Hlavní Neplodnost

Škytavka plodu během těhotenství

Pravděpodobně nej dojemnějším a nejradostnějším okamžikem, který žena během těhotenství zažívá, je pohyb nenarozeného dítěte. Každá matka se na něj těší a prožívá nepopsatelné pocity této první komunikace s dítětem. Pohyby dětí však mohou matce často způsobit nepříjemné pocity a bolesti a některé dokonce nutí ženy pochybovat, zda je vše v pořádku.

Mnoho žen v pozdějších stádiích (obvykle ve třetím trimestru, ale stává se to dříve) se cítí výraznými rytmickými kontrakcemi plodu. Nejen, že někdy vydrží 10-20 minut nebo déle, což je přinejmenším nepříjemné a někdy dokonce obtížné tolerovat, je stále neznámo, co to všechno může znamenat? Co tento „signál“, podobný škytavkám, svědčí?

Co můžeme říci o mumiích, pokud se doktoři sami nemohou dohodnout na společném stanovisku k této záležitosti. Může zárodek škytnout v děloze? A pokud ne, jak považovat tyto škytavé pohyby?

Od asi 28 týdnů gynekologové říkají, že se embryo učí sát a dokonce i vlaky dýchat. V tomto procesu spolkne plodovou vodu, která vyvolává snížení bránice a dítě opravdu začne škytat! A co, v tom není nic překvapivého. Koneckonců, dítě ví, jak zívat, tak proč ne škytavka? Škytavka je nepodmíněný reflex, který má každé narozené dítě. A on je položen v lůně.

Lékaři se navíc domnívají, že škytavka je známkou normálně se vyvíjejícího fetálního centrálního nervového systému. Takže musí být šťastný. Škytavky pro děti nezpůsobují žádné nepříjemnosti ani nepohodlí a jsou pro něj naprosto bezpečné. Neměli byste mít důvod k obavám. Totéž by mělo být řečeno ženám, které tento škytavka necítí. To také neznamená, že dítě není v pořádku. Každá žena má prostě svůj vlastní práh citlivosti. A stane se, že těhotná žena prostě nezachytí malé pohyby plodu. Kromě toho ne všechny děti jsou aktivní stejným způsobem: některé škytavky na dlouhou dobu a velmi výrazné, jiné vydávají stěží znatelné signály.

Je však třeba říci, že existuje zklamaná verze o tom, co tyto rytmické kontrakce v břiše mohou znamenat. Její příznivci jsou přesvědčeni: tzv. Škytavky jsou příznakem nedostatku kyslíku u dítěte (tj. Fetální hypoxie). S častými zvýšenými pohyby, včetně škytavek, se dítě snaží získat další část kyslíku a vydává tísňový signál. Nebuďte proto překvapeni, pokud vám předepisujete léčbu hypoxie, když si stěžujete na škytavka plodu. Další věcí je, že je nepřijatelné provádět takovou diagnózu pouze na základě škytavých pohybů dítěte. Existují další příznaky nedostatku kyslíku, na které byste měli při stanovení diagnózy věnovat pozornost, například zvýšená pohybová aktivita plodu, náhlý nárůst intenzity a prodloužení trvání kontrakcí. Pokud se domníváte, že je něco v nepořádku, měl by váš gynekolog odkázat na další studie. Například ultrazvuk s dopplerometrií a kardiotocografií může pomoci detekovat hypoxii..

Žádáme vás, abyste se na věci dívali pozitivně. Pokud není důvod k obavám, pak je nepravděpodobné, že by Lalina škytavka mohla být něčím nebezpečným. Chci říci, že mnoho žen zažilo tento pocit a pozorovalo tento jev během těhotenství a v jejich případě nebylo řečeno o žádné hypoxii. Takže přemýšlejte jen o dobrém, jíst zdravé jídlo, chodit hodně na čerstvý vzduch - a všechno bude v pořádku!

Dítě škytá v žaludku - jak určit a co dělat

Každá žena v průběhu těhotenství pravidelně pociťuje dlouhé rytmické kontrakce, které se liší od obvyklého tlačení a kroutí. Odborníci vysvětlují, že takový stav může nastat, když dítě škytá v žaludku. Abyste se toho nebáli, musíte pochopit, proč se to děje..

Těhotná žena může cítit škytavka plodu ve formě rytmických kontrakcí.

Co způsobuje škytavka v žaludku těhotné ženy

Lékaři odhalují podstatu tohoto jevu u těhotných žen následovně: příležitostné třesy jsou ostrým reflexním snížením bránice plodu. Budoucí matka cítí podivné pohyby, které jsou zcela odlišné od obvyklé činnosti dítěte.

Důvodem této neobvyklé podmínky je škytavka plodu. Podle porodníků se ženy v průměru cítí až 10% všech dětských gest. Podobný jev je patrný v polovině těhotenství, ale stává se to do konce, za 39 týdnů.

Když takové pocity začnou vyvolávat obavy, je snaha zjistit důvod, proč dítě škytává v žaludku těhotné ženy, pochopitelná. Každá žena ví, že klidný stav během tohoto období je nesmírně důležitý pro zdraví nenarozeného dítěte.

Aby uklidnili nastávající matku a objasnili její stav, lékaři vysvětlují nejčastější příčiny nitroděložních škytavek:

 • plod se připravuje na dýchání a budoucí fyziologické pohyby (polykání a sání);
 • plod plodí plodovou vodu, jejíž přebytek přichází s škytavkami.

Důležité! Někteří lékaři mají sklon věřit, že nitroděložní škytavky mohou být vyvolány hladověním kyslíku u dítěte. Takový projev je velmi nebezpečný pro zdraví budoucího dítěte. Jedinou uklidňující věcí je, že ačkoli není k dispozici žádné oficiální potvrzení této verze.

Pocity těhotné ženy s škytavka

Ve většině případů pouze porodníci dokážou přesně určit, jak dítě škytává v žaludku matky, protože těhotné ženy popisují své pocity odlišně.

Odborníci systematizovali tyto informace a určili, jaký typ škytavky je nejčastěji nalezen a jak bezpečný je:

 • rytmické trhání;
 • tikající třes;
 • monotónní pulzující klepání;
 • vibrace nebo záškuby břicha.

Důvody pro vývoj škytavek

Na základě mnoha let lékařských pozorování, porodníci dělají několik předpokladů o tom, proč dítě v břiše často škytá, a jaké jsou příčiny tohoto projevu. K dnešnímu dni byly identifikovány různé příčiny škytavky plodu v lůně, nejčastější příčiny spojené s fyziologií.

Důležité! Fyziologické faktory škytavek jsou normou, ale ve zvláštních případech se mohou také stát příznaky patologických procesů..

Škytavka budoucího dítěte může být způsobena nesprávným umístěním matky

Podle odborníků se fyziologické procesy aktivují zhruba od 16. týdne těhotenství. Během tohoto období začalo budoucí dítě polykat plodovou vodu, avšak v malém množství. Současně, poněkud dříve, od asi 13. týdne nitroděložního vývoje provádí první respirační pohyby. Na základě toho se předpokládá, že:

 • Škytavka může nastat v důsledku požití velkého množství plodové vody. Může to být způsobeno tím, že nastávající matka jí hodně sladkostí, takže plod, který již rozlišuje chuť jídla, polyká plodovou vodu (plodovou vodu) více než obvykle;
 • Někteří odborníci považují intrauterinní škytavky za jakýsi „simulátor“, díky kterému jsou dýchací orgány budoucího dítěte připraveny na nezávislý proces ihned po narození;
 • Nejčastěji je příčina škytavek vyhledávána v nepohodlné poloze plodu. Předpokládá se, že ve třetím trimestru těhotenství se jeho velikost zvětšuje a počet míst v matce se zmenšuje. Pokud žena tráví hodně času sezením a špatnou polohou, např. Sedí na židli, nohy zkřížené a shrbené, dítě je nepohodlné provádět dechové pohyby. Jeho dýchací orgány mohou být sevřeny.

