140
osmnáct190
devatenáct240
dvacet300
21360
22430
23500
24500

Smysl mateřství

Emoční stav nastávající matky samozřejmě závisí na tom, v jakém týdnu se dítě začne pohybovat. Mnoho žen panikaří, pokud se necítí pohybem plodu včas. Neměli byste to dělat, protože je možné, že se placenta fixovala na přední stěně dělohy - v tomto případě matka pocítí mírné otřesy dítěte později. Pokud žena pracuje, sportuje a vede aktivní životní styl, neposlouchá se tak pečlivě, a proto si okamžitě nevšimne prvních pohybů dítěte. Některé těhotné ženy zaměňují první třes dítěte s peristaltikou vlastního střeva. Přítomnost nebo absence nadváhy ženy hraje velkou roli - tuková vrstva často ztěžuje rozpoznání pohybů plodu. V každém případě, pokud těhotné břicho roste a během vyšetření je slyšet srdeční rytmus, neměli byste se bát..

První druhý třetí…

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat, aby se stalo znatelným? Pokud těhotenství není první, s největší pravděpodobností nastávající matka své dítě „zaslechne“ dříve, protože svaly její dělohy jsou již poněkud napnuté. Druhé těhotenství se tedy projevuje třesem plodu již v 18–19 porodnických týdnech těhotenství.

Proč je důležité znát datum prvního fetálního hnutí? Protože tímto způsobem mohou lékaři vypočítat přibližné datum narození. Pokud je těhotenství první, přidá se k tomuto datu 20 týdnů, pokud je druhé 22. Samozřejmě se jedná o velmi přibližnou metodu, ale lékaři, kteří také berou v úvahu ultrazvuková data a datum poslední menstruace, mohou docela přesně určit, kdy porod začne..

Pohyby plodu během těhotenství: když začnou, jaké jsou pocity v břiše, proč by měly být kontrolovány

Délka těhotenství je 40 týdnů. Od prvních týdnů početí se nastávající matka obává, jak se dítě cítí a zda jeho srdce bije. První fyzický kontakt s plotem můžete cítit nejdříve po 18 týdnech těhotenství. První chvění dítěte je pro těhotnou ženu neviditelné. Jsou příliš něžné a nemožné je cítit. Některé ženy tvrdí, že „slyší“ dítě od 12-13 týdnů, ale s největší pravděpodobností jsou tyto pocity spojeny se zvýšeným střevním opětovným pohybem.

První pohyby jsou označeny uprostřed gestačního období (pokud první těhotenství).

Potenciální matka cítí přítomnost dítěte a mluví s ním. Plod zase reaguje na dotek a hlas zvenčí.

Vzhledem k tomu, že růst a hmotnost plodu roste, je v dutině dělohy menší prostor. Objeví se svalový tonus, těhotná žena cítí motorickou aktivitu dítěte.

Šoky z dělohy jsou zárukou, že dítě žije.

Podle povahy lopat lze určit blaho dítěte a včas identifikovat možnou patologii vývoje.

Jak dlouho se dítě začne pohybovat

První pohyby jsou prováděny v procesu embryogeneze. To je v průměru 5 až 6 týdnů od okamžiku početí. Na konci prvního trimestru je růst embrya stále malý, aby cítil jeho pohyb.

Na ultrazvukovém monitoru lékař zaznamenává aktivitu, ukazuje ji nastávající matce, ale nelze je cítit.

Znatelné pohyby se objevují v 19-20 týdnu těhotenství. Snad dříve, zejména u žen, které měly zkušenosti s porodem a porodem dítěte.

Zkušené matky mají třes 16-17 týdnů, někdy i dříve.

Právo na narození je silné od 17. týdne, ale je nesmírně obtížné si povšimnout a určit, že se jedná o „zprávy“ dítěte.

Když plod zesílí a jeho pohyby se stanou více vědomými, pak prvotní matky ocení krásu pohybů dítěte.

Nepřítomnost trhavých pocitů po 21 týdnech těhotenství je nepříznivým příznakem, takže lékaři od druhého trimestru se zajímají o možnou aktivitu plodu.

První dojmy

Pocity o vývoji nového života v lůně jsou jiné povahy. První otřesy jsou srovnávány s máváním křídla motýla nebo ryby plavající se, která se jemně dotýká břicha a znovu se schovává..

Někdo si všimne buchotání a někdy je spojí s poruchami trávení.

Budoucí matka může „slyšet“ nejen to, jak ji dítě srazí, ale také to, jak škytavka, v tomto případě je gurgling, je jedním z těchto příznaků.

Zkušené těhotné ženy znají pocity, ale podle jejich recenzí „jsou vždy jiné a začínají v nejneočekávanějším okamžiku“.

Jedna matka řekla, že když čekala na první doplnění v rodině, někde kolem 18 týdnů měla svalové křeče v žaludku, což bylo možné pozorovat v poloze na zádech, ale nikdy jí nenapadlo, že s ní toto dítě začíná komunikovat. Až když se „spazmy“ staly zvykem, maminka hádala o činnosti dítěte.

První pohyby jsou hmatatelné, ale zatím je nelze vidět. Jakmile dítě trochu vyroste, jeho „pozdravy“ budou patrné ostatním.

Rychlost pohybu v různých časech

V různých gestačních obdobích se dítě pohybuje různými způsoby. Od prvního zatlačení do dalšího může uplynout 1 až 2 dny.

Když to prostor v děloze dovolí, plod dělá asi 250 pohybů, ale matka je nebude cítit všechny.

Od 20. týdne těhotenství denně nelze zaznamenat více než 10 úderů. Do 28. týdne jejich počet přesáhne 500 a je zde více povrchových šoků: 6 až 8 šoků každou hodinu.

V polovině druhého trimestru se u plodu rozvine režim spánku a bdění.

Většinou je ve snu a pohyby jsou vzácné, ale opakují se v intervalech.

