Hlavní Bolest

První pohyby plodu během těhotenství

Fetální pohyby jsou nejvíce dotýkající se a nejvíce emocionální okamžikem celého těhotenství. To platí zejména pro první pohyby. Každá matka s úžasem čeká hodinu, kdy se dítě poprvé cítí. Zpravidla se to stává v době, kdy je časná toxikóza pozadu, žena si zvykla na své nové postavení a očekává, že se s dítětem seznámí. Tajemství a vážnost tohoto okamžiku také spočívá v tom, že nikdo jiný na světě nemá takovou čest, s výjimkou matky: cítit své dítě poprvé.

Je neuvěřitelné, že se plod začíná pohybovat od 8. do 9. týdne. Je však stále příliš malý, když se „plavání“ zřídka dotkne stěn dělohy a matka tyto pohyby necítí. Názor, že některé výrobky jsou schopné „probudit“ dítě, je s největší pravděpodobností špatný - aktivita dítěte nezávisí na jídle, které matka konzumuje. Předpokládá se, že zřetelné pohyby dítěte lze poprvé slyšet v průměru ve 20. týdnu - vytáhne kliky za nohy a dotýká se stěn dělohy. Všechno je však velmi individuální a načasování se může výrazně lišit. Štíhlé ženy obvykle cítí první pohyby před těmi buclatými. Závisí to také na tom, jaký druh těhotenství máte: většina mnohotvárných žen cítí první pohyby drobků již po 18 týdnech a dokonce i dříve. Obecně ženy pociťují pohyb plodu během opakovaných těhotenství asi o 2–4 týdny dříve než během prvního těhotenství. Děje se to hlavně proto, že žena je s tímto pocitem již obeznámena a svaly dělohy jsou na to již připraveny. A primiparous nemůže cítit dítě a po 24 týdnech. Pokud vás lékař ujistí, že těhotenství probíhá normálně, vy a dítě jste v perfektním stavu, neměli byste si dělat starosti s nedostatkem pohybu. Velmi brzy se stanou pravidelnými a zřetelnými a určitě je poznáte. Mezitím můžete vyzkoušet tuto metodu. Pijte sklenici mléka večer, lehněte si na záda a trochu si lehněte. Předpokládá se, že taková póza je pro dítě velmi nepříjemná, a je možné, že vás o tom s jeho třesem informuje..

Obvykle do 24. týdne mohou vaši milovaní zažít radost z míchání. Šoky se staly dostatečně silné, aby je cítili ostatní lidé. Ale bude si dítě chtít popovídat s „cizími lidmi“? Kdyby byl zvyklý na jejich hlas a časté dotyky rukou.

Při prodloužení doby pohybu by drobky měly zvyšovat intenzitu a sílu. Ve 20. týdnu plod uskuteční v průměru 200 pohybů denně a mezi 28 a 32 týdny jejich počet dosáhne svého maximálního výkonu: 600 pohybů. Před porodem již dítě dostatečně vyrostlo, v bříšku je již velmi málo místa, takže počet pohybů se postupně snižuje, i když jejich síla zůstává stejná nebo dokonce roste.

Studie ukazují, že na konci období aktivita dítěte stoupá z 8 hodin večer na 8 hodin ráno - během dne, kdy dítě spí, utěšené pohybem jeho matky.

První rozruch dítěte během těhotenství

První pohyby plodu

Vaše nenarozené dítě tvoří jeho postavu, dokonce i uvnitř lůna. Některé děti jsou během těhotenství aktivnější, jiné se pohybují málo a dávají matce přestávku. Pro nastávající matku je důležité sledovat aktivitu vašeho dítěte. Pokud dojde ke změnám v povaze a množství pohybů, měla by vám být příležitost navštívit porodníka-gynekologa. Pomocí speciálních diagnostických metod můžete být diagnostikována nebo vyvrácena, případně předepsat léčbu. V tomto článku odpovíme na vaše nejčastější otázky: když začnete cítit pohyb dítěte, když cítíte pohyb dítěte během druhého těhotenství, jaký týden těhotenství můžete cítit pohyb a jak se dítě začne hýbat, v jakém týdnu se dítě pohybuje a kdy se dítě začne bít v žaludku, jak dlouho se může dítě cítit.

Devět otázek (a odpovědí) o pohybech plodu během těhotenství

Proč je ovoce kopat

V jakém měsíci těhotenství se dítě začne pohybovat - v počátečním trimestru plod roste a vyvíjí se po týdnech as ním přicházejí pohyby a touha „tančit“ v děloze. Se zvětšením velikosti dítěte při určitých dočasných možných hranicích prvních pohybů a prvních pohybů dítěte.

Faktory ovlivňující pohyby plodu:

 • Atmosféra, tiché nebo hlasité okolí, známé nebo neznámé hlasy.
 • Životní styl. Je vaše aktivní nebo pasivní zaměření na motor? Koneckonců, čím aktivnější jste během dne, tím aktivnější je dítě v noci.
 • Psychoemocionální zátěž: stres, únava, přepracování, ospalost a úzkost - vaše dítě se bude chovat aktivněji a během pohybu plodu se mohou objevit bolestivé pocity..
 • Dieta - hlad nebo přejídání ovlivňuje dítě a způsobuje jeho hyperaktivitu nebo naopak hypoaktivitu.
 • Pozice těla v prostoru. Když pro vás zaujímáte nepříjemnou polohu těla - můžete rozdrtit cévy, které nasycují plod kyslíkem. V důsledku možné hypoxie začíná plod vykazovat nadměrnou aktivitu.

První pohyby

Vzhled prvních pohybů plodu je ovlivněn mnoha faktory a každá těhotná žena má svůj vlastní způsob..

Jaké jsou faktory:

 • Gestační věk - uplynulý čas od poslední menstruace.
 • Počet těhotenství: primiparous, multiparous.
 • Postava matky.
 • Typ placenty a její možnost připojení.
 • Ráno / večer / noc - denní doba.
 • Pohled na životní styl.
 • Fyzická aktivita.
 • Osobní pocity a jejich intenzita.

Standardem v Rusku je výskyt prvních pohybů 18 týdnů těhotenství, pokud vaše myšlenka - hnutí necítím - neměli byste se bát ani před dvacátým týdnem těhotenství. Je však třeba vzít v úvahu individuální rozdíly každé těhotné ženy, počet těhotenství. Jaký čas se dítě začne hýbat - dříve nebo později se může objevit mnohočetné pocity pohybu plodu.

Pocit, že se dítě pohybuje

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat? Ovoce začíná své první nezávislé pohyby ve věku 7-8 týdnů. V této době je však obtížné si jich všimnout kvůli extrémně malé velikosti nenarozeného dítěte. Ve věku 10 týdnů začnou pohyby plodu nabývat vědomé povahy, například při tlaku na dělohu se dítě začne otáčet směrem ke stimulu. Ale v této době je myšlenka na nastávající matku - necítím pohyby dítěte, protože jeho rozměry jsou příliš malé.

Při prvním otřesu plodu během prvního těhotenství se žena může cítit v intervalu od 18 do 22 týdnů, ale ve většině případů se tak stane po 20 týdnech. Všimněte si, že štíhlé nastávající matky začnou pociťovat pohyby plodu dříve, obvykle po 19–20 týdnech. Naopak, kolik týdnů se dítě pohybuje u žen s větší pletí - všimnou si prvního míchání plodu v období 21–22 týdnů.

První trimestr

První pohyby plodu během prvního těhotenství, ve kterém období jsou zpravidla velmi slabé, je obtížné si jich všimnout. V tuto chvíli dělají dítě asi 200 pohybů denně, ale ne všichni si jich všimli. Pohyby plodu jsou v současné době rozmanité, do této doby jsou končetiny téměř zcela utvořeny, dítě je začne pohybovat, počínaje stěnami dělohy. Prvními příznaky pohybujícího se dítěte jsou pocity podobné lechtání nebo lehkému hladění z břicha.

Druhý trimestr

Uprostřed druhého trimestru se mění typ fetálních pohybů - získávají charakter šoků, které lidé kolem vás cítí rukama na břiše. Do této doby se nervový systém vyvíjí, takže pohyby plodu se stávají rozmanitějšími. Dítě spolkne plodovou vodu, otočí hlavu směrem ke stimulu, pohne končetiny, saje prst, dotkne se pupeční šňůry. Počet pohybů denně v tomto období dosahuje 600.

Třetí trimestr

Na konci druhého a začátku třetího trimestru se pohyby plodu zesilují, budoucí matky je označují jako „kopy“. V období 30-32 týdnů nenarozené dítě zaujímá určitou pozici v děloze, takže se lokalizace jeho pohybů stává konstantní. S blížícím se porodem se počet pohybů za den snižuje v důsledku nárůstu velikosti dítěte, které se obtížně pohybuje.

Rychlost pohybu

Jak správně spočítat pohyby plodu. Pohyby jsou obvykle určovány několika faktory, z nichž hlavní je gestační věk. Ve dvacátém a před dvacátým druhým týdnem se dítě míchalo asi dvě stěkrát denně. A blíž třicátému druhému týdnu šest set pohybů denně. Míchání se zvyšuje díky zvýšení velikosti plodu, zejména ve třetím trimestru.

Od začátku dvacátého osmého týdne je rychlost pohybu osm až desetkrát za hodinu, pokud vaše dítě nespí v lůně. A na začátku třicátého druhého týdne plod zaujímá konečné postavení - pilná péče o hlavu. Nastávající matka začíná cítit pohyby v horní části břicha. Když cítíte, že se dítě během prvního těhotenství hýbe - starejte se o žebra z nohou dítěte.

V jakém období těhotenství se dítě začne pohybovat

V jakém týdnu těhotenství se dítě začíná hýbat - osmý týden ultrazvuk prokazuje vývoj dítěte, objevují se paže, nohy, i když hmotnost je několik gramů. Pohyby nebudete cítit - plod má malou velikost a hmotnost a je také obklopen tlustou stěnou placenty.

Ve kterém týdnu se dítě začne hýbat - ve dvanáctém týdnu má plod až devět centimetrů, v placentě se vytváří plodová voda. Vaše dítě se cítí jako ryba v akváriu.

Od začátku patnáctého týdne můžete cítit mírné pohyby plodu. Ovoce váží asi devadesát gramů, je aktivní u paží a nohou. Primiparous těhotná žena během tohoto období si nevšimne nejmenší pohyby.

