Hlavní Neplodnost

Jak vypadá první potrat: rozdíl od pravidelné menstruace

Mírné zpoždění, pozitivní těhotenský test a zahájení špinění od vagíny jsou příkladem časného potratu. Stává se, že žena ani netuší, že byla těhotná, a věří, že právě začala další menstruaci. Někdy můžete pochopit, zda došlo k potratu nebo menstruaci, pouze pokud darujete krev hormonu hCG v jednom z prvních dnů krvácení: pokud je detekováno zvýšené množství, těhotenství stále bylo.

Kdy může dojít k potratu?

Jak vypadá potrat?

Teprve po pátém týdnu těhotenství je tedy již možné pochopit, jak potrat vypadá v raných stádiích, a rozlišit jeho menstruaci. Obvykle v tuto chvíli dívka již ví o nástupu těhotenství a jakékoli bolesti lokalizované v podbřišku, a zejména by ji měla vyděsit krvavá výtok z pochvy. V této situaci je lepší zavolat sanitku, neodmítnout hospitalizaci, abyste na vlastní oči neviděli, jak potrat vypadá v raných fázích.

Spontánní přerušení: Taktika

Jak dochází k potratu v raných fázích??

Ženy mají tendenci si myslet, že nejnebezpečnější období těhotenství je třetí trimestr. Nejdůležitější procesy se však vyskytují přesně v raných stádiích, kdy žena sama někdy ještě neví, co dítě čeká. V prvních 12 týdnech těhotenství je pravděpodobnost potratu nejvyšší.

Jak je diagnostikována hrozba potratu??

Podle statistik končí každé čtvrté těhotenství potrat v raných stádiích. To se týká všech případů fúze zárodečných buněk samců a samic, ve kterých oplodněné vajíčko nenapadlo děložní endometrium. Někdy se to stane ještě před nástupem zpoždění a je asymptomatické.

Pokud těhotenství skončí o něco později - před 12. týdnem těhotenství se mohou objevit známky naznačující možné potraty, které nelze ignorovat.

Po kontaktování lékaře musíte potvrdit nebo popřít možnou hrozbu potratu. Chcete-li to provést, musíte provést gynekologické vyšetření, abyste zjistili stav děložního hrdla a samotného orgánu, ultrazvuk a krevní test na hormony. Infekční choroby a protilátky jsou důležité..

Včasná diagnóza zpravidla pomáhá udržovat těhotenství v raných stádiích, pokud není spojena s gynekologickými chorobami. Jinak je šance na zachování plodu výrazně snížena.

První příznaky potratu v raných stádiích

Nejprve opouští oplodněné vajíčko bez povšimnutí žena a menstruace nastává včas. Pokud je plod již 5-6 týdnů starý a někdy i dříve, objeví se známky, které pomáhají rychleji reagovat na možnou hrozbu ztráty dítěte.

Ve fázi hrozby potratu může být žena narušena tažnou bolestí v dolním břiše. Je známo, že tento příznak se často projevuje v prvních měsících těhotenství a nejčastěji to není alarmující, ale je nutné zkontrolovat.

Nejdůležitější a nejvýznamnější známkou potratu je krvácení. Objevuje se již ve chvíli, kdy začíná oddělení vajíčka plodu. Žena si může na spodním prádle nebo na hygienické podložce všimnout jen několika kapek hnědé barvy, objeví se hojné propuštění jasně červené barvy nebo stopy po krvácení, poté zmizí a znovu se objeví. I když se najde sotva znatelná krvavá stopa, je naléhavě nutné navštívit gynekologa: čím dříve pacient vydá poplach, tím vyšší je šance na udržení těhotenství.

Když potrat již začal, žena cítí náhlou bolest v dolním břiše a dolní části zad. Je doprovázeno silným krvácením. Výstup vajíčka plodu - potrat - znamená, že plod již zemřel a jeho uchování je nemožné.

Co dělat, když se objeví příznaky potratu?

Pokud žena našla na spodním prádle stopy krve nebo pocítila ostrou bolest, měli byste okamžitě jít k lékaři. Je lepší ušetřit peníze a jít na placenou kliniku, pokud není možné se domluvit s lékařem na aktuální den.

Lékař provede průzkum, vyšetří, předepíše řadu diagnostických postupů. Nejprve bude nutné zjistit příčinu hrozby potratu a teprve poté lékař předepíše kompetentní terapii.

Kromě lékařského ošetření specialista jednoznačně doporučuje minimalizovat fyzickou námahu, sledovat klid v posteli, neznepokojovat se a vyladit navždy. V mnoha případech to stačí k záchraně dítěte..

Jak vypadá potrat?

Žena se zvláštním strachem odkazuje na zprávy o vlastním těhotenství. V něm se začíná rozvíjet nový život, který se brzy narodí a stane se hlavním smyslem jeho existence pro nadcházející roky. Brzy potrat je však schopen překonat nemožné sny a odložit úspěšné zrození na dobu neurčitou. Když k vyhoštění plodu dojde do 12 týdnů od jeho vývoje v lůně, každá pátá žena ještě neví o blížícím se mateřství. To neztrácí emocionálně a fyzicky proces ztráty. Ale poté, co se dozví o neúspěšném těhotenství a kontaktuje lékaře, může žena zjistit příčiny potratu, aby v budoucnu zabránila podobné situaci..

Předčasný potrat - jak dochází k abnormalitě

Co definuje vědu pod termínem „potrat“? Z pohledu gynekologie se jedná o proces spontánního ukončení těhotenství až do 22 týdnů, kdy hmotnostní parametry embrya nepřesahují 0,5 kg. Pokud dítě vyvíjející se v lůně váží 500 gramů, mohou ho lékaři zachránit a dát předčasnému dítěti příležitost pro šťastný život. Pokud je hmotnost nižší než tento ukazatel, pak boj o život narozeného dítěte nemá smysl. Jak bylo uvedeno výše, žena často nepociťuje předčasný potrat. Všimne si pouze mírného zpoždění menstruačního cyklu a zvýšeného průtoku krve při menstruaci doprovázené vážnou bolestí.

Pohodlí a bolestivé příznaky lze zmírnit užíváním léků proti bolesti a infúze kopřivy. V některých případech jsou však bezmocní, takže kontaktování lékaře je v této situaci jediným správným rozhodnutím. Při analýze příčin potratu si budete jistě pamatovat, jak z vašich těl vyšla bohatá krevní sraženina. Byl to on, kdo se stal hlavním příznakem spontánního vyloučení plodu tělem.

