Hlavní Testy

Příznaky zmeškaného těhotenství

Pro mnoho žen je těžkým šokem zmrazené těhotenství po 8 týdnech a příznaky tohoto stavu jsou velmi charakteristické. Jinými slovy, neúspěšná matka intuitivně cítí, že něco není v pořádku, a ve většině případů konzultuje lékaře. Je možné samostatně určit srdeční selhání plodu v prvním trimestru a jaké důsledky ST může na ženu čekat?

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dbc2662a5c59f4c1416c14ba9b6f26e2.jpg "alt =" příčiny a příznaky zmeškaného těhotenství "width =" 660 "height =" 440 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dbc2662a5c59f4c1416c14ba9b6f26e2.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content /uploads/2018/02/dbc2662a5c59f4c1416c14ba9b6f26e2-300x200.jpg 300w "velikosti =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Zmrazené těhotenství - co to je?

První trimestr těhotenství je nejdůležitější, protože v tomto období jsou orgány dítěte položeny. Ale on je také nejvíce nepředvídatelný. Není zbytečné, že v raných fázích se nastávajícím matkám doporučuje pečovat a zvláště pečlivě sledovat jejich zdraví. Stává se však, že plod zastaví jeho vývoj.

ST je patologický stav, což znamená, že těhotenství se stalo vývojem. Jak často se to stane a kdy? Podle statistik je ST nejčastější v prvních několika týdnech..

Procento případů ST v týdnu:

 1. V raných fázích, tj. v prvním trimestru - 25% - 30% zastavení dalšího vývoje embryí nastane až do 9 týdnů. Nejzranitelnější období jsou 3–4 a 8 týdnů.
 2. 10% - 15% pokles v pozdních termínech - od 16. do 20. týdne.

Procento ST k věkovým kategoriím žen:

 1. 15% - 20-25 let
 2. 25% - starší 35 let
 3. 50% - starší 40 let

Důvodem je skutečnost, že s věkem ženské tělo syntetizuje méně progesteronu a nejčastější příčinou ST je jeho pokles. Tento hormon se aktivně podílí jak na procesu početí, tak na procesu snášení a formování tkání a orgánů plodu..

Proč ovoce mrzne

Proč se vyskytuje ST? Důvody nejsou někdy jasné, existuje však určitý seznam faktorů, které mohou mít negativní dopad na jeho průběh:

 1. Genetické poškození je pravděpodobně jednou z nejčastějších příčin ST. Geneticky určené patologie mohou vést k poměrně nebezpečným malformacím, často neslučitelným se životem. Příčiny chromozomálních aberací jsou starší 35 let, kouření, záření atd. Toto porušení vede ke zpoždění fyzického a duševního vývoje, zhoršené koordinaci, patologií vnitřních orgánů. Děti se závažnými genetickými vadami často nepřežijí až do druhého roku života.
 2. Infekce v raných stádiích - virové nemoci a infekce genitálií, které zahrnují rubeolu, cytomegalovirus, ureaplasma, chlamydii a běžné akutní respirační virové infekce, vedou k vyblednutí. Nepříznivě ovlivňují plod, zhoršují pouto mezi ním a matkou. Zánětlivé procesy v děloze narušují normální implantaci vajíčka plodu. Pokud se těhotná žena nakazí v pozdních stádiích těhotenství, může porodit dítě, které dostalo intrauterinní infekci. Včasná infekce plodu vede k závažným malformacím.
 3. Hormonální stav - všechny těhotné ženy, jakož i ženy, které plánují otěhotnět, musí projít testy, aby určily hormonální pozadí. To zahrnuje androgeny - pohlavní hormony, hormony štítné žlázy atd. Porušení úrovně těchto hormonů může vést k regresi vývoje embryí..
 4. Autoimunitní patologie mohou vést k přemístění dítěte jako cizího agenta.
 5. Kromě toho může nesprávný životní styl - kouření, pití alkoholu během těhotenství, abnormální režim odpočinku a spánku, užívání léků, příliš aktivní fyzická aktivita, špatná strava také vést k regresi těhotenství..

Více o důvodech si můžete přečíst v článku: Proč se těhotenství přestává vyvíjet

Příznaky a symptomy

Jak rozpoznat první známky regresivního těhotenství? Každé normální těhotenství má své příznaky, přestože se nejedná o nemoc. Nastávající matka se obává únavy, ospalosti, nevolnosti a zvýšené citlivosti mléčných žláz. Ale ne každý může cítit příznaky ST v raných stádiích bez další diagnostiky..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Zamershaya-beremennost-.jpg "alt =" zmeškané těhotenství "width =" 660 "height =" 495 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Zamershaya-beremennost-.jpg 660w, https://dazachatie.ru/ wp-content / uploads / 2018/02 / Zamershaya-beremennost - 300x225.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

Mezi nepřímé příznaky ST patří:

 • kreslení bolestí v dolní části zad nebo v břiše;
 • krvavé a někdy i hnisavé propuštění;
 • zvracení a nevolnost zmizí;
 • pokles bazální teploty a po několika dnech její prudký nárůst.

S ST v pozdějších stádiích nemusí existovat třes, křeče, bolesti, může se objevit skvrna. Ale než se vystrašíte myšlenkami na ST, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře, aby vám poskytla přesnou diagnózu a kvalifikovanou pomoc.

Důležité! Nepoužívejte fóra pro maminky pro diagnostiku ani recenze různých internetových zdrojů. Docela často se podezřelé ženy samy likvidují a v důsledku nervového napětí těhotenství jeho vývoj opravdu zastaví.

Teplota při ST

Bazální teplota určuje průběh těhotenství. Toto je první známka, která se mění jak během implantace, tak během zmrazení plodu. Při normálním těhotenství může bazální teplota dosáhnout 38 ° C, zatímco po zamrznutí po dvou dnech začne klesat a dosáhne 36 ° C..

