Hlavní Výživa

První pohyby plodu během těhotenství

Fetální pohyby jsou nejvíce dotýkající se a nejvíce emocionální okamžikem celého těhotenství. To platí zejména pro první pohyby. Každá matka s úžasem čeká hodinu, kdy se dítě poprvé cítí. Zpravidla se to stává v době, kdy je časná toxikóza pozadu, žena si zvykla na své nové postavení a očekává, že se s dítětem seznámí. Tajemství a vážnost tohoto okamžiku také spočívá v tom, že nikdo jiný na světě nemá takovou čest, s výjimkou matky: cítit své dítě poprvé.

Je neuvěřitelné, že se plod začíná pohybovat od 8. do 9. týdne. Je však stále příliš malý, když se „plavání“ zřídka dotkne stěn dělohy a matka tyto pohyby necítí. Názor, že některé výrobky jsou schopné „probudit“ dítě, je s největší pravděpodobností špatný - aktivita dítěte nezávisí na jídle, které matka konzumuje. Předpokládá se, že zřetelné pohyby dítěte lze poprvé slyšet v průměru ve 20. týdnu - vytáhne kliky za nohy a dotýká se stěn dělohy. Všechno je však velmi individuální a načasování se může výrazně lišit. Štíhlé ženy obvykle cítí první pohyby před těmi buclatými. Závisí to také na tom, jaký druh těhotenství máte: většina mnohotvárných žen cítí první pohyby drobků již po 18 týdnech a dokonce i dříve. Obecně ženy pociťují pohyb plodu během opakovaných těhotenství asi o 2–4 týdny dříve než během prvního těhotenství. Děje se to hlavně proto, že žena je s tímto pocitem již obeznámena a svaly dělohy jsou na to již připraveny. A primiparous nemůže cítit dítě a po 24 týdnech. Pokud vás lékař ujistí, že těhotenství probíhá normálně, vy a dítě jste v perfektním stavu, neměli byste si dělat starosti s nedostatkem pohybu. Velmi brzy se stanou pravidelnými a zřetelnými a určitě je poznáte. Mezitím můžete vyzkoušet tuto metodu. Pijte sklenici mléka večer, lehněte si na záda a trochu si lehněte. Předpokládá se, že taková póza je pro dítě velmi nepříjemná, a je možné, že vás o tom s jeho třesem informuje..

Obvykle do 24. týdne mohou vaši milovaní zažít radost z míchání. Šoky se staly dostatečně silné, aby je cítili ostatní lidé. Ale bude si dítě chtít popovídat s „cizími lidmi“? Kdyby byl zvyklý na jejich hlas a časté dotyky rukou.

Při prodloužení doby pohybu by drobky měly zvyšovat intenzitu a sílu. Ve 20. týdnu plod uskuteční v průměru 200 pohybů denně a mezi 28 a 32 týdny jejich počet dosáhne svého maximálního výkonu: 600 pohybů. Před porodem již dítě dostatečně vyrostlo, v bříšku je již velmi málo místa, takže počet pohybů se postupně snižuje, i když jejich síla zůstává stejná nebo dokonce roste.

Studie ukazují, že na konci období aktivita dítěte stoupá z 8 hodin večer na 8 hodin ráno - během dne, kdy dítě spí, utěšené pohybem jeho matky.

Kdy začíná fetální pohyb?

Co potřebujete vědět o pohybech plodu

Když začínají první pohyby plodu, liší se doba jejich vzhledu u žen. Hodně záleží na počtu těhotenství v anamnéze, na přítomnosti nadváhy, fyzické aktivitě a konečně jen na péči o ženu. Ta však někdy vede k situacím, kdy je pohyb plodu považován za to, co není. Kdy začíná pohyb plodu u většiny žen a jaké příznaky bych měl kontaktovat s předním gynekologem a (nebo) podstoupit neplánované ultrazvukové vyšetření?

Je známo, že se embryo začne pohybovat ve velmi rané fázi - pouhých 8 týdnů těhotenství. Ale samozřejmě to žena stále necítí, protože embryo je stále velmi malé a v plodové vodě je dost místa na plavání. Ale on rychle roste a přibírá na váze. A pokud je první míchání plodu během prvního těhotenství zpravidla pociťováno po 18 až 20 týdnech, začíná to „třepotáním motýla“, „pohybem ryb“, poté, když se opakuje dříve po dobu 2-3 týdnů, tj. Po 16–18 týdnech. A často dokonce od 14 týdnů. Ve třetím těhotenství začínají pohyby plodu stejným způsobem jako ve druhém nebo o něco dříve. Tento rozdíl je vysvětlen velmi jednoduše - žena je již dobře obeznámena s tím, jak se dítě chová v děloze, a snadno odliší své chvění od nadýmání nebo jiných pocitů ve svých střevech. S dvojčetným těhotenstvím začíná pohyb plodu stejně brzy. A to je způsobeno tím, že děti zabírají více místa v děloze, břicho nastávající matky má působivou velikost než během jednoletého těhotenství, a přizpůsobení přední stěně dělohy je větší.

Lékaři žádají své pacienty, aby si vzpomněli, kolik týdnů se dítě během prvního těhotenství začne hýbat, protože to může období opravit. Datum prvních hmatatelných pohybů dítěte je obvykle přesně „rovníkem“ těhotenství, 20 týdnů. A když znáte přesný čas, můžete vypočítat spolehlivé odhadované datum narození, nazývá se také PDR. Když se dítě začne pohybovat během druhého těhotenství - není to tak důležité, protože toto datum nelze vždy použít k výpočtu den narození.

Kdy potřebujete vydat zvukový signál? Mnoho žen má nyní možnost zakoupit speciální zařízení - fetální dopplers. Pomocí nich můžete samostatně diagnostikovat srdeční rytmus dítěte, a proto vzhled jeho pohybů k pozdějšímu datu není tak ostře vnímán. Zejména pokud lékař pravidelně měří výšku dna dělohy a objem břicha, stanoví jejich růst v souladu s gestačním věkem. Porodnický stetoskop nedetekuje spolehlivý srdeční rytmus po dobu až 20 týdnů. Obzvláště obtížné je to udělat, pokud je placenta umístěna na přední stěně dělohy. Klidně můžete čekat na aktivitu dítěte až do 18 týdnů - při prvním míchání plodu během těhotenství je obvykle vždy druhý pocit a až 20 týdnů je prvorozený. Později má smysl jít k lékaři neplánovaně a pravděpodobně udělat ultrazvuk.

Proč je důležité sledovat aktivitu dítěte? Toto je nejúčinnější a nejrychlejší způsob, jak včas pochopit, že se dítěti něco děje. Negativní příznaky jsou považovány za příliš časté a vzácné pohyby. A pokud bývá často možné vyřešit jednoduše procházkou v parku, mimo rušné silnice nebo změnou polohy těla (plod může být někdy také nepříjemný), pak nízká aktivita dítěte může znamenat těžkou hypoxii, fetoplacentální nedostatečnost nebo dokonce intrauterinní smrt

Lékaři samozřejmě sledují stav dítěte v děloze - posílají jej na ultrazvuk a CT, ale žena nenavštěvuje mateřskou kliniku každý den, což znamená, že by měla být vždy na stráži.