Když se objeví sraženina, je důležité okamžitě navštívit lékaře. Po vyšetření vám odborník řekne, zda ve vašem těle zůstávají nějaké zbytky plodu. V tomto případě potrat v rané fázi vyžaduje očištění dělohy, aby se z něj odstranily stopy rozpadu embrya a zabránilo se dalšímu rozvoji infekce..

Při potratu do 12 týdnů se zdá, že ženské tělo dává signál, že není připravena na plné těhotenství. Nebo že rodiče mají zdravotní problémy, které je třeba řešit. Poraďte se s lékařem a zjistěte příčiny patologie. Specialista provede vyšetření, předepíše soubor preventivních, léčebných a podpůrných postupů, po kterém bude možné znovu začít mluvit o těhotenství a porodu.

Takové různé důvody potratu - seznamte se s provokatéry

Mezi nejčastější příčiny potratu patří problémy různých etiologií. Mezi nimi:

 • Genetické poruchy - v přítomnosti mutujícího prvku v rodičovských chromozomech je plod vyřazen z dělohy jako nekompetentní a v rozporu se zásadami přirozeného výběru těla. Projevy a vývoj patologie mohou ovlivnit různé faktory, není vždy možné je přesně určit.
 • Hormonální nerovnováha - potrat může být způsoben nedostatečnou tvorbou hormonu progesteronu nebo převahou mužských hormonů v ženském těle. Ve fázi přípravy na těhotenství je taková anomálie pomocí hormonální terapie snadno eliminována. Taková opatření pomáhají předcházet spontánnímu potratu v rané fázi..
 • Rhesusův konflikt rodičů - s negativním Rh faktorem mateřské krve hraje velmi důležitou roli podobný indikátor otce. U opačných hodnot je včasný potrat možný. Pokud má plod pozitivní Rh faktor, potom se tělo matky snaží zbavit cizího těla a pokusit se embryo vyhodit jakýmikoli dostupnými prostředky. Při včasné diagnóze anomálií lékař používá progesteron k ochraně plodu, což zabraňuje vyhoštění plodu. Pokud mají oba rodiče negativní Rh faktor, lze konfliktu zabránit.
 • Infekční onemocnění - negativní faktor, který může poškodit plod a tělo nastávající matky, liší se intenzitou expozice. Pokud existují genitální infekce, je lepší se jich zbavit před početím, jinak je infekce embrya nevyhnutelná. To může způsobit potrat v časném těhotenství. Zohledňují se také zánětlivé procesy v ženském těle. Zvýšení teploty v reakci na škodlivé účinky onemocnění je často doprovázeno celkovou intoxikací těla. To zbavuje plod síly, takže tělo snadno vzdá embryo, aniž by ho držalo v děloze.
 • Potrat je poměrně komplikovanou operací, pokud jde o sílu následného účinku na ženské tělo. Nesprávné odstranění plodu může v budoucnu způsobit potrat a vést ženu k úplné ztrátě reprodukční funkce. Nelze napravit situaci, proto lékaři zpravidla komunikují se ženou, která se rozhodla potrat na dlouhou dobu, aby ji přesvědčila, aby provedla svůj plán.
 • Léky a léky - první trimestr těhotenství je známý tím, že veškeré léky a léky jsou během tohoto období přísně zakázány. Vzhledem k tomu, že embryo obsahuje životně důležité orgány, mohou finanční prostředky vyvolat abnormalitu vývoje dítěte. Také během těhotenství, byliny jsou zakázány: kopřiva, opálená, třezalka tečkovaná, petržel. Jejich příjem může matku způsobit potrat a ztrátu embrya.
 • Mechanická zranění - během těhotenství je velmi důležité chránit se před vážným fyzickým námazím a možným mechanickým poškozením. Od prvních dnů je fitness a další typy fyzické aktivity v nespecializovaných skupinách zakázané. Aby nedocházelo k potratu v rané fázi, je lepší se zapsat do specializovaných sportovních skupin pro těhotné ženy, kde je zátěž přesně spočítána a jsou používána pouze cvičení neškodná zdraví matky a dítěte. Nemůžete zvedat závaží, přetěžovat, být vystaveni pádům, nárazům a neúspěšným nákladům. I když je matka plná zdraví a síly, během těhotenství je lepší si dát pozor na nedbalé akce.
 • Další faktory - nepříznivá ekologie, škodlivé pracovní podmínky, nevyvážená výživa.

Existují také příčiny potratu na základě stresu, deprese, nervové nálady nastávající matky. I ve fázi plánování těhotenství by rodiče měli změnit svůj obvyklý rytmus života, aby z něj vyloučili všechny negativní faktory. Obzvláště tato pravda platí pro ženy. Aby nevyvolala potrat v raných fázích, musí se zbavit špatných návyků, závislosti na kávě, alkoholu, kouření. Potřebuje více odpočívat, dostatek spánku, dobře a racionálně jíst, chodit více a dýchat čerstvý vzduch.

Příznaky potratu - jak určit potrat

Nejvýraznějšími známkami spontánního potratu jsou bolest v podbřišku a v dolní části zad, stejně jako krvácení, které se otevřelo. Příznaky bolesti jsou často křečovité. Náhle povstanou, pomalu ustupují na stranu a po určité době se znovu valí. Špatné krvácení z vagíny nebo nezastavitelné krvácení vyžaduje okamžité tísňové volání. Při pozorování takových příznaků je pravděpodobný potrat v raných stádiích, proto je nutná hospitalizace nastávající matky v takových podmínkách.

Porovnáme-li hojné výtoky krve a projevy špinění, ty dávají větší šanci na zachování plodu. V obou případech však stojí za to odkládat hovor lékaře. Důsledky mohou být velmi závažné. Pokud je hojná ztráta krve doprovázena přítomností sraženin a kousků sliznic v tekutině, pak to znamená potrat, ke kterému již došlo.

Možným předzvěstí potratu je často diagnóza porodníka-gynekologa, která ukazuje vysoký tón dělohy. Aby ho příčina potratu nevyprovokovala, doporučuje se budoucí ženě v práci zůstat v klidu, nebýt nervózní, nepřepracovávat.

Obecně přítomnost mnoha výše uvedených příznaků není všelékem na potrat. Při včasné návštěvě ženy u lékaře je možné další plod plod. Jediná věc, které musíte v tomto případě čelit, je pečlivá péče o ošetřující personál gynekologické konzultace.

