Hlavní Testy

V jakých fázích těhotenství břicho padne

Jeden ze zajatců blížícího se narození dítěte je oprávněně považován za změnu polohy břicha u těhotné ženy - najednou velmi jasně spadne. Přesné datum PDD samozřejmě nikdo nenapíše, ale ve spojení s dalšími příznaky takový signál naznačuje nutnost „přijmout nízkou počáteční pozici“ a úplnou připravenost k procesu porodu..

Mechanismus snižování břicha - proč k tomu dochází

Všechny procesy v ženském těle, včetně těch, které označují fáze těhotenství a porodu, jsou vyvolány určitou kombinací hormonů. Hladká změna hormonálního pozadí předchází posledním krokům v přípravě na porod. Ke konci těhotenství dominuje v ženském těle relaxin - hormon, který uvolňuje svaly a vazy - malá pánev budoucí matky se pohybuje od sebe a připravuje se na to, aby ji nechal malý, ale skutečný člověk.

V určitém bodě (a to určuje individualitu termínů) se rozměry „průchodu“ stanou schopnými projít pod hlavou plodu a pod gravitací „zapadnou“ do malé pánve a upevní dítě v poloze, kterou již nemůže změnit dříve na světlo. Tělo plodu klesá níže as ním i děloha, její dno. Mimochodem, při nesprávné (nožní) prezentaci se spodní část těla dítěte může také ponořit do malé pánve, ale v tomto případě se to vždy nestane.

Snížení břicha - mechanismus přípravy na porod stanovený přírodou

Má každý kapku břicha

Pravděpodobnost, že se břicho sníží, nebudou-li mít žádné komplikace a těhotenské rysy (úzká pánev, nesprávná prezentace, velký plod, polyhydramnie atd.), Se blíží 100%, ale je třeba mít na paměti, že u některých nastávajících matek dochází k přemístění přímo během porodu, a někdo si ho prostě nevšimne.

Žaludek klesá a při přenášení dvojčat. K tomu dochází, když je hlava jednoho z plodů „zasunuta“ do malé pánve.

Jak dlouho a jak dlouho břicho padá

Načasování přemístění břicha dolů je poměrně vágní (od 2 hodin do 4 týdnů před porodem) a je velmi individuální. Všechno je vysvětleno širokým seznamem faktorů, které k tomu přispívají: je to šířka pánve matky, velikost plodu a rysy (komplikace) těhotenství a přítomnost problémů s hormony atd..

Průměrná doba snižování břicha je dva týdny před porodem, tj. 38 týdnů u primiparů. V mnohonásobném břiše je jako celek umístěn poněkud níže, protože všechny vazy zapojené do procesu byly již nataženy během předchozího těhotenství. A žaludek padne poněkud dříve - ve 34–36 týdnech.

Mám třetí těhotenství, poslední narození bylo před 3 roky, nyní 36 týdnů. Moje břicho je velmi ochablé, dívá se dolů po svém břišním knoflíku a podle mých smyslů, podle toho, jak náhle se moje šaty přestaly tlačit, a moje „těhotné“ šaty se prohýbaly, se zmenšil žaludek. Lékař se jmenuje až po 10 dnech.

1. U vícečetného břicha padá těsně před porodem - jen den, nebo může padnout i několik týdnů před narozením?

2. Mohou tyto změny souviset s únikem vody??

3. Měl bych běžet k lékaři bez čekání na naplánovanou schůzku?

1. To vše je relativní. Nějaký „dřez“, zatímco jiní ne. Jen množství vody začíná klesat, a čím blíže k porodu, tím více. Proto se vytváří pocit poklesu břicha.

2. Pokud neexistují známky úniku vody, pak ne.

Doktorský porodník-gynekolog Berezovskaya E.P..

http://faq.komarovskiy.net/zhivot-umenshilsya-i-opustilsya-v-36-nedel-sleduet-li-obrashhatsya-k-vrachu.html

Čas, během kterého se žaludek pohybuje do nové polohy, je také individuálním okamžikem. Je zde opravdu těžké něco předpovídat - k rychlé nebo pomalé migraci nepřispívají žádné faktory. Může padnout za jednu noc a postupně se pohybovat až o několik dní.

Je možné zjistit PDR podle období břišního prolapsu

Jak vidíte, je nemožné přesně říci, kdy se porod uskuteční. Datum objevení skutečnosti pouze potvrzuje ženě pravdu, již známou na základě gestačního věku - porod se blíží, všechny procesy přípravy na ně začaly.

Jak zjistit, že se žaludek snížil

Všechny známky prolapsu břicha lze rozdělit na pocity a vnější změny..

Pocity zahrnují:

 • úleva při dýchání, trávení, zmizení pálení žáhy - snížené břicho uvolňuje prostor pro dříve utlumené plíce, žaludek a další orgány;
 • nové obtíže ve spodní části těla - zvýšené močení, pocit tlaku na perineum (je obtížné sednout, chodit); změna chůze (stává se jako kachna);
 • snížená pohybová aktivita dítěte - když je jeho hlava pevná, je zbaven možnosti významného pohybu těla, pohybuje pouze pažemi a nohama.

Externí změny jsou k dispozici pro hodnocení nejen samotné ženy, ale i jejích nejbližších:

 • přímá změna polohy břicha - pupek, jako nejvýraznější orientační bod, klesá asi o 5 cm níže (pokud se připravujete předem, můžete označit výšku pupku, například na zárubni dveří);
 • vzhled tvaru pasu mezi hrudníkem a břichem (nejjednodušší kontrolou je umístit vlastní dlaň na toto místo, pokud je umístěno, břicho sníženo);
 • snížení objemu břicha, úbytek na váze - to je zcela normální a dochází k němu v důsledku snížení množství plodové vody;
 • změna chůze (stává se jako kachna);
 • zvýšení počtu strií na břiše.

Umístění břicha často rozlišuje snížené břicho - „dívá se“ dolů

Co dělat, když je detekováno snížení břicha? Naléhavě běžet k lékaři nebo volat sanitku to vůbec nestojí. Stačí o této skutečnosti informovat svého lékaře při příštím jmenování.

Co ovlivňuje závažnost vnějších změn při snižování břicha

Závažnost změn při snižování břicha je samozřejmě výlučně individuálním příznakem. Vliv je uplatňován pouze faktorem přítomnosti nadváhy v matce. U hubených lidí budou změny výraznější..

