Hlavní Výživa

Jak vypadají první pohyby plodu?

Těhotné ženy čekají na první pohyby dítěte se zvláštním vzrušením a strachem. Tyto pocity přinášejí radost, protože posilují pouto mezi nastávající matkou a jejím dítětem, umožňují jí „komunikovat“ s drobečkem a hádat o jeho pohody. Otázka načasování výskytu prvních pohybů je nejčastější u těhotných žen. Kdy očekávat tyto magické pocity během prvního těhotenství nebo během druhého těhotenství, na čem závisí a na čem mluví, řekneme v tomto materiálu.

Plodové pohyby

Dítě v lůně se začne pohybovat brzy. Pokud během 5-6 týdnů těhotenství během průchodu ultrazvukovou diagnostikou je možné poprvé opravit srdeční rytmus dítěte, pak se dítě po 7-8 týdnech začne pohybovat, ale zatím si tyto pohyby může všimnout pouze pozorný odborník na ultrazvuk. Budoucí matka je nemůže cítit, protože její dítě je stále velmi malé, jeho výška je pouze 15-16 mm a hmotnost je asi 1 gram.

Samotné pohyby jsou stále ve formě nedobrovolných nervových impulzů. I když je lze označit za nervózní jen s velmi velkým úsekem. Jde o rytmickou kontraktilitu nervových vláken, která je přítomna ještě předtím, než se vytvoří nervový systém.

Do 10 - 11 týdnů těhotenství se plod může pohybovat aktivněji, plovoucí v plodové vodě, která je naplněna močovým měchýřem. Čas od času se dítě dotýká stěn dělohy, ale nízký růst a hmotnost určují lehkost a určitou beztíže těchto doteků, žena je nemusí cítit.

Do 16 týdnů těhotenství se pohyby paží, nohou, stejně jako flexe a prodloužení stanou mnohem více vědomými. Dítě vnímá zvuky jako vibrace. Zvýšené vibrace zvukových vln způsobují změnu motorické aktivity, zvyšuje se srdeční frekvence dítěte.

Do 18. týdne těhotenství se dítě začne bavit, pokud mu to prostředí dovolí - spolkne plodovou vodu, plivá, močí, hraje si s pupeční šňůrou, otočí se ve vodě, odstrčí nohy a paže ze stěny dělohy, pokud se s nimi náhodou dostane do kontaktu.

Nemyslete si, že se dítě pohybuje, protože nemá co dělat. Míchání plní důležitou misi ve vývoji mozku. Přispívají k vývoji reflexů, vytváření motorických reakcí na podněty. Díky tomu se vytvoří svalově-nervové spojení.

Dítě neustále roste na výšku a přibírá na váze, ale protože v určitém okamžiku se jeho intrauterinní „zábava“ stává pro těhotnou ženu zřejmou a dokonale rozpoznatelnou. Toto jsou první rozlišitelné pohyby. Jsou zaznamenávány v průměru mezi 16 a 24 týdny těhotenství. Takové velké časové rozmezí je vysvětleno jednotlivými podmínkami..

Jak vypadají chvění??

Náš výběr

Ve snaze o ovulaci: folikulometrie

Doporučeno

První známky těhotenství. Ankety.

Sofya Sokolova publikovala článek v Příznaky těhotenství, 13. září 2019

Doporučeno

Wobenzym zvyšuje pravděpodobnost početí

Doporučeno

Gynekologická masáž - fantastický efekt?