Poznámka! Typické projevy škytavek v břiše budoucí matky lze cítit s velkou hmotností plodu, zatímco plodová voda je vzácná. Lékaři vysvětlují, že do 38. týdne těhotenství by normální množství plodové vody mělo být přibližně 1 000–1500 ml.

Když je u plodu zjištěna patologie trávicího nebo nervového systému, odborníci nejčastěji hledají své příčiny ve fyziologii.

Ze všech důvodů je nejvíce znepokojující, že porodníci vyjádřili, co se týče nitroděložních škytavek, výsledek nedostatečné dodávky kyslíku plodu. Důvod je opravdu nebezpečný a může způsobit různé poruchy formování těla dítěte.

Ne všichni odborníci jsou však v těchto závěrech jednomyslní, protože nedostatek kyslíku v kombinaci s škytavkou je extrémně vzácný. Protože taková pravděpodobnost je možná, neměli byste ji vyloučit..

Je důležité, aby žena během těhotenství poslouchala své pocity

Poznámka! Lékaři ujišťují mladé matky, že diagnóza hladovění kyslíkem není stanovena pouze dlouhými škytavkami. V souvislosti s tím je důležité sledovat frekvenci dítěte v lůně, intenzitu jeho otřesů a další faktory. Poměrně často se děti neustále škytají v matčině bříšku narodí úplně zdravé.

Časté škytavky v děloze

Někdy je těhotná žena překonána nevědomou úzkostí, pokud dítě v žaludku často škytá. Odborníci pro ujištění vysvětlují, že nitroděložní škytavky jsou považovány za dlouhé, což se projevuje nejen během dne, ale také v noci s trváním až jednu hodinu nebo více. Žena by měla vyhledat radu odborníka, pokud má podobný problém. Lékař potvrdí, zda se jedná o normální stav..

Míra nitroděložních škytavek

Moderní porodníci nedávají jednoznačnou odpověď na otázku, jak často škytavky dítěte v žaludku matky, a co bude normou pro dlouhodobé nitroděložní škytavky. Jejich názor je však jednomyslný v tvrzení, že norma je taková podmínka, pokud dítě v době škytání nepocítí bolest a nepohodlí..

Předpokládá se, že doba trvání takových pocitů u různých žen není stejná, protože u jednoho se plod po několika minutách uklidní a u druhého škytá v žaludku alespoň hodinu.

Škytavka dítěte je ve skutečnosti projevem přirozeného procesu, který mu neubližuje a není známkou narušení nitroděložního vývoje..

Jako součást normy jsou škytavky v děloze povoleny maximálně 4krát denně na krátkou dobu. Žena by neměla mít důvod k obavám, pokud aktivita plodu přetrvává bez ohledu na frekvenci škytavek.

Příznaky vyžadující lékařskou pomoc

Odborníci, uklidňující nastávající matky, tvrdí, že pokud se škytka plodu neobjeví každý den a ne více než 3-4krát denně, potom se plod vyvíjí normálně a není důvod k vzrušení..

V případech, kdy se rytmické šoky stanou pravidelnými, trvají déle než půl hodiny, vyskytují se více než 4krát denně, opakují se mnohokrát týdně, musíte navštívit lékaře, abyste vyloučili možné patologie.

Pokud se žena bojí o nitroděložní škytavka dítěte, je to příležitost obrátit se na odborníka

Pokud se objeví negativní příznaky, může lékař určit předběžné studie o stavu těhotné ženy:

 • Ultrazvuk (ultrazvuk) je nezbytný ke studiu průtoku krve v cévách placenty. Při nízkých rychlostech je pravděpodobnost hypoxie vysoká, zejména pokud jsou v době analýzy slyšeny škytavky nenarozeného dítěte;
 • CTG (kardiotocografie) je nezbytná pro měření srdeční frekvence plodu a děložního tónu. Při vysokých rychlostech je také možná hypoxie..

Identifikace podezřelých faktorů se stává důvodem neustálého lékařského sledování zdraví nastávající matky až do narození dítěte.

Akce ženy s nepohodlí

Odborníci naznačují, že těhotné ženy používají dostupné metody, jak se zbavit útoků nitroděložních škytavek. Například s nepohodlí vám mohou pomoci následující účinné techniky:

 • Změňte polohu v noci, když usnete, najděte si pohodlnou polohu těla;
 • Odpoledne, pokud se zintenzivňují pocity, můžete zaujmout polohu těla kolenním loktem;
 • Užitečné lehké gymnastické cvičení pro těhotné ženy na čerstvém vzduchu;
 • Sada dechových cvičení pomáhá například pomalu inhalovat nos vzduchem a vydechovat ústy po dobu 10 sekund;
 • Výskyt častých otřesů se může zastavit, pokud se žena zcela uvolní, projde se v uvolněném stavu v parku, zbaví se zbytečných zkušeností.

Poznámka! Jednoduchá a cenově dostupná opatření zajistí dítěti normální tok kyslíku a zklidní nitroděložní škytavky..

Preventivní opatření

Aby se předešlo nepříjemným podmínkám, odborníci nabízejí různé účinné metody. Lékař může doporučit směsi pro těhotné ženy, které jsou nasycené složkami, které jsou prospěšné pro zdraví plodu a nastávající matky.

V případě, že se hypoxie nepotvrdí, ale dítě stále škytá, což matce způsobuje nepříjemnosti, odborníci navrhují restrukturalizaci každodenní rutiny těhotné ženy:

 • Více času na procházku čerstvým čistým vzduchem u rybníků. Ani potíže s aktivním pohybem v pozdních stádiích těhotenství nejsou důvodem pro odmítnutí pravidelných procházek;
 • Pokud například neexistují žádná zvláštní lékařská pravidla, například s hrozbou předčasného porodu, odborníci doporučují jednoduchá cvičení pro těhotné ženy, které jsou dobrým preventivním opatřením proti přibírání na váze;

Nastávající matka by měla vzít více procházek a zkontrolovat její stravu pro prevenci

 • Upravte stravu, protože je nutné omezit sladká jídla a naopak zvýšit zdravé potraviny. Například ve stravě by neměly být slaná jídla, je lepší dát přednost zelenině a bylinkám, vařenému masu a obilovinám. Pokud stále chcete sladkosti, je lepší jíst malé množství ovoce a bobule;
 • Lehká masáž břicha hladkými pohyby, poslech klidných hudebních skladeb, povídání s nenarozeným dítětem, zpívání ukolébavek a dalších podobných akcí jsou velmi užitečné..

Důležité! Lékaři vysvětlují, že taková opatření povedou k požadovanému výsledku. Pokud všechno ostatní selže, žena by měla projevit trpělivost a zdrženlivost. Hlavní věc je, že škytka plodu naznačují, že se dítě vyvíjí dobře, jeho centrální nervový systém se již vytvořil.

Nastávající matky by se neměly starat o nitroděložní škytavka, pokud neexistují žádné negativní ukazatele. Pouze pokud jde o jeho přítomnost nebo nepřítomnost, nedělejte žádné závěry. Lékaři trvají na tom, že všechno, co se děje těhotné ženě, je normální, musíte najít způsoby, jak přežít škytavka plodu, abyste zajistili zdraví a pohodlí pro sebe i nenarozené dítě..

Škytavka u plodu během těhotenství

V tomto životě není nic překvapivějšího než zrození samotného života. Proto s takovým strachem ženy očekávají narození dítěte. Radost a úzkost jsou smíchány v touze získat odpověď na otázku: Je všechno bezpečné během těhotenství, je dítě narozené zdravé? Nastávající matky se snaží dozvědět vše o jejich novém stavu. Škytavka u plodu během těhotenství je jedním z problémů, které se v nich objevují..

Co cítí žena, když jí v žaludku šlapá plod?

Obvykle ve třetím trimestru pociťuje těhotná žena změnu chování svého nenarozeného dítěte. Pokud se předtím, než se cítil pohybem, nyní tyto pohyby stávají spíš chvěním. Maminky „se zkušeností“ již vědí: jedná se o škytku plodu.

