Hlavní Výživa

Proč těhotenství mrzne?

Potrat - patologie, při které plod zastaví svůj vývoj a zemře.
Další název pro tuto patologii je zmrazené těhotenství..
Její odrůdou je prázdné fetální vajíčko. V tomto případě k oplodnění vajíčka dochází normálně, ale embryo se dále nevyvíjí..

Odborníci stále nemohou pojmenovat přesné důvody výskytu mrtvého těhotenství; v raných stádiích se zpravidla jedná o závažné genetické poruchy embrya (v 70% případů).

Později může být zmrazené těhotenství (ve druhém trimestru a později) vyvoláno infekčními chorobami ženy, traumatickými účinky atd..

Jsou však chvíle, kdy těhotenství nezamrzne bez zjevného důvodu; žena může mít dvě zmeškaná těhotenství a 3 zmeškaná těhotenství.

Ale nezoufejte! Stejně jako spontánní početí může nastat po neúspěšné léčbě neplodnosti, je možné otěhotnět i po zmrazeném těhotenství.

Příčiny mraženého těhotenství

V počátečních stádiích (a během plánování těhotenství) mohou být příčiny rozvoje patologie následující:

 • užívání nikotinu a alkoholu;
 • užívání řady drog;
 • infekční onemocnění (chřipka, cytomegalovirus; zvláště nebezpečná je zarděnka);
 • STD (kapavka, syfilis, mykoplazmóza atd.);
 • diabetes;
 • hormonální nerovnováha (nedostatek progesteronu nebo estrogenu);
 • silná imunitní reakce těla matky (v tomto případě jsou proteiny embrya vnímány jako cizí a dochází k nim na imunitní útok);
 • antifosfolipidový syndrom (tvorba krevních sraženin v cévách placenty, v důsledku čehož je narušena výživa embrya a umírá);
 • nebezpečná práce;
 • vzpírání;
 • pravidelný stres.

Následující skupiny žen jsou nejvíce ohroženy blednutím těhotenství:

 • po věku 35 let;
 • měli mnoho potratů;
 • ženy, kterým byla dříve diagnostikována mimoděložní těhotenství;
 • ženy s abnormalitami dělohy;

Nejnebezpečnějším obdobím je osmý týden těhotenství. V této fázi vývoje je embryo obzvláště náchylné k teratogenním účinkům, které mohou vést k uhynutí plodu. Těhotenství (nezáleží na prvním nebo druhém zmrazeném těhotenství) se v tomto případě přestane vyvíjet.

První trimestr (od 1 do 13 týdnů) je obecně nebezpečnější pro vývoj plodu; obzvláště opatrný by měl být 3-4 a 8-11 týdnů.

Riziko však přináší i druhý trimestr těhotenství (příznaky zmeškaného těhotenství budou uvedeny níže), zejména 16. - 18. týden.

Jak zjistit zmrazené těhotenství?

Plod ztuhl a těhotenství se dále nevyvíjí. V raných stádiích (v prvním a dokonce druhém trimestru těhotenství) však nelze vždy rozpoznat příznaky zmrazeného těhotenství. Doma žádný test neprokáže zmrazené těhotenství.

Různé ženy mohou mít různé příznaky, nebo se zmrazené těhotenství vůbec neprojevuje po dobu několika týdnů. Proto nehledejte na internetu příznaky zmeškaného těhotenství; forum v tomto případě nebude nejlepším poradcem.

Příznaky také nezávisí na tom, zda je první těhotenství zamrzlé nebo že žena již měla 2 zmrazená těhotenství nebo 3 zmrazená těhotenství.

Níže uvedený seznam není jasným znakem zmeškaného těhotenství. Pokud se však objeví příznaky, které by mohly naznačovat zmeškané těhotenství (v raných stádiích), nejvhodnějším řešením by bylo konzultovat gynekologa:

 • náhlé zastavení toxikózy;
 • křeče bolesti;
 • špinění špinění;
 • ukončení otoků mléčných žláz;
 • bazální teplota během zmrazeného těhotenství klesá;
 • celková teplota během zmrazeného těhotenství může být zvýšena.

Zmrazené těhotenství ve druhém trimestru a zmrazené těhotenství v pozdějších stádiích je určeno ukončením pohybů plodu.

Jak zjistit zmrazené těhotenství - diagnóza

Jak již bylo uvedeno výše, pokud žena najde příznaky zmeškaného těhotenství doma - fórum na internetu, rady od přátel a pokusy o stanovení diagnózy samy o sobě nebudou nejlepší cestou ven ze situace. I když je bazální teplota snížena (při zmrazeném těhotenství je to jeden z příznaků), pokud má žena první těhotenství - toto těhotenství se zastavilo nebo ne, může určit pouze specializovaný lékař.

Jaké metody se používají k diagnostice „zmeškaného těhotenství“ (ve druhém trimestru nebo v raných stádiích a „zmrazeného těhotenství v pozdějších stádiích“)?

1.HCG analýza.
Hladina tohoto hormonu během zmrazeného těhotenství je nižší, než by měla být během normálního těhotenství v takovém období (první nebo druhý trimestr) - test tedy ukazuje zmrazené těhotenství. Je však třeba mít na paměti, že vysoká hladina hCG může přetrvávat několik týdnů po prvním nebo druhém zmrazeném těhotenství. Plod ztuhl - ale hormonální pozadí se nezměnilo.

2. Ultrazvuk.
Pokud ultrazvukové vyšetření diagnostikuje zmeškané těhotenství, video „ukazuje“ nepřítomnost srdečního rytmu plodu.

3. Gynekologické vyšetření.
Snížená bazální teplota ve zmrazeném těhotenství, odpovídající velikosti dělohy s těhotenstvím - to vše určuje lékař.

Také je to gynekolog, který předepisuje nezbytnou léčbu po mrtvém těhotenství, předepisuje testy po mrtvém těhotenství, určuje plánování těhotenství po mrtvém těhotenství.

Pokud je u ženy diagnostikována „zmrazené těhotenství“, je nepravděpodobné, že by fórum na internetu pomohlo s léčbou; všechny schůzky musí být provedeny lékařem.

Léčba po zmrazeném těhotenství.

Bohužel, když těhotenství zamrzne, nejde již o zachování plodu, ale o obnovení zdraví ženy. Plod, který se přestal vyvíjet, může způsobit intoxikaci těla, takže musí být odstraněn z dělohy.

Ve velmi raných fázích ženy často dochází k spontánnímu potratu; dokonce se stává, že žena nemá podezření, že měla zmrzlé těhotenství, její období přicházejí s mírným zpožděním.

Pokud je diagnózou „zmrazené těhotenství“, provádí se léčba následujícími metodami:

 • Léky. Používá se po dobu kratší než 8 týdnů. Potraty předepsané.
 • Vakuové aspirace (mini-potrat). Operace se obvykle provádí v celkové anestézii pomocí vakuového sání, které čistí dutinu dělohy..

Stává se také, že lékaři počkají a uvidí postoj; pokud z nějakého důvodu došlo ke zmrazenému těhotenství, ženské tělo se k sobě chová spontánním potratem.

V každém případě je však nutný dohled lékaře. Pokud nedojde k spontánnímu potratu, je nutné očistit (kyretáž po zmrazeném těhotenství) dutiny dělohy. Kyretáž po zmrazeném těhotenství je rovněž nutná, pokud po jednom nebo dvou týdnech ultrazvuková vyšetření ukáže přítomnost zbytků vajíčka plodu v děloze.

