Hlavní Analýzy

Fetální pohyb během těhotenství: naučit se rozumět vašemu dítěti

Nastávající matky se velmi bojí a bojí se, že během těhotenství zmizí první pohyb plodu. Roztomilé otřesy však nejsou jen příjemným pocitem jednoty s vaším malým zázrakem, ale také správným ukazatelem správného vývoje a pohody dítěte. Dokonce i v bříšku může dítě své matce jasně vysvětlit, co chce. Jaké pohyby naznačují nepohodlí a kdy bych měl běžet do nemocnice? Jak sledovat plodovou aktivitu?

Když se dítě naučilo pohybovat?

Dítě se začne pohybovat mnohem dříve, než ve chvíli, kdy maminka ucítí první třes.

Svalová aktivita se projevuje dlouho před tvorbou nervového systému, kostry a dalších orgánů. Již 21. den těhotenství bije malé srdce. Na začátku 9. týdne se vytvoří nervový systém, objeví se první reflexy. V devátém týdnu dítě spolkne plodové vody, což je ve skutečnosti již poněkud komplikovaný pohyb.

Ze školních biologických hodin je známo, že svaly lidské tváře sestávají z několika desítek svalů. Může škytnout. V desátém týdnu je malý zázrak schopen nezávisle změnit trajektorii jeho pohybu, ale zatím je pro matku neviditelný. V 16. týdnu vývoje je dítě schopno rozlišit zvuky a reagovat na ně. Vyznačuje se intonací, cítí náladu mámy. Po týdnu se otevře a zavře oči, mžoural.

V 18. týdnu může malý muž dělat spoustu věcí:

 • prstoklad pupeční šňůry s malými úchyty,
 • komprimuje a uvolňuje vačky,
 • dotkne se hlavy,
 • mění polohu těla.

V jaké fázi těhotenství se děti učí manipulovat s matkou a vytvářet si pohodlí sami?

V průběhu výzkumu někteří zakrývali své tváře úchyty, když zaslechli nepříjemné nebo hlasité zvuky..

V raných stádiích se utváří koncept pohodlí a přichází pochopení, že je schopno ovlivnit intenzitu vnějších podnětů. Dítě způsobí, že se její máma převrátí ze zadu na jednu stranu se silnými otřesy, nebo vám připomene, že je důležité zůstat v klidu, když byla těhotná žena nervózní.

Pohyb je jediný způsob, jak komunikovat s mámou, informovat o svých pocitech. Podle povahy a intenzity míchání matky a lékaři posuzují stav dítěte.

Jak rozpoznat první pozdrav dítěte?

Od chvíle, kdy dítě poprvé kopl do břicha matky, vnímají ženy plod jako dítě, cítí se jako budoucí matka v plném rozsahu. Řekněte tedy psychologům.

Maminky se bojí vynechat první pohyby plodu během prvního těhotenství, protože nevědí, jak vypadají. Ale později říkají: ". je nemožné zaměnit s něčím, je to nezapomenutelné. “.

Těhotné ženy často popisují své pocity takto:

 • na povrch stoupla bublina vzduchu;
 • ryba se rozběhla;
 • motýl v zavřených rukou se snaží letět nahoru;
 • míč se valil.

Kromě krásných poetických srovnání připisuje většina žen podobnost prvních pohybů dítěte banální nadýmání. Protože trávicí systém v těhotenství „žije podle svých vlastních pravidel“ a je často „spokojený s překvapením“, mohou matky postrádat první nejisté neurologické šoky dítěte a brát je pro střevní motilitu..

Ve 13. týdnu můžete cítit své dítě. Když říkají, že každé těhotenství je individuální, mluvíme o všech procesech. Lékaři věnují pozornost matkám po dobu 16-22 týdnů těhotenství, kdy byste měli dítě pečlivě poslouchat.

20-22 týdnů - období, kdy jsou pohyby dítěte řádnější a připomínají novorozence. Za 30 minut dokáže pětiměsíční muž provádět 20-60 různých pohybů. A pokud vezmete v úvahu, že dítě také vyrostlo, pak je nemožné vynechat vlasy nebo je smíchat s něčím. V tuto chvíli se pohyby stanou zřetelnými a primiparous matky by se neměly bát, že je nebudou schopny poznat.

Důležité! Pokud se dítě necítí po 22 týdnech těhotenství, měli byste se poradit s lékařem.

Když začíná období vnímatelných rozruchů?

Od 24 týdnů dítě neustále komunikuje se svou matkou jediným možným způsobem - pohybem. Těhotná žena se učí dítě rozumět před jeho narozením. Podle „chování“ drobků lze hodně posoudit.

Malý muž hlásí radost, úzkost, pohodu, nepohodlí, dokonce i jeho temperament. A bude schopen „pozdravit“ tátu a příbuzným, kteří na něj netrpělivě čekají. Po 6 měsících je na povrchu břicha cítit pohyb.

Pohyb plodu je nepopsatelně příjemný, zejména během prvního těhotenství, a také nejjednodušší a nejspolehlivější způsob autodiagnostiky. Pro snížení nebo zvýšení aktivity dítěte by matka měla posoudit svůj stav a včas informovat lékaře.

Důležité! Nedostatek pohybu po dobu 12 hodin je nepřijatelný. Norma aktivity pro šestiměsíční plod je 10-15 pohybů za hodinu s přerušením 3-4 hodiny, když dítě spí.

Nadměrná aktivita může naznačovat nepohodlí. Dítě tedy žádá matku, aby se pohodlně posadila nebo ležela, nebo naopak na procházku. Když žena leží na zádech, plod vytlačuje velké žíly a postrádá kyslík. Následně se matka může cítit intenzivní chvění. Stejný účinek lze pozorovat, pokud sedíte po dlouhou dobu v poloze „noha na nohu“..

Stačí se převrátit po boku nebo sedět vhodnějším těhotným způsobem: na okraji židle mírně roztáhněte nohy, aby se břicho pohodlně snížilo. Když maminka sedí u počítače po dlouhou dobu nebo na silnici, musíte vzít oddechovou a lehkou proveditelnou gymnastiku, zastavit a vystoupit z auta častěji. Jinak nebudou dráždivé kopy trvat dlouho.

Obvykle se po odstranění dráždivého faktoru uklidní. Ale pokud dítě neúnavně bubnuje několik hodin nebo dní, pohyby způsobují bolest těhotné ženy, člověk by ji neměl vydržet. Lékař přesněji určí příčinu neklidného chování..

Fidget je maximálně mobilní v období 24-32 týdnů. Frekvence pohybů dále klesá, ale síla zůstává stejná nebo se zvyšuje. 25. týden těhotenství je doba, kdy je tělo plně formováno a nyní zbývá jen růst. Takže bříškový dům se přibližuje a přibližuje. Když břicho padá a dítě je vloženo s hlavou do porodního kanálu, pohyb se stává úplně nepříjemným. Ukázalo se, že pouze natahuje paže nebo nohy.

Mnoho matek na vědomí, že před narozením dítě úplně uklidňuje a připravuje k narození. Existuje však více temperamentních lidí, kteří násilně reagují na omezení svobody pohybu.