Předčasné potratové ošetření

Hlavním pravidlem normálního průběhu těhotenství se stávajícími hrozbami pro ni je klid na lůžku. Doktorka, s vyloučením jakýchkoli příčin potratu, doporučuje, aby budoucí matka porodila změřený a klidný životní styl, starala se o sebe a své vlastní nervy, dobře se najedla a trochu se radovala, zvýšila náladu a naladila na pozitivní. Pokud je hrozba ztráty dítěte silná, může odborník zcela zakázat znovu vstát z postele. V tomto případě lze ideálních podmínek dosáhnout pouze v nemocnici, a proto jsou těhotné ženy s zatíženou anamnézou často umístěny na prenatálním oddělení.

Psychologové tvrdí, že psychoemocionální pozadí budoucí matky hraje jednu z hlavních rolí v procesu přípravy na porod. Aby nevyprovokovala potrat v rané fázi a v pozdějším období, musí žena přemýšlet o dobrém a příjemném. Je užitečné číst vaše oblíbené knihy, poslouchat uklidňující hudbu, dýchat odměřeně a klidně. Nemáte-li sebemenší šanci na rozrušení, může vám lékař předepsat valeriána nebo mateřskou. Pro těhotné ženy jsou naprosto neškodné. Budoucí matky jsou povzbuzovány k přemýšlení o dobru. O tom, jak se dítě narodí, jaké jméno mu dají jeho rodiče, jak krásným a silným bude, jak vyroste..

Pokud jsou příčiny potratu významnější, může lékař předepsat hormonální léky, které normalizují obecné pozadí těhotenství. Lze předepsat léky s vysokým obsahem progesteronu, které interferují s hyperandrogenismem a snižují riziko Rhesus konfliktních tablet. Pokud je riziko potratu velké, lze použít cervikální šití. Stehy se aplikují v celkové anestézii, takže postup není bolestivý..

Některé ženy musí být během těhotenství pod přísným dohledem odborníků. K tomu dochází, když je potrat možný v časném a pozdějším období. V tomto případě může být budoucí žena v práci umístěna do nemocnice jednou a může tam být také v konstantním režimu. Odměnou za přesné dodržování lékařských doporučení je plnohodnotný proces vývoje těhotenství a porodu včas. Zdravé dítě, které se narodilo, může více než kompenzovat všechny nepříjemnosti a nepohodlí, které rodiče zažívají.

Aby se zabránilo potratu, doporučuje se, aby oba rodiče přijali vyvážené rozhodnutí o těhotenství. Je nutné se předem připravit na početí, podstoupit všechny potřebné zkoušky a absolvovat doporučené testy. Tím se maximalizuje odstranění příčin potratu a sníží se riziko vzniku negativního scénáře během těhotenství. Nejméně šest měsíců před datem navrhované koncepce je nutné změnit obvyklý životní styl rodičů. Je nutné vyloučit špatné návyky, vzdát se alkoholu, kouření tabáku, používání škodlivých produktů.

Jaké jsou důsledky předčasného potratu?

Pokud k potratu došlo v raných stádiích těhotenství, pak jsou závažné důsledky velmi vzácné. Mohou být způsobeny samodokončením těhotenství pomocí drog a řemeslných receptů alternativní medicíny. Při opuštění vaginální sraženiny, která naznačuje potrat, je nutná urgentní konzultace s gynekologem. Lepší je vyčistit dělohu včas, než ji ohrozit rozvojem sepse a otravy krví..

První známky a příznaky předčasného potratu

Podle lékařských statistik končí jedno z pěti těhotenství potratem. Nejčastěji dochází k potratu v raných stádiích, kdy žena o své situaci ještě neví: potrat s 2týdenním těhotenstvím nemá prakticky žádné příznaky. Existují ovšem případy, kdy žena již ví o své situaci, ale ztratí dítě. Aby se tragédie neopakovala, musí vědět, jak se chránit před potratem a jaké faktory ji způsobují.

Příčiny předčasného potratu

Nejprve musíte zjistit, co je to předčasný potrat? Podle gynekologické terminologie je potrat spontánním potratem po dobu až 20 týdnů. Může k tomu dojít z následujících důvodů:

