Hlavní Neplodnost

Pohyby plodu během těhotenství: normální, jak dlouho, často, silně

Všechny nastávající matky se těší na pohyby plodu během těhotenství, jedná se o první kontakt s dítětem, který nutí mateřský instinkt k zapnutí, pokud se tak nestalo dříve. Pohyby nenarozeného dítěte přinášejí nejen budoucí radost rodičům, ale také jim pomáhají podezřívat z patologie a okamžitě se obrátit na porodníka. Když začnou, kolik pohybů by mělo být obvykle v zájmu všech těhotných žen.

Proč se plod pohybuje?

Pohyby malého chlapce v lůně jsou nezbytné, hovoří o jeho růstu a vývoji. Dítě se začne pohybovat v prvním trimestru, asi 7 - 8 týdnů. Do 10. týdne spolkne pohyby, může změnit trajektorii svých pohybů a dotknout se stěn amniotické bubliny. Velikost embrya je však stále nedostatečná, volně vznáší pouze v plodové vodě, velmi zřídka se „srazí“ s děložními stěnami, takže žena stále nic necítí.

Od 16 týdnů je plod již citlivý na zvuky, které se projevují aktivní motorickou reakcí. Od 18 týdnů, budoucí dítě začne třídit pupeční šňůru rukama, ví, jak mačkat, uvolnit prsty, dotkne se tváře.

Proto se plod bojí v žaludku matky, což zase obává ženu, když je vystavena vnějším faktorům, které jsou pro dítě nepříjemné:

 • silné, nepříjemné, hlasité zvuky;
 • nepohodlí v lůně, například mateřský hlad;
 • stres zažívaný matkou (v důsledku uvolňování adrenalinu jsou krevní cévy, včetně placenty, sníženy, krevní zásobování se zhoršuje);
 • hladovění kyslíkem (díky aktivním pohybům je stimulována placenta, zvyšuje se její přísun krve, což dítěti dodává další kyslík).

Kromě toho, pokud žena zaujala nepříjemné postavení, když jsou stlačeny velké cévy, má dítě nedostatek kyslíku a také se stává aktivním.

První pohyby

Každá žena cítí první míchání plodu odlišně v různých časech. Pokud k tomu dojde, závisí na několika faktorech:

 • gestační věk;
 • první nebo druhý atd. těhotenství;
 • denní doba (obvykle večer nebo v noci);
 • mateřská pleť (tenká nebo plná);
 • Denní doby;
 • možnost připojení placenty;
 • Životní styl;
 • individuální citlivost (některé smysly od 15 do 16 týdnů);
 • Chování mámy (fyzicky aktivní ženy si nevšimnou pohybu).

Podle statistik je první pohyb plodu během prvního těhotenství po 20 týdnech těhotenství. A při opakovaném těhotenství je časování pohybu sníženo na 18 týdnů.

Všechno je však individuální, dokonce iu individuální ženy nastává druhé, třetí a následné těhotenství pokaždé novým způsobem. Pokud žena během druhého těhotenství začala po 19 týdnech pociťovat otřes plodu, pak se ve třetím případě mohou tyto výrazy změnit (cítil se dříve nebo později).

Rychlost pohybu

Míra fetálních pohybů závisí na tom, jaké období těhotenství je nastávající matka. Dítě se neustále pohybuje, ale žena samozřejmě nemůže cítit všechny jeho pohyby.

 • V období 20 až 22 týdnů činí plod až 200 pohybů denně,
 • ale v týdnu 27–32 už dělal asi 600 pohybů. Je charakteristické, že se začátkem třetího trimestru (32 týdnů) množství klesá v důsledku své hmotnosti (plod je již poměrně velký) a stává se přeplněným v děloze. Neexistují žádné „velké“ pohyby (kroucení a otáčení dělohy) a dítě může produkovat pouze „malé“ paže a nohy.
 • Po 28. týdnu je průměrná částka 8 - 10 za hodinu. Výjimkou jsou periody spánku dítěte, které jsou 3 až 4 hodiny - v této době dítě neprovádí aktivní pohyby. Nastávající matka by si měla pamatovat určité cykly činnosti dítěte. Nejvyšší aktivita je pozorována od 7 hodin večer do 4 hodin ráno a pokles aktivity nebo tzv. Klidový stav padá na interval od 4 hodin ráno do 9,00 hodin..
 • Do 32 týdnů zárodek zaujme své konečné postavení, zpravidla jde o hlavu k malé pánvi (podélná poloha, prezentace hlavy). Příčná poloha nebo pánevní prezentace však není vyloučena. Maminka by neměla zoufat, aby byla tato opatření napravena, lékař vždy předepíše výkon speciální gymnastiky, která přispívá k otřesům plodu a přijetí „správné“ polohy - podélné, s hlavou k malé pánvi.

Pokud dítě zaujalo „správnou“ pozici, tj. Hlavou dolů, bude těhotná žena cítit pohyby v horním břiše (dítě „zasáhne“ nohama). V případě pánevního projevu budou pohyby pociťovány pod ňadrem.

Změna intenzity pohybů

Pokud je dítě v lůně dobré a pohodlné a matka nezažívá žádné vnější ani vnitřní podněty, jsou pohyby rytmické a hladké. Jinak se podstatně změní povaha pohybů, což by mělo ženu upozornit a vyžaduje konzultaci s porodníkem.

Žena zpravidla zaznamenává „zvýšenou“ aktivitu dítěte, když je v klidu a odpočinku. A naopak, mnoho matek se bojí, že se dítě během své aktivní práce vůbec nepohybuje. Podobný jev lze snadno vysvětlit. Když je žena v klidu, pečlivě naslouchá jejím pocitům a pečlivě zaznamenává pohyby dítěte. Když je zaneprázdněna, nemá čas rozptylovat se od věcí a jednoduše si nevšimne, že se dítě pohybuje. Aby se rozptýlily její pochybnosti (dítě je nemocné, umírá), těhotná žena by se měla posadit a uvolnit se a sledovat, jak se pohybuje.

Lékaři často doporučují těhotným ženám, aby zaujaly klidnou polohu postele na levé straně. Právě v této poloze se zvyšuje prokrvení dělohy, které se používá při léčbě chronické hypoxie plodu a pro její prevenci.

Možná změna v činnosti z nepohodlného nebo nesprávného postavení ženy, například ležící na zádech nebo s přímým zády. Když nastávající matka leží na zádech, těhotná děloha silně komprimuje spodní venu cava (jednu z hlavních krevních cév).

Když je tato cévka stlačena, průtok krve do dělohy je výrazně snížen a dítě začíná trpět nedostatkem kyslíku.

Aby maminka pochopila, že je nemocný, má rychlé a časté pohyby. Vytvořit krevní oběh a eliminovat hypoxii je docela jednoduché - máma by se měla otočit na bok.

Také motorická aktivita dítěte se mění, pokud je matka v dusném nebo zakouřeném pokoji. V důsledku nedostatku kyslíku reaguje dítě na situaci bolestivými a násilnými třesy. Žena by měla opustit místnost a vydat se na procházku, aby vrátila pohodlný stav pro sebe a své dítě.

Kromě toho se otřesy plodů mění, pokud matka pociťuje pocit hladu. Trpí nedostatkem živin a „uklidňuje se“, pohybuje se pomalu a neochotně. Jakmile se však těhotná žena kousla, radost dítěte se projeví ve zvýšené aktivitě.

Míchání v patologických podmínkách

Pokud se motorická aktivita dítěte náhle stala násilnou, prodlouženou a bolestnou pro ženu, znamená to patologický stav a vyžaduje okamžitou lékařskou péči:

 • Ohrožení předčasného porodu

Míchání se stává častým a násilným kvůli zvýšenému tonusu dělohy.

V tomto případě je povaha šoků radikálně odlišná. Zřídka je cítí žena a jejich síla je zanedbatelná, což vysvětluje velký objem dělohy, kde se dítě málokdy dotýká jeho stěn a matka jeho pohyby často necítí..

