Hlavní Bolest

Jak vědět, že čekáte na dvojčata?

Slyšel jsem, že pokud by v rodině byla dvojčata nebo dvojčata, pak by se pravděpodobnost vícečetných těhotenství generací výrazně zvýšila. Zajímavé bylo, zda je možné samostatně určit, kolik dětí se narodí. Ukázalo se, že existuje několik faktorů, které naznačují, že ve světle se objeví dvojčata. Chcete se o nich dozvědět více - přečtěte si náš článek.

Na první ultrazvukové relaci není vždy možné určit pohlaví dětí a jejich počet. Proto se těhotným lékařům doporučuje naslouchat jejich pocitům a věnovat pozornost některým rysům průběhu těhotenství.

Jasný druhý proužek na zkoušce

Obvykle, pokud žena provádí těhotenské testy v prvních dnech po zpoždění, pak uvidí nepříliš výrazný druhý proužek oznamující její nový stav. Pokud je pás velmi jasný - s největší pravděpodobností byste měli očekávat narození dvojčat nebo trojčat.

Prudký nárůst hmotnosti

Při vícenásobném těhotenství nastupuje nastávající matka velmi dobře na váze. V prvním trimestru těhotenství je těžší o 5-6 kg! Pro srovnání: pokud má žena 1 dítě, postupně přibírá na váze během těhotenství.

Včasná toxikóza

Během druhého těhotenství žena cítí ten rozdíl téměř okamžitě a již podvědomě ví, že porodí dvojčata. První těhotenství? Pak pozorně poslouchejte své tělo. Ráno, nauzea a zvracení, ospalost, slabost po celý den, pocení, náhlé výkyvy nálady, nervozita mohou být příznaky mnohočetného těhotenství.

Velmi vysoký hCG

Zajímavý fakt: krevní test těhotné ženy, která nese jedno dítě, se výrazně liší od testů u ženy s vícenásobným těhotenstvím. Pokud je hladina hCG v krvi velmi vysoká, může to znamenat, že byste se měli připravit na narození dvojčat.

Dědičnost

Pokud se vyskytly případy narození dvojčat nebo trojčat na ženské linii v rodině (mužů i žen), pak je pravděpodobnost, že je budete mít, velmi vysoká.

Důležitá skutečnost: podle pravidel genetiky se dvojčata rodí pouze prostřednictvím generace. To znamená, že pokud vaše babička měla dvojčata, pak vás život s takovým překvapením potěší.

Velké břicho v prvním trimestru

Každá těhotná žena je jednotlivec. Jejich břicha proto rostou při různých intenzitách. Někdo a ve čtvrtém měsíci, těhotenství není příliš patrný, a někdo již v tomto období nezapadá do žádné pre-těhotenství šaty. Příliš intenzivní růst břicha však může naznačovat, že v něm sedí několik dětí.

Vysoká míra těhotenství

Období od prvního dne poslední menstruace do porodu se obvykle nazývá těhotenství. Lékařská praxe ukazuje, že pokud žena očekává narození dvojčat, pak jsou výsledky měření během tohoto období nadhodnoceny. To je přirozené, protože v děloze se místo jednoho skrývají 2–3 plody.

Rané pohyby

Děti sedící v žaludku jejich matky rychle rostou. Pokud je dítě osamělé, má dostatek místa. Ale dva musí bojovat o vhodné místo. Proto jsou časté rané a silné pohyby při vícenásobném těhotenství.

V takovém případě zvyšuje možnost dvojčat?

Američtí vědci udělali úžasný objev! Ukazuje se, že s věkem se zvyšuje šance na porod dvojčat. Starší žena (od 35 let). šance na porod dvojčat jsou vyšší.

Po stimulaci ovulace, která se používá při diagnostice neplodnosti, se zvyšuje šance na početí a zvyšuje se také možnost porodu dvojčat. Důvod je ten, že pod vlivem hormonálních léků, které stimulují ovulaci, může několik folikulů dozrát současně. Výsledkem je vícenásobné těhotenství.

Běžnou příčinou těhotenství dvojčat je IVF - oplodnění in vitro. Toto je asistovaná reprodukční technologie, díky níž se neplodné ženy stanou šťastnými matkami. Za tímto účelem lékaři stimulují ovulaci ženy speciálními léky, pak oplodní vajíčko samčím spermatem mimo dělohu. Poté vyberou několik oplozených vajec a zasadí je do dělohy. Často 2-3 zakořenit.

Omeny

I bez ultrazvuku byli naši předkové schopni určit, kolik dědiců se narodí. Bylo tam několik známek. Zde jsou nejpřesnější:

 • pokud žena během těhotenství narazí na vejce se 2 žloutky - porodí dvojčata
 • pokud ve snu bylo spousta ryb nebo párových věcí - dvojčat
 • pokud můj manžel měl sex v předvečer každoroční církevní dovolené,
 • pokud žena snědla dvojité ovoce,
 • pokud jste si všimli 2 košťat v domě,
 • pokud jsem vypil čaj ze 2 šálků, mohou se také narodit dvojčata.

Všechny tyto znaky a znaky samozřejmě neposkytují 100% záruku, že se stanete matkou 2 dětí najednou. Nespěchejte proto, abyste vyvodili závěry, ale čekejte na výsledky ultrazvuku. Již ve 4–5 týdnech těhotenství můžete pomocí ultrazvukové diagnostiky stanovit počet dětí v žaludku. Mimochodem, identická dvojčata jsou stanovena mnohem později, přibližně ne dříve než 12 týdnů. Buďte trpěliví, čas uběhne a brzy zjistíte, kolik dětí se očekává, že se narodí. Přeji šťastné těhotenství!

Vícečetné těhotenství

Děti jsou skutečný zázrak! Jak dojemné je podívat se na něčí zaoblenou bříško a představit si, že se zde vyvíjí skutečný život. A jak úžasné je, když tam rostou dva, tři nebo dokonce čtyři takové životy současně.!

Statistiky říkají, že dnes asi 1,5% novorozenců jsou dvojčata. A jejich počet v posledních letech neustále roste. Na celé planetě je již asi 100 milionů. Nejplodnějším národem je Afrika. Ale nejméně štěstí s dvojčaty jsou mongoloidní rasa.

Příčiny vícenásobného těhotenství

Vícenásobné těhotenství je současný vývoj dvou nebo více plodů. Proč se jedna žena stala budoucí matkou jediného dítěte a druhá - jen čtyři synové a tlapy malé dcery?

Lékaři zatím nedali jednoznačnou odpověď. Podle jejich názoru to může hned ovlivnit mnoho faktorů. Samozřejmě se dvojčata objevují častěji u žen, které již takové případy měly ve svých rodinách. Proto je jedním z důvodů dědičnost. Navíc stejně - budoucí otec mnoha dětí i budoucí matka.

