Hlavní Bolest

4 hlavní příznaky endometriózy a rysy její léčby u žen různého věku

Genitální endometrióza (GE) je v současné době jednou z nejčastějších příčin zhoršené reprodukční funkce, jakož i fyzické a emoční pohody žen. Endometrióza má zasloužené třetí místo ve struktuře gynekologických chorob. Nejčastěji se vyskytují pouze zánětlivé procesy a benigní novotvary dělohy..

Co je endometrióza a proč je to nebezpečné?

Endometrióza je podle obecně přijaté definice proces, při kterém tkáň, podobně jako endometrium ve svých morfologických a funkčních vlastnostech, roste mimo děložní dutinu, což má za následek zhoršenou funkci postiženého orgánu s různou závažností..

Děložní endometrióza, jejíž příznaky a léčba bude podrobně popsána níže, je naléhavým problémem moderní gynekologie.

Formy a fáze

Za posledních 50 let bylo navrženo více než 10 různých klasifikací endometriózy. Bohužel žádná z dostupných klasifikací není zcela uspokojivá ani pro praktikující specialisty, ani pro vědce zapojené do tohoto problému..

Extragenitální a genitální formy endometriózy se rozlišují..

Extragenitální endometrióza - stav, ve kterém se endometrioidní implantáty nacházejí mimo genitální orgány (plíce, svaly, kůže).

Genitální endometrióza:

 • vnitřní endometrióza nebo endometrióza dělohy. Tento proces se šíří v těle dělohy, intersticiálních sekcích vejcovodů, v isthmu. Její další jméno je adenomyóza;
 • vnější endometrióza. Foci endometriózy se nachází v děložním čípku, vagíně, v oblasti vejcovodů, vaječníků, stejně jako v retrocervikální oblasti a na listech pobřišnice pokrývající vnitřní pohlavní orgány..

Existuje také klasifikace vnější endometriózy s přihlédnutím k stupni prevalence. Tato klasifikace vyjadřuje v bodech oblast a hloubku endometrioidních míst různé lokalizace.

Součet bodů umožňuje posoudit závažnost procesu:

 • minimální nebo první stupeň - až 5 bodů;
 • snadné, 2. stupeň - 6 - 15 bodů;
 • mírný, 3. stupeň - 16 - 40 bodů;
 • těžká, 4. etapa - celkem více než 40 bodů.

Nevýhodou této klasifikace je, že skutečná závažnost nemoci nemusí odpovídat stadiu prevalence v bodech.

Další klasifikace je klinická endoskopická. Stupeň poškození je také určen celkovým počtem bodů, ale kromě endoskopických známek poškození (skvrny, jizvy, adheze v pánvi) také bere v úvahu klinické projevy (bolest při pohlavním styku a vaginálním vyšetření, neplodnost, bolest při menstruaci, pánevní bolest).. Tato klasifikace rozlišuje mírné, střední a těžké stupně endometriózy (až 16, 17 - 36 a více než 37 bodů).

Používá se také klinická klasifikace nejběžnějších forem endometriózy - tělo dělohy, retrocervikální a endometriální ovariální cysty. Podle této klasifikace má každá z forem 4 fáze patologického procesu, v závislosti na prevalenci.

Příčiny endometriózy

Teorie výskytu

Existuje několik základních teorií vzhledu endometriálních ložisek.

 1. Házení menstruačního toku přes vejcovody do břišní dutiny. Společně s krví vstupují aktivní životaschopné endometriální buňky do břišní dutiny, které po implantaci tvoří ložiska endometriózy (1921 Sampson).
 2. Během nitroděložního vývoje jsou buňky Mullerovského kanálu (z něho se tvoří genitální orgány) zpožděny místy atypickými pro sebe. Následně v těchto místech rostou ložiska endometriózy.
 3. Experimentálně potvrzená metaplastická teorie je založena na skutečnosti, že mnoho tkání (epitel renálních tubulů, peritoneální mesothelium atd.) Se může vlivem určitých faktorů proměnit v endometriální tkáň.
 4. Očkování endometriálních buněk jinými tkáněmi během chirurgického zákroku. To může vysvětlit takovou komplikaci, jako je endometrióza pooperační jizvy, například po císařském řezu.
 5. „Migrace“ endometriálních buněk přes lymfatické a krevní cévy do jiných orgánů (plíce, játra, kůže).
 6. Genetická predispozice.

Existuje důkaz, že imunitní systém se podílí na vývoji tohoto onemocnění. Je prokázáno, že endometriální buňky mají silný agresivní potenciál a jsou schopné poškodit imunitní systém, což vede k narušení místní i obecné imunity.

Nepříznivé faktory

Bohužel žádný z těchto konceptů nedokáže plně vysvětlit, proč jsou endometriální buňky koneckonců zaváděny do jiných tkání a jejich následné reprodukce u některých žen, a proč tomu tak není u jiných. Jaké jsou skutečné příčiny endometriózy? S největší pravděpodobností k tomu dojde, když je jeden z výše uvedených konceptů implementován na pozadí jednoho nebo více nepříznivých faktorů:

 • hormonální a metabolické poruchy (vysoká hladina estrogenu, obezita);
 • škodlivé životní podmínky (kouření, stres, nepříznivé podmínky prostředí);
 • časný nástup menstruace;
 • dlouhá a těžká menstruace;
 • malformace vedoucí k narušení odtoku menstruační krve.

Projevy nemoci. Hlavní příznaky endometriózy

Příznaky a léčba endometriózy jsou zcela specifické, záleží nejen na velikosti zaměření, ale také na stupni poškození nervových zakončení, věku a prahu bolesti každé ženy..

Bolest, která se objevuje během menstruace, je ulehčována léky proti bolesti a po ukončení propouštění zmizí - hlavní stížnost, s níž se žena s endometriózou obrací k gynekologovi. Kromě nedostatečného účinku léků je pro endometriózu charakteristické také zvýšení bolesti od prvního dne do posledního dne..

Další stížností je menstruační dysfunkce s adenomyózou. To se může projevit buď bohatými dlouhými obdobími, nebo tmavým skvrnami se skvrnami před a / nebo po hlavních, nebo jejich kombinací.

Dalším projevem je bolest při pohlavním styku, která je nejčastěji spojena s napětím tkání fixovaných komisi orgánů, jakož i poškozením nervových vláken endometriózou..

Někdy se stává, že výše uvedené příznaky chybí nebo jsou mírné, a hlavní stížností je absence těhotenství s pravidelným sexuálním životem. A teprve při vyšetření se ukáže, že příčinou neplodnosti je endometrióza.

V případě zapojení do procesu se vedle dělohy a dalších orgánů spojí odpovídající příznaky. Například při vaginální lézi během menstruace je pozorována bolest v této oblasti, schopnost „ovládat“ svaly klesá, bolesti při tahu a nutkání k vyprázdnění se objevují v rektální lézi, nadýmání v tlustém střevě, hemoptýza spojená s menstruací atd..

Komplikace

Stejně jako u každého chronického dlouhodobého onemocnění, i při nedostatečné léčbě endometrióza způsobuje řadu komplikací.

 1. Tvorba adhezí. Adheze opravují orgány, narušují jejich pohyblivost a relativní polohu. Porušují průchodnost vejcovodů a v důsledku toho se vyvíjí tubulární neplodnost. Mohou také vést ke střevní obstrukci..
 2. Bohatá dlouhá období vedou k rozvoji anémie se všemi následnými důsledky - snížená výkonnost, zvýšená únava, ospalost, křehké nehty, vlasy, suchá kůže.
 3. Syndrom konstantní bolesti narušuje celkovou pohodu, vyčerpání, vyčerpání, vede k neuróze. Bolest při pohlavním styku vede k narušení sexuálního života až do úplného selhání.
 4. Endometrioidní ovariální cysty (endometriomy) se mohou kroucením, prasknutím, porušením na jiných orgánech s porušením jejich funkce. Kromě toho endometiom, poškozující tkáň vaječníků, snižuje ovariální rezervu orgánu a narušuje jeho hormonální funkci.
 5. Neplodnost s endometriózou se vyskytuje nejen v důsledku tvorby adhezí, ale také v důsledku přímého poškození endometriálních cyst vaječníkových tkání. Kromě toho existují důkazy o hormonální nerovnováze v endometrióze, která vede k narušení ovulace, funkční méněcennosti endometria a corpus luteum.

Diagnóza endometriózy

Chcete-li zjistit skutečnou prevalenci endometriózy na světě, musíte shromáždit a prozkoumat velké množství žen ve věku 40 - 45 let, které si nestěžují. Ale z etických důvodů to nelze udělat, takže otázka zůstává nespecifikována. Faktem je, že neexistují žádné příznaky endometriózy, které by pomohly odhalit nemoc v raných stádiích. U některých žen se může vyskytnout bez závažných příznaků, u některých se skrývá za jinými nemocemi.

Zdravotní historie

Nepodceňujte význam rozhovoru pro diagnózu. Nic nepomůže určit budoucí taktiku jako správně shromážděnou historii. Proto by měla žena podrobně sdělit lékaři o sobě a své nemoci: v jakém věku začala menstruace, jak byla stanovena, jaká je doba cyklu a trvání menstruace, jejich hojnost, povaha bolesti, jaké léky se užívají, která gynekologická a mimoděložní onemocnění se v současnosti vyskytují a byla přenesena dříve, těhotenství, porod, přerušení, sexuální život atd..

Úkolem ženy je odpovídat na všechny položené otázky podrobně a pravdivě.

Nemateriální instrumenty

Po rozhovoru bude provedena zkouška v zrcadlech s oplocením nezbytných analýz a bimanální studie.

