Hlavní Analýzy

Druhý screening během těhotenství

Možnosti moderní medicíny umožňují nastávající matce co nejvíce se informovat o průběhu těhotenství, vyloučit možné odchylky od jejího průběhu, určit riziko, že se něco ve vývoji dítěte zhorší. Dnes mají těhotné ženy příležitost, pokud si to přejí, a někdy, je-li to nutné, podstoupit širokou škálu vyšetření a podstoupit všechny druhy testů, které umožňují s různou mírou pravděpodobnosti prokázat, že neexistuje nebezpečí pro normální a přirozenou tvorbu plodu. Jednou z komplexních metod vyšetřování těhotné ženy je tzv. Prenatální screening..

Druhý screening během těhotenství: načasování

Screeningová studie v CIS je relativně nová, ale vzhledem ke svému bohatému informačnímu obsahu se aktivně používá v těhotné praxi. Screening umožňuje určit rizikové skupiny pro komplikace během těhotenství a také umožňuje identifikovat rizikové skupiny pro vývoj vrozených patologií u plodu. První screeningová studie se provádí v prvním trimestru a druhá screening během těhotenství, respektive ve druhém trimestru.

Odborníci považují za „nejúspěšnější“ čas prvního screeningu 12–13 týdnů, i když tuto studii lze provést od 11 do 14 týdnů těhotenství. Časový rámec pro druhý screening během těhotenství je od 16 do 20 týdnů, i když lékaři nazývají 16-17 týdnů těhotenství nejoptimálnější a nejinformativnější.

Druhý screening během těhotenství: indikátory

Účelem druhého screeningu je identifikovat rizikové skupiny u těhotných žen, pokud je pravděpodobnost vzniku fetálních chromozomálních abnormalit poměrně vysoká.

Screening může být ultrazvuk (odhalí možné fetální abnormality pomocí ultrazvuku); biochemické (studium krevních markerů); a kombinované - sestává z ultrazvukového a biochemického vyšetření. Ultrazvukové vyšetření se zpravidla provádí jako součást screeningové studie na konci druhého trimestru těhotenství a ve skutečnosti je druhý screening během těhotenství krevním testem pro různé indikátory. Zohledněny jsou také výsledky ultrazvuku provedené v předvečer screeningu druhého trimestru těhotenství..

Algoritmus pro screening je následující: těhotná žena po dárcovství krve a ultrazvuk vyplní dotazník, který uvádí osobní údaje, které vypočítají gestační věk a rizika rozvoje defektů. Analýzy se provádějí s ohledem na gestační věk, po kterém počítačový program zpracovává přijaté informace pro výpočet rizik. Přesto ani získané výsledky nelze považovat za konečnou diagnózu, po které lze zcela hovořit o přítomnosti rizik, pokud byla identifikována. Pro podrobnější a přesnější informace by měl lékař odvést těhotnou ženu na další testy a konzultovat genetiku.

Pokud jde konkrétně o druhý screening během těhotenství, jedná se o biochemickou studii mateřské krve podle zvláštních testů. Tzv. „Trojitý test“ je analýza krevních hladin látek, jako je lidský chorionický gonadotropin (hCG), alfa-fetoprotein (AFP), volný estriol. Pokud druhý screening během těhotenství zahrnuje i krevní test na inhibitor A, pak se tento test již nazývá „čtyřnásobný“. Studie koncentrace těchto specifických hormonů a bílkovin v krvi těhotné ženy umožňuje hovořit o riziku vývoje malformací plodu, jako je Downův syndrom (Trisomy 21), Edwardsův syndrom (Trisomy 18), defekty neurální trubice (selhání páteřního kanálu a anencefalie)..

Výsledky screeningu druhého trimestru mohou být nepřímo příznakem některých abnormálních podmínek pro vývoj plodu a komplikace těhotenství. Například zvýšená hladina hCG může naznačovat chromozomální patologie, riziko vzniku gestózy nebo přítomnost diabetu u matky a mnohočetné těhotenství. Snížená hladina hCG může být zase známkou zhoršení placentárního vývoje. Zvýšení nebo snížení AFP as ním inhibujícího A v krevním séru matky naznačuje porušení normálního vývoje plodu a možné vrozené patologie - defekty v otevřené nervové trubici, pravděpodobnost trizomie 21 nebo trizomie 18. Prudké zvýšení alfa-fetoproteinu může také vést k úmrtí plodu. Změny hladiny volného estriolu - ženského steroidního hormonu - mohou být signálem narušení funkcí fetoplacentálního systému, jeho nedostatečný počet naznačuje možná narušení vývoje plodu..

I když jsou výsledky druhého vyšetření během těhotenství charakterizovány jako nepříznivé, neměli byste zoufalství a okamžitě zazní alarm. Naznačují pouze možné riziko anomálií, ale v žádném případě nejsou konečnou diagnózou. V případě, že alespoň jeden screeningový indikátor není normální, je důležité podstoupit další komplexní studii. Kromě toho mohou některé faktory, které mění výsledky vyšetření, ovlivnit parametry screeningového vyšetření. To: oplodnění in vitro, těhotná váha, cukrovka a jakákoli jiná onemocnění matky, špatné návyky, například kouření během těhotenství. V případě vícenásobného těhotenství není provádění biochemického krevního testu v rámci screeningu vůbec žádoucí: ukazatele jsou v tomto případě nadhodnoceny a je extrémně obtížné vypočítat přesnost rizika.

Druhý screening během těhotenství: kdy je hotovo a co doktoři sledují

2 těhotenské vyšetření během kolik týdnů

Načasování druhého screeningu během těhotenství, v kolik týdnů, se liší od začátku 16. týdne do konce 20. týdne těhotenství. V této fázi je možné určit množství krevních hormonů. Ideální čas na druhý screening v - 17. týdnu těhotenství.

Budeme analyzovat druhý screening dat, co je v něm obsaženo.

Příprava na

2 screening během těhotenství nevyžaduje zvláštní přípravu. V den dárcovství krve, když během těhotenství provádějí druhý screening, by neměli k analýze používat žádné jídlo ani pití jiné než čistou vodu, protože produkty mohou zkreslit výsledky vyšetření. V den, kdy provedou druhou kontrolu před laboratorním testem, byste měli odmítnout následující potraviny: citrusové plody, čokoládu, mořské plody, sóju, mastné a smažené.

