Hlavní Testy

Když dítě začne bít srdce?

Od chvíle, kdy dojde k oplodnění vajíčka, do okamžiku narození, uplyne devět měsíců. Pro vývoj embryí existuje několik kritických období:

 • Toto je jeho připevnění ke stěně dělohy;
 • Když srdce začne bít v embryu, objeví se první kontrakce; formování hlavních orgánů a systémů.

Pojďme analyzovat ve dne (a každé těhotenství se měří porodními týdny) tvorbu oběhového systému, která přímo souvisí s činností hlavního orgánu osoby, a zvážit, v jakém týdnu se objeví srdeční rytmus plodu:

 • Sedm dní poté, co se v ženském těle objeví oplodněné vajíčko, se embryo připojí k děložní sliznici. Pro jeho přežití je to životně důležitý a nezbytný proces. Nejprve se embryo připojí k děložní sliznici a poté, jak to bylo, proniká do ní. Připojení a implementace trvá asi 48 hodin;
 • Embryo ve „věku“ čtyř týdnů je úplně malé, v množství jen asi 1 mm. Během tohoto období se však v něm buňky začnou dělit. Tvoří tři zárodečné vrstvy. Střední vrstva se později „promění“ v oběhový systém, svaly, vnitřní orgány;
 • V období pěti porodních týdnů se v embryi vytvoří dutá trubice, která hraje roli primárního oběhového systému. Později se stane srdcem;
 • Pět porodních týdnů těhotenství je asi 25 dní vývoje embryí. Je to během tohoto období, kdy zkumavka způsobuje první, dosud nezávislý na nervovém systému, kontrakci.

Již v šesté se zvlnění stane slyšitelným a znatelným na ultrazvukových strojích.

Je možné určit, zda je vše v srdci dítěte normální, zda se formovalo a funguje normálně, od 22 týdnů.

Embryo se nazývá embryo během prvních dvou měsíců svého nitroděložního vývoje a po třetím měsíci vývoje je pravda, že se nazývá plodem..

Již jsme řekli výše, že první třes lze určit od 25. dne oplodnění. Po 30 dnech již uvnitř rostoucího organismu dochází k nezávislé cirkulaci krve..

Aby mohli porodníci slyšet nebo vidět rytmy a kontrakce, používají následující metody a nástroje:

 • Ultrazvukový výzkum. V období 5-6 týdnů transvaginálně, v období více než 6-7 transabdominálně, kdy fetální srdce začne bít;
 • Stetoskop - účinný po 18-20 týdnech.

Pro stanovení stavu průtoku krve a poslechu frekvence kontrakcí je předepsána dopplerometrie. Provoz zařízení spočívá v měření rychlosti průtoku krve.

Doppler také pomáhá slyšet srdeční rytmus, určuje stav hlavního orgánu, hodnotí průtok krve v pupeční šňůře. Doppler je předepisován na období ne dříve než 22-24 týdnů těhotenství a na 30-34.

V období 22-23 týdnů těhotenství je také předepsána CTG nebo kardiotocografie. Tato procedura umožňuje opravit redukci v určitém období. Je to snadný způsob, jak sledovat nárůst nebo pokles srdeční frekvence v závislosti na aktivitě plodu. Studie ukazuje vztah mezi nervovým systémem a srdečním rytmem.

Poté, co se objeví srdeční rytmus, přesněji, ihned po provedení prvních úderů, proces ještě není nervovým systémem kontrolován. Samotný systém je tvořen 12. den od okamžiku oplodnění. Až do 23 dnů je to trubice. Ale do 28. dne je systém téměř zcela vytvořen.

V období 20-25 dnů rostou první nervová vlákna k srdci. Jak dítě roste, mění se srdeční frekvence.

První nekontrolované třesy se vyskytují po dobu pěti porodnických týdnů. Nervově kontrolované srdeční kontrakce se objevují od 32 týdnů.

V posledním trimestru je tedy zcela patrné spojení mezi nervovým systémem a srdečním tepem. U zdravého dítěte srdce bije rytmicky, v pravidelných intervalech. Arytmie je ukazatelem buď hypoxie (pokud není dostatek kyslíku, srdeční frekvence stoupá), nebo výskytu malformací nebo těhotenství. Špatné redukce mohou sloužit jako nepřímé známky polyhydramnií nebo nízké vody.

Moderní výzkumné metody pomáhají již v raných fázích určit, zda zaprvé, zda je dítě naživu, a zadruhé, zda je vše v pořádku s ním, a zatřetí, zda existují abnormality ve vývoji a průběhu těhotenství, které mohou ohrozit život dítěte nebo matky. Proto je důležité podstoupit plánovaný ultrazvuk, CT a doppler podle pokynů lékaře.

Když je na ultrazvuku slyšet srdeční rytmus plodu

5 minut Autor: Irina Bredikhina 309

Ve většině případů může žena s 90% přesností určit, zda je těhotná, aniž by se uchýlila k testům nebo různým diagnostickým metodám. Obecný stav těla a notorická ženská intuice nebudou oklamány.

Později, když si uvědomím, že embryo roste a vyvíjí se, chci o něm vědět víc - jaká je velikost a zda už má ruce a nohy. Ale nejvíce ze všech žen v situaci se zajímá o to, jak dlouho je na ultrazvuku slyšet srdeční rytmus plodu, takže se s radostí a nadějí připravit na další vyšetření.

Palpitace jako indikátor rychlosti vývoje plodu

Ultrazvukové vyšetření je předepsáno téměř při první návštěvě těhotné ženy v nemocnici. To se provádí za účelem zjištění, zda je vše v souladu s embryem a zda jeho vývoj probíhá správně. Srdce je nejdůležitější orgán a na základě jeho koordinované práce lze vyvodit závěry o pohody embrya v děloze.

Ze všech vyvíjejících se systémů dítěte lze zvuk použít pouze ke sledování činnosti kardiovaskulárního systému a použití ultrazvuku k slyšení srdečního rytmu plodu je pro matku docela jednoduché a bezbolestné. Srdeční vyšetření okamžitě ukáže, zda existují abnormality ve vývoji plodu a zda je pro něj pohodlné být v matčině lůně..

Období 3–5 týdnů má velký význam pro vývoj embrya - v této fázi je pokládka hlavních orgánů. Samotné embryo v tomto období má tvar písmene S a připomíná ušní boltce. V této době se objevují základy hlavy, trupu, nohou a paží dítěte. Současně, od 3 do 5 týdnů, se mícha vyvíjí a odděluje, v důsledku čehož se začne tvořit mícha a páteř.

Mozek se také vyvíjí, o čemž svědčí proliferace nervové trubice v nejširší části embrya. Při ultrazvukovém vyšetření diagnostik uvidí vznik a rychlý růst somitů (segmentů tkáně) odpovědných za růst všech tělesných tkání, včetně svalů.

Vlastnosti kardiovaskulárního systému plodu

Přibližně dva týdny po začátku těhotenství začíná fáze tvorby embryí srdce. Během této doby embryo nemá velikost větší než 2 mm a změny, které se v něm vyskytují, jsou na ultrazvuku stále neviditelné. A kdy se objeví srdeční rytmus plodu?

Během 4 týdnů těhotenství se vytvoří primordium - během ultrazvukového vyšetření to vypadá jako lehce patrný kus tkáně umístěný ve střední části plodu. Přibližně ve stejné době došlo k začátku růstu velkých krevních cév, ale můžete je vidět pouze pomocí výkonného ultrazvukového vybavení.

