Hlavní Zdraví

Kdy začíná fetální pohyb?

Spolu s mateřstvím přichází do ženského života spousta radosti a úzkosti. Péče o budoucí matky pečlivě studuje speciální literaturu, konzultuje s lékaři, kteří již porodili přítelkyně, a někdy vědí mnohem více o těhotenství než jejich ošetřující lékař. Nicméně „pokročilé“ budoucí matky mají spoustu otázek.

Jeden z nejnaléhavějších může být nazýván pohybem plodu během těhotenství. Kdy to bude? První, nejočekávanější a nejpamátnější. Je to dobrý pocit, může být zaměňováno s jinou motorickou aktivitou dítěte, jak často se dítě pohybuje během dne, je zde rychlost míchání, jak vypočítat jejich počet, kolik týdnů bude první plachý pohyb v lůně během prvního a následného těhotenství, atd.. O těchto důležitých nuancích budeme hovořit v našem článku..

Jak dlouho se cítí pohyby dítěte?

Skutečnost, že se dítě začne pohybovat dlouho předtím, než se matka začne cítit, je vědecky prokázána. Již v 7–8 týdnech těhotenství se dítě pohybuje, ale jeho pohyby jsou v tuto chvíli chaotičtější, než zdůvodněné dobrými důvody. Kromě toho je samotné dítě stále tak malé, že budoucí matka vůbec nepocítí ani ty nejsilnější otřesy.

Do 15. týdne těhotenství se pohyby dítěte v břiše stávají vědomějšími a mohou být způsobeny z nějakého důvodu. Ale i v této době může velmi, velmi vzácná těhotná žena cítit pohyb plodu. Doktoři dokonce považují všechny takové „pohyby“ v takových obdobích těhotenství za imaginární a definují je jako životně důležité procesy ve střevním traktu ženy, a nikoli jako motorickou aktivitu dítěte.

Chcete-li určit, v jakém období začíná vědomý pohyb plodu, musíte zvážit mnoho faktorů:

 • postava těhotné ženy (čím elegantnější je, tím dříve cítí motorickou aktivitu drobků);
 • jaký druh porodu je způsoben těhotnou ženou (během prvního těhotenství je první pohyb pociťován mnohem později než během následujících);
 • individuální rysy vývoje plodu;
 • životní styl budoucí matky;
 • emoční spojení mezi mámou a dítětem.

Jak pochopit, že se jedná o pohyb plodu, ne škytavka?

Otázka se může zdát směšná, ale ve skutečnosti může dítě v matčině žaludku provádět všechny pohyby a není to vždy úplně první rozruch, na který celá rodina čeká.

Podle popisů zkušených matek se pohyb plodu v břiše může podobat:

 • rozpětí křídla motýla;
 • hladký pohyb ryb;
 • lechtání perem;
 • lehký kop nebo tlačení;
 • „Gurgle“ nebo „Gurgle“;
 • jemně hladil.

Všechny těhotné ženy svým způsobem pociťují a popisují pohyby dítěte v žaludku. Někdo je prozaický, někdo poetičtější, ale přesto je to životně důležitý okamžik. Nakonec, pokud do 24. týdne těhotenství žena nepocítila pohyb dítěte, musí o tom informovat ošetřujícího lékaře.

Při pravidelných vyšetření lékař samozřejmě poslouchá tlukot srdce dítěte a bez složitých testů a vyšetření pochopí, zda je všechno v pořádku s dítětem, ale nedostatek pohybu v pozdějších fázích by měl nastávající matku znepokojit. To může být příčinou například hypoxie plodu. Pouze rychlá, profesionální reakce lékařů a včasná kvalitní léčba mohou eliminovat ohrožení života dítěte.

Existují nějaké standardy pohybu??

Po 20–24 týdnech může těhotná žena nezávisle sledovat stav dítěte svou motorickou činností a pomocí několika zavedených metod denně počítat počet pohybů plodu.

Jedná se o takové známé metody, jako jsou:

Rozdíl v těchto metodách je pouze v časových intervalech výpočtu. Podle Pearsona počítá maminka počet pohybů od 9 do 21 hodin. Podle Cardiffa - do 12 hodin, počínaje každou hodinu, a podle Sadowského - od sedmi do jedenácti večer. Za normu se považuje deset pohybů za hodinu. Pokud jsou o něco menší nebo větší, není důvod k obavám. Dvě až tři hodiny bez míchání není příčinou poplachu. Dítě může jen usnout a být ve stavu naprostého klidu. Pokud během dne neprobíhá žádná činnost, nastávající matka musí vyhledat pohotovostní lékařskou pomoc.

Proč se jedno dítě pohybuje často a druhé ne??

Tyto otázky jsou položeny matkami a příliš pasivními a příliš aktivními dětmi. Na pohybovou aktivitu dítěte má vliv velké množství různých ukazatelů. Proto na tuto rétorickou otázku neexistuje jednoznačná odpověď, ale existuje několik výroků, které naznačují, že pohyb plodu přímo závisí na:

 • fyzický a duševní stav mámy;
 • denní nebo noční čas;
 • výživa, denní rutina a životní styl ženy;
 • prostředí;
 • obsazení;
 • držení těla těhotné ženy;
 • úroveň citlivosti ženy a emoční spojení mezi dítětem a matkou.

Pokud se bojíte, že nebudete cítit první rozruch vašeho dítěte, prostě se tím starejte. Máma je ve stavu neustálého stresu, vědomé a nevědomé úzkosti, neklidu a depresivní nálady - to je příležitost „ležet nízko“ pro dítě a nevykazovat žádnou aktivitu, čekající na zlepšení situace.

Mluvte se svým nenarozeným dítětem, dělejte s ním oblíbené věci, jděte navštívit přátele, chodit na čerstvý vzduch, užívat si života a vaše dítě dříve či později bude reagovat na vaši touhu cítit ho v lůně. Taková dlouho očekávaná aktivita vašeho milovaného budoucího dítěte začne!

Nechť je tento den jedním z nejšťastnějších ve vašem životě! Snadné těhotenství a příjemné „míchání“!

Pohyby plodu během těhotenství: když začnou, jaké jsou pocity v břiše, proč by měly být kontrolovány

Délka těhotenství je 40 týdnů. Od prvních týdnů početí se nastávající matka obává, jak se dítě cítí a zda jeho srdce bije. První fyzický kontakt s plotem můžete cítit nejdříve po 18 týdnech těhotenství. První chvění dítěte je pro těhotnou ženu neviditelné. Jsou příliš něžné a nemožné je cítit. Některé ženy tvrdí, že „slyší“ dítě od 12-13 týdnů, ale s největší pravděpodobností jsou tyto pocity spojeny se zvýšeným střevním opětovným pohybem.

První pohyby jsou označeny uprostřed gestačního období (pokud první těhotenství).

Potenciální matka cítí přítomnost dítěte a mluví s ním. Plod zase reaguje na dotek a hlas zvenčí.

Vzhledem k tomu, že růst a hmotnost plodu roste, je v dutině dělohy menší prostor. Objeví se svalový tonus, těhotná žena cítí motorickou aktivitu dítěte.

Šoky z dělohy jsou zárukou, že dítě žije.

Podle povahy lopat lze určit blaho dítěte a včas identifikovat možnou patologii vývoje.

Jak dlouho se dítě začne pohybovat

První pohyby jsou prováděny v procesu embryogeneze. To je v průměru 5 až 6 týdnů od okamžiku početí. Na konci prvního trimestru je růst embrya stále malý, aby cítil jeho pohyb.

Na ultrazvukovém monitoru lékař zaznamenává aktivitu, ukazuje ji nastávající matce, ale nelze je cítit.

Znatelné pohyby se objevují v 19-20 týdnu těhotenství. Snad dříve, zejména u žen, které měly zkušenosti s porodem a porodem dítěte.

Zkušené matky mají třes 16-17 týdnů, někdy i dříve.

Právo na narození je silné od 17. týdne, ale je nesmírně obtížné si povšimnout a určit, že se jedná o „zprávy“ dítěte.

Když plod zesílí a jeho pohyby se stanou více vědomými, pak prvotní matky ocení krásu pohybů dítěte.

Nepřítomnost trhavých pocitů po 21 týdnech těhotenství je nepříznivým příznakem, takže lékaři od druhého trimestru se zajímají o možnou aktivitu plodu.

První dojmy

Pocity o vývoji nového života v lůně jsou jiné povahy. První otřesy jsou srovnávány s máváním křídla motýla nebo ryby plavající se, která se jemně dotýká břicha a znovu se schovává..

Někdo si všimne buchotání a někdy je spojí s poruchami trávení.

Budoucí matka může „slyšet“ nejen to, jak ji dítě srazí, ale také to, jak škytavka, v tomto případě je gurgling, je jedním z těchto příznaků.