Je třeba si uvědomit, že nízká bazální teplota neznamená vždy blednutí, ale může znamenat hrozbu. Pokud není vývojové zastavení embrya včas diagnostikováno, zánětový proces začíná v sousedních tkáních a teplota, nejen bazální, ale také obecná, prudce stoupá na febrilní číslice - horečka začíná.

Děloha, když plod zamrzne

Je možné prohmatat uznání ST? Faktem je, že je velmi obtížné cítit změny v děloze sami. Během těhotenství nebo jejího blednutí samozřejmě prochází řadou transformací.

Prsa během zmrazeného těhotenství

V časných stádiích těhotenství může být prsa citlivější a pak se zvětší. S ST se citlivost mléčných žláz snižuje a později zcela zmizí, stává se drsnou, bolestivou a má nadměrný výtok.

Vzhledem k těmto příznakům lze předpokládat regresivní vývoj plodu, ale to je stále nespolehlivé znamení.

Nevolnost v zamrzlém těhotenství

Jak identifikovat ST z příznaků toxikózy? Během normálního těhotenství, zejména v časných stádiích, může být žena narušena nevolností a zvracením. Ale můžete se cítit špatně, když mizí? Je však možné, že nevolnost obvykle zmizí. Citlivost na různé pachy také zmizí. V případě vyblednutí se nauzea může objevit jako příznak intoxikace v důsledku zánětlivého procesu.

Je třeba si uvědomit, že během normálního těhotenství je také možné prudké snížení toxikózy, proto je třeba vzít v úvahu další příznaky.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/toksikoz-pri-beremennosti.jpg "alt =" nevolnost při mrtvém těhotenství " width = "660" height = "440" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/toksikoz-pri-beremennosti.jpg 660w, https: // dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/toksikoz-pri-beremennosti-300x200.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

Přidělení během zmrazeného těhotenství

Během těhotenství může být bělavý nebo sražený výtok normální a není známkou patologických procesů. Ale co propuštění může znamenat hrozbu s ST?

Jedná se hlavně o mazu nebo krev připomínající menstruaci. Někdy je krvácení doprovázeno silnou bolestí v dolním břiše. V případě výskytu takových příznaků byste měli okamžitě vyhledat lékaře, protože tento stav může také naznačovat, že se těhotenství vyvíjí, ale bohužel mimoděložní..

Jak diagnostikovat vyblednutí plodu

Doma je docela obtížné určit ST, takže všechny těhotné ženy od 3–4 týdnů by měly podstoupit řadu diagnostických opatření:

 1. Gynekologické vyšetření.
 2. Ultrazvuková diagnostika.
 3. Testování na infekce a stanovení hormonálního stavu.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/maxresdefault-1.jpg "alt =" anembryony "width =" 660 " height = "371" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/maxresdefault-1.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content /uploads/2018/02/maxresdefault-1-300x169.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

Prvním krokem je konzultace s odborníkem, během vyšetření může lékař navrhnout přítomnost těhotenství a poslat na další studium. U ST mohou být abnormality jako:

 1. Absence srdečního rytmu nebo embrya podle výsledků ultrazvuku je nejdůležitější a nejpřesnější diagnostickou možností.
 2. Nízký růst β-hCG - obvykle β-hCG za dva dny by se měl téměř zdvojnásobit, odchylky od normy znamenají abnormality v těhotenství.
 3. Přítomnost podobného stavu je navíc potvrzena nepřímými příznaky: poklesem bazální teploty, zastavením toxikózy, patologickým vaginálním výtokem.

Důsledky zmrazeného těhotenství

Bohužel ST není tak vzácný, jak bychom si přáli, a mnoho případů má negativní důsledky pro život ženy a reprodukční zdraví..

Riziko tohoto stavu spočívá v tom, že může vést k infekčním a zánětlivým procesům v děložní dutině, což vede k potížím s početím nebo dokonce k neplodnosti. Po ST může hormonální pozadí zmizet, což také vede k určitým obtížím. Nejvíce však trpí emoční stav ženy..

To je obtížný případ pro každého, ale stále většina žen může znovu otěhotnět, porodit a porodit zdravé dítě. Přečtěte si o tom, jak přežít obtížné období v našem článku..

Přidělení po očištění o ST

Všechny ženy s touto diagnózou jsou okamžitě hospitalizovány na gynekologickém oddělení a provádějí nezbytnou léčbu. Na krátkou dobu - jedná se o lékařský potrat, později - chirurgický zákrok ve formě kyretáže.

Pokud plod po 5 týdnech vývoje zamrzne, je čištění spolehlivější. V současné době se místo kyretáže stále více provádí vakuové aspirace - méně traumatická metoda odstranění plodu z dělohy..

Jak probíhá fáze zotavení a jak dlouhá je nemocnice? Po vyčištění je pooperační období poměrně snadné. Žena musí být v nemocnici déle než 5-7 dní, v některých případech je propuštěna ve stejný den. Bolest netrvá dlouho, špinění po operaci po dobu 10-14 dní je normou. Trvá nějakou dobu, než se hormonální koule vrátí na svůj kanál. Zpravidla to bude trvat několik měsíců. A po normalizaci a obnovení těla se žena může znovu pokusit otěhotnět.

Nezbytné vyšetření po regresivním těhotenství

Důsledky ST mohou být velmi negativní, zejména pokud se nebudou opakovat poprvé. Proto je po ST nutné důkladně prozkoumat a provést nezbytné zkoušky. Histologická analýza embrya po vyjmutí z dělohy je povinná. Právě toto vyšetření bude nejpřesněji určovat příčinu vyblednutí..

Lze tomu zabránit?

Neúspěšné těhotenství téměř vždy vede k rozrušení emočního stavu, proto by se v první řadě měla žena uvolnit, zotavit se a udržet si pozitivní postoj. Vše záleží na pohody a touze.