Dalším faktorem je věk. Podle statistik se u starších žen mnohočetné těhotenství vyvíjí mnohem častěji než u mladých žen. Je to jen to, že první z nich výrazně zvyšuje hladinu gonadotropinu - hormonu, který stimuluje vývoj vajíčka a jeho únik z vaječníku..

Dalším faktorem je podle lékařů použití hormonálních léků, jak pro léčbu neplodnosti, tak i jako způsob ochrany proti nežádoucímu těhotenství. A samozřejmě, dvojčata a dvojčata se mnohem pravděpodobněji objeví, když je vajíčko uměle oplodněno: za prvé, žena bere speciální léky proti neplodnosti a za druhé, dostává několik oplodněných vajíček najednou.

Funkce vícenásobného těhotenství

Při přirozeném vícenásobném oplodnění se ihned po fúzi zárodečných buněk samičích a mužských samic rozdělí jedna vajíčka nebo se oplodní dvě (nebo i více) vajíčka. V prvním případě se objevují monozygotní - tj. Identická - dvojčata, ve druhém - dizygotní nebo heterogenní.

Identické - děti narozené s jedním oplodněným vejcem. V tomto případě jsou dvojčata vždy stejného pohlaví a jedné krevní skupiny. Mají stejnou sadu genů. Siamská dvojčata patří k identickým - jejich vejce v nesprávný čas je rozdělena na dvě.

Dvuhaytsovye - děti narozené během oplodnění dvou vajec. Mohou být stejného pohlaví a chlapci a dívky se mohou narodit současně. Totéž platí pro krevní skupinu - jeden může vzít moji matku, druhý - táta, nebo všechny děti budou mít stejnou skupinu. Jejich celkové geny jsou od 40 do 60%.

Ženy s více těhotenstvími spadají do rizikové skupiny, protože příroda je koncipována tak, že tělo by mělo nosit a krmit pouze jedno dítě. V lůně nemají děti kyslík, prostor, živiny, a proto různé případy, jako je potrat, malformace a smrt plodu, toxikóza těhotných žen, retardace intrauterinního růstu, předčasný porod, nízká porodní hmotnost, nejsou vyloučeny ve více případech.

Hlavním problémem více matek jsou velmi velké břicha. Kromě toho se po 20 týdnech těhotenství doporučuje přestat cvičit aktivní sport, odmítat pracovat a mít sex. Mami, v jejichž bříšku roste několik dětí najednou, je třeba dodržovat přísný odpočinek na lůžku - například by měla odpočívat nejméně 8 hodin odpoledne. Je také dobré být pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Příznaky dvojčat v raných fázích - charakteristické rysy

Těhotenství, ve kterém žena nese několik plodů pod svým srdcem najednou a současně se vyvíjí, se nazývá vícenásobné.

K takovému těhotenství dochází:

Odrůdy této funkce

Zpravidla jsou nejběžnější dvojčata naproti. Vyskytuje se, když dva vaječníky zrají ve vaječníku nebo vaječníku, které se setkávají se spermatem muže během jednoho pohlavního styku..

Stejný jev je možný v důsledku dvou činů, ale pouze tehdy, když doba mezi nimi nepřesáhne týden. Identická dvojčata mohou mít stejné geny..

Pokud mají takové geny, jsou si navzájem maximálně podobné, ale heterogenní děti budou podobné, pouze pokud se objeví ve stejný den, ale v různých časech. Není tajemstvím, že identická dvojčata mají vždy stejné pohlaví, ale heterogenní děti jsou často heterosexuální.

Možné faktory a predispozice

Existuje mnoho predispozičních faktorů pro vzhled dvojčat:

 • dědičný faktor. Pokud jeden z partnerů ve vztahu měl dvojčata - zvyšuje se pravděpodobnost vícenásobného těhotenství. Projde jednou generací;
 • věk ženy je přes 35 let. Studuje se skutečnost, že čím je dívka starší, tím je pravděpodobnější, že se jí narodí dvojčata;
 • stimulace ovulace. Když je diagnostikována žena s neplodností, lékaři předepisují hormonální léky, které stimulují zrání folikulů. To je pod vlivem těchto drog že několik folikulů může zrát současně;
 • po ukončení používání kombinovaných orálních antikoncepčních prostředků se slabé vaječníky začnou násilně aktivovat, v důsledku čehož syntetizují své vlastní hormony. Z tohoto důvodu může několik vajíček dozrát najednou..

Známky dvojí polohy

Každá žena, která se dozví o své „zajímavé situaci“, chce především vědět, kdo je pod jejím srdcem: dívka, kluk, možná dvojčata nebo dokonce trojice.?

Zvažte, jaké příznaky jsou charakteristické pro těhotenství, pokud má žena dvojčata. K dnešnímu dni se příznaky dvojčat v počátečních fázích dělí na subjektivní a objektivní.

Prvními příznaky těhotenství dvojčat jsou následující.

 1. Počátek toxikózy již v prvních dnech zpoždění je prvním příznakem dvojčat. Tyto zahrnují:
 2. mírné závratě;
 3. pocit nevolnosti;
 4. zvracení
 5. těhotná je velmi podrážděná;
 6. nervozita;
 7. ospalost;
 8. slabost;
 9. může být zaznamenána zvýšená slinění.

Ženy, která je těhotná s dvojčaty, se zpravidla nevyhýbá toxikóze, na rozdíl od těhotenství v singletonu.

 1. Další známkou dvojčat v rané fázi je zřetelný druhý proužek na zkoušce pro stanovení těhotenství, což je patrné již v prvních dnech zpoždění. To vše je způsobeno zvýšenou hladinou hCG v moči, na rozdíl od případu s jedním dítětem.
 2. Zaznamenává se rychlý růst těhotných břichů, který lze vidět vizuálně již po 14 týdnech. Nastávající matka bude přirozeně schopna cítit pohyby dětí dříve než těhotná s jedním dítětem.
 3. Těhotná žena má každý týden rychlý přírůstek hmotnosti v prvním trimestru. Pokud pro dívku čekající na jedno dítě během této doby je považováno za normální získat asi 2 kilogramy, pak pro ženu čekající na dvojčata se hmotnost zdvojnásobí. Tento příznak je také vysvětlen skutečností, že těhotná dvojčata zvyšují hladinu BCC, a proto je zaznamenáno zvýšení hmotnosti.
 4. Zvýšená chuť k jídlu, náhlé výkyvy nálad. Protože v ženském těle dochází k hormonální restrukturalizaci s jakoukoli variantou „zajímavé situace“, žena se proto chová úplně jinak. Tělo nyní „vyžaduje“ 2krát více vitamínů a minerálů, takže chuť k jídlu lze dokonce nazvat „brutální“.