 • Při vyšetření pomocí zrcadel je možné detekovat ložiska endometriózy na děložním čípku nebo na vaginální sliznici.
 • Bimanual (obouruční) výzkum. Pomocí palpace jsou stanoveny změny konzistence a velikosti dělohy, krku a vaječníků, formování na vaječnících, omezení pohyblivosti orgánů, jejich atypické umístění, bolestivost. To je dost, aby zkušený odborník navrhl diagnózu a určil rozsah dalších studií.

Instrumentální metody

Nejoptimálnější a nejpřístupnější metoda pro diagnostiku gynekologické patologie, včetně endometriózy. Nevýhodou je, že není možné identifikovat povrchové implantáty. Výhody, kromě dostupnosti: vysoký informační obsah, zejména při použití Doppleru, neinvazivita, bezpečnost, schopnost detekovat malé intravariální formace, které nejsou detekovány ani během chirurgických zákroků. Přesnost metody je 96%. Zvyšuje obsah informací o použití vaginálních a rektálních senzorů.

Počítačová tomografie a laparoskopie

Nejinformativnějšími metodami pro diagnostiku endometriózy jsou počítačová tomografie a laparoskopie. CT dokáže detekovat až 80% případů HE, laparoskopie - až 96%. Toto je „zlatý standard“. Laparoskopie kromě vysokého vizuálního informačního obsahu umožňuje vzorkování materiálu pro histologické potvrzení diagnózy, a také během laparoskopie se vyhodnocuje průchodnost vejcovodů, adheze se vyříznou. Obě metody však mají nevýhody, které jim neumožňují široké použití. Laparoskopie je invazivní metoda, která se provádí po přípravě v nemocnici v celkové anestezii. Jen velmi málo lidí si lehne na operační stůl bez dobrého důvodu. Počítačová tomografie je relativně nákladná metoda, která vyžaduje zvláštní přípravu, navíc ne všechny kliniky mají tomografy.

Magnetická rezonance

Výhody - výborná vizualizace orgánů, bezpečnost. Vysoké rozlišení vám umožňuje kvalitativně posoudit strukturu tkání, určit stupeň prevalence a hloubku procesu. Nevýhodou je cena a nedostatečné vybavení klinik zařízeními.

Laboratorní diagnostika

Definice nádorových markerů

I přes rostoucí popularitu metody by měla být zaznamenána její nedostatečnost. Například CA 125, který je markerem určitých epitelových nádorů, výrazně stoupá s endometriózou, zánětlivými onemocněními pánevních orgánů, s myomem dělohy, během těhotenství a během menstruace..

Histologické vyšetření bioptického vzorku endometriálních ložisek

Během břišních nebo laparoskopických výkonů jsou malé oblasti tkáně, které jsou podezřelé, odebrány k vyšetření. Materiál je ponořen do speciálního roztoku a odeslán do laboratoře, kde je po přípravné fázi vyšetřen pod mikroskopem. Histologické vyšetření pomáhá potvrdit diagnózu a vylučuje malignitu procesu..

Krevní testy: obecné, biochemické, koagulogram

Tyto studie nejsou předepsány gynekologem k objasnění diagnózy endometriózy, ale k určení pomocí taktiky léčby. Zánětlivý proces, potvrzený obecným krevním testem, vyžaduje další protizánětlivou léčbu.

Biochemická analýza může naznačovat narušení funkce jater a ledvin, což znamená, že standardní léčebné metody u těchto pacientů nebudou fungovat, protože řada léčiv používaných k léčbě endometriózy negativně ovlivňuje fungování těchto orgánů. Problémy s koagulací krve zjištěné v koagulogramu budou také vyžadovat přezkum standardních léčebných režimů..

Jak zacházet s endometriózou?

Léčba endometriózy - obecné přístupy

Léčba endometriózy nemůže být omezena pouze na užívání hormonálních léků nebo chirurgický zákrok, protože toto onemocnění negativně ovlivňuje celé tělo, a proto vyžaduje integrovaný přístup. Kromě používání hormonů je nutné ovlivňovat antioxidační a imunitní systém, provádět absorpční terapii, léčit doprovodná onemocnění, která zhoršují průběh endometriózy.

Existuje několik přístupů ke sledování a léčbě žen s diagnózou endometriózy:

 • tradiční - spočívá v použití chirurgických metod léčby, hormonů nebo jejich kombinací;
 • doplňkový - rozšířené používání bylinné medicíny a homeopatie;
 • komplex - kombinace hormonálních léků s fyzioterapeutickou léčbou (hyperbarická oxygenace, magnet, balneoterapie);
 • protizánětlivé - fyzioterapeutická léčba je kombinována se jmenováním protizánětlivých léků, biostimulancií, enzymatických přípravků a lázeňské léčby;
 • nastávající žena - žena je pod neustálým dohledem, léčba je předepisována empiricky.

Chirurgická léčba je povinnou fází komplexní terapie. Výhodná je laparoskopická technika. Díky vysokému rozlišení optických systémů a zvětšení obrazu je možné detekovat ložiska, která nejsou přístupná během rutinního vyšetřování, provádět cílenou destrukci, mikrokoagulaci a přesný řez. Minimální trauma, rychlé zotavení po operaci je také důležité..

V původním případě by měla být medikamentózní léčba prováděna před operací, jako přípravná fáze pro zmenšení velikosti ložisek a po operaci jako prevence relapsu..

Pro léčbu endometriózy lze předepsat následující skupiny léčiv: antigonadotropiny, agonisty gonadoliberinu, progestogeny, antiestrogeny, kombinované estrogen-gestagenové léky, GnRH antagonisty. Žádné z těchto léků v těchto skupinách však neodstraňuje morfologické ložiska endometriózy, ale pouze nepřímo na ně působí, mělo by se to mít na paměti při užívání drog.

Léčba endometriózy u žen po 40 letech

U pacientů mladších 40 let jsou v léčbě endometriózy dva cíle:

 • první je co nejvíce odstranit všechny projevy nemoci;
 • druhým je obnovení a / nebo zachování reprodukční funkce.

U pacientů starších 40 let se funkce porodu obvykle provádí, a proto jsou při chirurgických zákrokech (velké cysty, rozsáhlé adheze, těžké formy adenomyózy) často nabízeny radikální metody.

Také při výběru hormonálních léků mohou být upřednostňováni ti, kteří úplně „vypnou“ práci vaječníků, tj. vytvořit stav podobný menopauze, když nedochází k produkci estrogenu a ložiska endometriózy nedostávají hormonální stimulaci a začínají klesat.

Příprava na chirurgické ošetření

V rámci přípravy na chirurgickou léčbu je kromě standardních krevních testů, moči, ultrazvukového OMT nutné minimalizovat možné komplikace, je také nutné podstoupit EKG, ultrazvuk cév dolních končetin (prevence trombózy), krevní test na cukr, změřit nitrooční tlak a monitorovat krevní tlak a také stabilizovat chronická onemocnění. Tento seznam se může snižovat nebo zvyšovat v závislosti na věku ženy a přítomnosti průvodních nemocí..

Endometrióza, příznaky a léčba po 50 letech, příznaky

Charakteristickým rysem průběhu endometriózy u žen starších padesáti let je postupné oslabení klinických projevů. Produkce estrogenů přestává, léze se zmenšují, menstruace zmizí, otázka jejich hojnosti, trvání a bolestivosti zmizí. Není třeba hormonů ani chirurgického ošetření.

Operace může být prováděna výrazným adhezivním procesem, doprovázeným selháním pánevních orgánů a konstantní bolestí, jakož i detekcí endometriálních cyst v oblasti přívěsků. Jakékoli volumetrické vzdělávání v oblasti přívěsků během menopauzy by mělo být zvažováno z hlediska jeho možné malignity.

Plánování těhotenství pro endometriózu

U žen s endometriózou je pravděpodobnost spontánního těhotenství významně snížena. Zpravidla potřebují pomoc odborníků. Často je nutný chirurgický zákrok k odstranění obstrukcí zkumavek způsobených adhezí, jakož i k odstranění endometriálních ovariálních cyst, které mění hormonální pozadí, brání nástupu ovulace a endometriálnímu zrání.

Ke snížení ložisek adenomyózy jsou předepsána hormonální léčba. Kromě toho jim může být předepsána detoxikace, antioxidační terapie, fyzioterapie, doporučená lázeňská léčba.

Závěr

Protože endometrióza je nemoc, jejíž vývojové příčiny nelze přesně určit, je profylaxe poměrně obtížná. Zdravý životní styl, odvykání kouření a prevence stresu samozřejmě nebudou zbytečné, ale hlavní význam by měl být kladen na pravidelné návštěvy gynekologa, který umožní včasnou detekci a zahájení léčby endometriózy a vyhne se komplikacím..

Vyvinuli jsme velké úsilí, abyste si mohli tento článek přečíst, a my budeme rádi, že nám poskytnete zpětnou vazbu ve formě hodnocení. Autor s potěšením uvidí, že vás tento materiál zajímal. poděkovat!

Děložní endometrióza: co to je, co je nebezpečné, příznaky, znaky a léčba v přístupném jazyce

Endometrióza může způsobit bolestivá období, přetrvávající pánevní bolest, neplodnost a další příznaky. Příznaky endometriózy mohou být mírné až těžké.

Možnosti léčby zahrnují hlavně léky proti bolesti, hormonální ošetření a ordinace.

Stojí za to vysvětlit, co je v přístupném jazyce a jak je nebezpečný, jak se vyvíjí patologie, jaké metody pro jeho detekci jsou vyvíjeny a léčba je přijatelná v různých klinických situacích..

Endometrium a jeho struktura

Abychom pochopili fyziologii nemoci, je nutné určit pojmy „menstruace“ a „endometrium“.

Endometrium je vnitřní vrstva děložní sliznice (z řeckého „endo“ - uvnitř, „metr“ - děloha). Endometrium je složitě strukturováno. První vrstva se nazývá bazální, druhá, vycházející z krve v menstruačním období - funkční.