Důležité! V pozdějších fázích může pohyb dítěte způsobit nepohodlí nebo dokonce bolest. Nejčastěji v hypochondiu. Není děsivé - jen drobky velmi přeplněné.

Proč maminky cítí své děti v různých časech?

Nulliparous matky jednoduše trápí otázkou: kdy můžete cítit ceněné chvění? Citlivost matky ovlivňuje několik faktorů:

 1. váha - matka bude dříve cítit třes velkého dítěte;
 2. individuální citlivost;
 3. složení těla matky - tenké matky cítí pohyb před těmi, kteří přibývají na váze;
 4. střevní problémy;
 5. objem plodové vody.

Přestože pocity těhotných žen nejsou zdaleka jednoznačné, ale všechny děti se od 16-18 týdnů začnou aktivně a řádně pohybovat. Před tím jsou všechny pohyby spíše jako reflexní chaotické svalové kontrakce.

Důležité! Pozdní míchání není vždy známkou abnormalit. Často je to výsledek chyb ve výpočtu gestačního věku. Při prodlouženém cyklu může být rozdíl mezi porodníkem a skutečným stavem 1-3 týdny. Zajištění a opět jít k lékaři však nebolí.

Jaký je rozdíl v pohybu během druhého těhotenství?

Podruhé nebo během třetího těhotenství matka cítí své dítě o 1-3 týdny dříve, což je jediný rozdíl. Za prvé, je to spojeno se zkušeností. Žena se znalostí podnikání už nebude plést dlouho očekávané otřesy s ničím jiným.

Za druhé, taková citlivost je také spojena s dělohou, která se po narození nejstaršího dítěte úplně nevrátila do původního stavu. Břišní svaly zeslabují, takže břicho je patrné mnohem dříve.

Je-li pohyb cítit pouze v dolním břiše

Podle polohy šoků může matka určit umístění dítěte v bříšku. Pokud je pozorován pohyb nad pupkem, je dítě ve správné poloze, hlavou dolů. Pohyb dolního břicha však hovoří ve prospěch pánevní prezentace, tj. Nohou nebo hýždí dolů.

Ale nedělej si starosti. Až do 32 týdnů existuje vysoká pravděpodobnost, že se dítě převrátí samo. V lékařské praxi existují případy, kdy děti zaujaly správnou pozici několik dní před porodem. Doktor může také pomoci dětem převrátit se. Ale i když tvrdohlavě a nechce čekat na porod hlavou dolů, pak s moderní medicínou bude výsledek porodu v každém případě pozitivní.

Věci jsou složitější s příčnou prezentací. Dítě je v poloze ležení, tj. Nohy a hlava jsou po stranách a rameno je otočeno k porodnímu kanálu. V takové situaci je přirozený porod vyloučen. Dítě se rodí císařským řezem. Nemusíte se však obávat: boční prezentace je velmi vzácná událost.

Nižší tón svalů dělohy a břicha také vede k míchání v dolním břiše. Někdy je to doprovázeno nepohodlí v perineu. Nejčastěji pozorované u matek během druhého nebo více těhotenství.

Děložní myomy nebo fibroidy upravují těhotenství, protože zasahují do dítěte v stísněném bříšku. A pokud hlava nemá dostatek místa vedle novotvaru, budou tam nohy.

Vysoká voda umožňuje dítěti neustále se převracet a pro lékaře je obtížné přesně předpovědět, jak se dítě narodí. Matka však pochopí její pohybem, jakou pozici má dítě.

Naopak nedostatečné množství plodové vody naopak brání pohybu a dítě nemusí mít čas na správné umístění..

Jak rozumět dítěti?

Existuje několik metod pro výpočet počtu pohybů dítěte, které jsou založeny na principu „počet na deset“. Liší se pouze termín a předmět studie. Nejslavnější jsou:

 1. m Pearson;
 2. Cardiff md;
 3. Sadowski test;
 4. britský test.

Nejčastěji se používají první tři metody. Technika D. Pearsona je založena na udržování speciálního kalendáře pohybů od 28. týdne. Maminka poslouchá vlasy od 9:00 do 21:00. Čas desátého míchání je zaznamenán v kalendáři.

 1. stanovíme čas prvního míchání;
 2. za pohyby jakékoli povahy jiné než škytavka se považuje: třes, trhliny, převraty;
 1. zavede se čas 10. míchání.

Co říkají výsledky:

 • dvacetiminutový interval mezi prvním a desátým mícháním signalizuje správný vývoj drobků;
 • přijatelná je také doba trvání studie 30-40 minut, možná dítě odpočívalo nebo má klidný charakter;
 • Když hodina nebo více uplyne od začátku počítání do 10. míchání, matka by neměla váhat jít k lékaři.

Pro Cardiffovu metodu můžete použít stejnou tabulku. V tomto případě je klíčovým bodem rychlost pohybu ve stejných časových rámcích 9: 00-21: 00. Jinými slovy, pokud si dítě ve vyhrazených 12 hodinách připomnělo alespoň 10krát, což znamená, že je vše v pořádku. Když máma nedokáže spočítat požadovaný počet šoků, pak se dítě cítí dobře.

Sadowskiho metoda sleduje reakci dítěte na jídlo jeho matky. Těhotná žena by měla poslouchat pohyby do hodiny po jídle. Pokud se vám podařilo spočítat 4 a více, pak je vše v pořádku.

V případě slabé reakce je nutné studii opakovat po dalším jídle.

Důležité! Odchylka 1,5krát od normy v jednom směru ukazuje na zdravotní problémy dítěte.

Silné míchání dítěte často signalizuje hypoxii. Ve zanedbaném stavu je nadměrná aktivita nahrazena pomalými nevýraznými pohyby.

Pro včasnou diagnostiku se provádí ultrazvuk a CTG (kardiotocografie). CTG vám umožní posoudit srdeční rytmus dítěte a stanovit správnou diagnózu. Studie trvá asi 30 minut, během nichž matka zaznamenává všechny pohyby dítěte pomocí speciálního senzoru. Během pohybu by se frekvence měla zvýšit o 15-20 úderů.

Důležité! Úder dítěte by neměl být monotónní. Srdeční frekvence se pohybuje od 120 do 160 tepů za minutu.

Hypoxie je indikována:

 • 60-90 úderů za minutu;
 • monotónní tep;
 • nedostatek reakce na pohyb.

Drobné odchylky od normy jsou korigovány speciální terapií zaměřenou na zlepšení průtoku krve v placentě. Těžká hypoxie je indikací pro okamžitý císařský řez, pokud to čas dovolí. Také máma může být předepsána dopplerometrie. CTG se doporučuje jednou týdně, počínaje 28. týdnem těhotenství.

Je možné, aby se dítě pohlo nebo uklidnilo?

Maminky berou na vědomí, že dítě se často „pohybuje“, když se matka snaží lehnout nebo spát. Dítě také reaguje po vynikající večeři. Lékaři říkají, že dítě má více energie k pohybu.

Děti v bříšku jako lehce kymácí při nakupování nebo domácí práce. V tuto chvíli spí častěji. Po narození tento zvyk přetrvává nějakou dobu. Mnozí musí být utěšováni po dlouhou dobu, neseni na svých rukou, houpaní v kočárku. A když se maminka pokusí lehnout, dítě se zjevně nudí a nezajímá.

