Hlavní Testy

CTG plodu během těhotenství

Jednou z důležitých studií ve třetím trimestru je CTG během těhotenství. Tato metoda výzkumu vám umožňuje komplexně posoudit stav plodu, trpí dítě hypoxií. Provádí se téměř u všech těhotných žen ve třetím trimestru, zejména při přípravě na porod i v procesu porodu..

Co je CTG plodu během těhotenství

Kardiotocografie se provádí během těhotenství, aby se získaly údaje o srdečních kontrakcích a činnosti fetálního srdce v kombinaci s jeho motorickou aktivitou, děložními kontrakcemi a reakcemi na plod..

Tato studie u těhotných žen je obvykle kombinována s ultrazvukem a dopplerometrií (speciální studie toku krve v cévách placenty, pupeční šňůry a plodu).

Tato vyšetření vám umožní zjistit jakékoli abnormality během těhotenství, které narušují normální vývoj dítěte, což umožní lékaři předepsat léčbu včas.

Kdy jsou CTG předepsány během těhotenství?

Ve zvláštních případech mohou odborníci doporučit CTG během těhotenství od 29 týdnů, ale obvykle se studie používá po 31. týdnu těhotenství, kdy výsledky vyšetření budou odrážet nejspolehlivější údaje..

Až do této doby jsou fetální orgány stále nezralé a data nemusí být zcela přesná a pravdivá. Při provádění CTG je žádoucí, aby dítě bylo relativně klidné, protože výsledky získané pomocí CTG budou také záviset na jeho pohybech.

Přesné načasování zákroku proto určí lékař podle indikací. Odpověď na otázku, jak dlouho se CTG provádí během těhotenství, bude tedy od 30 do 32 týdnů těhotenství po porodu..

Jak často CTG během těhotenství?

Pokud se během těhotenství zjistí nějaké komplikace, je CTG předepisována častěji, až do každodenního sledování - tato studie nepoškodí plod a matku.

CTG lze navíc provádět i při porodu, je to nutné v případech, kdy je nutné určit obecný stav dítěte a rozhodnout o dalším řízení práce..

Zvláštní kontrola bude vyžadována u dětí ve složitých porodech, s propletením kabelů nebo s jinými patologiemi těhotenství.

Jak CTG během těhotenství

CTG během těhotenství je naprosto bezpečný a bezbolestný postup. Neubližuje ani matce ani plodu. CTG je obzvláště zajímavé pro ženy, které se s ním poprvé setkají a zajímá je, co budou dělat.?

Nejprve ze všeho v kanceláři lékař požádá ženu, aby zaujala pohodlnou polohu při ležení nebo se sklopila, někdy seděla, abyste mohli pohodlně strávit další hodinu. Bude důležité relaxovat a být v klidu. K žaludku je připojeno několik senzorů:

 • jeden z ultrazvukových senzorů, bude zaznamenávat srdeční frekvenci plodu;
 • druhý je tenzometr, pomocí kterého budou zaznamenány kontrakce stěn dělohy;
 • může zde být také další senzor pro míchání nebo tlačítko v ženské ruce, které získává každým samostatným pohybem.

Existují moderní zařízení, která zaznamenávají a analyzují grafy a vytvářejí výsledky v bodovém systému.

CTG během těhotenství: jak se připravit

Ačkoli postup není obtížný, vyžaduje určitou přípravu.

Před zákrokem byste měli mít sousto, protože budete muset sedět po dlouhou dobu, aniž byste se skutečně hýbali, jděte na toaletu a relaxujte, zapomeňte na všechny problémy a události.

Nezapomeňte telefon vypnout a nemluvit. Před zákrokem se vyplatí trochu pohnout, aby dítě nespalo a nahrávání bylo úspěšné.

Je vhodné se s postupem pohodlně přizpůsobit, aby se v budoucnu příliš nezměnilo postavení těla a neovlivnilo nahrávání, protože v průměru trvá nahrávání nejméně půl hodiny a obvykle asi hodinu.

To je nezbytné pro přesné stanovení frekvence kontrakcí srdce plodu a reakce na kontrakci stěn dělohy. Nejspolehlivější výsledky se získají při absenci problémů během těhotenství.

Ženy někdy dostanou špatnou CTG během těhotenství, i když se cítí skvěle a ve stavu těhotenství nejsou žádné odchylky, vyžaduje to druhou studii, aby se vyloučila fáze spánku plodu a ovlivnily vedlejší účinky na výsledky..

CTG během těhotenství: normální

Je důležité správně „načíst“ data získaná pomocí CTG. Výsledky se obvykle zaznamenávají na speciální pásku a jejich hodnocení provádí porodník-gynekolog.

Moderní zařízení mohou okamžitě vydat formulář s dokončenými výsledky a posouzení CTG. Dobré výsledky jsou:

 • frekvence srdečních kontrakcí v rozmezí 108-160 tepů / min při klidném stavu plodu a 125-180 tepů / min za míchání. V tomto případě by měl být detekován jednotný srdeční rytmus;
 • šíření frekvence srdečních kontrakcí je od 5 do 25 tepů / min;
 • vzácně dochází ke zpomalení srdečních kontrakcí, zatímco pokles nepřesahuje 15 tepů / min;
 • ke zrychlení srdeční kontrakce nedochází více než dvakrát za studii s amplitudou ne více než 15 tepů / min;
 • počet děložních kontrakcí nepřesahuje srdeční kontrakce dítěte o více než 15%.

V přítomnosti 6-8 bodů se provádí opakovaná vyšetření a odstranění CTG, pokud je výsledek stabilní, dítě má mírnou, odstranitelnou hypoxii.

Pokud je počet bodů 0-5, jsou kladeny vážné odchylky ve vývoji plodu, hypoxie ohrožuje jeho život a jsou nutná okamžitá opatření. V tomto případě jsou těhotné ženy okamžitě předepsány, nebo je vyřešen císařský řez (pokud se jedná o CTG během porodu).

CTG během těhotenství je absolutně neškodný postup, který vám umožní relativně rychle a přesně posoudit stav dítěte a při porodu pomáhá s další taktikou řízení práce.

Jak dlouho a jak dlouho se provádí kardiotocografie během těhotenství: co vypadají a výsledky dešifrují

CTG schopnosti, když jsou předepsány. Plán výzkumu. Příprava na postup, jeho trvání, vlastnosti a postup. Získání výsledků a jejich analýza, závěry.

Co by měla těhotná žena vědět o postupu CTG

Porod dítěte je klíčovou fází života ženy, kdy je povinna dodržovat všechna doporučení lékařů: provádět testy, pravidelně vyšetřovat pomocí moderních metod, včetně CTG (kardiotocografie).