V případě těhotenství je oplodněné vajíčko připojeno k funkční vrstvě endometria a nedochází k odmítnutí. Bazální vrstva je základem pro růst funkční vrstvy.

Menstruace v gynekologii je proces rejekce endometria pod vlivem pohlavních hormonů, obvykle se vyskytuje s frekvencí jednoho měsíce. Menstruační průtok sestává z endometriálních buněk smíchaných s krví.

Kromě vagíny vstupuje do vejcovodů malé množství menstruačního toku, které padá do peritoneální dutiny, kde je zničeno speciálními ochrannými buňkami.

Existují však případy, kdy menstruační tok není úplně zničen a endometriální buňky, jakmile jsou v dutině pánevních orgánů, se připojují k tkáním různých orgánů a začnou růst, čímž se vytvoří endometriální tkáň.

Endometriální tkáň má rozdíl od endometria, které se nachází uvnitř povrchu dělohy. Taková tkáň je životaschopnější. Dostává se do jiných orgánů, šíří se a aktivně se vyvíjí, nezávisle prochází fázemi podobnými endometrii: růst a menstruace, narušující řádné fungování ženského reprodukčního systému.

Endometrióza se může šířit v orgánech genitální oblasti (na vaječnících, v močovém měchýři, vejcovodech), v orgánech genitální oblasti (genitálií) a mimo ni (v plicích, v míše a mozku). Tato patologie je běžná zejména u žen před menopauzou..

Podle nejnovějších údajů existuje tendence k šíření nemoci mezi mladými ženami a dokonce i adolescenty. Nemoc má negativní morální účinek na pacienty, zhoršuje kvalitu života, způsobuje patologie reprodukčního systému.

Toto onemocnění má benigní povahu, ale pokud nebudou přijata včasná opatření, může se proměnit v maligní formaci.

Proto je důležitá včasná diagnostika příznaků nemoci a léčba v raných stádiích, prevence chronické formy. U endometriózy je možná kombinace silné bolesti v pánevních orgánech a adhezí. To je způsobeno zastavením nervových zakončení na povrchu vnitřních orgánů..

Nejčastěji jsou děloha, vaječníky, konečník a močový měchýř postiženy endometriální tkání. Cervikální endometrióza není tak běžná a podle statistik se vyskytuje méně často než jiné formy.

Popis nemoci a její typy

Endometrióza dělohy je onemocnění, které doprovází ektopický růst sliznice, který lze také nazvat vnitřní membránou děložní dutiny v jiných částech ženského těla..

Výskyt endometriózy podle vědců je přibližně 10% zbývajících nemocí v gynekologii. Tento patologický proces se často vyskytuje u spravedlivého pohlaví v reprodukčním věku (20–45 let)..

Původ

Endometrióza je považována za benigní proliferaci tkání, které jsou morfologicky a funkčně podobné endometrii (sliznice děložní dutiny)..

Můžete jej pozorovat v různých částech reprodukčního systému i mimo něj (endometrióza pobřišnice pánve, sliznice močového měchýře, střeva, plíce, ledviny a další orgány). Existuje také diagnóza ovariální endometriózy. Klinické příznaky onemocnění závisí na místě, kde je proces lokalizován..

Odrůdy

Bez ohledu na důvody výskytu endometriózy dělohy klasifikujte tuto patologii podle toho, které orgány jsou touto chorobou ovlivněny. Jedná se o:

 1. Genitální typ, ve kterém jsou orgány ženského reprodukčního systému ovlivněny endometriózou. To je pozorováno v děloze, vaječníky, trubice, děložní krk, vagina, pobřišnice s malou pánví, vnější genitálie.
 2. Extragenitální typ. U tohoto druhu patologie dochází k přemnožení tkání ve střevě, orgánů souvisejících s močovým systémem.
 3. Smíšený typ.

Klasifikace tohoto onemocnění se také rozlišuje v závislosti na tom, jaké stadium jeho průběhu je u pacienta diagnostikováno. Fáze jsou následující:

 • poškození pouze sliznice orgánu;
 • poškození myometria;
 • léze pokrývá serózní (vnější) membránu endometria;
 • nemoc pokrývá celou dělohu a oblast pobřišnice, která ji pokrývá.

Z jakých důvodů vyvstává

Endometrióza je polyetiologická choroba. K výskytu této patologie existuje mnoho různých faktorů. Lékaři nejsou vždy schopni určit příčinu růstu tkáně..

V moderní medicíně existuje několik verzí týkajících se etiologie tohoto problému..

Teorie implantátuPředpokládá se, že hormonální a imunitní poruchy v těle zvyšují schopnost endometriotické tkáně přilnout a napadnout. Se zvýšeným intrauterinním tlakem ve funkčně změněných buňkách je pozorována migrace a asociace s jinými strukturami. Pak pokračuje v jejich proliferaci a tvorbě děložní endometriózy.
Metaplastická hypotézaNavrhuje, že není typické, aby buňky endometrioidů zakořenily v oblastech, které jsou pro ně neobvyklé. Poskytují pouze tkáňovou stimulaci k patologické změně zvané metaplasie..
Teorie dědičnostiNěkteří lékaři mají tendenci považovat tuto patologii za onemocnění způsobené faktorem dědičnosti.
Imunitní hypotézaExistuje předpoklad, že v důsledku snížení účinnosti fungování imunitního systému není typické, aby endometriální buňky, které jsou mimo dělohu, odumřely. Na pozadí slabé imunity jsou schopni zakořenit a fungovat normálně v oblastech neobvyklých pro ně v těle.
Špatná ekologieVerze negativního dopadu nepříznivé mikroklima prostředí na ženské tělo. Existují statistiky, které uvádějí, že tato nemoc je náchylnější ke spravedlivému sexu a žije v oblastech, kde jsou zaznamenány zvýšené hladiny dioxinu..

Mezi pravděpodobné faktory rozvoje patologie lze rozlišit:

 • převedené potraty;
 • špatná ekologie;
 • nedostatečné hladiny stopového prvku jako je železo v ženském těle;
 • přenesené chirurgické zákroky v oblasti orgánů souvisejících s pánví;
 • problém s nadváhou;
 • zánětlivá onemocnění ovlivňující genitourinární systém;
 • použití nitroděložního zařízení;
 • problémy s játry.

Nejběžnější příčinou této patologie je operace dělohy. Hovoříme o potratech, císařském řezu, cauterizaci eroze a dalších postupech. Ženy, které podstoupily takové intervence, by měly pravidelně navštívit lékaře, aby je vyšetřily..

Příčiny endometriózy

Vědci se stále hádají o příčinách rozvoje endometriózy..

Zde jsou nejčastější příčiny zjištěné lékaři:

 • Implantace. V případě hormonální nerovnováhy získají endometriální buňky schopnost aktivně adherovat (adherovat) a pronikat dalšími tkáněmi do buněk, kde dále rostou;
 • Endometriální. Toto onemocnění je vyvoláno chirurgickými zákroky, které se provádějí v děložní dutině a narušují integritu sliznice (potrat, chirurgická kyretáž, císařský řez);
 • Metabolické. Je charakterizována přeměnou jednoho typu tkáně na jinou, podobnou endometrii, pod vlivem určitých faktorů;
 • Fetal Nesprávně vytvořená během intrauterinního vývoje embryonální tkáně a genitourinárního systému může být lokalizována v jiných orgánech a za určitých podmínek expandovat. Tento předpoklad vysvětluje vývoj endometriózy u mužů;
 • Genetická predispozice.
 • Šíření endometriálních buněk podél lymfatických cest do orgánů, které nekomunikují s děložní dutinou jiným způsobem;
 • Vnik endometriálních částic s menstruačním tokem s jejich následnou fixací na děložním čípku, vaginálních stěnách, genitálií - tzv. Retrográdní menstruace, která přispívá k házení endometriálních tkání do vaječníků, břišní dutiny.

Nemoc mohou vyvolat následující faktory:

 • Infekční a zánětlivé procesy orgánů reprodukčního systému;
 • chirurgické zákroky v děložní dutině;
 • obtížný porod;
 • anémie, nízká imunita;
 • porušení hormonální rovnováhy, endokrinního systému;
 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • prodloužená antikoncepce intrauterinními zařízeními;
 • přítomnost maligních nádorů;
 • užívání alkoholu, stejně jako látek obsahujících nikotin, kofein.

Endometrióza může nastat kombinací několika faktorů současně. Endometrióza je obvykle doprovázena zvýšením krevního tlaku (hypertenze), nárůstem hmotnosti a cukrovkou.

Lékařská pomoc

Stejně jako v případě většiny nemocí ovlivňujících ženský genitourinární systém, lékaři trvají na tom, že je lepší zabránit endometrióze, než se s ní vypořádat později. Díky pravidelným kontrolám na recepci gynekologa je problém detekován v rané fázi. To poskytuje efektivnější a rychlejší řešení..

Endometrióza dělohy je chronické onemocnění. Vyznačuje se častými relapsy. To je pozorováno jak po léčbě léky, tak po chirurgických zákrokech, které umožnily zachránit orgán.

Stále neexistují přesné informace o příčinách, které ji způsobují. Nejlepší způsob, jak bojovat s endometriózou, jsou preventivní opatření. Pomáhají předcházet jeho výskytu nebo identifikují patologii v raných stádiích jejího vývoje, což umožňuje účinnější léčbu.

Diagnóza endometriózy dělohy

Pokud se objeví příznaky endometriózy, poraďte se s gynekologem. Diagnóza je možná pouze po shromáždění anamnestických údajů a důkladném vyšetření pacienta.

