Hlavní Testy

Fetální srdeční rytmus - normální ukazatele, kontrolní metody, patologie

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Když se objeví srdeční rytmus plodu?

Indikace srdečního rytmu plodu je jednou ze základních charakteristik normálního těhotenství a životaschopnosti nenarozeného dítěte. Proto porodníci neustále monitorují srdeční kontrakce a vývoj kardiovaskulárního systému plodu..

Bez použití high-tech zařízení, první fetální srdeční rytmus může být slyšen se stetoskopem nejdříve 18-20 týdnů těhotenství. Na začátku těhotenství bylo možné vyhodnotit stav srdce a poslouchat srdeční kontrakce až po vynalezení ultrazvuku.

Srdce plodu je položeno ve 4. týdnu. V této době je to dutá trubice a již na začátku 5. týdne se objevují první kontrakce budoucího srdce dítěte. Při použití transvaginálního ultrazvukového senzoru je možné je poslouchat při zkoumání plodu po 5-6 týdnech a při použití transabdominálního senzoru - nejdříve 6–7 týdnů.

Fetální srdeční frekvence týdně

Metody kontroly srdeční frekvence plodu

Naslouchání

Poslech nebo auskultace srdečního rytmu plodu se provádí pomocí porodního stetoskopu (malá trubička se širokým trychtýřem). Tento způsob poslechu je možný pouze od 20 (méně často od 18) týdnů těhotenství.

Poslech srdečních rytmů plodu pomocí stetoskopu se provádí v těhotné poloze, když leží (na gauči) břišní stěnou matky při každé návštěvě porodníka-gynekologa. Úder srdce je slyšet ve formě výrazných dvojitých rytmických rytmů. V tomto případě lékař určí jejich vlastnosti:

 • frekvence;
 • rytmus;
 • charakter (jasný, výrazný, tlumený, hluchý);
 • nejlepší místo pro poslech srdečních zvuků.

Všechny tyto ukazatele odrážejí životní aktivitu a stav plodu. Z hlediska nejlepšího poslechu srdečního rytmu může lékař určit polohu dítěte:
 • u hlavy je tento bod určen pod pupkem matky (vpravo nebo vlevo);
 • s příčnou prezentací - vpravo nebo vlevo na úrovni pupku matky;
 • s pánevní prezentací - nad pupkem.

Ve 24 týdnech mnohočetného těhotenství jsou palpitace slyšet po 24 týdnech v různých částech dělohy.

Během porodu (každých 15 - 20 minut) se také provádí posluchačský srdeční rytmus porodním stetoskopem. V tomto případě lékař sleduje jejich ukazatele před a po boji nebo před každým pokusem. Takové sledování srdečních kontrakcí plodu umožňuje odborníkům vyhodnotit reakci těla dítěte na kontrakce dělohy.

Raná data
První srdeční rytmy plodu mohou být monitorovány pomocí ultrazvuku s transvaginálním senzorem již po 5 nebo 6 týdnech těhotenství a při použití transabaginálního senzoru - po 6-7 týdnech. V této době lékař stanoví počet srdečních rytmů plodu a jejich absence může naznačovat nevyvinuté těhotenství. V takových případech se těhotné ženě doporučuje podstoupit druhý ultrazvuk za 5-7 dní, aby se tato diagnóza potvrdila nebo vyvrátila..

II a III trimestr
Při provádění ultrazvuku v těchto stadiích těhotenství lékař posuzuje nejen počet srdečních kontrakcí, ale také jejich frekvenci a umístění srdce v hrudi nenarozeného dítěte. V této fázi těhotenství závisí srdeční frekvence na různých faktorech: pohyby nenarozeného dítěte, fyzická aktivita matky, různé vnější faktory (nachlazení, teplo, všechny druhy nemocí). K identifikaci možných malformací srdce plodu se používá technika, jako je čtyřkomorový „plátek“. Takový ultrazvuk fetálního srdce vám umožní „vidět“ strukturu síní a srdečních komor. Použitím této techniky ultrazvuku lze detekovat asi 75% vrozených srdečních vad.

Kardiotocografie

Echokardiografie

Echokardiografie je technika ultrazvuku, která studuje strukturální vlastnosti srdce a průtoku krve v různých odděleních. Tento diagnostický postup je nejvíce orientační v 18-28 týdnech těhotenství.

Echokardiografie je předepsána pouze tehdy, je-li zjištěno nebo existuje podezření na srdeční onemocnění..

Indikace:

 • přítomnost vrozených srdečních vad v matce;
 • děti se srdečními vadami z předchozích těhotenství;
 • infekční onemocnění u těhotné ženy;
 • cukrovka u matky;
 • těhotenství po 38 letech;
 • přítomnost vad plodu v jiných orgánech nebo podezření na vrozenou srdeční vadu;
 • intrauterinní zpomalení růstu.

Při provádění echokardiografie se používá nejen obvyklý dvourozměrný ultrazvuk, ale používají se i jiné režimy ultrazvukového skeneru: Dopplerův režim a jednorozměrný ultrazvuk. Tato kombinace technik umožňuje nejen studovat strukturu srdce, ale také zkoumat povahu krevního toku v něm a velkých cév.

Detektor prezenčního signálu plodu

Ultrazvukové detektory srdečního rytmu mohou být použity ke stanovení počtu a povahy srdečních rytmů plodu kdykoli: nejen k prevenci patologie, ale také k uklidnění matky, která si je při poslechu užívá srdečního rytmu nenarozeného dítěte.

Používání těchto zařízení je naprosto bezpečné a pohodlné v nemocnici i doma (se souhlasem lékaře). Účinek tohoto zařízení je založen na Dopplerově efektu (tj. Je založen na stanovení srdečních kontrakcí plodu analýzou odrazů ultrazvukových vln z orgánů dítěte). Umožňují včas detekovat poruchy srdečního rytmu a konat uklidňující psychoemotivní stav matky.

Ultrazvukové detektory srdečního rytmu mohou detekovat srdeční rytmy dítěte již v 8–12 týdnech těhotenství, ale většina porodníků doporučuje jejich použití po prvním trimestru. Doba trvání jedné studie by neměla trvat déle než 10 minut.

Patologie srdečního rytmu plodu

Kardiopalmus

Rychlý srdeční tep (nebo tachykardie) je stav, při kterém je detekováno zvýšení srdeční frekvence o více než 200 tepů za minutu.