Je třeba si uvědomit, že regresivní těhotenství se nemusí opakovat. Bohužel není vždy možné najít důvod k zastavení vývoje plodu, ale pokud jsou všechna nezbytná vyšetření prováděna před početí, lze této situaci zabránit.

Hlavním důvodem potratu nebo zmeškaného těhotenství

Jaké testy je třeba provést po zamrzlém těhotenství v raných fázích

Olga Belokon porodník-gynekolog, lékař medicíny založené na důkazech, blogger

Ztráta předčasného těhotenství je obtížná zkušenost v životě ženy, která již dokázala udělat těhotenský test nebo dokonce první ultrazvuk. Ale právě tímto způsobem - potratem v časném období nebo zamrznutým těhotenstvím - příroda zbaví neživotaschopných embryí. Vždy jich bylo mnoho, jen moderní diagnostické metody jsou „vidět“ i ti, kterým by nikdo předtím nevěnoval pozornost. Proč těhotenství mrzne? A to, co ohrožuje ženu, která měla první potrat?

Páry, které přežily ztrátu těhotenství, potřebují empatii, soucit a povědomí o svých emocích, často pracují s psychoterapeutem, ale ještě více potřebují znalosti.

Když víte alespoň něco o tom, co se s vámi děje a proč se to stalo, strach a hrůza vás přestanou krýt, a v této situaci je mnohem snazší se spojit a pochopit, kterým směrem se posunout dále.

Ztráta předčasného těhotenství je někdy prožívána emocionálně jako narození mrtvého dítěte nebo předčasná smrt nově narozeného dítěte - tato událost může být pro některé páry tak traumatická.

Ztráta jednoho těhotenství je však fenomenálně normální příběh a stává se tragédií pouze proto, že se žena s tím nikdy nestretla a neví, že k tomu dojde. Zní to divoce, ale je to: po jednom neúspěšném těhotenství s pravděpodobností více než 98–99% se tento příběh nebude opakovat.

Když jsou diagnostikovány obvyklé potraty

Přibližně 15–25% těhotných žen trpí potvrzenou ztrátou (spontánní potrat nebo zmeškané těhotenství) a „biochemická“ těhotenství se ztratí, i když existuje početí, ale fetální vajíčko se nepřipevňuje do děložní dutiny (podle některých údajů až 50%) a žena o tom ani neví, protože k tomu dochází až do příští menstruace.

Pouze u 2% žen dochází ke dvěma následným ztrátám a pouze 0,5–1% - tři nebo více následných ztrát v těhotenství. A bohužel pouze v asi 50% případů lze příčinu opakovaných potratů nalézt a odstranit.

Obvyklý potrat je tedy dva (podle některých zpráv tři) a více ukončených těhotenství v řadě, které byly potvrzeny ultrazvukem nebo histologickým vyšetřením embrya (někdy na základě krevních testů, kdy byl detekován zvýšený celkový B-hCG).

Jaké testy by neměly být prováděny po zmrazeném těhotenství nebo potratu

Žena měla přerušené těhotenství a podstoupila chirurgické ukončení těhotenství (vakuové aspirace děložní dutiny). Dále se odebraná tkáň embrya zpravidla posílá na histologické vyšetření a poté, co dojde k nějakému nudnému a nezajímavému, často zcela neopodstatněnému závěru o „chronické endometritidě“ (zánět děložní dutiny), „příznacích infekce embrya“ a její bezprostřední smrti, s největší pravděpodobností kvůli strašné a zanedbávané infekci.

Oči ženy jsou zakulacené, třesoucí se ruce, začíná provádět 150 testů na všechny známé a neznámé infekce a poté měsíce léčí ureaplazmu, gardnerellu, E. coli nebo, horší, protilátky v krvi (IgG) na cytomegalovirus, toxoplasmózu, herpes, chlamydii nebo něco jiného. Seznam hloupých vyšetření a hrozných schémat „uzdravení“ by mohl pokračovat dál a dál..

Proč to není nutné? Pokud jde o infekce, za prvé, pomocí histologického vyšetření potrateného materiálu, diagnóza „infekce“ není stanovena - existují klinické, laboratorní, instrumentální metody.

Za druhé, histologové obvykle popisují sekundární změny ve tkáních embrya, které jsou důsledkem nevyvinutého těhotenství nebo spontánního potratu, a nikoli jejich příčiny..

Zatřetí, infekce nejsou pro normální gynekology zajímavé, protože chápou, že infekce nemohou způsobit opakované potraty..

I když předpokládáme, že žena byla nakažena cytomegalovirem nebo toxoplasmózou a její těhotenství bylo z tohoto důvodu ukončeno přesně (ačkoliv to ještě musí být prokázáno), stejné infekce nemohou ovlivnit následné těhotenství, jedná se o „jednorázový“ příběh.

Proto se screening a screening infekcí u žen po neúspěšných těhotenstvích nedoporučuje. Je absolutně zbytečné provádět testy na detekci herpesu, cytomegaloviru, toxoplasmózy, rubeoly, viru Epstein-Barrové, ureaplasmy atd. Neztrácejte na tom čas a peníze, jedná se o zcela zbytečné cvičení..

Jak souvisí zmrazené těhotenství a cystická unášení?

Proč tedy existuje histologické zkoumání potrateného materiálu po celém světě? Vyloučení cystického driftu. Toto je samostatná anomálie, když se embryo nevyvíjí normálně (je buď tam, ale je vadné, nebo jeho části chybí, nebo vůbec) a chorionické klky rostou ve formě bublin naplněných tekutinou.

Nebezpečí cystického smyku je, že v některých případech se z toho důvodu může v ženském těle objevit maligní nádor, chorionepiteliom, který může dávat metastázy..

