Hlavní Analýzy

Je možné omylem vidět dvojčata na ultrazvuku, kdy bude výsledek nejpřesnější a jaké jsou rozdíly

Čekání na dítě je šťastné období pro rodiče. Mnozí čekají na první ultrazvuk s trepidací, protože to může potvrdit těhotenství, navrhnout pohlaví a zjistit, zda jsou dvojčata na ultrazvuku nebo jedno dítě.

Nejlepší způsob, jak zjistit více těhotenství

Při první návštěvě gynekologa zjistíte, že se děloha zvětší, její velikost nesplňuje termín. To může znamenat vícenásobné těhotenství, ale pouze ultrazvuk pomůže potvrdit dvojčata.

Ultrazvukové vyšetření dvojčat nebo dvojčat se provádí podle konkrétního protokolu. Každý ultrazvuk je navržen tak, aby pečlivě vyhodnotil stav plodu, fungování placenty, krevní oběh, prezentaci.

Jak dlouho lze identifikovat dvojčata?

Jsou-li totožné dvojčata, dochází k oddělení vajíčka od 1. do 13. dne po oplodnění. Neidentická dvojčata se získají oplodněním dvou různých vajec. Kolik embryí v děloze lze určit v raných stádiích, fetální vajíčko je již vidět ve 4. a 5. týdnu (definováno jako tmavá zaoblená formace v děloze).

Žena se zpravidla dozví o počtu dětí při prvním screeningu ve 12 týdnech. Během této doby jejich délka dosáhne 60 mm a každá váží asi 8 g. Na prvním ultrazvuku jsou stanovena rizika, je vypracován podrobný protokol studie.

Uvidíte dvojčata na ultrazvuku v následujícím videu:

Druhy vícenásobného těhotenství

U vícečetného těhotenství se předpokládá zvýšená pozornost lékařů na ženu. Taktika závisí na typu vícenásobného těhotenství a konkrétněji na chorialitě (počet placent).

 1. diamniotický dichorial - každý má svou vlastní placentu a svůj vlastní močový měchýř. V 70% případů nejsou identické.
 2. diamniotic monochorial - jedna placenta pro dva, každá s vlastním močovým měchýřem. Vyskytuje se u 65% těhotenství se stejnými dvojčaty. Při ultrazvukovém skenování po 4–5 týdnech to vypadá jako jediná placentární hmota bez septa.
 3. monoamniotic, monochorial - obyčejná placenta, močový měchýř ve dvou plodech. Vzácný.
 • S diamniotickými dvojitými dvojčaty má každé z dvojčat svůj vlastní potravinový zdroj. S touto formou jsou rizika malformací a úmrtí minimální.
 • U diamniotických monochoriálních dvojčat se někdy jedno z dětí vyvíjí lépe než druhé - vyžaduje pečlivé pozorování. Ve vážných případech vytvářejte laserovou koagulaci (kauterizaci) krevních cév, které přispívají k výtoku krve většímu dítěti.
 • U monoamniotických monochoriálních by měla být vyloučena přítomnost fúzovaných dvojčat. Je to tento typ, který mluví o pozdní separaci, takže existuje riziko anomálií.

Diagnostické chyby

Při použití zastaralého zařízení nemusí být tento postup zobrazen. Lékaři s nedostatečnou kvalifikací nemusí vidět dvojčata, ale je to spíše výjimka. Pokud je první studie ve 2. nebo 3. trimestru, nemusí ultrazvukové vyšetření ukázat všem dětem s vícenásobným těhotenstvím (3 a více).

Jsou případy, kdy studie po 4–5 týdnech ukázala dvě vajíčka plodu a následné studie pouze jedno. To může být způsobeno smrtí embrya nebo vývojem prázdného vajíčka plodu (anembryo).

Nastávající matka by se měla přísně řídit doporučeními lékařů, bude muset přijít na recepci častěji, častěji, aby podstoupila výzkum. Tato taktika vám umožňuje včasně identifikovat a předcházet všem možným komplikacím a vytvářet zdravé děti.

Porod obvykle začíná po 37 nebo 38 týdnech - v důsledku přetížení dělohy začíná porod dříve. Před narozením je indikováno ultrazvukové vyšetření k určení taktiky řízení. Nastávající matka je často hospitalizována v porodnici několik dní před domnělým narozením. V případě potřeby proveďte plánovaný císařský řez.

Jak jste se dozvěděli o dvojčatech? Řekněte nám o svých zkušenostech v komentářích, sdílejte článek. Vše nejlepší.

Příznaky vícenásobného těhotenství v raných stádiích

"Mami, budeš mít dvojčata!" Tato slova gynekologa slyší stále více žen. Počet vícečetných těhotenství neustále roste. Za hlavní důvod se považuje zvýšení počtu párů, které podstupují léčbu neplodnosti a používají umělé početí pomocí IVF. Vícečetné těhotenství (příznaky v raných stádiích) má svá specifika. Proto někdy i bez použití ultrazvuku můžete zjistit, že dvojčata (nebo trojčata) rostou v žaludku. Jaké jsou příznaky vícenásobného těhotenství? Obecně mluvíme o znásobení příznaků doprovázejících těhotenství v singletonu. Nastávající matky očekávají dvojčata nebo trojčata, často si všimnou velmi silné nevolnosti, zvracení, slabosti. Pocity přetrvávají po celý den..

Co je vícenásobné těhotenství??


To je stav, ve kterém se v lůně vyvíjejí a potom se rodí několik plodů. Může to být dvojčata, trojčata atd. Míra porodnosti dvojčat a trojčat je přibližně 1:80, ale počet vícenásobných těhotenství se dnes výrazně zvyšuje díky metodám umělého oplodnění.
Vícečetná těhotenství jsou způsobena geneticky (transmise žen) a rasově (dvojčata se nejčastěji rodí černým a asijským párům). U žen, které dříve porodily dvojčata, se pravděpodobnost opakovaného vícenásobného těhotenství zvyšuje 10krát.

Jak dochází k vícenásobnému těhotenství??


Větší počet plodů je spojen s oplodněním jednoho nebo více vajec jedním nebo více spermiemi. Identická dvojčata jsou výsledkem hnojení jednoho vejce jedním spermatem. Na začátku vývoje se oplodněná buňka nebo embryo rozdělí na 2 části, z nichž se vytvoří 2 samostatné plody. Tato dvojčata jsou stejného pohlaví, mají nápadně podobný vzhled, mají podobné mentální vlastnosti a schopnosti. Dvojčata se vytvářejí oplodněním 2 vajec 2 různými spermiemi. Nemusí být stejného pohlaví, mají určité rozdíly ve fyzických a mentálních kvalitách..

Vícečetné těhotenství


Děloha a anatomické rysy ženy jsou přizpůsobeny vývoji jednoho plodu, proto je mnohočetné těhotenství spojeno s větším zatížením těla a možnými komplikacemi jak pro matku, tak pro plod. Tato těhotenství jsou ohrožena. Při nesení několika plodů je žena náchylnější k toxikóze, potratu, předčasnému porodu, preeklampsii (stav způsobený hypertenzí, charakterizovaný otokem, proteinurií).
Nadměrně zvětšená děloha vede k tlaku na bránici, následným zažívacím potížím, dýchání. Ve 2-3 trimestru se páteř ohýbá a napíná více, což vede k bolesti zad.
Zvýšený tlak dělohy na cévy v pánvi vyvolává edém dolních končetin, vnější genitálie, pánve a také křečové žíly.
Komplikace:

 • anémie;
 • preeklampsie;
 • gestační diabetes;
 • předčasný porod;
 • retardace růstu plodu;
 • placentární narušení;
 • pyelonefritida.

Příznaky


Liší se příznaky vícenásobného těhotenství (když se v děloze vyvinou dvě nebo více plodů) od příznaků porodu jednoho dítěte? Mnoho žen na začátku tohoto období přemýšlí o možnosti vícenásobného těhotenství. Jak ale nezávisle zjistit přítomnost 2 plodů? Lékař je schopen tento stav rozpoznat během ultrazvukové diagnostiky a pravidelných hormonálních testů. Někdy může počet plodů v děloze zůstat nejistý až do porodu, ale taková „překvapení“ se objevují jen zřídka..
A jak dlouho lze stanovit vícenásobné těhotenství? První známky se mohou objevit brzy, na samém začátku porodu dítěte.

U ženy může vícečetná těhotenství způsobit zvýšenou únavu, bolesti zad, častější a intenzivní nevolnost a samozřejmě větší přírůstek na váze..

Citlivost prsou a rychlé močení

Nastávající matky, které očekávají dvojčata, si často stěžují na velmi citlivá prsa od samého začátku těhotenství. To zvětšuje jeho velikost, bradavky halos ztmavnou.
Vzhledem k vysoké hladině hormonů a tlaku plodu se zvyšuje potřeba vyprázdnění močového měchýře dlouho před zpožděním menstruace..

Tělesná hmotnost

Existuje mnoho faktorů, které mohou budoucí matce způsobit nadměrný přírůstek na váze. Většina z nich jsou špatné stravovací návyky. Počet kilogramů, které žena získá, závisí na její výšce, typu těla, hmotnosti před těhotenstvím. Ženy s vícenásobným těhotenstvím v průměru přibývají na váze, než matky očekávají jedno dítě.

Velké břicho


Ženy mají tendenci srovnávat své rostoucí bříško se žaludky jiných těhotných žen. Je vaše břicho zaoblené více, než by mělo být? Možná je to způsobeno několika balíčky vašich oblíbených žetonů jedených mezi záchvaty nevolnosti.
"Opravdu jsem toho tolik snědl?" - myslíte si, že před zrcadlem vyhodnocujete svou rozšiřující se bříško, které bylo v poslední době téměř ploché. I váhy najednou začaly ukazovat mnohem větší váhu... Možná důvod není v čipech, ale ve vícenásobném těhotenství. Pravděpodobnost 1:80! Je to více než 80 těhotenství v naší zemi.
A jak dlouho je v břiše viditelné vícenásobné těhotenství? To je vidět již od 4. měsíce. V tuto chvíli začíná nárůst objemu pasu.