Dámské recenze

Měl jsem vysoký žaludek, a tak když jsem 35 týdnů klesal, cítil jsem to, předtím jsem nemohl jíst klidně, protože dítě tlačilo na žaludek

Svetlana

https://www.babyblog.ru/community/post/living/1765525

Týdny ve 32–34 padly, přesně si to nepamatuji, lékař přesvědčil, aby počkal alespoň 37 týdnů, porodil následující den po PDD a během prvního těhotenství vůbec neklesl

květek

https://www.u-mama.ru/forum/waiting-baby/pregnancy-and-childbirth/503686/

S druhým dítětem doslova upadl do procesu, kromě toho nedošlo ke kontrakcím, takže lehce usrkl jednou za hodinu a to je vše.

La_bruja

https://www.u-mama.ru/forum/waiting-baby/pregnancy-and-childbirth/503686/

S mým druhým těhotenstvím můj žaludek klesl dva měsíce před porodem, s otevřením malého týdne 2-3 uplynulo. Ale velmi snadno a rychle porodila. Kdybych šel do nemocnice, pak by s největší pravděpodobností zavolali, vypustili vodu během vyšetření atd. Myslím, že by bylo obtížné porodit.

yunna.86

https://www.babyplan.ru/forums/topic/72338-opustilsya-zhivot/

V kombinaci s jinými předchůdci porodu může snížení břicha pomoci nastávající matce alespoň zhruba předpovědět, jak blízko je porod. V každém případě musíte od této chvíle zapnout režim plné pohotovosti.

Jak pochopit, že žaludek padl během těhotenství

Máte otázky ohledně blesku, který se vyskytuje na konci těhotenství??

Ženy často říkají, že dítě „padlo“, ale pokud jste to sami nikdy nezažili, může to vypadat trochu záhadně.

Co je to pád dítěte

„Padající dítě“ se může zdát šokující, pokud s tím nejste obeznámeni. Nakonec každý ví, že byste neměli opustit dítě.

V souvislosti s těhotenstvím je to přírodní jev, který se objevuje na konci třetího trimestru a signalizuje, že se dítě připravuje na narození. Jak pochopit, že břicho sestoupilo během těhotenství: „Pád“ znamená, že hlava dítěte klesá dolů do pánve a je nastavena do polohy nezbytné pro pohyb po porodním kanálu..

Když se břicho během těhotenství snižuje, dítě zabírá méně místa v horní části trupu a vytváří menší stlačení vnitřních orgánů, jako jsou plíce a břicho. Z tohoto důvodu bude pro vás snadnější dýchat a jíst pohodlněji po pádu dítěte..

Kvůli tomuto pocitu se pád dítěte nazývá také rychlý blesk. Vaše dítě pravděpodobně nebude mít znatelné příznaky, zejména pokud k tomu dojde postupně. Jak pochopit, zda žaludek klesl nebo ne přes Lightning - to je to, co si obvykle všimnete po skutečnosti, a ihned poté pochopíte, že se to již stalo.

Břicho upustilo fotografii na obrázek:

Co se stane, když moje dítě spadne

V časných stadiích těhotenství má vaše dítě dostatek prostoru pro pohyb. Pravidelně se točí, otáčejí a převalují.

Jak vaše dítě roste, stává se mu nedostatek prostoru. Stále můžete cítit, že jsou extrémně aktivní - kopání, strečink a dokonce i točení. S tím, jak se vaše dítě zvětšuje a zvětšuje, začíná opustit „místnost“, aby se pohnul. Omezeno na hrudník, vnitřní orgány a samotnou dělohu.

V určitém okamžiku, jak moc před narozením břicho padá. Ke konci těhotenství vaše dítě vstane a zůstane na svém místě. V ideálním případě to bude s hlavou skloněnou, zády k vám.

Jak pochopit, že žaludek padl před porodem: Jakmile je vaše dítě v optimální poloze, může začít klesat do pánve. Přesný bod, kde vaše dítě sedí:

 • hlava dítěte je stále nad pánví.
 • hlava dítěte je v pánvi.
 • hlava dítěte prochází porodním kanálem; dětské koruny

Váš porodník-gynekolog může zkontrolovat, zda vaše dítě podstoupilo vaginální vyšetření, a současně zkontroluje rozšíření a odstranění děložního čípku. Tato vyšetření můžete provést během prenatální návštěvy během posledního měsíce těhotenství nebo pokud máte podezření, že rodíte.

Pokud dítě leží v pánvi, je určeno kostnatými výčnělky, které může lékař nazvat sedací hroty. Pokud je při vyšetřování pacienta vyšetřena hlava z prstů, nemusí být ani v pánvi a mohou být považována za kandidáty. Balloting znamená, že když je dětská hlava stlačena, vyskočí z pánve a z prstů

Pokud je dítě pevně umístěno v pánvi, považuje se za plný úvazek. To je okamžik, kdy se má za to, že vaše dítě se oficiálně „snížilo“.

Kdy čekat, až dítě klesne

Bod těhotenství, v jakém období břicho padá, tj. když vaše dítě padá, dramaticky se liší mezi matkami. Zpravidla dříve v primiparous než v multiparous.

Pokud je to vaše první těhotenství, pak když břicho upadne do těhotných primiparů asi 2-4 týdny před narozením.

Pokud porodíte znovu, nemusí se během třetího trimestru setkat s patrným prolapsem. A nevím, kdy se břicho dostane do těhotné vícečetné. Je běžné, že děti narozené zkušeným matkám čekají, až začnou rodit aktivně.

Můžete zjistit, kdy moje dítě klesne

Bohužel neexistuje žádný návrh, kdy vaše dítě půjde dolů. Kontrakce však pomáhají dítěti ponořit se do pánve a

Ačkoli kontrakce Braxton Hicks nejsou účinné v progresivním porodu, protože nezpůsobují rozšíření vašeho děložního hrdla. Pomáhají pohnout vaše dítě na správné místo. Proto, pokud cítíte kontrakce Braxton Hicks, prostě vím, že jednoduše pomohou vaší děloze „zahřát se“ při porodu. Možná jen pomáhají vašemu dítěti v tom, aby se dostal na místo..

Jak rychle se dítě během těhotenství snižuje

Termín „pád“ zní, jako by byl proces pádu rychlou a náhlou událostí. A i když je možné, že se to stane během několika sekund, je také možné, že se to stane během několika týdnů.