K rozmíchání drobků můžete jíst něco chutného a lehnout si k odpočinku. Nebo naopak, dělejte lehkou gymnastiku, projděte se, poslouchejte hudbu a pak si odpočiňte. Dítě jistě potěší matku s přátelským kopem. Kromě toho se maminka v klidu stává citlivější.

Důležitá je komunikace papeže s malým zázrakem. Dotek a hlas otce uklidňují dítě i matku poté, co utrpěly stres nebo vzrušení. A naopak, dítě chce poděkovat tatínkovi za komunikaci a hladil bříško.

Konečně

Panika není v žádném případě nejlepším poradcem, zvláště když porodíte milovaného dítěte. Bez ohledu na to, jak dlouho je žena těhotná, včasné správné rozhodnutí a znalosti ve všech otázkách pomohou zbavit se většiny problémů.

Jak dlouho se dítě začne pohybovat

Jedním z očekávaných okamžiků nastávajících matek je začátek pohybu plodu. Těhotné ženy pociťují první aktivitu dítěte ve druhém trimestru. Je důležité opravit první tlak, aby gynekolog mohl určit nejpřesnější datum narození dítěte..

Jak dlouho můžete cítit, jak se dítě pohybuje

Pohyb plodu začíná dříve, než to nastávající matka pozná. Jak dlouho se dítě začne pohybovat? V matčině lůně vykazuje dítě svou první aktivitu v průměru za 8 týdnů - v této době se tvoří svalová tkáň dítěte, která je zodpovědná za motorické funkce. Protože po 2 měsících je dítě stále příliš malé a jeho pohyby jsou chaotické a křečovité, žena s tím nemá žádné pocity. Důvodem je také skutečnost, že plodová voda slouží jako nárazník.

Postupem času dítě roste a dosahuje velikosti, ve které se žena otřásá třesem. Budoucí chvění budou schopni rozpoznat první chvění v 18-22 týdnech. Tento ukazatel je nicméně pro každého individuální a závisí na mnoha aspektech:

 • kolik narození přežila (primiparous se už necítí, že dítě začalo kopat);
 • zda je vrstva tuku na pobřišnici významná (tenké dívky začínají brzy cítit, jak dítě tlačí);
 • jak těhotenství pokračuje;
 • v jaké poloze je dítě;
 • znaky umístění placenty (dolní nebo horní břicho);
 • jaký je psychoemocionální stav budoucí matky, pr.

Když se plod během prvního těhotenství začne pohybovat

Každá žena to má individuálně, ale existuje určitý rámec, jak dlouho se dítě pohybuje. Zpravidla se to během prvního těhotenství znatelně blíží 20. týdnu. V této době dítě dělá asi dvě stě pohybů denně a až 32 týdnů se toto číslo zvyšuje na 600. Odborníci to připisují růstu drobků. Většina tlačí budoucí maminka ani necítí.

Pokud dítě tlačí, je to považováno za normu, ale příliš aktivní chování, které způsobuje bolest nebo naopak nadměrnou pasivitu, může naznačovat hypoxii plodu (akutní nebo chronickou). Navíc změny v tom, jak se dítě pohybuje, někdy naznačují porušení objemu plodové vody:

 • s oligohydramniemi dochází k exacerbaci bolestivosti, když se dítě pohybuje;
 • s polyhydramniemi nastávající matka přestane cítit, jak se dítě tlačí.

Kdy hnutí začíná v následujících těhotenstvích

Otázka, v jakém období těhotenství se plod začne pohybovat, neznamená jasnou odpověď: dívky to cítí v různých časech. K prvním pocitům ve druhém a dalším těhotenství dochází zpravidla po 18–20 týdnech. V období 24 týdnů může dítě kopat tak tvrdě a aktivně, že dokonce i milovaní cítí chvění a položí ruku na břicho budoucí matky. Ostatní děti jsou v lůně velmi tiché, takže nemusí ženu vůbec obtěžovat..

Předpokládá se, že vícečetné dívky začínají cítit vnitřní pohyby dříve než ty, které poprvé otěhotnily. Je tomu tak proto, že ve druhém nebo třetím těhotenství žena již má nějaké zkušenosti a dokáže rozpoznat i mírné chvění. Na rozdíl od mnohočetných těhotenství poprvé těhotné ženy často nepřiznávají slabým pohybům v břiše velký význam a považují je za obvyklou střevní motilitu..

Jak vypadá fetální pohyb během těhotenství

Budoucí matky popisují tyto pocity různými způsoby. Někteří je srovnávají s vlajícími motýly, jiní říkají, že pohyby jsou spíše jako lechtání nebo hladení vnitřku břicha. Mnoho žen se domnívá, že chvění je podobné jako řinčení ve střevech, což někdy způsobuje nadměrnou aktivitu dítěte bolestivě. Období, ve kterém se dítě pohybuje, může ovlivnit povahu pocitů: čím větší je plod, tím silnější je žena a pohyby a kopy.

Video: jak a kdy by se dítě mělo během těhotenství pohybovat

Recenze

Alina, 25 let. Nejdřív jsem cítila chvění ve třetím trimestru, předtím jsem dítě vůbec neslyšela. Protože moje bříško bylo nízké a blízko močového měchýře, při pohybu jsem neustále běžel na záchod. Moje matka mi později poradila, abych dítě ujistila a změnila polohu: přejíždějte z jedné strany na druhou. Opravdu to pomohlo.

Tatyana, 31 let. Každá dívka má všechno individuálně, takže neexistuje žádná norma, jak dlouho se dítě začne pohybovat. V mém případě dítě dlouho nevykazovalo známky života: až 5 měsíců. Na radu odborníka jsem začal jíst trochu sladkostí, abych ho rozveselil, ale to nepomohlo. Můj syn začal kopat až po 6 měsících, ale pak jsem trpěl.

Ekaterina, 28 let. Cítil jsem nejen tlačení, ale také to uslyšel, protože mi žaludek hlasitě zařval. Pohyby začaly brzy, asi 14 týdnů, a pokračovaly až do narození. Z toho však nebyla bolest ani vážné nepohodlí. Jak jsme očekávali, syn se narodil stále neklidný, ale do 6 let se postava změnila na klidnější.

9 důležitých faktů o pohybu plodu: jak zjistit, že všechno je v pořádku s dítětem

Všechny budoucí matky se samozřejmě těší na první pohyby plodu. Mnoho žen od této chvíle si skutečně uvědomuje fakt svého těhotenství. V této fázi vyvstává mnoho otázek týkajících se aktivity plodu v matčině bříšku. Odpovíme nejoblíbenějším z nich..

1. Dítě se začne pohybovat, než to cítíte

Plod začíná s prvními pohyby brzy, již v 7–8 týdnech těhotenství. To bylo v této době, kdy se vytvořily jeho první svaly a začátky nervového systému. Od asi 10 týdnů těhotenství se dítě začne aktivněji pohybovat v děloze, někdy naráží do svých zdí. Je však stále velmi malý a tyto rány jsou velmi slabé, takže nastávající matka je stále nemůže cítit.