Nadměrná ranní nemoc

Asi polovina všech těhotných žen trpí nějakou formou ranní nemoci. Zatímco některé nastávající matky se často cítí nevolné a intenzivní, jiné zřídka cítí nepohodlí. Přítomnost vícenásobného těhotenství však neznamená významné zvýšení intenzity ranní nemoci.
Mnoho žen, které jsou těhotné s jedním dítětem, zažívá až do hospitalizace závažnou toxikózu. Nevolnost proto není známkou mnohočetného těhotenství..

Časné nebo časté pohyby plodu


V pozdější fázi intenzivnější pohyby v břiše pomáhají odlišit ložisko jednoho dítěte od vývoje v děloze několika dětí. Ženy, které porodily několik dětí, potvrzují, že se cítily velmi intenzivní a téměř konstantní pohyby.

Velmi unavený

Při přenášení několika dětí může žena pociťovat nadměrnou únavu a ospalost. Odborníci zjistili, že nastávající matky dvojčat mají mnohem větší potřebu spánku a odpočinku, protože tělo „živí“ 3 lidi.
Přestože, jak ukazuje monitorování fór budoucích matek, mnoho žen má jedno dítě, které neustále chce spát a spát více než 18 hodin denně.

Predispozice a intuice

Predispozice k vícenásobnému těhotenství v některých rodinách může být zděděna. Naše babičky velmi často někomu prorokují dvojčata, protože jejich příbuzní měli vícečetná těhotenství.
Některé nastávající matky také mluví o intuitivním pocitu očekávání více než jednoho dítěte..

Specializované průzkumy

Výsledky laboratorních testů u žen nesoucích několik dětí se také liší od ostatních. Zejména je hladina hCG u více těhotenství vyšší než klasické testované hodnoty. Zvýšené hladiny jiných hormonů, zejména progesteronu.

Zvýšení hladiny HCG

Jedná se o hormon produkovaný během těhotenství. Míra hCG pro vícečetné těhotenství po týdnech se zvyšuje více než při přepravě jednoho dítěte. Ale ani zvýšená hladina hCG neznamená automaticky vícenásobné těhotenství. K ověření možných příčin vysoké hladiny hCG jsou nutné další studie..

Trvání, týdnyMinimální sazbaMaximální sazba
1-2padesáti340
2-32089740
3-4222063000
4-55120164600
5-646200302000
6-754600466000
7-1141800582000
11-1612280206000
16-219440160 200
21-395400156200

Snížená hladina hCG v raných stádiích je častým příznakem potratu, mrznutí plodu (vyskytuje se z různých důvodů, musíte navštívit lékaře) nebo mimoděložního těhotenství (konkrétní výtok je příznak - krvavý „mazanec“).
Navzdory možnosti vyhodnocení hCG pomocí online kalkulačky je lepší důvěřovat lékaři.

Expresivnější proužky na expresním testu


Účinek všech těhotenských testů je založen na stanovení hladiny hCG hormonu v moči, přičemž počet těhotenství roste denně o několik dní, než když se očekává jedno dítě. Při vyšších hladinách hCG bude testovací proužek silnější. Proto již při testu se můžete dozvědět o počtu plodů plodů.

Abnormální výsledky AFP

Alphafetoprotein (AFP) je protein produkovaný plodem. Vstupuje do mateřské krve. Ve vícečetném těhotenství může být přítomna vysoká míra, podobně jako u hCG.

Plodová dopplerometrie

Fetální srdeční rytmy jsou detekovány pomocí Dopplerova systému v 1. trimestru. Fetální palpitace začínají kolem 5. týdne. Zkušený lékař je schopen detekovat více srdečních rytmů, což určuje možnost vícenásobného těhotenství. Ale i v tomto případě je výsledek smíšený.

Ultrazvuk


Nejspolehlivější metodou pro detekci vícenásobného těhotenství je ultrazvukové vyšetření. Ale včasné provedení může ukázat pouze jedno dítě. V prvním trimestru dosahuje pravděpodobnost detekce vývoje mnohočetného těhotenství 29%, ve druhém a třetím -96%. Někdy existují neuvěřitelné případy detekce během porodu třetího dítěte, nezaznamenané během projekcí..

Konečně

Výhodná doba porodu pro dvojčata je 37–38 týdnů, i když ve většině případů tato těhotenství končí před 37 týdny. Často byly zaznamenány případy předčasného narození dětí (ve 26-37 týdnech). Hlavním problémem předčasně narozených plodů je riziko respiračních a neurologických komplikací. Naproti tomu u dětí narozených po 38 týdnech existuje riziko zhoršení schopnosti nošení placenty při výměně kyslíku a oxidu uhličitého..

Brzy dvojčata

Každá nastávající matka dvojčat nebo trojčat se cítí zvláštně. Je to neuvěřitelný pocit, když víte, že pár malých srdcí bije uvnitř vás.

Dvojčata v časném těhotenství jsou pro zvědavé oči neviditelná. Ale uvnitř matky v této době probíhají nejdůležitější procesy. Tělo ženy je zcela nově uspořádáno pro budoucí děti. A v embryích se tvoří orgány a kostra.

V tomto článku si povíme o tom, jaké jsou příznaky vícenásobného těhotenství před menstruačním zpožděním a jak dvojčata vypadají a cítí se v časném těhotenství.

Příznaky dvojčat v časném těhotenství

Externě se dvojčata v časném těhotenství neliší od jednoho plodu. Ale můžete mít podezření, že přenášíte dvě děti pod srdce v prvním měsíci po početí.

Existuje mnoho příznaků raného těhotenství dvojčat, které to mohou nepřímo naznačovat. Jsou spojeny s pocity matky během těhotenství s dvojčaty. U žen se před opožděnou menstruací mohou objevit příznaky..

Bolest břicha

Jednou z příčin tahových bolestí v podbřišku je tón dělohy. U vícečetného těhotenství je to běžný jev. Koneckonců, děloha je natažena velmi rychle, aby poskytla potřebný prostor pro embrya. Tělo pracuje na své hranice a žena se cítí jako tahání nebo brnění bolesti břicha, jako při menstruaci.

Zácpa

Toto je běžný výskyt u žen v „zajímavém postavení“. Příčinou zácpy je progesteron. Hormon připravuje ženské tělo k početí. A pak vytváří podmínky pro vývoj embryí. Stejný hormon však narušuje pohyblivost střeva, což vede k zácpě. Při přirozeném mnohočetném těhotenství se progesteron produkuje více (na horní hranici normy nebo vyšší). Proto se zácpa vyskytuje častěji.

Pokud je progesteron dvojitý, může to být v normálních mezích, jít podél horní hranice nebo být zvýšeno.

Otok prsu

Progesteron způsobuje změnu mléčných žláz a připravuje je na laktaci. Tento proces začíná od prvního měsíce těhotenství. Žena si všimne, že prsa je nalita nebo bolí. Při zdravém vícenásobném těhotenství je progesteron produkován více, než je obvyklé. Proto se procesy v mléčné žláze vyskytují rychleji. Budoucí matka si může všimnout pocitů na hrudi již v prvním týdnu po početí.

Vývoj dvojčat v prvním trimestru těhotenství

Lékaři začnou odpočítávat těhotenství od prvního dne poslední menstruace. K ovulaci a možnosti početí dochází uprostřed cyklu, tj. Přibližně 8–18 dní, v závislosti na délce cyklu.

První 2 týdny těhotenství - žena není těhotná!

Ukazuje se, že první 2, nebo dokonce 3 týdny, žena není vůbec těhotná. Ačkoli formálně tyto dny jsou také připisovány těhotenství. Tento referenční systém se nazývá porodnický termín. Skutečný věk embryí je o 2 týdny kratší. Ale na celém světě to byl porodnický termín, který byl přijat jako základ. přesný den početí během přirozeného těhotenství nelze ve většině případů spočítat.

Ovulace je okamžik zrání ženského vajíčka. Pouze během ovulace můžete otěhotnět. To se děje kolem středu cyklu. Podívejte se na tabulku a spočítejte požadovaný počet dní od prvního dne vaší poslední menstruace. Například s trváním cyklu 28 dnů dojde k ovulaci ve 12. až 16. den od začátku poslední menstruace.

1-4 týdny

Během ovulace je plně zralé vajíčko připraveno setkat se se spermatem. V některých případech zraje v těle ženy několik vajíček. Každý z nich je potenciálně připraven v budoucnu se změní na plod.

Příroda přišla se dvěma možnostmi původu dvojčat

Existuje další možnost. Vejce je jedna, ale po oplodnění se rozdělí na dvě nebo tři stejné části. Budou se vyvíjet samostatně a stanou se embryi. To se děje v těle ženy s přirozeným pojetím dvojčat nebo trojčat.

Do týdne po soutoku spermatu a vajíčka se budoucí embrya pohybují trubicemi do děložní dutiny. Tam jsou pevné a pokračují ve svém vývoji..

Při IVF žena bere léky, které stimulují vývoj vajíček. Jsou odstraněny a uměle hnojeny. Ve 2-3 týdnech měsíčního cyklu jsou vysazeny zpět k nastávající matce. Uplynou další 2 týdny. A pokud jsou embrya fixována na stěně dělohy, v tuto chvíli začíná skutečné těhotenství.

5-8 týdnů

Ve 2 porodních měsících se embrya aktivně vyvíjejí. Položili všechny vnitřní orgány a nervové buňky.

Úder srdce je slyšet od 5 týdnů

Jedním z prvních, který se objevil, je srdce. Na začátku pátého porodnického týdne se začíná spontánně stahovat. Embrya mají svůj vlastní krevní typ. Svalnatý systém se vyvíjí, děti se již mohou nedobrovolně pohybovat. Do konce 2 měsíců (8 porodního týdne) jsou embrya stále velmi malá, asi 1,5 cm.

9-12 týdnů

Embrya se začínají podobat malým lidem. Hlava roste velmi rychle a zabírá třetinu délky plodu. Mozek se aktivně vyvíjí. Za 1 minutu se v ní vytvoří 2,5 milionu nervových buněk. Než se narodí, bude to 100 miliard.

Od 12. porodnického týdne se plody nazývají plody. Na konci 3 měsíců dorostly děti na 5-6 cm.

Tabulka velikostí plodu v 1 trimestru. V prvních 12 týdnech se dvojčata a trojčata obvykle nezmění za údaj o velikosti.

