Hlavní Testy

Týdenní kalendář těhotenství

Poté, co se dozvěděla o těhotenství, chce každá nastávající matka nejprve spočítat její období. To je důležité pro samotnou ženu, aby bylo možné pochopit, kdy se dítě narodí, a aby lékař sledoval vývoj plodu, prováděl nezbytné vyšetření a včasné odhalení komplikací. Dnes lze těhotenství určit několika způsoby, pro většinu z nich není nutná lékařská účast. Začněme s nejjednodušší.

Související obsah

1 způsob. Určujeme období cyklu

Normální těhotenství trvá asi 40 týdnů. Mnoho nastávajících matek pečlivě sleduje ovulaci a přesně vědí, kdy došlo k početí. Když však přijdou k lékaři, ukáže se, že gestační věk je delší, než se očekávalo. Jaký je důvod takových nepřesností?

Faktem je, že v medicíně byl za účelem systematizace údajů a usnadnění sledování těhotných žen zaveden termín „porodnické období“, jehož začátek se shoduje s prvním dnem poslední menstruace. To znamená, že jste stále měli své období a lékař během tohoto období považuje těhotenství.

Porodnický termín se používá po celou dobu těhotenství. Použití porodního období je také výhodné, protože znát den, kdy začíná poslední menstruace, můžete snadno vypočítat odhadované datum narození (PD). Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:

- přidat 280 dnů k prvnímu dni poslední menstruace,

- od prvního za poslední cyklus, trvat 3 měsíce a přidat 7 dní,

- přidat 9 měsíců a 7 dní k prvnímu dni menstruace.

Pro výpočet období těhotenství pro menstruaci můžete použít kalkulačky, které jsou k dispozici na mnoha internetových zdrojích. Chcete-li to provést, musíte do kalkulačky zadat datum začátku poslední menstruace, průměrné trvání menstruačního cyklu a luteální fázi a okamžitě zobrazí délku těhotenství..

Jaký je rozdíl mezi porodním těhotenstvím a skutečným?

Přestože se lékaři řídí pouze porodním obdobím, je někdy důležité, aby nastávající matka pochopila skutečný věk plodu. Jak to definovat? Při pravidelném menstruačním cyklu trvajícím 27–30 dní vajíčko ovuluje uprostřed cyklu - 13–16 dní. K hnojení může dojít během následujících dvou dnů. Pokud byl pohlavní styk dříve, sperma musí čekat na vajíčko. Jejich životaschopnost trvá 5-7 dní.

Po fúzi zárodečných buněk se vytvoří embryo. Po dobu 5 dnů cestuje na místo připojení v děloze. Proto, s menstruačním cyklem trvajícím 27-30 dní, nastává těhotenství 18-21 dní, tj. O 2-3 týdny později než začátek porodního období.

Spravedlivě stojí za zmínku, že skutečné období těhotenství je zajímavé pouze pro nastávající matku, pro lékaře to není důležité. Ale některé budoucí matky udržují svůj kalendář až do narození.

2 způsoby. Poskytujeme analýzu pro hCG

Skutečný gestační věk lze vypočítat podle úrovně lidského chorionického gonadotropinu (hCG). Dovolte mi připomenout, že hCG je produkován embryonálními tkáněmi ihned po implantaci (připojení ke stěně dělohy), potom je za jeho syntézu odpovědná placenta. Tento hormon plní důležité fyziologické funkce:

- diferenciace embryonálních tkání,

- tvorba tepen svalové vrstvy dělohy.

Základem těhotenských testů je přítomnost tohoto hormonu v krvi a moči. Během prvního trimestru se hladina hCG postupně zvyšuje: 1–2 týdny po početí bude 25-156 mU / ml; ve 2-3. týdnu - 101-4870; ve dnech 3. - 1110-31500; 4. - 5. - 2560-82300; na 5 - 6 - 23 100 - 151 000; 6-7. - 27300-233000.

Snadným způsobem, jak zjistit přítomnost těhotenství (i před zpožděním) a jeho trvání, je krevní test na hCG. Měli byste si však být vědomi toho, že výpočet hladiny hCG se neshoduje s porodním obdobím, protože hCG se začíná vyrábět až po početí dítěte. Ve skutečnosti odráží skutečný věk budoucího dítěte.

3 způsoby. Určete čas expresním testem

Třetím způsobem, jak spočítat gestační věk doma, je expresní test. Jak víte, domácí testovací systémy fungují na základě stanovení hCG v moči. Existuje několik typů domácích a dovezených těhotenských testů. Nejoblíbenější a nejjednodušší jsou pásové testy (testovací proužky), ale mohou potvrdit pouze fakt těhotenství. Kvantifikace HCG není k dispozici na standardních testovacích proužcích.

Elektronické (digitální) testy však mohou určit gestační věk v týdnech od početí.
Citlivost elektronického testu nepřekračuje citlivost konvenčních testovacích proužků. Test je pohodlný a pohodlný, protože se na obrazovce objeví jasný obraz. Výsledek však zůstane pouze 24 hodin, což není vhodné pro ty, kteří ho chtějí uchovat pro dlouhou paměť. Poznamenávám, že testy, stejně jako analýza hCG, neurčují porodnictví, ale skutečný gestační věk..

Nedávno se objevily opakovaně použitelné testy s konektorem USB, které lze připojit k počítači a zobrazit výsledek. Souprava obsahuje 20 zásobníků ošetřených hCG činidlem v moči. Test může být proveden 4 dny před zahájením navrhované menstruace. Získání náhradních kazet je bohužel v současnosti velmi obtížné..