Existují různé metody pro hodnocení pohybu plodu během těhotenství, i když většina žen s nimi nechce obtěžovat. Všimnou si, kdy je plod nejaktivnější, a obvykle je večer a noční čas, kdy nastávající matka odpočívá. A pokud se aktivita najednou snížila a ani relaxace na levé straně, ani vydatná večeře nebo něco sladkého pomáhá rozhýbat dítě, musíte si dát pozor.

Mnoho pokročilých nastávajících matek používá pro výpočet fetální aktivity metody Cardiff, Pearson a Sadowski, o nichž lékaři vědí.
Pro informaci: během 20 týdnů těhotenství plod plodí přibližně 200 pohybů denně a od 28 do 32 až 600. To však neznamená, že pocítíte všechny pohyby matky. Se zvýšením těhotenství se počet pohybů mírně sníží. Důvodem je skutečnost, že plod se v děloze přeplní. Navíc je méně vody pociťováno s menším množstvím vody a naopak více s polyhydramniemi. Ale ideální je nejméně 8 - 10 pohybů dítěte za hodinu, když nespí.

Metody výpočtu pohybů Pearsona, Cardiffa a Sadowského jsou podobné. První z nich navrhuje počítat pohyby od 28 týdnů těhotenství každý den a údaje zapsat do tabulky, aby bylo možné prokázat lékaři. Počítání začíná v 9 hodin a končí přesně po 12 hodinách. Současně se v tabletě zaznamená čas prvního míchání v tomto časovém intervalu a poslední. Měl by být nejméně deset. V tomto případě by se při výpočtu nemělo brát v úvahu tzv. Škytnutí plodu, jeho dechová cvičení. Předpokládá se, že plod se cítí dobře, pokud nastávající matka vycítila 10 svých pohybů během půl hodiny. Pokud do jedné hodiny - možná je to jen individuální charakteristika dítěte. Pokud to trvalo déle než hodinu, pak byste měli počet opakovat znovu. Pokud se nic nezměnilo nebo nezhoršilo - musíte informovat svého lékaře.

Podle Cardiffovy metody se vypočítá čas, během kterého plod způsobí 10 otřesů, pohybů. Normálně je to hodina. Pokud si žena do 3 hodin nevšimne přítomnosti dítěte - možná spí. Pokud během následujících několika hodin žena necítí aktivitu dítěte, musíte navštívit lékaře.

Sadowski metoda zahrnuje počítání pohybů ve večerních hodinách, od 19 do 23 hodin, kdy je plod nejaktivnější. Žena leží na levé straně a začíná počítat. Normálně by se plod měl pohybovat asi 10krát za hodinu. Žena může snadno vyprovokovat svou činnost hladením břicha. Pokud během 2 hodin nebylo dosaženo 10 pohybů, je pravděpodobné, že dojde k narušení stavu plodu, hypoxii.

Budoucí matky by si měly pamatovat, že aktivita plodu se po důkladném kousnutí vždy zvyšuje. To je způsobeno vstupem glukózy do krevního řečiště. A to je norma. Také aktivita plodu se může zvýšit, pokud je žena v kouřové nebo ucpané místnosti. Pak je aktivita dítěte již důkazem problémů. Musíme rychle vyrazit na čerstvý vzduch. Pokud se dítě neuspokojí do hodiny - měli byste jít k lékaři ve stejný den.

Jak dlouho těhotná žena obvykle začne pociťovat pohyby plodu?

Prvním zamícháním drobků v matčině lůně je dojemný okamžik, který si celý život pamatuje. Proto všechny nastávající matky čekají s tak netrpělivostí. Otázky týkající se včasnosti nástupu pocitů jsou jednou z nejčastějších. V tomto článku zvážíme, kdy by žena měla začít cítit své dítě.

Jak se dítě pohybuje?

Plod během těhotenství se začne pohybovat mnohem dříve, než si dokáže žena představit. Někdy stále neví o jejím těhotenství a dítě se už začíná hýbat. V 6. týdnu těhotenství, jen dva týdny po začátku zpoždění, může lékař určit první příznaky motorické aktivity, i když se pohybuje pouze prototyp srdečního svalu. Ale dítě se začne pohybovat končetinami do 7 až 8 týdnů těhotenství.

Vzhledem k tomu, že do konce druhého měsíce těhotenství váží dítě ne více než gram a jeho výška není větší než 15 mm, žena nemůže cítit jeho pohyby. Pohyby jsou neuromuskulární povahy a dosud nepatří do kategorie libovolných.

Jak rostete, dítě se během těhotenství aktivněji pohybuje. Do 11. týdne těhotenství může plod plavat v plodové vodě uvnitř močového měchýře, otočí se a již ví, jak se vytlačit ze stěn dělohy, pokud k takovému kontaktu dojde. Dítě je malé a váží ne tolik, že tyto doteky jsou také hmatatelné. Do konce 4 měsíců těhotenství, plod ovládá dobrovolné pohyby, ví, jak se ohýbat a uvolňovat končetiny, může částečně koordinovat své pohyby, například přivést pěst do úst a začít ji sát. V období 18 týdnů je plod dostatečně velký, ale v děloze je spousta místa - bez problémů a překážek se může zhroutit, převrátit, změnit polohu těla několikrát denně.

Hmatatelněji a podstatněji se dítě začne tlačit do 20. týdne. Právě v tomto okamžiku může žena hnutí nejprve cítit. Motorická aktivita je indikátorem životaschopnosti plodu a přispívá k rozvoji mozku, tvorbě reflexů. Jak se gestační věk zvyšuje, pohyby a chvění jsou výraznější, protože dítě v lůně roste a přibývá na váze denně.

Nikdo vám však nedá přesnou odpověď na otázku, kdy očekávat první pohyby, protože to vše závisí na individuální citlivosti a počtu narození a těhotenství, která předcházela tomuto. Načasování nástupu úžasných pocitů během těhotenství je obvykle 16-22 týdnů.

Prvotřídní

Těhotné ženy poprvé zpravidla začínají pociťovat otřesy dítěte později než ženy, které se již staly matkami. Důvody spočívají ve zvláštnostech vnímání - žena, která dříve necítila pohyby, je často nedokáže rozpoznat, dokud nejsou otřesy zcela zřejmé. První pohyby jsou velmi jemné a nenápadné. Zevnitř se cítí jako lehký dotek. Mnozí je srovnávají s dotykem ryb. Ženy je prostě zaměňují s procesy, které se neustále vyskytují ve střevech..