Zatímco dvojčata, trojčata a dokonce čtyřnásobky jsou v lůně pohodlné. Netuší existenci navzájem. Ale brzy musí děti bojovat o přežití.

V případě dvojčat není tento boj příliš divoký. Každé dítě má svou vlastní placentu a jídlo se dodává zvlášť.

Stejná dvojčata jsou vážnější. Sjednocuje je jedna placenta, která je dodavatelem živin. Zároveň může jedno dítě „jíst kolem“ druhého.

Pro porodníky není neobvyklé stanovit různé termíny pro vývoj plodu. Například jedno dítě je vyvíjeno v poměru. A druhý je o 1-2 týdny pozadu. Pozdní vývojový rozdíl u dvojčat může dosáhnout 4 týdny.

Dvojčata Těhotenství: Brzy ultrazvuk

Při prvním vyšetření za 4-6 týdnů nebude gynekolog schopen určit počet plodů. To lze vidět na ultrazvukovém vyšetření pouze od 8. porodního týdne těhotenství (za předpokladu, že lékař má dobrý přístroj). Do této doby není možné s jistotou říci, zda máte vícečetné těhotenství nebo ne..

Ultrazvuková dvojčata 8 týdnů

Fotografie ultrazvuku dvojčat v časném těhotenství, 8 týdnů

V 8 porodnických týdnech (nebo 6 týdnech od okamžiku početí) se obvykle používá transvaginální ultrazvuková metoda. Zařízení je vloženo dovnitř, aby lépe vidělo embrya. Na monitoru jsou vidět dvě nebo tři tmavé skvrny. Lékař měří délku embryí a stanoví několik srdečních rytmů.

Ultrazvuková dvojčata 12 týdnů

Brzy dvojčata těhotenství foto, 12 týdnů

Ultrazvukové vícenásobné těhotenství, všechny čtyři, 12-13 týdnů

Ve 12-14 týdnech se všechny těhotné ženy podrobí prvnímu screeningu. Ženy čekající na dvojčata nebo trojčata jsou posílány na výzkum co nejdříve. V 10-11 porodnický týden.

Ultrazvuk se provádí skríningovou metodou. To znamená, že přístroj je poháněn žaludkem, aby nedošlo k poškození embryí. V tuto chvíli je již vidět počet placent a fetálních vezikul..

V 10-12 týdnech může lékař určit typ těhotenství:

Dichoric - diamniotic (di-di) - každý plod je ve svém vaku (amnión), každý má svou vlastní samostatnou placentu.

Monochorial - diamniotic (mono-di) - u dětí, jedna placenta celkem. Jsou však od sebe odděleny, protože každé embryo má svůj vlastní močový měchýř.

Monochorial - monoamniotic (mono-mono) - vůbec jedna placenta a jeden močový měchýř. Děti nejsou od sebe odděleny.

Ultrazvuková dvojčata 16 týdnů

Brzy dvojčata, 16 týdnů

Druhý screeningový ultrazvuk se provádí od 18 do 20 týdnů. U vícečetného těhotenství může být ženě předepsána studie již v 16 porodnických týdnech. V tuto chvíli je viditelný sex budoucích dětí.

V prvním trimestru rostou všechna embrya přibližně stejným tempem, aniž by zaostávala za vývojovými standardy. Od 4 měsíců nemusí plod mít dostatek volného místa v matčině žaludku, stejně jako živiny. Proto ve 2. a 3. trimestru těhotenství dvojčata často zaostávají za vývojovými standardy svých vrstevníků.

Při narození dvojčat váží jedno dítě téměř vždy více než jiné. Závisí to na účinnosti placenty, která pomáhala živit každé dítě.

Dvojčata s jednou placentou pro dva se také rodí s různými váhami. Záleží na tom, kdo byl schopen získat více živin od matky během těhotenství..

Ultrazvuková dvojčata v časném těhotenství

Ahoj milí odběratelé! Chcete nějaké novinky? Budete mít dvojčata! Hádejte, z jakých důvodů jsem tomu rozuměl? Tento objev obvykle čeká na ženu při návštěvě gynekologa. Ale můžete to zjistit dříve. Kdy je nejlepší čas na ultrazvukové vyšetření dvojčat v raných fázích? Budoucí matky, brzy si zkontrolujte příznaky a naplánujte si cestu k lékaři.

Příznaky nošení dvojčat

Ultrazvuk je nejspolehlivější metodou pro detekci vícenásobného těhotenství. Kromě něj však existují příznaky, které umožňují podezření na dvojčetné těhotenství. Mohou se projevit několika příznaky najednou a mohou doprovázet vývoj samotného dizygotu. Jaké jsou tyto klinické projevy??

 • Při testu je neobvykle tlustá. Zpravidla je to v počátečních fázích sotva patrné. Jeho tloušťka indikuje přítomnost velkého množství hCG (lidského chorionického gonadotropinu), který se používá k diagnostice těhotenství. Pokud je to více než normální, může mluvit o multiplicitě a vizualizováno tučným pruhem. Krevní test na tento hormon samozřejmě poskytne nejpřesnější výsledek..
 • Sada dalších liber. Zvýšení objemu dělohy a celkového objemu cirkulující krve během vícenásobného těhotenství vyvolává rychlý nárůst tělesné hmotnosti. Znamení je nepřímé. Budoucí matky mají vynikající chuť k jídlu, mohou snadno získat další libry přepravením jednoho dítěte.
 • Toxikóza u těhotných dvojčat je závažnější, únava je výraznější, ale také to není axiom pro každého.
 • Zvětšená děloha ve srovnání s obecně přijímanými hodnotami od její horní části k horní hraně pubis je více než gestační věk, tj. Věk embrya od okamžiku oplodnění. Obvykle to odpovídá gestačnímu věku, ale tady je to trochu dopředu.
 • Míchání, před termínem těhotenství v singletonu (po 15 týdnech). Ale například mám kamarádku, která se necítila její dvojčata až 23 týdnů. Opět, všechny odlišné.
 • Kdo jiný než vy byste měli vědět, co se děje. Prezentace zřídka selže ženám, jsou obdařeny přírodou.

Nejlepší způsob, jak zjistit více těhotenství

Přesné znalosti vám však může poskytnout pouze ultrazvuk. Ultrazvuk je schopen nahlédnout do dělohy a prorazit všechny tkáně. Řekne o tom, co viděl, zobrazením obrazu na obrazovce. Tento postup je bezpečný pro matku a nenarozené dítě. Není marné, v každém trimestru se provádí speciální ultrazvukové vyšetření, aby se nevynechala vrozená malformace dítěte, nepříjemný stav dítěte a jeho intrauterinní smrt.

Ultrazvuk je schopen, odrážející se z různých stran zygoty a potom plodu, vytvořit trojrozměrný obraz. Samostatně ukazuje tkáň bílé kosti, černou amnion (plodovou vodu) a zbytek tkání obarvených šedými tóny. To je možné díky echogenitě - odlišné hustotě studovaných tkání. i nejranější těhotenství je vidět na ultrazvukovém vyšetření, jako malá černá tečka nebo kruh. Ale již v období 6 týdnů je jasně definováno samotné embryo, žloutkový vak a srdeční rytmus ve formě specifického blikání.

Jaké jsou dvojčata?

Mimochodem, kromě rozdělení dvojčat na identické a bizygotické, existuje další gradace do tří typů:

 • má-li každý zygota (embryo) svou vlastní placentu, je ve svých plodových vakech - jedná se o dvojitá diamniotická dvojčata. Takových až 70% mezi dvojčaty s dvojčaty;
 • pokud mají dvojčata dva různé plodové vaky - jedná se o monochorní dvojčata, je vždy totožná;
 • s jedním amniotickým močovým měchýřem a jedním placentou pro dva - jedná se o monochorická monoamniotická dvojčata. Velká rarita. To je někdy velmi obtížné vidět i při ultrazvukovém skenování. Nějaké překvapení při narození.

Někdy se stává, že na prvním ultrazvuku jsou dvojčata zřejmá a potom druhý plod někde zmizí. Toto je norma u 20% vícečetných těhotenství. Druhé dítě se přestane vyvíjet a zmizí. Tento jev se nazývá syndrom zmizelého dvojče. Důvodem je nedostatek výživy a kyslíku pro dva.

Před vynálezem ultrazvuku byla dvojčata nejčastěji diagnostikována v pozdním těhotenství. Nepřímými příznaky nebo obratným prohmatáním břicha. Zkušený lékař slyšel rytmus dvou srdcí. Někdy bylo již při porodu rozpoznáno více narození.

Řízení vícečetného těhotenství je vždy odpovědným úkolem. Pro výběr správné taktiky je sbor dvojčat velmi důležitý. Monochorální těhotenství je nejvýhodnější pro porod přirozeným způsobem, bez komplikací. Ale určit to ve druhém nebo třetím trimestru je obtížné. Twin transfusion syndrome nebo feto-fetal transfusion syndrome.

Nachází se pouze u identických dvojčat s jednou placentou. Nazývá se také feto-fetální transfuzní syndrom (SFTT). Sečteno a podtrženo, je vývoj jednoho plodu na úkor druhého s poruchami oběhu, výskyt hypoxie. Prognóza dárce plodu je nepříznivá.

Kdy můžu jít na ultrazvuková dvojčata?

Ultrazvuk velmi brzy „vidí“ dvojčata. Počínaje 5. týdnem těhotenství v prvním trimestru (moje verze). Mnoho lékařů však raději počká na konečnou diagnózu až 12 týdnů. Pokud během této doby jedno z dvojčat neabsorbuje placentu z důvodu neživotaschopnosti, můžete bezpečně diagnostikovat dvojčata. A matka je lepší se neobtěžovat před tímto termínem. Koneckonců, je to čistá fyziologie, která nepoškodí ani její dítě.

Mimochodem, v tuto dobu (12 týdnů) lze také rozlišit identická dvojčata, která se normálně vyvíjejí. Obecně jsou dvojčata neochotně vizualizována. Staré vybavení nemusí být vůbec zaznamenáno. Proto provádějte 3D nebo 4D ultrazvuk v lékařských centrech vybavených novými moderními zařízeními.

Příznaky dvojčat v raných fázích - charakteristické rysy

Těhotenství, ve kterém žena nese několik plodů pod svým srdcem najednou a současně se vyvíjí, se nazývá vícenásobné.