Hmatatelné pohyby jsou zaznamenány v jakém období těhotenství se plod začne pohybovat - na začátku dvacátého týdne. Důležitou roli hraje zkušenost a umístění placenty. Dříve můžete cítit, jak se vaše dítě pohybuje, pokud se placenta připevní k zadní části dělohy. To znamená, že těhotná dívka na konci třetího trimestru bude citlivější na pohyb, ještě bolestivější.

Kdy cítíte, jak se dítě pohybuje

Svítání, slunce, západ slunce nebo hvězdy? Všechny možnosti jsou možné. Koneckonců, tělo každé těhotné ženy je jednotlivec.

Je důležité se nebát, samozřejmě, pro každou těhotnou ženu, zejména pro primiparu, je důležité zachytit první... Ano, všechny možnosti, první příznaky, první změny. Všechno má svůj čas, mírné rozdíly za týden nebo dva jsou limity normy.

Je-li tato norma vhodná, vyplatí se věnovat více pozornosti pohybu plodu, protože je možné hypoaktivita dítěte, což může naznačovat výskyt komplikací..

Počáteční pohyby plodu

Je to možné? Mnoho nulliparous těhotných žen čeká na první známky pohybu dítěte již ve dvanáctém týdnu.

Cítili jste ten pohyb? Pouze to není dítě, jsou to nahromaděné plyny a přemístění orgánů v důsledku rostoucí dělohy.

V jakém období se dítě začne pohybovat - jmenovitě od osmnáctého týdne do dvacátého vteřiny - jsou často pozorována fetální pohyby. Můžete vás kopnout loktem nebo kolenem.

Mnoho těhotných žen může zažít pohyb dříve - v šestnáctém týdnu. Proč? Protože existují zkušenosti a fyzická příprava těla matky na těhotenství a porod. Břišní stěna si pamatuje, jak se protahovat, známé pocity pohybu plodu - rámy jsou přitahovány k sobě na týden nebo déle. I v průběhu třetího těhotenství můžete cítit pohyb plodu v patnáctém týdnu..

Jak vypadá míchání? Nastávající matka cítí motorickou aktivitu plodu vlivem mechanoreceptorů. Příznaky mohou být zpočátku jemné. Blíž dvacátému týdnu se budete cítit stále ostřeji.

 • Motýli vlající v žaludku
 • Lechtání na vnitřní stěně nebo hladil
 • Vlnité pohyby v břiše
 • Šoky od malého rozsahu až po velké síly
 • Plačící pocity v žaludku

Funkce procesu

V lůně dítě roste a vyvíjí se. Dítě dělá pohyby neviditelnými pro matku, aby zajistily jeho osobní pohodlí. Pohyb je cítit u těhotné ženy na samém začátku prvního trimestru, můžete si všimnout ve dvanáctém týdnu během ultrazvuku jeho „kotrmelec“ v lůně. První pohyby paže nebo nohy se vyskytují v osmém nebo devátém týdnu těhotenství, podle porodnického období, jedenáctého týdne. Kosti dítěte jsou zarostlé svalovými vlákny, které vytvářejí základy svalů a neuronů. Z tohoto míchání je dítě spíš křeče nebo chvění. Plod je v plodové vodě a dokonce i po dobu 16 týdnů může být motorická aktivita dítěte nenápadná.

Budoucí matka pociťuje první charakteristické pohyby plodu v osmnáctém a až dvacátém druhém týdnu, kdy mozek dítěte vytváří aktivitu a vykonává akty motorické činnosti. Váš porodník-gynekolog bude datovat narození od počátku charakteristického pohybu plodu..

Harbinger šoků

Abyste lépe porozuměli vývoji těhotenství a pohybům vašeho dítěte, měli byste znát vývoj embrya a plodů. V jakém měsíci těhotenství se plod začne pohybovat?

Od desátého týdne jsou nervosvalové svazky tvořeny z vláken svalové a nervové tkáně - zajišťují pohyb dítěte.

Z neuromuskulárních svazků se vyvíjejí kosterní a hladké svaly dítěte. Asi od šestnáctého týdne můžete bezpečně pociťovat první pohyby vašeho dítěte, které jsou spíš křeče, a také možné řinčení - „koupání“ dítěte v děloze. Jak vzbudit dítě v žaludku?

Jaké jsou předchůdci:

 • Břicho se zvětšuje ve velikosti a objemu, dítě roste a zaujímá určitou pozici, která se během těhotenství mění.
 • Pohyb žaludku nebo „chůze“ - vaše dítě se začne převalovat.
 • Zácpa s kompresí konečníku je také jedním z faktorů fyzické aktivity vašeho dítěte.
 • "Třepotání v žaludku jako motýl"

Jedna věc je jistá, že si vzpomenete na první tlačení svého dítěte na celý život, může to být kop do dětské ruky nebo nohy. Pamatujte, jak dlouho se vaše dítě pohybuje..

Jaké pohyby plodu by měly být před porodem

Před porodem může dítě ležet nízko - nemusí se pohybovat, a to je naprosto přirozené. Je to jen to, že se vaše dítě narodí, hromadí sílu pro další práci. Samozřejmě nedojde k úplnému pohybu, ale stěží znatelné pohyby jsou sto procent.

V jakém týdnu prvního těhotenství se plod začne pohybovat

Kdy se dítě začne pohybovat během 1 těhotenství? Podle statistik první pohyby začínají kolem dvacátého týdne. Dítě dělá asi dvě stě pohybů denně a do třicátého druhého týdne až šest set pohybů denně.

Bolestivé pocity se mohou objevit při nízké vodě as polyhydramniemi nastávající matka přestane cítit pohyby plodu.

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat během druhého těhotenství

Kdy se dítě začne pohybovat ve 2 těhotenstvích a ve 3 těhotenstvích? K prvnímu pohybu plodu během druhého těhotenství dochází zpravidla dříve než u nulliparous, obvykle po 18 týdnech těhotenství. Některé nastávající matky se zkušeností - začnete cítit pohyby plodu v 17 a dokonce 16 týdnech těhotenství.

Budoucí matka, která čeká na narození druhého dítěte, cítí první pohyby dříve z několika důvodů:

 1. Těhotná žena, která je obeznámena s pocitem dítěte, že se dítě znovu pohybuje, si jej nezaměňuje se zvýšenou pohyblivostí střev..
 2. Během opakovaného těhotenství bývá velikost plodu často větší než u primiparů a pozorování pohybů velkého dítěte je snazší.
 3. Břišní svaly ženy, která rodí, jsou citlivější na pohyby plodu..

.Jak dlouho se dítě pohybuje - daleko od všech nově těhotných žen jsou první pohyby dítěte pociťovány po 16–18 týdnech. V jakém období těhotenství se dítě začne pohybovat. Norma se zvažuje, pokud plod začíná kopat před 24 týdny gestačního věku.

Co potřebujete vědět o pohybech plodu

 • Fetální pohyby mohou být trochu bolestivé.

Jak se dítě pohybuje v žaludku? Když cítíte, jak se dítě pohybuje a jsou bolestivé, zejména během prvního těhotenství. Bolest je možná v pozdním těhotenství, když se dítě cítí nepohodlí kvůli jeho proporcím v těle, má málo prostoru a začne mačkat prostor kolem něj, což způsobuje bolestivé pocity. Bolestivost je také ovlivněna dusností a čistotou vzduchu kolem vás, stejně jako vaší stravou, obvykle dítě zažívá nepohodlí během hladovění a plnosti. Pohyb však může být bolestivý kvůli možným fetálním komplikacím nebo těhotenství. Doporučuji, abyste se poradili s porodníkem-gynekologem a podstoupili laboratorní výzkumné metody, abyste vyloučili možné komplikace nebo je léčili.

 • Nimble baby: proč jsou pohyby plodu příliš aktivní?

Když se dítě začne pohybovat v břiše během 1 nebo 2 těhotenství, ovlivňuje ho mnoho faktorů. Plod začne tlačit lůno aktivněji v pozdních hodinách dne. Pokud nastávající matka vede v noci aktivní životní styl, když dítě odpočívá a spí, pak v noci bude dítě vést aktivní životní styl, když chcete relaxovat. Aktivní životní styl plodu je také ovlivněn časem vaší stravy, pokud máte hlad nebo jste právě jedli. Ostré zvuky nebo hlasy neznámé pro dítě - to také ovlivňuje činnost dítěte. Váš stres, malátnost, přepracování nebo podrážděnost ovlivňují vysokou nebo dokonce nízkou aktivitu plodu. Zkuste převzít kontrolu nad svou činností, psychoemocionálním stavem, prostředím a stravou. Pro vaše dítě bude vytvořeno příjemné prostředí a přijde nadměrně aktivní pohyb plodu - normou pro týdny je tabulka.

 • Jaká je hladina kyslíku plodu?

Fetální pohyby jsou nejen způsobem komunikace dítěte s matkou a světem, ale také způsobem posouzení jeho stavu. Když je dítě zdravé, jeho pohyby jsou mírně aktivní, mají určitý režim a nezpůsobují ženám vážné potíže. Změnou povahy pohybů lze předpokládat některé patologie těhotenství, zejména - fetální hypoxii.

Hypoxie plodu je stav kyslíkového hladovění nenarozeného dítěte. Pokud se u dítěte rozvine hypoxie, nastávající matka si může všimnout, že se snížil počet jeho pohybů. K ověření toho existuje celá řada metod, nejjednodušší je Cardiffův test, který má křestní jméno - „počet do 10“.

Snížení nebo zvýšení pohybů plodu může být příznakem komplikací těhotenství, zejména hypoxie plodu, a proto by se žena při změně povahy a počtu pohybů nenarozeného dítěte měla podrobit důkladnému vyšetření..

Cardiffova technika spočívá v tom, že nastávající matka by měla do 12 hodin zaznamenat každý pohyb plodu. Pokud počet pohybů dosáhne za hodinu alespoň 10, je dítě zdravé. Test můžete spustit kdykoli. Počet pohybů za hodinu méně než 10 je příležitost navštívit lékaře.

Nadměrná aktivita plodu je však důvodem k obavám a může sloužit jako signál hypoxie u nenarozeného dítěte. Pokud existuje podezření na hladovění kyslíku u dítěte, provede lékař CTG, podle kterého se vyhodnotí jeho stav a stanoví se konečná diagnóza..

I když je v druhém lůně dítěte v lůně dítěte, vzniká určitá postava, v souvislosti s tím se některé děti během těhotenství hodně pohybují, zatímco jiné naopak klidně čekají na narození. Proto je pro budoucí matku důležitější sledovat pohyby plodu v dynamice, aby si všiml oslabení nebo zvýšení aktivity. Změny v počtu a povaze pohybů dítěte jsou příležitostí k návštěvě u lékaře, který pomocí speciálního vybavení diagnózu potvrdí nebo vyvrátí a v případě potřeby předepíše léčbu.