Pro stanovení diagnózy určete umístění patologických ložisek, stupeň nemoci, použijí se následující typy vyšetření:

 • Vyšetření na gynekologickém křesle. Na základě vyšetření lékař získá představu o aktuálním stavu dělohy, sondách uzlů a tuberozitě.
 • Ultrazvuk všech pánevních orgánů umožňuje určit lokalizaci ložisek endometriózy.
 • Magnetická rezonance.
 • Laparoskopie. Tato metoda zahrnuje jak druh vyšetření, tak metodu účinné léčby endometriózy. Provádí se vpíchnutím do břicha. Speciální zařízení - laparoskop dává jasný obraz o stavu orgánů v oblasti genitálií a je schopen kauterizovat postižené tkáně.
 • Hysterosalpingografie.
 • Kolposkopie. Vyšetření vagíny a děložního čípku pomocí speciálního zařízení - kolposkopu.

Je znám případ pacienta, který se ve věku 31 let obrátil na gynekologa z důvodu neplodnosti. Ve věku 26 let měla neplánované těhotenství, které bylo přerušeno potratem. Podle výsledků vyšetření lékař diagnostikoval sekundární neplodnost. Neměl žádné stížnosti na bolestivou menstruaci nebo menstruační nepravidelnosti, ale byl zde vzrušený stav. Lékař kromě standardního vyšetření na neplodnost doporučil pacientovi, aby podstoupil ultrazvukové vyšetření k potvrzení nebo vyloučení endometriózy. Výsledky testů a ultrazvuk potvrdily doporučení lékaře. U ženy byla diagnostikována endometrióza nebo adenomyóza dělohy. Po dvouletém léčebném období dokázala žena otěhotnět a dítě úspěšně porodila. Zrození bylo úspěšné, ale stálo to za práci a peníze.

Diagnostická opatření

Aby mohl lékař stanovit diagnózu a napsat účinný předpis, je nutné podstoupit některá vyšetření.

Nejprve lékař pacienta vyšetří. U některých forem endometriózy může gynekologické vyšetření způsobit bolest. Děloha může být zvětšena na 6-8 týdnů, v závislosti na stadiu onemocnění. Krátce před nástupem menstruace se orgán stává zvláště hustým a zvětšeným.

S endometriózou se provádějí tyto instrumentální studie:

 • Ultrazvuk dělohy a pohlavních cest;
 • krevní test;
 • laparoskopie;
 • hysteroskopie;
 • MRI.

MRI je velmi vzácná, ačkoli tato technika je velmi přesná. Jde o vysoké náklady a dostupnost dalších alternativních metod. Během laparoskopie můžete vidět změněné ohniska. Během vyšetření můžete vidět, že postižené oblasti jsou hnědé.

Lékař pečlivě prozkoumá nejen dělohu, ale také sousední orgány, aby tam zjistil růst endometria. Potřebné diagnostické metody stanoví lékař po vizuální prohlídce a shromáždění příznaků.

Důležité! Pokud jde o jmenování gynekologa, měla by mít žena s sebou menstruační kalendář, který pomůže lékaři udělat si představu o jejím cyklu.

Druhy endometriózy

V závislosti na lokalizaci ložisek nemoci se rozlišuje genitální (uvnitř nebo vně pohlavních orgánů, povrch dělohy) a extragenitální (vně pohlavních orgánů) endometrióza..

Endometrióza je klasifikována, včetně postižených orgánů:

 • Endometrióza dělohy. Tato patologie je charakterizována rozšířením endometriálních buněk na povrchu dělohy s klíčením uvnitř svalové vrstvy. Toto onemocnění je doprovázeno velkým výtokem během menstruace, krvácením z dělohy, následovaným rizikem anémie a silné bolesti. Adenomyóza často způsobuje neplodnost. Pokud je detekována endometrióza dělohy, je obvykle předepsána léčba hormonálními přípravky. K chirurgickému zákroku se přistupuje bez účinku hormonální terapie. V pokročilém stádiu vývoje nemoci a se zvláštním nebezpečím pro zdraví ženy, odstranění dělohy nebo její části.
 • Cervikální endometrióza. Existuje riziko cervikální endometriózy v důsledku kauterizace eroze chirurgicky. V případě chirurgických zákroků v premenstruačním období existuje vysoká pravděpodobnost implantace endometriálních buněk do tkáně děložního hrdla během jejich transportu menstruačním tokem. S endometriózou děložního čípku u žen dochází ke krvavému výtoku uprostřed cyklu, ke zvýšené bolesti během menstruace. Při potvrzení diagnózy lékař předepíše léčbu hormonálními léky a následně kauterizaci ložisek endometriální proliferace.
 • Ovariální endometrióza. Když jsou vaječníky zasaženy endometriálními cystami, je narušena reprodukční funkce těla: cysty brání ovulačnímu procesu - odchod vajíčka z folikulu, ohrožení vyčerpání folikulární rezervy a v důsledku toho i ženské neplodnosti. Příznaky u ovariální endometriózy se projevují jako akutní řezné bolesti v podbřišku, zejména během nebo po pohlavním styku. Pro stanovení diagnózy je nutné podstoupit ultrazvukové vyšetření a určit povahu cyst. Pro tyto účely je ultrazvuk prováděn několikrát během menstruačního cyklu. U tohoto typu patologie je indikován chirurgický zákrok (laparoskopie). Podle stupně poškození vaječníků lékař rozhodne, zda je nutné odstranit část tkání nebo celý vaječník.
 • Endometrióza břišní dutiny. Tento typ onemocnění je připisován extragenitální formě endometriózy nebo peritoneální peritoneální endometriózy. Příčinou nemoci může být vstup endometriálních buněk do pobřišnice během retrográdní menstruace nebo v případě narušení, které se vyvinou během období nitroděložního vývoje. Hlavním příznakem tohoto onemocnění jsou švy a řezné bolesti v pánevní oblasti, zintenzivňující se zejména při pohlavním styku, pohybech střev, při menstruaci. V důsledku obtížné detekce ložisek peritoneální endometriózy často dochází k diagnóze této formy nemoci během chirurgického zákroku..
 • Vaginální endometrióza. Endometrióza může procházet z těla dělohy ke stěnám pochvy, což je zvláště pravděpodobné v přítomnosti ran a zánětlivých procesů na sliznici. Příznaky se projevují špinením po pohlavním styku, objevením se bolesti v pochvě. Během vyšetření se provede analýza materiálu odebraného z pochvy. Je předepsán průběh hormonální terapie nebo chirurgické kauterizace ložisek patologií.
 • Recto-vaginální forma endometriózy. U této formy onemocnění jsou ovlivněny endometriální buňky genitálií a konečníku. Klinický obraz tohoto typu onemocnění je vyjádřen ostrou bolestí během pohybu střev, výkaly s inkluzem krve v menstruačním období. Při diagnostice se provádí rektální vyšetření, jsou předepsány chirurgické metody léčby.
 • Endometrióza močového měchýře. Patologie tohoto orgánu je v praxi vzácná. Vývoj této formy endometriózy je často spouštěn vstupem endometriálních buněk s krví během retrográdní menstruace, s dalším klíčení endometriální tkáně děložní sliznicí nebo infekcí endometioidními cystami postižených orgánů. Často je obtížné tuto formu onemocnění diagnostikovat kvůli nepřítomnosti příznaků. Klinicky, bolest a časté močení, se může projevovat krev v moči, což může být signálem růstu endometria na stěnách močového měchýře nebo močovodů. Ke stanovení konečné diagnózy se používá cystoskopie.

Klasifikace

Při studiu nemoci bylo provedeno asi deset pokusů o klasifikaci endometriózy, ale žádná ze stávajících klasifikací není dokonalá.

Podle umístění se rozlišují následující typy endometriózy:

 • Externí genitál - ložiska jsou lokalizována na vaječnících, ve vaginální dutině, ve vejcovodech, peritoneu, pánvi, retrocervikální oblasti (v místě kontaktu zadní stěny děložního čípku s konečníkem).
 • Genitální vnitřní endometrióza dělohy má jiné jméno adenomyóza, mnozí odborníci považují adenomyózu za nezávislé onemocnění, zatímco léze se nacházejí v děloze, v isthmu. Je nejběžnější formou.
 • Extragenitální - vzácná forma nemoci, při které se endometriální formace nacházejí v orgánech, které nesouvisejí s reprodukčním systémem (plíce, játra, střeva, dodatek)..

Kromě toho jsou klasifikovány podle hloubky léze procesu, rozlišují se 4 fáze endometriózy děložního těla (adenomyóza):

 1. Růst endometriálních buněk děložní sliznice neovlivňuje střední vrstvy myometria (svalová stěna dělohy) a je omezen na submukózní vrstvu.
 2. Patologický proces se dostane do středu myometria.
 3. Růsty prochází celou tloušťkou myometria do vnější vrstvy dělohy.
 4. Endometriotické ložiska se objevují v sousedních orgánech s děloží (peritoneum pánve a další).

Podle formy formací se děložní endometrióza (adenomyóza) klasifikuje takto:

 • Fokální endometrióza - charakterizovaná ložisky kulatého, oválného tvaru s nerovnými okraji. S fokální endometriózou dělohy se tloušťka jejích stěn mění v závislosti na velikosti útvaru.
 • Nodulární forma endometriózy je charakterizována ložisky ve formě malých hustých uzlů.
 • Difuzní endometrióza je charakterizována tím, že ohniska mají tvar „slepých kapes“ a jsou rozptýleny po celé děloze. Difuzní endometrióza je diagnostikována v 80% případů. Difuzní endometrióza je možná další fází po endometrióze děložní nodulární, o čemž svědčí jejich společný průběh.

V některých zdrojích se rozlišují 4 stupně poškození pouze pro difúzní formu endometriózy, přičemž argumentuje, že pouze difúzní endometrióza děložního těla je charakterizována prohloubením procesu ve svých svalových stěnách..