Výsledky ultrazvuku 2 nejsou ovlivněny plností střev a močového měchýře, takže pro něj není nutná žádná příprava. Hlavním pravidlem pro budoucí matku podstupující ultrazvukové vyšetření je absence vzrušení a špatné nálady.

Druhé promítání

2 screening během těhotenství není přísně povinným vyšetřením, avšak při druhém screeningu během těhotenství to pomáhá identifikovat abnormality ve vývoji plodu. Důrazně se doporučuje, aby tuto analýzu provedli nastávající matky, které mají:

  • při prvním screeningu existují odchylky od normy;
  • během těhotenství došlo k infekčnímu onemocnění;

Co se dívá na 2 screening během těhotenství? Prvním krokem při provádění 2 screeningů během těhotenství je zahrnutí ultrazvuku. Na něm lékař vyhodnocuje fetometrické ukazatele plodu a funkční stav jeho orgánů. Ultrazvuk určuje velikost všech kostí, včetně lebky obličeje, plic, srdce, střev a ledvin.

Kromě toho se pomocí ultrazvuku hodnotí placenta, plodová voda a pupeční šňůra, což také ovlivňuje normální vývoj nenarozeného dítěte. Pokud jsou všechny ukazatele tohoto vyšetření normální, nemusí být biochemický screening proveden..

Pokud jsou výsledky screeningu špatné, neměli byste okamžitě upadnout do zoufalství, protože s touto studií nemůžete provést přesnou diagnózu, je nutná další diagnostika, během níž existuje možnost, že bude dítě zdravé.

Ve druhé fázi, kdy se během těhotenství provádějí 2 screeningy, se odebere vzorky žilní krve. Stanovuje množství tří hormonů: AFP (a-fetoprotein), EZ (estriol) a hCG (lidský chorionický gonadotropin). Při provádění krevních testů vyplní nastávající matka dotazník.

Normy a interpretace výsledků

2 trimestrální screening co to je? Laboratorní výsledky druhého screeningu během těhotenství odrážejí proces vývoje plodu. Studované hormony jsou produkovány placentou, jejich snížení nebo zvýšení indikuje porušení nitroděložního vývoje.

Kolik týdnů ano?

Laboratorní normy indikátorů pro jak dlouho 2 screening během dekódování těhotenství

Těhotenský týdenHCG, med / mlAFP, jednotky / mlE3, ng / ml
16 týdnů10000-5800015-951,55 - 6,05
17 týdnů8000-5700015-951.9-7.2
18 týdnů8000-5700015-951.9-7.2
19 týdnů7000-4900015-952,16-8,06
20 týdnů1600-4900027-1252,16-8,06

Rozdělení druhého screeningu během těhotenství se provádí převedením výsledků na průměrnou hodnotu (MoM), která zohledňuje věk, složení těhotné ženy a místo jejího bydliště. Ideálním ukazatelem je MoM = 1, což znamená minimální šanci na patologie plodu. Dolní mez průměrných hodnot analýzy pro hormony je 0,5, horní je 2. Pokud je indikátor MoM mimo přípustné hodnoty, budoucí matka potřebuje konzultaci s genetikem.

Zvýšení hCG nebo MoM může mluvit o Downově a Klinefeltrově syndromu, snížení - o Edwardsově syndromu. Pokud je AFP nebo MoM větší než obvykle, existuje riziko poškození nervové trubice. Při snížených hladinách tohoto hormonu může plod projevit Downův a Edwardsův syndrom. Zvýšený estriol a MoM jsou indikátory onemocnění jater a snížené - placentární nedostatečnost, hrozba potratu a absence mozku u plodu.

Ultrazvuková projekce 2 trimestru foto:

Při ultrazvukovém vyšetření lékař vyhodnotí velikost částí plodu. Screening 2 trimestrových norem a norem fetometrie nenarozeného dítěte:

Těhotenský týdenVelikost hlavy biparietálníFronto-týlní velikostDélka holenní kostiHumerus
16 týdnů26-37 mm32-49 mm11-21 mm13-23 mm
17 týdnů29-43 mm38-58 mm14-25 mm16-27 mm
18 týdnů32-47 mm43-64 mm16-28 mm19-31 mm
19 týdnů36-52 mm48-70 mm19-31 mm21-34 mm
20 týdnů39-56 mm53-75 mm21-34 mm24-36 mm
Těhotenský týdenDélka kosti předloktíDélka femuruObvod hlavyObvod břicha
16 týdnů12-18 mm13-23 mm112 - 136 mm88-116 mm
17 týdnů15-21 mm16-28 mm121-149 mm93-131 mm
18 týdnů17-23 mm18-32 mm131-161 mm104-144 mm
19 týdnů20-26 mm21-35 mm142-186 mm114-154 mm
20 týdnů22-29 mm23-38 mm154-186 mm124-164 mm

Ultrazvuk také zkoumá kosti kostry obličeje, strukturu srdce, orgány trávicího, močového a dýchacího systému. Bez zjevné patologie je plod považován za zdravý. Kromě toho se provádí hodnocení struktury placenty, pupeční šňůry, ve které by měly být 3 cévy. U ultrazvuku se také vypočítává objem plodové vody (podle indexu plodové vody)

Těhotenský týdenIAJ, mm
16 týdnů73-201
17 týdnů77-211
18 týdnů80-220
19 týdnů83-225
20 týdnů86-230

Posledním krokem ultrazvuku při druhém screeningu je vyhodnocení dělohy a jejího děložního hrdla. Délka děložního hrdla je obvykle 3,5-4,5 cm. Při nižších hodnotách se stanoví diagnóza ICN.

Screening podmínek druhého trimestru nezbytného chování: Při normálních hodnotách fetometrie a IAI a nepřítomnosti viditelných patologií orgánů je plod považován za zdravý. Pokud jsou během ultrazvuku zjištěny nějaké abnormality, je nutná hloubková diagnostika pomocí invazivních a neinvazivních metod.