4 způsob. Lékařské vyšetření

Během těhotenství se všechny orgány a systémy ženy přizpůsobují novému rytmu života, takže se dítě vyvíjí normálně. K nejvýraznějším změnám dochází v děloze, kde je embryo nejprve implantováno a potom roste až do narození. Během těhotenství se děloha protáhne a desetkrát se zvětší. Jaké jsou důvody těchto procesů? Až do 20. týdne se ve svalové vrstvě (myometrium) vyskytují následující změny:

- aktivní dělení buněk,

- vytváření nových svalových vláken,

- jejich prodlužování a zahušťování.

Ve druhé polovině (po 20. týdnu) se děloha zvětší pouze v důsledku natažení a ztenčení stěny. Pokud tedy před početí je jeho tloušťka 4-5 cm, pak na konci těhotenství klesá na 0,5-1,5 cm.

Žena necítí změny ve velikosti dělohy v prvním trimestru, protože růstový proces probíhá postupně a hladce. Když však těhotná žena přijde na prenatální kliniku, lékař ji prozkoumá a určí délku těhotenství.

Od druhého trimestru (po 13–14 týdnech) se děloha prodlužuje za pánev a může být později pociťována břišní stěnou. Nyní gynekolog změří zevně dělohu (výšku postavení dna). Doktor zadá všechny ukazatele do výměnné karty a sleduje jejich dynamiku.

5 způsob. Stanovení gestačního věku ultrazvukem

Těhotenství lze vypočítat podle ultrazvuku. První studie se častěji provádí ve 12-14 týdnech těhotenství. Lékař určuje věk plodu podle jeho velikosti. Měří se následující ukazatele:

- biparietální velikost - mezi dočasnými kostmi (BDP),

- fronto-týlní velikost (LZR),

- obvod hlavy (výfuk),

- obvod břicha (chladicí kapalina),

- délka stehna (dlb),

- průměr hrudníku (DHA) atd..

V každém týdnu těhotenství má plod určité hodnoty uvedených parametrů. Pomocí speciální tabulky vypočítá lékař gestační věk. Je však třeba mít na paměti, že každé dítě má čistě individuální vývoj. A ne všechny velikosti plodu mohou odpovídat velikostem uvedeným v tabulce. Proto, pokud ultrazvuk odhalil nějaké abnormality, pak byste neměli zoufat, musíte opakovat studii po 7-10 dnech.

Kromě velikosti plodu vám ultrazvuk umožňuje vyhodnotit jeho hmotnost. A jsou zde značné výkyvy. Koneckonců se považuje za normální porodit dítě s hmotností 2800 - 4000 g včas.

6 způsob. Stanovení gestačního věku prvním mícháním

Žena může nezávisle určit gestační věk při prvním míchání. Bohužel je k dispozici pouze ve druhé polovině těhotenství, ale je velmi populární..

Předpokládá se, že primipary začnou pociťovat pohyby dítěte ve 20. týdnu a mnohotvárné - v osmnáctém. K výpočtu DA se k tomuto období přidá 20–22 týdnů. Spravedlivě je třeba poznamenat, že všechny výpočty při prvním míchání nejsou příliš objektivní. Koneckonců se stává, že máma cítí své dítě mnohem dříve!

Kolik týdnů trvá těhotenství ženy?

Období těhotenství u žen v týdnech je 38 nebo 40. Různá čísla souvisejí se skutečností, že lékaři někdy mluví o porodnických týdnech a někdy o plodu.

Trvání těhotenství: Základní pojmy

Při registraci na prenatální klinice uslyší první nastávající matka otázku od lékaře: jaký je datum poslední menstruace. Od tohoto dne se gestační věk počítá do lékařského záznamu. Mezi datem poslední menstruace a datem početí však uplynou nejméně dva týdny. Takže od kterého dne je odpočítávání?

 • porodnický (gestační) gestační věk - počítá se ode dne poslední menstruace; průměrné trvání je 40 týdnů (280 dní);
 • embryonální (fertilizační) gestační věk - od oplození po narození; průměrné trvání - 38 týdnů (266 dní).

Porodníci někdy používají počet týdnů a měsíců: v měsíci mají přesně 28 dní, tj. Přesně 4 týdny.

Výsledkem je, že v 9 pravidelných kalendářních měsících, 10 porodnic.

Fetální termín: jak vypočítat datum početí

Lékaři potřebovali porodnický termín, protože není vždy možné určit přesné datum početí: všechny ženy jsou různé a každé těhotenství je jedinečné a neexistují žádné zázraky. A datum poslední menstruace jsou konkrétní a spolehlivé informace.

Proto na otázku: kolik porodnických týdnů těhotenství můžete odpovědět přesně - 40 týdnů (280 dní), a na základě toho předpovídejte odhadované datum narození.

Výpočet plodu je obtížnější spočítat. Lékaři považují menstruační cyklus 28 dní za pravidlo pro většinu žen; 14. den nastane ovulace (vajíčko opouští vaječník), ve stejném období dochází k oplodnění.

 • první den poslední menstruace + 14 dní = ovulace (početí);
 • znamená, že skutečný gestační věk je 40 - 2 = 38 týdnů, nebo 280 - 14 = 266 dnů.

Přidáme 266 dnů k datu navrhované ovulace a získáme přibližné datum narození.

Ale to jsou pravidla a v životě - solidní výjimky: zdravotní stav ženy, její emocionální nálada, aktivita spermií atd. Opravují..

Lékaři považují následující období těhotenství za normu:

 • těhotenství v týdnech - 38-40;
 • kolik dní těhotenství trvá u žen - 266-280;
 • kolik měsíců - 9 kalendářních měsíců (nebo 10 porodnických měsíců přesně za 4 týdny).

Krevní test na úroveň lidského chorionického gonadotropinu (hCG) a ultrazvuku může pomoci objasnit dobu těhotenství v prvním trimestru. Ultrazvuk určuje velikost dělohy, fáze vývoje plodu. Je důležité si pamatovat: objektivně určit dobu trvání ultrazvuku může až do 16. týdne.