Objektivní příznaky těhotenství dvojčat.

 1. Když je žena vyšetřena gynekologem, je zaznamenána zvýšená děloha, která neodpovídá gestačnímu věku. Zpravidla si to můžete všimnout již od 9. týdne těhotenství.
 2. Po absolvování testů, konkrétně krve na hCG, jsou zaznamenány velmi vysoké hodnoty a na rozdíl od těhotenství v singletonu jsou také patrné skoky v růstu chorionického gonadotropinu. Také v krvi musíte věnovat pozornost hladině železa a hladině AFP (alfa-fetoprotein). Při čekání na dvojčata je hladina železa obvykle velmi nízká, ale hladina ACE proteinu se naopak několikrát zvyšuje.
 3. Dalším objektivním znakem dvojčat je naslouchání rytmu dvou srdcí (Dopplerův systém) a také zkoušení 2 bran s interním porodnickým vyšetřením (již později). Existuje také lékařská chyba, a proto při nejmenším podezření na existenci dvojčat u ženy lékař pošle ultrazvuk.
 4. Ultrazvukové vyšetření je nejspolehlivější způsob, jak zjistit a určit, jaký druh těhotenství má žena, přesnější gestační věk, velikost plodu a všechny patologie, které existují u dvou embryí (pokud existují). A také pomocí této metody je možné určit stejné nebo opačné těhotenství u ženy.

Dvojčata na ultrazvuku lze vidět a určit již ve 4-5 týdnech těhotenství. Stejná dvojčata se zpravidla určují později než dvojčata opačná (ne dříve než 12 týdnů).

Vlastnosti porodu při vícenásobném těhotenství

Nyní je čas mluvit o porodu. Ženy, které mají vícečetné těhotenství, jsou velmi vzácně vidět před datem splatnosti. Například ženy, které budou mít dvojčata, rodí častěji v období 35–36 týdnů.

Pokud je žena těhotná s trojčaty, je tento termín vhodný za 33–34 týdnů a čtvrté narození začíná již za 30–31 týdnů, takže každá žena s více těhotenstvím je hospitalizována 2 týdny před datem údajného porodu..

Jaké činnosti jsou pro ženu v práci nezbytné.

 1. Protože děti z vícečetných těhotenství jsou považovány za předčasné, vyžadují resuscitaci a zvláštní péči;
 2. Způsob porodu při přenášení dvojčat závisí na prezentaci dětí, zejména jednoho z prvních.
 3. Poté se stanoví množství plodové vody a možná nitroděložní hypoxie u kojenců.
 4. Lékaři sledují intenzitu a pravidelnost kontrakcí. Zohledňují se všechna extragenitální (pokud existují) a gynekologická onemocnění, jakož i věk ženy..
 5. Žena se může porodit pouze tehdy, má-li první nebo oba plody hlavovou prezentaci, zatímco stav matky a dětí je uspokojivý. Neméně důležitá je přítomnost pravidelné činnosti počáteční práce.
 6. Císařský řez se provádí s pánevní prezentací plodu a se zjišťováním příčné polohy jednoho nebo obou plodů.
 7. Chirurgické dodání se provádí v přítomnosti intrauterinní hypoxie jednoho nebo obou plodů.

Lze tedy poznamenat, že dnes existuje mnoho způsobů, jak určit pravděpodobnost narození dvojčat, jak lékařských, tak domácích. Člověk musí jen pečlivě poslouchat vaše pocity a navštívit lékaře včas.

O autorovi: Olga Borovikova

Blíženci: od početí po narození

Těhotenství a narození dítěte je vždy zázrak, neobyčejný dárek. A kdy se očekávají dva najednou? A ty tři? Není divu, že dvojčata a jejich rodiče přitahují pozornost ostatních - někdy nadšených, někdy sympatických.

Ekaterina Svirskaya porodnice-gynekologka, autorka knih o těhotenství

Těhotenství a narození dítěte je vždy zázrak, neobyčejný dárek. A kdy se očekávají dva najednou? A ty tři? Není divu, že dvojčata a jejich rodiče přitahují pozornost ostatních - někdy nadšených, někdy sympatických. To je opravdu vzácný případ. Dvojčata tvoří asi 2% všech novorozenců a trojčata tvoří jen 2% všech dvojčat. Ale než se stanete šťastným majitelem dvojitého kočárku, musíte projít dlouhou cestu, která nese zvláštní, „nestandardní“ těhotenství..

Děti narozené v důsledku vícečetného těhotenství se nazývají dvojčata. Kromě toho můžete často slyšet slovo „dvojčata“, které se hovorově nazývá „odlišná“ dvojčata.

Jak je to?

Existují dva typy dvojčat. Dizygotická (dvojitá vejce, neidentická) dvojčata se vyvíjejí ze dvou oplodněných vajec. Navíc v některých případech dochází současně k zrání dvou nebo více vajec v jednom nebo obou vaječnicích. Je možný třetí způsob původu dvojčat; oplodnění dvou nebo více vajec, která dozrála v jednom folikulu. Je zajímavé, že někdy může být rozdíl mezi dobou početí dvojčat s dizygotií od několika hodin do několika dnů. Dvojčata nejsou geneticky podobnější než obyčejní sourozenci; mají přibližně stejnou frekvenci stejného pohlaví a různých pohlaví.

Monozygotní (identická, identická) dvojčata se získají oplodněním jediného vejce jedním spermatem. Pak se výsledný zygota začne dělit jako obvykle, nos je zajímavý rys; v důsledku dělení se následně vytvoří nezávislá embrya. Důvody pro vývoj tohoto procesu vědeckou cestou nejsou dosud přesně stanoveny kvůli složitosti biochemických mechanismů, které regulují dělení buněk. Taková dvojčata jsou prakticky přesnými kopiemi, i když mezi nimi samozřejmě stále existují malé rozdíly. Ve skutečnosti se mohou v počátečních identických DNA každého embrya vyskytnout různé mutace. Druhým důvodem rozdílů jsou genetické účinky, například vlastnosti oblastí ženské dělohy nebo vliv dalších faktorů. Monozygotní dvojčata mají 5krát menší pravděpodobnost, že budou závratě. Mezi monozygotními dvojčaty převládají chlapci.

Samostatným tématem jsou siamská dvojčata. Tzv. Identická dvojčata, do jisté míry navzájem spojená. Údajnou příčinou je pozdní rozdělení embrya na nezávislé formy. Čím později se to stane, tím vyšší je riziko. Siamská dvojčata jsou velmi vzácná. Rodí se jednou za 10 milionů narození.