Rychlý srdeční rytmus plodu před 9. týdnem těhotenství může naznačovat jak nestabilní stav matky, tak vývoj hypoxie plodu a hrozbu vážnějších komplikací. Ucpaná místnost, fyzická námaha, anémie z nedostatku železa, emoce - to jsou daleko od všech vnějších faktorů, které mohou způsobit častější srdeční rytmy plodu. V takových případech lékař definitivně doporučí ženě podstoupit druhé vyšetření.

V některých případech je zvýšená srdeční frekvence u plodu spojena s vývojem hypoxie, která je plná různých dalších komplikací (malformace, vývojová zpoždění, patologie pupečníkové šňůry nebo placenty). V takových případech lékař předepíše ženě potřebné další studie a léčbu.

Zvýšení srdeční frekvence o 15 tepů za minutu po dobu 15 až 20 sekund během porodu naznačuje normální reakci nenarozeného dítěte na vaginální vyšetření provedené porodníkem-gynekologem. V některých případech porodníci používají tuto fetální odpověď jako test na zdravý stav..

Tlumený srdeční rytmus

Někdy poslouchání tlumených srdečních zvuků plodu může být spojeno s obezitou u matky..

V jiných případech může tlumený fetální srdeční rytmus znamenat:

 • feto-placentární nedostatečnost;
 • prodloužená hypoxie plodu;
 • polyhydramnios nebo oligohydramnios;
 • pánevní prezentace plodu;
 • umístění placenty na přední stěně dělohy;
 • zvýšená motorická aktivita plodu.

Slabý tep

Slabý srdeční rytmus plodu naznačuje rostoucí chronickou hypoxii, která ohrožuje život plodu. V počátečních stádiích může slabý srdeční rytmus signalizovat hrozbu potratu, ale někdy je tento stav pouze výsledkem nesprávného těhotenství.

Slabý srdeční rytmus v trimestrech II a III může naznačovat prodlouženou hypoxii plodu. Objevuje se po období tachykardie a je charakterizován prudkým poklesem počtu srdečních kontrakcí (méně než 120 tepů za minutu). V některých případech může být tento stav známkou urgentního chirurgického porodu.

Neslyšíte srdeční rytmus plodu

Pokud při embryu o velikosti 5 mm nebo více není srdeční rytmus plodu slyšen, porodnice-gynekologové diagnostikují „nevyvíjející se těhotenství“. Většina případů nevyvinutého těhotenství je detekována přesně v období až 12 týdnů těhotenství.

V některých případech je absence srdečního rytmu plodu pozorována, když je v nepřítomnosti embrya detekován ultrazvuk fetálního vajíčka - tento stav se nazývá anembryonie. Znamená to, že k úmrtí embrya došlo dříve nebo vůbec nedošlo..

V takových případech je ženě předepsáno druhé ultrazvukové vyšetření po 5-7 dnech. Při absenci srdečního rytmu a při opakovaném vyšetření je potvrzena diagnóza „nevyvíjející se těhotenství (anembryonie)“; žena je předepsána kyretáž dělohy.

Úmrtí plodu může být indikováno absencí srdečních rytmů plodu v 18-28 týdnech těhotenství. V takových případech se porodník-gynekolog rozhodne o umělém porodu nebo o ničení ovoce..

Je možné určit pohlaví dítěte podle srdeční frekvence plodu?

Existuje několik populárních metod pro určování pohlaví dítěte pomocí tluku plodu, ale lékaři je vyvracejí.

Jedna z těchto metod navrhuje naslouchat srdeční frekvenci plodu. U chlapců, přívrženci takové techniky tvrdí, srdce bije rytmičtěji a jasněji, a u dívek je chaotičtější a rytmus srdečního rytmu se neshoduje s matkou.

Podle druhé podobné lidové techniky lze polohu srdečního tepu uvést na podlaze dítěte. Poslech tónu vlevo znamená, že se narodí dívka a napravo - chlapec.

Třetí lidová metodologie říká, že počet srdečních kontrakcí může naznačovat pohlaví dítěte, ale existuje tolik verzí této metody, že se stanou velmi matoucími. Někteří tvrdí, že dívky by měly mít srdeční tep vyšší než 150, pak méně než 140 tepů za minutu, a chlapecké srdce bije více než 160 tepů za minutu, pak přibližně 120. Přesné načasování takových testů se liší..

Přes pobavení z těchto metod nejsou ničím jiným než hádáním. Všechny tyto metody jsou zcela vyvráceny vědecky prokázanými skutečnostmi, které ukazují, že počet srdečních kontrakcí je ovlivněn:

 • gestační věk;
 • polohu těla matky při poslechu srdečního rytmu;
 • motorická a emoční aktivita matky;
 • zdravotní stav nenarozeného dítěte a matky.

Lékařské studie potvrzují, že je možné zjistit pohlaví nenarozeného dítěte se stoprocentní přesností pouze provedením speciální metody, během níž je amniotická tekutina nebo část placenty odebírána k výzkumu.

Když je na ultrazvuku slyšet srdeční rytmus plodu

5 minut Autor: Irina Bredikhina 309

Ve většině případů může žena s 90% přesností určit, zda je těhotná, aniž by se uchýlila k testům nebo různým diagnostickým metodám. Obecný stav těla a notorická ženská intuice nebudou oklamány.

Později, když si uvědomím, že embryo roste a vyvíjí se, chci o něm vědět víc - jaká je velikost a zda už má ruce a nohy. Ale nejvíce ze všech žen v situaci se zajímá o to, jak dlouho je na ultrazvuku slyšet srdeční rytmus plodu, takže se s radostí a nadějí připravit na další vyšetření.

Palpitace jako indikátor rychlosti vývoje plodu

Ultrazvukové vyšetření je předepsáno téměř při první návštěvě těhotné ženy v nemocnici. To se provádí za účelem zjištění, zda je vše v souladu s embryem a zda jeho vývoj probíhá správně. Srdce je nejdůležitější orgán a na základě jeho koordinované práce lze vyvodit závěry o pohody embrya v děloze.

Ze všech vyvíjejících se systémů dítěte lze zvuk použít pouze ke sledování činnosti kardiovaskulárního systému a použití ultrazvuku k slyšení srdečního rytmu plodu je pro matku docela jednoduché a bezbolestné. Srdeční vyšetření okamžitě ukáže, zda existují abnormality ve vývoji plodu a zda je pro něj pohodlné být v matčině lůně..

Období 3–5 týdnů má velký význam pro vývoj embrya - v této fázi je pokládka hlavních orgánů. Samotné embryo v tomto období má tvar písmene S a připomíná ušní boltce. V této době se objevují základy hlavy, trupu, nohou a paží dítěte. Současně, od 3 do 5 týdnů, se mícha vyvíjí a odděluje, v důsledku čehož se začne tvořit mícha a páteř.

