Hlavní Bolest

Kolik týdnů porodit

"Porodnictví a gynekologie je opravdu mužská specialita, je to těžká fyzická práce," říká Sergey Vasiliev, zástupce hlavního lékaře pro lékařskou práci v Minské mateřské nemocnici č. 2.

Podle jeho názoru by se žena měla chovat k sobě, stejně jako klenotům a autu, a měla by být vyšetřena gynekologem alespoň jednou ročně..

"Takže za pět let se nedotkneš myomu k pupku," upřímně upřímně poznamenává Sergey Vasilyev a upřímně mluví o porodu, antikoncepci a zdraví žen..

Sergey Vasiliev, zástupce hlavního lékaře pro lékařskou práci v klinické porodnici č. 2 v Minsku. Stál u počátků laparoskopie v gynekologii v Bělorusku. Ženatý se třemi dcerami..

"Brzy v Bělorusku, stejně jako na Západě, porodí své první dítě ve 30 letech."

- Ženy neváhají být vyšetřeny mužským gynekologem?

- Ne. Nyní se přístup k tomuto problému změnil. Pracovala jsem na částečný úvazek v soukromých zdravotnických střediscích a pamatuji si, že na začátku roku 2000 se k nám obrátila Francouzka. Požádala, aby ji během těhotenství pozoroval mužský lékař. Možná, že nás tato západní vlna již dosáhla, když se žena nehanbí mužského lékaře. Navíc ženy častěji naslouchají mužským lékařům.

- Stala se z módy příliš pozdě před námi? Jak starý mohu porodit?

- Nejlepší je mít dítě ve věku 21 až 35 let. Optimálně, pokud k tomu dojde za 25–28 let. Podle klasifikace Světové zdravotnické organizace je náš reprodukční věk až 49 let. Ale od 35 let existují rizika spojená s genetickými abnormalitami, se stejným Downovým syndromem. Ve věku 40–45 let je žena zarostlá fibroidy, endometriózou, arteriální hypertenzí, zhoršeným metabolismem tuků, játry, ledvinami...

Pokud porodí po 40 letech, musí k tomu přistupovat vědomě. Připravte se, eliminujte všechna rizika, konzultujte s odborníky. Pokud má všechny orgány a systémy řádně funkční, nejsou žádné otázky.

- Pokud máte 30 let a stále nemáte žádné děti, navíc nemáte vhodného partnera... Musíte ho rychle vyhledat a v případě nouze porodit?

- Samozřejmě že ne. Například v Německu je průměrný věk mateřské matky 31 let. Také se k těmto ukazatelům postupně přibližujeme: nejprve by měla žena získat vzdělání, najít si práci, vstát a postavit si těhotenství.

Dříve jsme měli takové termíny jako „mladá primipara“ a „age primiparous“. „Věk“ byl považován za třicetiletou ženu. Nyní takové koncepty neexistují. 30 let - jaký je to stáří? Velmi mládí!

- Co ovlivňuje schopnost ženy otěhotnět a mít zdravé dítě?

- Její zdravotní stav. Je důležité, jak se její tělo formovalo reprodukčním věkem. Jak ona, zatímco ještě dospívající, jedla a vyvíjela se. Vezměte dnešní školačku 16 let - má spoustu nemocí: chronickou gastritidu, skoliózu, vegetovaskulární dystonii...

- Těžší těhotenství jsou teď?

- Ano. A to ve skutečnosti souvisí s pokrokem. Například před 40 lety by žena s komplexní hormonální dysfunkcí jednoduše neměla děti. Dále by byla tato genetická větev odstraněna. Dnes těmto ženám pomáháme otěhotnět a porodit.

"Pokud to bolí porod, porodí anestézii."

- Dnes se mnoho žen bojí porodit. Co dělají?

- Porod je bohužel bolestivý proces. A aby žena necítila absolutně nic, nevyjde to ani s pomocí moderních metod. Je však možné částečně anestetizovat jak injekčními léky, tak například jacuzzi, ve které může pacient ležet během porodu.

V Americe se nám nelíbí. Kde, jakmile žena vstoupila, aby porodila, pokud chcete nebo ne, dostane regionální anestezii.

Náš přístup je vyváženější. Regionální anestézie je intervence. Během toho se do páteře vstříkne anestetikum. Citlivost na bolest zmizí, zůstává hluboká hmatová citlivost. To znamená, že pokud s takovou anestézií uříznou nožem, bude žena cítit jen nějaký druh tlaku. Aby však byla taková anestezie provedena, musí existovat indikace: bolestivé a aktivní kontrakce při otevření děložního hrdla nejméně čtyři centimetry.

U primiparous těhotné ženy je průměrná délka porodu 12-14 hodin, v multiparous - 10-12 hodin. Žena leží v prenatálním oddělení, porodní asistentky a lékaři ji sledují. Stejně jako žena sama hodnotí bolest kontrakcí v 10 bodovém měřítku. Rozhodněte o anestezii v závislosti na situaci..

Pokud kontrakce půjdou tak, regionální anestézie je ještě více oslabí - a to nijak neskončí..

- A pokud si těhotná chce užívat léky proti bolesti a prostě požádá lékaře...

- Všechny těhotné ženy čekající na porod chtějí anestézii. To je přirozená touha. Pokud opravdu bolí a chce - udělá to.

Je však možné anestetizovat nejen kvůli regionální anestézii. Pomáhá také masáž, skákání na gumové kuličky, banální antispasmodika.

- Mnoho těhotných žen dnes používá při porodu regionální anestezii?

- V naší porodnici - až 10% žen v přirozeném porodu. S císařským řezem během plánovaných operací provádíme regionální anestezii až pro 88% pacientů. Žena s ní zůstává při vědomí. Pokud porod začal a byl nutně nutný císařský řez, pak se nejčastěji uchýlíme k celkové anestézii.