Těhotenský kalendář

TrimestrTýdnyCharakteristika období
1-12Orgány a systémy plodu se začnou formovat
II13-27Jsou vytvořeny všechny orgány a systémy; plod se aktivně pohybuje
III28-40Tvorba orgánů končí, rostou, zlepšují se; smyslové orgány začínají fungovat

Plodová hmotnost v týdnu těhotenství

Gestační období, týdnyHmotnost plodu (přibližná), gramyGestační období, týdnyHmotnost plodu (přibližná), gramy
7124550-600
81,5-225650-700
93-426750-850
104-527800-900
jedenáct6-828950-1100
129-13291000-1200
1314-20třicet1100-1300
1421-25311300-1500
patnáct30-50321600-1800
šestnáct40-60331900-2000
1750-100342100-2300
osmnáct140-180352300-2500
devatenáct200-250362500-2700
dvacet220-270372800-3000
21280-350383100-3200
22400-420393200-3400
23450-500403200-3600

Předčasné a dlouhodobé těhotenství: co je důležité vědět

Každé konkrétní těhotenství je ovlivněno mnoha faktory a okolnostmi, které mohou vést k předčasnému porodu i převládajícímu..

Předčasné těhotenství

Těhotenství je považováno za předčasné a porod je předčasný, pokud se dítě narodilo před 37. týdnem. Pro ženu je tato situace méně nebezpečná než pro dítě. Jeho tělo ještě není připraveno na nezávislý život.

Odložené těhotenství

Předávkování je méně časté než předčasné narození. Taková diagnóza se provádí po 42. týdnu těhotenství..

Příliš pozdní práce je nebezpečná pro obě: pro matku i dítě, protože placenta již nefunguje normálně a dodává dítěti vše potřebné. Ale i když se placenta vyrovná, plod může být již příliš velký, a to je plné poranění dítěte při narození a prasknutí, vážného krvácení pro ženu..

Co ovlivňuje ložisko

Ovlivňují délku těhotenství, způsobují předčasné nebo pozdní narození:

Vnitřní vývoj plodu týdně

Obsah:

Těhotenství je fyziologický proces, při kterém se v děloze vyvíjí nový organismus, který je výsledkem oplodnění. Těhotenství trvá v průměru 40 týdnů (10 porodních měsíců).

Při intrauterinním vývoji dítěte se rozlišují dvě období:

 1. Fetál (až 8 týdnů těhotenství včetně). V této době se embryo nazývá embryo a získává charakteristické rysy člověka;
 2. Fetal (od 9 týdnů do narození). V této době se plod nazývá plod..

Růst dítěte, utváření jeho orgánů a systémů nastává přirozeně v různých obdobích nitroděložního vývoje, který je podřízen genetickému kódu zabudovanému do zárodečných buněk a fixován v procesu evoluce člověka.

Embryo vývoj v prvním porodním měsíci (1-4 týdny)

První týden (1-7 dní)

Těhotenství začíná okamžikem oplodnění - splynutí zralé mužské buňky (spermie) a ženského vajíčka. K tomuto procesu obvykle dochází v ampulární části vejcovodu. Po několika hodinách se oplodněné vajíčko exponenciálně dělí a sestupuje vejcovodem do děložní dutiny (tato cesta trvá až pět dní).

V důsledku dělení se získá mnohobuněčný organismus, který je podobný ostružině (latina „Morus“), díky níž se v této fázi embryo nazývá morula. Přibližně v 7. den je morula zavedena do děložní stěny (implantace). Villi z vnějších buněk embrya se připojují k krevním cévám dělohy, následně z nich vzniká placenta. Další vnější buňky moruly vedou k vývoji pupeční šňůry a membrán. Po nějaké době se z vnitřních buněk vyvinou různé tkáně a orgány plodu..

Informace V době implantace může mít žena drobné skvrny z genitálního traktu. Takové sekrece jsou fyziologické a nevyžadují léčbu.

Druhý týden (8-14 dní)

Vnější buňky moruly pevně rostou do děložní sliznice. U embrya začíná tvorba pupeční šňůry, placenty a také nervové trubice, z níž se následně vyvíjí fetální nervový systém.

Třetí týden (15–21 dní)

Třetí týden těhotenství je obtížné a důležité období. V této době se začínají tvořit důležité orgány a systémy plodu: objevují se počátky dýchacího, trávicího, oběhového, nervového a vylučovacího systému. V místě, kde se brzy objeví hlava plodu, se vytvoří široká destička, která dá mozku vznik. 21. den začíná srdce dítěte bít.

Čtvrtý týden (22–28 dní)

Tento týden pokračuje pokládání fetálních orgánů. Základy střev, jater, ledvin a plic jsou již přítomny. Srdce začíná pracovat intenzivněji a pumpuje více krve oběhovým systémem.

Od začátku čtvrtého týdne se embryo vyvíjí záhyby těla a objevuje se páteř (akord).

Do 25. dne je tvorba nervové trubice kompletní.

Na konci týdne (přibližně 27–28 dnů) se vytvoří svalová soustava, páteř, která dělí embryo na dvě symetrické poloviny, a horní a dolní končetiny..

Během tohoto období začíná tvorba jám na hlavě, které se následně stávají očima plodu.

Embryo vývoj ve druhém porodním měsíci (5-8 týdnů)

Pátý týden (29-35 dní)

Během této doby embryo váží asi 0,4 gramu, délka od špičky k kostrči je 1,5 - 2,5 mm.