Kardiotocogram odráží aktivitu srdce plodu, je rozšířeným kardiogramem. Na jejím základě odborník dospěl k závěru, že existují těhotenské patologie.

Co je lepší pro studium práce srdce - CTG nebo ultrazvuk

Vnitřní vývoj je monitorován několika neinvazivními a vysoce informativními metodami, ultrazvuk a CTG jsou povinné.

CTG je speciálně navrženo pro studium práce srdce, prováděné v posledním trimestru.

Ultrazvuk umožňuje širší vyšetření mnoha systémů těla dítěte. Účinně v každém měsíci těhotenství.

Proč jmenovat

U CTG je monitorována srdeční frekvence plodu, frekvence a síla kontrakcí dělohy u ženy. Uvedené ukazatele závisí na přítomnosti patologických procesů, vnějších faktorech, a na základě toho činí závěr o zdraví dítěte.

Následující faktory nebo příznaky jsou indikacemi pro CTG:

 • patologické diagnózy po dřívějších studiích;
 • infekční onemocnění těhotné ženy;
 • potíže s porodem prvních dětí;
 • genové nebo chromozomální mutace v rodinách rodičů;
 • podezřelá pohyblivost nebo pasivita plodu;
 • polyhydramnios nebo oligohydramnios;
 • předčasné zrání placenty;
 • hrozba předčasného porodu v jakémkoli období těhotenství;
 • Koncepce mimo zemi, zejména v tropických zemích;
 • očkování lékem, který narušuje tvorbu plodu;
 • příznaky gestózy;
 • léková terapie během těhotenství;
 • chronická a autoimunitní onemocnění u těhotné ženy;
 • kuřáci, pijáci a drogově závislí.

Přítomnost těchto faktorů zvyšuje riziko rozvoje patologií, tyto ženy by měly být zvláště odpovědné za diagnostiku patologií a podrobit se vysoce přesnému CT skenování..

Diagnostický plán

Schéma CTG závisí na detekovaných patologiích:

 • prodloužené trvání těhotenství (více než 42 týdnů) - každých 4-5 dní;
 • negativní Rhesusův faktor u matky - 2krát měsíčně;
 • dlouhá nebo krátká voda, srdeční onemocnění, nadbytek hormonů štítné žlázy (hypertyreóza jakékoli závažnosti) - jednou za 7 dní;
 • velké dítě, vícenásobné těhotenství, klinicky úzká pánev - jednou za deset let;
 • rubeola v těhotenství, zvýšený krevní tlak, genitourinární infekce, placenta previa v nepřítomnosti krvácení, ženy nad 35 let - jednou za deset dní.

Pokud těhotenství postupuje normálně, jsou praktičtí lékaři předepisováni od 32. týdne s frekvencí 2krát měsíčně. Při komplikacích se CTG provádí od 28. týdne v intervalu 5-7 dnů. Ve zvláště obtížných případech utratte denně.

Kdo vede

Lékař, který pozoruje těhotenství, vydává list s doporučením CTG. Proceduru provádí speciálně vyškolená porodní asistentka nebo porodník-gynekolog. Pouze porodník-gynekolog může analyzovat získaná data správně a určit přítomnost patologií těhotenství.

Příprava na postup

Výsledky CTG jsou nezávislé na příjmu potravy. Pro pohodlí ženy je lepší přijít 2-3 hodiny po jídle. 2 dny před KGT je zakázáno používat:

 • nápoje obsahující kofein, kakao (čaj, káva);
 • omezit hořkou čokoládu (ne více než jednu tyčinku);
 • alkohol, energie.
 • velké množství bílkovinného jídla.

O kávě a mobilním telefonu

Káva není tím nejlepším způsobem ovlivněna tělem ženy a plodu. Poté se snižuje srdeční frekvence matky, krevní tlak, dodávka kyslíku do plodu, což negativně ovlivňuje CTG. Část kofeinu nutně prochází placentou k plodu, což v důsledku tocogramu poskytne nesprávné údaje.

Ultrazvukové vlny, jejichž reflexní prvky se používají v technice, na buněčnou komunikaci nijak nereagují. Můžete si vzít s sebou mobilní telefon.

Co byste měli mít s sebou

Tento proces je doprovázen použitím speciálního gelu. Po vyšetření budete muset gel vyjmout, pro který musíte mít malý ručník nebo několik papírových ručníků.

Některé kliniky doporučují malý polštář nebo přikrývku, tyto předměty pomohou zaujmout pohodlnou polohu, kterou je třeba po určitou dobu udržovat..

Správná poloha během postupu

Během studie je žena položena na speciální pohovku a mírně zvedá hlavu. Měli byste zaujmout pozici „napůl sedící“ nebo „napůl ležící“ na levé straně.

Systém

CTG se provádí na specializovaných zařízeních v určitém pořadí:

 1. Bezprostředně před zahájením procesu je pomocí stetoskopu objasněno místo výrazného naslouchání tluku plodu..
 2. Ultrazvukový senzor je upevněn speciálním pásem. V některých zařízeních je senzor vybaven Dopplerovou funkcí, která vám umožňuje nastavit směr krve v cévách dítěte.
 3. Tanzometrický senzor je umístěn v horní části břicha (dolní část dělohy). To vám umožní sledovat děložní kontrakce a pohyby plodu..

Někdy by žena v okamžiku pohybu plodu měla stisknout tlačítko zvláštního manuálního zařízení. Všechny ostatní položky zařízení by měly fungovat v automatickém režimu..

Protokolování dat

Informace z přijímacích zařízení se zaznamenávají na papírovou pásku ve formě dvou zakřivených čar:

 • horní linie odráží srdeční frekvenci (rytmus srdce) dítěte;
 • dolní řádek - děložní kontrakce.

Je to získané zakřivené čáry, které lékař zkoumá, aby určil stav dítěte.

Fetální monitor

Moderní CTG zařízení jsou vybavena fetálním monitorem přenášejícím data kardiografie v reálném čase.

Všechna data lze zapsat na papír. Na těchto zařízeních je také instalováno několik senzorů s Dopplerovou funkcí, určených pro studium vícenásobného těhotenství.

Doba trvání

Je obtížné jednoznačně odpovědět na otázku, jak dlouho KGT vydrží. V průměru trvá studie 30-40 minut, někdy 10-15 minut, a někdy nestačí celá hodina.

Rozdělení výsledků

Data CTG jsou analyzována dvěma způsoby:

 • automaticky, přístroj provádí sám, srdeční rytmus je analyzován v klidném a aktivním stavu plodu;
 • příručka, kterou provádí odborník, nějakou dobu trvá.