- A co když žena bez svědectví požádá, aby se z ní stal císařský řez??

- V Kolumbii a Venezuele dělají císařské řezy 80–90% těhotných žen. K tomu mají jednu indikaci - touhu ženy. Nemáme to. Musí existovat dobrý důvod, situace, kdy se žena opravdu nemůže porodit.

"Před těhotenstvím musíte jít dokonce k zubaři."

- Jak se cítíte o dodávce přidružené společnosti?

- Pozitivní. A v naší zemi jsou taková narození vybírána stále častěji. Jsou důležité pro ženu, která nikdy porodila. Manžel, kterého miluje a důvěřuje, v tomto případě vytváří velmi dobré psycho-emoční pozadí.

- A při narození?

- Existuje jen jeden dobrý okamžik při porodu doma - domácí prostředí. To je místo, kde pozitivní končí. Porod je nepředvídatelný proces a sázky jsou velmi vysoké: žena může zemřít nebo ztratit dítě. Naštěstí se to zřídka stává. Ale znovu, jak zkontrolovat stav dítěte během porodu doma?

Například u 30% těhotných žen se vyskytuje patologie, jako je například zapletení šňůry. Ve většině případů to prochází bez povšimnutí: dítě se narodí a my vidíme, že došlo k zauzlení pupeční šňůry. Může se však stát, že během postupu hlavy se pupeční šňůra napne kolem krku jako smyčka. Vše bude záviset na tom, jak rychle pomáháte a zachraňujete dítě. Pokud žena leží v porodním sále, pět až sedm minut a dítě je odstraněno. Doma je dítě ponecháno na osudu.

Ale řekněme, že se dítě narodilo a žena měla při porodu tkáňové slzy. Krvácení může být hojné. Tímto způsobem otevřete vodu v kohoutku a začne to vylévat, už mumlat. Bože, zakaz, doma někdo do ní vstoupí rukou, aby něco odtrhl bez anestézie. To může vést ke šoku spojenému se ztrátou krve. A pak co? Je dobré, když ve městě bydlí žena a za 15 minut dorazí sanitka.

- Ve vaší praxi se vyskytly případy, kdy se žena pokusila porodit doma a byla naléhavě přivedena do nemocnice?

- Objevil se případ, kdy ambulance řídila ženu, která již porodila, krvácející s krevním tlakem 60 až 40. Ale pacient nějak přišel s klinicky úzkou pánví a počátečním roztržením dělohy. Už porodila čtyři až šest hodin. Dítě bylo velké - 4,5 kg, pánev mu nedovolila projít. Všechny vnitřní orgány tam již otekly. Odvezli jsme ji přímo z pohotovostní místnosti na operační sál.

To se děje, ale jen zřídka. Ale pokud ztratíte manželku nebo dítě během porodu doma, kdo pak budete vinit? Soused, který vám doporučil porodit doma? Samozřejmě že ne. Pak to neodpouštíš celý život za sebe. Proto proč experimentovat?

- Příznivci porodu doma často uvádějí příklad babiček a prababiček, které také porodily,?

- Víte, kolik úmrtí dětí a matek bylo v době našich babiček a prababiček? Hodně. A dnes máme kojeneckou úmrtnost asi 3 ppm. To znamená tři případy na tisíc. Současně je v zemi ročně asi 120 tisíc narozených.

- Navzdory tomuto ukazateli ještě před nedávnem existovaly tři významné příběhy o úmrtí dětí v Slutsku a Novopolotsku. Jak to může být?

- Nelze snížit úmrtnost na nulu. A takové případy jsou izolované. Zdravé děti zpravidla ve stavu fyziologicky probíhajícího těhotenství neumírají na zdravou matku. To je nesmysl. Nepříznivý výsledek má nejčastěji objektivní důvody..

Většina úmrtí kojenců je spojena s patologií placenty. Placenta je výživným povrchem pro dítě. Pokud se na to podíváte pod mikroskopem, pak by měl být v perfektním stavu jako nový koberec s dlouhou hromádkou. Každý villus pro dítě je krmnou nádobou. Čím více těchto cév, tím více dítě přijímá kyslík, aminokyseliny a další důležité látky.

Pokud se však během oplodnění vajíčka získá vajíčko nižšího plodu, nemůže se z něj vytvořit kvalitní placenta. Její vily budou tenké a malé a nebudou schopny správně vyživovat dítě..

Zdraví dítěte je proto ovlivněno fází sekrece a hormonálním pozadím těhotenství, ať už byla žena zdůrazněna. Za války tam byla dokonce taková věc - stresová amenorea, kdy žena prostě neměla období. Tělo vnímalo válku jako nepříznivé podmínky a nedošlo k ovulaci. Příroda chránila ženu před těhotenstvím.

- Jak snížit rizika dětské úmrtnosti?

- Připravte se na těhotenství a chujte se během něj správně. Udělejte vše, co se nazývá tři písmena - HLS (zdravý životní styl). Je také důležité vyhnout se stresu a jíst dobře a vyváženě..

Stres na mozek jako chronický jed. Centra, která regulují fungování ženských pohlavních orgánů, se nacházejí v mozku.

- Jak žít bez stresu?

- Chcete-li se uchýlit k psychoterapii, fyzické aktivitě... Když mozek dostává impulsy ze svalů, stres je blokován. Když člověk plave a běží, vyhýbá se tak problémům..

- Jak často plánují naši lidé těhotenství??

- Ano?

- Svatby "za chodu" nyní méně a méně.

- Ale nějak jsem mluvil s personálem Republikánského vědeckého a praktického centra „Matka a dítě“ a řekli pravý opak...