Screening 2 trimestrů: podmínky ultrazvuku, normy, dekódování výsledků, cena

S nástupem těhotenství každá žena pravidelně navštěvuje lékaře, podrobuje se laboratorním testům, podrobuje se ultrazvukovému vyšetření (2 trimestrální screening), které umožňují posoudit stav plodu, identifikovat nejmenší změny nebo vývojové patologie. V průběhu těhotenství by měla žena podstoupit tři rutinní vyšetření. Pokud existuje podezření na patologii, přítomnost chronických nemocí v anamnéze ženy, lze zvýšit počet ultrazvukových výkonů. Je prokázáno, že ultrazvuk je bezpečná a informativní metoda výzkumu, která nepoškodí plod, neovlivňuje průběh těhotenství. Ve druhém trimestru těhotenství lékař předepisuje screening, který poskytuje soubor studií, včetně ultrazvukové diagnostiky a laboratorních testů krve a moči. Diagnostické výsledky pomáhají lékaři určit normy a možné komplikace, rozpoznat abnormality nebo vrozené patologie.

Druhý screening těhotných žen se provádí ve druhém trimestru těhotenství. Je povinná, koná se 16–19 týdnů. Hlavními indikátory, na něž upozorňuje lékař, jsou hCG (lidský chorionický gonadotropin), AFP (alfa-fetoprotein) a volný estriol (E3), jakož i výsledky ultrazvuku. Pokud je podezření na patologii, může být předepsán screeningový test pro posouzení hormonálního pozadí. Screening ve 2. trimestru by neměl vyděsit těhotnou ženu, protože se jedná o povinnou metodu výzkumu. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, není nutná úplná diagnóza, je možné provést ultrazvukovou diagnostiku. Abychom se podrobněji seznámili s screeningem, je důležité vědět, kdy je předepsáno, jaké jsou jeho normy a odchylky, a jak se řádně připravit na postup, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků.

Potřebují těhotné ženy druhý screening?

Hlavním účelem screeningu ve druhém trimestru je identifikovat defekty ve vývoji plodu a identifikovat možná rizika pro nastávající matku. Tato výzkumná metoda je předepsána k potvrzení nebo vyvrácení různých rizik, která byla získána během počáteční diagnózy v prvním trimestru. Úplný screening není předepsán všem ženám, ale pouze těm, kteří jsou ohroženi, trpí chronickými patologiemi nebo mají těžko poroditelné dítě. Hlavní podmínky diagnostiky jsou následující stavy a nemoci:

 • věk ženy po 35 letech;
 • špatná dědičnost;
 • genetická onemocnění;
 • virová onemocnění v prvním trimestru;
 • potraty, blednutí plodu, mimoděložní těhotenství v minulosti;
 • Početí dítěte blízkými příbuznými;
 • rodičovská závislost na drogách, alkoholu;
 • užívání léků, které jsou během těhotenství zakázány;
 • autoimunitní onemocnění;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů a systémů, které mohou poškodit plod, ovlivnit jeho růst a vývoj.

Indikací pro screening mohou být také další choroby nebo stavy, které mohou vést k rozvoji patologií plodu. Pro diagnózu není nutné mít žádné zdravotní problémy. Pokud žena chce podstoupit screening, aby ověřil zdravý vývoj plodu, lékař rozhodne pokyny. Tento postup je zcela bezpečný jak pro samotnou ženu, tak pro její nenarozené dítě..

Co se dívají na ultrazvuk ve druhém trimestru

Ve druhém trimestru těhotenství je plod zcela formován, takže lékaři, kteří mají na ruce výsledky vyšetření, mohou snadno určit, zda jsou v jeho vývoji přítomny abnormality nebo patologie. Druhé screeningové vyšetření umožňuje lékaři identifikovat mnoho abnormalit plodu, včetně:

 1. malformace mozku nebo míchy;
 2. patologie jater;
 3. gastrointestinální anomálie.
 4. rozštěp obličeje;
 5. srdeční vady;
 6. vady končetin.

Abnormality a defekty, které mohou být detekovány při 2. screeningu, nejsou často korigovány, často slouží jako indikace ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů. Kromě patologií určuje tato výzkumná metoda přítomnost markerů chromozomálních abnormalit plodu, mezi nimiž:

 1. zpomalení embryí;
 2. hodně nebo málo vody;
 3. pyeloectasia;
 4. ventriculomegaly;
 5. nedostatečně vyvinutá délka tubulární kosti;
 6. cystické plexy mozku nebo míchy.

Díky výsledkům je možné identifikovat další patologie vývoje plodu. Ultrazvuková diagnostika také umožňuje získat informativní výsledky o vývoji a růstu plodu, posoudit normy a odchylky:

 1. struktura obličeje (velikost nosní kosti, nosu, uší, očí);
 2. velikost, hmotnost plodu;
 3. plicní zralost;
 4. struktura mozku, srdce, krevních cév, střev a jiných vnitřních orgánů;
 5. počet prstů na horních a dolních končetinách;
 6. tloušťka a stupeň zralosti placenty;
 7. stav dělohy a jejích příloh;
 8. Amniotické vody.

Ultrazvukové vyšetření ve 2. trimestru umožňuje určit pohlaví dítěte s přesností 90%, odhalit sebemenší poruchy jeho vývoje. Po absolvování screeningu jsou všechny výsledky a přepisy připojeny k těhotné kartě a předány lékaři, která těhotnou ženu vede.

Screening ve druhém trimestru zahrnuje odběr krve z žíly, což je považováno za povinné, pokud existuje podezření na patologii. Pokud jsou výsledky ultrazvuku uspokojivé, nedochází k podezření na abnormalitu, krevní test nemusí být předepsán. Na rozdíl od prvního trimestru vyhodnocuje krevní test ve druhém trimestru mírně odlišné parametry, včetně:

 1. množství lidského chorionického gonadotropinu (hCG);
 2. volný estriol;
 3. indikátory alfa-fetoproteinu (AFP);
 4. inhibovat obsah A.

Ultrazvuk a analýza krve během druhého screeningu s přesností 85% určují dynamiku genetických abnormalit, které byly identifikovány v prvním trimestru.

Po absolvování všech testů budou výsledky připraveny do týdne. Rozluštit jejich výsledky může pouze lékař. S dobrými výsledky screeningu by hladiny ACE v séru měly být přibližně 15 - 95 U / ml. Při špatných výsledcích bude zvýšena hladina bílkovin, což může být příznakem takových patologických stavů, jako je atresie jícnu, nekróza jater, pupeční kýla a další. Se sníženým obsahem bílkovin se zvyšuje riziko vzniku Downova syndromu nebo úmrtí plodu.