 • Genetické poruchy plodu. Genetika se domnívá, že asi 75% potratů se vyskytuje právě kvůli tomuto faktoru. To se nemusí bát, protože nejčastěji jsou takové odchylky náhodné. Mohou je vyvolat různá virová onemocnění, radiační expozice a další vnější negativní účinky. Těhotenství je v tomto případě přerušeno v důsledku tzv. Přirozeného výběru, který pomáhá zbavit se nezdravého nebo neživotaschopného potomka. Vyhnout se takovému spontánnímu potratu je téměř nemožné. Vzhledem k velkému počtu negativních vlivů na životní prostředí nelze zabránit rozvoji genetických abnormalit..
 • Hormonální pozadí během těhotenství. Často dochází k potratu v časném těhotenství, když je v ženském těle nedostatek hormonu progesteronu. Taková porucha v hormonálním pozadí může nastat z různých důvodů, ale nejčastěji je možné zabránit potratu v brzkém časovém horizontu s včasným odhalením porušení. Za tímto účelem je žena předepsána léčba hormonálními drogami. Stává se u žen a další hormonální problém - vysoký obsah mužských hormonů. Pomáhají snižovat syntézu estrogenu a progesteronu a pomáhají těhotenství pokračovat normálně. Hormony štítné žlázy a nadledvin mohou také ovlivnit těhotenství, proto tyto orgány před plánováním zkontrolujte..
 • Imunologický faktor. Mnoho lidí ví o jevu během těhotenství, jako je Rh konflikt. Vyskytuje se, když plod zdědí po otci negativní krevní faktor a u matky je pozitivní. V důsledku toho ženské tělo vnímá těhotenství jako něco cizího a odmítá ho. Pokud existuje riziko předčasného potratu, je v tomto případě předepsána žena, která zahrnuje podání hormonálního progesteronu, který působí jako imunomodulátor.
 • Infekční choroby u žen. Dnes existuje mnoho sexuálně přenosných nemocí. Mohou vést k předčasnému potratu. Mezi taková onemocnění patří: toxoplazmóza, syfilis, kapavka, trichomoniáza, herpes, chlamydie, cytomegalovirus a další. Při plánování těhotenství byste si měli být vědomi toho, že mnoho takových infekcí může být asymptomatických. Proto před otěhotněním je důležité vyloučit jejich přítomnost v těle. Spontánní potrat je spojen s infekcí plodu a poškozením membrán. Pokud jsou taková onemocnění zjištěna během těhotenství, měla by být léčba zahájena okamžitě, aby se snížil stupeň jejich účinku na plod..
 • Oslabené ženské zdraví a chronická onemocnění. Pravděpodobnost potratu v časném těhotenství se zvyšuje, když žena onemocní a je zde vysoká teplota a intoxikace těla. Nejnebezpečnější nemoci pro těhotnou ženu: hepatitida virové povahy, zarděnky a chřipka. I rýma nebo zánět mandlí v krátkém těhotenství zvyšuje riziko potratu. Vážnější onemocnění ohrožují nejen průběh těhotenství, ale i zdraví nenarozeného dítěte. Před plánováním je nutné vyšetřit přítomnost chronických onemocnění a zabývat se jejich léčbou. Je také důležité neprodleně informovat lékaře o jakýchkoli problémech..
 • Potraty provedené dříve. Velké množství žen mělo potraty z různých důvodů. Takový zásah do těla na něj vyvolává velký stres. Výsledkem potratu může být zánětlivý proces v ženských orgánech, vývoj dysfunkce vaječníků a nadledvinek. Tyto komplikace narušují normální průběh nového těhotenství. Umělé potraty vedou k sekundární neplodnosti. Když nastane nové těhotenství, musí žena hlásit potrat lékaři.
 • Užívání některých léků a bylinných procedur. Každý ví, že některé léky mohou proniknout placentou do plodu a negativně ji ovlivnit. Nejnebezpečnější příjem těchto léků v prvním trimestru těhotenství. Důvodem je skutečnost, že během tohoto období jsou položeny všechny systémy a orgány nenarozeného dítěte, a pokud se vyskytne negativní účinek léků, mohou se vyskytnout abnormality ve tvorbě plodu a následně potrat v brzkém termínu. Mezi nebezpečné léky patří některé skupiny antibiotik, antikoncepční prostředky, léky, které zmírňují bolest. Pokud je žena užila dříve, než se dozvěděla o těhotenství, musíte o tom informovat svého lékaře. Alternativní způsoby léčby mohou také negativně ovlivnit plod. Následující byliny jsou pro těhotnou ženu nejnebezpečnější: třezalka tečkovaná, třpytivá a kopřiva. Vede k tónu dělohy, a v důsledku toho k potratu, dokonce zdánlivě neškodné petrželce.
 • Stres. Neočekávané příčiny velmi často vedou k potratům v raných fázích. Jednou z nich jsou stresové situace, které mají negativní vliv na průběh těhotenství. V případě nucených okolností vedoucích ke stresu by těhotná žena měla informovat lékaře. Nemůžete začít užívat sedativa sami: mohou dokonce poškodit plod.
 • Nadměrné cvičení. Po dobu těhotenství musí žena odmítnout zvedat závaží a v případě potřeby rovnoměrně rozložit zátěž a dát si odpočinek. Maximální přípustná hmotnost pro těhotné ženy je 5 kg.
 • Zranění Pády a zranění jen zřídka vedou k spontánnímu potratu, protože plod je spolehlivě chráněn v lůně. Pokud však takové situace nastanou, je lepší se poradit s lékařem.
 • Vířivka. Když žena zneužívá horké koupele, vyskytují se vzácné případy potratů. Aby se snížilo riziko spontánního potratu, žena nemusí takové procedury opustit, neměla by vodu příliš zahřívat a zůstat v lázni déle než 15 minut.
 • Špatné návyky nastávající matky. Kouření a zneužívání alkoholu během těhotenství mohou vyvolat předčasný potrat. Nadměrná konzumace kávy a nedostatek procházek po čerstvé dovolené také negativně ovlivňují vývoj nenarozeného dítěte..

Příznaky a známky potratu

Mezi nejčastější příznaky potratu v časném těhotenství patří bolest v podbřišku a krvácení. Bolest může být dána bederní oblastí. V tomto případě bolest není konstantní, ale objevuje se pravidelně. Pokud dojde k červenému nebo hnědému výboji, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, abyste zabránili spontánnímu potratu.

Vyšší šance na udržení těhotenství s drobným špinením. Při silném krvácení je výrazně snížena. K potratu svědčí výtok krve s příměsí kousků tkáně..

Mezi příznaky ohroženého potratu patří tón dělohy, ale pouze v případě, že to způsobuje nepohodlí ženy a je doprovázeno bolestí. Pokud není tónu nepříjemné, doporučuje lékař pouze snížení fyzické aktivity a zamezení stresu.

V kterékoli fázi těhotenství se příznaky potratu vzájemně podobají, liší se pouze jejich bolestivost a vysoký výtok. Ve druhém trimestru způsobují poškození vaku plodové vody, doprovázené únikem tekutiny z pochvy, krevními sraženinami během močení a velmi silnou bolestí v rameni nebo žaludku, což naznačuje vnitřní krvácení.

Jak dochází k předčasnému potratu?

K časnému potratu nedochází najednou. Tento proces může trvat několik hodin nebo několik dní. To prochází několika fázemi:

 1. První fáze: hrozba potratu. S tím se v dolním břiše objevují tažné bolesti. Postupně dochází k jejich růstu a stávají se paroxysmálními. Spolu s tím začíná vaginální výtok. V této fázi poskytuje včasný přístup k lékařské péči velkou šanci na zachování těhotenství, protože děloha je stále uzavřená.
 2. Druhá fáze. Začne se oddělování placenty, v důsledku čehož plod zažívá hladovění kyslíkem. Není možné zastavit spontánní potrat, protože plod umírá.
 3. Třetí fáze. Během tohoto období se placenta úplně odlupuje, ale mrtvý plod zůstává v děloze. Od této chvíle začíná jeho oddělení.
 4. Čtvrtá fáze. V tomto případě opustí mrtvý plod spolu s posledním plodem děložní dutinu. Poté doktor pečlivě vyšetří ženu a v případě potřeby odstraní zbytky tkáně.

Která období těhotenství se nejčastěji vyskytují při potratech

Potrat se nejčastěji vyskytuje ve velmi krátké době těhotenství - 2–3 týdny. Současně žena ještě neví o svém těhotenství a potrat vnímá v rané fázi, jako začátek menstruace. To je způsobeno podobnými příznaky: špinění a bolest v podbřišku..

Méně časté je potrat v pozdějších fázích až 20 týdnů. Pozdní spontánní potrat po 20 týdnech se nazývá mrtvý plod.