Mozek se také vyvíjí, o čemž svědčí proliferace nervové trubice v nejširší části embrya. Při ultrazvukovém vyšetření diagnostik uvidí vznik a rychlý růst somitů (segmentů tkáně) odpovědných za růst všech tělesných tkání, včetně svalů.

Vlastnosti kardiovaskulárního systému plodu

Přibližně dva týdny po začátku těhotenství začíná fáze tvorby embryí srdce. Během této doby embryo nemá velikost větší než 2 mm a změny, které se v něm vyskytují, jsou na ultrazvuku stále neviditelné. A kdy se objeví srdeční rytmus plodu?

Během 4 týdnů těhotenství se vytvoří primordium - během ultrazvukového vyšetření to vypadá jako lehce patrný kus tkáně umístěný ve střední části plodu. Přibližně ve stejné době došlo k začátku růstu velkých krevních cév, ale můžete je vidět pouze pomocí výkonného ultrazvukového vybavení.

Samozřejmě, že v tomto časovém období srdeční rytmus stále není slyšet, ale lékař-diagnostik již může s plnou jistotou říci, že proces růstu a vývoje je normální a v tuto chvíli dítě ohrožuje nic. Takové embryo se také nazývá „jednoduché srdce“. Od 5 týdnů je v srdci embrya položena podélná přepážka, která následně odděluje komory a vytváří orgán ve dvou komorách. Skládá se z myokardu a endokardu a jeho růst trvá 2-3 týdny.

Ve stejném období příčný (meziobratlový) septum téměř dokončí svou tvorbu a do této doby je již srdce dítěte schopné pumpovat krev zprava do levého atria. Zde v tomto časovém období na ultrazvuku již můžete vidět srdeční rytmus plodu.

Dále se arteriální kmen větví do aorty a plicního kmene a dělící přepážka roste do komorové dutiny a roste společně s interventrikulárním přepážkou. V 6. týdnu začíná srdce dítěte bít a poté ho můžete slyšet na ultrazvuku.

Týdny 8–9 se stávají konečnými ve formování hlavních srdečních komor - ze dvoukomorového srdce se vyvíjí na čtyřkomorovou. V této době je velikost plodu pouze 1,5–2 cm, ale všechny vnitřní orgány se v ní již vytvořily a také se vyvinul kruh krevního oběhu.

Funkce srdečního rytmu v různých fázích těhotenství

Mnoho netrpělivých matek se často ptá, jaký týden bude možné slyšet srdeční rytmus dítěte bez použití ultrazvukových přístrojů? Od chvíle, kdy jsem slyšel jeho pohyby, opravdu chci vědět, že je s ním všechno v pořádku a srdce bije v souladu s normou.

V počátečních stadiích těhotenství s externí diagnostikou nejsou ani specialisté schopni prokázat přítomnost srdečních kontrakcí. Dobrý srdeční rytmus začíná přibližně ve 20. týdnu. Během těhotenství se mění srdeční frekvence (HR). Pro budoucí matku je lepší znát takové rysy vývoje dítěte předem, aby nedošlo k obavám při obdržení výsledků vyšetření.

Po 6–8 týdnech je normální tepová frekvence 110–130 tepů za minutu. Následující 2 týdny - 8–10 se frekvence zvyšuje na 170–190. A od jedenáctého týdne klesá na 140–160 kontrakcí a na této úrovni je již držena až do porodu. Pokud se tyto hodnoty odchylují od normy, lékař okamžitě předepíše další studie, aby zjistil příčinu změny srdeční frekvence.

Pokud snížíte na 85-100 kontrakcí za minutu nebo zvýšíte-li na 200 úderů, nemůžete v žádném případě oddálit, mohou se vyvinout komplikace, které mohou ohrozit život plodu. Pokud je velikost embrya větší než 8 mm a nedochází k palpitacím, může to být známkou zmeškaného těhotenství. Poté je co nejdříve přiřazena nová diagnostika dynamiky.

Později - během 2-3 trimestrů diagnostikuje nejen srdeční frekvence, ale i tvar, umístění srdce a jeho objem. Takové principy mu umožňují včas identifikovat vrozené vady srdečního svalu dítěte a předem naplánovat nejvhodnější dodávací taktiku.

Když se objeví srdeční rytmus plodu

Srdeční tep dítěte je hlavním ukazatelem životaschopnosti plodu během těhotenství. To není překvapivé, protože srdce je nejdůležitějším orgánem v těle každého člověka. V případě nepříznivých podmínek pro vývoj plodu je to změna srdečního rytmu, která vám umožní pozorovat je. Proto je během těhotenství důležité sledovat frekvenci a povahu srdečního rytmu dítěte.

Vývoj srdce je komplexní fyziologický proces. Začíná se tvořit již po 4 týdnech těhotenství. Srdce se zpočátku podobá duté trubici a již v 8. až 9. týdnu můžete pozorovat dobře vyvinuté čtyřkomorové srdce. Pro hodnocení vývoje srdeční činnosti jsou k dispozici následující metody: ultrazvuk, auskultace (poslech srdečního rytmu plodu), echokardiografie a kardiotocografie.

Nastávající matka poprvé může pomocí ultrazvuku vidět srdeční rytmus dítěte. Existují dvě metody:

 • Transvaginální ultrazvuk. Provádí se zavedením speciálního senzoru do pochvy. Již v 5–6 týdnech těhotenství můžete poslouchat srdeční tep a diagnostikovat těhotenství. Vedeno podle svědectví lékaře.

 • Abdominální ultrazvuk. Nejběžnější typ ultrazvuku. Provádí se pomocí senzoru na povrchu břicha. Může vytvořit srdeční tep od 6 do 7 týdnů těhotenství.

V kolik hodin se objeví srdeční rytmus plodu?

V závislosti na délce těhotenství se srdeční frekvence změní.

Za 6-8 týdnů dosahuje 110-130 tepů za minutu. Od 8 do 10 týdnů se toto číslo zvyšuje na 170-190 tepů za minutu. Od 11 týdnů to odpovídá 140 - 160 tahům, a to zůstává až do narození.

Pokud se tyto ukazatele odchylují od normy, je nutné hlouběji prozkoumat. Pokud srdeční frekvence klesne na 85-100 tepů za minutu nebo s ostrým zvýšením na 200 tepů, měli byste raději zjistit příčinu změny srdečního rytmu a pokračovat v diagnostice a léčbě. Pokud je délka embrya již delší než 8 mm a srdeční kontrakce stále chybí, je pravděpodobné, že bude diagnostikováno zmrazené těhotenství. V tomto případě je nutné provést opakované zkoumání dynamiky.

