Hlavní Zdraví

Jak spát během těhotenství

Když má žena dítě, je užitečné vědět, jak správně spát během těhotenství. Závisí na tom kvalita odpočinku, blaho budoucí matky a dítěte. Užitečné informace uvedené v tomto článku..

Během těhotenství dochází k problémům se spánkem. Charakteristickými symptomy byly zpočátku silná slabost, únava a ospalost. Nepohodlí je spojeno se zvýšením hladiny progesteronu a změnou hormonálních hladin..

Správná poloha těla ovlivňuje bezpečnost dítěte a je spojena s dobou těhotenství.

 1. V prvních 3 měsících si můžete vybrat jakékoli vhodné místo. Na konci 11 týdnů se nedoporučuje ležet na břiše. To negativně ovlivňuje krevní oběh. Pokud je těhotenství vícenásobné, neměli byste si spočívat na břiše.
 2. Ve 2. trimestru je žaludek zaoblený, takže ležící na něm nebude fungovat. Pohodlně se nachází na boku a na zádech.
 3. Od 25 týdnů do porodu by měla být poloha pro spaní během těhotenství pohodlná. Padá lépe na levou stranu, protože na pravé straně existuje nebezpečí rozdrcení močovodu. To může způsobit pyelonefritidu, závratě, bolest v bederní oblasti..

Pokud jste ve správné a pohodlné poloze, zbytek bude plný a kvalitní. Rovněž se sníží riziko otoků, oběhových poruch..

Kromě držení těla se doporučuje věnovat pozornost těmto faktorům:

Dodržováním všech pravidel se můžete vyhnout nepříjemným projevům, nepohodlí, nebezpečným komplikacím.

Jak nespát

Každá žena toleruje změny v těle různými způsoby s nástupem těhotenství. Zpočátku to neovlivňuje spánek a odpočinek. Nepohodlí se obvykle objevuje od druhého trimestru.

Vzhledem k fyziologickým změnám by dívka měla vědět, jak spát těhotná, aby nedošlo k poškození dítěte.

Nesprávně zvolená poloha může během dne způsobit bolesti hlavy, závratě, toxikózu, slabost, malátnost, ospalost. Blaho budoucí matky a dítěte závisí na kvalitě odpočinku.

Na zádech

Nedoporučuje se póza na zádech a usínání v ní. V tomto případě zvětšená děloha komprimuje genitální žílu, která prochází páteří. Tuto pozici lze použít pouze při změně pozice.

Přední gynekolog řekne, jak v posledních fázích těhotenství spát, nebo vysvětlit budoucím rodičům ve speciální škole.

Na břicho

Je zakázáno být v takové pozici od 11 týdnů po početí. Důvodem je skutečnost, že se děloha neustále zvětšuje.

Je důležité vyhnout se mačkání, které může způsobit potížím s tokem živin a kyslíku k dítěti. To také vede k poruše u matky.

Jak může

Když žena zjistí, že se stane matkou, je zajímavé, jak správně spát během těhotenství. Na čem přesně závisí její blaho a vývoj dítěte.

V raných stádiích neexistují žádná významná omezení a zákazy. Proto si můžete vybrat pózu, která je pohodlná. Ve druhém trimestru je lepší zaujmout pozici na boku. To vám umožní uvolnit svaly a rovnoměrně rozložit zátěž..

Během noci se pozice mění několikrát. Nastávající matka nezávisle volí, jak nejlépe relaxovat, ale stojí za zvážení doporučení lékaře.

Pozdní doporučení:

 • na levé straně - bezpečně po celou dobu těhotenství;
 • na pravé straně je umožněno hlavně měnit polohu, při otoku dolních končetin se navíc používají polštáře.

Nejpříznivější postoj leží na jedné straně, spodní noha je rovná a druhá je ohnutá. Toto uspořádání přispívá k normálnímu krevnímu oběhu, rovnoměrně distribuuje zátěž..

Speciální polštáře vám pomohou usnout a relaxovat. Doporučují se umístit pod nohy, žaludek nebo záda. Vzhledem k neustálému růstu dělohy a nárůstu zátěže na celém těle pomohou tato zařízení při vytváření pohodlí.

Existují speciální měkké výrobky ve formě půlměsíce. Jsou velké, v souladu s lidským růstem. Žena takový polštář obejme a zároveň podporuje její žaludek, hlavu, nohy.

Doporučení

Volba správné, bezpečné a pohodlné polohy je hlavní věcí pro dobrý odpočinek. Určují to podle gestačního věku a rady lékaře.

Je důležité vzít v úvahu, že zdravý spánek ovlivňuje pohodu nastávající matky a vývoj plodu. Nesprávné držení těla může vést k různým poruchám. Proto je nutné dodržovat užitečná doporučení..

 1. Prádlo. Měl by být vyroben z hypoalergenního materiálu nebo přírodních tkanin. Nemají ostré aroma, jasně prolévající květiny. Je důležité sledovat čistotu a hygienu. Pro mytí je lepší zvolit dětský prášek.
 2. Polštáře Kromě dalších produktů ve formě půlměsíce si také vyberte hlavní polštář. Silikonové výrobky se snadno čistí, opakují tvar hlavy a rychle se vracejí do původní podoby. Materiál nezpůsobuje alergické reakce..
 3. Deka. Přístřešek by měl být zakryt přikrývkou, která odpovídá teplotnímu režimu v místnosti. Pod ní by nemělo být horké nebo chladné. Plnivo může být vyrobeno z přírodních hypoalergenních materiálů. Měly by být pro tělo příjemné, neměly by způsobit podráždění..
 4. Výživa. Před spaním v noci se nedoporučuje konzumovat velké množství jídla a pití. To naruší trávení a naruší noční odpočinek. Tam je pálení žáhy, a to zejména v pozdějších fázích. Velké množství tekutiny vede ke vzniku otoku dolních končetin.
 5. Doba trvání Úplný odpočinek by měl trvat alespoň 8 hodin v noci. Doporučuje se odpočívat během dne, nejméně 1 hodinu. Pak se žena bude cítit dobře a vesele, projevy toxikózy se sníží.

Nastávající matky se diví, na které straně je nejlepší pro těhotné ženy spát. Od 25. týdne byste měli dávat přednost levé straně. Pravá strana se obvykle používá ke změně polohy a krátkodobému uvolnění..

Pokud dívka trpí nespavostí, je nutné se poradit s lékařem. Nedostatek klidu negativně ovlivňuje pohodu a může být nebezpečný pro vývoj plodu.