Screeningové indikátory 2. trimestru jsou velmi důležité pro těhotnou ženu a plod, takže je velmi důležité nejen řádně se připravit na vyšetření, ale také konzultovat kvalifikovaný lékař o přepisu. Je důležité pochopit, že život nenarozeného dítěte závisí na správném dešifrování.

Jak se připravit na druhou perinatální diagnostiku

Pro screening ve druhém trimestru není nutná zvláštní příprava, ale přesto, aby se dosáhlo spolehlivých výsledků, musí žena dodržovat některá pravidla.

 1. Krev by měla být odebrána na lačný žaludek. Jíst jakékoli jídlo, stejně jako tekutiny, může zkreslit výsledky analýzy. Krevní test je nejlepší ráno.
 2. 1 den před darováním se musíte vzdát sladkých jídel a potravin, které mohou vyvolat alergickou reakci.
 3. Ultrazvuk nevyžaduje žádnou přípravu. Naplnění močového měchýře není nutné. Diagnostiku lze provádět kdykoli během dne..

Mnoho lékařů v oboru porodnictví a gynekologie zajišťuje, že žena potřebuje morální přípravu, podporu rodin. Je důležité, aby se žena naladila na pozitivní výsledky, doufala a věřila v dobré výsledky.

Kdy tato studie probíhá

Screening ve 2. trimestru těhotenství se doporučuje nejdříve 16., ale nejpozději 20. týden těhotenství. Mnoho lékařů doporučuje diagnózu v 17-18 týdnech. Během tohoto období je možné přesně posoudit stav plodu, odhalit sebemenší změny a patologie vývoje plodu..

Pokud se u plodu vyskytnou abnormality nebo u nich existuje podezření, mohou být ve druhém trimestru předepsány další diagnostické metody. Těhotné ženě může být předepsána konzultace s genetičkou a dalšími odborníky.

Jaká je studie

Ultrazvuk a krevní testy by měly být prováděny na stejné klinice ve stejný den. Tyto diagnostické metody nezpůsobují ženám žádné potíže, s výjimkou těch, kdo se bojí darovat krev ze žíly.

Ultrazvuk se provádí transabdominální metodou, to znamená, že lékař aplikuje gel na žaludek ženy, pomocí senzoru, který přichází do styku s kůží, lékař obdrží obrázek na monitoru počítače, ze kterého čte a opravuje informace o stavu plodu. Postup trvá 15 až 30 minut.

Po výsledku ultrazvuku, identifikaci jakýchkoli patologií, lékař pošle ženu na biochemický krevní test. V případě výskytu patologií daruje žena v laboratoři krev ze žíly. Objem plotu je od 3 do 5 ml.

Výsledky laboratorní diagnostiky musí počkat několik dní, zatímco dešifrování ultrazvuku je možné získat ihned po zákroku. Po výsledcích studie je lékař porovná s ukazateli normální a odchylky. Na základě výsledků vyšetření má odborník příležitost získat úplný obrázek, identifikovat nebo vyloučit patologie, poskytnout užitečná doporučení. V případě potřeby lze těhotné ženě předepsat další výzkumné metody..

Rozdělení výsledků

Screening 2. trimestru se skládá z indikátorů, z nichž každý má svou vlastní normu. V některých případech se výsledky mohou lišit od normy, protože vše závisí na gestačním věku, průběhu těhotenství a charakteristice ženského těla..

V závislosti na klinice, laboratoři se výsledky mohou mírně lišit, takže lékaři doporučují, abyste byli vyšetřeni pouze na klinikách s dobrou pověstí, kde je k dispozici nejnovější vybavení pro laboratorní a instrumentální diagnostiku..

Ultrazvuk je dešifrován uzistským lékařem, po kterém je předán ošetřujícímu lékaři. Analýzy, ultrazvukové výsledky zvládne pouze lékař.

Se zvýšenými nebo sníženými ukazateli existuje riziko patologie u plodu a ženy.

 • Snížená AFP - známka Downova syndromu, fetální smrti nebo nesprávného těhotenství.
 • Zvýšená AFP - malformace centrálního nervového systému, Meckelův syndrom, patologie jater (nekróza).
 • Vysoký hCG - Downův nebo Klinefelterův syndrom.
 • Nízké hCG - vysoké riziko Edwardsova syndromu.
 • Snížený estriol - intrauterinní infekce, Down, fetoplacentární nedostatečnost, riziko předčasného porodu.
 • Zvýšený estriol - vnitřní onemocnění jater matky, vícenásobné těhotenství nebo velký plod.

Krevní test není konečným výsledkem pro stanovení konečné diagnózy. Pokud je podezření na patologii, je předepsána amniocentéza, která spočívá v propíchnutí břišní stěny s následným odběrem amniotické tekutiny. Výsledky tohoto testu poskytují přesné výsledky o stavu plodu s pravděpodobností 99%.

Přes údajné informace o ukazatelích, které mohou být přítomny v dekódování analýzy a naznačují patologii těhotenství, konečné rozhodnutí učiní lékař a až po opakovaných a doplňujících testech.

Normy ukazatelů

Aby bylo možné výsledky vyšetření dešifrovat, porovnává je lékař s normální tabulkou. V případě odchylek odborník uzavírá, jmenuje další nebo opakované testy.

K rozluštění screeningu 2. trimestru může lékař navázat na normální stůl.

Upravit
Těhotenský týdenHladina AFP (U / ml)Hladina HCG (ppm / ml)Úroveň E3 (nmol / L)
šestnáct10-5815-955,4-21
178-5715-956–25
osmnáct8-5715-956–25
devatenáct7-4915-957,5-28
dvacet1,6-4927-957,5-28

Tabulka obsahuje pouze údajné dešifrovací parametry, které naznačují normální průběh těhotenství a nepřítomnost patologií u plodu.

Důležité není jen dekódování krevního testu, ale také ultrazvukové vyšetření. Při normálním výkonu bude dešifrování obsahovat následující parametry:

Těhotenství 16 - 17 týdnů.