Plánování těhotenství po mrtvém těhotenství

Jak mohu otěhotnět po zmrazeném těhotenství? Kdy otěhotnět po zmrazeném těhotenství? Tento problém je v každém případě řešen individuálně - v závislosti na délce blednutí těhotenství, obecném zdravotním stavu ženy, výsledcích vyšetření atd..
Na otázku, kdy naplánovat těhotenství po zamrzlém těhotenství, je nepravděpodobné, že by fórum na internetu dalo jednoznačnou odpověď - pouze dojmy žen, které měly jedno nebo dokonce dvě zmeškaná těhotenství..

Na doporučení lékařů je minimální doba čekání šest měsíců. Během této doby, po diagnóze „zmrazeného těhotenství“, se důsledky takového patologického stavu sníží. Jedno, a ještě více, dvě zmrazené těhotenství mají negativní vliv na ženské tělo. Je nezbytné provést řadu preventivních opatření, aby se v budoucnu vyloučilo vyblednutí plodu..

Co dělat testy po zmrazeném těhotenství?

Před otěhotněním po zmrazeném těhotenství se doporučuje provést následující testy:

 • krevní test na hladiny hormonů (progesteron a estrogen);
 • vaginální výtěr pro pohlavně přenosné choroby;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • vyšetření tkáně dělohy (histologie).

Po zmrazeném těhotenství může být také nutné provést genetické vyšetření na kompatibilitu partnerů..

Prevence otěhotnění

Jak otěhotnět po zmrazeném těhotenství? Je to možné? Ano, je to možné! - říkají lékaři.

Proč těhotenství mrzne, stále to není přesně známo. Po zmrazeném těhotenství však porodila pouze jedna žena; porodit zdravé dítě je docela skutečné. Samozřejmě, pokud je to nutné (podle výsledků analýz), musíte podstoupit léčbu.

Před plánováním těhotenství se doporučuje očkování proti zarděnkám a planým neštovicím. To platí zejména pro ohrožené ženy - v tomto případě jde o práci v zařízeních péče o děti, kde můžete snadno získat tyto nemoci. Měli byste také léčit pohlavně přenosná onemocnění, podstoupit obohacující průběh vitamínů a stimulovat imunitní systém. Léčebný režim musí být dohodnut s ošetřujícím lékařem.

A pokud jsou všechny výsledky testu normální, nemusí být léčba nutná..

Nejlepší ochrana před vyblednutím plodu je při plánování těhotenství zdravý životní styl..

Příznaky zmeškaného těhotenství

Pro mnoho žen je těžkým šokem zmrazené těhotenství po 8 týdnech a příznaky tohoto stavu jsou velmi charakteristické. Jinými slovy, neúspěšná matka intuitivně cítí, že něco není v pořádku, a ve většině případů konzultuje lékaře. Je možné samostatně určit srdeční selhání plodu v prvním trimestru a jaké důsledky ST může na ženu čekat?

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dbc2662a5c59f4c1416c14ba9b6f26e2.jpg "alt =" příčiny a příznaky zmeškaného těhotenství "width =" 660 "height =" 440 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dbc2662a5c59f4c1416c14ba9b6f26e2.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content /uploads/2018/02/dbc2662a5c59f4c1416c14ba9b6f26e2-300x200.jpg 300w "velikosti =" (maximální šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Zmrazené těhotenství - co to je?

První trimestr těhotenství je nejdůležitější, protože v tomto období jsou orgány dítěte položeny. Ale on je také nejvíce nepředvídatelný. Není zbytečné, že v raných fázích se nastávajícím matkám doporučuje pečovat a zvláště pečlivě sledovat jejich zdraví. Stává se však, že plod zastaví jeho vývoj.

ST je patologický stav, což znamená, že těhotenství se stalo vývojem. Jak často se to stane a kdy? Podle statistik je ST nejčastější v prvních několika týdnech..

Procento případů ST v týdnu:

 1. V raných fázích, tj. v prvním trimestru - 25% - 30% zastavení dalšího vývoje embryí nastane až do 9 týdnů. Nejzranitelnější období jsou 3–4 a 8 týdnů.
 2. 10% - 15% pokles v pozdních termínech - od 16. do 20. týdne.

Procento ST k věkovým kategoriím žen:

 1. 15% - 20-25 let
 2. 25% - starší 35 let
 3. 50% - starší 40 let

Důvodem je skutečnost, že s věkem ženské tělo syntetizuje méně progesteronu a nejčastější příčinou ST je jeho pokles. Tento hormon se aktivně podílí jak na procesu početí, tak na procesu snášení a formování tkání a orgánů plodu..

Proč ovoce mrzne

Proč se vyskytuje ST? Důvody nejsou někdy jasné, existuje však určitý seznam faktorů, které mohou mít negativní dopad na jeho průběh:

 1. Genetické poškození je pravděpodobně jednou z nejčastějších příčin ST. Geneticky určené patologie mohou vést k poměrně nebezpečným malformacím, často neslučitelným se životem. Příčiny chromozomálních aberací jsou starší 35 let, kouření, záření atd. Toto porušení vede ke zpoždění fyzického a duševního vývoje, zhoršené koordinaci, patologií vnitřních orgánů. Děti se závažnými genetickými vadami často nepřežijí až do druhého roku života.
 2. Infekce v raných stádiích - virové nemoci a infekce genitálií, které zahrnují rubeolu, cytomegalovirus, ureaplasma, chlamydii a běžné akutní respirační virové infekce, vedou k vyblednutí. Nepříznivě ovlivňují plod, zhoršují pouto mezi ním a matkou. Zánětlivé procesy v děloze narušují normální implantaci vajíčka plodu. Pokud se těhotná žena nakazí v pozdních stádiích těhotenství, může porodit dítě, které dostalo intrauterinní infekci. Včasná infekce plodu vede k závažným malformacím.
 3. Hormonální stav - všechny těhotné ženy, jakož i ženy, které plánují otěhotnět, musí projít testy, aby určily hormonální pozadí. To zahrnuje androgeny - pohlavní hormony, hormony štítné žlázy atd. Porušení úrovně těchto hormonů může vést k regresi vývoje embryí..
 4. Autoimunitní patologie mohou vést k přemístění dítěte jako cizího agenta.
 5. Kromě toho může nesprávný životní styl - kouření, pití alkoholu během těhotenství, abnormální režim odpočinku a spánku, užívání léků, příliš aktivní fyzická aktivita, špatná strava také vést k regresi těhotenství..

Více o důvodech si můžete přečíst v článku: Proč se těhotenství přestává vyvíjet

Příznaky a symptomy

Jak rozpoznat první známky regresivního těhotenství? Každé normální těhotenství má své příznaky, přestože se nejedná o nemoc. Nastávající matka se obává únavy, ospalosti, nevolnosti a zvýšené citlivosti mléčných žláz. Ale ne každý může cítit příznaky ST v raných stádiích bez další diagnostiky..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Zamershaya-beremennost-.jpg "alt =" zmeškané těhotenství "width =" 660 "height =" 495 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/Zamershaya-beremennost-.jpg 660w, https://dazachatie.ru/ wp-content / uploads / 2018/02 / Zamershaya-beremennost - 300x225.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

Mezi nepřímé příznaky ST patří:

 • kreslení bolestí v dolní části zad nebo v břiše;
 • krvavé a někdy i hnisavé propuštění;
 • zvracení a nevolnost zmizí;
 • pokles bazální teploty a po několika dnech její prudký nárůst.

S ST v pozdějších stádiích nemusí existovat třes, křeče, bolesti, může se objevit skvrna. Ale než se vystrašíte myšlenkami na ST, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře, aby vám poskytla přesnou diagnózu a kvalifikovanou pomoc.