Začíná vznik následujících orgánů a systémů:

 1. Trávicí systém: játra a slinivka;
 2. Dýchací systém: hrtan, průdušnice, plíce;
 3. Oběhový systém;
 4. Reprodukční systém: vytvářejí se prekurzory zárodečných buněk;
 5. Smyslové orgány: formování očí a vnitřního ucha pokračuje;
 6. Nervový systém: začíná se formovat části mozku.

V tuto chvíli se objeví jemná pupeční šňůra. Tvorba končetin pokračuje, objevují se první základy nehtů.

Horní líc a nosní dutiny jsou vytvořeny na obličeji.

Šestý týden (36–42 dní)

Délka embrya během tohoto období je asi 4-5 mm.

Šestý týden začíná formace placenty. V tuto chvíli teprve začíná fungovat, krevní oběh mezi ní a embryem dosud nebyl vytvořen..

Formování mozku a jeho oddělení pokračuje. Šestý týden, při provádění encefalogramu, je již možné opravit signály z mozku plodu.

Začne se tvořit obličejové svaly. Oči plodu jsou již po staletí výraznější a nazí, která se teprve začínají tvořit.

V tomto období se začínají měnit horní končetiny: prodlužují se a objevují se začátky rukou a prstů. Dolní končetiny stále v plenkách.

Důležité orgány se mění:

 1. Srdce. Rozdělení na komory končí: komory a síně;
 2. Močový systém. Vytvořily se primární ledviny, začíná se vyvíjet močovod;
 3. Zažívací ústrojí. Vytváří se části gastrointestinálního traktu: žaludek, tenké a tlusté střevo. Játra a pankreas v tomto období téměř dokončili svůj vývoj;

Sedmý týden (43–49 dní)

Sedmý týden je významný v tom, že konečně je dokončena tvorba pupeční šňůry a je zavedena uteroplacentální cirkulace. Nyní bude plod dýchán a vyživován cirkulací krve přes cévy pupeční šňůry a placenty.

Embryo je stále obloukovitě ohnuté, na pánevní části těla je malý ocas. Velikost hlavy není menší než celá polovina embrya. Délka od špičky až ke křížové kosti do konce týdne narůstá na 13–15 mm.

Vývoj horních končetin pokračuje. Prsty jsou viditelné docela jasně, ale jejich oddělení mezi sebou dosud nedošlo. Dítě začne provádět spontánní pohyby rukou na účinky podnětů.

Dobře tvarované oči, již po staletí zakryté, které je chrání před vysycháním. Dítě může otevřít ústa.

Klade se nosní záhyby a nos, na stranách hlavy se tvoří dvě párová vyvýšeniny, ze kterých se začnou vyvíjet ušnice..

Intenzivní rozvoj mozku a jeho oddělení pokračuje.

Osmý týden (50–56 dní)

Tělo embrya se začíná narovnat, délka od špičky k kostrči je na začátku týdne 15 mm a v den 56 20–21 mm.

Vytváření důležitých orgánů a systémů pokračuje: zažívací systém, srdce, plíce, mozek, močový systém, reprodukční systém (u chlapců se vyvíjejí varlata). Naslouchající orgány se vyvíjejí.

Na konci osmého týdne se tvář dítěte osobně seznámí: oči, pokryté očními víčky, nosem, ušima jsou dobře definovány, tvorba rtů končí.

Je zaznamenán intenzivní růst hlavy, horních a dolních končetin, rozvíjí se osifikace dlouhých kostí paží a nohou a lebky. Prsty jsou jasně viditelné, mezi nimi není žádná kožní membrána.

Osmý týden navíc končí embryonální období vývoje a začíná plodu. Embryo od této chvíle se nazývá plod..

Vývoj plodu ve třetím porodním měsíci (9–12 týdnů)

Devátý týden (57–63 dní)

Na začátku devátého týdne je velikost plodu plodového plodu přibližně 22 mm, do konce týdne - 31 mm.

Došlo ke zlepšení cév placenty, což zlepšuje tok krve z dělohy.

Vývoj muskuloskeletálního systému pokračuje. Zahájí se proces osifikace, formují se klouby prstů a prstů. Plod se začne aktivně pohybovat, může stisknout prsty. Hlava je snížená, brada je pevně přitisknuta k hrudi.

Dochází ke změnám v kardiovaskulárním systému. Srdce tvoří až 150 tepů za minutu a pumpuje krev skrz své krevní cévy. Složení krve se stále velmi liší od krve dospělého: skládá se pouze z červených krvinek.

Pokračuje další růst a vývoj mozku, tvoří se struktury mozečku.

Orgány endokrinního systému se vyvíjejí intenzivně, zejména nadledviny, které produkují důležité hormony.

Tkáň chrupavky se zlepšuje: ušnice, chrupavka hrtanu, tvorba hlasivek.

Desátý týden (64–70 dní)

Na konci desátého týdne je délka plodu od kostrče po korunu 35-40 mm.

Hýždě se začínají vyvíjet, dříve existující ocas zmizí. Plod je v děloze dostatečně ve volné poloze v ohnutém stavu.

Vývoj nervového systému pokračuje. Nyní plod provádí nejen chaotické pohyby, ale také odráží reakci na podnět. Když se dítě náhodou dotkne stěn dělohy, reaguje na pohyby: otáčí hlavou, ohýbá nebo natahuje ruce a nohy, tlačí na stranu. Velikost plodu je stále velmi malá a žena stále tyto pohyby necítí.

Je vytvořen sací reflex, dítě začne se svými rty reflexní pohyby.

Vývoj membrány, která se bude aktivně podílet na dýchání, se blíží ke konci.

Jedenáctý týden (71–77 dní)

Na konci tohoto týdne se velikost plodu-parietální části plodu zvětší na 4 až 5 cm.

Tělo plodu zůstává nepřiměřené: malé tělo, velké velikosti hlavy, dlouhé paže a krátké nohy, ohnuté ve všech kloubech a přitlačené k žaludku.