2. „Jako by se plavila ryba“: během prvního těhotenství se pociťují pohyby plodu později

První pohyby plodu budou měkké a lechtavé, jako by ryba vyplula. Budoucí matka bude o něco později cítit hmatatelné šoky. Pokud je těhotenství první, lze pozorovat první pohyby plodu po dobu 18–20 týdnů a při opakovaném těhotenství - po 16–18 týdnech (žena je s tímto pocitem již obeznámena, přesněji a dříve určuje pohyb plodu).

Obecně je projev prvních pohybů plodu velmi individuální a závisí na citlivosti nastávající matky, jakož i na její postavě. Například, tenké ženy mohou cítit pohyby plodu dříve - dokonce i po 15-16 týdnech, a větší matky - někdy později než 20 týdnů.

Ženy, které vedou aktivní životní styl, tvrdě pracují, obvykle pociťují pohyby plodu později, protože při vysoké zaměstnanosti obvykle poslouchají méně své vnitřní pocity.

3. Od 24 týdnů již plod „komunikuje“ s mámou pomocí pohybů

Fetální pohyby - ukazatel normálního těhotenství, dobrého růstu, vývoje a pohody dítěte. Zpočátku, když nastávající matka pocítila pouze první pohyby plodu (18–20 týdnů), nemusí se pohyby cítit každý den. Od 24 týdnů těhotenství již nastávající matka cítí, jak plod mění polohu, pohybuje rukama a nohama. Motorická aktivita plodu se postupně zvyšuje a jeho vrchol klesá v období od 24. do 32. týdne těhotenství. V této době se stává jedním z ukazatelů normálního vývoje dítěte, dítě začíná „komunikovat“ se svou matkou prostřednictvím pohybů, reagovat na zvuky jejího hlasu a emočního stavu. Od okamžiku „dospívání“, kdy se dítě začalo aktivně pohybovat, „mluví“ se svou matkou, čímž ji informuje o své úzkosti, radosti, potěšení nebo o své pohodě.

Plod je zase velmi citlivý na změny emočního stavu nastávající matky. Například, když je nadšená, obává se o něco, nebo se raduje, může se dítě pohybovat aktivněji nebo naopak, na chvíli se uklidnit. Pohyb plodu se může měnit v počtu a intenzitě i během dne. A to je normální.

4. Pokud není pohyb, dítě může jen spát

Počínaje 24. týdnem těhotenství by se dítě mělo pohybovat v průměru 10-15krát za hodinu. Pokud se dítě necítí během 3-4 hodin, možná spí. V tomto případě nastávající matka musí jíst něco sladkého a ležet na levé straně půl hodiny. Pokud tyto jednoduché kroky nepomohou, měli byste je opakovat znovu po 2-3 hodinách. Pokud se dítě stále necítí dobře - je to příležitost konzultovat s lékařem.

Po 32 týdnech těhotenství se počet pohybů plodu postupně snižuje díky skutečnosti, že dítě vyrůstá, a on prostě nemá dostatek volného místa. Jejich intenzita a síla však zůstávají stejné nebo se zvyšují. To je patrné zejména v době narození.

Okamžitě vyhledejte lékaře, pokud:

 • žádná fetální motorická aktivita po dobu 12 hodin nebo více,
 • plod byl po několik dní příliš aktivní a pak náhle ustoupil,
 • všimnete si pouze vzácných a slabých pohybů plodu (to může být způsobeno nedostatkem kyslíku - fetální hypoxie).

5. Jak spočítat pohyby plodu? 2 speciální testy

Doporučuje se, aby každá nastávající matka zvážila počet pohybů plodu, zejména ve třetím trimestru těhotenství (po 28. týdnu) - během dne by jich mělo být nejméně deset. Pro hodnocení fetální aktivity existují 2 testy fetálních pohybů

• "Počítej do deseti." Na speciální mapě (můžete si ji vzít od svého lékaře nebo vám řekne, jak ji sestavit) si denně poznamenejte počet pohybů plodu, obvykle od 28 týdnů těhotenství. Podstatou testu pohybů plodu je, že nastávající matka spočítá pohyby plodu do 12 hodin, například od 9 do 21 hodin. Pokud plod vykonává méně než 10 pohybů za období? - je to příležitost konzultovat s lékařem vyšetření.

• Existuje další způsob, jak počítat pohyby plodu - Sadowskiho technika. Chová se takto: večer po večeři leží žena na levé straně a zvažuje pohyby plodu. V tomto případě je nutné vzít v úvahu všechny, i ty nejmenší pohyby plodu. Pokud během jedné hodiny dojde k 10 nebo více pohybům plodu, znamená to, že se dítě cítí dobře. Pokud se plod pohyboval méně než 10krát za hodinu, jeho pohyby se počítají pro další hodinu. Večerní čas pro tuto metodu hodnocení nebyl náhodně zvolen. Večer, zvláště po večeři a souvisejícím zvýšení glukózy, je plod nejaktivnější. Pokud je počet pohybů plodu méně než 10krát za 2 hodiny, mělo by se to považovat za známku porušení jeho stavu a další studie.

6. Pohyby plodu mohou být trochu bolestivé.

Někdy pohyby dítěte bolí nastávající matku. V tomto případě musí změnit polohu těla (leží na druhé straně, chodit atd.). Poté by měl nepohodlí projít. Pokud po dlouhou dobu, po dobu několika hodin, zůstanou pohyby plodu bolestivé, nastávající matka by o tom měla rozhodně informovat lékaře, protože to může být známkou problémů během těhotenství (například s oligohydramniemi). Kromě toho si většina nastávajících matek všimne určité bolesti v hypochondrii, zejména ve třetím trimestru těhotenství? - a nejedná se o odchylku od normy, protože děloha se zvedla dostatečně vysoko, aby se dítě již dostalo do těchto oblastí.

7. Nimble baby: Proč jsou pohyby plodu příliš aktivní?

Dítě se může pohybovat příliš aktivně, jak již bylo zmíněno, se změnou emočního stavu nastávající matky, navíc může reagovat na vnější zvuky (přibližně od 20. týdne těhotenství, kdy se formuje naslouchátko a kosti v něm začínají osifikovat, aby vedly zvuk) ) Pokud tedy nastávající matka přijde do bytu, kde probíhá oprava, nebo se bude dívat na film se silnými zvukovými efekty v kině, bude s největší pravděpodobností pociťovat v bříšku docela časté otřesy.

8. Co je vyjádřeno kyslíkovým hladováním plodu?

Obecně se předpokládá, že zvýšená aktivita plodu je známkou nedostatku kyslíku, ale není tomu tak vždy. V počátečních stádiích fetální hypoxie je skutečně zaznamenáno neklidné chování dítěte, které spočívá ve zvýšení rychlosti a zesílení jeho pohybů. Avšak s prodlouženým nebo zvyšujícím se nedostatkem kyslíku pohyby malého chlapce oslabují a mohou se dokonce úplně zastavit. Proto by úzkost měla způsobovat vzácné (méně než 10 denně), slabé pohyby plodu (zejména po 30 týdnech) nebo zvýšenou aktivitu po „klidném období“, což vyžaduje naléhavou konzultaci s lékařem. Pokud má lékař podezření, že je něco v nepořádku, nasměruje budoucí matku na ultrazvuk nebo CT vyšetření (kardiotocografie), pomocí kterého můžete zjistit, proč se dítě takto chová. A pokud to bude nutné, lékař předepíše léčbu pro normalizaci plodu.