Mnoho z koncepcí dvojčat nekončí narozením. Pro každý narozený dvojčata existuje 10 až 12 lidí, kteří měli dvojčata v lůně.

Je možné naplánovat narození dvojčat?

Samozřejmě - prakticky žádný. Pokud již těhotenství proběhlo a žena o něm ví, není možné jakýmkoli způsobem změnit průběh událostí, protože v procesu oplodnění jsou stanoveny informace o nenarozeném dítěti, včetně toho, zda bude jedna nebo dvě z nich.

Některé faktory však stále zvyšují pravděpodobnost početí dvojčat, zatímco pravděpodobnost porodu identických dvojčat není spojena s žádnými dědičnými nebo vnějšími faktory a je konstantní - v průměru 3 na 1000 těhotenství, tj. 0,3%.

U žen ve věku 35–39 let se tedy pravděpodobnost takové koncepce zvyšuje. Faktem je, že v pozdním reprodukčním období v ženském těle se zvyšuje koncentrace hormonu, což stimuluje zrání vajíčka. Současně tedy může několik vajíček připravených k oplodnění okamžitě zrát. Je také známo, že produkce tohoto hormonu je ovlivněna dobou denního světla. Je proto pravděpodobnější, že si na jaře počnou dvojčata, když slunce začne výrazně zahřívat.

Pokud už rodina měla dvojčata, pak je pravděpodobnost porodu dvojčat vyšší, čím je generace bližší. Tendence porodit dvojčata se projevuje pouze u žen. Muži z těchto rodin mohou tuto vlastnost převést na své dcery, i když u potomků těchto mužů není zvýšená četnost dvojčat..

Častěji několik vajíček zraje u žen s krátkým menstruačním cyklem 20–21 dnů, stejně jako u žen s abnormalitami dělohy, například v přítomnosti septum v děložní dutině nebo bicornuátové dělohy (patologie vývoje dělohy, ve které orgán nemá tvar hrušky, ale jako by rozdvojený).

V posledních letech se pro léčbu neplodnosti a jiných gynekologických chorob široce používají hormonální léky, které stimulují maturaci vajíček a ovulaci. V důsledku toho je dlouho očekávaným těhotenstvím po mnoha letech neplodnosti často dvojčata nebo trojčata! Úspěšný vývoj in vitro fertilizačních technologií (IVF) také vedl ke skutečnosti, že dvojčata nebo trojitá těhotenství již nejsou vzácností. Po IVF jsou dvojčata vždy heterogenní, často heterosexuální, každá s vlastním vzhledem a charakterem..

Výrazně vyšší porodnost dvojčat v různých sociálních otřesech, válkách.

Kdy se mohu dozvědět o dvojčatech?

Před patnácti až dvaceti lety byla dvojčata rozpoznána pouze při porodu nebo dříve než ve 20. týdnu těhotenství. Při rozpoznávání vícenásobného těhotenství byly vzaty v úvahu následující příznaky.

Ke zvýšení dělohy při vícenásobném těhotenství dochází rychleji než během těhotenství u jednoho plodu, takže velikost dělohy neodpovídá gestačnímu věku. Současně významný objem těhotné dělohy neodpovídá malé velikosti hlavice plodu. Kromě toho lze pomocí dvojnásobku určit prohloubení děložního fundusu (sedlové dělohy), jehož vznik je spojen s vyčníváním rohů dělohy ve velkých částech plodu; jakož i podélné vybrání na přední stěně dělohy, pokud jsou dvojčata v podélné poloze, nebo přítomnost vodorovné drážky na přední stěně dělohy s příčnou polohou dvojčat. Po dlouhou dobu byla pro diagnostiku dvojčat důležitá jasná definice dělohy během porodního vyšetření tří nebo více velkých částí plodu (dvě hlavy a jeden pánevní konec nebo dva pánevní konce a jedna hlava). Stejně důležitá byla přítomnost dvou bodů výrazného tlukotu srdce na různých místech dělohy.

Dnes může ultrazvukové vyšetření již v 5. týdnu těhotenství říct nastávající matce, kolik dětí by měla očekávat. V tomto případě lékař na obrazovce určí dvě „bubliny“ rodícího se života. Je zajímavé, že takový nález pro ženu, která váhala mezi potratem či potratem v téměř 100% případů, má sklon k nastávající matce pokračovat v těhotenství. Zkušený lékař po dobu až 14 týdnů těhotenství může určit typ dvojčat (monozygotních nebo dizygotních) podle tloušťky septa mezi „vezikuly“..

Pro diagnostiku mnohočetného těhotenství se také používá fonokardiografie, pomocí které je možné registrovat srdeční tóny dvojčat nejen v posledních měsících těhotenství, ale také po dobu 20–22 týdnů a dříve.

Cena dvojité radosti

Jakmile lékař na prenatální klinice zjistí, že nastávající matka očekává dvojčata nebo dokonce trojčata, zařadí ji do kategorie těhotných žen se zvýšeným rizikem. Důvodem je skutečnost, že u žen s více těhotenstvími je dvakrát nebo vícekrát větší pravděpodobnost vzniku závažných zdravotních problémů než u žen, které mají pouze jedno dítě..

I při nekomplikovaném vícenásobném těhotenství může být žena unavená; již ve druhém trimestru je dušnost, bušení srdce. Tato komplikace činnosti srdce a plic je spojena s významným posunem bránice na dně dělohy, jehož velikost je větší při vícenásobném těhotenství než v jediném těhotenství, zatímco zátěž na srdeční sval se zvyšuje třikrát až čtyřikrát. Během těhotenství u několika plodů se zvyšuje riziko arteriální hypertenze - zvýšení krevního tlaku, častěji se vyskytují křečové žíly, hluboká žilní trombóza. Samozřejmě nelze hovořit o profesionální fyzické námaze ani o zvedání závažných závaží. Mírné zatížení je ideální - chůze na čerstvém vzduchu, plavání. Při sezení je lepší promíchat nohy na speciálním stojanu nebo na nízkém stolku - to poslouží jako preventivní opatření proti křečovým žilám. Nutná je také dobrá obvaz a speciální punčocháče pro „dvojité“ matky. Rychlý růst dělohy může předběhnout schopnost kůže natáhnout se, proto se při vícenásobném těhotenství často vytvářejí „strie“ (zlomeniny tkáně). Speciální přípravky pro péči o pokožku břicha a boků pomáhají snižovat jejich vzhled.

U žen čekajících na dvojčata je často pozorována časná toxikóza. Důvodem je skutečnost, že hladina hormonů v krvi je mnohem vyšší než během normálního těhotenství. U více matek se taková hrozná komplikace těhotenství, jako je gestóza, vyskytuje častěji a postupuje vážněji - stav, při kterém jsou postiženy všechny orgány a systémy matky, plody trpí. Gestóza se projevuje zvýšením krevního tlaku, výskytem bílkovin v moči a otokem nohou..