- RSPC „Matka a dítě“ je republikánská instituce. Hodně pracují se ženami z regionů. A máme pacienty z Minska. Podle statistik je v naší nemocnici nejčastěji plánováno těhotenství. Alespoň minimálně před otěhotněním jde dívka na návštěvu gynekologa.

"Ale co přesně by měl muž a žena udělat při plánování těhotenství?"?

- Muž by měl jít k urologovi a žena k gynekologovi a provést testy. Pokud jeden z rodičů onemocněl cukrovkou, mělo by smysl provést testy z této strany a jít k endokrinologovi. Pokud se tlak pravidelně zvyšuje, musíte navštívit kardiologa.

A co ještě musíte udělat, je konzultovat zubního lékaře a uvést zuby do pořádku. Zubní kaz je infekce a na pozadí těhotenství je imunita potlačena. Za určitých okolností se tato infekce může dostat do krevního řečiště a dojde k závažné exacerbaci, jako je parodontitida nebo sepse. Jak uprostřed toho se dítě může normálně vyvíjet?

„Kombinované perorální antikoncepční přípravky lze užívat roky“

- Pojďme mluvit o antikoncepci. Přerušený pohlavní styk... Nezdá se vám divné, že dnes, když lidé mají přístup k jiným metodám antikoncepce, někdo to používá?

- Nikdy jsem neviděl hloupější, nesmyslnější a nespolehlivější metodu antikoncepce v mém životě. Musíte pochopit, že k uvolňování spermií během pohlavního styku dochází ještě před hlavní ejakulací. To znamená, že spermie začínají být vylučovány hned na začátku a za 10 - 20 sekund mohou proniknout nejen do pochvy, ale také do děložní dutiny. A otěhotnět jen jedno spermie.

Přerušený pohlavní styk zároveň nedává potěšení. Muž má kvůli němu neúplný orgasmus, žena to má o to víc. Ženské pohlavní orgány, které jsou zodpovědné za získání pozitivních emocí, jsou soustředěny v pochvě a děložním čípku. Žena prostě dostane chuť - všechno je odstraněno a zastaveno. Jaké potěšení?

Naštěstí je přerušovaný pohlavní styk jako metoda antikoncepce stále méně běžný. Lidé se stávají zodpovědnějšími a používají kondomy, místní antikoncepci: vaginální krémy, plesy, tampóny. A to vše lze zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu. Měl by existovat vyváženější přístup k používání perorálních kontraceptiv.

- Kombinované perorální antikoncepční prostředky nepoškozují zdraví ženy?

- Nejlepší perorální antikoncepce se správným výběrem. Pokud budete postupovat podle pokynů a doporučení lékaře - nebudou mít žádné vedlejší účinky. Kromě toho mají tato léčiva nejen antikoncepční účinek, ale také terapeutický účinek.

Perorální antikoncepční prostředky jsou jako sanatorium pro vaječníky. Když je žena vezme, její vaječníky se usnou. Podmínku lze porovnat s tím, jak stroj běží.

Dříve byly naše babičky ve věku 18–19 let vdané, sexuálně žijící, otěhotněné. Potom se dítě narodilo, kojilo a znovu otěhotnělo. Žena během celého reprodukčního věku měla ovulační sílu 20–30. To znamená, že její vaječník pracoval 20-30krát za život. Co teď? Každý měsíc vajíčka zrají prázdná - k těhotenství nedochází. A dnes žena, která otěhotní, nemá 20-30 ovulací, ale 200-300. Čím více orgán pracuje, tím větší je pravděpodobnost poškození. Kde si myslíš děložní myomy, endometriózu?

- Jak dlouho mohu užívat kombinovanou perorální antikoncepci?

- Po celá léta, dokud se žena nerozhodne otěhotnět a není-li kontraindikace.

- A když si nepřestávám?

- Má smysl přestávky. Ale žádná žena nemůže čistě psychologicky být schopna užívat perorální antikoncepci bez přerušení po dobu šesti let. Po šesti měsících nebo roce se bude muset ujistit, že ženský reprodukční systém funguje správně, a sama přestane brát.

V každém případě musíte brát tyto léky pod dohledem lékaře. Aby se něco stalo, doktor je může zrušit.

- Říká se, že žena by neměla mýt genitálie mýdlem. Jako, tak zabíjí přírodní prostředí...

- Mýdlo lze a mělo by se mýt, ale ne v domácnosti, ale s toaletou. 70% mýdlo na prádlo se skládá z alkálií, které korodují nejen vnější genitálie, ale i špinavé prádlo. Je však důležité pochopit, že byste se neměli mýt mýdlem každý den. V pochvě by mělo být udržováno mléčně kyselé prostředí. Pokud se každý den sprchujete a myjete se mýdlem - konečně to zničí mikroflóru vagíny.

Gely pro intimní hygienu - mírnější detergenty. A samozřejmě, pokud máte na výběr, je lepší je používat, ne mýdlo.

- Jak často potřebujete provádět genitální hygienu?

- Jak se zašpiní. Jeden až třikrát denně - s obyčejnou vodou, včetně po návštěvě toalety. Ne více než jednou denně, můžete to udělat s mýdlem.

- Skutečně rozeznává cytologie rakovinu?

- Pomocí cytologie můžeme detekovat rakovinu děložního čípku v rané fázi a léčit ji. Rakovina vzniká z nádoru ne ve dvou centimetrech, ale v několika buňkách. Proto by měla být každá zdravá žena v Bělorusku jednou ročně vyšetřena na onkocytologii..

V jakém týdnu se rodí první dítě - dívky a chlapci

Čím rychleji se doba narození blíží, tím silnější je nastávající matka o týdnu, ve kterém se narodí první dítě. Žádný odborník nemůže přesně určit termín, protože datum závisí na mnoha faktorech, včetně individuálních charakteristik těla, dědičnosti atd. Tento článek odpoví, když dojde k prvnímu a druhému porodu, ve kterém týdnu obvykle rodí chlapci a dívky, což ovlivňuje termín, jaké jsou příčiny předčasného nebo opožděného porodu..