Samozřejmě, že v tomto časovém období srdeční rytmus stále není slyšet, ale lékař-diagnostik již může s plnou jistotou říci, že proces růstu a vývoje je normální a v tuto chvíli dítě ohrožuje nic. Takové embryo se také nazývá „jednoduché srdce“. Od 5 týdnů je v srdci embrya položena podélná přepážka, která následně odděluje komory a vytváří orgán ve dvou komorách. Skládá se z myokardu a endokardu a jeho růst trvá 2-3 týdny.

Ve stejném období příčný (meziobratlový) septum téměř dokončí svou tvorbu a do této doby je již srdce dítěte schopné pumpovat krev zprava do levého atria. Zde v tomto časovém období na ultrazvuku již můžete vidět srdeční rytmus plodu.

Dále se arteriální kmen větví do aorty a plicního kmene a dělící přepážka roste do komorové dutiny a roste společně s interventrikulárním přepážkou. V 6. týdnu začíná srdce dítěte bít a poté ho můžete slyšet na ultrazvuku.

Týdny 8–9 se stávají konečnými ve formování hlavních srdečních komor - ze dvoukomorového srdce se vyvíjí na čtyřkomorovou. V této době je velikost plodu pouze 1,5–2 cm, ale všechny vnitřní orgány se v ní již vytvořily a také se vyvinul kruh krevního oběhu.

Funkce srdečního rytmu v různých fázích těhotenství

Mnoho netrpělivých matek se často ptá, jaký týden bude možné slyšet srdeční rytmus dítěte bez použití ultrazvukových přístrojů? Od chvíle, kdy jsem slyšel jeho pohyby, opravdu chci vědět, že je s ním všechno v pořádku a srdce bije v souladu s normou.

V počátečních stadiích těhotenství s externí diagnostikou nejsou ani specialisté schopni prokázat přítomnost srdečních kontrakcí. Dobrý srdeční rytmus začíná přibližně ve 20. týdnu. Během těhotenství se mění srdeční frekvence (HR). Pro budoucí matku je lepší znát takové rysy vývoje dítěte předem, aby nedošlo k obavám při obdržení výsledků vyšetření.

Po 6–8 týdnech je normální tepová frekvence 110–130 tepů za minutu. Následující 2 týdny - 8–10 se frekvence zvyšuje na 170–190. A od jedenáctého týdne klesá na 140–160 kontrakcí a na této úrovni je již držena až do porodu. Pokud se tyto hodnoty odchylují od normy, lékař okamžitě předepíše další studie, aby zjistil příčinu změny srdeční frekvence.

Pokud snížíte na 85-100 kontrakcí za minutu nebo zvýšíte-li na 200 úderů, nemůžete v žádném případě oddálit, mohou se vyvinout komplikace, které mohou ohrozit život plodu. Pokud je velikost embrya větší než 8 mm a nedochází k palpitacím, může to být známkou zmeškaného těhotenství. Poté je co nejdříve přiřazena nová diagnostika dynamiky.

Později - během 2-3 trimestrů diagnostikuje nejen srdeční frekvence, ale i tvar, umístění srdce a jeho objem. Takové principy mu umožňují včas identifikovat vrozené vady srdečního svalu dítěte a předem naplánovat nejvhodnější dodávací taktiku.

Jaké jsou srdeční frekvence plodu za týden, když slyšíte

Srdce nenarozeného dítěte je nejpříjemnějším a dlouho očekávaným zvukem pro těhotnou ženu. Znamená to začátek nového života, naději a radost z budoucího mateřství. Kromě toho může srdce dítěte říci hodně o jeho zdraví.

Čas detekce a srdeční frekvence plodu

Můžete detekovat srdeční rytmus dítěte v raných fázích. S použitím konvenční ultrazvukové sondy v břiše lékař detekuje srdeční rytmy po 5 týdnech těhotenství a vaginální sonda to umožní provést již za 3–4 týdny, tj. Téměř okamžitě po prvním rytmu malého srdce (viz výpočet gestačního věku - kalkulačka).

Srdeční frekvence plodu se liší nejen v závislosti na jeho aktivitě, ale také v závislosti na délce těhotenství.

 • Po dobu 6-8 týdnů je frekvence mrtvic 110 - 130 za minutu
 • od 8 do 11 týdnů se může zvýšit na 190 úderů
 • od 11 týdnů se udržuje v rozmezí 140 až 160 úderů, s malými odchylkami v jednom nebo druhém směru.
gestační věkpočet zdvihů / min.
4-6 týdnů80-85
6 týdnů100-130
7 týdnů130-150
8 týdnů150-170
9 týdnů170-190
10 týdnů170-190
11 týdnů140-160
12-40 týdnů140-160

Lékař nejen vyhodnocuje srdeční frekvenci plodu týdně, ale také bere v úvahu další faktory (nemoci matek a dětí, čas poslechu a fáze aktivity dítěte).

Příčiny poruchy srdečního rytmu

První týdny těhotenstvíOd 12. týdne těhotenství do poroduPorod
Srdeční frekvence pod 120 tepů za minutu
 • Krátkodobé (méně než 4 týdny)
 • Normální stav embrya (100 - 130 úderů za minutu)
 • Při frekvenci pod 80 úderů - riziko ztráty těhotenství
 • Chronická fetální hypoxie
 • Reakce plodu na stlačení pupeční šňůry
 • Chronická nebo akutní hypoxie plodu
 • Komprese šňůry v době kontrakcí
Srdeční frekvence nad 170 tepů za minutu
 • Častěji - možnost normy
 • Někdy - porušení placentace
 • Fetální reakce na vlastní pohyby, mateřský stres
 • Chronická fetální hypoxie
 • Chronická nebo akutní hypoxie plodu
 • Reakce míchání nebo kontrakce
Neslyšící, těžko slyšitelné tóny
 • Krátkodobý nebo zastaralý ultrazvukový senzor
 • Matčina obezita
 • Malformace srdce a krevních cév plodu
 • Matčina obezita
 • Feto-placentární nedostatečnost
 • Placenta umístěná na přední stěně (prezentace)
 • Polyhydramnios nebo nízká voda
 • Nepříznivá poloha poslechu plodu
 • Malformace srdce nebo cév
 • Aktivní kontrakce
 • Hypoxie plodu
Nedostatek srdečního rytmu plodu
 • Krátkodobý nebo zastaralý ultrazvukový senzor
 • Zmrazené těhotenství
 • Začátek potratu
 • Porucha snímače CTG nebo nesprávné místo pro vyšetření
 • Antenatální smrt plodu
 • Porucha snímače CTG nebo nesprávné místo pro vyšetření
 • Antenatální smrt plodu

Proč určovat srdeční frekvenci plodu?

Vznik rozvíjejícího se těhotenství

Po prvním zpoždění menstruace a výskytu dvou cenných proužků je nastávající matka obvykle poslána na ultrazvukové vyšetření. S pomocí moderních přístrojů již ve třetím týdnu těhotenství uslyšíte častý srdeční rytmus malého embrya. Pokud na prvním ultrazvuku není slyšet srdeční rytmus plodu v přítomnosti vajíčka plodu v děloze, není to důvod k panice. Obvykle, když je znovu vyšetřeno po týdnu, dospělé embryo vám umožní slyšet rytmus vašeho srdce. V některých případech se však neobjeví srdeční rytmus a vajíčko plodu se zdeformuje. Tento stav se nazývá zmeškané těhotenství. V tomto případě se pomocí hormonálních léků provede lékařský potrat (komplikace) a po 3 - 6 měsících se doporučuje nový pokus o otěhotnění.