 1. Hmotnost ovoce - 100 - 140 g.
 2. Délka plodu je 11,6 - 13 cm.
 3. Obvod břicha - od 88 do 131 mm.
 4. Obvod hlavy - od 112 do 145 mm.
 5. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 41 do 49 mm.
 6. Velikost biparietálu - od 31 do 37 mm.
 7. Délka holenní kosti - od 15 do 25 mm.
 8. Délka stehenní kosti je od 17 do 28 mm.
 9. Délka kostí předloktí je od 12 do 21 mm.
 10. Délka humeru je od 15 do 25 mm.
 11. Index plodové vody - 73–211.

Těhotenství 18 - 19 týdnů

 1. Hmotnost ovoce - 190 - 240 g.
 2. Délka ovoce - 14,2 - 15,3 cm.
 3. Obvod břicha - od 104 do 154 mm.
 4. Obvod hlavy - od 141 do 174 mm.
 5. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 49 do 63 mm.
 6. Biparietální velikost - od 37 do 49 mm.
 7. Délka holenní kosti - od 20 do 31 mm.
 8. Délka stehenní kosti je od 23 do 34 mm.
 9. Délka kostí předloktí je od 17 do 26 mm.
 10. Délka humeru je od 20 do 31 mm.
 11. Index plodové vody - 80–225.

Výsledky výzkumu umožňují lékaři určit důležité ukazatele ve vývoji plodové charakteristiky 2. trimestru těhotenství. Konečné rozhodnutí však učiní lékař individuálně pro každého pacienta.

Odpovědi na nejčastější výzkumné otázky

Ženy, které mají být podrobeny screeningu ve 2. trimestru těhotenství, vždy zažívají úzkost, zejména pokud jde o možné patologie. Při konzultaci s lékařem ženy často kladou lékařům otázky, na které se pokusíme odpovědět.

Otázka: Ve kterém týdnu těhotenství je nejlepší provést 2. screening??

Odpověď: Vyšetření druhého screeningu lze provést v období 16-20 týdnů těhotenství. Nejpřesnější výsledky lze získat za 17-18 týdnů.

Otázka: Je nutné darovat krev ze žíly při druhém screeningu?

Odpověď: Pokud máte podezření na patologii, je to povinné. Pokud výsledky ultrazvuku ukazují normální hodnoty, nedochází k odchylkám od normy, těhotenství postupuje dobře, analýza nemusí být provedena..

Otázka: Co je součástí 2. screeningového vyšetření??

Odpověď: Screening druhého trimestru se skládá z ultrazvukové diagnostiky a analýzy žilní krve.

Otázka: Je druhý screening povinný??

Odpověď: Pokud byly během prvního screeningu v 1. trimestru nalezeny patologie, těhotenství je obtížné, žena je starší 35 let nebo má v anamnéze chronická onemocnění, pak se ujistěte, že.

Screening price 2 terms

Náklady na 2. screening přímo závisí na klinice, možných dalších metodách výzkumu. Cena za úplné vyšetření se může pohybovat od 2 000 do 4 000 tis. rublů. Na některých státních klinikách můžete postup absolvovat zdarma, ale vzhledem k tomu, že zdravotnická centra, soukromé kliniky a laboratoře mají modernější a přesnější vybavení, pokud máte podezření na patologii, je lepší se na ně obrátit.

Screening 2. trimestru je jednou z důležitých výzkumných metod, která umožňuje včasnou identifikaci abnormalit ve vývoji plodu. Pro špatné výsledky, defekty nebo defekty ve vývoji plodu se doporučuje ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Při druhém screeningu během těhotenství

Screening je diagnóza stavu dítěte před narozením pomocí několika studií. Během těhotenství se provádějí tři screeningy - jeden pro každý trimestr, aby se identifikovaly možné patologie a abnormality ve vývoji plodu i v děloze. Když během těhotenství provedou druhý screening, jaká je prenatální diagnostika a jaké testy budou muset projít, řekneme to v článku.

Kdy je nejlepší čas na druhé promítání?

První vyšetření nastávající matky se provádí mezi 11 a 13 týdny. Druhý screening se provádí za účelem stanovení stavu plodu, dynamiky jeho nitroděložního vývoje a potvrzení nebo vyvrácení obav z výskytu anomálií, získaných dříve.

Lékaři nedávají jasnou odpověď na to, v jakém období těhotenství provádějí druhý screening, protože to vše závisí na stavu a touze nastávající matky. Současně odborníci považují období 17-24 týdnů za optimální období pro diagnostiku..

Během tohoto období - pátého měsíce - se dítě rychle vyvíjí: aktivně se pohybuje, pohyby jsou méně chaotické, zlepšuje se dýchací systém, posilují se svaly na krku a zvyšuje se výška a hmotnost plodu.

Během druhého screeningu se provádějí následující testy:

 1. Ultrazvuk.
 2. Biochemická analýza žilní krve na hormony.
 3. Komplexní analýza kombinující ultrazvuk a biochemii krve.

Prenatální diagnostika ve druhém trimestru

Pokud první screening neodhalí riziko patologií a komplikací, bude diagnóza ve druhém trimestru tvořena pouze ultrazvukem. V případě, že k těmto obavám dojde po počáteční diagnóze, musí těhotná žena znovu projít všemi nezbytnými screeningovými postupy.

Je indikována prenatální diagnostika po 5 měsících těhotenství:

 • ženy starší 35 let;
 • při zachování hrozby potratu po dlouhou dobu;
 • je-li otec a matka blízkými příbuznými;
 • historie dřívějších neúspěšných zásahů;
 • každý z rodičů byl před početí vystaven radiační expozici;
 • v raných stádiích byla žena nemocná virovými chorobami;
 • pokud má žena špatné návyky nebo byla její pracovní činnost spojena se škodlivou výrobou;
 • onkologické patologie matky identifikované v prvních týdnech;
 • nastávající matka je nucena brát léky, které jsou během těhotenství kontraindikovány;
 • žena již měla dítě s chromozomálními nebo dědičnými chorobami.

Proč jsou testy předepsány podruhé?

Pokud mluvíme o tom, kolik týdnů těhotenství provádí nejčastěji druhý screening, pak prenatální diagnostika v týdnech 17-19 vám umožní identifikovat následující abnormality ve vývoji plodu:

 1. Chromozomální onemocnění charakterizovaná výskytem anomálií (triploidní syndrom, Down, Edvars, Patau).
 2. Defekty neurální trubice (úplná nebo částečná absence mozkových hemisfér; malformace míchy a páteře).
 3. Anatomická patologie.
 4. Systémová dědičná onemocnění (cystická fibróza, hypotyreóza, galaktosémie).