Důležité! Nepoužívejte fóra pro maminky pro diagnostiku ani recenze různých internetových zdrojů. Docela často se podezřelé ženy samy likvidují a v důsledku nervového napětí těhotenství jeho vývoj opravdu zastaví.

Teplota při ST

Bazální teplota určuje průběh těhotenství. Toto je první známka, která se mění jak během implantace, tak během zmrazení plodu. Při normálním těhotenství může bazální teplota dosáhnout 38 ° C, zatímco po zamrznutí po dvou dnech začne klesat a dosáhne 36 ° C..

Je třeba si uvědomit, že nízká bazální teplota neznamená vždy blednutí, ale může znamenat hrozbu. Pokud není vývojové zastavení embrya včas diagnostikováno, zánětový proces začíná v sousedních tkáních a teplota, nejen bazální, ale také obecná, prudce stoupá na febrilní číslice - horečka začíná.

Děloha, když plod zamrzne

Je možné prohmatat uznání ST? Faktem je, že je velmi obtížné cítit změny v děloze sami. Během těhotenství nebo jejího blednutí samozřejmě prochází řadou transformací.

Prsa během zmrazeného těhotenství

V časných stádiích těhotenství může být prsa citlivější a pak se zvětší. S ST se citlivost mléčných žláz snižuje a později zcela zmizí, stává se drsnou, bolestivou a má nadměrný výtok.

Vzhledem k těmto příznakům lze předpokládat regresivní vývoj plodu, ale to je stále nespolehlivé znamení.

Nevolnost v zamrzlém těhotenství

Jak identifikovat ST z příznaků toxikózy? Během normálního těhotenství, zejména v časných stádiích, může být žena narušena nevolností a zvracením. Ale můžete se cítit špatně, když mizí? Je však možné, že nevolnost obvykle zmizí. Citlivost na různé pachy také zmizí. V případě vyblednutí se nauzea může objevit jako příznak intoxikace v důsledku zánětlivého procesu.

Je třeba si uvědomit, že během normálního těhotenství je také možné prudké snížení toxikózy, proto je třeba vzít v úvahu další příznaky.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/toksikoz-pri-beremennosti.jpg "alt =" nevolnost při mrtvém těhotenství " width = "660" height = "440" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/toksikoz-pri-beremennosti.jpg 660w, https: // dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/toksikoz-pri-beremennosti-300x200.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

Přidělení během zmrazeného těhotenství

Během těhotenství může být bělavý nebo sražený výtok normální a není známkou patologických procesů. Ale co propuštění může znamenat hrozbu s ST?

Jedná se hlavně o mazu nebo krev připomínající menstruaci. Někdy je krvácení doprovázeno silnou bolestí v dolním břiše. V případě výskytu takových příznaků byste měli okamžitě vyhledat lékaře, protože tento stav může také naznačovat, že se těhotenství vyvíjí, ale bohužel mimoděložní..

Jak diagnostikovat vyblednutí plodu

Doma je docela obtížné určit ST, takže všechny těhotné ženy od 3–4 týdnů by měly podstoupit řadu diagnostických opatření:

 1. Gynekologické vyšetření.
 2. Ultrazvuková diagnostika.
 3. Testování na infekce a stanovení hormonálního stavu.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/maxresdefault-1.jpg "alt =" anembryony "width =" 660 " height = "371" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/maxresdefault-1.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content /uploads/2018/02/maxresdefault-1-300x169.jpg 300w "size =" (max-width: 660px) 100vw, 660px "/>

Prvním krokem je konzultace s odborníkem, během vyšetření může lékař navrhnout přítomnost těhotenství a poslat na další studium. U ST mohou být abnormality jako:

 1. Absence srdečního rytmu nebo embrya podle výsledků ultrazvuku je nejdůležitější a nejpřesnější diagnostickou možností.
 2. Nízký růst β-hCG - obvykle β-hCG za dva dny by se měl téměř zdvojnásobit, odchylky od normy znamenají abnormality v těhotenství.
 3. Přítomnost podobného stavu je navíc potvrzena nepřímými příznaky: poklesem bazální teploty, zastavením toxikózy, patologickým vaginálním výtokem.

Důsledky zmrazeného těhotenství

Bohužel ST není tak vzácný, jak bychom si přáli, a mnoho případů má negativní důsledky pro život ženy a reprodukční zdraví..

Riziko tohoto stavu spočívá v tom, že může vést k infekčním a zánětlivým procesům v děložní dutině, což vede k potížím s početím nebo dokonce k neplodnosti. Po ST může hormonální pozadí zmizet, což také vede k určitým obtížím. Nejvíce však trpí emoční stav ženy..

To je obtížný případ pro každého, ale stále většina žen může znovu otěhotnět, porodit a porodit zdravé dítě. Přečtěte si o tom, jak přežít obtížné období v našem článku..

Přidělení po očištění o ST

Všechny ženy s touto diagnózou jsou okamžitě hospitalizovány na gynekologickém oddělení a provádějí nezbytnou léčbu. Na krátkou dobu - jedná se o lékařský potrat, později - chirurgický zákrok ve formě kyretáže.

Pokud plod po 5 týdnech vývoje zamrzne, je čištění spolehlivější. V současné době se místo kyretáže stále více provádí vakuové aspirace - méně traumatická metoda odstranění plodu z dělohy..

Jak probíhá fáze zotavení a jak dlouhá je nemocnice? Po vyčištění je pooperační období poměrně snadné. Žena musí být v nemocnici déle než 5-7 dní, v některých případech je propuštěna ve stejný den. Bolest netrvá dlouho, špinění po operaci po dobu 10-14 dní je normou. Trvá nějakou dobu, než se hormonální koule vrátí na svůj kanál. Zpravidla to bude trvat několik měsíců. A po normalizaci a obnovení těla se žena může znovu pokusit otěhotnět.

Nezbytné vyšetření po regresivním těhotenství

Důsledky ST mohou být velmi negativní, zejména pokud se nebudou opakovat poprvé. Proto je po ST nutné důkladně prozkoumat a provést nezbytné zkoušky. Histologická analýza embrya po vyjmutí z dělohy je povinná. Právě toto vyšetření bude nejpřesněji určovat příčinu vyblednutí..

Lze tomu zabránit?

Neúspěšné těhotenství téměř vždy vede k rozrušení emočního stavu, proto by se v první řadě měla žena uvolnit, zotavit se a udržet si pozitivní postoj. Vše záleží na pohody a touze.

Je třeba si uvědomit, že regresivní těhotenství se nemusí opakovat. Bohužel není vždy možné najít důvod k zastavení vývoje plodu, ale pokud jsou všechna nezbytná vyšetření prováděna před početí, lze této situaci zabránit.

Zmrazené těhotenství

Bohužel ne každé těhotenství končí porodem. Někdy je žena při dalším vyšetření informována o tom, že již není těhotenství - ztuhla. Jak? Proč? Kdo je vinen? Co se stane teď? Jak se v budoucnu vyhnout podobné situaci? - tyto a mnoho dalších myšlenek se rojí v hlavě a straší.

Blednutí těhotenství. Co to je?

Blednutí je druh potratu. Vyskytuje se, když se plod přestane vyvíjet a umírá, přestože začátek těhotenství byl takový, jaký by měl být.

Mluví také o blednutí těhotenství v případě, že došlo k početí a následovalo implantaci (tj. Oplodněné vajíčko se podařilo připojit), ale embryo se z nějakého důvodu nevyvíjí. V tomto případě se tvoří pouze mim embryonální orgány, ale dítě není ve vejci. Tomu se říká „prázdné fetální vajíčko“..