Je velmi důležité poslouchat pocity v břiše a všimnout si, jak často a intenzivně se dítě pohybuje. Pak můžete cítit změny v povaze jeho pohybů a včas se poradit s lékařem, abyste se u drobků ujistili, že je všechno v pořádku..

9. Malý „astronaut“ po celou dobu v pohybu

Ve 20. týdnu těhotenství plod činí asi 200? Pohyby denně a mezi 28. a 32. týdnem jejich denní dávka dosáhne 600. Nastávající matka přirozeně necítí všechny pohyby dítěte, ale pouze malou část z nich. Takže po 28 týdnech je frekvence pohybu plodu podle pocitů ženy 4 až 8krát za hodinu, s výjimkou období spánku (3 až 4 hodiny v řadě). Ve třetím trimestru si těhotná žena může všimnout, že dítě má určité cykly spánku a probuzení. Děti jsou obvykle nejaktivnější od 7:00 do 16:00 a období odpočinku se vyskytuje častěji od 4:00 do 9:00..

Devět otázek (a odpovědí) o pohybech plodu během těhotenství

Jak dlouho budu cítit pohyby?

Během prvního těhotenství se to může stát blíže k 20. týdnu. Někdy nastávající maminky začnou pociťovat pohyby již v 16. týdnu prvního těhotenství, a někdy - až ve 24. týdnu. To neznamená, že do této doby se dítě v lůně nepohybuje. Samozřejmě, že tlačí - v podstatě cítí vaše ruce dovnitř, otočí se ze strany na stranu a dokonce i na kotrmelce.

Všechno je individuální (často pocity závisí na postavě těhotné ženy a na které stěně dělohy - přední nebo zadní - placenta je připevněna). První pohyby budou podobné pocitům zvýšené tvorby plynu ve střevě. Někteří říkají, že se cítí jako malá akvarijní ryba uvnitř.

Proč se dítě v děloze vůbec pohybuje??

Protože je živý a reaguje na to, co se děje kolem něj a mimo žaludek. Může začít kopat v reakci na příliš hlasitý zvuk, jasné světlo nebo dokonce na jídlo s příliš intenzivní chutí. Také tam škytají. Při chůzi se plod uklidňuje díky plynulým rytmickým pohybům, takže během procházek děti zřídka vydávají matkám signály z nitra. U žen cvičících jógu a meditaci během těhotenství se děti v žaludcích chovají klidněji.

Kolik šoků bych měl cítit během dne?

Obvykle dítě dělá 15-20 pohybů vnímatelných pro ženu za den, ale nemusíte je cítit všechny - pokud jste něčím vášnivým nebo zaneprázdněným, má tlak šanci zůstat bez povšimnutí. Děti v zásadě spí v lůně - tráví klid v duši 17 hodin denně a usínají v intervalech 40–50 minut. Mnozí si začínají všímat pohybů po jídle, sportu nebo před spaním..

Kdy věnovat pozornost počtu pohybů?

Pokud se dítě vyvíjí normálně, nemůžete s jistotou říci, kolik šoků vám dluží. Stejně jako roste plod, neměli byste si všimnout radikální změny v množství a povaze jeho pohybů. Silné a ostré snížení pohybů může znamenat nedostatek živin a / nebo kyslíku. Proto se poraďte s lékařem, pokud:
- plod nereaguje na vnější podněty, například hladil, ostré zvuky, váš hlas a hlas vašeho partnera
- během dvou dnů jste zaznamenali negativní dynamiku pohybů (jejich počet se snížil nebo úplně zmizel).

Jak v tomto případě spočítat počet pohybů?

Je nutné provádět monitorování. K tomu jezte něco chutného nebo pijte studenou vodu. Posaďte se nebo si lehněte s nohama nahoru. Cukr z jídla a chladu z vody by měl dítě probudit a přimět ho, aby během následujících dvou hodin provedl alespoň deset pohybů. Míchání je považováno za nitroděložní škytavky, třes, ostré plíce, popíjení a lehké tyčinky. V případě, že během sledování dítě provedlo velmi malý počet pohybů, kontaktujte svého lékaře pro další studie - ultrazvuk, doppler nebo CTG.

Co se stane po návštěvě lékaře?

To bude záviset na výsledku studie. Pokud se u dítěte zjistí nedostatek živin nebo kyslíku a gestační věk vám umožní podstoupit císařský řez, doporučujeme vám jít do nemocnice a rozhodnout o operativním porodu..

Říká se však, že po 36. týdnu těhotenství počet pohybů klesá?

Po 36. týdnu se manévrovací prostor zmenší, ale nenarozené dítě zůstává aktivní. Zevnitř se dotkne jeho obličeje a dělohy, táhne pupeční šňůru, snaží se protáhnout, odhalí zadek nebo se vrhne do močového měchýře končetinami. Kromě toho škytavka pokračuje - některé škytavky ovoce každý den přibližně ve stejnou dobu..

Musím každý den počítat chvění?

Pokud těhotenství pokračuje bez rizika a komplikací, nemusíte mít zvláštní deník pohybu. Navíc během dne vám některé z nich budou chybět, jak je uvedeno výše. Pokud však lékař věří, že počet pohybů je pro vás a vaše nenarozené dítě důležitý, zaznamenejte pohyby toho nejlepšího každý den ve stejnou dobu po jídle nebo když je dítě nejaktivnější - například několik hodin před vámi rozhodl se spát.

Je pravda, že styl pohybu hovoří o povaze nenarozeného dítěte?

Doktorka na Johns Hopkins University, Jane DiPietro, provedla studii o vztahu mezi intrauterinní aktivitou a chováním dítěte ve věku jeden a dva roky. Podle výsledků její práce takové spojení zjevně existuje - pohyby plodu v děloze nám mohou říct, jaké bude jeho regulační chování (impulsní kontrola, snížená aktivita, samoregulace), když se narodí.

Jak dlouho těhotná žena obvykle začne pociťovat pohyby plodu?

Prvním zamícháním drobků v matčině lůně je dojemný okamžik, který si celý život pamatuje. Proto všechny nastávající matky čekají s tak netrpělivostí. Otázky týkající se včasnosti nástupu pocitů jsou jednou z nejčastějších. V tomto článku zvážíme, kdy by žena měla začít cítit své dítě.

Jak se dítě pohybuje?

Plod během těhotenství se začne pohybovat mnohem dříve, než si dokáže žena představit. Někdy stále neví o jejím těhotenství a dítě se už začíná hýbat. V 6. týdnu těhotenství, jen dva týdny po začátku zpoždění, může lékař určit první příznaky motorické aktivity, i když se pohybuje pouze prototyp srdečního svalu. Ale dítě se začne pohybovat končetinami do 7 až 8 týdnů těhotenství.

Vzhledem k tomu, že do konce druhého měsíce těhotenství váží dítě ne více než gram a jeho výška není větší než 15 mm, žena nemůže cítit jeho pohyby. Pohyby jsou neuromuskulární povahy a dosud nepatří do kategorie libovolných.