K takovému těhotenství dochází:

Odrůdy této funkce

Zpravidla jsou nejběžnější dvojčata naproti. Vyskytuje se, když dva vaječníky zrají ve vaječníku nebo vaječníku, které se setkávají se spermatem muže během jednoho pohlavního styku..

Stejný jev je možný v důsledku dvou činů, ale pouze tehdy, když doba mezi nimi nepřesáhne týden. Identická dvojčata mohou mít stejné geny..

Pokud mají takové geny, jsou si navzájem maximálně podobné, ale heterogenní děti budou podobné, pouze pokud se objeví ve stejný den, ale v různých časech. Není tajemstvím, že identická dvojčata mají vždy stejné pohlaví, ale heterogenní děti jsou často heterosexuální.

Možné faktory a predispozice

Existuje mnoho predispozičních faktorů pro vzhled dvojčat:

 • dědičný faktor. Pokud jeden z partnerů ve vztahu měl dvojčata - zvyšuje se pravděpodobnost vícenásobného těhotenství. Projde jednou generací;
 • věk ženy je přes 35 let. Studuje se skutečnost, že čím je dívka starší, tím je pravděpodobnější, že se jí narodí dvojčata;
 • stimulace ovulace. Když je diagnostikována žena s neplodností, lékaři předepisují hormonální léky, které stimulují zrání folikulů. To je pod vlivem těchto drog že několik folikulů může zrát současně;
 • po ukončení používání kombinovaných orálních antikoncepčních prostředků se slabé vaječníky začnou násilně aktivovat, v důsledku čehož syntetizují své vlastní hormony. Z tohoto důvodu může několik vajíček dozrát najednou..

Známky dvojí polohy

Každá žena, která se dozví o své „zajímavé situaci“, chce především vědět, kdo je pod jejím srdcem: dívka, kluk, možná dvojčata nebo dokonce trojice.?

Zvažte, jaké příznaky jsou charakteristické pro těhotenství, pokud má žena dvojčata. K dnešnímu dni se příznaky dvojčat v počátečních fázích dělí na subjektivní a objektivní.

Prvními příznaky těhotenství dvojčat jsou následující.

 1. Počátek toxikózy již v prvních dnech zpoždění je prvním příznakem dvojčat. Tyto zahrnují:
 2. mírné závratě;
 3. pocit nevolnosti;
 4. zvracení
 5. těhotná je velmi podrážděná;
 6. nervozita;
 7. ospalost;
 8. slabost;
 9. může být zaznamenána zvýšená slinění.

Ženy, která je těhotná s dvojčaty, se zpravidla nevyhýbá toxikóze, na rozdíl od těhotenství v singletonu.

 1. Další známkou dvojčat v rané fázi je zřetelný druhý proužek na zkoušce pro stanovení těhotenství, což je patrné již v prvních dnech zpoždění. To vše je způsobeno zvýšenou hladinou hCG v moči, na rozdíl od případu s jedním dítětem.
 2. Zaznamenává se rychlý růst těhotných břichů, který lze vidět vizuálně již po 14 týdnech. Nastávající matka bude přirozeně schopna cítit pohyby dětí dříve než těhotná s jedním dítětem.
 3. Těhotná žena má každý týden rychlý přírůstek hmotnosti v prvním trimestru. Pokud pro dívku čekající na jedno dítě během této doby je považováno za normální získat asi 2 kilogramy, pak pro ženu čekající na dvojčata se hmotnost zdvojnásobí. Tento příznak je také vysvětlen skutečností, že těhotná dvojčata zvyšují hladinu BCC, a proto je zaznamenáno zvýšení hmotnosti.
 4. Zvýšená chuť k jídlu, náhlé výkyvy nálad. Protože v ženském těle dochází k hormonální restrukturalizaci s jakoukoli variantou „zajímavé situace“, žena se proto chová úplně jinak. Tělo nyní „vyžaduje“ 2krát více vitamínů a minerálů, takže chuť k jídlu lze dokonce nazvat „brutální“.

Objektivní příznaky těhotenství dvojčat.

 1. Když je žena vyšetřena gynekologem, je zaznamenána zvýšená děloha, která neodpovídá gestačnímu věku. Zpravidla si to můžete všimnout již od 9. týdne těhotenství.
 2. Po absolvování testů, konkrétně krve na hCG, jsou zaznamenány velmi vysoké hodnoty a na rozdíl od těhotenství v singletonu jsou také patrné skoky v růstu chorionického gonadotropinu. Také v krvi musíte věnovat pozornost hladině železa a hladině AFP (alfa-fetoprotein). Při čekání na dvojčata je hladina železa obvykle velmi nízká, ale hladina ACE proteinu se naopak několikrát zvyšuje.
 3. Dalším objektivním znakem dvojčat je naslouchání rytmu dvou srdcí (Dopplerův systém) a také zkoušení 2 bran s interním porodnickým vyšetřením (již později). Existuje také lékařská chyba, a proto při nejmenším podezření na existenci dvojčat u ženy lékař pošle ultrazvuk.
 4. Ultrazvukové vyšetření je nejspolehlivější způsob, jak zjistit a určit, jaký druh těhotenství má žena, přesnější gestační věk, velikost plodu a všechny patologie, které existují u dvou embryí (pokud existují). A také pomocí této metody je možné určit stejné nebo opačné těhotenství u ženy.

Dvojčata na ultrazvuku lze vidět a určit již ve 4-5 týdnech těhotenství. Stejná dvojčata se zpravidla určují později než dvojčata opačná (ne dříve než 12 týdnů).

Vlastnosti porodu při vícenásobném těhotenství

Nyní je čas mluvit o porodu. Ženy, které mají vícečetné těhotenství, jsou velmi vzácně vidět před datem splatnosti. Například ženy, které budou mít dvojčata, rodí častěji v období 35–36 týdnů.

Pokud je žena těhotná s trojčaty, je tento termín vhodný za 33–34 týdnů a čtvrté narození začíná již za 30–31 týdnů, takže každá žena s více těhotenstvím je hospitalizována 2 týdny před datem údajného porodu..

Jaké činnosti jsou pro ženu v práci nezbytné.

 1. Protože děti z vícečetných těhotenství jsou považovány za předčasné, vyžadují resuscitaci a zvláštní péči;
 2. Způsob porodu při přenášení dvojčat závisí na prezentaci dětí, zejména jednoho z prvních.
 3. Poté se stanoví množství plodové vody a možná nitroděložní hypoxie u kojenců.
 4. Lékaři sledují intenzitu a pravidelnost kontrakcí. Zohledňují se všechna extragenitální (pokud existují) a gynekologická onemocnění, jakož i věk ženy..
 5. Žena se může porodit pouze tehdy, má-li první nebo oba plody hlavovou prezentaci, zatímco stav matky a dětí je uspokojivý. Neméně důležitá je přítomnost pravidelné činnosti počáteční práce.
 6. Císařský řez se provádí s pánevní prezentací plodu a se zjišťováním příčné polohy jednoho nebo obou plodů.
 7. Chirurgické dodání se provádí v přítomnosti intrauterinní hypoxie jednoho nebo obou plodů.

Lze tedy poznamenat, že dnes existuje mnoho způsobů, jak určit pravděpodobnost narození dvojčat, jak lékařských, tak domácích. Člověk musí jen pečlivě poslouchat vaše pocity a navštívit lékaře včas.

O autorovi: Olga Borovikova

Nejpřesnější příznaky a příznaky vícenásobného těhotenství a znamení

Za porod jednoho dítěte se považuje typické těhotenství. V lůně několika plodů však dochází současně.

V různých kulturách se s narozením dvojčat zacházelo odlišně. Ale všude to bylo spojeno s mystikou. Například ve starém Římě a Řecku byla tato událost požehnaným darem Boha..

Multifertilita vytváří zvýšený stres na těle těhotné ženy. Proto tito pacienti vyžadují zvláštní pozorování a pozornost na vývoj kojenců a na blaho nastávající matky.

Polyzygní multifertilita (dvojitá vejce, ne totožná) se vyskytuje v důsledku ovulace a oplodnění několika vajec.

V tomto případě mají plody asi polovinu běžných genetických vlastností, liší se však sadou chromozomů. Vypadají jako obyčejní bratři nebo sestry.

Mimochodem, procesy ovulace a oplodnění probíhají různými způsoby:

 • současné oplodnění - nastává, když ovulace několika vajec z obou vaječníků nebo z jednoho vaječníku;
 • současné oplodnění - nastane, když ovulace pár vajec v jednom folikulu;
 • oplodnění několika vajíček, která dozrála v jednom cyklu, semena různých mužů;
 • koncepce vajíčka v již existujícím těhotenství.

Polyzygní dvojčata se vyvíjejí v oddělených vodních, vlnitých membránách a jejich vlastních placentách.

Monozygotní vícenásobné těhotenství nastává, když se oplodněné vajíčko rozpadne nebo když je počato vícedruhové vajíčko.

Výsledkem je vytvoření dvou nebo více identických, geneticky identických plodů stejného pohlaví. Takové děti se rodí se stejnými rysy obličeje, jsou současně nemocné, mají podobné učební schopnosti.

Mimochodem, psychologie identických dvojčat je považována za velmi zajímavý jev. Vědci prokázali, že mají emoční spojení.

Další klasifikace tohoto typu:

 • pokud je oplodněná buňka rozdělena do dvou během tří dnů po početí, potom bude mít každý plod vlastní placentu a plodovou vodu;
 • pokud k embryonálnímu štěpení došlo od 4 do 8 dnů po početí, embrya se budou vyvíjet na společném místě dítěte se společnou choriální membránou, ale se samostatnými amniotickými dutinami;
 • v důsledku embryonální separace se ve dnech 9-12 vytvoří amniotické, chorionické dutiny a placenta;
 • pozdější dělení vajíčka je extrémně vzácné a vede k tvorbě fúzovaných embryí.

Dvojčata i trojčata jsou polyzygní a monozygotní. Ten může mít jeden plod a identický pár. Více druhů ovoce rozšiřuje počet variací. Například čtyřnásobek může sestávat z neidentických nebo naopak všech identických plodů, jednoho trojitého a jediného ovoce nebo dvou dvojčat.

Proč používat kelp hole během porodu?

A zde se dozvíte o rozdílu mezi PMS a těhotenstvím.