K jakým datům dochází nejčastěji k vyblednutí?

K těhotenství obvykle dochází nejčastěji v prvním trimestru těhotenství. Může se však stát v kterékoli fázi, dokonce i několik týdnů před porodem.

Odborníci zjistili, že některá období těhotenství jsou pro dítě obzvláště nebezpečná, protože v této době je obzvláště zranitelný. Nazývají se 3–4 týdny, 8–11 týdnů a 16–18 týdnů těhotenství. Jedním z nejkritičtějších období, kdy je největší pravděpodobnost vyblednutí, je 8 týdnů, kdy se vytvoří životně důležité orgány dítěte.

Proč těhotenství mrzne?

Existuje poměrně málo důvodů. Někdy lékaři stále nedokážou zjistit, co přesně způsobilo blednutí v konkrétním případě. Mezi nejčastější příčiny patří:

 • genetické poruchy (představují až 70% všech zmeškaných těhotenství);
 • hormonální selhání (pokud se vytvoří nedostatek progesteronu nebo estrogenu, nebo naopak - zvýšené množství mužských pohlavních hormonů (androgeny));
 • IVF (praxe ukazuje, že během těhotenství v důsledku umělého oplodnění je riziko vyblednutí mnohem vyšší);
 • infekční onemocnění (cytomegalovirus, zarděnka, chřipka)
 • pohlavně přenosná onemocnění (mykoplazmóza, ureaplasmóza, chlamydie, kapavka, syfilis atd.)
 • antifosfolipidový syndrom (s těmito poruchami krev koaguluje v kapilárách těhotné ženy a v cévách placenty, tvoří se krevní sraženiny, což vede ke zhoršení výživy a dýchání embrya, v důsledku čehož může zemřít);
 • zneužívání alkoholu, nikotinu, drog;
 • stres, přepracování, vzpírání.

Příznaky zmrazené těhotenství

Zpočátku, zejména v případě, že k vyblednutí došlo v prvním trimestru, žena nemá podezření na její stav. Po určitou dobu (před abrazí placentou) si zachovává všechny příznaky těhotenství: nevolnost, splynutí mléčných žláz, zvyšuje se děloha. Pak zmizí. Ale mějte na paměti, že zmizení příznaků neznamená vždy, že k nejhoršímu došlo, takže nepropadejte panice předčasně. Alokace se mohou stát prvním alarmujícím zvonkem, ale také nejsou úplně diagnostikovány..

Pokud se podezření stále vplíží, je nutné provést vyšetření (ultrazvuk, krevní test na hCG). Pomocí ultrazvukového vyšetření bude lékař schopen porovnat velikost plodu s gestačním věkem a sledovat přítomnost srdečního rytmu. Pokud jde o krevní test na hCG, musíte vědět, že pozitivní výsledek je možný, i když plod uhynul, protože chorionický gonadotropin lidského séra má vlastnost přetrvávat po dobu dvou až tří týdnů.

Ve většině případů, pokud těhotenství zamrzne, nastane spontánní potrat..

Dalším ukazatelem je změna bazální teploty. Zpravidla se snižuje. Ale jsou časy, že se tak nestane..

Mezi nejčastější příznaky zmeškaného těhotenství patří špinění, křeče nebo tažení bolesti v podbřišku, zhoršení celkové pohody, zimnice, horečka. V pozdějších fázích je výmluvná absence fetálních pohybů výmluvná..

Došlo k vyblednutí. Co bude dál?

V některých případech, když je detekováno vyblednutí, rozhodnou se počkat, až dojde k potratu. V jiných případech, pokud je gestační věk menší než 8 týdnů, se používá lék. Jednou z nejčastěji prováděných manipulací ve zmrazeném těhotenství je kyretáž děložní dutiny, která se provádí v celkové anestezii a je podobná potratu při provádění technik. Někdy se používá vakuové aspirace. Po 7-14 dnech se žena podrobí ultrazvuku, aby ověřila stav dělohy. O tom, jaký způsob čištění se použije, se rozhodne v každém jednotlivém případě individuálně. Jedna věc je však jistá: nemůžete odkládat, protože produkty rozkladu tkání mrtvého vajíčka plodu se začnou absorbovat do krve, což zase vede k otravě ženského těla a způsobuje poruchy v systému srážení krve. Je také možný zánět dělohy..

Riziková skupina

Lékaři rozlišují kategorii žen, u nichž existuje určité riziko těhotenství. Patří sem ženy:

 • ti, kteří měli potraty (a čím více z nich, tím větší riziko);
 • mimoděložní těhotenství nebo případy mrtvě narozeného dítěte;
 • jehož věk je „nad 35“;
 • mající anatomické rysy ženského reprodukčního systému (například bicorn nebo sedlová děloha, adheze uvnitř dutiny dělohy atd.).
 • trpí určitými chorobami (diabetes mellitus, onemocnění štítné žlázy), jakož i různými infekčními chorobami ovlivňujícími reprodukční systém;
 • ve kterém je porušen menstruační cyklus;
 • u kterých jsou pozorovány hormonální poruchy (zejména pokud jde o produkci hlavního hormonu těhotenství - progesteronu).

Praxe ukazuje, že prognóza po nevyvinutém těhotenství je zpravidla příznivá. Hlavní věcí je zjistit příčinu vyblednutí předchozího těhotenství a odstranit ji. Po nezbytných vyšetřeních, jakož i průběhu léčby a rehabilitace můžete provést nové pokusy o početí v průměru za 6 měsíců.

Zmrazené těhotenství: termíny, příčiny, příznaky, léčba

Zmrazené těhotenství - smrt plodu v břiše ženy je považována za jednu z nejhorších patologií. Pro ženu, která si již představila sebe jako matku, je to velká tragédie a způsobuje morální i fyzické trauma. Nezoufejte však, bez ohledu na to, jak dlouho nastalo mrtvé těhotenství - v budoucnu to nebude bolet, aby bezpečně vydržel a porodil zdravé dítě. Pouze za tímto účelem bude nutné změnit svůj životní styl, podstoupit komplexní vyšetření a naplánovat si budoucí těhotenství.

Co je to zmrazené těhotenství

V medicíně se zmrazené těhotenství nazývá zástava plodu, ke kterému došlo až 28 týdnů. Taková diagnóza se také provádí, pokud se do děložní stěny implantuje oplodněné vajíčko, ale embryo se v ní nezačne vyvíjet. Nejčastěji je mrtvé těhotenství diagnostikováno za podmínek:

 • od 3 do 4 týdnů;
 • od 8 do 11 týdnů;
 • od 16 do 18 týdnů.

Osmý týden vývoje plodu si zaslouží největší pozornost, protože během tohoto období se vyvíjejí všechny životně důležité orgány a systémy a jsou velmi pravděpodobné patologie.

Brzké těhotenství

Příznaky

Předčasný potrat je zastavením vývoje plodu až 16 týdnů. Je charakterizován výskytem následujících příznaků:

 • Známky časné toxikózy zmizely (pokud existují): zmizely záchvaty zvracení a nevolnost, mléčné žlázy se zmenšily, staly se měkkými a bezbolestnými.
 • Kresba, mírná bolest v dolním břiše. Stojí za zmínku, že nejsou vždy.
 • Objevují se šmouhy hnědé nebo krvavé barvy.
 • Bazální teplota klesá a stává se jako těhotná žena.