Posouzení stavu plodu

Srdce dítěte reaguje na sebemenší změny ve světě kolem něj. Stres, nemoc nebo fyzická aktivita matky, stav spánku nebo aktivita plodu, koncentrace kyslíku v okolním vzduchu se okamžitě odráží v srdečním rytmu. Tyto změny jsou však dočasné. Pokud srdce bije příliš rychle po dlouhou dobu, znamená to narušení dodávky krve plodu, tzv. Fetoplacentální nedostatečnost. Nejčastěji je chronická. Ve vzácných případech jsou kompenzační schopnosti dítěte vyčerpány, srdce začíná bít pomaleji než je obvyklé, což naznačuje zhoršení jeho stavu. V takových případech je často nutné nouzové doručení. Výběr léčby závisí na týdnu, ve kterém se srdeční rytmus plodu stane patologickým..

Sledování stavu plodu během porodu

V době narození dítě zažívá obrovský stres, tlak a nedostatek kyslíku. Ve většině případů jeho kardiovaskulární systém úspěšně zvládne tyto potíže. Ale někdy upnutí pupeční šňůry, placentární narušení nebo jiné nouzové stavy, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Proto je při porodu srdeční frekvence dítěte kontrolována po každé kontrakci, aby nezmeškaly příznaky akutního nedostatku kyslíku.

Metody pro poslech srdečního rytmu plodu

Toto je první metoda používaná během těhotenství. Během studie, spolu s určením srdeční frekvence, lékař vyhodnotí velikost plodu, stav placenty a dá komplexní závěr. Obzvláště pečlivě poslouchají tóny srdce a studují strukturu srdce v případě malformací těhotných žen a narození dětí se srdečními vadami v minulosti. Během infekce přenášené matkou během těhotenství je velmi důležité identifikovat abnormality struktury a práce srdce..

Vyšetření poslechem

Poslouchá zvuky srdce pomocí speciálního porodnického stetoskopu. Tímto způsobem můžete určit srdeční tep, počínaje 18-20 týdny těhotenství. Zkušený lékař může pomocí zkumavky určit přibližnou srdeční frekvenci, čistotu tónů a místo, kde je nejlépe slyšet. Ale i člověk bez lékařského vzdělání je schopen detekovat zvuky srdce a spočítat jejich počet za minutu pomocí stopek.

V některých případech je auskultace stetoskopem obtížná nebo nemožná:

 • obézní těhotná žena
 • když je placenta umístěna na přední stěně dělohy (hluk cév narušuje auskultaci)
 • s příliš malým nebo příliš velkým množstvím plodové vody

Kardiotocografie (CTG)

Velmi informativní metoda k vyhodnocení srdečního rytmu dítěte. Pomocí tohoto postupu je možné detekovat hladovění kyslíku plodu v raných stádiích a přijmout příslušná opatření (viz dekódování CTG plodu během těhotenství)..

CTG aparát je ultrazvukový převodník, který vysílá a přijímá odražené signály z fetálního srdce. Všechny změny srdeční frekvence jsou zaznamenány na filmu. Spolu s hlavním senzorem je také nainstalován senzor stahů dělohy. Ukazuje aktivitu dělohy, která je zvláště důležitá při porodu..

V zařízeních posledních let existují speciální senzory pohybů plodu, někdy s pomocí samostatného tlačítka je může těhotná žena opravit sama. Všechny informace ze senzorů jsou zobrazeny na kazetě. Doba trvání CTG procedury je 50-60 minut. Tento čas obvykle postačuje k zachycení momentů aktivity a spánku dítěte. Ve zvláštních případech jsou senzory připevněny k těhotnému břiše a ponechány na jeden den.

Těhotenství hraje velmi důležitou roli při analýze srdeční frekvence plodu. První studie CTG se provádí po 32 týdnech, protože před touto dobou budou údaje neinformativní. Po 31 až 32 týdnech se vytvoří souvislost mezi motorickou aktivitou a srdeční aktivitou plodu. Žena obvykle podstoupí CTG během těhotenství dvakrát (32 týdnů a bezprostředně před narozením). Podle svědectví lze CTG provádět neomezeně mnohokrát, protože postup je neškodný.

Dekódování pásky CTG provádí lékař, který porovnává výsledky této studie s ultrazvukovými a analytickými daty. Samotná kardiotocografie není zdrojem definitivní diagnózy..

„Dobrý“ CTG zahrnuje následující parametry

 • srdeční frekvence plodu v průměru 120 až 160 tepů za minutu.
 • v reakci na pohyby se srdeční frekvence zvyšuje
 • nejsou zde žádné srdeční kontrakce nebo jsou přítomny v minimálním množství

Zařízení nezávisle analyzuje všechny tyto parametry a vytváří výsledek ve formě speciálního indexu PSP. Normálně nepřekračuje jednotu. Práce srdce dítěte však ovlivňuje mnoho dalších faktorů, které může hodnotit pouze lékař.

Důvody pro "špatné" CTG

 • Hypoxie (hladovění kyslíkem) plodu je nejčastější příčinou změn v CTG.

Pokud dítěti chybí vzduch, začne jeho srdce tvrdě pracovat, zvyšuje se frekvence kontrakcí. V reakci na skrumáž nebo vlastní míchání může dítě reagovat snížením srdečního rytmu, což také není normou.

 • Lisování pupeční šňůry na hlavu nebo kosti plodu způsobuje krátkodobé změny na pásku. Vypadají stejně jako u nedostatku kyslíku, ale dítě se cítí dobře a nemá kyslík.
 • Nesprávně připojené senzory

Pokud je při poslechu srdečních rytmů plodu potvrzena jeho hypoxie, potvrzena jinými metodami, lékař předepíše léčbu nebo provede nouzové doručení (v závislosti na termínu a stavu plodu)..

Echokardiografie

Echokardiografie se používá v 18-28 týdnech těhotenství, pouze pokud je dítě podezřelé na rozvoj srdečních vad. Jedná se o ultrazvukovou metodu, která studuje vlastnosti průtoku krve a strukturu srdce. Zobrazí se, pokud:

 • žena již má děti se srdečními vadami
 • matka má vrozené srdeční vady
 • infekčních chorob během tohoto těhotenství, zejména v 1. trimestru
 • žena starší 38 let
 • těhotná žena má cukrovku
 • intrauterinní zpomalení růstu
 • detekovaly malformace plodu v jiných orgánech a existuje podezření na výskyt vrozených srdečních vad

Metoda echokardiografie se používá také jako dvourozměrný ultrazvuk a používají se další režimy ultrazvukového skeneru: jednorozměrný ultrazvuk a Dopplerův režim. Taková kombinace technik pomáhá důkladně studovat jak strukturu srdce, tak povahu toku krve ve velkých cévách.

Je možné určit pohlaví dítěte podle tlukotu srdce?