Jak se mění intenzita mobility v různých časech

Od 20 do 32 týdnů se fetální aktivita postupně zvyšuje. Vrchol nastává ve 32-33 týdnech těhotenství. Potom se dítě začne pohybovat méně často, ale intenzivněji.

Důvody tohoto jevu jsou následující:

 • za prvé, dítě se zvětšuje;
 • za druhé se objeví síla a svalový tón;
 • zatřetí je v děloze stále prostor, takže se můžete otočit nebo protáhnout.

Intenzita pohybů může být vyjádřena ve schématu:

 • 20-22 týdnů: 3-5 za hodinu;
 • 22-24: 5 až 7 za hodinu;
 • 24-26: až 10, ale ne méně než 6 za hodinu;
 • od 26 do 30: od 10 do 14 za hodinu;
 • od 30 do 36: 8-14 za hodinu;
 • od 36 do konce těhotenství: od 6 do 12 za hodinu.

V průměru by se dítě mělo pohybovat 10krát za hodinu.

Data jsou hypotetická, protože v jednu hodinu bude aktivně strčit a v druhé bude spát, takže pohyby budou jednoduché nebo zcela chybí.

Intenzita pohybů do jisté míry závisí na tempu života matky.

Jak se projevují a cítí pohyby plodu

Pocity a povaha chvění závisí na mnoha faktorech:

 1. Prezentace plodu. Je-li hlava dítěte snížená, dochází k intenzitě a trhavým pohybům v horní části břicha. Někdy se lokalizoval ve správné hypochondrii. Při nesprávné prezentaci je aktivita vyjádřena vnitřními tahy dolního segmentu zaobleného břicha.
 2. Práh těhotné ženy. Jeho překročení je doprovázeno bolestivými pocity při pohybu.
 3. Povaha budoucího dítěte. Nadměrná aktivita nebo naopak letargie může být příznakem patologie a může být znakem charakteru.
 4. Doba březosti. Se zvýšením gestačního věku dochází ke zlepšení mozkové aktivity a fyziologické síly. Plod může reagovat na hlasité zvuky zvenčí, na hlas matky nebo příbuzných kolem ní.

Tahy se vyskytují na různých místech: přední strana břicha, záda, žebra, ingvinální zóna.

Čím aktivnější je dítě, tím silnější jsou jeho „pozdravy“. Je však třeba umět rozlišit fyziologickou charakteristiku znaku od možného patologického procesu.

Povaha pohybů

Slabé otřesy jsou zaznamenány v raných stádiích těhotenství. Jejich přítomnost později, a zejména v posledních týdnech, může znamenat slabost plodu, vývojové abnormality nebo syndrom intrauterinní retardace růstu.

Bolest je doprovázena dalšími klinickými příznaky a je spojena se základním onemocněním těhotné ženy, jako je selhání ledvin nebo křečové žíly..

Bolestivé chvění v mírném množství je známkou normálního stavu, ale pouze v případě, že gestační věk je od 35 týdnů.

Důvodem je velká váha nebo nesení několika plodů současně..

Nepříjemné bolestivé dary mohou vyplývat z nepohodlného postavení dítěte nebo matky nebo mohou mít závažnější příčiny. Bolestivé tahy mohou být zaměněny s kontrakcemi.

Příliš aktivní pohyby nesou známku nedostatku kyslíku (hypoxie). Nedostatek kyslíku vzrušuje nervovou soustavu plodu a on zase začne „zuřit“ a dávat nastávající matce bolest.

Potvrdit nebo vyvrátit hypoxii pomocí CTG nebo ultrazvuku.

Nedostatek kyslíku nepříznivě ovlivňuje dítě a může vést k závažným vývojovým poruchám dítěte.

Proč počítat pohyby

Pro stanovení normální hodnoty pohybů byl vyvinut speciální test, během kterého se počítají otřesy..

Technika je následující:

 • počítání pohybů začíná 28. týdnem těhotenství;
 • nastávající matka pro toto období by měla odmítnout podnikat;
 • Počítání začíná v 9 hodin a končí v 9 hodin.
 • jsou brány v úvahu všechny pohyby (malé, lehké, těžké atd.);
 • normální hodnota je 10 nebo více pohybů;
 • aby nedošlo ke ztrátě při výpočtech, je nutné vést kartu nebo pravidelné účetnictví.

Zkouška na množství pohybu nezbytné k posouzení stavu plodu.

Pokud se plod pohybuje méně než 10krát, je to vážný důvod, proč se poradit s lékařem.

Nepřítomnost šoků po dobu 12 hodin přináší nepříznivou prognózu.

Co dělat, když se dítě dlouho nepohybuje

Dítě by nemělo být vždy v aktivním stavu. Obvykle doba pobytu v lůně nepřesahuje 3–4 hodiny denně. To znamená, že dítě spí častěji, občas přerušuje chatování s mámou.

Existuje několik způsobů, jak přimět dítě k probuzení:

 • jíst čokoládu, bonbóny nebo sladké nápoje;
 • pít horký čaj;
 • hladil a poklepával na žaludek;
 • zapněte hlasitou hudbu nebo přímé jasné světlo na břiše.

Pochybné metody, ale někdy účinné.

Pokud dítě nebude kontaktovat déle než 12 hodin a výše uvedené metody nepomohou, můžete udělat šílený čin - poslouchejte srdeční rytmus sami pomocí stetoskopu.

Během 30 týdnů je možné slyšet srdeční kontrakce, ale jejich kvalitu nelze odhadnout.

Nejvhodnější akcí bude vyhledat lékařskou pomoc.

Můžete také zavolat porodníkovi-gynekologovi a říct mu o problému..

Pokud se plod nepohybuje dlouhou dobu, pravděpodobně má vážné zdravotní problémy.