Diagnóza předčasného potratu

Riziko potratu v raném stádiu je sníženo na minimum, když žena ve fázi plánování prošla všemi doporučenými testy a podstoupila vyšetření, jakož i léčila identifikovaná onemocnění. V tomto případě je při plánování diagnostikována hrozba potratu a léčba je prováděna předem..

Pokud nedošlo k předběžnému vyšetření a léčbě, může lékař diagnostikovat potrat v rané fázi během vyšetření. Za tímto účelem jsou prováděny následující manipulace:

 • soulad velikosti dělohy se kontroluje ve stanoveném termínu;
 • určuje, zda je děloha v dobrém stavu;
 • kontroluje se uzavření děložního čípku;
 • upozorňuje na vaginální výtok.

Nejspolehlivějším způsobem, jak určit hrozbu potratu, je později transvaginální ultrazvuk. Tím se kontroluje délka děložního hrdla a jeho vnitřní stav.

V případě krevního výtoku a dalších vážných hrozeb potratu je žena umístěna do nemocnice, a pokud není strachu ze stavu těhotenství, musí být i nadále léčena doma.

Druhy potratů

Spontánní potrat lze rozdělit do několika typů:

 1. Neúplný potrat je charakterizován bolestí v dolní části břicha nebo dolní části zad, zatímco se děložní hrdlo otevírá. S otevřením děložního čípku praskne fetální membrána, ale bolest a krvácení se ještě nezastaví.
 2. Úplný potrat. Po smrti plod nebo embryo zcela opustí dutinu dělohy. Zastavení krvácení a další nepříjemné příznaky zmizí.
 3. Selhal potrat. V děloze zůstává mrtvý plod nebo embryo. Tento stav se nazývá stále zmrazené těhotenství a nachází se pouze při vyšetření lékaře při poslechu srdečního rytmu. Současně zmizí všechny známky těhotenství. Pokud je diagnostikován potrat, žena je vyléčena děložní.
 4. Opakovaný potrat se určuje, když žena měla v prvním trimestru nejméně tři spontánní potraty.
 5. Anembryonie je charakterizována počátkem oplodnění bez tvorby plodu: vajíčko je fixováno v děloze, ale embryo tam není. Žena má opožděné období a možná i další známky těhotenství.
 6. Chvykenom se vyskytuje v důsledku genetické chyby během oplodnění: abnormální tkáň roste v děloze místo plodu. Její první známky jsou podobné těhotenství..

Jakékoli takové podmínky mají za následek spontánní potrat nebo mechanické potraty..

Je možné zabránit předčasnému potratu?

Jakékoli narušení a negativní myšlenky negativně ovlivňují stav plodu. Je důležité se pokusit vyhnout se stresovým situacím. Váš lékař může dokonce předepsat sedativní valeriána nebo mateřskou mladinu..

Je předepsán lék, který blokuje kontrakci dělohy, což pomáhá zastavit potrat. V případě potřeby lékař předepíše další intrauterinní ultrazvuk. Pokud je v nemocnici zjištěno selhání, provede se operace sešívání dělohy, což pomáhá udržet vajíčko plodu uvnitř. Dělají to pod anestézií, zatímco relaxační léky jsou injikovány do dělohy.

Stává se, že žena je v raném stádiu ohrožena potratem a je téměř v těhotenství v nemocnici.

Důsledky po potratu

Po spontánním potratu v rané fázi může lékař poskytnout několik dní, aby zbytky fetálních tkání vyšly samy s vaginálním výtokem. Pokud k tomu nedojde, je předepsáno mechanické čištění děložní dutiny: provádí se kyretáž a následná obnova těla..

V tomto případě je třeba monitorovat výtok a pokud máte podezření, okamžitě se poraďte s lékařem. Nepřetržité krvácení na začátku menstruace po časném potratu může být spojeno se zbytky membrán v děloze. Pro jejich diagnózu lékař provede ultrazvukové vyšetření a v případě potřeby provede druhé čištění. Pokud se v děloze nenachází nic, jsou předepisovány léky k aktivnímu snížení dělohy a zastavení krvácení.

Nárůst tělesné teploty může naznačovat nástup zánětlivého procesu. V tomto případě musíte také vyhledat lékařskou pomoc. Pokud neexistují žádné komplikace, tělo se zotaví během 1-2 měsíců.

Při opakovaných potratech je pravděpodobnost normálně se vyvíjejícího těhotenství výrazně snížena. Abyste tomu zabránili, musíte určit příčinu potratu, a pokud jde o nějakou nemoc, je nutné ji léčit..

Nové těhotenství můžete naplánovat až několik měsíců po potratu nebo kyretáži..

Preventivní opatření

Ženy, které kdysi zažily potrat, se obávají, jak příště zabránit spontánnímu potratu. Pravděpodobnost normálního průběhu dalšího těhotenství můžete zvýšit dodržováním některých preventivních opatření:

 • úplné odmítnutí špatných návyků: kouření, užívání drog a alkoholu;
 • udržování zdravého životního stylu;
 • mírná fyzická aktivita.

Pokud je zjištěno nové těhotenství, měli byste:

 1. Poraďte se s lékařem co nejdříve, aby v případě potřeby předepsal léky pro normální vývoj těhotenství v raných stádiích.
 2. Snižte silný čaj a kávu.
 3. Odmítněte zvedat závaží a cvičit, zejména pokud existuje možnost pádu nebo zranění.

Také po potratu v raných stádiích je důležité zjistit jeho příčinu. Za tímto účelem může lékař předepsat následující vyšetření:

 • genetické poradenství, absolvování testů k určení genové a chromozomové sady obou rodičů;
 • konzultace s imunologem a provedení testů k identifikaci autoimunitních patologií, které přispívají k těhotenským problémům;
 • konzultace endokrinologa při hledání onemocnění štítné žlázy;
 • gynekologické vyšetření spojené s identifikací defektů ve struktuře dělohy, které neumožňují plodu normálně se vyvíjet;
 • testování na pohlavně přenosné infekce.

Psychologické rehabilitační období po potratu

Mnoho žen po potratu v raných stádiích potřebuje psychologickou rehabilitaci. To platí zejména pro ty, jejichž těhotenství bylo dlouho očekávané a velmi žádoucí. V případě psychického zotavení vám pomohou následující tipy:

Příznaky a známky potratu v časném těhotenství

Podle statistik vede ze 100 těhotenství k potratům 15–20. Nejčastěji se to stane, když žena o své pozici ještě neví. Ale pokud nastávající matka již ví, že početí nastalo, potrat se pro ni stává hroznou ztrátou. Proto informace o potratu budou užitečné jak pro ty, kteří jsou ve fázi plánování, tak pro ženy, které již očekávají dítě. Pokud znáte příčiny a příznaky spontánního potratu v raných stádiích, můžete zabránit hrozbě ztráty dítěte a zabránit nepříjemným následkům..