Drtivá většina nastávajících matek tvrdí, že pocítila první pohyby svého dítěte mezi 18 a 21 týdny. Není to tak dávno, kdy ultrazvuk neměl tak široké rozdělení v řízení těhotenství, porodnice-gynekologové považovali načasování výskytu prvních pohybů za „rovník“ těhotenství. Po nich začala druhá polovina těhotenství, která trvala asi dalších 20 týdnů..

Dlouho očekávané břišní vjemy během prvního těhotenství dnes nehrají tak důležitou diagnostickou roli, ale z toho se nestaly méně důležitými. Lékaři se určitě zeptají nastávající matky, zda cítí pohyby svého dítěte, aby lépe kontrolovala proces porodu.

Vícečetné

Během druhého těhotenství nebo následné ženy je mnohem snazší pochopit vaše pocity, žena si nezaměňuje první pohyby s fermentací střevních plynů. Ale nejen zvýšení individuální citlivosti lze vysvětlit dříve než během prvního těhotenství, což je výskyt pocitů.

Svalové stěny dělohy po předchozích těhotenstvích jsou vzdálenější, citlivější, a proto se pohyby začnou cítit dříve. Většina těhotných žen ujišťuje, že cítí své první pohyby 16-18 týdnů a dokonce i dříve.

Co má vliv?

Kromě těhotenství je výskyt zjevných pocitů v žaludku ovlivněn i dalšími faktory, které mohou buď oddálit dlouho očekávaný okamžik, nebo ho přiblížit. Tyto faktory jsou téměř stejné pro všechny ženy, bez ohledu na to, jaké dítě očekávají. Vzhled prvních pohybů závisí na:

 • váha a stavba;
 • umístění a prezentace plodu;
 • umístění placenty;
 • životní styl a činnost budoucí matky.

Jemné a hubené dívky začínají cítit své děti dříve než ženy se širokou pánevem a nadváhou. Centrální nervový systém může přijímat „signály“ z receptorů peritoneálního nervu pro kopy a trhnutí plodu dříve, pokud v břiše neexistuje pevná zásoba tukové tkáně.

Kompletní sada matky nemá vliv na vývoj dítěte a načasování jeho fyzické aktivity. Jen hubené ženy začnou dítě cítit o něco dříve. Pokud je placenta umístěna na zadní stěně dělohy, šance na dřívější rozpoznání pohybů jsou vyšší. Když je „dětské místo“ umístěno na přední stěně, znamená to, že končetiny plodu jsou obráceny uvnitř těla matky, kopy nastanou hlavně ve směru střevních smyček, a proto je žena může později rozpoznat.

Plod, který je umístěn vzhůru nohama, dříve potěší matku pohyby, než děti, které sedí na papeži v pánevní prezentaci. První pohyby dříve začínají cítit ženy, které vedou klidný a měřený životní styl, mají příležitost pro denní odpočinek. Pokud nastávající matka pracuje, zjistí, že během dne se hodně pohybuje, soustředí svou pozornost na něco jiného, ​​takže si nemusí všimnout prvních pohybů.

Takže, při práci a studiu, těhotné ženy se musí soustředit na dítě ve večerních hodinách, když můžete zaujmout vodorovnou polohu těla a relaxovat. Obvykle je to poprvé, kdy člověk pociťuje, na co čekající matka čeká.

Možné problémy

Předem se nestará o starosti: načasování, které se považuje za normální pro stanovení prvních pohybů, má poměrně široké hranice, a proto před 22 týdny není nejmenší důvod vzrušení. Pokud ani po této době žena necítí pohyby dítěte, musí se poradit s lékařem a provést ultrazvukové vyšetření plodu.

Důvody, proč může být dítě méně aktivní, než by mělo být, mohou být docela dost, zde jsou jen nejčastější:

 • hypoxie;
 • zmrazené těhotenství;
 • retardace růstu plodu.

Příliš časté pohyby, stejně jako příliš vzácné, by měly upozornit. Je pravděpodobné, že dítě nemá dostatek kyslíku. Při hypoxii v počátečním stádiu bývají ostré otřesy často pociťovány, bolestivé a děložní.

Při chronické hypoxii se pohyby stávají letargickými a vzácnými. Ve 18-20 týdnech je velmi obtížné se cítit, taková kontrola nad pohyby plodu bude nutná hlavně od 28 týdnů, kdy bude ženě nařízeno počítat počet pohybů dítěte za den.

Rytmické a pulzující otřesy na pravé nebo levé straně mohou znamenat, že dítě škytá. Neublíží to, není to děsivé a nemělo by to nijak rušit ženu, bez ohledu na to, jak dlouho jsou - škytavky jsou docela fyziologické.

Když se pohyby stanou pravidelnými?

Míchání začíná pravidelně kolem 25. týdne těhotenství. Ve stejné době má žena obvykle dobrou představu o tom, jak přesně se dítě nachází v jejím lůně. Je-li hlava dole, jsou pohyby nejčastěji pociťovány ve střední třetině břicha a výše, pokud sedí, mohou se cítit kopy v samém spodku břicha, což někdy způsobuje brnění v pochvě. Od této chvíle děti začnou rázně reagovat na všechno, co se děje matce - dítě kope tvrději, když je žena nervózní a ustaraná.

Po 7-8 měsících těhotenství dítě začne reagovat pohybem na náhlé a ostré zvuky.

Do 28 týdnů nemusíte počítat pohyby dítěte. Bude stačit, pokud si těhotná žena jen denně všimne přítomnosti pohybů a jejich obecné povahy. Mějte na paměti, že každý den není nutný, ale protože v různých dnech může být aktivita dítěte odlišná.

Změny počasí, změny atmosférického tlaku, ročního období a mnohem více ovlivňují aktivitu dítěte. Za slunečného dne bude dítě aktivnější než za oblačného dne, ve skutečnosti jako dospělí. V noci je aktivita ovoce vyšší než během dne. Pokud je máma v dobré náladě, bude dítě aktivnější.

zjištění

Pokud nastal čas na první rozruch a vůbec nic necítíte, zkuste použít několik lidových tipů. Relaxujte častěji a snažte se být v klidu a vyvážení. Ve večerních hodinách, než si lehnete na odpočinek, vypijte sklenici mléka a snězte malý kousek čokolády - sladkosti obvykle aktivují děti.

Chcete-li cítit první pohyby, je nejlepší ležet na zádech. V budoucnu neležte často na zádech, protože s růstem dělohy a plodu může být vena cava sevřena.

Méně porovnejte sebe a své dítě s ostatními ženami, včetně tematických online fór. Všechny ženy jsou různé, tělesné rysy a umístění plodu se liší pro každého, stejně jako individuální prah citlivosti. Proto byste neměli být naštvaní, pokud někdo měl dítě v 16 týdnech rozrušení a v 19 týdnech je váš žaludek velmi tichý. Vše se objeví ve správný čas..