Pokud si žena nevšimla včas příznaky zmeškaného těhotenství až 16 týdnů, je to plné vývoje stavu, který je nebezpečný pro její zdraví a život. Protože mrtvý plod, který se nachází v děloze, se začíná rozkládat, zatímco produkty rozpadu vstupují do systémového krevního oběhu ženy, což může vést k rozvoji sepse, infekci tkání a krve, což je život ohrožující. Pokud si žena všimla následujících příznaků intoxikace, měla by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:

 • slabost;
 • bledost kůže;
 • horečka;
 • ostrá bolest v bederní oblasti a slabinách.

Je třeba poznamenat, že výskyt příznaků zmrazeného těhotenství je v raných stádiích individuální. A v některých případech si žena nemusí být vědoma smrti plodu až do další návštěvy gynekologa. Proto je velmi důležité navštívit lékaře včas a nenechat si ujít naplánované konzultace..

Příčiny

Gynekologové stále nedokážou identifikovat všechny příčiny vedoucí k úmrtí plodu, ale ve většině případů k této tragédii dochází pod vlivem následujících faktorů:

 • chromozomální abnormality u plodu, například v důsledku příbuznosti rodičů;
 • Rhesusův konflikt matky a dítěte;
 • teratogenní účinky: negativní účinek na plod léčiv, který těhotná žena užívala po dobu až 10 týdnů;
 • infekční choroby;
 • antifosfolipidový syndrom;
 • hormonální nerovnováha vyjádřená nedostatečnou produkcí progesteronu;
 • těžká fyzická námaha a / nebo psychický stres;
 • špatné návyky rodičů (drogová závislost, alkohol, kouření) nebo nepříznivé podmínky prostředí;
 • strukturální abnormality nebo fyziologické vlastnosti těhotné dělohy.

Pozdní těhotenství

Zmrazené těhotenství v pozdějších stádiích se projevuje zastavením vývoje plodu ve druhém trimestru až na 28 týdnů. Hlavním příznakem úmrtí plodu během tohoto období je nedostatek motorické aktivity.

Jak víte, dítě se začne pohybovat po dobu 16 až 20 týdnů. V závislosti na činnosti dítěte se může o tom informovat v různých intervalech, ale pokud se dítě nepřestěhovalo 4-6 hodin, je to příležitost k okamžité konzultaci s lékařem.

Dalším příznakem zmeškaného těhotenství po dobu až 25 týdnů je změna stavu mléčných žláz, které se postupně stávají stejnými jako před početí dítěte. Je pozoruhodné, že pokud k úmrtí plodu dojde po 25. týdnu, pak mléčné žlázy naopak budou ještě více bobtnat.

Několik dní po fetální smrti plodu ucítí žena zhoršení celkového zdraví, bolest v dolní části zad a / nebo slabiny, nevolnost.

Příčiny

 • genetické a jiné abnormality plodu, které jsou neslučitelné s životem;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému a ledvin těhotné ženy;
 • hormonální poruchy;
 • infekční choroby.

Diagnostika a léčba zmeškaného těhotenství

Bez ohledu na to, jak dlouho je podezření na mrtvé těhotenství, nejpřesnějším způsobem diagnostikování ženy je ultrazvukové vyšetření. Během vyšetření lékař kontroluje následující faktory:

 • nesoulad odhadovaného gestačního věku a velikosti dělohy;
 • nedostatek respiračních pohybů a srdečního rytmu plodu;
 • deformace obrysu nebo nesprávné polohy těla plodu v pozdním období;
 • nedostatek tvorby a růstu embrya v raných stádiích, zatímco se stává, že vajíčko plodu po určitou dobu roste.

Pokud je diagnóza zmeškaného těhotenství potvrzena, pak pro ženu existují dvě možnosti dalšího vývoje událostí:

 • spontánní potrat, když se děloha sama zbaví mrtvého plodu;
 • lékařské ukončení těhotenství, když gynekologové extrahují mrtvý plod z ženského těla.

K dnešnímu dni existují takové metody lékařského ukončení těhotenství: léky, kyretáž (kyretáž), vakuové aspirace, umělá stimulace porodu.

Zmrazené těhotenství: příznaky a příznaky

Zmrazené těhotenství je neobvyklým zastavením vývoje plodu, což má za následek jeho smrt. Nevyvinuté těhotenství pokračuje s příznaky charakteristickými pro zdravé těhotenství: mléčné žlázy se stávají citlivými, menstruační zastávky, děloha roste, hormony se vylučují. Avšak plod z neobjasněných důvodů někdy umírá..

Měli byste vědět, že podle statistik, po předčasném ukončení těhotenství v důsledku zmrazeného těhotenství, až 90% žen bezpečně porodí zdravé dítě.

Jak dlouho je možné zmrazené těhotenství?

K zastavení vývoje plodu může dojít v kterémkoli věku a v jakékoli fázi prenatálního vývoje, nejčastěji je však diagnostikována v raných stádiích - v prvním trimestru těhotenství.

V současné době nám statistika umožňuje určit období, která jsou nejvíce ohrožena vývojem patologie. Většina případů zmeškaného těhotenství byla zaznamenána v 8 porodnických týdnech, 3-4, 9-11, 16-18 týdnů jsou méně nebezpečné. Ve druhém a třetím trimestru těhotenství je riziko vzniku patologie výrazně nižší.

Jaké je nebezpečí mrtvého těhotenství

V raných stádiích těhotenství, v důsledku implicitních příznaků anomálie, nemusí nastávající matka okamžitě věnovat pozornost zastavení vývoje plodu. K odmítnutí vajíčka plodu dochází obvykle během 14–17 dnů, takže žena může chodit s mrtvým embryem v děloze až 2,5 týdne. A pokud k potratu nedojde, a déle. V tomto případě dochází k volání na gynekologa již ve stadiu těžkého zánětu a otravy těhotné ženy fetálními membránami.

V kterékoli fázi prenatálního vývoje může patologie plodu vést ke změně krevní srážlivosti a dalšímu krvácení, což představuje hrozbu pro život ženy.

Příčiny mraženého těhotenství

Proč těhotenství mrzne? Bohužel, někdy není možné přesně určit etiologii vzhledu mrtvého těhotenství. Odborníci nicméně identifikují nejčastější příčiny patologie:

Genetické poruchy plodu

Nejčastější příčinou, která ovlivňuje výskyt zmrazeného těhotenství v časných stádiích (v prvním trimestru), odborníci nazývají chromozomální poruchy samotného embrya. Patologie může být zděděna od otce nebo matky. Důsledek genetické poruchy se zpravidla projevuje na počátku těhotenství.

Porodník-gynekologové tvrdí, že pravděpodobnou příčinou druhého nebo třetího zastavení embryonálního vývoje je neúspěšná kombinace genetického materiálu rodičů.

Hormonální poruchy

Celé období porodu dítěte probíhá pod vlivem hormonů produkovaných tělem ženy. Jakékoli narušení odladěné produkce biologicky aktivních látek tedy může vést k úmrtí plodu. Nejčastější příčinou patologického procesu je nedostatek mateřského ženského hormonu progesteronu a estrogenu v krvi matky nebo nadbytek mužského hormonu testosteronu..

Rhesusův konflikt

Rozdíl mezi pozitivním Rh faktorem dítěte a negativní matkou nazývají lékaři konflikt rhesus. Konflikt Rhesus se projevuje v produkci protilátek tělem matky, což může vést k tvorbě kyslíku a smrti plodu. Odborníci zpravidla včas diagnostikují tento stav a přijmou preventivní opatření, aby mu zabránili..