Podmínka je stanovena na desetibodové stupnici podle schématu:

 • od 8 do 10 bodů - absolutně zdravý plod;
 • 5-7 - hraniční stav, vývoj závažných komplikací je možný s vysokou pravděpodobností;
 • 3-4 - těžká hypoxie s potenciální hrozbou fatálního konce;
 • 3 nebo méně - hrozba úmrtí plodu, jsou nutná nezbytná opatření k udržení jeho srdeční činnosti.

Automatické dešifrování je považováno za relativně správné, není základem pro konečnou diagnózu. Diagnostický lékař nebo gynekolog dešifruje data, výsledek je považován za spolehlivější a správnější, ověřený automatickou volbou.

Normální srdeční frekvence

Bazální rytmus (počet kontrakcí za minutu) srdce odpovídá normálním hodnotám v závislosti na délce těhotenství:

 • 32 týdnů v rozmezí 120 - 160 tepů za minutu;
 • 33., 34. týdny - beze změny;
 • 35. týden - 119-160 tepů / min;
 • 36., 37. týden - 120 - 160 tepů za minutu.

Rytmus srdečních kontrakcí spolu s gestačním věkem je také určen mobilitou plodu.

Normální fetální aktivita

Aktivita také závisí na délce těhotenství a na výskytu komplikací: hypoxie, oligohydramnios.

Vrcholová aktivita se objevuje v 28-32 porodnických týdnech.

Během normálního těhotenství by délka spánku u plodu v tomto stadiu neměla přesáhnout 50 minut (průměrně 30-40 minut).

Matka by proto měla cítit, jak se dítě pohybuje v tomto časovém intervalu.

Co CTG odhaluje?

CTG umožňuje včasné a správné diagnostikování závažných patologických procesů:

 1. Komplex poruch placenty (fetoplacentární nedostatečnost). Často vede k úmrtí plodu.
 2. Intrauterinní infekce. Skupina nitroděložních chorob infekční povahy, vedoucí k vývoji vrozených vad, vývojové zpoždění, smrt plodu.
 3. Třetí stupeň zralosti placenty před stanoveným datem.
 4. Hypoxie, příčina mnoha život ohrožujících chorob plodu.
 5. Diagnóza diabetu během těhotenství vede k rozvoji hyperglykémie u dítěte (tělo dítěte není schopné produkovat inzulín sám).

Co dělat, pokud jsou výsledky pochybné nebo negativní

Existují případy, kdy CTG vede k nejednoznačnému výsledku, podle kterého není možné stanovit přesnou diagnózu. Poté může lékař předepsat druhou CTG nebo, pro více informací, nařídí těhotné ženě, aby podstoupila laboratorní testy nebo jiné studie, například ultrazvuk.

CTG je vysoce informativní a spolehlivá metoda výzkumu, která je efektivní pro hodnocení srdeční aktivity plodu v pozdějších stádiích a umožňuje určit řadu závažných patologií. Včasné zjištěné abnormality umožňují lékařům učinit správné kroky k udržení zdraví matky a dítěte.

Proč jsou CTG během těhotenství normální a co to ukazuje

CTG nebo kardiotocografie je jednou z metod prenatální diagnostiky a je rozšířena v moderní porodnictví kvůli jednoduchosti studie, absenci negativních účinků na matku a plod, dostupnost a získání spolehlivých a informativní výsledků. Základem studie je registrace srdečních kontrakcí plodu (srdeční frekvence) a jejich motorické aktivity, stejně jako kontrakce dělohy. Po zaznamenání těchto indikátorů na kalibrační pásku je získána papírová verze výsledků CTG, která je vyhodnocena porodníkem-gynekologem a činí závěr. Na základě přijatého závěru se plod posuzuje a podle indikací se jedná o naléhavé nebo nouzové doručení nebo ošetření.

Podstata kardiotocografie

Srdeční frekvence plodu je hodnocena v klidu, při pohybu a proti děložním kontrakcím. Srdeční frekvence a motorická aktivita dítěte jsou rovněž hodnoceny, jsou-li vystaveny vnějším faktorům. Nestresové CTG a CTG se tedy rozlišují pomocí externích podnětů nebo funkčních testů - stresové kardiotocografie. Z funkčních testů platí:

 • test oxytocinu - intravenózní podání minimální dávky oxytocinu;
 • Test na savce - mechanické podráždění bradavek;
 • atropinový test - intravenózní podání malé dávky atropinu;
 • akustický test - vystavení zvukovým stimulům;
 • palpační test - pokus o přemístění pánevního konce nebo hlavy přes přední stěnu břicha.

Při zaznamenávání indikátorů se na papírovou pásku zobrazí tři grafy - na jedné se zaznamenají kontrakce dělohy, na druhé - fetální srdeční kontrakce a na třetí - jeho pohyby. Kardiotocografický výzkum je založen na Dopplerově efektu - odrazu ultrazvukových vln od stahujících částí plodu a stěn dělohy. Senzor, který detekuje srdeční kontrakce dítěte, je ultrazvukový a senzor zaznamenávající kontrakce dělohy je tenzometrický.

Data a čas CTG

Kardiotocografická studie je předepsána od 30 do 32 týdnů těhotenství. Důvodem je vytvoření jasného spojení mezi pohyby plodu a jeho srdeční činností a výskytem období spánku a bdělosti dítěte. Proto je doba mezi 9:00 a 2 dny a od 19:00 do půlnoci považována za příznivý čas pro výzkum.

Podle svědectví (patologický průběh těhotenství) se CTG provádí dříve, z 28týdenního období. Až do 28. týdne se studie neprovádí, protože není možné získat jasné a spolehlivé výsledky..

Při normálním těhotenství se kardiotocografie provádí každých 10 dní. Přítomnost komplikací těhotenství a získání uspokojivých výsledků z předchozích studií vyžaduje opakované CTG po 5 - 7 dnech. Pokud je detekováno kyslíkové hladovění plodu, provádí se CTG denně nebo každý druhý den, dokud se plod během léčby normalizuje nebo nerozhodne o urgentní / nouzové císařské sekci. Kardiotocografie se provádí také během porodu, přibližně každé 3 hodiny, i když je vhodné provádět celé první období pod dohledem CTG.

Jak se připravit na studii

Zvláštní příprava před kardiotocografií se neprovádí. Těhotná žena je však seznámena s pravidly, která musí v předvečer studie dodržovat:

 • snídani nebo večeři 1,5 až 2 hodiny před odstraněním CTG (studie se neprovádí na lačný žaludek ani bezprostředně po jídle);
 • vyprázdněte močový měchýř před zákrokem (doba trvání studie je 20 - 40 - 90 minut);
 • přestat kouřit 2 hodiny před CTG (pokud máte špatný zvyk);
 • dostat dost spánku v předvečer studie;
 • během postupu neprovádějte pohyby;
 • podepsat písemný souhlas s prováděním výzkumu.

Jaký je účel kardiotografie?

V pořadí Ministerstva zdravotnictví Ruské federace (č. 572, 1. listopadu 2012) je kardiotocografie plodu prováděna pro každou nastávající matku nejméně třikrát v období od 32 do 40 týdnů (při absenci těhotenských komplikací) a bez selhání během kontrakcí. Cíle CTG v posledním trimestru a při porodu:

 • výpočet srdeční frekvence plodu;
 • počítání děložních kontrakcí;
 • diagnóza fetální tísně a rozhodnutí o ukončení těhotenství nebo porodu.

Indikace pro častější výzkum během těhotenství a / nebo porodu:

 • zatížená porodnická historie (potraty, potraty, předčasné narození, mrtvé narození atd.);
 • gestóza;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • nedostatek červených krvinek a hemoglobinu u žen;
 • imunologická nekompatibilita mateřské a fetální krve pomocí Rh faktoru nebo krevní skupiny;
 • po ukončení těhotenství (42 a více týdnů);
 • nedostatek nebo přebytek plodové vody;
 • ohrožení předčasného porodu;
 • kontrola léčby FPF a fetální hypoxie;
 • intrauterinní zpomalení růstu, nízká odhadovaná hmotnost plodu;
 • vícenásobné těhotenství;
 • kontrolní studie po obdržení neuspokojivých výsledků předchozích CTG;
 • extragenitální choroby ženy (diabetes mellitus, patologie ledvin, štítné žlázy atd.);
 • snížení / zmizení pohybů plodu nebo jeho násilné motorické činnosti;
 • diagnostikované abnormality plodu;
 • velká hmotnost plodu;
 • trauma do břicha;
 • zapletení krku plodu pupeční šňůrou, detekované ultrazvukem;
 • jizva na děloze;
 • nízká placentace nebo placenta previa;
 • špatné návyky těhotné ženy (zneužívání alkoholu, kouření, užívání drog).

Jaká je studie

Pacient je umístěn na gauči v náchylné poloze na levé straně nebo napůl sedí. Takové držení těla zabraňuje stlačení dolní duté žíly, což negativně ovlivňuje stav plodu (zvýšená srdeční frekvence, zvýšená motorická aktivita). Doktor nasadí ženské břicho speciální pás, na kterém je umístěn tenzometr tak, aby byl na boku pravého rohu dělohy. Po nalezení místa pro nejlepší poslech srdečního rytmu plodu je pokožka těhotného břicha namazána gelem a k této oblasti je připojen ultrazvukový senzor. Nastávající matka vložila do ruky dálkové ovládání pomocí tlačítka, kliknutím na které si všimne pohyby plodu během studie. Trvání CTG je 20 až 40 minut, což je určeno cykly spánku a bdělosti dítěte (obvykle se stav klidu a aktivita plodu mění každých 30 minut). Registrace bazálního rytmu srdečních kontrakcí plodu se provádí po dobu nejméně 20 minut, dokud nejsou zaznamenány 2 pohyby dítěte trvající 15 nebo více sekund a vyvolávající zvýšení srdeční frekvence o 15 kontrakcí za 60 sekund. Popsaná studie se nazývá externí kardiotocografie..

Interní kardiotocografie se provádí pouze při porodu za následujících podmínek:

 • opuštěná plodová voda;
 • otevření hltanu dělohy o 2 cm nebo více.

Při provádění vnitřního CTG je ke kůži předchůdce dítěte připojena speciální spirálovitá elektroda a kontrakce dělohy jsou fixovány tenzometrem připojeným k břiše nebo katétrem vloženým do amniotické dutiny. Interní CTG se provádí podle přísných porodnických pokynů a používá se jen zřídka..

Dekódování kardiotogramu

Analýza získaného kardiotogramu zahrnuje studium následujících ukazatelů:

 • Bazální rytmus. Odráží srdeční frekvenci plodu. Pro stanovení se vypočítá průměrná srdeční frekvence za 10 minut. Normálně je srdeční frekvence plodu v klidu 110 - 160 tepů za minutu, se střídáním 130 - 190. Normální bazální rytmus nepřekračuje hranice těchto indikátorů.
 • Variabilita rytmu. Ukazatel vyjadřující průměrnou hodnotu odchylek od bazálního rytmu. Normálně je v rozmezí 5 - 25 tepů za minutu. Odchylky od bazálního rytmu se nazývají oscilace. Rozlišujte mezi rychlými a pomalými oscilacemi. Rychle jsou takové výkyvy, které jsou zaznamenány s každým úderem srdce plodu, například: 138, 145, 157, 139 a dále. Pomalé oscilace jsou zaznamenány za minutu srdečního rytmu. Když se rytmus mění o méně než 3 tepy za minutu (příklad: od 138 do 140), je indikována nízká variabilita bazálního rytmu. Změna srdeční frekvence za 1 minutu o 3 až 6 úderů (příklad: od 138 do 142) naznačuje průměrnou variabilitu. Pokud se srdeční frekvence plodu za 1 minutu změní o 7 nebo více úderů (příklad: od 138 do 146), znamená to vysokou variabilitu rytmu. Normální variabilita rytmu je vysoká s okamžitými oscilacemi.
 • Zrychlení, zpomalení. Zrychlení se nazývají vrcholy nebo hřebíček, nasměrované vzhůru v grafu. To znamená, že zrychlení je zvýšení srdeční frekvence plodu o 15 - 25 tepů za 1 minutu, vznikající v reakci na vlastní pohyby, kontrakce dělohy nebo funkční testy. Označují uspokojivý stav dítěte (2 nebo více zrychlení za 10 minut). Delece jsou naopak vrcholy namířenými dolů v grafu a vyznačují se poklesem srdeční frekvence plodu o 30 úderů za minutu a trvajícím 30 nebo více sekund. V normálním CTG není pozorováno žádné zpomalení nebo je jich jen málo a hloubka nepřesahuje 15 úderů za 15 sekund.
 • Periodické změny. Kolísání srdečního rytmu plodu v důsledku kontrakcí dělohy.
 • Amplituda. Indikátor zaznamenává rozdíl mezi bazálním rytmem srdeční frekvence plodu a periodickými změnami.
 • Míchání. Jejich počet je určen stavem klidu a činností plodu. Normálně by se dítě mělo pohybovat 6 až 8krát za hodinu. Počet pohybů však klesá během spánku nebo během hladovění kyslíkem, takže indikátor je vyhodnocen ve spojení s ostatními.

Výsledky dešifrování CTG:

 • Normální kardiotogram. Bazální rytmus je v rozsahu 120 - 160 tepů za minutu, amplituda variability rytmu je od 10 do 25 za 60 sekund, nedochází k zpomalení, za 10 minut jsou zaznamenány 2 nebo více zrychlení.
 • Pochybný kardiotogram. Bazální rytmus je v rozmezí 100 - 120 srdečních tepů za minutu, nebo 160 - 180 srdečních rytmů za 60 sekund. Amplituda variability rytmu je menší než 10 nebo více než 25. Zrychlení nejsou pevná, zaznamenává se mělké a krátké zpomalení..
 • Patologický kardiotogram. Bazální rytmus je 100 nebo méně tepů za minutu nebo přesahuje 180. Je zaznamenán monotónní rytmus s amplitudou variability menší než 5 tepů za 60 sekund. Byly zaznamenány vyjádřené a variabilní (s odlišnou formou) zpomalení. Objeví se pozdní zpomalení (30 sekund po začátku děložních kontrakcí). Sinusový rytmus.

Hodnocení plodu Fishera

Konečný závěr na kardiotogramu je vydán po výpočtu bodů, které Fisher popsal ve své stupnici. Počet bodů závisí na srdeční frekvenci plodu, variabilitě rytmu, nepřítomnosti nebo přítomnosti zpomalení a zrychlení..

Krebsova modifikovaná stupnice Fisher:

Index1 bod2 body3 body
Plodová srdeční frekvenceMéně než 100 nebo více než 180100-120 nebo 160-180121-160
Pomalé oscilaceMéně než 3 tepy za minutu3-5 úderů za minutu6–25 tepů za minutu
Počet pomalých oscilací> 3 na studii3–6Více než 6 během studie
AkceleraceNeregistrovaný1–4 za 30 minutVíce než 5 za 30 minut
VypuštěníPozdní nebo variabilníVariabilní nebo pozděBrzy nebo chybí
Plodové pohybyNení označeno1–2 za 30 minutVíce než 3 za 30 minut

Bodování umožňuje lékaři vydat následující závěr:

 • CTG označuje uspokojivý stav plodu s celkovým skóre 8 - 10;
 • CTG indikuje počáteční známky hladovění kyslíku v plodu se skóre 5 - 7 bodů (je nutné další vyšetření: ultrazvuk s Dopplerem, hodnocení biofyzikálního profilu plodu);
 • CTG označuje ohrožující stav plodu, který vyžaduje okamžitou hospitalizaci těhotné ženy a vyřešení otázky porodu (zpravidla se jedná o pohotovostní císařský řez).

Deformační faktory

Získání nepřesných výsledků kardiotogramu může být způsobeno:

 • přejídání nebo provádění studie prázdného žaludku;
 • užívání sedativ;
 • těhotný stres;
 • fyzická aktivita ženy před studiem (lezení po schodech, svižná chůze);
 • nadměrná hmotnost těhotné ženy (pro senzor je obtížné rozpoznat srdeční rytmus plodu);
 • pití alkoholu a kouření v předvečer CTG;
 • nesprávná instalace ultrazvukového senzoru nebo sušení vodivého gelu;
 • vícenásobné těhotenství;
 • fetální dormancie (je nutné prodloužit dobu odstranění CTG).

Video: Proč je CTG nutné během těhotenství?

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

Jak se připravit na CTG během těhotenství

Podle vnějších charakteristik není možné zjistit stav dítěte v děloze. Pokud ovládáte pouze pohyb, nemusíte si všimnout závažných a nebezpečných příznaků, které se vyskytnou, když plod trpí. Kardiotocografie (CTG) během těhotenství ukazuje, že dítě má problémy nebo vývojové abnormality, které je třeba okamžitě řešit.

Co je CTG a proč to je?

Kardiotocografie je vážným základním komplexním sledováním života plodu.

Zaznamenávají se kontrakce dělohy, srdeční frekvence pomocí speciálních senzorů. Rozpoznávají signál odražený od srdce dítěte. Výsledky se zobrazí na obrazovce monitoru a lékař vypočítá počet tepů za minutu.

CTG je velmi podobný dopplerografii, ale určuje pouze srdeční frekvenci plodu.

Během procedury jsou intervaly mezi vrcholy fixovány. Data se zaznamenávají na speciální pásku ve formě grafu křivky. Výsledky postupu jsou podobné kardiogramu.

Druhý řádek Na monitoru CTG registruje intervaly děložních kontrakcí.

Kombinace obrazu dvou linií v čase pomáhá studovat práci srdce dítěte a frekvenci děložních kontrakcí.

Před zahájením vyšetření lékař určí zónu nejlepší slyšitelnosti srdečního rytmu plodu podél přední stěny a poté se na tomto místě upevní senzory zařízení.

Kdy to dělají a jak často jsou vyšetřovány

Při normálním průběhu těhotenství se tento postup provádí jednou. Pokud existuje podezření na patologii ve vývoji, je studie znovu přidělena. V případě detekce intrauterinního onemocnění - CTG se provádí systematicky ke sledování změn v práci malého srdce.

CTG během těhotenství je předepsána nejdříve 26 týdnů, protože před tímto obdobím se neobjeví srdeční patologie dítěte.

Do 33. týdne začíná dítě střídat období klidu a aktivity. Je navázáno spojení mezi fungováním srdce a pohyblivostí. Pomocí kardiotocografie můžete určit stav srdce v obou obdobích.

CTG plodu se také provádí během přirozeného porodu a císařského řezu. To je nezbytné a důležité pro zjištění celkového zdraví plodu a pro správné rozhodnutí o následném řízení porodu..

Zvláštní pozorování je povinné u kojenců, u kterých bylo zjištěno zapletení pupeční šňůry na základě konečného ultrazvukového vyšetření.

Indikace studie

Potřeba CTG je nutná v následujících případech:

 1. Patologie srdečního rytmu při počátečním provedení kardiotocografie.
 2. Nepříznivý průběh předchozího těhotenství (potrat, předčasnost, odhalené vývojové patologie plodu, vrozené malformace u starších dětí).
 3. Případy, kdy těhotná žena pociťuje atypické chování plodu (častý pohyb, úzkost nebo apatie dítěte).
 4. Nemoc matky (chronická, infekční a další).
 5. Období po ošetření plodu plodu.
 6. Gestóza způsobující nedostatek kyslíku, což vede ke zpoždění vývoje dítěte.
 7. Chronické infekce a závislosti matky.
 8. Předjíždění těhotenství.

Existují dvě diagnostické metody: externí a interní.

První z nich se používá po 30 týdnech během porodnické péče. Zařízení jsou položena na břicho a žena je umístěna na zadní nebo levé straně. První senzor zachycuje srdeční frekvenci. Druhý - děložní kontrakce.

V době porodu zaujímají děti pozici hlavy. Po prohmatání porodníka se prohmatá oblast břicha matky přiléhající k zadní části dítěte. Na tomto místě je připojen první senzor.

Pokud žena očekává dvojčata, CTG se zaznamenává zvlášť pro každé dítě.

Výhodná denní doba pro proceduru je před obědem od 9 do 14 a před spaním od 19 do 24 hodin. Během tohoto období se fetální aktivita maximálně projevuje..

Druhý senzor odráží aktivitu dělohy a je umístěn na pravé děložní základně.

Doktor předá senzor do rukou pacienta, s jeho pomocí jsou zaznamenány pohyby plodu. Když na pásu karet kliknete na tlačítko dálkového ovladače, objeví se určitá značka.

Vnitřní postup pomocí spirálové elektrody se provádí během porodu.

Tímto způsobem jsou určeny boje. Prostřednictvím vagíny je k hlavě dítěte připevněno zařízení.

Povinné údaje pro vnitřní metodu jsou otevření děložního hrdla 2 cm a vypouštění vody.

Tato metoda není na rozdíl od externí příliš běžná.

Příprava na postup

CTG nemůžete dělat na lačný žaludek, po vydatné večeři nebo do dvou hodin po jídle. Tělo dítěte závisí na stavu těla a zdraví matky.

Po jídle stoupá hladina cukru v krvi, což ovlivňuje nadměrnou mobilitu a aktivitu. Obrázek studie se může ukázat jako rozmazaný a lékař může stanovit špatnou diagnózu..

Existují situace, kdy má zdravá matka abnormální změny v těle dítěte v záznamu CTG.

To je příčinou následujících faktorů:

 1. Těžké jídlo před CTG.
 2. Nahrávání bylo prováděno, zatímco dítě spalo.
 3. Nadváha těhotná.
 4. Nadměrná fetální aktivita.
 5. Nedostatečné uložení senzoru.
 6. Vícečetné těhotenství.

Před dlouhým a monotónním postupem musíte relaxovat a dostatek spánku. Je povoleno jíst malé kousky čokolády, aby se dítě vzbudilo.

Protože CTG je poměrně zdlouhavá procedura, doporučuje se před ní jít na záchod.

Jak dlouho CTG vydrží

Doba trvání závisí na mobilitě a je až 40 minut. Vyjasnění výsledku postupu trvá 20 minut.

Zaznamenají se nejméně 2 epizody pohybu 20 sekund nebo více a také počet děložních kontrakcí během tohoto období..

Ukazatele KTG

Kardiotocografické pásky interpretují odlišně. Chcete-li získat normální hodnocení, dodržujte pravidla zavedená komisí FIGO.

Indikátory jsou rozděleny do tří typů: normální, podezřelé a neobvyklé.

Podezřelý obr. CTG vyžaduje další stresové vyšetření. Projevy jsou typické: bazální rytmus, charakterizovaný srdečním rytmem 100-110 a 150-170 tepů / min..

Normálně dosahuje 5-10. Pokud není zrychlení zaznamenáno (zvýšená, zvýšená srdeční frekvence).

Všechny charakteristiky jsou nastaveny na 0-2 body. V závěrečné fázi jsou shrnuta čísla a je učiněn závěr o zdravotním stavu. Například CTG 8 bodů znamená, že těhotenství prochází bez příznaků, komplikací a patologií.

Monotónní rytmus je zaznamenán s nedostatkem kyslíku nebo když dítě spí dlouhou dobu. Sinusový rytmus je záznam, ve kterém srdce bije rychleji.

Pokud je dítě v klidu a rytmus je fixní sinus, znamená to složitý průběh.

Rozdělení výsledků

Dekódování výsledků CTG provádí lékař po obdržení výsledků vyšetření. Při dekódování indikátorů se bere v úvahu několik faktorů:

 1. bazální rytmus (srdeční frekvence) a jeho variabilita;
 2. zpomalení nebo zrychlení srdeční frekvence;
 3. děložní aktivita (tokogram).

Výsledky studie jsou hodnoceny na 10 bodové stupnici, kde:

 • 9 - 12 bodů - srdce dítěte je normální;
 • 6 - 8 bodů označuje hladovění plodu kyslíkem. Po ošetření je vyžadován druhý postup;
 • 5 bodů nebo méně - těžká dětská hypoxie. V takových případech je indikováno nouzové narození..

Dešifrování dat CTG nelze považovat za diagnózu. Toto jsou v první řadě další informace o stavu plodu..

Podrobné dekódování tabulky CTG:

 1. Nejvyššími hodnotami jsou klidné těhotenství, které není komplikováno gestózou a dalšími patologickými stavy ženského těla. Norma CTG během těhotenství je od 8 do 10 bodů.
 2. C 6-7 - primární známky poškození a utrpení, hypoxie. Jmenovat před zkouškou.
 3. 5 nebo méně - vyžaduje se lůžkové ošetření a poskytování kvalifikované péče. Existuje riziko ohrožení života.

Graf ukazuje, že záběry se změní v pády. Lékař odhadne průměrnou hodnotu. Maminka může osobně vyhodnotit harmonogram CTG. Na úrovni nataženého ramene je informační list tlačen zpět a podél kardiotogramu je nakreslena přímka.

Lékaři také studují snížení srdeční frekvence. Toto je graf s malými zuby, který charakterizuje odchylku od bazálního rytmu..

Za minutu by jich mělo být šest a nic víc. Toto je typický výskyt po 32–39 týdnech. Lékař je ostražitý, pokud je změna velikosti hřebíčku 0-10 tepů / min.

Zpomalení je zpoždění a zhoršení srdečního rytmu (na grafu to vypadá jako dutiny). Normálně nejsou zaznamenány nebo jsou nevýznamné..

Pokud je hladina překročena na 25 úderů za minutu, takové dekódování CTG během těhotenství naznačuje, že je nedostatek kyslíku nebo pupečníkového zapletení.

Při změně počtu zubů věnujte pozornost 32-38 týdnů. Když dítě kope, jeho srdce bije o několik sekund rychleji. Na kardiogramu se objeví velký zub, který roste - roste.

Pokud budou alespoň 2 za 10 minut - dynamika je pozitivní. Snížení nebo zkrácení je opakem. Jedná se o hroty směřující dolů od 34-39 týdnů..

Účinek procedury na plod

Díky CTG se učí o životě dítěte a průběhu procesu narození, identifikují abnormality a přijímají je k jejich odstranění.

Procedura je pro dítě zcela neškodná, takže studium lze provést neomezeně mnohokrát.

CTG během těhotenství: vlastnosti studie a interpretace výsledků

Během těhotenství musí nastávající matka podstoupit různé testy, podstoupit řadu diagnostických postupů, aby mohla sledovat stav dítěte, včas identifikovat možné odchylky od normálních hodnot a včas přijmout nezbytná opatření. Jednou z nezbytných výzkumných metod je CTG - kardiotocografie.

Co je CTG?

Kardiotocografie neboli CTG je diagnostická metoda, která poskytuje funkční hodnocení současného stavu plodu. Stav dítěte se odhaduje na základě ukazatelů srdeční činnosti v závislosti na jeho činnosti.

Na speciální kalibrační papír se současně aplikují dva grafy - kontrakce dělohy a srdeční kontrakce dítěte.

Nejčastěji používaná nestresová kardiotocografie při provádění studie in vivo.

V některých případech (jako přídavek) se používá metoda stresové kardiotografie, když je srdeční aktivita dítěte vyšetřována v reakci na vnější podněty - zvuk (akustický test) nebo mechanický (palpace plodu). To také zahrnuje CTG v situaci modelování porodu (test na mléčné žláze, stejně jako test na oxytocinu)..

Cíle CTG

Kardiotocografie se provádí za účelem vyhodnocení:

- rysy srdeční činnosti dítěte (srdeční frekvence, změna srdeční frekvence jako reakce na dráždivé látky);

- frekvence děložních kontrakcí;

- motorická aktivita plodu;

- přiměřenost reakce systémů fetálních orgánů (zejména kardiovaskulárních) na kontrakci dělohy.

Výsledky kardiotocografie spolu s výsledky ultrazvuku a dopplerometrie nám umožňují včas zaznamenat taková závažná porušení jako:

- fetální hypoxie plodu;

- různé abnormality ve vývoji srdce a cévního systému plodu;

Všechny výše uvedené podmínky mohou vážně ovlivnit zdraví dítěte, a proto jejich včasné odhalení pomůže včas přijmout nezbytná opatření..

Kdy CTG?

Nejinformativnější kardiotocografie je považována za poslední trimestr těhotenství, a to nejdříve za celých 32 týdnů.

To je spojeno se zavedením biorytmů dítěte (cykly „aktivita - mír“) a formováním specifické reakce srdeční aktivity dítěte na motorickou aktivitu - srdeční rytmus se zvyšuje. Od této doby lze podle výsledků CTG vyvodit některé závěry o stavu orgánových systémů (cévních, nervových, svalů) dítěte.

První kardiotocografie je povinná pro všechny nastávající matky registrované v těhotenství.

V některých případech lze CTG provést před 32 týdny (od 28 týdnů), ale pouze jako další výzkumná metoda. Při stanovení diagnózy je nepřijatelné spoléhat se pouze na kardiotocografická data.

Frekvence CTG

 • V normálním průběhu těhotenství se CTG provádí každých 12–15 dní od 32 týdnů do porodu.
 • Při komplikovaném průběhu těhotenství je vyhodnocena požadovaná frekvence výzkumu ošetřujícím lékařem a kardiotocografie může být prováděna s frekvencí od 1krát za 5-7 dní až dvakrát denně (nejčastěji je toto schéma předepsáno pro hospitalizaci).

Mezi nejčastější indikace pro další kardiotocografii u těhotných žen patří:

- komplikované těhotenství (gestóza, placenta previa, polyhydramnios, gestóza, oligohydramnios, vícenásobné těhotenství, Rhesusův konflikt atd.);

- komplikovaná anamnéza těhotné ženy (diabetes mellitus, onemocnění nervového systému, srdeční patologie, cévní onemocnění, systémová onemocnění, jizva dělohy, předčasný porod nebo předporodní smrt plodu v anamnéze atd.)

- těhotenské patologie a fetální vývojové abnormality detekované ultrazvukem (intrauterinní růstová retardace nebo postupující vývoj, které jsou vyjádřeny v nesouladu velikosti dítěte s dobou těhotenství, jakákoli změna kvantitativní a kvalitativní plodové vody, abnormality placenty a pupeční šňůry, předčasné zrání placenty, zhoršený průtok krve);

- stížnosti nastávající matky na změnu motorické aktivity dítěte (příliš aktivní pohyby, nebo naopak příliš stagnující a vzácné), které mohou naznačovat přítomnost nedostatku kyslíku u dítěte.

CTG v pracovním období

Kardiotocografie je při narození nejdostupnější a nejinformativnější metodou pro diagnostiku stavu dítěte.

Normálně se CTG provádí:

- ihned po přijetí těhotné ženy na porodnici;

- poté, co amniotická tekutina stáhla (samostatně nebo v důsledku amniotomie);

- se stimulací práce;

- každé tři hodiny v pracovním období.

V případě komplikací určuje četnost studie lékař nebo tým lékařů.

Technika CTG

CTG pro těhotné ženy je možné na následujících pozicích:

- v poloze vlevo na levé straně;

- ležící na zádech (pak pod pravou stranu těhotné ženy položte malý váleček);

- sedí na křesle s opěradlem.

Pozice je vybrána v závislosti na tom, jak nejlépe je slyšet srdeční rytmus plodu..

Zařízení má dva senzory - ultrazvukový a tenzometr. Lékař stetoskopem poslouchá srdeční rytmus plodu a určuje bod, ve kterém je slyšet nejlépe. Na tomto místě je nainstalován ultrazvukový senzor a upevněn speciálním měkkým popruhem. Tenzometr je instalován ve spodní části břicha, na spodní straně dělohy, nejčastěji vpravo a je také fixován.

Nastávající matka dostane malé podlouhlé zařízení s tlačítkem na pravé ruce, které stiskne pokaždé, když cítí, že se dítě pohybuje.

Průzkum trvá v průměru 30 až 40 minut, v závislosti na výsledcích může být doba trvání zkrácena nebo prodloužena.

Faktory ovlivňující výsledek CTG

Kardiotocografie je metoda, která nemůže být jediná pro spolehlivé posouzení stavu plodu, protože jeho výsledky jsou závislé na mnoha faktorech, jako například:

- denní čas vybraný pro studium. Nejvýhodnější časy jsou od 9 do 14 hodin a po 19 hodinách;

- těhotná jídla. Nedoporučuje se provádět studii nalačno a méně než 60–90 minut po jídle, protože hladina glukózy v krvi ovlivňuje motorickou aktivitu dítěte a jeho srdeční rytmus;

- brát léky pro těhotnou ženu. Některá léčiva mohou ovlivnit stav lokomotorické aktivity a zejména srdeční aktivitu plodu, což může ovlivnit výsledky studie;

- postavení těhotné ženy během studie. Pozice, kdy těhotná žena leží na zádech, je pro kardiotocografii nejnepříznivější, protože v této poloze může dojít ke stlačení dolní duté žíly, což ovlivní srdeční aktivitu plodu. Výsledky CTG tedy ukážou neuspokojivý stav dítěte, zatímco v tomto případě je tento stav krátkodobý;

- fetální pozice během CTG. Dítě se může usadit tak, že například hlava může mírně stlačit pupeční šňůru, což také ovlivní výsledky kardiotocografie;

- psychofyziologický stav těhotné ženy. Protože je prokázána závislost stavu dítěte na emocionálním zbarvení nálady matky, mohou výsledky studie ovlivnit stresový stav i stav fyzické únavy..

Dekódování výsledku CTG

Při automatickém dekódování kardiotocormových záznamů se vyhodnocuje několik indikátorů ve dvou bodové stupnici - každý indikátor je v závislosti na hodnotě přiřazen od 2 do 0 bodů. Poté je shrnut počet bodů a celkový stav dítěte je odhadnut na základě výsledných celkových bodů. Nyní o každém ukazateli podrobněji:

Bazální rytmus (BSS nebo HR)

Jedná se o průměrnou míru srdeční frekvence dítěte..

Normálně je tento indikátor v klidu 110 - 160 tepů za minutu. Pokud výsledek spadá do rozmezí normálních hodnot, odhadují se 2 body.

Pokud se odchyluje jedním nebo druhým směrem o 10 jednotek (1 00–110 nebo 1 60–170 úderů za minutu), je přidělen 1 bod.

Významné odchylky od normy (méně než 100 nebo více než 170 úderů za minutu) - 0 bodů.

Variabilita rytmu

Tato změna amplitudy a frekvence srdečního rytmu se odhaduje v počtu odchylek od bazálního rytmu za minutu.

Normálně je tento indikátor 6 až 25krát. Tyto hodnoty jsou hodnoceny 2 body..

Pokud je variabilita rytmu 3 až 6 úderů za minutu, je přiřazen 1 bod.

Při variabilitě menší než 3 je přiděleno 0 bodů..

Amplituda oscilace

Jedná se o odchylky od BSES (bazální rytmus)

Při hodnotě od 10 do 25 jsou přiděleny 2 body.

Pokud je odchylka od normy přibližně 5 jednotek (5–9) nebo více než 25, je přiřazen 1 bod

Při hodnotě sínusového rytmu nebo oscilace menší než 5 jednotek je pro tento indikátor přiřazeno 0 bodů.

Zrychlení (zrychlení)

Zrychlení srdeční frekvence. Zrychlení je zrychlení srdeční frekvence od bazální, pokud se zvýší o 15 tepů a více a trvá nejméně 10-15 sekund.

Norma je přítomnost 2 nebo více pravidelných zrychlení v průběhu studie - za to jsou uděleny 2 body.

Pokud je zrychlení periodické nebo chybí - je přidělen 1 bod.

Nedostatek zrychlení se odhaduje na 0 bodů.

Odstranění

Snížení srdeční frekvence o 15 úderů nebo méně, trvající déle než 10 sekund.

Normálně nedochází k žádným zpomalením a objevují se v reakci na děložní kontrakce - za tyto hodnoty jsou přiřazeny 2 body.

Pokud je zpomalení občas přítomno, ale má krátkodobý charakter, je přidělen 1 bod.

V případě výrazných a prodloužených delecí se na tomto základě přidělí 0 bodů..

U všech výše uvedených příznaků se získané body sčítají a stav dítěte se odhaduje podle částky:

8-10 bodů - nedostatek hypoxie, uspokojivý stav dítěte;

6–7 bodů - počáteční známky nitroděložní hypoxie u dítěte;

5 nebo méně bodů - výrazné známky nitroděložní hypoxie, plod zažívá hladovění kyslíkem.

Motorická aktivita plodu je hodnocena samostatně, bez přiřazení bodů. Příznakem nitroděložní hypoxie může být jak nadměrná aktivita dítěte, tak snížená.

Existuje také takový indikátor kardiotocografie jako indikátor stavu plodu (PSP). Vypočítá se automaticky na základě všech přijatých dat. Rozdělení výsledku SRP:

1,0 a méně - normální stav plodu;

1,05 - 2,0 - počáteční příznaky zhoršeného stavu plodu, opakovaná studie je nutná po 5-7 dnech;

2,01 - 3,0 - závažný stav plodu, je nutná hospitalizace;

3.0 a více - je nutná nouzová hospitalizace těhotné ženy a řešení problému urgentního porodu.

Patologické rytmy na CTG

Patologické rytmy jsou srdeční činností s výraznými odchylkami od normy. Existuje mnoho druhů patologických rytmů, nejčastější jsou:

- sinusový rytmus

Vypadá to, že se graf skládá ze zvýšení a poklesu. Tento obrázek je variantou normy s konstantní motorickou aktivitou plodu. Sinusový rytmus v klidu naznačuje vážný stav dítěte;

- monotónní rytmus

Monotónní rytmus, bez zrychlení a snížení, může znamenat, že plod je v klidu (jinými slovy, dítě spí). Pokud se během opakované kardiotocografie po krátké době obraz nezmění, může to být důsledek závažného stavu plodu.

Pokud jsou výsledky CTG neuspokojivé, ošetřující lékař rozhodne o jmenování léčby (nebo změní léčebný režim) nebo o potřebě urgentního porodu na základě závažnosti věku plodu a gestačního věku (s kombinovaným hodnocením různých diagnostických metod).

Bezpečnost CTG

Jako diagnostická metoda nemá kardiotocografie kontraindikace. Existují vědecké důkazy, že kardiotocografie nezpůsobuje poškození zdraví ani zdraví těhotné ženy ani plodu..

CTG dnes je poměrně informativní diagnostická metoda, avšak pro získání nejspolehlivějších informací je nutné společně vyhodnotit data CTG, ultrazvuk, dopplerometrie, klinické studie a anamnézu těhotné.

Články O Neplodnosti