Placenta již dosáhla dostatečného vývoje a vyrovnává se s jejími funkcemi: dodává plodu kyslík a živiny a odstraňuje oxid uhličitý a metabolické produkty.

Dochází k další tvorbě fetálních očí: v této době se rozvíjí duhovka, která v budoucnu určí barvu očí. Oči dobře vyvinuté, napůl uzavřené po staletí nebo dokořán..

Dvanáctý týden (78–84 dní)

Velikost plodu-parietální velikost plodu je 50-60 mm.

Existuje jasný vývoj genitálií u ženského nebo mužského typu.

Trávicí systém se dále zlepšuje. Střevo je protáhlé a uložené ve smyčkách, jako u dospělých. Jeho periodické kontrakce začínají - peristaltika. Plod začne dělat polykání, polykání plodové vody.

Vývoj a zlepšování fetálního nervového systému pokračuje. Mozek je malý, ale přesně opakuje všechny struktury mozku dospělého. Polokoule a další oddělení jsou dobře vyvinutá. Reflexní pohyby jsou zlepšeny: plod může vytlačit a uvolnit prsty do pěst, popadne palec a aktivně saje.

V krvi plodu jsou již přítomny nejen červené krvinky, ale také začíná produkce bílých krvinek - leukocytů -.

V tuto chvíli dítě začne zaznamenávat jednotlivé respirační pohyby. Před narozením plod nemůže dýchat, jeho plíce nefungují, provádí však rytmické pohyby hrudníku, simuluje dýchání.

Na konci týdne má plod obočí a řasy, krk je jasně viditelný.

Vývoj plodu ve čtvrtém porodním měsíci (13-16 týdnů)

13 týdnů (85–91 dní)

Velikost coccygeal-parietal do konce týdne je 70-75 mm. Poměr těla se začíná měnit: horní a dolní končetiny a trup se prodlužují, velikost hlavy již není ve vztahu k trupu tak velká.

Zlepšování trávicího a nervového systému pokračuje. Začnou se objevovat embrya mléčných zubů pod horní a dolní čelistí.

Tvář je plně tvarovaná, ušnice, nos a oči jsou jasně viditelné (celá staletí zcela uzavřená).

14 týdnů (92–98 dní)

Na konci čtrnáctého týdne se velikost kocyceal-parietalu zvětšuje na 8-9 cm. Poměr těla se nadále mění na známější. Čelo, nos jsou na obličeji dobře definované, objevují se tváře a brada. První vlasy se objevují na hlavě (velmi tenké a bezbarvé). Povrch těla je pokryt dělovými chloupky, které drží mazivo pokožky a tím plní ochranné funkce.

Muskuloskeletální systém plodu je zlepšen. Kosti zesilují. Zvýšená pohybová aktivita: plod se může převrátit, ohnout, plavat.

Vývoj ledvin, močového měchýře a močovodů se blíží ke konci. Ledviny začnou vylučovat moč, která se mísí s plodovou vodou.

Endokrinní systém se zlepšuje: pankreatické buňky začínají fungovat, produkují inzulín a hypofýzy.

Objeví se genitální změny. U chlapců se tvoří prostata, u dívek se vaječníky stěhují do pánevní dutiny. Čtrnáctý týden, s dobrým citlivým ultrazvukovým přístrojem, je již možné určit pohlaví dítěte.

Patnáctý týden (99-105 dní)

Velikost plodu v parcytální tkáni je asi 10 cm, hmotnost plodu je 70 až 75 gramů. Hlava je stále dostatečně velká, ale růst paží, nohou a trupu se jí začíná dostávat dopředu.

Oběhový systém se zlepšuje. U dítěte ve čtvrtém měsíci je již možné určit krevní skupinu a faktor Rh. Krevní cévy (žíly, tepny, kapiláry) rostou na délku, jejich stěny se zesilují.

Zahájí se výroba prvotních výkalů (meconium). To je způsobeno požitím plodové vody, která vstupuje do žaludku, poté do střev a plní ji..

Prsty a prsty jsou plně tvarované, objevuje se na nich individuální vzor.

Šestnáctý týden (106 - 112 dní)

Hmotnost plodu se zvyšuje na 100 gramů, coccygeal-parietal velikost - až 12 cm.

Na konci šestnáctého týdne je plod již plně formován, má všechny orgány a systémy. Ledviny aktivně pracují, každou hodinu se do plodové vody každou hodinu uvolňuje malé množství moči.

Kůže plodu je velmi tenká, podkožní tuková tkáň prakticky chybí, proto jsou přes kůži vidět krevní cévy. Kůže vypadá jasně červená, pokrytá dělovými chloupky a mastnotou. Obočí a řasy jsou dobře definované. Tvoří nehty, ale pokrývají pouze okraj nehtu.

Tvoří se obličejové svaly a plod začíná „grimasovat“: zamračené obočí, jakýsi úsměv.

Vývoj plodu v pátém porodním měsíci (17-20 týdnů)

Sedmnáctý týden (113–119 dní)

Hmotnost plodu je 120–150 gramů, velikost kocycea-parietální - 14-15 cm.

Kůže zůstává velmi tenká, ale pod ní se začíná vyvíjet podkožní tuková tkáň. Vývoj mléčných zubů pokrytých dentinem pokračuje. Pod nimi se začínají tvořit embrya trvalých zubů.

Objeví se reakce na zvukové podněty. Od tohoto týdne můžeme s jistotou říci, co dítě začalo slyšet. Když se objeví silné a ostré zvuky, zárodek se začne pohybovat aktivně.

Pozice plodu se mění. Hlava je zvednutá a je téměř ve svislé poloze. Paže jsou ohnuté na loketních kloubech, prsty jsou téměř po celou dobu zaťaté. Dítě pravidelně začne cucat palec.