Pro začínající matky, které mohou očekávat, že jejich dítě padne několik týdnů před porodem, mohou zjistit, že jejich dítě postupně sestupuje během každého týdenního předporodního jmenování. U žen, které již dříve porodily, mohou zjistit, že dítě zůstává vysoké a během porodu se úplně dostane do jedné rychlé kontrakce..

Jaké jsou příznaky po pádu dítěte

Možná se vám nepodaří předem předvídat, kdy dojde k úderu blesku, ale všimnete si některých změn a toho, jak se břicho před porodem snižuje:

 • Dýchání může být snazší: může to být nejnápadnější změna. Když se blížíte ke konci těhotenství, může být obtížné se zhluboka nadechnout a dýchání může být snazší, protože dítě vyvíjí tlak na vaše plíce. Když vaše dítě klesne, zmírní tento tlak a umožní vám zhluboka se nadechnout.
 • Možná budete muset častěji močit: když jste si mysleli, že váš močový měchýř nemůže tolerovat, vaše dítě padá a vyvíjí na něj ještě větší tlak. To může vést k častějšímu močení a také ke zvýšení pocitu naléhavosti v případě potřeby. Možná zjistíte, že moč teče, protože na močový měchýř je příliš velký tlak.
 • Můžete jíst víc: i když vaše touhy a chuť k jídlu během těhotenství vás hladují. Protože byl váš žaludek vymačkaný, nemůžete do něj vložit tolik jídla, kolik se vám líbí, takže se budete cítit plně rychleji, než očekáváte. Jakmile vaše dítě padá, můžete si všimnout, že váš žaludek má velkou kapacitu kvůli nízkému tlaku na váš orgán.
 • Můžete mít méně pálení žáhy: pokud trpíte pálením žáhy během těhotenství, můžete se spolehnout na tuto dlouho očekávanou úlevu. Protože poté, co vaše dítě spadne, bude na žaludku méně komprese, kyseliny v žaludku už nebudou mačkat jícen, což pomáhá snižovat frekvenci a závažnost pálení žáhy.
 • Váš žaludek může vypadat znatelně níže: nemusíte si toho všimnout sami - zvláště pokud vaše dítě pomalu klesá. Možná si všimnete, že místo toho, aby ji držel vysoko v žaludku, vaše dítě nyní vypadá mnohem níže.
 • Můžete změnit svou chůzi: vaše těžiště se posune, když jste těhotná, a nesení veškeré této nadváhy není příliš pohodlné. Jak se vaše břicho rozšiřuje, vaše chůze se přirozeně změní. Nízká poloha vašeho dítěte vede ke zvýšenému tlaku v pánevní oblasti, což může být nepříjemné a může způsobit výkyvy..
 • Můžete mít více sekretů: čím více vaše dítě vstoupí do pánve, tím větší tlak začne vyvíjet na děložní čípek. To může vést k oslabení sliznice nebo jednoduše k úplnému zvýšení sekrece z děložního čípku.
 • Může dojít ke zvýšeným kontrakcím: jakmile bude vaše dítě na svém místě, vaše tělo se může začít připravovat na porod. Můžete si všimnout zvýšení počtu bitev v Braxton Hicks - nebo dokonce skutečných bojů, které začínají a končejí, aniž by došlo k tvrdé práci.
 • Možná máte zvýšenou bolest v pánevní oblasti: poté, co se vaše dítě usadilo v pánvi, můžete v této oblasti zaznamenat zvýšení pocitů. Když se začne otevírat, můžete cítit bolest ve středu ochlupení, známé jako dysfunkce ochlupení. Můžete také zažít akutní bolest v děložním čípku, když hlava dítěte stlačí nervy, nebo pokud cítíte další tlak v pánevní oblasti, jako byste drželi bowlingovou kouli mezi nohama. Použití mateřské ortézy vám může pomoci zmírnit bolest..

Je možné zjistit polohu plodu bez ultrazvuku

I když vaše dítě může vstoupit a opustit stanice, jakmile je vaše dítě plně obsazeno, je pravděpodobné, že zůstane na svém místě a bude pokračovat v postupu. To znamená, že byste měli být schopni určit polohu vašeho dítěte - a v ideálním případě bude pro porod na správné pozici..

Ideální pracovní poloha je hlava dole, známá také jako přední poloha hlavy. Pokud vaše dítě stojí před vámi, nazývá se to zadní část hlavy nebo „slunná strana nahoru“. Když cítíte žaludek, dvě snadno rozpoznatelné části těla - hlava a hýždě - ale bohužel se cítí velmi podobné.

Pokud je vaše dítě ve správné poloze, budete se cítit jako první, že se pod žebra dotkne škytavka a šikmá šňůra pod pupkem. Pokud se vaše dítě dívá dozadu, nemusí být váš žaludek tak kulatý a velký a před břichem můžete cítit další hrboly..

Pokud se vaše dítě narovná, to znamená, že padne první do pánevní oblasti, pravděpodobně se budete cítit kopy níže do žaludku nebo se budete cítit nepohodlí a tvrdý hrudek - hlava vašeho dítěte - přímo pod žebra.

Co když moje dítě neklesne

Pokud vaše dítě před porodem neklesne, nebojte se. Mnoho dětí neklesne, dokud nezačnete rodit aktivně.

Někdy však neschopnost jít dolů může znamenat, že vaše dítě ještě není ve správné pozici pro porod. Pokud porod začíná, když vaše dítě není na svém místě, může to znamenat, že vaše předčasné narození může být dlouhé a obtížné, protože vaše tělo se snaží vaše dítě přesunout do správné polohy..

Jak změnit polohu dítěte

Pokud se blížíte ke konci těhotenství a vaše dítě se ještě musí převrátit, můžete podniknout kroky k urychlení procesu..

Ale než uděláte cokoli, abyste se pokusili otočit své dítě, ujistěte se, že lékař potvrdí, že vaše dítě je vzhůru nohama. V opačném případě může být vaše úsilí marné..

A nikdy se nepokoušejte pomoci vašemu dítěti klesnout na 37 týdnů, protože proces vybíjení může vyvíjet další tlak na děložní čípek a stimulovat porod.