Těhotenství je velmi důležité a zásadní období v životě každé ženy

Co tento termín ovlivňuje

Jak ukázaly pozorování amerických vědců, kteří tento problém studovali na příkladu 125 těhotných žen, včas se narodily pouze 4% nastávajících matek. Většina (asi 70%) porodila 10 dní po datu, které bylo dříve stanoveno pomocí ultrazvuku. V jiných případech těhotenství trvalo 37–42 týdnů. Experti, kteří provedli toto pozorování, odhalili několik faktorů, které ovlivňují délku těhotenství a porodu:

 • Hmotnost ženy (například je-li norma překročena o 100 gramů, přidá se k trvání těhotenství 1 den);
 • Věk budoucí matky (každý rok se gestační věk zvyšuje o 1 den);
 • Termín narození prvního dítěte (relevantní pro vícečetné dítě). Pokud k prvnímu porodu došlo po 38 týdnech, každé další dítě se narodí dříve.

Mezi další faktory, které určují, kolik měsíců a týdnů se dítě narodí, patří:

 • Dědičnost (pokud blízké příbuzné těhotné ženy porodily později nebo dříve, než je stanovené datum, pravděpodobnost opakování takové situace se výrazně zvyšuje);
 • Mateřský životní styl a výživa během těhotenství. Například častý stres může způsobit předčasný porod;
 • Přítomnost určitých patologií;
 • Užívání léků;
 • Plodová hmotnost;
 • Vícečetné těhotenství.

Je důležité to vědět! V porodnické praxi se gestační věk počítá v týdnech (nikoli v měsících nebo dnech).

První porodnost

Při normálním průběhu těhotenství a neexistenci negativních faktorů způsobujících pozdní nebo předčasný porod je doba narození prvního dítěte 40 týdnů. Zároveň je povoleno dřívější období 37 týdnů. Ženy rodí často později, než je konečný termín, konkrétně ve 41 nebo 42 týdnech, což také není vážná odchylka od lékařských standardů..

Na poznámku. Specialisté mohou nastavit datum narození pouze přibližně. V mnoha ohledech závisí konkrétní období na připravenosti ženského těla na tento proces a na samotném dítěti.

Ukazatele, které by se mělo setkat s plnohodnotným dítětem

Jaký týden rodí své první dítě?

Ve většině případů jsou primiparous matky ošetřovány po dobu 39-40 týdnů. Není však neobvyklé, že se těhotné ženy pohybují po stanovené období.

Takové dlouhé trvání i překročení normy je vysvětleno tím, že tělo ženy, která rodí poprvé, těmito procesy dosud neprošlo. Potřebuje více času na přípravu na nadcházející práci.

Zajímavý. Proces vyloučení plodu z prvorozenství je pomalý, protože ve většině případů to trvá dlouhou dobu (asi 7 hodin nebo více).

Abychom pochopili, kolik týdnů se dítě v konkrétním případě narodí, je třeba vypočítat gestační věk. V raných fázích se používá několik metod:

 1. Nejběžnější metodou je nastavení počátečního data pro poslední menstruaci. Poté je nutné přidat počet týdnů a dní, které uplynuly od odpočítávání. Často se stává, že si žena nepamatuje první den poslední menstruace. Spolehlivost výpočtů se může ukázat jako pochybná, protože u některých žen není cyklus pravidelný (nebo se krev u těhotné ženy objevila v důsledku problémů souvisejících s porodem dítěte). Navíc, nastávající matky často podstoupí implantační krvácení pro menstruaci, ke kterému dochází 6-10 dnů po početí.
 2. Aby se vyloučily možné chyby, určuje se gestační věk podle ultrazvuku, který se provádí za 10-14 týdnů. Lékař určí velikost plodu a porovná je s lékařskými standardy.
 3. Můžete pochopit, kdy by se mělo dítě narodit podle data oplodnění dítěte (v době, kdy měla žena ovulaci). Výsledná hodnota bude kratší než 2 týdny v období, které se vypočítá podle data začátku posledního měsíce.
 4. Zkušený odborník může přibližně ve 4–5 týdnech těhotenství přibližně určit gestační věk se zaměřením na velikost dělohy. Faktem je, že po 2 týdnech po početí se děloha podobá velikosti kuřecího vejce. Také v této době získává namodralý nádech. O měsíc později objemy dosáhnou husího vejce.

V pozdějších stádiích těhotenství je období stanoveno okamžikem, kdy se dítě začne pohybovat v lůně. Dalšími kritérii v tomto případě jsou objem břicha a výška dělohy. Aby byl výsledek co nejpřesnější, doporučuje se porovnat údaje z výpočtů různými způsoby.

Statistiky narození dívek

Podle statistik se dívky rodí před chlapci. Jak ukazují pozorování, první jsou připraveni opustit břicho své matky po dobu 38 týdnů.

Statistiky narození chlapce

Ve srovnání s dívkami se chlapci v žádném případě nespěchají. Jak dlouho tedy rodí rodiče chlapci? Podle odborníků se nejčastěji rodí děti 40–41 týdnů, v některých případech až 42 týdnů.

Důvody porušení lhůt

Existuje řada negativních faktorů, které mohou vést k opožděnému porodu nebo naopak vyvolat předčasné narození dítěte.