První pohyby plodu během těhotenství

Spolu s mateřstvím přichází do ženského života spousta radosti a úzkosti. Péče o budoucí matky pečlivě studuje speciální literaturu, konzultuje s lékaři, kteří již porodili přítelkyně, a někdy vědí mnohem více o těhotenství než jejich ošetřující lékař. Nicméně „pokročilé“ budoucí matky mají spoustu otázek.

Jeden z nejnaléhavějších může být nazýván pohybem plodu během těhotenství. Kdy to bude? První, nejočekávanější a nejpamátnější. Je to dobrý pocit, může být zaměňováno s jinou motorickou aktivitou dítěte, jak často se dítě pohybuje během dne, je zde rychlost míchání, jak vypočítat jejich počet, kolik týdnů bude první plachý pohyb v lůně během prvního a následného těhotenství, atd.. O těchto důležitých nuancích budeme hovořit v našem článku..

Jak dlouho se cítí pohyby dítěte?

Skutečnost, že se dítě začne pohybovat dlouho předtím, než se matka začne cítit, je vědecky prokázána. Již v 7–8 týdnech těhotenství se dítě pohybuje, ale jeho pohyby jsou v tuto chvíli chaotičtější, než zdůvodněné dobrými důvody. Kromě toho je samotné dítě stále tak malé, že budoucí matka vůbec nepocítí ani ty nejsilnější otřesy.

Do 15. týdne těhotenství se pohyby dítěte v břiše stávají vědomějšími a mohou být způsobeny z nějakého důvodu. Ale i v této době může velmi, velmi vzácná těhotná žena cítit pohyb plodu. Doktoři dokonce považují všechny takové „pohyby“ v takových obdobích těhotenství za imaginární a definují je jako životně důležité procesy ve střevním traktu ženy, a nikoli jako motorickou aktivitu dítěte.

Chcete-li určit, v jakém období začíná vědomý pohyb plodu, musíte zvážit mnoho faktorů:

 • postava těhotné ženy (čím elegantnější je, tím dříve cítí motorickou aktivitu drobků);
 • jaký druh porodu je způsoben těhotnou ženou (během prvního těhotenství je první pohyb pociťován mnohem později než během následujících);
 • individuální rysy vývoje plodu;
 • životní styl budoucí matky;
 • emoční spojení mezi mámou a dítětem.

Jak pochopit, že se jedná o pohyb plodu, ne škytavka?

Otázka se může zdát směšná, ale ve skutečnosti může dítě v matčině žaludku provádět všechny pohyby a není to vždy úplně první rozruch, na který celá rodina čeká.

Podle popisů zkušených matek se pohyb plodu v břiše může podobat:

 • rozpětí křídla motýla;
 • hladký pohyb ryb;
 • lechtání perem;
 • lehký kop nebo tlačení;
 • „Gurgle“ nebo „Gurgle“;
 • jemně hladil.

Všechny těhotné ženy svým způsobem pociťují a popisují pohyby dítěte v žaludku. Někdo je prozaický, někdo poetičtější, ale přesto je to životně důležitý okamžik. Nakonec, pokud do 24. týdne těhotenství žena nepocítila pohyb dítěte, musí o tom informovat ošetřujícího lékaře.

Při pravidelných vyšetření lékař samozřejmě poslouchá tlukot srdce dítěte a bez složitých testů a vyšetření pochopí, zda je všechno v pořádku s dítětem, ale nedostatek pohybu v pozdějších fázích by měl nastávající matku znepokojit. To může být příčinou například hypoxie plodu. Pouze rychlá, profesionální reakce lékařů a včasná kvalitní léčba mohou eliminovat ohrožení života dítěte.

Existují nějaké standardy pohybu??

Po 20–24 týdnech může těhotná žena nezávisle sledovat stav dítěte svou motorickou činností a pomocí několika zavedených metod denně počítat počet pohybů plodu.

Jedná se o takové známé metody, jako jsou:

Rozdíl v těchto metodách je pouze v časových intervalech výpočtu. Podle Pearsona počítá maminka počet pohybů od 9 do 21 hodin. Podle Cardiffa - do 12 hodin, počínaje každou hodinu, a podle Sadowského - od sedmi do jedenácti večer. Za normu se považuje deset pohybů za hodinu. Pokud jsou o něco menší nebo větší, není důvod k obavám. Dvě až tři hodiny bez míchání není příčinou poplachu. Dítě může jen usnout a být ve stavu naprostého klidu. Pokud během dne neprobíhá žádná činnost, nastávající matka musí vyhledat pohotovostní lékařskou pomoc.

Proč se jedno dítě pohybuje často a druhé ne??

Tyto otázky jsou položeny matkami a příliš pasivními a příliš aktivními dětmi. Na pohybovou aktivitu dítěte má vliv velké množství různých ukazatelů. Proto na tuto rétorickou otázku neexistuje jednoznačná odpověď, ale existuje několik výroků, které naznačují, že pohyb plodu přímo závisí na:

 • fyzický a duševní stav mámy;
 • denní nebo noční čas;
 • výživa, denní rutina a životní styl ženy;
 • prostředí;
 • obsazení;
 • držení těla těhotné ženy;
 • úroveň citlivosti ženy a emoční spojení mezi dítětem a matkou.

Pokud se bojíte, že nebudete cítit první rozruch vašeho dítěte, prostě se tím starejte. Máma je ve stavu neustálého stresu, vědomé a nevědomé úzkosti, neklidu a depresivní nálady - to je příležitost „ležet nízko“ pro dítě a nevykazovat žádnou aktivitu, čekající na zlepšení situace.

Mluvte se svým nenarozeným dítětem, dělejte s ním oblíbené věci, jděte navštívit přátele, chodit na čerstvý vzduch, užívat si života a vaše dítě dříve či později bude reagovat na vaši touhu cítit ho v lůně. Taková dlouho očekávaná aktivita vašeho milovaného budoucího dítěte začne!

