Hlavní Neplodnost

Kdy CTG během těhotenství?

Pokud je ultrazvuk během těhotenství nezbytnou studií po celé období, pak se zbývající vyšetření považuje za další. Ukazují však řadu důležitých parametrů. Jak dlouho CTG dělají, jak to CTG dělají a co ukazuje tento typ studie??

Typicky je CTG předepsána po 28 týdnech, nejčastěji po 30-32 týdnech. To je způsobeno skutečností, že v tomto období se vytvoří interakce srdce a nervového systému, konkrétně práce srdce a odráží CTG. Jak CTG?

CTG nebo kardiotogram (kardiotocografie) odráží počet srdečních kontrakcí a umožňuje sledovat jakékoli abnormality. Studie je prováděna na principu ultrazvukové diagnostiky, to znamená, že je použita ultrazvuková vlna. CTG vám umožní posoudit stav plodu na základě počítání počtu srdečních rytmů. Zařízení také odráží kontrakci dělohy.

Kdo CTG a jak dlouho?

Vzhledem k tomu, že kardiotocografie je vysoce informativní, dostupná a neškodná metoda vyšetření, je předepsána všem těhotným ženám, ale s různou frekvencí a různým trváním. V závislosti na průběhu těhotenství je rozvrh stanoven lékařem.

Rozvrh CTG:

 • Při normálním průběhu těhotenství - jednou za deset dní po 28 týdnech;
 • Při převodu - jednou za 4-5 dní do dodání;
 • S polyhydramniemi - jednou za sedm dní;
 • U patologických stavů (placentární nedostatečnost, polyhydramnióza, mnohočetné těhotenství, malformace plodu) jsou předepisovány nejméně jednou týdně;
 • S prudkým zastavením pohybů plodu (když žena přestane cítit pohyb během 8-12 hodin) - naléhavě.

Postup je také předepsán v očekávaný den narození a na začátku porodu. Navíc je příprava na porod prováděna pod kontrolou. Od začátku kontrakcí do začátku pokusů jsou všechny ženy v porodu připojeny k zařízení, které registruje množství srdeční frekvence. To je důležité pro sledování stavu dítěte. Normálně je u plodu mimo období kontrakcí počet tepů za minutu od 110 do 160, pokud jich je více než 160, a pak se počet snižuje, je to signál pro porodníky, že se něco pokazí, riziko hypoxie je možné. Norma CTG u žen vám také umožňuje rozhodnout se pro přirozený porod.

Jak dlouho se studie provádí? Studie CTG je relevantní až po 28 týdnech těhotenství. Během tohoto období se vytvoří spojení mezi nervovým systémem a srdcem, to znamená, že aktivita dítěte ovlivňuje změnu počtu srdečních kontrakcí, mění se během doby odpočinku a aktivity.

Jak se provádí CTG a jak dlouho?

Tento postup je naprosto neškodný pro matku a dítě. K ženskému žaludku je připojen senzor, který snímá tep. Dříve lékař poslouchal, kde je slyšet nejjasněji. Žena je položena na její levou stranu nebo požádána, aby zaujala polopoloženou pozici.

Je důležité zaznamenat normální aktivitu dítěte v CTG - tj. Zvolit období po jídle (2-3 hodiny po jídle), vyloučit fyzickou aktivitu matky před zákrokem, pokusit se dostat do období bdělosti dítěte.

Mimochodem, toto je jeden z největších "problémů" při vyšetření - spící dítě. V tomto případě se doporučuje jíst sladkosti..

Pokud zařízení zaznamená aktivitu dítěte, předchozí výsledky CTG byly normální, těhotenství pokračuje bez komplikací - studie se zastaví po 20–30 minutách. Pokud zařízení nemůže zaznamenat aktivitu, těhotenství pokračuje s funkcemi, pak procedura může trvat od 40 minut do jedné a půl hodiny. Abychom přesně řekli, jak se CTG provádí, jak dlouho může a měla by být procedura, říká lékař.

Od týdne k týdnu se hodnoty liší.

Výsledkem je, že zařízení zobrazuje graf, na kterém jsou zaznamenány vrcholy aktivity a srdeční frekvence.

Tokogram poskytuje následující odhady založené na informacích o srdečním rytmu (nesmí být zaměňován s skóre PSP):

 • 8-10 bodů - vše je v pořádku;
 • 5-7 bodů - je nutná lékařská konzultace;
 • 1-4 body - vysoká rizika hypoxie plodu.

Po obdržení pochybných nebo neuspokojivých výsledků je předepsána Dopplerometrie a ultrazvuk. Dopplerova echokardiografie pomáhá studovat stav krevního oběhu, práci krevních cév a srdce dítěte, jakož i placentární krevní tok a práci děložních cév ženy. Ultrazvuk pomáhá posoudit stav plodu, práci všech jeho systémů.

Indikátory, které jsou hodnoceny během kardiotocografie:

 • Bazální rytmus je normální od 110 do 160 tepů za minutu;
 • Variabilita kontrakcí nebo rozsah srdeční frekvence (odráží se ve formě hřebíčku v grafu), normální 10-25 za minutu. Překročení hodnot znamená rizika a možné problémy;
 • Zrychlení nebo bušení srdce (ve formě velkých zubů, vrcholů v diagramu) - obvykle nejméně 2 za 10 minut, maximálně 10 za 40 minut;
 • Zpomalení nebo kontrakce - ne více než 5 pro celou relaci CTG;
 • Po 36 týdnech - žádné zpoždění.

Proč je důležité spojovat ženy, které rodí, s aparátem, proč a jak dělají CTG v období porodu

Protože CTG zachycuje kontrakce dělohy, jasně zobrazuje kontrakce.

Co to ovlivní, jak dlouho bude studie probíhat? Okamžitě provedeme rezervaci - kontrakce zaznamenané po 36. týdnu na kardiotocogramu, pokud nejsou doprovázeny srdečním rytmem, se považují za normální. Toto je příprava dělohy.

Při normálním průběhu pracovní činnosti jsou zdroje těla matky a dítěte dostatečné k překonání obtíží, normální průchod porodním kanálem. Aby se však zabránilo výskytu akutní hypoxie, je k CTG aparátu připojena žena v porodu. Nedostatek kyslíku pro novorozence může být velmi nebezpečný. Bylo prokázáno, že to může vést k závažným neurologickým patologiím..

Čtení kardiotogramu během porodu tak může sloužit jako signál pro porodníky, aby včas přijali nezbytná opatření..

Za normální ukazatel je považována fetální tachykardie až do 200 tepů za minutu v reakci na kontrakce. Avšak srdeční frekvence vyšší než 180 tepů za minutu nepřetržitě po dobu 10 minut nebo více může být známkou hypoxie. Při srdeční frekvenci vyšší než 220 tepů za minutu existuje riziko srdečního selhání. Všechny tyto údaje jsou mimo normu, stejně jako monotónní harmonogram CTG, slouží lékařům jako signály ke změně taktiky porodu.