Po poškození vaječníků se vytvářejí endometriální cysty, které se dělí do čtyř fází:

 1. Malé jednotlivé rozptýlené endometrium na vaječnících, pobřišnice, konečník bez tvorby cyst.
 2. Cysta se tvoří na jednom vaječníku o velikosti 5-6 cm, zatímco ve vejcovodech a vaječnicích je nějaký proces adheze, ale střevo se do procesu nezúčastňuje..
 3. Cysty se tvoří na obou vaječnících, proces adheze postupuje a částečně ovlivňuje střeva.
 4. U obou vaječníků dosahují některé cysty velké velikosti (více než 6 cm), výrazný proces adheze, jsou zapojeny sousední orgány - močový měchýř, konečník atd..

Retrocervikální nebo zadní cervikální endometrióza je charakterizována 4 fázemi postižení sousedních orgánů:

 1. Endometriotické ložiska nepřesahují oblast vlákna umístěnou mezi konečníkem a zadní stěnou děložního čípku (rectovaginální endometrióza).
 2. Tento proces se prohlubuje vytvářením cyst v děložním čípku, stěnách pochvy, ve vnější vrstvě konečníku..
 3. Distribuce ložisek se vyskytuje ve svalových vrstvách konečníku.
 4. Konečník je zcela ovlivněn, pobřišnice se začíná zapojovat do procesu, adheze se tvoří na vaječnících, ve vejcovodech.

Stupeň vývoje nemoci

Existují 4 stupně vývoje endometriózy:

 1. 1 stupeň - počáteční stadium nemoci, ve které se tvoří izolované ložiska patologických změn;
 2. Stupeň 2 je charakterizován hlubší penetrací endometriálních buněk do tkání postižených orgánů;
 3. Stupeň 3 je vyjádřen zvýšením počtu ložisek endometriózy rozptýlených po celém povrchu dělohy a vaječníků, tvorbou adhezí;
 4. Stupeň 4 je vyjádřen přítomností četných ložisek, endometriálních ovariálních lézí a adhezí.

ICD-10

V mezinárodní klasifikaci nemocí se endometrióza nachází pod kódem N80.

Do podskupiny této patologie jsou zahrnuty následující stavy:

 • adenomyóza;
 • poškození vaječníků;
 • poškození vejcovodů;
 • poškození pobřišnice;
 • poškození vagíny a septa;
 • poškození střev;
 • kožní léze.

Pokud je endometriální tkáň lokalizována v orgánu, který nebyl popsán ve výše uvedené klasifikaci, je pro nemoc nastaven kód N80.8. Použití kódování ICD-10 pro endometriózu u dospělých vyžaduje, aby diagnózu rozuměl každý odborník z celého světa.

Příznaky endometriózy

Endometrióza je známá svým asymptomatickým průběhem. Přítomnost nemoci lze zjistit náhodou a vyhledat radu z jiného důvodu. Je nutné pravidelně gynekologa navštěvovat a podrobit se prohlídkám.

Diagnóza endometriózy je komplikována symptomy podobnými řadě dalších nemocí pohlavních orgánů. Pro přesnou diagnózu je proto nezbytné komplexní vyšetření.

Endometrióza je charakteristická pro následující příznaky:

 • Bolest v pánevní oblasti (bolest nastává několik dní před menstruací, během pohlavního styku nebo během pohybu střev);
 • Nevolnost, zvracení, slabost, podobné příznakům otravy - důsledek zvýšení hladiny bílých krvinek v krvi a rozvoj endometriózy;
 • Porušení menstruačního cyklu, o čemž svědčí pozorování uprostřed cyklu, zdlouhavá povaha menstruace, znatelné zhoršení celkového stavu těla;
 • Potíže s nástupem těhotenství. Endometrióza ve většině případů přímo indikuje vývoj neplodnosti.

Kdy léčit nemoc

 • Odstraňte ložiska endometriózy;
 • Dosáhnout regrese heterotopie nepřístupné chirurgickému ošetření;
 • Odstraňte příznaky onemocnění;
 • Zlepšit kvalitu života.

Pozorovací taktika je indikována pro malé formy endometriózy. Pokud se žena neobtěžuje ničím, může se obvykle upustit od léků. Doporučuje se, aby byl dodržován gynekologem: každoročně se podrobí vyšetření a ultrazvuku.

Indikace pro konzervativní léčbu:

 • Závažné příznaky endometriózy: bolest, menstruační nepravidelnosti;
 • Plánování těhotenství;
 • Neplodnost na pozadí patologie;
 • Menopauza Endometrióza.

Při léčbě se používají hormonální a nehormonální léky. Hormony inhibují růst fokusu, normalizují menstruační cyklus, pomáhají ženě otěhotnět a inhibují progresi onemocnění. Nehormonální léky zmírňují bolest, zvyšují celkový tonus, stimulují imunitu, ale neovlivňují stav ložisek. Při komplexní terapii lze použít lidové léčivé přípravky na bázi léčivých bylin..

Chirurgická léčba je indikována pro selhání konzervativní terapie. Objem operace závisí na formě patologie. Heterotopie je odstraněna - skalpelem nebo laserem, excizí cysty vaječníků. S adenomyózou lze provést ablaci endometria v perimenopauze. Radikálním řešením bude odstranění dělohy, vaječníků, vejcovodů.


Chirurgická léčba endometriózy se provádí po lékové terapii, pokud nepřinesla pozitivní výsledky..

Léčba endometriózy dělohy

Je třeba přistupovat komplexně k léčbě endometriózy, provést vyšetření a vypracovat průběh léčby s přihlédnutím k následujícím faktorům, jako je plánování těhotenství, věk pacienta, stupeň vývoje nemoci, lokalizace ložisek nemoci.

Konzervativní léčba

K léčbě se používají následující metody:

 • Protizánětlivé léky;
 • Vitamíny a minerální doplňky;
 • Sedativa;
 • Přípravky na zachování imunity;
 • Fyzioterapeutické procedury

Chirurgické ošetření

Existují dva typy:

 • Radikální (odstranění dělohy s rizikem malignity u žen starších 40 let);
 • Zachování orgánů (kauterizace ložisek endometriózy laparoskopií). Při laparoskopii malým řezem laparoskopem se výsledné adheze odstraní a nemoc ustoupí. Během následujících šesti měsíců je pacientka pravděpodobně těhotnější. Pokud těhotenství nenastane, IVF oplodnění.

Kromě toho se pro rychlé zotavení doporučuje následující opatření:

 1. Prožijte zdravý život. Potraviny by měly zahrnovat čerstvé ovoce a zeleninu, potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (ořechy, mořské ryby, rostlinné oleje). Výrobky obsahující cukr, kofein, alkohol přispívají ke zvýšené bolesti. Měly by být odstraněny;
 2. Přesunout více. Aktivní životní styl pomáhá udržovat tělo v dobrém stavu, pomáhá urychlit metabolismus a zlepšit duševní stav;
 3. Vyhněte se toxinům. Toxiny jsou v životním prostředí, ve vzduchu, ve vodě, ve výrobcích. Je nutné pravidelně čistit tělo toxinů, usilovat o život ve zdravém ekologickém prostředí;
 4. Najděte podporu. V boji proti nemoci je důležité, aby žena měla psychologickou sílu, aby byla pozitivní.

Hormonální léčba

 1. Léčba endometriózy hormonální terapií zahrnuje použití hormonálních léků po dobu tří až šesti měsíců. Při absenci adhezí v ženském těle lékaři předepisují kombinované perorální antikoncepční prostředky, aby obnovili cyklus a zastavili nemoc. Účinnost antikoncepčních prostředků není absolutní a nezaručuje 100% zotavení.
 2. Není-li účinek, může lékař nahradit antikoncepci jinými hormonálními léky, které inhibují patologický účinek růstu endometria. Pro odstranění adhezí jsou předepisovány vstřebatelné léky v průběhu 2-3 měsíců.
 3. Progesteron v tabletách nebo nastavení nitroděložního zařízení, které pravidelně uvolňuje malé dávky hormonů, čímž omezuje růst endometria, může být při léčbě účinné. Léky obsahující progesteron zastavují vývoj endometriálních buněk na povrchu děložní sliznice.
 4. Pokud se objeví příznaky endometriózy a není možné navštívit lékaře v blízké budoucnosti, je možné použít nesteroidní protizánětlivé léky. Pomáhají redukovat prostaglandiny, které způsobují svalové křeče a v důsledku toho bolest.

S nástupem menopauzy můžeme hovořit o méně agresivním průběhu onemocnění, který je spojen se změnou hormonálního pozadí ženy. Je však také možné přetečení nemoci do jiné fáze s novými příznaky a povahou léčby.

Můžeme hovořit o úspěšné léčbě a zotavení při absenci příznaků nemoci a endometrilových růstů.

Domácí léčba

Při stanovení diagnózy endometriózy by se člověk neměl spoléhat na léčbu homeopatií a lidovými léky. Ale ve spojení s léčebným průběhem léčby jsou vitamíny a biologické potravinové doplňky, stejně jako lidové recepty, docela účinné..
Mnoho žen se také uchýlí k léčbě hirudoterapií a akupunkturou. Použití těchto prostředků se nejlépe provádí po konzultaci a pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Jako domácí léčebné metody se používají homeopatické čípky (s bylinkami a rakytníkem) nebo tampony zvlhčené olejem rakytníku. Rakytník řecký má prospěšné vlastnosti a látky, které příznivě ovlivňují reprodukční systém žen.

Dalším způsobem, jak zacházet s domovem, je douching s bylinnými roztoky. Pro tyto účely použijte tinktury a odvar šalvěje, červený štětec, hypericum, řebříček. Nejoblíbenější rostlinou pro léčbu nemocí pánevních orgánů je děloha, která je také dostupná v kapkách v lékárnách..

Před bylinkovou léčbou je nutné se poradit s lékařem, protože některé rostliny mají kontraindikace pro použití.