Nechť je tento den jedním z nejšťastnějších ve vašem životě! Snadné těhotenství a příjemné „míchání“!

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat: načasování a pocity

Kolik týdnů se dítě začne hýbat a o čem je dlouhá absence aktivity dítěte, nebo naopak jeho příliš časté a silné pohyby, o kterých se mluví. Nejúplnější a nejužitečnější informace pro nastávající matky.

Když se plod začne hýbat

Embryo se začne pohybovat po dobu 8 týdnů. Bez ohledu na to, jak aktivní je, nastávající matka to nebude cítit. Koneckonců, jeho hmotnost je asi 3,5 gramu. První pohyby dítěte jsou slabé, křečovité.

O 12 týdnů roste velikost plodu. Může zaťat pěsti nebo si držet prst do úst. Její motorická aktivita se zvyšuje. Ale žena to stále necítí. Některé těhotné ženy jsou v tuto chvíli zmateny problémy s peristaltikou a prvními pohyby dítěte.

O 16 týdnů má plod rysy obličeje a motorická aktivita se výrazně zvyšuje. Ale jeho velikost ještě neumožňuje ženě cítit chvění v sobě.

Když cítíte první pohyby

Chvění dítěte můžete cítit v 5 měsících těhotenství. Načasování je rozmazané a individuální. Některé ženy pociťují první pohyby během prvního těhotenství po 20 týdnech, jiné o něco dříve nebo o něco později.

Pokud máte zvýšenou citlivost na podkožní tuk, spálíte pohyby dítěte po 16–17 týdnech. Tlusté ženy s velkým množstvím tukové tkáně v břiše pocítí otřesy dítěte o něco později, než je stanovený čas.

Nastávající matky přemýšlejí, kdy se dítě začne pohybovat během 2 těhotenství.

Vývoj plodu nezávisí na tom, jaký druh těhotenství má žena. Při přenášení druhého a následného dítěte může budoucí matka cítit jeho třes po 18 týdnech. Důvodem je skutečnost, že o těchto pocitech již má představy.

Jak vypadají dětské otřesy

Pocity prvního dotyku dítěte uvnitř břicha jsou popsány těhotnými ženami různými způsoby. Jsou subjektivní a částečně závislí na postavě ženy.

Štíhlé ženy označí první míchání jako lehký tlak. Dámy v těle mluví o lehkém doteku, jako by je někdo lechtal s péřem uvnitř.

Pokud shrneme všechny příběhy žen o první hmatatelné aktivitě dítěte, získáme následující srovnání:

 • motýli flutter;
 • opatrné, ale trvalé hladění zevnitř;
 • jako by v žaludku plavala ryba.

Pokud mohou být první otřesy vynechány nebo zaměněny s aktivitou střeva, pak se prodloužením těhotenství se otřesy stanou výraznějšími..

Bližší k 6. měsíci může budoucí otec cítit aktivitu dítěte. Pokud si nejprve bude muset dát ucho do břicha, pak bude stačit položit ruku na břicho jeho ženy..

Proč je důležité si pamatovat přibližné datum pohybů plodu

První hmatatelné pohyby plodu během těhotenství mohou pomoci vypočítat odhadované datum narození. Lékaři proto žádají ženu, aby si vzpomněla na týden, kdy se cítili.

Při porodu prvního dítěte by mělo být do tohoto období přidáno dvacet týdnů. Ve druhém a následujícím - 22.

To samozřejmě není stoprocentní informace. Přesněji povede PDR ultrazvukové vyšetření. Ale i toto datum musí být považováno za podmíněné.

Aktivita dítěte během těhotenství

Po prvních otřesech dítěte mění nastávající matky svůj postoj k poloze. Žena se cítí lépe, jak dítě roste. A samotné pohyby se staly druhem komunikace.

Dítě v matčině žaludku se aktivně obrací, jako by se vznášelo v plodové vodě. Může otočit hlavu, pohnout rukama nebo nohama. Často si dítě hraje s pupeční šňůrou nebo saje prst. A to nejen na rukojeti, ale také na noze.

Někdy, namísto jednotlivých šoků, těhotná žena cítí rytmický pohyb břicha. Primiparous women to může být alarmující. Ale gynekologové ve spěchu ujišťují nastávající matky - dítě v tuto chvíli spolkne plodovou vodu. Na tom není nic nebezpečného..

Vrcholná aktivita dítěte klesá na 25-26 týdnů. Plod se aktivně pohybuje a mění svou polohu. S náhlými šoky reaguje na hlasité nebo nepříjemné zvuky, rozpoznává nejen hlas své matky, ale i další příbuzné.

Proto lékaři doporučují:

 • mluvit více s dítětem;
 • zahrnují pro něj klasickou hudbu;
 • pokuste se vyhnout stresu a konfliktům.

Důležité klima v rodině i v práci.

O 32 týdnů těhotenství aktivita dítěte klesá. Zpravidla zaujme plod v této době polohu, ve které zůstane až do narození.

Proč je důležité sledovat rychlost pohybu dítěte

Gynekologové doporučují, aby po 27 týdnech sledovali pohyby dítěte. Za tímto účelem musí žena dělat poznámky na speciální stránce výměnné karty.

Dynamika aktivity umožňuje lékaři vyhodnotit stav plodu. Při nejmenším podezření na patologii jsou ženě předepsána další vyšetření.

CTG se provádí rutinně po 32 týdnech, ale s poklesem fetální aktivity se předepisuje znovu. Studie zaznamenává pohyby dítěte v břiše a stav svalů dělohy. V některých případech je žena poslána na ultrazvukové vyšetření, aby zjistila, co je spojeno se sníženou motorickou aktivitou dítěte.

Lékař vám řekne, jak často by se dítě mělo pohybovat, aby to matce neznepokojovalo. Podle průměrné normy se má za to, že za 10-15 minut bude dítě provádět 2-3 pohyby. Do půl hodiny byste měli počítat 5-6 tahů. A celých 60 minut - asi 15.