 • Malý „astronaut“ po celou dobu v pohybu

Lékaři porodník-gynekologové doporučují vést záznamy o fyzické aktivitě - pohybující se vaše dítě. Jak počítat?

Tabulka může existovat ve třech (3) možnostech:

Pearsonova metoda

test fetálního pohybu založený na měření desátého fetálního pohybu. Během dne byste měli cítit pohyb vašeho dítěte, abyste přesně určili desátý, zapište si čas do speciální tabulky. Čas měření - od devíti ráno do devíti večer první pohyby během prvního těhotenství.

Cardiffova metoda

provádí pozorování po dobu dvanácti hodin, můžete si vybrat čas sami. Když se dítě pohybuje po desáté - zapište si čas do zvláštního formuláře.

Sadowski metoda

Když první pohyby plodu začnou během druhého těhotenství. Po večeři je vaším úkolem ležet na levé straně a během čtyř hodin sledovat pohyby plodu během těhotenství, normou, měli byste sledovat více než deset samostatných pohybů. Tato metoda se liší od předchozích dvou, protože vaše každodenní aktivity půjdou na vedlejší kolej..

Devět otázek (a odpovědí) o pohybech plodu během těhotenství

Jak dlouho budu cítit pohyby?

Během prvního těhotenství se to může stát blíže k 20. týdnu. Někdy nastávající maminky začnou pociťovat pohyby již v 16. týdnu prvního těhotenství, a někdy - až ve 24. týdnu. To neznamená, že do této doby se dítě v lůně nepohybuje. Samozřejmě, že tlačí - v podstatě cítí vaše ruce dovnitř, otočí se ze strany na stranu a dokonce i na kotrmelce.

Všechno je individuální (často pocity závisí na postavě těhotné ženy a na které stěně dělohy - přední nebo zadní - placenta je připevněna). První pohyby budou podobné pocitům zvýšené tvorby plynu ve střevě. Někteří říkají, že se cítí jako malá akvarijní ryba uvnitř.

Proč se dítě v děloze vůbec pohybuje??

Protože je živý a reaguje na to, co se děje kolem něj a mimo žaludek. Může začít kopat v reakci na příliš hlasitý zvuk, jasné světlo nebo dokonce na jídlo s příliš intenzivní chutí. Také tam škytají. Při chůzi se plod uklidňuje díky plynulým rytmickým pohybům, takže během procházek děti zřídka vydávají matkám signály z nitra. U žen cvičících jógu a meditaci během těhotenství se děti v žaludcích chovají klidněji.

Kolik šoků bych měl cítit během dne?

Obvykle dítě dělá 15-20 pohybů vnímatelných pro ženu za den, ale nemusíte je cítit všechny - pokud jste něčím vášnivým nebo zaneprázdněným, má tlak šanci zůstat bez povšimnutí. Děti v zásadě spí v lůně - tráví klid v duši 17 hodin denně a usínají v intervalech 40–50 minut. Mnozí si začínají všímat pohybů po jídle, sportu nebo před spaním..

Kdy věnovat pozornost počtu pohybů?

Pokud se dítě vyvíjí normálně, nemůžete s jistotou říci, kolik šoků vám dluží. Stejně jako roste plod, neměli byste si všimnout radikální změny v množství a povaze jeho pohybů. Silné a ostré snížení pohybů může znamenat nedostatek živin a / nebo kyslíku. Proto se poraďte s lékařem, pokud:
- plod nereaguje na vnější podněty, například hladil, ostré zvuky, váš hlas a hlas vašeho partnera
- během dvou dnů jste zaznamenali negativní dynamiku pohybů (jejich počet se snížil nebo úplně zmizel).

Jak v tomto případě spočítat počet pohybů?

Je nutné provádět monitorování. K tomu jezte něco chutného nebo pijte studenou vodu. Posaďte se nebo si lehněte s nohama nahoru. Cukr z jídla a chladu z vody by měl dítě probudit a přimět ho, aby během následujících dvou hodin provedl alespoň deset pohybů. Míchání je považováno za nitroděložní škytavky, třes, ostré plíce, popíjení a lehké tyčinky. V případě, že během sledování dítě provedlo velmi malý počet pohybů, kontaktujte svého lékaře pro další studie - ultrazvuk, doppler nebo CTG.

Co se stane po návštěvě lékaře?

To bude záviset na výsledku studie. Pokud se u dítěte zjistí nedostatek živin nebo kyslíku a gestační věk vám umožní podstoupit císařský řez, doporučujeme vám jít do nemocnice a rozhodnout o operativním porodu..

Říká se však, že po 36. týdnu těhotenství počet pohybů klesá?

Po 36. týdnu se manévrovací prostor zmenší, ale nenarozené dítě zůstává aktivní. Zevnitř se dotkne jeho obličeje a dělohy, táhne pupeční šňůru, snaží se protáhnout, odhalí zadek nebo se vrhne do močového měchýře končetinami. Kromě toho škytavka pokračuje - některé škytavky ovoce každý den přibližně ve stejnou dobu..

Musím každý den počítat chvění?

Pokud těhotenství pokračuje bez rizika a komplikací, nemusíte mít zvláštní deník pohybu. Navíc během dne vám některé z nich budou chybět, jak je uvedeno výše. Pokud však lékař věří, že počet pohybů je pro vás a vaše nenarozené dítě důležitý, zaznamenejte pohyby toho nejlepšího každý den ve stejnou dobu po jídle nebo když je dítě nejaktivnější - například několik hodin před vámi rozhodl se spát.

Je pravda, že styl pohybu hovoří o povaze nenarozeného dítěte?

Doktorka na Johns Hopkins University, Jane DiPietro, provedla studii o vztahu mezi intrauterinní aktivitou a chováním dítěte ve věku jeden a dva roky. Podle výsledků její práce takové spojení zjevně existuje - pohyby plodu v děloze nám mohou říct, jaké bude jeho regulační chování (impulsní kontrola, snížená aktivita, samoregulace), když se narodí.

Pohyb plodu během těhotenství: načasování a míra. Fetální pohyb během prvního těhotenství

Těhotenství je v ženském životě úžasné období. Doba, kdy kvetou, se stává opravdu krásnou, protože ve svém srdci nese nejcennější věc svého života - své dítě. Po těchto očekávaných dvou proužcích v testu je pravděpodobně nejočekávanější první pohyb plodu během těhotenství. Pravděpodobně právě v okamžiku, kdy těhotná žena poprvé cítí své dítě, již skutečně věří a je zaplněna skutečností, že život uvnitř jejích životů. Je to jako malý zázrak... Zvláštní význam je stále velmi plachý, první třes drobků.

Začátek pohybu

Počátek pohybu plodu během těhotenství nemá přesně definovaný čas. Všechny ženy jsou různé a těhotenství je pro každého jiné. První pohyby závisí na několika faktorech:

• Z jakého těhotenství.

• Vlastnosti připojení placenty.

• Konstituce těhotné ženy.

• Vlastnosti individuální citlivosti.

• Životní styl a fyzická aktivita těhotné (ženy, které jsou aktivní během těhotenství a během dne se hodně pohybují, si často nevšimnou velmi malých pohybů a pohybů dítěte).

• Emoční a morální stav.

Samozřejmě existuje určitý rámec a obvykle se pohyby plodu během těhotenství začnou projevovat zhruba po 19–20 týdnech, pokud žena očekává své první dítě. Vícečetné začnou pociťovat první třes od 17-18 týdnů. Dlouho však bylo pozorováno, že tyto rámce vystavené medicíně neodpovídají vždy realitě. První pohyby některých žen, bez ohledu na skóre těhotenství, se mohou začít cítit již po 15 týdnech. A tato skutečnost jen dokazuje, že každý člověk je individuální. Navzdory pocitům ženy se dítě začíná pohybovat od 12. týdne nitroděložního života, kdy vyvine ruce a nohy. Ale on je stále velmi malý, takže jeho pohyby jsou stále neviditelné. Dítě neustále roste, zvětšuje se a jeho pohyby jsou znatelnější.

Pohyby plodu během těhotenství: pocity a příznaky

Pohyb plodu, zejména během prvního těhotenství, je jedním z nejočekávanějších projevů aktivity dítěte a všechny ženy popisují pocity, které tímto způsobem vznikají, různými způsoby. Jeden popisuje jeho pocity, jako by ho hladil zevnitř, druhý jej srovnával s lechtáním a třetí už může cítit aktivní bodnutí a trhnutí. Pokud posloucháte své tělo, pak v pocitu kolísání, transfúze uvnitř můžete jasně rozpoznat pohyby dítěte. Některé nastávající matky často neuznávají kouzlo pocitu prvních třesů svého dítěte, protože si myslí, že to je střeva.

Pocity do značné míry závisí na strukturálních vlastnostech ženského těla. Složení budoucí matky hraje velkou roli. Tenké ženy začnou cítit pohyby dítěte mnohem dříve než ty, které jsou náchylné k plnosti. Velmi časné pohyby plodu během těhotenství mohou naznačovat vysokou citlivost nastávající matky.

Proč jsou pociťovány pohyby plodu

Každá budoucí matka se zajímá o otázku, které pocity jsou považovány za fyziologické. Jednoznačná odpověď neexistuje, protože hodně závisí na individuálních fyzických vlastnostech.

Během těhotenství plod vykonává plavecké pohyby v plodové vodě. Dítě postupně roste, končetiny, se kterými se pohybuje, se začínají vyvíjet, což budoucí matka cítí. Míchání je jisté znamení, že dítě je naživu a vyvíjí se, což znamená, že těhotenství pokračuje.

Fetální pohyb během těhotenství: recenze

Pravděpodobně téměř každá těhotná žena chce slyšet, jak se cítí ostatní ženy. Některé příběhy jednoduše zarážejí svou neobvyklostí..

Stává se, že ženy zaměňují první pohyby s pocitem vibrací telefonu v kapse. Zároveň, když viděli, že je nikdo nezavolává, stále ještě nehádají, co způsobilo jejich chybu.

Jiní říkají, že se cítili, jako by na ně někdo pohyboval prstem zevnitř, jako by přes měkkou přikrývku. Budoucí matky se také srovnají s akváriem a všimnou si, jako by v nich plavaly ryby.

A samozřejmě se neobejde bez motýlů v žaludku. Říká se, že to je pocit jejich třepotání, který může být mícháním dítěte.