Dnes tedy výsledky získané na kardiotogramu snižují riziko úmrtí plodu při porodu, minimalizují možnost akutní hypoxie, těžké zadušení, přesněji hodnotí stav dítěte.

Během těhotenství je CTG poskytováno v rámci poskytování bezplatné lékařské péče v rámci povinného zdravotního pojištění pro občany Ruské federace a za příplatek v mnoha lékařských centrech (na žádost pacienta). Náklady na postup jsou od 700 do 1500 p. v závislosti na regionu.

Jak dlouho a jak dlouho se provádí kardiotocografie během těhotenství: co vypadají a výsledky dešifrují

CTG schopnosti, když jsou předepsány. Plán výzkumu. Příprava na postup, jeho trvání, vlastnosti a postup. Získání výsledků a jejich analýza, závěry.

Co by měla těhotná žena vědět o postupu CTG

Porod dítěte je klíčovou fází života ženy, kdy je povinna dodržovat všechna doporučení lékařů: provádět testy, pravidelně vyšetřovat pomocí moderních metod, včetně CTG (kardiotocografie).

Kardiotocogram odráží aktivitu srdce plodu, je rozšířeným kardiogramem. Na jejím základě odborník dospěl k závěru, že existují těhotenské patologie.

Co je lepší pro studium práce srdce - CTG nebo ultrazvuk

Vnitřní vývoj je monitorován několika neinvazivními a vysoce informativními metodami, ultrazvuk a CTG jsou povinné.

CTG je speciálně navrženo pro studium práce srdce, prováděné v posledním trimestru.

Ultrazvuk umožňuje širší vyšetření mnoha systémů těla dítěte. Účinně v každém měsíci těhotenství.

Proč jmenovat

U CTG je monitorována srdeční frekvence plodu, frekvence a síla kontrakcí dělohy u ženy. Uvedené ukazatele závisí na přítomnosti patologických procesů, vnějších faktorech, a na základě toho činí závěr o zdraví dítěte.

Následující faktory nebo příznaky jsou indikacemi pro CTG:

 • patologické diagnózy po dřívějších studiích;
 • infekční onemocnění těhotné ženy;
 • potíže s porodem prvních dětí;
 • genové nebo chromozomální mutace v rodinách rodičů;
 • podezřelá pohyblivost nebo pasivita plodu;
 • polyhydramnios nebo oligohydramnios;
 • předčasné zrání placenty;
 • hrozba předčasného porodu v jakémkoli období těhotenství;
 • Koncepce mimo zemi, zejména v tropických zemích;
 • očkování lékem, který narušuje tvorbu plodu;
 • příznaky gestózy;
 • léková terapie během těhotenství;
 • chronická a autoimunitní onemocnění u těhotné ženy;
 • kuřáci, pijáci a drogově závislí.

Přítomnost těchto faktorů zvyšuje riziko rozvoje patologií, tyto ženy by měly být zvláště odpovědné za diagnostiku patologií a podrobit se vysoce přesnému CT skenování..

Diagnostický plán

Schéma CTG závisí na detekovaných patologiích:

 • prodloužené trvání těhotenství (více než 42 týdnů) - každých 4-5 dní;
 • negativní Rhesusův faktor u matky - 2krát měsíčně;
 • dlouhá nebo krátká voda, srdeční onemocnění, nadbytek hormonů štítné žlázy (hypertyreóza jakékoli závažnosti) - jednou za 7 dní;
 • velké dítě, vícenásobné těhotenství, klinicky úzká pánev - jednou za deset let;
 • rubeola v těhotenství, zvýšený krevní tlak, genitourinární infekce, placenta previa v nepřítomnosti krvácení, ženy nad 35 let - jednou za deset dní.

Pokud těhotenství postupuje normálně, jsou praktičtí lékaři předepisováni od 32. týdne s frekvencí 2krát měsíčně. Při komplikacích se CTG provádí od 28. týdne v intervalu 5-7 dnů. Ve zvláště obtížných případech utratte denně.

Kdo vede

Lékař, který pozoruje těhotenství, vydává list s doporučením CTG. Proceduru provádí speciálně vyškolená porodní asistentka nebo porodník-gynekolog. Pouze porodník-gynekolog může analyzovat získaná data správně a určit přítomnost patologií těhotenství.

Příprava na postup

Výsledky CTG jsou nezávislé na příjmu potravy. Pro pohodlí ženy je lepší přijít 2-3 hodiny po jídle. 2 dny před KGT je zakázáno používat:

 • nápoje obsahující kofein, kakao (čaj, káva);
 • omezit hořkou čokoládu (ne více než jednu tyčinku);
 • alkohol, energie.
 • velké množství bílkovinného jídla.

O kávě a mobilním telefonu

Káva není tím nejlepším způsobem ovlivněna tělem ženy a plodu. Poté se snižuje srdeční frekvence matky, krevní tlak, dodávka kyslíku do plodu, což negativně ovlivňuje CTG. Část kofeinu nutně prochází placentou k plodu, což v důsledku tocogramu poskytne nesprávné údaje.

Ultrazvukové vlny, jejichž reflexní prvky se používají v technice, na buněčnou komunikaci nijak nereagují. Můžete si vzít s sebou mobilní telefon.

Co byste měli mít s sebou

Tento proces je doprovázen použitím speciálního gelu. Po vyšetření budete muset gel vyjmout, pro který musíte mít malý ručník nebo několik papírových ručníků.

Některé kliniky doporučují malý polštář nebo přikrývku, tyto předměty pomohou zaujmout pohodlnou polohu, kterou je třeba po určitou dobu udržovat..

Správná poloha během postupu

Během studie je žena položena na speciální pohovku a mírně zvedá hlavu. Měli byste zaujmout pozici „napůl sedící“ nebo „napůl ležící“ na levé straně.

Systém

CTG se provádí na specializovaných zařízeních v určitém pořadí:

 1. Bezprostředně před zahájením procesu je pomocí stetoskopu objasněno místo výrazného naslouchání tluku plodu..
 2. Ultrazvukový senzor je upevněn speciálním pásem. V některých zařízeních je senzor vybaven Dopplerovou funkcí, která vám umožňuje nastavit směr krve v cévách dítěte.
 3. Tanzometrický senzor je umístěn v horní části břicha (dolní část dělohy). To vám umožní sledovat děložní kontrakce a pohyby plodu..

Někdy by žena v okamžiku pohybu plodu měla stisknout tlačítko zvláštního manuálního zařízení. Všechny ostatní položky zařízení by měly fungovat v automatickém režimu..

Protokolování dat

Informace z přijímacích zařízení se zaznamenávají na papírovou pásku ve formě dvou zakřivených čar:

 • horní linie odráží srdeční frekvenci (rytmus srdce) dítěte;
 • dolní řádek - děložní kontrakce.