Většina žen je v zajímavém postavení a dokonce i někteří zdravotníci věří, že pohlaví dítěte může být určeno srdeční frekvencí dítěte v děloze. Z nějakého důvodu existuje přesvědčení, že u dívek srdce „škrtí“, to znamená, že bije 150–160krát za minutu, a u chlapců je frekvence kontrakcí 135–150 tepů. Tato hypotéza nemá vědecké zdůvodnění, a proto lze sex takto odhadnout s jistotou jen 50 procent.

Srdeční frekvence plodu odráží schopnost těla vyrovnat se s nedostatkem kyslíku. Pohlaví tuto schopnost neovlivňuje. Pokud budoucí matka chce předem vědět, jakou barvu si koupit plenku, můžete se obrátit na dobrého ultrazvukového specialistu, který dokáže s velkou přesností určit pohlaví dítěte..

Mohu slyšet srdeční rytmus plodu sám??

Pokud má budoucí matka touhu naslouchat srdci svého dítěte, pak není nutné provádět mimořádnou návštěvu na prenatální klinice. Existuje několik způsobů, jak poslouchat zvuk vyvíjejícího se života..

Stetoskop

Vychytávání stetoskopem s přístupem do porodnictví je naprosto všechno. To vyžaduje porodní trubici (která stojí trochu), stejně jako pozorný a trpělivý asistent. Pokud není lékařem, je nepravděpodobné, že bude schopen slyšet srdce před 25. týdnem těhotenství.

Hlavní věcí je denní výcvik. Jednoho dne pak bude manžel, matka nebo jiný majitel stetoskopu slyšet dlouho očekávané zvuky tlukotu srdce. Je důležité se je naučit odlišit od zvuků pohybu plodu, pulsu nebo peristaltiky matky..

Fetální doppler - detektor prezenčního signálu

Pokud nemáte čas na trénink v auskultaci, můžete si koupit přenosný ultrazvukový detektor - fetální doppler. Toto zařízení pracuje na principu konvenčního CTG zařízení, ale nezapisuje grafický obrázek na film. Sluchátka se často prodávají spolu se zařízením pro pohodlné poslech. S tímto přístrojem můžete slyšet srdeční tep již za 8-12 týdnů, ale lékaři doporučují jeho použití mnohem později, v případě potřeby by studie neměla trvat déle než 10 minut.

Výhody přenosného doppleru:Nevýhody přenosného doppleru:
 • schopnost poslouchat tlukot srdce plodu po 12 týdnech těhotenství
 • snadnost použití
 • příležitost pro těhotnou ženu slyšet práci srdce sama, bez asistentky
 • vysoká cena
 • omezení používání.

Navzdory bezpečnosti Dopplerometrie, ve všem, co potřebujete dodržovat opatření a nepoužívejte zařízení často po dlouhou dobu

S uchem k žaludku

Kdy je u srdce slyšet srdeční rytmus plodu? V pozdním těhotenství (po 30 týdnech) se můžete ujistit, že srdeční frekvence plodu je normální tím, že do žaludku těhotné ženy vložíte ucho, ale záleží na tělesném tuku ženy. Musíte poslouchat srdce dítěte na určitém místě v břiše, v závislosti na umístění plodu v děloze. Pokud dítě leží hlavou dolů, je lépe slyšet jeho srdce pod pupkem ženy, zezadu dítěte. Díky pánevní prezentaci je lepší poslouchat tóny nad pupkem. Pokud je těhotenství více, je srdce každého dítěte slyšet v různých částech břicha.

Případy závažných patologií, které způsobují bušení srdce, jsou poměrně vzácné. Příroda nařídila, aby naprostá většina těhotenství skončila narozením absolutně zdravého a plnohodnotného dítěte. Proto musíte souběžně s dohledem lékaře naslouchat rodícímu se v životě a užívat si budoucí mateřství.

Některé fáze vývoje embryí

Obsah

Vnitřní (embryonální) vývoj člověka trvá v průměru 265 až 270 dní. Během tohoto období se z původní buňky vytvoří více než 200 milionů buněk. V tomto případě se embryo zvětšuje z mikroskopické velikosti na půl metru.

Vývoj lidského embrya jako celku lze rozdělit do tří fází:

 • období od okamžiku oplodnění vajíčka až do doby, kdy se vyvíjející se embryo dostane do stěny dělohy a do začátku příjmu výživy od matky;
 • formování hlavních orgánů; embryo získává rysy lidského těla (plod);
 • specializace orgánů a systémů plodu je dokončena a získává schopnost nezávislé existence.

Zvažte jednotlivé fáze vývoje embrya:

Když se embryo připojí k děloze

Je prokázáno, že 6-7 dní po oplodnění je doba, kdy se embryo připojí k děložní sliznici (implantační proces). Během implantace je embryo zcela ponořeno do tkáně děložní sliznice. Proces, kdy je embryo připojeno ke stěně dělohy, trvá v průměru 48 hodin.

Implantace probíhá ve dvou fázích: adherence (adheze) a penetrace (invaze). Ve fázi 1 se trofoblast váže na děložní sliznici a dochází v něm k diferenciaci dvou vrstev: cytotrofoblast a plazodiotiotrofoblast.

Ve druhé fázi plazmodiotrofoblast produkuje proteolytické enzymy, které ničí děložní sliznici. Trofoboblastové klky se tak zavádějí do epitelu a následně do stěn pojivové tkáně a krevních cév. Trofoblast začíná dostávat výživu a kyslík z mateřské krve

Období, kdy se embryo připojí k děložní sliznici, je prvním kritickým obdobím jeho vývoje a po úspěšném dokončení této fáze začíná fáze snášející se zárodečné orgány.

Když je embryo viditelné

Předpokládá se, že 4 týdny od okamžiku oplodnění (v 6 porodních týdnech) jsou období, kdy je embryo viditelné. Délka těla čtyřtýdenního embrya je asi 5 mm.

Sedmý týden od početí je období, kdy je embryo jasně viditelné: hlava, kmen a jeho končetiny jsou jasně definovány. Registrace a hodnocení stavu embrya a fetálního vaku na ultrazvukovém vyšetření může potvrdit přítomnost těhotenství, určit umístění embrya v děloze, gestační věk.

Když srdce embrya začne bít

Na otázku „když srdce embrya začíná bít“, lze odpovědět několika způsoby:

 • dvacátý druhý den (po 5 týdnech) od okamžiku oplodnění. Oběhový systém embrya začíná s vývojem po 3 týdnech těhotenství. V tomto okamžiku je první kontrakce stěna cévní trubice v ohybu smyčky zárodečného kruhu krevního oběhu. Během čtvrtého týdne se pulsace stává stále silnější a pravidelnější. Začne se odčerpávat krev cévou a plod přechází na krevní oběh nezávislý na matce se srdcem s jednou komorou.
 • v šestém týdnu vývoje. To znamená, že toto je období, kdy srdce bije v embryu během echoskopie pomocí moderních ultrazvukových přístrojů, a během tohoto období je již možné zaznamenat kontrakce srdce embrya. Do této doby se v duté svalové tkáňové tkáňové trubici objevují oddíly, srdce roste v objemu a mění se ve dvoukomorovou. Až do devátého týdne vývoje embryí dochází k tvorbě srdečních struktur: jeho síní, komor a ventilů, které je oddělují, přivádějí a opouštějí cévy, vodivý systém a tvorbu vyživujících krevních cév.
 • konec druhého měsíce vývoje embryí. V této době se srdce embrya stane čtyřkomorovým a získá strukturu zcela podobnou lidské. Čas od čtvrtého do osmého týdne po oplodnění je nejnebezpečnější z hlediska možného vzniku defektů kardiovaskulárního systému. Konečná tvorba jemných struktur srdce do 22 týdnů je téměř kompletní. V budoucnu dochází pouze k hromadění svalové hmoty srdečního svalu a ke zvýšení výživné vaskulární sítě srdce samotného i dalších orgánů plodu..