Zkušené těhotné ženy znají pocity, ale podle jejich recenzí „jsou vždy jiné a začínají v nejneočekávanějším okamžiku“.

Jedna matka řekla, že když čekala na první doplnění v rodině, někde kolem 18 týdnů měla svalové křeče v žaludku, což bylo možné pozorovat v poloze na zádech, ale nikdy jí nenapadlo, že s ní toto dítě začíná komunikovat. Až když se „spazmy“ staly zvykem, maminka hádala o činnosti dítěte.

První pohyby jsou hmatatelné, ale zatím je nelze vidět. Jakmile dítě trochu vyroste, jeho „pozdravy“ budou patrné ostatním.

Rychlost pohybu v různých časech

V různých gestačních obdobích se dítě pohybuje různými způsoby. Od prvního zatlačení do dalšího může uplynout 1 až 2 dny.

Když to prostor v děloze dovolí, plod dělá asi 250 pohybů, ale matka je nebude cítit všechny.

Od 20. týdne těhotenství denně nelze zaznamenat více než 10 úderů. Do 28. týdne jejich počet přesáhne 500 a je zde více povrchových šoků: 6 až 8 šoků každou hodinu.

V polovině druhého trimestru se u plodu rozvine režim spánku a bdění.

Většinou je ve snu a pohyby jsou vzácné, ale opakují se v intervalech.

Jak se mění intenzita mobility v různých časech

Od 20 do 32 týdnů se fetální aktivita postupně zvyšuje. Vrchol nastává ve 32-33 týdnech těhotenství. Potom se dítě začne pohybovat méně často, ale intenzivněji.

Důvody tohoto jevu jsou následující:

 • za prvé, dítě se zvětšuje;
 • za druhé se objeví síla a svalový tón;
 • zatřetí je v děloze stále prostor, takže se můžete otočit nebo protáhnout.

Intenzita pohybů může být vyjádřena ve schématu:

 • 20-22 týdnů: 3-5 za hodinu;
 • 22-24: 5 až 7 za hodinu;
 • 24-26: až 10, ale ne méně než 6 za hodinu;
 • od 26 do 30: od 10 do 14 za hodinu;
 • od 30 do 36: 8-14 za hodinu;
 • od 36 do konce těhotenství: od 6 do 12 za hodinu.

V průměru by se dítě mělo pohybovat 10krát za hodinu.

Data jsou hypotetická, protože v jednu hodinu bude aktivně strčit a v druhé bude spát, takže pohyby budou jednoduché nebo zcela chybí.

Intenzita pohybů do jisté míry závisí na tempu života matky.

Jak se projevují a cítí pohyby plodu

Pocity a povaha chvění závisí na mnoha faktorech:

 1. Prezentace plodu. Je-li hlava dítěte snížená, dochází k intenzitě a trhavým pohybům v horní části břicha. Někdy se lokalizoval ve správné hypochondrii. Při nesprávné prezentaci je aktivita vyjádřena vnitřními tahy dolního segmentu zaobleného břicha.
 2. Práh těhotné ženy. Jeho překročení je doprovázeno bolestivými pocity při pohybu.
 3. Povaha budoucího dítěte. Nadměrná aktivita nebo naopak letargie může být příznakem patologie a může být znakem charakteru.
 4. Doba březosti. Se zvýšením gestačního věku dochází ke zlepšení mozkové aktivity a fyziologické síly. Plod může reagovat na hlasité zvuky zvenčí, na hlas matky nebo příbuzných kolem ní.

Tahy se vyskytují na různých místech: přední strana břicha, záda, žebra, ingvinální zóna.

Čím aktivnější je dítě, tím silnější jsou jeho „pozdravy“. Je však třeba umět rozlišit fyziologickou charakteristiku znaku od možného patologického procesu.

Povaha pohybů

Slabé otřesy jsou zaznamenány v raných stádiích těhotenství. Jejich přítomnost později, a zejména v posledních týdnech, může znamenat slabost plodu, vývojové abnormality nebo syndrom intrauterinní retardace růstu.

Bolest je doprovázena dalšími klinickými příznaky a je spojena se základním onemocněním těhotné ženy, jako je selhání ledvin nebo křečové žíly..

Bolestivé chvění v mírném množství je známkou normálního stavu, ale pouze v případě, že gestační věk je od 35 týdnů.

Důvodem je velká váha nebo nesení několika plodů současně..

Nepříjemné bolestivé dary mohou vyplývat z nepohodlného postavení dítěte nebo matky nebo mohou mít závažnější příčiny. Bolestivé tahy mohou být zaměněny s kontrakcemi.

Příliš aktivní pohyby nesou známku nedostatku kyslíku (hypoxie). Nedostatek kyslíku vzrušuje nervovou soustavu plodu a on zase začne „zuřit“ a dávat nastávající matce bolest.

Potvrdit nebo vyvrátit hypoxii pomocí CTG nebo ultrazvuku.

Nedostatek kyslíku nepříznivě ovlivňuje dítě a může vést k závažným vývojovým poruchám dítěte.

Proč počítat pohyby

Pro stanovení normální hodnoty pohybů byl vyvinut speciální test, během kterého se počítají otřesy..

Technika je následující:

 • počítání pohybů začíná 28. týdnem těhotenství;
 • nastávající matka pro toto období by měla odmítnout podnikat;
 • Počítání začíná v 9 hodin a končí v 9 hodin.
 • jsou brány v úvahu všechny pohyby (malé, lehké, těžké atd.);
 • normální hodnota je 10 nebo více pohybů;
 • aby nedošlo ke ztrátě při výpočtech, je nutné vést kartu nebo pravidelné účetnictví.

Zkouška na množství pohybu nezbytné k posouzení stavu plodu.

Pokud se plod pohybuje méně než 10krát, je to vážný důvod, proč se poradit s lékařem.

Nepřítomnost šoků po dobu 12 hodin přináší nepříznivou prognózu.

Co dělat, když se dítě dlouho nepohybuje

Dítě by nemělo být vždy v aktivním stavu. Obvykle doba pobytu v lůně nepřesahuje 3–4 hodiny denně. To znamená, že dítě spí častěji, občas přerušuje chatování s mámou.

Existuje několik způsobů, jak přimět dítě k probuzení:

 • jíst čokoládu, bonbóny nebo sladké nápoje;
 • pít horký čaj;
 • hladil a poklepával na žaludek;
 • zapněte hlasitou hudbu nebo přímé jasné světlo na břiše.

Pochybné metody, ale někdy účinné.

Pokud dítě nebude kontaktovat déle než 12 hodin a výše uvedené metody nepomohou, můžete udělat šílený čin - poslouchejte srdeční rytmus sami pomocí stetoskopu.

Během 30 týdnů je možné slyšet srdeční kontrakce, ale jejich kvalitu nelze odhadnout.

Nejvhodnější akcí bude vyhledat lékařskou pomoc.

Můžete také zavolat porodníkovi-gynekologovi a říct mu o problému..

Pokud se plod nepohybuje dlouhou dobu, pravděpodobně má vážné zdravotní problémy.

Jak dlouho těhotná žena obvykle začne pociťovat pohyby plodu?

Prvním zamícháním drobků v matčině lůně je dojemný okamžik, který si celý život pamatuje. Proto všechny nastávající matky čekají s tak netrpělivostí. Otázky týkající se včasnosti nástupu pocitů jsou jednou z nejčastějších. V tomto článku zvážíme, kdy by žena měla začít cítit své dítě.

Jak se dítě pohybuje?

Plod během těhotenství se začne pohybovat mnohem dříve, než si dokáže žena představit. Někdy stále neví o jejím těhotenství a dítě se už začíná hýbat. V 6. týdnu těhotenství, jen dva týdny po začátku zpoždění, může lékař určit první příznaky motorické aktivity, i když se pohybuje pouze prototyp srdečního svalu. Ale dítě se začne pohybovat končetinami do 7 až 8 týdnů těhotenství.

Vzhledem k tomu, že do konce druhého měsíce těhotenství váží dítě ne více než gram a jeho výška není větší než 15 mm, žena nemůže cítit jeho pohyby. Pohyby jsou neuromuskulární povahy a dosud nepatří do kategorie libovolných.

Jak rostete, dítě se během těhotenství aktivněji pohybuje. Do 11. týdne těhotenství může plod plavat v plodové vodě uvnitř močového měchýře, otočí se a již ví, jak se vytlačit ze stěn dělohy, pokud k takovému kontaktu dojde. Dítě je malé a váží ne tolik, že tyto doteky jsou také hmatatelné. Do konce 4 měsíců těhotenství, plod ovládá dobrovolné pohyby, ví, jak se ohýbat a uvolňovat končetiny, může částečně koordinovat své pohyby, například přivést pěst do úst a začít ji sát. V období 18 týdnů je plod dostatečně velký, ale v děloze je spousta místa - bez problémů a překážek se může zhroutit, převrátit, změnit polohu těla několikrát denně.