Důležitou roli hraje genetická predispozice k vícenásobnému zrání vajíček. Vícenásobné početí může být také ovlivněno stimulací superovulace určitými léky, které zlepšují produkci několika folikulů ve vaječnících nebo ovlivňují zrání 2 nebo více vajec v jednom folikulu.

Příčinou vícenásobného těhotenství může být etnicita. Ve skutečnosti je u různých etnických skupin četnost narození dvojčat výrazně odlišná.

Nejvyšší míry takové plodnosti jsou zaznamenány v afrických zemích a nejnižší - v Asii. V Americe a Evropě jsou tato čísla průměrná.

A monozygotní dvojčata na světě se rodí se stejnou frekvencí - 3,5 z 1000.

Byly zaznamenány případy, kdy několik dětí současně rostlo v lůně v důsledku anomálií ve vývoji struktury dělohy (forma se dvěma rohy), oplodnění in vitro a po dlouhodobém používání perorálních kontraceptiv (více než šest měsíců).

Pravděpodobnost porodu dvojčat také roste, pokud k těhotenství dojde po 35 letech.

V této sekci https://puziko.online/rody - všechny informace o porodu.

Hlavní znaky

Když jsme se dozvěděli o těhotenství, je těžké odolat a nezeptat se, kdo je v žaludku. Ale kromě pohlaví se někteří rodiče zajímají především o počet dětí, které se vyvíjejí v lůně.

Existuje několik způsobů, jak se dozvědět o opakovaném těhotenství..

Jedním z prvních příznaků vícenásobného těhotenství je tlustý a zřetelný druhý proužek na těhotenském testu..

Tento příznak byl nalezen díky speciálnímu průzkumu mezi matkami dvojčat. Protože vícenásobné těhotenství výrazně zvyšuje hladinu hormonu HcG, můžete ji určit již po dobu 10 dnů.

Dědičnost - pokud ve vaší rodině nebo mezi příbuznými budoucího otce již existovaly případy vícenásobného těhotenství, pravděpodobnost, že budete pokračovat v této rodinné tradici, se výrazně zvyšuje.

Přítomnost několika dětí v lůně je nejčastěji hlášena těhotným gynekologem. I při prvním vyšetření, v počátečním termínu, může lékař vypočítat přibližné datum početí a zaznamenat velikost dělohy přesahující normu.

Podélné vybrání na přední stěně dělohy může naznačovat rozvoj vícenásobného těhotenství. Tvoří se v důsledku toho, že se plody navzájem lepí..

Vodorovná brázda - vyskytuje se na přední stěně dělohy s příčnou polohou plodu.

 • Prohloubení děložního pozadí - díky vyčnívajícím rohům dělohy s několika plody.
 • Porodnické vyšetření palpací určuje 3-4 velké části plodu (2 hlavy a 2 pánevní konce).
 • Pocit pohybů plodu na různých místech a současná palpace částí těla dítěte v různých částech břicha.

Poslech jasného tlukotu srdce na různých místech dělohy. Pokud je detekována oblast, kde nejsou slyšet srdeční zvuky nebo mají nerovnoměrnou frekvenci, je to potvrzení skutečnosti o vícenásobném těhotenství.

 1. Fonoelektrokardiografie - provádí se od 20. týdne těhotenství za účelem registrace srdečních tónů dětí a stanovení přítomnosti dvou nebo více plodů.
 2. Abnormální výsledek testu AFP, který se provádí ve 2. trimestru k detekci abnormalit ve vývoji dítěte.
 3. Vnější příznaky: těžká toxikóza, zvracení, pálení žáhy, otoky, eklampsie, nefropatie, zácpa, žíly, těžká únava, ospalost, dušnost (v důsledku posunu bránice v pozadí dělohy, jejíž velikost přesahuje normu jediného těhotenství).
 4. Také velké břicho nebo jeho dřívější vzhled může naznačovat vícenásobné těhotenství.

Ultrazvuk - určuje vícenásobné těhotenství již za 8–12 týdnů. Chyby v těchto prognózách však nejsou vyloučeny.

Ultrazvukové vyšetření těhotné ženy je nezbytné pro bezpečné zvládnutí těhotenství a normální výsledek porodu. S jeho pomocí je monitorován stav placenty, včas jsou varovány možné komplikace s vícenásobným těhotenstvím, je naplánován optimální porod.

Aby se předešlo ohrožení dětí, měl by pacient navštívit lékaře každých 10 dní a ve třetím trimestru - týdně.

Po 30 týdnech je také nastávající matka povinna podstoupit kardiotocografii a dopplerografii plodů každý týden. Se všemi abnormalitami je těhotná žena hospitalizována.

Pokud máte vícečetné těhotenství, pak buďte pozorně na sebe a své zdraví!

10 časných příznaků vícenásobného těhotenství

Ahoj milí odběratelé! Některé matky vědí, že jsou těhotné se dvěma nebo více dětmi od samého začátku. Možná mají silnou intuici, nebo, pravděpodobně, jsou pod dohledem reprodukčního specialisty. V dnešním článku uvedu hlavní příznaky vícenásobného těhotenství v raných stádiích..

Když se ohlédnu zpět, je pro mě mnoho symptomů zřejmé - hrozná toxikóza, extrémní únava (vše, co jsem chtěl, bylo převalit se na gauč). Po zprávě, že budeme mít dvojčata, jsme s manželem zažili bouři emocí: od hrůzy k štěstí. Pravděpodobnost mnohočetného těhotenství je však tak malá (1 případ z 80).

Podezřelé příznaky

Většina žen najde vícečetné těhotenství až po ultrazvukovém vyšetření. Existuje však způsob, jak zjistit, že přepravujete více než jedno dítě? Ano, můžete tomu porozumět před návštěvou lékaře. Mezi první známky mnohočetného těhotenství patří:

Těžká toxikóza

Nesnášenlivost určitých potravin a pachů doprovází mnoho žen na začátku cesty. Vícečetné těhotenství však zhoršuje příznaky malátnosti, jako je nevolnost a zvracení, ke kterým může dojít po celý den..

Únosnost

Nadměrná únava je častou stížností u žen, které nosí dvojčata, a to jak v raných stádiích, tak v průběhu těhotenství. V jejich těle dochází k silnému hormonálnímu přizpůsobení, takže na každodenní úkoly zbývá tak málo energie.

Neustálý hlad

Dítě roste - to je těžká práce pro tělo, zvláště pokud jsou dvě. Už nejíte pro dva, ale pro tři. Maminky často nevědí o dvojčatech v raných fázích. Nejedí dost a cítí neustálý pocit hladu.

Staré oblečení se nehodí

Přírůstek na váze se může lišit v závislosti na výšce ženy, její postavě, kolik vážila předtím. Při jediném těhotenství matka získá v průměru 1–2 kg. Pokud více, pak to znamená vícenásobné těhotenství nebo nadměrnou konzumaci nezdravého jídla. Pokud máte jasně velké břicho v 8-10 týdnech, pak to znamená přítomnost několika dětí.

Hormony se vymknou z rukou

Protože tělo produkuje hormony ve zvýšeném množství, výkyvy nálad během dvojitého těhotenství mohou být horší než u PMS. Přechod od slz k radosti, od melancholie k akci a zpět za pět minut tedy není neobvyklý.

Zvýšené hladiny lidského chorionického gonadotropinu

Tento hormon rychle roste a dosahuje maxima asi 10 týdnů. Vzhledem k tomu, že hladina hCG je vyšší během vícenásobného těhotenství, objeví se pozitivní test dříve než obvykle a bude to vypadat jako dva tučné pruhy.

Extrémní pálení žáhy a hyperaktivní močový měchýř

Tyto příznaky jsou výraznější, protože dvě děti zabírají více místa než jedno. Navíc děti rostou rychleji, děloha s vícenásobným těhotenstvím vyvíjí ještě větší tlak na žaludek a močový měchýř.

Pár úderů srdce

První slyšení rytmu srdce vašeho dítěte je jednou z nejpamátnějších událostí. Dopplerův detektor pomocí zvukových vln zesiluje fetální srdeční zvuky. Bohužel to není nejúčinnější způsob v raných fázích. Zřetelný srdeční rytmus je obvykle zaznamenán na konci prvního trimestru. A dokonce i to, co se zdá být srdcem druhého dítěte, může být obvyklá ozvěna tlukotu srdce matky. Nebo mohou být děti umístěny v děloze tak blízko sebe, zejména identické, takže jejich rytmy se neliší a sloučí se do jednoho zvuku.

Vysoké výsledky testu alfa fetoproteinů

Testování AFP, známé také jako trojitý screening, se obvykle provádí ve druhém trimestru. Eliminuje rizika vrozených vad u plodu. U dvojčat mají titry tohoto markeru zvýšenou hladinu.

Intuice

Kromě fyzických příznaků mnoho matek hovoří o nevysvětlitelném obavách nebo vágním podezření. Často se vyskytují neobvyklé případy. Jedna budoucí dvojčata zjistila, že všechna vejce, která si koupila na pečení, obsahovala dvojité žloutky. Po několika dnech ultrazvukové vyšetření ukázalo, že čekala dvojčata!

Nejjistější způsob, jak diagnostikovat dvojčata

Předpokládá se, že přesně vidí několik embryí, je to možné pouze pomocí ultrazvuku. Jak dlouho je určeno vícenásobné těhotenství? Tuto skutečnost může odborník vidět za 5-6 týdnů. Zpravidla je však diagnostikována během prvního screeningu ve 12 týdnech.

Ačkoli existují případy, kdy ultrazvuk nezjistil dvojčata (existuje prostě příliš mnoho nosů, aby bylo možné přesně určit, kdo je kdo). Někdy, když jsou dvojčata odhalena velmi brzy (až 10 týdnů), je později nalezeno pouze jedno dítě. Tzv. Syndrom „mizející dvojče“.

Mimochodem, největší vícečetné těhotenství v moderním světě se stalo u 33leté Nadi Suliman v roce 2009. Ona otěhotněla s IVF a porodila osm zdravých dětí. Zajímavé je, že už měla šest dětí. Kniha záznamů zaznamenala deset současně narozených dětí, ale žádné z nich přežilo.

Nyní víte, jak určit vícenásobné těhotenství, a tato zpráva vás nezachytí překvapením, jako jsem já.