V dalším videu se dozvíte více o pohybech plodu během těhotenství..

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Těhotenství: kdy čekat na první rozruch dítěte?

Přišel pátý měsíc šťastného těhotenství. Den co den, týden po týdnu vaše dítě roste a vy si to všimnete. A velmi brzy, poprvé, budete cítit jeho pohyb!

Zpravidla je to v pátém měsíci těhotenství, kdy budoucí matky cítí první pohyby dítěte.

Ženy, které se poprvé nestanou matkou, možná na konci minulého měsíce pocítily slabé šoky. Pro zbytek bude tento příjemný okamžik přicházet doslova ze dne na den, být na něj připraven.

Dítě v pátém měsíci těhotenství

Na začátku pátého měsíce těhotenství je vaše nenarozené dítě stále velmi tenké, téměř průhledné. V následujících 4 týdnech se bude zabývat aktivní akumulací podkožního tuku - hlavním zdrojem tepla.

A zatímco dítě nic nevidí (oči jsou po staletí stále pevně zakryté), začne reagovat na světlo. Pokud nasměrujete jasný žaludek na žaludek své matky, plod se k němu jistě rozvine.

Nyní je čas začít mluvit s vaším dítětem. Zvukové zvuky, díky kterým zvuk proniká středním uchem, jsou již vytvořeny. Oddělení mozku odpovědné za příjem zvukových signálů je plně funkční.

Dítě je nepřetržitě ve velmi „hlučném“ prostředí. Neustále slyší zvuky střevní motility, tlukotu srdce nebo „řinčení“ žaludku své matky. A to ho vůbec neděsí..

Dítě rozpoznává hlasy rodičů, reaguje na hlasité a neočekávané zvuky. Promluvte si s dítětem, řekněte mu, co se děje kolem, poslouchejte hudbu. Bude to pro něj užitečné. V polovině pátého měsíce se pod primordií primárních zubů začnou tvořit stoličky.

Dítě pokračuje ve vývoji vnitřních orgánů. Do konce měsíce bude růst dítěte z kostrče do koruny 20-25 cm, hmotnost - asi 250 gramů.

Co se stane tělu nastávající matky

Nyní vaše srdce začalo pracovat několikrát aktivněji. To způsobuje silné zatížení celého oběhového systému těla. U některých těhotných žen může dojít ke krvácení z nosu v důsledku zvýšeného krevního oběhu. Neznepokojujte se, jedná se o dočasný jev..

V této fázi těhotenství se může zvýšit pot a vaginální výtok. To je normální. Dodržujte osobní hygienu, v tomto případě není nutné žádné ošetření. Vaše děloha roste a roste den co den.

Možná už v těle cítíte nějaké těžkosti. Buď trpělivý. Polovina cesty prochází, ale nejobtížnější je ještě přijít. Najděte si pohodlné držení těla pro odpočinek a spánek (možná budete potřebovat speciální podlouhlé polštáře pro těhotné a kojící ženy).

Měníte se. Hmotnost se začíná zvyšovat, bříško výrazně vzrostlo. Staré oblečení je malé a není vhodné pro váš nový stav! Změny vzhledu budou skvělou příležitostí k nakupování.

Jděte nakupovat a vylepšujte svůj šatník. Budete potřebovat speciální kalhoty nebo džíny s měkkým pásem pro rostoucí bříško, volné pletené šaty nebo tuniku, spodní prádlo a punčocháče pro těhotné ženy.

Udělejte si čas, abyste se sami potěšili. Takové události vás vždycky rozveselí..

Zkuste se více pohnout, přihlaste se k jógě pro těhotné ženy nebo v bazénu. Cvičení jako je toto může pomoci uvolnit některé svaly vašeho těla.

První pohyby dítěte v prvním těhotenství

První narozená žena může cítit první míchání dítěte během těhotenství v intervalu od 18 do 22 týdnů. Ve většině případů se to však děje ve 20. týdnu. Všimněte si, že štíhlé nastávající matky začnou pociťovat pohyby plodu dříve, obvykle po 19–20 týdnech. Naopak ženy s větší pletí si všimnou prvního pohybu plodu v období 21–22 týdnů.

Každá maminka si pamatuje první pohyby dítěte. Zpočátku slabé, pak sebevědomější a silné šoky vašeho dítěte nelze srovnávat s ničím. Tyto kopy lze vidět na vlastní oči - na některých místech se zdá, že se bříško odrazí. Nyní nejen víte, že ve vás roste nový život, cítíte se a vidíte to.

Dítě bude s největší pravděpodobností reagovat na jemné hladké břicho lehkým tlačením. Zvykněte si na to, taková komunikace mezi matkou a dítětem zůstane až do samého narození.

Jak rozpoznat pohyby dítěte?

Každá nastávající matka se asi zajímá, jak rozpoznat pohyby plodu během prvního těhotenství, protože předtím nic takového nezažila. Není snadné popsat otřesy dítěte slovy.

Všechny těhotné ženy popisují tento pocit různými způsoby. Někdo porovnává pohyby jejich drobků s klepáním v žaludku, někdo si plete s procesy, které se vyskytují ve střevě. Některé matky spojují pohyby s stříkáním ryb a dokonce i třepotáním motýlů. Někteří zažívají lechtání v jejich žaludku v tomto bodě. Jiní jsou aktivní šoky, které zpočátku nezpůsobují bolest ani nepohodlí..

Obzvláště můžete cítit pohyby dítěte, když leží na zádech. V této poloze, zatímco sledují břicho, někteří dokonce vidí břicho, jako by chodili.

První pohyby ve druhém těhotenství

Existuje názor, že během prvního těhotenství jsou pohyby plodu pociťovány později než během druhého. Vícečetné děti si obvykle začnou všimnout pohybů dítěte o něco dříve. Vzhledem k tomu, maminka už je s vlasy známa a dokáže je odlišit od střevní motility.

Medicína však nerozlišuje těhotenství v řadě. V porodnictví jsou průměrná data platná pro první těhotenství a pro druhé. Předpokládá se, že žena by měla začít cítit pohyby v rozmezí od 18 do 22 týdnů.

Během druhého těhotenství a každé následující dítě obvykle začíná matce znatelně pohybovat v lůně o několik týdnů dříve, než v nulliparous. Takže, cítit světlo, téměř beztížné dotyky dítěte je možné již za 17-18 týdnů.

Někteří argumentují, že začali cítit drobky chvění a otřesů v 15-16 týdnech, a to i dříve. Těhotné ženy, které nosí dvojčata, si obvykle všimnou, že po 14–15 týdnech pocítily první pohyby.

Gynekologové to však obvykle neberou vážně. Mnoho lékařů je přesvědčeno, že ve druhém těhotenství jsou pocity rozrušení dítěte patrné po 18 až 20 týdnech.