Fetální graf srdeční frekvence týdně

Tabulka srdeční frekvence plodu týdně u chlapců a dívek je stejná, není žádný rozdíl v indikacích. Rychlost srdeční frekvence se mění v závislosti na délce trvání. Mírná odchylka od těchto údajů je povolena, ale významné zvýšení nebo snížení srdeční frekvence signalizuje potřebu dalšího lékařského dohledu nad těhotnou ženou a jejím dítětem před a po porodu..

Kdy a jak se utváří srdce dítěte

Srdce je motorem lidského těla, je jedním z prvních, které se utvořily v lůně matky. Již v prvním týdnu embrya se tvoří endokardiální zkumavky - základy srdce. Postupně se sloučí do jednoho a začnou rychle růst ve třetím týdnu těhotenství.

V sedmém porodnickém týdnu (pátý ode dne početí) získává srdce dítěte charakteristický vzhled, dělí se na dvě poloviny na pravou a levou polovinu.

Tvorba srdce je složitý proces. Začíná v krční oblasti a postupně sestupuje do oblasti hrudníku. Při spouštění se převrátí a v případě potřeby se namontuje jeho hrot.

Důležitá stadia tvorby srdce dítěte:

 1. Ve 4 týdnech se mezi srdečními komorami vytvoří septum, srdce se dělí na dvě části.
 2. Na konci 5. týdne těhotenství začne srdce bít (na ultrazvuku je tento proces již opraven).
 3. V 7. týdnu začíná proces vytváření dalšího přepážky.
 4. Na konci 8. týdne je tvorba septa dokončena - srdce se stává čtyřkomorovým, jako u dospělých.

Z jakého týdne těhotenství se měří srdeční frekvence plodu a proč to dělat

Fetální srdeční frekvence (fetální srdeční frekvence) je důležitým ukazatelem stavu dítěte. V pátém týdnu poslouchá srdeční tep dítěte diagnostika těhotenství.

Počínaje 5. týdnem se srdeční frekvence měří na každém plánovaném ultrazvuku. Od 18. porodnického týdne provádějí lékaři v případě potřeby echokardiografii. Dopplerův ultrazvuk poskytuje informace o utváření srdce dítěte, o tom, jak klepe, jak krev cirkuluje cévami.

Metoda poslechu srdečního rytmu dítěte pomocí porodnické trubice (stetoskop) se používá od poloviny druhého trimestru. Od té doby gynekolog naslouchá každé naplánované schůzce dítěte s těhotnou ženou. S touto metodou lékař vypočítá srdeční frekvenci a poslouchá, jak jasně a rytmicky bije srdce. Poslech dává představu o plodu. Pokud je pod pupkem matky slyšet srdeční rytmus, doporučuje se prezentace hlavy, pokud je doprava nebo nalevo od pupku příčná prezentace, pokud je slyšet nad pupkem, gynekolog předpokládá, že dítě přijalo pánevní prezentaci..

Kardiotocografie plodu (CTG) se provádí počínaje 30. týdnem těhotenství. Senzory sledují pohyb plodu, srdeční tep.

Během porodu CTG aparát fixuje srdeční rytmus dítěte, aby sledoval jeho stav a nevynechal akutní hypoxii plodu.

Fetální srdeční tabulka

Srdeční frekvence plodu závisí na mnoha ukazatelích. V raných stádiích srdce bije nerovnoměrně, kdy se kardiovaskulární systém pouze formuje. Počínaje 8. týdnem je rytmus srdečního rytmu vyrovnán a stává se jasnějším.

Indikátory srdeční frekvence budou zkreslené, pokud matka trpí toxikózou, je nemocná nebo má nachlazení. Srdce dítěte bije během tohoto období rychleji. Srdeční frekvence plodu klesá, pokud matka ležela na zádech po dlouhou dobu a vena cava byla vymáčknuta dělohou. Po změně polohy těla po nějaké době se srdeční frekvence plodu vrátí do normálu.

Když dítě spí v bříšku své matky, má jednu srdeční frekvenci a když je vzhůru - další. Srdeční frekvence plodu je ovlivněna emočním stavem matky a samotného dítěte - v pozdějších stádiích těhotenství už slyší, cítí se, může se vyděsit. V takových chvílích zaznamená vysokou srdeční frekvenci.

Srdeční frekvence plodu v časném těhotenství se liší od norem pro pozdní období.

Fetální srdeční frekvence týdně v tabulce v první polovině těhotenství.

Těhotenství (v týdnech)Fetální srdeční frekvence (v úderech za minutu)
4-590-115
6-7105-130
8-9125-150
10-11130-160
12-13135-170
14-15140-180
16-17135-170
18-19130-165

Lékaři berou na vědomí, že pro srdeční frekvenci plodu není rozdíl mezi pohlavími. Srdce chlapce a dívky porazí totéž, liší se pouze těhotenstvím, ale nikoli pohlavím.

Tvrzení, že srdce bije přerušovaně, neurčitě u dívek a jasně a rytmicky u chlapců, je také klam. Tento předpoklad je čistě literární fikce. Pokud je srdeční rytmus plodu nekonzistentní a nejasný - nejedná se o ukazatel, že dívka má žaludek v břiše své matky, je to indikátor srdečních problémů.

Tabulka fetální srdeční frekvence týdnů u dívek a chlapců v druhé polovině těhotenství.

Těhotenství (v týdnech)Fetální srdeční frekvence (v úderech za minutu)
20-21140-170
22-23125-160
24-42120-160

Odchylky od normy

Když se srdeční frekvence dítěte mírně liší od norem, nemělo by to matku vyděsit. Co to znamená, pokud lékaři na měření srdeční frekvence plodu detekují zvýšenou nebo sníženou srdeční frekvenci?

Zvýšená srdeční frekvence

Tachykardie se umístí, pokud tato odchylka není zaznamenána v jediné studii, je-li perzistentní, stabilní. Zvýšená srdeční frekvence může vyvolat strach, stres - pak je to izolovaný případ. Příčinou trvale zvýšeného tlukotu srdce jsou:

 • špatné návyky mámy;
 • hypertyreóza u těhotné ženy;
 • těžká toxikóza;
 • onemocnění srdce a ledvin u těhotné ženy;
 • malformace placenty;
 • intrauterinní infekce;
 • počáteční fáze hypoxie plodu.

Tachykardie v počátečních fázích hladovění kyslíku plodu je ochrannou reakcí dítěte, takže bojuje a kompenzuje jeho stav. Mnohem horší je slabý srdeční rytmus, který naznačuje, že dítě přestalo bojovat.

Nízká srdeční frekvence

Nízký srdeční rytmus se nazývá bradykardie. Tento stav označuje porušení stavu dítěte. Důvody nízké srdeční frekvence:

 • nezdravý životní styl těhotné ženy;
 • těhotná anémie;
 • placentární stárnutí;
 • nízká voda nebo polyhydramnios;
 • brát těhotné léky s prášky na spaní;
 • brát těhotné sedativum;
 • vrozené malformace plodu;
 • intrauterinní chronická hypoxie plodu;
 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • důsledky Rhesusova konfliktu;
 • placentární infarkt;
 • propletení pupeční šňůry dítěte.