Pokud jsou při screeningu zjištěny abnormality neslučitelné se životem, lékař doporučuje ženě ukončit těhotenství. Zdravotní potrat v této době je stále možný, po 22 týdnech budeme mluvit o umělých porodech. Existují různé názory na morální stránku problému a na etiku takové volby, avšak pouze matka se může rozhodnout, zda porodit dítě s takovými patologiemi..

Biochemie krve pro hormony

Pokud je žena v ohrožení, lékař má vážné obavy, pak je předepsán biochemický krevní test z žíly na 16-18 týdnů.

Toto období je přísně dodržováno, protože každý týden se hladina hormonů v krvi nastávající matky mění. Vzorek se podává na prázdný žaludek ze žíly za přítomnosti tří markerů (analýza se také nazývá „trojitý test“):

 1. lidský chorionický gonadotropin (hCG);
 2. volný estriol;
 3. alfa fetoprotein (AFP).

Pokud hladina hCG přesáhne za uvedené období normální ukazatele, pak jsou pravděpodobné důvody:

 • přítomnost patologií vývoje dítěte (Downův syndrom);
 • onemocnění těhotné ženy, která prošla do stadia chronického, například diabetes mellitus;
 • použití syntetických hormonálních přípravků.

Podceňované ukazatele gonadotropinů také ukazují na přítomnost problémů, které naznačují možný Edwardsův syndrom, zpoždění ve vývoji dítěte, blednutí těhotenství a vysoké riziko potratu..

Lékař a těhotná pacientka by měli být upozorněni na nízkou míru volného estriolu. Takové analýzy ukazují na možnou placentární nedostatečnost, defekty nervové trubice nebo přítomnost infekce uvnitř lůna. Pokud je hormon v ženském těle o 40–45% nižší než obvykle, je pravděpodobnost spontánního potratu nebo úmrtí plodu vysoká.

Odchylka od normální hladiny proteinu AFP je alarmující signál, který ukazuje na pravděpodobný cystický unášení (děložní dutina je naplněna bublinami s tekutinou), chromozomální choroby, smrt plodu uvnitř lůna nebo abnormality ve tvorbě vnitřních orgánů..

Ultrazvukové výsledky pro diagnostiku patologií

Pokud je během těhotenství provedeno druhé ultrazvukové vyšetření, nastávající matka dostává doporučení od dohlížejícího lékaře na postup obsahující následující informace:

 • věk ženy a věk těhotenství;
 • Datum prvního screeningu
 • kolik ovoce žena nese;
 • Je diagnostikován diabetes 1. typu?
 • hmotnost pacienta, etnicita;
 • Kouří těhotná žena?
 • zda bylo použito oplodnění in vitro.

Ultrazvukové vyšetření druhého screeningu se provádí v období 20 až 24 týdnů těhotenství, kdy plod již získal tvar plodu, prakticky se vytvoří všechny funkční systémy těla.

Procedura nemá žádné kontraindikace, je zcela bezbolestná a představuje dotek senzoru na břiše těhotné ženy (transabdominální způsob). Zavádění senzoru do vagíny ve druhém trimestru již není prováděno, tato metoda je možná pouze v raných stádiích.

V tomto případě lékař zkontroluje základní charakteristiky plodu pomocí indikátorů vývoje, které jsou považovány za normu. Hlavní jsou uvedeny v tabulce:

CharakteristickýJaké to je
FetometrieMěření fyzikálních parametrů (objem lebky, průměr hrudníku, obvod hrudníku a břicha, délka kostí nohy, ramene a předloktí), hodnocení správné tvorby končetin a prstů
AnatomieKontrola přítomnosti, správného fungování a umístění vnitřních orgánů (srdeční frekvence, obrys žlučníku, ledviny, žaludek, střeva), měření fyzických parametrů mozku (objem mozečku, komory)
Vývoj funkčních systémůJe hodnocen stav kardiovaskulárního, oběhového, trávicího a genitourinárního systému.
Fetální membrány, pupeční šňůra, plodová vodaPosouzení stavu plodové vody (změří se jejich přibližný objem), tloušťky a struktury placenty, délky pupeční šňůry a přítomnosti cév v ní

Lékař také zkoumá stav děložního čípku a jeho přídavky budoucí matky. Obvykle je délka orgánu v tomto okamžiku 40 mm. Níže uvedené ukazatele označují riziko předčasného porodu.

Před diagnózou musí žena pít hodně tekutin, aby naplnila močový měchýř. Takže děloha vyčnívá blíže k přední břišní stěně, což je pro vyšetření vhodnější.

Jak se určuje pravděpodobnost patologií spojených se špatným počtem chromozomů

Pravděpodobnost narození dítěte s genetickou patologií se počítá pomocí počítačového programu PRISCA - Prenatální RISk CAlculation. Diagnóza odhalí, zda je těhotná žena ohrožena možným výskytem tří syndromů u plodu:

 1. Down - porušení 21. chromozomu, což vede ke zpoždění mentálního vývoje, růstu a vnějších projevů nemoci.
 2. Patau - anomálie 13. chromozomu, naznačuje hluchotu, nesprávný vývoj vnitřních orgánů a funkčních systémů těla dítěte. Průměrná délka života těchto dětí zřídka přesahuje 12 měsíců.
 3. Edwards - problém s chromozomem 18 se projevuje ve vlastnostech vzhledu těchto dětí, deformitě orgánů.

Ale ani pozitivní diagnostický výsledek neznamená přítomnost fetální patologie - pouze 1 ze 100 dětí se skutečně narodí s chromozomální abnormalitou.

Potvrdit nebo vyvrátit strach z genetiků lze provést další analýzu - punkci močového měchýře (amniocentéza), která se provádí nejdříve 17 a nejpozději 22 týdnů. Během jeho provádění lékař pod kontrolou ultrazvukového zařízení vtáhne plodovou vodu plodovou přední břišní stěnou ženy. Amniotická tekutina obsahuje DNA dítěte, kterou lékaři dále vyšetřují na přítomnost genových a chromozomálních abnormalit.