Hmatatelněji a podstatněji se dítě začne tlačit do 20. týdne. Právě v tomto okamžiku může žena hnutí nejprve cítit. Motorická aktivita je indikátorem životaschopnosti plodu a přispívá k rozvoji mozku, tvorbě reflexů. Jak se gestační věk zvyšuje, pohyby a chvění jsou výraznější, protože dítě v lůně roste a přibývá na váze denně.

Nikdo vám však nedá přesnou odpověď na otázku, kdy očekávat první pohyby, protože to vše závisí na individuální citlivosti a počtu narození a těhotenství, která předcházela tomuto. Načasování nástupu úžasných pocitů během těhotenství je obvykle 16-22 týdnů.

Prvotřídní

Těhotné ženy poprvé zpravidla začínají pociťovat otřesy dítěte později než ženy, které se již staly matkami. Důvody spočívají ve zvláštnostech vnímání - žena, která dříve necítila pohyby, je často nedokáže rozpoznat, dokud nejsou otřesy zcela zřejmé. První pohyby jsou velmi jemné a nenápadné. Zevnitř se cítí jako lehký dotek. Mnozí je srovnávají s dotykem ryb. Ženy je prostě zaměňují s procesy, které se neustále vyskytují ve střevech..

Drtivá většina nastávajících matek tvrdí, že pocítila první pohyby svého dítěte mezi 18 a 21 týdny. Není to tak dávno, kdy ultrazvuk neměl tak široké rozdělení v řízení těhotenství, porodnice-gynekologové považovali načasování výskytu prvních pohybů za „rovník“ těhotenství. Po nich začala druhá polovina těhotenství, která trvala asi dalších 20 týdnů..

Dlouho očekávané břišní vjemy během prvního těhotenství dnes nehrají tak důležitou diagnostickou roli, ale z toho se nestaly méně důležitými. Lékaři se určitě zeptají nastávající matky, zda cítí pohyby svého dítěte, aby lépe kontrolovala proces porodu.

Vícečetné

Během druhého těhotenství nebo následné ženy je mnohem snazší pochopit vaše pocity, žena si nezaměňuje první pohyby s fermentací střevních plynů. Ale nejen zvýšení individuální citlivosti lze vysvětlit dříve než během prvního těhotenství, což je výskyt pocitů.

Svalové stěny dělohy po předchozích těhotenstvích jsou vzdálenější, citlivější, a proto se pohyby začnou cítit dříve. Většina těhotných žen ujišťuje, že cítí své první pohyby 16-18 týdnů a dokonce i dříve.

Co má vliv?

Kromě těhotenství je výskyt zjevných pocitů v žaludku ovlivněn i dalšími faktory, které mohou buď oddálit dlouho očekávaný okamžik, nebo ho přiblížit. Tyto faktory jsou téměř stejné pro všechny ženy, bez ohledu na to, jaké dítě očekávají. Vzhled prvních pohybů závisí na:

 • váha a stavba;
 • umístění a prezentace plodu;
 • umístění placenty;
 • životní styl a činnost budoucí matky.

Jemné a hubené dívky začínají cítit své děti dříve než ženy se širokou pánevem a nadváhou. Centrální nervový systém může přijímat „signály“ z receptorů peritoneálního nervu pro kopy a trhnutí plodu dříve, pokud v břiše neexistuje pevná zásoba tukové tkáně.

Kompletní sada matky nemá vliv na vývoj dítěte a načasování jeho fyzické aktivity. Jen hubené ženy začnou dítě cítit o něco dříve. Pokud je placenta umístěna na zadní stěně dělohy, šance na dřívější rozpoznání pohybů jsou vyšší. Když je „dětské místo“ umístěno na přední stěně, znamená to, že končetiny plodu jsou obráceny uvnitř těla matky, kopy nastanou hlavně ve směru střevních smyček, a proto je žena může později rozpoznat.

Plod, který je umístěn vzhůru nohama, dříve potěší matku pohyby, než děti, které sedí na papeži v pánevní prezentaci. První pohyby dříve začínají cítit ženy, které vedou klidný a měřený životní styl, mají příležitost pro denní odpočinek. Pokud nastávající matka pracuje, zjistí, že během dne se hodně pohybuje, soustředí svou pozornost na něco jiného, ​​takže si nemusí všimnout prvních pohybů.

Takže, při práci a studiu, těhotné ženy se musí soustředit na dítě ve večerních hodinách, když můžete zaujmout vodorovnou polohu těla a relaxovat. Obvykle je to poprvé, kdy člověk pociťuje, na co čekající matka čeká.

Možné problémy

Předem se nestará o starosti: načasování, které se považuje za normální pro stanovení prvních pohybů, má poměrně široké hranice, a proto před 22 týdny není nejmenší důvod vzrušení. Pokud ani po této době žena necítí pohyby dítěte, musí se poradit s lékařem a provést ultrazvukové vyšetření plodu.

Důvody, proč může být dítě méně aktivní, než by mělo být, mohou být docela dost, zde jsou jen nejčastější:

 • hypoxie;
 • zmrazené těhotenství;
 • retardace růstu plodu.

Příliš časté pohyby, stejně jako příliš vzácné, by měly upozornit. Je pravděpodobné, že dítě nemá dostatek kyslíku. Při hypoxii v počátečním stádiu bývají ostré otřesy často pociťovány, bolestivé a děložní.

Při chronické hypoxii se pohyby stávají letargickými a vzácnými. Ve 18-20 týdnech je velmi obtížné se cítit, taková kontrola nad pohyby plodu bude nutná hlavně od 28 týdnů, kdy bude ženě nařízeno počítat počet pohybů dítěte za den.

Rytmické a pulzující otřesy na pravé nebo levé straně mohou znamenat, že dítě škytá. Neublíží to, není to děsivé a nemělo by to nijak rušit ženu, bez ohledu na to, jak dlouho jsou - škytavky jsou docela fyziologické.

Když se pohyby stanou pravidelnými?

Míchání začíná pravidelně kolem 25. týdne těhotenství. Ve stejné době má žena obvykle dobrou představu o tom, jak přesně se dítě nachází v jejím lůně. Je-li hlava dole, jsou pohyby nejčastěji pociťovány ve střední třetině břicha a výše, pokud sedí, mohou se cítit kopy v samém spodku břicha, což někdy způsobuje brnění v pochvě. Od této chvíle děti začnou rázně reagovat na všechno, co se děje matce - dítě kope tvrději, když je žena nervózní a ustaraná.

Po 7-8 měsících těhotenství dítě začne reagovat pohybem na náhlé a ostré zvuky.

Do 28 týdnů nemusíte počítat pohyby dítěte. Bude stačit, pokud si těhotná žena jen denně všimne přítomnosti pohybů a jejich obecné povahy. Mějte na paměti, že každý den není nutný, ale protože v různých dnech může být aktivita dítěte odlišná.

Změny počasí, změny atmosférického tlaku, ročního období a mnohem více ovlivňují aktivitu dítěte. Za slunečného dne bude dítě aktivnější než za oblačného dne, ve skutečnosti jako dospělí. V noci je aktivita ovoce vyšší než během dne. Pokud je máma v dobré náladě, bude dítě aktivnější.

zjištění

Pokud nastal čas na první rozruch a vůbec nic necítíte, zkuste použít několik lidových tipů. Relaxujte častěji a snažte se být v klidu a vyvážení. Ve večerních hodinách, než si lehnete na odpočinek, vypijte sklenici mléka a snězte malý kousek čokolády - sladkosti obvykle aktivují děti.

Chcete-li cítit první pohyby, je nejlepší ležet na zádech. V budoucnu neležte často na zádech, protože s růstem dělohy a plodu může být vena cava sevřena.

Méně porovnejte sebe a své dítě s ostatními ženami, včetně tematických online fór. Všechny ženy jsou různé, tělesné rysy a umístění plodu se liší pro každého, stejně jako individuální prah citlivosti. Proto byste neměli být naštvaní, pokud někdo měl dítě v 16 týdnech rozrušení a v 19 týdnech je váš žaludek velmi tichý. Vše se objeví ve správný čas..

V dalším videu se dozvíte více o pohybech plodu během těhotenství..

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Slyším tě zlato!

První trimestr skončil, embryo se stalo plodem, nastávající matka už prošla nepohodlím toxikózy, obavy z předčasného ukončení těhotenství, setkalo se s jejím dítětem při prvním ultrazvuku. Hlavní otázkou, kterou nyní žena zabírá, je: jak dlouho se dítě začne pohybovat?