Načasování a způsob projevu takových pohybů jsou však individuální. Některé ženy charakterizují třes jako křeče, pro někoho jsou spíše jako záškuby v žaludku. Citlivější si všimnou škytnutí plodu již ve 26-27 týdnech těhotenství, jiné později, po 35-36 týdnech. A někdy nastávající matky nemusí být zaměřeny na takové šoky kvůli jejich slabé intenzitě.

U některých žen škytavka po dobu 5 minut, u jiných - 20, někdy se doba trvání může prodloužit až na hodinu. To je obvykle způsobeno tónem dělohy, u žen se liší. Škytavka u plodu se projevuje kdykoli během dne.

Lékaři věří, že nastávající matka uslyší pouze desetinu gesta rostoucího plodu.

Nejčastěji sama žena správně rozpozná její stav. Chápe, že její nenarozené dítě škytá.

Co je škytavka během těhotenství?

Šetření plodu v břiše v důsledku rytmické kontrakce bránice, nebo, jak to lze nazvat, respiračního svalu, který odděluje břišní dutinu od hrudníku.

S vývojem plodu se v něm formuje centrální nervový systém. V procesu podráždění nervového centra mozku, který je zodpovědný za motorickou aktivitu bránice, vznikají škytavky. To znamená, že škytavka znamená, že vaše nenarozené dítě roste, vyvíjí se a škytavky jsou normální fyziologickou manifestací života dítěte..

Jedná se o nepodmíněný, tj. Přirozený reflex, který se objevuje ještě před narozením. Příroda sama učí dítě zívat, sát. Když se narodí, bude nutné, aby dýchal plíce a bránice je rozvíjí v prenatálním období.

Dítě necítí žádné nepohodlí s škytavkami. Pokud nastávající matka nepociťuje další nepohodlí, s výjimkou třesů, nemělo by být důvod k obavám.

Proč plod škytá v žaludku?

Existuje několik návrhů, které vysvětlují příčiny škytnutí plodu. Už víte o prvním. Tím se dítě připravuje na dýchání a polykání jídla. Pokud k takové verzi dojde, škytavka může být považována za užitečný postup..

Existuje další hypotéza: škytavky v lůně vznikají z vnějšího důvodu..

Co to znamená? Být v lůně, dítě neustále spolkne plodovou vodu. Při nadměrném množství to vytvoří škytavka, kterou zbaví nadměrného množství. Amniotická tekutina spolknutá dítětem je také vylučována močí. To je také normální proces života. Pokud se nenarozené dítě liší ve své činnosti, je bránice více podrážděná, dochází k rytmickým stahům - škytavka dítěte.

Škytavka u plodu během těhotenství může být způsobena vnitřní příčinou..

Zastáncové tohoto rozsudku vysvětlují škytavku jako nedostatek kyslíku pro normální fungování orgánů. Vysvětlují škytavky jako reakci dítěte na hladovění kyslíkem. S tak častými pohyby se dítě jednoduše snaží získat potřebné množství kyslíku. Ve skutečnosti dává tísňový signál. Ve vědeckém jazyce se tomu říká fetální hypoxie..

Jaké známky naznačují hypoxii plodu?

Pokud má lékař podezření na hypoxii plodu, žena nemusí panikařit a být nervózní. Lékař chce mít jistotu, že se dítě vyvíjí normálně v lůně. Nastávající matka by však měla znát známky hypoxie, aby na ně mohla včas a správně reagovat.

Škytavka plodu během těhotenství, způsobená právě hypoxií, jsou doprovázeny:

 • zvýšená motorická aktivita dítěte,
 • příliš časté pohyby plodu,
 • prodloužené trvání škytavek,
 • nízký tep nenarozeného dítěte.

Pokud se vyskytne stížnost, že škytavka plodu jsou poměrně časté, lékař obvykle předepíše další studie, a pokud je to nutné, léčbu.

Jaké vyšetření a léčbu předepisuje lékař, pokud existuje podezření na hypoxii

K identifikaci nebo vyloučení hypoxie plodu lékař obvykle předepisuje tyto postupy:

 • CTG - kardiotogram. Obvykle se takové vyšetření provádí po 30 týdnech těhotenství. Pomáhá sledovat pohybovou aktivitu nenarozeného dítěte. Pomocí tohoto typu vyšetření lékař vyhodnocuje kontrakce dělohy těhotné ženy. CTG bude charakterizovat srdeční rytmus plodu. Jedná se o naprosto bezbolestný a hlavně bezpečný postup pro matku i dítě.
 • Dopplerovský ultrazvuk - ultrazvuk, který umožňuje posoudit rychlost a povahu průtoku krve v placentě, spojující tělo matky a plodu. Toto je velmi účinná studie, která dává přesný výsledek a prokazuje, zda plod zažívá hladovění kyslíkem..
 • Poslech srdečního rytmu plodu. Obvykle to provádí gynekolog při vyšetřování těhotné ženy pokaždé, když navštíví zdravotnické zařízení.

Pokud je podezření na hypoxii, lékař obvykle předepíše léky a vezme si lék Curantil. Samozřejmě víte, že musíte přísně dodržovat doporučení odborníků.

Podle statistik není diagnóza hypoxie plodu ve většině případů po výzkumu potvrzena.

Jak zmírnit projevy škytnutí plodu během těhotenství?

Doporučení týkající se prevence hypoxie budou užitečné pro každou ženu, která čeká dítě.

 1. Budoucí matka, morálně i fyzicky, se musí připravit na porod a uvědomit si veškerou odpovědnost za zdraví svého syna nebo dcery.
 2. Je nutné jíst racionálně, zahrnovat potraviny bohaté na bílkoviny a stopové prvky ve stravě. Je třeba poznamenat, že výskyt škytavek je často spojován přesně s nesprávnou výživou nastávající matky, nadměrnou vášní pro sladkosti.
 3. Necítíte se nemocní, kteří potřebují odpočinek. Pohybujte se více, ráno cvičte, chodte na čerstvý vzduch. Úplný spánek také minimalizuje obtíže, které zažívá budoucí matka.
 4. Ženy, které čekají na narození dítěte, někdy na radu lékaře vezmou kyslíkové koktejly nebo podstoupí desetidenní průběh tlakových komor..
 5. Pokud vás škytka plodu během těhotenství příliš obtěžuje, zkuste změnit polohu těla, lehněte si na bok nebo zaujměte polohu kolenního lokte. Pokud se cítíte chladně, zakryjte břicho přikrývkou.

Berte svůj současný stav za samozřejmost. Optimismus, pozitivní emoce vám pomohou přežít dočasné obtíže těhotné ženy. Radujte se v takovém stavu, protože na vás čeká velké štěstí - narození dítěte.

Proč dítě škytá v žaludku během těhotenství

Když rodiče čekají na narození svých drobků, potěší je každé z jeho nových pohybů v lůně. Takové okamžiky, jako je lékařův názor na těhotenství, první otřesy plodu a ultrazvuková diagnostika s obrazem siluety, dlaně nebo paty, zůstanou navždy v paměti milujících rodičů. V určitém okamžiku je maminka dokonce šťastná s škytkem plodu, protože v těchto chvílích s ním více než kdy jindy cítí úzké spojení. Ale takové příznaky dříve či později nutí ji přemýšlet o tom, zda je vše v pořádku s drobky a proč dítě často škytá..

Možné příčiny škytavek

Většina matek, které cítí, že jejich dítě škytá uvnitř, cítí radost. Brzy však ustoupí úzkosti ohledně toho, zda je vše s drobky v pořádku. Odborníci tvrdí, že ve většině situací s tím není nic špatného a škytavky nejsou spojeny s nesprávným vývojem nebo patologiemi..

Na začátku třetího trimestru uslyšíte škytavku drobků. Tyto pocity se budou lišit frekvencí a rytmem od pohybu plodu. Dosud nebyly stanoveny přesné příčiny škytavek. Je však jisté, že během období škytnutí plod nepociťuje bolest a nepohodlí. Je také známo, že v počátečním stádiu těhotenství není plod schopen škytat.