Ženy jsou z toho nejčastěji úspěšně vyléčeny, ale je důležité provést včasnou diagnózu, pečlivě sledovat a sledovat takovou ženu po ukončení těhotenství a zahájit léčbu včas (chemoterapie), je-li to nutné, protože smyk močového měchýře se vždy nepřevádí na maligní nádor (v závislosti na typu), a proto to ne všechny ženy potřebují.

Genetika je nejčastější příčinou potratů?

Ano, přesně takto: naprostá většina sporadických neúspěšných těhotenství (asi 60%, a pokud užijete časně, až 7–9 týdnů, pak ještě vyšší procento) se děje právě kvůli genetickým poruchám, kdy embryo během oplodnění dostane abnormální počet chromozomů. Obvykle se to děje zcela náhodně, a ne kvůli přítomnosti onemocnění / stavu ve vás nebo vašem sexuálním partnerovi.

Frekvence těhotenství s genetickými abnormalitami se zvyšuje u žen ve věku 35 let a starších, protože vejce mají často chromozomální problémy.

Nejčastěji je tedy těhotenství ukončeno v důsledku přítomnosti abnormálního chromozomu zasazeného do embrya, který mohl vzniknout v důsledku oplodnění vadného vajíčka nebo vadného spermií. Pomocí genetické studie embrya lze studovat jeho chromozomovou sadu a vyloučit nejběžnější chromozomální onemocnění: Downův syndrom, Patau a některé další.

Musím po potratu provést genetickou studii embrya?

Pokud se jedná o první neúspěšné těhotenství - pravděpodobnější ne než ano, protože i když se něco odhalí, neovlivní to další akce, intervence, taktiku. Nejpravděpodobnější bude, bez ohledu na výsledek, příjem kyseliny listové a nové pokusy o přirozené početí..

Pokud však žena chce vědět, zda chromozomální „zhroucení“ embrya může být příčinou potratu / zmeškaného těhotenství, můžete to udělat. Je však třeba si uvědomit, že takové vyšetření nevylučuje všechna genetická onemocnění, ale pouze nejběžnější a nejzávažnější.

Pokud se jedná o druhé, třetí nebo více neúspěšné těhotenství, můžete samozřejmě provést genetickou studii embrya a studii karyotypu ženy a jejího sexuálního partnera. V této situaci je to odůvodněné.

Je však třeba si uvědomit, že geny nejsou léčeny, a pokud jsou genetickými zkouškami identifikovány vážné abnormality, mohou být doporučeny asistované reprodukční technologie nebo nové pokusy o těhotenství, pokud v budoucnu existuje alespoň určitá procentuální šance na úspěšné těhotenství..

Genetické testy se tedy nevykonávají za účelem vyléčení ženy, ale pouze za účelem stanovení dalších taktik: IVF s jejich / dárcovskými pohlavními buňkami nebo šance na úspěšné nezávislé těhotenství.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Zmrazené těhotenství

Zmrazené (nevyvíjející se) těhotenství je patologický stav, ve kterém se vývoj zastaví, a potom plod umírá. To je jeden z typů potratů. Spontánní potrat (potrat) bezprostředně po smrti nenastane - plod zůstává v děloze. Tělo se snaží zbavit mrtvého embrya teprve později. Než dojde k spontánnímu potratu, může to trvat asi 2 týdny nebo déle. Během této doby se plod začne rozkládat, což může vést k intoxikaci těla. Proto bez lékařské pomoci v případě zmrazeného těhotenství nemůže.

Těhotenství se může přestat vyvíjet kdykoli, až 28 týdnů. Nejčastěji je tento stav detekován:

Nejnebezpečnější období je 8 týdnů, kdy se začnou stavět hlavní orgány a systémy dítěte. V této chvíli je riziko vzniku porušení maximální.

Zmrazené těhotenství zahrnuje několik faktorů:

 • životaschopnost plodu;
 • nedostatek aktivity myometria (vrstvy děložního svalu);
 • patologie hemostázy u těhotné ženy (poruchy krevního srážení).

Druhy zmrazeného těhotenství

Existují dva typy nevyvíjejícího se těhotenství:

 • Anembryonie - když embryo chybí ve fetálním vajíčku (zaoblená formace obklopující plod během normálního těhotenství). Existence této patologie má dva důvody. V prvním případě se embryo netvoří od samého začátku, ve druhém - jeho vývoj zamrzne v rané fázi (až 5 týdnů těhotenství). Buňky vajíčka se dále množí, zatímco hCG (lidský chorionický gonadotropin, „těhotenský hormon“) je produkován jako v normálním těhotenství. Proto výsledky těhotenských testů a analýzy hCG budou pozitivní.
 • Embryo smrt - zpočátku se těhotenství vyvíjí normálně, ale potom v důsledku přítomnosti určitých negativních faktorů plod umírá.

Příčiny nevyvinutého těhotenství

Hlavní důvody, proč může těhotenství mrznout, lze rozdělit do několika velkých skupin:

 1. Vrozené a získané abnormality dělohy.
 2. Patologie endometria (vnitřní sliznice dělohy).
 3. Akutní infekce.
 4. Genetické / chromozomální abnormality.
 5. Hormonální poruchy.
 6. Patologie krevního koagulačního systému.
 7. Jiné důvody.

Vrozené patologie vnitřních pohlavních orgánů zahrnují:

 • děloha dvou rohů (anomálie, ve které je děložní dutina zcela nebo částečně rozdělena septem na dvě části - rohy);
 • úplné zdvojení dělohy (žena má dvě dělohy a dvě vagíny, každá děloha má pouze jednu vejcovodu);
 • děložní děloha (je vyvinuta pouze jedna polovina dělohy a je zde jedna vejcovod);
 • sedlová děloha (děloha má téměř normální strukturu, ale uprostřed je její vybrání).