Hlavní otázka

Kdy se dítě začne pohybovat v žaludku? To je hlavní otázka druhého trimestru a podle gynekologů se zajímají nejen o těhotné ženy, ale také o ženy, které čekají na přidání do rodiny podruhé a dokonce potřetí. Podle lékařů se otázka „Který měsíc se dítě pohybuje?“ je nejoblíbenější mezi pacienty čekajícími na dítě a sebevědomě odpovídají, že k tomu dochází v pátém měsíci, i když se embryo snaží mnohem rychleji pohybovat v děloze.

Ve skutečnosti mohou být první pohyby zaznamenány již v prvním trimestru, během prvního screeningu, kdy se vytvářejí nervové zakončení a svaly, které jsou zodpovědné za motorickou aktivitu. Další věc je, že činnost nervového systému v této době nelze nazvat koordinovanou a tyto pohyby jsou spíš křeče. Velikost embrya v této době nepřesahuje 4 cm a jeho hmotnost je asi 5 gramů, a proto se volně cítí v děloze naplněné plodovou vodou. Budoucí matka tedy necítí žádné pohyby.

V 11-15 porodnických týdnech je mozek plodu a jeho mozek již prakticky formováno, takže jeho motorická aktivita se stává řádnou - budoucí dítě pohne končetinami, může už sát prst. Ale je stále příliš malý na to, aby těhotná žena cítila tyto pohyby..

Životní hnutí

Kolik týdnů těhotenství se dítě začne pohybovat, aby to žena cítila? Porodnické periody prvních pohybů se pohybují od 16 do 24 týdnů. Během tohoto období dochází k intenzivnímu vývoji budoucího dítěte.

Korespondence gestačního věku a hmotnosti plodu:

Těhotenství, týdnyHmotnost gram
šestnáct100
17140
osmnáct190
devatenáct240
dvacet300
21360
22430
23500
24500

Smysl mateřství

Emoční stav nastávající matky samozřejmě závisí na tom, v jakém týdnu se dítě začne pohybovat. Mnoho žen panikaří, pokud se necítí pohybem plodu včas. Neměli byste to dělat, protože je možné, že se placenta fixovala na přední stěně dělohy - v tomto případě matka pocítí mírné otřesy dítěte později. Pokud žena pracuje, sportuje a vede aktivní životní styl, neposlouchá se tak pečlivě, a proto si okamžitě nevšimne prvních pohybů dítěte. Některé těhotné ženy zaměňují první třes dítěte s peristaltikou vlastního střeva. Přítomnost nebo absence nadváhy ženy hraje velkou roli - tuková vrstva často ztěžuje rozpoznání pohybů plodu. V každém případě, pokud těhotné břicho roste a během vyšetření je slyšet srdeční rytmus, neměli byste se bát..

První druhý třetí…

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat, aby se stalo znatelným? Pokud těhotenství není první, s největší pravděpodobností nastávající matka své dítě „zaslechne“ dříve, protože svaly její dělohy jsou již poněkud napnuté. Druhé těhotenství se tedy projevuje třesem plodu již v 18–19 porodnických týdnech těhotenství.

Proč je důležité znát datum prvního fetálního hnutí? Protože tímto způsobem mohou lékaři vypočítat přibližné datum narození. Pokud je těhotenství první, přidá se k tomuto datu 20 týdnů, pokud je druhé 22. Samozřejmě se jedná o velmi přibližnou metodu, ale lékaři, kteří také berou v úvahu ultrazvuková data a datum poslední menstruace, mohou docela přesně určit, kdy porod začne..

Jak dlouho se dítě začne pohybovat

Jedním z očekávaných okamžiků nastávajících matek je začátek pohybu plodu. Těhotné ženy pociťují první aktivitu dítěte ve druhém trimestru. Je důležité opravit první tlak, aby gynekolog mohl určit nejpřesnější datum narození dítěte..

Jak dlouho můžete cítit, jak se dítě pohybuje

Pohyb plodu začíná dříve, než to nastávající matka pozná. Jak dlouho se dítě začne pohybovat? V matčině lůně vykazuje dítě svou první aktivitu v průměru za 8 týdnů - v této době se tvoří svalová tkáň dítěte, která je zodpovědná za motorické funkce. Protože po 2 měsících je dítě stále příliš malé a jeho pohyby jsou chaotické a křečovité, žena s tím nemá žádné pocity. Důvodem je také skutečnost, že plodová voda slouží jako nárazník.

Postupem času dítě roste a dosahuje velikosti, ve které se žena otřásá třesem. Budoucí chvění budou schopni rozpoznat první chvění v 18-22 týdnech. Tento ukazatel je nicméně pro každého individuální a závisí na mnoha aspektech:

 • kolik narození přežila (primiparous se už necítí, že dítě začalo kopat);
 • zda je vrstva tuku na pobřišnici významná (tenké dívky začínají brzy cítit, jak dítě tlačí);
 • jak těhotenství pokračuje;
 • v jaké poloze je dítě;
 • znaky umístění placenty (dolní nebo horní břicho);
 • jaký je psychoemocionální stav budoucí matky, pr.

Když se plod během prvního těhotenství začne pohybovat

Každá žena to má individuálně, ale existuje určitý rámec, jak dlouho se dítě pohybuje. Zpravidla se to během prvního těhotenství znatelně blíží 20. týdnu. V této době dítě dělá asi dvě stě pohybů denně a až 32 týdnů se toto číslo zvyšuje na 600. Odborníci to připisují růstu drobků. Většina tlačí budoucí maminka ani necítí.

Pokud dítě tlačí, je to považováno za normu, ale příliš aktivní chování, které způsobuje bolest nebo naopak nadměrnou pasivitu, může naznačovat hypoxii plodu (akutní nebo chronickou). Navíc změny v tom, jak se dítě pohybuje, někdy naznačují porušení objemu plodové vody:

 • s oligohydramniemi dochází k exacerbaci bolestivosti, když se dítě pohybuje;
 • s polyhydramniemi nastávající matka přestane cítit, jak se dítě tlačí.

Kdy hnutí začíná v následujících těhotenstvích

Otázka, v jakém období těhotenství se plod začne pohybovat, neznamená jasnou odpověď: dívky to cítí v různých časech. K prvním pocitům ve druhém a dalším těhotenství dochází zpravidla po 18–20 týdnech. V období 24 týdnů může dítě kopat tak tvrdě a aktivně, že dokonce i milovaní cítí chvění a položí ruku na břicho budoucí matky. Ostatní děti jsou v lůně velmi tiché, takže nemusí ženu vůbec obtěžovat..

Předpokládá se, že vícečetné dívky začínají cítit vnitřní pohyby dříve než ty, které poprvé otěhotnily. Je tomu tak proto, že ve druhém nebo třetím těhotenství žena již má nějaké zkušenosti a dokáže rozpoznat i mírné chvění. Na rozdíl od mnohočetných těhotenství poprvé těhotné ženy často nepřiznávají slabým pohybům v břiše velký význam a považují je za obvyklou střevní motilitu..

Jak vypadá fetální pohyb během těhotenství

Budoucí matky popisují tyto pocity různými způsoby. Někteří je srovnávají s vlajícími motýly, jiní říkají, že pohyby jsou spíše jako lechtání nebo hladení vnitřku břicha. Mnoho žen se domnívá, že chvění je podobné jako řinčení ve střevech, což někdy způsobuje nadměrnou aktivitu dítěte bolestivě. Období, ve kterém se dítě pohybuje, může ovlivnit povahu pocitů: čím větší je plod, tím silnější je žena a pohyby a kopy.

Video: jak a kdy by se dítě mělo během těhotenství pohybovat

Recenze

Alina, 25 let. Nejdřív jsem cítila chvění ve třetím trimestru, předtím jsem dítě vůbec neslyšela. Protože moje bříško bylo nízké a blízko močového měchýře, při pohybu jsem neustále běžel na záchod. Moje matka mi později poradila, abych dítě ujistila a změnila polohu: přejíždějte z jedné strany na druhou. Opravdu to pomohlo.

Tatyana, 31 let. Každá dívka má všechno individuálně, takže neexistuje žádná norma, jak dlouho se dítě začne pohybovat. V mém případě dítě dlouho nevykazovalo známky života: až 5 měsíců. Na radu odborníka jsem začal jíst trochu sladkostí, abych ho rozveselil, ale to nepomohlo. Můj syn začal kopat až po 6 měsících, ale pak jsem trpěl.

Ekaterina, 28 let. Cítil jsem nejen tlačení, ale také to uslyšel, protože mi žaludek hlasitě zařval. Pohyby začaly brzy, asi 14 týdnů, a pokračovaly až do narození. Z toho však nebyla bolest ani vážné nepohodlí. Jak jsme očekávali, syn se narodil stále neklidný, ale do 6 let se postava změnila na klidnější.