Je to získané zakřivené čáry, které lékař zkoumá, aby určil stav dítěte.

Fetální monitor

Moderní CTG zařízení jsou vybavena fetálním monitorem přenášejícím data kardiografie v reálném čase.

Všechna data lze zapsat na papír. Na těchto zařízeních je také instalováno několik senzorů s Dopplerovou funkcí, určených pro studium vícenásobného těhotenství.

Doba trvání

Je obtížné jednoznačně odpovědět na otázku, jak dlouho KGT vydrží. V průměru trvá studie 30-40 minut, někdy 10-15 minut, a někdy nestačí celá hodina.

Rozdělení výsledků

Data CTG jsou analyzována dvěma způsoby:

 • automaticky, přístroj provádí sám, srdeční rytmus je analyzován v klidném a aktivním stavu plodu;
 • příručka, kterou provádí odborník, nějakou dobu trvá.

Podmínka je stanovena na desetibodové stupnici podle schématu:

 • od 8 do 10 bodů - absolutně zdravý plod;
 • 5-7 - hraniční stav, vývoj závažných komplikací je možný s vysokou pravděpodobností;
 • 3-4 - těžká hypoxie s potenciální hrozbou fatálního konce;
 • 3 nebo méně - hrozba úmrtí plodu, jsou nutná nezbytná opatření k udržení jeho srdeční činnosti.

Automatické dešifrování je považováno za relativně správné, není základem pro konečnou diagnózu. Diagnostický lékař nebo gynekolog dešifruje data, výsledek je považován za spolehlivější a správnější, ověřený automatickou volbou.

Normální srdeční frekvence

Bazální rytmus (počet kontrakcí za minutu) srdce odpovídá normálním hodnotám v závislosti na délce těhotenství:

 • 32 týdnů v rozmezí 120 - 160 tepů za minutu;
 • 33., 34. týdny - beze změny;
 • 35. týden - 119-160 tepů / min;
 • 36., 37. týden - 120 - 160 tepů za minutu.

Rytmus srdečních kontrakcí spolu s gestačním věkem je také určen mobilitou plodu.

Normální fetální aktivita

Aktivita také závisí na délce těhotenství a na výskytu komplikací: hypoxie, oligohydramnios.

Vrcholová aktivita se objevuje v 28-32 porodnických týdnech.

Během normálního těhotenství by délka spánku u plodu v tomto stadiu neměla přesáhnout 50 minut (průměrně 30-40 minut).

Matka by proto měla cítit, jak se dítě pohybuje v tomto časovém intervalu.

Co CTG odhaluje?

CTG umožňuje včasné a správné diagnostikování závažných patologických procesů:

 1. Komplex poruch placenty (fetoplacentární nedostatečnost). Často vede k úmrtí plodu.
 2. Intrauterinní infekce. Skupina nitroděložních chorob infekční povahy, vedoucí k vývoji vrozených vad, vývojové zpoždění, smrt plodu.
 3. Třetí stupeň zralosti placenty před stanoveným datem.
 4. Hypoxie, příčina mnoha život ohrožujících chorob plodu.
 5. Diagnóza diabetu během těhotenství vede k rozvoji hyperglykémie u dítěte (tělo dítěte není schopné produkovat inzulín sám).

Co dělat, pokud jsou výsledky pochybné nebo negativní

Existují případy, kdy CTG vede k nejednoznačnému výsledku, podle kterého není možné stanovit přesnou diagnózu. Poté může lékař předepsat druhou CTG nebo, pro více informací, nařídí těhotné ženě, aby podstoupila laboratorní testy nebo jiné studie, například ultrazvuk.

CTG je vysoce informativní a spolehlivá metoda výzkumu, která je efektivní pro hodnocení srdeční aktivity plodu v pozdějších stádiích a umožňuje určit řadu závažných patologií. Včasné zjištěné abnormality umožňují lékařům učinit správné kroky k udržení zdraví matky a dítěte.

CTG plodu během těhotenství

Jednou z důležitých studií ve třetím trimestru je CTG během těhotenství. Tato metoda výzkumu vám umožňuje komplexně posoudit stav plodu, trpí dítě hypoxií. Provádí se téměř u všech těhotných žen ve třetím trimestru, zejména při přípravě na porod i v procesu porodu..

Co je CTG plodu během těhotenství

Kardiotocografie se provádí během těhotenství, aby se získaly údaje o srdečních kontrakcích a činnosti fetálního srdce v kombinaci s jeho motorickou aktivitou, děložními kontrakcemi a reakcemi na plod..

Tato studie u těhotných žen je obvykle kombinována s ultrazvukem a dopplerometrií (speciální studie toku krve v cévách placenty, pupeční šňůry a plodu).

Tato vyšetření vám umožní zjistit jakékoli abnormality během těhotenství, které narušují normální vývoj dítěte, což umožní lékaři předepsat léčbu včas.

Kdy jsou CTG předepsány během těhotenství?

Ve zvláštních případech mohou odborníci doporučit CTG během těhotenství od 29 týdnů, ale obvykle se studie používá po 31. týdnu těhotenství, kdy výsledky vyšetření budou odrážet nejspolehlivější údaje..

Až do této doby jsou fetální orgány stále nezralé a data nemusí být zcela přesná a pravdivá. Při provádění CTG je žádoucí, aby dítě bylo relativně klidné, protože výsledky získané pomocí CTG budou také záviset na jeho pohybech.

Přesné načasování zákroku proto určí lékař podle indikací. Odpověď na otázku, jak dlouho se CTG provádí během těhotenství, bude tedy od 30 do 32 týdnů těhotenství po porodu..

Jak často CTG během těhotenství?

Pokud se během těhotenství zjistí nějaké komplikace, je CTG předepisována častěji, až do každodenního sledování - tato studie nepoškodí plod a matku.

CTG lze navíc provádět i při porodu, je to nutné v případech, kdy je nutné určit obecný stav dítěte a rozhodnout o dalším řízení práce..

Zvláštní kontrola bude vyžadována u dětí ve složitých porodech, s propletením kabelů nebo s jinými patologiemi těhotenství.

Jak CTG během těhotenství

CTG během těhotenství je naprosto bezpečný a bezbolestný postup. Neubližuje ani matce ani plodu. CTG je obzvláště zajímavé pro ženy, které se s ním poprvé setkají a zajímá je, co budou dělat.?

Nejprve ze všeho v kanceláři lékař požádá ženu, aby zaujala pohodlnou polohu při ležení nebo se sklopila, někdy seděla, abyste mohli pohodlně strávit další hodinu. Bude důležité relaxovat a být v klidu. K žaludku je připojeno několik senzorů:

 • jeden z ultrazvukových senzorů, bude zaznamenávat srdeční frekvenci plodu;
 • druhý je tenzometr, pomocí kterého budou zaznamenány kontrakce stěn dělohy;
 • může zde být také další senzor pro míchání nebo tlačítko v ženské ruce, které získává každým samostatným pohybem.

Existují moderní zařízení, která zaznamenávají a analyzují grafy a vytvářejí výsledky v bodovém systému.

CTG během těhotenství: jak se připravit

Ačkoli postup není obtížný, vyžaduje určitou přípravu.

Před zákrokem byste měli mít sousto, protože budete muset sedět po dlouhou dobu, aniž byste se skutečně hýbali, jděte na toaletu a relaxujte, zapomeňte na všechny problémy a události.

Nezapomeňte telefon vypnout a nemluvit. Před zákrokem se vyplatí trochu pohnout, aby dítě nespalo a nahrávání bylo úspěšné.

Je vhodné se s postupem pohodlně přizpůsobit, aby se v budoucnu příliš nezměnilo postavení těla a neovlivnilo nahrávání, protože v průměru trvá nahrávání nejméně půl hodiny a obvykle asi hodinu.

To je nezbytné pro přesné stanovení frekvence kontrakcí srdce plodu a reakce na kontrakci stěn dělohy. Nejspolehlivější výsledky se získají při absenci problémů během těhotenství.

Ženy někdy dostanou špatnou CTG během těhotenství, i když se cítí skvěle a ve stavu těhotenství nejsou žádné odchylky, vyžaduje to druhou studii, aby se vyloučila fáze spánku plodu a ovlivnily vedlejší účinky na výsledky..

CTG během těhotenství: normální

Je důležité správně „načíst“ data získaná pomocí CTG. Výsledky se obvykle zaznamenávají na speciální pásku a jejich hodnocení provádí porodník-gynekolog.

Moderní zařízení mohou okamžitě vydat formulář s dokončenými výsledky a posouzení CTG. Dobré výsledky jsou:

 • frekvence srdečních kontrakcí v rozmezí 108-160 tepů / min při klidném stavu plodu a 125-180 tepů / min za míchání. V tomto případě by měl být detekován jednotný srdeční rytmus;
 • šíření frekvence srdečních kontrakcí je od 5 do 25 tepů / min;
 • vzácně dochází ke zpomalení srdečních kontrakcí, zatímco pokles nepřesahuje 15 tepů / min;
 • ke zrychlení srdeční kontrakce nedochází více než dvakrát za studii s amplitudou ne více než 15 tepů / min;
 • počet děložních kontrakcí nepřesahuje srdeční kontrakce dítěte o více než 15%.

V přítomnosti 6-8 bodů se provádí opakovaná vyšetření a odstranění CTG, pokud je výsledek stabilní, dítě má mírnou, odstranitelnou hypoxii.

Pokud je počet bodů 0-5, jsou kladeny vážné odchylky ve vývoji plodu, hypoxie ohrožuje jeho život a jsou nutná okamžitá opatření. V tomto případě jsou těhotné ženy okamžitě předepsány, nebo je vyřešen císařský řez (pokud se jedná o CTG během porodu).

CTG během těhotenství je absolutně neškodný postup, který vám umožní relativně rychle a přesně posoudit stav dítěte a při porodu pomáhá s další taktikou řízení práce.

CTG (kardiotocography) během těhotenství. Indikace postupu. Příprava a chování

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Co znamená CTG (kardiotocografie)?

CTG (kardiotocography) je výzkumná metoda, která vám umožní posoudit stav plodu v děloze během těhotenství. Během studie může odborník také zhodnotit kontraktilní aktivitu dělohy těhotné ženy. Jedná se o jednoduchý, rychlý a bezpečný postup, pomocí kterého můžete identifikovat různé poruchy plodu, které jsou nebezpečné pro jeho další vývoj. Včasné odhalení takových poruch umožní lékaři přijmout nezbytná opatření k jejich nápravě nebo odstranění, čímž zabrání dalšímu poškození plodu nebo rozvoji komplikací během těhotenství a / nebo porodu..

Podstata metody spočívá v tom, že pomocí speciálních senzorů se zaznamenává srdeční frekvence plodu, jakož i frekvence a síla dělohy (ve které je plod umístěn). Registrované změny jsou zaznamenány na speciálním papíře a jejich studie umožňuje lékaři posoudit stav plodu.

Abychom pochopili, jak výše popsaná metoda funguje a jak je na jejím základě možné posoudit stav dítěte v děloze, je třeba znát určité znalosti o průběhu a vývoji těhotenství..

Za normálních podmínek se lidské srdce začne stahovat i v lůně (do konce 1 měsíce vývoje plodu). Na začátku jsou však srdeční kontrakce nekoordinované a nesouvisí se zbytkem těla. Jak se vyvíjí centrální nervový systém (CNS), endokrinní, oběhový a další systém, začnou tyto systémy (tyto systémy) uplatňovat určitý účinek na srdeční kontrakce. Například aktivace určitých částí centrálního nervového systému může způsobit zvýšení nebo snížení srdeční frekvence (HR). Různé hormony (vylučované v těle plodu nebo matky), jakož i různé patologické situace, ke kterým může dojít během těhotenství a při porodu, mohou mít stejné účinky..

V důsledku mnoha studií vědci zjistili, že normálně (s normálně se vyvíjejícím těhotenstvím) se srdce krbu stahuje s přesně definovanou frekvencí (v průměru 110 až 150 úderů za minutu). Rovněž poznamenali, že srdeční frekvence plodu se může lišit v závislosti na různých vnějších vlivech, jakož i na přítomnosti určitých patologických stavů a ​​/ nebo chorob. Proto tyto nebo jiné změny srdečního rytmu umožňují odborníkovi určit stav plodu, podezření na přítomnost určitých patologií a přijmout opatření k jejich odstranění.

Princip činnosti CTG přístroje (jak ukazuje senzor)?

Jak již bylo zmíněno dříve, v průběhu CTG se vyhodnocují kontrakce srdce plodu, kontrakce dělohy (svalové vrstvy) a pohyby plodu. K registraci těchto procesů se používají dva různé senzory, jejichž principy se také liší.

Během CTG se zaznamenává:

 • Srdeční frekvence plodu. K tomu se používá ultrazvukové zařízení s Dopplerovou funkcí. Princip činnosti tohoto zařízení je následující. Zpočátku zařízení emituje ultrazvukové vlny, které jsou směrovány hluboko do lidského těla. Tváří v tvář různým tkáním jsou tyto vlny z nich částečně odrazeny a vráceny zpět do senzoru, který je registruje. Pokud nasměrujete takový aparát do krevní cévy, skrz kterou proudí krev (včetně srdce plodu, které se nachází v lůně), ultrazvukové vlny se odrazí od krvinek, které jsou v neustálém pohybu. Navíc díky Dopplerovu efektu bude možné určit, kterým směrem se krev pohybuje (směrem nebo od senzoru). Posouzením tedy povahy toku krve fetálním srdcem může přístroj stanovit svou srdeční frekvenci s vysokou přesností.
 • Děložní kontrakce. K tomu se používá tzv. Tenzometr, který zaznamenává nejmenší změny objemu ženského břicha. Navenek připomíná pás, který se ovine kolem břicha a je mírně napnutý. Při další kontrakci dělohy se její horní část (spodní část) mírně zvětší. V důsledku toho bude citlivý prvek tenzometru natažen, což umožní zaznamenat kontrakci dělohy.
 • Pohyb (pohyb) plodu. Zaznamenávají se také tenzometrem..
Stojí za povšimnutí, že během CTG jsou oba senzory nainstalovány současně (tenzometr v horní části břicha a ultrazvukový senzor v oblasti předpokládaného umístění fetálního srdce), přičemž se také zaznamenávají srdeční frekvence plodu a kontrakce dělohy. Přijatá data se zaznamenávají na speciální papír ve formě dvou zakřivených čar, které jsou umístěny nad sebou. To vám umožní vyhodnotit srdeční frekvenci plodu během kontrakcí dělohy, během aktivních pohybů a v klidu, což je také důležité pro správnou diagnózu..

Což je lepší (více informativní) - CTG, ultrazvuk nebo doppler?

Každá z těchto metod se používá k identifikaci různých patologických stavů v konkrétních situacích během těhotenství, takže není možné jednoznačně říci, který z nich je lepší.

Chcete-li posoudit stav plodu v lůně, použijte:

 • CTG. Umožňuje vyhodnotit srdeční frekvenci plodu a kontraktilní aktivitu dělohy, což vám umožní identifikovat různé patologické stavy v pozdním těhotenství (ve třetím trimestru).
 • Ultrazvuk (ultrazvuk). V různých fázích těhotenství se používá pro různé účely. Například v raných fázích lze ultrazvuk použít k potvrzení přítomnosti těhotenství, k detekci mimoděložního těhotenství (když se embryo začíná vyvíjet mimo děložní dutinu, což představuje hrozbu pro život ženy), a také k identifikaci různých vývojových abnormalit. Později lze pomocí ultrazvuku detekovat i intrauterinní malformace.
 • Ultrazvukový doppler. Ultrazvuk s účinkem Doppleru vám umožňuje vyhodnotit průtok krve z placenty do plodu, v rozporu s tím může dojít ke zpoždění vývoje plodu nebo dokonce k úmrtí dítěte. Tato studie zároveň odhaluje některé další abnormality (například propletení pupeční šňůry kolem krku dítěte).

Jaký je rozdíl mezi CTG a EKG??

Kardiotocografie a EKG (elektrokardiografie) jsou dva zcela odlišné postupy používané k záznamu zcela odlišných dat..

Podstata a princip kardiotocografie byly popsány dříve (kontrakce srdce plodu se zaznamenávají pomocí ultrazvuku a kontrakce dělohy a pohyby plodu se zaznamenávají pomocí tenzometru). Na rozdíl od CTG zaznamenává EKG elektrickou aktivitu lidského srdce. Faktem je, že činnost srdečního svalu je regulována elektrickými impulsy. Tyto impulsy se vyskytují v přesně definovaných oblastech srdce a jsou distribuovány v přesně definované sekvenci, která zajišťuje pravidelnost a účinnost srdečních kontrakcí. Registrace těchto pulzů na papíře (elektrokardiogram) umožňuje získat charakteristické zakřivené čáry. U různých onemocnění srdce, krevních cév nebo plic se změní elektrická aktivita srdce, což se projeví na elektrokardiogramu.

Pro provedení EKG musí být na lidské tělo (na jeho paže, nohy a hrudník) nainstalovány speciální elektrody, které zaznamenávají elektrickou aktivitu srdce. Proto můžete tento postup provést u novorozence, dítěte nebo dospělého, ale ne u plodu v děloze.

Kdy a proč je CTG test nezbytný během těhotenství (indikace)?

Kardiotocografie vám umožňuje posoudit stav srdce dítěte a jeho schopnost přizpůsobit se měnícím se podmínkám prostředí, což může pomoci při identifikaci různých patologických stavů.

CTG lze přiřadit:

 • Během těhotenství - posoudit stav plodu a identifikovat vývojové patologie.
 • Před narozením - posoudit připravenost dítěte na narození.
 • Během porodu - vyhodnotit a neustále sledovat stav plodu, jakož i včasnou detekci různých patologických stavů, které se mohou objevit, když dítě prochází porodním kanálem matky.

Je povinné dělat CTG během těhotenství a je možné ji odmítnout?

V současné době není CTG povinným postupem, ačkoli většina porodnic - gynekologů doporučuje, aby ji všechny ženy prováděly během těhotenství. Pokud těhotenství probíhá normálně, může žena tuto studii odmítnout. Současně, pokud jsou identifikovány rizikové faktory, které mohou představovat hrozbu pro vývoj nebo život plodu, může lékař trvat na kardiotocografii v různých stádiích těhotenství nebo při porodu..

Indikace pro CTG mohou být:

 • Nemoc matky během těhotenství - těžká infekční onemocnění, otrava, horečka, zvýšený krevní tlak (včetně preeklampsie, charakterizované výrazným zvýšením krevního tlaku a tendencí k záchvatu), oligohydramnióza atd..
 • Poruchy pohybové aktivity plodu - například pokud matka po dlouhou dobu necítí pohyby nebo tlaky plodu v břiše.
 • Bolesti břicha, jejichž příčina nebyla prokázána.
 • Zranění během těhotenství - zejména zranění břicha, která by mohla poškodit plod.
 • Přítomnost komplikací během předchozích těhotenství - spontánní potraty, abnormality ve vývoji plodu, odložené těhotenství, předčasný porod.
 • Problémy během předchozího porodu - zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu, nesprávné zobrazení plodu, předčasné oddělení placenty, přítomnost jizev na děloze (po operacích) atd..

Kdy (v jakém týdnu těhotenství) udělat první CTG?

Poprvé se tato studie doporučuje ženám ve 32 týdnech těhotenství. V dřívějším termínu je také možné zaregistrovat srdeční frekvenci plodu, ale nedá to žádné významné informace o jeho stavu. Faktem je, že za normálních podmínek se vytvoří srdce embrya a začne se stahovat do konce 1 měsíce vývoje plodu. Zároveň však není nijak spojena s nervovým systémem těla, v důsledku čehož neodráží celkový stav dítěte.

Do 29-30 týdnů prenatálního vývoje se srdce „spojí“ s tzv. Autonomním (autonomním) nervovým systémem, který bude regulovat jeho aktivitu po celý život. Tento systém je zodpovědný za přizpůsobení těla měnícím se podmínkám prostředí a je to to, co poskytuje změny srdeční frekvence se změnou stavu plodu. Například, pokud se dítě začne pohybovat v lůně, potřeba energie se výrazně zvýší, v důsledku čehož se pod vlivem autonomního nervového systému také zvýší srdeční frekvence. Změny srdeční frekvence lze také pozorovat při různých patologických stavech. Zpočátku však mohou být tyto změny neúplné a nepřesné, protože činnost srdce dosud není plně regulována nervovým systémem. Konečný vývoj této regulace je pozorován až po 32 týdnech. Od tohoto období se jakékoli změny stavu plodu projeví v jeho srdeční frekvenci, kterou lze použít pro diagnostické účely.

Jak často CTG dělají těhotným ženám a je možné to dělat každý den?

Výskyt CTG závisí na průběhu těhotenství a na výsledcích předchozích studií.

Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací (žena neměla infekční onemocnění, poranění nebo jiné patologie), postačí postup provést po 32 - 33 týdnech, stejně jako před porodem (po 37 - 38 týdnech). Děje se to více s preventivním účelem (k potvrzení, že těhotenství probíhá normálně a že nic neohrožuje vývoj plodu).

Současně, v přítomnosti jednoho nebo více rizikových faktorů (uvedených výše), jakož i v případě zjištění porušení během prvního zákroku (provedeného ve 32 týdnech těhotenství), lze CTG předepisovat častěji (týdně, několikrát týdně nebo dokonce denně). Potřeba takové časté studie je způsobena skutečností, že v případě určitých chorob se může vyvinout poškození plodu, což představuje nebezpečí pro jeho další rozvoj nebo dokonce pro život. V takovém případě budou muset lékaři okamžitě rozhodnout o další léčebné taktice nebo o urgentním porodu (přirozeným porodním kanálem nebo císařským řezem). Zpoždění může vést k nejděsivějším následkům..

Co se CTG ukáže během těhotenství dvojčat?

Při vícenásobném těhotenství (když se v děloze nevyvíjí jedno, ale 2 nebo více plodů), je také možné provést kardiotocografii, což však může způsobit určité potíže spojené s výzkumnou technikou.

Jak již bylo uvedeno výše, při normálním postupu se používají 2 senzory. Jeden z nich (tenzometrický senzor) je fixován kolem břicha matky a registruje děložní kontrakce, zatímco druhý (s funkcí ultrazvukového dopplerovského) je instalován v oblasti navrhovaného umístění fetálního srdce a vyhodnocuje jeho funkce. K posouzení kontrakcí dělohy u více těhotenství postačuje také jeden snímač tenzometrů. Současně by se pro hodnocení srdeční frekvence každého plodu měl použít samostatný senzor s funkcí ultrazvukového Doppleru, z nichž každý musí být nainstalován v oblasti srdce plodu. V tomto případě by srdeční frekvence obou plodů měla být zaznamenána současně a porovnána s děložními kontrakcemi, což umožní lékaři získat nejpřesnější údaje.

Proč CTG analýza v nemocnici (při porodu)?

Obvykle se postup provádí na začátku porodu (v době, kdy žena vstupuje do nemocnice). Pokud nejsou zjištěny žádné odchylky a porod probíhá normálně, kardiotocografie se nemusí opakovat. Pokud jsou během porodu zaznamenány jakékoli komplikace nebo abnormality, může být studie provedena tolikrát, kolikrát je to nutné. Pokud jsou zjištěna závažná porušení srdečního rytmu plodu, může lékař rozhodnout o další taktice řízení práce (tj. Pokračovat v porodu přirozeným porodním kanálem nebo se uchýlit k nouzové operaci, aby zachránil život matky a / nebo plodu).

Je mozek CTG hotový?

Je CTG prováděno pro novorozence??

Kardiotocografie novorozence se neprovádí, protože tento postup je určen pouze ke studiu stavu plodu v děloze. Po narození dítěte se k posouzení jeho stavu používá řada dalších diagnostických metod..

K posouzení stavu dítěte po narození můžete použít:

 • EKG (elektrokardiografie) - umožňuje identifikovat porušení frekvence a rytmu srdečních kontrakcí.
 • Pulzní oxymetrie - umožňuje určit, zda je v krvi dítěte dostatek kyslíku, a také vyhodnotit jeho srdeční frekvenci.
 • Ultrazvuk (ultrazvuk) - umožňuje vyhodnotit funkce srdce a dalších vnitřních orgánů.
 • Ultrazvukový Doppler - umožňuje vyhodnotit funkci srdce a průchodnost krevních cév.

Jak se připravit na CTG?

Kardiotocografie se provádí na lačný žaludek nebo ne (mohu jíst před CTG)?

Jíst prakticky nemá vliv na výsledky studie. Důvodem je skutečnost, že za normálních podmínek (při správné výživě matky) dítě dostává všechny živiny nezbytné pro jeho normální vývoj..
Pokud matka nejedí ráno před zákrokem, bude dostatek živin v jejím těle dostatečný, aby jim poskytoval plod po dobu několika hodin. Pokud matka jí před studií, jí to také neovlivní srdeční frekvenci plodu (srdeční frekvenci).

Současně stojí za zmínku, že některé produkty mohou ovlivnit (stimulovat nebo inhibovat) centrální nervový systém a kardiovaskulární systém matky a / nebo plodu, a tím způsobit určité změny v CTG. Je lepší vyloučit takové produkty ze stravy nejméně 48 hodin před plánovanou studií, aby se předešlo nepřesnostem a chybám při hodnocení výsledků..

Před CTG se nedoporučuje používat:

 • kofeinové nápoje (čaj, káva);
 • hořká čokoláda (více než 100 gramů);
 • kakao;
 • alkoholické nápoje;
 • energetické nápoje;
 • proteinové jídlo (ve velkém množství).
Je však třeba poznamenat, že mnoho lékařů doporučuje, aby ženy před provedením studie snědly něco sladkého (například pár sladkostí nebo dort, kousek koláče atd.). Předpokládá se, že příjem cukru (glukózy) v krvi stimuluje motorickou aktivitu dítěte, a tím zvyšuje informovanost studie.

Mohu pít kávu před CTG?

Pití kávy před kardiotocografií se nedoporučuje, protože to může ovlivnit kvalitu a výsledky studie..

Faktem je, že kofein, který je součástí kávových zrn, je stimulátorem centrálního nervového systému (centrální nervový systém). Když vstoupí do lidského těla, zvyšuje dechovou frekvenci, srdeční frekvenci a krevní tlak. S původně zvýšeným krevním tlakem u těhotné ženy (včetně pozadí preeklampsie) to může způsobit její ještě větší vzestup nebo dokonce rozvoj záchvatů. To může vyvolat porušení dodávky kyslíku plodu, což ovlivní CTG.

Současně je třeba poznamenat, že i při normálním tlaku a nepřítomnosti preeklampsie může část kofeinu proniknout placentou do krevního řečiště plodu a způsobit stejné změny. V tomto případě bude na kardiotogramu zaznamenáno výrazné zvýšení srdeční frekvence dítěte nad normu, což může lékaře uvést v omyl..

Musím probudit dítě v žaludku před CTG?

Probuzení dítěte před zákrokem pomocí vnějších vlivů se nedoporučuje. Za tímto účelem by člověk neměl tlačit na žaludek, běhat, skákat, dřepat nebo provádět jiné podobné manipulace, protože to nejenže nepřinese pozitivní výsledek, ale může také poškodit vyvíjející se plod..

Za normálních podmínek, od asi 28 - 30 týdnů nitroděložního vývoje u dítěte, začnou být jasně definovány cykly aktivity („bdělost“) a odpočinku („spánek“). Kromě toho je během spánku relativně nehybný, zatímco během bdělosti se může převrátit, „kopat“ rukama nebo nohama a provádět další podobné pohyby. Při provádění CTG je důležité zaznamenat okamžik bdělosti dítěte, protože během aktivních pohybů budou zaznamenány charakteristické změny srdeční frekvence potřebné pro správné vyhodnocení studie. Pokud bude dítě spát, studie může být neinformativní nebo může zaznamenat „imobilitu“ plodu.

Vzhledem k této skutečnosti a také k tomu, aby studie byla informativní a ukázala „normální“ výsledky, se mnoho žen rozhodlo „probudit“ dítě bezprostředně před zákrokem a uchýlit se k různým vnějším vlivům (až na tlak na žaludek). Tyto akce však mohou nejen zkreslit výsledky studie, ale také poškodit plod..

Faktem je, že za normálních podmínek má plod spánkový cyklus ne více než 50 minut (obvykle asi 30 - 40 minut). Jinými slovy, pokud se dítě vyvíjí normálně, maximálně každých 40 až 50 minut, měl by se probudit nezávisle a začít se pohybovat, což ovlivní frekvenci srdečních kontrakcí. Pokud tedy dítě během nástupu CTG spí (tj. Nepohybuje se), stačí počkat, poté se probudí a začne se pohybovat sám. Pokud se dítě neprobudí ani hodinu ani déle, je možné, že má nějaké vývojové poruchy. V takovém případě může lékař prodloužit dobu výkonu nebo předepsat jiná diagnostická opatření, aby se diagnóza vyjasnila. V takovém případě bude v blízké budoucnosti pravděpodobně žena předepsána druhá CTG.

Pokud žena před začátkem studie „probudí“ dítě s vnějším vlivem, bude se samozřejmě pohybovat a CTG ukáže „dobré“ výsledky. Pokud by však plod současně vykazoval nějaké odchylky nebo abnormality, může být lékařem nepovšimnut a v budoucnosti i nadále poškozovat dítě..

Potřebuji krevní test na CTG?

U kardiotocografie není třeba provádět žádné testy, včetně obecného krevního testu. CTG postup se také provádí nezávisle na laboratorních testech a výsledky testů na matkách nijak neovlivňují výsledky kardiotocografie.

Současně stojí za zmínku, že pokud během studie budou zjištěny abnormality ve stavu plodu, může být pro ženu předepsána řada dalších studií a testů (včetně krevních testů), aby bylo možné zjistit příčinu porušení.

S „podezřelým“ CTG může být žena předepsána:

 • Obecný krevní test - k detekci anémie (anémie) nebo infekce.
 • Biochemický krevní test - k posouzení funkce jater, ledvin, slinivky břišní a dalších vnitřních orgánů.
 • Testy na hormony - pro vyhodnocení funkce štítné žlázy, nadledvin a dalších žláz.
 • Stanovení krevního cukru - pro detekci diabetu.
 • Analýza systému srážení krve - se zvýšením aktivity tohoto systému v ženské krvi se mohou tvořit krevní sraženiny (krevní sraženiny), které mohou narušit přísun krve do různých orgánů, včetně placenty, která živí plod a dodává do něj kyslík..

Co musíte vzít s sebou na CTG?

Shromáždění pro tuto studii, žena musí přinést pouze ručník s sebou, který bude muset položit na gauč, který bude na během procedury. Do peněženky můžete také vložit několik suchých ubrousků. Mohou se hodit, aby po ukončení studie utírali žaludek. Skutečnost je taková, že před nanesením ultrazvukového senzoru na pokožku se na ni nanese gel. To je nezbytné, aby se zabránilo odrazu ultrazvukových paprsků na rozhraní mezi vzduchem a pokožkou. Pokud se tak nestane, nebudou ultrazvukové paprsky schopny proniknout do tkání těla do dostatečné hloubky a zaznamenat srdeční kontrakce plodu, v důsledku čehož bude studie neinformativní.

Po zákroku bude žena muset otřít žaludek z gelu, protože může navlhčit nebo zafarbit oblečení. Obvykle v kanceláři, kde se provádí CTG, by měly být ubrousky nebo ručník, kterým pacienti otírají gel. Pokud však lékař nemá ubrousky, je lepší mít je u ženy.

Pro výzkum nemusíte brát s sebou žádná další zařízení nebo věci.

Je možné použít telefon s CTG?

Používání mobilního telefonu, smartphonu nebo tabletu během postupu není zakázáno. Ve studii se používají ultrazvukové vlny a speciální čidlo tenzometrů, na které mobilní komunikace nemá prakticky žádný účinek. Proto nevytvoří žádné překážky pro výzkum..

Zároveň stojí za zmínku, že po celou dobu studia se doporučuje zdržet se zdlouhavých telefonních rozhovorů (včetně obchodních hovorů), zejména pokud jsou doprovázeny silnými emocionálními zkušenostmi. Důvodem je skutečnost, že emoční stres může způsobit zvýšení tlaku v matce a aktivaci jejího nervového systému, což může nepříznivě ovlivnit stav plodu. Současně může mít také nárůst srdeční frekvence, zvýšenou pohybovou aktivitu atd..

Nejlepší je během studia jen poslouchat hudbu nebo sledovat nějaké „neutrální“ video, které také nezpůsobí silné emocionální pocity.

Jaký je postup CTG?

Který lékař provádí CTG?

Během CTG musíte sedět nebo ležet na zádech?

V průběhu studie je žena nejlépe umístěna v polohovací poloze se zvednutým (asi 30 stupňovým) čelním okrajem postele a mírným otočením na levé straně. V tomto případě můžete pod pravou stranu položit několikrát malý váleček nebo ručník. Tato pozice je dostatečně pohodlná, aby žena mohla během studie zůstat nehybná (která může trvat až hodinu nebo více).

Je nezbytné, aby žena nelhala na zádech nebo (nebezpečnější) na pravé straně (zejména v pozdějším těhotenství). Faktem je, že na pravé straně páteře je velká krevní céva - spodní vena cava, která shromažďuje krev z celého dolního těla a dodává ji do srdce. Pokud žena leží naplocho na zádech nebo se opírá o její pravou stranu, velký plod může snadno přenášet dolní dutou venu, což způsobuje, že je narušen návrat krve z tkání do srdce. To může u ženy způsobit pokles krevního tlaku a poruchu srdečního rytmu, v důsledku čehož si může začít stěžovat na nevolnost, závratě, ztmavnutí v očích. V extrémně závažných případech může ztratit vědomí (kvůli zhoršenému průtoku krve do mozku).

Je třeba poznamenat, že velká krevní céva, břišní aorta, také prochází krví ze srdce do tkání a orgánů nalevo od páteře. Když se žena otočí na levou stranu, plod může také vyvíjet tlak na aortu, ale krevní tlak v ní je tak velký, že nezpůsobí žádné závažné porušení.

Je také důležité si uvědomit, že v průběhu studie by měl být přední konec postele, na které pacient leží, mírně zvednutý. Pokud se tak nestane (tj. Pokud žena leží přesně vodorovně), může velká děloha a plod stlačit plíce žen, čímž narušuje normální dýchání. V tomto případě se po několika minutách může žena začít stěžovat na nedostatek vzduchu, pocit tepla, vlnu krve na její hlavu a tak dále. V tomto případě by měla žena okamžitě sedět na gauči a nechat ji dýchat čistým kyslíkem po dobu 1 až 3 minut (pokud je k dispozici).

Stojí za zmínku, že na některých klinikách při CT vyšetření žena nelže, ale sedí na židli. To neovlivňuje výsledky studie a také zabraňuje rozvoji dříve popsaných komplikací (riziko, které se zvyšuje s vícenásobným těhotenstvím, těžkou obezitou u matky atd.). Postup lze také provést v poloze sezení nebo sklopení během porodu, kdy žena nemůže ležet na levé straně.

Jak se zaznamenává CTG?

Před zahájením záznamu kardiotogramu musí lékař správně nainstalovat senzory na ženské tělo.

CTG zahrnuje:

 • Poslech srdečního rytmu plodu. Nejprve lékař se stetoskopem (speciální trubice, lékař vloží jednu část do uší a druhou část vloží do žaludku matky) určí bod, ve kterém je nejlépe slyšet srdeční rytmus plodu.
 • Instalace ultrazvukového senzoru s Dopplerovou funkcí. Tento senzor je nainstalován v okamžiku, kdy nejlépe poslouchá fetální srdeční kontrakce, a je upevněn na matčině žaludku.
 • Instalace tenzometru. Tento senzor je nainstalován ve spodní části dělohy (tj. V horní části břicha ženy), kde se nejlépe stanoví kontrakce dělohy..
V některých případech může být ženě v ruce dáno speciální zařízení s tlačítkem, které bude muset stisknout v okamžiku, kdy ucítí pohyb plodu. Současně jiná zařízení zaznamenávají pohybová data automaticky.

Po ukončení všech příprav začíná nahrávání a registrace CTG. Přijatá data se zaznamenávají na speciální papír, který se vytáhne ze stroje velmi nízkou rychlostí. Současně na něm vidíme 2 zakřivené čáry. Horní linie charakterizuje srdeční frekvenci plodu a dolní (tokogram) - kontraktilní aktivitu dělohy. Po určité době se na tomto článku vytvoří charakteristické křivky, které lékař zkoumá při hodnocení stavu plodu.

Kolik času CTG?

Doba trvání procedury je průměrně 30 až 40 minut. Současně v některých případech může studie skončit za 10 - 15 minut nebo naopak, trvat déle než hodinu.

Účelem kardiotocografie je registrace srdeční frekvence plodu (HR) a změna jeho srdeční frekvence v závislosti na kontraktilní činnosti dělohy a na pohybech, které provádí. Plod se intenzivně pohybuje pouze během bdělé fáze a během spánku je relativně nehybný, proto nebude možné zaregistrovat „normální“ CTG..

Za normálních podmínek trvá dětský spánkový cyklus přibližně 30 až 40 minut, v důsledku čehož se během půlhodinové studie musí probudit alespoň na několik minut a začít se pohybovat. Pokud jsou současně zaznamenány charakteristické změny na kardiotocogramu, může studie pokračovat dále. Studii lze také dokončit dříve, pokud se dítě bezprostředně po jeho zahájení pohybuje docela aktivně. Současně, pokud je dítě během zahájení zákroku neaktivní nebo spí, může jeho trvání dosáhnout 60 nebo více minut.

Jak ukazuje fetální monitor s CTG analýzou?

Fetální monitor je výzkumné zařízení CTG, které je vybaveno displejem (obrazovkou). Na této obrazovce se zobrazují výsledky kardiotocografie v reálném čase, které lze v případě potřeby vytisknout také na papír. Ve všech ostatních ohledech (pokud jde o provozní princip, výzkumnou techniku ​​a přípravu na postup) se fetální monitor neliší od obvyklých CTG.

Za zmínku stojí, že fetální monitory mohou být vybaveny jedním nebo několika ultrazvukovými senzory s Dopplerovým efektem. To znamená, že mohou být použity k posouzení stavu jednoho nebo několika plodů najednou (s vícenásobným těhotenstvím).

Jaké zvuky mluví během CTG?

Proč CTG nemusí fungovat?

Je třeba poznamenat, že v určitém procentu případů může být studie neinformativní. Důvodů může být mnoho..

Důvod, proč CTG nevyšlo, může být:

 • Nesprávná instalace senzoru. Před instalací ultrazvukového snímače (zaznamenávající srdeční frekvenci plodu) by měl lékař pomocí stetoskopu určit, kde je nejlepší tep slyšet. Pokud není senzor nainstalován správně (nikoli v okamžiku nejlepšího poslechu srdečního rytmu plodu), mohou být jím zaznamenaná data nepřesná nebo vůbec nemusí být zaznamenána.
 • Nedostatek pohybů plodu. Během vývoje plodu tráví plod většinu času ve snu a zůstává v relativně stacionárním stavu. Současně může u plodu dojít k delšímu spánku, zejména v dřívějších termínech. V důsledku toho mohou jeho pohyby a aktivní pohyby chybět po dobu jedné hodiny nebo více. Pokud se během registrace CTG plod nepohne aktivně, nebude možné správně zaznamenat kardiotogram. V tomto případě může být studie odložena na jiný den..
 • Nadměrné zkušenosti matky. Pokud matka před studiem měla silnou emoční zkušenost nebo zažila stres, může se do jejího těla uvolnit velké množství hormonů, což způsobuje charakteristické změny (zejména zvýšený tlak a zvýšený srdeční rytmus). Stejné změny lze pozorovat v krbu, v důsledku čehož CTG může vést k nesprávným nesprávným výsledkům. Pokud opakujete studii po chvíli, mohou být výsledky normální..
 • Nesprávná příprava postupu. Pokud žena před zahájením studie užívala léky nebo potraviny, které stimulují centrální nervový systém nebo kardiovaskulární systém, může to vést ke zvýšení srdeční frekvence plodu.
 • Porucha hardwaru. Poruchové senzory mohou vykazovat nesprávné výsledky.
Články O Neplodnosti