Během těhotenství je tělo obnoveno a čelí změnám, které ovlivňují obvyklý způsob života. Proto zacházejí se zdravím zodpovědně. Spánek je v tomto případě velmi důležitý..

Chcete-li vyloučit jeho porušení, je třeba zvážit, jak správně spát během těhotenství, a také používat speciální zařízení.

Na které straně je lepší během těhotenství spát??

Těhotné dívky a ženy čelí řadě omezení. Měli by změnit obvyklý denní režim, přísněji sledovat stravu, brát vitamíny podle pokynů lékaře, vzdát se špatných návyků. Změny se vztahují také na spánek - očekávání, že by dítě nemělo spát v žádné poloze, protože některé z nich mohou poškodit plod. Zvažte, na které straně spát během těhotenství v různých časech a jak správně uspořádat lůžko.

První trimestr

V tuto chvíli lékaři umožňují nastávající matce, aby si na spaní vybrala téměř jakékoli držení těla. Stále můžete spát na břiše - neovlivní to zdraví dítěte. Velikost dělohy zůstává stejná, netlačí na jiné vnitřní orgány. Jediná věc, která vás může zastavit ve spánku na břiše, je strach z poškození dítěte, touha „hrát si bezpečně“. Ale dívky, které očekávají dítě, by se měly uklidnit - v tomto období neexistují kontraindikace. Můžete ležet na zádech, na břiše, na boku, dokonce ležet v póze hvězdice. Postavení plodu je povoleno, ale není obecně prospěšné pro zdraví obecně..

Spánek druhého trimestru

Již od 14 týdnů se nedoporučuje ležet na břiše. Velikost dělohy roste. Teď pánevní kosti ji nebudou schopny chránit a plodová voda se zmenší. Spánek na břiše od druhého trimestru se nedoporučuje.

Kromě toho vám lékaři doporučují, abyste se postupně vzdali spánku na zádech. Plod se zvyšuje a zvyšuje se tlak dělohy na vnitřní orgány těhotné ženy. Spánek na zádech může způsobit bolesti hlavy, nízký krevní tlak, těžkost v břiše, problémy se stolicí a srdeční problémy (tachykardie). V této poloze je páteř nastávající matky napjatá, takže nebude moci normálně odpočívat.

Nejlepší postoj pro druhý trimestr je sen na jedné straně (libovolný). Je povoleno na samém začátku spát v poloze „plod“, později by se to mělo opustit.

Třetí trimestr

Od 27. týdne jsou zavedena další omezení. Odborníci vám doporučují spát pouze na vaší straně - jiné pózy mohou být nebezpečné pro zdraví dívky a nenarozeného dítěte.

Nejlepší poloha pro spaní během tohoto období je na levé straně. To udržuje normální krevní oběh, schopný zajistit krevní zásobení dělohy. To je důležitá podmínka pro správnou tvorbu plodu. V této poloze se nevytváří tlak na játra, orgány normálně fungují, záda je uvolněná.

Spánek na pravé straně se nedoporučuje. Některým se zdá, že je to lepší než spát na levé straně, kde je srdce. Ale prostě netrpí během spánku, ale ležení na pravé straně může mít špatné následky. Tato pozice představuje vážné břemeno pro vnitřní orgány, které již během těhotenství fungují mnohokrát aktivněji. V této poloze se krevní oběh zhoršuje, což v některých případech způsobuje mdloby, potíže s dýcháním plodu nebo dokonce smrt..

Proč je při výběru polohy pro spaní důležitá poloha dítěte?

Těhotné ženy by měly pravidelně navštěvovat lékaře. Vyšetření pomůže udržet zdraví a identifikovat možné patologie v raných stádiích. Po určení polohy dítěte lékař poradí, jaké držení těla je vhodné ke spánku.

Pokud je příčná nebo pánevní prezentace potvrzena, obvykle stojí za to spát na straně, kde je hlava dítěte. To pomůže dítěti vrátit se do normálu před porodem..

Nelze samostatně identifikovat nesprávné postavení plodu - mělo by to být provedeno odborníkem. To je ten, kdo radí. Nedomedikujte se s nepříjemným pocitem během spánku, rychleji kontaktujte svého lékaře. Pokud je dítě ve špatném postavení, lékař vysvětlí, jaký druh cvičení má dělat a jak lépe spát..

Jak uspořádat místo na spaní

Kvalita odpočinku závisí na tom, jak je místo pro spaní organizováno. U těhotných žen se zatížení těla zvyšuje, takže je důležité dostatek spánku a obnovení síly. Pro lepší spánek byste měli věnovat pozornost lůžkovinám.

Matrace na spaní by měla být středně tvrdá - ne příliš měkká, ale také ne „kámen“. Jeho úkolem je udržovat páteř ve správné poloze. Za stejným účelem je vhodné vybrat polštář. Upřednostňujte malé polštáře se syntetickým plnivem - snižuje riziko alergií.

Ložní prádlo - nejlépe bavlna - by se mělo prát, jakmile je znečištěné (nejméně jednou týdně). Polštář a matrace se také vyplatí sledovat, aby se zabránilo hromadění velkého množství prachu.

Pro těhotné ženy existují speciální polštáře. Obvykle mají tvar písmene U a délku 150 centimetrů. Na takových modelech je vhodné spát - část z nich může být umístěna mezi koleny a být v nejpohodlnější poloze. Toto ložní prádlo je užitečné také po porodu. Výrobci obvykle volí hypoalergenní plniva a souprava je dodávána s několika bavlněnými polštáři. V online obchodech si můžete vybrat vhodný polštář - jejich výběr je skvělý, takže je snadné najít model pro každou dívku.

Obecná doporučení pro dobrý spánek

 • Těhotné ženy musí přezkoumat svou každodenní rutinu, snažit se jít spát a vstávat zároveň..
 • Místnost by měla být dostatečně tmavá, aby světlo nenarušovalo normální spánek.
 • Těsně před spaním se doporučuje projít na čerstvém vzduchu, poslouchat uklidňující hudbu.
 • Je lepší dívat se na televizi a vzdát se miniaplikací blíže k noci - to může zabránit usínání.
 • Hodinu nebo dvě před spaním můžete pít slabý čaj, například bylinný. Ale před použitím byste se měli poradit s lékařem - ne všechny byliny jsou užitečné pro těhotné ženy..
 • Větrání místnosti poskytuje silný, plný spánek, během kterého jsou síly obnoveny, tělo spočívá. Pokud je v místnosti dusno, je obtížnější usnout, špatné sny vás mohou rušit. Také je třeba pravidelně čistit, aby se zabránilo hromadění prachu.
 • Nevyjíždějte problémy s hlavou, ke kterým došlo během dne. To jim nepomůže vyřešit, ale naruší pouze spánek a sníží zavedený režim. Přemýšlejte o příjemných, pamatujte si šťastné okamžiky, sen.
 • Čtení dětských příběhů, zejména nahlas, pomůže relaxovat a kromě toho trénovat čtení nenarozeného dítěte.
 • Poskytněte pohodlí v místnosti a naplňte jej roztomilými věcmi, které jsou příjemné pro oko. Mohou to být figurky, malé police s knihami, hračky pro dítě, dokonce i krásné povlečení. Když je ložnice pohodlná, usínání je mnohem snazší a příjemnější..