Lékaři k tomu stále mají nějaké návrhy. Samozřejmě nemají absolutní přesnost, ale zní docela přesvědčivě.

Příčiny škytavek:

 1. Často dítě v matčině žaludku může škytnout kvůli vyvíjející se hypoxii. Jeden škytavka však nemůže svědčit o takové anomálii. Tento příznak obvykle není spojen s hypoxií..
 2. Požití plodové vody plodem je další možnou příčinou škytavek. Pokud část, kterou spolkne, překročila normu, škytavka je ochrannou funkcí těla..
 3. V té době, když nervový systém dítěte nabude téměř plně formovaného vzhledu, bude schopen ovládat jeho polykání a dýchání v lůně. Spolu s centrálním nervovým systémem se tvoří plíce a bránice. Děti se začnou pokoušet polykat a dýchat v matčině lůně asi po 7 měsících těhotenství. Z tohoto důvodu může máma cítit škytavka v bříšku..
 4. Nevhodné držení těla. Stává se, že máma zaujímá pozici, ve které buldozer zažívá fyzický vysoký krevní tlak. A to i přes vrstvu močového měchýře a plodové vody. To vede ke skutečnosti, že se dýchací a trávicí orgány deformují, což z nich ztěžuje únik vzduchu. Tento důvod je zvláště důležitý pro pozdější období, kdy arašíd již má významnou velikost a je stísněný v bříšku. Škytka plodu jsou častěji pozorována, pokud žena ve snu náhodou stiskne její břicho celou svou hmotností, nosí mačkané šaty nebo obvazové pásy a naklání se dopředu, zatímco sedí.

K požití plodové vody může dojít v následujících případech:

 1. S aktivním polykáním sladké vody. Kolem 20. týdne začne mrknutí chutnat. Jídlo, které matka konzumuje, ovlivňuje chuť tekutiny kolem plodu. Proto se věří, že dítě již vyzkoušelo většinu produktů k narození. Pokud se žena pokazila sladkou, dítě začalo aktivně polykat tekutinu se sladkou chutí. Vysoký průtok vede k podráždění bránice, což vyvolává škytání.
 2. Když zíváte. Stejně jako všichni lidé i dítě zívá v lůně ještě před narozením. V tomto případě se ústa otevírají dokořán, což vede k požití tekutiny.
 3. S intenzivním sáním prstu. Sání odkazuje na vrozený reflex, který je nezbytný po narození. Právě tento reflex ovlivňuje výživu drobků.

Na základě výše uvedeného můžeme dojít k závěru, že škytavka během těhotenství není žádné onemocnění. Měli byste se však poradit s lékařem, protože tento příznak může naznačovat hypoxii..

Pocit těhotenství

Každý ví, jak se škytavka projevuje u dospělých a dětí. V těchto chvílích všichni nedobrovolně spolkneme vzduch a vydáme charakteristický zvuk. Tento stav není pro tělo nebezpečný, ale stále způsobuje určité nepohodlí.

Škytavka se nazývá křeče, ke kterým dochází během trhavých křečových kontrakcí bránice. Projevuje se ve formě velmi intenzivních a nepříjemných dýchacích pohybů.

Mnoho matek se zajímá o to, jak dítě škytá v žaludku, jaké pocity zažijí a zda žena bude schopna pochopit, co přesně se děje s jejím dítětem. Odborníci však říkají, že ani jedna žena nemůže v tuto chvíli zmeškat. Každá maminka tyto pohyby okamžitě cítí.

Škytavku drobků v lůně můžete určit podle následujících příznaků:

 1. Mírné vibrace jsou pozorovány v místě škubání, zatímco žaludek škubne na stejném místě téměř nepostřehnutelně.
 2. Na břiše je na stejném místě zvlnění.
 3. Cítíte monotónní klepání.
 4. V bříšku se objeví tikající hodiny.
 5. Moje matka po nějakou dobu cítí rytmické chvění, které se opakuje se stejnou frekvencí.

Právě tyto pocity naznačují, že dítě škytá. Jak často budete takové pohyby cítit, záleží pouze na vašich drobenkách. Některé škytavky škytají jednou denně a jen pár minut, u některých se projevují mnohem častěji.

Co dělat s častým škytáním

Škytavka v lůně matky obvykle není známkou patologie. Nemusíte se bát, i když to plod dělá každý den po dobu několika minut. Nemusíte běžet ke svému gynekologovi a žádejte ho o doporučení pro testy a diagnostiku ultrazvuku.

Ale neustálé pohyby podobné škytavce mohou matku porodit a způsobit jí starosti se zdravím mummeru. Ale stojí za to přemýšlet o návštěvě specialisty, když se vám zdá, že tento proces nekončí ve dne ani v noci a nevíte, kam se dát. To může znamenat hypoxii, která je nebezpečná pro plod a jeho zdraví. Ale nestojí za to přesně posoudit patologii podle jednoho pocitu těhotné ženy. Můžete mluvit o tom, co škytavka vašeho protivníka znamená - odchylka nebo osobní charakteristika, až po absolvování všech zkoušek a analýz.

Vyšetření, kterými musí žena projít, pokud její dítě často škytá do břicha:

 1. Ultrazvuková diagnostika s dopplerometrií je nezbytná k přesnému určení, zda je krevní tok v cévách dobrý. Při nižší hodnotě lze předpokládat hypoxii plodu.
 2. Kardiotocografie je předepsána jako první. S tím můžete slyšet srdeční rytmus dětí. Hypoxii lze předpokládat, pokud je častější.

Pokud vám byly takové testy přiděleny, nenechte se naštvat předem. Dítě je s největší pravděpodobností v pořádku. Specialisté se snaží vyloučit přítomnost jakékoli patologie, takže během těhotenství nejsou žádné komplikace.

Jak odstranit škytavka

Pokud dítě škytává tak často, že už vás to unavuje, můžete tuto situaci napravit pomocí několika tipů. Působí však pouze tehdy, pokud je vyloučena hypoxie plodu.

Zkušené matky sdílejí následující tipy:

 1. Musíte chodit venku častěji.
 2. Pokud se tento proces opakuje, vyzkoušejte některá fyzická cvičení, která můžete provádět..
 3. Pokud po dlouhou dobu cítíte škytavku, změňte polohu těla.
 4. Vezměte si polohu kolenního lokte a postavte se na ni, jak je to možné, pokud jsou v dolním břiše pozorovány škytavé pocity. Pokud se nezastaví, opakujte tento postup znovu..
 5. Pokud je 28. týden těhotenství plný škytavek, nezapomeňte, jaké potraviny jste konzumovali, a pokuste se snížit množství sladkostí, protože děti rádi polykají plodové vody.
 6. Škytání podobné chvění se může objevit v důsledku skutečnosti, že dítě je zmrzlé. Pokud je místnost, kde jste, zima, zkuste zabalit a zahřát bříško.
 7. Dýchejte cvičení. Je to úplně stejné jako u neintenzivních kontrakcí. Vdechování se provádí na úkor 1-7 a výdech je 8-11.

Tato sada cvičení vám pomůže zbavit se škytavky. Stává se však také, že je nutné takové případy snášet.

Co může a nemůže

Následující se nedoporučuje:

 1. Špatné návyky. Být v uzené místnosti nebo kouřit těhotná. To negativně ovlivňuje těhotnou ženu a způsobuje dočasnou hypoxii..
 2. Vzhled škytavek může vyprovokovat ženu ve špatně větrané a dusné místnosti.
 3. Nadměrná fyzická aktivita, kterou může žena způsobit hladovění kyslíkem. V důsledku toho to povede k nedostatku kyslíku.
 4. Ležící na zádech. Rostoucí děloha současně vytlačuje hlavní cévy, čímž se snižuje přísun kyslíku do dítěte.