Infekce

Během prenatálního období, kvůli obecnému oslabení imunitního systému, žena zhoršuje všechny chronické infekční procesy. Ty „neškodné“ infekce (ureaplasmóza, mykoplazmóza), které se dříve neprojevily a během tohoto období nezpůsobily žádné problémy, mohou vyvolat smrt embrya.

Poruchy srážení krve

Někdy v důsledku genetické predispozice se v těle matky vyskytuje antifosfolipidový syndrom (APS). Syndrom se projevuje tvorbou krevních sraženin v cévách a kapilárách placenty. Porušení pohybu krve narušuje normální výživu plodu, což v budoucnu vede k jeho smrti.

Léky

Užívání některých léků může mít pro embryo nezvratné důsledky. Proto byste měli užívat léky pouze po konzultaci s lékařem.

Stres

Nepříznivé emoční přetížení má devastující účinek na zdraví matky a plodu. Těhotná žena by se měla pokusit vyloučit ze svého života veškerý stres a přepracování.

Fyzický dopad

Vzpírání na váze, těžká fyzická námaha při práci nebo poranění břicha může vyvolat hypertonicitu dělohy a vést k zastavení vývoje plodu. Proto je nutné dodržovat doporučení lékaře, nepřetěžovat se, nosit vysoké podpatky, aby nedošlo k pádům.

Špatný životní styl

Zneužívání alkoholu, drog nebo kouření je škodlivé pro každou osobu. Dítě je však na tyto vlivy v lůně zvláště citlivé. Pro jeho další úspěšný rozvoj by měl opustit špatné návyky.

Ve většině případů je potrat důsledkem nepříznivé kombinace různých podmínek a faktorů, které jsou pro každou ženu zcela překonány.

Jak se projevuje zmrazené těhotenství: příznaky a symptomy

Jaké jsou první známky a příznaky zmrazeného těhotenství v raných stádiích, jak to zjistit? V prvním trimestru těhotenství nemusí být zástava embryí pro ženy viditelná.

Zpočátku zmizení toxikózy a senzitivita mléčných žláz může sloužit jako charakteristický znak a symptom při zmrazeném těhotenství v prvním trimestru..

Po oddělení vajíčka plodu od dělohy se v břiše a dolní části zad objevují křečovité kresby a současně se z genitálních orgánů uvolňuje krev nebo krvavý výtok. Mohou se objevit příznaky intoxikace s produkty rozkladu membrán: prudká bolest, horečka, zimnice, slabost.

Ve všech fázích těhotenství je příznakem fetální patologie snížení bazální tělesné teploty. Je třeba poznamenat, že nízká bazální teplota není nalezena u všech žen se zmrazeným těhotenstvím..

Hlavním příznakem zmrazeného těhotenství v pozdních stádiích prenatálního vývoje je nedostatek motorické aktivity dítěte. Po výskytu jakýchkoli výše uvedených příznaků nebo příznaků byste se měli s přesnou diagnózou poradit s lékařem..

Diagnóza zmeškaného těhotenství

Je možné diagnostikovat zástavu plodu pomocí hCG krevního testu, gynekologického vyšetření a ultrazvuku.

Analýza krve nebo moči na hCG se používá v časném těhotenství nebo jako pomocný marker v pozdějších fázích k vyloučení zmeškaného těhotenství. Lidský chorionický gonadotropinový hormon je produkován chorionem, který se následně promění v placentu plodu. Při zmrazeném těhotenství se hCG hormon přestává tvořit a během 5-7 dnů vykazuje výrazně snížené ukazatele. Při zmrazeném těhotenství test ukazuje nepřítomnost těhotenství. Pokud dojde k abnormalitě během druhého a třetího těhotenství, může vysoká hladina gonadotropinu trvat měsíc.

Při gynekologickém vyšetření je fetální patologie diagnostikována neshodou velikosti dělohy s gestačním věkem. Lékař také upozorňuje na otevření děložního hrdla, povahu výtoku a nepřítomnost cyanózy (cyanózy) děložního čípku.

Nejspolehlivější výsledky v diagnostice blednutí plodu ukazují ultrazvuk. Pomocí ultrazvuku lékař určí přítomnost nebo nepřítomnost srdečního rytmu v embryu. To však lze provést pouze od 5. porodního týdne vývoje, v tomto okamžiku bude zařízení schopno zaznamenávat srdeční rytmus dítěte. Přesto existují případy chyb v diagnostice těhotenství ultrazvukem. Proto při nejmenším podezření na nekompetentnost lékaře doporučujeme duplikovat ji s jiným specialistou.

Pokud odborník pochybuje o diagnóze zpravidla po krátké době, jsou předepsány opakované studie.

Léčba a následky po zmrazeném těhotenství

Taktika léčby patologie plodu bude záviset na délce prenatálního vývoje a zdravotním stavu matky.

Po provedení diagnózy a provedení testů po zamrzlém těhotenství lékař vyčkává a vidí postoj, protože ve většině případů dochází k přirozenému potratu - nej šetrnější způsob, jak odstranit plod pro zdraví ženy. Pokud nedošlo k přirozenému procesu, jsou předepisovány speciální léky, které způsobují umělou kontrakci dělohy. Je třeba poznamenat, že léčba drogami je možná až do 8 týdnů těhotenství.

Další způsob extrakce fetálního vajíčka se nazývá vakuové aspirace. V současné době je tato léčebná metoda mezi odborníky nejoblíbenější. Výhody vakua zahrnují: minimální poškození sliznice dělohy a děložního čípku, rychlé zotavení dutiny dělohy po zákroku, minimální čas na operaci.

K pozdějšímu datu dochází k čištění dělohy po zmrazeném těhotenství s chirurgickým zákrokem (kyretáž). Po gynekologickém zákroku jsou pravděpodobné projevy různých zánětlivých procesů, adhezí (synechiae) a dokonce děložních perforací.

Prevence zmeškaného těhotenství

Před plánováním dalšího těhotenství byste měli podstoupit preventivní léčbu, abyste zabránili opětovnému výskytu patologie. Za tímto účelem je nutné složit testy, aby se zjistily možné příčiny zastavení vývoje plodu..

Jaké vyšetření a testy se provádějí po zmrazeném těhotenství?

 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • analýza hladiny hormonů v krvi;
 • krevní test na hladinu protilátek proti virovým onemocněním;
 • test na STD;
 • partnerský výzkum genetické kompatibility;
 • výsledky jsou také důležité

Pokud všechny testy nevykazují žádné abnormality, léčba není s největší pravděpodobností nutná. V případě odchylek ve zdraví ženy je nutné podstoupit preventivní léčbu předepsanou lékařem.

Plánování těhotenství po zmrazení plodu

Je možné, jak a kdy otěhotnět po zmrazeném těhotenství? Odborníci se dívají jinak na otázku plánování těhotenství. V evropských zemích je těhotenství povoleno do 2–3 měsíců po patologii, zatímco v zemích bývalého SSSR lékaři doporučují zdržet se početí po dobu 6 měsíců.

Například, pokud příčinou zastavení vývoje plodu byla virová infekce, odborníci doporučují počkat, až si tělo vyvine imunitní odpověď proti infekci.

Mnoho lidí se ptá na plánování těhotenství po kyretáži mrtvého těhotenství!? Po kyretáži gynekolog jmenuje povinný tříměsíční příjem antikoncepčních prostředků, aby obnovil děložní sliznici. V případě chromozomální abnormality embrya je nutné počkat až do obnovení pánevních orgánů po odstranění mrtvého těhotenství. Potom můžete bezpečně zkusit znovu. Jak jsme psali výše, máte 90% šanci, že vaše příští těhotenství bude úspěšné.