Zde je několik věcí, které můžete vyzkoušet:

 • Procházka: Procházka pomáhá vašemu dítěti jemně se otáčet tam a zpět a gravitace může vašemu dítěti pomoci jít dolů do pánve. Ať už to zní jakkoli jednoduše, chůze je jednou z nejlepších věcí, které můžete během těhotenství udělat - pro zdraví, pro stimulaci porodu a pro pomoc při pádu dítěte.
 • Dřepy: dřepy nejen pomáhají otevřít pánev, ale také pomáhají tlačit dítě dále dolů. Když to děláte na konci těhotenství, je nejlepší držet se na židli nebo stole, aby byla zachována rovnováha, protože vaše těžiště může být mírně posunuto.
 • Pelvic Cvičení: Posaďte se na pohovku a roztáhněte si nohy. Při zatlačování břicha na pánev se nakloňte spíše dopředu než dolů. Nikdy se nesnažte natáhnout z dosahu pohybu nebo silně zatlačte na žaludek, ale jen jemně protáhněte a snažte se usnadnit pohyb dítěte dolů.
 • Ruce a kolena: sjeďte na všechny čtyři. Jemný ohyb břicha působí jako houpací síť, aby pomohl zádům dítěte vstoupit do ideální polohy. Jakmile je vaše dítě v lepší poloze, může se snadno ponořit do pánve.

https://youtu.be/JIBGysRtV_w

Závěr

To je vzrušující, když vaše dítě padá, když to signalizuje, že se vše děje během těhotenství, ale to nutně neznamená, který týden břicho klesá a že porod bude brzy. To však znamená, že vaše dítě je mnohem blíž tomu, že je v náručí..

Snížení břicha před porodem

Obsah:

Čím delší je těhotenství, tím častěji a pečlivěji žena naslouchá jejím pocitům a snaží se zachytit alespoň sebemenší známky bezprostředního nástupu porodu. Jedním z těchto zaječů při porodu je snížení výšky dna dělohy, které se obecně nazývá snižování břicha.

Proč břicho klesá

V průběhu těhotenství dochází v ženském těle k významným změnám v hormonálním pozadí. Po dlouhou dobu hraje dominantní roli hormon progesteron, který není za nic nazýván „těhotenský hormon“. Ve třetím trimestru, blíže k porodu, se situace mění: hladina ženského pohlavního hormonu estrogen se začíná výrazně zvyšovat, což způsobuje aktivní přípravu matky a plodu pro nadcházející porodní proces.

informace Vynechání břicha před porodem je primárně spojeno se změnou polohy dítěte. Plod zaujímá pohodlnější polohu a klesá, tlačí předchůdce ke vchodu do malé pánve a tím se připravuje na narození. Z těchto akcí začíná také klesat dno dělohy, a tím pádem žaludek padá.

Když dojde k opomenutí

Neexistují žádná konkrétní data, kdy se břicho před porodem snižuje, protože to je jen relativní znamení a práce může začít kdykoli.

U primiparous žen zpravidla může ke snížení fundusu dělohy dojít 2-4 týdny před nástupem porodu, tj. přibližně za 36-38 týdnů. Je však třeba si uvědomit, že se jedná pouze o průměrnou statistiku, takže žena by se neměla rovnat svým přátelům „v poloze“ a neměla by si dělat starosti, pokud se žaludek později nezměnil. Čas snížení břicha a jeho závažnost závisí na mnoha faktorech:

 1. Počáteční poloha dítěte. V některých případech může dítě ležet i v dřívějším těhotenství docela nízko, výška děložního fundusu v tomto případě nikdy nedosáhne své maximální velikosti, aniž by se zvýšila na úroveň bránice. Při tomto uspořádání nemá plod nikde jinde, a proto nedochází ke snížení výšky dna dělohy a prolapsu žaludku;
 2. Úzké umyvadlo. Pokud má žena anatomicky zúženou pánev, její břicho také neklesne ani nepatrně neklesne. Je to kvůli nesouladu velikosti dříve existující části dítěte a velikosti malé pánve (zvláště vyjádřené s velkými rozměry plodu);
 3. Nedostatečně vyvinuté svaly přední břišní stěny (plod také nemůže fixovat spodní část k pánvi téměř až do samého narození v důsledku nedostatečně vyvinutého břišního tisku).

Pokud má žena druhé narození, dojde k břišnímu prolapsu mnohem později: několik dní nebo těsně před začátkem porodu kvůli oslabení svalů přední břišní stěny.

Příznaky opomenutí

Porodník-gynekolog může během vyšetření přesně určit prolaps břicha měřením výšky děložního fundusu centimetrovou páskou: zpravidla se zmenšuje o 4–5 cm ve srovnání s předchozími indikátory a naopak se zvyšuje břišní obvod.

Kromě toho existuje řada známek, podle nichž může žena sama určovat snížení dělohy:

 1. Zmizení dušnosti a úlevy při dýchání. Ve třetím trimestru, ve 35-36 týdnech, se děloha významně zvětšuje, její dno tlačí na bránici, což velmi komplikuje dýchání. Nastávající matky v této době velmi často stěžují na dušnost, zhoršenou v poloze na zádech, se snížením břicha, tyto příznaky zmizí;
 2. Zmizení pálení žáhy a říhání (také spojené se snížením tlaku dělohy na zažívací systém);
 3. Nepohodlí a bolest v pánevní oblasti. V důsledku tlaku dítěte na pánev může mít žena nepohodlí v podbřišku, těžkost, bolest v pánevních kostech. Pohyby jsou stále obtížnější, zejména to je spojeno se zvedáním dolních končetin;
 4. Rychlé močení. V důsledku tlaku plodu na močový měchýř si žena začíná všimnout rychlého močení a část moči může být zanedbatelná. Kromě toho se v této době může objevit močová inkontinence, zejména při kašli, kýchání, fyzické námaze, takže těhotná žena musí přísně sledovat sexuální hygienu a v případě potřeby používat speciální urologické vycpávky;
 5. Tendence k zácpě. Porušení zákona o vyprázdnění do konce těhotenství je spojeno s tlakem dítěte a dělohy na konečník. Pro prevenci zácpy je důležité, aby nastávající matka normalizovala svou výživu a zcela odstranila produkty, které mají zpevňující účinek. V případě potřeby můžete použít projímadla po konzultaci se svým lékařem (například laktóza);
 6. Vnější změny v břiše (lze si všimnout nejen samotné ženy, ale i jejích příbuzných a přátel);
 7. Změna chůze. Díky tlaku dítěte na pánev se může pohyb ženy výrazně změnit: chůze je obtížná, těhotná žena se začne pohybovat (tzv. „Kachní chůze“);
 8. Poruchy spánku. Za prvé, je to kvůli skutečnosti, že pro ženu je nepříjemné lehnout si a je obtížné si vybrat pózu pro pohodlný spánek.