Pokud lékaři prokázali bradykardii, bude těhotná žena hospitalizována, aby zjistila a odstranila příčinu pomalého srdečního rytmu. Nouzová hospitalizace není nutná, pouze pokud je zpomalení srdečního rytmu spojeno s dočasným narušením oběhu (dítě stisklo venu cava). V tomto případě je matka požádána, aby chodila půl hodiny a přijela na druhé vyšetření. Bradykardie způsobená fyziologickými podmínkami během opakovaného vyšetření již není detekována.

Závěr

Srdeční frekvence plodu je důležitým ukazatelem jeho vývoje. Včasné sledování srdečního rytmu pomáhá monitorovat stav dítěte a v případě potřeby mu poskytuje nezbytnou pomoc.

Když fetální srdce začne bít

Ještě druhý den jste zjistili, že jste těhotná a celý den „studujete“ všechny druhy tematických stránek a zdrojů, abyste se dozvěděli co nejvíce o těhotenství? Pak bude pro vás také velmi zajímavá naše publikace. Koneckonců, každá budoucí máma chce vědět, kdy její malý muž, který je uvnitř, začne bít jeho srdce.

Porodníci, lékaři a zkušené matky tvrdí, že při normálním vývoji plodu začíná srdce budoucího dítěte bít 21. až 25. den jeho „nitroděložního“ života. Navíc si všimneme, že srdce dítěte bije rychlostí 140 tepů za minutu. Abychom však mohli toto období vypočítat a určitě vědět, kdy očekávat první „zvuk“ srdce dítěte, je nejprve nutné pochopit proces tvorby embryí. Co vlastně teď uděláme.

Vzhled embrya

Nikomu není tajemstvím, že v době vzhledu je člověk jen jedno spermie oplodněné vajíčko. Ze školního kurikula víme, že oplodněná buňka se pohybuje do dělohy přes vejcovod až po dobu pěti dnů, zatímco od prvních hodin se buňka začíná aktivně dělit, a proto v důsledku toho multicelulární organismus, který se nazývá embryo, vstoupí do sliznice dělohy. V budoucnu, s normálním vývojem, embryo roste do dělohy s buňkami a aktivně se vyvíjí po dobu devíti měsíců.

Oběhový systém a tvorba srdce

Od prvních minut své existence potřebuje embryo energii a kyslík, který je dodáván oběhovým systémem. Zpočátku je tělo plodu zapleteno v duté trubici - oběhovém kruhu embrya, ale v den 22 se v ohybu této trubice objeví kontrakce. Dále - více: pulsace se zintenzivňuje, krev z mateřského těla je čerpána potrubím a budoucí dítě konečně začne pumpovat krev samostatně. V tomto okamžiku se u plodu tvoří jednokomorové srdce.

V jakém období těhotenství se objeví srdeční tep dítěte?

Embryo je vyvíjející se dítě před 10,0 týdnem těhotenství, po 10,0 týdnech je to již plod, respektive lékař vždy vidí srdeční rytmus plodu na ultrazvuku!

V jakém období se objeví fetální srdeční rytmus (embryo)?

Srdeční rytmus embrya se objevuje okamžitě s výskytem embrya ve vajíčku plodu. V 5. týdnu těhotenství, kdy vajíčko dosáhne 10,0 mm, vidíme embryo asi 1,7 mm. V embryu jsou srdeční kontrakce viditelné vizuálně, tj. Okem! Závěrem doktor píše srdeční tep embrya „+“ (plus), to znamená, že je! Od 6 týdnů těhotenství, když embryo dosáhne 4,0 mm, vidíme srdeční kontrakce a můžeme měřit srdeční frekvenci embrya (srdeční frekvence).

Zpravidla se odhaduje frekvence rytmů za minutu a její rytmus. Stále existuje velmi zajímavý bod! Toto je motorická aktivita embrya. Objevuje se od 7,0 týdnů těhotenství. Od 6 do 10 týdnů těhotenství je srdeční frekvence embrya 110 až 150 tepů za minutu.
Od 10 týdnů těhotenství, při měření srdeční frekvence, píše lékař na závěr: srdeční frekvenci plodu a ukazuje, s jakou frekvencí rytmus jeho srdce:

 • Po 10 týdnech těhotenství je plod dlouhý 30,0 mm, již má diferenciaci na hlavě a pánevním konci
 • V 10 týdnech těhotenství je srdeční frekvence plodu 160-170 tepů za minutu
 • V 11-12 týdnech těhotenství, srdeční frekvence plodu až 150 tepů za minutu

Závěr:

 1. Embryo palpitace lze vidět od 5,0 do 5,6 týdnů těhotenství
 2. Můžete vypočítat srdeční frekvenci embrya od 6,0 ​​týdnů těhotenství
 3. Píšeme srdeční frekvenci embrya nebo plodu pouze od gestačního věku (pokud je to do 10 týdnů, pak je to embryo, pokud po 10,0 týdnech už je plodem)

Když srdce začne bít ve plodu: normy, termíny a funkce

Téměř každý zástupce spravedlivého sexu se dříve či později učí radostné období porodu a porodu svého vlastního dítěte. V tuto chvíli se žena snažila zjistit více o svém dítěti. V tomto cenném období je mnoho lidí znepokojeno tím, jak se dítě cítí, zda jeho vývoj odpovídá období, ve kterém týdnu těhotenství začne srdce nenarozeného dítěte bít.

Slyším tep??

Všechny moderní dívky si jsou dobře vědomy, že v období nitroděložní formace prochází naprosto každý orgán nenarozeného dítěte komplexním procesem vývoje. Oběhový systém není výjimkou. Proto je pro každou nastávající matku velmi důležité vědět, jak brzy přijde týden, kdy srdce začne bít u plodu. Koneckonců, ani jedna žena není schopna cítit své první údery.

Vývojové funkce

Srdce je jedním z nejdůležitějších orgánů, který vyniká mezi ostatními svými nejsložitější strukturou. Tvoření malého srdce začíná již ve druhém týdnu těhotenství. Zpočátku se vizuálně podobá obyčejné trubici, která se během několika týdnů změní na smyčku. V této fázi se srdce stává dvoukomorovým. Již v osmém týdnu vývoje plodu prochází poslední fází vývoje a stává se plnohodnotným čtyřkomorovým orgánem. Je pravda, že i po dokončení formace má srdce nenarozeného dítěte některé rysy, které jej odlišují od orgánu dospělého..

 • Oválné okno. Toto je název díry spojující síň. Po narození dítěte toto okno existuje až do věku šesti měsíců, poté se zavře.
 • Botallovský kanál, který spojuje aortu a plicní tepnu. Toto vzdělání končí buď ihned po narození dítěte, nebo po 8 hodinách.

Takové rysy jsou nezbytné k získání krve bohaté na kyslík z placenty..

Jaký týden začíná plodové srdce bít? Stává se to 22. den jeho vzniku. V této fázi vývoje však nikdo nemůže slyšet srdeční rytmus svých drobků. Žena by měla mít trpělivost po nějakou dobu..

Když fetální srdce začne bít?