Recenze z fóra - jak lépe spát

 • Těhotné dívky a mladé matky říkají, že ve druhém trimestru obvykle odmítají spát na břiše. To způsobuje mnoho nepohodlí - předtím, než to byla oblíbená pozice, bylo obtížné ji odstavit. Ale během těhotenství je spánek na břiše kontraindikován, takže jsem musel obětovat návyky kvůli svému zdraví a budoucímu dítěti.
 • V prvním trimestru si těhotné ženy užívají různých postojů. Často raději spí v poloze „hvězdice“ nebo na zádech. Je třeba si uvědomit, že ve druhém trimestru bude nutné tyto pozice opustit.
 • Ti, kteří očekávají dítě, říkají, že je nejpohodlnější spát na jejich straně, zejména ve třetím trimestru, když jiné pozice nejsou vhodné. Současně se doporučuje dívkám častěji měnit polohu paží a nohou, aby se zabránilo plynutí. Nepříjemné pocity během spánku lze minimalizovat výběrem speciálního polštáře.

Stojí za zapamatování - všechny případy jsou individuální, takže nezanedbávejte rady lékaře. Co vyhovuje vaší těhotné přítelkyni, vám nemusí vyhovovat. Hodně záleží na zdravotním stavu, poloze plodu a dalších faktorech. Poslouchejte lékaře, neignorujte své pocity.

Zdravý mateřský spánek

Není tajemstvím, že těhotenství je obdobím závažných hormonálních změn a významných stresů, které se stávají znatelnější každý měsíc. Proto je v tomto okamžiku pro ženské tělo nezbytné jako vždy správný odpočinek a spánek, protože bez nich nebude trpět nejen fyzický, ale i emoční stav budoucí matky. Není divu, že v tomto období přicházejí do popředí velmi důležité otázky: jak nejlépe spát během těhotenství, plně obnovovat energii strávenou denně a jak zmírnit stav nastávající matky, aby se její spánek stal skutečně zdravým a hlubokým?

Jak spát během těhotenství

Jak roste velikost plodu a zvětšuje se břicho nastávající matky, hledání optimálního držení těla pro spánek může trvat tolik času, že pro něj prakticky neexistuje odpočinek. Kromě toho by poloha těla měla nejen usnadnit usínání, ale měla by být bezpečná i pro matku a její nenarozené dítě - je důležité, aby děloha nekomprimovala vnitřní orgány a narušovala průtok krve. Jak je tedy nutné během těhotenství spát, aby póza byla nejen pohodlná, ale také neškodná pro tělo ženy a plod?

Především je třeba si uvědomit, že odpočinek na břiše a zádech musí být rychle opuštěn. V prvním případě se dítě, které je pod váhou těla své matky, může zranit, zejména proto, že ve snu prostě nebude schopen ovládat své pohyby. A za druhé, děloha a samotný plod, vyvíjející tlak na vena cava, budou bránit saturaci buněk kyslíkem ve správném objemu. V tomto ohledu se ženy, které jsou ve své pozici, ptají: sebe spí, je možné během těhotenství spát na jedné straně a na které straně je v tomto případě lepší lehnout si?

Lékaři důrazně doporučují nastávajícím matkám spát na levé straně, protože ležení na pravé straně po dobu několika hodin může vyvolat kompresi ledviny. Levá strana je v tomto ohledu považována za ideální: nejen fungování ledvin, ale také přísun krve do placenty a srdce. Kromě toho je sníženo zatížení jater a riziko otoků. Samozřejmě, pokud žena nedávno otěhotní, nebude spát na pravé straně pro ni a její budoucí dítě, nebude to nebezpečné, ale od 12. týdne těhotenství bude tento problém muset být ošetřen s mnohem větší pozorností.

Při zodpovězení otázky, jak správně spát během těhotenství, je samozřejmě třeba zmínit význam vysoce kvalitní ortopedické matrace a speciálních polštářů pro nastávající matky, které pomohou zbavit se nepohodlí a učinit noční odpočinek opravdu kvalitním a plným.

Trimestři

V jaké poloze můžete během těhotenství spát a závisí výběr optimálního držení těla pro spánek na jeho trvání? Odpověď je jednoznačná - záleží na tom, čím delší je termín, tím důležitější je, aby nastávající matka přemýšlela o bezpečnosti dítěte během nočního odpočinku. Ženy na svém místě si často stěžují: „Každý trvá na tom, že spánek na pravé straně během těhotenství může dítě ublížit, ale jinak nemůžu spát.“ Ve skutečnosti není vše zdaleka tak kategorické, ale pro každé období mají lékaři zvláštní doporučení, která je lepší znát a dodržovat.

První měsíce

Jaký je nejlepší spánek v časném těhotenství? Samozřejmě výběr správné a pohodlné pozice současně. Zatímco plod a žaludek jsou stále velmi malé, je přijatelná téměř jakákoli možnost, kdy se nastávající matka cítí co nejpohodlněji. V prvním trimestru těhotenství, tj. Až do 11-12 týdnů, nedojde k poškození dítěte, i když jeho matka každou noc spí na břiše. V této době je děloha stále chráněna před tlakem kostí pánevního a ochlupení a močový měchýř musí cítit hlavní zátěž na sobě.

Jedinou věcí, která může zabránit tomu, aby žena v raném těhotenství řádně spala, je zvýšená citlivost a dokonce bolestivost prsu, která se objevuje v důsledku hormonálních změn, které se v té chvíli vyskytují v těle budoucí matky. Navíc, dokonce během časného těhotenství, lékaři doporučují postupně si zvyknout spát na vaší straně nebo alespoň v mezipoloze, vkládat speciální polštář do zad tak, aby v budoucnu odmítnutí spočívat na zádech a žaludku bylo bezbolestné.