Možná nebezpečí

Pokud břicho padne před porodem nebo 2-4 týdny před, považuje se to za zcela normální stav, který neohrožuje průběh těhotenství..

nebezpečně Nebezpečný je výhřez břicha dříve než 36 týdnů, protože to naznačuje hrozbu předčasného ukončení těhotenství. V tomto případě se žena často může stěžovat na pocit těžkosti v podbřišku, bolest, zvýšený tón dělohy..

Tento stav je nebezpečný z důvodu předčasné plodnosti plodu a pro udržení těhotenství vyžaduje povinnou hospitalizaci..

Co dělat po snížení břicha

Snížení dolní části dělohy je stále předzvěstí porodu, takže žena by se měla začít připravovat na nadcházející událost:

Kolik času to trvá před narozením?

Žádné z vysoce citlivých zařízení není schopno určit přesný okamžik doručení, chyba ve výpočtech může být 7 nebo více dní. Pro ženu je mnohem spolehlivější poslouchat „signály“ těla a důvěřovat svému tělu. Jedním z nejjistějších příznaků blížícího se porodu je břišní výhřez. Tento proces nastává u nastávajících matek různými způsoby. A abyste pochopili, kolik břicha padá před porodem, musíte zjistit, jak přesně tento proces, přirozený pro organismus budoucí matky, nastane..

Jak břicho klesne před porodem?

Pokud těhotná žena začne cítit, že její břicho táhne a že klesá, může to znamenat, že porod začne brzy. Jakmile se plod začne „připravovat“ na zrození světa a zaujme pozici vhodnou pro sebe, což mu pomůže rychle opustit tělo matky, břicho budoucí matky se začne snižovat a tvrdnout. Žena si může vizuálně všimnout změn, které se v ní odehrávají: pokud její břicho bývalo jako „jablko“, pak po odpovídajících změnách bude jeho tvar připomínat „hrušku“.

Fyziologické změny před porodem jsou také naznačeny nepřímými příznaky:

 • v pánevní oblasti je pravidelně cítit tlak;
 • čas od času se v ochlupení objevuje střelecká bolest;
 • pálení žáhy a říhání zmizí;
 • změny chůze (připomíná „kachna“);
 • zvyšuje se močení;
 • pohyby a aktivita plodu jsou sníženy.

Původní ženy nemusí věnovat pozornost probíhajícím změnám. Pro mnohočetné matky - tento proces naznačuje, že brzy se jejich dítě narodí. Pokud nenastane břišní výhřez, má smysl se poradit s gynekologem.

Jak zjistit, zda máte žaludek dole?

Jednoduchý test pomůže identifikovat změny v těle těhotné ženy..

 • Po dobu 35 týdnů musíte provést první měření: postavte se ke žaludku dveří žaludkem, označte na rameni místo naproti pupku.
 • Taková měření provádějte každé 2-3 dny.
 • Jakmile je značka 10-15 cm (od původní značky), žaludek klesl.

Kolik času to trvá před narozením?

Není možné určit, kdy dojde k prolapsu břicha. Pro každý organismus je toto období jiné. Normálně proces začíná po 36 týdnech. Pokud žaludek upadl a byl na dotek tvrdý, neznamená to, že porod začne zítra nebo pozítří.

Fyziologické změny ovlivňují několik faktorů:

 • Hmotnost těhotné ženy a dítěte (čím větší je hmotnost plodu, tím dříve se břicho sníží).
 • Fyziologický stav ženy (věk, fyzická zdatnost).
 • Anatomická struktura těhotné pánve.
 • Baby pozice.

Nejdůležitějším faktorem určujícím období břišního prolapsu je pořadí dodání. V primiparous, žaludek začne klesat dříve. Tento příznak se v nich může objevit po 36–38 týdnech. U vícečetných změn dochází později, často se tento proces děje pár dní před narozením.

K normálním změnám dochází za 36–38 týdnů (u vícedarých - 38–40 týdnů). U primiparů toto znamení znamená, že porod může začít za 2-4 týdny. Pokud je před 36 týdny pozorována známka předčasného porodu, musí být žena v bezpečí a vyhledat radu u gynekologa. Je naléhavě nutné poradit se s odborníkem, pokud těhotná žena společně s prolapsem břicha začne mít silnou bolest, závratě atd. Uvedené příznaky mohou naznačovat předčasný porod, v takovém případě by měla být žena hospitalizována.

Pokud žaludek před porodem neklesne, nejedná se o odchylku. Tato situace může nastat z několika důvodů:

 • boční prezentace dítěte;
 • velké ovoce;
 • vícenásobné těhotenství;
 • proces opakovaného dodání;
 • anatomicky úzká pánev nebo slabost břišních svalů těhotné ženy.

Pokud se však pracovní doba blíží a žaludek neklesne, doporučuje se ženě poradit se s lékařem. Pouze odborník bude schopen určit, zda určitý fyziologický stav ženy je normou (nebo odchylkou).

Období, kdy se břicho sestupuje, je předzvěstí blížícího se porodu. Od této chvíle by měla být žena připravena k odjezdu do nemocnice.

autor-expert: Natalya Sergeevna Kopteva,
hematolog, specialista na přípravu na porod

A co si myslíš o tom, že bys břicho svíral před porodem, vážení čtenáři? Do komentářů napište své myšlenky a názory!

Kdy přijde porod, když je břicho dole?

Blížící se porod má různé příznaky a jedním z nich je opomenutí břicha. Termín, kdy k tomu dojde, je pro každého individuální. Většina žen, které si všimly příznaku, se začíná obávat a očekávat nadcházející události ze dne na den. Kdy budete muset porodit, je-li váš žaludek snížen, existuje ještě čas nebo může dojít ke kontrakci kdykoli? Tyto otázky se týkají těhotných žen a my se na ně pokusíme odpovědět co nejpodrobněji.

Jak dlouho trvá břišní prolaps??

O tomto tématu neexistují absolutně přesné statistiky. U některých budoucích matek se břicho snižuje na 36 týdnů, u jiných se to může stát na 39 týdnech. Průměrný pokles plodu nastává v průměru po dobu 37–38 týdnů. Malé odchylky v jednom nebo druhém směru tohoto termínu nejsou považovány za patologii. Nejdůležitější věc je, že žena a dítě se cítí dobře.