Vrozené patologie dělohy jsou detekovány přibližně u 10–25% žen se zmeškaným těhotenstvím. Získané anomálie jsou často diagnostikovány u pacientů podstupujících kyretáž (gynekologická kyretáž dělohy, během níž je odstraněna horní vrstva sliznice). Mohou být také důsledkem předchozího zmrazeného těhotenství. Získané anomálie vnitřních pohlavních orgánů zahrnují:

 • isthmicko-cervikální nedostatečnost (předčasné otevření děložního hrdla během těhotenství);
 • submucous myoma (benigní novotvary vyvinuté ze svalové vrstvy dělohy);
 • výskyt intrauterinních adhezí.

Patologické stavy endometria mohou způsobit neúspěšnou implantaci embrya nebo podvýživu plodu. To vede k blednutí těhotenství. Nejčastějšími poruchami, kvůli nimž plod umírá, jsou chronická endometritida a syndrom regenerativní plastické nedostatečnosti endometria (stav, kdy atrofie děložní sliznice).

Akutní infekční onemocnění ne vždy způsobují smrt plodu, častěji způsobují vývoj vrozených anomálií u dítěte (hluchota, srdeční vady, mentální retardace atd.). A přesto v některých případech mohou i akutní respirační virové infekce způsobit otěhotnění. Mezi nejnebezpečnější infekce plodu patří rubeola, cytomegalovirus, herpes, toxoplasmóza, chlamydie, kapavka.

Genetické a chromozomální abnormality často způsobují, že těhotenství mizí v časných stádiích (až 8 týdnů). V některých případech plod umírá později - ve 13-20 týdnech, ale to se stává mnohem méně často. V důsledku genetických a chromozomálních abnormalit se může u plodu tvořit karyotyp (sada chromozomů), který je neslučitelný se životem. V tomto případě nemá smysl další vývoj embrya a umírá. Patologické geny mohou být přenášeny jak z otce, tak z matky (a někdy jsou anomálie způsobeny nekompatibilitou genů žen a mužů) a chromozomální abnormality se vyskytují přímo v procesu dělení buněk po oplodnění. Mohou být kvalitativní (jsou pozorovány vady ve struktuře chromozomů) nebo kvantitativní (více či méně chromozomů, než je nutné).

Hormonální poruchy mohou nastat v důsledku přítomnosti budoucí matky s onemocněním endokrinního nebo reprodukčního systému nebo autoimunitními poruchami. Těhotenství může zamrznout ve dvou případech:

 • s nedostatkem progesteronu (hormon zodpovědný za přípravu dělohy pro implantaci embrya);
 • s přebytkem mužských pohlavních hormonů v těle ženy.

Patologie koagulačního systému krve u matky mohou způsobit selhání implantace vajíčka plodu, poškození uteroplacentálních cév nebo dysfunkci placenty. To vše může vést k blednutí těhotenství..

Příčiny nevyvinutého těhotenství někdy zůstávají neznámé. Mezi možné faktory, které v takových případech ovlivnily smrt plodu, patří genetická nekompatibilita rodičů dítěte nebo přítomnost aloimunitních protilátek v matčině těle, které mohou způsobit konflikt Rh.

Rizikové faktory

Existují rizikové faktory, v jejichž přítomnosti se zvyšuje pravděpodobnost blednutí těhotenství. Mohou být nekontrolovatelné (tj. Nemohou být vyloučeny) a kontrolovány (mohou být eliminovány nebo kompenzovány). Mezi nekontrolované faktory patří:

 • Stáří. Čím je žena starší, tím vyšší je riziko nevyvinutého těhotenství.
 • Těžký stres.

Mezi kontrolovanými faktory:

 • Předchozí potraty, potraty, zmeškaná těhotenství. Čím více z nich, tím vyšší je pravděpodobnost úmrtí plodu;
 • Špatný způsob života. Špatné návyky (kouření, pití, zneužívání kofeinu) a nevyvážená strava během těhotenství mohou negativně ovlivnit plod;
 • Chronická onemocnění ženy, gynekologické i patologické stavy vnitřních orgánů a systémů (závažná onemocnění kardiovaskulárního systému, játra a ledviny, diabetes mellitus, syndrom polycystických vaječníků, systémový lupus erythematosus);
 • ECO. Z důvodů, které dosud nebyly identifikovány, je mezi zmeškanými těhotenstvími více než ta, která jsou výsledkem oplodnění in vitro. V tomto případě plod obvykle umírá před 12 týdny;
 • Onemocnění reprodukčního systému u mužů;
 • Vícenásobné těhotenství;
 • Významné odchylky indexu tělesné hmotnosti od normy u žen (příliš nízká hmotnost nebo těžká obezita);
 • Vystavení těla budoucí matce toxických látek (například vdechování par při škodlivé produkci);
 • Užívání některých protizánětlivých léků v časném těhotenství. Nastávající matka musí rozhodně konzultovat lékaře s jakýmkoli lékem, který bude užívat.

Blednutí těhotenství je často vyvoláno několika faktory najednou.

Příznaky

Někdy se nevyvinuté těhotenství necítí žádnými projevy a žena se dozví o patologii po plánovaném ultrazvuku. V jiných případech příznaky, jako jsou:

 • Bolest tažné nebo bolavé postavy v podbřišku, vzadu;
 • Skvrny na skvrně od vagíny - od narůžovělé do hnědé;
 • V raných stádiích - prudké vymizení příznaků toxikózy, pokud existují;
 • Náhlý pokles bazální teploty (nejnižší tělesná teplota, která je stanovena v klidu, se měří v konečníku);
 • Obecná nevolnost: slabost, bolesti hlavy, nevolnost, zimnice atd.;
 • Změny v oblasti hrudníku. V časných stádiích těhotenství se zastaví pronikání prsu, bolest zmizí. Hrudník zjemňuje. Naopak v pozdějších stádiích (po 22 týdnech) mohou mléčné žlázy se zmrazeným těhotenstvím bobtnat. Někdy se mléko vylučuje z prsu (ne kolostra)..
 • Nedostatek pohybů plodu. V prvním těhotenství se pohyby obvykle začínají po 22 týdnech (možná o něco dříve), ve druhém - po 18 týdnech. Pokud se v žádném čase netřesou, měli byste se poradit s lékařem.