Irina Shirokova publikovala článek v Gynekologii 19. září 2019

Doporučeno

AMG - hormon proti mullerům

Sofya Sokolova publikoval článek v Analýze a průzkumech, 22. září 2019

Doporučeno

Oblíbená témata

Autor: // Lyalka 2017 //
Vytvořeno před 19 hodinami

Zaslal: PoMiDoRk @
Vytvořeno před 5 hodinami

Zaslal: * Medúza *
Vytvořeno před 18 hodinami

Zaslal: * Ма ** Ма *
Vytvořeno před 17 hodinami

Zaslal: Аlivka
Vytvořeno před 16 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 7 hodinami

Zaslal: Margarishka
Vytvořeno před 6 hodinami

Zaslal: * Noble *
Vytvořeno před 7 hodinami

Zaslal: tatani
Vytvořeno před 23 hodinami

Zaslal: Puzzled
Vytvořeno před 13 hodinami

O webu

Rychlé odkazy

Populární sekce

Materiály zveřejněné na našem webu slouží pouze pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je jako lékařskou radu. Stanovení diagnózy a výběr léčebných metod zůstává výhradním právem vašeho lékaře!

První pohyby: 5 důležitých otázek, o kterých by měla každá nastávající matka vědět

Čekání - dobře, kdy se dítě poprvé dostane do kontaktu! - vyvolává v matce úzkost a pochybnosti. Rozptýlit je!

Každá nastávající matka se těší, až se dítě začne pohybovat, zatlačte dovnitř. A pak po všechny měsíce zbývající před porodem pečlivě naslouchá jejím pocitům, sleduje: jak je to malé? V zásadě je to příjemné a radostné - protože je to skutečná příležitost k chatování s dítětem, cítit s ním silné spojení ještě před jeho narozením. Ale důvody pro některé nepokoje stejně vyvstávají. Jak přesně rozpoznat první pohyby? Mohou se změnit a jak? Proč se dítě pohybuje aktivně nebo naopak odezní? Tyto a mnoho dalších otázek si matky klade. Pokusíme se odpovědět na nejdůležitější a nejčastější.

1. Jaké jsou pocity? Jak pochopit, o co přesně jde?

Obvykle doktoři a těhotné ženy sami s určitými obtížemi mohou popsat, jak vypadají první pohyby. Všichni mluví jinak: někdo je srovnává s vlajícími křídly motýla, někdo s jemnou vibrací. Jiní hovoří o něčem jako „burácení“ v žaludku nebo pocity podobné střevní motilitě (mimochodem, pohyby v raných stádiích jsou s tímto jevem často zaměňovány).

Některé budoucí matky je srovnávají s stříkáním malé ryby. V každém případě, když se tyto pocity začnou opakovat, už je nelze zaměňovat s ničím. První pohyby jsou bezbolestné, ale způsobují nejsilnější emoce: musí to být, dítě skutečně existuje!

2. Když je máma cítí?

Plod se začne pohybovat již v osmém týdnu těhotenství, ale nastávající matka ho stále nemůže cítit. Koneckonců, dítě je stále malé a volně se vznáší v plodové vodě a nedotýká se stěn dělohy. Ale jak roste a vyvíjí se, jeho nervový systém se stává složitější a jeho pohyby jsou koordinovanější a energičtější. A když se dotkne stěn dělohy, lze to již poznat. Během prvního těhotenství lze pohyby zřetelně pociťovat po dobu 18–20 týdnů a ve druhém, třetím - o několik týdnů dříve. To je skvělý pocit.!

Nezapomeňte si zapamatovat a napsat datum, kdy jste poprvé cítili pohyby dítěte uvnitř. Tyto údaje bude třeba nahlásit těhotnému lékaři. Pomohou mu přesněji vypočítat datum narození.

3. Jak pochopit, zda nastal čas - ale uvnitř žádný pohyb?

Pokud se obáváte, že nic necítíte, přestože to již dlužíte včas, můžete se zklidnit dalším ultrazvukovým vyšetřením. Nejpravděpodobněji je všechno v pořádku s dítětem, pokud se k vám chová velmi jemně, ale chystá se cítit. Výrazy jsou stále poměrně přibližné a závisí na individuálních vlastnostech osoby.