Pro prevenci škytavek proti hypoxii se doporučuje:

 1. Získejte obohacenou a vyváženou výživu.
 2. Vyhněte se stresovým situacím..
 3. Není možné načíst více, než je povoleno.
 4. Eliminujte kouření a alkohol.
 5. Vyvarujte se kouřových a dusných místností. Častější outdoorové aktivity.
 6. Pro odpočinek a spánek je třeba zvolit pohodlnou a správnou polohu..

Snížením příjmu sladkých jídel a jednoduchých cviků pomůžete dítěti zbavit škytavky. Za hlavní důvod škytavek uvnitř dělohy se považuje pokus dítěte samostatně polykat. Nedostatek kyslíku je stále možný, ale fetální hypoxii nelze posuzovat bez dalšího vyšetření.

Měli byste kontaktovat specialistu pouze tehdy, když dítě neustále škytá několik dní v řadě a jeho chování se vám zdá příliš aktivní. V zásadě je tento proces považován za přirozený, což neindikuje žádnou patologii.

Škytavka plodu během těhotenství

V posledním trimestru těhotenství, kdy se všechny pohyby plodu projeví zvláště, si mnoho matek všimne, že budoucí dítě škytne čas od času. Tyto rytmické a pravidelné šoky se mohou objevit kdykoli během dne a trvat od 5 minut do půl hodiny. Škytavka během těhotenství sama o sobě nic neznamená. Ale v kombinaci s dalšími příznaky může znamenat hypoxii..

Příčiny

Existují tři společné teorie původu škytavky u nenarozeného dítěte. Podle jedné z nich je redukce bránice spojena s požitím plodové vody. Další říká, že příčinou škytavek je příprava na nezávislé dýchání. Třetí souvisí s tímto jevem s hypoxií plodu..

Požití plodové vody je zcela fyziologický jev. Plod spolkne plodovou vodu, po které se vylučuje močí. Neonatologové naznačují, že pokud má voda sladkou chuť, plod je spolkne více, než může vylučovat, a v tomto případě útok škytavka pomáhá zbavit se přebytku. Teorie je potvrzena skutečností, že plod škytá častěji po konzumaci sladkostí.

Příprava na nezávislé dýchání a sání je vyjádřena tím, že škytavky přispívají k rozvoji pohybů při polykání..

Hypoxie může způsobit různé změny plodu, včetně dlouhotrvajících škytavek. V tomto případě je podrážděno jedno z nervových center mozku zodpovědné za motorickou funkci bránice.

Známky

Škytavka jsou rytmické krátké chvění, někteří je považují za kliknutí. Nezpůsobuje nepohodlí, ale může trvat 5 až 20 minut nebo déle. Fenomén je zpravidla pozorován ve 25. týdnu těhotenství nebo o něco dříve.

Zdroj pocitů může určit umístění plodu. Pokud se třes vyskytne 1–2 cm pod pupkem, znamená to, že jde o hlavu. Thrusty nad pupkem označují pánevní prezentaci.

V případě, že škytavka je příliš častá a dlouhá, doprovázená zvýšenými pohyby plodu, vyplatí se kontaktovat gynekologa provádějícího těhotenství. Lékař předepíše další vyšetření k vyloučení hypoxie u budoucího dítěte.

Efekty

Fyziologická škytavka, která není spojena s hypoxií, nemá negativní důsledky pro matku a dítě, ale při opakování v noci může způsobit nespavost. Škytavka je považována za známku normálního vývoje centrálního nervového systému plodu. Absence škytavek také není alarmujícím znakem: s největší pravděpodobností škytavka plodu, ale jeho matka má vysoký práh citlivosti a tento druh šoku necítí..

Škytavka spojená s hypoxií je varovným signálem. Sama o sobě nepříznivě neovlivňuje tělo, ale důvod, který způsobil, vede k abnormalitám ve vývoji embrya. Může se jednat o zakrnělý růst, problémy s přizpůsobením se extrauterinní existenci, poruchy autonomního nervového systému atd..

Průzkum

Pokud je podezření na hypoxii plodu, je těhotné ženě předepsána CTG a ultrazvuk s dopplerometrií. CTG nebo kardiotogram hodnotí kontrakce dělohy a srdeční rytmus dítěte, stejně jako motorickou aktivitu plodu. Ultrazvuk s dopplerometrií určuje rychlost a povahu toku placenty krve. Tato informace umožňuje vyhodnotit přívod krve plodu a práci jeho srdce. V 90% případů takové léčby není hypoxie potvrzena.

Co máma dělat

Škytavka není důvodem k obavám. Pokud však dítě škytá příliš často nebo dává přednost nočním hodinám, můžete tento jev zmírnit následujícím postupem:

 • chodit častěji;
 • během škytnutí si lehněte na bok nebo zaujměte polohu kolenního lokte;
 • odmítnout sladké před spaním;
 • mazlejte svůj žaludek a mluvte s nenarozeným dítětem.

Pokud se škytavka kombinuje s nadměrnou motorickou aktivitou plodu a existuje riziko patologické těhotenství, pak s častými záchvaty, měli byste se poradit s gynekologem.

Tento článek je publikován pouze pro vzdělávací účely a nejedná se o vědecký materiál ani odborné lékařské poradenství..

Dítě v žaludku škytá: nepřiměřený strach nebo vážné důvody k obavám

Nadezhda Gusková 26.7.2016 Jsme těhotní

Vážení čtenáři mého blogu, ahoj. Dnes chci zvážit velmi zajímavé téma - škytavka u plodu během těhotenství.
Skutečnost je taková, že nedávno se můj blízký přítel setkal s takovým jevem. Okamžitě začala panikařit a požádala mě, abych s ní šel k lékaři (její manžel byl na služební cestě). Ukázalo se mnoho zajímavých nuancí. Ukazuje se, že když škytavka plodu v lůně není vždy důvodem k obavám. Pokusím se co nejvíce prozradit vše, co jsem se od doktora naučil, abyste se nebáli.

Rozpoznat škytavky dítěte v lůně

Škytavka začíná škytat v lůně přibližně v polovině těhotenství. Někdy se to stane ve 24. týdnu, někdy ve 32.. Není jasný čas, proces je individuální. Škytavka oznamuje matce, že dítě již vyvinulo dýchací i nervový systém.

Jak rozpoznat škytavky

 • plod začíná rytmicky škubat na jednom místě v břiše;
 • je cítit mírné „tikání“;
 • pulsace je cítit na obou stranách břicha;
 • škubání zevnitř je doprovázeno stejnými křečemi;
 • stejné šoky pocítíte několik minut.

Délka škytnutí se může také lišit. Například můj přítel si všiml výše uvedených příznaků každých pár dní po dobu 2-3 minut.

Příčiny nitroděložních škytavek dítěte

Nyní pojďme k hlavnímu problému - důvodům, proč může ten malý začít škytávat v žaludku své matky. Jak nám lékař vysvětlil, tento stav je považován za normální a dítě nezažívá žádné nepříjemné pocity.

 1. Nervový systém dítěte se dokončil. Nyní se snaží dýchat a spolknout sám. Taková dýchací „gymnastika“ mu pomůže naučit se, jak se dobře kojit po narození (u některých dětí je tento proces obtížný).
 2. Když dítě spolkne plodovou vodu, okamžitě spadne do plic a způsobí škytavku. Mimochodem, můj přítel miluje čokoládu a všechny druhy koláčů. Z tohoto důvodu její dítě polklo plodovou vodu sladkou chutí.
 3. Nedostatek kyslíku (hypoxie). V této situaci se dítě snaží všemi prostředky „získat“ kyslík pro sebe, takže se aktivně pohybuje v lůně a dokonce i škytá.

Pokud vaše dítě škytá, je lepší poradit se s lékařem, aby příčinu tohoto jevu určil individuálně s vámi.

Škytavka způsobená hypoxií

Příznaky hypoxie není těžké určit, jsou vždy stejné.

 1. Dítě se začíná snažit samostatně extrahovat chybějící kyslík, matka cítí jeho zvýšenou aktivitu, což nebylo dříve zaznamenáno.
 2. Dítě má slabý srdeční rytmus.
 3. Délka škytnutí se zvyšuje pokaždé.
 4. Škytavky v děloze jsou příliš časté..