Druhý trimestr

Vzhledem k pohody budoucí matky a jejího plného spánku je 2. trimestr považován za nejšťastnější období těhotenství, během kterého hlavní hormonální bouře již ustoupily, a problémy s nadváhou a bolestmi zad se ještě necítily. Ale nyní, přemýšlela o tom, jak nejlépe spát ve druhém trimestru, by měla nejprve myslet na zdraví a bezpečnost nenarozeného dítěte, a ne na její pohodlí. V 15. týdnu těhotenství se děloha již cítí na sebe značný tlak a přestože je plod dobře chráněn tukovou tkání a plodovou vodou, v této době se nedoporučuje spát na žaludku.

Od 24-26 týdnů musí nastávající matky odmítnout odpočívat na zádech - plod je dostatečně velký, díky čemuž může děloha, tlačící se proti páteři, vytlačit spodní dutou žílu. Proto se těhotným ženám v tomto období doporučuje spát na levé straně, občas se otáčet doprava a pečlivě poslouchat pohyby plodu - pokud je dítě nepříjemné, může o tom informovat matku kopy..

Třetí trimestr

Jak se doporučuje spát v posledních týdnech před porodem? Tato otázka není snadná, protože již v 33 týdnech těhotenství velikost břicha výrazně komplikuje volbu pohodlného držení těla pro relaxaci. Jak můžete zmírnit stav budoucí matky, pokud je měsíc již osmý? V 8 měsících těhotenství lékaři doporučují spát výhradně na levé straně, aby chránili játra před nadměrným tlakem na plod. Stejné pravidlo platí také pro deváté: jak spát v 9 měsících těhotenství, pokud je žaludek tak velký, že i otáčení na druhé straně je celý problém? Strávit celou noc v jedné poloze je samozřejmě docela obtížné, ale pomocí speciálního polštáře vloženého mezi kolena a váleček umístěného pod žaludkem se můžete téměř úplně zbavit nepohodlí.

Kromě toho, pokud bylo v 35. týdnu těhotenství zjištěno, že plod je ve špatné poloze, může situace napravit vhodný postoj ke spánku: při pánevní prezentaci je spánek povolen pouze na levé straně a při příčném podání, kde je směřována hlava dítěte.

Jak spát s těhotenstvím dvojčat

Ženy nesoucí dvě děti najednou položí tuto otázku mnohem dříve než ostatní, protože musí zažít dvojí břemeno. Budoucí matka, těhotná s dvojčaty, by měla zapomenout na odpočinek na břiše a zpět v prvním trimestru, protože dvě plody budou okamžitě vyvíjet tlak na páteř. Odpověď na otázku, jak spát během vícenásobného těhotenství, je tedy zřejmá: s přihlédnutím ke všem standardním požadavkům na tento případ, ale s ohledem na mnohem větší zátěž na tělo a potřebu pečovat o bezpečnost nejen jednoho, ale dvou dětí najednou.

Pomocný polštář

Většina lékařů již v raných fázích doporučuje zakoupit speciální polštář pro těhotné ženy, který pomůže vyrovnat se s nepohodlím a bolestí a učiní sen budoucí matky opravdu kvalitním a hlubokým. Na moderním trhu existuje mnoho různých možností pro takové výrobky, které uspokojí jakýkoli požadavek: některé jsou pohodlnější na spaní s podporou pod zády, zatímco jiné potřebují především podporu z břicha pomocí speciálního válečku. V každém případě při rozhodování o takovém nákupu si nevybereme jen místo pro spaní a odpočinek, ale staráme se o zdraví nenarozeného dítěte a zajišťujeme jeho bezpečnost po celou noc.

Kolik musíte spát těhotné

K plné obnově energie strávené denně potřebuje dospělý alespoň 7-8 hodin plného spánku. A kolik v tomto případě bude muset těhotná žena odpočívat, jejíž tělo prožívá stále více stresu každý den? Studie v této oblasti ukázaly, že nastávající matky potřebují zdravý spánek po dobu 9–10 hodin, což jí poskytne dostatečný přísun energie na další den. Současně může neustálý nedostatek spánku a ještě více chronická nespavost, která se často vyskytuje u žen v pozici, způsobit vážné zdravotní problémy, a to až do předčasného porodu nebo dokonce potratu..

Nezbytné lékařské pozorování, testy a vyšetření

Diagnóza těhotných žen je poměrně komplikovanou záležitostí, protože mnoho typů vyšetření se může v tomto období ukázat jako nebezpečné. To však neznamená, že byste neměli konzultovat lékaře s problémem nespavosti - rentgenové nebo CT vyšetření ženy v pozici, kterou je samozřejmě nepravděpodobné, bude předepsáno, ale je docela realistické a šetrnější zjistit příčinu poruch spánku. Nejčastěji je situace normalizována pomocí lehkých sedativ, která mají příznivý vliv na nestabilní emoční stav matky, ale v extrémních případech jsou také předepsány prášky na spaní, které lze užívat během těhotenství.

Kromě toho lze vyšetřením a shromážděním anamnézy u budoucí matky zjistit, že doprovodné nemoci zhoršují kvalitu nočního odpočinku, například zvýšený tlak nebo křeče v lýtkových svalech a krevní test na cukr může někdy odhalit nekompenzovaný diabetes mellitus, při kterém časté močení a kůže svědění dělá spánek povrchním a občasným.

Nebezpečí a komplikace

Jak nemůžeš spát během těhotenství? Tato otázka se obává nastávajících matek nadarmo, protože mnoho pozic, které se zdají být docela pohodlné, může ovlivnit jejich stav a vývoj plodu. Spánek na pravé straně tedy výrazně zvyšuje tlak na játra a ležení na břiše je obecně nebezpečné pro život dítěte. Kromě toho je nesprávně zvolená poloha pro odpočinek plná narušení přívodu krve do placenty, výskytu bolestí zad, otoku, křečových žil, tromboflebitidy, závratě, celkové slabosti, nevolnosti a dokonce zvracení. Péče o kvalitu spánku těhotné ženy a jejích blízkých by proto neměla být o nic méně důležitá než sledování stravy a chůze na čerstvém vzduchu. A pak se bude cítit skvěle a její dítě bude plně růst a vyvíjet se..

Na které straně je lepší během těhotenství spát?

Během těhotenství získává mnoho věcí, které se dříve zdály maličkosti, zvláštní význam. To není překvapivé - ženské tělo je pro sebe ve zcela novém stavu, který se také neustále mění. A pokud se před ženou ani nenapadlo, že by měla věnovat pozornost tomu, v jakém postavení je během spánku, najednou se ukáže, že bude muset také v noci ovládat své tělo. Na které straně je lepší spát během těhotenství a proč, lékaři rozumně vysvětlují.