Jedná se o zobecněná data a hodně záleží na individuálních vlastnostech dítěte a matky. Po dobu až 32 týdnů je důležitá pozice, ve které se dítě nachází. Pokud je nasazena na zadní stěnu pobřišnice, nemusí žena po dlouhou dobu cítit své otřesy..

Dítě může spát, takže se necítíte v pohybu. To obvykle naznačuje nepřítomnost tlačení a kopů po dobu 3 po sobě jdoucích hodin.

Pokud však dítě není aktivní déle než 12 hodin, je to příležitost k okamžité konzultaci s lékařem.

Nouzové případy

Z toho, jak se plod pohybuje, můžete pochopit, jak pohodlné je v břiše matky. Ženy často zaznamenaly zvýšenou aktivitu dítěte, když ležely na zádech nebo zaujímaly nepříjemný postoj. V takových chvílích začíná dítě nepohodlí kvůli nedostatku kyslíku nebo živin..

V časných ranních hodinách se nastávající matka často probouzí ze zvýšené aktivity dítěte. A pokud má malou svačinu, uklidňuje se tam.

Ale časté pohyby večer nebo v noci doktoři připisují zvýšenou aktivitu matky během dne. Dítě houpe v žaludku, vyžaduje opakování.

Pochopili jsme normy pohybu plodu během těhotenství a malé odchylky od nich. Podívejme se, kdy je třeba zaznít alarm.

 • Jak již bylo zmíněno, nedostatečná aktivita dítěte ve věku 12 a více hodin vyžaduje naléhavou výzvu k odborníkovi. To může znamenat hypoxii nebo smrt plodu..
 • Pokud je během dne výrazně snížena aktivita dítěte, je nutná lékařská konzultace.

Druhý stav lze určit značkami na speciální stránce výměnné karty. V něm uděláte každé desáté dítě. Je důležité začít to dělat každé ráno ve stejnou dobu..

Pokud je do 10 nebo 12 hodin méně než deset - existuje riziko rozvoje chronické hypoxie.

Nedostatek kyslíku je pro dítě nebezpečný. Může to vést buď k úmrtí plodu, nebo k malformacím. Nervový systém a mozek z toho nejvíce trpí..

Důležitá zvýšená fyzická aktivita, ostré kopy a trhnutí - příznak hypoxie. Nemusí být ignorovány, měli byste se poradit s lékařem.

Závěr

První pohyby dítěte v bříšku jsou nesrovnatelné pocity. Každá těhotná žena na ně čeká se zvláštním strachem. Obvykle se cítí ve 20. týdnu.

Po celé následující období je důležité sledovat aktivitu plodu. Ve skutečnosti je jedinou komunikační příležitostí mezi dítětem a matkou. Proto není třeba ignorovat žádné změny.

Plodové pohyby

Téměř celé období těhotenství přináší ženě radost, ale nejpohyblivějšími okamžiky jsou první rozruch a narození dítěte. Zřetelnější pohyby jsou cítit blíže k druhému semestru..

Je třeba poznamenat, že první pohyby plodu během druhého těhotenství se vyskytují dříve než u primiparous žen. Důvodem je skutečnost, že ženy, které znají mateřství, nebudou smíchat známé otřesy s ničím. A ti, kteří poprvé otěhotní, si mohou pletené slabé kopy zaměnit se střevní motilitou, svalovou kontrakcí a tvorbou plynu. Také u žen, které rodí, je břišní stěna velmi citlivá a napnutá. Ženy s nadváhou pociťují pozdní pohyb.

Kdy začíná fetální pohyb??

Pokud se tedy první pohyby plodu během prvního těhotenství projeví po 20 týdnech (plus nebo mínus dva týdny), pak vícekrát - po 16 týdnech. V tuto chvíli se těhotná žena cítí lehké chvění, je obklopena nepochopitelnými emocemi. Mohou se objevit slzy v očích, úsměv radosti, pocit radosti. První pohyby jsou někdy děsivé, protože žena nerozumí a neví, jaké pohyby by měly být: intenzivní nebo periodické. Budoucí matka by měla pochopit, že všechny děti jsou různé a vyvíjejí se různými způsoby. V souladu s tím neexistují žádné určité normy pohybu plodu.

Některé ženy spojují první pohyby s lehkou vlnou bijící na pobřeží, jiné s „flutterem motýlů“ a ještě jiné s „plaváním ryb“ v žaludku.

V prvním trimestru se těhotná žena cítí snadno, tvar břicha zůstává téměř nezměněn. Její hmotnost se zvyšuje maximálně o 2 kg, což je způsobeno hormonálními změnami v těle. Kromě toho dítě nevyžaduje záložní napájení. Pokud žena zhubne, má toxikózu.

Pocity ženy v různých fázích těhotenství

V prvním semestru ženský žaludek nemění svůj tvar. Venku si její těhotenství nemusí všimnout. Současně se u budoucí matky odehrávají složité fyziologické procesy: orgány jsou přemístěny a vazy zjemňují, což vytváří prostor pro nové rostoucí osoby.

Dítě provádí své první pohyby v lůně, když mezi nimi existuje duchovní a fyzické spojení. Nejprve lehké chvění způsobuje potěšení, nejistotu, radost a překvapení, pak si na ně žena zvykne, takže jejich nepřítomnost způsobuje strach. V tomto případě je důležité sledovat, jak často dochází k pohybu..

Všechny ženy jsou různé, respektive cítí první pohyby jiným způsobem. Plod se neustále pohybuje, což může opravit ultrazvuk. Ale protože je dítě velmi malé, nedosahuje děložní zdi.

Nejnásilnější pohyby dítěte po 23 týdnech. Má dostatek prostoru pro aktivní pohyby. Neposkytuje matce žádné nepříjemnosti. To platí také pro 24 týdnů těhotenství. Dítě, stejně jako ostatní lidé, má svou vlastní „každodenní rutinu“. Spí, nyní vzhůru.