Jak rostete, dítě se během těhotenství aktivněji pohybuje. Do 11. týdne těhotenství může plod plavat v plodové vodě uvnitř močového měchýře, otočí se a již ví, jak se vytlačit ze stěn dělohy, pokud k takovému kontaktu dojde. Dítě je malé a váží ne tolik, že tyto doteky jsou také hmatatelné. Do konce 4 měsíců těhotenství, plod ovládá dobrovolné pohyby, ví, jak se ohýbat a uvolňovat končetiny, může částečně koordinovat své pohyby, například přivést pěst do úst a začít ji sát. V období 18 týdnů je plod dostatečně velký, ale v děloze je spousta místa - bez problémů a překážek se může zhroutit, převrátit, změnit polohu těla několikrát denně.

Hmatatelněji a podstatněji se dítě začne tlačit do 20. týdne. Právě v tomto okamžiku může žena hnutí nejprve cítit. Motorická aktivita je indikátorem životaschopnosti plodu a přispívá k rozvoji mozku, tvorbě reflexů. Jak se gestační věk zvyšuje, pohyby a chvění jsou výraznější, protože dítě v lůně roste a přibývá na váze denně.

Nikdo vám však nedá přesnou odpověď na otázku, kdy očekávat první pohyby, protože to vše závisí na individuální citlivosti a počtu narození a těhotenství, která předcházela tomuto. Načasování nástupu úžasných pocitů během těhotenství je obvykle 16-22 týdnů.

Prvotřídní

Těhotné ženy poprvé zpravidla začínají pociťovat otřesy dítěte později než ženy, které se již staly matkami. Důvody spočívají ve zvláštnostech vnímání - žena, která dříve necítila pohyby, je často nedokáže rozpoznat, dokud nejsou otřesy zcela zřejmé. První pohyby jsou velmi jemné a nenápadné. Zevnitř se cítí jako lehký dotek. Mnozí je srovnávají s dotykem ryb. Ženy je prostě zaměňují s procesy, které se neustále vyskytují ve střevech..

Drtivá většina nastávajících matek tvrdí, že pocítila první pohyby svého dítěte mezi 18 a 21 týdny. Není to tak dávno, kdy ultrazvuk neměl tak široké rozdělení v řízení těhotenství, porodnice-gynekologové považovali načasování výskytu prvních pohybů za „rovník“ těhotenství. Po nich začala druhá polovina těhotenství, která trvala asi dalších 20 týdnů..

Dlouho očekávané břišní vjemy během prvního těhotenství dnes nehrají tak důležitou diagnostickou roli, ale z toho se nestaly méně důležitými. Lékaři se určitě zeptají nastávající matky, zda cítí pohyby svého dítěte, aby lépe kontrolovala proces porodu.

Vícečetné

Během druhého těhotenství nebo následné ženy je mnohem snazší pochopit vaše pocity, žena si nezaměňuje první pohyby s fermentací střevních plynů. Ale nejen zvýšení individuální citlivosti lze vysvětlit dříve než během prvního těhotenství, což je výskyt pocitů.

Svalové stěny dělohy po předchozích těhotenstvích jsou vzdálenější, citlivější, a proto se pohyby začnou cítit dříve. Většina těhotných žen ujišťuje, že cítí své první pohyby 16-18 týdnů a dokonce i dříve.

Co má vliv?

Kromě těhotenství je výskyt zjevných pocitů v žaludku ovlivněn i dalšími faktory, které mohou buď oddálit dlouho očekávaný okamžik, nebo ho přiblížit. Tyto faktory jsou téměř stejné pro všechny ženy, bez ohledu na to, jaké dítě očekávají. Vzhled prvních pohybů závisí na:

 • váha a stavba;
 • umístění a prezentace plodu;
 • umístění placenty;
 • životní styl a činnost budoucí matky.

Jemné a hubené dívky začínají cítit své děti dříve než ženy se širokou pánevem a nadváhou. Centrální nervový systém může přijímat „signály“ z receptorů peritoneálního nervu pro kopy a trhnutí plodu dříve, pokud v břiše neexistuje pevná zásoba tukové tkáně.

Kompletní sada matky nemá vliv na vývoj dítěte a načasování jeho fyzické aktivity. Jen hubené ženy začnou dítě cítit o něco dříve. Pokud je placenta umístěna na zadní stěně dělohy, šance na dřívější rozpoznání pohybů jsou vyšší. Když je „dětské místo“ umístěno na přední stěně, znamená to, že končetiny plodu jsou obráceny uvnitř těla matky, kopy nastanou hlavně ve směru střevních smyček, a proto je žena může později rozpoznat.

Plod, který je umístěn vzhůru nohama, dříve potěší matku pohyby, než děti, které sedí na papeži v pánevní prezentaci. První pohyby dříve začínají cítit ženy, které vedou klidný a měřený životní styl, mají příležitost pro denní odpočinek. Pokud nastávající matka pracuje, zjistí, že během dne se hodně pohybuje, soustředí svou pozornost na něco jiného, ​​takže si nemusí všimnout prvních pohybů.

Takže, při práci a studiu, těhotné ženy se musí soustředit na dítě ve večerních hodinách, když můžete zaujmout vodorovnou polohu těla a relaxovat. Obvykle je to poprvé, kdy člověk pociťuje, na co čekající matka čeká.

Možné problémy

Předem se nestará o starosti: načasování, které se považuje za normální pro stanovení prvních pohybů, má poměrně široké hranice, a proto před 22 týdny není nejmenší důvod vzrušení. Pokud ani po této době žena necítí pohyby dítěte, musí se poradit s lékařem a provést ultrazvukové vyšetření plodu.

Důvody, proč může být dítě méně aktivní, než by mělo být, mohou být docela dost, zde jsou jen nejčastější:

 • hypoxie;
 • zmrazené těhotenství;
 • retardace růstu plodu.

Příliš časté pohyby, stejně jako příliš vzácné, by měly upozornit. Je pravděpodobné, že dítě nemá dostatek kyslíku. Při hypoxii v počátečním stádiu bývají ostré otřesy často pociťovány, bolestivé a děložní.

Při chronické hypoxii se pohyby stávají letargickými a vzácnými. Ve 18-20 týdnech je velmi obtížné se cítit, taková kontrola nad pohyby plodu bude nutná hlavně od 28 týdnů, kdy bude ženě nařízeno počítat počet pohybů dítěte za den.

Rytmické a pulzující otřesy na pravé nebo levé straně mohou znamenat, že dítě škytá. Neublíží to, není to děsivé a nemělo by to nijak rušit ženu, bez ohledu na to, jak dlouho jsou - škytavky jsou docela fyziologické.

Když se pohyby stanou pravidelnými?

Míchání začíná pravidelně kolem 25. týdne těhotenství. Ve stejné době má žena obvykle dobrou představu o tom, jak přesně se dítě nachází v jejím lůně. Je-li hlava dole, jsou pohyby nejčastěji pociťovány ve střední třetině břicha a výše, pokud sedí, mohou se cítit kopy v samém spodku břicha, což někdy způsobuje brnění v pochvě. Od této chvíle děti začnou rázně reagovat na všechno, co se děje matce - dítě kope tvrději, když je žena nervózní a ustaraná.