Břicho klesne na 36-37 týdnů těhotenství.

Proč břicho klesá?

Od asi 36-37 týdnů začnou změny v těle těhotné ženy. V buňkách placenty stoupá hladina hormonu relaxin. V rámci své činnosti dochází k postupnému uvolňování šlach, svalů, pojivových tkání..

Pánevní kosti ženy se začínají postupně lišit, děložní čípek zjemňuje a zkracuje. Břišní svaly, které aktivně podporovaly žaludek po celou dobu, se uvolňují. Dolní dutina dělohy se rozšiřuje, takže hlava dítěte se pohybuje mírně dolů a přiléhá těsně ke dnu. Prsní žlázy se připravují na produkci mléka, ještě více bobtnají. Při stlačení bradavek je kolostrum již vylučováno. Všechny tyto procesy vedou k prolapsu břicha ak určitým změnám v blahu žen..

Znamení vnější a vnitřní

Mnoho těhotných žen neustále sleduje své tělo a pocity. Snížení břicha je doprovázeno nejen vnějšími příznaky, ale také změnou pohody.

Vnější znaky

Vizuálně těhotná nemůže vždy okamžitě zaznamenat změnu polohy břicha. Obvykle ve třetím trimestru se bříško stává tak velkým, že začíná od samotného hrudníku. Když dojde k výhřezu, dlaň se klidně umístí mezi hrudník a žaludek - to je charakteristický znak prenatálních změn..

Je možné si všimnout, že břicho klesá o úroveň pupku - postupně „klesá“. Také některé změny mohou být pozorovány v chodu, to se stává závažnější a záda se naklání silněji. Právě v tomto bodě začíná mnoho těhotných žen při chůzi podporovat spodní část zad rukama, protože to je hlavní zátěž.

Proces snižování břicha lze vidět vizuálně.

Vnitřní značky

Sestupná děloha přestává vyvíjet tlak na hrudník, žaludek. Těhotná žena má pocit, že se snadněji dýchá, dušnost se snížila. Chuť k jídlu se může zvýšit, trávicí proces se zlepšuje, časté říhání, pálení záhy zmizí.

Oteklé nohy se mohou zvětšit před porodem.

Spolu s pozitivními změnami se objevují také ty, které způsobují nepohodlí. Plod, který spočívá silněji na spodní stěně dělohy, také tlačí na močový měchýř: naléhá na toaletu „malým způsobem“ výrazně rychleji.

Pokud je žaludek snížen, může se zvětšit otok nohou. Změněné postavení dítěte někdy tlačí na nervové zakončení, krevní cévy, díky kterému může žena pravidelně zažívat náhlou bolest, bolesti zad a bolesti zad, křeče dolních končetin, brnění, necitlivost. Ve spodní části břicha je silný tlak, plnost. V tom není nic nebezpečného, ​​nepříjemné příznaky úplně zmizí po porodu.

Je důležité to vědět! S opomenutím plodu se u některých těhotných žen mohou vyskytnout falešné kontrakce (Brexton Hicksův syndrom). Jsou téměř bezbolestné, vyskytují se vzácně a nepravidelně, trvají 1-2 minuty. Během takového boje je pociťováno silné napětí dělohy, po kterém následuje relaxace, jako by byl žaludek ztuhlý, pak opět zjemní. Falešné kontrakce nejsou nebezpečné a samy odcházejí.

Dalším důležitým znakem, který může vyděsit mnoho nastávajících matek, je blednutí aktivity dítěte. Žena si všimne, že se dítě začalo pohybovat méně, téměř nekopne, a pomocí ultrazvuku je patrné, že fetální srdce začalo trochu tišší. Jedná se však o zcela normální průběh prenatálního období - dítě má pocit, že brzy bude mít obtížnou „cestu“ a připravuje se na událost..

V prenatálním období se dítě stává méně aktivní.

Břicho dolů - když je čas porodit?

Nyní zvažte nejdůležitější otázku - kolik zbývá před porodem, když se žaludek začal potápět?

Ve skutečnosti je nemožné dát přesnou odpověď, po jaké době by se mělo porod začít.

Na poznámku! Ženy, které očekávají prvorozené, obvykle chodí déle se sníženou bříškou. U nově těhotných žen může porod začít dříve. Ale to se vždy nestane, tělo každého člověka je velmi individuální.

K přirozenému porodu těhotné ženy by mělo dojít mezi 37 a 41 týdny. V průměru od okamžiku prolapsu dělohy začíná proces porodu za 2-3 týdny. Jsou chvíle, kdy žena začne rodit po několika dnech, jak bylo uvedeno, opomenutí, a jsou lidé, kteří chodí další měsíc. Není tedy možné přesně spočítat, jak dlouho se dítě narodí. Existují však náznaky, že narození se má začít.

Od okamžiku spuštění břicha do porodu mohou uplynout 2-3 týdny.

Příznaky blížícího se narození:

 • Velké množství hlenu je vylučováno z pochvy, pravděpodobně s křížovou cestou (výtok sliznice z děložního čípku).
 • Amniotická tekutina listy.
 • Skutečné kontrakce začínají postupně klesajícími intervaly a zvýšenou bolestí.
 • Dítě se přestane pohybovat.
 • Existuje ostré nutkání vyprázdnit střeva.

Jak dlouho čekat po nástupu výše uvedených příznaků před narozením dítěte, je také subjektivní otázkou. U některých žen v porodu trvá porod 18–20 hodin nebo více, zatímco jiné rodí za 3–4 hodiny.

Pokud se objeví nějaké známky, neměla by těhotná žena zůstat doma. Je nutná okamžitá hospitalizace, protože proces porodu již běží.

Vody jsou pryč - je čas do nemocnice.

Pokud břicho neklesne, norma nebo patologie?

V lékařské praxi existují případy, kdy žaludek těhotné ženy neklesl, ale porod začal, jak se očekávalo, včas a se všemi přirozenými příznaky.

Kvůli nesprávné poloze plodu nemusí žaludek klesat v čase.

Důvody, proč nedošlo k včasné změně polohy břicha:

 • Dítě je příliš velké.
 • Těhotná žena má hojnou plodovou vodu.
 • Malposition.
 • Některé nemoci dítěte spojené s deformací lebky a kostí.