Předčasné narození

Narození do 37 týdnů je považováno za předčasné a děti jsou předčasné. Nejnebezpečnější období bez ohledu na pohlaví dítěte jsou:

Důvody předčasného narození dítěte mohou být:

 1. Infekční choroby pohlavních orgánů. Jeden z nejčastějších faktorů. Pokud dojde k infekci plodovou vodou, existuje riziko narušení její integrity. Brzy odtok vody vyvolává předčasné zrození. Situace je komplikována skutečností, že porodní kanál ještě není připraven na proces vyhoštění plodu, děložní hrdlo není vyhlazeno a sliznice není ustoupena. V takových případech je naléhavě proveden císařský řez.
 2. Vícečetné těhotenství.
 3. Stálý stres.
 4. Polyhydramnios.
 5. Velká hmotnost plodu.
 6. Malformace dělohy. To může zahrnovat některé patologie děložního čípku. Může to být zkrácený krk nebo porušení blokovací funkce. Tyto abnormality mohou být vrozené nebo získané (například v důsledku potratu)..
 7. Skvělá fyzická aktivita.
 8. Špatná výživa, nedostatek vitamínů.
 9. Odpojení nebo placenta previa. Hodnocení jejího stavu se provádí podle výsledků ultrazvuku a CTG. Pokud lékař zjistí stárnutí placenty nebo zjistí pravděpodobnost jejího oddělení, je ženě předepsáno odpovídající ošetření. Terapie je zaměřena na zlepšení průtoku krve a výživy dítěte. Ve složitějších situacích jsou předepisovány léky, které urychlují zrání fetálního respiračního systému.
 10. Vodní bublina praskne v předstihu.
 11. Potřeba volat předčasný porod. Příčiny jsou onemocnění endokrinního nebo kardiovaskulárního systému těhotné ženy. V zájmu zachování zdraví dětí a zdraví nastávající matky předepisuje lékař v takových případech nouzový císařský řez.

Pravděpodobnost předčasného porodu se zvyšuje, pokud nastávající matka měla potrat nebo měla potrat.

Důležité! Dítě narozené v období od 27 do 36 týdnů by mělo mít hmotnost vyšší než 1,5 kg. Je nemožné zachránit děti, jejichž tělesná hmotnost při narození je menší než 1 kg.

Pokud si žena všimla známek předčasného porodu, musí naléhavě navštívit lékaře. Mezi alarmující příznaky patří:

 • Pocit usrknutí v podbřišku (jako při menstruaci);
 • Pocit těžkosti, který vyvíjí tlak na močový měchýř;
 • Přítomnost krvavého výboje z dělohy (v malém množství);
 • Bolest podobná kontrakcím (trvající více než půl hodiny);
 • Únik plodové vody;
 • Nejsou žádné pohyby plodu.

Během vyšetření lékař posoudí stav ženy a dítěte a v případě potřeby nabídne hospitalizaci.

Na poznámku. Nepanikařte - proces porodu může být uměle pozastaven pomocí speciálních postupů a drog.

Předčasné narození může vést k úmrtí dítěte, proto je důležité pravidelně navštěvovat lékaře

Prodloužená práce

Dlouhé těhotenství, které trvá déle než 42 týdnů, také není normou. V pozdějším období je nutný chirurgický zákrok, protože v procesu přirozeného porodu existuje vážné riziko zranění jak dítěte, tak matky.

Faktory, pod jejichž vlivem může být těhotenství opožděno:

 1. Endokrinní poruchy u těhotné ženy. Faktem je, že proces porodu je regulován hormony. Negativní změny v endokrinní povaze (metabolická porucha, snížení hladiny určitých hormonů) proto vedou k tomu, že neexistuje signál o nadcházejícím porodu. V důsledku toho se boje nezačínají včas.
 2. Zvětšený menstruační cyklus. Pokud byla perioda ženy pravidelná, ale doba trvání cyklu byla 30–35 dní, dítě se narodí později, než je stanovené datum. V tomto případě se jedná o přirozený proces, nikoli o patologii, a prodloužené těhotenství se proto nazývá prodloužené.
 3. Dědičnost. Genetický faktor může způsobit předčasné i pozdní narození, pokud matka nebo babička těhotné ženy měla stejné fyziologické vlastnosti. S takovými znalostmi se můžete předem připravit na vlastní práci.
 4. Užívání léků. Mohou to být léky zaměřené na boj proti chronickým onemocněním nebo určené ke snížení tónu dělohy. Než začnete užívat léky, měli byste se proto poradit s gynekologem.

Abychom pochopili, že těhotenství táhlo dál, je třeba věnovat pozornost těmto příznakům:

 • Kreslení bolesti v břiše;
 • Izolace krve od vagíny, změna barvy sraženin;
 • Změna tvaru břicha (s výjimkou případů aktivního míchání dítěte). Pokud je žaludek asymetrický, tvrdý na dotek a udržuje tento vzhled déle než půl hodiny, musíte okamžitě jít do nemocnice. Alarmujícím příznakem je také výhřez břicha;
 • Únik, odtok vody. Tento příznak je obtížné nezjistit. Odtok vody znamená, že je narušena celistvost močového měchýře a je čas začít porod;
 • Dítě se nepohybuje. První aktivita plodu je již pozorována ve 20. týdnu těhotenství (při druhém těhotenství - v 16). Pokud tyto projevy zmizí, měli byste být opatrní. Pokud se pohyby nevrátí déle než 12 hodin, měl by být konzultován lékař. Jediným takovým případem, po kterém byla aktivita dítěte obnovena, je norma. Pravidelný nedostatek pohybu - důvod k naléhavému odchodu do nemocnice.

Prodloužený porod není o nic méně nebezpečný než předčasný porod

Podmínky prvního a druhého narození

Podle statistik se děti u vícečetných dětí rodí o něco napřed před plánem - asi 37–38 týdnů. To se vysvětluje tím, že ženské tělo je nyní rychlejší na práci.

pravidla

Pro porod v pravý čas je důležité nedovolit vliv negativních faktorů na ženské tělo během těhotenství (časté stresy, fyzická námaha, nezdravá strava atd.). Je také nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, provádět testy a podrobit se prohlídkám.