Příznaky vícenásobného těhotenství v raných stádiích

Čekání na narození dítěte, těhotenství je štěstí pro budoucí rodiče. Když těhotná žena navštíví lékaře a zjistí, že bude mít více než jedno dítě, ale dvě nebo více, rodina to vnímá jako zázrak, jako dar od nebe..

Co je vícenásobné těhotenství?

Vícečetné těhotenství je ložiskem ne jednoho, ale dvou, tří nebo více plodů v jednom těhotenství. Dvojčata s více pozicemi se nazývají dvojčata, trojčata atd. - v závislosti na počtu plodů.

Je lidskou přirozeností nést a porodit každé dítě. Stává se však, že buňka je rozdělena na části, v nichž se rodí samostatný život. Z těchto divizí se rodí dvojčata.

Několik plodů se tvoří, když se oplodněné vajíčko rozdělí na části, nebo pokud se oplodní dvě, tři nebo více vajec najednou. V prvním případě se mluví o stejných vejcích, ve druhém - o raznoyaytsovoy těhotenství.

Faktory výskytu

Ne každá žena dostala více než jedno dítě v jednom těhotenství. Medicína zvažuje faktory, které ovlivňují možnost vícenásobného porodu:

 • závod,
 • věk,
 • potomek.
 • Rasová příslušnost k africkým národům způsobuje častá dvojčata, zatímco v Asii je tento jev poměrně vzácný..
 • Dědičná predispozice k vícenásobnému těhotenství nutí ženy porodit několik dětí v generaci.
 • Porod také vytváří predispozici k vícenásobnému těhotenství.

Během rutinního vyšetření, poslechu, hmatu nemůže gynekolog s jistotou říct nastávající matce o vícenásobném těhotenství. U těchto metod lze vícenásobné těhotenství určit až od začátku čtvrtého měsíce. V počátečních stádiích není možné jednoznačně říci počet embryí.

Žena však může mít podezření, že přítomnost v jejím lůně není jediným plodem. Existují určité specifické příznaky vícenásobného těhotenství, které se vyskytují brzy.

 • Proužky na zkoušce. Se zpožděním menstruace (i v první den) může těhotenský test prokázat pozitivní výsledek. Ještě před zpožděním, v prvních týdnech po početí, test na jakémkoli testu (ať je to drahý, s citlivostí 10 mIU / ml nebo obvyklý levný) ukazuje dva tučné proužky. Skutečnost je taková, že hormon HcG (hCG) s vícenásobným těhotenstvím se projevuje jasnější, linie v testu jsou zřetelnější.
 • Těhotenství se u většiny žen projevuje především toxikózou. Při vícenásobném těhotenství se ranní nevolnost a zvracení stávají rušivějšími a hojnějšími. To se však děje v 15% případů a je hodnoceno individuálně.
 • Únava, ospalost, bezmocnost straší těhotné ženy od prvního dne. Ale s vícenásobným těhotenstvím se tyto příznaky zesilují a stávají se častějšími. Tělo hází všechny své síly do krmení dvou nebo více dětí, místo jednoho. Proto má žena poruchu, což vede k vyčerpání.
 • Zvýšení břicha, přibývání na váze a rozšíření dělohy jsou příznaky, které se v děloze nevyvíjejí, ale v plodu se vyvíjí několik plodů. Bříško roste rychleji, stává se vyšší než s těhotenstvím v singletonu. V prvním trimestru žena přidá 4-5 kg, za druhý 7-11 kg. To je dvakrát tolik, než během normálního těhotenství.
 • Chvění a pohyby se neobjevují uprostřed těhotenství, ale mnohem dříve. Tento příznak ne vždy vykazuje více embryí. Ale žena chápe, že není sám, jsou stísněné, dostanou se pohodlně.
 • Výsledky spočítání Dopplerových srdečních rytmů v prvním trimestru a AFP testu - ve druhém trimestru ukážou přítomnost ne jednoho, ale několika plodů.
 • Přítomnost několika plodů odráží kůži těhotné ženy, která se najednou potáhne akné. To je výsledek hormonálních emisí..

Ultrazvuk vícenásobného těhotenství

Nejpřesnější způsob, jak zjistit, kolik embryí je v děloze těhotné ženy, je pomocí ultrazvukového vyšetření. Správný výsledek ultrazvuku vícenásobného těhotenství dává za 11-12 týdnů. Ve směru gynekologa se provádí ultrazvuk v 11-12, 18-22 týdnech, a pak každý měsíc nebo častěji - podle indikací.

Vícečetné těhotenství je pro ženu vážnou, často nebezpečnou situací. U tohoto těhotenství se patologie vyskytují častěji než u jednoročního těhotenství. Proto lékař předepisuje další studie, které nemá smysl odmítnout.

 • Pro budoucí matky je užitečné vědět, že embrya jsou od sebe oddělena placentou různými způsoby. Děti jsou umístěny každý ve své placentě nebo v jednom společném, ale s rozděleným nebo společným plodovým prostorem.
 • V různých polohách jsou možné patologie, když se jeden plod vyvíjí na úkor jiného. Kromě toho je možné upnutí nebo kroucení pupeční šňůry. Možná výskyt intrauterinní retardace růstu a dokonce i fetální smrti.
 • Ultrazvuk vám umožňuje sledovat stav plodu, strukturu placenty, celkový stav ženy. Během ultrazvuku lékař vidí abnormality, najde možnosti léčby. Pokud je indikována těhotná žena, lékař pacienta nasměruje k hospitalizaci.

Neustálé sledování průběhu těhotenství vysoce kvalifikovaným gynekologem a včasným ultrazvukem vám umožní včas odhalit a opravit problém..

Vícenásobné týdenní těhotenství

Pojďme se podívat na to, co se vyznačuje vícenásobným těhotenstvím týdně.

Po 5 týdnech zpožděná menstruace. Ultrazvuk vykazuje mnohonásobnou plodnost. Zároveň se úměrně k počtu embryí zvyšuje obsah těhotenského hormonu hCG. Výsledky produkce hCG hormonu ve vícečetném těhotenství jsou dešifrovány podle zvláštní tabulky.

 1. 6-9 týdnů - v plodech jsou položeny systémy a orgány, takže v těchto týdnech je žena opatrná ve všem, včetně sexu.
 2. Po 10-11 týdnech roste bříško rychleji, děti se začnou pohybovat.
 3. Ve 12. týdnu ultrazvukové vyšetření ukáže, kolik dětí se narodí.
 4. 13-15 týdnů - rychlý růst ovoce začíná, větší pozornost by měla být věnována dobré výživě.
 5. Ve 16-20 týdnech je předepsáno podstoupit AFP, hCG studie.
 6. 20. - 25. týden - je těžší nosit žaludek, problémy mohou začít a někdy je třeba je udržovat.
 7. Ve 25-27 týdnech - příprava na porod.
 8. 27. - 28. týden - doporučuje se s sebou nosit výměnu, mateřská dovolená je přidělena na 28 týdnů.

Od 28 týdnů těhotná žena chodí do nemocnice pod neustálým dohledem lékařů a porodníků. V této době je provedeno ultrazvukové vyšetření, jsou provedeny testy, vyhodnocen stav plodu a matky a možnost nezávislého porodu. Císařským řezem je však povoleno přibližně 70% vícečetných porodů.

Porodit a porodit jedno dítě, ale dvě, tři nebo více najednou, je pro matku tělo vážnou fyzickou a morální zátěží. Takové těhotenství je mnohem těžší než obvykle - jednoplodé.

Těhotná rodina má proto zvláštní odpovědnost za zdraví a stav nastávající matky. Každá těhotná žena potřebuje podporu, pomoc, péči, lásku.

A s vícenásobným těhotenstvím je rodinná pomoc zcela na nezaplacení.

Příznaky vícenásobného těhotenství

Dvojčata se rodí dost často. Přibližně 1,5% všech těhotenství je mnohočetných. Nastávající matky se vždy chtějí dozvědět o svém dítěti co nejvíce a co nejdříve. Jak zjistit, že se v bříšku neusadilo ani jedno dítě, ale dvě?

Jak dlouho cítíš známky dvojčat? V tomto ohledu existuje několik lékařských doporučení a mnoho tipů od zkušených matek. Existují lidové známky těhotenství dvojčat.

Jak dlouho lze obvykle určit?

Počáteční příznaky dvojčat, stejně jako u běžného těhotenství, jsou velmi individuální. Někdo cítí „zajímavou situaci“ téměř okamžitě po početí, a to i před nástupem menstruace, a někdo rozumí pouze v porodním sále.

To je samozřejmě extrémy. V XXI století se žena dozví o jejím těhotenství ve většině případů ve 2-3 dny zpoždění menstruace, když dělá těhotenský test.

Je to možné bez ultrazvuku doma?

Můžete samostatně určit těhotenství doma. S moderními testy je to snadné a jednoduché. Ale jak rozpoznat dvojčata a je to dokonce možné v raných fázích?

Existuje několik bodů, kterými můžeme předpokládat dvě nebo více embryí. Čím delší je těhotenství, tím výraznější jsou příznaky vícenásobného těhotenství. Dostatečně jasné příznaky doma lze rozpoznat pouze v případě, že termín prvního ultrazvuku již uplynul (po 20 týdnech).

Moje zkušenost

Řeknu vám, jak jsem podezřelá dvojčata.

Když plánuji těhotenství, četl jsem hodně o jejích prvních známkách. A v několika případech jsem na grafu bazální teploty narazil na informace o implantačním krvácení a implantační depresi.

To znamená, že během implantace:

 • bazální teplota klesá po dobu 1 dne a poté stoupá;
 • když je embryo zavedeno do děložní stěny, uvolní se trochu šarlatové krve, jako na začátku menstruace.

Moje odpovídající deprese byly v grafu vidět dvakrát, plus červená krev ode mě vyčnívala po dobu 2 dnů. To je, nejprve, pak tam byl takzvaný mírný „mazanina“, a pak červená krev znovu. A poté už nedošlo k žádnému propuštění.

Graf vypadal takto (byl to on, těhotná):

Ale abych nebyl rozrušený, přestal jsem měřit BT (protože jsem si myslel, že taková krev po dobu 4-5 dní je nějakým atypickým a nepříznivým znamením).