První těhotenství

První pohyb plodu během prvního těhotenství je podle statistik pociťován v průměru po 20 týdnech. Pozdější citlivost u žen bez rozdílu je způsobena skutečností, že děloha pociťuje takové stresy poprvé, její svaly pro ně nejsou připraveny a méně citlivé než ty ženy, které již prošly cestou těhotenství a porodu..

Druhé a následné těhotenství

Vícečetné ženy obvykle začínají cítit první pohyby svého dítěte o něco dříve než dámy, které jsou poprvé těhotné. Jak již bylo zmíněno dříve, je to způsobeno tím, že svaly dělohy po prvním těhotenství a porodu se z anatomického hlediska stávají citlivějšími. Z pohledu pocitů samotné ženy je její citlivost způsobena tím, že jakmile zažila pocit prvních pohybů, už ví, na co se připravit a na co jsou tyto pocity. Proto mnohočetné ženy nejčastěji nezaměňují první pohyby se střevní motilitou. Data jsou různá, ale v průměru je to 16-17 týdnů. V prohlášení je určitá síla, že s každým dalším těhotenstvím se začnete cítit chvění dříve. Například některé nastávající matky tvrdily, že během třetího těhotenství pociťovaly první fetální pohyb již v 13 týdnech!

Co určuje aktivitu míchání

Rostoucí plod se během bdělosti pohybuje téměř neustále. Až 200 nebo více pohybů v době, kdy nastávající matka začne cítit první třes. Kolem středu druhého trimestru se dítě pohybuje stále intenzivněji. Ale čím více roste, tím méně místa mu zbývá, proto je schopnost aktivního pohybu minimalizována a na konci období těhotenství se dítě obvykle zcela uklidní.

Nejvyššího vrcholu aktivity je dosaženo večer a v noci, kdy je těhotná žena v klidu. Děti jsou velmi citlivé na emoční a fyzický stav matky, a pokud se bojí, strachu nebo zažívá stresu, může být dítě neklidné, což se projeví silnými šoky, nebo naopak, může se úplně uklidnit. Jaký by měl být pohyb plodu během těhotenství? Norma je taková, že pohyby drobků by neměly matčině bolesti způsobovat, a to ani při nejsilnějších otřesech. Jinak byste se měli poradit s lékařem sledujícím těhotenství.

Hlad může také způsobit, že se dítě bude silně pohybovat. Pokud se náhle nastávající matka rozhodla zachovat svou postavu a tím zabránit dítěti v jídle, může to způsobit vzpouru v ní. Vzhledem k tomu, že děti již v lůně dokonale slyší všechno, může je příliš hlučná hudba nebo jiné zvuky přimět k pohybu. Je důležité, aby nastávající matka sledovala reakci dítěte na určité podněty, situace a atmosféru, která ji obklopuje jako celek. Normálně by se dítě mělo pohybovat asi desetkrát za hodinu.

Stimulace plodu během těhotenství je velmi důležité spočítat a zadat do speciální tabulky na výměnné kartě, protože tato data mohou hodně říci o stavu dítěte a jeho vývoji. Doktoři jsou vedeni nejen rostoucí děloha a žaludek. Zaprvé, motorická aktivita plodu naznačuje, že je naživu, což je, jak musíte souhlasit, nejdůležitější. Bylo vyvinuto několik metod výpočtu..

Cardiffova technika

Těhotná žena by měla počítat pohyby po dobu 12 hodin. Nezáleží na tom, v jakou denní dobu se počítání začíná. Norm - 10 pohybů a více za hodinu. Pokud jejich počet nedosáhne normy, nastávající matka se musí neprodleně poradit se svým lékařem, protože oslabená motorická aktivita dítěte nebo dokonce jeho absence může naznačovat vážné problémy v jeho vývoji nebo dokonce hrozit potratem..

Pearsonova technika

Složitější, pokud jde o Cardiffovu techniku. Sledovací období začíná přísně v 9 hodin a trvá 12 hodin. Je zakázáno přenášet jakýkoli náklad. Těhotná žena by měla být v klidu. Je nezbytné zaznamenat každý pohyb a zaznamenat přesný čas 10. šoku. Pokud jsou pohyby dítěte nízké intenzity, měla by se těhotná žena sama provokovat (můžete jíst něco sladkého nebo jít po schodech nahoru). Poté musíte sledovat, zda se aktivita plodu zvýší. Pokud se aktivita nezvýšila, vyhledejte lékaře.

Sadowski metoda

Musíte sledovat a opravit pohyby v období od 19 do 23 hodin, přesně po jídle. Předpokladem je postavení ženy. Těhotná žena by měla ležet přesně na pravé straně. Pokud pohyby nejsou větší než 10 za dvě hodiny, má se za to, že se jedná o velmi nízkou aktivitu plodu, doporučuje se také neprodleně konzultovat lékaře..

Plodové pohyby silou činnosti

Pokud během 10 hodin nedojde k pohybu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Absence chvění nebo slabá aktivita může znamenat, že se u dítěte vyvine hladovění kyslíkem. Nejčastějším důvodem je rozdrcení pupeční šňůry, ve které by se dítě mohlo zmást a aktivně se pohybovat. Mohou se vyvinout abnormality placenty a pupeční šňůry, jakož i hemolytické onemocnění. Přesné důvody klidu určí pouze odborník.

Příliš časté přemísťování plodu během těhotenství může být také signálem toho, že u dítěte dochází k nedostatku kyslíku. Stojí za zmínku, že banální nepříjemné držení těla matky může způsobit aktivní pohyby dítěte. Abyste se ujistili, že všechno je v pořádku s dítětem, pokud je jeho fyzická aktivita výrazně odlišná od jeho obvyklé, v každém případě je třeba se poradit s lékařem sledujícím těhotenství.

První pohyby plodu během těhotenství

Těhotné ženy čekají na první pohyby dítěte se zvláštním vzrušením a strachem. Tyto pocity přinášejí radost, protože posilují pouto mezi nastávající matkou a jejím dítětem, umožňují jí „komunikovat“ s drobečkem a hádat o jeho pohody. Otázka načasování výskytu prvních pohybů je nejčastější u těhotných žen. Kdy očekávat tyto magické pocity během prvního těhotenství nebo během druhého těhotenství, na čem závisí a na čem mluví, řekneme v tomto materiálu.

Plodové pohyby

Dítě v lůně se začne pohybovat brzy. Pokud během 5-6 týdnů těhotenství během průchodu ultrazvukovou diagnostikou je možné poprvé opravit srdeční rytmus dítěte, pak se dítě po 7-8 týdnech začne pohybovat, ale zatím si tyto pohyby může všimnout pouze pozorný odborník na ultrazvuk. Budoucí matka je nemůže cítit, protože její dítě je stále velmi malé, jeho výška je pouze 15-16 mm a hmotnost je asi 1 gram.

Samotné pohyby jsou stále ve formě nedobrovolných nervových impulzů. I když je lze označit za nervózní jen s velmi velkým úsekem. Jde o rytmickou kontraktilitu nervových vláken, která je přítomna ještě předtím, než se vytvoří nervový systém.

Do 10 - 11 týdnů těhotenství se plod může pohybovat aktivněji, plovoucí v plodové vodě, která je naplněna močovým měchýřem. Čas od času se dítě dotýká stěn dělohy, ale nízký růst a hmotnost určují lehkost a určitou beztíže těchto doteků, žena je nemusí cítit.

Do 16 týdnů těhotenství se pohyby paží, nohou, stejně jako flexe a prodloužení stanou mnohem více vědomými. Dítě vnímá zvuky jako vibrace. Zvýšené vibrace zvukových vln způsobují změnu motorické aktivity, zvyšuje se srdeční frekvence dítěte.

Do 18. týdne těhotenství se dítě začne bavit, pokud mu to prostředí dovolí - spolkne plodovou vodu, plivá, močí, hraje si s pupeční šňůrou, otočí se ve vodě, odstrčí nohy a paže ze stěny dělohy, pokud se s nimi náhodou dostane do kontaktu.

Nemyslete si, že se dítě pohybuje, protože nemá co dělat. Míchání plní důležitou misi ve vývoji mozku. Přispívají k vývoji reflexů, vytváření motorických reakcí na podněty. Díky tomu se vytvoří svalově-nervové spojení.

Dítě neustále roste na výšku a přibírá na váze, ale protože v určitém okamžiku se jeho intrauterinní „zábava“ stává pro těhotnou ženu zřejmou a dokonale rozpoznatelnou. Toto jsou první rozlišitelné pohyby. Jsou zaznamenávány v průměru mezi 16 a 24 týdny těhotenství. Takové velké časové rozmezí je vysvětleno jednotlivými podmínkami..

Pohyby plodu během těhotenství: když začnou, jaké jsou pocity v břiše, proč by měly být kontrolovány

Délka těhotenství je 40 týdnů. Od prvních týdnů početí se nastávající matka obává, jak se dítě cítí a zda jeho srdce bije. První fyzický kontakt s plotem můžete cítit nejdříve po 18 týdnech těhotenství. První chvění dítěte je pro těhotnou ženu neviditelné. Jsou příliš něžné a nemožné je cítit. Některé ženy tvrdí, že „slyší“ dítě od 12-13 týdnů, ale s největší pravděpodobností jsou tyto pocity spojeny se zvýšeným střevním opětovným pohybem.

První pohyby jsou označeny uprostřed gestačního období (pokud první těhotenství).

Potenciální matka cítí přítomnost dítěte a mluví s ním. Plod zase reaguje na dotek a hlas zvenčí.

Vzhledem k tomu, že růst a hmotnost plodu roste, je v dutině dělohy menší prostor. Objeví se svalový tonus, těhotná žena cítí motorickou aktivitu dítěte.

Šoky z dělohy jsou zárukou, že dítě žije.

Podle povahy lopat lze určit blaho dítěte a včas identifikovat možnou patologii vývoje.

Jak dlouho se dítě začne pohybovat

První pohyby jsou prováděny v procesu embryogeneze. To je v průměru 5 až 6 týdnů od okamžiku početí. Na konci prvního trimestru je růst embrya stále malý, aby cítil jeho pohyb.

Na ultrazvukovém monitoru lékař zaznamenává aktivitu, ukazuje ji nastávající matce, ale nelze je cítit.

Znatelné pohyby se objevují v 19-20 týdnu těhotenství. Snad dříve, zejména u žen, které měly zkušenosti s porodem a porodem dítěte.

Zkušené matky mají třes 16-17 týdnů, někdy i dříve.

Právo na narození je silné od 17. týdne, ale je nesmírně obtížné si povšimnout a určit, že se jedná o „zprávy“ dítěte.