Po 7-8 měsících těhotenství dítě začne reagovat pohybem na náhlé a ostré zvuky.

Do 28 týdnů nemusíte počítat pohyby dítěte. Bude stačit, pokud si těhotná žena jen denně všimne přítomnosti pohybů a jejich obecné povahy. Mějte na paměti, že každý den není nutný, ale protože v různých dnech může být aktivita dítěte odlišná.

Změny počasí, změny atmosférického tlaku, ročního období a mnohem více ovlivňují aktivitu dítěte. Za slunečného dne bude dítě aktivnější než za oblačného dne, ve skutečnosti jako dospělí. V noci je aktivita ovoce vyšší než během dne. Pokud je máma v dobré náladě, bude dítě aktivnější.

zjištění

Pokud nastal čas na první rozruch a vůbec nic necítíte, zkuste použít několik lidových tipů. Relaxujte častěji a snažte se být v klidu a vyvážení. Ve večerních hodinách, než si lehnete na odpočinek, vypijte sklenici mléka a snězte malý kousek čokolády - sladkosti obvykle aktivují děti.

Chcete-li cítit první pohyby, je nejlepší ležet na zádech. V budoucnu neležte často na zádech, protože s růstem dělohy a plodu může být vena cava sevřena.

Méně porovnejte sebe a své dítě s ostatními ženami, včetně tematických online fór. Všechny ženy jsou různé, tělesné rysy a umístění plodu se liší pro každého, stejně jako individuální prah citlivosti. Proto byste neměli být naštvaní, pokud někdo měl dítě v 16 týdnech rozrušení a v 19 týdnech je váš žaludek velmi tichý. Vše se objeví ve správný čas..

V dalším videu se dozvíte více o pohybech plodu během těhotenství..

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Slyším tě zlato!

První trimestr skončil, embryo se stalo plodem, nastávající matka už prošla nepohodlím toxikózy, obavy z předčasného ukončení těhotenství, setkalo se s jejím dítětem při prvním ultrazvuku. Hlavní otázkou, kterou nyní žena zabírá, je: jak dlouho se dítě začne pohybovat?

Hlavní otázka

Kdy se dítě začne pohybovat v žaludku? To je hlavní otázka druhého trimestru a podle gynekologů se zajímají nejen o těhotné ženy, ale také o ženy, které čekají na přidání do rodiny podruhé a dokonce potřetí. Podle lékařů se otázka „Který měsíc se dítě pohybuje?“ je nejoblíbenější mezi pacienty čekajícími na dítě a sebevědomě odpovídají, že k tomu dochází v pátém měsíci, i když se embryo snaží mnohem rychleji pohybovat v děloze.

Ve skutečnosti mohou být první pohyby zaznamenány již v prvním trimestru, během prvního screeningu, kdy se vytvářejí nervové zakončení a svaly, které jsou zodpovědné za motorickou aktivitu. Další věc je, že činnost nervového systému v této době nelze nazvat koordinovanou a tyto pohyby jsou spíš křeče. Velikost embrya v této době nepřesahuje 4 cm a jeho hmotnost je asi 5 gramů, a proto se volně cítí v děloze naplněné plodovou vodou. Budoucí matka tedy necítí žádné pohyby.

V 11-15 porodnických týdnech je mozek plodu a jeho mozek již prakticky formováno, takže jeho motorická aktivita se stává řádnou - budoucí dítě pohne končetinami, může už sát prst. Ale je stále příliš malý na to, aby těhotná žena cítila tyto pohyby..

Životní hnutí

Kolik týdnů těhotenství se dítě začne pohybovat, aby to žena cítila? Porodnické periody prvních pohybů se pohybují od 16 do 24 týdnů. Během tohoto období dochází k intenzivnímu vývoji budoucího dítěte.

Korespondence gestačního věku a hmotnosti plodu:

Těhotenství, týdnyHmotnost gram
šestnáct100
17140
osmnáct190
devatenáct240
dvacet300
21360
22430
23500
24500

Smysl mateřství

Emoční stav nastávající matky samozřejmě závisí na tom, v jakém týdnu se dítě začne pohybovat. Mnoho žen panikaří, pokud se necítí pohybem plodu včas. Neměli byste to dělat, protože je možné, že se placenta fixovala na přední stěně dělohy - v tomto případě matka pocítí mírné otřesy dítěte později. Pokud žena pracuje, sportuje a vede aktivní životní styl, neposlouchá se tak pečlivě, a proto si okamžitě nevšimne prvních pohybů dítěte. Některé těhotné ženy zaměňují první třes dítěte s peristaltikou vlastního střeva. Přítomnost nebo absence nadváhy ženy hraje velkou roli - tuková vrstva často ztěžuje rozpoznání pohybů plodu. V každém případě, pokud těhotné břicho roste a během vyšetření je slyšet srdeční rytmus, neměli byste se bát..

První druhý třetí…

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat, aby se stalo znatelným? Pokud těhotenství není první, s největší pravděpodobností nastávající matka své dítě „zaslechne“ dříve, protože svaly její dělohy jsou již poněkud napnuté. Druhé těhotenství se tedy projevuje třesem plodu již v 18–19 porodnických týdnech těhotenství.

Proč je důležité znát datum prvního fetálního hnutí? Protože tímto způsobem mohou lékaři vypočítat přibližné datum narození. Pokud je těhotenství první, přidá se k tomuto datu 20 týdnů, pokud je druhé 22. Samozřejmě se jedná o velmi přibližnou metodu, ale lékaři, kteří také berou v úvahu ultrazvuková data a datum poslední menstruace, mohou docela přesně určit, kdy porod začne..

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat: načasování a pocity

Kolik týdnů se dítě začne hýbat a o čem je dlouhá absence aktivity dítěte, nebo naopak jeho příliš časté a silné pohyby, o kterých se mluví. Nejúplnější a nejužitečnější informace pro nastávající matky.

Když se plod začne hýbat

Embryo se začne pohybovat po dobu 8 týdnů. Bez ohledu na to, jak aktivní je, nastávající matka to nebude cítit. Koneckonců, jeho hmotnost je asi 3,5 gramu. První pohyby dítěte jsou slabé, křečovité.

O 12 týdnů roste velikost plodu. Může zaťat pěsti nebo si držet prst do úst. Její motorická aktivita se zvyšuje. Ale žena to stále necítí. Některé těhotné ženy jsou v tuto chvíli zmateny problémy s peristaltikou a prvními pohyby dítěte.

O 16 týdnů má plod rysy obličeje a motorická aktivita se výrazně zvyšuje. Ale jeho velikost ještě neumožňuje ženě cítit chvění v sobě.

Když cítíte první pohyby

Chvění dítěte můžete cítit v 5 měsících těhotenství. Načasování je rozmazané a individuální. Některé ženy pociťují první pohyby během prvního těhotenství po 20 týdnech, jiné o něco dříve nebo o něco později.