Pokud dojde ke ztrátě času, nastávající matka po 22 týdnech předloží další analýzu týkající se odběru biologického materiálu - pupečníkové krve plodu (Cordocentesis). Procedura zahrnuje jehlu propíchnout břicho nastávající matky v místě, kde leží nádoba v pupeční šňůře. Tato studie dává 99% přesnou odpověď, pokud má dítě genetickou abnormalitu, ale je také spojeno s rizikem spontánního potratu..

Neinvazivní metody pro diagnostiku stavu plodu

Oba postupy - amniocentéza a kordocentéza - jsou invazivní a představují potenciální nebezpečí pro život a zdraví matky a plodu. V důsledku jejich chování mohou být poškozeny:

 • placenta nebo pupeční šňůra;
 • vnitřní orgány matky;
 • fetální membrány (riziko zánětu);
 • ovoce samotné.

Toto závažné riziko lze eliminovat výběrem neinvazivního prenatálního testu DNA, který se provádí odebráním krve ze žíly. Rozdělení struktury sekcí fetálního genomu se provádí metodou nové generace sekvenování. Tato metoda se používá od 9. týdne těhotenství a dává téměř 100% správnou odpověď, pokud má dítě chromozomální onemocnění nebo ne..

Na otázku budoucí matky, zda je nutné během těhotenství provést druhý screening, lékaři zpravidla hovoří o dobrovolné povaze studií, ale přesto doporučují, aby diagnózu učinili zcela klidnou pro zdraví a stav dítěte v lůně, jeho plný a normální vývoj..

Ani negativní výsledky komplexního vyšetření však nejsou zárukou abnormálního vývoje plodu, nýbrž pouze příležitost vést další konzultaci s genetikem a podstoupit několik dalších testů.

Čím dříve je vývojová patologie dítěte objevena během těhotenství, tím vyšší jsou šance na zahájení léčby včas a minimalizují se možná rizika pro zdraví matky a plodu. I malé odchylky v testech jsou signálem pro pečlivé sledování průběhu těhotenství a vytvoření nejvýhodnějších podmínek pro ženu. Výsledky screeningu často závisí na tom, jaké rozhodnutí učiní matka ohledně narození svého dítěte.

Jak a proč 2 projekce trimestru

Screening pro 2 trimestry je standardní studie těhotných žen, včetně ultrazvuku a krevního testu. Na základě získaných údajů dokážou lékaři závěry o zdravotním stavu ženy a plodu a předpovídají další průběh těhotenství. Aby odpovědný postup nevystrašil nastávající matku, musí vědět, jaké indikátory budou lékaři studovat a jaké výsledky lze očekávat..

Cíle a indikace

Hlavním cílem skríninku ve druhém trimestru je identifikovat různé malformace a stanovit míru rizika patologií. Cílem studie je potvrdit nebo vyvrátit údaje získané lékaři během prvního screeningu. Tento postup není předepsán všem ženám, ale pouze těm, kteří jsou ohroženi.

Indikace pro 2. screening jsou virová onemocnění, která žena utrpěla v prvním trimestru těhotenství, neúspěšná předchozí těhotenství (potrat, blednutí, mrtvý porod), věk budoucích rodičů je více než 35 let a špatná dědičnost. Vyšetření je nutné také u žen pracujících v obtížných podmínkách, trpících alkoholismem a drogovou závislostí, těch, které užívaly nelegální drogy (například prášky na spaní nebo antibiotika) na začátku těhotenství. Kromě toho je nutné provést screening na 2 trimestry u ženy, která očekává dítě od svého příbuzného (v tomto případě je riziko rozvoje patologických odchylek velmi vysoké).

Pokud těhotenství probíhá normálně, bez jakýchkoli komplikací, není nutný druhý screening. To však může být dokončeno, pokud žena sama chce zkontrolovat stav dítěte.

Termíny

Chcete-li získat co nejpřesnější výsledky, je důležité zvolit správné datum pro screening 2 trimestrů. Obvykle se to děje nejdříve 16., ale nejpozději 20. týden. Optimální je 17. týden. Nyní můžete dítě detailně vidět a objektivně posoudit jeho stav. Toto období navíc umožní ženě podstoupit další vyšetření genetikem a jinými odborníky, pokud ultrazvuk a krevní test odhalí podezření na odchylky.

Postupy

Druhý screening zahrnuje ultrazvuk a biochemii krve. Oba postupy jsou obvykle naplánovány na jeden den. Ultrazvuk se provádí transabdominálně, tj. Senzor se pohybuje podél břicha. Lékař zkoumá a analyzuje následující parametry:

 • struktura obličeje dítěte - ústa, nos, oči, uši; fetometrie (velikost plodu);
 • struktura a stupeň zralosti vnitřních orgánů (plíce, mozek, srdce, střeva, žaludek, ledviny, močový měchýř) a páteře;
 • počet prstů na rukou a nohou; tloušťka a zralost placenty, objem plodové vody.

Také v této studii můžete s téměř 100% přesností zjistit pohlaví dítěte. Po dobu 17 týdnů jsou již na monitoru ultrazvukového přístroje jasně vidět primární sexuální charakteristiky.

Žilní krev se hodnotí podle následujících ukazatelů: obsah hCG, volný estriol a alfa-fetoprotein. Spolu s výsledky ultrazvuku získaná data pomáhají sestavit ucelený obrázek o vývoji dítěte.

Příprava ke studiu

Pro screening ve druhém trimestru není nutná žádná zvláštní příprava.

 • Krev se daruje jako obvykle - na lačný žaludek. Jakékoli jídlo konzumované za méně než 6-8 hodin může zkreslit výsledky studie..
 • 4 hodiny před darem je povoleno pít pouze čistou vodu.
 • V předvečer je lepší odmítnout sladké, mastné a moučné.
 • Nedoporučuje se také zapojit se do alergenových produktů - citrusových plodů, jahod, čokolády - před krevním testem.

V ideálním případě by měla být analýza provedena brzy ráno, aby se čas na snídani příliš nezdržoval. V opačném případě může žena pociťovat závratě, nevolnost přijde a jakékoli špatné zdraví budoucí matky negativně ovlivní stav jejího dítěte.