Když plod zesílí a jeho pohyby se stanou více vědomými, pak prvotní matky ocení krásu pohybů dítěte.

Nepřítomnost trhavých pocitů po 21 týdnech těhotenství je nepříznivým příznakem, takže lékaři od druhého trimestru se zajímají o možnou aktivitu plodu.

První dojmy

Pocity o vývoji nového života v lůně jsou jiné povahy. První otřesy jsou srovnávány s máváním křídla motýla nebo ryby plavající se, která se jemně dotýká břicha a znovu se schovává..

Někdo si všimne buchotání a někdy je spojí s poruchami trávení.

Budoucí matka může „slyšet“ nejen to, jak ji dítě srazí, ale také to, jak škytavka, v tomto případě je gurgling, je jedním z těchto příznaků.

Zkušené těhotné ženy znají pocity, ale podle jejich recenzí „jsou vždy jiné a začínají v nejneočekávanějším okamžiku“.

Jedna matka řekla, že když čekala na první doplnění v rodině, někde kolem 18 týdnů měla svalové křeče v žaludku, což bylo možné pozorovat v poloze na zádech, ale nikdy jí nenapadlo, že s ní toto dítě začíná komunikovat. Až když se „spazmy“ staly zvykem, maminka hádala o činnosti dítěte.

První pohyby jsou hmatatelné, ale zatím je nelze vidět. Jakmile dítě trochu vyroste, jeho „pozdravy“ budou patrné ostatním.

Rychlost pohybu v různých časech

V různých gestačních obdobích se dítě pohybuje různými způsoby. Od prvního zatlačení do dalšího může uplynout 1 až 2 dny.

Když to prostor v děloze dovolí, plod dělá asi 250 pohybů, ale matka je nebude cítit všechny.

Od 20. týdne těhotenství denně nelze zaznamenat více než 10 úderů. Do 28. týdne jejich počet přesáhne 500 a je zde více povrchových šoků: 6 až 8 šoků každou hodinu.

V polovině druhého trimestru se u plodu rozvine režim spánku a bdění.

Většinou je ve snu a pohyby jsou vzácné, ale opakují se v intervalech.

Jak se mění intenzita mobility v různých časech

Od 20 do 32 týdnů se fetální aktivita postupně zvyšuje. Vrchol nastává ve 32-33 týdnech těhotenství. Potom se dítě začne pohybovat méně často, ale intenzivněji.

Důvody tohoto jevu jsou následující:

 • za prvé, dítě se zvětšuje;
 • za druhé se objeví síla a svalový tón;
 • zatřetí je v děloze stále prostor, takže se můžete otočit nebo protáhnout.

Intenzita pohybů může být vyjádřena ve schématu:

 • 20-22 týdnů: 3-5 za hodinu;
 • 22-24: 5 až 7 za hodinu;
 • 24-26: až 10, ale ne méně než 6 za hodinu;
 • od 26 do 30: od 10 do 14 za hodinu;
 • od 30 do 36: 8-14 za hodinu;
 • od 36 do konce těhotenství: od 6 do 12 za hodinu.

V průměru by se dítě mělo pohybovat 10krát za hodinu.

Data jsou hypotetická, protože v jednu hodinu bude aktivně strčit a v druhé bude spát, takže pohyby budou jednoduché nebo zcela chybí.

Intenzita pohybů do jisté míry závisí na tempu života matky.

Jak se projevují a cítí pohyby plodu

Pocity a povaha chvění závisí na mnoha faktorech:

 1. Prezentace plodu. Je-li hlava dítěte snížená, dochází k intenzitě a trhavým pohybům v horní části břicha. Někdy se lokalizoval ve správné hypochondrii. Při nesprávné prezentaci je aktivita vyjádřena vnitřními tahy dolního segmentu zaobleného břicha.
 2. Práh těhotné ženy. Jeho překročení je doprovázeno bolestivými pocity při pohybu.
 3. Povaha budoucího dítěte. Nadměrná aktivita nebo naopak letargie může být příznakem patologie a může být znakem charakteru.
 4. Doba březosti. Se zvýšením gestačního věku dochází ke zlepšení mozkové aktivity a fyziologické síly. Plod může reagovat na hlasité zvuky zvenčí, na hlas matky nebo příbuzných kolem ní.

Tahy se vyskytují na různých místech: přední strana břicha, záda, žebra, ingvinální zóna.

Čím aktivnější je dítě, tím silnější jsou jeho „pozdravy“. Je však třeba umět rozlišit fyziologickou charakteristiku znaku od možného patologického procesu.

Povaha pohybů

Slabé otřesy jsou zaznamenány v raných stádiích těhotenství. Jejich přítomnost později, a zejména v posledních týdnech, může znamenat slabost plodu, vývojové abnormality nebo syndrom intrauterinní retardace růstu.

Bolest je doprovázena dalšími klinickými příznaky a je spojena se základním onemocněním těhotné ženy, jako je selhání ledvin nebo křečové žíly..

Bolestivé chvění v mírném množství je známkou normálního stavu, ale pouze v případě, že gestační věk je od 35 týdnů.

Důvodem je velká váha nebo nesení několika plodů současně..

Nepříjemné bolestivé dary mohou vyplývat z nepohodlného postavení dítěte nebo matky nebo mohou mít závažnější příčiny. Bolestivé tahy mohou být zaměněny s kontrakcemi.

Příliš aktivní pohyby nesou známku nedostatku kyslíku (hypoxie). Nedostatek kyslíku vzrušuje nervovou soustavu plodu a on zase začne „zuřit“ a dávat nastávající matce bolest.

Potvrdit nebo vyvrátit hypoxii pomocí CTG nebo ultrazvuku.

Nedostatek kyslíku nepříznivě ovlivňuje dítě a může vést k závažným vývojovým poruchám dítěte.

Proč počítat pohyby

Pro stanovení normální hodnoty pohybů byl vyvinut speciální test, během kterého se počítají otřesy..

Technika je následující:

 • počítání pohybů začíná 28. týdnem těhotenství;
 • nastávající matka pro toto období by měla odmítnout podnikat;
 • Počítání začíná v 9 hodin a končí v 9 hodin.
 • jsou brány v úvahu všechny pohyby (malé, lehké, těžké atd.);
 • normální hodnota je 10 nebo více pohybů;
 • aby nedošlo ke ztrátě při výpočtech, je nutné vést kartu nebo pravidelné účetnictví.

Zkouška na množství pohybu nezbytné k posouzení stavu plodu.

Pokud se plod pohybuje méně než 10krát, je to vážný důvod, proč se poradit s lékařem.

Nepřítomnost šoků po dobu 12 hodin přináší nepříznivou prognózu.

Co dělat, když se dítě dlouho nepohybuje

Dítě by nemělo být vždy v aktivním stavu. Obvykle doba pobytu v lůně nepřesahuje 3–4 hodiny denně. To znamená, že dítě spí častěji, občas přerušuje chatování s mámou.

Existuje několik způsobů, jak přimět dítě k probuzení:

 • jíst čokoládu, bonbóny nebo sladké nápoje;
 • pít horký čaj;
 • hladil a poklepával na žaludek;
 • zapněte hlasitou hudbu nebo přímé jasné světlo na břiše.

Pochybné metody, ale někdy účinné.

Pokud dítě nebude kontaktovat déle než 12 hodin a výše uvedené metody nepomohou, můžete udělat šílený čin - poslouchejte srdeční rytmus sami pomocí stetoskopu.

Během 30 týdnů je možné slyšet srdeční kontrakce, ale jejich kvalitu nelze odhadnout.

Nejvhodnější akcí bude vyhledat lékařskou pomoc.

Můžete také zavolat porodníkovi-gynekologovi a říct mu o problému..

Pokud se plod nepohybuje dlouhou dobu, pravděpodobně má vážné zdravotní problémy.

Míchání plodu. Jak a na jak dlouho to je? Proč a jak počítat? Normální počet pohybů. Mává stůl týdně. Co dělat, když se dítě příliš nebo příliš aktivně nepohybuje?

Když se plod začne pohybovat v děloze?

Fetální pohyb začíná v 7 - 8 týdnech těhotenství, tj. Na konci druhého měsíce.

Po 8 týdnech může plod již reflexně reagovat na podráždění záškuby nebo váháním. Dítě má v tomto okamžiku délku těla pouhých 2,5 cm, ale jeho pohyby jsou možné díky již vytvořeným svalům podél páteře.

Vzhledem k malé velikosti plodu se jeho budoucí matka ještě nemůže cítit (často žena neví, že je v tuto chvíli těhotná). Pokud se žena obrátí na prenatální kliniku a provádí se ultrazvukové vyšetření dělohy, lékař vidí pohyby plodu. Přítomnost pohybů plodu na ultrazvuku bude znamenat, že se plod cítí dobře a roste.

Asi do 12. týdne může dítě už něco chybět, můžete vidět výrazy obličeje. Kromě toho je začátkem druhého trimestru, že se pohyby plodu, které se nazývají spontánní činnost svalů plodu, spojují s reflexními trhnutím. Spontánní aktivita je pohyb, který plod vytváří sám, a nikoli jako reflexní reakce..

V lůně vytváří plod následující formy spontánních pohybů:

 • První forma. Neustálé podráždění kožních receptorů (citlivých nervových zakončení) amniotickou tekutinou vede k tomu, že ohýbací svaly fetálního kmene jsou neustále v určitém tónu. Právě tato konstantní tonická kontrakce vede k charakteristické ohnuté poloze plodu (zárodek), díky čemuž je umístěna v děložní dutině..
 • Druhý formulář. Tato forma je periodicky se vyskytující krátká kontrakce extenzorových svalů, tj. Svalů, jejichž kontrakce narušuje charakteristiku ohýbaného držení těla dítěte. Je důležité, aby se všechny trup extensorů, hlava a končetiny svalu stahovaly. Toto snížení se nazývá zobecněné (obecně). Právě tyto kontrakce se nastávající matka cítí jako první rozruch ve 4 - 5 měsících těhotenství. Plod obvykle činí 4 až 8 takových kontrakcí za hodinu.
 • Třetí forma. Tyto kontrakce jsou respirační pohyby. Přestože plod nedýchá plícemi, pohyby dýchacích svalů začínají již za 14 týdnů. Plod „dýchá“ mnohem častěji než novorozenec nebo dospělý, což dělá asi 40 - 70 respiračních pohybů za minutu (dospělý dělá asi 20 pohybů). Dýchací pohyby plodu může být cítit matkou, ale v pozdějších stádiích.

Po 12 týdnech je plod již schopen plemene. Později dítě provádí stále více různých pohybů, je schopno škytnout, zívnout a sát prst. Do konce druhého měsíce plod svými pohyby reaguje na bolest.