Jak nedělat

Okamžitě si uděláme rezervaci - všechna níže uvedená doporučení a omezení budou relevantní od okamžiku, kdy se ženské břicho stane viditelným. To znamená, že přesahuje lůžko tvořené pánevními kostmi, které dříve chránilo dělohu před třesem a mechanickými vlivy. Toto je čas pro každého různými způsoby. Ale obvykle do konce 4 měsíců je téměř v každém viditelná malá bříško. Do této doby nezáleží na držení těla během spánku - hlavní věcí je dostatek spánku.

Nejškodlivější pozice těla matky pro nenarozené dítě leží na břiše. Mnoho argumentuje, citovat skutečnost, že plod lokalizovaný v děloze je chráněn plodovou vodou a tekutina je prakticky nemožný komprimovat. To vše je pravda. Ale pouze s malými velikostmi plodu, to je - v raných fázích.

Jak se dítě vyvíjí, stává se stále více a plodovou vodou kolem něj - stále méně. Koneckonců, velikost dělohy je omezená a kosti embrya jsou stále velmi křehké a připomínají strukturu chrupavkové tkáně. K jejich konečnému kalení dochází během prvních měsíců po porodu. Matka tak může po poškození nenarozeného dítěte přitlačit celou tělesnou hmotnost.

Můžu spát na zádech?

To však není jediné nebezpečí pro nenarozené dítě. Mnoho žen se ptá, proč by těhotné ženy neměly spát na zádech od druhé poloviny funkčního období. Lékaři navíc tento postoj zakazují neméně kategoricky než spaní na břiše.

Zdálo by se, že v této poloze je celý žaludek nahoře a dítěti nic neohrožuje. Ale v této situaci, kvůli tlaku těžké dělohy na vnitřní orgány, matka trpí.

Při delším ležení na zádech, váha dělohy a dítěte stlačuje střeva a může vyvolat koliku a narušení její práce. Páteř, která je již během dne přetížená, neleží v takové póze..

Největším problémem je však to, že děloha v poloze na zádech tlačí vena cava, která zajišťuje normální odtok krve ve spodní části těla.

Těhotná žena spící na zádech velmi rychle začíná být narušena následujícími příznaky:

 • náhlé závratě, zejména bezprostředně po probuzení;
 • ostrý a významný pokles krevního tlaku;
 • pocit „ustaraného“ břicha, koliky, zácpy;
 • dušnost, pocit nedostatku vzduchu;
 • poruchy srdečního rytmu: tachykardie, arytmie.

Možná výskyt záchvatů paniky a rozvoj nespavosti v důsledku skutečnosti, že dítě, které cítí nedostatek kyslíku, se začne aktivně pohybovat a jednoduše nedovoluje nastávající matce normálně odpočívat.

Jak spát

S výjimkou metody je jasné, že nejlepší poloha pro spaní během těhotenství leží na vaší straně. V porovnání s ostatními má řadu nesporných výhod:

 • umožňuje vyložit páteř co nejvíce;
 • zabraňuje tvorbě otoky na obličeji;
 • snižuje tlak na močový měchýř;
 • nenarušuje krevní oběh v těle matky a dítěte;
 • nevyvolává zvýšenou motorickou aktivitu dítěte;
 • nevytváří další tlak na vylévané prsa;
 • nekomprimuje vnitřní orgány;
 • umožňuje volně měnit polohu končetin.

Vzhledem k fyziologickým vlastnostem těla těhotné ženy je nejlepší si zvyknout, že spíte po levé straně. Poté, co je tělo pohodlné v posteli, by měla být levá noha zcela narovnána a pravá noha by měla být mírně ohnutá na koleno.

Pro maximální pohodlí můžete opřít pravou nohu o polštář. Nyní v prodeji existuje několik možností pro speciální tvarované polštáře určené pro těhotné ženy, které stojí za to koupit.

Vliv polohy dítěte

Při nesprávné (například příčné) prezentaci dítěte, na které straně je lepší spát, lékař obvykle radí. Správně zvolené držení těla pro spánek a speciálně navržená fyzická cvičení pomohou změnit polohu plodu a snížit riziko komplikovaných porodů. Neváhejte se proto zeptat svého lékaře, jakou pozici byste měli v noci odpočívat..

Pokud je hlava dítěte umístěna na pravé straně jater, lékaři doporučují spát na pravé straně. To pro dítě vytvoří nějaké nepohodlí, ale současně to nenaruší normální přísun krve. Pokud tuto pózu berete pravidelně, postupně se začne mísit s oblastí nízkého tlaku a před porodem bude mít čas zaujmout správnou polohu těla - zpět doleva a hlavou dolů.

Důležitý je také polštář

Speciální polštář pro těhotné ženy je velmi praktickým doplňkem, který se později hodí, aby na něj dítě během krmení položilo. Ale potěšení není levné.

Ti, kteří nemají příležitost ke koupi spacího příslušenství, si mohou během spánku upravit svou polohu těla pomocí malých dekorativních polštářů, přikrývky převinuté válečkem a dokonce i středně velkých měkkých hraček.

Spánek s nohou hodenou na polštář také není vhodný pro každého. To však není nutný předpoklad. Hlavní věc je, že ve snu nejsou zakázány „zakázané“ pózy. Spánek na břiše v pozdějších fázích však nebude úspěšný. A všechno ostatní, co se žena obvykle cítí instinktivně.

Pokud je pozice těla matky taková, že mačká dítě, okamžitě na něj reaguje aktivními pohyby. Zaměřujete-li se na vlastní pocity a výzvy dítěte, určitě si na své straně najdete místo na spaní, které je pro obě strany nejpohodlnější.

Na které straně spát během těhotenství?

Doba čtení 7 minut

Každá žena v tak důležitém období života, jako je dítě, by měla mít plný odpočinek. Spánek těhotných žen: zdravý spánek pro každou osobu je nejméně 8 hodin, pak se toto tvrzení vztahuje na těhotné ženy. Při plánování dovolené byste měli věnovat pozornost takovým maličkostem, jako je povědomí o tom, na které straně spánku během těhotenství. Koneckonců, spící pozice pro těhotnou ženu hraje důležitou roli, protože záleží na tom, zda bude pro dítě i pro matku pohodlná. Na které straně můžete a měli byste během těhotenství spát, aby nedošlo k nepohodlí dítěte? Pokusme se tento problém v tomto článku pochopit..