Díky malému množství plodové vody se dítě v lůně stísní, neustále „bije“ v matčině žaludku, který je charakterizován ženou jako časté a bolestivé chvění.

Při patologiích, jako je předčasné abrazi placenty, preeklampsie a další, u plodu dochází k akutnímu nedostatku kyslíku a podle toho reaguje.

Vyvíjí se v přítomnosti placentární nedostatečnosti, anémie, gestózy. Pohyb je letargický a vzácný.

 • Diafragmatická kýla u těhotné ženy

V tomto případě matka zažívá bolest pod hrudní kostí při pohybu plodu.

 • Selhání jizev dělohy

Pokud měla žena v historii císařský řez, pak se jizvou, která může vést k prasknutí dělohy, cítí bolest v oblasti jizvy, když se dítě pohybuje.

Při zánětu močového měchýře si těhotná žena stěžuje na časté, bolestivé močení, bolest při pohybu v podbřišku.

Jaké jsou šoky

Každá těhotná žena popisuje své pocity svým vlastním způsobem, kromě toho, že se mění se zvyšováním gestačního věku.

 • Na krátkou dobu (20 - 25 týdnů) je ženy charakterizují jako motýlí motýl nebo plavání ryb. Jiné těhotné ženy hovoří o „vlajení“ nebo „vibraci telefonu“ nebo „lechtání“. Někteří popisují své pocity, které nejsou tak romantické: „burtání v žaludku, jako by střeva byla haraburdí“..
 • Po 27 - 28 týdnech, kdy už plod dostatečně rostl, se jeho pohyby stanou jasnějšími a konkrétnějšími. Budoucí matka, a dokonce i budoucí otec, mohou cítit kop v oblasti břicha, kde je ruka položena. Nespokojenost dítěte je často vyjádřena takovými „kopy“ - v případě přijetí nepříjemného držení těla matkou nebo hlasitými a nepříjemnými zvuky. Pokud je však k matce žaludku připevněna neznámá ruka, dítě se strachem zmenšuje a nechce „kopat“.

Počet

K určení, jak se plod cítí, je důležité spočítat jeho pohyby. Jak spočítat pohyby plodu? K tomuto účelu se používá několik technik:

Pearsonova metoda

Tato metoda je založena na počítání pohybů za 12 hodin. Vyrábí se od 9:00 do 21:00. Během tohoto testu je žena vyžadována pouze jedna podmínka - ke snížení fyzické aktivity. Všechny pohyby jsou brány v úvahu, i ty minimální nebo slabé. Na prenatální klinice vydá lékař zvláštní formulář nebo vás požádá o nezávislé sestavení tabulky pohybů plodu, kde bude zaznamenán čas desátého pohybu. Normálně by mezi prvním a desátým pohybem měla uplynout asi hodina. A samozřejmě by si maminka měla pamatovat, že je možná i doba odpočinku, která by neměla trvat déle než 4 hodiny. Pokud je tato doba překročena, je nutné se okamžitě obrátit na porodníka.

Chcete-li sestavit tabulku, měli byste vzít list poznámkového bloku do krabice a lemovat jej následujícím způsobem. Výše je gestační věk. Hodiny jsou označeny svisle od 9,00 do 21,00 a vodorovné dny v týdnu nebo datumu. Od devíti ráno byste měli začít počítat pohyby. Jakmile jejich počet dosáhne 10, je v tabulce v hodinu, kdy k tomu došlo, zapsána značka. Další informace jsou uvedeny v tabulce: bylo provedeno méně než 10 pohybů a celkový počet. V následujících dnech pokračujeme v počítání a nezapomeňte zadat data do tabulky, se kterou musíme přijít do ordinace lékaře..

28 týdnů9 hodin ráno.12:003 hodiny odpoledne.18:00Poznámky
15. července
16. července
17. července
...

Cardiffova metoda

Základ této metody spočívá také v spočítání pohybů dítěte po dobu 12 hodin, jediným rozdílem je, že si žena sama vybere hodinu pro zahájení počítání. Znovu se sestaví tabulka, kde se zaznamená desáté vytvořené míchání. Norma se považuje za desáté promíchání, které proběhlo před 12. hodinou studie. Jinak okamžitě vyhledejte lékaře.

Sadowski metoda

Počet pohybů plodu začíná po večeři od 19:00 do 23:00. Tato metoda je založena na skutečnosti, že večer a po jídle zvyšuje plod motorickou aktivitu. Nezapomeňte zaznamenat čas zahájení účtu a těhotná žena by v tuto chvíli měla ležet na levé straně.

Když plod uskuteční 10 pohybů za hodinu nebo méně, počítání se zastaví. Ale pokud jich bylo méně, pokračujte v počítání pohybů. Nepříznivým znakem je pokles pohybu (méně než 10) za 2 hodiny.

Je tedy zřejmé, že každá těhotná žena zvládne uvedené metody počítání pohybů dítěte. Použití těchto technik nevyžaduje žádné vybavení ani lékařský dohled..

Patologická diagnostika

Změny v povaze a intenzitě pohybů budoucího dítěte svědčí o jeho dysfunkci. Hrozné znamení je nedostatek pohybu po dobu 6 hodin nebo více, což vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Metody studia stavu plodu zahrnují:

Vyšetření srdečních kontrakcí plodu

Poslech srdeční frekvence provádí přímo porodník pomocí porodního stetoskopu (dřevěná trubice). Normálně je srdeční frekvence plodu 120 - 160 tepů za minutu. S odchylkou v jednom nebo druhém směru mluví o kyslíkovém hladovění dítěte, což vyžaduje instrumentální výzkumné metody.

Kardiotocografie (CTG)

CTG je považována za dostupnou, spolehlivou a nejpřesnější metodu pro hodnocení stavu plodu. CTG se provádí od 32 týdnů těhotenství a s podezřením na intrauterinní patologii dříve (od 28 týdnů). Pomocí kardiotocografie jsou zaznamenány nejen pohyby plodu, ale také rytmus srdečních kontrakcí a děložních kontrakcí. Studie se provádí takto: těhotná žena se položí na gauč a na její žaludek se připevní 2 senzory. Jeden na dobře slyšeném místě srdečního rytmu plodu (zaznamenává srdeční frekvenci) a druhý v blízkosti (řeší kontrakce dělohy). Kardiotocogramový záznam se provádí po dobu alespoň 30 minut, ale je také možné prodloužit dobu studia na 1,5 hodiny. Během odstraňování kardiotogramu si musí žena zaznamenat každý pohyb dítěte a stisknout speciální tlačítko. Analýza kardiotocogramu zahrnuje:

 • bazální srdeční frekvence (norma 120 - 160 tepů za minutu);
 • amplituda variability (tolerance odchylek nahoru nebo dolů) bazálního rytmu (norma 5 - 25 úderů za minutu);
 • zpomalení (náhlý skok křivky dolů) - obvykle nepřítomný nebo sporadický, zkrácený a mělký;
 • zrychlení (náhlý skok křivky nahoru) - normální by mělo být nejméně 2 během 10 minut od studie.

Pro přesnější diagnostiku stavu plodu se CTG provádí pomocí funkčních testů (bez zatížení a se zavedením intravenózního oxytocinu)..

Dopplerovský ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření vám umožní vyhodnotit velikost plodu, jeho soulad s gestačním věkem (u chronické hypoxie existuje zpoždění). Lékař také studuje strukturu placenty, stupeň zralosti (příznaky stárnutí), objem plodové vody a její typ (s kyslíkovým hladověním dítěte se tyto ukazatele mění). S pomocí dopplerometrie, placentárních a pupečních cév se studuje rychlost průtoku krve v nich. Pokud je krevní tok snížen, říkají o fetální hypoxii plodu.

Během ultrazvukového vyšetření po dobu 20 až 30 minut se vyhodnocují pohyby dítěte, srdeční frekvence a svalový tonus. Pokud plod nepocítí nepříjemné pocity, jsou jeho končetiny ohnuté - znamení normálního svalového tónu. V případě prodloužených paží a nohou mluví o sníženém tónu, což ukazuje na hladovění kyslíkem.