Bolest pro něj je pro matku nepříjemným incidentem, který způsobuje uvolnění adrenalinu do krve. Pokud je v krvi mnoho stresových hormonů, potom se plod chová neklidně, aktivně se pohybuje. Důvodem je skutečnost, že malé tělo pod stresem těla matky začíná mít nedostatek kyslíku. Díky tomu se pohybuje aktivněji. Aktivní pohyb plodu však může vést nejen k negativním zkušenostem těhotné ženy, ale také k pozitivním impulzům, které jsou mu osobně určeny. Pokud tedy nastávající matka hladí bříško, mluví s dítětem, poslouchá hudbu, může dítě také reagovat. V tomto případě nemluvíme o kyslíkovém hladovění, ale o příjemném vzrušení nervového systému dítěte. Lékaři říkají, že takto se utváří budoucí způsob reakce dítěte na vnější podněty.

Jak se hnutí cítí?

Na začátku pohybu plodu těhotná žena popisuje takové fráze jako „ryby plavaly“, „vlna se valila“, „motýly v žaludku“. Tyto pocity nepohodlí nezpůsobují. Aktivnější šoky a kopy se objevují již ve třetím trimestru, přesněji v 7 měsících těhotenství. V této době bude aktivita dítěte různorodá, může svou matku překvapit svými schopnostmi zatáhnout za rukojeť, nohu, hlavu a pokaždé, když matka tyto pohyby pocítí,.

Na rozdíl od činnosti, jako je „vidět, jak můžu, mami“, může dítě koktat. Tento jev se také nazývá „fetální dýchání“. Lékaři to vysvětlují relativně velkými játry plodu, který tlačí na dýchací desku bránice. Komprese frenického nervu způsobuje podráždění, které se projevuje trhavými rytmickými kontrakcemi bránice, tj. Škytavka. Máma cítí škytavka plodu jako rytmické třes nebo „tikání hodin“. Tento škytavka se nepovažuje za pohyb plodu, proto se při výpočtu počtu svých pohybů nebere v úvahu.

Když žena cítí první pohyby dítěte během prvního a druhého těhotenství?

Míchání plodu je jedním z příznaků těhotenství, které, pokud je určeno lékařem během hmatu, je považováno za spolehlivé znamení zajímavé situace. Před příchodem a rozšířeným použitím ultrazvuku byly pohyby plodu a poslech jeho srdečního rytmu některé ze spolehlivých známek těhotenství. V současné době je těhotenství diagnostikováno dříve, než žena cítí, že někdo „tlačí“ do žaludku.

Během prvního těhotenství žena pociťuje pohyby dítěte po 20–21 týdnech, zatímco během následujících těhotenství dříve, po 18–19 týdnech. To je způsobeno zvýšením citlivosti stěn dělohy během opakovaného těhotenství. Pokud má žena nadváhu, pak pohyby plodu nebudou pociťovány až do 25 týdnů.

Lze pociťovat pohyby plodu v týdnech 14-15?

V této době je dítě příliš malé na to, aby cítilo jeho pohyby. Citlivost dělohy a instinkt matky nemohou ovlivnit načasování vnímání pohybů plodu, protože existuje objektivní důvod, proč těhotná žena cítí chvění a kopy - to je velikost plodu. Když plod doroste do určité velikosti, a to se stane po 19 až 20 týdnech těhotenství, zmenší se vzdálenost mezi tělem plodu a stěnou dělohy. To zvyšuje šance na kontakt mezi těmito dvěma strukturami. Proto je nemožné cítit pohyby plodu před 18 týdny.

Pokud nastávající matka tvrdí, že její dítě už 4 měsíce míchá, znamená to, že buď byl gestační věk původně stanoven nesprávně, nebo že žena provedla střevní kontrakce pro pohyb plodu.

Jaká je doba míchání nejaktivnější?

Období nejvyšší aktivity plodu je pozorováno ve 26. - 32. týdnu těhotenství. V tomto okamžiku je délka těla rostoucího muže 36 - 45 cm a hmotnost během těchto 6 týdnů se postupně zvyšuje o kilogram (od 700 do 1700 gramů). Během této doby je poměr velikosti dělohy a velikosti plodu nejvhodnější, aby se dítě mohlo hojně smát. Kromě toho je děloha již natažena plodovou vodou, nachází se nad úrovní malé pánve, což znamená, že je zde dostatek prostoru pro manévry. Těchto 1,5 měsíce bude pro nastávající matku nejzajímavější a hektičtější, i když ne všechny matky mají aktivní miminka. Činnost plodu v tuto chvíli nelze srovnávat s aktivitou ostatních dětí současně. Rychlost pohybu za den je individuální koncept. Maximální počet fetálních pohybů závisí na vlastnostech fetálního nervového systému. Jsou klidná miminka a jsou i ti, kteří nemilosrdně kopají do břicha matky. Předpokládá se, že pokud se dítě během těhotenství pohybuje velmi aktivně, pak po narození bude v klidu, a naopak, ne moc mobilní děti po narození se stanou fidgety. Proto je nezbytné porovnat aktivitu plodu s jeho osobními normami, avšak vzhledem k tomu, že minimální počet pohybů za den by neměl být menší než 10.

32 týdnů. Jak se dítě pohybuje?

32. týden je 8. měsíc těhotenství, kdy nejnásilnější období života plodu je pozadu. Vzhledem k tomu, že se dítě stále více zaplňuje v lůně, již nevykonává ostré háčky s rukojetí ani bojující údery nohou. Plod je již poměrně velký, jeho režim spánku a bdělosti již byl upraven, to znamená, že nastávající matka už zná hodiny, kdy dítě ráda spí, a když chce natáhnout ruce. Toto víceméně stabilní období někdy děsí některé mumie, protože plod se zklidnil. Jiné matky nehlásí snížení fetální aktivity. Takové různé pocity u těhotných žen vedou k úzkostným myšlenkám jak v případě stabilizace, tak v případě pokračování stejné činnosti dítěte. Aby matka mohla být pro dítě klidná, je pravidelně vyšetřována ultrazvukem, na kterém jsou vidět i ty pohyby plodu, které žena necítí..

Plodná aktivita před porodem ve 38 - 40 týdnech

Pohyb dítěte se obvykle dynamicky pozoruje od 28 do 36 týdnů těhotenství, někdy je třeba pozorovat v posledním měsíci až do narození. Je důležité, aby nastávající matka věděla, že v posledním měsíci těhotenství je plod již poměrně velký (už váží 3 nebo více kilogramů) a děloha se nemůže dále protahovat. V této době jsou hlavními pohyby převraty a salto. To je věřil, že to je to, jak dítě začne "hledat" místo pro opuštění dělohy. Po nalezení „východu“ (děložního čípku) má dítě v této části hlavu a nohy směřují bránici na stranu. V této poloze budou kopy cítit matka pod prsou a budou docela bolestivé. Hlava v oblasti krku také způsobí hmatatelné nepohodlí, někdy se cítí jako silná a ostrá („elektrická“) bolest v dolním břiše. To není problém, protože děložní hrdlo se také postupně připravuje na porod, což usnadňuje hlava plodu.

Některé těhotné ženy tvrdí, že se dítě začalo pohybovat slabší, ale stále se pohybuje. Je to také v pořádku.

Bude mnohem nebezpečnější, když se dítě najednou začne pohybovat příliš aktivně - to může znamenat, že mu chybí kyslík.

Kolik pohybů lze považovat za normální?

Normálně by se plod měl pohybovat nejméně 10krát za 2 hodiny. V průměru může provádět 30 pohybů za hodinu (rozsah pohybu v normálním rozsahu 16 - 45). Mezi pohyby může uplynout 50 až 75 minut (to je považováno za maximální povolené období mezi dvěma kopy). Doby spánku, kdy dítě není v průměru aktivní, jsou v průměru 20 až 40 minut, méně často 90 minut. Mnoho lékařů také poznamenává, že dítě může spát po dobu 3 hodin, a není to děsivé, pokud může být „probuzeno“ pomocí metod provokace.

Počet pohybů plodu závisí na následujících faktorech:

 • Denní časy. Nastávající matka poznamenává, že dítě často tlačí večer a v noci.
 • Emoce mámy. Obvykle se na pozadí stresující situace dítě pohybuje aktivněji, ale někdy může naopak na chvíli zmrazit..
 • Maminina fyzická aktivita. Dítě se začne hýbat, když je matka v klidu. I malá fyzická aktivita o čtvrtinu snižuje počet pohybů plodu.
 • Jíst Pokud je těhotná žena hladová, dítě na to reaguje zvýšením počtu pohybů. Po jídle se může dítě také aktivněji pohybovat. Plod také reaguje na příjem sladkostí, což je vysvětleno uvolňováním adrenalinu (jednoho ze stresových hormonů), který je potřebný pro nízkou hladinu glukózy v krvi (pokud nastávající matka chce sladkosti, adrenalin ovlivní svaly a způsobí destrukci glykogenu, ze kterého se vytvoří glukóza).
 • Zvuky. Ostré a hlasité zvuky mohou způsobit aktivaci pohybů plodu a naopak klidnou melodickou hudbu, zklidňuje dítě.
 • Dlouhý pobyt v nepříjemné poloze. Jakékoli nepohodlí těhotné ženy také způsobuje nepohodlí plodu, na které reaguje pohybem. Dalším důvodem pro změnu počtu pohybů spojených s nepohodlnou polohou je narušení dodávky krve do dělohy nebo stlačení velkých cév těhotnou děloží. Proto se těhotným ženám, zejména v pozdějších stádiích, doporučuje ležet na levé straně. V této poloze je děloha lépe zásobena krví a nehrozí riziko komprese velkých cév umístěných za dělohu..
 • Objem plodové vody. Pokud je kolem dítěte málo plodové vody, pak se bude častěji dotýkat stěny dělohy (děloha je napnutá a zvyšuje se nejen díky růstu plodu, ale také ke zvýšení množství plodové vody). Pokud je více vody, než je nutné (více než 2 litry v pozdějších stádiích), pak matka nemusí cítit všechny pohyby plodu (bude jich tolik jako u obvyklého množství vody, ale ne všechno bude cítit)..

Některé faktory (nadváha, placenta připevněná k přední stěně dělohy) mohou, jak to bylo, absorbovat fetální šok, takže žena je buď nebude cítit, nebo bude cítit slabé tahy.

Proč spočítat počet pohybů dítěte v děloze?