Správné držení těla pro spaní během těhotenství

Každý člověk má pohodlný postoj pro noční spánek, do kterého přijde na dlouhou dobu. Těhotné ženy se však musí přizpůsobit změněné poloze a ne vždy je jejich oblíbené místo vhodné a pohodlné pro spaní. Kromě toho mohou být některé pózy pro dítě nebezpečné nebo tak nepohodlné, že není pravděpodobné, že usnou..

V prvních týdnech těhotenství žena nezpůsobuje nepříjemnosti, takže ani nemusí přemýšlet o tom, jakou polohu a na které straně během těhotenství spát. Odpočinek v prvních 12 týdnech je k dispozici v jakékoli poloze. Ale brzy, jak bříško roste, bude žena muset upravit svou pozici ve snu. To je překvapivé, ale držení těla nastávající matkou ve snu může přispět k normálnímu vývoji plodu a zabránit mu..

Není toho na výběr. Vzhledem k tomu, na které straně je lepší během těhotenství spát, dospěla žena k závěru, že častěji potřebujete spát na levé straně. Tato pozice pomáhá dítěti získat správné množství užitečných látek, protože krevní oběh v této poloze není narušen a nenarušuje tok kyslíku do těla. Žena leží na levé straně a chrání její játra před vymačkáním, což zlepšuje funkci srdce. Samozřejmě nebudete schopni spát na jedné pozici, takže během noci musíte svou polohu několikrát změnit.

Pokud je plod odebrán v příčné poloze uvnitř dělohy, doporučuje se spát na straně, na které se nachází hlava dítěte. Ale na které straně během těhotenství spát, pokud je dítě v pánevní prezentaci? V tomto případě je nutné se v noci otočit ze strany na stranu 3 až 5krát.

Jak spát během těhotenství: tipy

Zjistili jsme, na které straně spánku během těhotenství jsme zjistili, že nejoptimálnější postoj leží na levé straně. V raných fázích se těhotné ženy stočí do pozice, která podporuje klidný spánek. Se zvyšujícím se termínem se však možnost skládání do této polohy snižuje, protože se zvyšuje děloha a ohyb páteře v dolní části zad, což nutí nastávající matku zaujmout přímou polohu ve snu. Ale co dělat, když z dlouhého pobytu na jedné straně začíná v kyčlích bolet?

Pokud máte bolesti v kyčlích, postupujte podle následujících pokynů:

 1. Pokuste se zaujmout pozici, ve které nebudete striktně na vaší straně, ale mírně se opřete. Polštář z objemné tkaniny lze umístit pod záda pro stabilní polohu.
 2. Ohýbejte kolena a vložte mezi ně malý polštář.
 3. Matraci zakryjte přikrývkou nebo silnými matracemi, aby byla matrace pohodlnější.
 4. Mnoho žen se cítí pohodlněji s nohama nebo rukama na svých manželech..

Těhotný spánek: jak zůstat vzhůru během těhotenství?

Na které straně spánku během těhotenství není možné? Toto není jediná starost ženy. Je spánek povolen na zádech? Mnoho lidí ráda spí na zádech, takže je důležité vědět, co mohou těhotné matky v týdnu dělat, aniž by poškodily vývoj plodu. Spánek na zádech je bezpečný v první polovině těhotenství.

Ale po 22 týdnech těhotenství musíte změnit své preference. Mezi dělohu a páteř je největší nádoba v těle - spodní vena cava. Tato loď se zabývá transportem krve z končetin a trupu osoby do svého srdce. Během těhotenství plod vyvíjí další tlak na vena cava, díky čemuž existuje riziko rozvoje syndromu dolní duté veny, se silným upnutím cévy.

Když se objeví žíla, objem cirkulující krve se sníží. Tento stav je v těle hodnocen jako velká akutní ztráta krve, která vede k výskytu následujících příznaků:

 • závrať;
 • snížení krevního tlaku;
 • obecná slabost;
 • stav podobný hypovolemickému šoku;
 • neschopnost plně dýchat.

Tato podmínka je velmi nebezpečná pro vývoj dítěte uvnitř matky: dítě postrádá kyslík, který ovlivňuje jeho celkovou pohodu. Z tohoto důvodu je spánek na zádech během těhotenství zakázán. Během normálního odpočinku nebo během ultrazvukového zákroku může žena, která se cítí špatně, okamžitě změnit svou polohu. Během spánku však mohou být reakce neviditelné, takže spánek na zádech je nebezpečný pro těhotnou ženu i pro dítě, které nosí pod srdcem.

Pokud je potvrzeno vícenásobné těhotenství nebo polyhydramnios, doporučuje se ve druhém trimestru přestat odpočívat na zádech. Spánek na zádech by také měl být opuštěn, pokud existuje riziko potratu, když je hlava dítěte příliš nízká.

Je možné si během těhotenství vzít žaludek na spaní? Pro mnoho lidí se tato pozice jeví jako nejpohodlnější. A budoucí matky nejsou výjimkou. Ale můžete spát na břiše během těhotenství až do 12. týdne, kdy je děloha stále pod ochranou ochlupení. Po 12 týdnech je lepší odmítnout ležet na břiše, protože to představuje další tlak na rostoucí bříško a může být pro dítě nebezpečné..

Ležící na břiše během těhotenství po 20 týdnech se protlačí krevní cévy, kterými živiny pro plod vstupují do placenty. Tato pozice je ještě nebezpečnější než stisknutí vena cava, když ležíte na zádech.

Některé nulliparous ženy trpí vysokou citlivostí na prsu, což také ruší přijetí žaludku pro spánek..

Po 28 týdnech těhotenství je fyzicky nemožné spát na břiše a otázka toho, že se během spánku spí, není zapotřebí..

Rychlé usínání během těhotenství

Spánek ženy v normální poloze je od 8 do 10 hodin. Pro zdraví se nedoporučuje méně než 8 hodin spánku. Kromě toho se doporučuje přidat během dne několik dalších krátkých přestávek. Pokud žena spí méně, než je obvyklé, pak tento nedostatek klidu ovlivňuje její pohodu takto: její chuť k jídlu se zhoršuje, převládá depresivní nálada, její imunitní systém oslabuje.

Kvalita spánku těhotné ženy přímo závisí na jejím životním stylu a zavedené každodenní rutině. Je nutné, aby se žena připravila na dobrý noční spánek ráno.