Jednoduše jsem odjel myšlenky dvojčat, protože jsem neohrozil vícenásobné těhotenství

Pokud tedy budete udržovat graf bazální teploty po dobu několika měsíců, můžete mít také možnost vidět podobné příznaky v sobě a předpokládat, že těhotenství bude vícečetné.

Časné příznaky

Existuje několik známek, které naznačují dvě děti.

Před zpožděním menstruace

Před zpožděním menstruace je obtížné určit nejen dvojčata, ale i samotné těhotenství. Zde přichází do popředí intuice, předtucha, dokonce i prorocké sny.

U některých žen však dvojitý těhotenský test dává dva proužky před prvním dnem následujícího menstruačního cyklu. Ve výjimečných případech - v prvním týdnu těhotenství.

Podívejte se na můj rozvrh - testy začaly mírně vyblednout 27. den menstruačního cyklu a 29. až 30. den byl druhý pruh již jasně viditelný.

Pokud těhotenství není první, může žena pociťovat nějaké rozdíly oproti předchozímu. Někteří dokonce před zpožděním cítí, že děloha roste a stává se pružnější (jako tenisový míček).

Nevolnost

Těhotná dvojčata často trpí těžkou toxikózou. To jsou opět volitelné známky nošení dvojčat.

Měli byste být připraveni na dvojčata, pokud:

 • těžká nevolnost;
 • toxikóza začala brzy (až 8 týdnů);
 • Nemocný celý den
 • toxikóza není lékařsky odstraněna.

Začal jsem se cítit velmi špatně už 3. den po stanovení těhotenství. Všechno trvalo celý den a až 20 týdnů těhotenství.

Jasný proužek na zkoušce

Těhotenský test ukazuje jasný a jasný pruh v prvních dnech zpoždění. Během tohoto období je pruh bledý nebo mírně rozmazaný..

Během těhotenství lze dvojčata vidět velmi dobře, podle intenzity zbarvení je to jako první test. Je to způsobeno zvýšenou hladinou chorionického gonadotropinu - hormonu produkovaného plodem.

Takto vypadala dynamika těhotenství na testech. 10 DPO - pouze 27denní cyklus.

Další známky těhotenství dvojčat

Později se objevují další známky vícenásobného těhotenství.

Rychlý růst břicha

S dvojnásobkem roste žaludek rychleji než s těhotenstvím v singletonu. Ještě před návštěvou gynekologa si mnoho matek myslí, že jejich břicho je velmi velké. Navíc to nemusí být viditelné okem, na úrovni pocitů.

Pokud je co porovnat, pak některé ženy říkají, že velikost břicha je 2-4 týdny před předchozím těhotenstvím.

U tenkých matek je bříško vidět od 5 do 6 týdnů, za 10 - 12 týdnů je již velmi viditelné.

Takže můj žaludek se podíval na 12 týdnů (ležící na zádech)

Tyto vnější známky mnohočetného těhotenství jsou zvláště výrazné v druhé polovině těhotenství. V porodnictví byl nazýván „příznakem skoku“..

Na poznámku! Nastávající matky dvojčat musí nosit obvaz pro těhotné ženy. Uvolňuje dolní část zad a nedovoluje břišním svalům natahovat se.

Přibývání na váze

Žaludek roste, děti rostou. Máma přibírá na váze v průměru o 4 - 5 kg více než v případě těhotenství v singletonu.

Všechno je však individuální a závisí především na výživě a fyzické aktivitě..

Velký přírůstek na váze je nežádoucí, takže matky dvojčat to musí zvlášť sledovat, nepřebíjet se, více se pohybovat.

Míchání

Následující je docela charakteristické, byť subjektivně. Pokud existuje těhotenství dvojčat, matka pociťuje známky pohybu plodu o 2 týdny dříve, než je obvyklé.

V průměru v prvním těhotenství žena pociťuje pohyby po 18–20 týdnech a ve druhém po 16–18 letech. Některé matky během druhého a následujícího těhotenství hovoří o období 10 - 12 týdnů.

Zpočátku se cítí jedno dítě a po několika týdnech se k němu připojí další dítě. Důvodem je umístění plodu v děloze..

Jak dvojčata rostou, jejich pohyby se stávají aktivnějšími. Soutěží o nejlepší pozici v děloze, tlačí se navzájem, zakrývají se rukama - to pro matku vytváří další pocity. Proto bude více pohybů než v případě těhotenství v singletonu.

Mnoho žen také poznamenává, že k časným pohybům dochází v různých částech břicha, což je pro jedno dítě neobvyklé. V pozdějších fázích děti strčí maminku různými směry a protáhnou si žaludek.

To je zajímavé! Dvojčata mohou mít jiný temperament. Jeden bude tlačit tvrdě a často, zatímco druhý je tichý, stěží znatelný. Tyto rozdíly umožňují mamince určit, kdo je kde..

Velmi unavený

Těhotné ženy často chtějí hodně spát, jsou velmi unavené. Prudký pokles síly v prvním měsíci těhotenství může být předzvěstí dvojčat. Obzvláště pokud během předchozích těhotenství tomu tak nebylo.

Sama bych neřekla, že jsem se v prvních týdnech cítila unavená. Všechno bylo jako obvykle, s výjimkou toxikózy.

Vyrážka

Při vícenásobném těhotenství jsou hormonální změny výraznější, zátěž jater je vyšší. Proto více kožních problémů.

Vyrážka na obličeji, věkové skvrny na obličeji a rukou, zarudnutí - to je jeden z možných příznaků dvojčat s ložiskem.

Kůže se stává suchou, špatně hydratovanou.

Ochutnejte změny

Změna chuti během očekávání dítěte je velmi individuální a nezávisí na počtu dětí v děloze. Některé ženy uvádějí, že citlivost na zápach se objevuje dříve, někdy před zpožděním.

Kýchající stres

Některé dvojčata také popisují charakteristiku dvojčat při kýchání. Od 4 - 5 týdnů těhotenství, kdy břicho ještě není vidět, když kýcháte, získáte pocit, že rodíte hned teď. Zajímavé je, že končí do 25. týdne.

Souhlasím zde. To bylo se mnou))

Lékařská fakta

Těhotenství dvojčat lze samozřejmě přesvědčit až po návštěvě u lékaře. Není nutné provádět včasný ultrazvuk. Lékař může jasně říci, že existují dvě děti se zaměřením na jiné vyšetřovací metody.

Vyšetření gynekologem

Po 8 - 9 týdnech lékař určí dvojčata již na dotek zcela jasně (s hmatem dělohy):

 • Velká velikost dělohy. Do 10 - 11 týdnů by měla být zobrazena pouze nad pubis a při zdvojnásobení stoupá mnohem výše - do středu vzdálenosti mezi pupkem a ochlupením.
 • Na děloze je vodorovný pruh. Děloha je rozdělena do dvou částí. V některých případech je vertikální oddělení dělohy po 20 týdnech viditelné zvnějšku. Když se podíváte na žaludek shora, není kulatý, ale s vybráním (jako srdce).
 • Označený děložní fundus.
 • Cítí se tři nebo větší části těla (například dvě hlavy a jeden zadek).

Krevní test (hCG v krvi)

Dvojčata mohou být stanovena pomocí hCG. Je třeba mít na paměti, že hranice normy jsou velmi rozmazané, protože vše je individuální. Obecně je však hladina hCG u vícečetného těhotenství dvojnásobná ve srovnání s jedním těhotenstvím.

Pět h po ovulaci je detekováno zvýšení hCG v krvi během těhotenství. Pro analýzu darují krev ráno na lačný žaludek. U těhotných žen hCG od 0 do 5 mU / ml.

Zde je tabulka hodnot hCG pro jedno těhotenství:

Trvání (týden)Stupeň hCG (v medu / ml)
1-225–156
2-3101–4870
3-41110-31500
4–52560–82300
5-623100-151000
6-727300-233000
7–1120900–291000
11–166140-103000
16-214720-80100
21–392700–78100

Je vidět, že hladina hormonu prudce stoupá. V prvním trimestru se každé dva dny téměř zdvojnásobil..

Při dvojnásobku budou ukazatele hCG přibližně dvakrát vyšší.

Ke studiu dynamiky růstu hladin hormonů se studie provádějí každé 3 až 4 dny..

Vyjádřené ukazatele lékařských měření

Velikost dělohy lze vyjádřit numericky. Toto je tzv. Gestační věk - velikost dělohy odpovídá gestačnímu věku. Když je dvojnásobek, je vždy vyšší.

Od 10 týdnů, děloha u žen, těhotná dvojčata, více, než se očekávalo. Od 12 týdnů je to cítit v pubis. Ale někdy velikost dělohy v tomto období odpovídá normě.

Výška dna dělohy nad pubis (VDM) po 16 - 20 týdnech u těhotných dvojčat je o 2 - 3 cm více, poté o 4 - 5 cm více než u jednoho plodu.

Ultrazvukem

Příznaky vícenásobného těhotenství v časných stádiích před ultrazvukem nejsou vyjádřeny nebo mohou zcela chybět. Mnoho matek se dozvídá o dvojím štěstí pouze na prvním ultrazvuku po 12 týdnech.

Co může tato metoda výzkumu říci:

 • ve 4 - 5 týdnech vidí doktor dvě tmavé zaoblené útvary v děložní dutině (fetální vajíčko).
 • Embrya lze vidět od 5 do 6 týdnů těhotenství.
 • Po 12 týdnech může lékař určit délku a přibližnou hmotnost embryí. Každé dvojčátko má délku asi 6 cm a jejich hmotnost je 8 gramů. Jsou viditelné rysy vícenásobného těhotenství (počet membrán, placenta, místa jejich připojení).

Mnoho matek se nespěchá a přihlásí se k lékaři ve 12 - 16 týdnech těhotenství. Ti, kteří mají podezření, že mají v bříšku dvě děti, by měli lépe naplánovat svou první návštěvu gynekologa na 9 týdnů těhotenství.

To je zajímavé! Pokud se u obou vaječníků objeví žlutá těla, může lékař s jistotou mluvit o závratných dvojčatech (naproti dvojčata).

Současně ultrazvuk dává dostatečně velké procento chyb.

Podle statistik je přibližně 50% dvojčat s diagnózou ultrazvukem následná singletonová těhotenství.