Výpočet pohybů plodu neztratil svůj význam ani na pozadí výskytu instrumentálních metod pro pozorování dítěte. Na základě počtu pohybů krbu se v současné době vyhodnocuje jeho stav. Stejně jako novorozené dítě nemůže dát své matce vědět, co chce jíst, pít nebo potřebovat vyměnit plenky, s výjimkou pláče, a plod, zatímco je stále v lůně, pohyby dává matce „znamení“.

Proto je pohyb plodu jedním z příznaků, které se používají k hodnocení stupně pohodlí dítěte v děloze. Tento ukazatel velmi úzce souvisí s srdeční frekvencí dítěte a společně tvoří biofyzikální profil plodu (BPP). BPP odráží příjem potřebného nebo nedostatečného množství kyslíku přes pupeční šňůru k plodu. Pokud kyslík vstoupí v dostatečném množství, pak se tento stav nazývá normoxický stav plodu. Pokud jsou pohyby příliš aktivní nebo naopak příliš vzácné, hypoxický stav plodu (hladovění kyslíkem).

Hlavní myšlenkou BPP je zajistit, aby se při nezávislých pohybech plodu také zvýšila jeho srdeční frekvence. Tomu se říká fetální myokardiální reflex (plod - plod, myokard - srdeční sval). Tento reflex je velmi důležitý, protože stupněm jeho uchování je možné posoudit úroveň vývoje center regulace tělesných funkcí, které se nacházejí v mozku (respirační centrum, kardiovaskulární centrum, centrum svalového tónu), nebo spíše jejich citlivost na hladinu kyslíku v krvi.

Frekvence pohybů plodu závisí na následujících ukazatelích:

 • vaskulární tón - zvýšení nebo snížení vaskulárního tonusu (tlak v tepnách a žilách);
 • hladina chemických látek v krvi - například hladiny hormonů, glukózy, kyslíku a oxidu uhličitého;
 • průtok krve v děloze a placentě - záleží na stavu placenty, systému koagulace krve a dalších faktorech;
 • acidobazická rovnováha krve u plodu - záleží na stavu jeho metabolismu a normálním vývoji orgánů.

Při změně výše uvedených indikátorů je narušen fetální myokardiální reflex - pohyby dítěte se mohou zvýšit, ale nedochází k žádnému srdečnímu rytmu. Lékaři také považují za nebezpečné, když se dítě pohybuje méně, než se očekávalo (to je mnohem nebezpečnější, než když se pohybuje aktivněji). To znamená, že mozek přestal reagovat a jsou narušeny adaptivní mechanismy plodu. K narušení adaptačních mechanismů dochází v řadě poměrně závažných stavů, které vyžadují pečlivější sledování stavu budoucí matky a plodu.

Snížená motorická aktivita plodu se považuje za rizikový faktor následujících nežádoucích účinků:

 • vrozené malformace plodu;
 • předčasný porod;
 • poranění plodu;
 • narušení vývoje nervového systému plodu;
 • nízká porodní váha;
 • potrat a mrtvý porod;
 • slabost práce, která nutí lékaře aplikovat stimulaci práce nebo mít císařský řez.

Díky počítání pohybů plodu, sledování zvýšení nebo snížení počtu jeho pohybů je tedy možné včas identifikovat nebezpečné podmínky..

Jak počítat?

Metody výpočtu pohybů plodu byly navrženy za jedním účelem - identifikovat stavy, které způsobují snížení fetální aktivity a představují nebezpečí pro její nitroděložní vývoj. Maximální počet pohybů plodu, počínaje 28 - 30 týdny těhotenství. V tuto denní dobu se plod může pohybovat asi 600krát. Těmito pohyby se těhotná žena cítí jen málo, a to ty, které způsobují rány na stěnu dělohy. Takové tahy tvoří 75% všech pohybů dítěte. Pohyby uvnitř dělohy, které plod dělá, jako by se vznášel v plodové vodě, obvykle matka necítí.

Pro počítání pohybů plodu jsou k dispozici následující možnosti:

 • sebeovládání - žena počítá své vlastní pohyby;
 • aktivní počítání - pomocí ultrazvuku (ultrazvuk) a kardiotocografie (CTG).

Při vlastním počítání je důležité, aby si žena byla vědoma všech pravidel pro výpočet motorické aktivity plodu. Škytavka dítěte se tedy nepovažuje za pohyb. Všechny výpočty fetálního pohybu by měly být prováděny v poloze ležení nebo sezení, žena by měla být emocionálně klidná. Jeden pohyb plodu se nepovažuje pouze za jeden úder nohou, ale celá skupina „kopů“ a „šoků“ produkovala jeden po druhém. Pokud se po „penaltovém přestřelce“ dítě zastavilo a po několika minutách se začalo znovu tlačit, je to druhé rozruch.

Metody pro počítání pohybů plodu navrhli britští porodníci Pearson, Cardiff a Sadowski. Jejich rozdíly jsou v době počítání, ale jinak jsou podobné. Všechny tyto metody jsou založeny na minimální hodnotě pohybu plodu za 12 hodin nebo za hodinu.

Pearsonova metoda

Tato metoda se jednoduše nazývá „počítat do 10“, protože těhotná žena potřebuje pouze určit čas, kdy se dítě bude pohybovat po desáté. Pohyb plodu je nutné sledovat od 9:00 do 21:00. To znamená, že matka by měla do sloupce tabulky zapisovat pouze čas, kdy plod dosáhl 10 "pa". Pokud dítě provedlo své minimální cvičení do 12 hodin, má se za to, že je v pořádku.

Cardiffova metoda

Tato metoda také počítá desáté míchání, ale s tím rozdílem, že může být počítáno libovolně, to znamená, že si matka v tabulce poznamenává čas začátku počítání (může si vybrat sama) a čas, kdy dítě dokončilo 10. cvičení. Není nutné zahájit počítání v 9 hodin ráno, samotná skutečnost je důležitá, že během 12hodinového období plod provedl tělesnou frekvenci 10.

Sadowski metoda

Protože všechny děti v lůně milují večer a v noci bláznovství, Sadowski navrhuje počítat pohyby po 19:00. Počítání pohybu plodu podle Sadowského začíná po večerním jídle, od 19 do 23 hodin. Je důležité, aby těhotná žena seděla nebo ležela na boku, je nutný úplný klid, protože jakékoli fyzické aktivity, i malé, mohou dítě vyděsit, a rozhodne se svou matkou zastrašovat. Před počítáním vyprázdněte močový měchýř..

Pozorování se provádí po dobu jedné hodiny. Pokud se dítě pohybuje 10krát za hodinu, pak je s ním všechno v pořádku. Nemůžete počítat dále. Pokud je méně než 4krát, musíte během druhé hodiny počítat pohyby plodu. Pokud za 2 hodiny počet pohybů dosáhne 4, pak je vše v pořádku. Za ideální se považuje, pokud dítě provedlo 10 pohybů za 20 minut nebo dokončilo dříve než tentokrát. Počítáním počtu pohybů plodu podle Sadowského metody zaznamenává matka počet pohybů dítěte za hodinu a přesný čas testu. Někdy se dítě může hýbat a pak se zastavit. Možná usnul. Pak byste měli počkat ještě nějakou dobu, konkrétně hodinu, kdy je v ní obsažena maximální aktivita.

Pokud dítě potřebuje asi 30 minut na dokončení všech 10 pohybů, pak se to také nepovažuje za špatný indikátor - ne všechny děti vykazují stejnou aktivitu, jsou zde méně aktivní miminka. Pokud však dítě neprovádí 10 pohybů za hodinu, mělo by to být varováno.

Mnoho lékařů navrhuje počítat pohyby plodu nejen po večeři, ale po každém jídle, tedy třikrát denně.

Kardiotocografie

Kardiotocografie (kardio - srdce, toko - děložní kontrakce, grafo - píšu) je záznam srdeční frekvence plodu, kontrakce dělohy a pohyby plodu. Všechny tři tyto parametry spolu souvisí, zejména blíže k porodu. Před narozením, abyste zachytili tyto změny, musíte nainstalovat tři senzory na břicho těhotné ženy - jeden pro každý parametr kardiotocografie (CTG). Přístroj zaznamenává období spánku a aktivní pohyb dítěte ve formě grafu. Registrační čas je 20 - 40 minut. Po dokončení registrace vydá přístroj leták s plánem vytištěným na něm, který si může přečíst lékař. Lékař bude analyzovat změny parametrů po dobu nejméně 2 epizod pohybu plodu, které obvykle trvají asi 15 sekund. Každý parametr je vyhodnocen v bodech - od 0 do 2. Po jeho dekódování je vydán závěr, který indikuje normální kardiotogram nebo patologický stav..

Je důležité, aby budoucí matka věděla, že epizody aktivních pohybů dítěte by měly být doprovázeny zvýšením frekvence jeho srdečního rytmu (žena to může také nezávisle vyhodnotit posloucháním srdečního rytmu plodu v době jeho aktivních pohybů stetoskopem).

Kardiotocografie se provádí ve 32 týdnech těhotenství, méně často ji lékař předepisuje dříve než v tomto období.

Ultrazvuk

Ultrazvuk plodu umožňuje stejnou kardiotocografii, ale přesněji, podrobně a jasně. Pokud tedy zbytek metod pro výpočet pohybu plodu dokáže určit pouze jeho aktivní pohyby, tj. Ty, které dělá sám, pak vám ultrazvuk umožní vidět svalový tonus ohýbačů a extenzorů, jakož i respirační pohyby plodu. Ultrazvuk tedy umožňuje lékaři vyhodnotit všechny tři typy fetální aktivity.

Respirační pohyby lze pozorovat na ultrazvuku již od 15 - 19 týdnů těhotenství, ale jsou rytmičtější ve 22 - 28 týdnech. Dýchání plodu je považováno za proces, kdy řada kontrakcí a relaxací fetální bránice způsobuje, že plodová voda vstupuje do dýchacích cest a mění jejich pohyb. To lze vidět ve speciálním ultrazvukovém režimu zvaném Doppler. Doppler vám umožňuje vidět průtok tekutiny, který je v závislosti na směru namalován červeně nebo modře. Matka nemůže vždy cítit tyto pohyby plodu, zejména v raných stádiích. Ve skutečnosti se jedná o stejný „škytavka“ plodu. Takové rytmické vdechování a výdechy trvají od 30 sekund do 2 minut, zatímco plod během tohoto období provádí 30 až 90 respiračních pohybů.