Ve třetím trimestru těhotná žena již rozumí „jazyku“ jejího dítěte a ví, kdy spí a kdy je vzhůru. Žena rozumí tomu, jak si sednout nebo lehnout, aby bylo dítě pohodlné. Pokud je dítě nepříjemné, dá signál ve formě aktivních pohybů.

Měsíc před porodem jsou pociťovány pohyby v té části břicha, kde jsou umístěny ruce a nohy dítěte. Můžete pozorovat vydutí na břiše. Někdy intenzivní kopání bolí ženu. Pokud se nakloníte dopředu, bolest ustoupí, dítě se uklidní. Důvodem je zlepšení průtoku krve..

Ve 36-37 týdnech se hlava plodu snižuje. Dítě je již méně aktivní, protože nemá dostatek prostoru pro pohyby. Ticho. Existují však matky, které si uvědomují, že jejich dítě je velmi aktivní. Pokud se dítě narodilo 38 týdnů těhotenství, je to také považováno za normální..

Rychlost pohybu v různých stádiích těhotenství

První pohyb plodu během těhotenství je vyjádřen ve formě lehkých chvění a lze jej zaznamenat již v sedmém týdnu. A to vše začíná dělením a růstem buněk, které se mění v embryo. Je připevněna ke stěně dělohy, kde se vyvíjí dalších 9 měsíců. Během tohoto období je chráněna placentou..

Na konci druhého měsíce je ultrazvukový přístroj schopen zaznamenat pohyb končetin embrya. Ve věku dvou měsíců je nervový systém malého člověka dostatečně zralý, aby svaly dal silné impulsy - pohybuje se náhodně. Protože je plod malý, jeho pohyby jsou slabé, takže je žena prakticky necítí.

Ve 14. až 15. týdnu již končetiny plodu jasně stoupají. Stává se aktivnějším a snadno se odpuzuje z povrchu dělohy. Embryo je stále malé, aby žena mohla cítit jeho pohyby. Ale do 20. týdne výrazně vyroste a těhotná žena začne pociťovat mírný pohyb a po dvou týdnech se stane výraznějším.

Ve druhém trimestru se otřesy cítí na různých místech břicha. Dítě se stává silnějším a volně se pohybuje různými směry, protože nemá určitou pozici.

Uplynou dny a jak dítě vyroste, jeho třes se nahradí „kopy“. V tuto chvíli můžete vidět, jak se žaludek mění tvar. A když dítě škytá, cítí se časté chvění se stejnou periodicitou. Škytavka je pro dítě bezpečná a je považována za normu..

Na začátku třetího semestru se dítě volně otočí, ale do 31. týdne (plus nebo mínus jeden týden) se usadí hlavu a je tak až do narození. Někdy to může být vzhůru nohama - hlavou nahoru. Tomu se říká pánevní prezentace. Pohyby plodu v 31. týdnu těhotenství jsou patrné v dolním břiše.

Probuzení dítěte je způsobeno následujícími faktory:

 • denní doba - ráno nebo noc;
 • fyzická aktivita ženy - přepracování, únava;
 • psychický stav - špatná nálada, emoce, deprese, radost;
 • Výživa mámy - nedostatek živin nebo přejídání;
 • okolní zvuky - výkřiky, hudba.

Ovlivňuje pohyb a typ charakteru dítěte. Existuje několik druhů temperamentů: sanguin, choleric, melancholický a flegmatický. Již v matčině břiše se projevuje charakter dítěte.

Metody pro stanovení fetální aktivity

Pokud se máma obává o své dítě, můžete použít Pearsonův test. Její podstata je následující: od 28. týdne je nutné zaznamenat počet pohybů plodu ve speciální tabulce. Počínaje 9:00 se počítá třes, ale do tabulky se zadá pouze 10 míchání. Pokud se dítě pohybovalo méně než 10krát denně, může mu chybět kyslík. Posouzení se provádí takto:

 • Čas odpočítávání je označen první.
 • Všechny tahy, pohyby, otřesy jakékoli intenzity jsou brány v úvahu.
 • V tabulce je zaznamenáno pouze desáté míchání.

Normou je, když dítě provede 10 pohybů za 20 minut. Pokud uběhlo více času, znamená to, že během tohoto období odpočívá nebo je typu pasivních lidí. Po hodině můžete počet kontrol opakovat. V případě podobné situace je lepší poradit se s odborníkem. Ale žádná panika.

K dispozici je také Cardiffova technika. Míra míchání dítěte za 12 hodin je desetkrát. Výpočet se provádí takto:

 • Začátek počítání je označen.
 • Šoky a pohyby jsou brány v úvahu.
 • Desáté míchání je zaznamenáno v tabulce.
 • Pokud je dítě během 12 hodin aktivní a provedlo 10 pohybů, není třeba se obávat.
 • Pokud dítě neustále spí, měli byste navštívit lékaře.

Můžete použít techniku ​​Sadowski. Od předchozích metod se liší tím, že pohyby se počítají po jídle. Norma je 4 nebo více pohybů za hodinu.

Slabé a silné pohyby

Aktivitu lze samozřejmě počítat bez udržování tabulky záznamů. Některé tabulky však pomohou přesně určit vývoj dítěte. Vedení deníku navíc včas pomůže pochopit, jak se dítě cítí, a v případě potřeby podnikne nezbytná opatření..

Žena nesoucí dítě nakonec začne rozumět jeho „jazyku“. Například aktivní pohyby indikují nedostatek kyslíku. V tomto případě byste měli změnit polohu těla, poté se zvýší průtok krve do placenty. Při nízkém hemoglobinu je třeba konzultovat gynekologa, který předepíše přípravky obsahující železo. Pomohou vašemu dítěti získat správné množství kyslíku..