Ke konci těhotenství se nutkání močit často zvyšuje kvůli tlaku v močovém měchýři. Těhotné ženy si často stěžují na pálení žáhy a zácpu. Objem žaludku nastávající matky se zmenšuje stlačením dělohy. Z tohoto důvodu by měla být jídla rozdělena do šesti malých porcí. I přes malé objemy by měla být výživa vyvážená. Za každé „přebytečné“ dítě by mělo dostat 300 kcal, další bílkoviny a vápník. Nastávající matka potřebuje zejména železo a kyselinu listovou, jejich nedostatek vede k rozvoji anémie (snížení množství hemoglobinu) v matce a k nedostatku kyslíku u dětí. Kromě výživy přijdou na záchranu i speciální vitamíny pro těhotné ženy a další preventivní příjem speciálních přípravků železa. Pokud dokážete udržet hemoglobin alespoň 110 g / l.

Nejzávažnější komplikací vícenásobného těhotenství je riziko potratu. Dvojité nebo dokonce trojnásobné zatížení dělohy často vede k tomu, že se děložní hltan začíná otevírat v předstihu. Někdy, s cílem zprostředkovat těhotenství po dobu nejméně 36 týdnů, musíte se uchýlit ke speciálním zařízením, která zabrání otevření děložního čípku, nebo se odstraní šev na děložním čípku, který se odstraní po 36–37 týdnech. Za stejným účelem může lékař doporučit nastávající matce, aby „odpočívala“ na oddělení patologie těhotenství v porodnici v době, kdy se nejčastěji vyskytují potraty nebo předčasná porody. Nevzdávejte se takové nabídky.

U dvojčat s dvojčaty je frekvence nitroděložních malformací stejná jako u těhotenství se singletonem au jediných dvojčat - 2krát vyšší. Průběh takového těhotenství je často komplikován zpomalením růstu jednoho z plodů. Nejvýraznější stupeň takového zpoždění je pozorován u fetofetálního hemotransfuzního syndromu (stejná dvojčata s jedním placentou se živí jedna od druhé). V tomto případě jsou životy obou ohroženy. Rozdíl v tělesné hmotnosti mezi dvojčaty je obvykle malý a činí asi 200 - 300 gramů. U fetofetálního hemotransfuzního syndromu dosahuje tento rozdíl kilogram nebo více.

Nicméně, převážná většina vícečetných těhotenství probíhá bezpečně až do 37-38 týdnů, kdy začíná porod. Lékaři v současné době obvykle doporučují hospitalizaci v porodnici, jejímž účelem je vyšetření těhotné ženy a stanovení termínu a způsobu porodu..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Vše o vícenásobném těhotenství

Vícečetné těhotenství je vždy vysoce rizikovým těhotenstvím, protože příroda poskytovaná pro narození jednoho dítěte u člověka a v procesu nesení všeho v ženském těle je přebudována na potřeby jednoho plodu.

Těhotenství dvojčat nebo trojčat je dvojnásobnou nebo trojnásobnou zátěží, a proto její řízení a porod mají řadu významných rozdílů..

Jak si představit dvojčata nebo trojčata?

Mnozí by chtěli vědět, zda je možné si představit dvojčata nebo dokonce trojice z jejich svobodné vůle. Je to možné, ale pouze v protokolu IVF. Během oplodnění vajíčka in vitro se ženy setkávají se spermatem muže v laboratorní zkumavce, nebo spíše v Petriho misce, a pouze žena a reproduktolog rozhodují o tom, kolik embryí zasadit do děložní dutiny. A opět neexistují žádné záruky, že se všichni zakoření.

Ve všech ostatních případech je vícenásobné těhotenství prozatím vyšší moci. Věda přesně ví, jak se vytvářejí dvojčata nebo trojčata, ale našla odpověď na otázku, proč se to děje..

U každé ženy v reprodukčním věku dochází k ovulaci jednou měsíčně. Tato významná událost se obvykle vyskytuje přesně uprostřed menstruačního cyklu. Po další menstruaci začne několik vaječníků dozrávat ve vaječnících, ale pouze jeden se stává dominantním, růst ostatních bude zpomalen hormony obsahujícími folikul. Z jediného folikulu uprostřed cyklu vstupuje jedno zralé vajíčko do vejcovodu. Když je oplodněno, vytvoří se zygota - jednobuněčný organismus obsahující sadu DNA od nové osoby. Poté dojde k implantaci a začíná se plodit jeden plod.

Někdy, z neznámých důvodů, tento přirozeně upravený mechanismus způsobí poruchu a v den ovulace dvě vejce okamžitě vstoupí do vejcovodu. Pokud je každý oplodněn, narodí se dvojčata. Budou se na rozdíl od sebe navzájem, každý bude mít jiný genom, může mít jiné pohlaví, odlišné postavy a talent. Každé dítě v lůně bude mít svou vlastní placentu, která jej bude živit a zásobovat kyslíkem, každé bude mít svůj vlastní „dům“ - fetální močový měchýř s plodovou vodou. Taková dvojčata se nazývají dizygotní nebo heterosexuální nebo jednoduše dvojčata.

V den ovulace u ženy může jedno vajíčko opustit folikul, který bude úspěšně oplodněn, ale z neznámých důvodů se zygota začne rozpadat za dva dny. Vznikají tak monozygotní nebo identická dvojčata. Budou mít identickou sadu DNA, která jim poskytne vnější podobnost, stejné pohlaví.

 • Menstruace
 • Ovulace
 • Vysoká pravděpodobnost početí

K ovulaci dochází 14 dní před začátkem menstruačního cyklu (s 28denním cyklem - 14. den). Odchylka od průměrné hodnoty je často, proto je výpočet přibližný.

Spolu s kalendářní metodou můžete také měřit bazální teplotu, zkoumat krční hlen, používat speciální testy nebo mini mikroskopy, provádět testy na FSH, LH, estrogen a progesteron.

Jednoznačně stanovit den ovulace lze provést folikulometricky (ultrazvuk).