Ve 2-3 trimestrech se provádí hodnocení nejen frekvence srdečních rytmů a jejich povahy, ale také umístění srdce a množství obsazeného prostoru. Při prudkém zvýšení nebo snížení počtu srdečních kontrakcí může lékař diagnostikovat tachykardii nebo bradykardii. Při podezření na srdeční vady se provede echokardiografie..

Můžeme tedy říci, že srdeční rytmus je jedním z nejdůležitějších faktorů při sledování průběhu těhotenství.

Fetální srdeční rytmus. Norma, patologie, kontrola

Fetální srdeční rytmus je jako signál z jeho osobního vesmíru: jediný způsob komunikace, kterým lékaři posoudili stav dítěte, jeho vývoj, pohodu, pohodu. Moderní diagnostické metody vám umožní prozkoumat nenarozené dítě daleko a široko, a pokud je to nutné, pracovat na něm bez přerušení těhotenství. Srdeční tep dítěte však zůstává nejdůležitějším ukazatelem pro porodníky.

Jaké indikátory srdečního rytmu plodu jsou normou a co může naznačovat patologii?

Zařízení srdce dítěte

Srdce je jedním z prvních orgánů, které se u dítěte začínají formovat. Stává se to téměř okamžitě po početí, již ve 2-3 týdnech těhotenství. Ne všechny nastávající matky v tuto chvíli hádají, že uvnitř se již začal nový život a srdce dítěte, které v tuto chvíli vypadá jako jednoduchá dutá trubice, se již připravuje na první rány.

Čtvrtým týdnem těhotenství se srdeční trubice začíná ohýbat, v pátém týdnu se v ní objevuje první přepážka a současně první kontrakce. Čím dále se srdce dítěte stává více srdcem dospělého: v šestém týdnu začíná růst interventrikulárního septa následovaný meziobratlem. Osmý týden těhotenství získává fetální srdce téměř dospělý vzhled. Téměř - protože dítě nedýchá, krev nasycená kyslíkem k němu nepřichází z plic, ale z matky.

„Až do samotného okamžiku narození není krevní oběh dítěte rozdělen do dvou kruhů - malý, procházející plícemi a velký, vyživující jiné orgány a tkáně..

Všechny síně a komory fungují jako jediný dutý orgán a krev z síní do předsíní protéká otevřeným oválným oknem - speciální díra v mezipatriálním přepážce, která se uzavírá bezprostředně po narození, když dítě první nezávislý dech.

Fetální srdeční frekvence v různých stádiích těhotenství

Ačkoli je krevní zásobení dítěte zcela závislé na matce, krev získaná z placenty v celém těle „zrychluje“ jeho vlastní srdce. Srdeční frekvence plodu se proto liší od srdeční frekvence mé matky, „dvě srdce buší v souzvuku“ je poetická metafora, nic víc.

Jak plod roste, jeho srdeční frekvence je slyšet jasněji - od šestého týdne může být fixována na ultrazvukovém přístroji a od 20. týdne to lékař doslova uslyší - k tomu stačí připojit stetoskop a častěji speciální zvukovou trubici ke žaludku budoucí matky.

„Tento postup („ poslouchání “pacientem lékařem) se nazývá auskultace a jedná se o jednu z nejstarších diagnostických metod..

Počínaje třetím trimestrem, je-li lékař znepokojen stavem plodu, může být srdeční rytmus dítěte monitorován kardiotocograficky, CTG. Tato metoda se používá ke sledování stavu dítěte během prenatálních kontrakcí, takže můžeme bezpečně říci, že s těmito třemi metodami měření srdečního rytmu dítěte - ultrazvuk, auskultace, CTG - většina matek je známa.

Co doktoři měří? Za prvé, srdeční frekvence dítěte. Je mnohem vyšší než u maminky a závisí na délce těhotenství.

Gestační věk

Plodová srdeční frekvence

110 - 130 tepů za minutu

170 - 190 tepů za minutu

140 - 170 tepů za minutu

13 týdnů a až do porodu

130 až 160 tepů za minutu

Mnoho matek se obává, že zjistí, že puls dítěte je nad normální hranice. Ale u plodu, stejně jako u dospělých, srdeční tep závisí na mnoha faktorech: je aktivní nebo odpočívající, jaký druh medicíny bere jeho matka, je klidná nebo vzrušená, konečně - jakou metodou byl vypočítán puls, kde je umístěna placenta (na přední stěně dělohy je to obrazovky "dítě od lékaře).

"Porodník určuje nejen tepovou frekvenci, ale také (což je velmi důležité) jeho rytmus a monotónnost, srdeční rytmus se zrychluje nebo se náhle stává méně častým." Proto se nebojte, když uvidíte na lékařském záznamu číslo, které přesahuje normální rozsah: pokud to neobtěžuje lékaře, neměli byste se obtěžovat..

Porušení srdeční frekvence dítěte

Co je považováno za patologii srdečního rytmu? Za prvé, závažné odchylky od normy, například prudký pokles srdeční frekvence - pod 100 (zejména 80) tepů za minutu.

Plodová bradykardie

Snížení srdeční frekvence dítěte může být způsobeno řadou důvodů, od extrémně vzácné dědičné bradykardie, kdy je snížená srdeční frekvence běžnou variantou po celý život, proplétat se pupeční šňůrou, oligohydramniemi nebo polyhydramniemi. Zde je jejich obecný seznam:

 • špatný životní styl: kouření, pití alkoholu, nedostatek vitamínů, nedostatek procházek na čerstvém vzduchu, sedavý životní styl;
 • chronická onemocnění srdce a plic matky;
 • anémie, včetně prvního výskytu během těhotenství;
 • infekční choroby;
 • užívání určitých léků;
 • stres;
 • konflikt rhesus;
 • dehydratace v důsledku prodloužené toxikózy;
 • vícenásobné těhotenství.
 • předčasné oddělení placenty;
 • propletení kabelů;
 • nízká a vysoká voda.

Bradykardie obvykle podléhá rytmickému a nejednotnému pulsu, obvykle neohrožuje život dítěte a může být lékařsky upravena.

Plodová tachykardie

O fetální tachykardii se říká, že je-li srdeční frekvence plodu stabilně v rozmezí 170-200 úderů za minutu. Kupodivu jsou příčiny jeho výskytu z velké části stejné jako bradykardie, právě tělo dítěte se snaží s mimořádnou událostí vyrovnat jiným způsobem. Mezi důvody:

 • anémie;
 • dehydratace v důsledku prodloužené toxikózy;
 • užívání určitých léků;
 • avitaminóza;
 • nemoci cév a srdce matky;
 • endokrinní choroby;
 • intrauterinní infekce;
 • ztráta krve matky.

Tachykardie, stejně jako bradykardie, nepředstavuje bezprostřední ohrožení života plodu - mnoho dětí se během takového těhotenství normálně vyvíjí. V této situaci je však důležitá pozornost lékaře, který včas zjistí zhoršení situace a napraví jej, nebo nabídne matce předčasné porod.

Monotónní tep

Další znepokojující diagnostický příznak, který se pro mnohé matky často stává nepříjemným překvapením. Faktem je, že dětský pulz je nekonzistentní - a tak se pohnul a srdeční rytmus se zrychlil, uklidnil - znovu se zpomalil. Pokud je srdeční rytmus měřen pomocí CTG nástrojů, bude záznam vypadat jako série „diapozitivů“ a „jam“ nebo náhodná sada čísel - 140, 145, 155, 139...

Čísla se obvykle nemění, když dítě hluboce spí - koneckonců, děti v děloze spí, jako všichni lidé. Lékař se obvykle snaží „probudit“ dítě - pozve matku, aby změnila postoj, chodila, někdy se dokonce pokoušela lechtat její bříško...

„Pokud jeden po druhém nemůže dítě probudit, existuje předpoklad vážné hypoxie - hladovění kyslíku dítěte.

Obvykle se jedná o závažný důvod pro stanovení dodatečného vyšetření - ultrazvuk s dopplerometrií, může být předepsán již od 20. týdne.

Vrozená patologie srdce dítěte

Samostatně stojí za to bydlet v tak důležitém bodě, jako jsou vrozené srdeční patologie u dítěte. Lékař je může podezřívat, pokud je porušení srdečního rytmu dítěte doprovázeno vývojovým zpožděním. V tomto případě je nastávající matka nabídnuta k provedení echokardiografie nebo ultrazvuku srdce, aby v tomto případě pouze prozkoumala srdce dítěte, nikoli matku. Tato studie se obvykle provádí 18 až 28 týdnů těhotenství - později může být neúčinná kvůli snížení množství plodové vody. Echo-KG je také nabízena ženám z „rizikové skupiny“ - těm nastávajícím matkám, u nichž je z různých důvodů pravděpodobnější, že se u plodu objeví srdeční onemocnění. To:

 • těhotné ženy starší 40 let;
 • těhotná s diabetem;
 • s vážnými infekčními chorobami během těhotenství;
 • těhotná s vrozenými srdečními vadami;
 • těhotné ženy, které již měly děti s vrozenými srdečními vadami;
 • jestliže během ultrazvuku plodu byla podezření na srdeční vadu;
 • byly identifikovány další vrozené malformace nebo genetická onemocnění běžně spojená se srdečními vadami.

Je důležité včas identifikovat možné patologie, protože vám to pomůže vybrat vhodný způsob porodu a poskytnout vašemu dítěti odbornou pomoc ihned po narození, aniž by došlo ke ztrátě drahých minut..

V každém případě vám doporučujeme, abyste během těhotenství nezanedbali lékařský dohled. Patologie vývoje plodu může být někdy pro nastávající matku zcela neviditelná: myslí si, že je vše v pořádku, cítí se dobře a dítě v tuto chvíli trpí nedostatkem kyslíku. Sledování srdečního rytmu dítěte vám umožní včas diagnostikovat problémy a opravit je s nejmenším poškozením dítěte..

Jaký týden začíná embryo bít

Když srdce začne bít v zárodku

Moderní diagnostické metody umožňují určit, v který den začalo srdce dítěte. Normálně by se to mělo stát ve 4 týdnech těhotenství. Poslech tohoto procesu je však možný pouze tehdy, když se objeví první pulzující srdeční kontrakce..

Když srdce začne bít v embryu, ukáže se ultrazvuk

V pátém týdnu těhotenství se tlukot srdce již netvoří, ale také se cítí pulzující kontrakcí. Od tohoto období začne lékař spolu s nastávající matkou neustále sledovat stav srdečního rytmu dítěte. Je to nezbytný proces, který během těhotenství umožňuje identifikovat možné patologie a rychle je odstranit..

Jaké jsou první známky srdečního rytmu

Přestože se srdeční rytmus objevuje již uprostřed prvního trimestru, žena to nemůže cítit. Srdeční rytmus budoucího dítěte je slyšet pouze na ultrazvuku. Ženy mají nyní k dispozici dvě metody ultrazvuku:

 • Transvaginální ultrazvuk lze provádět pouze v souladu s doporučeními lékaře. Předepisuje se, pokud existuje podezření na abnormality v průběhu normálního těhotenství. Během studie je senzor vložen do pochvy - to vám umožní slyšet srdeční rytmus dítěte téměř na začátku 5. týdne těhotenství.
 • Typické ultrazvukové vyšetření je, když lékař zkoumá břišní stěnu pomocí senzoru. Tato metoda bohužel umožňuje slyšet srdeční rytmus dítěte od 6 nebo 7 týdnů. I když se zdá, že žena nějak cítí tlukot srdce dítěte, jedná se pouze o hypnotický stav. V tak rané fázi ani lékaři nejsou schopni během rutinního vyšetření pochopit, že plod začal stahovat srdce.

Nastávající matka skutečně může cítit jakékoli pohyby dítěte počínaje 20. týdnem těhotenství. A pak necítí kontrakce srdce - pouze pohyb těla.

Jak dlouho je třeba kontrolovat srdeční frekvenci embrya

Potřeba neustálého sledování srdeční frekvence plodu určuje lékař. Obvykle se od šestého týdne v nemocnici doporučuje pravidelné vyšetření, včetně sledování srdečního rytmu dítěte.

Až do poloviny prvního trimestru by mělo srdce bít s frekvencí až 130 tepů za minutu, až do konce prvního trimestru - až 190 tepů za minutu, až 13 týdnů - až 160 tepů za minutu. Po narození je normou číslo 160.

Během normálního poslechu od začátku třetího trimestru můžete jasně slyšet srdeční rytmus dítěte.

Při každém jmenování může lékař poslouchat rytmus dítěte a vyvodit závěry ohledně jeho normálního vývoje. Všechna data jsou zaznamenána na kartě nastávající matky. Na jejich základě je sestaven kompletní obraz zdravotního stavu dítěte..

Heartbeat je důležitý ukazatel, který je třeba pečlivě sledovat od poloviny prvního trimestru těhotenství. Pomocí tohoto ukazatele je možné vyvodit závěry týkající se průběhu těhotenství a identifikovat nejrůznější patologie i ve stádiu původu.

Jak a na jak dlouho lze slyšet srdeční rytmus plodu

Hlavním ukazatelem života nenarozeného dítěte je srdeční rytmus plodu. Srdce dítěte je pečlivě sledováno, protože jakákoli odchylka může naznačovat nepříznivý průběh těhotenství.

Když se objeví tep?

Vývoj srdce u dítěte je poměrně složitý a zdlouhavý proces. Embryo tohoto orgánu se vytvoří ve 4. týdnu a na konci 5. pulzujících kontrakcí se nejprve objeví. Devátým týdnem těhotenství se malé srdce stává čtyřkomorou, ale přesto se liší od orgánu dospělého.

Práce malého srdce poznáte v raných stádiích. Například vaginální ultrazvukový senzor detekuje dětskou srdeční frekvenci nebo srdeční frekvenci již za 3–4 týdny a normální břišní po 5 týdnech. Počet tepů za minutu závisí na tom, jak dlouho je těhotenství vyzkoušeno:

 • 6-8 týdnů - srdeční frekvence dosahuje 110-130 tepů za minutu;
 • 8-11 týdnů - maximální povolená hodnota dosahuje 190 úderů;
 • norma po 11 týdnech kolísá mezi 140 - 160 kontrakcemi za minutu.

Při poslechu porodník věnuje pozornost nejen průběhu těhotenství, ale také stavu matky samotné. Fáze fetální aktivity a doba poslechu ovlivňují také srdeční frekvenci dítěte.

Jak poslouchat tep?

Existuje mnoho metod, jak slyšet rytmus malého srdce..

V lékařské praxi se nejčastěji používají následující:

 • Ultrazvuk Tato metoda výzkumu se doporučuje pro každou zaregistrovanou ženu. Díky ultrazvuku může lékař nejen vyhodnotit práci srdečního svalu vyvíjejícího se dítěte, ale také identifikuje různé patologie na základě velikosti plodu a stavu placenty..
 • Vyšetření poslechem. Tuto výzkumnou metodu provádí speciální lékařský stetoskop při každé schůzce s porodníkem po 18. týdnu..
 • Kardiotocografie. Velmi účinná metoda pro detekci odchylek i v raných fázích. Tyto studie se však zpravidla provádějí až po 32. týdnu a bezprostředně před narozením.
 • Echokardiografie. K těmto studiím se přistupuje 18. až 28. týdnem, pouze pokud je dítě podezřelé na srdeční choroby.

Včasné vyšetření srdeční frekvence plodu pomáhá určit jakoukoli patologii a předepsat odpovídající léčbu.

Jak můžete slyšet tep srdce na vlastní pěst?

Není třeba čekat na další návštěvu porodníka, aby rozpoznal zvuk malého srdce. Koneckonců existuje několik metod, kterými můžete poslouchat práci srdce nenarozeného dítěte:

 • Stetoskop. Podobné zdravotnické zařízení není tak drahé. Ale k poslechu srdečního rytmu je zapotřebí asistenta. Jediným problémem je, že rozpoznání zvuku před 25. týdnem nebude tak snadné. Kromě toho může být práce malého srdce zaměňována s peristaltikou matky, stejně jako s pohybem dítěte.
 • Fetální doppler. Toto přenosné zařízení je vybaveno sluchátky, díky nimž můžete pohodlně poslouchat kontrakce srdce vašeho dítěte již po 8-12 týdnech. Porodníci však doporučují počkat s podobnými studiemi až do pozdějšího data. Kromě toho je nežádoucí používat zařízení často a provádět relace delší než 10 minut. Další nevýhodou zařízení jsou jeho vysoké náklady..
 • Ušní oběť. Od 30. týdne jsou srdeční kontrakce dítěte výrazné a lze je snadno rozpoznat nasloucháním břicha nastávající matky. Samozřejmě, pokud to umožňuje její tělesný tuk. V tomto případě se musíte zaměřit na umístění plodu.

Během těhotenství je důležité sledovat práci srdce dítěte. Díky výzkumu můžete skutečně zjistit jakékoli odchylky od normy a předepsat potřebné ošetření.

Bití života. Fetální kontrola srdečního rytmu

Studie srdečního rytmu plodu během těhotenství: ultrazvuk, echokardiografie, auskultace plodu, CTG.

Porodnice-gynekologka Marina Ershova, lékař ultrazvukové diagnostiky

Fetální srdeční rytmus je hlavním ukazatelem životaschopnosti nenarozeného dítěte, což odráží jeho stav a mění se okamžitě, jakmile nastane jakákoli nepříznivá situace. Proto lékaři monitorují práci srdce dítěte během těhotenství a zejména během porodu.

Jedním z důležitých ukazatelů normálně se rozvíjejícího těhotenství je srdeční rytmus plodu. Během těhotenství a zejména během porodu lékaři pečlivě sledují srdeční kontrakce dítěte, protože frekvence a povaha srdečního rytmu odráží jeho celkový stav..

Vývoj srdce je velmi složitý proces. Embryo srdce plodu je položeno ve 4. týdnu těhotenství a je dutou trubicí. Přibližně v 5. týdnu dochází k prvním pulzujícím kontrakcím a za 8-9 týdnů se srdce stává čtyřkomorou (dvě síně a dvě komory), tj. jako dospělý. Vzhledem k tomu, že plod samo nedýchá, ale přijímá kyslík od matky, má jeho srdce své vlastní vlastnosti - přítomnost oválného okna (otvor mezi pravou a levou síní) a arteriálního (botall) kanálu (céva spojující aortu a plicní tepnu). To odlišuje srdce plodu od srdce dospělého. Tyto vlastnosti struktury srdce přispívají k tomu, že kyslík vstupuje do všech orgánů a systémů plodu. Po porodu se oválné okno uzavře a ductus arteriosus klesá..

K hodnocení srdeční aktivity plodu se používá ultrazvuk (ultrazvuk), echokardiografie (echokardiografie). auskultace (poslech) plodu, CTG (kardiotocografie).

Ultrazvuk fetálního srdce

Na začátku těhotenství může být srdeční frekvence plodu stanovena pomocí ultrazvuku (ultrazvuku). Normálně, s transvaginálním ultrazvukem (senzor je vložen do vagíny), jsou fetální srdeční kontrakce detekovány v 5-6 týdnech těhotenství, a s transabdominálním ultrazvukem (senzor je umístěn v žaludku) - v 6-7 týdnech. V prvním trimestru těhotenství (až 13 týdnů) se srdeční frekvence embrya (HR) mění v závislosti na gestačním věku. V 6-8 týdnech je srdeční frekvence 110-130 tepů za minutu, v 9-10 týdnech - 170-190 tepů za minutu, od 11. týdne těhotenství do porodu - 140-160 tepů za minutu. Takové změny srdeční frekvence jsou spojeny s vývojem a ustanovením funkce autonomního nervového systému (ta část nervového systému, která je zodpovědná za práci vnitřních orgánů plodu). Srdeční frekvence je důležitým ukazatelem životaschopnosti embryí. Nepříznivými prognostickými příznaky je tedy snížení srdeční frekvence na 85 až 100 tepů za minutu a zvýšení o více než 200 tepů. V tomto případě je nutné provést ošetření, jehož cílem je odstranit příčinu změny srdeční frekvence. Absence srdečních kontrakcí s embryem o délce nad 8 mm je známkou nevyvinutého těhotenství. Aby se potvrdilo nevyvíjející se těhotenství, provede se druhý ultrazvuk po 5 až 7 dnech, podle výsledků kterých se stanoví konečná diagnóza.

V trimestrech těhotenství II-III zkoumá ultrazvuk umístění srdce v hrudi (srdce je umístěno vlevo a během příčného snímání zabírá asi 1/3 hrudníku), srdeční frekvence (normální - 140 - 160 úderů za minutu), povaha kontrakcí (rytmická) nebo nepravidelné). Tepová frekvence v pozdějších fázích závisí na mnoha faktorech (pohyby plodu, fyzická aktivita matky, vystavení matce různým faktorům: teplo, chlad, různá onemocnění). Při nedostatku kyslíku se srdeční frekvence nejprve zvyšuje kompenzačně nad 160 tepů za minutu (tento stav se nazývá tachykardie), a poté, když se plod zhoršuje, klesne pod 120 tepů za minutu (bradykardie).

Pro identifikaci srdečních vad se zkoumá tzv. „Čtyřkomorový řez“. Je to takový ultrazvukový obraz srdce, ve kterém lze vidět všechny čtyři srdeční komory současně - dvě síně a dvě komory. S konvenčním ultrazvukem čtyřkomorového řezu srdce lze detekovat přibližně 75% srdečních vad. Podle svědectví probíhá další studie - fetální echokardiografie.

Fetální echokardiografie

Echokardiografie / Echokardiografie je speciální ultrazvukové vyšetření, při kterém je veškerá pozornost věnována srdci. Fetální echokardiografie je komplexní metoda, při které se kromě dvourozměrného (konvenčního) ultrazvuku používají i další provozní režimy ultrazvukového skeneru: M-režim (jednorozměrný ultrazvuk, který se používá pouze pro vyšetření kardiovaskulárního systému) a Dopplerův režim (používá se ke studiu průtoku krve v různých částech srdce). ) Tato studie umožňuje studovat strukturu a funkci srdce a velkých cév a provádí se pouze podle indikací.

Indikace pro echokardiografii plodu jsou:

 • těhotný věk nad 38 let;
 • s diabetem u těhotné ženy;
 • infekční choroby přenášené během těhotenství;
 • vrozené srdeční vady (CHD) u těhotných žen;
 • dřívější narození dětí s CHD;
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • identifikace změn v srdci ultrazvukem plodu (porucha rytmu, zvětšené srdce atd.);
 • detekce dalších vrozených malformací nebo genetických chorob často spojených se srdečními defekty.

Nejoptimálnější data pro echokardiografii plodu jsou 18-28 týdnů těhotenství. Později je vizualizace srdce obtížná, protože množství plodové vody klesá a velikost plodu roste.

Vyšetření poslechem

Další metodou pro hodnocení srdeční frekvence plodu je auskultace (poslech) fetálního srdce. Nejjednodušší metodou je vyšetření srdečního rytmu plodu. K jeho provedení je zapotřebí pouze porodnický stetoskop - malá trubice. Porodnický stetoskop se liší od běžného s širokým trychtýřem, který se aplikuje na exponovaný žaludek těhotné ženy, porodník položí ucho na druhý konec.

V průběhu let se tvar stetoskopu příliš nezměnil. Klasický porodnický stetoskop je vyroben ze dřeva, ale v současné době se také používají plastové a hliníkové stetoskopy..

Fetální srdeční rytmus, vyzkoušený břišní stěnou, je jedním z nejdůležitějších ukazatelů vitální aktivity plodu, protože ze své podstaty je možné posoudit stav plodu..

Zvuky srdce plodu jsou slyšeny přibližně od poloviny těhotenství, tj. Od 20. týdne a méně často od 18. týdne. Jak těhotenství postupuje, zvuky srdce jsou slyšet jasněji. Lékař-porodník-gynekolog musí poslouchat srdce plodu při každém vyšetření těhotné ženy a při porodu. Vyšetření srdečních tónů plodu se provádí v poloze těhotné ženy ležící na gauči.

Při auskultaci břicha těhotné ženy se kromě srdečního rytmu plodu určují i ​​další zvuky: střevní zvuky (nepravidelné burácení a duhovky), kontrakce aorty a děložních cév (foukající zvuky shodné s pulzem samotné ženy). Při auskultaci srdečního rytmu plodu určuje porodník-gynekolog bod nejlepšího poslechu tónů, srdeční frekvence, rytmu a povahy srdečních kontrakcí. Zvuky srdce plodu jsou slyšeny ve formě rytmických dvojitých rytmů s frekvencí přibližně 140 tepů za minutu, tj. dvakrát častěji než matka. Bod, ve kterém jsou zvuky srdce slyšet nejlépe, závisí na poloze plodu v děložní dutině. Při prezentaci hlavy (když je dítě hlavou dolů) je srdeční rytmus jasně slyšitelný pod pupkem vpravo nebo vlevo, podle toho, na které straně je záda plodu otočena. S příčnou polohou plodu je srdeční rytmus dobře slyšet u pupku, vpravo nebo vlevo, podle toho, na kterou stranu je hlava dítěte obrácena. A pokud je dítě v pánevní poloze, jeho srdce je lépe slyšet nad pupkem. U vícečetného těhotenství po 24 týdnech je srdeční rytmus jasně definován v různých částech dělohy.

Porodník poslouchá srdeční tóny plodu a určuje jejich rytmus: tóny mohou být rytmické, to znamená, že se vyskytují v pravidelných intervalech, a arytmické (nepravidelné) v různých intervalech. Arytmické tóny jsou charakteristické pro vrozené srdeční vady a fetální hypoxii (nedostatek kyslíku). Také povaha tónů je určena uchem: rozlišujte mezi jasnými a hluchými zvuky srdce. Jasné tóny jsou slyšet jasně a jsou normou. Hluchota tónů naznačuje intrauterinní hypoxii.

Fetální srdeční rytmus nemusí být dobře slyšen, pokud:

 • umístění placenty na přední stěně dělohy;
 • polyhydramnios nebo nízká voda;
 • nadměrná tloušťka přední břišní stěny u obezity;
 • vícenásobné těhotenství;
 • zvýšená motorická aktivita plodu.

Během porodu (kontrakce) porodník určí srdeční rytmus plodu přibližně každých 15–20 minut. V tomto případě lékař posoudí srdeční rytmus plodu před a po kontrakcích, aby zjistil, jak na ni plod reaguje. Během pokusu porodník poslouchá srdeční rytmus po každém pokusu, protože tyto pokusy jsou pro plod velmi odpovědným obdobím: během pokusů se svaly dělohy, břišní stěny a pánevního dna mateřské smlouvy zkracují, což vede ke stlačení děložních cév a ke snížení dodávek kyslíku plodu..

Kardiotocografie (CTG) během těhotenství

Od 32. týdne těhotenství je možná objektivní studie srdečního rytmu plodu pomocí kardiotocografie (CTG). Kardiotocografie je současná registrace srdečních tepů a kontrakcí dělohy. Moderní kardiomonitory jsou také vybaveny senzorem, který vám umožní zaznamenat motorickou aktivitu plodu.

Záznam CTG se provádí v těhotné poloze na zádech, na boku nebo vsedě. Kardiotocografie plodu se provádí před a během porodu. Senzor je upevněn na břiše těhotné ženy v místě nejlepšího poslechu fetálních srdečních tónů. Záznam se provádí po dobu 1 hodiny, po které se vyhodnotí srdeční frekvence plodu a jeho změna v reakci na kontrakce a pohyby plodu.

Na řadě ženských klinik vybavených zařízením pro CTG se tato studie provádí pro všechny těhotné ženy, ale je povinná v následujících případech.

Na straně matky:

 • těžká gestóza - komplikace těhotenství, při které se zvyšuje krevní tlak, otok, bílkovina v moči, protože v tomto stavu je narušen krevní oběh v malých cévách vnitřních orgánů matky, a proto je narušen fetálně placentární průtok krve a kyslík k plodu;
 • přítomnost jizvy na děloze;
 • horečka matky nad 38 ° C;
 • přítomnost chronických onemocnění (diabetes mellitus, arteriální hypertenze);
 • indukce (indukce) porodu nebo rhodostimulace se slabou prací;
 • porod s odloženým nebo předčasným těhotenstvím.

Z plodu:

 • polyhydramnios nebo nízká voda;
 • předčasné stárnutí placenty;
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • poruchy arteriálního krevního toku detekované dopplerometrií;
 • změny v povaze a srdeční frekvenci během auskultace.

Po registraci CTG se odhaduje hlavní (průměrný) srdeční rytmus plodu (normální - 120–160 úderů za minutu), variabilita srdeční frekvence (normální srdeční frekvence se může měnit o 5–25 úderů za minutu), změny srdeční frekvence v reakci na kontrakce nebo pohyb plodu, přítomnost zvýšené srdeční frekvence (tzv. zrychlení) a kontrakce (zpomalení). Přítomnost zvýšené srdeční frekvence v reakci na děložní kontrakce a pohyb plodu je považována za dobrý prognostický znak. Snížení srdeční frekvence může být důsledkem nedostatečnosti plodu-placenty a hypoxie plodu, a také se běžně vyskytuje při pánevní prezentaci plodu. Špatným prognostickým znakem je snížení srdeční frekvence o méně než 70 úderů za minutu trvající déle než 1 minutu.

Pokud je to nutné (pokud je plod narušen), je CTG prováděno opakovaně během těhotenství.

Studie srdečního rytmu plodu pomocí různých metod je tedy nezbytná během těhotenství a při porodu, protože vám umožňuje posoudit stav plodu a včas provést nezbytnou léčbu a vyřešit problém metody a načasování porodu..

Marina Ershova, gynekologička

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

V jakém období těhotenství se objeví srdeční tep dítěte?

Embryo je vyvíjející se dítě před 10,0 týdnem těhotenství, po 10,0 týdnech je to již plod, respektive lékař vždy vidí srdeční rytmus plodu na ultrazvuku!

V jakém období se objeví fetální srdeční rytmus (embryo)?

Srdeční rytmus embrya se objevuje okamžitě s výskytem embrya ve vajíčku plodu. V 5. týdnu těhotenství, kdy vajíčko dosáhne 10,0 mm, vidíme embryo asi 1,7 mm. V embryu jsou srdeční kontrakce viditelné vizuálně, tj. Okem! Závěrem doktor píše srdeční tep embrya „+“ (plus), to znamená, že je! Od 6 týdnů těhotenství, když embryo dosáhne 4,0 mm, vidíme srdeční kontrakce a můžeme měřit srdeční frekvenci embrya (srdeční frekvence).

Zpravidla se odhaduje frekvence rytmů za minutu a její rytmus. Stále existuje velmi zajímavý bod! Toto je motorická aktivita embrya. Objevuje se od 7,0 týdnů těhotenství. Od 6 do 10 týdnů těhotenství je srdeční frekvence embrya 110 až 150 tepů za minutu.
Od 10 týdnů těhotenství, při měření srdeční frekvence, píše lékař na závěr: srdeční frekvenci plodu a ukazuje, s jakou frekvencí rytmus jeho srdce:

 • Po 10 týdnech těhotenství je plod dlouhý 30,0 mm, již má diferenciaci na hlavě a pánevním konci
 • V 10 týdnech těhotenství je srdeční frekvence plodu 160-170 tepů za minutu
 • V 11-12 týdnech těhotenství, srdeční frekvence plodu až 150 tepů za minutu

Závěr:

 1. Embryo palpitace lze vidět od 5,0 do 5,6 týdnů těhotenství
 2. Můžete vypočítat srdeční frekvenci embrya od 6,0 ​​týdnů těhotenství
 3. Píšeme srdeční frekvenci embrya nebo plodu pouze od gestačního věku (pokud je to do 10 týdnů, pak je to embryo, pokud po 10,0 týdnech už je plodem)
Články O Neplodnosti