Recepty:

 • Recept 1: 1 polévková lžíce třezalky mladiny musí být naplněna sklenicí vroucí vody a vložena do vroucí vodní lázně po dobu 15 minut. Potom se ochladí na teplotu místnosti a vezměte 4 lžíce 3krát denně.
 • Recept 2: 2 polévkové lžíce šalvěje nalijte 0,5 litru vroucí vody a nechte 1 hodinu vařit. Pijte během dne.
 • Recept 3: 1 lžíce trávy dělohy, nalijte sklenici vroucí vody a poté vařte na mírném ohni po dobu 15 minut. Nechte to vařit po dobu 2 hodin. Vezměte 2 lžíce. l 3krát denně.

Jaké jsou šance na otěhotnění a porod endometriózy

Toto onemocnění občas snižuje šance mít dítě, ale nemůže poškodit plod. Pokud se spravedlivému sexu podařilo otěhotnět s diagnózou endometriózy, mohou příznaky nemoci u ní významně oslabit po celou dobu těhotenství..

Když je žena nemocná s endometriózou, měla by se před pokusem o otěhotnění porodit s odborníkem po absolvování vyšetření možnost neplodnosti a rizika nesení plodu v její specifické situaci..

Endometrióza vede k poruchám plodnosti žen, ale to vůbec neznamená, že těhotenství je nemožné nebo je to kontraindikace. Někteří lékaři radí ženám s touto diagnózou, aby otěhotněla, protože tento stav pozitivně ovlivňuje průběh nemoci.

Důvodem je skutečnost, že když se dítě narodí, objeví se stav dlouhodobé anovulace, menstruace zmizí a progesteron působí na tělo po celou dobu těhotenství. To vše upřednostňuje regresi heterotopií..

Současně je samotné onemocnění považováno za rizikový faktor během těhotenství. Může vyvolat spontánní potrat. V tomto případě se doporučuje provádět pregravidní přípravu u pacientů s endometriózou a při porodu dítěte nezapomeňte na preventivní opatření pro potrat a problémy s fetoplacentální nedostatečností.

Doporučuje se jít před gynekologem a po oplodnění se registrovat co nejdříve.

Nemoc se nedotýká přímo dítěte a není třeba se bát zdraví plodu. Pokud se však projeví fetoplacentální nedostatečnost, může to mít nepřímý účinek na nemoc. V této situaci plod chybí živiny a kyslík kvůli poruše placenty.

Důsledky endometriózy

Více než 60% žen trpí neplodností vyplývající z vývoje endometriózy, protože:

 • dochází k narušení měsíčního cyklu z důvodu hormonálních změn;
 • zánětlivé procesy v břišních orgánech vedou k tvorbě adhezí a deformaci vejcovodů, což komplikuje oplodnění vajíčka;
 • cystické formace vaječníků narušují výstup folikulů a způsobují vyčerpání ovariální rezervy;
 • ložiska endometriální tkáně brání úspěšné fixaci oplodněného vajíčka uvnitř dělohy. Těhotenství s endometriózou je komplikováno hormonálními poruchami a často zmizí s komplikacemi pro matku a dítě;
 • na pozadí pravidelné ztráty krve se u žen vyvíjí anémie a neurologické poruchy způsobené poškozením nervových vláken v ložiscích endometria. Anémie způsobená ztrátou krve obvykle vede k závratě a bolestem hlavy, dušnosti a celkové slabosti;
 • nejnebezpečnějším důsledkem endometriózy může být přechod endometriální tkáně do stavu maligního nádoru.

Komplikace jejich charakteristických rysů

Bez léčby onemocnění progreduje a vede ke vzniku nežádoucích následků:

 • Krvácení dělohy. Vyskytují se proti adenomyóze. Těžká menstruace může jít do úplného krvácení s rozšířením heterotopie do hlubokých vrstev dělohy;
 • Anémie je přirozeným důsledkem těžké menstruace a krvácení. Chronická anémie je doprovázena celkovou slabostí, sníženou pamětí a pozorností. Mozek trpí nedostatkem kyslíku. Účinnost klesá, stav ženy se zhoršuje. Těžká anémie - může být známkou krevní transfuze;
 • Zkroucení nebo prasknutí ovariální cysty. Vede ke vzniku ostré bolesti v dolním břiše a špinění z pochvy. Tato podmínka je nebezpečná pro život ženy. Je nutná nouzová operace;


Komplikací endometriózy může být ruptura endometrioidní ovariální cysty.

 • Infekce ovariálních cyst. Zánět je doprovázen horečkou, zvýšenou bolestí v dolním břiše. Bylo uvedeno chirurgické ošetření.

Není známo, zda endometrióza přechází na rakovinu. Ve výchozím nastavení je patologie považována za benigní. Ohniska endometriózy sama o sobě obvykle nedegenerují na maligní nádor, ale mění imunitní odpověď těla. V této souvislosti roste riziko rozvoje rakoviny dělohy a dalších nebezpečných nádorů.

Po věku 40 let by měla být cysty endometrioidních vaječníků považována za potenciálně nebezpečný nádor. Vyžaduje se důkladná diagnóza. Je nutné se rozhodně ujistit, že se jedná o endometrom, a nemaskuje jinou patologii. U žen po menopauze je indikováno odstranění všech novotvarů vaječníků a dokonce i podmíněně benigních endometriálních cyst..

Prognóza endometriózy dělohy

Prognóza endometriózy je ve většině případů pozitivní. Výsledek léčby závisí především na stadiu, ve kterém byla nemoc detekována. S léčbou v časných stádiích vývoje endometriózy jsou šance na konečné odstranění nemoci vyšší.

Zahájené formy mohou vyžadovat chirurgický zákrok a vést k neplodnosti. Odstranění dělohy chirurgickými postupy poskytuje ženám po menopauze přijatelnou kvalitu života.

Lze endometriózu úplně vyléčit? Endometrióza může být léčena, pokud není detekována v pokročilém stádiu. Prognóza léčby v časných stádiích onemocnění je pozitivní. Čím dříve nemoc identifikujete a podniknete kroky, tím účinnější bude léčba..

Informace o pravděpodobných komplikacích

Nemůžete spustit tuto nemoc. Má to vážné následky. Sama o sobě neprochází. Obzvláště by mělo být znepokojeno rychlé zotavení žen plánujících početí. Chcete-li se stát matkou, musíte provést léčbu a ujistěte se, že se zbavíte endometriózy.

Přítomnost endometriální cysty ve vaječníku je plná ztráty jejího přívěsku. Pokud se na pozadí děložních myomů vyvine akutní nebo recidivující endometrióza, je riziko závažných nevratných následků vysoké. Mohou vést k odstranění orgánů..

Prevence nemoci

Nejlepší prevencí endometriózy je včasná diagnostika a zdravý životní styl. U žen s realizovanou reprodukční funkcí a nepřítomností chirurgických zákroků v pánevních orgánech je riziko endometriózy sníženo.

Preventivní opatření mohou zabránit nebo zpomalit nástup nemoci v případě dědičnosti nemoci.

Tato opatření zahrnují zejména:

 • správná výživa (pravidelná konzumace čerstvého ovoce a zeleniny, ryb a mořských plodů, odmítnutí kofeinových nápojů);
 • odmítnutí špatných návyků (kouření, alkohol);
 • snížení úrovně stresu (pomáhá vrátit duševní stav zpět do normálu);
 • odmítnutí častého používání tamponů (tampony brání odtoku krve z pochvy, což způsobuje rozvoj patologických změn);
 • plný spánek (7-8 hodin spánku přispívá k udržení imunity a udržování hormonální rovnováhy v těle);
 • aktivní životní styl obecně a mírná fyzická aktivita během menstruačního období urychlují metabolické procesy v těle.
 • zvláštní pozornost by měla být věnována včasným vyšetřením endometriózy u žen starších 40 let a dívkám, které mají bolestivou menstruaci.
 • po operacích v břišní dutině je nutné zkontrolovat výskyt endometriózy a pravidelně navštěvovat gynekologa.
 • včasná léčba zánětlivých onemocnění v oblasti genitálu, léčba chronických onemocnění pánevních orgánů bude také preventivní, aby se předešlo nutnosti operací v děložní dutině.

Zvláštní pozornost by měla být věnována potřebě preventivních opatření v těchto případech:

 • se změnou trvání menstruačního cyklu;
 • se zvýšením nebo prudkým poklesem hmotnosti, což naznačuje, že metabolismus je narušen;
 • ženy nad 40 let;
 • se zvyšující se hladinou estrogenu.

Pro včasnou detekci nemoci musíte pravidelně navštívit gynekologa (nejméně 3krát ročně) a provádět testy.

Faktory ovlivňující průběh endometriózy

Endometrióza je chronická patologie. Přesné příčiny jeho výskytu nejsou známy. Předpokládá se vliv pohlavních hormonů. Zvláštní pozornost je věnována stavu imunitního systému, menstruačnímu refluxu. Všechny tyto body však zcela nevysvětlují, proč se vyskytuje endometrióza. V arzenálu gynekologů neexistuje žádná metoda, která by zaručila, že se zbavíme patologie. Navrhované možnosti pouze inhibují růst fokusu a zmírňují příznaky, ale ne zcela vyléčit.

Endometrióza je poprvé detekována u dospívajících dívek nebo mladých žen. Méně často je patologie detekována po těhotenství, které skončilo porodem, potratem nebo potratem. Nemoc nemá žádné charakteristické příznaky a je obtížné ji diagnostikovat. Podle lékařské literatury a hodnocení pacientů je nemoc v průměru detekována 5-7 let po nástupu prvních příznaků.

Je také užitečné číst: Laparoskopická chirurgie pro endometriózu

Endometrióza je progresivní onemocnění. Příznaky se nevyhnutelně zvyšují po celý život. Následující události mohou zpomalit růst ložisek a snížit závažnost symptomů:

 • Těhotenství. V očekávání dítěte se mění hormonální pozadí. Foci endometriózy přestane růst. Příznaky ustupují;
 • Laktace. Existují důkazy, že žena je chráněna před progresí nemoci až do obnovení menstruačního cyklu. Při kojení může menstruace nastat 6. až 9. měsíc po porodu. Některé ženy nemají menstruaci po celou dobu laktace, což je výhodné pro endometriózu;


U kojící matky může být během kojení endometrióza remise..