Míchání plodu. Jak a na jak dlouho to je? Proč a jak počítat? Normální počet pohybů. Mává stůl týdně. Co dělat, když se dítě příliš nebo příliš aktivně nepohybuje?

Když se plod začne pohybovat v děloze?

Fetální pohyb začíná v 7 - 8 týdnech těhotenství, tj. Na konci druhého měsíce.

Po 8 týdnech může plod již reflexně reagovat na podráždění záškuby nebo váháním. Dítě má v tomto okamžiku délku těla pouhých 2,5 cm, ale jeho pohyby jsou možné díky již vytvořeným svalům podél páteře.

Vzhledem k malé velikosti plodu se jeho budoucí matka ještě nemůže cítit (často žena neví, že je v tuto chvíli těhotná). Pokud se žena obrátí na prenatální kliniku a provádí se ultrazvukové vyšetření dělohy, lékař vidí pohyby plodu. Přítomnost pohybů plodu na ultrazvuku bude znamenat, že se plod cítí dobře a roste.

Asi do 12. týdne může dítě už něco chybět, můžete vidět výrazy obličeje. Kromě toho je začátkem druhého trimestru, že se pohyby plodu, které se nazývají spontánní činnost svalů plodu, spojují s reflexními trhnutím. Spontánní aktivita je pohyb, který plod vytváří sám, a nikoli jako reflexní reakce..

V lůně vytváří plod následující formy spontánních pohybů:

 • První forma. Neustálé podráždění kožních receptorů (citlivých nervových zakončení) amniotickou tekutinou vede k tomu, že ohýbací svaly fetálního kmene jsou neustále v určitém tónu. Právě tato konstantní tonická kontrakce vede k charakteristické ohnuté poloze plodu (zárodek), díky čemuž je umístěna v děložní dutině..
 • Druhý formulář. Tato forma je periodicky se vyskytující krátká kontrakce extenzorových svalů, tj. Svalů, jejichž kontrakce narušuje charakteristiku ohýbaného držení těla dítěte. Je důležité, aby se všechny trup extensorů, hlava a končetiny svalu stahovaly. Toto snížení se nazývá zobecněné (obecně). Právě tyto kontrakce se nastávající matka cítí jako první rozruch ve 4 - 5 měsících těhotenství. Plod obvykle činí 4 až 8 takových kontrakcí za hodinu.
 • Třetí forma. Tyto kontrakce jsou respirační pohyby. Přestože plod nedýchá plícemi, pohyby dýchacích svalů začínají již za 14 týdnů. Plod „dýchá“ mnohem častěji než novorozenec nebo dospělý, což dělá asi 40 - 70 respiračních pohybů za minutu (dospělý dělá asi 20 pohybů). Dýchací pohyby plodu může být cítit matkou, ale v pozdějších stádiích.

Po 12 týdnech je plod již schopen plemene. Později dítě provádí stále více různých pohybů, je schopno škytnout, zívnout a sát prst. Do konce druhého měsíce plod svými pohyby reaguje na bolest.

Bolest pro něj je pro matku nepříjemným incidentem, který způsobuje uvolnění adrenalinu do krve. Pokud je v krvi mnoho stresových hormonů, potom se plod chová neklidně, aktivně se pohybuje. Důvodem je skutečnost, že malé tělo pod stresem těla matky začíná mít nedostatek kyslíku. Díky tomu se pohybuje aktivněji. Aktivní pohyb plodu však může vést nejen k negativním zkušenostem těhotné ženy, ale také k pozitivním impulzům, které jsou mu osobně určeny. Pokud tedy nastávající matka hladí bříško, mluví s dítětem, poslouchá hudbu, může dítě také reagovat. V tomto případě nemluvíme o kyslíkovém hladovění, ale o příjemném vzrušení nervového systému dítěte. Lékaři říkají, že takto se utváří budoucí způsob reakce dítěte na vnější podněty.

Jak se hnutí cítí?

Na začátku pohybu plodu těhotná žena popisuje takové fráze jako „ryby plavaly“, „vlna se valila“, „motýly v žaludku“. Tyto pocity nepohodlí nezpůsobují. Aktivnější šoky a kopy se objevují již ve třetím trimestru, přesněji v 7 měsících těhotenství. V této době bude aktivita dítěte různorodá, může svou matku překvapit svými schopnostmi zatáhnout za rukojeť, nohu, hlavu a pokaždé, když matka tyto pohyby pocítí,.

Na rozdíl od činnosti, jako je „vidět, jak můžu, mami“, může dítě koktat. Tento jev se také nazývá „fetální dýchání“. Lékaři to vysvětlují relativně velkými játry plodu, který tlačí na dýchací desku bránice. Komprese frenického nervu způsobuje podráždění, které se projevuje trhavými rytmickými kontrakcemi bránice, tj. Škytavka. Máma cítí škytavka plodu jako rytmické třes nebo „tikání hodin“. Tento škytavka se nepovažuje za pohyb plodu, proto se při výpočtu počtu svých pohybů nebere v úvahu.

Když žena cítí první pohyby dítěte během prvního a druhého těhotenství?

Míchání plodu je jedním z příznaků těhotenství, které, pokud je určeno lékařem během hmatu, je považováno za spolehlivé znamení zajímavé situace. Před příchodem a rozšířeným použitím ultrazvuku byly pohyby plodu a poslech jeho srdečního rytmu některé ze spolehlivých známek těhotenství. V současné době je těhotenství diagnostikováno dříve, než žena cítí, že někdo „tlačí“ do žaludku.

Během prvního těhotenství žena pociťuje pohyby dítěte po 20–21 týdnech, zatímco během následujících těhotenství dříve, po 18–19 týdnech. To je způsobeno zvýšením citlivosti stěn dělohy během opakovaného těhotenství. Pokud má žena nadváhu, pak pohyby plodu nebudou pociťovány až do 25 týdnů.

Lze pociťovat pohyby plodu v týdnech 14-15?

V této době je dítě příliš malé na to, aby cítilo jeho pohyby. Citlivost dělohy a instinkt matky nemohou ovlivnit načasování vnímání pohybů plodu, protože existuje objektivní důvod, proč těhotná žena cítí chvění a kopy - to je velikost plodu. Když plod doroste do určité velikosti, a to se stane po 19 až 20 týdnech těhotenství, zmenší se vzdálenost mezi tělem plodu a stěnou dělohy. To zvyšuje šance na kontakt mezi těmito dvěma strukturami. Proto je nemožné cítit pohyby plodu před 18 týdny.

Pokud nastávající matka tvrdí, že její dítě už 4 měsíce míchá, znamená to, že buď byl gestační věk původně stanoven nesprávně, nebo že žena provedla střevní kontrakce pro pohyb plodu.

Jaká je doba míchání nejaktivnější?

Období nejvyšší aktivity plodu je pozorováno ve 26. - 32. týdnu těhotenství. V tomto okamžiku je délka těla rostoucího muže 36 - 45 cm a hmotnost během těchto 6 týdnů se postupně zvyšuje o kilogram (od 700 do 1700 gramů). Během této doby je poměr velikosti dělohy a velikosti plodu nejvhodnější, aby se dítě mohlo hojně smát. Kromě toho je děloha již natažena plodovou vodou, nachází se nad úrovní malé pánve, což znamená, že je zde dostatek prostoru pro manévry. Těchto 1,5 měsíce bude pro nastávající matku nejzajímavější a hektičtější, i když ne všechny matky mají aktivní miminka. Činnost plodu v tuto chvíli nelze srovnávat s aktivitou ostatních dětí současně. Rychlost pohybu za den je individuální koncept. Maximální počet fetálních pohybů závisí na vlastnostech fetálního nervového systému. Jsou klidná miminka a jsou i ti, kteří nemilosrdně kopají do břicha matky. Předpokládá se, že pokud se dítě během těhotenství pohybuje velmi aktivně, pak po narození bude v klidu, a naopak, ne moc mobilní děti po narození se stanou fidgety. Proto je nezbytné porovnat aktivitu plodu s jeho osobními normami, avšak vzhledem k tomu, že minimální počet pohybů za den by neměl být menší než 10.

32 týdnů. Jak se dítě pohybuje?