Otázka odpověď

Mám své první dítě, ale uplynuly 4 hodiny a necítím pohyby plodu. Co dělat?

Nejprve se musíte uklidnit. Plod se ne vždy aktivně pohybuje, po dobu 3-4 hodin není povolen žádný pohyb, v tuto chvíli dítě spí. Pokuste se zadržet dech na chvíli, krev přestane proudit do placenty, k dítěti, zažije mírnou hypoxii a v reakci „bude pobouřen“ - začne „bít“ rukama a nohama. Pokud tato metoda nepomůže, sledujte dítě dalších 30 až 40 minut. Při nepatrných pohybech neprodleně kontaktujte porodníka.

Jaké pohyby plodu by měly být před porodem?

V předvečer porodu se dítě prakticky přestane pohybovat, což je považováno za normální. Dítě se připravuje na narození, což je pro něj velmi obtížný proces, který vyžaduje hodně síly a snížení motorické aktivity plodu může před porodem ušetřit energii. Nemělo by však dojít k absolutní absenci pohybů, ale dítě občas vykonává pohyby.

Jak kardiotocografie a ultrazvuk s dopplerem ovlivňují stav dítěte? Je to škodlivé?

Ne, tyto metody jsou naprosto bezpečné pro dítě i matku.

Budu porodit třetí dítě, období je stále malé, 10 týdnů. Jaké a kdy by měly být pohyby během třetího těhotenství?

Nemůžete s jistotou říci, kolik týdnů se budete cítit v pohybu. Všechno je zde individuální. Normálně se po opakovaném těhotenství matka začíná cítit pohyby plodu od 18 týdnů. Ale jejich dřívější start je možný, po 16 týdnech, ale povaha pohybů se může na rozdíl od prvních dvou těhotenství úplně lišit a nemělo by se to bát. Všechny děti jsou jiné, i když jsou stále v žaludku mé matky.

Mám „špatný“ CTG, který byl proveden dvakrát. Nezapomeňte jít do nemocnice?

Ano, „špatné“ výsledky kardiotocografie ukazují na nitroděložní utrpení plodu a vyžadují lékařské ošetření v nemocnici. Kromě léčby v nemocnici budou opakovat CTG a v případě potřeby rozhodnou o problému předčasného porodu.

Pohyb plodu během těhotenství: načasování a míra. Fetální pohyb během prvního těhotenství

Těhotenství je v ženském životě úžasné období. Doba, kdy kvetou, se stává opravdu krásnou, protože ve svém srdci nese nejcennější věc svého života - své dítě. Po těchto očekávaných dvou proužcích v testu je pravděpodobně nejočekávanější první pohyb plodu během těhotenství. Pravděpodobně právě v okamžiku, kdy těhotná žena poprvé cítí své dítě, již skutečně věří a je zaplněna skutečností, že život uvnitř jejích životů. Je to jako malý zázrak... Zvláštní význam je stále velmi plachý, první třes drobků.

Začátek pohybu

Počátek pohybu plodu během těhotenství nemá přesně definovaný čas. Všechny ženy jsou různé a těhotenství je pro každého jiné. První pohyby závisí na několika faktorech:

• Z jakého těhotenství.

• Vlastnosti připojení placenty.

• Konstituce těhotné ženy.

• Vlastnosti individuální citlivosti.

• Životní styl a fyzická aktivita těhotné (ženy, které jsou aktivní během těhotenství a během dne se hodně pohybují, si často nevšimnou velmi malých pohybů a pohybů dítěte).

• Emoční a morální stav.

Samozřejmě existuje určitý rámec a obvykle se pohyby plodu během těhotenství začnou projevovat zhruba po 19–20 týdnech, pokud žena očekává své první dítě. Vícečetné začnou pociťovat první třes od 17-18 týdnů. Dlouho však bylo pozorováno, že tyto rámce vystavené medicíně neodpovídají vždy realitě. První pohyby některých žen, bez ohledu na skóre těhotenství, se mohou začít cítit již po 15 týdnech. A tato skutečnost jen dokazuje, že každý člověk je individuální. Navzdory pocitům ženy se dítě začíná pohybovat od 12. týdne nitroděložního života, kdy vyvine ruce a nohy. Ale on je stále velmi malý, takže jeho pohyby jsou stále neviditelné. Dítě neustále roste, zvětšuje se a jeho pohyby jsou znatelnější.

Pohyby plodu během těhotenství: pocity a příznaky

Pohyb plodu, zejména během prvního těhotenství, je jedním z nejočekávanějších projevů aktivity dítěte a všechny ženy popisují pocity, které tímto způsobem vznikají, různými způsoby. Jeden popisuje jeho pocity, jako by ho hladil zevnitř, druhý jej srovnával s lechtáním a třetí už může cítit aktivní bodnutí a trhnutí. Pokud posloucháte své tělo, pak v pocitu kolísání, transfúze uvnitř můžete jasně rozpoznat pohyby dítěte. Některé nastávající matky často neuznávají kouzlo pocitu prvních třesů svého dítěte, protože si myslí, že to je střeva.

Pocity do značné míry závisí na strukturálních vlastnostech ženského těla. Složení budoucí matky hraje velkou roli. Tenké ženy začnou cítit pohyby dítěte mnohem dříve než ty, které jsou náchylné k plnosti. Velmi časné pohyby plodu během těhotenství mohou naznačovat vysokou citlivost nastávající matky.

Proč jsou pociťovány pohyby plodu

Každá budoucí matka se zajímá o otázku, které pocity jsou považovány za fyziologické. Jednoznačná odpověď neexistuje, protože hodně závisí na individuálních fyzických vlastnostech.

Během těhotenství plod vykonává plavecké pohyby v plodové vodě. Dítě postupně roste, končetiny, se kterými se pohybuje, se začínají vyvíjet, což budoucí matka cítí. Míchání je jisté znamení, že dítě je naživu a vyvíjí se, což znamená, že těhotenství pokračuje.

Fetální pohyb během těhotenství: recenze

Pravděpodobně téměř každá těhotná žena chce slyšet, jak se cítí ostatní ženy. Některé příběhy jednoduše zarážejí svou neobvyklostí..

Stává se, že ženy zaměňují první pohyby s pocitem vibrací telefonu v kapse. Zároveň, když viděli, že je nikdo nezavolává, stále ještě nehádají, co způsobilo jejich chybu.

Jiní říkají, že se cítili, jako by na ně někdo pohyboval prstem zevnitř, jako by přes měkkou přikrývku. Budoucí matky se také srovnají s akváriem a všimnou si, jako by v nich plavaly ryby.

A samozřejmě se neobejde bez motýlů v žaludku. Říká se, že to je pocit jejich třepotání, který může být mícháním dítěte.

První těhotenství

První pohyb plodu během prvního těhotenství je podle statistik pociťován v průměru po 20 týdnech. Pozdější citlivost u žen bez rozdílu je způsobena skutečností, že děloha pociťuje takové stresy poprvé, její svaly pro ně nejsou připraveny a méně citlivé než ty ženy, které již prošly cestou těhotenství a porodu..

Druhé a následné těhotenství

Vícečetné ženy obvykle začínají cítit první pohyby svého dítěte o něco dříve než dámy, které jsou poprvé těhotné. Jak již bylo zmíněno dříve, je to způsobeno tím, že svaly dělohy po prvním těhotenství a porodu se z anatomického hlediska stávají citlivějšími. Z pohledu pocitů samotné ženy je její citlivost způsobena tím, že jakmile zažila pocit prvních pohybů, už ví, na co se připravit a na co jsou tyto pocity. Proto mnohočetné ženy nejčastěji nezaměňují první pohyby se střevní motilitou. Data jsou různá, ale v průměru je to 16-17 týdnů. V prohlášení je určitá síla, že s každým dalším těhotenstvím se začnete cítit chvění dříve. Například některé nastávající matky tvrdily, že během třetího těhotenství pociťovaly první fetální pohyb již v 13 týdnech!