Úder srdce se vyjasní. Od nynějška ho doktor může poslouchat stetoskopem..

Osmnáctý týden (120–126 dní)

Hmotnost dítěte je asi 200 gramů, délka - až 20 cm.

Začne se tvořit spánek a bdělost. Po většinu času plod spí, pohyby pro tento čas se zastaví.

Nyní může žena začít cítit, jak se dítě pohybuje, zejména při opakovaném těhotenství. První pohyby se cítí jako jemné třes. Žena může cítit aktivnější pohyby vzrušením, stresem, který ovlivňuje emoční stav dítěte. V této době je normou asi deset epizod pohybu plodu denně..

Devatenáctý týden (127–133 dní)

Hmotnost dítěte se zvětšuje na 250-300 gramů, délka těla - až 22-23 cm. Poměry těla se mění: hlava zaostává za tělem v růstu, paže a nohy se začínají prodlužovat..

Míchání je stále častější a hmatatelnější. Cítí je nejen samotná žena, ale i další lidé, kteří jí položili ruku na břicho. Pre-těhotná v této době může jen začít cítit pohyby.

Endokrinní systém se zlepšuje: pankreas, hypofýza, nadledvinky, sexuální žlázy, štítná žláza a příštítná tělíska jsou aktivní.

Složení krve se změnilo: kromě červených krvinek a bílých krvinek jsou v krvi také monocyty a lymfocyty. Slezina se začíná podílet na tvorbě krve.

Dvacátý týden (134–140 dní)

Délka těla se zvyšuje na 23-25 ​​cm, hmotnost - až 340 gramů.

Kůže plodu je stále tenká, pokrytá ochranným tukem a chlupatými chlupy, které mohou zůstat až do narození. Podkožní tuková tkáň se vyvíjí intenzivně.

Dobře tvarované oči, po dvaceti týdnech, se objeví blikající reflex.

Koordinace pohybu je zlepšena: dítě sebevědomě položí prst na ústa a začne sát. Výraz obličeje je vyjádřen: plod může mžourat, usmívat se, mračit se.

V tomto týdnu se již všechny ženy pohybují, bez ohledu na počet těhotenství. Aktivita aktivity se mění po celý den. Když se objeví dráždivé účinky (hlasité zvuky, dusná místnost), dítě se začne pohybovat velmi rychle a aktivně.

Vývoj plodu v šestém porodním měsíci (21-24 týdnů)

Dvacet-první týden (141-147 dní)

Tělesná hmotnost roste na 380 gramů, délka plodu - až 27 cm.

Vrstva podkožní tkáně se zvětšuje. Vrásčitá kůže s mnoha záhyby.

Fetální pohyby jsou stále aktivnější a hmatatelnější. Plod se volně pohybuje v děložní dutině: lehne si hlavou nebo hýždí přes dělohu. Může vytáhnout pupeční šňůru, vytlačit rukama a nohama ze stěn dělohy.

Režim spánku a bdělosti se mění. Nyní plod tráví ve snu méně času (16–20 hodin).

Dvaadvacátý druhý týden (148–154 dní)

Ve 22. týdnu se velikost plodu zvětší na 28 cm, hmotnost - až 450 - 500 gramů. Velikost hlavy je úměrná trupu a končetinám. Nohy jsou téměř vždy ohnuté..

Páteř plodu je plně vytvořena: má všechny obratle, vazy a klouby. Proces posilování kostí pokračuje.

Zlepšuje se fetální nervový systém: mozek již obsahuje všechny nervové buňky (neurony) a má hmotnost asi 100 gramů. Dítě se začne zajímat o své tělo: cítí obličej, paže, nohy, nakloní hlavu, přitiskne prsty k ústům.

Velikost srdce se výrazně zvyšuje, zlepšují se funkční schopnosti kardiovaskulárního systému.

Dvacátý třetí týden (155–161 dní)

Délka těla plodu je 28-30 cm, hmotnost - asi 500 gramů. Pigment se začíná syntetizovat v kůži, v důsledku čehož pokožka získává jasně červenou barvu. Podkožní tuková tkáň je stále dostatečně tenká, v důsledku toho dítě vypadá velmi tenké a scvrklé. Tuk pokrývá celou pokožku, hojněji se nachází v záhybech těla (ulnární, axilární, tříselný a další záhyby).

Vývoj vnitřních pohlavních orgánů pokračuje: u chlapců - šourek, u dívek - vaječníků.

Frekvence respiračních pohybů se zvyšuje až 50-60krát za minutu.

Reflex polykání je stále dobře vyvinutý: dítě neustále spolkne plodovou vodu s částicemi ochranného mazání kůže. Kapalná část plodové vody je absorbována do krve, ve střevech zůstává silná látka zeleno-černé barvy (meconium). Normálně by střeva neměla být prázdná před narozením dítěte. Někdy polykání vody způsobuje škytnutí plodu, žena to může cítit ve formě rytmických pohybů po dobu několika minut.

Dvacet-čtvrtý týden (162-168 dní)

Na konci tohoto týdne se hmotnost plodu zvýší na 600 gramů, délka těla - až 30-32 cm.

Míchání se stává silnějším a jasnějším. Plod zabírá téměř celý prostor v děloze, ale stále může změnit polohu a převrátit se. Svalový růst.

Na konci šestého měsíce má dítě dobře vyvinuté smyslové orgány. Vize začíná fungovat. Pokud do ženského žaludku vnikne jasné světlo, zárodek se začne odvracet a pevně uzavře víčka. Dobře vyvinutý sluch. Plod určuje pro sebe příjemné a nepříjemné zvuky a reaguje na ně odlišně. Díky příjemným zvukům se dítě chová klidně, jeho pohyby se zklidňují a měří. S nepříjemnými zvuky začíná mrznout nebo naopak velmi aktivně.