 1. Losos, Jonathan B.; Raven, Peter H.; Johnson, George B.; Singer, Susan R. Biology. New York: McGraw-Hill. str. 1207-1209.
 2. Campbell N. A., Reece J. B., Urry L. A. e. A. Biologie. 9. ed. - Benjamin Cummings, 2011.-- s. 1263
 3. Tkachenko B. I., Brin V. B., Zakharov Yu. M., Nedospasov V. O., Pyatin V. F. Fyziologie člověka. Compendium / Ed. B. I. Tkachenko. - M.: GEOTAR-Media, 2009. - 496 s.
 4. https://ru.wikipedia.org/wiki/Ovulation

Pokud je zygota rozdělena na dva první nebo třetí den po oplodnění, bude mít každé dítě vlastní placentu a vlastní močový měchýř. Pokud k odloučení dojde po třech dnech, budou se děti choulit v jednom domě s močovým měchýřem a živí se jednou placentou prostřednictvím dvou pupečních šňůr. Když je separace zygotu příliš pozdě - 10 dní po oplodnění, vytvoří se roztavená nebo siamská dvojčata.

Pokud v den ovulace vyšly dva ovuly a oba byly oplodněny, a pak jeden byl rozdělen na dva zygoty, vytvoří se trojice, v nichž budou dvě děti stejná dvojčata a budou mít jedno pohlaví a třetí dítě se od nich bude lišit v DNA a, možná pohlaví.

Příznivější předpovědí pro vícenásobné těhotenství je přítomnost dichorických diamniotických dvojčat, kdy každé dítě má svou vlastní placentu a fetální membrány. Nejznepokojivější situací je situace početných dvojčat, která jsou umístěna ve stejném močovém měchýři a jsou napájena z jediné placenty. V tomto případě s vysokou pravděpodobností silnější „okradou“ slabší.

Příčiny

Medicína nezná přesné důvody, proč se žena najednou stává matkou dvou, tří nebo dokonce čtyř dětí najednou. Jsou však známy predispoziční faktory pro vícenásobné těhotenství..

Předpokládá se, že v následujících situacích je pravděpodobnost více než jednoho dítěte vyšší.

 • Existuje genetická predispozice. V rodině muže nebo ženy se vyskytly případy narození dvojčat nebo dvojčat. Zvláštní pozornost by měla být věnována těmto případům podél vzestupné ženské linie - šance na porod dvojčat nebo trojčat jsou vyšší u žen, jejichž dámy v rodině (zejména prababička, babička, matka) porodily dvojčata..
 • Hormonální pozadí. Pokud je koncentrace ženy FSH (folikuly stimulující hormon) překročena v ženské krvi, pravděpodobnost, že jedno, ale dvě nebo dokonce tři vejce zrají, se zvýší asi o 30%. Zvýšení hladiny tohoto hormonu může být dědičné nebo to může být způsobeno hormonálními léky, které jsou někdy předepisovány ke stimulaci ovulace neplodnosti u žen. Je pozoruhodné, že hladina FSH je téměř vždy zvýšena u žen, které právě zrušily perorální hormonální antikoncepci právě před cyklem. Pokud se současně podařilo ženám získat prostředky na stimulaci ovulace, pravděpodobnost mnohočetného těhotenství bude velmi vysoká.
 • S IVF. Několik vajíček je oplodněno v léčebném cyklu oplodnění in vitro, aby se zvýšila šance na těhotenství, a 2-3 zygoty jsou implantovány, aby se zvýšila pravděpodobnost implantace. Pokud je vše implantováno, dochází k vícečetnému těhotenství.
 • S opakovaným těhotenstvím. U primiparousů jsou vícenásobná porody poměrně vzácná, nejčastěji dvě nebo tři děti „dělají šťastné“ rodiče, kteří již mají své vlastní děti. Opakovaná porody zvyšují pravděpodobnost početí několika plodů, ale mírně.
 • Věk budoucí matky. Pravděpodobnost vícenásobného těhotenství obvykle stoupá s věkem dámy. U žen po 35 letech se pravděpodobnost početí dvou nebo tří dětí odhaduje na 25%.

Statistika

Na celém světě došlo k nárůstu počtu vícečetných těhotenství. Za poslední dvě desetiletí se počet takových případů zdvojnásobil. Z celkového počtu těhotných žen nesoucích dvojčata nebo trojčata tvoří asi 1-1,5%. Na každých 87 narození je jedno dvojčata, na každých 6,5 tisíc narození - trojčata. Quadrangle se rodí v jednom případě na 51 tisíc narození.

U žen, které rodí několik plodů, je riziko potratu a předčasného porodu pětkrát vyšší než u těhotenství s jediným těhotenstvím. Narození dětí s extrémně nízkou tělesnou hmotností při vícenásobném těhotenství nastává 10krát častěji než při jediném těhotenství. 54% vícečetných těhotenství končí předčasným narozením. To vše vysvětluje, proč jsou lékaři tak citliví na těhotná dvojčata nebo trojčata, proč existuje zvláštní plán pro správu těchto nastávajících matek..

Známky v počátečních fázích

V nejranějších fázích před zpožděním se vícenásobné těhotenství příliš neliší od jediného těhotenství. Žádné zvláštní pocity se neobjeví ani týden po sexu, který vedl k početí, nebo o dva týdny později. Největší věc, kterou může žena cítit před zpožděním a v prvním týdnu po něm, je akce progesteronu. Ale budoucí matky dvojčat a budoucí matky jednoho dítěte to cítí stejně.

Jaký je účinek tohoto hormonu, který zajišťuje bezpečnost těhotenství:

 • zvyšuje se únava, objevuje se ospalost;
 • bolesti hlavy mohou být časté;
 • tělesná teplota se může mírně zvýšit, je zde pocit zimnice nebo tepla;
 • močení se stává častým;
 • v důsledku otoku sliznic pod vlivem progesteronu může být pocit nazální kongesce;
 • zvýšená nebo ztracená chuť k jídlu.

Všechny stejné příznaky mohou být přítomny (nebo mohou chybět) v jediném těhotenství.

I poté, co těhotenství přestane být tajemstvím pro ženu, nemusí si už nějakou dobu být vědoma, že se v ní nevyvíjí ani jedno dítě..

Obvinění, že toxikóza je silnější s dvojím, nejsou pravdivá. Existuje mnoho žen, které netrpěly toxikózou vůbec, nesly dvojčata, a jsou i ty, které trpěly jedním dítětem.

Rozpoznání příznaků vícenásobného těhotenství před zpožděním menstruace a nějakou dobu po něm je tedy nemožné. Některé ženy podle recenzí tvrdily, že se cítí dvojčata intuitivně, ale tato otázka nemá nic společného s medicínou, neexistuje způsob, jak najít vysvětlení pro to.

Diagnostika

Někteří začínají hledat diagnostické příznaky vícenásobného těhotenství téměř testem, který se provádí doma. Ženy tvrdí, že s dvojitým nebo trojitým proužkem je test jasnější než u těhotenství se singletonem. Část toho lze vysvětlit - pokud se v plodech vytvoří dva různé placenty, bude hladina chorionického gonadotropinu (hormon hCG) dvakrát vyšší, a to obarví testovací proužky.