Vědět, kolik týdnů porodí první a druhé dítě, pomůže ženě psychologicky se připravit na tento složitý proces. Během těhotenství je velmi důležité sledovat své zdraví, řídit se doporučeními lékaře a během konzultace otevřít lékaři podrobnosti o vaší pohodě. Pouze při dodržování těchto pravidel se pravděpodobnost, že bude zdravé dítě včas, mnohokrát zvýší.

Dodání před termínem

Normální těhotenství je známo, že trvá asi 40 týdnů. Často se však stává, že dítě „nedosáhne“ termínu. Proč dochází k předčasnému porodu, jak k němu dochází a proč jsou nebezpeční?

O terminologii

Ukončení těhotenství v období 28-37 týdnů se nazývá předčasné narození. Potrat v období od 22. týdne do 28 týdnů je podle pravidel Světové zdravotnické organizace klasifikován jako velmi předčasně narozené dítě. V naší zemi se přerušení v tomto období těhotenství nepovažuje za předčasný porod, ale zároveň poskytují pomoc v porodnici, nikoli v gynekologické nemocnici, přijímají opatření k ošetřování hluboce předčasně narozeného dítěte. Dítě narozené v důsledku takového porodu je považováno za plod do 7 dnů, teprve po týdnu je takové dítě považováno za plod, ale za dítě. Tento rys terminologie je způsoben skutečností, že děti narozené před 28. týdnem těhotenství se často nemohou přizpůsobit podmínkám prostředí mimo děloze, a to ani za pomoci lékařů.

Příčiny předčasného narození

Faktory vedoucí k předčasnému porodu lze rozdělit na socio-biologické a lékařské.

Je třeba poznamenat, že v podzimních a jarních měsících se frekvence této komplikace zvyšuje. Je to způsobeno změnami povětrnostních podmínek, zejména častými změnami atmosférického tlaku, které mohou ovlivnit frekvenci předčasného vypouštění plodové vody. Těžké nachlazení s vysokým nárůstem tělesné teploty a silným kašlem mohou zvýšit tón dělohy a předčasně způsobit pracovní aktivitu. Byl zaznamenán nepříznivý účinek na celou řadu produkčních faktorů v průběhu těhotenství: expozice chemikáliím, vibracím, záření atd. Předčasný porod je častější u mladých studentů žen, které se nesezdaly, s nedostatkem bílkovin a vitamínů v potravě a také u žen se špatnými návyky.

Lékařské faktory zahrnují závažná infekční onemocnění, včetně těch, která se přenášejí v dětství, potraty a zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů. Chromozomální abnormality plodu - poškození fetálního dědičného aparátu pod vlivem nepříznivých vnějších a vnitřních faktorů (ionizující záření, pracovní rizika, užívání některých léků, kouření, pití alkoholu, drog, nepříznivá environmentální situace atd.) - může vést k předčasnému porodu, ale častěji v V takových případech dochází k potratům v raných fázích. Ve většině případů je příčinou předčasného porodu nemoci endokrinního systému, například dysfunkce štítné žlázy, nadledvinek a vaječníků a obezita, ve které se mění fungování všech endokrinních žláz. Mezi anatomické změny v pohlavních orgánech patří genitální infantilismus (nedostatečný vývoj ženských pohlavních orgánů), malformace dělohy, traumatická poranění dělohy při potratu a kyretáži a nádory dělohy. Téměř ve třetině případů je předčasným porodem jistohmicko-cervikální nedostatečnost, ve které děložní čípek nesplňuje svoji blokovací funkci v důsledku mechanického namáhání (trauma do dělohy po potratu, předchozí narození, jiné gynekologické manipulace) nebo.

Příčinou předčasného porodu jsou často cervikálně-vaginální infekce (trichomoniáza, mykoplazma, chlamydie atd.) A virové infekce (zarděnky, cytomegalovirus, herpes, chřipka, adenovirová infekce, příušnice), zejména tajné, přítomnost chronické genitální infekce přispívá k porušení místní ochranné bariéry a poškození plodu. Těžké formy extragenitálních chorob (nesouvisející s ženskými pohlavními orgány) a těhotenské komplikace mohou také vést k předčasnému těhotenství. Mezi taková onemocnění patří například hypertenze, kardiovaskulární onemocnění, anémie, chronická onemocnění plic, ledvin, jater atd..

Příznaky nástupu porodu

Když začne předčasná porod, objeví se pravidelná práce a vyhlazení nebo otevření děložního hrdla. Nástup porodu je doprovázen výskytem pravidelných křečovitých bolestí v dolním břiše, které se časem zvyšují intenzitou, intervaly mezi kontrakcemi se snižují. Poměrně často předčasný porod začíná odtokem plodové vody a jejich počet může být od několika kapek do několika litrů. Kromě toho vzhled sliznice ženy s pruhy krve nebo špinění během předčasného těhotenství naznačuje strukturální změny v děložním čípku, t. e. vyhlazení. Výskyt některého z výše uvedených příznaků vyžaduje naléhavou hospitalizaci v porodnické nemocnici.

Když se tyto příznaky objeví, musíte okamžitě zavolat sanitku, která doručí nastávající matku do nemocnice. V některých případech je možné prodloužit těhotenství; pokud to není možné, pak jsou v nemocnici vytvořeny podmínky pro pečlivé porod - porod, při kterém stále nezralé dítě zažívá nejmenší možnou zátěž.

Vlastnosti průběhu porodu

Při předčasném porodu jsou častější předčasné propuštění plodové vody, slabost a dysfunkce porodu, rychlé nebo rychlé porody, narušené regulační mechanismy, hypoxie plodu..