Mezi matkou a dítětem je navázáno emocionální spojení. Pokud žena zažije negativní emoce (strach, úzkost, touha), dítě začne pociťovat podobné pocity.

Vývoj plodu v sedmém porodním měsíci (25-28 týdnů)

Dvacet-pátý týden (169-175 dní)

Délka plodu je 30-34 cm, tělesná hmotnost se zvyšuje na 650-700 gramů. Kůže se stává elastickou, počet a závažnost záhybů klesá v důsledku hromadění podkožního tuku. Kůže zůstává tenká s velkým počtem kapilár, což jí dává červenou barvu.

Tvář má pro člověka obvyklý vzhled: oči, víčka, obočí, řasy, tváře, ušnice jsou dobře definované. Chrupavka uší zůstává tenká a měkká, jejich ohyby a kadeře nejsou úplně vytvořeny.

Kostní dřeň se rychle vyvíjí, což hraje hlavní roli v hematopoéze. Posílení kostí plodu pokračuje.

Při zrání plic dochází k důležitým procesům: vytvářejí se malé prvky plicní tkáně (alveoly). Před narozením dítěte jsou bezvzduchové a připomínají ploché koule, které jsou narovnány až po prvním křiku novorozence. Od 25. týdne začnou alveoly produkovat speciální látku (povrchově aktivní látku), která je nezbytná k udržení jejich tvaru.

Dvacátý šestý týden (176-182 dní)

Délka plodu je asi 35 cm, hmotnost se zvyšuje na 750 až 760 gramů. Pokračuje růst svalové tkáně a podkožního tuku. Kosti jsou posíleny a vývoj trvalých zubů pokračuje.

Genitální formace pokračuje. U chlapců varlata začínají klesat do šourku (proces trvá 3–4 týdny). U dívek je dokončena tvorba vnějších genitálií a pochvy.

Senzorické orgány jsou vylepšeny. Dítě má čich (zápach).

Dvacet sedmý týden (183–189 dní)

Hmotnost se zvyšuje na 850 gramů, délka těla - až 37 cm.

Aktivně fungující orgány endokrinního systému, zejména pankreas, hypofýza a štítná žláza.

Plod je docela aktivní, volně dělá různé pohyby uvnitř dělohy.

Od dvacátého sedmého týdne začíná dítě tvořit individuální metabolismus.

Dvacátý osmý týden (190-196 dní)

Hmotnost dítěte se zvyšuje na 950 gramů, délka těla - 38 cm.

V tomto věku se plod stává prakticky životaschopným. Bez patologie orgánů může dítě s dobrou péčí a léčbou přežít.

Podkožní tuk se nadále hromadí. Kůže je stále červená, načechrané vlasy postupně začínají vypadávat a zůstávají pouze na zádech a ramenech. Obočí, řasy, vlasy na hlavě ztmavnou. Dítě často začíná otevírat oči. Chrupavka nosu a uší zůstává měkká. Nehty nedosahují okraje nehtu.

Jedna z mozkových hemisfér začíná tento týden fungovat aktivněji. Pokud se pravá hemisféra stane aktivní, pak se dítě stane levicovým, pokud se vlevo - pak se objeví pravostrannost.

Vývoj plodu v osmém měsíci (29-32 týdnů)

Dvacátý devátý týden (197–203 dní)

Hmotnost plodu je asi 1200 gramů, růst se zvyšuje na 39 cm.

Dítě už dostatečně vyrostlo a zabírá téměř celý prostor v děloze. Pohyby nejsou tak chaotické. Míchání se projevuje formou periodických šoků nohama a pažemi. Plod začíná zaujímat určitou pozici v děloze: hlava nebo hýždě dolů.

Všechny orgánové systémy se neustále zlepšují. Ledviny již emitují až 500 ml moči denně. Zatížení kardiovaskulárního systému se zvyšuje. Krevní oběh plodu se stále výrazně liší od krevního oběhu novorozence.

Třicátý týden (204-210 dní)

Tělesná hmotnost se zvyšuje na 1300-1350 gramů, růst zůstává přibližně stejný - asi 38-39 cm.

Podkožní tuková tkáň se neustále hromadí, kožní záhyby jsou narovnány. Dítě se přizpůsobí nedostatku místa a zaujme určitou pozici: záhyby, paže a nohy se zkříží. Kůže má stále jasnou barvu, snižuje se množství mastnoty a chlupů.

Vývoj alveolů a produkce povrchově aktivních látek pokračují. Plíce se připravují na porod a začínají dýchat.

Vývoj mozku pokračuje, zvyšuje se počet křivin a oblast kůry.

Třicátý první týden (211 - 217 dní)

Hmotnost dítěte je asi 1500-1700 gramů, výška se zvyšuje na 40 cm.

Spánek a bdělost dítěte se mění. Spánek stále trvá dlouho, v této době neexistuje žádná pohybová aktivita plodu. Během bdělosti se dítě aktivně pohybuje a tlačí.

Oči jsou plně tvarované. Během spánku dítě zavře oči, zatímco je vzhůru, oči jsou otevřené, pravidelně bliká. Barva duhovky je stejná pro všechny děti (modrá), poté se po narození začne měnit. Plod reaguje na jasné světlo zúžením nebo dilatací zornice.

Velikost mozku se zvyšuje. Nyní je jeho objem asi 25% objemu mozku dospělého.

Třicátý druhý týden (218-224 dní)

Výška dítěte je asi 42 cm, hmotnost - 1700 - 1800 gramů.

Hromadění podkožního tuku pokračuje, a proto se pokožka stává světlejší, prakticky na ní nejsou žádné vrásky.