Krevní test na hCG také ukazuje zdvojnásobené, když se zdvojnásobí nebo ztrojnásobí, když se ztrojnásobí hodnoty, ale pouze v případě, že plody mají různé placenty. Pokud se vytvoří monochorní dvojčata, úroveň hCG bude standardní.

Ultrazvuk je více informativní metoda pro stanovení vícenásobného těhotenství. Již v 7. týdnu těhotenství lze zjistit přítomnost stejných dvojčat a dvojčata lze vidět dříve - v 6 týdnech jsou v dutině dělohy jasně vizualizována dvě vajíčka plodu.

Po 5 týdnech těhotenství začne srdce bít u plodu. S transvaginálním převodníkem během ultrazvukového skenování od 6 týdnů těhotenství můžete slyšet srdeční rytmus plodu. Více tepů srdce může vést lékaře k myšlence na vícenásobné těhotenství. V tuto chvíli však srdce jednoho plodu bije přerušovaně, a proto je registrace srdečních rytmů plodu po 10 týdnech těhotenství považována za spolehlivější.

Později se příznaky naznačující vícenásobné těhotenství začnou míchat - od asi 15 do 16 týdnů, zatímco žena začne cítit jedno dítě od asi 19 do 20 týdnů. Velikost dělohy a výška jejího dna překročí gestační normu. Od poloviny těhotenství poslouchá lékařská auskultace přední břišní stěnou nejen jeden, ale dva nebo tři body srdečního rytmu najednou.

Sto procent, ale pro lékaře zcela informativní, budou krevní testy těhotné ženy: v krvi budoucí matky, která očekává dvojčata nebo trojčata, se nejen hladina hCG, ale také koncentrace placentárního laktogenu, progesteron zvyšuje od prvního trimestru..

Žena tak může již dostat 6 až 7 týdnů těhotenství, aby získala důkaz, že současné těhotenství je vícenásobné..

Jak se vyvíjí ovoce?

Počáteční období - období embryogeneze u všech embryí, bez ohledu na jejich počet v děloze, probíhá stejně. Současně se vytvářejí orgány a systémy.

Rozdíly mezi dětmi ve vícečetném těhotenství a jediném těhotenství začínají po konci prvního trimestru, kdy začíná období aktivního růstu a přibývání na váze. Kojenci, kteří mají málo, obvykle váží méně než jejich vrstevníci, kteří žijí pouze v děloze, je rozdíl v míře růstu.

Zde jsou hlavní fáze vývoje dvojčat nebo trojčat v lůně.

 • V 5. týdnu (jen týden po začátku zpoždění) si děti vytvoří srdce, zahájí srdeční rytmus a položí se ledviny a játra.
 • V 6. týdnu se tvoří ruce a počáteční obličejové struktury. Orgány imunitního systému jsou položeny.
 • V 7. týdnu se vytvoří první nervová vlákna, která se stanou základem nervového systému. Jediné střevo každého plodu je rozděleno na části gastrointestinálního traktu.
 • V 8. týdnu se děti začnou hýbat. Mladá placenta začíná fungovat. Mozek je oddělen od míchy, nohy rostou.
 • Po 9 týdnech se embryonální ocas sníží a vytvoří se základy zubů.
 • Po 10 týdnech končí embryonální období. Děti se nazývají ovoce. Vytvoří se všechny vnitřní orgány. Děti se pohybují, polykají, zatínají ruce v pěst. Začněte kalit kosti kostry.
 • V 11. týdnu se vytvoří reflexy sevření a sání.
 • Ve 12. týdnu děti získávají chuťové buňky a začínají rozlišovat chuť vody, tvorba pohlavních orgánů je dokončena.
 • 13. týden začíná aktivní růst mozku.
 • Ve 14. týdnu obdrží každé z dvojčat své vlastní otisky prstů a dokonce identické buňky se stejnou DNA mají různé otisky prstů.
 • Po 15-17 týdnech je tvorba svalu dokončena. Zahájí se proces hromadění podkožního tuku. Ženy cítí pohyby, miminka zvládly velké množství výrazů obličeje.
 • Po 18-20 týdnech je mineralizace kostí kostry dokončena. Po 20 týdnech se vytvoří fáma..
 • Od 22. týdne začne lanugo vypadávat - tenké chloupky na kůži drží ochrannou vrstvu maziva podobného sýru. Od této doby se práce nepovažuje za potrat. Kvalifikují se jako předčasný porod..
 • Ve 23. týdnu je tvorba páteře dokončena.
 • Od 24 týdnů začíná zrání plicní tkáně, v maličkých vezikulárních alveolech se vytváří speciální látka - povrchově aktivní látka, která, pokud se naakumuluje ve správném množství, umožní dětem samostatně dýchat po porodu.
 • 26. týdnu těhotenství se začnou tvořit růstové hormony, u chlapců začnou varlata klesat do šourku. Vize se zlepšuje.
 • Ve 28. týdnu odcházejí ženy na předporodní dovolenou. Při jediném těhotenství nastává mateřská dovolená pouze po 30 týdnech.
 • Ve 30. týdnu se děti ohýbají, aby se vešly do dělohy, a výrazně snižují pohybovou aktivitu.
 • Od 34 týdnů začíná placenta (nebo placenta) stárnout.
 • Od 35 týdnů děti aktivují adaptivní mechanismy centrálního nervového systému. To jim pomůže přizpůsobit se jejich novému stanovišti po narození..
 • Od 37. týdne jsou děti považovány za plné.

Mámino zdraví

Průběh vícenásobného těhotenství se výrazně liší od průběhu běžného těhotenství, protože většina klinických doporučení, která existují pro těhotné ženy pro dvojnásobek nebo třikrát těhotných matek, není příliš relevantní. Hlavním rozdílem mezi dvojitým nebo trojitým těhotenstvím je zvýšené riziko komplikací. Lékařská statistika bohužel zklamává - až 85% vícečetných těhotenství se vyskytuje s různými komplikacemi.

U těhotných žen začíná více než jeden dětský žaludek růst dříve, dříve se jeho zdravotní stav a stav zhoršuje, je pro ně jednoduše 2-3krát těžší nosit své děti. Po zprávě, že žena očekává dvojčata, by se měla předem připravit na to, že to bude velmi obtížné. U těchto těhotných žen se velmi často vyvine anémie z nedostatku železa. Dvojnásobné dávky přípravků železa, které lékař předepíše od prvního trimestru těhotenství, pomohou zabránit nepříjemným následkům tohoto stavu..

Při vícečetném těhotenství se častěji vyvíjí těžká toxikóza, která může vyžadovat hospitalizaci a léčbu v nemocnici. Riziko těžké gestózy ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství je pětkrát vyšší. Riziko vzniku placentárních abnormalit - jeho prezentace nebo částečné prezentace, které znemožní přirozený porod, se čtyřikrát zvyšuje, děti se rodí císařským řezem.