Všechny tyto faktory představují určité nebezpečí a proces porodu je často zakončen císařským řezem. Můžeme tedy říci, že pokud břicho neklesne, jedná se o „poplašný zvon“ a existuje riziko komplikovaného porodu.

Rada! Pokud očekáváte dítě, termín pro vypočtené datum narození je již velmi blízký a žaludek nezmění svou polohu, doporučujeme se poradit s pozorujícím lékařem. V některých případech je bezpečnější provést plánovanou císařskou sekci..

Co dělat, když je žaludek dole?

Mnoho budoucích matek, které objevily důležitý příznak, se začínají bát a každý den tráví čekáním na porod. Ale nenechte se zavěsit na tuto značku, naopak, musíte se více uvolnit a odpočívat, protože brzy bude zapotřebí velká zásoba síly.

Co dělat, když je žaludek snížen:

 1. Doporučuje se omezovat fyzickou aktivitu, nevyvíjet náhlé pohyby, v žádném případě zvedat závaží.
 2. Klidná procházka na čerstvém vzduchu pomáhá saturovat krev kyslíkem, takže byste je neměli opustit ani po propuknutí dělohy..
 3. Měli byste připravit vše, co potřebujete k pobytu v nemocnici, a mít po ruce správná telefonní čísla.
 4. Bude dobré, když někdo poblíž může být neustále poblíž.
 5. Není třeba být nervózní a bát se, příroda sama řídí proces porodu a vše je v něm dokonalé. Praxe ukazuje, že čím klidnější je psycho-emoční stav ženy, tím snadnější je narození a dítě se rodí klidnější.

Po snížení břicha nezbývá mnoho času do narození dítěte. Pokud je nemocnice daleko od domova, je bezpečnější jít do ní předem. Nejdůležitější věcí je zůstat klidný a důvěřovat přírodě a lékařům.

Když břicho začíná padat u těhotných žen před porodem

Mnoho těhotných žen, které mají vhodné datum porodu, má zájem o odpověď na otázku - kdy žaludek začíná klesat během těhotenství a co říká tato situace?.

Ve skutečnosti je snižování břicha během těhotenství předzvěstí budoucích porodů, která se mají začít.

Proč břicho sestupuje blíž k narození dítěte

V období těhotenství dítěte dochází k vážným hormonálním změnám v ženském těle, hlavní roli hraje progesteron. Na konci těhotenství se však situace změní - tělo začne aktivně produkovat progesteron (pohlavní hormon), což pomáhá připravit reprodukční systém pro narození dítěte.

U většiny žen se to děje za 9 měsíců, což přímo souvisí se změnou plodu jejich pozice. Plod se postupně pohybuje dolů, tlačí předchůdce do děložního čípku, čímž se připravuje na narození - toto je poloha plodu zvaná prezentace. V důsledku tohoto pohybu lze pozorovat situaci, kdy břicho padá na těhotné primipary, protože dno dělohy klesá.

U žen v práci nejčastěji lékaři identifikují previi hlavy, ve které je hlava plodu v pánvi budoucí matky, zatímco dříve byla umístěna v břišní dutině. Když břicho začne během těhotenství klesat, nastávající matka se začne cítit mnohem lépe než dříve. Důvodem je skutečnost, že se okamžitě uvolní dřívější střeva, uvolní se játra a žaludek. Snížení děložního fundusu však začíná vyvíjet silný tlak na močový měchýř, proto žena často chce používat toaletu.

Co ovlivňuje břišní snížení

Neexistuje žádné definitivní období, kdy se břicho těhotných žen začne potápět před nadcházejícím narozením, protože toto je pouze předzvěst blížícího se porodu, jehož vzhled může být ovlivněn určitými faktory:

 • Počáteční poloha plodu. Někdy dítě dokonce leží nízko na začátku svého vývoje - v tomto případě dno dělohy nedosahuje maximální možné velikosti, na které spočívá proti bránici. V tomto případě plod prostě nemá místo, kde by se mohl pohybovat dolů, takže nastávající matka nedává smysl čekat, až se břicho během těhotenství začne snižovat..
 • Úzké umyvadlo. Pokud má žena od narození úzkou pánev, je nepravděpodobné, že by si všimla doby, kdy se její břicho během těhotenství sníží, protože k tomu buď nedojde, nebo se dítě přesune na krátkou vzdálenost. Tato situace přímo souvisí s nesprávnou velikostí malé pánve, která zcela neodpovídá „parametrům“ dítěte. To je nejvíce patrné, pokud je ovoce velké - více než 3,5 kg.
 • Svaly pobřišnice nejsou dostatečně vyvinuté. Pokud je břišní tisk u ženy špatně vyvinut, plod není schopen proniknout hlavou do pánve matky. V tomto případě klesá břicho těhotné ženy pouze před porodem, kdy první slabé kontrakce začínají u ženy při porodu.

Pozornost! Každá žena by neměla zapomenout, že když se břicho během těhotenství začne snižovat, neznamená to vždy blížící se narození. Porodníci proto doporučují věnovat pozornost dalším, charakterističtějším znakům blížícího se porodu.

Když se břicho těhotné ženy začne snižovat, je žena skutečně ulevena - protože v důsledku toho bude moci normálně odpočívat a získat sílu před nadcházejícím narozením..

Když břicho klesá

Kdy břicho spadne do primiparous těhotných žen? To je jeden z hlavních problémů, které se týkají budoucí matky, která se již podařilo zjistit informace, že opomenutí dělohy je nejcharakterističtější předzvěstí raného porodu. Neměli byste však slepě věřit informacím získaným zvenčí, protože prezentace dítěte je přísně individuální a dítě může zůstat ve své poloze až do začátku porodu..

Na základě lékařských údajů je zřejmé, že břicho u žen často padá 3 týdny před nástupem porodu. Lékaři tvrdí, že v primiparech může být čas sestupu do 14–28 dnů před porodem, tj. Do 36–38 týdnů.

Při opakovaném těhotenství se břicho potápí mnohem později - je to spojeno s oslabenými svaly pobřišnice. Břicho obvykle padne během druhého těhotenství i v dalších letech - prakticky před porodem nebo za několik dní, což ženskému tělu pomůže připravit se na těžký náklad.