Tenké ženy, ženy s placentou umístěnou na zadní stěně dělohy nebo zkušené matky obvykle rozlišují pohyby před plnými ženami, které mají více podkožního tuku, stejně jako před těhotnými ženami poprvé, nebo ženami s placentou na přední stěně. To znamená, že bude zcela normální, pokud se budete cítit někde mezi 16. a 22. týdnem těhotenství.

4. Co dělat, když dospělé dítě bolí a tlačí tvrdě?

Důvodem k obavám by měla být neobvykle aktivní, chaotická, násilná hnutí, která dříve nebyla pozorována. V tomto případě je nutná komplexní diagnóza a pokud jsou zjištěny abnormality, je nutná specializovaná léčba. Pokud z času na čas cítíte silné otřesy, potom vás dítě s největší pravděpodobností „požádá“, abyste změnili svou pozici: vstaňte, projděte se nebo naopak lehněte si na svou stranu. Silné pohyby v noci mohou být spojeny s mačkáním velkých cév dělohy kvůli dlouhodobému pobytu v jedné poloze, zejména na zádech.

V období 20 týdnů dělá dítě okolo 200 pohybů denně, ve 28. - 32. týdnu - více než 500! Máma samozřejmě necítí všechno.

Takže plod vám signalizuje, že je pro něj nepříjemné: mami, zkuste lhát jinak, otočte se do postele! Stává se, že právě teď se velké a silné dítě dotkne stěn dělohy poblíž citlivých míst. V tomto případě zbývá jen vydržet, hledat pohodlnější držení těla, pohladit žaludek a mluvit s dítětem. Velmi brzy se narodí - a všechny tyto zkušenosti se stanou jen vzpomínkou.

5. Pocity by se měly měnit s tím, jak dítě roste?

Až do 24 týdnů pohybu se nebudete cítit moc: dítě je stále velmi malé. Ale od 24. do 33. týdne na vás čeká období největší aktivity. Jedná se o čas rychlého růstu plodu, který zároveň ještě nemá dostatek místa: místo v děloze mu umožňuje volný pohyb. Od 25. týdne se dítě může pohybovat asi 10-15krát za hodinu.

Jak moc cítíte jeho pohyby, závisí na mnoha faktorech: tloušťka břišní stěny, množství plodové vody, vaše vlastní citlivost, umístění dítěte v děloze, placenta.

Je naprosto normální, pokud necítíte pohyby v žaludku, když chodíte, podnikáte, obecně se chováte aktivně. V tuto chvíli může dítě onemocnět a chovat se klidně. Ale jakmile si sednete nebo si lehnete, je schopen zařídit skutečné tance, což vás nutí změnit polohu těla. Mimochodem, pokud máte obavy z rytmického zášklbu, nebojte se: dítě škytavka jako je tato, je to normální.

Pohladíte žaludek a zodpovíte dítěti, že nejen upevníte pouto mezi vámi, ale také podnítíte vývoj.!

Od 32–33 týdnů může mít dítě cyklus „aktivita - mír“: po energetickém „zahřátí“ následuje období úplného ticha po dobu 2-3 hodin. Také v této fázi těhotenství můžete určit, jak se dítě nachází jeho pohybem. Například při pánevní prezentaci se budete cítit údery v dolním břiše, ale pokud třes padne na oblast pod hrudník, pak se projeví hlava.
Povaha pohybů musí být sledována, protože vás mohou informovat o tom, jak se dítě cítí. Příliš pomalé a vzácné nebo příliš násilné, křečovité pohyby by měly upozornit a stát se důvodem k vyšetření: ultrazvuk, dopplerografie, kardiotocografie (CTG) plodu. Tyto příznaky mohou naznačovat hypoxii - kyslíkové hladovění plodu a tento stav vyžaduje korekci a pozorování. Pokud matka necítí žádný pohyb po dobu delší než 10 hodin v řadě, měli byste okamžitě vyhledat lékaře!

Autor textu: Pavel Budanov, profesor, MD

Redakční stanovisko se nemusí shodovat se stanoviskem autora článku.

Články O Neplodnosti