Co je to spontánní potrat?

Potrat (spontánní nebo spontánní potrat) - je odmítnutí plodu tělem matky z důvodů mimo její kontrolu po dobu až 28 týdnů.

Statistiky těhotenství žen v Rusku

Existují tři typy spontánního potratu (v závislosti na době, kdy došlo k potratu)..

 1. Ukončení biochemického těhotenství (až 3 týdny). Z neznámých důvodů se embryo odděluje od stěn dělohy a přichází s krevními sraženinami. Krvácení v těchto časech je ve většině případů vnímáno jako začátek menstruace, protože žena o jejím těhotenství dosud neví.
 2. Předčasný potrat nebo spontánní potrat. Potrat nastane před třetím trimestrem.
 3. Předčasný porod nebo potrat v pozdějších fázích. Důvody mohou být různé fetální patologie, poruchy oběhu, gestóza u matky atd. Ve většině případů, při potratu v pozdějších stádiích, může být dítě zachráněno.

V každém období těhotenství existují období, během nichž je nejpravděpodobnější riziko potratu. Nejvyšší riziko ztráty dítěte se vyskytuje v prvním měsíci po početí, zejména od 14 do 21 dnů.

Kromě toho musíte být velmi opatrní v následujících obdobích: 8–12, 16–20, 28–32 týdnů. Během těchto období by se žena měla více uvolnit, vyhnout se stresu, poslouchat její pocity a včas navštívit lékaře.

Pokud jsou zjištěny známky potratu, měla by žena okamžitě vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc. Přijatá včasná opatření zvyšují šance na udržení těhotenství a bezpečného porodu ve stanoveném čase.

Hrozba potratu - jak udržet těhotenství (video)

Potraty jsou rozděleny do několika typů:

 1. Nevyhnutelné (neúplné). Je doprovázen silnou bolestí, zakrývající dolní část zad a břicho. Doprovázeno otevřením krčku dělohy a děložního krvácení. Potrat je považován za nevyhnutelný, když se vytvoří trhlina ve formě močového měchýře a otevře se vnitřní hltan dělohy. Trvalá bolest a výtok jsou příznaky neúplného potratu..
 2. Plně spontánní potrat, při kterém je embryo nebo plod zcela vyloučeno z děložní dutiny. Po úplném očištění orgánů prochází bolest, křeče a krvácení. Chirurgie zřídka vyžadována.
 3. Neúspěšný potrat nebo zmeškané těhotenství. Mrtvý plod zůstává v děloze, zpočátku nejsou pozorovány žádné příznaky. Nejčastěji diagnostikována při plánovaném setkání s gynekologem nebo ultrazvukem. Vyžaduje se chirurgický zákrok.
 4. Opakovaný potrat. Stává se to asi u jednoho ze sta párů. Když má žena tři po sobě jdoucí těhotenství, končí v libovolném ukončení v raných stádiích.
 5. Anembryony. Hnojení a připevnění vajíčka nastává po vyšetření, je pozorováno zvýšení dělohy, je vytvořeno vajíčko plodu a jsou přítomny i další příznaky těhotenství. Ale plod se v počáteční fázi buď nevyvíjí, nebo umírá.
 6. Chorionadenom. Vyvíjí se v důsledku genetických poruch. Místo fetálního močového měchýře se vytvoří jen kousek tkáně, který se postupně zvětšuje.

V časné diagnóze těchto stavů musí žena podstoupit potrat ze zdravotních důvodů.

Prvotní funkce

Ve většině případů dochází k úplným nebo neúplným potratům v časných stádiích těhotenství..

 1. S úplným potratem děloha odmítá plod úplně, spolu s vodami a fetálním močovým měchýřem.
 2. V případě neúplného potratu je nejčastěji odmítnuto pouze embryo a amniotické membrány zůstávají v děložní dutině. Embryo může vyjít zcela nebo zčásti.

Aby se předešlo vážným následkům neúplného potratu, je žena očištěna a je mu předepsáno hemostatické, hormonální, antibakteriální, léky způsobující děložní tkáň..

Po vyčištění je nutné provést ultrazvukové vyšetření, abyste se ujistili, že neexistují krevní sraženiny a fetální tkáně a že se obnoví sliznice dělohy..

Příčiny

Nejčastějšími příčinami potratu jsou genetické abnormality a fetální malformace, které jsou neslučitelné se životem. To je důvod, proč někteří lékaři dávají přednost neudržování těhotenství do 12 týdnů, což argumentují přirozeným výběrem. V některých případech se navrhuje, aby došlo k potratu ze zdravotních důvodů.

Pokud je žena hospitalizována pro zachování, lékařům se ve většině případů podaří zabránit potratu. Současně, pokud je to možné, se provede úplné vyšetření plodu na přítomnost genetických abnormalit. A teprve poté bude učiněno rozhodnutí o další taktice řízení těhotenství nebo bude vydán směr jeho ukončení.

Hlavní příčiny potratu v raných fázích:

 1. Genetické vady:
  • anatomické (vrozené a získané malformace);
  • infekční (chronická endometritida);
  • genetická (strukturální nebo kvantitativní změna chromozomů);
  • endokrinní;
  • trombofilní;
  • imunologický (autoimunitní a aloimunní).
 2. Poškozené hormony a výkon štítné žlázy.
 3. Nemoci reprodukčního systému, pohlavně přenosné infekce.
 4. Virová a infekční onemocnění (chřipka, angína, rubeola, plané neštovice, toxoplazmóza).
 5. Zhoršený průtok krve mezi matkou a dítětem;.
 6. Těžká patologie vnitřních orgánů plodu.
 7. Špatné návyky matky (kouření, alkohol, drogy).
 8. Namáhané nervózní napětí.
 9. Cvičení, vzpírání, zranění.
 10. Historie potratů, jizvy na děloze a dutině břišní.
 11. Užívání léků kontraindikovaných během těhotenství.
 12. Rentgenové záření.

Příčiny odmítnutí plodu v časném stádiu lze přičíst pozdějšímu období, i když ve druhém a třetím trimestru vyvolává potrat nejčastěji zánětlivé procesy v děložní dutině nebo placentě..

Časné příznaky

Následující příznaky označují hrozbu potratu:

 • bolest v podbřišku;
 • vaginální krvácení (šarlatové nebo hnědé vypouštění, špinění nebo hojnost);
 • křeče.