32. týden je 8. měsíc těhotenství, kdy nejnásilnější období života plodu je pozadu. Vzhledem k tomu, že se dítě stále více zaplňuje v lůně, již nevykonává ostré háčky s rukojetí ani bojující údery nohou. Plod je již poměrně velký, jeho režim spánku a bdělosti již byl upraven, to znamená, že nastávající matka už zná hodiny, kdy dítě ráda spí, a když chce natáhnout ruce. Toto víceméně stabilní období někdy děsí některé mumie, protože plod se zklidnil. Jiné matky nehlásí snížení fetální aktivity. Takové různé pocity u těhotných žen vedou k úzkostným myšlenkám jak v případě stabilizace, tak v případě pokračování stejné činnosti dítěte. Aby matka mohla být pro dítě klidná, je pravidelně vyšetřována ultrazvukem, na kterém jsou vidět i ty pohyby plodu, které žena necítí..

Plodná aktivita před porodem ve 38 - 40 týdnech

Pohyb dítěte se obvykle dynamicky pozoruje od 28 do 36 týdnů těhotenství, někdy je třeba pozorovat v posledním měsíci až do narození. Je důležité, aby nastávající matka věděla, že v posledním měsíci těhotenství je plod již poměrně velký (už váží 3 nebo více kilogramů) a děloha se nemůže dále protahovat. V této době jsou hlavními pohyby převraty a salto. To je věřil, že to je to, jak dítě začne "hledat" místo pro opuštění dělohy. Po nalezení „východu“ (děložního čípku) má dítě v této části hlavu a nohy směřují bránici na stranu. V této poloze budou kopy cítit matka pod prsou a budou docela bolestivé. Hlava v oblasti krku také způsobí hmatatelné nepohodlí, někdy se cítí jako silná a ostrá („elektrická“) bolest v dolním břiše. To není problém, protože děložní hrdlo se také postupně připravuje na porod, což usnadňuje hlava plodu.

Některé těhotné ženy tvrdí, že se dítě začalo pohybovat slabší, ale stále se pohybuje. Je to také v pořádku.

Bude mnohem nebezpečnější, když se dítě najednou začne pohybovat příliš aktivně - to může znamenat, že mu chybí kyslík.

Kolik pohybů lze považovat za normální?

Normálně by se plod měl pohybovat nejméně 10krát za 2 hodiny. V průměru může provádět 30 pohybů za hodinu (rozsah pohybu v normálním rozsahu 16 - 45). Mezi pohyby může uplynout 50 až 75 minut (to je považováno za maximální povolené období mezi dvěma kopy). Doby spánku, kdy dítě není v průměru aktivní, jsou v průměru 20 až 40 minut, méně často 90 minut. Mnoho lékařů také poznamenává, že dítě může spát po dobu 3 hodin, a není to děsivé, pokud může být „probuzeno“ pomocí metod provokace.

Počet pohybů plodu závisí na následujících faktorech:

 • Denní časy. Nastávající matka poznamenává, že dítě často tlačí večer a v noci.
 • Emoce mámy. Obvykle se na pozadí stresující situace dítě pohybuje aktivněji, ale někdy může naopak na chvíli zmrazit..
 • Maminina fyzická aktivita. Dítě se začne hýbat, když je matka v klidu. I malá fyzická aktivita o čtvrtinu snižuje počet pohybů plodu.
 • Jíst Pokud je těhotná žena hladová, dítě na to reaguje zvýšením počtu pohybů. Po jídle se může dítě také aktivněji pohybovat. Plod také reaguje na příjem sladkostí, což je vysvětleno uvolňováním adrenalinu (jednoho ze stresových hormonů), který je potřebný pro nízkou hladinu glukózy v krvi (pokud nastávající matka chce sladkosti, adrenalin ovlivní svaly a způsobí destrukci glykogenu, ze kterého se vytvoří glukóza).
 • Zvuky. Ostré a hlasité zvuky mohou způsobit aktivaci pohybů plodu a naopak klidnou melodickou hudbu, zklidňuje dítě.
 • Dlouhý pobyt v nepříjemné poloze. Jakékoli nepohodlí těhotné ženy také způsobuje nepohodlí plodu, na které reaguje pohybem. Dalším důvodem pro změnu počtu pohybů spojených s nepohodlnou polohou je narušení dodávky krve do dělohy nebo stlačení velkých cév těhotnou děloží. Proto se těhotným ženám, zejména v pozdějších stádiích, doporučuje ležet na levé straně. V této poloze je děloha lépe zásobena krví a nehrozí riziko komprese velkých cév umístěných za dělohu..
 • Objem plodové vody. Pokud je kolem dítěte málo plodové vody, pak se bude častěji dotýkat stěny dělohy (děloha je napnutá a zvyšuje se nejen díky růstu plodu, ale také ke zvýšení množství plodové vody). Pokud je více vody, než je nutné (více než 2 litry v pozdějších stádiích), pak matka nemusí cítit všechny pohyby plodu (bude jich tolik jako u obvyklého množství vody, ale ne všechno bude cítit)..

Některé faktory (nadváha, placenta připevněná k přední stěně dělohy) mohou, jak to bylo, absorbovat fetální šok, takže žena je buď nebude cítit, nebo bude cítit slabé tahy.

Proč spočítat počet pohybů dítěte v děloze?

Výpočet pohybů plodu neztratil svůj význam ani na pozadí výskytu instrumentálních metod pro pozorování dítěte. Na základě počtu pohybů krbu se v současné době vyhodnocuje jeho stav. Stejně jako novorozené dítě nemůže dát své matce vědět, co chce jíst, pít nebo potřebovat vyměnit plenky, s výjimkou pláče, a plod, zatímco je stále v lůně, pohyby dává matce „znamení“.

Proto je pohyb plodu jedním z příznaků, které se používají k hodnocení stupně pohodlí dítěte v děloze. Tento ukazatel velmi úzce souvisí s srdeční frekvencí dítěte a společně tvoří biofyzikální profil plodu (BPP). BPP odráží příjem potřebného nebo nedostatečného množství kyslíku přes pupeční šňůru k plodu. Pokud kyslík vstoupí v dostatečném množství, pak se tento stav nazývá normoxický stav plodu. Pokud jsou pohyby příliš aktivní nebo naopak příliš vzácné, hypoxický stav plodu (hladovění kyslíkem).

Hlavní myšlenkou BPP je zajistit, aby se při nezávislých pohybech plodu také zvýšila jeho srdeční frekvence. Tomu se říká fetální myokardiální reflex (plod - plod, myokard - srdeční sval). Tento reflex je velmi důležitý, protože stupněm jeho uchování je možné posoudit úroveň vývoje center regulace tělesných funkcí, které se nacházejí v mozku (respirační centrum, kardiovaskulární centrum, centrum svalového tónu), nebo spíše jejich citlivost na hladinu kyslíku v krvi.

Frekvence pohybů plodu závisí na následujících ukazatelích:

 • vaskulární tón - zvýšení nebo snížení vaskulárního tonusu (tlak v tepnách a žilách);
 • hladina chemických látek v krvi - například hladiny hormonů, glukózy, kyslíku a oxidu uhličitého;
 • průtok krve v děloze a placentě - záleží na stavu placenty, systému koagulace krve a dalších faktorech;
 • acidobazická rovnováha krve u plodu - záleží na stavu jeho metabolismu a normálním vývoji orgánů.

Při změně výše uvedených indikátorů je narušen fetální myokardiální reflex - pohyby dítěte se mohou zvýšit, ale nedochází k žádnému srdečnímu rytmu. Lékaři také považují za nebezpečné, když se dítě pohybuje méně, než se očekávalo (to je mnohem nebezpečnější, než když se pohybuje aktivněji). To znamená, že mozek přestal reagovat a jsou narušeny adaptivní mechanismy plodu. K narušení adaptačních mechanismů dochází v řadě poměrně závažných stavů, které vyžadují pečlivější sledování stavu budoucí matky a plodu.

Snížená motorická aktivita plodu se považuje za rizikový faktor následujících nežádoucích účinků:

 • vrozené malformace plodu;
 • předčasný porod;
 • poranění plodu;
 • narušení vývoje nervového systému plodu;
 • nízká porodní váha;
 • potrat a mrtvý porod;
 • slabost práce, která nutí lékaře aplikovat stimulaci práce nebo mít císařský řez.

Díky počítání pohybů plodu, sledování zvýšení nebo snížení počtu jeho pohybů je tedy možné včas identifikovat nebezpečné podmínky..

Jak počítat?

Metody výpočtu pohybů plodu byly navrženy za jedním účelem - identifikovat stavy, které způsobují snížení fetální aktivity a představují nebezpečí pro její nitroděložní vývoj. Maximální počet pohybů plodu, počínaje 28 - 30 týdny těhotenství. V tuto denní dobu se plod může pohybovat asi 600krát. Těmito pohyby se těhotná žena cítí jen málo, a to ty, které způsobují rány na stěnu dělohy. Takové tahy tvoří 75% všech pohybů dítěte. Pohyby uvnitř dělohy, které plod dělá, jako by se vznášel v plodové vodě, obvykle matka necítí.