Důvodem jsou chyby zařízení, chybné čtení echogramu, přítomnost formací v děložní dutině, smrt druhého embrya nebo jeho počáteční nepřítomnost ve vajíčku plodu (anembryonie).

Přesná odpověď na počet ultrazvukových plodů dává pouze od druhého trimestru.

Vyšetření plodu srdeční frekvence

Jasná známka dvojčat poslouchá rytmus dvou srdcí. Srdeční tep dítěte je slyšet na ultrazvuku po 7 týdnech.

Gynekolog ji může poslouchat pomocí zařízení (fetální doppler) po 8 týdnech (ale jasně pouze po 12 týdnech) nebo se stetoskopem, fetoscope od 22 týdnů.

Někdy jsou tóny slyšeny nejasně, může dojít k odrazu srdečního rytmu matky..

Lékař se zaměřuje na tři kritéria:

 • embryonální srdeční rytmy jsou slyšet na různých místech břicha;
 • srdeční rytmy mají odlišný rytmus (rozdíl je více než 10 tepů za minutu);
 • mezi oběma částmi břicha není slyšet nic.

To je zajímavé! Pro telefon existují speciální aplikace, které vám umožní poslouchat a dokonce zaznamenávat srdeční rytmus dítěte. Je pravda, že je můžete použít pouze v pozdním těhotenství.

Po 32 týdnech se provede fetální elektrokardiografie (CTG). Tato metoda umožňuje posoudit stav plodů, jejich funkční zralost, srdeční funkci.

Omeny

Počáteční známky dvojčat těhotenství se projevují v lidových známkách.

Maminka dvojčata sdílejí své zkušenosti:

 • Sny Sny, ve kterých jsou máma nebo táta ryby považovány za předzvěst těhotenství u lidí. Někdy se matka dívá na krájení zvířat pro kojence - kuřata, mláďata, zajíci. Chcete-li chytit hodně ryb, hrajte se dvěma kuřaty a podobně. Také ve snu může budoucí dvojčata vyzkoušet boty, vždy dva páry.
 • Vejce dvou žloutků. Často a bez důvodu se setkávají dva žloutky v jednom vejci.
 • Šance. Máma objeví dva stejné objekty, kde by měl být jeden. Například dva pásy v zakoupeném županu.

Až do prvního ultrazvuku čekající matka vždy čeká. Ti, kdo nosí dvě děti pod srdcem, mohou navrhnout dvojčata nepřímými znameními. Konečnou odpověď však může poskytnout pouze lékař po dobu asi 8 týdnů.

Příznaky vícenásobného těhotenství v raných stádiích

Vícečetné těhotenství je spojeno se zvýšeným stresem na těle nastávající matky, má své vlastní vývojové rysy, takže identifikace v raných stádiích vám umožní vyhnout se mnoha potížím a nemocem. Ihned po stanovení oplodněného vajíčka se mohou objevit známky vícenásobného těhotenství. Ne každá žena je však dokáže poznat..

Lékařské statistiky ukazují, že v posledních dvou desetiletích se počet vícečetných těhotenství zvýšil. V průměru činí jejich poměr 1,5–2% z celkového počtu těhotných žen.

Přes současnou úroveň vývoje porodnické péče při porodu a porodnické péči vyžadují ženy s vícenásobným těhotenstvím další dohled a pozornost odborníků..

Tento požadavek je způsoben vysokým rizikem komplikací v procesu porodu a vývoje dítěte, jakož i v období po porodu. Proto je tak důležité stanovit mnohočetné těhotenství podle prvních příznaků v raných stádiích.

 • Je velmi obtížné a nepravděpodobné samostatně určit vícenásobné těhotenství. Pro přesnou diagnózu je zapotřebí sada speciálních lékařských studií.
 • Jedním z hlavních rysů vícenásobného těhotenství je velké břicho, které začíná způsobovat nepříjemnosti nastávající matce od 20-22 týdnů. Pokud během normálního těhotenství žena získá 12-13 kg v normálním období, pak s vícenásobným přírůstkem těhotenství je alespoň 18-20 kg.
 • Vícečetné těhotenství, zejména při porodu více než 2 dětí, přináší určitá rizika. Malformace plodu při porodu dvou nebo více dětí se zaznamenávají dvakrát častěji. Riziko intrauterinní smrti jednoho z plodů stoupá 3-4krát. Hrozba dětské mozkové obrny během vícenásobného těhotenství se zvyšuje několikrát, při narození dvojčat - od 3 do 7 krát, trojčata - 10krát.

Chcete-li včasnými známkami prokázat vícečetné těhotenství v raných stádiích, je také důležité, protože většina žen, které mají 2 a více dětí, rodí dříve, než je stanoveno datum. Tato skutečnost je způsobena nadměrným roztažením dělohy..

Podle statistik dochází k porodu s dvojčaty za 36–37 týdnů, u trojnásobku je doba těhotenství zkrácena na 33–34 týdnů, přičemž čtyřnásobná porodnost může začít za 32 týdnů.

Včasný termín porodu zahrnuje předem předčasnou nedonošenost a nízkou porodní hmotnost, takže příprava bude velmi důležitým krokem.

První známky vícenásobného těhotenství

Na začátku vývoje se vícenásobné těhotenství neliší v žádných zvláštních příznacích, klinické projevy jsou naprosto totožné s obvyklým jednorázovým těhotenstvím.

Ženy zpravidla určí těhotenství po zpoždění menstruace na základě výsledků rychlého testu. Tato metoda však umožňuje pouze zvýšit hladinu hCG hormonu (lidského chorionického gonadotropinu) v krvi, ke kterému dochází, když nastane těhotenství.

S vývojem těhotenství se hladina tohoto hormonu neustále mění, nejprve dochází ke zvýšení a blíže k porodu dochází k mírnému poklesu hCG. To je přirozený proces udržování těhotenství a přípravy na porodu.

S rozvojem mnohočetného těhotenství se hladina hCG výrazně zvyšuje, ale to lze zjistit pouze pomocí speciálního krevního testu..

Vícečetné těhotenství v raných stádiích může být určeno řadou příznaků:

 • Rychlý test s vysokou citlivostí. Dokonce i první den opožděné menstruace dává těhotenský test pozitivní výsledek s velmi výrazným druhým proužkem. Tato skutečnost je vysvětlena skutečností, že i v počátečním stádiu hCG hormon ve vícečetném těhotenství stoupá více než v normálním těhotenství.
 • Příliš rychlý růst břicha. Zvýšení dělohy při opakovaném těhotenství nastává mnohem rychleji. Pokud je během jednoletého těhotenství břicho zaokrouhleno ke konci třetího trimestru, pak v případě víceletého těhotenství jsou první známky zvýšení dělohy patrné v raných stádiích, na začátku druhého měsíce.
 • Aktivní přírůstek na váze. Tento faktor je způsoben předchozími aspekty - vyšší hladinou hCG, zvýšenou sekrecí ženských hormonů a zvýšením objemu dělohy. Obecně platí, že při vícečetném těhotenství je přírůstek hmotnosti od prvních měsíců rychlejší.
 • Snížený tón těla. Vysoké zatížení těla vede k tomu, že ženy s vícenásobným těhotenstvím již v prvních týdnech začínají pociťovat slabost, ospalost a zvýšenou únavu..
 • Příliš časná a výrazná toxikóza. Příznaky a projevy toxikózy provázejí daleko od každého těhotenství, některé ženy to vůbec necítí. V normálním těhotenství se nástup toxikózy obvykle objevuje po 4–6 týdnech. Při vícenásobném těhotenství může toxikóza začít mnohem dříve doslova od okamžiku implantace embryí do endometria dělohy, tj. Od 2-3 týdnů. Kromě časného nástupu toxikózy při porodu několika dětí se vyznačuje výraznou intenzitou.
 • Změny a podráždění kůže. Vyrážky na kůži a časná pigmentace působí jako reakce těla na prudkou změnu hormonálních hladin.
 • Vysoký krevní tlak v raných stádiích je jedním z nebezpečných příznaků, které vyžadují další výzkum a korekci. Tento příznak však může působit jako jeden z příznaků mnohočetného těhotenství, což se vysvětluje zvýšeným zatížením kardiovaskulárního systému a velkými hormonálními změnami.

I když v prvních týdnech nebylo možné identifikovat vícenásobné těhotenství, může si žena sama zjistit příliš brzy pocit pohybu.

V obvyklém jednoletém těhotenství začíná žena pociťovat první pohyby dítěte v děložní dutině v období 18 týdnů během prvního těhotenství, v 16 - při následném.

Při vícenásobném těhotenství může žena začít pociťovat pohybový pocit v děloze od 12 do 15 týdnů.

Lékařská diagnostika mnohočetného těhotenství

V klinické gynekologii je vícenásobné těhotenství v raných stádiích nejlépe určeno charakteristickými rysy ultrazvukového vyšetření..

Zkušený diagnostik, který používá vysoce citlivé zařízení, může vidět počet embryí v děložní dutině, počínaje 5-6 týdny, tedy dlouho před prvním plánovaným ultrazvukem.

Tato diagnostická metoda je považována za nejspolehlivější a nejinformativnější, další metody pro studium vícenásobného těhotenství zahrnují:

 • Zvýšené hladiny hormonu hCG ve srovnání s dobou zpoždění.
 • Zvýšené hladiny ženských hormonů (estrogen, progesteron).
 • Vysoký obsah proteinu ACE (alfa-fetoprotein) v biochemické analýze krve.
 • Stanovení prohloubení dna dělohy během prohmatu břicha (snad ne vždy, ale s vhodným uspořádáním plodu).
 • Při poslechu břicha může lékař slyšet více než jeden srdeční rytmus..

Kromě ultrazvuku se těhotné ženě často doporučuje podstoupit studii s použitím Doppleru. Při provádění Dopplerovy diagnostiky je vysoce pravděpodobné, že zjistí vícenásobné těhotenství detekováním více než jednoho fetálního pulsu.

Jsou časté případy, kdy celkový obraz vícenásobného těhotenství v raných stádiích nelze určit ani u všech studií.

Za těchto okolností specialista shromažďuje kompletní anamnézu, včetně laboratorních údajů, instrumentálních diagnostických výsledků, parametrů měření a příznaků pohody ženy.

Články O Neplodnosti