Pokud se v těle projeví zánět, lze pozorovat také mírné zvýšení tělesné teploty..

Výše uvedené příznaky nemusí nutně znamenat zmeškané těhotenství. Je možné, že se plod vyvíjí normálně a projevené příznaky naznačují přítomnost velmi odlišných, ne až tak strašných poruch. Pokud však máte tyto příznaky, měli byste se co nejdříve poradit s lékařem.

Diagnóza zmeškaného těhotenství

Nejprve jsou provedeny obecné a gynekologické vyšetření pacienta. Následující příznaky budou hlášeny lékaři o nevyvinutém těhotenství:

 • nízký tón dělohy;
 • nízká teplota v konečníku;
 • nesoulad velikosti dělohy s těhotenstvím.

Pak ultrazvukové vyšetření, krevní test na hormony. Podle výsledků ultrazvuku se zmrazeným těhotenstvím lze zjistit:

 • nepřítomnost embrya ve fetálním vajíčku;
 • známky chorionického odloučení (zárodečná část placenty);
 • plod nemá srdeční rytmus;
 • fuzzy vizualizace plodu.

Pokud má pacient některá onemocnění (pohlavně přenosné infekce, kardiovaskulární nebo endokrinní systém, ledviny, játra atd.), Bude nutná odborná konzultace, jejíž kompetence zahrnuje existující patologii.

Léčba

Léčba může být jak lékařská, tak chirurgická. Hlavním cílem všech lékařských opatření je osvobodit dělohu od uhynulého plodu a zabránit komplikacím (výskyt zánětlivých procesů, intoxikace těla atd.). Lékaři volí léčebnou metodu na základě gestačního věku, stavu těla pacienta, přítomnosti průvodních patologií atd..

V raných fázích lze provádět:

 • Lékařské potraty. Provádí se do 6-7 týdnů těhotenství. Pacientovi jsou předepisovány léky, pod jejichž vlivem dochází ke kontrakci dělohy a vyloučení plodu.
 • Vakuové sání Provádí se až do 12 týdnů těhotenství. Děložní dutina je vyprázdněna pomocí speciálního vakuového sání, které zavádí špičku zařízení do děložního čípku bez instalace dilatačních členů. Procedura se provádí v lokální anestézii nebo v celkové anestézii..
 • Kyretáž (kyretáž děložní dutiny pomocí chirurgického nástroje zvaného kyreta). Operace se provádí v celkové anestezii. Jde o poněkud traumatický postup, jehož důsledkem je poškození endometria. Expandér se vloží do děložního hrdla pacienta a poté se provede kyretáž k odstranění horní vrstvy děložní sliznice. Po operaci je žena několik dní v nemocnici, aby se zabránilo komplikacím. Biologický materiál získaný v důsledku kyretáže je odeslán na histologické vyšetření - doktoři lékaři rychleji a přesněji určí příčinu zmeškaného těhotenství.

Po odstranění plodu z dělohy se obvykle podávají antibiotika..

V pozdějších fázích přijímají taková opatření:

 • umělá stimulace práce;
 • císařský řez.

Po léčbě se pacientce doporučuje podstoupit následující vyšetření (aby se zabránilo opětovnému úmrtí):

 • Vyšetření terapeutem k diagnostice chronických onemocnění;
 • Obecné testy krve a moči;
 • Krevní testy na hormony;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • Genetické vyšetření obou partnerů (je povinné, pokud mrtvé těhotenství bylo již třetí v řadě, v ostatních případech - pokud to lékař považuje za nutné);
 • Imunologické vyšetření (provádí se, pokud má lékař podezření, že nevyvíjející se těhotenství bylo způsobeno autoimunitními poruchami);
 • Vyšetření endokrinologem;
 • Studium systému srážení krve;
 • Testy na detekci sexuálně přenosných infekcí.

Prevence

Hlavním preventivním opatřením je plánování těhotenství, které zahrnuje:

 • Všeobecné lékařské vyšetření, během kterého je možné identifikovat nemoci, které mohou ovlivnit průběh těhotenství;
 • Gynekologické vyšetření - pro včasnou diagnostiku patologií;
 • Identifikace a včasná léčba hormonálních poruch;
 • Prevence infekcí (v případě potřeby lze očkovat proti nejnebezpečnějším chorobám plodu před těhotenstvím).

V případě těhotenství je nutné sledovat správnou výživu, nosit oděvy, které nedotahují spodní část břicha, pokusit se vyhnout stresovým situacím a těžké fyzické námaze a zkrátit čas strávený prací na počítači. Musíte být denně na čerstvém vzduchu. Ve fázi plánování se doporučuje odmítnout špatné návyky (pokud existují).

Po zmrazeném těhotenství se vyplatí nové pokusy o počátek nejdříve po 3-6 měsících. Toto období je však velmi podmíněné a v každém případě se může lišit. Pokud jde o načasování plánování nového těhotenství, doporučujeme se poradit s lékařem.

Zmrazené těhotenství: termíny, příčiny, příznaky, léčba

Zmrazené těhotenství - smrt plodu v břiše ženy je považována za jednu z nejhorších patologií. Pro ženu, která si již představila sebe jako matku, je to velká tragédie a způsobuje morální i fyzické trauma. Nezoufejte však, bez ohledu na to, jak dlouho nastalo mrtvé těhotenství - v budoucnu to nebude bolet, aby bezpečně vydržel a porodil zdravé dítě. Pouze za tímto účelem bude nutné změnit svůj životní styl, podstoupit komplexní vyšetření a naplánovat si budoucí těhotenství.