V raných fázích těhotenství není vždy známo, takže příznaky potratu lze považovat za začátek nové menstruace. Stojí za zmínku, že existují sekundární příznaky spontánního potratu, které jej odlišují od kritických dnů, zejména:

 • zvracení a časté volné stoličky;
 • bolest ve formě křečů;
 • ztráta váhy;
 • krvácení střídavě se hlenem;
 • bolest v bederní oblasti.

Pokud víte o těhotenství a začalo dokonce i drobné krvácení, musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc.

Existuje něco jako zmrazené těhotenství nebo neúspěšný potrat. Jedná se o zastavení vývoje plodu a jeho smrt po dobu až 28 týdnů. Příznaky tohoto stavu:

 • nedostatek toxikózy;
 • snížení bazální teploty;
 • slabost.

Kromě toho se příznaky potratu mohou lišit v závislosti na stadiu jeho průběhu..

Rané fáze potratu

Příznaky v závislosti na stupni potratu (tabulka)

Tato fáze je doprovázena bolestivou bolestí v dolní části břicha a v bederní oblasti. V některých případech se objeví špinění..

Během druhé fáze potratu se bolest stísní, dochází k obecné slabosti a závratě. S každým pohybem se krvácení zesiluje a ve výboji jsou přítomny sraženiny.

Příznaky potratu na cestách - je to ostrá bolest, která se šíří po břiše a dolní části zad, významná ztráta krve a uvolňování vajíčka z dělohy. V některých případech může žena ve výtoku vidět malou šedou bublinu, nejčastěji se to stane, pokud plod zemřel několik dní před vývojem hlavních příznaků.

Krvácení se postupně stává méně intenzivním, ale špinění může trvat několik dní..

Včasná diagnostikovaná hrozba potratu a nástup spontánního potratu (první a druhá fáze) s adekvátní léčbou ponechávají šanci zachránit dítě. Následující fáze jsou nevratné a vedou k potratu.

Fáze spontánního potratu (galerie)

Spontánní potrat nebo menstruace?

Je možné určit, že došlo k potratu, a ne ještě další období, sledováním hladiny hCG v krvi a měřením bazální tělesné teploty.

Bazální teplota je nejnižší tělesná teplota, která se měří okamžitě po spánku, aniž by vstala z postele.

 1. Normální během těhotenství je považována za teplotu 37 stupňů. Její pokles naznačuje hormonální poruchy, které ohrožují potrat nebo zmrazené těhotenství. Tato diagnostická metoda je relevantní pouze v prvních 4–5 měsících..

Lékaři doporučují regulovat bazální teplotu nejen pro těhotné ženy, ale také pro dívky, které jsou ve fázi plánování

Prevence

Dokonce ani zcela zdravá žena není v bezpečí před spontánním potratem. Není vždy možné odhalit genetické mutace, dědičné nebo chronické nemoci, které se často projevují během těhotenství.

Ale můžete postupovat podle jednoduchých pravidel, která vám umožní otěhotnět zdravé dítě a zvýšit šance na úspěšné dokončení těhotenství. Mezi nimi:

 • umírněná a zdravá výživa, kontrola hmotnosti;
 • úplné odmítnutí alkoholu a cigaret;
 • multivitaminový příjem;
 • eliminace stresu a přetížení;
 • časté a dlouhé procházky na čerstvém vzduchu;
 • gymnastika nebo tělesná výchova;
 • dobrý odpočinek;
 • naplánované vyšetření lékařem.

Po časném potratu by měla žena podstoupit kompletní vyšetření, léčbu a teprve se souhlasem lékaře by měla začít plánovat nové těhotenství..

2 z 10 těhotenství podle statistik končí potratem. Během porodu dítěte je proto nutné pečlivě sledovat vaši pohodu. Pokud se vyskytnou specifické příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Včasná diagnostika a léčba šetří vaše těhotenství a minimalizuje riziko ukončení.

Kdy a proč může dojít k potratu

Proč těhotenství končí předčasně a my tento proces nemůžeme téměř ovlivnit.

Potrat je spontánní potrat v prvním nebo druhém trimestru až do 22. týdne. V této době plod dosáhne hmotnosti 500 g, což znamená, že i když těhotenství skončí před 40. týdnem, lze jej zachránit. Proto od 22. týdne mluví o předčasném porodu.

Potraty se vyskytují často.

Podle různých odhadů končí 15–20% všech těhotenství brzy.

Ale to jsou jen případy, kdy ženy již věděly o těhotenství. Je mnohem běžnější, že o těhotenství ani nevíte, když je přerušeno. Kolik lidí je postiženo nebo jim hrozí ztráta těhotenství nebo potrat?.

Potraty jsou rozděleny do dvou typů:

 1. Spontánní nebo sporadická, když žena utrpěla 1-2 potraty.
 2. Habitual. To znamená, že tři nebo více těhotenství skončila potraty, obvykle ve stejnou dobu. Jedna ze stovky žen má opakované potraty.

Proč dochází k potratům

Ve většině případů je potrat zákonem přírody. Nikdo neví jistě, jak tělo matky určuje, že to nestojí za to nést toto ovoce, ale argumentovat tímto procesem je obvykle zbytečné. Není vždy možné předvídat potrat: můžeme jen předpokládat, co se stalo.

Chromozomální abnormality plodu

Tři ze čtyř potratů se vyskytují v prvním trimestru těhotenství, tj. V prvních třech měsících. V současné době je nejčastější příčinou přerušení těhotenství fetální abnormalita..

Chromozomy jsou struktury, které jsou tvořeny DNA, tj. Genů. Geny jsou instrukce, které procházejí všemi procesy v našem těle. Geny určují, jak a kdy se bude embryo vyvíjet, jak se stane dítětem a jak bude žít, jaká bude krevní skupina a dokonce i to, jaké sladkosti se mu budou líbit více než ostatní.

Když se buňky maminky a otce setkají, dojde k oplodnění, po několika hodinách se oplodněné vajíčko poprvé rozdělí. Je to velmi složitý proces a něco se může pokazit. Například se ukáže, že embryo má zvláštní chromozom nebo naopak jeden chybí. Ale bez ohledu na to, co selhání, výsledek je jeden: plod není životaschopný. Tady je tělo a odmítá to, to je přirozený mechanismus, který jste se zeptali: Co způsobuje potrat?.

Ve většině případů si žena ani nevšimne, že došlo k potratu.