Ultrazvuk lze provádět kdykoli během dne. Plnost močového měchýře a střev neovlivňuje kvalitu zobrazovaného obrazu a nezasahuje do hodnocení stavu dělohy..

Jediný seriózní přípravek požadovaný před druhým screeningem je morální. Je velmi důležité naladit se na pozitivní výsledky a nemyslet na špatné. To platí zejména v případech, kdy studie prvního trimestru odhalily podezření na odchylky.

2 míry screeningu v trimestru

Pro správné dešifrování výsledků ultrazvukových a krevních testů je nutné znát normy screeningu 2 trimestrů.

Ultrazvuk zobrazí následující možnosti.

Těhotenství - 16 týdnů

Hmotnost plodu je 100 g. Délka plodu je 11,6 cm. Obvod břicha je od 88 do 116 mm. Obvod hlavy - od 112 do 136 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 41 do 49 mm. Velikost biparietálu - od 31 do 37 mm. Délka lýtkové kosti je od 15 do 21 mm. Délka stehenní kosti je od 17 do 23 mm. Délka kostí předloktí je od 12 do 18 mm. Délka humeru je od 15 do 21 mm. Index plodové vody 73–201.

17 týdnů

Hmotnost plodu je 140 g. Délka plodu je 13 cm. Obvod břicha je od 93 do 131 mm. Obvod hlavy - od 121 do 149 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 46 do 54 mm. Biparietální velikost - od 34 do 42 mm. Délka kosti kostí je 17 až 25 mm. Délka stehenní kosti je od 20 do 28 mm. Délka kostí předloktí je od 15 do 21 mm. Délka humeru je od 17 do 25 mm. Index plodové vody - 77–211.

18 týdnů

Hmotnost plodu je 190 g. Délka plodu je 14,2 cm. Obvod břicha je od 104 do 144 mm. Obvod hlavy - od 141 do 161 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 49 do 59 mm. Biparietální velikost - od 37 do 47 mm. Délka lýtkové kosti je od 20 do 28 mm. Délka stehenní kosti je od 23 do 31 mm. Délka kostí předloktí je od 17 do 23 mm. Délka humeru je od 20 do 28 mm. Index plodové vody - 80–220.

19 týdnů

Hmotnost plodu je 240 g. Délka plodu je 15,3 cm. Obvod břicha je od 114 do 154 mm. Obvod hlavy - od 142 do 174 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 53 do 63 mm. Velikost biparietálu - od 41 do 49 mm. Délka lýtkové kosti je od 23 do 31 mm. Délka stehenní kosti je od 26 do 34 mm. Délka kostí předloktí je od 20 do 26 mm. Délka humeru je od 23 do 31 mm. Index plodové vody - 83–225.

20 týdnů

Hmotnost plodu je 300 g. Délka plodu je 16,4 cm. Obvod břicha je od 124 do 164 mm. Obvod hlavy - od 154 do 186 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 56 do 68 mm. Biparietální velikost - od 43 do 53 mm. Délka lýtkové kosti je od 26 do 34 mm. Délka stehenní kosti je od 29 do 37 mm. Délka kostí předloktí je od 22 do 29 mm. Délka humeru je od 26 do 34 mm. Index plodové vody - 86–230.

Krevní test

Krevní test určuje obsah hormonů hCG, estriol (ES) a alfa-fetoprotein (AFP). Screeningové standardy pro druhý trimestr testu složení krve jsou následující. HCG - od 10 000 do 35 000 jednotek v 15. až 25. týdnu těhotenství.

 • 16. týden - 4,9-22,75 nmol / l,
 • 17. týden - 5,25 - 23,1 nmol / l,
 • 18. týden - 5,6–29,75 nmol / l,
 • 19. týden - 6,65–38,5 nmol / l,
 • 20. týden - 7,35–45,5 nmol / l.
 • 16. týden - 34,4 IU / ml,
 • 17. týden - 39,0 IU / ml,
 • 18. týden - 44,2 IU / ml,
 • 19. týden - 50,2 IU / ml,
 • 20. týden - 57,0 IU / ml.

Odchylky od četnosti screeningu ve 2 trimestrech mohou naznačovat přítomnost genetických abnormalit u dítěte. Míra rizika vývoje jedné nebo druhé odchylky se počítá na základě MoM - multiplicity výsledku markeru k jeho průměrné hodnotě. Dolní hranice MoM je 0,5, horní - 2,5. Optimální je výsledek 1.

Norma je považována za riziko anomálií 1 až 380. Pokud je však druhá číslice menší, existuje šance, že se dítě narodí nezdravě.

Odchylky

Screening ve 2 trimestrech odhaluje vývojové abnormality, jako je Downův syndrom, Edwardsův syndrom a defekt neurální trubice. Downův syndrom je možný s vysokými hCG a nízkými hladinami EZ a AFP. Edwardsův syndrom - s nízkým obsahem všech studovaných hormonů. Defekt neurální trubice - s vysokým AFP a EZ a normální hCG.

Po obdržení neuspokojivých výsledků (s rizikem vzniku odchylek 1 až 250 nebo 1 až 360) je nutná konzultace s předním gynekologem. Při riziku onemocnění 1 až 100 jsou nutné invazivní diagnostické metody, které poskytují přesnější výsledky. V případě, že lékaři naleznou potvrzení údajné diagnózy, které nelze vyléčit a které nelze zvrátit, je ženě nabídnuto umělé ukončení těhotenství. Konečné rozhodnutí je na ní..

Falešné výsledky

Stojí za zmínku, že neuspokojivé výsledky 2 projekcí nejsou vždy absolutně přesnou diagnózou. Někdy jsou výsledky studie chybné. K tomu může dojít z několika důvodů. Pokud je těhotenství více, mohou být výsledky nepravdivé. K chybě může dojít v důsledku původně nesprávně nastaveného gestačního věku. Ultrazvuk a krevní test mohou také ukázat nesprávné výsledky, pokud nastávající matka trpí cukrovkou, pokud má nadváhu nebo naopak má podváhu. Kromě toho se často objevují falešné výsledky během těhotenství po IVF.

Znát, co je screening pro 2 trimestry, načasování, normy jeho výsledků a další důležité aspekty, tento postup vám nezpůsobí žádný strach. Hlavní věc je mentálně se připravit na zkoušku a připravit se na úspěšný výsledek.

Články O Neplodnosti