Takové pocity jsou pro matku příležitostí být opatrný a navštívit jejího gynekologa. Lékař předepíše vyšetření, která pomohou detekovat hypoxii nebo ji vyloučí. Teprve po všech kontrolách bude možné s jistotou říci, zda dítě opravdu nemá kyslík. Hlavní věcí pro těhotnou ženu není strach, protože stres nepříznivě ovlivňuje plod.

Jaká vyšetření prostupuje nastávající matka u plodu škytavka

Aby se vyloučila hypoxie, gynekolog nařídil mé přítelkyni, aby podstoupila dvě vyšetření..

 1. CGT je kardiotogram. To vám umožní sledovat aktivitu dítěte, vyhodnotit jeho srdeční tep a děložní kontrakce těhotné ženy. Procedura je nejčastěji předepisována po dobu nejméně 30 týdnů. Pro budoucí matku a její dítě není KGT nebezpečná. Vyšetření je naprosto bezbolestné. Kromě toho vám poskytne další jistotu, že se dítě vyvíjí podle termínu..
 2. Ultrazvuk s Dopplerem. Takový ultrazvuk pomáhá lékaři určit, jak dobře funguje srdce dítěte v děloze a zda jsou jeho krevní cévy adekvátně zásobovány. Dopplerometrie také poskytuje informace o hojnosti dítěte s kyslíkem. Studie je bezpečná a nezpůsobuje nepohodlí ani matce, ani plodu..

Tělo těhotné ženy a její dítě v lůně jsou individuální, jedno dítě jí příliš mnoho, druhé naopak - to může také způsobit škytavku. Hypoxie je extrémně vzácná, takže se nemusíte bát času. Řiďte se doporučeními lékaře, projděte všechny testy a ujistěte se, že je normální vývoj vašeho dítěte.

Metody kontroly hypoxie

Nastávající matka často musí být venku - to je nejjednodušší pravidlo, podle kterého lze zabránit mnoha komplikacím během těhotenství.

Při vdechnutí čerstvého vzduchu kyslík neustále vstupuje do placenty, což snižuje riziko hypoxie plodu. Žádný kyslíkový lékárenský koktejl si žena a její nenarozené dítě po dobu několika hodin chůze v parku nevšimnou.

Pokud je však během vyšetření hypoxie odhalena, neměli byste ji v žádném případě léčit sami. Pouze lékař předepisuje léčbu na základě individuálních charakteristik případu. V mírné formě hypoxie jsou obvykle předepisovány následující léky:

 • Trental;
 • kyslíkové koktejly;
 • Curantyl;
 • je-li zvýšen tón dělohy, je navíc předepsána no-shpa nebo magnesie.

V případě těžké hypoxie, která byla zaznamenána na konci těhotenství, je nutný císařský řez. Pokud se dítě narodilo s komplikacemi, potřebuje dlouhodobou lékařskou péči, v akutních stádiích - intenzivní péči.

Opakuji - k tomu dochází velmi zřídka! Od svého přítele jsem si všiml, že těhotné ženy jsou někdy příliš pochybné. Potřebujete zvláštní stres? Samozřejmě ne, protože dítě v lůně cítí všechno. Pro něj je hlavní věcí klid a důvěra jeho matky, že vše bude v pořádku.

Užitečné tipy pro nastávající matky: co dělat, když dítě škytá

Nedetegujte hypoxii u svého dítěte předem. To je nadměrný stres, který je u těhotných žen přísně kontraindikován. Pokud dítě včas nesklouzne příliš dlouho a nedochází k tomu často, zkuste postupovat podle níže uvedených tipů. Pomohli mému příteli, myslím, že budete velmi užiteční.

 1. Pokud se dítě v lůně nemůže uklidnit z škytavek, chodte 20-30 minut na čerstvý vzduch.
 2. Podívejte se na řadu cvičení pro těhotné ženy, které můžete provádět doma. Budou velmi užitečné..
 3. Pokud je dům zima, je možné, že dítě je zima, a proto škytá. Zabalte si břicho teplou přikrývkou a nezapomeňte nosit ponožky.
 4. Snažte se nejíst příliš sladce, zejména před spaním, aby se dítě nemělo v pokušení užívat si „lahodnou“ plodovou vodu.
 5. Dýchací cvičení jsou také prospěšná pro těhotné ženy a mohou zabránit škytání u dítěte v děloze..

Nyní víte, jak identifikovat škytavky u svého dítěte a co dělat v takové situaci. Upřímně doufám, že vám mohu pomoci. Mimochodem, co se týče mého přítele - její dítě už škytá, všechno šlo. Přestala jíst čokoládové tyčinky a to stačilo. Nyní také pravidelně provádí dechová cvičení a jednoduchá cvičení pro těhotné ženy. Říká, že se cítí mnohem lépe a ten malý se zklidnil. Myslím, že bude pro vás užitečné následovat její příklad.

Proč dítě škytá v děloze a co s tím dělat?

Jak určit škytavka plodu v žaludku

Škytavka dítěte v břiše během těhotenství uprostřed perinatálního období, kdy se vyvíjí nervový a respirační systém. Zpravidla si 24 až 28 týdnů nastávající matka všimne nových pocitů. Škytavka - fyziologická reakce těla dítěte při polykání velkého množství plodové vody, na svorku nervu vagus, procházející orgány, včetně bránice.


Škytavka dítěte během břicha během těhotenství z různých důvodů, které obvykle nejsou spojeny s patologickými poruchami

Gynekologové radí, jak odlišit škytavky od ostatních pohybů dítěte. Během procesu je nutné položit ruku na místo pulzace. Čas, který uplyne od jednoho stlačení k druhému, by měl být stejný, pohyby jsou pociťovány na stejném místě. Škytavka vypadá jako krátký chvění břicha. Dítě by se v tuto chvíli nemělo aktivně pohybovat, měnit polohu.

Nadměrné otřesy, pohyby mohou naznačovat nedostatek kyslíku v plodu.

Gynekologové popisují nejčastější příznaky škytavka u dítěte ve vývoji plodu:

 • v dolním břiše je silná pulsace;
 • je zde rytmický strach, charakterizovaný stabilní lokalizací a časovým intervalem;
 • je slyšet nadměrné klepání;
 • tikání se vyskytuje na jedné straně břicha;
 • rovnoměrný časový interval šoků po dobu několika minut, hodin;
 • pokud si položíte ruku na břicho, vaše dlaň vede malé vibrace;
 • během tohoto jevu nedochází ke zvýšené motorické aktivitě plodu.

Pocity a vnější projevy každé ženy se mohou lišit. Známky závisí na délce těhotenství, umístění dítěte v děloze, individuálních charakteristikách plodu. Studie v oblasti perinatálního vývoje ukázaly, že embryo začíná škytat od 8. týdne vývoje po dobu několika minut denně. Žena může cítit tento proces poprvé až ve druhé polovině funkčního období.

Od 20. gestačního týdne by dítě nemělo škytnout více než 3krát denně, od několika minut do hodiny.

Když dítě začne škytat?

Neexistují žádné normy určující, kolik týdnů plod začne škytat. U některých žen se to děje ve 25. týdnu, jiné poprvé pociťují charakteristickou vibraci krátce před porodem a jiné se s tímto fenoménem vůbec nesetkávají.

Druhá kategorie těhotných žen se často zajímá o to, zda může dítě škytnout v děloze bez příznaků. To je možné pouze v relativně časných (začátcích druhého trimestru) období, kdy je jeho velikost a hmotnost stále malá, a proto nelze cítit velmi malé chvění..

Příčiny škytnutí plodu

Škytavka je fyziologická nebo je známkou perinatální patologie. V prvním případě se příznak vyskytuje v důsledku aktivního požití plodové vody dítěte. Velké množství tekutiny přichází, pokud dítě aktivně saje prst, což je charakteristické pro mnoho drobků v perinatálním období vývoje.