Chemické změny v těle jsou zanedbatelné a ne všechny je cítí. Zpoždění je také malé, takže může být přičítáno přirozeným změnám v cyklu a navenek se tento potrat neliší od měsíčního.

Asi dvě třetiny všech prvních potratů jsou právě tyto anomálie. Nelze je předvídat, zabránit jim nebo je vyléčit. Kvalita zárodečných buněk mámy a otce samozřejmě ovlivňuje životaschopnost embrya. Abnormality se však vyskytují iu dokonale zdravých rodičů s normálními vajíčky a spermaty.

Pokud těhotenství, testy, testy a dokonce i ultrazvukové vyšetření, pak to může ještě skončit potrat kvůli fetální abnormality.

Prázdné fetální vejce

Některá těhotenství se zastaví, protože se vyvíjí anembryo. Jde o fenomén, kdy existuje vajíčko plodu, ale v něm není vytvořeno žádné embryo. To je také důsledek poruch po pojetí potratu..

Problémy s placentou

Aby se plod vyvíjel, musí se připojit ke stěně dělohy a začít se krmit placentou. Placenta je zvláštní orgán, který váže organismy matky a plodu. Tento orgán je tvořen před 14. - 16. týdnem těhotenství. A pokud se během tohoto období něco pokazí a placenta „selhala“, těhotenství skončí, protože bez placenty nelze plod tolerovat..

Chronická onemocnění

Ve druhém trimestru může být riziko potratu ovlivněno stavem zdraví matek, zejména některých chronických onemocnění:

 1. Diabetes mellitus (není-li kontrolován).
 2. Hypertenze.
 3. Autoimunitní onemocnění.
 4. Nemoc ledvin.
 5. Poruchy štítné žlázy.

Infekce

Některé infekce mohou poškodit plod a způsobit potrat. Jedná se o HIV (pokud se neléčí a není kontrolován), chlamydie, kapavka, syfilis, zarděnka, toxoplasmóza a cytomegalovirus, pokud onemocníte posledními třemi těhotenstvími. Vezměte prosím na vědomí, že tento seznam neobsahuje ureaplasmózu a žádné změny vaginální flóry..

Léky

Mnoho léků, včetně přírodních (byliny, stejný podběl), může ovlivnit průběh těhotenství. Proto můžete užívat jakékoli léky, pouze pokud jsou bezpečné a dohodnuté se svým lékařem.

Vlastnosti struktury dělohy

Tvar, struktura a poloha dělohy mohou ovlivnit průběh těhotenství. Abnormality, které mohou ve skutečnosti vést k potratu, jsou však velmi vzácné..

Někdy je svalový krček děložního čípku slabší, než je nutné pro nesení plodu. Tento stav se nazývá isthmicko-cervikální nedostatečnost. Kvůli ní se děložní čípek otevírá před narozením, dochází k potratu Příčiny potratu. Tuto anomálii by měl zaznamenat gynekolog, který nabídne možnosti léčby..

Polycystický vaječník

Syndrom, který způsobuje zvětšení vaječníků, potíže s početím a zvyšuje riziko potratu. Co způsobuje ztrátu / potrat těhotenství? ačkoli nikdo neví, jak polycystóza ovlivňuje těhotenství. Mnoho žen s takovým problémem má plod před 40. týdnem.

Co zvyšuje riziko potratu

 1. Věk matky. Riziko potratu u žen ve věku 20–24 let je 8,9%, po 45 letech - 74,7% Věk matek a ztráta plodu: studie vazebného registru podle populace.
 2. Špatné návyky. Kouření a drogy (v jakémkoli množství), alkohol (více než 50 ml silných nápojů týdně).
 3. Kofein. Malé množství kofeinu neovlivňuje plod, takže si můžete vzít až 200 mg kofeinu denně. Tato sazba je obvykle dvakrát vyšší. Podívejte se, kolik kofeinu je v čaji a kávě, takže se nemusíte zmást.
 4. Obezita.

Co neovlivní potrat

Přes mnoho mýtů nemůže těhotenství zabránit:

 1. Stres a starosti těhotné ženy, strach.
 2. Jakékoli denní činnosti související s předčasným těhotenstvím, včetně práce (pokud nebyla původně považována za škodlivou činnost).
 3. Sport a sex, pokud na ně nejsou žádné kontraindikace, což řekne gynekolog.
 4. Kořeněná jídla.
 5. Létající.

Co dělat, když dojde k potratu

V každém případě musíte navštívit lékaře a zkontrolovat, zda v děloze nezůstaly zbytečné tkáně. Tělo se zpravidla zbavuje veškerého přebytku. Někdy děloha potřebuje pomoc: buď vezměte lék, který mu otevře krk, nebo se obraťte na chirurgické metody.

Chcete-li zjistit příčinu potratu, musíte provést obecný krevní test, zkontrolovat infekce a vyšetřit dělohu. Spolu s partnerem můžete zkontrolovat genetika a identifikovat chromozomální abnormality. Není však pravda, že vám tyto analýzy a vyšetření něco řeknou: v této záležitosti stále existuje příliš mnoho záhad..

Jedním z nejobtížnějších úkolů po potratu je vypořádat se se ztrátou a neobviňovat se z toho, co se stalo. Každý má problémy různými způsoby, ale jen v případě, pamatujte:

 1. Pokud bylo těhotenství ukončeno, potom plod pravděpodobně neměl šanci, bez ohledu na to, jak cynický to může znít.
 2. Není to naše chyba, že lidské tělo je tak složité a tak obtížně reprodukovatelné.
 3. Potraty se dějí často a po nich většina žen otěhotní a porodí bez větších obtíží.
 4. Bát se a smutek je normální.
 5. Pokud je to pro vás obtížné, můžete vždy vyhledat psychologickou pomoc..

Co můžeme udělat, abychom zabránili potratu

Bohužel téměř nic.

Pokud je potrat způsoben genetickými příčinami, pak jsme bezmocní. Pokud se jedná o infekci, můžeme se nechat zaočkovat (například zarděnkami a chřipkou) nebo se pokusit infekci vyhnout. Pokud jsou za potrat odpovědní chronická onemocnění, můžeme je léčit nebo je alespoň ovládat.

Ale ve většině případů potrat není vinou rodičů, ale komplexním, byť hrozným, z našeho pohledu selekčním mechanismem.

Články O Neplodnosti
EtapaKlinický obrázek
Stav hrozby potratu
Začátek spontánního potratu
Probíhá potrat (nebo probíhá)
Dokončený potrat (dokončený potrat)