Za tímto účelem se doporučuje dodržovat následující podmínky:

 1. Nepřetěžujte se fyzickými aktivitami, protože to může vést k nespavosti.
 2. Snažte se věnovat pozornost maličkostem, méně se obávat.
 3. Pokud máte problémy s nočním spánkem, musíte opustit denní spánek.
 4. Procvičujte tiché sporty, abyste v noci usnul rychleji. Můžete dělat jógu, fitness pro těhotné ženy, plavání.
 5. Udržujte pořádek v jídle. Nepřetěžujte trávicí systém v noci. Pro lehké občerstvení pro uspokojení hladu je vhodný sendvič s vařeným masem. Pijte méně tekutin před spaním, méně pravděpodobné, že se v noci dostanou na záchod.
 6. Nesledujte těžké filmy večer a ráno nechávejte nepříjemné rozhovory. V noci by vás nic nemělo obtěžovat.
 7. Při nízké hladině cukru v krvi se často vyskytují problémy se spánkem. Normalizujte tento stav tím, že v noci sníte kousek cukru nebo sladkého nápoje..
 8. Večer si dopřejte relaxační koupel a požádejte svého manžela, aby vám dal masáž nohou nebo zad. Také sex před spaním je dobrou volbou pro usínání, pokud to není během těhotenství zakázáno..
 9. Pokud těhotná žena prohlásila nespavost, mohou pomoci léky vybrané lékařem. Více obyčejně předepsaná sedativa, jako je glycin, tinktura valeriány nebo mateřské.

Organizace nočního odpočinku během těhotenství

K přípravě zdravého spánku mohou přispět následující přípravná opatření:

 1. V zimní sezóně je třeba byt větřit asi půl hodiny před spaním, v létě si musíte odpočinout s otevřeným oknem.
 2. Spánek bude pohodlnější a příjemnější, pokud si obléknete pohodlné oblečení, které neomezuje pohyby. Pokud vaše nohy zamrznou, můžete je zahřát teplými měkkými ponožkami.
 3. V noci není třeba jíst s těžkým jídlem. Aby se v noci necítil hlad, můžete si před spaním lehce ukousnout.
 4. Věnujte pozornost matraci. Mělo by to být velmi pohodlné. Správná matrace je klíčem k dobrému spánku.

Polštáře na spaní v mateřství

Rychle usínání během těhotenství je často usnadněno použitím malých měkkých polštářů, které lze pohodlně umístit pod dolní část zad, pod boky, nohy.

Rostoucí bříško je hlavní překážkou dobrého nočního odpočinku během těhotenství. Polštáře mohou pomoci budoucí matce získat pohodlí a najít optimální pózu pro usínání.
Například můžete dokonale získat pohodlí, pokud umístíte jeden polštář pod bříško a druhý je umístěn mezi kolena. Pokud je umístěna na levé straně, musíte narovnat levou nohu a zároveň ohnout doprava.

Můžete vyzkoušet mnoho možností pro umístění polštářů, změnu jejich umístění a zvýšení počtu. Nezapomeňte najít potřebnou pózu.

Vynikající cesta ven je použití speciálně navržených polštářů pro těhotné ženy. Tím se vytvoří povlečení s přihlédnutím ke všem fyziologickým vlastnostem těhotného těla, díky čemuž jsou velmi pohodlné. Formy polštářů pro těhotné ženy se mohou lišit. Například tvar podkovy vám pomůže usnout rychleji, přičemž vezme jednu z pohodlných póz.

Pokud se spánek během těhotenství pro vás stal skutečným problémem, nezoufejte, protože existuje spousta možností odpočinku. Někteří vám určitě budou vyhovovat. Pamatujte, že spánek pro těhotné ženy je velmi důležitý, protože brzy se ve vašem životě objeví dítě, které bude vyžadovat hodně energie. Spánek v noci se bude rovnat přepychu, takže před narozením dítěte musíte odpočívat a získat sílu.

Noční spánek je klíčem k normálnímu nitroděložnímu vývoji dítěte a základem silného emočního stavu budoucí matky. Chcete-li vyřešit problémy se spánkem, musíte zjistit příčinu jejich výskytu. V případě potřeby můžete před spaním změnit stravu, každodenní rutinu nebo upravit zábavu na čerstvém vzduchu.

Při problémech s usínáním musíte věnovat pozornost póze usínání, protože kvalita spánku závisí na tom, na které straně během těhotenství spát. Pokud žena přemýšlí o nadcházejícím narození v noci, obavách a obavách, můžete vyhledat radu od psychologa nebo jít na kurzy pro nastávající matky. Když jsou odstraněny všechny příčiny poruchy spánku a úzkost zmizí, zvuk, zvukový spánek nebude trvat dlouho.

Jak spát během těhotenství?

Doplnit energii, obnovit tělo na buněčné úrovni, posílit nervový systém, člověk potřebuje kvalitní spánek. Stojí za zmínku, že bez celonočního odpočinku může lidské tělo trvat pouze čtyři dny, zatímco bez vody - až deset! Pokud jde o těhotnou ženu, pak spánek je jedním z klíčových aspektů normálního vývoje plodu spolu s vyváženou stravou. Ale jak spát během těhotenství, aby nedošlo k poškození dítěte a vašeho těla?

Nebezpečné pózy na „tichou hodinu“

Nastávající matky, které jsou v raných stádiích těhotenství (až 12 týdnů), mohou stále spát v jakémkoli obvyklém držení těla. Ale postupně byste se měli vzdát takových návyků:

 1. Od druhého trimestru je spánek na břiše pro dítě velmi nebezpečný. Přestože je dítě již pevně zakotveno v bříšku, riziko poranění stále přetrvává. Ano, a díky zvětšení břicha v průběhu času to představuje naprosto nepříjemné.
 2. Spánek na zádech je obzvláště nebezpečný na konci druhého trimestru. Dítě v tomto období již má poměrně velkou velikost, takže vyvíjí tlak na dolní část zad matky, střeva a další vnitřní orgány umístěné v této zóně. Těhotná žena, která toto pravidlo nedodrží, má rychlý srdeční rytmus, necitlivost končetin a zhoršuje se průtok krve do placenty a ledvin. V tomto případě existuje riziko fetální hypoxie. Dítě začne tvrdě tlačit a převrátit se v lůně, což signalizuje nepohodlí.

Pokud žena v pozdním těhotenství upřednostňuje spánek na zádech, může mít následující problémy: nástup a zhoršení hemoroidů, arytmie, nízký krevní tlak, mdloby, závratě, pálení žáhy.

Jak uspořádat lůžko?