 • Menopauza. Po vstupu do menopauzy vaječníky přestanou pracovat. Základy endometriózy jsou závislé na vlivu pohlavních hormonů. Žádná produkce hormonů - žádný růst heterotopy;
 • Užívání léků. Kombinované perorální antikoncepční prostředky potlačují ovulaci a stabilizují hormony. Při užívání COC nerostou ložiska endometriózy. Žena může užívat COC několik let a po celou dobu bude chráněna před progresí nemoci. Antikoncepční prostředky se vyrovnávají s patologií v raných fázích svého vývoje. V těžkých situacích jsou indikováni agonisté hormonů uvolňujících gonadotropiny. Tyto fondy zavádějí ženské tělo do menopauzy, ale používají se maximálně 6 po sobě jdoucích měsíců..

Neexistuje žádný spolehlivý důkaz, že ložiska endometriózy úplně zmizí po těhotenství nebo při dlouhodobém používání COC. Tato možnost není vyloučena, ale stává se to velmi zřídka a neměli byste se na ni soustředit. Výjimkou je regrese endometriózy v reprodukčním věku s fungujícími vaječníky.

Běžné otázky pro endometriózu

Nejčastější otázky, které jsou ženám kladeny s diagnózou endometriózy, jsou:

 • Mohu mít sex? Ano, sex není zakázán a někdy dokonce pomáhá zmírnit příznaky.
 • Musím dodržovat určitou stravu a životní styl? Správná výživa a umírněné cvičení pomůže tělu podpořit a dát mu sílu v boji proti zjištěné nemoci.
 • Může se endometrióza vyvinout v rakovinu dělohy? Zhoubný průběh nemoci může být maligní pouze s extrémně zanedbanou formou.
 • V jakém věku je adenomyóza? Toto onemocnění se může vyvíjet jak u nezralých dívek, tak u žen v reprodukčním a klimatickém věku..
 • Jaký vliv má těhotenství na průběh adenomyózy? Vývoj endometriózy může vést k neplodnosti. Pokud žena na pozadí nemoci stále dokáže otěhotnět, nemoc ustoupí. Je to způsobeno snížením hladiny estrogenu a zvýšením progesteronu v ženském těle. Nemoc se obvykle vrací po období porodu a kojení..
 • Endometrióza - dědičné onemocnění? V lékařské praxi je mnoho případů endometriózy způsobeno dědičností. Literatura popisuje formy dědičnosti nemoci a gen, který tuto patologii způsobuje. Pokud přesto byly zjištěny příznaky endometriózy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře a nehledat léčebné metody na internetu sami..

Jaká nemoc

Endometrióza je gynekologické onemocnění charakterizované proliferací glandulární tkáně dělohy mimo tento orgán. Epitel může růst v pobřišnici, střevech, vaječnících a dalších, ještě vzdálenějších systémech..

Bez ohledu na to, která část těla endometrium rostla, prochází stejnými změnami jako epitel v děloze.

Toto onemocnění žen je velmi časté. U dospělých žen se vyskytuje častěji v reprodukčním věku, pouze u 2% případů mezi staršími osobami. U dívek je endometrióza možná při tvorbě reprodukčního systému. Nejvyšší prevalence onemocnění je pozorována u žen po 40 až 44 letech. U žen po 50 letech se onemocnění vyskytuje méně často. Není snadné určit nemoc, protože patologie často probíhá v asymptomatické nebo latentní formě.

Léčba chronické endometritidy

Léčba chronické formy zánětu dělohy je dlouhý a složitý proces. Žena předepisuje léky (tablety, čípky), fyzioterapii, obecná posilující opatření. Ošetření se skládá z několika fází.

Nejprve je infekce odstraněna a poté jsou přijata opatření k obnovení endometria. Žena předepisuje antibakteriální léky - doxycyklin, sparfloxacin. Kurz regenerace kombinuje hormonální a metabolickou terapii.

Léky jsou předepisovány k perorálnímu podání a jsou injikovány přímo do dělohy. Poslední možnost dodání léčiva je účinnější, protože je možné zvýšit koncentraci léčivé látky přímo v oblasti patologického zaměření.

Při děložním krvácení jsou předepsány hormony a intravenózní podání kyseliny aminokapronové. Důraz je kladen na fyzioterapeutické procedury. Při chronickém zánětu je indikována magnetoterapie, ultrazvuková a pulzní terapie, elektroforéza a UHF. Hydroterapie a bahenní koupele budou prospěšné..

Účinnost terapie je hodnocena podle několika kritérií: eliminace infekce, obnovení menstruačního cyklu, návrat do normálního morfologického stavu endometria, eliminace krvácení.

Podrobnosti o problému

Endometrióza dělohy je patologický růst buněk jeho vnitřního obalu (endometria). Tato nemoc byla studována od 19. století, její první popis byl proveden vědci H. Millerem (1854) a V. Rokitanským (1860). Příčiny této patologie nejsou známy, ačkoli je to velmi běžné u žen v plodném věku, častěji se vyskytují pouze děložní myomy.

Jsou známy vzácné případy detekce endometriózy u mužů. Skutečná frekvence projevu nemoci v Rusku nebyla dosud plně studována, ale podle některých zpráv se často vyskytuje u žen ve věku 25–45 let a představuje 10–15% všech gynekologických patologií. Ve srovnání s porodnými ženami (25-27%) onemocní nulliparous častěji (30-45%). Ve vzácných případech může být viník menopauza (3-5%) nebo puberta u dívek.

Ve světové klasifikaci nemocí (ICD-10) má tato patologie svůj vlastní kód - N80 a patří k řadě gynekologických chorob. V této části jsou uvedeny všechny jeho známé formy..

Akutní léčba

Při akutním průběhu onemocnění je žena léčena v nemocnici v souladu s klidem na lůžku, fyzickým a psychickým odpočinkem. Pacientovi je ukázána strava, pitný režim a léky podle plánu..

Hlavními léky pro léčbu endometritidy jsou antibiotika. Jsou vybírány s ohledem na citlivost bakterií. Když je detekováno několik typů mikroorganismů, kombinují se různá antibakteriální léčiva. Může to být clindamycin, amoxicilin, gentamicin, kanamycin, lincomycin.

Metody detekce nemocí


Gynekolog provádí diagnózu až po důkladném vyšetření:

 1. Shromažďování stížností a studium životní historie pacienta (profese, chronická nemoc, špatné návyky).
 2. Objektivní vyšetření (zvětšení orgánů, detekce patologicky obarvených a změněných tkání).
 3. Instrumentální diagnostika pomocí ultrazvukového skenování, echoskopie, rentgen, MRI, hysterografie.
 4. Laboratorní techniky (biochemie, hormonální testy, nádorové markery, vyšetření pod mikroskopem atd.).
 5. Laparoskopie: vyšetření orgánů pomocí mini-videokamery vložené malým řezem do těla;
 6. Cystoskopie, studium složení a struktury endometriálních buněk.

Co dělat, když endometrium neroste?

V případech, kdy dochází k nedostatečné sekreci hormonů (progesteronu), endometrium neroste, stává se tenčí. Při tloušťce endometria menší než 7 mm je cyklus přerušen, připojení oplodněného vajíčka je nemožné.

Je nutné zvětšit tloušťku endometria. Existuje několik metod pro vytváření endometria:

 • hormonální terapie;
 • alternativní léčba bylinkami;
 • speciální výživa.

Je však třeba poznamenat, že pokud není dostatek hormonů, je zcela přirozené léčit takovou vadu hormonální terapií..

Před zahájením lékařské léčby je třeba provést veškerou nezbytnou screeningovou diagnostiku, aby se určila tloušťka epitelu, stupeň jeho vyčerpání a fáze regenerace, ve které se děloha nachází..

Psychosomatika

Podle studií hraje psychosomatická složka roli při tvorbě nemoci. Podle výzkumu I.K. Bogatové a O.K.Semenové u žen trpících endometriózou byly v dětství zaznamenány více traumatické situace.

Průzkum nemocných žen také ukázal následující.

 1. U žen s endometriózou, výraznou neurotizací, je charakteristický hypochondriální stav.
 2. Existuje sklon k depresi.
 3. Vysoká úroveň osobní a situační úzkosti.

Pozorování Je důležité pochopit, že data studií nám neumožňují konstatovat, že psychosomatická složka hraje důležitou roli při tvorbě endometriózy. To pouze naznačuje, že kromě léčby základního onemocnění je důležité zkoumat také psychologický stav žen trpících touto patologií.

Důvody pro rozvoj patologie

V medicíně existuje několik teorií:

 1. Implantace. Podle tohoto předpokladu endometrium z dělohy během menstruace vstoupí („je hozen“) do břišní dutiny a zakoření v ní a poté začne dělení a růst jejích buněčných struktur. Takové názory v medicíně byly umístěny J.A. Sampson Tento autor má na toto téma řadu děl. Jsou přijímány mnoha vědci z celého světa, protože jiní vědci studovali retrográdní menstruační krvinky. Experimenty potvrdily, že mezi nimi jsou živé struktury, které mohou být dobře implantovány do orgánů lidského těla.
 2. Teorie coelomické metaplasie. Její autoři N.S. Ivanov (1887) a Robert Meyer (1903), tito vědci naznačují, že hlavní podmínkou pro vývoj této patologie je metaplasie (degenerace) endometriálních buněk. Ve prospěch takových názorů hovoří případy detekce endometriózy u žen s obstrukcí vejcovodů a bez dělohy..
 3. Embryonální teorie. To naznačuje, že nemoc začíná postupovat v důsledku růstu buněk zbývajících v orgánech z germinálního endometria..
 4. Hormonální teorie. Jeho příznivci určují vývoj nemoci pomocí poruch a dysfunkcí endokrinních žláz (hypofýza, vaječníky, nadledvinky, štítná žláza).
 5. Imunologický Teorie výskytu zvýšené ochranné reakce týkající se účinků mikrobů nebo alergenů, která způsobuje zrychlený růst buněk děložní sliznice a výskyt atypických ložisek růstu endometria na jiných orgánech.
 6. Genetická teorie. Naznačuje existenci genu s defektem, který způsobuje onemocnění a je zděděn. Tento pohled vznikl kvůli skutečnosti, že někteří vědci našli případy endometriózy u členů téže rodiny.