Nenechte se odradit, pokud jste po dobu 16 týdnů ještě necítili rozruch maličkého. I když se pohyby necítí po 20–21 týdnech, není třeba se obávat. Těhotenství je velmi individuální proces. Závisí to nejen na počtu předchozích těhotenství. To je ovlivněno fyzickým a duševním stavem ženy během tohoto období..

Kolik pohybů by mělo být normální po 5 měsících?

Podle povahy motorické aktivity plodu může lékař posoudit, jak těhotenství postupuje, to znamená, že jeho aktivita je určitým měřítkem jeho průběhu..

Od začátku první zaznamenané aktivity dítěte do 26. týdne těhotenství mohou časové intervaly mezi epizodami pohybu dosáhnout 24 hodin. To je normální a neznamená to žádné patologie. Jen maminka si nemusí všimnout některých pohybů nebo je zaměnit za zvýšené plynování.

Počínaje 26-28 týdny těhotenství by se dítě mělo cítit asi 10krát každé 2-3 hodiny.

Pokud matka necítí míchání svého dítěte po dobu dvou hodin, není to důvod k obavám. Můžete to zkusit „promíchat“: chodit, dělat nějakou lehkou práci nebo jíst něco chutného.

Poté se doporučuje lehnout si a poslouchat sebe: pokud se plod otřese, pak je vše v pořádku. Pokud reakce dítěte nenastala, měli byste se poradit s lékařem.

Ultrazvuk po 5 měsících: určování pohlaví dítěte

Pátý měsíc je čas druhého ultrazvuku. Dítě vyrostlo, nyní ho bude lékař moci podrobněji prozkoumat. Zkušený ultrazvukový specialista změří všechna externí data a vnitřní orgány, vypočítá přibližnou hmotnost a výšku dítěte.

V této době je pravděpodobné, že lékař bude schopen určit pohlaví dítěte.

V některých případech mohou děti zkřížit nohy. V tomto případě vám může uzista poradit, abyste si lehli na bok, poklepali si na břicho, chodili po chodbě, jedli sladkosti (nebude-li to zbytečné, pokud si vezmete malou čokoládovou tyčinku s sebou). Uzist vás požádá, abyste udělali totéž, pokud dítě skrylo tvář rukama.

Pokud je vše v pořádku, měli byste navštívit specialistu jednou za měsíc. Před každou návštěvou proveďte standardní testy krve a moči. Pečlivě sledujte svou pohodu a již zcela odlišné chování dítěte.

Fetální pohyb během těhotenství: naučit se rozumět vašemu dítěti

Nastávající matky se velmi bojí a bojí se, že během těhotenství zmizí první pohyb plodu. Roztomilé otřesy však nejsou jen příjemným pocitem jednoty s vaším malým zázrakem, ale také správným ukazatelem správného vývoje a pohody dítěte. Dokonce i v bříšku může dítě své matce jasně vysvětlit, co chce. Jaké pohyby naznačují nepohodlí a kdy bych měl běžet do nemocnice? Jak sledovat plodovou aktivitu?

Když se dítě naučilo pohybovat?

Dítě se začne pohybovat mnohem dříve, než ve chvíli, kdy maminka ucítí první třes.

Svalová aktivita se projevuje dlouho před tvorbou nervového systému, kostry a dalších orgánů. Již 21. den těhotenství bije malé srdce. Na začátku 9. týdne se vytvoří nervový systém, objeví se první reflexy. V devátém týdnu dítě spolkne plodové vody, což je ve skutečnosti již poněkud komplikovaný pohyb.

Ze školních biologických hodin je známo, že svaly lidské tváře sestávají z několika desítek svalů. Může škytnout. V desátém týdnu je malý zázrak schopen nezávisle změnit trajektorii jeho pohybu, ale zatím je pro matku neviditelný. V 16. týdnu vývoje je dítě schopno rozlišit zvuky a reagovat na ně. Vyznačuje se intonací, cítí náladu mámy. Po týdnu se otevře a zavře oči, mžoural.

V 18. týdnu může malý muž dělat spoustu věcí:

 • prstoklad pupeční šňůry s malými úchyty,
 • komprimuje a uvolňuje vačky,
 • dotkne se hlavy,
 • mění polohu těla.

V jaké fázi těhotenství se děti učí manipulovat s matkou a vytvářet si pohodlí sami?

V průběhu výzkumu někteří zakrývali své tváře úchyty, když zaslechli nepříjemné nebo hlasité zvuky..

V raných stádiích se utváří koncept pohodlí a přichází pochopení, že je schopno ovlivnit intenzitu vnějších podnětů. Dítě způsobí, že se její máma převrátí ze zadu na jednu stranu se silnými otřesy, nebo vám připomene, že je důležité zůstat v klidu, když byla těhotná žena nervózní.

Pohyb je jediný způsob, jak komunikovat s mámou, informovat o svých pocitech. Podle povahy a intenzity míchání matky a lékaři posuzují stav dítěte.

Jak rozpoznat první pozdrav dítěte?

Od chvíle, kdy dítě poprvé kopl do břicha matky, vnímají ženy plod jako dítě, cítí se jako budoucí matka v plném rozsahu. Řekněte tedy psychologům.

Maminky se bojí vynechat první pohyby plodu během prvního těhotenství, protože nevědí, jak vypadají. Ale později říkají: ". je nemožné zaměnit s něčím, je to nezapomenutelné. “.

Těhotné ženy často popisují své pocity takto:

 • na povrch stoupla bublina vzduchu;
 • ryba se rozběhla;
 • motýl v zavřených rukou se snaží letět nahoru;
 • míč se valil.

Kromě krásných poetických srovnání připisuje většina žen podobnost prvních pohybů dítěte banální nadýmání. Protože trávicí systém v těhotenství „žije podle svých vlastních pravidel“ a je často „spokojený s překvapením“, mohou matky postrádat první nejisté neurologické šoky dítěte a brát je pro střevní motilitu..

Ve 13. týdnu můžete cítit své dítě. Když říkají, že každé těhotenství je individuální, mluvíme o všech procesech. Lékaři věnují pozornost matkám po dobu 16-22 týdnů těhotenství, kdy byste měli dítě pečlivě poslouchat.

20-22 týdnů - období, kdy jsou pohyby dítěte řádnější a připomínají novorozence. Za 30 minut dokáže pětiměsíční muž provádět 20-60 různých pohybů. A pokud vezmete v úvahu, že dítě také vyrostlo, pak je nemožné vynechat vlasy nebo je smíchat s něčím. V tuto chvíli se pohyby stanou zřetelnými a primiparous matky by se neměly bát, že je nebudou schopny poznat.

Důležité! Pokud se dítě necítí po 22 týdnech těhotenství, měli byste se poradit s lékařem.

Když začíná období vnímatelných rozruchů?

Od 24 týdnů dítě neustále komunikuje se svou matkou jediným možným způsobem - pohybem. Těhotná žena se učí dítě rozumět před jeho narozením. Podle „chování“ drobků lze hodně posoudit.