Pro počítání pohybů plodu jsou k dispozici následující možnosti:

 • sebeovládání - žena počítá své vlastní pohyby;
 • aktivní počítání - pomocí ultrazvuku (ultrazvuk) a kardiotocografie (CTG).

Při vlastním počítání je důležité, aby si žena byla vědoma všech pravidel pro výpočet motorické aktivity plodu. Škytavka dítěte se tedy nepovažuje za pohyb. Všechny výpočty fetálního pohybu by měly být prováděny v poloze ležení nebo sezení, žena by měla být emocionálně klidná. Jeden pohyb plodu se nepovažuje pouze za jeden úder nohou, ale celá skupina „kopů“ a „šoků“ produkovala jeden po druhém. Pokud se po „penaltovém přestřelce“ dítě zastavilo a po několika minutách se začalo znovu tlačit, je to druhé rozruch.

Metody pro počítání pohybů plodu navrhli britští porodníci Pearson, Cardiff a Sadowski. Jejich rozdíly jsou v době počítání, ale jinak jsou podobné. Všechny tyto metody jsou založeny na minimální hodnotě pohybu plodu za 12 hodin nebo za hodinu.

Pearsonova metoda

Tato metoda se jednoduše nazývá „počítat do 10“, protože těhotná žena potřebuje pouze určit čas, kdy se dítě bude pohybovat po desáté. Pohyb plodu je nutné sledovat od 9:00 do 21:00. To znamená, že matka by měla do sloupce tabulky zapisovat pouze čas, kdy plod dosáhl 10 "pa". Pokud dítě provedlo své minimální cvičení do 12 hodin, má se za to, že je v pořádku.

Cardiffova metoda

Tato metoda také počítá desáté míchání, ale s tím rozdílem, že může být počítáno libovolně, to znamená, že si matka v tabulce poznamenává čas začátku počítání (může si vybrat sama) a čas, kdy dítě dokončilo 10. cvičení. Není nutné zahájit počítání v 9 hodin ráno, samotná skutečnost je důležitá, že během 12hodinového období plod provedl tělesnou frekvenci 10.

Sadowski metoda

Protože všechny děti v lůně milují večer a v noci bláznovství, Sadowski navrhuje počítat pohyby po 19:00. Počítání pohybu plodu podle Sadowského začíná po večerním jídle, od 19 do 23 hodin. Je důležité, aby těhotná žena seděla nebo ležela na boku, je nutný úplný klid, protože jakékoli fyzické aktivity, i malé, mohou dítě vyděsit, a rozhodne se svou matkou zastrašovat. Před počítáním vyprázdněte močový měchýř..

Pozorování se provádí po dobu jedné hodiny. Pokud se dítě pohybuje 10krát za hodinu, pak je s ním všechno v pořádku. Nemůžete počítat dále. Pokud je méně než 4krát, musíte během druhé hodiny počítat pohyby plodu. Pokud za 2 hodiny počet pohybů dosáhne 4, pak je vše v pořádku. Za ideální se považuje, pokud dítě provedlo 10 pohybů za 20 minut nebo dokončilo dříve než tentokrát. Počítáním počtu pohybů plodu podle Sadowského metody zaznamenává matka počet pohybů dítěte za hodinu a přesný čas testu. Někdy se dítě může hýbat a pak se zastavit. Možná usnul. Pak byste měli počkat ještě nějakou dobu, konkrétně hodinu, kdy je v ní obsažena maximální aktivita.

Pokud dítě potřebuje asi 30 minut na dokončení všech 10 pohybů, pak se to také nepovažuje za špatný indikátor - ne všechny děti vykazují stejnou aktivitu, jsou zde méně aktivní miminka. Pokud však dítě neprovádí 10 pohybů za hodinu, mělo by to být varováno.

Mnoho lékařů navrhuje počítat pohyby plodu nejen po večeři, ale po každém jídle, tedy třikrát denně.

Kardiotocografie

Kardiotocografie (kardio - srdce, toko - děložní kontrakce, grafo - píšu) je záznam srdeční frekvence plodu, kontrakce dělohy a pohyby plodu. Všechny tři tyto parametry spolu souvisí, zejména blíže k porodu. Před narozením, abyste zachytili tyto změny, musíte nainstalovat tři senzory na břicho těhotné ženy - jeden pro každý parametr kardiotocografie (CTG). Přístroj zaznamenává období spánku a aktivní pohyb dítěte ve formě grafu. Registrační čas je 20 - 40 minut. Po dokončení registrace vydá přístroj leták s plánem vytištěným na něm, který si může přečíst lékař. Lékař bude analyzovat změny parametrů po dobu nejméně 2 epizod pohybu plodu, které obvykle trvají asi 15 sekund. Každý parametr je vyhodnocen v bodech - od 0 do 2. Po jeho dekódování je vydán závěr, který indikuje normální kardiotogram nebo patologický stav..

Je důležité, aby budoucí matka věděla, že epizody aktivních pohybů dítěte by měly být doprovázeny zvýšením frekvence jeho srdečního rytmu (žena to může také nezávisle vyhodnotit posloucháním srdečního rytmu plodu v době jeho aktivních pohybů stetoskopem).

Kardiotocografie se provádí ve 32 týdnech těhotenství, méně často ji lékař předepisuje dříve než v tomto období.

Ultrazvuk

Ultrazvuk plodu umožňuje stejnou kardiotocografii, ale přesněji, podrobně a jasně. Pokud tedy zbytek metod pro výpočet pohybu plodu dokáže určit pouze jeho aktivní pohyby, tj. Ty, které dělá sám, pak vám ultrazvuk umožní vidět svalový tonus ohýbačů a extenzorů, jakož i respirační pohyby plodu. Ultrazvuk tedy umožňuje lékaři vyhodnotit všechny tři typy fetální aktivity.

Respirační pohyby lze pozorovat na ultrazvuku již od 15 - 19 týdnů těhotenství, ale jsou rytmičtější ve 22 - 28 týdnech. Dýchání plodu je považováno za proces, kdy řada kontrakcí a relaxací fetální bránice způsobuje, že plodová voda vstupuje do dýchacích cest a mění jejich pohyb. To lze vidět ve speciálním ultrazvukovém režimu zvaném Doppler. Doppler vám umožňuje vidět průtok tekutiny, který je v závislosti na směru namalován červeně nebo modře. Matka nemůže vždy cítit tyto pohyby plodu, zejména v raných stádiích. Ve skutečnosti se jedná o stejný „škytavka“ plodu. Takové rytmické vdechování a výdechy trvají od 30 sekund do 2 minut, zatímco plod během tohoto období provádí 30 až 90 respiračních pohybů.

Pozorování pohybů plodu, včetně těch, které provádí z vlastního podnětu, a těch, které jsou nezbytné k udržení jeho svalového tónu, se provádí po dobu 30 minut. Během této doby by se dítě mělo sklopit po dobu alespoň 30 sekund, provést 3 nebo více velkých pohybů (noha, klika, hlava) a také se ohnout a ohnout alespoň jednou (to znamená, že je zachován svalový tonus). Všechny parametry jsou také hodnoceny bodovým systémem, po kterém je provedeno hodnocení biofyzikálního profilu plodu.

Týdenní tabulka a test

Ve 28 týdnech se těhotné ženě dostává leták, na kterém je nakreslena tabulka. Tabulky mají několik podob. První verze tabulky svisle obsahuje sloupce po týdnech, od 28 do 40 a horizontálně den v týdnu a denní dobu - ráno a večer. Těhotná žena by měla být schopna samostatně vyplnit takovou tabulku a zaznamenat v ní přesný čas, kdy k desátému pohybu plodu došlo za 12 hodin, tj. Podle metody Pearsona nebo Cardiffa.

Někdy vypadá tabulka jinak. Svislé sloupce označují denní čas a horizontální týden a den v týdnu (v tomto provedení je tabulka buněk více). Kromě toho je v dolní části sekce, kde je třeba poznamenat počet řezů (nikoli čas, ale počet), pokud za 12 hodin bylo méně než 10 (v této sekci je počet pohybů zaznamenán vertikálně od 0 do 9). Žena musí do správného pole vložit klíště nebo kříž (hodinu a počet pohybů).

K dispozici je také tabulka pro vytvoření rozvrhu pohybů plodu každou hodinu během dne. Tento graf se nazývá fetální aktogram. Evidenci pohybů provádí sama žena. Graf umožňuje určit typ pohybu plodu. Existují normální pohyby plodu a patologické. K vyhodnocení fetální odpovědi na různé změny v ženském těle během dne je zapotřebí hodinový aktogram.