Předčasný výtok plodové vody se častěji projevuje v isthmicko-cervikální nedostatečnosti nebo v přítomnosti infekce. Dolní pól fetálního močového měchýře se nakazí a v důsledku zánětu se membrány snadno roztrhají. Normálně se močový měchýř rozpadne blíže k úplnému otevření děložního hrdla, to znamená již s vývojem práce. Pocity ženy se mohou lišit: od malé mokré skvrny na spodním prádle po velké množství vody tekoucí z pochvy a tekoucí přes nohy. Vody by měly být světlé, ale jsou zakalené a tmavě hnědé (v přítomnosti infekce). Narození, která se vyskytují předčasně, se často objevují rychle nebo dokonce rychle. Žena má poměrně bolestivé kontrakce, jejich frekvence se zvyšuje, intervaly mezi kontrakcemi jsou kratší než 5 minut a rychle klesají na 1 minutu, první pracovní doba (dokud není děložní hrdlo úplně otevřeno) je snížena na 2-4 hodiny. Vzhledem k tomu, že hlava předčasného plodu je menší, vyhoštění plodu začíná, když není děložní hrdlo úplně otevřeno. Menší dítě prochází porodním kanálem rychleji.

Nedonošené dítě

Na rozdíl od včasného porodu jsou s předčasným porodem další komplikace. Za prvé, hlava dítěte nemá čas se přizpůsobit kostem pánve matky a nakonfigurovat ji. Konfigurace hlavy odkazuje na možnost přemísťování kostí lebky plodu během porodu, aby se zmenšil její objem při průchodu porodním kanálem. Tento mechanismus umožňuje snížit tlak na hlavu a krční páteř narozeného dítěte. Kosti lebky předčasně narozeného dítěte jsou docela měkké a nemohou chránit mozek, riziko poranění a krvácení pod membránami v mozkové tkáni plodu se během porodu zvyšuje. V důsledku toho může mít dítě krvácení, nemá čas se přizpůsobit změnám prostředí, jeho regulační systém je narušen. Za druhé, žena často praskne z porodního kanálu (děložního čípku, vagíny a vnějších pohlavních orgánů), protože tkáně nemají čas se přizpůsobit protažení.

Mnohem méně časté v předčasné porodu je slabost práce. Slabost se může projevit slabými, vzácnými nebo krátkými kontrakcemi. Čas porodu se výrazně zvyšuje, žena je unavená, dítě také začíná trpět. Jsou možné i jiné abnormality porodu, například je dostatečná síla a frekvence kontrakcí a děložní hrdlo se neotevře. To vše je spojeno s porušením regulačních systémů u předčasně narozených dětí, není dostatek hormonální přípravy na porod. Infekční komplikace při porodu a po porodu jsou mnohem častější u matky i plodu. Mezi tyto komplikace patří hnisání stehů (pokud existují), poporodní metroendometritida (zánět sliznice a svalové vrstvy dělohy), peritonitida (zánět pobřišnice) a maximální šíření infekce (sepse). Důvodem je přítomnost latentní nebo zjevné infekce, která byla přítomna před narozením u těhotné ženy, což je často důvodem předčasného těhotenství. Infekce se může během porodu připojit, vzhledem k jejímu trvání (se slabostí), například chorioamnionitida (zánět membrán plodu). Předčasně narozené děti mají sníženou imunitu, a proto jsou náchylnější k infekcím.

Předpověď pro dítě

Vzhledem ke zvláštnostem porodnické taktiky a rozdílným výsledkům práce pro plod se považuje za vhodné rozdělit předčasný porod na tři období, přičemž se bere v úvahu gestační věk (těhotenství): předčasný porod ve 22–27 týdnech, předčasný porod ve 28–33 týdnech, předčasný porod ve 34– Těhotenství 37 týdnů.

Předčasný porod ve 22-27 týdnech (hmotnost plodu od 500 do 1000 g) je nejčastěji způsoben isthmicko-cervikální nedostatečností (v důsledku traumatu v předchozích porodech), infekcí dolního pólu močového měchýře a předčasným prasknutím močového měchýře. Proto je v této skupině žen zpravidla málo těhotných žen. Přítomnost infekce v genitálním traktu vylučuje možnost prodloužení těhotenství u většiny těhotných žen. Plíce plodu jsou nezralé a zrychlením jejich zrání nelze dosáhnout podáváním léků matce v krátkém časovém období. Takové děti jsou vystaveny vysokému riziku a často podléhají nouzové resuscitaci. Jsou v inkubátorech pod přísným dohledem neonatologa a kvalifikovaných sester. Děti téměř vždy potřebují další fázi ošetřovatelství a jsou dlouhodobě registrovány v perinatálních centrech nebo na klinikách v komunitě.

Předčasný porod s gestačním věkem 28–33 týdnů (hmotnost plodu 1 000–1800 g) je způsoben rozmanitějšími příčinami než dřívější předčasně narození. Více než 30% těhotných žen v této kategorii porodu.

Více než polovina žen provádí budoucí péči a udržení těhotenství. U těchto dětí nemají plíce čas „zrát“, produkce povrchově aktivní látky je narušena. Surfaktant je směs tuků a bílkovin, která je syntetizována ve velkých alveolech (nedílná jednotka plic), zakrývá je, pomáhá jim otevřít je a zabraňuje jejich pádu při inhalaci. Při absenci nebo nedostatku této látky je dýchání dítěte narušeno. Povrchově aktivní látka může být podána novorozencům, pokud je to nutné, značně usnadňuje dýchání, ale toto léčivo je velmi drahé a ne vždy dostupné. Proto jsou ženám předepisovány glukokortikoidy, aby se zabránilo respiračnímu selhání. Stimulují produkci povrchově aktivní látky a "zrání" plic plodu během 2 až 3 dnů s hrozbou předčasného porodu. S nástupem porodu se glukokortikoidy podávají intravenózně v intervalu 3-4 hodin.