Malý muž hlásí radost, úzkost, pohodu, nepohodlí, dokonce i jeho temperament. A bude schopen „pozdravit“ tátu a příbuzným, kteří na něj netrpělivě čekají. Po 6 měsících je na povrchu břicha cítit pohyb.

Pohyb plodu je nepopsatelně příjemný, zejména během prvního těhotenství, a také nejjednodušší a nejspolehlivější způsob autodiagnostiky. Pro snížení nebo zvýšení aktivity dítěte by matka měla posoudit svůj stav a včas informovat lékaře.

Důležité! Nedostatek pohybu po dobu 12 hodin je nepřijatelný. Norma aktivity pro šestiměsíční plod je 10-15 pohybů za hodinu s přerušením 3-4 hodiny, když dítě spí.

Nadměrná aktivita může naznačovat nepohodlí. Dítě tedy žádá matku, aby se pohodlně posadila nebo ležela, nebo naopak na procházku. Když žena leží na zádech, plod vytlačuje velké žíly a postrádá kyslík. Následně se matka může cítit intenzivní chvění. Stejný účinek lze pozorovat, pokud sedíte po dlouhou dobu v poloze „noha na nohu“..

Stačí se převrátit po boku nebo sedět vhodnějším těhotným způsobem: na okraji židle mírně roztáhněte nohy, aby se břicho pohodlně snížilo. Když maminka sedí u počítače po dlouhou dobu nebo na silnici, musíte vzít oddechovou a lehkou proveditelnou gymnastiku, zastavit a vystoupit z auta častěji. Jinak nebudou dráždivé kopy trvat dlouho.

Obvykle se po odstranění dráždivého faktoru uklidní. Ale pokud dítě neúnavně bubnuje několik hodin nebo dní, pohyby způsobují bolest těhotné ženy, člověk by ji neměl vydržet. Lékař přesněji určí příčinu neklidného chování..

Fidget je maximálně mobilní v období 24-32 týdnů. Frekvence pohybů dále klesá, ale síla zůstává stejná nebo se zvyšuje. 25. týden těhotenství je doba, kdy je tělo plně formováno a nyní zbývá jen růst. Takže bříškový dům se přibližuje a přibližuje. Když břicho padá a dítě je vloženo s hlavou do porodního kanálu, pohyb se stává úplně nepříjemným. Ukázalo se, že pouze natahuje paže nebo nohy.

Mnoho matek na vědomí, že před narozením dítě úplně uklidňuje a připravuje k narození. Existuje však více temperamentních lidí, kteří násilně reagují na omezení svobody pohybu.

Důležité! V pozdějších fázích může pohyb dítěte způsobit nepohodlí nebo dokonce bolest. Nejčastěji v hypochondiu. Není děsivé - jen drobky velmi přeplněné.

Proč maminky cítí své děti v různých časech?

Nulliparous matky jednoduše trápí otázkou: kdy můžete cítit ceněné chvění? Citlivost matky ovlivňuje několik faktorů:

 1. váha - matka bude dříve cítit třes velkého dítěte;
 2. individuální citlivost;
 3. složení těla matky - tenké matky cítí pohyb před těmi, kteří přibývají na váze;
 4. střevní problémy;
 5. objem plodové vody.

Přestože pocity těhotných žen nejsou zdaleka jednoznačné, ale všechny děti se od 16-18 týdnů začnou aktivně a řádně pohybovat. Před tím jsou všechny pohyby spíše jako reflexní chaotické svalové kontrakce.

Důležité! Pozdní míchání není vždy známkou abnormalit. Často je to výsledek chyb ve výpočtu gestačního věku. Při prodlouženém cyklu může být rozdíl mezi porodníkem a skutečným stavem 1-3 týdny. Zajištění a opět jít k lékaři však nebolí.

Jaký je rozdíl v pohybu během druhého těhotenství?

Podruhé nebo během třetího těhotenství matka cítí své dítě o 1-3 týdny dříve, což je jediný rozdíl. Za prvé, je to spojeno se zkušeností. Žena se znalostí podnikání už nebude plést dlouho očekávané otřesy s ničím jiným.

Za druhé, taková citlivost je také spojena s dělohou, která se po narození nejstaršího dítěte úplně nevrátila do původního stavu. Břišní svaly zeslabují, takže břicho je patrné mnohem dříve.

Je-li pohyb cítit pouze v dolním břiše

Podle polohy šoků může matka určit umístění dítěte v bříšku. Pokud je pozorován pohyb nad pupkem, je dítě ve správné poloze, hlavou dolů. Pohyb dolního břicha však hovoří ve prospěch pánevní prezentace, tj. Nohou nebo hýždí dolů.

Ale nedělej si starosti. Až do 32 týdnů existuje vysoká pravděpodobnost, že se dítě převrátí samo. V lékařské praxi existují případy, kdy děti zaujaly správnou pozici několik dní před porodem. Doktor může také pomoci dětem převrátit se. Ale i když tvrdohlavě a nechce čekat na porod hlavou dolů, pak s moderní medicínou bude výsledek porodu v každém případě pozitivní.

Věci jsou složitější s příčnou prezentací. Dítě je v poloze ležení, tj. Nohy a hlava jsou po stranách a rameno je otočeno k porodnímu kanálu. V takové situaci je přirozený porod vyloučen. Dítě se rodí císařským řezem. Nemusíte se však obávat: boční prezentace je velmi vzácná událost.

Nižší tón svalů dělohy a břicha také vede k míchání v dolním břiše. Někdy je to doprovázeno nepohodlí v perineu. Nejčastěji pozorované u matek během druhého nebo více těhotenství.

Děložní myomy nebo fibroidy upravují těhotenství, protože zasahují do dítěte v stísněném bříšku. A pokud hlava nemá dostatek místa vedle novotvaru, budou tam nohy.

Vysoká voda umožňuje dítěti neustále se převracet a pro lékaře je obtížné přesně předpovědět, jak se dítě narodí. Matka však pochopí její pohybem, jakou pozici má dítě.

Naopak nedostatečné množství plodové vody naopak brání pohybu a dítě nemusí mít čas na správné umístění..

Jak rozumět dítěti?

Existuje několik metod pro výpočet počtu pohybů dítěte, které jsou založeny na principu „počet na deset“. Liší se pouze termín a předmět studie. Nejslavnější jsou:

 1. m Pearson;
 2. Cardiff md;
 3. Sadowski test;
 4. britský test.

Nejčastěji se používají první tři metody. Technika D. Pearsona je založena na udržování speciálního kalendáře pohybů od 28. týdne. Maminka poslouchá vlasy od 9:00 do 21:00. Čas desátého míchání je zaznamenán v kalendáři.

 1. stanovíme čas prvního míchání;
 2. za pohyby jakékoli povahy jiné než škytavka se považuje: třes, trhliny, převraty;
 1. zavede se čas 10. míchání.