Asi za 5 až 6 týdnů těhotenství může specialista pomocí ultrazvuku znovu vytvořit první obrázek embrya. Ti, kteří se zajímají o to, v jakém měsíci začne plodové srdce bít, by měli vědět, že právě v tuto chvíli probíhá tak dlouho očekávaná událost. Kromě toho se v pátém týdnu těhotenství začíná v embryu tvořit kostní dřeň, nervový a oběhový systém.

Matky, které přemýšlejí o tom, jak dlouho plodové srdce začíná bít, by však měly vědět, že tento proces lze trochu zpozdit ze dvou důvodů:

 • Vždy existuje možnost, že gestační věk je jednoduše nesprávně nastaven a srdce dítěte se dosud nevytvořilo.
 • Vývoj plodu je o něco pomalejší - v takové situaci je nejlepší konzultovat lékaře, který vyjmenuje důvody tohoto jevu.

Mnoho žen si myslí, že pokud srdce jejich dítěte začne bít, pak to určitě cítí. Nastávající matka však nemůže slyšet ani cítit srdeční rytmus plodu. I pro odborníka je to možné pouze v 18. až 20. týdnu porodu dítěte. Žena může cítit pohyby plodu najednou..

Tepová frekvence

Přišli jsme na to, když srdce začne bít u plodu. Ale pro správný vývoj embrya je velmi důležité, aby práce tohoto malého orgánu byla v souladu se standardy. Při hodnocení srdeční aktivity embrya lékaři věnují pozornost takovým parametrům, jako je jeho přítomnost, doba výskytu a frekvence. Proto musíte vědět, kdy srdce začalo bít u plodu. Koneckonců je to pro oběhový systém, který je nesmírně důležitý pro úplnou formaci a růst dítěte. Lékaři věnují největší pozornost povaze srdečních kontrakcí a jejich frekvenci. Pokud jsou ukazatele těchto charakteristik normální, embryo se vyvíjí správně. Jaké jsou tyto normy??

 • V počátečních stádiích je sazba až 130 snížení za minutu. Během tohoto období se vyvíjí pouze srdeční aktivita plodu, proto může být rytmus mírně zpomalen.
 • Do 9-10 týdnů těhotenství je norma 170-180 tepů za minutu.
 • Od 12 týdnů po narození dítěte se za normální považuje hodnota 120 - 160 kontrakcí.

Během druhého a třetího trimestru se pulsace stává rytmickou. Pokud je srdeční frekvence menší než 85 nebo více než 200, lékař předepíše další vyšetření. Pokud plod nemá srdeční rytmus s existujícími rozměry většími než 8 mm, znamená to, že se těhotenství nevyvíjí. V tomto případě by měla být žena pod neustálým dohledem lékaře, navíc může být předepsáno ultrazvukové vyšetření..

Tepová frekvence

Nejzajímavější podmínkou pro každou ženu je těhotenství. Když srdce začne bít u plodu a jak se o tom dozvědět? Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá - získat ultrazvukové vyšetření. Každá žena si může zvolit typ vyšetření sama, s ohledem na doporučení svého lékaře.

 • Transvaginální výzkum. Tento typ ultrazvuku je zpravidla předepsán lékařem v případech, kdy existuje pravděpodobnost abnormalit během těhotenství. Toto vyšetření používá speciální senzor, který je vložen do pochvy. Transvaginální ultrazvuk umožňuje slyšet srdeční rytmus dítěte již v pátém týdnu těhotenství.
 • Vyšetření břicha. Klasická verze ultrazvuku, při které je vyšetřena břišní dutina ženy pomocí speciálního senzoru. Tento typ výzkumu se obvykle používá v období 6-7 týdnů těhotenství.
 • Echokardiografie. Toto je název ultrazvuku, ve kterém je konkrétně vyšetřeno srdce dítěte.

Asi v 18. týdnu těhotenství může gynekolog poslouchat srdeční rytmus dítěte pomocí porodního stetoskopu. Toto vyšetření je nezbytné pro ověření normálního stavu dítěte.

Trochu o hCG

Snad většina moderních žen ví, že takový významný hormon hCG má přímý vliv na průběh těhotenství. Tato látka se tvoří v krvi těhotných žen několik dní po početí dítěte a zůstává až do narození dítěte. Nastávající matky by měly vzít v úvahu, že ultrazvuk může poskytnout přesné informace pouze v případě normálního množství hCG v krvi. Pokud indikátor není normální, bude obtížné vidět embryo i na ultrazvuku. Nízký indikátor množství hCG v krvi nastávající matky může také naznačovat blednutí těhotenství. Proto byste měli před návštěvou gynekologa určitě darovat krev na testy.

V případě odmítnutí

Ve druhém trimestru je často ženě předepsáno druhé ultrazvukové vyšetření. To je nezbytné, aby se včas zjistily pravděpodobné patologie a pomohlo dítěti. V 18. týdnu, kdy plod začíná bít, je u žen s vyšším rizikem nutné provést ultrazvukové vyšetření:

 • Lidé trpící srdečními chorobami.
 • Ženy nad 37 let.
 • Lidé s cukrovkou, zarděnkami, hypertenzí a podobnými nemocemi.
 • Ženy, které užívaly léky s vedlejšími účinky, jako jsou srdeční choroby.
 • Těhotné ženy s IVF.

Jak vidíte, nestačí jen vědět, kdy srdce začíná bít u plodu. Je také důležité zvážit další faktory a ukazatele srdeční frekvence, které hrají významnou roli..

Tipy pro nastávající matky

Skutečnost, že srdce již aktivně bije u plodu, naznačuje bezprostřední přeměnu potenciálního dítěte na plnohodnotné dítě. Proto je tak důležité vyplnit toto období výhradně pozitivními emocemi a vaše menu zdravými produkty a nezbytnými vitamíny. Ve fázi, kdy fetální srdce začíná bít, nastává jedno z nejvýznamnějších období vývoje nenarozeného dítěte. A čím více se dítě v tuto chvíli stane užitečným, tím dříve bude silnější a získá sílu.

Jaký týden se objeví srdeční rytmus plodu: normy a možné odchylky

Během těhotenství je důležité sledovat nejen zdraví matky, ale i dítěte. Nejdůležitější věcí při vývoji plodu je správná práce srdce a životní aktivita dítěte závisí na srdečním rytmu. Práce malého srdce je pečlivě sledována, protože nejmenší odchylka může způsobit porušení během vývoje. Jaký týden se tedy objeví srdeční rytmus plodu a kolik týdnů ho můžete poslouchat?

Jak se vyvíjí srdce?

Proces vývoje srdce je poměrně složitý a také velmi dlouhý. První vzdělání se začíná objevovat ve 4. týdnu těhotenství a již v 5. týdnu je jeho pulsace lehce slyšitelná. Na konci těhotenství se malé srdce již skládá ze čtyř komor, ale přesto se výrazně liší od orgánu dospělých.

V této fázi moderního života je srdce dítěte slyšet pomocí různých zařízení. První věc, která vás zajímá, je kolik týdnů se objeví srdeční rytmus plodu a jak ho poslouchat? Například v raných stádiích mohou být srdeční kontrakce detekovány vaginální ultrazvukovou sondou a teprve později břišním.

Fetální srdeční frekvence (HR)

Pro stanovení rychlosti srdeční frekvence za minutu je nutné vzít v úvahu délku těhotenství, protože počet mrtvic se každý týden liší - to je normální.

V kolik hodin se objeví srdeční rytmus plodu:

 • v 6-8 týdnech je srdeční frekvence za minutu 110 až 130 tepů;
 • v 8-11 týdnech je maximální srdeční frekvence 190 tepů za minutu;
 • po 11 týdnech dosáhne snížení 140 až 160 úderů za minutu.

Při poslechu zohledněte stav těhotné ženy, dobu zákroku a aktivitu dítěte.

Techniky poslechu srdečního rytmu

Mnoho lidí se zajímá, v jakém týdnu se objeví srdeční rytmus plodu. Existuje mnoho způsobů, jak slyšet srdce.

Nejběžnější a nejpřesnější jsou:

 • Ultrazvuk Odborníci na ultrazvukové vyšetření doporučují každé těhotné ženě, aby podstoupila jak registraci, tak další sledování vývoje plodu. V současné době můžete pomocí ultrazvuku nejen podrobně prozkoumat vývoj dítěte v děloze, ale také slyšet práci srdce. Tato metoda pomáhá studovat stav placenty a plodu jako celku, a také s jeho pomocí můžete vidět všechny odchylky (pokud existují) a včas je odstranit. Kdy se na ultrazvuku objeví srdeční rytmus plodu? To je slyšet od šestého týdne.
 • Vyšetření poslechem. Studii provádí specialista se speciální zdravotnickou pomůckou - stetoskop, tato metoda se používá až po 18 týdnech těhotenství při každém vyšetření gynekologem.
 • Kardiotocografie. Tato technika je velmi účinná, umožňuje vám podrobně studovat srdeční rytmus dítěte a stanovit odchylky i v raných stádiích těhotenství. Tento způsob se používá hlavně po 32 týdnech nebo před dodáním..
 • Echokardiografie. Tato metoda se používá, pokud existuje podezření na přítomnost srdečních chorob u plodu. Používá se po 18-28 týdnech těhotenství.

  Včasný výzkum pomáhá vyhýbat se abnormálnímu vývoji a také stanovit všechny abnormality srdeční frekvence a okamžitě zahájit léčbu.

  Jak slyšet srdeční rytmus dítěte sám

  Kromě lékařské kontroly může nastávající matka nezávisle zkontrolovat srdeční rytmus dítěte. Takové metody pomohou být sebevědomí ve vývoji plodu a v případě jakékoli úzkosti vyhledat pomoc. Jaký týden se objeví srdeční rytmus plodu, který lze slyšet pomocí různých zařízení:

 • Stetoskop. Tento zdravotnický prostředek lze zakoupit v lékárně, je levný. K nalezení srdeční frekvence dítěte potřebuje nastávající matka pomocníka. Jedinou nevýhodou této metody je, že tlukot srdce dítěte je slyšet nejdříve 25 týdnů těhotenství. Ženy také velmi často vnímají zvuky pohybu plodu pro srdeční rytmus.
 • Fetální doppler. Jedná se o speciální zařízení určené k ovládání srdeční frekvence. Má sluchátka, s jejich pomocí se poslech stává pohodlným a snadným procesem. Tato jednotka je drahá, ale umožňuje vám stanovit srdeční rytmus po 8-10 týdnech. Odborníci varují: nemůžete často používat takové nástroje, abyste nepoškodili zdraví dítěte, musíte také poslouchat srdce s takovým zařízením po dobu nejvýše 10 minut.
 • Ušní uchycení. Metoda je poměrně jednoduchá a účinná (pokud tuková vrstva není příliš velká). Počínaje 30. týdnem je slyšet srdeční rytmus dítěte uchem do žaludku se zaměřením na umístění srdce.

  Jak je kontrola?

  Je velmi důležité kontrolovat srdeční rytmus dítěte od začátku těhotenství do narození. To umožní, aby se dítě narodilo zdravé, bez odchylek..

  Srdce nenarozeného dítěte se vyvíjí velmi dlouhou dobu, má ve srovnání s jinými orgány komplexní strukturu. Orgán se vytvoří počínaje 4. týdnem, během tohoto období se vytvoří dutá trubice, na které jsou pozorovány první kontrakce v 5. týdnu. A už na 9. struktuře malého srdce připomíná dospělého. U dítěte umístěného v lůně je srdce velmi odlišné od obvyklého orgánu - má díru mezi pravou a levou síní, jakož i mezi arteriálním tokem. Tato struktura pomáhá kyslíku proudit do všech orgánů dítěte.

  Srdcem se dívají na životaschopnost plodu. Pokud jsou údery za minutu menší než 86-100 nebo více než 200 - je to důvod k obavám. Pokud embryo dorůstá do 8 mm a srdce není slyšet současně, znamená to zmrazení plodu. Během těhotenství je důležité být registrován a pravidelně podstupovat plánované vyšetření gynekologem.

  Stanovení normy a odchylky srdeční frekvence u plodu

  V počátečních fázích studie srdeční frekvence se provádí pouze pomocí ultrazvukového přístroje. V prvním trimestru zůstává tento parametr nezměněn. Po uplynutí této doby se frekvence kontrakcí zvyšuje. Srdeční frekvence do 8. týdne by měla dosáhnout 130 tepů za minutu a neměla by překročit tento ukazatel. V 9. až 10. týdnu dosáhne redukce za minutu 180-190 tepů a již od 11. do samého vzhledu dítěte - 140-160 tepů za minutu.

  V pozdějších fázích bude indikátor srdeční frekvence záviset na aktivitě dítěte v děloze, stejně jako na zatížení samotné matky, nemocích, změnách teploty (silná zima nebo teplo). Pokud plod postrádá kyslík, jeho srdeční frekvence se zvýší na 160 tepů a po nasycení plynem naopak klesne na 120 tepů za minutu.

  Při správné tvorbě srdce plodu jsou jeho tóny rytmické a dobře slyšitelné. Při nesprávném nitroděložním vývoji je pozorována arytmie nebo hypoxie, což také naznačuje vrozenou malformaci orgánu.

  Pokud je srdce těžko slyšet

  Mnoho žen ví, v jakém týdnu se objeví srdeční rytmus plodu. Existují však situace, kdy je srdeční rytmus špatně slyšet, k tomu dochází v důsledku umístění placenty na přední stěně dělohy. Je také problematické poslouchat srdeční frekvenci v případě nízké hladiny vody nebo polyhydramnios, vícenásobného těhotenství, obezity, zvýšené aktivity dítěte.

  Ve druhém a třetím trimestru není účelem ultrazvukového vyšetření tolik hodnocení práce srdce, ale určení polohy orgánu. V případě, že je nutné podrobně vyšetřit srdce, provede se echokardiografie a kardiotocografie - pomocí těchto studií můžete ovládat srdeční rytmus dítěte.

  Poruchy srdeční frekvence

  S odchylkou srdeční frekvence se často objevují následující nemoci:

 • Tachykardie - objevuje se u plodu v důsledku nesprávného vývoje nebo zaviněním matky. Specialista může určit nemoc pomocí lékařského vybavení.
 • Bradykardie - objevuje se kvůli nízké srdeční frekvenci plodu.

  Včasná diagnostika nemocí pomůže zahájit rychlou a nezbytnou léčbu, takže je velmi důležité nezapomenout podstoupit vyšetření a navštívit gynekologa.

 • Články O Neplodnosti