Pokud děti jedí z jedné placenty (jednobarevná dvojčata), existuje vysoké riziko předčasného stárnutí placenty. „Dětské místo“ rozvíjí svůj zdroj rychleji. Taková komplikace ohrožuje stav intrauterinní hypoxie u dětí, vývojové zpoždění a dokonce i intrauterinní smrt. Existuje riziko nesprávné prezentace ovoce. Obzvláště nebezpečná je pánevní nebo příčná prezentace dítěte, které je blíž k východu z dělohy. V tomto případě musíte také porodit císařským řezem na operačním stole.

Riziko předčasného porodu je velmi vysoké, téměř polovina vícečetných těhotenství končí mnohem dříve.

Děloha roste dvakrát rychleji, první pohyby jsou cítit dříve, ale již na konci druhého trimestru je děloha příliš natažená, což vede k různým bolestem.

Zátěž na všechny systémy ženského těla během mnohočetného těhotenství je vysoká. A tak se v každém okamžiku mohou staré, chronické nemoci zhoršovat, na jejichž existenci snad žena už dávno zapomněla. Nejčastěji zhoršená onemocnění srdce a cév, ledvin a jater. Riziko hemoroidů, křečových žil, hypertenze se několikrát zvyšuje.

Povaha propouštění při vícenásobném těhotenství se příliš neliší od propouštění v případě jediného těhotenství, v tomto odstavci byste neměli hledat významné rozdíly..

Řízení těhotenství

Porodnice-gynekologové mají speciální pokyny pro zvládnutí vícenásobného těhotenství, protože rizika jsou opravdu vysoká a riziko není přehnané..

Žena, která přinese několik plodů, bude muset častěji navštívit svého lékaře. Stav takové těhotné ženy vyžaduje častější sledování. Všechno je důležité - a přírůstek na váze, výskyt otoků a rozbor moči. Zvláštní pozornost bude věnována prevenci gestózy. Žena bude muset během těhotenství několikrát provést koagulogram - speciální krevní test, který ukazuje koagulační faktory, častěji provádí obecný krevní test pro včasné zjištění změn koncentrace hemoglobinu.

Od prvního trimestru obdrží nastávající matka dvou nebo tří dětí všechna doporučení týkající se správné výživy na úrovni fyzické aktivity. Vícečetné těhotenství je považováno za dobrý důvod k omezení fyzické aktivity od druhého trimestru, aby se snížilo riziko předčasného porodu.

Po 20 týdnech bude vyšetřen stav děložního čípku, aby se vyloučilo jeho předčasné zkrácení, isthmicko-cervikální nedostatečnost, protože tlak plodu na vnitřní hltanu děložního čípku.

Od 29-30 týdnů jsou těhotným ženám s několika plody předepisovány CTG každý týden. Kardiografická studie (nestresový test) poskytne lékaři bohaté jídlo k zamyšlení - jak se děti cítí, pokud existují známky hypoxie, zda je jejich autonomní nervový systém dobře rozvinutý. V případě pochybností provedou ultrazvuk s dopplerem (dopplerografie), aby vyhodnotili povahu a rychlost toku krve v pupeční šňůře každého plodu, stav placenty (nebo placenty, pokud je jeden pro dva).

Žena by měla být psychicky připravena předem na skutečnost, že v jakékoli nepochopitelné situaci, se zhoršením jejích výsledků, bude hospitalizována v nemocnici. Šance, že vše bude v pořádku s dětmi a jejich matkou, jsou vždy pod lékařským dohledem znatelně vyšší.

Klinická doporučení Ministerstva zdravotnictví Ruska naznačují, že při vícenásobném těhotenství je těhotenství až 40 týdnů nežádoucí. Proto, pokud porod sám nezačne dříve než 37 celých týdnů, když jsou děti považovány za plně funkční, doporučuje se hospitalizovat těhotnou ženu a stimulovat porod.

Pokud existují náznaky císařského řezu, doporučuje se jej provést v 37–38 týdnech těhotenství, zatímco v případě těhotenství v jednom týdnu - ve 39 celých týdnech. U stejných dvojčat v jednom močovém měchýři trvá operace 33 až 34 týdnů, protože existuje vysoká riziko zkroucení pupeční šňůry a při trojnásobku se doporučuje provést císařský řez za 34 celých týdnů.

Rozhodnutí ve prospěch císařského řezu se obvykle přijímá, pokud:

 • v průběhu těhotenství došlo ke komplikacím, došlo k gestóze, patologickému nárůstu hmotnosti, otokům;
 • prezentace prvního plodu není hlava, ale jakákoli jiná;
 • dvojčata nejsou jen jednobarevná (mají jednu placentu pro dva), ale také monoamniotická (jeden močový měchýř pro dva);
 • placenta previa;
 • přítomnost chronických chorob v matce, u kterých může přirozený porod mít špatnou prognózu;
 • těhotenství v důsledku cyklu IVF.

Mnoho lidí přemýšlí, jestli je možné přirozený porod s vícenásobným těhotenstvím. Ano, jsou docela možné a mnoho matek úspěšně porodí své děti pomocí fyziologických porodních kanálů. Ale ti, kteří čelí přirozenému porodu, byste měli vědět, že u každé třetí ženy v porodu se předčasně vylévá plodová voda a do genitálního traktu často spadají smyčky pupeční šňůry a končetiny dětí. Další možné komplikace při porodu zahrnují riziko slabosti pracovní síly, ke kterému dochází v důsledku toho, že stěny dělohy jsou kriticky přetížené.

Období vyhoštění prvního z dětí obvykle zpomaluje až do dlouhodobého porodu, což je nebezpečné při akutní hypoxii plodu, úmrtí dětí nebo jejich postižení.

Pokud je porod předčasný, pak často postupují rychle, což je plné poranění a prasknutí perineum, děložního čípku.

Nejnebezpečnější komplikací je předčasné propuštění placenty po narození prvního dítěte. Pokud k tomu dojde, může druhé dítě zažít akutní hypoxii, která ho může zabít nebo způsobit nenapravitelné poškození jeho mozku.

Během celého procesu porodu lékaři pečlivě sledují stav srdečního rytmu plodů pomocí CTG. V případě oslabení pracovních sil bude kdykoli připravena epidurální anestézie a přípravky stimulující kontrakce. Moderní porodníci jsou vždy zajištěni, a zatímco žena v porodu je ve stádiu porodu, připravují operační a chirurgický tým pro případ komplikací a je nutná nouzová císařská sekce - s více porody tato potřeba často vzniká.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Články O Neplodnosti