Těhotná doporučení

Úspěšný prenatální vývoj dítěte pomůže následující jednoduchá doporučení:

 • brát kyselinu listovou před početí;
 • absolvujte obohacující kurz vitamínů;
 • vyvážte svůj jídelníček;
 • vést zdravý životní styl;
 • sledujte mikroflóru pohlavních orgánů;
 • nemedikovat;
 • dodržujte doporučení lékaře.

Statistiky ukazují, že ve většině případů opakované těhotenství končí narozením zdravého dítěte, takže nezoufejte a neobviňujte sebe ani svého partnera..

Video o zmrazeném těhotenství

Doporučujeme vám sledovat video o zmeškaném těhotenství, ve kterém vám lékař sdělí možné příčiny tohoto procesu. To pomůže podívat se na tuto okolnost z jiného úhlu..

Zmrazené těhotenství

Důvody a diagnóza

Sebevražda se nazývá těhotenství, ve kterém se plod po určitou dobu vyvíjí normálně a poté se jeho vývoj zastavil a nastala smrt.

Elena Kudryavtseva
Lékařský porodník-gynekolog, Uralský ústav mateřství a dětství, Jekatěrinburg

Zmrazené těhotenství se někdy nazývá nevyvíjející se nebo ustupující těhotenství (těhotenská regrese). Nejčastěji (v 70–80?% Případů) dochází k blednutí těhotenství v prvním trimestru (až 12 týdnů). S největší pravděpodobností může dojít k vyblednutí za 7-8 týdnů - během pokládání nejdůležitějších orgánů v těle nenarozeného dítěte.

Příznaky zmeškaného těhotenství

Zmrazené těhotenství se nemusí po určitou dobu projevit a může být určeno pouze ultrazvukem, provedeno podle plánu.

Příznakem zmeškaného těhotenství může být vymizení takových subjektivních příznaků těhotenství, jako je nevolnost, ospalost atd., Pokud je dříve nastala matka. A pro některé úplně chybí. Okamžik fetální smrti je často nepolapitelný. Mohou se objevit příznaky ohroženého potratu (špinění, tažení bolesti v podbřišku nebo v dolní části zad), ale výskyt těchto příznaků neznamená vždy smrt embrya, takže pokud včas vyhledáte lékařskou pomoc, je možné, že můžete těhotenství zachránit.

Ve druhém trimestru může být příznakem blednutí těhotenství ukončení těhotenství plodu (během prvního těhotenství jsou pohyby plodu pociťovány od 18 do 20 týdnů a během druhého těhotenství od 16 týdnů).

Zmrazené těhotenství: Diagnóza

Při vaginálním vyšetření, které provádí gynekolog, existuje nesoulad mezi velikostí dělohy a těhotenství, to znamená, že je menší, než by měla být v době, kdy se vyšetření provádí. Avšak v některých případech, pokud k blednutí došlo před několika dny, může být děloha normální pro daný gestační věk..

Objektivní ukazatele jsou cennější pro diagnostiku zmeškaného těhotenství:

Obsah hormonu hCG (lidský chorionický gonadotropin je těhotenský hormon produkovaný chorionem, budoucí placenta) v krvi - ve zmrazeném těhotenství jeho hladina výrazně klesá vzhledem k normálním hodnotám v daném gestačním věku. Těhotenské testy po „vyblednutí“ po několik dní mohou zůstat pozitivní, a pak začnou vykazovat negativní výsledek (je to kvůli postupnému snižování hladin hCG v krvi a moči).

Ultrazvuk neurčuje srdeční rytmus a pohyb plodu. Embryo je menší, než by mělo být. Lze detekovat prázdné fetální vajíčko (anembryony). Žena může být vyšetřena na ultrazvuk, pokud existuje podezření, že jí vynechalo těhotenství, nebo to může být detekováno během plánovaného ultrazvukového vyšetření (termín pro první plánovaný ultrazvuk je 10–14 týdnů).

Zmrazené těhotenství: Příčiny

Genetická patologie. Toto je nejčastější příčina předčasného těhotenství. V 70?% Případů během těhotenství blednutí má plod chromozomální abnormality (změny v počtu nebo struktuře chromozomů). Většina chromozomálních abnormalit u plodu je neslučitelná s živým narozením, protože vede k mnohonásobným malformacím různých orgánů a systémů plodu, proto plod s pozměněnou sadou chromozomů nejčastěji umírá v děloze, tj. Těhotenství mizí. Lze tedy říci, že se provádí „přirozený výběr“.

Genetická patologie plodu může být „náhodná“, to znamená, že k ní došlo pouze během tohoto těhotenství kvůli určitému škodlivému účinku, bez kterého by všechno bylo normální. Jakýkoli škodlivý faktor, který působí v brzkém čase, obvykle způsobuje poškození plodu typu „vše nebo nic“, to znamená, že tento faktor vůbec neovlivňuje vývoj plodu, nebo způsobuje patologii neslučitelnou se životem a těhotenství mizí. Bohužel počet škodlivých faktorů, které nás obklopují, je poměrně velký a pravděpodobnost kolize s nimi je poměrně vysoká. Patří mezi ně faktory prostředí, záření, špatná výživa, špatné návyky (kouření, pití alkoholu, drogy), kontakty s domácími chemikáliemi, účinek léků, nedostatek základních vitamínů a minerálů.

Ve velké většině případů příroda chrání budoucí dítě, ale někdy tato ochrana nefunguje. Lékaři často nedokážou zjistit, co konkrétně těhotenství poškodilo. Riziko opakování selhání je v tomto případě minimální, protože nově vznikající genetické poruchy (neobdržené od rodičů) jsou poměrně vzácné a pravděpodobnost, že k této „nehodě“ dojde znovu, je malá. Někdy však dítě může dostat genetické „zhroucení“ od svých rodičů. Například u jednoho z rodičů může část jednoho chromozomu „přilnout“ k jinému, celkové množství genetického materiálu (chromozomy) se nezmění a člověk je zdravý. Ale pouze jeden z těchto chromozomů může být přenesen na plod, v důsledku čehož bude mít buď nadbytek nebo nedostatek genetického materiálu, což může vést k jeho smrti.

Kromě toho může dojít k „rozpadu“ v „predispozičních genech“ pro potrat. Tato skupina zahrnuje například geny trombofilie (zvýšená koagulace krve): jejich transport může vést k tvorbě mikrotrombů v místě připojení vajíčka k děložní stěně, podvýživě embrya a jeho smrti. Mutace v „environmentálních genech“ také zvyšují riziko potratu (jedná se o skupinu genů odpovědných za produkci enzymů, které odstraňují toxické látky, které vstupují do těla z prostředí), protože se snižuje odolnost těla vůči škodlivým faktorům. Mutace v těchto a dalších „predispozičních genech“ nejsou větou a nepovažují se za patologii, ale zvyšují riziko blednutí těhotenstvím. Důležitou roli při realizaci genetické predispozice k potratu hrají faktory životního prostředí a životní styl ženy. Například riziko výskytu nežádoucí mutace („zhroucení“) v genech trombofilie se s kouřením výrazně zvyšuje.

Infekce Největším nebezpečím pro plod je infekce, většinou virová, zejména pokud matka potkala toto onemocnění během těhotenství poprvé. Seznam infekcí, které jsou pro plod nejnebezpečnější a které často vedou k jeho smrti nebo malformacím:

Některé viry (například herpes, cytomegalovirus) po infekci jsou v těle na celý život. Chronická infekce je pro plod mnohem méně nebezpečná než počáteční infekce během těhotenství, avšak její zhoršení během očekávání dítěte může v některých případech vést k nepříznivému výsledku.