Actogram plodu je následující:

 • ráno začne žena každou hodinu pozorovat každý pohyb plodu a nezáleží na tom, jak moc dítě strčí;
 • na konci každé hodiny musíte do grafu zaznamenat počet pohybů jako bod v odstavci, který odpovídá počtu pohybů na stupnici;
 • pokud se dítě rozhodlo uspořádat dlouhý „běh“, tj. kopy a rány za sebou, pak matka buď zaznamená nejsilnější rány, nebo naznačuje, že dítě provedlo více než 30 pohybů za hodinu;
 • na konci dne jsou všechny body na listu spojeny čarou, což vede k grafu pohybů plodu.

Actogram plodu odráží biorytmy dítěte, tj. Období jeho spánku a bdělosti. Existuje mnoho možností pro normu, protože plod může být aktivní a neaktivní, ale je důležité, aby neexistovaly žádné patologické plány.

Patologické grafy pohybu plodu jsou:

 • vrcholový graf - velmi násilná fyzická aktivita po dobu jedné hodiny a poté dlouhé období spánku;
 • klesající graf - postupné snižování počtu pohybů plodu z hodiny na hodinu.

Oba grafy znamenají, že dítě zažívá hladovění kyslíkem, to je příliš časté, a postupně oslabující pohyby plodu rovnoměrně signalizují, že dítě nemá kyslík.

Následující rušivé příznaky také naznačují nepříjemný stav plodu:

 • méně než 4 pohyby za 2 hodiny;
 • během posledních dvou dnů se počet pohybů snížil o polovinu;
 • za poslední den se počet pohybů plodu po jejich zmizení zdvojnásobil;
 • nedostatek pohybu plodu po dobu delší než 3 hodiny (3 hodiny je maximální doba, kterou může dítě spát v lůně).

V případě alespoň jednoho z těchto porušení musíte naléhavě konzultovat lékaře.

Co dělat, když se plod nepohybuje déle než 3 hodiny (jak se probudit)?

Nastávající matky se velmi obávají, pokud necítí pohyby plodu po dlouhou dobu, i když je doba těhotenství taková, že lze cítit jen malou část všech pohybů plodu. V případech, kdy dříve aktivní dítě náhle přestalo být fidgetem, můžete ho vyprovokovat k pohybu.

Plod se může pohybovat následujícími způsoby:

 • Mají sousto. Jak je uvedeno výše, dítě je velmi citlivé na změny hladiny cukru v krvi, takže stravování způsobí, že se chce pohybovat. Nejvhodnějšími produkty pro vyvolání pohybu plodu jsou sýr, sušenky, toasty z arašídového másla, jogurt, ovoce nebo ořechy. Můžete jim přidat přírodní šťávu..
 • Proveďte cvičení. Pokud pohybujete pažemi a nohama nebo chodíte rychlým tempem a pak si znovu sednete, můžete vyvolat pohyb plodu. Tato technika je zvláště doporučována gynekology během ultrazvuku, pokud dítě během vyšetření náhle usnula a je třeba ho dodržovat. Fyzická aktivita matky mění hladinu glukózy v krvi a „náhlý“ mír může dítě probudit - začne házet a otáčet se.
 • Dotkněte se břicha. Můžete zkusit strkat, lechtat, hladit žaludek, to znamená provést jakýkoli mechanický účinek na žaludek, který bude přenesen na plod a způsobí jeho reakci. Například ultrazvukové čidlo, které je během studie umístěno na břiše, také vyvolává pohyby dítěte. Při mechanické provokaci je důležité to přehánět, všechny pohyby by měly být jemné a měkké.
 • Věnujte baterku do žaludku. Již od 22 týdnů mohou děti rozlišovat mezi světlem a temnotou - to je vše, co jejich orgán pro vidění nyní umožňuje. Tato schopnost však může stačit k tomu, aby dítě vyrazilo světelný zdroj, pokud spí. Aby toho dosáhl, bude se muset obrátit opačně a jeho matka bude určitě takový pohyb cítit.
 • Lehnout. Jakákoli, dokonce každodenní fyzická aktivita těhotné ženy, má vliv na pohybovou nemoc na dítě. Když se žena pohybuje, začíná „válcování“, pohyb plodové vody. Dítě se to líbí, uklidňuje se a usíná, proto, pokud si jen lehnete na pohovku a uvolníte, může se dítě probudit, protože ho „přestaly pumpovat“. Pokud dítě vodorovnou polohu nezobudí, můžete se otočit na stranu.
 • Promluvte si s dítětem nebo s ním zpívejte. Slyšení u plodu se začíná vyvíjet od 16. týdne těhotenství a dítě slyší zvuky a dokonce odlišuje hlas matky od 22. týdne. Dítě bude také reagovat na hlasitý zvuk v domě. Pokud se mu zvuk líbí, raději otočí hlavu ke zdroji, a pokud ne, naopak, odvrátí se.
 • Zapněte hudbu. Hudba, kterou matka poslouchá sama nebo se „zapíná“ pro dítě, nasazuje sluchátka na břicho, často nutí dítě, aby vyjádřilo svůj názor ve formě tlaků a kopů. Je však důležité, aby hudba nebyla příliš hlasitá, v opačném případě se ta malá vystraší a zamrzne..
 • Být nervózní. Každá emoční událost způsobí uvolnění stresových hormonů, které také ovlivní plod a způsobí, že odrazí nohy a paže. Budoucí maminka může sledovat film, přemýšlet o porodu, to znamená, že emoce by měly být stále s pozitivní konotací. Není třeba si představovat konec světa nebo jiné děsivé obrázky, aby se dítě pohybovalo uvnitř dělohy.
 • Zadržte dech. Plod citlivě reaguje na změny hladiny nejen hladiny cukru v krvi, ale také kyslíku, takže pokud budete zadržovat dech na krátkou dobu, bude dítě cítit, že je málo kyslíku a začne kopat maminku, aby nezapomněla včas dýchat.

Pokud všechny výše uvedené metody nefungují, dítě ztuhlo po dobu 4 hodin nebo déle, pak musíte naléhavě vyhledat lékaře.

Snížení počtu fetálních pohybů může být známkou následujících patologických stavů:

 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • nízký hmotnost plodu pro daný gestační věk;
 • nízká voda nebo polyhydramnios;
 • placentární nedostatečnost;
 • porušení uteroplacentálního oběhu;
 • děložní infekce.

Všechny tyto patologie mohou vést k tzv. Zmrazenému těhotenství - jedná se o zastavení plodu a jeho intrauterinní smrt.

Pokud těhotenství zamrzne, pak po dobu několika dnů nedochází k pohybům plodu vůbec.

Co dělat, když je pohyb příliš aktivní a bolestivý?

Opačná situace nastává, když se dříve klidný plod začne škubat častěji a intenzivněji. To může znamenat, že dítě nemá kyslík. Pokud dítě začne aktivně kopat, když matka vstoupí do dusné, horké místnosti, zůstane v nepříjemné poloze po dlouhou dobu, kašle nebo má potíže s dýcháním (s patologií dýchacího systému), pak stačí zkusit dýchat čerstvý vzduch a změnit svou polohu. Ve většině případů stačí, aby plod „dýchal“ a přestal se tak aktivně pohybovat. Pokud to nepomůže, musíte co nejdříve navštívit ordinaci porodníka-gynekologa a provést kardiotocografii nebo ultrazvuk..

Mnoho matek si uvědomuje, že se dítě po pohlavním styku začne pohybovat aktivněji, což je děsí. Lékaři tvrdí, že sexuální styk, nebo spíše rytmické pohyby a kontrakce dělohy, mají uklidňující účinek na dítě a po orgasmu se dítě stává aktivnějším. To se považuje za normální, protože, jak bylo uvedeno výše, dítě se pohybuje častěji, když je matka v uvolněném stavu. Při absenci dalších kontraindikací pohlavní styk nezhorší stav plodu.

Bolestivý pohyb plodu je známkou předčasného porodu v minulém měsíci. Pokud nastávající matka cítí příliš mnoho fetálního šoku, pak možná má málo vody.

Datum narození pro pohyb plodu

Tato metoda je nepřesná, ale je široce používána. Je založeno na skutečnosti, že během prvního těhotenství matka pociťuje pohyby plodu ve 20 až 21 týdnech a při opakovaném porodu ve věku 18 až 19 let. Mnoho faktorů však může zpoždění způsobit. Primogenní i mnohonásobné ženy mohou cítit pohyby pouze po 25 týdnech.

Pokud tedy s jistotou víte, že 18. týden těhotenství, druhé nebo třetí těhotenství, musíte přidat zbývajících 22 týdnů těhotenství (těhotenství) a získat přibližné datum narození. Stejně tak během prvního těhotenství musíte do data fetálního pohybu přidat 20 týdnů, abyste zjistili, kdy očekávat dítě.

Články O Neplodnosti