Pokud máte zvýšenou citlivost na podkožní tuk, spálíte pohyby dítěte po 16–17 týdnech. Tlusté ženy s velkým množstvím tukové tkáně v břiše pocítí otřesy dítěte o něco později, než je stanovený čas.

Nastávající matky přemýšlejí, kdy se dítě začne pohybovat během 2 těhotenství.

Vývoj plodu nezávisí na tom, jaký druh těhotenství má žena. Při přenášení druhého a následného dítěte může budoucí matka cítit jeho třes po 18 týdnech. Důvodem je skutečnost, že o těchto pocitech již má představy.

Jak vypadají dětské otřesy

Pocity prvního dotyku dítěte uvnitř břicha jsou popsány těhotnými ženami různými způsoby. Jsou subjektivní a částečně závislí na postavě ženy.

Štíhlé ženy označí první míchání jako lehký tlak. Dámy v těle mluví o lehkém doteku, jako by je někdo lechtal s péřem uvnitř.

Pokud shrneme všechny příběhy žen o první hmatatelné aktivitě dítěte, získáme následující srovnání:

 • motýli flutter;
 • opatrné, ale trvalé hladění zevnitř;
 • jako by v žaludku plavala ryba.

Pokud mohou být první otřesy vynechány nebo zaměněny s aktivitou střeva, pak se prodloužením těhotenství se otřesy stanou výraznějšími..

Bližší k 6. měsíci může budoucí otec cítit aktivitu dítěte. Pokud si nejprve bude muset dát ucho do břicha, pak bude stačit položit ruku na břicho jeho ženy..

Proč je důležité si pamatovat přibližné datum pohybů plodu

První hmatatelné pohyby plodu během těhotenství mohou pomoci vypočítat odhadované datum narození. Lékaři proto žádají ženu, aby si vzpomněla na týden, kdy se cítili.

Při porodu prvního dítěte by mělo být do tohoto období přidáno dvacet týdnů. Ve druhém a následujícím - 22.

To samozřejmě není stoprocentní informace. Přesněji povede PDR ultrazvukové vyšetření. Ale i toto datum musí být považováno za podmíněné.

Aktivita dítěte během těhotenství

Po prvních otřesech dítěte mění nastávající matky svůj postoj k poloze. Žena se cítí lépe, jak dítě roste. A samotné pohyby se staly druhem komunikace.

Dítě v matčině žaludku se aktivně obrací, jako by se vznášelo v plodové vodě. Může otočit hlavu, pohnout rukama nebo nohama. Často si dítě hraje s pupeční šňůrou nebo saje prst. A to nejen na rukojeti, ale také na noze.

Někdy, namísto jednotlivých šoků, těhotná žena cítí rytmický pohyb břicha. Primiparous women to může být alarmující. Ale gynekologové ve spěchu ujišťují nastávající matky - dítě v tuto chvíli spolkne plodovou vodu. Na tom není nic nebezpečného..

Vrcholná aktivita dítěte klesá na 25-26 týdnů. Plod se aktivně pohybuje a mění svou polohu. S náhlými šoky reaguje na hlasité nebo nepříjemné zvuky, rozpoznává nejen hlas své matky, ale i další příbuzné.

Proto lékaři doporučují:

 • mluvit více s dítětem;
 • zahrnují pro něj klasickou hudbu;
 • pokuste se vyhnout stresu a konfliktům.

Důležité klima v rodině i v práci.

O 32 týdnů těhotenství aktivita dítěte klesá. Zpravidla zaujme plod v této době polohu, ve které zůstane až do narození.

Proč je důležité sledovat rychlost pohybu dítěte

Gynekologové doporučují, aby po 27 týdnech sledovali pohyby dítěte. Za tímto účelem musí žena dělat poznámky na speciální stránce výměnné karty.

Dynamika aktivity umožňuje lékaři vyhodnotit stav plodu. Při nejmenším podezření na patologii jsou ženě předepsána další vyšetření.

CTG se provádí rutinně po 32 týdnech, ale s poklesem fetální aktivity se předepisuje znovu. Studie zaznamenává pohyby dítěte v břiše a stav svalů dělohy. V některých případech je žena poslána na ultrazvukové vyšetření, aby zjistila, co je spojeno se sníženou motorickou aktivitou dítěte.

Lékař vám řekne, jak často by se dítě mělo pohybovat, aby to matce neznepokojovalo. Podle průměrné normy se má za to, že za 10-15 minut bude dítě provádět 2-3 pohyby. Do půl hodiny byste měli počítat 5-6 tahů. A celých 60 minut - asi 15.

Jedná se o zobecněná data a hodně záleží na individuálních vlastnostech dítěte a matky. Po dobu až 32 týdnů je důležitá pozice, ve které se dítě nachází. Pokud je nasazena na zadní stěnu pobřišnice, nemusí žena po dlouhou dobu cítit své otřesy..

Dítě může spát, takže se necítíte v pohybu. To obvykle naznačuje nepřítomnost tlačení a kopů po dobu 3 po sobě jdoucích hodin.

Pokud však dítě není aktivní déle než 12 hodin, je to příležitost k okamžité konzultaci s lékařem.

Nouzové případy

Z toho, jak se plod pohybuje, můžete pochopit, jak pohodlné je v břiše matky. Ženy často zaznamenaly zvýšenou aktivitu dítěte, když ležely na zádech nebo zaujímaly nepříjemný postoj. V takových chvílích začíná dítě nepohodlí kvůli nedostatku kyslíku nebo živin..

V časných ranních hodinách se nastávající matka často probouzí ze zvýšené aktivity dítěte. A pokud má malou svačinu, uklidňuje se tam.

Ale časté pohyby večer nebo v noci doktoři připisují zvýšenou aktivitu matky během dne. Dítě houpe v žaludku, vyžaduje opakování.

Pochopili jsme normy pohybu plodu během těhotenství a malé odchylky od nich. Podívejme se, kdy je třeba zaznít alarm.

 • Jak již bylo zmíněno, nedostatečná aktivita dítěte ve věku 12 a více hodin vyžaduje naléhavou výzvu k odborníkovi. To může znamenat hypoxii nebo smrt plodu..
 • Pokud je během dne výrazně snížena aktivita dítěte, je nutná lékařská konzultace.

Druhý stav lze určit značkami na speciální stránce výměnné karty. V něm uděláte každé desáté dítě. Je důležité začít to dělat každé ráno ve stejnou dobu..

Pokud je do 10 nebo 12 hodin méně než deset - existuje riziko rozvoje chronické hypoxie.

Nedostatek kyslíku je pro dítě nebezpečný. Může to vést buď k úmrtí plodu, nebo k malformacím. Nervový systém a mozek z toho nejvíce trpí..

Důležitá zvýšená fyzická aktivita, ostré kopy a trhnutí - příznak hypoxie. Nemusí být ignorovány, měli byste se poradit s lékařem.

Závěr

První pohyby dítěte v bříšku jsou nesrovnatelné pocity. Každá těhotná žena na ně čeká se zvláštním strachem. Obvykle se cítí ve 20. týdnu.

Po celé následující období je důležité sledovat aktivitu plodu. Ve skutečnosti je jedinou komunikační příležitostí mezi dítětem a matkou. Proto není třeba ignorovat žádné změny.

Články O Neplodnosti