V některých případech dokonce i správně zvolené držení těla pro noční odpočinek během těhotenství nepomůže tělu správně se zotavit. Pokud je postel nepohodlná a matrace nepodporuje páteř, není třeba mluvit o dobré obnově síly. Správně vybavené místo na spaní je také velmi důležité pro celodenní nebo denní spánek. Těhotným ženám se doporučuje, aby si zakoupily ortopedickou matraci střední tvrdosti, která sleduje obrysy těla a je schopna udržet páteř ve stavu přirozeném pro fyziologii. Postel by neměla silně pramenit, aby při otáčení ve snu nevznikaly zbytečné vibrace. Jeho velikost by měla být dostatečná - je třeba mít na paměti, že postel sdílí dva lidé - budoucí matka a budoucí otec.

Spánek na levé straně je tím pravým místem pro těhotné ženy

Lékaři jednomyslně radí nastávajícím matkám, aby spaly na levé straně. V tomto případě krev hladce proudí do všech vnitřních orgánů a do placenty, slezina a lymfatický systém fungují normálně. Zatímco „tichá hodina“ na pravé straně může způsobit vymačkání ledviny a tlustého střeva, jakož i obtížný odtok lymfy. Pokud si ohnete nohu na koleno a položíte ji na vyvýšeninu (polštář), pak spánek na levé straně těla bude ještě užitečnější.

Proč je správné, aby těhotné ženy spaly na levé straně:

 • pravděpodobnost bolesti v zádech a dolní části zad v důsledku nesprávného postavení těla je vyrovnána;
 • krev v plném režimu vstupuje do placenty a brání tak hladovění dítěte kyslíkem;
 • nohy a paže méně bobtnají, protože ledviny fungují normálně;
 • srdce matky pracuje plně;
 • tlak na játra se snižuje.

Samozřejmě můžete převrátit během noční „tiché hodiny“ buď na jedné nebo druhé straně, čímž zabráníte plynutí končetin, ale stále by měla být prioritou levá strana.

Speciální polštáře pro těhotné ženy - skutečné spasení

Vývojáři polštářů pro těhotné ženy se pokusili zohlednit všechny potřeby a fyziologické vlastnosti žen, které jsou v radostném očekávání dítěte. Nejoblíbenější jsou produkty ve tvaru písmene U, které správně podporují žaludek a záda ženy. Výrobky se obvykle plní speciálním hypoalergenním materiálem (pohankové plevy, polystyrenové pěnové kuličky, holofiber). Spánek na takovém produktu je velmi pohodlný a pohodlný díky maximální relaxaci svalů..

Jaké formy polštářů stále existují:

 • Ve tvaru písmene C - polštář umožňuje podepřít žaludek během spánku. Celou noc můžete pohodlně spát na levé straně..
 • Zařízení pro noční odpočinek ve tvaru písmene I ve vzhledu vypadá jako váleček. Může být umístěn pod žaludek nebo pod záda. Produkt je malý.
 • Produkt ve tvaru písmene L se používá k podepření hlavy a břicha současně..
 • Malá a kompaktní verze ve tvaru písmene U je určena pro použití v silničních podmínkách.

Při výběru správné volby produktu byste měli vzít v úvahu výšku, hmotnost a další vlastnosti těhotné ženy. Stojí za povšimnutí, že polštář ve tvaru písmene U lze použít nejen při porodu dítěte, ale také během laktace, k zablokování drobků. Proto je považována za univerzální a nejsprávnější model.

Spánek - vhodná volba pro nastávající matky

Pozice „sklápění“ platí zejména v pozdním těhotenství. V této době břicho dosáhne svého maximálního objemu, dítě spolu s plodovou vodou hodně váží, zvyšuje se tlak dělohy na orgány. Těhotná žena může mít časté nutkání k močení, je ve stavu úzkosti a přemýšlí o nadcházejícím porodu. Úplný a zdravý noční odpočinek během tohoto období je důležitější než kdy jindy. Pokud vložíte polštář pod záda a pod nohy, můžete si trochu zdřímnout v poloze „sklopná“. V tomto případě je tlak na bránici snížen, děloha nezpůsobuje značné nepohodlí, které vám umožní ponořit se do pohodlného spánku.

Důležité! Těhotná žena by měla nejen správně spát, ale také správně vstávat z postele. Nemůžete okamžitě vyskočit z postele - musíte se převrátit po boku, zaujmout polohu vsedě a teprve poté se postavit na nohy. Pomůže to zabránit vzniku nebezpečného děložního tónu..

Několik tipů pro správnou relaxaci

 1. V žádném případě nepijte prášky na spaní, pokud během těhotenství trpíte nespavostí! Je lepší pít odvar heřmánku, meduňky nebo máty. Sklenici teplého mléka s medem také poslouží jako vynikající „prášek na spaní“, pokud ovšem nemáte individuální nesnášenlivost vůči laktóze a včelařským výrobkům.
 2. Pokud vás trápily obavy spojené s nadcházejícím narozením (zejména pokud máte první) a na tomto základě se objevila nespavost - zaregistrujte se na speciální přípravné kurzy. Tam dostanete odpovědi na otázky, které vás zajímají, povídejte si se ženami, které již prošly porodem, a uklidněte se tím, že vrátíte celý noční odpočinek do svého života.
 3. Pokud se při cestování do Morpheus často setkáváte se křečemi, použijte masáž špetkou a konzumujte potraviny s vysokým obsahem vápníku..
 4. Současně usnul (nejlépe ve 22 hodin), aby si tělo zvyklo na rutinu.
 5. Pokud jste se dosud nerozhodli, která póza je pro vás výhodnější, zkuste všechny doporučené metody a označte všechny klady a zápory.
 6. Před nočním odpočinkem zajistěte větrání místnosti. Pomalé večerní procházky na čerstvém vzduchu také příznivě ovlivňují kvalitu odpočinku ve tmě.
 7. Nepři přejídejte se! Zejména několik hodin před nočním zotavením. Pokud opravdu chcete mít večer k jídlu, nechte to být jednoduché sušenky a kefír s nízkým obsahem tuku.

Všechny těhotné ženy pravděpodobně vědí, že pití nápojů obsahujících kávu je škodlivé, zejména před nočním odpočinkem. Toto pravidlo platí také pro perlivou vodu, silný čaj. Měli byste spát v bavlněných pyžamech nebo noční košili. Přílišná násilná činnost před spaním může způsobit nespavost, proto je lepší poslouchat klidnou hudbu večer, meditovat, přemýšlet nad krásou. Nejdůležitější věcí je udržení správného pozitivního přístupu a radostné čekání na setkání s dítětem. Přemýšlejte, než spíte dnes na které straně ke spánku, zaměřte se na své osobní pocity, ale nezapomeňte na radu lékařů.

Články O Neplodnosti