Pozorování pohybů plodu, včetně těch, které provádí z vlastního podnětu, a těch, které jsou nezbytné k udržení jeho svalového tónu, se provádí po dobu 30 minut. Během této doby by se dítě mělo sklopit po dobu alespoň 30 sekund, provést 3 nebo více velkých pohybů (noha, klika, hlava) a také se ohnout a ohnout alespoň jednou (to znamená, že je zachován svalový tonus). Všechny parametry jsou také hodnoceny bodovým systémem, po kterém je provedeno hodnocení biofyzikálního profilu plodu.

Týdenní tabulka a test

Ve 28 týdnech se těhotné ženě dostává leták, na kterém je nakreslena tabulka. Tabulky mají několik podob. První verze tabulky svisle obsahuje sloupce po týdnech, od 28 do 40 a horizontálně den v týdnu a denní dobu - ráno a večer. Těhotná žena by měla být schopna samostatně vyplnit takovou tabulku a zaznamenat v ní přesný čas, kdy k desátému pohybu plodu došlo za 12 hodin, tj. Podle metody Pearsona nebo Cardiffa.

Někdy vypadá tabulka jinak. Svislé sloupce označují denní čas a horizontální týden a den v týdnu (v tomto provedení je tabulka buněk více). Kromě toho je v dolní části sekce, kde je třeba poznamenat počet řezů (nikoli čas, ale počet), pokud za 12 hodin bylo méně než 10 (v této sekci je počet pohybů zaznamenán vertikálně od 0 do 9). Žena musí do správného pole vložit klíště nebo kříž (hodinu a počet pohybů).

K dispozici je také tabulka pro vytvoření rozvrhu pohybů plodu každou hodinu během dne. Tento graf se nazývá fetální aktogram. Evidenci pohybů provádí sama žena. Graf umožňuje určit typ pohybu plodu. Existují normální pohyby plodu a patologické. K vyhodnocení fetální odpovědi na různé změny v ženském těle během dne je zapotřebí hodinový aktogram.

Actogram plodu je následující:

 • ráno začne žena každou hodinu pozorovat každý pohyb plodu a nezáleží na tom, jak moc dítě strčí;
 • na konci každé hodiny musíte do grafu zaznamenat počet pohybů jako bod v odstavci, který odpovídá počtu pohybů na stupnici;
 • pokud se dítě rozhodlo uspořádat dlouhý „běh“, tj. kopy a rány za sebou, pak matka buď zaznamená nejsilnější rány, nebo naznačuje, že dítě provedlo více než 30 pohybů za hodinu;
 • na konci dne jsou všechny body na listu spojeny čarou, což vede k grafu pohybů plodu.

Actogram plodu odráží biorytmy dítěte, tj. Období jeho spánku a bdělosti. Existuje mnoho možností pro normu, protože plod může být aktivní a neaktivní, ale je důležité, aby neexistovaly žádné patologické plány.

Patologické grafy pohybu plodu jsou:

 • vrcholový graf - velmi násilná fyzická aktivita po dobu jedné hodiny a poté dlouhé období spánku;
 • klesající graf - postupné snižování počtu pohybů plodu z hodiny na hodinu.

Oba grafy znamenají, že dítě zažívá hladovění kyslíkem, to je příliš časté, a postupně oslabující pohyby plodu rovnoměrně signalizují, že dítě nemá kyslík.

Následující rušivé příznaky také naznačují nepříjemný stav plodu:

 • méně než 4 pohyby za 2 hodiny;
 • během posledních dvou dnů se počet pohybů snížil o polovinu;
 • za poslední den se počet pohybů plodu po jejich zmizení zdvojnásobil;
 • nedostatek pohybu plodu po dobu delší než 3 hodiny (3 hodiny je maximální doba, kterou může dítě spát v lůně).

V případě alespoň jednoho z těchto porušení musíte naléhavě konzultovat lékaře.

Co dělat, když se plod nepohybuje déle než 3 hodiny (jak se probudit)?

Nastávající matky se velmi obávají, pokud necítí pohyby plodu po dlouhou dobu, i když je doba těhotenství taková, že lze cítit jen malou část všech pohybů plodu. V případech, kdy dříve aktivní dítě náhle přestalo být fidgetem, můžete ho vyprovokovat k pohybu.

Plod se může pohybovat následujícími způsoby:

 • Mají sousto. Jak je uvedeno výše, dítě je velmi citlivé na změny hladiny cukru v krvi, takže stravování způsobí, že se chce pohybovat. Nejvhodnějšími produkty pro vyvolání pohybu plodu jsou sýr, sušenky, toasty z arašídového másla, jogurt, ovoce nebo ořechy. Můžete jim přidat přírodní šťávu..
 • Proveďte cvičení. Pokud pohybujete pažemi a nohama nebo chodíte rychlým tempem a pak si znovu sednete, můžete vyvolat pohyb plodu. Tato technika je zvláště doporučována gynekology během ultrazvuku, pokud dítě během vyšetření náhle usnula a je třeba ho dodržovat. Fyzická aktivita matky mění hladinu glukózy v krvi a „náhlý“ mír může dítě probudit - začne házet a otáčet se.
 • Dotkněte se břicha. Můžete zkusit strkat, lechtat, hladit žaludek, to znamená provést jakýkoli mechanický účinek na žaludek, který bude přenesen na plod a způsobí jeho reakci. Například ultrazvukové čidlo, které je během studie umístěno na břiše, také vyvolává pohyby dítěte. Při mechanické provokaci je důležité to přehánět, všechny pohyby by měly být jemné a měkké.
 • Věnujte baterku do žaludku. Již od 22 týdnů mohou děti rozlišovat mezi světlem a temnotou - to je vše, co jejich orgán pro vidění nyní umožňuje. Tato schopnost však může stačit k tomu, aby dítě vyrazilo světelný zdroj, pokud spí. Aby toho dosáhl, bude se muset obrátit opačně a jeho matka bude určitě takový pohyb cítit.
 • Lehnout. Jakákoli, dokonce každodenní fyzická aktivita těhotné ženy, má vliv na pohybovou nemoc na dítě. Když se žena pohybuje, začíná „válcování“, pohyb plodové vody. Dítě se to líbí, uklidňuje se a usíná, proto, pokud si jen lehnete na pohovku a uvolníte, může se dítě probudit, protože ho „přestaly pumpovat“. Pokud dítě vodorovnou polohu nezobudí, můžete se otočit na stranu.
 • Promluvte si s dítětem nebo s ním zpívejte. Slyšení u plodu se začíná vyvíjet od 16. týdne těhotenství a dítě slyší zvuky a dokonce odlišuje hlas matky od 22. týdne. Dítě bude také reagovat na hlasitý zvuk v domě. Pokud se mu zvuk líbí, raději otočí hlavu ke zdroji, a pokud ne, naopak, odvrátí se.
 • Zapněte hudbu. Hudba, kterou matka poslouchá sama nebo se „zapíná“ pro dítě, nasazuje sluchátka na břicho, často nutí dítě, aby vyjádřilo svůj názor ve formě tlaků a kopů. Je však důležité, aby hudba nebyla příliš hlasitá, v opačném případě se ta malá vystraší a zamrzne..
 • Být nervózní. Každá emoční událost způsobí uvolnění stresových hormonů, které také ovlivní plod a způsobí, že odrazí nohy a paže. Budoucí maminka může sledovat film, přemýšlet o porodu, to znamená, že emoce by měly být stále s pozitivní konotací. Není třeba si představovat konec světa nebo jiné děsivé obrázky, aby se dítě pohybovalo uvnitř dělohy.
 • Zadržte dech. Plod citlivě reaguje na změny hladiny nejen hladiny cukru v krvi, ale také kyslíku, takže pokud budete zadržovat dech na krátkou dobu, bude dítě cítit, že je málo kyslíku a začne kopat maminku, aby nezapomněla včas dýchat.

Pokud všechny výše uvedené metody nefungují, dítě ztuhlo po dobu 4 hodin nebo déle, pak musíte naléhavě vyhledat lékaře.

Snížení počtu fetálních pohybů může být známkou následujících patologických stavů:

 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • nízký hmotnost plodu pro daný gestační věk;
 • nízká voda nebo polyhydramnios;
 • placentární nedostatečnost;
 • porušení uteroplacentálního oběhu;
 • děložní infekce.

Všechny tyto patologie mohou vést k tzv. Zmrazenému těhotenství - jedná se o zastavení plodu a jeho intrauterinní smrt.

Pokud těhotenství zamrzne, pak po dobu několika dnů nedochází k pohybům plodu vůbec.

Co dělat, když je pohyb příliš aktivní a bolestivý?

Opačná situace nastává, když se dříve klidný plod začne škubat častěji a intenzivněji. To může znamenat, že dítě nemá kyslík. Pokud dítě začne aktivně kopat, když matka vstoupí do dusné, horké místnosti, zůstane v nepříjemné poloze po dlouhou dobu, kašle nebo má potíže s dýcháním (s patologií dýchacího systému), pak stačí zkusit dýchat čerstvý vzduch a změnit svou polohu. Ve většině případů stačí, aby plod „dýchal“ a přestal se tak aktivně pohybovat. Pokud to nepomůže, musíte co nejdříve navštívit ordinaci porodníka-gynekologa a provést kardiotocografii nebo ultrazvuk..

Mnoho matek si uvědomuje, že se dítě po pohlavním styku začne pohybovat aktivněji, což je děsí. Lékaři tvrdí, že sexuální styk, nebo spíše rytmické pohyby a kontrakce dělohy, mají uklidňující účinek na dítě a po orgasmu se dítě stává aktivnějším. To se považuje za normální, protože, jak bylo uvedeno výše, dítě se pohybuje častěji, když je matka v uvolněném stavu. Při absenci dalších kontraindikací pohlavní styk nezhorší stav plodu.

Bolestivý pohyb plodu je známkou předčasného porodu v minulém měsíci. Pokud nastávající matka cítí příliš mnoho fetálního šoku, pak možná má málo vody.

Datum narození pro pohyb plodu

Tato metoda je nepřesná, ale je široce používána. Je založeno na skutečnosti, že během prvního těhotenství matka pociťuje pohyby plodu ve 20 až 21 týdnech a při opakovaném porodu ve věku 18 až 19 let. Mnoho faktorů však může zpoždění způsobit. Primogenní i mnohonásobné ženy mohou cítit pohyby pouze po 25 týdnech.

Pokud tedy s jistotou víte, že 18. týden těhotenství, druhé nebo třetí těhotenství, musíte přidat zbývajících 22 týdnů těhotenství (těhotenství) a získat přibližné datum narození. Stejně tak během prvního těhotenství musíte do data fetálního pohybu přidat 20 týdnů, abyste zjistili, kdy očekávat dítě.

Články O Neplodnosti