Zlepšují se vnitřní orgány: orgány endokrinního systému intenzivně vylučují hormony, povrchově aktivní látka se hromadí v plicích.

Plod produkuje zvláštní hormon, který podporuje tvorbu estrogenu v matčině těle, v důsledku toho se mléčné žlázy začínají připravovat na produkci mléka.

Vývoj plodu v devátém měsíci (33–36 týdnů)

Třicátý třetí týden (225-231 dní)

Hmotnost plodu se zvyšuje na 1900-2000 gramů, růst je asi 43-44 cm.

Kůže se stává lehčí a hladší, zvyšuje se hladina tukové tkáně. Nadýchané vlasy se stále více otírají, naopak se zvyšuje vrstva ochranného maziva. Hřebíky dorůstají na okraj nehtu.

Dítě je stále více zaplněno v děložní dutině, takže jeho pohyby jsou vzácnější, ale silné. Poloha plodu je pevná (hlava nebo hýždě dolů), pravděpodobnost, že se dítě po této době převrátí, je velmi malá.

Práce vnitřních orgánů se stále více zlepšuje: hromadění srdce se zvyšuje, tvorba alveol je téměř dokončena, tón krevních cév se zvyšuje, mozek je plně formován.

Třicátý čtvrtý týden (232 - 238 dní)

Hmotnost dítěte se pohybuje od 2000 do 2500 gramů, výška je asi 44-45 cm.

Dítě nyní zaujímá stabilní polohu v děloze. Kosti lebky jsou díky fontanelám měkké a pohyblivé, které se mohou uzavřít pouze několik měsíců po porodu.

Vlasy na hlavě intenzivně rostou a získávají určitou barvu. Barva vlasů po porodu se však může změnit..

V souvislosti s tím je zaznamenáno intenzivní posílení kostí, plod začíná brát vápník z těla matky (žena si v tomto okamžiku může všimnout vzniku záchvatů).

Dítě neustále polyká plodovou vodu, čímž stimuluje gastrointestinální trakt a funkci ledvin, které vylučují alespoň 600 ml čisté moči denně.

Třicátý pátý týden (239–245 dní)

Každý den dítě přidává 25-35 gramů. Hmotnost v tomto období se může velmi lišit a do konce týdne je 2200 - 2700 gramů. Výška se zvyšuje na 46 cm.

Všechny vnitřní orgány dítěte se neustále zlepšují a připravují tělo na nadcházející mimozemskou existenci.

Tuková vláknina je deponována intenzivně, dítě je více krmeno. Množství vlasů z pistole je velmi sníženo. Hřebíky již dosáhly špiček nehtů.

Ve střevech plodu se již nahromadilo dostatečné množství meconia, které by se mělo normálně odchýlit 6-7 hodin po narození.

Třicátý šestý týden (246-252 dní)

Hmotnost dítěte se velmi liší a může se pohybovat od 2000 do 3000 gramů, výška - v rozmezí 46-48 cm

Plod již má dobře vyvinutou podkožní tukovou tkáň, barva kůže se stává světlou, vrásky a záhyby úplně vymizí.

Dítě zaujímá určitou pozici v děloze: častěji leží vzhůru nohama (méně často, nohy nebo hýždě, v některých případech příčně), hlava je ohnutá, brada je přitlačena k hrudníku, ruce a nohy jsou přitlačeny k tělu.

Kosti lebky, na rozdíl od jiných kostí, zůstávají měkké, s prasklinami (fontanely), které umožní, aby hlava dítěte byla pružnější, když prochází porodním kanálem..

Všechny orgány a systémy jsou plně vyvinuty pro existenci dítěte mimo děloze.

Vývoj plodu v desátém porodním měsíci

Třicátý sedmý týden (254–259 dní)

Růst dítěte se zvyšuje na 48-49 cm, hmota se může výrazně měnit. Kůže byla světlejší a silnější, tuková vrstva se každý den zvyšuje o 14-15 gramů.

Chrupavky nosu a uší se stávají hustšími a pružnějšími.

Plíce jsou plně tvarované a zralé, alveoly obsahují potřebné množství povrchově aktivní látky pro dýchání novorozence.

Maturace trávicího systému skončila: v žaludku a ve střevech jsou kontrakce nutné k tlačení potravy (peristaltika).

Třicátý osmý týden (260–266 dní)

Váha a výška dítěte se velmi liší.

Plod je plně zralý a připraven k narození. Navenek dítě vypadá jako novorozenec na plný úvazek. Kůže je lehká, tuková tkáň je docela vyvinutá, vellus vlasy prakticky chybí.

Třicátý devátý týden (267–273 dní)

Zpravidla se dva týdny před narozením plod začne potopit a drží se na kostech pánve. Dítě již dosáhlo plné zralosti. Placenta začíná postupně stárnout a tím se zhoršují metabolické procesy.

Hmotnost plodu se významně zvyšuje (30-35 gramů denně). Poměr těla se zcela mění: hrudník a ramenní opasek, zaoblené břicho, dlouhé končetiny jsou dobře vyvinuté.

Smyslové orgány jsou dobře vyvinuté: dítě zachytí všechny zvuky, uvidí jasné barvy, může zaměřit zrak a vyvíjí chuťové pupeny.

Čtyřicet týdnů (274–280 dní)

Všechny ukazatele vývoje plodu odpovídají novorozenci. Dítě je zcela připraveno k porodu. Hmotnost se může výrazně lišit: od 250 do 4000 a vyšší gramy.

Děloha se periodicky stahuje (tónuje), což se projevuje bolestmi v podbřišku. Krk je pootevřený a hlava plodu je přitlačena blíže k pánevní dutině.

Kosti lebky jsou stále měkké a pružné, což umožňuje hlavě dítěte měnit tvar a snáze procházet porodním kanálkem..

Články O Neplodnosti