Co je to zmrazené těhotenství

V medicíně se zmrazené těhotenství nazývá zástava plodu, ke kterému došlo až 28 týdnů. Taková diagnóza se také provádí, pokud se do děložní stěny implantuje oplodněné vajíčko, ale embryo se v ní nezačne vyvíjet. Nejčastěji je mrtvé těhotenství diagnostikováno za podmínek:

 • od 3 do 4 týdnů;
 • od 8 do 11 týdnů;
 • od 16 do 18 týdnů.

Osmý týden vývoje plodu si zaslouží největší pozornost, protože během tohoto období se vyvíjejí všechny životně důležité orgány a systémy a jsou velmi pravděpodobné patologie.

Brzké těhotenství

Příznaky

Předčasný potrat je zastavením vývoje plodu až 16 týdnů. Je charakterizován výskytem následujících příznaků:

 • Známky časné toxikózy zmizely (pokud existují): zmizely záchvaty zvracení a nevolnost, mléčné žlázy se zmenšily, staly se měkkými a bezbolestnými.
 • Kresba, mírná bolest v dolním břiše. Stojí za zmínku, že nejsou vždy.
 • Objevují se šmouhy hnědé nebo krvavé barvy.
 • Bazální teplota klesá a stává se jako těhotná žena.

Pokud si žena nevšimla včas příznaky zmeškaného těhotenství až 16 týdnů, je to plné vývoje stavu, který je nebezpečný pro její zdraví a život. Protože mrtvý plod, který se nachází v děloze, se začíná rozkládat, zatímco produkty rozpadu vstupují do systémového krevního oběhu ženy, což může vést k rozvoji sepse, infekci tkání a krve, což je život ohrožující. Pokud si žena všimla následujících příznaků intoxikace, měla by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:

 • slabost;
 • bledost kůže;
 • horečka;
 • ostrá bolest v bederní oblasti a slabinách.

Je třeba poznamenat, že výskyt příznaků zmrazeného těhotenství je v raných stádiích individuální. A v některých případech si žena nemusí být vědoma smrti plodu až do další návštěvy gynekologa. Proto je velmi důležité navštívit lékaře včas a nenechat si ujít naplánované konzultace..

Příčiny

Gynekologové stále nedokážou identifikovat všechny příčiny vedoucí k úmrtí plodu, ale ve většině případů k této tragédii dochází pod vlivem následujících faktorů:

 • chromozomální abnormality u plodu, například v důsledku příbuznosti rodičů;
 • Rhesusův konflikt matky a dítěte;
 • teratogenní účinky: negativní účinek na plod léčiv, který těhotná žena užívala po dobu až 10 týdnů;
 • infekční choroby;
 • antifosfolipidový syndrom;
 • hormonální nerovnováha vyjádřená nedostatečnou produkcí progesteronu;
 • těžká fyzická námaha a / nebo psychický stres;
 • špatné návyky rodičů (drogová závislost, alkohol, kouření) nebo nepříznivé podmínky prostředí;
 • strukturální abnormality nebo fyziologické vlastnosti těhotné dělohy.

Pozdní těhotenství

Zmrazené těhotenství v pozdějších stádiích se projevuje zastavením vývoje plodu ve druhém trimestru až na 28 týdnů. Hlavním příznakem úmrtí plodu během tohoto období je nedostatek motorické aktivity.

Jak víte, dítě se začne pohybovat po dobu 16 až 20 týdnů. V závislosti na činnosti dítěte se může o tom informovat v různých intervalech, ale pokud se dítě nepřestěhovalo 4-6 hodin, je to příležitost k okamžité konzultaci s lékařem.

Dalším příznakem zmeškaného těhotenství po dobu až 25 týdnů je změna stavu mléčných žláz, které se postupně stávají stejnými jako před početí dítěte. Je pozoruhodné, že pokud k úmrtí plodu dojde po 25. týdnu, pak mléčné žlázy naopak budou ještě více bobtnat.

Několik dní po fetální smrti plodu ucítí žena zhoršení celkového zdraví, bolest v dolní části zad a / nebo slabiny, nevolnost.

Příčiny

 • genetické a jiné abnormality plodu, které jsou neslučitelné s životem;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému a ledvin těhotné ženy;
 • hormonální poruchy;
 • infekční choroby.

Diagnostika a léčba zmeškaného těhotenství

Bez ohledu na to, jak dlouho je podezření na mrtvé těhotenství, nejpřesnějším způsobem diagnostikování ženy je ultrazvukové vyšetření. Během vyšetření lékař kontroluje následující faktory:

 • nesoulad odhadovaného gestačního věku a velikosti dělohy;
 • nedostatek respiračních pohybů a srdečního rytmu plodu;
 • deformace obrysu nebo nesprávné polohy těla plodu v pozdním období;
 • nedostatek tvorby a růstu embrya v raných stádiích, zatímco se stává, že vajíčko plodu po určitou dobu roste.

Pokud je diagnóza zmeškaného těhotenství potvrzena, pak pro ženu existují dvě možnosti dalšího vývoje událostí:

 • spontánní potrat, když se děloha sama zbaví mrtvého plodu;
 • lékařské ukončení těhotenství, když gynekologové extrahují mrtvý plod z ženského těla.

K dnešnímu dni existují takové metody lékařského ukončení těhotenství: léky, kyretáž (kyretáž), vakuové aspirace, umělá stimulace porodu.

Příznaky zmeškaného předčasného těhotenství

Příznaky zmeškaného těhotenství by měly být známy každé ženě, aby v případě takové situace včas reagovaly na ni. Jaké je nebezpečí zmrazeného těhotenství? Její příznaky nejsou specifické a neobjevují se ihned po zastavení vývoje. Důvody této patologie jsou také dost. V dnešním článku si povíme o hlavních rizikových faktorech a o tom, jak se objevuje zmrazené těhotenství.

Foto: Serova V. Atlas lidské anatomie. - M.: White City, 2018. - 104 s..