Co určuje aktivitu míchání

Rostoucí plod se během bdělosti pohybuje téměř neustále. Až 200 nebo více pohybů v době, kdy nastávající matka začne cítit první třes. Kolem středu druhého trimestru se dítě pohybuje stále intenzivněji. Ale čím více roste, tím méně místa mu zbývá, proto je schopnost aktivního pohybu minimalizována a na konci období těhotenství se dítě obvykle zcela uklidní.

Nejvyššího vrcholu aktivity je dosaženo večer a v noci, kdy je těhotná žena v klidu. Děti jsou velmi citlivé na emoční a fyzický stav matky, a pokud se bojí, strachu nebo zažívá stresu, může být dítě neklidné, což se projeví silnými šoky, nebo naopak, může se úplně uklidnit. Jaký by měl být pohyb plodu během těhotenství? Norma je taková, že pohyby drobků by neměly matčině bolesti způsobovat, a to ani při nejsilnějších otřesech. Jinak byste se měli poradit s lékařem sledujícím těhotenství.

Hlad může také způsobit, že se dítě bude silně pohybovat. Pokud se náhle nastávající matka rozhodla zachovat svou postavu a tím zabránit dítěti v jídle, může to způsobit vzpouru v ní. Vzhledem k tomu, že děti již v lůně dokonale slyší všechno, může je příliš hlučná hudba nebo jiné zvuky přimět k pohybu. Je důležité, aby nastávající matka sledovala reakci dítěte na určité podněty, situace a atmosféru, která ji obklopuje jako celek. Normálně by se dítě mělo pohybovat asi desetkrát za hodinu.

Stimulace plodu během těhotenství je velmi důležité spočítat a zadat do speciální tabulky na výměnné kartě, protože tato data mohou hodně říci o stavu dítěte a jeho vývoji. Doktoři jsou vedeni nejen rostoucí děloha a žaludek. Zaprvé, motorická aktivita plodu naznačuje, že je naživu, což je, jak musíte souhlasit, nejdůležitější. Bylo vyvinuto několik metod výpočtu..

Cardiffova technika

Těhotná žena by měla počítat pohyby po dobu 12 hodin. Nezáleží na tom, v jakou denní dobu se počítání začíná. Norm - 10 pohybů a více za hodinu. Pokud jejich počet nedosáhne normy, nastávající matka se musí neprodleně poradit se svým lékařem, protože oslabená motorická aktivita dítěte nebo dokonce jeho absence může naznačovat vážné problémy v jeho vývoji nebo dokonce hrozit potratem..

Pearsonova technika

Složitější, pokud jde o Cardiffovu techniku. Sledovací období začíná přísně v 9 hodin a trvá 12 hodin. Je zakázáno přenášet jakýkoli náklad. Těhotná žena by měla být v klidu. Je nezbytné zaznamenat každý pohyb a zaznamenat přesný čas 10. šoku. Pokud jsou pohyby dítěte nízké intenzity, měla by se těhotná žena sama provokovat (můžete jíst něco sladkého nebo jít po schodech nahoru). Poté musíte sledovat, zda se aktivita plodu zvýší. Pokud se aktivita nezvýšila, vyhledejte lékaře.

Sadowski metoda

Musíte sledovat a opravit pohyby v období od 19 do 23 hodin, přesně po jídle. Předpokladem je postavení ženy. Těhotná žena by měla ležet přesně na pravé straně. Pokud pohyby nejsou větší než 10 za dvě hodiny, má se za to, že se jedná o velmi nízkou aktivitu plodu, doporučuje se také neprodleně konzultovat lékaře..

Plodové pohyby silou činnosti

Pokud během 10 hodin nedojde k pohybu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Absence chvění nebo slabá aktivita může znamenat, že se u dítěte vyvine hladovění kyslíkem. Nejčastějším důvodem je rozdrcení pupeční šňůry, ve které by se dítě mohlo zmást a aktivně se pohybovat. Mohou se vyvinout abnormality placenty a pupeční šňůry, jakož i hemolytické onemocnění. Přesné důvody klidu určí pouze odborník.

Příliš časté přemísťování plodu během těhotenství může být také signálem toho, že u dítěte dochází k nedostatku kyslíku. Stojí za zmínku, že banální nepříjemné držení těla matky může způsobit aktivní pohyby dítěte. Abyste se ujistili, že všechno je v pořádku s dítětem, pokud je jeho fyzická aktivita výrazně odlišná od jeho obvyklé, v každém případě je třeba se poradit s lékařem sledujícím těhotenství.

Devět otázek (a odpovědí) o pohybech plodu během těhotenství

Jak dlouho budu cítit pohyby?

Během prvního těhotenství se to může stát blíže k 20. týdnu. Někdy nastávající maminky začnou pociťovat pohyby již v 16. týdnu prvního těhotenství, a někdy - až ve 24. týdnu. To neznamená, že do této doby se dítě v lůně nepohybuje. Samozřejmě, že tlačí - v podstatě cítí vaše ruce dovnitř, otočí se ze strany na stranu a dokonce i na kotrmelce.

Všechno je individuální (často pocity závisí na postavě těhotné ženy a na které stěně dělohy - přední nebo zadní - placenta je připevněna). První pohyby budou podobné pocitům zvýšené tvorby plynu ve střevě. Někteří říkají, že se cítí jako malá akvarijní ryba uvnitř.

Proč se dítě v děloze vůbec pohybuje??

Protože je živý a reaguje na to, co se děje kolem něj a mimo žaludek. Může začít kopat v reakci na příliš hlasitý zvuk, jasné světlo nebo dokonce na jídlo s příliš intenzivní chutí. Také tam škytají. Při chůzi se plod uklidňuje díky plynulým rytmickým pohybům, takže během procházek děti zřídka vydávají matkám signály z nitra. U žen cvičících jógu a meditaci během těhotenství se děti v žaludcích chovají klidněji.

Kolik šoků bych měl cítit během dne?

Obvykle dítě dělá 15-20 pohybů vnímatelných pro ženu za den, ale nemusíte je cítit všechny - pokud jste něčím vášnivým nebo zaneprázdněným, má tlak šanci zůstat bez povšimnutí. Děti v zásadě spí v lůně - tráví klid v duši 17 hodin denně a usínají v intervalech 40–50 minut. Mnozí si začínají všímat pohybů po jídle, sportu nebo před spaním..

Kdy věnovat pozornost počtu pohybů?

Pokud se dítě vyvíjí normálně, nemůžete s jistotou říci, kolik šoků vám dluží. Stejně jako roste plod, neměli byste si všimnout radikální změny v množství a povaze jeho pohybů. Silné a ostré snížení pohybů může znamenat nedostatek živin a / nebo kyslíku. Proto se poraďte s lékařem, pokud:
- plod nereaguje na vnější podněty, například hladil, ostré zvuky, váš hlas a hlas vašeho partnera
- během dvou dnů jste zaznamenali negativní dynamiku pohybů (jejich počet se snížil nebo úplně zmizel).

Jak v tomto případě spočítat počet pohybů?

Je nutné provádět monitorování. K tomu jezte něco chutného nebo pijte studenou vodu. Posaďte se nebo si lehněte s nohama nahoru. Cukr z jídla a chladu z vody by měl dítě probudit a přimět ho, aby během následujících dvou hodin provedl alespoň deset pohybů. Míchání je považováno za nitroděložní škytavky, třes, ostré plíce, popíjení a lehké tyčinky. V případě, že během sledování dítě provedlo velmi malý počet pohybů, kontaktujte svého lékaře pro další studie - ultrazvuk, doppler nebo CTG.

Co se stane po návštěvě lékaře?

To bude záviset na výsledku studie. Pokud se u dítěte zjistí nedostatek živin nebo kyslíku a gestační věk vám umožní podstoupit císařský řez, doporučujeme vám jít do nemocnice a rozhodnout o operativním porodu..

Říká se však, že po 36. týdnu těhotenství počet pohybů klesá?

Po 36. týdnu se manévrovací prostor zmenší, ale nenarozené dítě zůstává aktivní. Zevnitř se dotkne jeho obličeje a dělohy, táhne pupeční šňůru, snaží se protáhnout, odhalí zadek nebo se vrhne do močového měchýře končetinami. Kromě toho škytavka pokračuje - některé škytavky ovoce každý den přibližně ve stejnou dobu..

Musím každý den počítat chvění?

Pokud těhotenství pokračuje bez rizika a komplikací, nemusíte mít zvláštní deník pohybu. Navíc během dne vám některé z nich budou chybět, jak je uvedeno výše. Pokud však lékař věří, že počet pohybů je pro vás a vaše nenarozené dítě důležitý, zaznamenejte pohyby toho nejlepšího každý den ve stejnou dobu po jídle nebo když je dítě nejaktivnější - například několik hodin před vámi rozhodl se spát.

Je pravda, že styl pohybu hovoří o povaze nenarozeného dítěte?

Doktorka na Johns Hopkins University, Jane DiPietro, provedla studii o vztahu mezi intrauterinní aktivitou a chováním dítěte ve věku jeden a dva roky. Podle výsledků její práce takové spojení zjevně existuje - pohyby plodu v děloze nám mohou říct, jaké bude jeho regulační chování (impulsní kontrola, snížená aktivita, samoregulace), když se narodí.

První pohyby plodu během těhotenství

Těhotné ženy čekají na první pohyby dítěte se zvláštním vzrušením a strachem. Tyto pocity přinášejí radost, protože posilují pouto mezi nastávající matkou a jejím dítětem, umožňují jí „komunikovat“ s drobečkem a hádat o jeho pohody. Otázka načasování výskytu prvních pohybů je nejčastější u těhotných žen. Kdy očekávat tyto magické pocity během prvního těhotenství nebo během druhého těhotenství, na čem závisí a na čem mluví, řekneme v tomto materiálu.

Plodové pohyby

Dítě v lůně se začne pohybovat brzy. Pokud během 5-6 týdnů těhotenství během průchodu ultrazvukovou diagnostikou je možné poprvé opravit srdeční rytmus dítěte, pak se dítě po 7-8 týdnech začne pohybovat, ale zatím si tyto pohyby může všimnout pouze pozorný odborník na ultrazvuk. Budoucí matka je nemůže cítit, protože její dítě je stále velmi malé, jeho výška je pouze 15-16 mm a hmotnost je asi 1 gram.

Samotné pohyby jsou stále ve formě nedobrovolných nervových impulzů. I když je lze označit za nervózní jen s velmi velkým úsekem. Jde o rytmickou kontraktilitu nervových vláken, která je přítomna ještě předtím, než se vytvoří nervový systém.

Do 10 - 11 týdnů těhotenství se plod může pohybovat aktivněji, plovoucí v plodové vodě, která je naplněna močovým měchýřem. Čas od času se dítě dotýká stěn dělohy, ale nízký růst a hmotnost určují lehkost a určitou beztíže těchto doteků, žena je nemusí cítit.

Do 16 týdnů těhotenství se pohyby paží, nohou, stejně jako flexe a prodloužení stanou mnohem více vědomými. Dítě vnímá zvuky jako vibrace. Zvýšené vibrace zvukových vln způsobují změnu motorické aktivity, zvyšuje se srdeční frekvence dítěte.

Do 18. týdne těhotenství se dítě začne bavit, pokud mu to prostředí dovolí - spolkne plodovou vodu, plivá, močí, hraje si s pupeční šňůrou, otočí se ve vodě, odstrčí nohy a paže ze stěny dělohy, pokud se s nimi náhodou dostane do kontaktu.

Nemyslete si, že se dítě pohybuje, protože nemá co dělat. Míchání plní důležitou misi ve vývoji mozku. Přispívají k vývoji reflexů, vytváření motorických reakcí na podněty. Díky tomu se vytvoří svalově-nervové spojení.

Dítě neustále roste na výšku a přibírá na váze, ale protože v určitém okamžiku se jeho intrauterinní „zábava“ stává pro těhotnou ženu zřejmou a dokonale rozpoznatelnou. Toto jsou první rozlišitelné pohyby. Jsou zaznamenávány v průměru mezi 16 a 24 týdny těhotenství. Takové velké časové rozmezí je vysvětleno jednotlivými podmínkami..

Pohyby plodu během těhotenství: co znamenají a jak spočítat?

Zdraví a vývoj plodu - podle pocitů těhotné ženy, ultrazvuku a CTG

Irina Lebedeva, gynekologka, vedoucí ženských konzultací v porodnici 32 v Moskvě

Nejzdravější, nezapomenutelný pocit během těhotenství je první dlouho očekávaný pohyb pod srdcem dítěte. Kdy to můžete očekávat? Co znamenají období aktivity a odpočinku? Jak samostatně provést rozruch test a jaké studie mohou potvrdit, že všechno je v pořádku s dítětem?

Příznaky nového života: pohyby plodu

Pozitivní těhotenský test, registrace na prenatální klinice, pravidelné návštěvy u lékaře. Všechno je pro tebe tak nové. Ale nejsilnější emoce způsobí první rozruch dítěte. Pocity jsou bezbolestné, stále slabé a nejasné, ale tak odlišné: bylo to, jako by se mu v žaludku šplhala ryba nebo se mu v rukou motal motýl. Od této chvíle přichází na vás poznání, že uvnitř roste nový život.

Ve skutečnosti se dítě začíná pohybovat od 8. týdne. Už má první svalové svazky a nervová vlákna. Je stále velmi malá a obklopená plodovou vodou prakticky nedotýká stěn dělohy. V procesu růstu a vývoje nervového systému se jeho pohyby stanou více uspořádanými. Dítě reaguje na vnější podněty, dotýká se stěn dělohy. Pak cítíte pohyby.

Stupeň citlivosti

Kdy se dítě cítí? Předpokládá se, že během prvního těhotenství k tomu dochází po 20 týdnech, s druhým - dva týdny dříve. Načasování je však přibližné a závisí na mnoha důvodech..

Pokud jste zkušená matka a podobné pocity jsou známy z minulých těhotenství, poznáte je dříve. Vysoká citlivost a hubené dívky. Subkutánní tuková tkáň brání ženě „s váhou“ cítit první pohyby a někdy je bere za zvláštnosti střevní motility.

Placenta hraje důležitou roli. Pokud je umístěn na přední stěně dělohy, pohyby dítěte se vám začnou projevovat později.

Poznámka pro lékaře

Přišel tedy den, kdy jste pochopili: dítě se pohybuje. Pamatujte si datum. Lékař se na to zeptá a označí ji na výměnné kartě. Podle tohoto parametru vypočítá odhadovaný termín dodání. Během prvního těhotenství se k datu přidá 20 týdnů, s druhým - 22.

Mícháním můžete určit polohu plodu. Místo největší činnosti se obvykle nacházejí končetiny. Pokud jsou nárazy většinou pociťovány blíže k bránici, dítě leží hlavou dolů. Pokud je v dolním břiše - pravděpodobně pánevní prezentace. Až 34–35 týdnů má dítě příležitost zaujmout správné postavení.

Metody diagnostiky pohody dítěte

Kardiotocografie (CTG) pomáhá kontrolovat pohodu dítěte. Na žaludek je umístěn senzor, kde jsou lépe slyšet tóny srdce. Druhá je instalována v horní části dělohy pro registraci děložního tónu. V ruce držíte speciální tlačítko, které musíte stisknout při každém pohybu. Signál je upevněn na papíře.

Kontrola a interakce nervového, svalového a kardiovaskulárního systému. Pokud se dítě pohne a jeho srdeční rytmus zesílí, reakce je správná. Pokud se palpitace během míchání nezměnily, naznačuje to první známky hypoxie a potřebu pečlivého lékařského sledování. Podobná studie je plánována. Strávit to od 30 týdnů dvakrát měsíčně.

Stav krevního oběhu v systému "matka - placenta - plod" umožňuje vyhodnotit ultrazvuk pomocí dopplerometrie. Na tomto ultrazvuku se provádí kvalitativní a kvantitativní analýza toku krve v děložních tepnách, pupečních cévách, aortě a mozkových tepnách plodu..

Zavřete dům

Po dobu 24–32 týdnů se budete cítit skvěle. Během tohoto období roste rychle, vyvíjí se a v jeho „domě“ je stále dost místa. Později se dítě stísní v děloze a jeho energie klesá. Obzvláště před porodem. S růstem se mění i povaha pohybů. Od 32 týdnů je fetální nervový systém již docela rozvinutý, tvorba cyklu „aktivita - mír“. Dítě může hodinu tvrdě promíchat a pak se uklidnit.

Mnoho těhotných žen si stěžuje na tvrdou povahu dítěte. Přes den se chová klidně, ale stojí za to si lehnout, aby si odpočinul nebo usnul, když začnou „tance“. A dítěti se prostě líbí příjemné kývání břicha, když jdete do obchodu, shazovat se kolem domu. Navíc, když jste v uvolněném stavu, zlepšuje se prokrvení a dítě má větší sílu „hrát si žerty“. A svými energetickými pohyby vás nutí vstát, změnit polohu vašeho těla. Neboj se. V dlouhých stadiích těhotenství se vaše rytmy spánku a bdělosti s ním pravděpodobně budou shodovat..

Cítíte rytmické škubání v žaludku? Tohle jsou vaše škytavky. Neboj se. Vztah mezi ovariálními procesy plodu a porušením jeho nitroděložního stavu není nainstalován.

K kontrolní činnosti dítěte

Je důležité změnit motorickou aktivitu dítěte v průběhu několika dnů. Neobvykle silné, nevyrovnané, mlácení hnutí bude mluvit o porušení jeho stavu. Možným důvodem tohoto zvýšení reflexní aktivity je zvýšení obsahu oxidu uhličitého v krvi. Lékař předepíše další laboratorní test a dá doporučení.

Snížení nebo zastavení pohybů dítěte po násilné motorické činnosti může být příznakem hypoxie, když dítě nemá živiny a kyslík. Neuspokojivý stav vašeho zdraví i dítěte může vyvolat placentární nedostatečnost. Je nutné stanovit stupeň rozvoje hypoxie. V akutní formě je nutná neodkladná lékařská péče při chronickém - neustálém sledování a léčbě.

Baby rozruch: počet do 10

Toto je nejjednodušší a nejběžnější test míchání dítěte D. Pearsona. Je doporučeno Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace a je uvedeno v oficiálních dokumentech o řízení těhotenství v naší zemi. Může jej použít každý od 28 týdnů doma k nezávislému sledování stavu dítěte. Každých deset pohybů od 9:00 do 21:00 je uvedeno ve zvláštní tabulce. Určete tedy vlastnosti jeho motorické aktivity. Za normálního stavu je desáté míchání zaznamenáno do 17:00. Pokud je počet pohybů do 12 hodin menší než 10, je vhodné informovat lékaře. Pokud se dítě necítí do 12 hodin - nouzové situace, naléhavě k lékaři!

Druhý test doporučený našimi gynekology spočítá pohyby do hodiny. Mělo by být 10-15. Pokud více či méně, nezapomeňte věnovat pozornost lékaři.

Pokud se dítě nehýbe po dobu tří hodin, není důvod k obavám. Může jen spát.

Jazyk pohybů

Někdy jsou pohyby obzvláště intenzivní v krátkém časovém období. Tento kluk „protestuje“ kvůli vašemu nepohodlnému postavení. Pokud budete ležet na zádech po dlouhou dobu, dojde k vymačkání velkých cév dělohy, průtok krve do plodu se sníží. Svými činy se snaží přimět vás ke změně vaší pozice..

Dítě se uklidní během chladného prasknutí, když se obáváte, máte strach, sedíte hodiny na jedné pozici. Zkuste jíst něco sladkého - měl by na léčbu reagovat. Rád chodí na čerstvý vzduch po dobu nejméně tří hodin denně, dobrou výživu, dlouhodobý spánek, rozumnou změnu práce a odpočinku.

Další dítě opravdu chce, abyste s ním komunikovali. V posledních týdnech těhotenství mohou jeho pohyby někdy způsobit bolest a nepohodlí. Změňte polohu těla, udeřte do žaludku, řekněte pár laskavých slov vtipákovi a všechno se vrátí do normálu.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

První pohyby plodu

Na konci první poloviny funkčního období začínající matky konečně začnou cítit lehké pohyby dítěte. To je jeden z nejkrásnějších okamžiků těhotenství..

Každá matka sní o inteligentním dítěti. Jak a kdy jsou položeny základy vývoje mozku?

Světová zdravotnická organizace doporučuje exkluzivní kojení prvních 6 měsíců a pokračuje tak dlouho, jak je to možné. Nestlé toto doporučení podporuje..

© Nestlé 2020. Všechna práva vyhrazena..

První rozruch dítěte během těhotenství

První pohyby plodu

Vaše nenarozené dítě tvoří jeho postavu, dokonce i uvnitř lůna. Některé děti jsou během těhotenství aktivnější, jiné se pohybují málo a dávají matce přestávku. Pro nastávající matku je důležité sledovat aktivitu vašeho dítěte. Pokud dojde ke změnám v povaze a množství pohybů, měla by vám být příležitost navštívit porodníka-gynekologa. Pomocí speciálních diagnostických metod můžete být diagnostikována nebo vyvrácena, případně předepsat léčbu. V tomto článku odpovíme na vaše nejčastější otázky: když začnete cítit pohyb dítěte, když cítíte pohyb dítěte během druhého těhotenství, jaký týden těhotenství můžete cítit pohyb a jak se dítě začne hýbat, v jakém týdnu se dítě pohybuje a kdy se dítě začne bít v žaludku, jak dlouho se může dítě cítit.

Devět otázek (a odpovědí) o pohybech plodu během těhotenství

Proč je ovoce kopat

V jakém měsíci těhotenství se dítě začne pohybovat - v počátečním trimestru plod roste a vyvíjí se po týdnech as ním přicházejí pohyby a touha „tančit“ v děloze. Se zvětšením velikosti dítěte při určitých dočasných možných hranicích prvních pohybů a prvních pohybů dítěte.

Faktory ovlivňující pohyby plodu:

 • Atmosféra, tiché nebo hlasité okolí, známé nebo neznámé hlasy.
 • Životní styl. Je vaše aktivní nebo pasivní zaměření na motor? Koneckonců, čím aktivnější jste během dne, tím aktivnější je dítě v noci.
 • Psychoemocionální zátěž: stres, únava, přepracování, ospalost a úzkost - vaše dítě se bude chovat aktivněji a během pohybu plodu se mohou objevit bolestivé pocity..
 • Dieta - hlad nebo přejídání ovlivňuje dítě a způsobuje jeho hyperaktivitu nebo naopak hypoaktivitu.
 • Pozice těla v prostoru. Když pro vás zaujímáte nepříjemnou polohu těla - můžete rozdrtit cévy, které nasycují plod kyslíkem. V důsledku možné hypoxie začíná plod vykazovat nadměrnou aktivitu.

První pohyby

Vzhled prvních pohybů plodu je ovlivněn mnoha faktory a každá těhotná žena má svůj vlastní způsob..

Jaké jsou faktory:

 • Gestační věk - uplynulý čas od poslední menstruace.
 • Počet těhotenství: primiparous, multiparous.
 • Postava matky.
 • Typ placenty a její možnost připojení.
 • Ráno / večer / noc - denní doba.
 • Pohled na životní styl.
 • Fyzická aktivita.
 • Osobní pocity a jejich intenzita.

Standardem v Rusku je výskyt prvních pohybů 18 týdnů těhotenství, pokud vaše myšlenka - hnutí necítím - neměli byste se bát ani před dvacátým týdnem těhotenství. Je však třeba vzít v úvahu individuální rozdíly každé těhotné ženy, počet těhotenství. Jaký čas se dítě začne hýbat - dříve nebo později se může objevit mnohočetné pocity pohybu plodu.

Pocit, že se dítě pohybuje

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat? Ovoce začíná své první nezávislé pohyby ve věku 7-8 týdnů. V této době je však obtížné si jich všimnout kvůli extrémně malé velikosti nenarozeného dítěte. Ve věku 10 týdnů začnou pohyby plodu nabývat vědomé povahy, například při tlaku na dělohu se dítě začne otáčet směrem ke stimulu. Ale v této době je myšlenka na nastávající matku - necítím pohyby dítěte, protože jeho rozměry jsou příliš malé.

Při prvním otřesu plodu během prvního těhotenství se žena může cítit v intervalu od 18 do 22 týdnů, ale ve většině případů se tak stane po 20 týdnech. Všimněte si, že štíhlé nastávající matky začnou pociťovat pohyby plodu dříve, obvykle po 19–20 týdnech. Naopak, kolik týdnů se dítě pohybuje u žen s větší pletí - všimnou si prvního míchání plodu v období 21–22 týdnů.

První trimestr

První pohyby plodu během prvního těhotenství, ve kterém období jsou zpravidla velmi slabé, je obtížné si jich všimnout. V tuto chvíli dělají dítě asi 200 pohybů denně, ale ne všichni si jich všimli. Pohyby plodu jsou v současné době rozmanité, do této doby jsou končetiny téměř zcela utvořeny, dítě je začne pohybovat, počínaje stěnami dělohy. Prvními příznaky pohybujícího se dítěte jsou pocity podobné lechtání nebo lehkému hladění z břicha.

Druhý trimestr

Uprostřed druhého trimestru se mění typ fetálních pohybů - získávají charakter šoků, které lidé kolem vás cítí rukama na břiše. Do této doby se nervový systém vyvíjí, takže pohyby plodu se stávají rozmanitějšími. Dítě spolkne plodovou vodu, otočí hlavu směrem ke stimulu, pohne končetiny, saje prst, dotkne se pupeční šňůry. Počet pohybů denně v tomto období dosahuje 600.

Třetí trimestr

Na konci druhého a začátku třetího trimestru se pohyby plodu zesilují, budoucí matky je označují jako „kopy“. V období 30-32 týdnů nenarozené dítě zaujímá určitou pozici v děloze, takže se lokalizace jeho pohybů stává konstantní. S blížícím se porodem se počet pohybů za den snižuje v důsledku nárůstu velikosti dítěte, které se obtížně pohybuje.

Rychlost pohybu

Jak správně spočítat pohyby plodu. Pohyby jsou obvykle určovány několika faktory, z nichž hlavní je gestační věk. Ve dvacátém a před dvacátým druhým týdnem se dítě míchalo asi dvě stěkrát denně. A blíž třicátému druhému týdnu šest set pohybů denně. Míchání se zvyšuje díky zvýšení velikosti plodu, zejména ve třetím trimestru.

Od začátku dvacátého osmého týdne je rychlost pohybu osm až desetkrát za hodinu, pokud vaše dítě nespí v lůně. A na začátku třicátého druhého týdne plod zaujímá konečné postavení - pilná péče o hlavu. Nastávající matka začíná cítit pohyby v horní části břicha. Když cítíte, že se dítě během prvního těhotenství hýbe - starejte se o žebra z nohou dítěte.

V jakém období těhotenství se dítě začne pohybovat

V jakém týdnu těhotenství se dítě začíná hýbat - osmý týden ultrazvuk prokazuje vývoj dítěte, objevují se paže, nohy, i když hmotnost je několik gramů. Pohyby nebudete cítit - plod má malou velikost a hmotnost a je také obklopen tlustou stěnou placenty.

Ve kterém týdnu se dítě začne hýbat - ve dvanáctém týdnu má plod až devět centimetrů, v placentě se vytváří plodová voda. Vaše dítě se cítí jako ryba v akváriu.

Od začátku patnáctého týdne můžete cítit mírné pohyby plodu. Ovoce váží asi devadesát gramů, je aktivní u paží a nohou. Primiparous těhotná žena během tohoto období si nevšimne nejmenší pohyby.

Hmatatelné pohyby jsou zaznamenány v jakém období těhotenství se plod začne pohybovat - na začátku dvacátého týdne. Důležitou roli hraje zkušenost a umístění placenty. Dříve můžete cítit, jak se vaše dítě pohybuje, pokud se placenta připevní k zadní části dělohy. To znamená, že těhotná dívka na konci třetího trimestru bude citlivější na pohyb, ještě bolestivější.

Kdy cítíte, jak se dítě pohybuje

Svítání, slunce, západ slunce nebo hvězdy? Všechny možnosti jsou možné. Koneckonců, tělo každé těhotné ženy je jednotlivec.

Je důležité se nebát, samozřejmě, pro každou těhotnou ženu, zejména pro primiparu, je důležité zachytit první... Ano, všechny možnosti, první příznaky, první změny. Všechno má svůj čas, mírné rozdíly za týden nebo dva jsou limity normy.

Je-li tato norma vhodná, vyplatí se věnovat více pozornosti pohybu plodu, protože je možné hypoaktivita dítěte, což může naznačovat výskyt komplikací..

Počáteční pohyby plodu

Je to možné? Mnoho nulliparous těhotných žen čeká na první známky pohybu dítěte již ve dvanáctém týdnu.

Cítili jste ten pohyb? Pouze to není dítě, jsou to nahromaděné plyny a přemístění orgánů v důsledku rostoucí dělohy.

V jakém období se dítě začne pohybovat - jmenovitě od osmnáctého týdne do dvacátého vteřiny - jsou často pozorována fetální pohyby. Můžete vás kopnout loktem nebo kolenem.

Mnoho těhotných žen může zažít pohyb dříve - v šestnáctém týdnu. Proč? Protože existují zkušenosti a fyzická příprava těla matky na těhotenství a porod. Břišní stěna si pamatuje, jak se protahovat, známé pocity pohybu plodu - rámy jsou přitahovány k sobě na týden nebo déle. I v průběhu třetího těhotenství můžete cítit pohyb plodu v patnáctém týdnu..

Jak vypadá míchání? Nastávající matka cítí motorickou aktivitu plodu vlivem mechanoreceptorů. Příznaky mohou být zpočátku jemné. Blíž dvacátému týdnu se budete cítit stále ostřeji.

 • Motýli vlající v žaludku
 • Lechtání na vnitřní stěně nebo hladil
 • Vlnité pohyby v břiše
 • Šoky od malého rozsahu až po velké síly
 • Plačící pocity v žaludku

Funkce procesu

V lůně dítě roste a vyvíjí se. Dítě dělá pohyby neviditelnými pro matku, aby zajistily jeho osobní pohodlí. Pohyb je cítit u těhotné ženy na samém začátku prvního trimestru, můžete si všimnout ve dvanáctém týdnu během ultrazvuku jeho „kotrmelec“ v lůně. První pohyby paže nebo nohy se vyskytují v osmém nebo devátém týdnu těhotenství, podle porodnického období, jedenáctého týdne. Kosti dítěte jsou zarostlé svalovými vlákny, které vytvářejí základy svalů a neuronů. Z tohoto míchání je dítě spíš křeče nebo chvění. Plod je v plodové vodě a dokonce i po dobu 16 týdnů může být motorická aktivita dítěte nenápadná.

Budoucí matka pociťuje první charakteristické pohyby plodu v osmnáctém a až dvacátém druhém týdnu, kdy mozek dítěte vytváří aktivitu a vykonává akty motorické činnosti. Váš porodník-gynekolog bude datovat narození od počátku charakteristického pohybu plodu..

Harbinger šoků

Abyste lépe porozuměli vývoji těhotenství a pohybům vašeho dítěte, měli byste znát vývoj embrya a plodů. V jakém měsíci těhotenství se plod začne pohybovat?

Od desátého týdne jsou nervosvalové svazky tvořeny z vláken svalové a nervové tkáně - zajišťují pohyb dítěte.

Z neuromuskulárních svazků se vyvíjejí kosterní a hladké svaly dítěte. Asi od šestnáctého týdne můžete bezpečně pociťovat první pohyby vašeho dítěte, které jsou spíš křeče, a také možné řinčení - „koupání“ dítěte v děloze. Jak vzbudit dítě v žaludku?

Jaké jsou předchůdci:

 • Břicho se zvětšuje ve velikosti a objemu, dítě roste a zaujímá určitou pozici, která se během těhotenství mění.
 • Pohyb žaludku nebo „chůze“ - vaše dítě se začne převalovat.
 • Zácpa s kompresí konečníku je také jedním z faktorů fyzické aktivity vašeho dítěte.
 • "Třepotání v žaludku jako motýl"

Jedna věc je jistá, že si vzpomenete na první tlačení svého dítěte na celý život, může to být kop do dětské ruky nebo nohy. Pamatujte, jak dlouho se vaše dítě pohybuje..

Jaké pohyby plodu by měly být před porodem

Před porodem může dítě ležet nízko - nemusí se pohybovat, a to je naprosto přirozené. Je to jen to, že se vaše dítě narodí, hromadí sílu pro další práci. Samozřejmě nedojde k úplnému pohybu, ale stěží znatelné pohyby jsou sto procent.

V jakém týdnu prvního těhotenství se plod začne pohybovat

Kdy se dítě začne pohybovat během 1 těhotenství? Podle statistik první pohyby začínají kolem dvacátého týdne. Dítě dělá asi dvě stě pohybů denně a do třicátého druhého týdne až šest set pohybů denně.

Bolestivé pocity se mohou objevit při nízké vodě as polyhydramniemi nastávající matka přestane cítit pohyby plodu.

Kolik týdnů se dítě začne pohybovat během druhého těhotenství

Kdy se dítě začne pohybovat ve 2 těhotenstvích a ve 3 těhotenstvích? K prvnímu pohybu plodu během druhého těhotenství dochází zpravidla dříve než u nulliparous, obvykle po 18 týdnech těhotenství. Některé nastávající matky se zkušeností - začnete cítit pohyby plodu v 17 a dokonce 16 týdnech těhotenství.

Budoucí matka, která čeká na narození druhého dítěte, cítí první pohyby dříve z několika důvodů:

 1. Těhotná žena, která je obeznámena s pocitem dítěte, že se dítě znovu pohybuje, si jej nezaměňuje se zvýšenou pohyblivostí střev..
 2. Během opakovaného těhotenství bývá velikost plodu často větší než u primiparů a pozorování pohybů velkého dítěte je snazší.
 3. Břišní svaly ženy, která rodí, jsou citlivější na pohyby plodu..

.Jak dlouho se dítě pohybuje - daleko od všech nově těhotných žen jsou první pohyby dítěte pociťovány po 16–18 týdnech. V jakém období těhotenství se dítě začne pohybovat. Norma se zvažuje, pokud plod začíná kopat před 24 týdny gestačního věku.

Co potřebujete vědět o pohybech plodu

 • Fetální pohyby mohou být trochu bolestivé.

Jak se dítě pohybuje v žaludku? Když cítíte, jak se dítě pohybuje a jsou bolestivé, zejména během prvního těhotenství. Bolest je možná v pozdním těhotenství, když se dítě cítí nepohodlí kvůli jeho proporcím v těle, má málo prostoru a začne mačkat prostor kolem něj, což způsobuje bolestivé pocity. Bolestivost je také ovlivněna dusností a čistotou vzduchu kolem vás, stejně jako vaší stravou, obvykle dítě zažívá nepohodlí během hladovění a plnosti. Pohyb však může být bolestivý kvůli možným fetálním komplikacím nebo těhotenství. Doporučuji, abyste se poradili s porodníkem-gynekologem a podstoupili laboratorní výzkumné metody, abyste vyloučili možné komplikace nebo je léčili.

 • Nimble baby: proč jsou pohyby plodu příliš aktivní?

Když se dítě začne pohybovat v břiše během 1 nebo 2 těhotenství, ovlivňuje ho mnoho faktorů. Plod začne tlačit lůno aktivněji v pozdních hodinách dne. Pokud nastávající matka vede v noci aktivní životní styl, když dítě odpočívá a spí, pak v noci bude dítě vést aktivní životní styl, když chcete relaxovat. Aktivní životní styl plodu je také ovlivněn časem vaší stravy, pokud máte hlad nebo jste právě jedli. Ostré zvuky nebo hlasy neznámé pro dítě - to také ovlivňuje činnost dítěte. Váš stres, malátnost, přepracování nebo podrážděnost ovlivňují vysokou nebo dokonce nízkou aktivitu plodu. Zkuste převzít kontrolu nad svou činností, psychoemocionálním stavem, prostředím a stravou. Pro vaše dítě bude vytvořeno příjemné prostředí a přijde nadměrně aktivní pohyb plodu - normou pro týdny je tabulka.

 • Jaká je hladina kyslíku plodu?

Fetální pohyby jsou nejen způsobem komunikace dítěte s matkou a světem, ale také způsobem posouzení jeho stavu. Když je dítě zdravé, jeho pohyby jsou mírně aktivní, mají určitý režim a nezpůsobují ženám vážné potíže. Změnou povahy pohybů lze předpokládat některé patologie těhotenství, zejména - fetální hypoxii.

Hypoxie plodu je stav kyslíkového hladovění nenarozeného dítěte. Pokud se u dítěte rozvine hypoxie, nastávající matka si může všimnout, že se snížil počet jeho pohybů. K ověření toho existuje celá řada metod, nejjednodušší je Cardiffův test, který má křestní jméno - „počet do 10“.

Snížení nebo zvýšení pohybů plodu může být příznakem komplikací těhotenství, zejména hypoxie plodu, a proto by se žena při změně povahy a počtu pohybů nenarozeného dítěte měla podrobit důkladnému vyšetření..

Cardiffova technika spočívá v tom, že nastávající matka by měla do 12 hodin zaznamenat každý pohyb plodu. Pokud počet pohybů dosáhne za hodinu alespoň 10, je dítě zdravé. Test můžete spustit kdykoli. Počet pohybů za hodinu méně než 10 je příležitost navštívit lékaře.

Nadměrná aktivita plodu je však důvodem k obavám a může sloužit jako signál hypoxie u nenarozeného dítěte. Pokud existuje podezření na hladovění kyslíku u dítěte, provede lékař CTG, podle kterého se vyhodnotí jeho stav a stanoví se konečná diagnóza..

I když je v druhém lůně dítěte v lůně dítěte, vzniká určitá postava, v souvislosti s tím se některé děti během těhotenství hodně pohybují, zatímco jiné naopak klidně čekají na narození. Proto je pro budoucí matku důležitější sledovat pohyby plodu v dynamice, aby si všiml oslabení nebo zvýšení aktivity. Změny v počtu a povaze pohybů dítěte jsou příležitostí k návštěvě u lékaře, který pomocí speciálního vybavení diagnózu potvrdí nebo vyvrátí a v případě potřeby předepíše léčbu.

 • Malý „astronaut“ po celou dobu v pohybu

Lékaři porodník-gynekologové doporučují vést záznamy o fyzické aktivitě - pohybující se vaše dítě. Jak počítat?

Tabulka může existovat ve třech (3) možnostech:

Pearsonova metoda

test fetálního pohybu založený na měření desátého fetálního pohybu. Během dne byste měli cítit pohyb vašeho dítěte, abyste přesně určili desátý, zapište si čas do speciální tabulky. Čas měření - od devíti ráno do devíti večer první pohyby během prvního těhotenství.

Cardiffova metoda

provádí pozorování po dobu dvanácti hodin, můžete si vybrat čas sami. Když se dítě pohybuje po desáté - zapište si čas do zvláštního formuláře.

Sadowski metoda

Když první pohyby plodu začnou během druhého těhotenství. Po večeři je vaším úkolem ležet na levé straně a během čtyř hodin sledovat pohyby plodu během těhotenství, normou, měli byste sledovat více než deset samostatných pohybů. Tato metoda se liší od předchozích dvou, protože vaše každodenní aktivity půjdou na vedlejší kolej..

Články O Neplodnosti