Co říkají výsledky:

 • dvacetiminutový interval mezi prvním a desátým mícháním signalizuje správný vývoj drobků;
 • přijatelná je také doba trvání studie 30-40 minut, možná dítě odpočívalo nebo má klidný charakter;
 • Když hodina nebo více uplyne od začátku počítání do 10. míchání, matka by neměla váhat jít k lékaři.

Pro Cardiffovu metodu můžete použít stejnou tabulku. V tomto případě je klíčovým bodem rychlost pohybu ve stejných časových rámcích 9: 00-21: 00. Jinými slovy, pokud si dítě ve vyhrazených 12 hodinách připomnělo alespoň 10krát, což znamená, že je vše v pořádku. Když máma nedokáže spočítat požadovaný počet šoků, pak se dítě cítí dobře.

Sadowskiho metoda sleduje reakci dítěte na jídlo jeho matky. Těhotná žena by měla poslouchat pohyby do hodiny po jídle. Pokud se vám podařilo spočítat 4 a více, pak je vše v pořádku.

V případě slabé reakce je nutné studii opakovat po dalším jídle.

Důležité! Odchylka 1,5krát od normy v jednom směru ukazuje na zdravotní problémy dítěte.

Silné míchání dítěte často signalizuje hypoxii. Ve zanedbaném stavu je nadměrná aktivita nahrazena pomalými nevýraznými pohyby.

Pro včasnou diagnostiku se provádí ultrazvuk a CTG (kardiotocografie). CTG vám umožní posoudit srdeční rytmus dítěte a stanovit správnou diagnózu. Studie trvá asi 30 minut, během nichž matka zaznamenává všechny pohyby dítěte pomocí speciálního senzoru. Během pohybu by se frekvence měla zvýšit o 15-20 úderů.

Důležité! Úder dítěte by neměl být monotónní. Srdeční frekvence se pohybuje od 120 do 160 tepů za minutu.

Hypoxie je indikována:

 • 60-90 úderů za minutu;
 • monotónní tep;
 • nedostatek reakce na pohyb.

Drobné odchylky od normy jsou korigovány speciální terapií zaměřenou na zlepšení průtoku krve v placentě. Těžká hypoxie je indikací pro okamžitý císařský řez, pokud to čas dovolí. Také máma může být předepsána dopplerometrie. CTG se doporučuje jednou týdně, počínaje 28. týdnem těhotenství.

Je možné, aby se dítě pohlo nebo uklidnilo?

Maminky berou na vědomí, že dítě se často „pohybuje“, když se matka snaží lehnout nebo spát. Dítě také reaguje po vynikající večeři. Lékaři říkají, že dítě má více energie k pohybu.

Děti v bříšku jako lehce kymácí při nakupování nebo domácí práce. V tuto chvíli spí častěji. Po narození tento zvyk přetrvává nějakou dobu. Mnozí musí být utěšováni po dlouhou dobu, neseni na svých rukou, houpaní v kočárku. A když se maminka pokusí lehnout, dítě se zjevně nudí a nezajímá.

K rozmíchání drobků můžete jíst něco chutného a lehnout si k odpočinku. Nebo naopak, dělejte lehkou gymnastiku, projděte se, poslouchejte hudbu a pak si odpočiňte. Dítě jistě potěší matku s přátelským kopem. Kromě toho se maminka v klidu stává citlivější.

Důležitá je komunikace papeže s malým zázrakem. Dotek a hlas otce uklidňují dítě i matku poté, co utrpěly stres nebo vzrušení. A naopak, dítě chce poděkovat tatínkovi za komunikaci a hladil bříško.

Konečně

Panika není v žádném případě nejlepším poradcem, zvláště když porodíte milovaného dítěte. Bez ohledu na to, jak dlouho je žena těhotná, včasné správné rozhodnutí a znalosti ve všech otázkách pomohou zbavit se většiny problémů.

Pohyby plodu během těhotenství: když začnou, jaké jsou pocity v břiše, proč by měly být kontrolovány

Délka těhotenství je 40 týdnů. Od prvních týdnů početí se nastávající matka obává, jak se dítě cítí a zda jeho srdce bije. První fyzický kontakt s plotem můžete cítit nejdříve po 18 týdnech těhotenství. První chvění dítěte je pro těhotnou ženu neviditelné. Jsou příliš něžné a nemožné je cítit. Některé ženy tvrdí, že „slyší“ dítě od 12-13 týdnů, ale s největší pravděpodobností jsou tyto pocity spojeny se zvýšeným střevním opětovným pohybem.

První pohyby jsou označeny uprostřed gestačního období (pokud první těhotenství).

Potenciální matka cítí přítomnost dítěte a mluví s ním. Plod zase reaguje na dotek a hlas zvenčí.

Vzhledem k tomu, že růst a hmotnost plodu roste, je v dutině dělohy menší prostor. Objeví se svalový tonus, těhotná žena cítí motorickou aktivitu dítěte.

Šoky z dělohy jsou zárukou, že dítě žije.

Podle povahy lopat lze určit blaho dítěte a včas identifikovat možnou patologii vývoje.

Jak dlouho se dítě začne pohybovat

První pohyby jsou prováděny v procesu embryogeneze. To je v průměru 5 až 6 týdnů od okamžiku početí. Na konci prvního trimestru je růst embrya stále malý, aby cítil jeho pohyb.

Na ultrazvukovém monitoru lékař zaznamenává aktivitu, ukazuje ji nastávající matce, ale nelze je cítit.

Znatelné pohyby se objevují v 19-20 týdnu těhotenství. Snad dříve, zejména u žen, které měly zkušenosti s porodem a porodem dítěte.

Zkušené matky mají třes 16-17 týdnů, někdy i dříve.

Právo na narození je silné od 17. týdne, ale je nesmírně obtížné si povšimnout a určit, že se jedná o „zprávy“ dítěte.

Když plod zesílí a jeho pohyby se stanou více vědomými, pak prvotní matky ocení krásu pohybů dítěte.

Nepřítomnost trhavých pocitů po 21 týdnech těhotenství je nepříznivým příznakem, takže lékaři od druhého trimestru se zajímají o možnou aktivitu plodu.

První dojmy

Pocity o vývoji nového života v lůně jsou jiné povahy. První otřesy jsou srovnávány s máváním křídla motýla nebo ryby plavající se, která se jemně dotýká břicha a znovu se schovává..

Někdo si všimne buchotání a někdy je spojí s poruchami trávení.

Budoucí matka může „slyšet“ nejen to, jak ji dítě srazí, ale také to, jak škytavka, v tomto případě je gurgling, je jedním z těchto příznaků.

Zkušené těhotné ženy znají pocity, ale podle jejich recenzí „jsou vždy jiné a začínají v nejneočekávanějším okamžiku“.