Proč dochází ke zmrazenému těhotenství??

Zmrazené těhotenství je stav, kdy se embryo náhle zastaví. Poté může zůstat v děloze a žena může zůstat v nevědomosti ohledně průběhu těhotenství. V článku na toto téma, můj kolego IA. Agarkova konstatuje, že k této patologii dochází u 10–20% žen, a proto je zvýšená pozornost věnována problému a jeho příčinám.

Nejrizikovější období v tomto ohledu je první trimestr (od 8. do 10. týdne). Obecně je však vývoj blednutí nepředvídatelný, což je spojeno s poměrně širokou škálou možných důvodů. Online verze WebMD upozorňuje na následující rizikové faktory:

Genetická selhání

V tomto případě plod umírá na přítomnost patologických genů neslučitelných se životem. Jejich zdroj může být nižší spermie nebo vejce, jejich neúspěšná kombinace nebo porušení, ke kterému došlo během oplodnění. Pokud má žena genetické choroby v rodině, úzce související manželství a také ve věku nad 35 let, váha tohoto důvodu se zvyšuje.

Infekční choroby

V prvním trimestru se imunitní obrana ženského těla snižuje. Infekce a zánětlivé procesy zároveň představují hrozbu pro vyvíjející se dítě. Naruší výživu embrya a jsou docela schopné zastavit jeho vývoj. Nejnebezpečnější infekce TORCH (rubeola, herpes, cytomegalovirus, toxoplasmóza), jakož i akutní respirační virové infekce a chřipka. Osobně jsem se musel vypořádat s blednutím těhotenství u žen, které v dětství nezískaly zarděnky.

Foto: Netter F. Atlas lidské anatomie. - M.: GEOTAR-MED, 2. vydání, 2003.

Autoimunitní onemocnění

Patologie této skupiny jsou dnes pod dohledem lékařů. Je to proto, že z neznámých důvodů tělo najednou začne považovat jakoukoli jeho část za cizí a poslat imunitní buňky, aby s ním bojovaly. Plod se může stát takovou „součástí“ v těle těhotné.

Hormonální nerovnováha

Nedostatek progesteronu nebo nadbytek androgenů také vede k úmrtí plodu. Ani nejmenší hormonální selhání nezůstane bez povšimnutí. Ve fázi plánování těhotenství by proto ženy s nepravidelným cyklem měly věnovat pozornost tomuto problému..

Anatomické rysy

Problém vyblednutí je vyvolán nesprávnou strukturou děložního čípku a jeho slabostí. Tyto poruchy narušují fixaci embrya na stěnách dělohy a jeho normální vývoj.

Životní styl ženy

Výzkumní pracovníci E.A. Zakharova a M.S. Selikhova věnovat zvláštní pozornost takovým faktorům, jako jsou špatné návyky (alkohol, drogy, kouření), stres, vícenásobné potraty, škodlivé pracovní podmínky, užívání drog, narušená každodenní rutina, špatná strava a sedavý životní styl. Všichni představují potenciální nebezpečí pro těhotenství..

Z praxe znám případy, kdy k vyblednutí došlo i při prudké změně klimatu. Proto žena musí chránit sebe a své budoucí dítě před prvními dny těhotenství.

Zmrazené těhotenství: příznaky

Plod se přestal vyvíjet, ale jak se o tom dozvědět, jaké jsou příznaky mrtvého těhotenství? Hlavní příznaky zmrazeného těhotenství se neobjevují vůbec a ne vždy. Nejčastěji se žena necítí tolik změn a žádný test neukáže problém.

Na zdroji Webmd přízvučné příznaky, které nelze ignorovat. V každém případě byste měli kontaktovat specialistu, pokud:

 • v rané fázi se toxikóza (nevolnost, zvracení) náhle zastaví;
 • prsa bobtná, stává se měkkou;
 • objeví se krvavý výboj;
 • bolí břicho;
 • horečka nastane;
 • dochází ke snížení bazální teploty.

To může způsobit blednutí v raných fázích těhotenství. Praktické zkušenosti naznačují, že v pozdější fázi je vhodné věnovat pozornost pohybům. Pokud místo dříve aktivních pohybů najednou dojde k přerušení, měli byste okamžitě informovat svého lékaře.

Jak přesně určit zmrazené těhotenství? Chcete-li to provést, poraďte se s lékařem, který:

 • provést vyšetření a určit velikost dělohy;
 • bude jmenovat testy pro kontrolu hormonálního pozadí. Zejména se stanoví množství hCG, hormonu těhotenství, v krvi ženy. Normálně se během porodu dítěte jeho koncentrace výrazně zvyšuje (jak ukazují běžné těhotenské testy). Když vybledne, sníží se;
 • doporučí ultrazvukové vyšetření. Ultrazvuk je nejspolehlivější metodou potvrzující vývojové zastavení..

Pokud je detekována ztráta, lékař vysvětlí další kroky, léčebný a regenerační program pro ženu. Pro příštích šest měsíců je lepší neplánovat těhotenství a nová koncepce by měla být pečlivě sledována - především eliminovat možné příčiny patologie.

Bohužel není možné zabránit blednutí plodu, protože není vždy možné najít příčinu problému. Ale i po přežití několika zmrazených těhotenství má žena šanci vydržet a porodit zdravé dítě.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. Agarkova I.A. Nevyvíjející se těhotenství: hodnocení rizikových faktorů a předpovědi // Lékařská almanach, č. 4 (13). - 2009.
 2. Co je potrat? // https://www.webmd.com/baby/understanding-miscarriage-basics#1
 3. Zakharova E.A., Selikhova M.S. Zmrazené těhotenství: názor odborníků // Moderní trendy ve vývoji vědy a techniky, č. 8 (3). - 2005.
 4. Těhotenství a potrat // https://www.webmd.com/baby/guide/pregnancy-miscarriage#1

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Články O Neplodnosti