Objevuje se podráždění bránice, malé množství vody vstupuje do plic a dochází k škytavkám. Tento jev by neměl matoucí matku zmást. To ukazuje na aktivní život plodu, dobrou chuť k jídlu. Škytavka dítěte během břicha během těhotenství v důsledku školení dýchacího systému.

Dítě se snaží dýchat samo o sobě, první pokusy jsou provedeny sáním, které připravuje dítě kojení. V pátém měsíci čekání na dítě se dýchací systém připravuje na život mimo děloze. Dítě se snaží dýchat a nedobrovolně spolknout malou část plodové vody.

Tento důvod také není patologií, neměl by u těhotné ženy vyvolávat vzrušení.

Kvůli nesprávné poloze matky se škytavka může objevit v pozdějších stádiích. Dochází ke stlačování dýchacích a trávicích orgánů. V důsledku toho jsou mírně zdeformované, nefungují správně. Plíce a bránice nemohou normálně vysávat vzduch. Gynekologům se doporučuje, aby se správně vyvarovali a používali obvaz, nepoužívali spodní prádlo, které maže žaludek.

V noci je lepší spát na zádech, abyste si náhodou nestiskli žaludek vlastní váhou. Příznak se objevuje v důsledku komprese nervu vagus. Signál o problému je přenášen do mozkové kůry nervovým centrem. Výsledkem je, že bránice, která obdržela nervový impulz, se začala aktivněji stahovat. Tento proces stimuluje vytlačování volného vzduchu z plic ústy..

Tento jev není nebezpečný pro dítě a matku, prochází nezávisle.

Dítě škytá v břiše s nedostatkem kyslíku nebo nezralosti nervového systému během těhotenství. V prenatálním období a po narození prochází nervový systém dítěte několika fázemi formace. V perinatálním období je nedokonalý, reaguje na každou změnu.

Ostrý pohyb matky, pláč, křik se stal podnětem pro vznik škytavek, který je důsledkem selhání nervových impulsů. Centrální nervový systém vyšle varování o nebezpečí, bránice reaguje s rytmickým stahem, aktivně odstraňuje vzduch.

Když lékař potřebuje pomoc

Pokud dítě škytá uvnitř břicha zřídka a ne na dlouhou dobu, není se čeho bát. Je nutná pomoc gynekologa a další studie mohou, pokud se dítě v procesu aktivně pohybuje, se stává méně pohyblivým. Lékař by v této situaci měl vyloučit patologii plodu.

Nejběžnější je hypoxie, projevující se nedostatkem kyslíku.

Alarmujícími příznaky rozvoje komplikací jsou:

 • zvýšená aktivita, pohyby plodu, takže se dítě snaží dostat chybějící kyslík;
 • prodloužené trvání škytavek ve srovnání s předchozími časy;
 • frekvence pohybu (kontrakce) se zvyšuje;
 • nízká fetální CTG.

Normálně by těhotná žena neměla pociťovat žádné nepohodlí při škytání drobků. Frekvence symptomu nepřekračuje 3krát denně v normálu a netrvá déle než 60 minut. Je důležité ignorovat nepříjemné projevy, hypoxie vede ke smutným důsledkům pro matku a plod. Kvůli této komplikaci dochází k vývojovému zpoždění, které je patologické pro pokládání orgánů, drobky.

Dítě se narodí předčasně se sníženou hmotností. Ve 20% vede hypoxie k fetální smrti dítěte.

Důvodem nedostatku kyslíku je:

 • zhoršený krevní oběh, který se vyskytuje přes pupeční šňůru: mačkání, zapletení, tvorba uzlů;
 • těhotná anémie;
 • narušení dodávky kyslíku v důsledku předčasného odpojení placenty;
 • nízké palpitace v drobcích;
 • snížený hemoglobin u těhotné ženy;
 • srdeční vady vrozeného původu;
 • mačkání plodu (mechanického) po dlouhou dobu;
 • intrauterinní infekce.

V současné době, pokud škytavky jsou známkou hypoxie, nebojte se. Je důležité přijmout včasná opatření k léčbě a eliminaci recidivy onemocnění. Pokud začnete s léčbou včas, je možné vyléčit hladovění kyslíkem v plodu.

Je to normální?

Škytavka - křečovité, trhavé kontrakce bránice, často příznak přejídání, podchlazení a další stavy.

Nastávající matka se obvykle několik měsíců před porodem cítí nejen pohyby dítěte, ale i jiné podivné a nepochopitelné otřesy. Některé ženy okamžitě hádají, co se děje. Ale jsou tu ti, koho tento okamžik začíná velmi znepokojovat a panikařit. Zpravidla se to stává od 28. týdne těhotenství. Obzvláště citlivé těhotné ženy je mohou začít cítit dříve, protože škytavka plodu začíná ve druhém trimestru..

Příznaky škytavek:

 • jednotné otřesy se stejnou intenzitou;
 • projít stejnými časovými intervaly;
 • máma cítí vibrace v žaludku;
 • pro budoucí matku není žádný pocit nepohodlí;
 • viditelná pulsace zespodu v břiše.

Škytavka u plodu se považuje za normální. To naznačuje, že má dobře vyvinutý nervový systém a obecně se vyvíjí správně..

Škytavka pro děti různými způsoby. U některých tento proces trvá jen několik minut, u jiných trvá hodinu nebo déle. Vše samostatně. Při normálním vývoji plodu se škytavka může objevit 1 až 7krát během dne.

Pokud se rytmické otřesy nezastaví na dlouhou dobu, pak je třeba „vydat poplach“. Koneckonců to může znamenat hladovění plodu kyslíkem. Musíte se poradit s gynekologem, abyste se podrobili nezbytným vyšetřením..

Diagnostika příčin škytavek

Škytavka dítěte během břicha během těhotenství z různých důvodů, zejména bez patologické povahy. Diagnóza se provádí podle svědectví gynekologa, pokud existují další příznaky, které svědčí o nepříznivém vývoji plodu. Výzkumný balíček zahrnuje následující postupy.

Kardiotocogarphia

Tato studie je zkrácena na CTG, která se používá ke sledování srdeční frekvence dítěte na pozadí děložních kontrakcí. Přiřazeno všem těhotným ženám ve 3. trimestru. S pomocí CTG je možné rozpoznat v intrauterinním vývoji patologie dýchacího a srdečního systému. Procedura je bezbolestná a bezpečná a může být prováděna tolikrát, kolikrát je třeba.

Indikací je nadměrná nebo snížená fetální aktivita..

Tuto metodu můžete použít od 28. týdne čekání na dítě. Lékaři doporučují podstoupit CTG nejdříve 32 týdnů, v tuto chvíli je možné získat co nejspolehlivější výsledky. Kardiotocografie se provádí v poloze sedící nebo ležící na levé straně. Na břicho ženy je umístěn speciální senzor, který čte kontrakce dělohy a druhý pro poslech srdeční frekvence plodu.

Ruku těhotné ženy je dáno signální zařízení, které musí být stisknuto pokaždé, když se dítě pohybuje.

Normální ukazatele CTG zahrnují:

 • 2 nebo více zrychlení za 10 minut;
 • žádné zpomalení;
 • amplituda variability bazálního rytmu je od 5 do 25 tepů za minutu;
 • bazální rytmus - 120–160 rytmů.

Výsledkem studie je hodnocení v bodech:

IndexDešifrování
od 0 do 4 bodůUveďte závažné komplikace ve vývoji plodu. Ke stabilizaci plodu použijte účinnou terapii. Pokud to čas dovolí, proveďte nouzové doručení.
od 5 do 7 bodůJe vhodné provést biofyzikální vyšetření dítěte ultrazvukem na přesnost výsledku, navíc Dopplerometrie (vyšetření vaskulárního krevního toku plodu, placenta). Existuje podezření na hypoxii - počáteční známky. Opakované CTG by mělo být provedeno následující den..
od 8 do 10 bodůOptimální průběh těhotenství. Plod postrádá kyslík.