Předčasný porod s gestačním věkem 34-37 týdnů (hmotnost plodu 1900-2500 g nebo více) je způsoben ještě rozmanitějšími důvody, procento infikovaných žen je mnohem nižší než v předchozích skupinách a pre-těhotná - více než 50%. Avšak vzhledem k tomu, že plíce plodu jsou téměř zralé, není nutné udržovat prostředky, které stimulují zrání povrchově aktivní látky..

Děti jsou méně často převáděny na jednotku intenzivní péče, ale ve všech případech je nutná nepřetržitá péče a dohled, dokud není stav dítěte zcela stabilizován..

Péče funkce

Taktika předčasného porodu

S hrozící a začínající prací - pokud nedojde k otevření děložního čípku nebo je to nevýznamné - jsou taktiky zaměřeny na prodloužení těhotenství. Žena je naléhavě hospitalizována, je zaveden přísný odpočinek na lůžku, jsou předepisována sedativa a příčiny vedoucí k předčasnému porodu jsou eliminovány (pokud je to možné). Například se dělají švy na děložním čípku s isthmicko-cervikální nedostatečností, léčbou vaginálních infekcí, obnovením přirozené mikroflóry vagíny nebo jmenováním antibiotik v přítomnosti infekčního procesu, léčba se provádí společně s terapeutem nebo endokrinologem (je-li to nutné). Povinnou součástí jsou léky, které snižují tón dělohy (tocolytika), zlepšují práci placenty, zvyšují imunitu, vitamínovou terapii, a také léky, které zlepšují intrauterinní výživu dítěte a urychlují „zrání“ plic plodu..

V každém případě je nutný individuální přístup, ale úsilí lékařů ne vždy vede k požadovaným výsledkům a proces jde do předčasného porodu, který začal.

Předčasné doručení vyžaduje kvalifikovaného porodníka-gynekologa, zdravotní sestru a neonatologa. Je nutné neustále sledovat ženu a stav plodu. Pravidelně se vyšetřuje žena, měří se tlak, tělesná teplota, monitorují se moč a krevní testy. Kromě údajů o kardiomonitoringu monitorují vývoj porodu, poslouchají srdeční rytmus plodu a určují polohu plodu. Fetální kardiomonitoring je studie srdečního rytmu. Provádí se na zvláštním přístroji v klidu, v poloze těhotné ženy na její straně po dobu 30-60 minut. Na přední břišní stěně těhotné ženy pomocí elastické pásky jsou umístěny záznamové senzory, které zaznamenávají srdeční kontrakce plodu, jakož i frekvenci a sílu kontrakcí.

Většina komplikací při porodu, jak ze strany matky, tak u plodu, je způsobena porušením kontraktilní aktivity dělohy. Pro identifikaci vlastností kontraktilní aktivity dělohy během předčasného porodu se doporučuje udržovat partogram (grafické znázornění frekvence a síly kontrakcí) a zaznamenat kontraktilní aktivitu dělohy. Partogram může být proveden bez jakékoli techniky, na dotek, pomocí stopek, stanovte frekvenci, sílu a trvání kontrakcí a poté je zobrazte na mapě. Ve všech specializovaných centrech je však pozorováno kardiomonitorování, které vizuálně zobrazuje stav dítěte během porodu, jakož i tón dělohy a účinnost kontrakcí v dynamice, což vám umožňuje včasně seřídit a poskytnout kvalifikovanou lékařskou péči s odchylkami.

K určení stupně dilatace děložního čípku lékař vyšetřuje ženu na gynekologickém křesle. Vzhledem k možnému nepříznivému vlivu na stav plodu je pečlivě zvažována rhodostimulace nebo inhibice porodu, a často je nutné problém vyřešit v krátké době, přičemž rozhodnutí učiní několik lékařů. Předchází se hypoxii (nedostatku kyslíku) plodu, ve většině případů odmítají omamné látky proti bolesti (protože nepříznivě ovlivňují respirační centrum plodu). Porod je v poloze na zádech, protože je snadnější kontrolovat porod v této poloze, hlava se nepohybuje rychle porodním kanálem, zdraví ženy a plodu zůstává uspokojivé, na rozdíl od polohy vleže, ve které těhotná děloha stlačuje velké žilní cévy, zhoršuje se krevní oběh matky a plodu. Anestezie a epidurální anestézie urychlují proces otevírání děložního čípku, který je již příliš rychlý, hlava plodu nemá čas se přizpůsobit porodnímu kanálu, a často špatně natažený perineum situaci zhoršuje, proto je porod individuálně anestetizován.

V moci ženy sama snížit pravděpodobnost předčasného porodu. Předchozí potraty a zánětlivé procesy v minulosti není třeba skrývat před lékařem, jehož žena je registrována. Musíte okamžitě informovat lékaře o všech změnách ve vašem těle, jít na speciální třídy v přípravě na porod. Při identifikaci patologie byste neměli odmítnout léčbu předepsanou lékařem. Je nutné omezit fyzickou aktivitu, sledovat stravu, která by měla být různorodá a dobře vyvážená. Nadměrná konzumace kořenitých, slaných nebo mastných potravin vede k exacerbacím chronických onemocnění trávicího systému, které mohou způsobit předčasný porod. Pokud se objeví příznaky hrozby potratu, měli byste během posledních dvou měsíců těhotenství ukončit sexuální aktivitu. Při sebemenším podezření na odchylku od normálního průběhu těhotenství vyhledejte kvalifikovanou pomoc.

Nadezhda Egorová,
porodník-gynekolog, asistent Oddělení porodnictví a gynekologie,
Astrakhanská státní lékařská akademie, Astrachaň

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti