Hlavní Analýzy

Screening ultrazvuku 1: co ukazuje a jak dešifruje

Těhotná žena v 11-14 týdnech podstoupí ultrazvukové vyšetření při 1 screeningu. Studie umožňuje včasnou detekci vrozených patologií nebo abnormalit.

Indikace a kontraindikace pro diagnostiku

Ultrazvuk v prvním trimestru se provádí dobrovolně. Žena má právo odmítnout výzkum, pak je sama zodpovědná za nitroděložní vývoj dítěte. Těhotné ženy, které musí podstoupit ultrazvukové vyšetření, jsou ohroženy:

 1. Žena starší 35 let.
 2. Od 1. do 3. měsíce těhotenství nastala nastávající matka infekční nemoc.
 3. Zdravotní stav těhotné ženy vyžaduje léky, které jsou v raných stádiích zakázány.
 4. Pokud existuje podezření na blednutí nebo regresi vývoje plodu. Obvykle žena začne krvácet.

Existují blízcí příbuzní s dědičnými genetickými abnormalitami.

 • Ženy měly v minulosti potraty, zmrazené těhotenství, neplodnost.
 • Nastávající matka již porodila dítě se zdravotním postižením ve fyzickém nebo duševním vývoji.
 • Těhotná trpí drogovou závislostí, alkoholismem nebo kouří hodně.
 • Ultrazvuk není škodlivý a lze jej provádět kdykoli. Současně nebyly pozorovány žádné nepříznivé účinky na plod.

  Jak dlouho?

  Gynekologové na předporodních klinikách předepisují ultrazvuk prvního screeningu v prvním trimestru od 11 týdnů do 14. Je lepší provést test uprostřed určených hranic. Přítomnost chyb je minimalizována..

  Úkolem gynekologa je přesně vypočítat gestační věk. Vypočítá se od data posledního měsíce.

  Jak se připravit na studii

  Příprava na ultrazvukové vyšetření prvního trimestru je následující:

  1. Jeden den před studií není možné jíst jídlo, které způsobuje silnou tvorbu plynu ve střevě. V důsledku plynů je výsledek ultrazvuku zkreslený.
  2. Pokud je ultrazvukové vyšetření plodu prováděno transabdominálně, přes břišní stěnu by měl být močový měchýř plný. Jinak je při ultrazvukové transvaginální sondě tento orgán vyprázdněn..
  3. Musíte si koupit jednorázovou plenu, kterou si položíte na gauč. V případě potřeby si koupte ubrousky, pokud potřebujete otřít gel z břicha.

  Jak je

  Při ultrazvukovém screeningu v prvním trimestru je těhotná žena položena na gauč. Předtím se šíří absorpční plenka. Lékař aplikuje speciální gel na ultrazvuk na žaludek ženy. Poté, co senzor prochází žaludkem. Ultrazvukové vlny se odrážejí od vnitřních tkání orgánu těhotné ženy a plodu..

  Přenáší se tedy informace o stavu a nitroděložním vývoji dítěte. Lékař měří tělo a vnitřní orgány plodu a poté je porovná s normami pro načasování. Dopplerografie, hodnocení stavu průtoku krve v placentě během těhotenství, se provádí podle indikací. Po ukončení studie žena otře gel z břicha.

  Podívejte se na podrobné video při 1 ultrazvukovém screeningu:

  Interpretace výsledků a norem

  V případě nedodržení norem jednoho ze zavedených ukazatelů je těhotné ženě přiřazeno další vyšetření a dopplerografie. Podle výsledků ultrazvukového screeningu 1. trimestru je možný jediný nesoulad s normami.

  V extrémních případech je předepsána amniocentéza, postup, při kterém je propíchnuta bublina a pro analýzu je odebrána plodová voda. Žena se sama rozhodne, zda provést toto invazivní vyšetření..

  Pohlaví dítěte po dobu 11-14 týdnů není přesně určeno. Lékaři doporučují kontrolu při druhém rutinním screeningu..

  KTR - coccygeo-parietální velikost

  Velikost kostrče-parietální při 1 screeningu podle norem na ultrazvukovém skenování je o něco menší nebo větší. Toto je považováno za normu: každé dítě se vyvíjí individuálně. S odchylkou ukazatele na větší stranu těhotné ženy je diagnostikován velký plod, který váží více než 3,5 kilogramu..

  Když je KTR při 1 screeningu v protokolu výrazně méně než normální, je to známka:

  1. Plod se nevyvíjí. Gynekolog kontroluje srdeční rytmus. Pokud je dítě mrtvé, je ženě předepsána kyretáž dělohy, aby se zabránilo možným infekčním onemocněním a krvácení.
  2. Nastávající matka dostane infekci, včetně sexuálně přenosného.
  3. Tělo těhotné ženy produkuje několik hormonů. To platí zejména pro progesteron. S jeho kritickým nedostatkem může těhotenství kdykoli vést k potratu. Gynekolog předepisuje ženě hormonální terapii užíváním drog "Utrozhestan" a "Dufaston".
  4. Dítě má genetické abnormality. Ale ultrazvuk při 1 screeningu je analyzován společně s biochemickým krevním testem.

  Někdy je nízká úroveň velikosti coccygeo-parietální srovnána s chybným nastavením termínu. V tomto případě budete muset podstoupit druhou ultrazvukovou diagnostiku za týden.

  Srdeční frekvence - srdeční frekvence

  Srdeční frekvence při prvním plánovaném ultrazvuku je obvykle přibližně 175 tepů za minutu. Na samém začátku narození nového života je indikátor roven tepové frekvenci budoucí matky - 83 tepů za minutu nebo méně. S rostoucím časem srdeční frekvence stoupá.

  TVP - tloušťka límce

  Tloušťka límcového prostoru na ultrazvuku v 1. trimestru podle norem se stanoví takto:

  • v 11 týdnech je norma 1,6 až 2,4 mm;
  • 12 týdnů - od minimálního bodu do 2,5 milimetru;
  • 13 týdnů - v rozmezí 1,7 - 2,7 mm.

  Struktura žloutkového vaku

  Při zkoumání žloutkového vaku při prvním ultrazvukovém screeningu se věnuje zvýšená hustota, zdvojení nebo změna tvaru. K posouzení patologického stavu, zvýšení nebo snížení žloutkového vaku je nutná analýza vysoce kvalifikovaného lékaře.

  Proto se provádí druhá studie na placených klinikách, kde jsou lékaři a zařízení vyšší než přístroje a odborníci v obecních nemocnicích.

  Pokud během diagnostiky na prvním ultrazvuku odhalí až 1 screening dysfunkci žloutkového vaku, je pravděpodobné, že dojde k potratu. V opačném případě se plod nebude patologicky vyvíjet.

  Délka nosní kosti

  Při dekódování ultrazvuku při screeningu 1 hraje hlavní roli indikátor délky nosní kosti. Pokud má plod genetickou abnormalitu, kostí osifikuje později, než by měla být. Downův syndrom se vyznačuje malou velikostí kosti nebo její úplnou nepřítomností při 1 screeningu.

  Normy nosní kosti při 1 screeningu:

  BDP - velikost biparietální hlavy

  Při prvním screeningovém vyšetření se biparietální velikost hlavy podle norem počítá podle výrazů:

  • za 11 týdnů se rovná 17 milimetrům;
  • ve 12. týdnu se indikátor zvýší na 2 centimetry;
  • po 13 týdnech je průměrná hodnota BDP 26 milimetrů.

  Umístění a tloušťka placenty

  Umístění placenty na ultrazvuku při screeningu 1 ovlivňuje polohu plodu v děloze, což je zase důležité pro porod. Tloušťka placenty je také důležitá. Její úlohou je produkovat hormony, chránit dítě a zásobovat ho živinami. Tloušťka placenty při 1 screeningovém ultrazvuku určuje přesné trvání těhotenství.

  Normální umístění placenty

  Jaké patologie jsou diagnostikovány

  Přítomnost chromozomálních onemocnění je indikována špatnými výsledky biochemické analýzy. Ale například Downův syndrom při ultrazvukovém vyšetření vypadá, jako by plod neměl nosní kost nebo je velmi zkrácený..

  Při anencefálii postrádá plod mozkové laloky částečně nebo úplně. V tomto případě je těhotná žena poslána na potrat. U ostatních trizomií je žena předepsána genetická konzultace. Konečná diagnostika prvního screeningu ultrazvukem se provádí po vyšetření:

  1. Chorionické biopsie. Tkáň chorionu, budoucí placenta, se používá k diagnostice vrozených malformací..
  2. Amniocentéza. Bublina je propíchnuta a plodová voda je odebrána pro analýzu.
  3. Kordocent. Genetické abnormality zjištěné při analýze pupečníkové krve u plodu.
  4. Placenta biopsie nebo placentéza. Při tomto invazivním postupu se pomocí vpichovací jehly odebere mikroskopická část placentární tkáně.

  Při potvrzení hrozných diagnóz prvního screeningu gynekolog doporučí těhotné ženě ukončení těhotenství. Žena má právo se rozhodnout pro sebe. Invazivní metody někdy způsobují komplikace, včetně spontánního potratu.

  Výsledky získané ultrazvukem při screeningu 1 obsahují informace o možných markerech abnormalit a nitroděložním vývoji dítěte. Doporučuje se, aby každá těhotná žena podstoupila toto vyšetření s cílem vyloučit patologické stavy, malformace a jiné abnormality v raných stádiích.

  Měli jste ultrazvuk při 1 promítání? Řekněte nám, jak proběhlo vyšetření. Sdílejte článek se svými přáteli na sociálních sítích.

  Screening prvního trimestru

  obecná informace

  Před nějakou dobou těhotné ženy ani nevěděly o takovém postupu, jako je prenatální nebo perinatální screening. Nyní všechny tyto nastávající matky podstoupí takové vyšetření..

  Co je screening těhotenství, proč se provádí a proč jsou jeho výsledky tak důležité? Snažili jsme se dát odpovědi na tyto a další otázky, které se týkají mnoha těhotných žen, ohledně perinatálního screeningu v tomto materiálu.

  Abychom vyloučili jakékoli další nedorozumění informacím předloženým v budoucnosti, je třeba před přímým přistoupením k posouzení výše uvedených témat určit některé lékařské termíny..

  Co je ultrazvukové vyšetření a biochemie mateřského séra?

  Prenatální screening je zvláštní druh standardního postupu, jako je screening. Toto komplexní vyšetření sestává z ultrazvukové diagnostiky a laboratorních krevních testů, v tomto konkrétním případě biochemie mateřského séra. Identifikace některých genetických abnormalit v rané fázi je hlavním úkolem takové analýzy během těhotenství, jako je screening.

  Prenatální nebo perinatální znamená prenatální a termín screening v medicíně znamená řadu studií velkého segmentu populace, které jsou prováděny za účelem vytvoření takzvané „rizikové skupiny“ náchylné k určitým chorobám..

  Univerzální nebo selektivní screening.

  To znamená, že screeningové studie se provádějí nejen u těhotných žen, ale také u jiných kategorií lidí, například u dětí stejného věku, aby se zjistily nemoci charakteristické pro dané období života.

  S pomocí genetického screeningu se doktoři mohou dozvědět nejen o problémech s vývojem dítěte, ale také včas reagovat na komplikace během těhotenství, které žena nemusí ani podezření.

  Nastávající matky často slyší, že musejí projít tímto postupem několikrát, a proto začnou předem panikařit a dělat si starosti. Nemáte se však čeho bát, stačí se předem zeptat gynekologa, proč potřebujete screening těhotných žen, kdy a co je nejdůležitější, jak se tento postup provádí.

  Začněme tedy standardním vyšetřením třikrát během celého těhotenství, tzn. v každém trimestru. Připomeňme, že trimestr je období tří měsíců.

  Screening prvního trimestru

  Co je screening 1. trimestru? Nejprve odpovíme na běžnou otázku, kolik týdnů je první trimestr těhotenství. V gynekologii existují pouze dva způsoby, jak spolehlivě stanovit termín během těhotenství - kalendářní a porodnické.

  První je založen na dni početí a druhý závisí na menstruačním cyklu, který předcházel oplodnění. Proto je prvním trimestrem období, které podle kalendářní metodiky začíná první týden od početí a končí čtrnáctým týdnem.

  Podle druhého způsobu je prvním trimestrem 12 porodnických týdnů. A v tomto případě se období počítá od začátku poslední menstruace. V poslední době nebyly těhotné ženy vyšetřeny..

  Nyní je však mnoho matek, které se mají připravit, o tuto zkoušku zájem..

  Ministerstvo zdravotnictví navíc důrazně doporučuje přidělovat studie všem nastávajícím matkám bez výjimky..

  Je pravda, že se to děje dobrovolně, protože nikdo nemůže donutit ženu, aby podstoupila jakoukoli analýzu.

  Stojí za zmínku, že existují kategorie žen, které prostě musejí podstoupit screening z různých důvodů, například:

  • těhotná od třiceti pěti let;
  • nastávající matky s historií informací o hrozbě spontánního potratu;
  • ženy, které utrpěly infekce v prvním trimestru;
  • těhotné ženy, které ze zdravotních důvodů musejí užívat léky zakázané pro své postavení v raných stádiích;
  • ženy, které měly různé genetické abnormality nebo anomálie ve vývoji plodu zaznamenané v předchozích těhotenstvích;
  • ženy, které dříve porodily děti s jakýmikoli odchylkami nebo vývojovými vadami;
  • ženy, u nichž je diagnostikováno zmrazené nebo regresivní těhotenství (ukončení vývoje plodu);
  • ženy trpící závislostí na drogách nebo alkoholu;
  • u těhotných žen, v jejichž rodině nebo v rodině otce nenarozeného dítěte byly zaznamenány případy dědičných genetických abnormalit.

  Jak dlouho trvá prenatální screening 1 trimestru? Pro první screening během těhotenství je období stanoveno v intervalu od 11 týdnů do 13 porodnických týdnů těhotenství a 6 dnů. Dříve než uvedené období nebude mít smysl provádět tento průzkum, protože jeho výsledky budou neinformativní a zcela zbytečné.

  První ultrazvuk po 12 týdnech těhotenství není pro ženu náhodný. Protože v této době končí fetální období a začíná fetální nebo fetální období vývoje budoucího člověka.

  To znamená, že se embryo změní na plod, tj. Existují zjevné změny, které hovoří o vývoji plnohodnotného živého lidského těla. Jak jsme již uvedli, screeningové studie jsou souborem opatření, která sestávají z ultrazvukové diagnostiky a biochemie ženské krve.

  Je důležité pochopit, že screening ultrazvuku v prvním trimestru během těhotenství hraje stejnou důležitou roli jako laboratorní krevní testy. Aby genetici mohli z výsledků vyšetření vyvodit správné závěry, musí studovat jak výsledky ultrazvuku, tak biochemii krve pacienta.

  O tom, kolik týdnů se provádí první screening, jsme si povídali, nyní pojďme rozluštit výsledky komplexní studie. Ve skutečnosti je důležité podrobněji zvážit normy stanovené lékaři pro výsledky prvního screeningu během těhotenství. Kvalifikované vyhodnocení výsledků analýzy může samozřejmě poskytnout pouze specialista v této oblasti, který má nezbytné znalosti a hlavně zkušenosti..

  Domníváme se, že je vhodné, aby každá těhotná žena věděla alespoň obecné informace o hlavních ukazatelích prenatálního screeningu a jejich normativních hodnotách. Pro většinu nastávajících matek je skutečně příliš podezřelé ve vztahu ke všemu, co souvisí se zdravím jejich budoucího dítěte. Proto budou mnohem klidnější, pokud budou předem vědět, co od studie očekávat.

  Interpretace ultrazvukového screeningu pro 1 trimestr, normy a možné odchylky

  Všechny ženy vědí, že během těhotenství budou muset podstoupit ultrazvukové vyšetření (dále jen ultrazvuk) vícekrát, což lékaři pomáhá sledovat nitroděložní vývoj nenarozeného dítěte. Aby screeningový ultrazvuk poskytoval spolehlivé výsledky, musíte se na tento postup předem připravit.

  Jsme si jisti, že drtivá většina těhotných žen umí tento postup. Opakujme však, že existují dva typy studií - transvaginální a transabdominální. V prvním případě je senzor zařízení vložen přímo do vagíny a ve druhém je v kontaktu s povrchem přední břišní stěny.

  Fotografie plodu ve 13 týdnech těhotenství

  Pro transvaginální typ ultrazvuku neexistují žádná zvláštní pravidla pro přípravu.

  Pokud máte transabdominální vyšetření, neměli byste před zákrokem (přibližně 4 hodiny před ultrazvukem) „chodit na toaletu“ a za půl hodiny se doporučuje vypít až 600 ml běžné vody.

  Jde o to, že vyšetření musí být nutně provedeno na měchýři naplněném tekutinou.

  Aby lékař získal spolehlivý výsledek ultrazvukového screeningu, musí být splněny následující podmínky:

  • sledované období je od 11 do 13 porodnických týdnů;
  • poloha plodu by měla umožnit specialistovi provádět nezbytné manipulace, jinak by matka musela „ovlivnit“ dítě tak, aby se převrátilo;
  • velikost coccygeal-parietal (dále jen KTR) by neměla být menší než 45 mm.

  Co je KTR během těhotenství ultrazvukem

  Při provádění ultrazvuku specialista bez selhání zkoumá různé parametry nebo velikosti plodu. Tato informace umožňuje určit, jak dobře se dítě formuje a zda se vyvíjí správně. Normy těchto ukazatelů závisí na gestačním věku.

  Pokud se hodnota jednoho nebo druhého parametru získaná v důsledku ultrazvuku odchyluje od normy nahoru nebo dolů, považuje se to za signál přítomnosti jakýchkoli patologií. Velikost kostrče-parietální je jedním z nejdůležitějších počátečních ukazatelů správného nitroděložního vývoje plodu.

  Hodnota CTE se porovnává s hmotností plodu a gestačního věku. Tento indikátor je určen měřením vzdálenosti od kosti koruny dítěte k jeho kostrči. Obecně platí, že čím vyšší je CTE, tím delší je těhotenství.

  Normy KTR

  Pokud tento indikátor mírně překročí nebo naopak o něco méně než je norma, není důvod k panice. Toto mluví pouze o vývojových vlastnostech tohoto konkrétního dítěte..

  Pokud se hodnota KTP odchyluje od standardů ve velkém směru, pak to signalizuje vývoj velkého plodu, tj. hmotnost dítěte při narození pravděpodobně přesáhne průměrné normy 3-3,5 kg. V případech, kdy je KTP výrazně nižší než normativní hodnoty, může to být známka, že:

  • těhotenství se nevyvíjí, protože by v takových případech měla lékař pečlivě zkontrolovat srdeční rytmus plodu. Pokud zemřel v lůně, pak žena potřebuje urgentní lékařskou péči (kyretáž děložní dutiny), aby se zabránilo možnému ohrožení zdraví (rozvoj neplodnosti) a života (infekce, krvácení);
  • Tělo těhotné ženy neprodukuje dostatek hormonů, obvykle progesteronu, což může vést k potratu. V takových případech lékař předepíše pacientovi další vyšetření a předepíše léky obsahující hormony (Utrozhestan, Dufston);
  • matka trpí infekčními chorobami, včetně sexuálně přenosných chorob;
  • plod má genetické abnormality. V takových situacích lékaři předepisují další testy spolu s biochemickým krevním testem, který je součástí prvního screeningového testu..

  Rovněž je třeba zdůraznit, že často existují případy, kdy nízká CTE naznačuje nesprávné období těhotenství. To se týká varianty normy. Vše, co žena potřebuje v takové situaci, je podstoupit druhé ultrazvukové vyšetření po nějaké době (obvykle po 7-10 dnech).

  BDP plodu (biparietální velikost)

  Co je ultrazvukové vyšetření těhotenství během těhotenství? Při provádění ultrazvukového vyšetření plodu v prvním trimestru mají lékaři zájem o všechny možné vlastnosti nenarozeného dítěte. Protože jejich studie poskytuje odborníkům maximum informací o tom, jak dochází k nitroděložnímu vývoji malého muže a zda je vše v souladu s jeho zdravím.

  Co je to bipolární plod? Nejprve rozluštíme lékařskou zkratku. BDP je biparietální velikost hlavy plodu, tj. vzdálenost mezi stěnami parietálních kostí lebky, jednoduchým způsobem velikost hlavy. Tento ukazatel je považován za jeden z hlavních pro určení normálního vývoje dítěte..

  Je důležité si uvědomit, že BDP ukazuje nejen, jak dobře a správně se dítě vyvíjí, ale také pomáhá lékařům připravit se na nadcházející porod. Protože pokud se velikost hlavy nenarozeného dítěte ve velké míře odchyluje od normy, pak jednoduše nebude schopen projít porodním kanálem matky. V takových případech je předepsán plánovaný císařský řez..

  Týdenní tabulka BDP

  Pokud se BDP odchyluje od zavedených norem, může to znamenat:

  • přítomnost takových patologií v plodu neslučitelných se životem jako mozková kýla nebo nádor;
  • dostatečně velká velikost nenarozeného dítěte, jsou-li jiné základní parametry plodu o několik týdnů před zavedenými vývojovými standardy;
  • o spasmodickém vývoji, který se po chvíli vrátí k normálu, za předpokladu, že ostatní základní parametry plodu zapadnou do normy;
  • o vývoji mozkového plodu v mozku v důsledku výskytu infekčních chorob v matce.

  Odchylka tohoto ukazatele na menší straně znamená, že mozek dítěte se vyvíjí nesprávně.

  Tloušťka límce (TBP)

  Fetal TBP - co je to? Límcový prostor plodu nebo velikost cervikálního záhybu je místo (přesněji podlouhlá formace) umístěné mezi krkem a horní kožní membránou těla dítěte, ve kterém je pozorována akumulace tekutin. Studie této hodnoty se provádí při screeningu prvního trimestru těhotenství, protože v tomto okamžiku je možné měřit TVP poprvé a poté ji analyzovat.

  Počínaje 14. týdnem těhotenství se tato formace postupně zmenšuje a do 16. týdne prakticky zmizí z dohledu. Pro TVP jsou také stanoveny určité normy, které jsou přímo závislé na gestačním věku..

  Například norma tloušťky límcového prostoru po 12 týdnech by neměla přesahovat rozsah 0,8 až 2,2 mm. Tloušťka prostoru límce po 13 týdnech by měla být v rozmezí 0,7 až 2,5 mm.

  Je důležité si uvědomit, že pro tento ukazatel odborníci stanovují průměrné minimální hodnoty, odchylka od které ukazuje ztenčení prostoru límce, což je, stejně jako rozšíření TVP, považováno za anomálie.

  Fetal TBP tabulka týdně

  Pokud tento ukazatel neodpovídá normám TBP uvedeným ve výše uvedené tabulce po 12 týdnech a dalších obdobích těhotenství, pak tento výsledek s největší pravděpodobností naznačuje přítomnost následujících chromozomálních abnormalit:

  • trizomie 13, onemocnění známé jako Patauův syndrom, vyznačující se přítomností chromozomu navíc 13 v lidských buňkách;
  • 21 chromozomová trizomie, běžně známá jako Downův syndrom, lidská genetická choroba, při které je 47. karyotyp (tj. Kompletní sada chromozomů) představen místo 46 chromozomů;
  • X-chromozomová monosomie, genomická nemoc pojmenovaná podle vědců, kteří ji objevili syndromem Shereshevsky-Turner, je charakterizována takovými anomáliemi fyzického vývoje, jako je krátký vzestup, a také sexuálním infantilismem (nezralost);
  • chromozomová trizomie 18 je chromozomální onemocnění. Edwardsův syndrom (druhé jméno pro tuto nemoc) je charakterizován množstvím malformací neslučitelných se životem.

  Trizomie je varianta aneuploidie, tj. změny v karyotypu, ve kterém je v lidské buňce místo normálního diploidního souboru další třetí chromozom.

  Monosomie je varianta aneuploidie (chromozomální abnormalita), ve které nejsou žádné chromozomy v chromozomální sadě.

  Jaké jsou standardy pro trizomii 13, 18, 21 stanovené během těhotenství? Stává se, že v procesu dělení buněk dochází k poruše. Tento jev se ve vědě nazývá aneuploidie. Trizomie je jednou z odrůd aneuploidie, ve které je v buňce místo dvojice chromozomů přítomen další třetí chromozom.

  Jinými slovy, dítě zdědí od svých rodičů další chromozom 13, 18 nebo 21, což zase vede k genetickým abnormalitám, které brání normálnímu fyzickému a duševnímu vývoji. Podle statistik je Downův syndrom nejčastějším onemocněním v důsledku přítomnosti chromozomu 21.

  Děti narozené s Edwardsovým syndromem, jako v případě Patauova syndromu, obvykle nežijí rok, na rozdíl od těch, které nemají štěstí, že se narodily s Downovým syndromem. Takoví lidé mohou žít do velmi vysokého věku. Takový život však lze spíše nazvat existencí, zejména v zemích postsovětského prostoru, kde jsou tito lidé považováni za vyvržence a snaží se jim vyhnout a nevšímat si jich..

  Aby se vyloučily takové anomálie, musí těhotné ženy, zejména ty, které jsou v ohrožení, podstoupit screeningové vyšetření. Vědci tvrdí, že vývoj genetických abnormalit je přímo závislý na věku nastávající matky. Čím je žena mladší, tím je méně pravděpodobné, že její dítě bude mít nějaké abnormality.

  Pro stanovení trizomie v prvním trimestru těhotenství se pomocí ultrazvuku provede studie límcového prostoru plodu. V budoucnu těhotné ženy pravidelně provádějí krevní testy, ve kterých jsou pro genetiky nejdůležitějšími ukazateli hladina alfa-fetoproteinu (AFP), inhibinu-A, chorionického gonadotropinu (hCG) a estriolu..

  Jak již bylo zmíněno, riziko porodu dítěte s genetickými abnormalitami závisí především na věku matky. Existují však případy, kdy je u mladých žen zaznamenána trizomie. Proto lékaři provádějící screening zkoumají všechny možné známky anomálií. Předpokládá se, že zkušený ultrazvukový specialista dokáže identifikovat problémy během prvního screeningu..

  Známky Downových syndromů, stejně jako Edwards a Patau

  Trizomie 13 je charakterizována prudkým poklesem hladiny PAPP-A (PAPP, protein-asociovaná A-plazma spojená s těhotenstvím). Značkou této genetické abnormality je také nízká nebo vysoká hCG. Stejné parametry hrají důležitou roli při určování přítomnosti Edwardsova syndromu u plodu..

  Pokud neexistuje riziko trizomie 18, zaznamenají se v biochemickém krevním testu normální hladiny PAPP-A a b-hCG (volná beta podjednotka hCG). Pokud se tyto hodnoty odchýlí od standardů stanovených pro každý specifický gestační věk, bude s největší pravděpodobností mít dítě genetické malformace.

  Je důležité si uvědomit, že v případě, že během prvního screeningu specialista opraví příznaky naznačující riziko trizomie, je žena poslána k dalšímu vyšetření a konzultaci s genetiky. Chcete-li provést konečnou diagnózu nastávající matky, musíte podstoupit takové postupy, jako:

  • chorionická biopsie, tj. získání vzorku chorionové tkáně pro diagnostiku anomálií;
  • amniocentéza je vpich amniotické membrány k získání vzorku plodové vody za účelem jejich dalšího studia v laboratoři;
  • placententéza (placenta biopsie), s touto invazivní diagnostickou metodou, odborníci odebírají vzorek placentární tkáně pomocí speciální vpichovací jehly, která propíchne přední břišní stěnu;
  • Cordocentesis, metoda pro diagnostiku genetických abnormalit během těhotenství, ve kterém je analyzována pupečníková krev plodu.

  Bohužel, pokud těhotná žena podstoupila některou z výše uvedených studií a stanovila diagnózu přítomnosti genetických abnormalit plodu během bio screeningu a ultrazvuku, lékaři navrhnou ukončení těhotenství. Navíc, na rozdíl od standardních screeningových studií, mohou tyto invazivní vyšetřovací metody vyvolat řadu závažných komplikací až po spontánní potrat, takže lékaři se k nim uchylují ve velmi vzácném počtu případů.

  Nosní kost ve 12 týdnech, tabulka norem

  Nosní kost je mírně protáhlá, kvadrangulární, konvexní před spárovanou kostí obličeje osoby. Při prvním screeningu na ultrazvuku určí odborník délku nosní kosti dítěte. V přítomnosti genetických abnormalit se předpokládá, že se tato kost vyvíjí abnormálně, tj. k její osifikaci dochází později.

  Pokud tedy nosní kost chybí nebo je její velikost během prvního screeningu příliš malá, naznačuje to možnou přítomnost různých anomálií. Je důležité zdůraznit, že měří délku nosní kosti po 13 týdnech nebo po 12 týdnech. Při screeningu v 11 týdnech kontroluje odborník pouze přítomnost.

  Je třeba zdůraznit, že při nesouladu ve velikosti nosní kosti se stanovenými standardy, ale s jinými základními ukazateli, není důvod k obavám. Tento stav může být způsoben individuální charakteristikou vývoje tohoto konkrétního dítěte..

  Srdeční frekvence (srdeční frekvence)

  Takový parametr, jako je srdeční frekvence, hraje důležitou roli nejen v raných stádiích, ale v průběhu těhotenství. Neustále měřit a sledovat srdeční frekvenci plodu je nutné pouze za účelem upozornění na odchylky v čase a, pokud je to nutné, zachrání život dítěte.

  Je zajímavé, že ačkoli se myokard (srdeční sval) začíná stahovat již ve třetím týdnu po početí, můžete slyšet srdeční rytmus již od šestého porodnického týdne. Předpokládá se, že v počátečním stadiu vývoje plodu by měl rytmus srdečních kontrakcí odpovídat pulsu matky (průměrně 83 úderů za minutu).

  Již v prvním měsíci života plodu se však srdeční frekvence dítěte bude postupně zvyšovat (přibližně o 3 tepy za minutu každý den) a do devátého týdne těhotenství dosáhne 175 tepů za minutu. Fetální srdeční frekvence je stanovena pomocí ultrazvuku.

  Během prvního ultrazvuku odborníci věnují pozornost nejen srdeční frekvenci, ale také sledují, jak se vyvíjí srdce dítěte. K tomu použijte tzv. Čtyřkomorový řez, tzn. metodologie instrumentální diagnostiky srdečních chorob.

  Je důležité zdůraznit, že odchylka od standardů takového indikátoru, jako je srdeční frekvence, naznačuje přítomnost malformací ve vývoji srdce. Lékaři proto pečlivě prostudují strukturu síní a srdečních komor plodu. Pokud jsou zjištěny nějaké abnormality, nasměrují odborníci těhotnou ženu na další studie, například na echokardiografii (EKG) s dopplerografií.

  Od dvacátého týdne bude gynekolog na prenatální klinice poslouchat srdce dítěte pomocí speciální trubice při každé plánované návštěvě těhotné ženy. Takový postup, jako je auskultace srdce, se kvůli své neefektivnosti nepoužívá dříve, protože doktor prostě nemůže slyšet tlukot srdce.

  Jak se však dítě vyvíjí, jeho srdce bude pokaždé zřetelněji vyzkoušeno. Auskultace pomáhá gynekologovi určit polohu plodu v lůně. Například, pokud je srdce lépe slyšet na úrovni pupku matky, pak je dítě v příčné poloze, pokud je pupek vlevo nebo dole, pak je plod v prezentaci hlavy, a pokud je nad pupkem, pak v pánevní.

  Od 32 týdnů těhotenství se kardiotocografie (zkráceně KTP) používá k regulaci srdečního rytmu. Při provádění výše uvedených typů vyšetření může plod opravit plod:

  • bradykardie, tj. abnormálně nízká srdeční frekvence, která je obvykle dočasná. Tato odchylka může být příznakem matky s autoimunitními chorobami, anémií, gestózou a sevřením pupeční šňůry, když nenarozené dítě nedostává dostatek kyslíku. Vrozené srdeční vady se mohou také stát příčinou bradykardie, aby byla vyloučena nebo potvrzena tato diagnóza, je žena povinně poslána na další vyšetření;
  • tachykardie, tj. vysoká srdeční frekvence. Odborníci zaznamenávají tuto odchylku velmi zřídka. Pokud je však srdeční frekvence mnohem vyšší, než předepisují normy, pak to znamená mateřskou hypertyreózu nebo hypoxii, vývoj nitroděložních infekcí, anémii a genetické abnormality plodu. Navíc může lék ženy ovlivnit srdeční frekvenci..

  Kromě výše diskutovaných charakteristik, během prvního ultrazvukového screeningu specialisté také analyzují data:

  • o symetrii hemisfér mozku plodu;
  • o velikosti obvodu jeho hlavy;
  • o vzdálenosti od týlní kosti k čelní kosti;
  • o délce kostí ramen, boků a předloktí;
  • o struktuře srdce;
  • umístění a tloušťka chorionu (placenta nebo „dětské místo“);
  • o množství vody (plodové vodě);
  • o stavu hltanu děložního hrdla matky;
  • počet plavidel v pupeční šňůře;
  • nepřítomnost nebo přítomnost hypertonicity dělohy.

  V důsledku ultrazvuku lze kromě výše popsaných genetických abnormalit (monosomie nebo Shereshevsky-Turnerův syndrom, trizomie chromozomů 13, 18 a 21, jmenovitě Downův, Patauův a Edwardsův syndrom) identifikovat následující patologie vývoje:

  • neurální trubice, například, malformace páteře (meningomyelocele a meningocele) nebo kraniocerebrální kýla (encephalocele);
  • Corne de Langeův syndrom, anomálie, ve které je zaznamenáno několik malformací, které způsobují jak fyzické abnormality, tak mentální retardaci;
  • triploidie, genetická malformace, při které dochází k selhání v chromozomové sadě, plod zpravidla v přítomnosti takové patologie nepřežije;
  • omphalocele, embryonální nebo umbilikální kýla, patologie přední břišní stěny, ve které se v hernálním vaku mimo břišní dutinu vyvíjejí některé orgány (játra, střeva a další);
  • Smith-Opitzův syndrom, genetická porucha ovlivňující metabolické procesy, která následně vede k rozvoji mnoha závažných patologií, například autismu nebo mentální retardace.

  Biochemický screening 1 trimestru

  Pojďme mluvit podrobněji o druhé fázi komplexního screeningového vyšetření těhotných žen. Co je biochemický screening prvního trimestru a jaké jsou normy stanovené pro jeho hlavní ukazatele? Ve skutečnosti není biochemický screening ničím jiným než biochemickým krevním testem na nastávající matku.

  Tato studie se provádí až po ultrazvuku. Důvodem je skutečnost, že lékař pomocí ultrazvukového vyšetření určuje přesný gestační věk, na kterém přímo závisí normativní hodnoty hlavních ukazatelů biochemie krve. Nezapomeňte tedy, že k biochemickému screeningu potřebujete pouze výsledky ultrazvuku.

  Jak se připravit na první těhotenský screening

  O tom, jak to dělá, a co je nejdůležitější, když provádějí screeningový ultrazvuk, jsme hovořili výše, nyní stojí za pozornost věnovat se přípravě na biochemickou analýzu. Stejně jako u jiných krevních testů se musíte na tuto studii připravit předem.

  Pokud chcete získat spolehlivý výsledek biochemického screeningu, musíte přesně dodržovat následující doporučení:

  • krev pro biochemické vyšetření se podává přísně na lačný žaludek, lékaři nedoporučují pít čistou vodu, nemluvě o jídle;
  • pár dní před projekcí byste měli změnit svou obvyklou stravu a začít držet šetrnou stravu, ve které nemůžete jíst příliš mastná a kořenitá jídla (aby se nezvyšoval cholesterol), stejně jako mořské plody, ořechy, čokoláda, citrusové plody a další alergenové produkty, i když jste předtím na alergii nezažili žádnou alergickou reakci.

  Přísné dodržování těchto doporučení poskytne spolehlivý výsledek biochemického screeningu. Věřte mi, že je lepší nějakou dobu tolerovat a opustit své oblíbené dárky, abyste se nemuseli starat o výsledky analýzy. Lékaři budou interpretovat jakoukoli odchylku od zavedených standardů jako patologii ve vývoji dítěte.

  Poměrně často na různých fórech věnovaných těhotenství a porodu ženy hovoří o tom, jak se výsledky prvního screeningu, očekávané s takovým vzrušením, ukázaly jako špatné a byly nuceny znovu provést všechny postupy. Naštěstí nakonec těhotné ženy dostaly dobré zprávy o zdravotním stavu svých dětí, protože upravené výsledky naznačovaly, že neexistují žádné vývojové abnormality..

  Jde o to, že nastávající matky nebyly připraveny, protože by to mělo být pro screening, což nakonec vedlo k přijetí falešných údajů.

  Představte si, kolik nervů bylo vynaloženo, a zbavte hořkých slz, zatímco ženy čekaly na nové výsledky vyšetření.

  Takový kolosální stres nepřechází beze stopy po zdraví žádné osoby, a ještě více pro těhotné.

  Biochemický screening 1. trimestru, interpretace výsledků

  Při provádění první biochemické screeningové analýzy hrají hlavní roli při diagnostice jakýchkoli abnormalit ve vývoji plodu takové ukazatele, jako je volná β-podjednotka lidského chorionického gonadotropinu (dále jen hCG), a také PAPP-A (plazmatický protein A spojený s těhotenstvím). Podrobně zvažujeme každou z nich.

  PAPP-A - co to je?

  Jak je uvedeno výše, PAPP-A je indikátorem biochemické analýzy krve těhotné ženy, což pomáhá odborníkům stanovit přítomnost genetických patologií plodu v raných stádiích. Celé jméno tohoto množství zní jako plazmatický protein A spojený s těhotenstvím, který v doslovném překladu do ruštiny znamená - plazmatický protein A spojený s těhotenstvím.

  Je to protein (protein) A produkovaný během těhotenství placentou, který je zodpovědný za harmonický vývoj nenarozeného dítěte. Proto je ukazatel, jako je hladina PAPP-A, vypočtený ve 12 nebo 13 týdnech během těhotenství, považován za charakteristický marker pro stanovení genetických abnormalit.

  Pro kontrolu úrovně PAPP-A je nutné provést analýzu:

  • těhotné ženy nad 35 let;
  • ženy, které dříve porodily děti s genetickým vývojovým postižením;
  • nastávající matky, jejichž rodina má příbuzné s genetickým vývojovým postižením;
  • ženy, které krátce před těhotenstvím utrpěly onemocnění, jako je cytomegalovirus, zarděnka, hepatitida herpes simplex;
  • těhotné ženy, které již dříve měly komplikace nebo spontánní potraty.

  Normativní hodnoty pro indikátor, jako je PAPP-A, závisí na gestačním věku. Například norma PAPP-A ve 12 týdnech je od 0,79 do 4,76 mU / ml a ve 13 týdnech je od 1,03 do 6,01 mU / ml. V případech, kdy se v důsledku testu tento ukazatel odchyluje od normy, lékař předepíše další studie.

  Pokud analýza odhalí nízkou hladinu PAPP-A, pak to může znamenat přítomnost chromozomálních abnormalit ve vývoji dítěte, například Downův syndrom, a to také naznačuje riziko spontánního potratu a regresivního těhotenství. Pokud je tento ukazatel zvýšen, je to pravděpodobně výsledek skutečnosti, že lékař nemohl vypočítat správný gestační věk.

  Proto biochemie krve prochází pouze po ultrazvukovém vyšetření. Vysoká PAPP-A však může také naznačovat pravděpodobnost vývoje genetických abnormalit ve vývoji plodu. Proto lékař v případě jakékoli odchylky od normy pošle ženu na další vyšetření.

  Lidský choriový gonadotropin

  Vědci dali tento název tomuto hormonu z nějakého důvodu, protože právě díky němu se můžete spolehlivě dozvědět o těhotenství již 6-8 dní po oplodnění vajíčka. Je pozoruhodné, že hCG začíná produkovat chorion již v prvních hodinách těhotenství.

  Kromě toho jeho hladina rychle roste a již o 11-12 týdnů těhotenství překračuje počáteční hodnoty faktorem tisíc. Poté lidský chorionický gonadotropin postupně ztrácí svoji pozici a jeho ukazatele zůstávají nezměněny (od druhého trimestru) až do narození. Všechny proužky na těhotenské testy obsahují hCG.

  Pokud je hladina lidského chorionického gonadotropinu zvýšená, může to znamenat:

  Když je hladina hCG pod předepsanými standardy, říká:

  • možný fetální Edwardsův syndrom;
  • o riziku potratu;
  • o placentární nedostatečnosti.

  Poté, co těhotná žena podstoupila ultrazvuk a biochemii krve, musí odborník dešifrovat výsledky vyšetření a vypočítat možná rizika rozvoje genetických abnormalit nebo jiných patologií pomocí speciálního počítačového programu PRISCA (Prisk)..

  Souhrnný datový list screeningu bude obsahovat následující informace:

  • o věkovém riziku vývojových abnormalit (v závislosti na věku těhotné ženy, možné odchylky změn);
  • o hodnotách biochemických parametrů ženského krevního testu;
  • o riziku možných nemocí;
  • MoM koeficient.

  Aby bylo možné co nejspolehlivěji vypočítat možná rizika vývoje plodu jedné nebo druhé odchylky, odborníci vypočítávají tzv. MoM (násobek mediánu) koeficientu. Za tímto účelem jsou všechna získaná screeningová data zadána do programu, který vytváří graf odchylky každého ukazatele analýzy konkrétní ženy od průměrné normy stanovené pro většinu těhotných.

  MoM je považován za normální, nepřekračuje rozsah hodnot od 0,5 do 2,5. Ve druhé fázi je tento koeficient upraven s ohledem na věk, rasu, přítomnost nemocí (například diabetes mellitus), špatné návyky (například kouření), počet předchozích těhotenství, IVF a další důležité faktory.

  V závěrečné fázi učiní odborník konečný závěr. Pamatujte, že pouze lékař umí správně interpretovat výsledky screeningu. Ve videu níže lékař vysvětluje všechny klíčové body spojené s prvním vyšetřením..

  Náklady na screening 1 trimestru

  Otázka, kolik stojí tato studie a kde je lepší projít, se týká mnoha žen. Jde o to, že daleko od každé státní kliniky můžete provádět takové specifické vyšetření zdarma. Na základě recenzí zanechaných na fórech mnoho nastávajících matek vůbec nevěří lékům zdarma.

  Proto se často můžeme setkat s otázkou, kde provést screening v Moskvě nebo jiných městech. Pokud mluvíme o soukromých institucích, pak ve velmi dobře známé a zavedené laboratoři může být biochemický screening INVITRO proveden za 1600 rublů..

  Je pravda, že tyto náklady nezahrnují ultrazvuk, který bude odborník určitě požádat o předložení před provedením biochemické analýzy. Proto budete muset samostatně podstoupit ultrazvukové vyšetření na jiném místě a poté jít do laboratoře k dárcovství krve. A musíte to udělat ve stejný den.

  Druhý screening během těhotenství, kdy a co je součástí studie

  Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (dále jen „WHO“) je každá žena povinna podstoupit během těhotenství tři screeningy. Ačkoli v naší době gynekologové odkazují na toto vyšetření všechny těhotné ženy, existují i ​​ti, kterým z jakéhokoli důvodu screening chybí..

  Pro některé kategorie žen by však taková studie měla být povinná. To se týká především těch, kteří dříve porodili děti s genetickými abnormalitami nebo malformacemi. Kromě toho je povinné podstoupit screening:

  • ženy nad 35 let, protože riziko vzniku různých patologií u plodu závisí na věku matky;
  • ženy, které v prvním trimestru užívaly léky nebo jiná zakázaná léčiva pro těhotné ženy;
  • ženy, které dříve utrpěly dva nebo více potratů;
  • ženy, které trpí některým z následujících onemocnění zděděných dítětem - diabetes mellitus, nemoci pohybového ústrojí a kardiovaskulárního systému, jakož i onkopatologie;
  • ženy, kterým hrozí potrat.

  Kromě toho se budoucí matky musí podrobit screeningu, pokud byly oni nebo jejich manželé vystaveni před početí a také se bakteriální a infekční choroby přenesly bezprostředně před těhotenstvím nebo v jeho průběhu. Stejně jako při prvním screeningu podruhé by nastávající matka měla mít také ultrazvukové vyšetření a test na chemii krve, často nazývaný trojitý test..

  Data druhého screeningu těhotenství

  Odpovíme tedy na otázku, kolik týdnů se během těhotenství provádí druhý screening. Jak jsme již zjistili, první studie se provádí v časných stádiích těhotenství, konkrétně v období od 11 do 13 týdnů prvního trimestru. Další screeningová studie se provádí v tzv. „Zlatém“ období těhotenství, tzn. ve druhém trimestru, který začíná na 14 týdnů a končí na 27 týdnů.

  Zlato se nazývá druhý trimestr, protože během tohoto období ustupují všechny počáteční nemoci spojené s těhotenstvím (nevolnost, slabost, ospalost a další) a žena si může plně užívat svého nového stavu, protože cítí silný nárůst síly.

  Žena by měla navštívit svého gynekologa každé dva týdny, aby mohla sledovat průběh těhotenství.

  Lékař dává nastávající matce doporučení týkající se její zajímavé situace a také informuje ženu o tom, jaké vyšetření a jak dlouho by měla podstoupit. Těhotná žena obvykle provádí rozbor moči a obecný krevní test před každou návštěvou gynekologa a druhý screening se provádí od 16 do 20 týdnů těhotenství.

  Ultrazvukové vyšetření 2 trimestry - co to je?

  Během druhého screeningu se nejprve provede ultrazvukové vyšetření, aby se stanovil přesný gestační věk, takže pozdější specialisté mohou správně interpretovat výsledky biochemického krevního testu. Na ultrazvuku lékař zkoumá vývoj a velikost vnitřních orgánů plodu: délka kostí, objem hrudníku, hlavy a břicha, vývoj mozečku, plic, mozku, páteře, srdce, močového měchýře, střev, žaludku, očí, nosu, jakož i symetrii struktury obličeje.

  Obecně je vše, co je vizualizováno ultrazvukem, podrobeno analýze. Kromě studia základních charakteristik vývoje dítěte odborníci kontrolují:

  • jak je placenta lokalizována;
  • tloušťka placenty a její stupeň zralosti;
  • počet plavidel v pupeční šňůře;
  • stav zdí, přívěsků a děložního čípku;
  • množství a kvalita plodové vody.

  Normy pro ultrazvukové vyšetření 2 trimestry těhotenství:

  Název parametruNorma
  Hmotnost plodu160 až 215 g
  Velikost hlavy ploduod 3,8 do 5,5 cm
  Fetální růstod 20 do 22 cm
  Průměr ploduod 1,5 do 2 cm
  Průměr humeru ploduod 1,9 do 3,1 cm
  Velikost mozku ploduod 1,5 do 1,9 cm
  Průměr břicha ploduod 3,1 do 4,9 cm
  Průměr plodu femuruod 1,8 do 3,2 cm
  Stav placenty ženynulová splatnost
  Krční délka ženyod 36 do 40 mm
  Plodová vodaod 1 do 1,5 l

  Dekódovací trojitý test (biochemický krevní test)

  Ve druhém trimestru odborníci věnují zvláštní pozornost těmto třem markerům genetických abnormalit, jako jsou:

  • chorionický gonadotropin je hormon produkovaný chorionou plodu;
  • alfa-fetoprotein (dále AFP) je plazmatický protein (protein), původně produkovaný corpus luteum, a poté produkovaný v játrech a gastrointestinálním traktu plodu;
  • volný estriol (dále hormon E3) je hormon produkovaný v placentě i ve fetálních játrech.

  V některých případech je také studována hladina inhibinu (hormon produkovaný folikuly). Pro každý týden těhotenství jsou stanoveny určité standardy. Za optimální je považován trojitý test v 17 týdnech těhotenství..

  Trimestr týdne IIE3, nanomol / litrHCG, MED / mililitrAFP, UNIT / mililiter
  16 týdnů5,4-2110-58 tis15-95
  17 týdnů6–258-57 tis15-95
  18 týdnů6–258-57 tis15-95
  19 týdnů7,5-287-49 tisíc15-95
  20 týdnů7,5-281,6 - 49 tis27-125

  Pokud je hladina hCG během druhého screeningu příliš vysoká, může to znamenat:

  • o vícenásobném těhotenství;
  • o cukrovce u matky;
  • o toxikóze;
  • o riziku rozvoje Downova syndromu, pokud jsou dva další ukazatele pod normálním stavem.

  Pokud je naopak hCG snížena, pak se říká:

  • o mimoděložním těhotenství;
  • o riziku Edwardsova syndromu;
  • o zmrazeném těhotenství;
  • o placentární nedostatečnosti.

  Pokud je úroveň AFP vysoká, existuje riziko:

  • přítomnost abnormalit ve vývoji ledvin;
  • defekty neurální trubice;
  • atresie duodena;
  • odchylky ve vývoji břišní stěny;
  • poškození mozku;
  • nedostatek vody;
  • fetální smrt;
  • spontánní potrat;
  • konflikt rhesus.

  Snížený AFP může být signál:

  • Edwardsův syndrom;
  • mateřský diabetes;
  • nízká placenta.
  • vývoj anémie u plodu;
  • adrenální a placentální nedostatečnost;
  • spontánní potrat;
  • přítomnost Downova syndromu;
  • vývoj nitroděložní infekce;
  • zpožděný fyzický vývoj plodu.

  Stojí za zmínku, že některá léčiva (například antibiotika), stejně jako nesprávná a nevyvážená výživa matky, ovlivňují hladinu hormonu E3. Když je E3 zvýšená, lékaři diagnostikují onemocnění ledvin nebo vícečetná těhotenství a také předpovídají předčasný porod, kdy hladina estriolu prudce stoupá.

  Poté, co nastávající matka složí dvě fáze screeningu, lékaři analyzují získané informace pomocí speciálního počítačového programu a vypočítají stejný koeficient MoM jako v první studii. Závěr ukáže rizika pro určitý typ odchylky.

  Hodnoty jsou označeny jako frakce, například 1: 1500 (tj. Jeden případ na 1500 těhotenství). Norma se zvažuje, pokud je riziko menší než 1: 380. Závěr pak ukáže, že riziko je pod mezní hodnotou. Pokud je riziko vyšší než 1: 380, bude žena poslána k další konzultaci s genetiky nebo nabídnuta k invazivní diagnostice.

  Stojí za zmínku, že v případech, kdy byla biochemická analýza v souladu s normami při prvním screeningu (byly vypočteny hodnoty hCG a PAPP-A), pak podruhé a potřetí stačí, aby žena provedla ultrazvuk..

  Třetí screening těhotenství

  Poslední screeningové vyšetření nastávající matky se koná ve třetím trimestru. Mnoho lidí přemýšlí o tom, na co se dívají při třetím screeningu a kdy tuto studii provést..

  Pokud nebyla těhotná žena při prvním nebo druhém vyšetření diagnostikována s abnormalitami vývoje plodu nebo během těhotenství, musí podstoupit pouze ultrazvukové vyšetření, které umožní odborníkovi vyvodit konečné závěry o stavu a vývoji plodu, jakož i jeho pozice v lůně.

  Stanovení polohy plodu (prezentace hlavy nebo pánve) je považováno za důležitou přípravnou fázi před porodem.

  Aby mohla být porod úspěšná a žena mohla porodit sama bez chirurgického zákroku, musí být dítě v prezentaci hlavy..

  Jinak lékaři plánují císařský řez.

  Třetí screening zahrnuje postupy jako:

  • Ultrazvuk, kterým procházejí všechny těhotné ženy bez výjimky;
  • Dopplerografie je technika, která se zaměřuje hlavně na stav cév placenty;
  • kardiotocography - studie, která vám umožní přesněji určit srdeční frekvenci dítěte v děloze;
  • krevní biochemie, během které je pozornost zaměřena na takové markery genetických a jiných abnormalit, jako je hladina hCG, ɑ-fetoproteinu a PAPP-A.

  Data třetího těhotenského screeningu

  Stojí za zmínku, že pouze lékař rozhoduje o tom, kolik týdnů 3 ženy by měly podstoupit screening, na základě individuálních charakteristik tohoto konkrétního těhotenství. Za optimální se však považuje, když nastávající matka podstoupí plánovaný ultrazvuk po 32 týdnech a poté okamžitě projde biochemickým krevním testem (pokud existují důkazy) a také podstoupí další nezbytné postupy.

  Ze zdravotních důvodů však může být prováděna dopplerografie nebo CTG plodu od 28. týdne těhotenství. Třetí trimestr začíná v 28. týdnu a končí porodem v týdnu 40-43. Poslední screeningový ultrazvuk se obvykle předepisuje po 32–34 týdnech.

  Ultrazvukové dešifrování

  Jak dlouho těhotná žena podstoupí třetí screeningový ultrazvuk, zjistili jsme, nyní budeme mluvit podrobněji o dekódování studie. Při provádění ultrazvuku ve třetím trimestru věnuje lékař zvláštní pozornost:

  • o vývoji a struktuře kardiovaskulárního systému dítěte s cílem vyloučit možné vývojové patologie, například srdeční choroby;
  • o správném vývoji mozku, orgánů břišní dutiny, páteře a genitourinárního systému;
  • do Galenovy žíly umístěné v lebeční dutině, která hraje důležitou roli ve správném fungování mozku, aby se vyloučila aneuryzma;
  • o struktuře a vývoji obličeje dítěte.

  Ultrazvuk navíc umožňuje odborníkovi posoudit stav plodové vody, přívěsků a dělohy matky a zkontrolovat stupeň zralosti a tloušťky placenty. Aby se vyloučila hypoxie a patologie ve vývoji nervového a kardiovaskulárního systému, a aby se identifikovaly rysy krevního toku v cévách dělohy a dítěte, jakož i v pupeční šňůře, provádí se Dopplerografie..

  Tento postup se zpravidla provádí pouze podle indikací současně s ultrazvukem. Pro vyloučení hypoxie plodu a stanovení srdeční frekvence se provádí CTG. Tento typ výzkumu se zaměřuje výhradně na práci srdce dítěte, proto je kardiotocografie předepisována v případech, kdy lékař má obavy o stav kardiovaskulárního systému dítěte.

  Ultrazvuk ve třetím trimestru těhotenství vám umožňuje určit nejen prezentaci dítěte, ale také zralost jeho plic, na které závisí připravenost k narození. V některých případech může zachování života dítěte a matky vyžadovat hospitalizaci pro předčasné porod.

  IndexPrůměrná norma pro 32-34 týdnů těhotenství
  Tloušťka placentyod 25 do 43 mm
  Amniotický (amniotický) index80-280 mm
  Stupeň placentární zralosti1-2 stupně zrání
  Děložní tónchybějící
  Hrtan hltanuuzavřené, nejméně 3 cm dlouhé
  Fetální růstprůměrně 45 cm
  Hmotnost ploduPrůměr 2 kg
  Fetální břicho266 - 285 mm
  Bdr85-89 mm
  Délka stehna plodu62-66 mm
  Fetální hrudník309 - 323 mm
  Velikost plodu předloktí46-55 mm
  Velikost kosti tibie plodu52-57 mm
  Plodová délka ramene55 - 59 mm

  Podle výsledků biochemického krevního testu by se koeficient MoM neměl lišit od rozmezí 0,5 do 2,5. Hodnota rizika pro všechny možné odchylky by měla odpovídat 1: 380.

  Vzdělání: Absolvoval Státní lékařskou univerzitu ve Vitebsku s titulem chirurgie. Na univerzitě vedl Radu studentské vědecké společnosti. Další odborná příprava v roce 2010 - ve specializaci „Onkologie“ a v roce 2011 - ve specializaci „Mamologie, vizuální formy onkologie“.

  Zkušenosti: Pracujte v obecné lékařské síti po dobu 3 let jako chirurg (pohotovostní nemocnice Vitebsk, Liozno CRH) a okresní onkolog a traumatolog na částečný úvazek. Pracujte jako farmaceutický zástupce po celý rok v Rubicon.

  Předloženy 3 racionalizační návrhy na téma „Optimalizace antibiotické terapie v závislosti na druhovém složení mikroflóry“, 2 práce získaly ceny v republikánské soutěži-recenze studentských výzkumných prací (kategorie 1 a 3).

  Komentáře

  V mém případě, podle této analýzy testu, Prenetics řekl, že mám kluka, detekoval jsem přesně 46hu!) Kromě toho představují nízké riziko pro všechny možné patologie. Stejně jako kámen z duše. A někteří přátelé byli skeptičtí, ale lékař jim radil, aby se obrátili, místo amnio.

  Ahoj! Řekněte mi riziko rozvoje Downova syndromu. Ukazatele 1 screeningu jsou následující: 12 týdnů. 3-denní KTR 63.2 BPR-17.2 OG- 66.4 Úřední věstník 66 DB-7 TVP-1.1 nosní kost vizualizovaná s tricuspidální regurgidací žádný průtok krve orthográdem PI 0,91 srdeční frekvence 144 krevní hCGb 177,3 máma 3,55 papp -a 3430,2 maminka 1,14

  Články O Neplodnosti