UŽITEČNÉ INFORMACE: Mužská neplodnost: hlavní příčiny a léčba

Souhrnně můžeme dojít k závěru, že skutečná příčina patologie nebyla dosud vědou prokázána.

Role psychologického faktoru v diagnostice

Téměř 80% žen s chronickými formami endometriózy má psychologické problémy. Jsou náchylní k depresivním poruchám, psychózám, jejich emoční stav je narušen, objevuje se tendence k náhlým výkyvům nálady. Některé ženy mohou zcela ztratit zájem o události, které se dějí kolem. Přestanou sledovat svůj vzhled, omezují komunikaci s přáteli a blízkými a vyhýbají se objevování na veřejných místech..

Výrazným příznakem patologie (za přítomnosti dalších klinických projevů) je úzkost, bezpříčinný strach. V těžkých případech se mohou objevit záchvaty paniky..

Důležité! Některé ženy začnou brát sedativní léky, aby se vypořádaly se vznikajícími psychologickými problémy. Je důležité pochopit, že taková léčba povede ke krátkodobému výsledku, protože příčina patologie nikam nepůjde.

Recenze

Některé recenze žen, které se setkaly s problémem endometriózy.

 • Vera. Trvalo Byzanne 4 měsíce. o endometrióze dělohy na pozadí děložních myomů. Za prvé, od prvních dnů přijetí, krevní tlak stoupá na čísla 180-160 / 100-110 poprvé začala. Nebyly tam žádné bolesti hlavy, třes rukou a pocit obecné úzkosti + tachykardie. Musel jsem brát antihypertenziva, zejména indapamid. Jakmile byl přípravek Vizann zrušen, BP byl normalizován, antihypertenziva byla zrušena po dobu 9 měsíců. Po vysazení léku nedošlo k žádnému zvýšení krevního tlaku. Za druhé, u drogy Byzanne prudce vzrostly děložní myomy, které byly před léčbou průměrně 1-1,5 cm a průměr po léčbě 3 cm. Ošetřující lékař uvedl, že moje fibroidy byly citlivé na progestogen. léčba byzantinu. Před léčbou byla velikost 2,5 roku nezměněna - průměr 1-1,5 cm. Ultrazvukem byly projevy endometriózy v době kontroly po léčbě přípravkem Vizannaya menší než dříve.
 • Natalya. Dívky, stále mám endometriózu. Beru Janine od července 2012. v dubnu to dokončím. Odložím bříško. Před recepcí provedla Janine lapar u jednoho z nejlepších lékařů v této oblasti v Moskvě v Shtyrově v červnu 2011. ale podle mého výkladu, stejně jako ostatní odborníci, řekl, že tento byak nelze snadno odstranit, vrací se. Mám zlatého gynekologa, řekla, zkusme Jean. zatím se nic nezdá. ale už jsem porodila v roce 2004. A bolest, bolest v mé menstruaci byla vždy. Možná otěhotněla poprvé od endometriózy. Stává se to.

Rizikové faktory

Lze připsat:

 • žádná anamnéza těhotenství;
 • zatěžuje dědičnost;
 • patologický stav, při kterém je narušeno vylučování krve během menstruace;
 • časté infekční choroby;
 • vrozené vady reprodukčního systému.

Věk ženy prakticky nehraje žádnou roli. Každá žena v reprodukčním věku může onemocnět endometriózou. Nástup menopauzy také není důvodem, proč na tuto nemoc zapomenout. V této době je také možné vytvoření této patologie..

Lidové léky

Nemají prokázanou účinnost, ale jsou velmi populární mezi mnoha skupinami ženské populace. Je důležité si uvědomit, že před použitím jakýchkoli alternativních metod je nutné konzultovat se svým lékařem, aby se vyloučila možnost zhoršení onemocnění..

Hirudoterapie

Je to jedna z alternativních metod, které lze použít pro endometriózu. Účinnost této metody terapie je vysvětlena terapeutickým účinkem slin pijavice. Má analgetické, antimikrobiální a antitrombotické účinky..

Na pozadí hirudoterapie s endometriózou jsou sníženy zánětlivé procesy a bolest. Účinnost metodiky není prokázána. Doporučuje se používat pouze po konzultaci s ošetřujícím specialistou.

Lněný olej

Obsahuje mnoho užitečných vitamínů a látek pro tělo. Pozitivně působí na trávicí systém. Zlepšuje stav pokožky. S endometriózou se používá ke zmírnění projevů nemoci a obnovení normální hormonální hladiny..

Pupalkový olej

Aktivně se používá jako nekonvenční léčba řady gynekologických patologií. Pomáhá obnovit normální hormonální hladiny a také zlepšuje imunitní systém.

Černý kmín

Kmínový olej se používá jako lék velmi dlouho. Má výrazné protizánětlivé účinky. Pomáhá při onemocnění trávicího traktu a močových cest. Stimuluje imunitní systém. S endometriózou mírně snižuje projevy nemoci a zpomaluje její vývoj.

Dýňový olej

Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. To vysvětluje velký přínos pro ženské tělo. Má výrazný antioxidační účinek. Stimuluje imunitní systém. Pozitivní vliv na reprodukční funkce.


Pozitivní účinek na tělo

Rakytníkový olej

Obsahuje všechny antioxidanty potřebné pro lidské tělo. Má protizánětlivý účinek a zlepšuje fungování imunitního systému. Pro endometriózu se doporučuje použít tampony namočené v tomto oleji. Existují kontraindikace pro použití, takže před použitím je nutné se poradit se svým lékařem.

Olej z ostropestřce mariánského

Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů nezbytných pro organismus. Má ochranný účinek proti jaterní tkáni. Stimuluje žlučovou sekreci. S endometriózou vám umožní uspořádat menstruaci. Obnovuje normální hormonální hladiny.

Olivový olej

Je velmi prospěšné pro lidské tělo. Hlavní terapeutický účinek má na trávicí systém. Snižuje také riziko vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému. Pro endometriózu se doporučuje použít tento olej, protože snižuje riziko vzniku nádoru.

Helba Oil

Má mnoho jmen: pískavice, velbloudí tráva, řecké seno. Říká se, že olej z této rostliny je lék na 100 ženských chorob. Má obecný posilovací účinek na tělo, pozitivní účinek na imunitní systém. Mnozí jej doporučují pro endometriózu, tento olej však zvyšuje syntézu estrogenu, takže jeho použití může zhoršovat průběh nemoci..

Příznaky choroby po císařském řezu

Dodání císařským řezem je považováno za jednoduchou operaci (pokud mluvíme o technice provedení), ale je důležité, aby byl proveden kvalifikovaným chirurgem. Rovněž je vhodné zkontrolovat se svým lékařem přesně, jaký materiál bude použit k šití, protože některé typy chirurgických šicích materiálů mohou způsobit svědění, nepohodlí v oblasti šití a zvýšit riziko gynekologických patologií.

K proliferaci epiteliálních buněk v stehu a pooperační jizvě dochází ve 20% případů. Podezření na patologické změny v těle ženy po císařském řezu mohou být následujícími příznaky:

 • špatné uzdravení povrchu jizvy;
 • přidělení hnědé tekutiny ze švu;
 • silné svědění v oblasti šití;
 • prohmatání uzlů pod švy;
 • silná tažná bolest v dolním břiše.

Léková terapie endometriózy

Pokud jsou tyto příznaky nalezeny, doporučuje se poradit se s lékařem, který provedl těhotenství na prenatální klinice. V některých případech může být vyžadována hospitalizace k vyloučení hnisání a zánětu stehů, takže byste neměli ignorovat patologické příznaky.

Jak diagnostikovat

Projev některého z výše uvedených příznaků vyžaduje provedení dalších vyšetření za účelem stanovení správné diagnózy. Gynekologické vyšetření vyhodnotí stav sliznice, tvar a tón dělohy. Pacient bude také muset projít obecnou močí, krevním testem a podstoupit řadu dalších vyšetření.

Objasnění diagnózy pomůže:

 1. Sonografie - vyhodnocuje tloušťku a strukturu vrstvy.
 2. Hysteroskopie - k detekci polypů nebo diagnostikování hyperplázie.
 3. Histologická analýza - struktura vrstev je podrobně studována.

K detekci hormonálních nerovnováh se také provádí hormonální krevní testy..

Endometrium u těhotných žen

Pokud dojde k oplodnění vajíčka, změní se hormonální růst endometria. Těhotenství a endometrium jsou vždy úzce spjaty. Připevnění oplodněného vajíčka je možné na zralé (zahuštěné) stěny dělohy. Před oplodněním převažuje sekreční fáze v endometriu ženské dělohy. Biologicky aktivní látky se plní do stromálních buněk (lipidy, soli, glykogen, enzymy). Hemodynamické změny jsou pozorovány během implantace (dva dny), vajíčko plodu se váže na stěny dělohy. V důsledku toho se počet krevních cév v místě, kde je vejce připojeno, zvětšuje a rozšiřuje. To je nezbytné pro další formování placenty (místo dítěte).

Články O Neplodnosti