Pasivita nebo naprostý nedostatek pohybu dítěte by měly upozornit budoucí mámu. Ale nebojte se. Je třeba se pokusit dítě vyprovokovat k činnosti:

 • relaxovat;
 • provádět úpravy vody;
 • provádět fyzická cvičení;
 • zadržte dech;
 • jíst.

Pokud to nefunguje a do 10 hodin se dítě neukáže, musíte naléhavě navštívit gynekologa. Poslouchá srdeční rytmus dítěte a nasměruje ho na CT nebo ultrazvukové vyšetření. Je lepší být okamžitě v bezpečí, než se pokusit opravit neopravitelné později. Pamatujte, že dítě spí, takže pokud matka necítí svou aktivitu po několik hodin, je to v pořádku - je ve stavu spánku. Mnoho užitečných informací o tom najdete na fórech maminek..

Je třeba si uvědomit, že povaha pohybů plodu je jakýmsi „senzorem“ toho, jak těhotenství pokračuje. Intenzita pohybů vám umožňuje nepřímo posoudit pohodu dítěte.

Až 26 týdnů je plod malý. Plavá v lůně jako „ryba ve vodě“. Žena pociťuje lehké pohyby po dlouhou dobu, ale po 26 týdnech je rychlost pohybu 10 pohybů po dobu 2-3 hodin. Obvykle do třetího semestru žena začíná chápat „jazyk“ svého dítěte a je schopna si všimnout povahy změn. Většina matek si všimla své násilné činnosti. Vysvětlení je jednoduché: dítě je stísněné a nepohodlné, takže se začne pohybovat. Zvýšená aktivita je také spojena s nízkým krevním oběhem. Pokud je žena v poloze na zádech nebo se silně vychýlí zpět, děloha stlačuje krevní cévy, které přenášejí krev do placenty, v důsledku čehož vstoupí v menším množství.

Kardiotocografie (CGT)

Pokud má žena podezření na stav dítěte, potřebuje odbornou konzultaci. Nízká aktivita nebo nedostatek pohybu může znamenat hypoxii. Lékař předepisuje CTG. K přesnému posouzení stavu a srdeční frekvence plodu je předepsána kardiotocografická studie. KGT dokáže rozpoznat, zda nemá kyslík.

Studie se provádí takto:

 • pomocí popruhů na zadní straně dítěte v oblasti srdce je připojen speciální senzor;
 • žena drží zařízení s tlačítkem v ruce;
 • při nejmenším rozrušení to stiskne.

Senzor zachycuje křivku tepu dítěte. S každým pohybem se rytmus zrychluje. Taková studie se nazývá FIBC. Motoricko-kardinální reflex se začíná projevovat po 32 týdnech. Taková studie se dříve nedoporučuje..

CTG se provádí půl hodiny. Pokud není pohyb, lékař požádá ženu, aby provedla lehká tělesná cvičení, a poté provede druhé vyšetření. Pokud je pokus neúspěšný, potom dítě trpí nedostatkem kyslíku. V tomto případě se předepisuje Dopplerova studie, ve které se měří rychlost proudění krve v cévách pupeční šňůry. Po obdržení údajů lékař určí, zda má plod hypoxii. Pokud je taková diagnóza provedena, odborníci zjistí závažnost onemocnění. S drobnými příznaky jsou předepisovány speciální léky, které zlepšují krevní oběh a pozorování specialistou. Při výrazné hypoxii se rozhoduje o okamžité práci, jinak nedostatek kyslíku může vést k úmrtí dítěte. Lékárníci dnes dosud neuvolnili účinné léky, které mohou eliminovat hypoxii plodu..

Pohyby plodu během těhotenství: co znamenají a jak spočítat?

Zdraví a vývoj plodu - podle pocitů těhotné ženy, ultrazvuku a CTG

Irina Lebedeva, gynekologka, vedoucí ženských konzultací v porodnici 32 v Moskvě

Nejzdravější, nezapomenutelný pocit během těhotenství je první dlouho očekávaný pohyb pod srdcem dítěte. Kdy to můžete očekávat? Co znamenají období aktivity a odpočinku? Jak samostatně provést rozruch test a jaké studie mohou potvrdit, že všechno je v pořádku s dítětem?

Příznaky nového života: pohyby plodu

Pozitivní těhotenský test, registrace na prenatální klinice, pravidelné návštěvy u lékaře. Všechno je pro tebe tak nové. Ale nejsilnější emoce způsobí první rozruch dítěte. Pocity jsou bezbolestné, stále slabé a nejasné, ale tak odlišné: bylo to, jako by se mu v žaludku šplhala ryba nebo se mu v rukou motal motýl. Od této chvíle přichází na vás poznání, že uvnitř roste nový život.

Ve skutečnosti se dítě začíná pohybovat od 8. týdne. Už má první svalové svazky a nervová vlákna. Je stále velmi malá a obklopená plodovou vodou prakticky nedotýká stěn dělohy. V procesu růstu a vývoje nervového systému se jeho pohyby stanou více uspořádanými. Dítě reaguje na vnější podněty, dotýká se stěn dělohy. Pak cítíte pohyby.

Stupeň citlivosti

Kdy se dítě cítí? Předpokládá se, že během prvního těhotenství k tomu dochází po 20 týdnech, s druhým - dva týdny dříve. Načasování je však přibližné a závisí na mnoha důvodech..

Pokud jste zkušená matka a podobné pocity jsou známy z minulých těhotenství, poznáte je dříve. Vysoká citlivost a hubené dívky. Subkutánní tuková tkáň brání ženě „s váhou“ cítit první pohyby a někdy je bere za zvláštnosti střevní motility.

Placenta hraje důležitou roli. Pokud je umístěn na přední stěně dělohy, pohyby dítěte se vám začnou projevovat později.