Když začne proces prolapsu, hlava dítěte spočívá v malé pánvi, v důsledku čehož je dno dělohy nuceno snížit. Tato situace se vždy děje spontánně, tj. Není ovlivněna rytmem života nastávající matky, jejím zdravotním stavem ani jinými faktory. Když břicho klesne u těhotných žen před porodem, budoucí matka si toho všimne, protože tento jev způsobuje mnoho změn v těle ženy.

Pokud k tomuto procesu došlo ve snu, pak po probuzení bude žena cítit, že je pro ni mnohem snazší vstát z postele, nemá pálení žáhy a její žaludek není plný jídla. Je možné si všimnout snížení postavení děložního pozadí, vzhledem k velikosti břicha, které se snížilo a nyní si můžete snadno připevnit dlaň mezi ni a hrudník..

Pokud břicho během bdělosti začne padat, žena to bude cítit - dítě se může bolestivě a ostře převrátit, přičemž si vezme prezentaci hlavy. Po převratu klesne břicho a bude o něco menší.

Kdy a jak břicho během těhotenství klesá?

Zájemci o odpověď na tuto otázku by si měli uvědomit, že existují situace, kdy se tento jev neobjeví před začátkem bojů. To je pozorováno u žen v porodu, které mají od narození úzkou pánev - v tomto případě potřebuje chirurgickou porodnictví, která se provádí až do doby, kdy hlava spočívá v pánvi matky.

Vzácný nebo mírný prolaps dělohy je také pozorován u pacientů s diagnózou polyhydramnios, takže může být obtížné si tento proces všimnout. Dalším důvodem nevystoupení břicha je vícenásobné těhotenství, ve kterém je dítě vysoké a téměř před nástupem porodu.

Jaké jsou změny v těle

Kdy břicho spadne v druhém těhotenství? Skutečnost, že děložní hrdlo během těhotenství klesne, si může lékař všimnout vyšetřením pacienta ve speciální židli. Je možné stanovit opomenutí pomocí centimetrové pásky, pomocí níž bude při každém vyšetření změřena nastávající matka. Je známo, že když břicho padne během prvního nebo třetího těhotenství atd. výška postavení pohlavních orgánů se snižuje o 4 až 5 cm a obvod břicha se naopak zvyšuje v důsledku aktivního růstu dítěte. Koneckonců je známo, že v posledních měsících těhotenství plod rychle roste, což ovlivňuje obvod břicha matky.

Pozornost! Žena si může během těhotenství všimnout snížení břicha - v tomto případě si všimne některých příznaků, které jí dodají pozitivní a negativní pocity.

Mezi pozitivní patří:

 • Zmizení pálení žáhy a časté říhání po jídle. Vývoj této situace přispívá ke snížení tlaku pohlavních orgánů na zažívací trakt..
 • Reliéf a normalizace dýchání. Během 3. trimestru se děloha výrazně zvětšuje, v důsledku čehož orgán začne vyvíjet silný tlak na bránici - to způsobuje problémy s dýcháním, kterému bohužel nelze zabránit. Když břicho během těhotenství začne padat, uvolní se bránice a usnadní se dýchání.
 • Nepohodlí v žeberech zmizí. Jak se plodová hlava pohybuje dolů, není již schopna se pohybovat, jako předtím, což matce způsobuje nepříjemnosti a bolest v žeberech.

Když padne břicho těhotné ženy a jaké vnější znaky charakterizují tento jev? Při snižování dolní části dělohy si také můžete všimnout vnějších změn, které vidí nejen nastávající matka, ale také její příbuzní. Mezi takové vnější změny patří změna chůze, která je způsobena pohybem plodu dolů. Stává se těžší a těhotná žena se krouží kolem.

Negativní pocity zahrnují:

 • Rychlé močení. Pokud se děloha, která se zvětšovala, používala k vyvíjení tlaku na bránici, nyní tlačí na močové orgány. V důsledku toho chce žena neustále chodit na záchod, i když je močový měchýř mírně naplněný. U těhotné ženy se může vyvinout močová inkontinence, ke které dochází při kašli, smíchu nebo kýchání. Budoucí matka proto musí pečlivě sledovat hygienu pohlavních orgánů, a pokud je to potřeba, je možné použít speciální polštářky ke sběru moči.
 • Výskyt zácpy. Porušení normálního procesu vyprázdnění je způsobeno zvýšeným tlakem na konečník. Chcete-li zabránit výskytu tohoto stavu, můžete přijmout preventivní opatření, která zahrnují normalizaci výživy. K tomu musí nastávající matka opustit používání produktů, které jsou opatřeny fixačním účinkem.
 • Zhoršení kvality spánku. Velké břicho ztěžuje výběr pohodlné pozice pro noční odpočinek. To se stává skutečným problémem pro nastávající matky, což rychle způsobuje nespavost.

Když břicho obvykle padne během druhého těhotenství?

K tomu obvykle dochází těsně před porodem - pokud břicho ženy kleslo dříve než 35 týdnů, měli byste o tom rozhodně informovat lékaře, protože tento jev může být příznakem narušení integrity membrán, ve kterých je plod umístěn, nebo může být začátkem předčasného porodu. V těchto případech si může žena stěžovat na děložní tonus, stejně jako na silnou bolest. Pokud taková situace nastane, musí být těhotná žena naléhavě hospitalizována, aby bylo možné provést terapeutická opatření k zachování porodu drobků..

Co je třeba udělat při snižování břicha

Když břicho během těhotenství upadne, nastávající matka je naplněna optimismem a snaží se před odjezdem do nemocnice všechny záležitosti zopakovat. Spíše chci vařit potřebné věci pro sebe i pro dítě, navštívit kadeřníka atd. Je také nezbytné informovat gynekologa o změnách, ke kterým došlo, což mu pomůže snáze určit datum nezbytné pro hospitalizaci těhotné ženy v nemocnici.

Ve třetím těhotenství, kdy žaludek klesne?

Nastávající matce se zdá, že břišní prolaps během opakovaného porodu nedochází. Ve skutečnosti se to děje, ale velmi nepostřehnutelně. Pro zvýšení aktivního pohybu břicha dolů se doporučuje nastávající matce více se pohybovat. Když dojde ke kontrakcím, musí žena zaujmout svislou polohu, aby bylo pro dítě snazší jít dolů do pánvových kostí.

Stručně řečeno, stojí za zmínku, že tento příznak jasně charakterizuje bezprostřední nástup porodu. Proto by každá žena měla pečlivě sledovat své zdraví a v případě prvních kontrakcí okamžitě vyhledat lékaře.

Články O Neplodnosti