Jedna matka řekla, že když čekala na první doplnění v rodině, někde kolem 18 týdnů měla svalové křeče v žaludku, což bylo možné pozorovat v poloze na zádech, ale nikdy jí nenapadlo, že s ní toto dítě začíná komunikovat. Až když se „spazmy“ staly zvykem, maminka hádala o činnosti dítěte.

První pohyby jsou hmatatelné, ale zatím je nelze vidět. Jakmile dítě trochu vyroste, jeho „pozdravy“ budou patrné ostatním.

Rychlost pohybu v různých časech

V různých gestačních obdobích se dítě pohybuje různými způsoby. Od prvního zatlačení do dalšího může uplynout 1 až 2 dny.

Když to prostor v děloze dovolí, plod dělá asi 250 pohybů, ale matka je nebude cítit všechny.

Od 20. týdne těhotenství denně nelze zaznamenat více než 10 úderů. Do 28. týdne jejich počet přesáhne 500 a je zde více povrchových šoků: 6 až 8 šoků každou hodinu.

V polovině druhého trimestru se u plodu rozvine režim spánku a bdění.

Většinou je ve snu a pohyby jsou vzácné, ale opakují se v intervalech.

Jak se mění intenzita mobility v různých časech

Od 20 do 32 týdnů se fetální aktivita postupně zvyšuje. Vrchol nastává ve 32-33 týdnech těhotenství. Potom se dítě začne pohybovat méně často, ale intenzivněji.

Důvody tohoto jevu jsou následující:

 • za prvé, dítě se zvětšuje;
 • za druhé se objeví síla a svalový tón;
 • zatřetí je v děloze stále prostor, takže se můžete otočit nebo protáhnout.

Intenzita pohybů může být vyjádřena ve schématu:

 • 20-22 týdnů: 3-5 za hodinu;
 • 22-24: 5 až 7 za hodinu;
 • 24-26: až 10, ale ne méně než 6 za hodinu;
 • od 26 do 30: od 10 do 14 za hodinu;
 • od 30 do 36: 8-14 za hodinu;
 • od 36 do konce těhotenství: od 6 do 12 za hodinu.

V průměru by se dítě mělo pohybovat 10krát za hodinu.

Data jsou hypotetická, protože v jednu hodinu bude aktivně strčit a v druhé bude spát, takže pohyby budou jednoduché nebo zcela chybí.

Intenzita pohybů do jisté míry závisí na tempu života matky.

Jak se projevují a cítí pohyby plodu

Pocity a povaha chvění závisí na mnoha faktorech:

 1. Prezentace plodu. Je-li hlava dítěte snížená, dochází k intenzitě a trhavým pohybům v horní části břicha. Někdy se lokalizoval ve správné hypochondrii. Při nesprávné prezentaci je aktivita vyjádřena vnitřními tahy dolního segmentu zaobleného břicha.
 2. Práh těhotné ženy. Jeho překročení je doprovázeno bolestivými pocity při pohybu.
 3. Povaha budoucího dítěte. Nadměrná aktivita nebo naopak letargie může být příznakem patologie a může být znakem charakteru.
 4. Doba březosti. Se zvýšením gestačního věku dochází ke zlepšení mozkové aktivity a fyziologické síly. Plod může reagovat na hlasité zvuky zvenčí, na hlas matky nebo příbuzných kolem ní.

Tahy se vyskytují na různých místech: přední strana břicha, záda, žebra, ingvinální zóna.

Čím aktivnější je dítě, tím silnější jsou jeho „pozdravy“. Je však třeba umět rozlišit fyziologickou charakteristiku znaku od možného patologického procesu.

Povaha pohybů

Slabé otřesy jsou zaznamenány v raných stádiích těhotenství. Jejich přítomnost později, a zejména v posledních týdnech, může znamenat slabost plodu, vývojové abnormality nebo syndrom intrauterinní retardace růstu.

Bolest je doprovázena dalšími klinickými příznaky a je spojena se základním onemocněním těhotné ženy, jako je selhání ledvin nebo křečové žíly..

Bolestivé chvění v mírném množství je známkou normálního stavu, ale pouze v případě, že gestační věk je od 35 týdnů.

Důvodem je velká váha nebo nesení několika plodů současně..

Nepříjemné bolestivé dary mohou vyplývat z nepohodlného postavení dítěte nebo matky nebo mohou mít závažnější příčiny. Bolestivé tahy mohou být zaměněny s kontrakcemi.

Příliš aktivní pohyby nesou známku nedostatku kyslíku (hypoxie). Nedostatek kyslíku vzrušuje nervovou soustavu plodu a on zase začne „zuřit“ a dávat nastávající matce bolest.

Potvrdit nebo vyvrátit hypoxii pomocí CTG nebo ultrazvuku.

Nedostatek kyslíku nepříznivě ovlivňuje dítě a může vést k závažným vývojovým poruchám dítěte.

Proč počítat pohyby

Pro stanovení normální hodnoty pohybů byl vyvinut speciální test, během kterého se počítají otřesy..

Technika je následující:

 • počítání pohybů začíná 28. týdnem těhotenství;
 • nastávající matka pro toto období by měla odmítnout podnikat;
 • Počítání začíná v 9 hodin a končí v 9 hodin.
 • jsou brány v úvahu všechny pohyby (malé, lehké, těžké atd.);
 • normální hodnota je 10 nebo více pohybů;
 • aby nedošlo ke ztrátě při výpočtech, je nutné vést kartu nebo pravidelné účetnictví.

Zkouška na množství pohybu nezbytné k posouzení stavu plodu.

Pokud se plod pohybuje méně než 10krát, je to vážný důvod, proč se poradit s lékařem.

Nepřítomnost šoků po dobu 12 hodin přináší nepříznivou prognózu.

Co dělat, když se dítě dlouho nepohybuje

Dítě by nemělo být vždy v aktivním stavu. Obvykle doba pobytu v lůně nepřesahuje 3–4 hodiny denně. To znamená, že dítě spí častěji, občas přerušuje chatování s mámou.

Existuje několik způsobů, jak přimět dítě k probuzení:

 • jíst čokoládu, bonbóny nebo sladké nápoje;
 • pít horký čaj;
 • hladil a poklepával na žaludek;
 • zapněte hlasitou hudbu nebo přímé jasné světlo na břiše.

Pochybné metody, ale někdy účinné.

Pokud dítě nebude kontaktovat déle než 12 hodin a výše uvedené metody nepomohou, můžete udělat šílený čin - poslouchejte srdeční rytmus sami pomocí stetoskopu.

Během 30 týdnů je možné slyšet srdeční kontrakce, ale jejich kvalitu nelze odhadnout.

Nejvhodnější akcí bude vyhledat lékařskou pomoc.

Můžete také zavolat porodníkovi-gynekologovi a říct mu o problému..

Pokud se plod nepohybuje dlouhou dobu, pravděpodobně má vážné zdravotní problémy.

Články O Neplodnosti