Poznámka pro lékaře

Přišel tedy den, kdy jste pochopili: dítě se pohybuje. Pamatujte si datum. Lékař se na to zeptá a označí ji na výměnné kartě. Podle tohoto parametru vypočítá odhadovaný termín dodání. Během prvního těhotenství se k datu přidá 20 týdnů, s druhým - 22.

Mícháním můžete určit polohu plodu. Místo největší činnosti se obvykle nacházejí končetiny. Pokud jsou nárazy většinou pociťovány blíže k bránici, dítě leží hlavou dolů. Pokud je v dolním břiše - pravděpodobně pánevní prezentace. Až 34–35 týdnů má dítě příležitost zaujmout správné postavení.

Metody diagnostiky pohody dítěte

Kardiotocografie (CTG) pomáhá kontrolovat pohodu dítěte. Na žaludek je umístěn senzor, kde jsou lépe slyšet tóny srdce. Druhá je instalována v horní části dělohy pro registraci děložního tónu. V ruce držíte speciální tlačítko, které musíte stisknout při každém pohybu. Signál je upevněn na papíře.

Kontrola a interakce nervového, svalového a kardiovaskulárního systému. Pokud se dítě pohne a jeho srdeční rytmus zesílí, reakce je správná. Pokud se palpitace během míchání nezměnily, naznačuje to první známky hypoxie a potřebu pečlivého lékařského sledování. Podobná studie je plánována. Strávit to od 30 týdnů dvakrát měsíčně.

Stav krevního oběhu v systému "matka - placenta - plod" umožňuje vyhodnotit ultrazvuk pomocí dopplerometrie. Na tomto ultrazvuku se provádí kvalitativní a kvantitativní analýza toku krve v děložních tepnách, pupečních cévách, aortě a mozkových tepnách plodu..

Zavřete dům

Po dobu 24–32 týdnů se budete cítit skvěle. Během tohoto období roste rychle, vyvíjí se a v jeho „domě“ je stále dost místa. Později se dítě stísní v děloze a jeho energie klesá. Obzvláště před porodem. S růstem se mění i povaha pohybů. Od 32 týdnů je fetální nervový systém již docela rozvinutý, tvorba cyklu „aktivita - mír“. Dítě může hodinu tvrdě promíchat a pak se uklidnit.

Mnoho těhotných žen si stěžuje na tvrdou povahu dítěte. Přes den se chová klidně, ale stojí za to si lehnout, aby si odpočinul nebo usnul, když začnou „tance“. A dítěti se prostě líbí příjemné kývání břicha, když jdete do obchodu, shazovat se kolem domu. Navíc, když jste v uvolněném stavu, zlepšuje se prokrvení a dítě má větší sílu „hrát si žerty“. A svými energetickými pohyby vás nutí vstát, změnit polohu vašeho těla. Neboj se. V dlouhých stadiích těhotenství se vaše rytmy spánku a bdělosti s ním pravděpodobně budou shodovat..

Cítíte rytmické škubání v žaludku? Tohle jsou vaše škytavky. Neboj se. Vztah mezi ovariálními procesy plodu a porušením jeho nitroděložního stavu není nainstalován.

K kontrolní činnosti dítěte

Je důležité změnit motorickou aktivitu dítěte v průběhu několika dnů. Neobvykle silné, nevyrovnané, mlácení hnutí bude mluvit o porušení jeho stavu. Možným důvodem tohoto zvýšení reflexní aktivity je zvýšení obsahu oxidu uhličitého v krvi. Lékař předepíše další laboratorní test a dá doporučení.

Snížení nebo zastavení pohybů dítěte po násilné motorické činnosti může být příznakem hypoxie, když dítě nemá živiny a kyslík. Neuspokojivý stav vašeho zdraví i dítěte může vyvolat placentární nedostatečnost. Je nutné stanovit stupeň rozvoje hypoxie. V akutní formě je nutná neodkladná lékařská péče při chronickém - neustálém sledování a léčbě.

Baby rozruch: počet do 10

Toto je nejjednodušší a nejběžnější test míchání dítěte D. Pearsona. Je doporučeno Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace a je uvedeno v oficiálních dokumentech o řízení těhotenství v naší zemi. Může jej použít každý od 28 týdnů doma k nezávislému sledování stavu dítěte. Každých deset pohybů od 9:00 do 21:00 je uvedeno ve zvláštní tabulce. Určete tedy vlastnosti jeho motorické aktivity. Za normálního stavu je desáté míchání zaznamenáno do 17:00. Pokud je počet pohybů do 12 hodin menší než 10, je vhodné informovat lékaře. Pokud se dítě necítí do 12 hodin - nouzové situace, naléhavě k lékaři!

Druhý test doporučený našimi gynekology spočítá pohyby do hodiny. Mělo by být 10-15. Pokud více či méně, nezapomeňte věnovat pozornost lékaři.

Pokud se dítě nehýbe po dobu tří hodin, není důvod k obavám. Může jen spát.

Jazyk pohybů

Někdy jsou pohyby obzvláště intenzivní v krátkém časovém období. Tento kluk „protestuje“ kvůli vašemu nepohodlnému postavení. Pokud budete ležet na zádech po dlouhou dobu, dojde k vymačkání velkých cév dělohy, průtok krve do plodu se sníží. Svými činy se snaží přimět vás ke změně vaší pozice..

Dítě se uklidní během chladného prasknutí, když se obáváte, máte strach, sedíte hodiny na jedné pozici. Zkuste jíst něco sladkého - měl by na léčbu reagovat. Rád chodí na čerstvý vzduch po dobu nejméně tří hodin denně, dobrou výživu, dlouhodobý spánek, rozumnou změnu práce a odpočinku.

Další dítě opravdu chce, abyste s ním komunikovali. V posledních týdnech těhotenství mohou jeho pohyby někdy způsobit bolest a nepohodlí. Změňte polohu těla, udeřte do žaludku, řekněte pár laskavých slov vtipákovi a všechno se vrátí do normálu.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti