Hlavní Výživa

Kdy CTG během těhotenství?

Pokud je ultrazvuk během těhotenství nezbytnou studií po celé období, pak se zbývající vyšetření považuje za další. Ukazují však řadu důležitých parametrů. Jak dlouho CTG dělají, jak to CTG dělají a co ukazuje tento typ studie??

Typicky je CTG předepsána po 28 týdnech, nejčastěji po 30-32 týdnech. To je způsobeno skutečností, že v tomto období se vytvoří interakce srdce a nervového systému, konkrétně práce srdce a odráží CTG. Jak CTG?

CTG nebo kardiotogram (kardiotocografie) odráží počet srdečních kontrakcí a umožňuje sledovat jakékoli abnormality. Studie je prováděna na principu ultrazvukové diagnostiky, to znamená, že je použita ultrazvuková vlna. CTG vám umožní posoudit stav plodu na základě počítání počtu srdečních rytmů. Zařízení také odráží kontrakci dělohy.

Kdo CTG a jak dlouho?

Vzhledem k tomu, že kardiotocografie je vysoce informativní, dostupná a neškodná metoda vyšetření, je předepsána všem těhotným ženám, ale s různou frekvencí a různým trváním. V závislosti na průběhu těhotenství je rozvrh stanoven lékařem.

Rozvrh CTG:

 • Při normálním průběhu těhotenství - jednou za deset dní po 28 týdnech;
 • Při převodu - jednou za 4-5 dní do dodání;
 • S polyhydramniemi - jednou za sedm dní;
 • U patologických stavů (placentární nedostatečnost, polyhydramnióza, mnohočetné těhotenství, malformace plodu) jsou předepisovány nejméně jednou týdně;
 • S prudkým zastavením pohybů plodu (když žena přestane cítit pohyb během 8-12 hodin) - naléhavě.

Postup je také předepsán v očekávaný den narození a na začátku porodu. Navíc je příprava na porod prováděna pod kontrolou. Od začátku kontrakcí do začátku pokusů jsou všechny ženy v porodu připojeny k zařízení, které registruje množství srdeční frekvence. To je důležité pro sledování stavu dítěte. Normálně je u plodu mimo období kontrakcí počet tepů za minutu od 110 do 160, pokud jich je více než 160, a pak se počet snižuje, je to signál pro porodníky, že se něco pokazí, riziko hypoxie je možné. Norma CTG u žen vám také umožňuje rozhodnout se pro přirozený porod.

Jak dlouho se studie provádí? Studie CTG je relevantní až po 28 týdnech těhotenství. Během tohoto období se vytvoří spojení mezi nervovým systémem a srdcem, to znamená, že aktivita dítěte ovlivňuje změnu počtu srdečních kontrakcí, mění se během doby odpočinku a aktivity.

Jak se provádí CTG a jak dlouho?

Tento postup je naprosto neškodný pro matku a dítě. K ženskému žaludku je připojen senzor, který snímá tep. Dříve lékař poslouchal, kde je slyšet nejjasněji. Žena je položena na její levou stranu nebo požádána, aby zaujala polopoloženou pozici.

Je důležité zaznamenat normální aktivitu dítěte v CTG - tj. Zvolit období po jídle (2-3 hodiny po jídle), vyloučit fyzickou aktivitu matky před zákrokem, pokusit se dostat do období bdělosti dítěte.

Mimochodem, toto je jeden z největších "problémů" při vyšetření - spící dítě. V tomto případě se doporučuje jíst sladkosti..

Pokud zařízení zaznamená aktivitu dítěte, předchozí výsledky CTG byly normální, těhotenství pokračuje bez komplikací - studie se zastaví po 20–30 minutách. Pokud zařízení nemůže zaznamenat aktivitu, těhotenství pokračuje s funkcemi, pak procedura může trvat od 40 minut do jedné a půl hodiny. Abychom přesně řekli, jak se CTG provádí, jak dlouho může a měla by být procedura, říká lékař.

Od týdne k týdnu se hodnoty liší.

Výsledkem je, že zařízení zobrazuje graf, na kterém jsou zaznamenány vrcholy aktivity a srdeční frekvence.

Tokogram poskytuje následující odhady založené na informacích o srdečním rytmu (nesmí být zaměňován s skóre PSP):

 • 8-10 bodů - vše je v pořádku;
 • 5-7 bodů - je nutná lékařská konzultace;
 • 1-4 body - vysoká rizika hypoxie plodu.

Po obdržení pochybných nebo neuspokojivých výsledků je předepsána Dopplerometrie a ultrazvuk. Dopplerova echokardiografie pomáhá studovat stav krevního oběhu, práci krevních cév a srdce dítěte, jakož i placentární krevní tok a práci děložních cév ženy. Ultrazvuk pomáhá posoudit stav plodu, práci všech jeho systémů.

Indikátory, které jsou hodnoceny během kardiotocografie:

 • Bazální rytmus je normální od 110 do 160 tepů za minutu;
 • Variabilita kontrakcí nebo rozsah srdeční frekvence (odráží se ve formě hřebíčku v grafu), normální 10-25 za minutu. Překročení hodnot znamená rizika a možné problémy;
 • Zrychlení nebo bušení srdce (ve formě velkých zubů, vrcholů v diagramu) - obvykle nejméně 2 za 10 minut, maximálně 10 za 40 minut;
 • Zpomalení nebo kontrakce - ne více než 5 pro celou relaci CTG;
 • Po 36 týdnech - žádné zpoždění.

Proč je důležité spojovat ženy, které rodí, s aparátem, proč a jak dělají CTG v období porodu

Protože CTG zachycuje kontrakce dělohy, jasně zobrazuje kontrakce.

Co to ovlivní, jak dlouho bude studie probíhat? Okamžitě provedeme rezervaci - kontrakce zaznamenané po 36. týdnu na kardiotocogramu, pokud nejsou doprovázeny srdečním rytmem, se považují za normální. Toto je příprava dělohy.

Při normálním průběhu pracovní činnosti jsou zdroje těla matky a dítěte dostatečné k překonání obtíží, normální průchod porodním kanálem. Aby se však zabránilo výskytu akutní hypoxie, je k CTG aparátu připojena žena v porodu. Nedostatek kyslíku pro novorozence může být velmi nebezpečný. Bylo prokázáno, že to může vést k závažným neurologickým patologiím..

Čtení kardiotogramu během porodu tak může sloužit jako signál pro porodníky, aby včas přijali nezbytná opatření..

Za normální ukazatel je považována fetální tachykardie až do 200 tepů za minutu v reakci na kontrakce. Avšak srdeční frekvence vyšší než 180 tepů za minutu nepřetržitě po dobu 10 minut nebo více může být známkou hypoxie. Při srdeční frekvenci vyšší než 220 tepů za minutu existuje riziko srdečního selhání. Všechny tyto údaje jsou mimo normu, stejně jako monotónní harmonogram CTG, slouží lékařům jako signály ke změně taktiky porodu.

Dnes tedy výsledky získané na kardiotogramu snižují riziko úmrtí plodu při porodu, minimalizují možnost akutní hypoxie, těžké zadušení, přesněji hodnotí stav dítěte.

Během těhotenství je CTG poskytováno v rámci poskytování bezplatné lékařské péče v rámci povinného zdravotního pojištění pro občany Ruské federace a za příplatek v mnoha lékařských centrech (na žádost pacienta). Náklady na postup jsou od 700 do 1500 p. v závislosti na regionu.

CTG během těhotenství a porodu: vše, co jste chtěli vědět

Studie srdečního rytmu plodu. CTG: interpretace výsledků a pravidel chování

Po devíti měsících těhotenství se nastávající matka podrobuje mnoha různým vyšetřením: to jsou nám všechny známé krevní testy, testy moči, ultrazvukové testy a konzultace s lékařskými specialisty. Existuje však mezi nimi zcela speciální studie - kardiotocografie (CTG), která se provádí pouze pro těhotné ženy. Co je to za výzkum, proč se provádí, a existují nějaké zvláštnosti při jeho provádění?

Porodník-gynekolog, zkoumající nastávající matku, pokaždé pomocí speciálního stetoskopu poslouchá srdeční rytmus plodu: lékař jej proto jednoduše položí na ženský žaludek. V závislosti na tom, jak srdce bije drobky (časté, normální nebo vzácné kontrakce srdečního svalu), lékař dospěje k závěru, jak se dítě cítí a nepociťuje žádné nepohodlí.

Tato studie však stále neposkytuje úplný obrázek o stavu plodu, protože lékař příliš dlouho neposlouchá srdce, a proto může něco chybět nebo neslyšet. K získání přesnějších informací o činnosti srdce dítěte existuje kardiotocografie (CTG) - studie, která dokáže přesně sledovat srdeční aktivitu dítěte, stejně jako jeho motorickou aktivitu a jak často se dělohy stahují a jak na ně reaguje škrty dítě.

Jak vypadá přístroj pro CTG

Pro CTG během těhotenství se používá speciální přístroj, který se skládá ze dvou senzorů připojených k záznamovému zařízení. Jeden ze senzorů snímá srdeční aktivitu dítěte, druhý detekuje děložní aktivitu a také reakci dítěte na kontrakce dělohy. Senzory jsou připevněny na břicho budoucí matky, poté, co je lubrikuje speciálním gelem (jako u konvenčního ultrazvuku), drží žena v ruce dálkové ovládání tlačítkem, které během pohybu dítěte stiskne (to vám umožní zaznamenat změny srdeční frekvence, zatímco se dítě pohybuje). Všechny výsledky CTG se odrážejí na papírové páse ve formě zakřivené čáry, kterou lékař vyhodnotí. Moderní CTG zařízení okamžitě analyzují výsledky a vytisknou již vypočítané indikátory a skóre.

Jaké období těhotenství dělají CTG

CTG lze provádět od 28. týdne těhotenství, ale nejpřesnější ukazatele se získají po 32. týdnu. To se děje proto, že nervy a svalové impulzy dítěte dozrávají právě v těchto časech. V tomto okamžiku také dítě zavádí cyklus období aktivity a odpočinku, který také ovlivňuje ukazatele CTG.

A CTG lze provádět při porodu, technika bude stejná jako během těhotenství. Pokud je porod dobrý, nemá smysl neustále ležet ve spojení s CTG aparátem, studium lze provádět pravidelně.

Pokud je však stimulace práce prováděna, musí se CTG provádět častěji, a to je oprávněné, protože harmonogram CTG ukáže, jak účinné jsou léky, které urychlují proces porodu, a jak dítě reaguje na kontrakce dělohy. A s přesnými údaji o srdeční frekvenci plodu a kontraktilní aktivitě dělohy může lékař přesněji spočítat dávkování léků a nejpřesněji určit taktiku porodu..

Jak se připravit na studii

CTG nevyžaduje speciální výcvik. Nicméně vzhledem k tomu, že studie trvá 40-60 minut, musíte se k ní naladit, vzít si knihu nebo časopis s sebou (abyste nějakým způsobem prošli časem). Před studií se nemůžete přejídat, nebo naopak hladovět, protože to může ovlivnit chování dítěte. Ideální možností je odpočívat, mít dobrou náladu a trochu občerstvení. A samozřejmě, než půjdete do CTG, musíte určitě navštívit toaletu - jinak bude doba studie vypadat jako věčnost.

Během tohoto postupu musíte zaujmout pohodlnou polohu: sklopit se nebo ležet na boku. Nemusíte ležet na zádech - je to nepohodlné a může to ovlivnit výsledky studie.

CTG: interpretace výsledků

Po obdržení výsledků CTG ve formě zvláštního rozvrhu je lékař dešifruje. Každé kritérium obdrží hodnocení od 0 do 2 bodů, poté se vypočítají všechny body a získá se celkový indikátor. Jeho výsledkem je doktor a informuje nastávající matku.

 • 9-12 bodů znamená, že všechno je v pořádku u dítěte, nebyly zjištěny žádné odchylky. Těhotenství bude sledováno jako obvykle.
 • 6-8 bodů ukazují, že u dítěte dochází k mírné hypoxii (hladovění kyslíkem). K objasnění výsledku lékař předepíše druhou studii - následující den nebo každý druhý den.
 • 5 nebo méně bodů znamená, že dítě má významné hladovění kyslíkem. Někdy je předepsáno urgentní ošetření, v některých případech se provádí i nouzový císařský řez..

Během CTG se také stanoví srdeční frekvence dítěte. Normálně by mělo být 110 až 160 úderů za minutu.

Někdy v závěru CTG existuje věta: „Kritéria nejsou splněna.“ To znamená, že z nějakého důvodu nemohl senzor zařízení určit tep dítěte. Možná matka během studie ležela nesprávně nebo se senzor nezapadl do ženského žaludku. V tomto případě je třeba CTG pouze opakovat.

Jak často lze provádět kardiotocografii?

Kardiotocografie je bezpečné vyšetření, neovlivňuje vývoj dítěte. CTG je navíc zcela bezbolestné, když se provádí, nemusíte brát žádné léky ani provádět žádné další lékařské manipulace (injekce a podobně). Proto při provádění CTG neexistují žádné kontraindikace. Tento postup lze provádět i denně, a pokud je to nutné, může být opakován po dlouhou dobu..

CTG by měla být prováděna v době, kdy je dítě vzhůru. Pokud během vyšetření spí, neměli byste ho konkrétně probudit. Je to jen to, že doba CTG bude o něco delší nebo bude nutné provést druhou studii.

CTG je zahrnuta do seznamu povinných studií v průběhu těhotenství a lze ji provádět zdarma na jakékoli předporodní klinice nebo v blízkých porodnicích. CTG lze samozřejmě provádět v jakémkoli placeném zdravotním středisku, kde je program pro lékařské sledování těhotenství.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Proč jsou CTG během těhotenství normální a co to ukazuje

CTG nebo kardiotocografie je jednou z metod prenatální diagnostiky a je rozšířena v moderní porodnictví kvůli jednoduchosti studie, absenci negativních účinků na matku a plod, dostupnost a získání spolehlivých a informativní výsledků. Základem studie je registrace srdečních kontrakcí plodu (srdeční frekvence) a jejich motorické aktivity, stejně jako kontrakce dělohy. Po zaznamenání těchto indikátorů na kalibrační pásku je získána papírová verze výsledků CTG, která je vyhodnocena porodníkem-gynekologem a činí závěr. Na základě přijatého závěru se plod posuzuje a podle indikací se jedná o naléhavé nebo nouzové doručení nebo ošetření.

Podstata kardiotocografie

Srdeční frekvence plodu je hodnocena v klidu, při pohybu a proti děložním kontrakcím. Srdeční frekvence a motorická aktivita dítěte jsou rovněž hodnoceny, jsou-li vystaveny vnějším faktorům. Nestresové CTG a CTG se tedy rozlišují pomocí externích podnětů nebo funkčních testů - stresové kardiotocografie. Z funkčních testů platí:

 • test oxytocinu - intravenózní podání minimální dávky oxytocinu;
 • Test na savce - mechanické podráždění bradavek;
 • atropinový test - intravenózní podání malé dávky atropinu;
 • akustický test - vystavení zvukovým stimulům;
 • palpační test - pokus o přemístění pánevního konce nebo hlavy přes přední stěnu břicha.

Při zaznamenávání indikátorů se na papírovou pásku zobrazí tři grafy - na jedné se zaznamenají kontrakce dělohy, na druhé - fetální srdeční kontrakce a na třetí - jeho pohyby. Kardiotocografický výzkum je založen na Dopplerově efektu - odrazu ultrazvukových vln od stahujících částí plodu a stěn dělohy. Senzor, který detekuje srdeční kontrakce dítěte, je ultrazvukový a senzor zaznamenávající kontrakce dělohy je tenzometrický.

Data a čas CTG

Kardiotocografická studie je předepsána od 30 do 32 týdnů těhotenství. Důvodem je vytvoření jasného spojení mezi pohyby plodu a jeho srdeční činností a výskytem období spánku a bdělosti dítěte. Proto je doba mezi 9:00 a 2 dny a od 19:00 do půlnoci považována za příznivý čas pro výzkum.

Podle svědectví (patologický průběh těhotenství) se CTG provádí dříve, z 28týdenního období. Až do 28. týdne se studie neprovádí, protože není možné získat jasné a spolehlivé výsledky..

Při normálním těhotenství se kardiotocografie provádí každých 10 dní. Přítomnost komplikací těhotenství a získání uspokojivých výsledků z předchozích studií vyžaduje opakované CTG po 5 - 7 dnech. Pokud je detekováno kyslíkové hladovění plodu, provádí se CTG denně nebo každý druhý den, dokud se plod během léčby normalizuje nebo nerozhodne o urgentní / nouzové císařské sekci. Kardiotocografie se provádí také během porodu, přibližně každé 3 hodiny, i když je vhodné provádět celé první období pod dohledem CTG.

Jak se připravit na studii

Zvláštní příprava před kardiotocografií se neprovádí. Těhotná žena je však seznámena s pravidly, která musí v předvečer studie dodržovat:

 • snídani nebo večeři 1,5 až 2 hodiny před odstraněním CTG (studie se neprovádí na lačný žaludek ani bezprostředně po jídle);
 • vyprázdněte močový měchýř před zákrokem (doba trvání studie je 20 - 40 - 90 minut);
 • přestat kouřit 2 hodiny před CTG (pokud máte špatný zvyk);
 • dostat dost spánku v předvečer studie;
 • během postupu neprovádějte pohyby;
 • podepsat písemný souhlas s prováděním výzkumu.

Jaký je účel kardiotografie?

V pořadí Ministerstva zdravotnictví Ruské federace (č. 572, 1. listopadu 2012) je kardiotocografie plodu prováděna pro každou nastávající matku nejméně třikrát v období od 32 do 40 týdnů (při absenci těhotenských komplikací) a bez selhání během kontrakcí. Cíle CTG v posledním trimestru a při porodu:

 • výpočet srdeční frekvence plodu;
 • počítání děložních kontrakcí;
 • diagnóza fetální tísně a rozhodnutí o ukončení těhotenství nebo porodu.

Indikace pro častější výzkum během těhotenství a / nebo porodu:

 • zatížená porodnická historie (potraty, potraty, předčasné narození, mrtvé narození atd.);
 • gestóza;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • nedostatek červených krvinek a hemoglobinu u žen;
 • imunologická nekompatibilita mateřské a fetální krve pomocí Rh faktoru nebo krevní skupiny;
 • po ukončení těhotenství (42 a více týdnů);
 • nedostatek nebo přebytek plodové vody;
 • ohrožení předčasného porodu;
 • kontrola léčby FPF a fetální hypoxie;
 • intrauterinní zpomalení růstu, nízká odhadovaná hmotnost plodu;
 • vícenásobné těhotenství;
 • kontrolní studie po obdržení neuspokojivých výsledků předchozích CTG;
 • extragenitální choroby ženy (diabetes mellitus, patologie ledvin, štítné žlázy atd.);
 • snížení / zmizení pohybů plodu nebo jeho násilné motorické činnosti;
 • diagnostikované abnormality plodu;
 • velká hmotnost plodu;
 • trauma do břicha;
 • zapletení krku plodu pupeční šňůrou, detekované ultrazvukem;
 • jizva na děloze;
 • nízká placentace nebo placenta previa;
 • špatné návyky těhotné ženy (zneužívání alkoholu, kouření, užívání drog).

Jaká je studie

Pacient je umístěn na gauči v náchylné poloze na levé straně nebo napůl sedí. Takové držení těla zabraňuje stlačení dolní duté žíly, což negativně ovlivňuje stav plodu (zvýšená srdeční frekvence, zvýšená motorická aktivita). Doktor nasadí ženské břicho speciální pás, na kterém je umístěn tenzometr tak, aby byl na boku pravého rohu dělohy. Po nalezení místa pro nejlepší poslech srdečního rytmu plodu je pokožka těhotného břicha namazána gelem a k této oblasti je připojen ultrazvukový senzor. Nastávající matka vložila do ruky dálkové ovládání pomocí tlačítka, kliknutím na které si všimne pohyby plodu během studie. Trvání CTG je 20 až 40 minut, což je určeno cykly spánku a bdělosti dítěte (obvykle se stav klidu a aktivita plodu mění každých 30 minut). Registrace bazálního rytmu srdečních kontrakcí plodu se provádí po dobu nejméně 20 minut, dokud nejsou zaznamenány 2 pohyby dítěte trvající 15 nebo více sekund a vyvolávající zvýšení srdeční frekvence o 15 kontrakcí za 60 sekund. Popsaná studie se nazývá externí kardiotocografie..

Interní kardiotocografie se provádí pouze při porodu za následujících podmínek:

 • opuštěná plodová voda;
 • otevření hltanu dělohy o 2 cm nebo více.

Při provádění vnitřního CTG je ke kůži předchůdce dítěte připojena speciální spirálovitá elektroda a kontrakce dělohy jsou fixovány tenzometrem připojeným k břiše nebo katétrem vloženým do amniotické dutiny. Interní CTG se provádí podle přísných porodnických pokynů a používá se jen zřídka..

Dekódování kardiotogramu

Analýza získaného kardiotogramu zahrnuje studium následujících ukazatelů:

 • Bazální rytmus. Odráží srdeční frekvenci plodu. Pro stanovení se vypočítá průměrná srdeční frekvence za 10 minut. Normálně je srdeční frekvence plodu v klidu 110 - 160 tepů za minutu, se střídáním 130 - 190. Normální bazální rytmus nepřekračuje hranice těchto indikátorů.
 • Variabilita rytmu. Ukazatel vyjadřující průměrnou hodnotu odchylek od bazálního rytmu. Normálně je v rozmezí 5 - 25 tepů za minutu. Odchylky od bazálního rytmu se nazývají oscilace. Rozlišujte mezi rychlými a pomalými oscilacemi. Rychle jsou takové výkyvy, které jsou zaznamenány s každým úderem srdce plodu, například: 138, 145, 157, 139 a dále. Pomalé oscilace jsou zaznamenány za minutu srdečního rytmu. Když se rytmus mění o méně než 3 tepy za minutu (příklad: od 138 do 140), je indikována nízká variabilita bazálního rytmu. Změna srdeční frekvence za 1 minutu o 3 až 6 úderů (příklad: od 138 do 142) naznačuje průměrnou variabilitu. Pokud se srdeční frekvence plodu za 1 minutu změní o 7 nebo více úderů (příklad: od 138 do 146), znamená to vysokou variabilitu rytmu. Normální variabilita rytmu je vysoká s okamžitými oscilacemi.
 • Zrychlení, zpomalení. Zrychlení se nazývají vrcholy nebo hřebíček, nasměrované vzhůru v grafu. To znamená, že zrychlení je zvýšení srdeční frekvence plodu o 15 - 25 tepů za 1 minutu, vznikající v reakci na vlastní pohyby, kontrakce dělohy nebo funkční testy. Označují uspokojivý stav dítěte (2 nebo více zrychlení za 10 minut). Delece jsou naopak vrcholy namířenými dolů v grafu a vyznačují se poklesem srdeční frekvence plodu o 30 úderů za minutu a trvajícím 30 nebo více sekund. V normálním CTG není pozorováno žádné zpomalení nebo je jich jen málo a hloubka nepřesahuje 15 úderů za 15 sekund.
 • Periodické změny. Kolísání srdečního rytmu plodu v důsledku kontrakcí dělohy.
 • Amplituda. Indikátor zaznamenává rozdíl mezi bazálním rytmem srdeční frekvence plodu a periodickými změnami.
 • Míchání. Jejich počet je určen stavem klidu a činností plodu. Normálně by se dítě mělo pohybovat 6 až 8krát za hodinu. Počet pohybů však klesá během spánku nebo během hladovění kyslíkem, takže indikátor je vyhodnocen ve spojení s ostatními.

Výsledky dešifrování CTG:

 • Normální kardiotogram. Bazální rytmus je v rozsahu 120 - 160 tepů za minutu, amplituda variability rytmu je od 10 do 25 za 60 sekund, nedochází k zpomalení, za 10 minut jsou zaznamenány 2 nebo více zrychlení.
 • Pochybný kardiotogram. Bazální rytmus je v rozmezí 100 - 120 srdečních tepů za minutu, nebo 160 - 180 srdečních rytmů za 60 sekund. Amplituda variability rytmu je menší než 10 nebo více než 25. Zrychlení nejsou pevná, zaznamenává se mělké a krátké zpomalení..
 • Patologický kardiotogram. Bazální rytmus je 100 nebo méně tepů za minutu nebo přesahuje 180. Je zaznamenán monotónní rytmus s amplitudou variability menší než 5 tepů za 60 sekund. Byly zaznamenány vyjádřené a variabilní (s odlišnou formou) zpomalení. Objeví se pozdní zpomalení (30 sekund po začátku děložních kontrakcí). Sinusový rytmus.

Hodnocení plodu Fishera

Konečný závěr na kardiotogramu je vydán po výpočtu bodů, které Fisher popsal ve své stupnici. Počet bodů závisí na srdeční frekvenci plodu, variabilitě rytmu, nepřítomnosti nebo přítomnosti zpomalení a zrychlení..

Krebsova modifikovaná stupnice Fisher:

Index1 bod2 body3 body
Plodová srdeční frekvenceMéně než 100 nebo více než 180100-120 nebo 160-180121-160
Pomalé oscilaceMéně než 3 tepy za minutu3-5 úderů za minutu6–25 tepů za minutu
Počet pomalých oscilací> 3 na studii3–6Více než 6 během studie
AkceleraceNeregistrovaný1–4 za 30 minutVíce než 5 za 30 minut
VypuštěníPozdní nebo variabilníVariabilní nebo pozděBrzy nebo chybí
Plodové pohybyNení označeno1–2 za 30 minutVíce než 3 za 30 minut

Bodování umožňuje lékaři vydat následující závěr:

 • CTG označuje uspokojivý stav plodu s celkovým skóre 8 - 10;
 • CTG indikuje počáteční známky hladovění kyslíku v plodu se skóre 5 - 7 bodů (je nutné další vyšetření: ultrazvuk s Dopplerem, hodnocení biofyzikálního profilu plodu);
 • CTG označuje ohrožující stav plodu, který vyžaduje okamžitou hospitalizaci těhotné ženy a vyřešení otázky porodu (zpravidla se jedná o pohotovostní císařský řez).

Deformační faktory

Získání nepřesných výsledků kardiotogramu může být způsobeno:

 • přejídání nebo provádění studie prázdného žaludku;
 • užívání sedativ;
 • těhotný stres;
 • fyzická aktivita ženy před studiem (lezení po schodech, svižná chůze);
 • nadměrná hmotnost těhotné ženy (pro senzor je obtížné rozpoznat srdeční rytmus plodu);
 • pití alkoholu a kouření v předvečer CTG;
 • nesprávná instalace ultrazvukového senzoru nebo sušení vodivého gelu;
 • vícenásobné těhotenství;
 • fetální dormancie (je nutné prodloužit dobu odstranění CTG).

Video: Proč je CTG nutné během těhotenství?

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

Proč CTG během těhotenství, co toto vyšetření ukazuje a jak se provádí?

K zajištění úspěšného výsledku těhotenství, zdraví plodu a následně novorozeného dítěte je pro budoucí ženy v práci ve třetím trimestru nutná kardiotocografická (CTG) studie..

V porodnické praxi se CTG během těhotenství provádí v pořadí plánovaných opatření ke sledování stavu matky a dítěte. S ohledem na klinický obraz a za určitých okolností se vyšetření provádí dvakrát nebo vícekrát. Počet studií určených gynekologem pozorujícím těhotenství.

Co je to kardiotocografie plodu??

Žena, která obdržela CTG ve směru LCD, se nebojte, že tato studie během těhotenství může dítě nějak poškodit. Jedná se o absolutně bezbolestný a neškodný postup určený k zaznamenávání fetální srdeční aktivity a děložních kontrakcí v dynamice. Pro výzkum CTG se používá taková kombinace diagnostických technik, jako je fonokardiografie současně s dopplerometrií..

Co ukazuje?

Během CTG je srdeční funkce dítěte zaznamenávána ultrazvukovou sondou s frekvencí 1,5 až 2 MHz. Přijatá data jsou zobrazována pomocí digitálních, zvukových a světelných signálů a také graficky - na milimetrovém papíře.

Výsledkem kardiotocografie jsou dva grafy:

 • tachogram odrážející srdeční frekvenci plodu;
 • hysterogram zaznamenávající intenzitu děložních kontrakcí.

Jak dlouho??

Čas, kdy se CTG provádí během těhotenství, někdy koreluje s okolnostmi obklopujícími gestační období. Nejčastější období pro fetální CTG je 32 týdnů těhotenství. Studie umožňuje včasné předepsat nezbytnou terapii pro potvrzení patologických stavů.

Někteří odborníci se domnívají, že úspěšné CTG (se spolehlivými výsledky) před 32 týdny těhotenství je technicky nemožné. Ale s podezřením na různé patologie lékaři předepisují studii, když je doba 28 týdnů, a provádějí opakované CTG až do porodu a dokonce i během porodu..

V jakých případech je předepsáno?

Dnes je CTG taková prenatální studie, která je zahrnuta do seznamu standardních metod pro sledování nitroděložního vývoje, tj. Provádí se u všech těhotných žen. Bylo uvedeno výše, ve kterém týdnu těhotenství dělají CTG plodu podle plánu - na 32.. Dříve, tj. Od 28. týdne, lze CTG předepsat, pokud:

 • existuje riziko předčasného doručení;
 • jsou pozorovány patologie ve vývoji placenty;
 • plod je neaktivní;
 • propletená fetální šňůra;
 • matka má chronické onemocnění nebo je zatížena porodnickou minulostí.

Jak je?

Když se ženy naučily, jak během těhotenství provádět CTG, zbaví se zbytečných starostí a čekají na zákrok, jako je první setkání s dítětem, protože během studie budou jeho srdce jasně slyšet. Obecné vlastnosti:

 1. Postup CTG během těhotenství se provádí pomocí speciálního zařízení se dvěma senzory vybavenými popruhy.
 2. S pomocí popruhů jsou senzory připevněny na břicho těhotné ženy, jeden snímá srdeční frekvenci dítěte, druhý reaguje na tón dělohy..
 3. Tachograf je vysílán vestavěným reproduktorem, takže srdeční rytmus dítěte je přenášen velmi hlasitě.

Na většině klinik KTG se provádí na starém zařízení, které nereaguje na pohyby plodu. Žena musí nezávisle sledovat vzhled své činnosti kliknutím na speciální tlačítko. To často vyvolává zkreslené výsledky, protože nastávající matka si nemusí všimnout mírného rozruchu nebo nemusí mít čas na stisknutí tlačítka.

Modernější zařízení samo o sobě zachycuje pohyby plodu a automaticky zaznamenává potřebná data. Žena může ležet jen klidně na své straně.

Jak dlouho to trvá?

Přestože v procesu výzkumu CTG není žena povinna vyvinout žádné úsilí, mnoho z nich se obává, jak dlouho tento postup trvá včas. Závisí to na úspěchu sběru dat, který může vyžadovat 30 minut nebo 60. Protože dynamika je důležitá pro posouzení klinického obrazu, člověk musí často čekat dlouhou dobu, aby se pohyboval plodem, a dokonce jej přimět, aby byl aktivní, pokud se ukáže, že dítě zaspalo. Není možné předvídat chování dítěte uvnitř lůna, proto kolik CTG bude provedeno v čase - nejčastěji závisí na jeho chování.

Jak se připravit na postup?

Pro nastávající matku je užitečné se naučit, jak se připravit na CTG během těhotenství, takže během studie neexistují žádné situace, které by vyžadovaly, aby přestal. CTG nevyžaduje speciální přípravky. Vzhledem k době jejího držení by se žena měla ujistit, že ji během procedury nic nerozptyluje a trápí (žízeň, hlad atd.). Proto lékaři doporučují krátce před CTG:

 • mít lehké sousto;
 • Jít na toaletu;
 • vypij trochu vody.

Na žádost těhotné ženy v průběhu studie může být v náchylné poloze nebo v klidové poloze, což je důležité pro ženy s obtížným dýcháním a jinými rysy.

Normy a interpretace výsledku

Při shrnutí a vyhodnocení výsledků CTG se bere v úvahu několik ukazatelů stavu plodu:

 • bazální srdeční frekvence (HR) - průměrná srdeční frekvence plodu nebo bazálního rytmu, fixovaná po dobu nejméně 10 minut;
 • variabilita - amplituda srdeční frekvence, komplexní parametr srdeční aktivity dítěte, odrážející odchylku rytmu od bazální, obvykle 5-25 tepů za minutu;
 • zrychlení - vrcholy zrychlení srdeční frekvence odpovídající vysokým zubům v grafu, normální - 2krát za 10 minut během míchání;
 • zpomalení - zpomalení rytmu (dolní vrcholky zubů), normální - mělké nebo chybějící.

Na základě řady faktorů se vytváří obecné hodnocení PSP (indikátor stavu plodu) - od 0 do 3. V tomto měřítku se za standardní CTG považují hodnoty nejvýše 1..

 1. Hodnoty od 1 do 2 ukazují na riziko počátečních projevů abnormalit u plodu.
 2. Hodnoty 2 až 3 zvyšují pravděpodobnost závažných abnormalit plodu.
 3. S PSP více než 3 je podezření na jeho kritický stav.

Vědci Gauthier a Fischer například navrhli další měřítka nebo měřicí systémy. Podle těchto stupnic má hodnocení stavu v době CTG (32–34 týdnů těhotenství) opačnou gradaci:

 • při hodnocení CTG 8, 9, 10 bodů - norma;
 • 5-7 bodů - výsledek je znepokojující;
 • 4 nebo méně bodů - vysoká pravděpodobnost významných porušení.

Body se skládají z různých faktorů, včetně srdeční frekvence plodu. Orientační body pro dešifrování:

 • rozsah normálních hodnot srdeční frekvence ve 3. trimestru je 110 - 160 úderů za minutu;
 • Srdeční frekvence plodu vyšší než 200 tepů za minutu označuje tachykardii a pravděpodobnost poruch srdečního vedení;
 • Srdeční frekvence pod 100 úderů je definována jako bradykardie, která je zpravidla příznakem hypoxie plodu, ale také reakcí na podchlazení matky, použití některých léků jím.

K plodové bradykardii během porodu může dojít také v důsledku dlouhodobého stlačení hlavy dítěte porodním kanálem. Stává se, že kojenci, kteří již dlouho měli intrauterinní bradykardii, se narodili bez patologických abnormalit, včetně hypoxie..

Přehled recenzí

Skutečnost, že CTG je bezpečný a bezbolestný postup, svědčí také o přezkoumání nastávajících matek, které se podrobily této studii. Většina žen nadšeně popisuje své pocity, když zaslechly hlasité bití malého srdce v sobě, poslouchaly pohyby dítěte, „zpomalily“ ho, aby se probudil.

Mnoho budoucích žen, zejména ve 40. týdnu těhotenství, mělo problém s nedostatečnou aktivitou plodu, díky čemuž CTG aparát nedokázal detekovat srdeční frekvenci v dynamice. Ženy se podělily o své zkušenosti s tím, jak nejlépe „probudit“ dítě, přimět ho k pohybu (na radu porodníků ZhK):

 • krátce před zákrokem vypijte šťávu, jíst jablko, mrkev nebo čokoládu;
 • během CTG - hladit nebo česat břicho, poklepávat prsty prsty, lehce tlačit;
 • dýchej z hluboka.

Pokud CTG přístroj dokáže zaznamenat srdeční frekvenci dítěte v klidném stavu i za aktivního míchání a nejsou detekovány žádné odchylky, postup netrvá déle než 20 minut.

Jak dlouho a jak dlouho se provádí kardiotocografie během těhotenství: co vypadají a výsledky dešifrují

CTG schopnosti, když jsou předepsány. Plán výzkumu. Příprava na postup, jeho trvání, vlastnosti a postup. Získání výsledků a jejich analýza, závěry.

Co by měla těhotná žena vědět o postupu CTG

Porod dítěte je klíčovou fází života ženy, kdy je povinna dodržovat všechna doporučení lékařů: provádět testy, pravidelně vyšetřovat pomocí moderních metod, včetně CTG (kardiotocografie).

Kardiotocogram odráží aktivitu srdce plodu, je rozšířeným kardiogramem. Na jejím základě odborník dospěl k závěru, že existují těhotenské patologie.

Co je lepší pro studium práce srdce - CTG nebo ultrazvuk

Vnitřní vývoj je monitorován několika neinvazivními a vysoce informativními metodami, ultrazvuk a CTG jsou povinné.

CTG je speciálně navrženo pro studium práce srdce, prováděné v posledním trimestru.

Ultrazvuk umožňuje širší vyšetření mnoha systémů těla dítěte. Účinně v každém měsíci těhotenství.

Proč jmenovat

U CTG je monitorována srdeční frekvence plodu, frekvence a síla kontrakcí dělohy u ženy. Uvedené ukazatele závisí na přítomnosti patologických procesů, vnějších faktorech, a na základě toho činí závěr o zdraví dítěte.

Následující faktory nebo příznaky jsou indikacemi pro CTG:

 • patologické diagnózy po dřívějších studiích;
 • infekční onemocnění těhotné ženy;
 • potíže s porodem prvních dětí;
 • genové nebo chromozomální mutace v rodinách rodičů;
 • podezřelá pohyblivost nebo pasivita plodu;
 • polyhydramnios nebo oligohydramnios;
 • předčasné zrání placenty;
 • hrozba předčasného porodu v jakémkoli období těhotenství;
 • Koncepce mimo zemi, zejména v tropických zemích;
 • očkování lékem, který narušuje tvorbu plodu;
 • příznaky gestózy;
 • léková terapie během těhotenství;
 • chronická a autoimunitní onemocnění u těhotné ženy;
 • kuřáci, pijáci a drogově závislí.

Přítomnost těchto faktorů zvyšuje riziko rozvoje patologií, tyto ženy by měly být zvláště odpovědné za diagnostiku patologií a podrobit se vysoce přesnému CT skenování..

Diagnostický plán

Schéma CTG závisí na detekovaných patologiích:

 • prodloužené trvání těhotenství (více než 42 týdnů) - každých 4-5 dní;
 • negativní Rhesusův faktor u matky - 2krát měsíčně;
 • dlouhá nebo krátká voda, srdeční onemocnění, nadbytek hormonů štítné žlázy (hypertyreóza jakékoli závažnosti) - jednou za 7 dní;
 • velké dítě, vícenásobné těhotenství, klinicky úzká pánev - jednou za deset let;
 • rubeola v těhotenství, zvýšený krevní tlak, genitourinární infekce, placenta previa v nepřítomnosti krvácení, ženy nad 35 let - jednou za deset dní.

Pokud těhotenství postupuje normálně, jsou praktičtí lékaři předepisováni od 32. týdne s frekvencí 2krát měsíčně. Při komplikacích se CTG provádí od 28. týdne v intervalu 5-7 dnů. Ve zvláště obtížných případech utratte denně.

Kdo vede

Lékař, který pozoruje těhotenství, vydává list s doporučením CTG. Proceduru provádí speciálně vyškolená porodní asistentka nebo porodník-gynekolog. Pouze porodník-gynekolog může analyzovat získaná data správně a určit přítomnost patologií těhotenství.

Příprava na postup

Výsledky CTG jsou nezávislé na příjmu potravy. Pro pohodlí ženy je lepší přijít 2-3 hodiny po jídle. 2 dny před KGT je zakázáno používat:

 • nápoje obsahující kofein, kakao (čaj, káva);
 • omezit hořkou čokoládu (ne více než jednu tyčinku);
 • alkohol, energie.
 • velké množství bílkovinného jídla.

O kávě a mobilním telefonu

Káva není tím nejlepším způsobem ovlivněna tělem ženy a plodu. Poté se snižuje srdeční frekvence matky, krevní tlak, dodávka kyslíku do plodu, což negativně ovlivňuje CTG. Část kofeinu nutně prochází placentou k plodu, což v důsledku tocogramu poskytne nesprávné údaje.

Ultrazvukové vlny, jejichž reflexní prvky se používají v technice, na buněčnou komunikaci nijak nereagují. Můžete si vzít s sebou mobilní telefon.

Co byste měli mít s sebou

Tento proces je doprovázen použitím speciálního gelu. Po vyšetření budete muset gel vyjmout, pro který musíte mít malý ručník nebo několik papírových ručníků.

Některé kliniky doporučují malý polštář nebo přikrývku, tyto předměty pomohou zaujmout pohodlnou polohu, kterou je třeba po určitou dobu udržovat..

Správná poloha během postupu

Během studie je žena položena na speciální pohovku a mírně zvedá hlavu. Měli byste zaujmout pozici „napůl sedící“ nebo „napůl ležící“ na levé straně.

Systém

CTG se provádí na specializovaných zařízeních v určitém pořadí:

 1. Bezprostředně před zahájením procesu je pomocí stetoskopu objasněno místo výrazného naslouchání tluku plodu..
 2. Ultrazvukový senzor je upevněn speciálním pásem. V některých zařízeních je senzor vybaven Dopplerovou funkcí, která vám umožňuje nastavit směr krve v cévách dítěte.
 3. Tanzometrický senzor je umístěn v horní části břicha (dolní část dělohy). To vám umožní sledovat děložní kontrakce a pohyby plodu..

Někdy by žena v okamžiku pohybu plodu měla stisknout tlačítko zvláštního manuálního zařízení. Všechny ostatní položky zařízení by měly fungovat v automatickém režimu..

Protokolování dat

Informace z přijímacích zařízení se zaznamenávají na papírovou pásku ve formě dvou zakřivených čar:

 • horní linie odráží srdeční frekvenci (rytmus srdce) dítěte;
 • dolní řádek - děložní kontrakce.

Je to získané zakřivené čáry, které lékař zkoumá, aby určil stav dítěte.

Fetální monitor

Moderní CTG zařízení jsou vybavena fetálním monitorem přenášejícím data kardiografie v reálném čase.

Všechna data lze zapsat na papír. Na těchto zařízeních je také instalováno několik senzorů s Dopplerovou funkcí, určených pro studium vícenásobného těhotenství.

Doba trvání

Je obtížné jednoznačně odpovědět na otázku, jak dlouho KGT vydrží. V průměru trvá studie 30-40 minut, někdy 10-15 minut, a někdy nestačí celá hodina.

Rozdělení výsledků

Data CTG jsou analyzována dvěma způsoby:

 • automaticky, přístroj provádí sám, srdeční rytmus je analyzován v klidném a aktivním stavu plodu;
 • příručka, kterou provádí odborník, nějakou dobu trvá.

Podmínka je stanovena na desetibodové stupnici podle schématu:

 • od 8 do 10 bodů - absolutně zdravý plod;
 • 5-7 - hraniční stav, vývoj závažných komplikací je možný s vysokou pravděpodobností;
 • 3-4 - těžká hypoxie s potenciální hrozbou fatálního konce;
 • 3 nebo méně - hrozba úmrtí plodu, jsou nutná nezbytná opatření k udržení jeho srdeční činnosti.

Automatické dešifrování je považováno za relativně správné, není základem pro konečnou diagnózu. Diagnostický lékař nebo gynekolog dešifruje data, výsledek je považován za spolehlivější a správnější, ověřený automatickou volbou.

Normální srdeční frekvence

Bazální rytmus (počet kontrakcí za minutu) srdce odpovídá normálním hodnotám v závislosti na délce těhotenství:

 • 32 týdnů v rozmezí 120 - 160 tepů za minutu;
 • 33., 34. týdny - beze změny;
 • 35. týden - 119-160 tepů / min;
 • 36., 37. týden - 120 - 160 tepů za minutu.

Rytmus srdečních kontrakcí spolu s gestačním věkem je také určen mobilitou plodu.

Normální fetální aktivita

Aktivita také závisí na délce těhotenství a na výskytu komplikací: hypoxie, oligohydramnios.

Vrcholová aktivita se objevuje v 28-32 porodnických týdnech.

Během normálního těhotenství by délka spánku u plodu v tomto stadiu neměla přesáhnout 50 minut (průměrně 30-40 minut).

Matka by proto měla cítit, jak se dítě pohybuje v tomto časovém intervalu.

Co CTG odhaluje?

CTG umožňuje včasné a správné diagnostikování závažných patologických procesů:

 1. Komplex poruch placenty (fetoplacentární nedostatečnost). Často vede k úmrtí plodu.
 2. Intrauterinní infekce. Skupina nitroděložních chorob infekční povahy, vedoucí k vývoji vrozených vad, vývojové zpoždění, smrt plodu.
 3. Třetí stupeň zralosti placenty před stanoveným datem.
 4. Hypoxie, příčina mnoha život ohrožujících chorob plodu.
 5. Diagnóza diabetu během těhotenství vede k rozvoji hyperglykémie u dítěte (tělo dítěte není schopné produkovat inzulín sám).

Co dělat, pokud jsou výsledky pochybné nebo negativní

Existují případy, kdy CTG vede k nejednoznačnému výsledku, podle kterého není možné stanovit přesnou diagnózu. Poté může lékař předepsat druhou CTG nebo, pro více informací, nařídí těhotné ženě, aby podstoupila laboratorní testy nebo jiné studie, například ultrazvuk.

CTG je vysoce informativní a spolehlivá metoda výzkumu, která je efektivní pro hodnocení srdeční aktivity plodu v pozdějších stádiích a umožňuje určit řadu závažných patologií. Včasné zjištěné abnormality umožňují lékařům učinit správné kroky k udržení zdraví matky a dítěte.

CTG plodu během těhotenství

Jednou z důležitých studií ve třetím trimestru je CTG během těhotenství. Tato metoda výzkumu vám umožňuje komplexně posoudit stav plodu, trpí dítě hypoxií. Provádí se téměř u všech těhotných žen ve třetím trimestru, zejména při přípravě na porod i v procesu porodu..

Co je CTG plodu během těhotenství

Kardiotocografie se provádí během těhotenství, aby se získaly údaje o srdečních kontrakcích a činnosti fetálního srdce v kombinaci s jeho motorickou aktivitou, děložními kontrakcemi a reakcemi na plod..

Tato studie u těhotných žen je obvykle kombinována s ultrazvukem a dopplerometrií (speciální studie toku krve v cévách placenty, pupeční šňůry a plodu).

Tato vyšetření vám umožní zjistit jakékoli abnormality během těhotenství, které narušují normální vývoj dítěte, což umožní lékaři předepsat léčbu včas.

Kdy jsou CTG předepsány během těhotenství?

Ve zvláštních případech mohou odborníci doporučit CTG během těhotenství od 29 týdnů, ale obvykle se studie používá po 31. týdnu těhotenství, kdy výsledky vyšetření budou odrážet nejspolehlivější údaje..

Až do této doby jsou fetální orgány stále nezralé a data nemusí být zcela přesná a pravdivá. Při provádění CTG je žádoucí, aby dítě bylo relativně klidné, protože výsledky získané pomocí CTG budou také záviset na jeho pohybech.

Přesné načasování zákroku proto určí lékař podle indikací. Odpověď na otázku, jak dlouho se CTG provádí během těhotenství, bude tedy od 30 do 32 týdnů těhotenství po porodu..

Jak často CTG během těhotenství?

Pokud se během těhotenství zjistí nějaké komplikace, je CTG předepisována častěji, až do každodenního sledování - tato studie nepoškodí plod a matku.

CTG lze navíc provádět i při porodu, je to nutné v případech, kdy je nutné určit obecný stav dítěte a rozhodnout o dalším řízení práce..

Zvláštní kontrola bude vyžadována u dětí ve složitých porodech, s propletením kabelů nebo s jinými patologiemi těhotenství.

Jak CTG během těhotenství

CTG během těhotenství je naprosto bezpečný a bezbolestný postup. Neubližuje ani matce ani plodu. CTG je obzvláště zajímavé pro ženy, které se s ním poprvé setkají a zajímá je, co budou dělat.?

Nejprve ze všeho v kanceláři lékař požádá ženu, aby zaujala pohodlnou polohu při ležení nebo se sklopila, někdy seděla, abyste mohli pohodlně strávit další hodinu. Bude důležité relaxovat a být v klidu. K žaludku je připojeno několik senzorů:

 • jeden z ultrazvukových senzorů, bude zaznamenávat srdeční frekvenci plodu;
 • druhý je tenzometr, pomocí kterého budou zaznamenány kontrakce stěn dělohy;
 • může zde být také další senzor pro míchání nebo tlačítko v ženské ruce, které získává každým samostatným pohybem.

Existují moderní zařízení, která zaznamenávají a analyzují grafy a vytvářejí výsledky v bodovém systému.

CTG během těhotenství: jak se připravit

Ačkoli postup není obtížný, vyžaduje určitou přípravu.

Před zákrokem byste měli mít sousto, protože budete muset sedět po dlouhou dobu, aniž byste se skutečně hýbali, jděte na toaletu a relaxujte, zapomeňte na všechny problémy a události.

Nezapomeňte telefon vypnout a nemluvit. Před zákrokem se vyplatí trochu pohnout, aby dítě nespalo a nahrávání bylo úspěšné.

Je vhodné se s postupem pohodlně přizpůsobit, aby se v budoucnu příliš nezměnilo postavení těla a neovlivnilo nahrávání, protože v průměru trvá nahrávání nejméně půl hodiny a obvykle asi hodinu.

To je nezbytné pro přesné stanovení frekvence kontrakcí srdce plodu a reakce na kontrakci stěn dělohy. Nejspolehlivější výsledky se získají při absenci problémů během těhotenství.

Ženy někdy dostanou špatnou CTG během těhotenství, i když se cítí skvěle a ve stavu těhotenství nejsou žádné odchylky, vyžaduje to druhou studii, aby se vyloučila fáze spánku plodu a ovlivnily vedlejší účinky na výsledky..

CTG během těhotenství: normální

Je důležité správně „načíst“ data získaná pomocí CTG. Výsledky se obvykle zaznamenávají na speciální pásku a jejich hodnocení provádí porodník-gynekolog.

Moderní zařízení mohou okamžitě vydat formulář s dokončenými výsledky a posouzení CTG. Dobré výsledky jsou:

 • frekvence srdečních kontrakcí v rozmezí 108-160 tepů / min při klidném stavu plodu a 125-180 tepů / min za míchání. V tomto případě by měl být detekován jednotný srdeční rytmus;
 • šíření frekvence srdečních kontrakcí je od 5 do 25 tepů / min;
 • vzácně dochází ke zpomalení srdečních kontrakcí, zatímco pokles nepřesahuje 15 tepů / min;
 • ke zrychlení srdeční kontrakce nedochází více než dvakrát za studii s amplitudou ne více než 15 tepů / min;
 • počet děložních kontrakcí nepřesahuje srdeční kontrakce dítěte o více než 15%.

V přítomnosti 6-8 bodů se provádí opakovaná vyšetření a odstranění CTG, pokud je výsledek stabilní, dítě má mírnou, odstranitelnou hypoxii.

Pokud je počet bodů 0-5, jsou kladeny vážné odchylky ve vývoji plodu, hypoxie ohrožuje jeho život a jsou nutná okamžitá opatření. V tomto případě jsou těhotné ženy okamžitě předepsány, nebo je vyřešen císařský řez (pokud se jedná o CTG během porodu).

CTG během těhotenství je absolutně neškodný postup, který vám umožní relativně rychle a přesně posoudit stav dítěte a při porodu pomáhá s další taktikou řízení práce.

Články O Neplodnosti