Dopplerometrie

Výzkum může být proveden brzy. Jmenován ve 3. trimestru společně s CTG jako další diagnostická metoda. Umožňuje určit frekvenci zvuku, která se mění s pohybem krve. Pomocí dopplerometrie je diagnostik schopen posoudit stav plodu, identifikovat poruchy toku krve, vývoj placenty.

Video ukazující průchod diagnostickým Dopplerovým postupem:

Ujistěte se, že podstoupit ultrazvuk s Dopplerem je těhotná se špatnou anamnézou těhotenství, trpící cukrovkou, hypertenzí, štítnou žlázou, nízkou vodou, polyhydramniemi. Pokud jsou škytavky dítěte doprovázeny nepříjemnými příznaky, dopplerometrie vám umožní včas odhalit patologii.

Doporučuje se provést studii v termínech: 16–18, 20–22, 30–32 týdnů.

Dopplerometrie a CTG jsou základní výzkumné metody. Kromě toho může gynekolog předepsat krevní plynový test, který umožňuje vyvrátit nebo potvrdit hypoxii plodu.

Co dělat, když škytavka způsobuje nepohodlí

Škytavka dítěte v břiše během těhotenství, někdy z fyziologických důvodů, nemůže tento proces způsobit nepohodlí. Nepříjemné pocity mohou zažít nastávající matku. Pokud je dítě náchylné k častým škytavkám, musíte se uchýlit k metodám, které zmírňují stav.

Někdy tento jev zabraňuje těhotné ženě usnout, pracovat, dělat domácí práce a nebát se.

Pro zmírnění stavu gynekologové doporučují používání bezpečných metod:

 1. Pokud škytavka chytila ​​nastávající matku doma, můžete jít na čerstvý vzduch, vydat se na procházku do parku, do lesa a na promenádu. Aktivita, změna aktivity, přívod kyslíku usnadní stav ženy, možná dítě zachrání před škytáním. Chodit na procházku by mělo být tiché a vdechovat hluboký vzduch. Gynekologové doporučují správné dýchání nosem, jediný kyslík vstupuje do krevního řečiště.
 2. Proveďte několik jednoduchých cvičení doma nebo venku (v létě). Kruhové pohyby rukou, hluboké vdechování a výdech, ohýbání do stran, zvedání kolen. Cvičení musíte provádět hladce, pomalu, sledujte své dýchání, pohodu. Pro dítě je zpravidla dostatečné 5 minut na škytání.
 3. Držení kolena pomáhá, 70% těhotných žen hovoří o jeho účinnosti. Je nutné stát na ohnutém koleni a loktech, být v této poloze déle než 2 minuty. Uvolněte se a opakujte 3-4 krát bez nepříjemného pocitu.
 4. Respirační gymnastika dokonale pomáhá odstranit škytavka z plodu, saturovat krev kyslíkem. Doporučuje se to provádět venku v létě. Je nutné pomalu inhalovat hluboko nosem, počítat do 6, vydechovat ústy také klidně a vytvořit rtu z rtů. Opakujte několikrát, sledujte pohodu.
 5. Těhotným ženám, které jsou často trápeny škytavkami plodu, se nabízí kurz kyslíkových koktejlů. Prodávají se v lékárně, mají různé chutě. Měl by být užíván 1krát denně, nebo v případě potřeby, když dítě začne škytat. Je důležité dodržovat opatření, kyslíkové koktejly jsou užitečné při použití ve správné dávce.
 6. Gynekologové doporučují jíst méně sladce. To je věřil, že když jí koláče, čokoláda, koláče, plodová voda chutná dobře, přitahuje dítě. Dítě to začne polykat více, což stimuluje škytavka.
 7. Pokud se tento jev zhoršuje v chladném období, měli byste se oblékat tepleji. Možná je dítě v žaludku v pohodě. Při chůzi je nutné dobře chránit žaludek před účinky mrazu, nosit teplou bundu. Doma musíte nosit zábal na bázi přírodního oteplování..
 8. Gynekologové hovoří o nebezpečích večerního jídla. Všimněte si, že pokud těhotná žena jí často v noci, bude dítě škytat více. Musíte jíst 3-4 hodiny před spaním. Se silnou touhou je dovoleno jíst jablko, hrušku nebo vypít sklenici jogurtu, kefíru.
 9. Pasivní kouření negativně ovlivňuje plod. Pokud někdo v domácnosti kouří, požádejte je, aby šli ven. Ukázalo se, že pasivní kouření vede k kyslíkovému hladovění plodu, což způsobuje škytání, aktivní rozruch dítěte. Možná, bude-li provokační faktor odstraněn, problém zmizí.
 10. Možná příčina škytavek souvisí s hrůzou. Dítě může z důvodu nezralosti nervového systému reagovat na nadměrný hluk, ostrý pohyb matky. S škytavky byste měli zaujmout pohodlnou polohu, zapnout relaxační hudbu, poplést si žaludek rukou, mluvit s dítětem.

Někdy jednoduchá akce pomáhá dítěti a mamince.

Co jiného se dá udělat?

Vývoj dítěte v lůně během těhotenství závisí na blahu budoucí matky. Je důležité neporušovat stravu a den a také dodržovat všechna doporučení gynekologa. To by se mělo provádět od chvíle početí do konce těhotenství. To by mělo být doplněno vitamíny a častými procházkami na čerstvém vzduchu. V tomto případě bude dítě tvořit bez patologií.

Všechny pocity narušující nastávající matku by měly být prodiskutovány s lékařem. V takovém případě může odborník opravit malé odchylky od normy.

Aby se vyloučilo riziko nedostatku kyslíku u dítěte, měli byste často chodit, pravidelně navštěvovat čerstvý vzduch a dostatek spánku. Musíte také být méně v dusných nebo zakouřených místnostech..

Během těhotenství je nutné vyloučit emoční negativní poruchy, nervový stres a těžkou fyzickou námahu.

Prevence škytnutí plodu

Je třeba pochopit, že škytavka není patologií bez průvodních symptomů. Bodání je přirozený fyziologický proces plodu. Cílem preventivních opatření je zabránit hypoxii, která se tímto příznakem často projevuje..

Vytváření příznivých podmínek pro vývoj dítěte je možné, pokud:

 • nesmí být ve špatně větrané oblasti;
 • častěji větrejte místnosti v bytě, chodte na čerstvý vzduch;
 • dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře;
 • podstoupit lékařská vyšetření a vyšetření předepsaná pro těhotnou ženu;
 • odmítnout špatné návyky;
 • zapojit se do povolených sportů: fitball, fitness, plavání, pilates;
 • používat k dýchání gymnastiku;
 • pít kyslíkové koktejly, kdykoli je to možné;
 • provádět jednoduchá fyzická cvičení s 12 týdny očekávání dítěte.

Během těhotenství může dítě škytat v břiše. To je normální, pokud se žena tím nevadí..

Není třeba se zaměřovat na zkušenosti přátel, online názor, porovnávat četnost a trvání škytavky dítěte s ostatními. Každé dítě je individuální. Jedno dítě škytne denně, druhé několikrát týdně, což bude v obou variantách standardem. Někdy, k odstranění příznaku, stačí pohladit žaludek rukou, rozptýlit dítě mluvením, písní.

Design článku: E. Chaykina

Pocity matky s dětským škytavkem

Škytavka u dítěte se může objevit jak uprostřed, tak i na konci těhotenství. Dítě může škytnout, pouze pokud jsou dýchací a nervový systém již dobře vyvinuté..

Zde jsou pocity, které žena zažívá s škytavkem pro dítě:

 • uniformní třes, někdy až hodinu;
 • tikají v žaludku;
 • rytmické škubání, monotónní klepání;
 • rovnoměrné křeče, pulzování.

Takové pocity mohou trvat různé množství času. Pro některé to trvá doslova pár minut, pro jiné trvá škytavka asi hodinu. Frekvence takových „útoků“ se může také velmi lišit: od jednoho případu po 6-8krát denně.

Články O Neplodnosti