Sexuálně přenosné infekce (urealpasmus, mykoplazma, chlamydie), další infekce, které způsobují zánětlivé procesy v genitálním traktu, jakož i přítomnost ložisek chronické infekce v těle (chronická onemocnění trávicího, dýchacího ústrojí, močových cest, zkažených zubů atd.) Zvyšují riziko blednutí těhotenstvím. d.). Nachlazení a chřipka v raných stádiích mohou v některých případech způsobit také blednutí těhotenství..

Infekce vede k úmrtí plodu v důsledku několika mechanismů. Za prvé, mikroorganismus může mít přímý účinek na plod pronikáním do těla placentou. Za druhé, v přítomnosti infekce se v těle těhotné ženy vytvářejí biologicky aktivní látky, které mohou mít toxický účinek na plod nebo narušit průtok krve ve vajíčku plodu a vést ke zhoršenému příjmu živin a kyslíku do plodu. Zatřetí, v důsledku chronického zánětlivého procesu v děloze může být narušeno normální připojení vajíčka plodu a jeho výživa..

Hormonální poruchy. Nejčastěji hrají během těhotenství blednutí ženské a mužské pohlavní hormony, jakož i hormony štítné žlázy..

Nejdůležitější během těhotenství je normální hladina hormonu progesteronu. Nazývá se „těhotenský hormon“, protože je nezbytný pro jeho normální průběh. Nízký progesteron je jednou z běžných příčin potratu..

Důležitou roli hrají hormony štítné žlázy. Příčinou úmrtí plodu může být buď nadbytek nebo nedostatek těchto hormonů.

Zvýšené mužské pohlavní hormony jsou také běžnou příčinou těhotenství..

Autoimunitní poruchy. Autoimunitní procesy jsou procesy, kdy imunitní systém vytváří protilátky nikoli proti cizím činitelům (bakteriím a virům), ale proti vlastním buňkám těla. Během těhotenství mohou tyto protilátky ovlivnit také plod, který je napůl podobný tělu matky, což vede k jeho smrti..

Poměrně často je příčinou opakovaného blednutí těhotenství antifosfolipidový syndrom (APS). V tomto stavu se vytvářejí protilátky na jejich vlastní fosfolipidy - látky, které se podílejí na tvorbě buněčných stěn. Před těhotenstvím se tento syndrom nemusí projevit. Při opakovaném zmrazení těhotenství je možné podezření na AFS. Vyšetření zahrnuje jak analýzu specificky pro APS markery, tak analýzu srážlivosti krve (v případě APS se zvyšuje srážení krve, což vede k tvorbě mikrokapslí, včetně v cévách placenty, což vede k narušení přísunu kyslíku a živin plodu a bez léčby - k jeho smrti).

Dalším poměrně častým autoimunitním onemocněním je autoimunitní tyreoiditida..

Jedná se o onemocnění, při kterém se tvoří protilátky proti buňkám vaší štítné žlázy, v důsledku čehož je narušena jeho funkce a hladina produkovaných hormonů. A s nedostatkem hormonů štítné žlázy je možná smrt plodu.

Špatný způsob života. Špatné návyky během těhotenství nejsou v žádném případě neškodné. Toxické látky v tabákovém kouři a alkoholu mohou způsobit smrt plodu.

V některých případech může být příčinou blednutí těhotenství škodlivé pracovní podmínky (např. Záření, vibrace atd.).

Co bude lékař dělat

Pokud je detekována smrt plodu, je žena hospitalizována na gynekologickém oddělení nemocnice.

Plodové vajíčko je odstraněno z děložní dutiny kyretáží nebo vakuovým odsáváním (odstranění obsahu děložní dutiny vakuovým odsáváním). Tento postup se provádí v celkové anestezii (intravenózní anestézie). Neočekávají spontánní potrat, protože toxické produkty rozkladu mrtvého vajíčka plodu „otráví“ matčino tělo, způsobují narušení koagulačních procesů v krvi a mohou vést k infekčním komplikacím (kolapsu fetální tkáně je dobré prostředí pro šíření patogenních mikroorganismů).

Fetální tkáně získané kyretáží nebo aspirací jsou vždy zasílány na histologické vyšetření (vyšetření materiálu pod mikroskopem), které pacient navíc nevyplácí. V některých případech tato studie pomáhá určit příčinu blednutí těhotenství. Například histologické vyšetření může odhalit změny charakteristické pro infekční proces v děložní dutině. Výsledek histologického vyšetření je obvykle připraven za 1-2 týdny.

V některých případech je materiál odeslán na genetický výzkum - karyotyp (počet a struktura chromozomů). V tomto případě se stanoví chromozomová sada plodu.

Předkládání materiálu pro genetický výzkum se nejčastěji provádí s opakovanými případy blednutí těhotenstvím; nejčastěji je tato studie placena. Lékař a pacient diskutují o možnosti odeslání materiálu pro genetický výzkum předem před operací. Výsledek genetické studie je připraven v průměru za 2 týdny.

K potratu však může dojít samostatně, ještě předtím, než bylo zjištěno, že těhotenství bylo zastaveno. V tomto případě je nutné provést ultrazvuk, aby se vyloučilo zpoždění částí vajíčka plodu v děloze, a pokud jsou detekovány, podstoupí operaci vyléčení dutiny dělohy.

Když v druhém trimestru těhotenství zmizí, dojde k umělé pozdnímu potratu. S pomocí léků dochází ke kontraktilní činnosti dělohy a dochází k vyloučení plodu..

Jak rozpoznat tento nebezpečný stav a zda tomu lze zabránit?

Zmrazené těhotenství: Prevence a prognóza

V 80–90?% Případů po jednom zmrazeném těhotenství ženy obvykle nosí následující těhotenství a porodí zdravé dítě. Pokud však dojde k dvěma po sobě jdoucím blednutí, pak v příštím těhotenství bude riziko jeho blednutí 40%, a pokud tři, pak 60%.

Plánování dalšího těhotenství se doporučuje nejdříve šest měsíců po smrti. Tentokrát je nutné, aby se po neúspěšném těhotenství plně obnovily hladiny děložní sliznice (endometria) a hormonální hladiny v těle. Během tohoto období se doporučuje užívat hormonální antikoncepci, protože mají nejen antikoncepční účinek, ale také pomáhají tělu zotavit se z hormonálního stresu, regulovat fungování vaječníků a obnovit menstruační cyklus..

Při plánování příštího těhotenství byste se měli určitě obrátit na porodníka-gynekologa, aby jmenoval vyšetření, aby zjistil příčinu blednutí těhotenství a zdravotní stav ženy a případně léčebné a profylaktické léky. Před těhotenstvím by měla být infekční onemocnění identifikována a léčena. V případě chronické infekce stojí za to postarat se o stav imunity, aby během těhotenství nedošlo k exacerbaci.

Během plánovacího období pro příští těhotenství je důležité jíst správně, získat potřebné množství vitamínů (s jídlem nebo ve formě multivitaminových komplexů) a vést zdravý životní styl. To pomůže tělu během těhotenství chránit dítě před negativními vlivy na životní prostředí. Důrazně se také doporučuje ukončit špatné návyky..

Zmrazené těhotenství je bezpochyby psychologické trauma, takže pokud je žena mučena obsedantními myšlenkami, že nebude mít vůbec děti, pokud se připravuje na selhání, měla by se poradit s psychoterapeutem nebo perinatálním psychologem.

Články O Neplodnosti